KULLANIM KILAVUZU. İlk Kullanım. Yazılımın sunucu bilgisayara yüklenmesinden sonra yapılması gereken işlemler;

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "KULLANIM KILAVUZU. İlk Kullanım. Yazılımın sunucu bilgisayara yüklenmesinden sonra yapılması gereken işlemler;"

Transkript

1 KULLANIM KILAVUZU Giriş 5018 sayılı Taşınır Mal Yönetmeliği uyarınca kaynağına ve edinme yöntemine bakılmaksızın kamu idarelerine ait taşınır malların kaydı, muhafazası ve kullanımı ile yönetim hesabının verilmesi, merkez ve taşrada taşınır yönetim sorumlularıyla bunlar adına görev yapacak olanların belirlenmesi ve kamu idareleri arasında taşınırların bedelsiz devrine ilişkin esas ve usulleri belirleyen bu yönetmeliğe uygun olarak geliştirilen taşınır.net yazılımı kolay kullanımı ile hızlı veri girişi gibi birçok kolaylığı hedefleyerek geliştirilmiştir. İlk Kullanım Yazılımın sunucu bilgisayara yüklenmesinden sonra yapılması gereken işlemler; Internet Explorer programında adres satırına ( ) yazılıp onaylanınca sisteme giriş yapabilmek için yetkili kullanıcı giriş ekranı açılır.

2 Bu ekranda kullanıcı adı ve parolası girilerek program başlatılır. Daha sonra, kullanıcıyı Duyurular ve Bilgilendirme mesajlarının yer aldığı Hoş geldiniz ekranı karşılar. Gelen karşılama ekranında iki adet menü bulunur; - Taşınır Mal Kaydı, - Kullanıcı Yönetimi. Taşınır mal kaydı ile ilgili bütün işlemler Taşınır Mal Kaydı menüsünden yapılır.

3 Kullanıcılarla ilgili bütün işlemler Kullanıcı Yönetimi menüsünden yapılır. Kullanıcı tanımlama, Kullanıcıların şifrelerinin e-posta adreslerine gönderilmesi, Taşınır Mal Kaydı ile ilgili sabit bilgilerin tanımlanması; o İl Tanımlama, o İlçe Tanımlama, o Muhasebe Tanımlama, o Muhasebe Birimi Tanımlama, o Ambar Tanımlama, o Hesap Plan Bilgileri, o İşlem Tipi Tanımlama, o Ölçü Birimi Tanımlama, o Marka Tanımlama, o Model Tanımlama, o Personel Tanımlama, o Oda Tanımlama, o Firma Tanımlama, o İmza Tanımlama bilgilerinin girilmesi ile ilk kullanım işlemleri tamamlanır.

4 Kullanıcı Tanımlama Kullanıcı Yönetimi menüsünden Yeni Kullanıcı Girişi seçilir. Ekrana Kullanıcı Bilgileri Düzenleme Sayfası gelir. Girişi yapılacak olan kullanıcıya ait veriler ilgili yerlere yazılır ve Değişiklikleri Kaydet tuşuna basılarak bilgiler saklanır. - Kullanıcının T.C. Kimlik No. bilinmiyorsa ikonuna tıklanarak adresinden öğrenilebilir. - Kullanıcının T.C. Kimlik No. bilgisi girilip ikonuna tıklanırsa kullanıcı adı ve soyadı alanları sistem tarafından doldurulur. Oluşturulan kullanıcının yetkilerinin tanımlanması için Kullanıcı Tipleri nden seçim yapılması gerekir. Bunun için Ekle bağlantısına tıklanır. Daha sonra, açılan pencereden kullanıcı tipi seçilir ve Değişiklikleri Kaydet düğmesine basılır.

5 Kullanıcı tipi Taşınır Mal Kaydı seçilirse Taşınır Yetki Şablonu ve Taşınır İşlemleri Yetkisi Birimi alanlarının da doldurulması gerekir. Taşınır Yetki Şablonu alanında bulunan [ ] ikonuna tıklayarak açılan pencereden yetki tipi seçimi yapılır. Daha sonra Taşınır İşlemleri Yetkisi Birimi alanına * *-* ; ; formatlarında Muhasebe Birimi Kodu-Harcama Birimi Kodu-Ambar Kodu girilir. Değişiklikleri Kaydet düğmesine basarak yetki tanımlanmış olur. Değişiklikleri Kaydet düğmesine basarak kullanıcı bilgileri tanımlanmış ya da değişiklikler kayıt edilmiş olur. Kullanıcı Bilgilerinde Değişiklik Yapmak Kullanıcı Yönetimi menüsünden Kullanıcı Arama seçeneği tıklanarak

6 Kullanıcı Arama Sayfası ekranı açılır. Bilgilerinde değişiklik yapılacak kullanıcı; adı, soyadı, kullanıcı adı, kullanıcı tipi, durumu, yetki tipi alanlarına arama bilgileri girilerek ya da seçim yapılarak bulunur. Arama sonucunda benzer bilgilere sahip birden fazla kullanıcı varsa bu kullanıcılarda listelenir. Ekrana gelen listeden değişiklik yapılacak kullanıcı seçilir. Daha sonra Kullanıcı Bilgileri Düzenleme Sayfası ekrana gelir. Gerekli değişiklikler yapılıp Değişiklikleri Kaydet düğmesine basılarak işlem tamamlanır. Yeni Parola Vermek Yeni parola verilecek kullanıcı bulunur ve Yeni Parola Ata düğmesi tıklanarak kullanıcının sistemde kayıtlı olan e-posta adresine yeni parolası gönderilir.

7 Parola Değiştirme Faal kullanıcının parolasını değiştirmek için Kullanıcı Yönetimi menüsünden Parola Değiştirme seçilir. Yeni parola yazılır ve Parola Değiştir düğmesine tıklanarak işlem tamamlanır. Parolanızı Unutursanız! Kullanıcı giriş ekranında yer alan Parolamı Unuttum bağlantısına tıklayın. Açılan pencereye T.C. Kimlik numaranızı girin ve Yeni Parolamı e-posta Adresime Gönder düğmesine basın. Yeni parolanız sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderilecektir.

8 Taşınır İşlem Fişi Taşınır mallara ait giriş ve çıkış işlemleri bu fiş ile gerçekleştirilir. Taşınır malların işlem tipleri; Giriş o Satın Alma, o Bağış, o Sayım Fazlası, o İade, o Devir, o Üretilen, Çıkış o Tüketim, o Devir, o Bağış, o Satış, o Kullanılmaz Hal, o Hurda, Açılış, Yıl Devri dir. Tanımlanmış olan tiplerin dışında giriş ve çıkış işlemlerini farklı isimlerle adlandırmak da mümkündür. Örneğin; Satın Alma (Giriş) tipinde TÜBİTAK Proje Girişi tipi tanımlanabilir. Taşınır İşlem Fişi ekranı iki sekmeden (Tab) oluşuyor. Birinci sekme ( Belge Düzenleme ) Taşınır İşlem Fişi Belge Girişi sayfası, ikinci sekme ( Belge Arama ) Taşınır İşlem Fişi Belge Sorgulama sayfasıdır.

9 Belge Düzenleme Bu aşamada taşınırların giriş ve çıkış işlemlerine esas TİF i kaydedilir, yazdırılır ve kayıtlı belgeler arasında arama yapılır. Kabul edilerek teslim alınan taşınırların girişleri ile taşınırların çıkış ve ambarlar arasındaki devir işlemlerinde, dayanıklı taşınırların niteliklerini değiştiren esaslı onarım ve ilaveler sonucu değer artışlarında, kayıtlara esas olmak üzere 5 örnek numaralı Taşınır İşlem Fişi düzenlenir. Müze ve kütüphanelerdeki eserler için ise 5/A örnek numaralı Taşınır İşlem Fişi kullanılır Yeni Belge Girişi ve Belge Kaydı: TİF düzenleme sayfasındaki boş formda, Yıl ve Belge Tarihi alanları sistem tarafından getirilir. Muhasebe Birim Kodu, Harcama Birim Kodu ve Taşınır Ambar Kodu na ilişkin bilgiler girilir. İstenirse, bilgiler yanlarında bulunan düğmesine basılarak gelen form yardımı ile seçim yapılarak da girilebilir. Muhasebe birimine bağlı harcama birimleri Harcama birim Kodu yanında bulunan düğmesine basılarak ekrana getirilir.

10 Taşınır Ambar Kodu yanında bulunan düğmesine basılarak seçilmiş olan harcama birimine bağlı ambarlar ekrana getirilir. İşlem tipi seçimi ile taşınırlara ilişkin sıralanmış işlemlerden biri seçilir. İşlem seçimi ile Taşınır İşlem Fişi Bilgi Girişi ekranında işlem tipine göre değişen bilgi giriş ve açıklama alanları sistem tarafından ekrana getirilir. Tüketim(Çıkış) İşlem tipi seçildiğinde TİF Belge Giriş ekranı aşağıda belirtilen taşınır işlemlerine ilişkin bilgilerin girilmesi istenecektir.

11 Satın alma(giriş) İşlem tipi seçildiğinde TİF Belge Giriş Ekranı aşağıdaki belirtilen taşınır işlemlerine ilişkin bilgilerin girilmesi istenecektir. Devir(Çıkış) İşlem tipi seçildiğinde TİF Belge Giriş ekranı aşağıda belirtilen taşınır işlemlerine ilişkin bilgilerin girilmesi istenecektir. Taşınır Hesap Planından taşınıra ilişkin kod seçimi düğmeye basılarak seçilir. Taşınır Hesap Planında taşınıra ilişkin arama yapmak için ilgili taşınırın adı yazılır ve hesap planında bulunan ilgili taşınır liste halinde sunulur.

12 Taşınır hesap kodları, listeden seçildikten sonra ölçü birimi ve adı, KDV oranları otomatik olarak sistemden çekilerek getirilir. Gelen KDV oranı kullanıcı tarafından değiştirilebilir. Bütün işlemler yapıldıktan sonra kaydet düğmesine basılarak TİF sistem tarafından kontrol edilerek kayıt işlemi gerçekleştirilir. Eğer TİF belgesinde bir hata yapılmış ise sistem kullanıcıya uyarı verir. Kayıt işlemi gerçekleştiğinde belge no otomatik olarak sistem tarafından verilir. Belge yazdır düğmesine basılarak TİF belgesi yazdırılır.

13 2- Belge Arama 2.1 Belge Arama ve Üzerinde İşlem Yapma Arama yapılmak istenen belgenin Yıl, Muhasebe Kodu, Harcama Birim Kodu ve Taşınır Ambar Kodu Bilgileri forma girilir. Daha ayrıntılı arama yapmak için Gelişmiş aramayı açmak için tıklayın linkine tıklanır. Gerekli bilgiler girildikten sonra Listele butonuna basılır ve istenilen sonuçlar görüntülenir. Belge seçim işlemi, Seç kolonundan yapılır. Daha sonra da seçilen belge üzerinde Belge İşlemleri bölümünde yer alan işlemler yapılır. Belge İşlemleri bölümü seçili olan belge üzerinde yapılabilecek işlemleri içerir. Bu işlemler Belge Yazdır, Onayla, Onay Kaldır ve İptal Et butonlarına basılarak gerçekleştirilir. Dayanıklı Taşınırlar için gerekli olan sicil no onaylama işlemi sonucunda sistem tarafından otomatik olarak verilir. Onaylama işleminden sonra belge üzerinde herhangi bir değişiklik yapılamaz. Eğer onaylı bir belge üzerinde değişiklik yapılması isteniyorsa ilgili belge seçilerek Onay Kaldır düğmesine basılır. Eğer belge iptal edilmek isteniyorsa seçilir ve İptal düğmesine basılır. Çok sayıda belge hazırlandıktan sonra bunları toplu olarak yazdırmak için ilgili belgeler seçilir ve Belge yazdır düğmesine basılır.

14 Dayanıklı Taşınırın Özellikleri Bu ekranda dayanıklı taşınırlar listelenir, eksik olan özellik bilgileri girilir ya da bilgilerinde değişiklik yapılabilir. Dayanıklı taşınırların ambarlara göre listesini görmek için Muhasebe Birimi Kodu, Harcama Birimi Kodu ve Ambar Birimi Kodu bilgilerini girerek Listele tuşuna basın. İlgili ambarda var olan dayanıklı taşınırların listesi dayanıklı taşınırın özellikleri ile birlikte ekrana gelir. İstenirse sadece bir dayanıklı taşınırın bilgileri ( Sicil Numarası alanına dayanıklı taşınırın sicil numarası girilerek) ya da bir TİF de bulunan dayanıklı taşınırların bilgileri ( TİF Belge Numarası alanına TİF numarası girilerek) görüntülenir/değiştirilebilir. Dayanıklı taşınırlar 3 seçenekten (Taşınır Bilgileri, Kütüphane Bilgileri, Müze Bilgileri) herhangi biri seçilerek listelenir.

15 Her seçeneğin özellik bilgileri farklıdır. Örneğin Taşınır Bilgileri seçeneğinde Şase No., Motor No., Plaka No. gibi özellik alanları varken, Kütüphane Bilgileri seçeneğinde Cilt No., Eser Adı, Yayın/Basım Yeri vs. gibi özellik alanları vardır. Özellik Bilgilerinde Değişiklik Yapmak Değişiklik yapmak için ekranda listelenen dayanıklı taşınırın ilgili özellik alanının üzeri tıklanır ve bilgi değişikliği yapılır. Daha sonra Kaydet tuşuna basılarak bilgi değişikliği tamamlanır. Dayanıklı Taşınırın Tarihçesi Dayanıklı taşınırların ilgili kuruma ilk girişlerinden itibaren kurum içindeki bütün hareketlerinin listelendiği yer Dayanıklı Taşınırın Tarihçesi ekranıdır. Muhasebe Birimi Kodu, Harcama Birimi Kodu, Taşınır Ambar Kodu ve ilgili taşınırın Sicil Numarası girilerek Bul tuşuna basılır. Sicil Numarası girilen taşınırın kurum içindeki bütün hareketleri ekranda listelenir. Harcama Birimlerinin En Son Kestikleri TİF Numaraları Raporu

16 Muhasebe birimine bağlı harcama birimlerinin kestikleri sonuncu TİF lerin numaraları rapor halinde listelenir. Bu raporu almak için yıl seçimini yaparak Yazdır tuşuna basmak yeterlidir. Zimmet Fişi 1-Belge Düzenleme

17 Bu aşamada dayanıklı taşınır giriş ve çıkış işlemlerine esas Zimmet Fişi kaydedilir, yazdırılır ve kayıtlı belgeler arasında arama yapılır. Zimmet Fişi Giriş Ekranına TİF Giriş ekranında yapılan açıklamalar doğrultusunda giriş, sorgulama ve arama işlemleri yapılır. 1.1 Yeni Belge Girişi ve Belge Kaydı: Demirbaş, Makine ve Cihazların zimmete verme veya düşme işlemlerinde yukarıda belirtilen bilgiler doldurulur. Zimmet verilecek Dayanaklı Taşınır için Sicil No kolonu altında bulunan düğmesine basılır. Gelecek olan formdan ilgili Taşınır seçilerek listeye yazılması sağlanır. Zimmet verilecek olan Taşınırlar listeye yazıldıktan sonra Kaydet düğmesine basılarak belge kayıt edilir. Sistem bilgileri kontrol ederek bir hata varsa kullanıcıyı uyarır. Belge yazdır düğmesine basılarak döküm alınır.

18 Dayanıklı Taşınırlar Listesi Dayanıklı Taşınırlar Listesi, Taşınır Kod Listesinin (B) bölümünde gösterilen taşınırlardan oda, büro, bölüm, atölye ve servislerde kullanılmak üzere verilenler için iki nüsha olarak düzenlenir. Listenin bir nüshası taşınırın bulunduğu yerde asılı bulundurulur. Diğer nüshası ise taşınır kayıt kontrol yetkilisi tarafından dosyasında saklanır. Dayanıklı Taşınırlar Listesi Belge Girişi boş formda Muhasebe Birimi Kodu, Harcama Birimi Kodu ve Taşınır Ambar Kodu Zimmet Verme/Düşme ile Zimmet Fişi Tipi seçilir. Kime ve Nereye Verildiği alanları doldurulur. düğme yardımı ile girilir. Zimmet verilecek olan Taşınırlar listeye yazıldıktan sonra Kaydet düğmesine basılarak belge kayıt edilir. Sistem bilgileri kontrol ederek bir hata varsa kullanıcıyı uyarır. Belge yazdır düğmesine basılarak döküm alınır.

19 Sayım Tutanağı Bu bölümde harcama birimi ve ambar kodu itibariyle sayıma ilişkin bilgiler yer almaktadır. Taşınırların sayım işlemlerinde taşınır II nci düzey detay kodu itibarıyla düzenlenir ve taşınırlar Tutanağa taşınır kodu düzeyinde kaydedilir. Tutanağın sayım fazlası veya noksanına ilişkin sayfalarının bir nüshası, giriş-çıkış işlemleri için düzenlenen Taşınır İşlem Fişi ekine, bir nüshası da Taşınır İşlem Fişinin muhasebe birimine gönderilecek nüshasına bağlanır. Belge düzenleme sayfasındaki Muhasebe Kodu, Harcama Birim Kodu ve Ambar Koduna ilişkin bilgiler girilir. Listele butonuna basıldığında ilgili tarihe kadar olan sayıma ilişkin sayım tutanakları liste halinde sıralanacaktır. Görüntülenmek istenen sayım tutanağı üzerine gelinip basılması halinde görüntülenecektir. Ambar sayım işlemlerine ilişkin verilerin Yeni Tutanak butonuna basılarak aşağıda gösterilen forma giriş yapılması gerekmektedir.

20 Hesap kodları itibariyle sayımda bulunan bilgiler girilir ve Kaydet butonuna basılacaktır. Giriş aşamasında etkin olmayan Sayım Tutanağı, Ambar Devir ve Teslim Tutanağı butonu kaydetme işleminden sonra etkin hale gelecektir. Bu butonlara sırasıyla basılarak belgeler oluşturulmuş olacaktır. Kayıttan Düşme Teklif ve Onay Tutanağı Bu bölüm, kayıtlardan çıkarılacak taşınırların girişlerinin yapılacağı formdur. Taşınırın kaybolma, çalınma ve fire gibi herhangi bir nedenle yok olması; yıpranma, kırılma veya bozulma gibi nedenlerle kullanılamaz hale gelmesi; hurdaya ayrılması ile canlı taşınırların ölmesi gibi nedenlerle kayıtlardan düşülmesini sağlamak amacıyla üç nüsha olarak düzenlenir ve verilen yetki çerçevesinde üst yönetici veya harcama yetkilisi tarafından onaylanır. Bir nüshası, çıkış kaydına esas olmak üzere düzenlenen Taşınır İşlem Fişine, ikinci nüshası muhasebe birimine gönderilecek Taşınır İşlem Fişine eklenir. Diğer nüshası ise dosyasında saklanır. Ekrana gelen boş formda Muhasebe Kodu, Harcama Birim Kodu ve Ambar Kodu düğme yardımıyla girilecektir. Listele butonuna basılması halinde harcama birimi ve ambar kodu itibariyle ilgili tarihe kadar yapılan kayıttan düşme işlemleri sıralanacaktır. Listelenen kayıdın üzerine gelinip Mouse ile tıklayarak kayıdı görüntüleyebilirsiniz. Yeni Tutanak butonuna basıldığında aşağıda gösterilen giriş formu ekrana gelecektir.

21 Giriş formu ekranında bulunan Hesap Kodu, Sicil No, Miktarı ve Birim Fiyatı alanları girilecektir. Kaydet işleminden sonra döküm almak için yazdır ve TİF oluşturmak için TİF oluştur butonuna basılır. Taşınır İstek Belgesi Bu bölümde, Ambardan taşınır talep edildiğinde ve talepte bulunan birim yetkilisinin giriş yapacağı ekrandır. Ekrana gelen boş formda Muhasebe Kodu, Harcama Birim Kodu ve Ambar Kodu düğme yardımıyla girilecektir. Listele butonuna basıldığında ilgili tarihe kadar talep edilmiş olan taşınır istek belgeleri listelenecektir. Yeni Belge butonuna basılarak Taşınır istek taleplerinin girişinin yapılacağı form açılır.

22 Ekrana gelen formda İstek Yapan, Hesap Kodu, İstenilen Miktar kısımları doldurulacaktır. Taşınır Kayıt ve Kontrol Yetkililerince, Karşılanan miktar kısmı doldurulacak ve işlem tamamlanacaktır. Defterler Taşınır Mal Kayıt ve Takip Modülü içerisinde Defterler başlığına basılarak Tüketim Malzemeleri Defteri, Dayanıklı Taşınırlar Defteri, Müze Defteri ve Kütüphane Defteri dökümleri alınacaktır. Gelen ekranda Muhasebe Birimi Kodu, Harcama Birimi Kodu ve Ambar Kodu bilgileri girilecektir. Taşınır Hesap Kodu ikinci düzeyde girilecektir. Defter oluştur butonuna basıldığında defter dökümleri oluşacaktır. Defter dökümleri TİF ve Zimmet Fişini esas alarak sistem tarafından üretilecektir.

23 1-Tüketim Malzemeleri Defteri 2-Dayanıklı Taşınırlar Defteri

24

25 Cetveller Taşınır Mal Kayıt ve Takip Modülü içerisinde Cetveller başlığına basılarak formda gözüken cetvel dökümleri alınabilecektir. 1- Taşınır Sayım ve Döküm Cetveli Formda Muhasebe Birim Kodu, Harcama Birim Kodu alanları girilecektir. Bu Cetvel, taşınır kayıt ve kontrol yetkililerinin yılsonu hesaplarına ilişkin işlemlerinde taşınır I inci düzey detay kodunda gösterilen her bir taşınır grubu için düzenlenir ve taşınırlar bu Cetvele taşınır II nci düzey detay kodu düzeyinde kaydedilir. Cetvelin "Gelecek Yıla Devir" sütununda gösterilen miktarın, yılsonlarında sayım tutanaklarının "Sayımda Bulunan Miktar" sütununda gösterilen miktara eşit olması gerekir.

26 2- Harcama Birimi Taşınır Yönetim Hesabı Cetveli Cetvelde Muhasebe Birimi Kodu, Harcama Birimi Kodu alanları doldurulur. Harcama biriminin taşınır yönetim hesabının çıkarılması amacıyla taşınır kayıt ve kontrol yetkilisi tarafından harcama birimi itibarıyla taşınır I inci düzey detay kodunda gösterilen her bir taşınır grubu için düzenlenir ve taşınırlar bu Cetvele taşınır II nci düzey detay kodu düzeyinde kaydedilir. 3- Taşınır Hesap Cetveli Cetvelde İl ve İlçe butonları girilecektir. Taşınır konsolide görevlilerince ilçe, il, bölge, dış temsilcilik ve merkez birimlerinin taşınır hesabının çıkarılması işlemlerinde düzenlenir. Harcama Birimi Taşınır Yönetim Hesabı Cetveli esas alınarak taşınır I inci düzey detay kodunda gösterilen her bir taşınır grubu için düzenlenen bu Cetvele taşınırlar taşınır II nci düzey detay kodu düzeyinde kaydedilir.

27 4- Taşınır Kesin Hesap Cetveli Merkezdeki taşınır konsolide görevlisince kamu idaresinin taşınır kesin hesabının çıkarılması amacıyla taşınır konsolide görevlilerinden alınan Taşınır Hesap Cetveline dayanılarak taşınır I inci düzey detay kodunda gösterilen her bir taşınır grubu için düzenlenir ve taşınırlar Cetvele taşınır II nci düzey detay kodu düzeyinde kaydedilir.

28 5- Taşınır Kesin Hesap İcmal Cetveli Bu Cetvel, kamu idaresinin taşınır kesin hesabının çıkarılmasına ilişkin işlemlerde taşınır hesap kodunda gösterilen her bir taşınır grubu için düzenlenir ve taşınırlar Cetvele taşınır I inci düzey detay kodu düzeyinde kaydedilir.

TC MALİYE BAKANLIĞI MUHASEBAT GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TAŞINIR MALLAR YÖNETİM SİSTEMİ UYGULAMA KILAVUZU

TC MALİYE BAKANLIĞI MUHASEBAT GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TAŞINIR MALLAR YÖNETİM SİSTEMİ UYGULAMA KILAVUZU TC MALİYE BAKANLIĞI MUHASEBAT GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TAŞINIR MALLAR YÖNETİM SİSTEMİ UYGULAMA KILAVUZU ANKARA- 2011 KBS SİSTEMİNE GİRİŞ KBS ana sayfasına internet adres çubuğuna www.kbs.gov.tr adresi yazılarak

Detaylı

TC MALİYE BAKANLIĞI MUHASEBAT GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TAŞINIR MALLAR YÖNETİM SİSTEMİ UYGULAMA KILAVUZU

TC MALİYE BAKANLIĞI MUHASEBAT GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TAŞINIR MALLAR YÖNETİM SİSTEMİ UYGULAMA KILAVUZU TC MALİYE BAKANLIĞI MUHASEBAT GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TAŞINIR MALLAR YÖNETİM SİSTEMİ UYGULAMA KILAVUZU ANKARA- 2011 KBS SİSTEMİNE GİRİŞ KBS ana sayfasına internet adres çubuğuna www.kbs.gov.tr adresi yazılarak

Detaylı

TC MALİYE BAKANLIĞI MUHASEBAT GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TAŞINIR KAYIT VE YÖNETİM SİSTEMİ UYGULAMA KILAVUZU

TC MALİYE BAKANLIĞI MUHASEBAT GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TAŞINIR KAYIT VE YÖNETİM SİSTEMİ UYGULAMA KILAVUZU TC MALİYE BAKANLIĞI MUHASEBAT GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TAŞINIR KAYIT VE YÖNETİM SİSTEMİ UYGULAMA KILAVUZU ANKARA- 2012 KBS SİSTEMİNE GİRİŞ KBS ana sayfasına internet adres çubuğuna www.kbs.gov.tr adresi yazılarak

Detaylı

TC MALİYE BAKANLIĞI MUHASEBAT GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TAŞINIR KAYIT VE YÖNETİM SİSTEMİ UYGULAMA KILAVUZU

TC MALİYE BAKANLIĞI MUHASEBAT GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TAŞINIR KAYIT VE YÖNETİM SİSTEMİ UYGULAMA KILAVUZU TC MALİYE BAKANLIĞI MUHASEBAT GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TAŞINIR KAYIT VE YÖNETİM SİSTEMİ UYGULAMA KILAVUZU ANKARA- 2012 2. TAŞINIR KAYIT VE KONTROL YETKİLİLERİ 2.1. DUYURULAR & MESAJLAR Bu menü Taşınır Kayıt Kontrol

Detaylı

TÜRKİYE BİLİMSEL VE TEKNOLOJİK ARAŞTIRMA KURUMU TAŞINIR İŞLEMLERİ KILAVUZU. AYNİYAT ve STOK KONTROL MÜDÜRLÜĞÜ. Hazırlayan: R.

TÜRKİYE BİLİMSEL VE TEKNOLOJİK ARAŞTIRMA KURUMU TAŞINIR İŞLEMLERİ KILAVUZU. AYNİYAT ve STOK KONTROL MÜDÜRLÜĞÜ. Hazırlayan: R. TÜRKİYE BİLİMSEL VE TEKNOLOJİK ARAŞTIRMA KURUMU TAŞINIR İŞLEMLERİ KILAVUZU AYNİYAT ve STOK KONTROL MÜDÜRLÜĞÜ Hazırlayan: R. Arda DEDEOĞLU ANKARA - 2009 GİRİŞ İŞLEMLERİ Taşınırların Kaydı (TMY Md.12) (1)

Detaylı

ADIM ADIM TAŞINIR KAYIT VE YÖNETİM SİSTEMİ

ADIM ADIM TAŞINIR KAYIT VE YÖNETİM SİSTEMİ ADIM ADIM TAŞINIR KAYIT VE YÖNETİM SİSTEMİ Genel Açıklamalar Bu doküman, kullanıcıların KBS taşınır Kayıt ve Yönetim Sistemini daha pratik bir şekilde kullanmalarını sağlamak amacıyla hazırlanmıştır. Detaylı

Detaylı

TAŞINIR MAL YÖNETİMİ KILAVUZU STRATEJİ GELİŞTİRME DAİRE BAŞKANLIĞI

TAŞINIR MAL YÖNETİMİ KILAVUZU STRATEJİ GELİŞTİRME DAİRE BAŞKANLIĞI ARALIK - 2013 TAŞINIR MAL MEVZUATI 5018 SAYILI KAMU MALİ YÖNETİMİ VE KONTROL KANUNUNUN TAŞINIR İŞLEMLERİNE İLİŞKİN HÜKÜMLERİ 5018 sayılı Kanunun 42 inci maddenin 3 üncü fıkrasının (g) bendinde; Mal yönetim

Detaylı

VI-14 TAŞINIR MAL YÖNETMELİĞİ

VI-14 TAŞINIR MAL YÖNETMELİĞİ VI-14 TAŞINIR MAL YÖNETMELİĞİ Muhasebat Genel Müdürlüğü TAŞINIR MAL YÖNETMELİĞİ BKK Sayısı : 2006/11545 Karar Tarihi : 28/12/2006 R.G. Tarihi : 18/01/2007 R.G. Sayısı : 26407 Karar Sayısı : 2006/11545

Detaylı

HARCAMA YÖNETİM SİSTEMİ TAŞINIR UYGULAMASI

HARCAMA YÖNETİM SİSTEMİ TAŞINIR UYGULAMASI HARCAMA YÖNETİM SİSTEMİ TAŞINIR UYGULAMASI ARALIK 2011 0 GİRİŞ Bilindiği üzere, Taşınır Mal Yönetmeliğinin 30 uncu maddesinde yer alan Taşınır kayıt ve kontrol yetkilileri tarafından, kamu idarelerinin

Detaylı

Evrak Dosyaya Kaldırma... 19 Evrak İmzalama İşlemleri... 20 Evrak Sorgulama... 20 TANIMLAR... 22 Alt Bilgi... 22 Paraf... 24 Havale Kural...

Evrak Dosyaya Kaldırma... 19 Evrak İmzalama İşlemleri... 20 Evrak Sorgulama... 20 TANIMLAR... 22 Alt Bilgi... 22 Paraf... 24 Havale Kural... İçindekiler Evrak Modülüne Giriş... 3 Üst Menü Çubuğu... 4 İşlemler Paneli... 4 1. Gelen Evrak... 4 1.1. Bütün Evraklar... 4 1.2. Üzerinde Çalıştıklarım... 5 1.3. Teslim Almadıklarım... 5 Teslim Alma...

Detaylı

1. GENEL BİLGİLER... 5 1.1. AMAÇ... 5 1.2. SİTE OTOMASYONU PROGRAMININ KURULUMU... 5 2. SİTE OTOMASYONU PROGRAMININ ÇALIŞTIRILMASI...

1. GENEL BİLGİLER... 5 1.1. AMAÇ... 5 1.2. SİTE OTOMASYONU PROGRAMININ KURULUMU... 5 2. SİTE OTOMASYONU PROGRAMININ ÇALIŞTIRILMASI... 1. GENEL BİLGİLER... 5 1.1. AMAÇ... 5 1.2. SİTE OTOMASYONU PROGRAMININ KURULUMU... 5 2. SİTE OTOMASYONU PROGRAMININ ÇALIŞTIRILMASI... 6 2.1. YENİ SİTE OLUŞTURULMASI VE SİTE İŞLEMLERİ... 7 2.2. PROGRAMA

Detaylı

TAġINIR MAL YÖNETMELĠĞĠ

TAġINIR MAL YÖNETMELĠĞĠ 5163 TAġINIR MAL YÖNETMELĠĞĠ Bakanlar Kurulu Kararının Tarihi : 28/12/2006 No : 2006/11545 Dayandığı Kanunun Tarihi : 10/12/2003 No : 5018 Yayımlandığı R.Gazetenin Tarihi : 18/1/2007 No : 26407 Yayımlandığı

Detaylı

KBS VEKALET AYLIĞI İŞLEMLERİ UYGULAMA KILAVUZU

KBS VEKALET AYLIĞI İŞLEMLERİ UYGULAMA KILAVUZU KBS VEKALET AYLIĞI İŞLEMLERİ UYGULAMA KILAVUZU Personel Yazılım ve Uygulama Dairesi EKİM -2014 I - VEKALET AYLIĞI FĠHRĠST 1. Bölüm : Vekalet Ġşlemleri Bilgi Girişi 1.1. Vekalet Bilgi Giriş Formu 1.2. Personel

Detaylı

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Bilgi Sistemi(ZOBİS)

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Bilgi Sistemi(ZOBİS) 1. Bölüm 1: Genel Kullanım... 2 1.1. Başlık (1)...3 2.1.1. Kullanıcı Adı...3 2.1.2. Panel Gizleme...3 2.2. Modüller (2)...3 2.3. AnaSayfa (3)... 4 2.3.1. Kullanılan Standart Ekran Tipleri... 4 2.4. Mesajlar

Detaylı

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Bilgi Sistemi(ZOBİS)

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Bilgi Sistemi(ZOBİS) 1. Bölüm 1: Genel Kullanım... 2 1.1. Başlık (1)...3 2.1.1. Kullanıcı Adı...3 2.1.2. Panel Gizleme...3 2.2. Modüller (2)...3 2.3. AnaSayfa (3)... 4 2.3.1. Kullanılan Standart Ekran Tipleri... 4 2.4. Mesajlar

Detaylı

Muhtasar Beyanname çalışması tamamlanarak kullanıcılarımızın hizmetine sunulmuştur.

Muhtasar Beyanname çalışması tamamlanarak kullanıcılarımızın hizmetine sunulmuştur. Datasoft Yazılım Muhtasar Beyanname Ödemeler Listesinin Hazırlanmasına ilişkin Kılavuz. Değerli Datasoft Kullanıcısı; Sizin de çok iyi bildiğiniz gibi, "Gelir Đdaresi Başkanlığının 02/05/2012 tarihinde

Detaylı

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Bilgi Sistemi(ZOBİS)

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Bilgi Sistemi(ZOBİS) 1. Bölüm 1: Genel Kullanım... 2 1.1. Başlık (1)...3 2.1.1. Kullanıcı Adı...3 2.1.2. Panel Gizleme...3 2.2. Modüller (2)...3 2.3. AnaSayfa (3)... 4 2.3.1. 2.4. Kullanılan Standart Ekran Tipleri... 4 Mesajlar

Detaylı

T.C. MALİYE BAKANLIĞI

T.C. MALİYE BAKANLIĞI T.C. MALİYE BAKANLIĞI ELEKTRONİK BELGE YÖNETİM SİSTEMİ (EBYS) KULLANICI KILAVUZU 2014 Kasım i İçindekiler GİRİŞ SAYFASI...1 EVRAK ANA SAYFA...2 1.1. Birim Yetkileri...2 1.2. Görevler...3 1.3. Bildirimler...3

Detaylı

Önder YEGEN BDDK Kurum Danışmanı

Önder YEGEN BDDK Kurum Danışmanı Önder YEGEN BDDK Kurum Danışmanı Demirbaş kayıtlarının oluşturulması Hurdaya ayırma işlemleri Amortisman işlemleri Bu Yönetmeliğin amacı, kaynağına ve edinme yöntemine bakılmaksızın kamu idarelerine ait

Detaylı

Borç / Avans Yönetimi LOGO

Borç / Avans Yönetimi LOGO Borç / Avans Yönetimi LOGO KASIM 2011 İçindekiler Borç / Avans Yönetimi... 4 Borç Tanımları... 5 Borç Tanım Bilgileri... 6 Borç Kayıtları... 8 Personel Borçlandırma... 9 Borç Toplamları... 11 Borç Taksitleri...

Detaylı

GO Plus Stok LOGO Kasım 2014

GO Plus Stok LOGO Kasım 2014 GO Plus Stok LOGO Kasım 2014 İçindekiler Stok Takibi... 5 Stok İşlemleri... 6 Sipariş Fişi ve İrsaliye Bilgileri... 6 Sipariş Fişi, İrsaliye Başlık Bilgileri... 7 Cari Hesap Bilgileri... 8 Sipariş, İrsaliye

Detaylı

Perakendeci Modülü Kullanım Kılavuzu

Perakendeci Modülü Kullanım Kılavuzu Perakendeci Modülü Kullanım Kılavuzu Revizyon Tarihi:22.12.2010 PR-B 21_1 REVİZYON TAKİBİ Revizyon No Tarih Açıklama veya iş emri no Revizyonu Yapan 1 29.03.2011 İlk sürüm 2 PR-B 21_1 İÇİNDEKİLER Perakendeci

Detaylı

Harcama Yönetim Sistemi Ödeme Emri Belgesi (Manuel) Düzenleme Kılavuzu. Ocak-2013. Uygulama Geliştirme ve Destek Şubesi

Harcama Yönetim Sistemi Ödeme Emri Belgesi (Manuel) Düzenleme Kılavuzu. Ocak-2013. Uygulama Geliştirme ve Destek Şubesi Ödeme Emri Belgesi (Manuel) Düzenleme Kılavuzu Ocak-2013 Uygulama Geliştirme ve Destek Şubesi Kılavuzun Adı Güncelleme Tarihi Ödeme Emri Belgesi Düzenleme Kılavuzu 1.0 Nisan 2010 Ödeme Emri Belgesi Düzenleme

Detaylı

Sistem İşlemleri LOGO Ocak 2012

Sistem İşlemleri LOGO Ocak 2012 Sistem İşlemleri LOGO Ocak 2012 İçindekiler START İçindekiler... 2 Sistem İşlemleri... 5 Firma Tanımları... 6 Firma Detay Bilgileri... 7 Firmanın Genel Bilgileri... 7 Mali Müşavir Bilgileri... 8 Firma

Detaylı

DATASOFT HAL OTOMASYONU KULLANIM KILAVUZU;

DATASOFT HAL OTOMASYONU KULLANIM KILAVUZU; DATASOFT HAL OTOMASYONU KULLANIM KILAVUZU; Rev_2012_1226_005 İçindekiler 01_Uygulamanın İçeriği 01_Hal Otomasyonunun Özelliği 02_Cari Kartların Tanımlanması 03_Yeni bir (müstahsil) tanımlama 04_Stok Kartlarının

Detaylı

LKS2. Sistem İşletmeni

LKS2. Sistem İşletmeni LKS2 Sistem İşletmeni LOGO Ocak 2007 İçindekiler Sistem Yönetmeni... 4 Yönetim... 5 Terminaller... 6 Grup ve kullanıcılara ait terminallerin belirlenmesi... 6 Gruplar... 7 Kullanıcılar... 8 Kullanıcının

Detaylı

Samsun Defterdarlığı Muhasebe Müdürlüğü İşlem Yönergesi

Samsun Defterdarlığı Muhasebe Müdürlüğü İşlem Yönergesi Samsun Defterdarlığı Muhasebe Müdürlüğü İşlem Yönergesi Bu Yönerge; Maliye Bakanlığı Kamu İç Kontrol Standartlarına Uyum Eylem Planında yer alan Defterdarlık İşlem Yönergelerine yönelik 4.1.4, 4.1.5, 8.1.2,

Detaylı

KAMU HARCAMA VE MUHASEBE BİLİŞİM SİSTEMİ SOSYAL HAK VE YARDIM ÖDEMELERİ UYGULAMA KILAVUZU_VERSİYON3

KAMU HARCAMA VE MUHASEBE BİLİŞİM SİSTEMİ SOSYAL HAK VE YARDIM ÖDEMELERİ UYGULAMA KILAVUZU_VERSİYON3 KAMU HARCAMA VE MUHASEBE BİLİŞİM SİSTEMİ SOSYAL HAK VE YARDIM ÖDEMELERİ UYGULAMA KILAVUZU_VERSİYON3 PERSONEL ÖDEMELERİ UYGULAMA DESTEK ŞUBESİ ANKARA EYLÜL-2011 I-SİSTEME GİRİŞ http://kbs.muhasebat.gov.tr/index.html

Detaylı

Genel Muhasebe LOGO Ocak 2013

Genel Muhasebe LOGO Ocak 2013 Genel Muhasebe LOGO Ocak 2013 İçindekiler Genel Muhasebe... 7 Ana Kayıtlar... 8 Muhasebe Hesapları... 9 Muhasebe Hesabı Bilgileri... 11 Bağlantılar/Kontroller... 13 Finansal Tablolar... 15 Muhasebe Hesabı

Detaylı

TAŞINMAZ BİLGİ SİSTEMİ KULLANIM KILAVUZU

TAŞINMAZ BİLGİ SİSTEMİ KULLANIM KILAVUZU TAŞINMAZ BİLGİ SİSTEMİ KULLANIM KILAVUZU T.C. BAŞBAKANLIK Diyanet İşleri Başkanlığı TAŞINMAZ BİLGİ SİSTEMİ PROGRAMI GİRİŞ 5018 sayılı Kamu Mali Yönetim ve Kontrol Kanun un 44, 45 ve 60 ıncı maddelerine

Detaylı