Süreç, ülkede, rekabetten çok rekabet etmeme kültürünün yaygın olduğunu, bu nedenle de olumsuz sonuçlar gözlemlediklerini ifade etti.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Süreç, ülkede, rekabetten çok rekabet etmeme kültürünün yaygın olduğunu, bu nedenle de olumsuz sonuçlar gözlemlediklerini ifade etti."

Transkript

1 Lefkoşa, 14 Haziran 15 (T.A.K.- Özgül Gürkut Mutluyakalı): Rekabet Kurulu Başkanı Dr. Yenal Süreç, çeşitli sektörlerde devletin rekabet mevhumunu gözetmeden yaptığı düzenlemeler yüzünden, ülkede rekabetin, devlet eliyle öldürüldüğünü ve rekabetin olumlu kazançlarını elde etmekte zorlanıldığını söyledi. Süreç, ülkede, rekabetten çok rekabet etmeme kültürünün yaygın olduğunu, bu nedenle de olumsuz sonuçlar gözlemlediklerini ifade etti. Rekabet Kurulu Başkanı Süreç, AB üyeliği hedefine işaret ederek, firmaların, rekabet uyumunu sağlaması, rekabet ihlali yaratacak uygulamalardan kaçınmaları gerektiğini vurguladı. Bakanlıkların, ekonomik konularda yeni bir tüzük hazırlarken veya mevzuat değişikliğine giderken Rekabet Kurulu'ndan da görüş almasının, rekabete aykırılıkları önlemek açısından önemli olduğuna işaret eden Yenal Süreç, Kurul un rekabet savunuculuğu görevi gereği yapılan işlerin ve uygulanan mevzuatın rekabetle uyumlu olmasını sağlamak gerektiğini dile getirdi. Ülkede mal ve hizmet piyasalarında rekabet ortamının sağlanması, korunması ve geliştirilmesi amacıyla 2009 yılında Meclis'te onaylanan Rekabet Yasası tahtında kurulan, kamu tüzel kişiliğe haiz Rekabet Kurulu, hem şikayet, hem de re'sen işlem yapıyor. Rekabeti kısıtlayan uyumlu eylem, anlaşma ve kararları önlemek ve ortadan kaldırmak amacıyla araştırma ve soruşturma yapan Rekabet Kurulu, yasa ihlali tespit ettiğinde idari para cezası veriyor. 5'İ RE'SEN AÇILMIŞ 14 DOSYA SONUÇLANDIRILDI Kurulun faaliyetleri ve kararları hakkında TAK muhabirinin sorularını yanıtlayan Rekabet Kurulu Başkanı Süreç, eksik mevzuatı tamamlamaya ve piyasayı bilgilendirmeye ayırdıkları hazırlık sürecinin ardından, 2014 yılından itibaren şikayet kabul etmeye ve re'sen soruşturmalara başladıklarını ve bugüne kadar 5'i re'sen olmak üzere 14 dosyayı sonuçlandırdıklarını söyledi. Süreç, Kurul'a giderek sıkıntılarını paylaşan iş insanlarının şikayetlerini resmileştirmekte çekingenlik gösterdiğini belirtirken, bunun nedenini "çünkü şikayet edecekleri firmalar, beraber iş yaptıkları, aynı iş kolunda çalışan insanlar olabiliyor. Ayrıca Kıbrıs küçük bir yer, tanıdıklık ilişkisi olabiliyor" sözleriyle açıkladı. Rekabet Kurulu'nun şikayetlerle ilgili işlem yaparken bazı delillere ve belgelere ihtiyaç duyduğunu ifade eden Yenal Süreç, ihtilafın tarafı olanların bu tür belgeleri Kurul la paylaşması gerektiğini, ayrıca makul şüpheli durumlarda Kurul un da re'sen soruşturma başlattığını anlattı.

2 "DEVLET REKABET MEVHUMU GÖZETMEDEN BİRÇOK DÜZENLEME YAPIYOR" Re'sen açtıkları ilk soruşturma dosyasının LPG ile ilgili olduğunu dile getiren Süreç, konuları inceledikçe devletin birçok düzenlemeyi rekabet mevhumunu gözetmeden yaptığını fark ettiklerini ve bunun da rekabeti öldürdüğünü söyledi. "REKABET DEVLET ELİYLE ÖLDÜRÜLÜYOR"" Rekabet Kurulu Başkanı Dr. Yenal Süreç, şöyle konuştu: "Firmalar da zaman zaman bunun arkasına saklanıyorlar. Yani devlet eliyle rekabeti biz öldürüyoruz ve rekabetin olumlu kazançlarını elde etmekte zorlanıyoruz. Örneğin rekabet olan ortamda daha iyi fiyatlar, daha kaliteli ürün ve hizmet, daha yenilikçi, iyi ürünler gündeme gelecektir. Bu da rekabet içinde yapılacağı için her firma pazar payını büyültmek için bu tür gelişmelere odaklanacaktır. "REKABET KÜLTÜRÜMÜZ GELİŞMEMİŞ" Bunları yapamadıkları için, rekabet etmeme kültürü daha yaygın olduğu için -aslında bu anlamda önemli bir sıkıntımız var, rekabet kültürümüz gelişmemiş- bu nedenle de rekabetin olumlu sonuçları yerine olumsuz sonuçlarını görüyoruz, gözlemliyoruz. Yenilik yok, sürekli olarak ürünler aynı, fiyatlar aşağıya hiç inmiyor. Sürekli yukarıya meylediyor ve bu anlamda da sıkıntılı sonuçlar tüketicilere yansıyor." Rekabet Kurulu Başkanı Yenal Süreç, somun ekmekle ilgili soruşturmada fırıncılara toplamda 16 bin TL para cezası verdiklerini bildirdi. İhlal tespit etmesi halinde Rekabet Kurulu'nun ilgili firmaya bir önceki yılki cirosunun yüzde 10 una kadar idari para cezası verebildiğini, ayrıca kurulun kararlarının yargıya açık olduğunu ve nitekim şu ana kadar para cezası verdikleri tüm tarafların Yüksek İdare Mahkemesi'nde dava açtığını anlatan Süreç, ancak 4 davadan hiçbirinin henüz sonuçlanmadığını kaydetti. Rekabet Kurulu Başkanı Süreç, amaçlarının rekabeti bozduğu için ceza verdikleri firmaların zora girmesi, piyasadan çıkması değil, rekabete uygun hale gelmesi olduğunu vurguladı. Uyarı cezaları da verdiklerini ve farkındalık yaratmak, piyasada rekabete dikkat çekmek amacıyla genellikle cezaları düşük seviyede tuttuklarını ifade eden Süreç, Kurulla işbirliği yaparak istenen bilgi ve belgeleri zamanında veren, söz konusu ihlali soruşturma bitmeden sonlandıranların hafifletici unsur, aksini de ağırlaştırıcı unsur olarak değerlendirdiklerini anlattı.

3 Rekabet Kurulu Başkanı Süreç, süt imalatçılarıyla ilgili yürüttükleri iki dosya konusunda da bilgi verdi ve süt ürünlerinin fiyatını belirleyip gazete yoluyla duyurmalarıyla işledikleri ihlal konusunda ilk kez SÜİB adlı teşebbüs birliğine de ceza verdiklerini açıkladı. Süreç,"Böyle bir fiyat oluşumuna önderlik ettiği için hem birliğe, hem de yönetim kurulundaki temsilcilere 45 bin TL ye yakın bir ceza verilmiştir" dedi. ŞİMDİYE KADARKİ EN YÜKSEK PARA CEZASI Yine SÜTEK in düzenlediği çiğ süt borsasında alım yapan teşebbüsler hakkında, şikayet üzerine,bir yıldan fazladır yürüttükleri ve toplamda 22 teşebbüse açtıkları bir dosya daha bulunduğunu anlatan Süreç, dava okunan 22 teşebbüsten 15'ine değişen oranlarda toplamda 167 bin TL para cezası verdiklerini ve bunun şimdiye kadarki en yüksek ceza olduğunu bildirdi. Yenal Süreç, soruşturmaların yürütülmesinin oldukça zaman aldığını, Rekabet Kurulu nun yeterli personeli bulunmadığı için Kurul üyelerinin o dosyada oy kullanmamak koşuluyla raportör olarak görev yaptığını kaydederek, "Bu da bizim hem hızımızı yavaşlatmakta, hem de layıkıyla görev yapmamıza engel olmaktadır. Bunun için de bir yasa değişikliği çalışmamız var. Kurula idari ve mali özerklik kazandıracak, daha etkin denetimler yapıp piyasayı daha rahat takip edebilecek bir yapıya geçebilecek bir düzenleme öngörüyoruz" diye konuştu. Bu yılın başında 2 sözleşmeli uzman istihdam ettiklerini, 2 personele daha ihtiyaç duyduklarını; arşiv ve sekreterlik işleri için de eski KTHY personeli iki kişinin görev yaptığını anlatan Süreç, Kurul un verdiği cezaların Gelir ve Vergi Dairesi veznelerine ödenerek devlete gelir kaydedildiğini; ödenmeyen cezalara da Kamu Alacaklarının Tahsili Usulü Yasası na göre işlem yapıldığını aktardı. BİRLEŞEN VE DEVRALINAN ŞİRKETLERLE İLGİLİ UYARILAR Rekabet Kurulu Başkanı Yenal Süreç, şirketlerin piyasalarda biraraya gelmesinin, ortak yapıya girmesinin, bir firmanın ötekini satın almasının, makine ve araç parkı veya binalarını devralmasının yahut da iki veya daha fazla firmanın birleşerek yeni bir ortak şirket kurmalarının Rekabet Yasası tahtında "yoğunlaşma" tanımıyla ele alındığını ve bu girişimlerden önce Kurul un bildirim yapması gerektiğini söyledi. Süreç, bu konuda özetle şu bilgileri verdi: "Bu tür hareketler gerçekleşmeden önce eğer tarafların yurt içi ciroları 2 milyon TL yi, yurt dışı ciroları 20 milyon TL yi aşıyorsa bir bildirim yaparak Rekabet Kurulu nun onayını almak durumundadırlar. Bunu biz hem yasanın 7. maddesinde, hem de 2013 te yayımladığımız Yoğunlaşmalar Tebliği nde duyurmuştuk." Bir yabancı bankayla ilgili soruyu yanıtlayan Süreç, "Bu konuda henüz bir bildirim almadık

4 ama basın yoluyla piyasada bu tür gelişmeler olduğunu, örneğin finans sektöründe bir bankamızın el değiştireceği haberleri bilgimize gelmektedir" ifadelerini kullandı. Ayrıca faaliyetlerini geçici süre durdurduğunu açıklayan bir perakende zincirinin başka firmalarca devralındığına dair de duyumlar aldıklarını belirten Rekabet Kurulu Başkanı Süreç, ilgili tarafların mevzuatı inceleyerek Kurul un yetki kapsamına giriyorsa gerekli bildirimi yapmasını istedi. Süreç, re'sen işlem başlatma yetkileri de olduğunu hatırlatarak, daha önce bildirimsiz devir yaptığını tespit ettikleri Altınbaş Petrol'ün iştiraki olan iki teşebbüs ile ilgili işlem yaptıklarını ve iki teşebbüse de idari para cezası verdiklerini anlattı. Süreç, yoğunlaşma kapsamındaki firmaların durumunu inceleyerek piyasada olası bir hakim konum yaratma, tekel oluşturma potansiyelleri varsa, bu yoğunlaşmayı, birleşmeyi yasaklayabildiklerini ya da koşula bağlı onay verebildiklerini söyledi. "YABANCI FİRMALAR DAHA TEDBİRLİ" "Bunlar tabii Batı ülkelerinde ve dünyanın birçok yerinde yerleşmiş uygulamalardır. Maalesef bizde henüz yeni yeni gündeme geliyor. Kurul bu konuda gerekli uyarılarını ve bilgilendirme çalışmalarını yapmaktadır ama yapılaşan durumlardan görüyoruz ki çok fazla da dikkate alınmıyor" diyen Süreç, yurt dışından gelen firmaların Rekabet Kurulu ve yasa olup olmadığını avukatları ve muhasipleri aracılığıyla sorarak işe daha tedbirli başladıklarını gözlemlediğini anlattı. Rekabet Kurulu Başkanı Süreç, AB çalışmalarının yeniden gündeme geleceği bugünlerde, ülkedeki firmaların da artık kendi içlerinde rekabet uyumunu sağlamasını, rekabet ihlali yaratabilecek uygulamalardan kaçınmalarını beklediklerini söyledi. Piyasadaki bir firmanın, hakim konumunu kötüye kullanıyorsa, yüksek fiyatlar uyguluyorsa, şunu almazsan bunu vermem gibi koşullar yaratıyorsa Rekabet Kurulu'nun alanına girdiğini ama muadili varsa, tüketici için başka seçenekler varsa Kurulun bir şey yapamayacağını anlatan Yenal Süreç, piyasa küçük olduğu için kolayca hakim konuma gelmenin kolay olduğunu, pazar payı yüzde 40 ı geçen, finansal olarak güçlü, yaygın dağıtım ağına sahip, çok bilinen markaları elinde tutan firmaların hakim konumda olduğunu varsaydıklarını dile getirdi. Süreç, firmaların pazarlama yapan elemanlarının da dikkatli olması, rakip firmaların raflardaki ürünlerine saygı göstermesi gerektiğini vurgulayarak bu konuda firma yöneticilerine sorumluluk düştüğünü ifade etti. Zaman zaman şikayete rağmen ihlale rastlamadıklarını belirten Rekabet Kurulu Başkanı Yenal Süreç, "Verdiğimiz cezada da veya 'ihlal yoktur' deyip kapattığımız noktada da, her iki taraf da bizi dava edebilir.

5 Kararlarımız yargıya açıktır. Hukuki ve iktisadi değerlendirmeleriyle birlikte gerekçeli kararımızı hem web sayfamızda hem Resmi Gazete'de yayımlarız, şeffaflığa çok önem veririz. Bu kararı beğenmeyen taraf, 75 gün içinde Yüksek İdare Mahkemesi nde dava açabilir" dedi. Kurulun tüketici hakları açısından rolüyle ilgili sorulara karşılık Süreç, "Tüketiciler de mağdursalar bu ihlali gelip şikayet edebilir ama genellikle firmalardır.tüketicilerin yasayla ilgili bilgilenmesi ve nelerin ihlal kapsamına girdiğini öğrenmesi, gerekirse bizden bilgi alması gerekir" diye konuştu. Süreç, idari düzenlemelerin rekabete engel olmasının yarattığı sorunlara değinirken, şöyle konuştu: "Rekabet Kurulu nun bir de rekabet savunuculuğu görevi vardır. Hem tüketicilerin ve firmaların bilinçlendirilmesi, hem de politika belirleyicilerin yapacakları, uygulayacakları mevzuatların rekabetle uyumlu olmasını sağlamak... Bakanlar Kurulu'na sunulacak önergelerle ilgili bizden de görüş alınması bizler için önemlidir. Tabi ki burada bizim görüşümüz bağlayıcı değil tavsiye niteliklidir. İlgili kurum ister dikkate alır, istemezse almaz. Nitekim mevzuat değişiklikleriyle ilgili bizden görüş alan kurumlar vardır. Ekonomik hayatı ilgilendiren konularda kuruldan görüş alınmalı. Burası bir hakem pozisyonundadır. Piyasada kuralları koyan ve uyulup uyulmadığını denetleyen bir hakemlik rolü vardır. Bu tür görüşler alışkanlık haline getirilirse bizler için iyi sonuçlar getirecek." Bugüne kadar yürüttükleri soruşturmaların bir kısmında, özellikle akaryakıt alanında rekabetin çok üst düzeyde sağlanmadığını ve yasaların zorlayıcı yönde olmadığını fark ettiklerini vurgulayan Süreç, yine Lefkoşa-Mağusa hattındaki otobüslerle ilgili soruşturmalarında, bu alanı düzenleyen İzin Kurulu'nun denetiminin yetersizliğini ve firmaların da bunu kendi lehlerine kullanmaları yüzünden sıkıntılı durumlar yaşandığını saptadıklarını anlattı. AKARYAKIT SEKTÖR RAPORU Süreç, bu nedenle zaman zaman bu idari dosyaların incelenmesi sonucu kurumlara bir takım tavsiyelerde bulunduklarını, şu anda da Akaryakıt Sektör Raporu hazırladıklarını anlatarak, hem LPG'nin hem sıvı akaryakıtın dahil edildiği bu çalışmanın ülke adına bir ilk olacağını söyledi. Süreç, ilgili taraflarla paylaşacakları bu raporda tavsiyelerin, görüş ve önerilerin kamuoyunun bilgisine sunulacağını kaydetti. Rekabet Kurulu'nun "muafiyet dosyaları" inceleme yetkisi de bulunduğunu ifade eden Süreç, bu konuda da bilgi verdi. Buna göre, iki veya daha fazla firma arasına imzalanacak bir anlaşma varsa ve bu anlaşmanın bazı maddeleri rekabete aykırılık içeriyorsa ama öte yandan da bu anlaşmanın imzalanması

6 kaçınılmazsa ve beraberinde bir takım kazanımlar getirecekse, Rekabet Kurulu, "rakip firma olarak bunu yapmanız sakıncalı ama tüketicinin faydasına da olduğu için size 3-4 yıl uygulama muafiyeti getiriyoruz size soruşturma açmamayı taahhüt ediyoruz" diyebiliyor. Süreç, bu konuda örnek olarak Karpaz'a ürün ulaştırmak için iki veya daha çok firmanın tek araç kullanmasını örnek gösterdi ve Karpaz'daki insanlara o ürünün ulaşabilmesi için muafiyet verilebildiğini anlattı. Şu anda 3 muafiyet talep edilen sözleşmeyi ve 2 de şikayeti incelediklerini bildiren Rekabet Kurulu Başkanı Süreç, Kurulun soruşturmasını bitirince iddiaları ilgili tarafa gönderip savunma aldığını; gerek görülürse Kurula çağrılıp sözlü savunma da istenebildiğini, ona göre karar verildiğini anlattı. Rekabet Kurulu Başkanı Yenal Süreç, ön soruşturma safhasını, delil nitelikli belge ve bilgiler ortadan kaldırılmasın diye gizlilik içinde yürüttüklerini, gerçekten bir ihlal olduğuna kanaat getirdikleri aşamada soruşturma açılırsa ilgili taraflara bilgi verildiğini ifade etti. REKABET KURULU'NA NASIL ULAŞILABİLİR? Süreç, Rekabet Kurulu'nun yayınlarından, adresli web sayfasından, facebook'ta KKTC Rekabet Kurulu adlı sayfasından ve numaralı telefonlardan takip edilebileceğini de sözlerine ekledi.

OECD Çok Uluslu Şirketler Rehberi

OECD Çok Uluslu Şirketler Rehberi OECD Çok Uluslu Şirketler Rehberi 1 Önsöz 1. OECD Çok Uluslu Şirketler Rehberi (Rehber), hükümetler tarafından çok uluslu şirketlere yapılan tavsiyelerdir. Rehber, çok uluslu şirketlerin faaliyetlerinin

Detaylı

ÖZEL DURUM AÇIKLAMALARINA İLİŞKİN REHBER

ÖZEL DURUM AÇIKLAMALARINA İLİŞKİN REHBER ÖZEL DURUM AÇIKLAMALARINA İLİŞKİN REHBER I- YASAL ÇERÇEVE Bu rehber, Sermaye Piyasası Kanunu nun 1 ve 16/A maddeleri ve 22 nci maddesinin (e) bendi ile Seri:VIII, No:@ sayılı Özel Durumların Kamuya Açıklanmasına

Detaylı

BELEDİYE ŞİRKETLERİ ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME

BELEDİYE ŞİRKETLERİ ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME BELEDİYE ŞİRKETLERİ ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME Mustafa MEŞE Sayıştay Uzman Denetçisi GİRİŞ Belediye şirketleri, bazı yerel hizmetlerin yürütülmesi amacıyla, belediyeler tarafından kurulan ya da ortak olunan,

Detaylı

Bankacılık Mevzuatı Kapsamında Banka ve Müşteri Sırrı

Bankacılık Mevzuatı Kapsamında Banka ve Müşteri Sırrı Bankacılar Dergisi, Sayı 63, 2007 Bankacılık Mevzuatı Kapsamında Banka ve Müşteri Sırrı 1. Giriş Akın EKİCİ * 5411 sayılı Bankacılık Kanunu nun Sırların Saklanması konulu 73. maddesinde düzenlenmiştir.

Detaylı

İş ve Yatırım Ortamının İyileştirilmesine Yönelik TÜSİAD Önerileri*

İş ve Yatırım Ortamının İyileştirilmesine Yönelik TÜSİAD Önerileri* T Ü R K S A N A Y İ C İ L E R İ V E İ Ş A D A M L A R I D E R N E Ğ İ 08 İş ve Yatırım Ortamının İyileştirilmesine Yönelik TÜSİAD Önerileri* *8 Nisan 2010 tarihinde gerçekleştirilen Ekonomi Koordinasyon

Detaylı

SERMAYE PİYASASI KURULU ÖZEL DURUMLAR REHBERİ Eylül 2013, Ankara

SERMAYE PİYASASI KURULU ÖZEL DURUMLAR REHBERİ Eylül 2013, Ankara SERMAYE PİYASASI KURULU ÖZEL DURUMLAR REHBERİ Eylül 2013, Ankara İÇİNDEKİLER I. YASAL ÇERÇEVE... 4 II. SÜREKLİ BİLGİLER... 4 1. SÜREKLİ BİLGİLERİN AÇIKLANMASINA İLİŞKİN ESASLAR... 4 2. SERMAYE PİYASASI

Detaylı

İSTANBUL YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI 24 EKİM 2013 AYLIK TOPLANTISI. : Mehmet Nadi ABBASOĞLU (Yönetim Kurulu Üyesi)

İSTANBUL YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI 24 EKİM 2013 AYLIK TOPLANTISI. : Mehmet Nadi ABBASOĞLU (Yönetim Kurulu Üyesi) İSTANBUL YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI 24 EKİM 2013 AYLIK TOPLANTISI I. OTURUM OTURUM BAŞKANI KONUŞMACILAR : Mehmet Nadi ABBASOĞLU (Yönetim Kurulu Üyesi) : Uğur DOĞAN (Gelir İdaresi Daire Başkanı) : Veli

Detaylı

ÖZEL DURUMLAR REHBERİ

ÖZEL DURUMLAR REHBERİ ÖZEL DURUMLAR REHBERİ 1 İÇİNDEKİLER I. YASAL ÇERÇEVE... 3 II. İÇSEL BİLGİLER... 3 1. İÇSEL BİLGİ NEDEN AÇIKLANMALIDIR?... 3 2. İÇSEL BİLGİ NEDİR?... 3 2.1. Bilginin Niteliklerinin Belirli Olması... 4 2.2.

Detaylı

2015 Türk bankacılık. sektörü için zorlu bir yıl olacak

2015 Türk bankacılık. sektörü için zorlu bir yıl olacak Leasing sektörü 5 senede 2 kat büyüyecek 2015 Türk bankacılık sektörü için zorlu bir yıl olacak ISSN: 1309-0054 Sağlık ve yaşam bilimlerinde dönüşüm şart Sayfa 4 Sayfa 5 Sayfa 8 The Nisan - Mayıs 2015

Detaylı

KPMG Türkiye Denetim Bölüm Başkanı ve GENİŞLEYEN BAĞIMSIZ DENETİMİN İLK TECRÜBESİNİN ARDINDAN

KPMG Türkiye Denetim Bölüm Başkanı ve GENİŞLEYEN BAĞIMSIZ DENETİMİN İLK TECRÜBESİNİN ARDINDAN DENETİM ÖZEL DOSYASI GENİŞLEYEN BAĞIMSIZ DENETİMİN İLK TECRÜBESİNİN ARDINDAN Yeni Türk Ticaret Kanunu nda ilk yıl geride kaldı. Sürecin nasıl geliştiği, şirketlerin bu sürece nasıl cevap verdiği gibi konular

Detaylı

ARAS ELEKTRİK DAĞITIM ANONİM ŞİRKETİ 2012 YILI RAPOR

ARAS ELEKTRİK DAĞITIM ANONİM ŞİRKETİ 2012 YILI RAPOR ARAS ELEKTRİK DAĞITIM ANONİM ŞİRKETİ 2012 YILI RAPOR Bu rapor, 24.11.1994 tarih ve 4046 sayılı Kanun ile 03.12.2010 tarih ve 6085 sayılı Kanun uyarınca düzenlenmiştir. Kuruluşun adı : Aras Elektrik Dağıtım

Detaylı

T.C. CUMHURBAŞKANLIĞI Devlet Denetleme Kurulu DENETLEME RAPORU RAPORUN KONUSU

T.C. CUMHURBAŞKANLIĞI Devlet Denetleme Kurulu DENETLEME RAPORU RAPORUN KONUSU HĐZMETE ÖZEL T.C. CUMHURBAŞKANLIĞI Devlet Denetleme Kurulu DENETLEME RAPORU RAPORUN KONUSU Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun 2006-2007 ve 2008 Yılları Faaliyet ve İşlemlerinin Denetlenmesi Đşbu

Detaylı

TRANSFER FİYATLANDIRMASI AÇISINDAN GRUP İÇİ (HOLDİNG) YÖNETİM HİZMETLERİ. A. Feridun Güngör 1 Hakan Orhan 2 I. GİRİŞ

TRANSFER FİYATLANDIRMASI AÇISINDAN GRUP İÇİ (HOLDİNG) YÖNETİM HİZMETLERİ. A. Feridun Güngör 1 Hakan Orhan 2 I. GİRİŞ TRANSFER FİYATLANDIRMASI AÇISINDAN GRUP İÇİ (HOLDİNG) YÖNETİM HİZMETLERİ A. Feridun Güngör 1 Hakan Orhan 2 I. GİRİŞ Globalleşme, teknolojik imkânlardaki gelişmeler, maliyet baskısı ve kontrolü artırma

Detaylı

YOL GÖSTERİCİ İLKELER. A.O. Smith Corporation Davranış Kuralları

YOL GÖSTERİCİ İLKELER. A.O. Smith Corporation Davranış Kuralları Doğru Davranış İlkeleri (Etik) ve Uyum YOL GÖSTERİCİ İLKELER A.O. Smith Corporation Davranış Kuralları Dürüstlük kimse görmezken bile doğru şeyi yapmaktır - Albert Einstein İÇİNDEKİLER A. O. SMITH DEĞERLER

Detaylı

DuPont İş Etiği Yönetmeliği. Sürdürülebilir Bir Gelecek Sağlamak

DuPont İş Etiği Yönetmeliği. Sürdürülebilir Bir Gelecek Sağlamak DuPont İş Etiği Yönetmeliği Sürdürülebilir Bir Gelecek Sağlamak Temel Değerlerimiz Ocak 2015 CEO dan Mesaj Yüzyıllar boyunca DuPont çalışanları sürekli değişen bir dünyada fark yaratmak için pazar odaklı

Detaylı

ARAS ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş. 2011 YILI RAPORU

ARAS ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş. 2011 YILI RAPORU ARAS ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş. 2011 YILI RAPORU Bu rapor, 24.11.1994 tarih ve 4046 sayılı Kanun ile 03.12.2010 tarih ve 6085 sayılı Kanun uyarınca düzenlenmiştir. Kuruluşun adı Merkezi Bağlı olduğu kuruluş

Detaylı

6552 SAYILI KANUNLA ALT İŞVEREN KURUMUNDA YAPILAN YENİ DÜZENLEMELER VE DEĞİŞİKLİKLER

6552 SAYILI KANUNLA ALT İŞVEREN KURUMUNDA YAPILAN YENİ DÜZENLEMELER VE DEĞİŞİKLİKLER 6552 SAYILI KANUNLA ALT İŞVEREN KURUMUNDA YAPILAN YENİ DÜZENLEMELER VE DEĞİŞİKLİKLER İbrahim AYDINLI * ÖZET Bugüne kadar 4857 Sayılı İş Kanununda asıl işveren- alt işverenlik ilişkisine yönelik pek çok

Detaylı

YENİ SAYIŞTAY KANUNU NU YASALAŞMA SÜRECİNİN; BASINDA YER ALAN HABERLER VE TBMM DE YAPILAN GÖRÜŞMELER IŞIĞINDA DEĞERLENDİRİLMESİ

YENİ SAYIŞTAY KANUNU NU YASALAŞMA SÜRECİNİN; BASINDA YER ALAN HABERLER VE TBMM DE YAPILAN GÖRÜŞMELER IŞIĞINDA DEĞERLENDİRİLMESİ YENİ SAYIŞTAY KANUNU NU YASALAŞMA SÜRECİNİN; BASINDA YER ALAN HABERLER VE TBMM DE YAPILAN GÖRÜŞMELER IŞIĞINDA DEĞERLENDİRİLMESİ Mehmet IŞIN Sayıştay Denetçisi Bu çalışma iki kısımdan oluşmakta olup, ilk

Detaylı

Son Değişiklikler Sonrasında 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu

Son Değişiklikler Sonrasında 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu Son Değişiklikler Sonrasında 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu Güreli Yayınları Eylül, 2012 1 2 ÖNSÖZ Ülkemizde ticari hayatın son 50 yılını önemli ölçüde etkilemiş olan 6762 sayılı Türk Ticaret Kanunu,

Detaylı

BÖLÜM I - KURUMSAL YÖNETİM İLKELERİ NE UYUM BEYANI

BÖLÜM I - KURUMSAL YÖNETİM İLKELERİ NE UYUM BEYANI BÖLÜM I - KURUMSAL YÖNETİM İLKELERİ NE UYUM BEYANI 1 Ocak - 31 Aralık 2014 faaliyet dönemini kapsayan Kurumsal Yönetim İlkeleri Uyum Raporu, Sermaye Piyasası Kurulu ( SPK ) nun 3 Ocak 2014 tarih, 28871

Detaylı

Tüketici odaklı olmak...

Tüketici odaklı olmak... AYIN RÖPORTAJI a 6 ISSN: 1309-0054 Sayfa 5 Sayfa Sayfa 5 65 Sayfa 9 OCAK-ŞUBAT 2014 www.deloitte.com.tr Tüketici odaklı olmak... Tüketiciyi merkeze alma odaklı bir dönüşüm sürecini, Deloitte işbirliğiyle

Detaylı

Yetkilendirme, Numaralandırma ve Spektrum Tüzük Taslağı ile İlgili Tüm Görüşler

Yetkilendirme, Numaralandırma ve Spektrum Tüzük Taslağı ile İlgili Tüm Görüşler BİLGİ TEKNOLOJİLERİ VE HABERLEŞME KURUMU Yetkilendirme, Numaralandırma ve Spektrum Tüzük Taslağı ile İlgili Tüm Görüşler BTHK 2013 Yetkilendirme, Numaralandırma ve Spektum Tüzüğü 17/12/2012-18/01/2013

Detaylı

İşyerlerinde Psikolojik Taciz (Mobbing)

İşyerlerinde Psikolojik Taciz (Mobbing) İşyerlerinde Psikolojik Taciz (Mobbing) Bilgilendirme Rehberi www.csgb.gov.tr İşyerlerinde Psikolojik Taciz (Mobbing) Bilgilendirme Rehberi Yayına Hazırlayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çalışma

Detaylı

YATIRIMCILAR İÇİN YATIRIM VE TEŞVİK REHBERİ

YATIRIMCILAR İÇİN YATIRIM VE TEŞVİK REHBERİ DEVLET PLANLAMA ÖRGÜTÜ YATIRIMCILAR İÇİN YATIRIM VE TEŞVİK REHBERİ HAZİRAN 2009 LEFKOŞA İ Ç İ N D E K İ L E R Sayfa 1. GENEL BİLGİ 1-3 1.1. Coğrafi Konum ve Nüfus 1 1.2. İklim 1 1.3. Politik Sistem 2 1.4.

Detaylı

Asıl İşveren-Alt İşveren İlişkisi ve Alt İşverenlik Sözleşmesi

Asıl İşveren-Alt İşveren İlişkisi ve Alt İşverenlik Sözleşmesi Doç. Dr. Murat ŞEN - Arş. Gör. Aslı NANECİ Melikşah Üniversitesi Hukuk Fakültesi Erciyes Üniversitesi Hukuk Fakültesi Asıl İşveren-Alt İşveren İlişkisi ve Alt İşverenlik Sözleşmesi GİRİŞ Pratik hayatta

Detaylı

ELEKTRONİK HABERLEŞME YASASI (6/2012 Sayılı Yasa) Madde 33, 34, 36, 37, 38, 39, 40, 47 Altında Yapılan Tüzük

ELEKTRONİK HABERLEŞME YASASI (6/2012 Sayılı Yasa) Madde 33, 34, 36, 37, 38, 39, 40, 47 Altında Yapılan Tüzük ELEKTRONİK HABERLEŞME YASASI (6/2012 Sayılı Yasa) Madde 33, 34, 36, 37, 38, 39, 40, 47 Altında Yapılan Tüzük Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu, Elektronik Haberleşme Yasası nın 33, 34, 36,

Detaylı

ERGOBizK fl 2010-Say. ERGO SV ÇRE N N ücretsiz yay n d r Üç ayda bir yay nlan r

ERGOBizK fl 2010-Say. ERGO SV ÇRE N N ücretsiz yay n d r Üç ayda bir yay nlan r 01 ERGOBizK fl 2010-Say ERGO SV ÇRE N N ücretsiz yay n d r Üç ayda bir yay nlan r Ak n Kozano lu: "Ana hedefimiz, sahip oldu umuz küresel güç ve tecrübeyle Türkiye sigorta ve emeklilik pazar nda daima

Detaylı

TÜRKİYE İŞVEREN SENDİKALARI KONFEDERASYONU SORU, CEVAP VE SORUNLARIYLA İŞ HUKUKUNDA ALT İŞVEREN

TÜRKİYE İŞVEREN SENDİKALARI KONFEDERASYONU SORU, CEVAP VE SORUNLARIYLA İŞ HUKUKUNDA ALT İŞVEREN TÜRKİYE İŞVEREN SENDİKALARI KONFEDERASYONU SORU, CEVAP VE SORUNLARIYLA İŞ HUKUKUNDA ALT İŞVEREN TÜRKİYE İŞVEREN SENDİKALARI KONFEDERASYONU 15 Şubat 2012 Yayın No: 318 Haberleşme Adresi: Hoşdere Cad. Reşat

Detaylı

Xerox İş Ahlakı Tüzüğü. İş Ahlakı Tüzüğü: Temel Değerlerimize Bağlılık

Xerox İş Ahlakı Tüzüğü. İş Ahlakı Tüzüğü: Temel Değerlerimize Bağlılık Xerox İş Ahlakı Tüzüğü İş Ahlakı Tüzüğü: Temel Değerlerimize Bağlılık İş Ahlakı Tüzüğümüz bütünlüğe yönelik taahhüdümüzü kapsar ve destekler ve ayrıca etik ve uyumluluk sorunlarımızı temel değerlerimizle

Detaylı

Yargıtay Kararları Işığında İş Güvencesi ve Çalışma Koşullarında Esaslı Değişiklik

Yargıtay Kararları Işığında İş Güvencesi ve Çalışma Koşullarında Esaslı Değişiklik Bankacılar Dergisi, Sayı 65, 2008 Yargıtay Kararları Işığında İş Güvencesi ve Çalışma Koşullarında Esaslı Değişiklik Doç. Dr. Gülsevil ALPAGUT Türkiye Bankalar Birliği tarafından 25 Nisan 2008 tarihinde

Detaylı