ÜTÜLEME. ütüleme. ReHBeRİ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "ÜTÜLEME. ütüleme. ReHBeRİ"

Transkript

1 ÜTÜLEME ütüleme ReHBeRİ

2 İçindekiler Her kumaşın kendine özgü bakım kuralları vardır. Ütü alanında dünya lideri olan TEFAL, çamaşırlarınıza en iyi bakımı sağlamanıza yardımcı olacak, en etkili öneri ve ipuçlarını sunan bu rehberi sunuyor. TEFAL, çamaşırlarınızın bakımı konusunda yıkamaktan, kolay ve verimli bir ütüleme işlemi sonrasında yerleştirmeye kadar sizlere rehberlik ediyor. Rehberimizi okurken eğlenerek bilgileneceğinizden eminiz! ütüleme: temel öğeler 1 Buharlı ütü veya buhar jeneratörü 2 ütü tahtası 3-4 Hazırlanmak 5 Su seçimi 6 Isı ayarı 7 Kuru/buharlı ütüleme 8 Bakım önerileri 9-10 ütü yaparken rahatlamak11 Gömlek ütüsü 12 Bluz ve tunikler 13 Klasik pantolonlar 14 Rahat giyim 15 Ceket ve takım elbiseler 16 elbise ve astarlı etekler 17 Pilili ve büzgülü etekler 18 Diğer çeşitler 19 ek öneri ve ipuçları 20 Çamaşırları yerleştirmek Cihazın ve tabanın bakımı Cihazımın bakımı 25 Amacımız: Daha güzel bir dünya 26 Öneri ve ipuçlarım 27

3 1 Ü T Ü L E M E Temel öğeler Kumaşları neden ütülemek gerekir? Kumaş yıkandığı zaman, su ve sıcaklığın etkileşimiyle dokuma lifleri gevşer ve doğal şekline dönüşür. Kumaş kuruyunca lifler sertleşerek rastgele şekil ve hallere girer. Bu nedenle çeşitli şekillerde dokunmuş liflerin özenle ve uygun olarak ütülenmesi gerekir. Ütü yapmanın temel ilkeleri Sıcaklık liflerin düzgün şekilde eski haline dönmesine yardımcı olur. liflerin düzelmesi ve ütülemekten en iyi sonucu elde etmek için doğru ısı derecesini ayarlamak yanında buhar da gerekir. Buharın nemi lifleri derinliğine gevşetir. ütünün sıcak tabanı lifleri kurutup, ayarlayarak yerleştirir. Buharlı ütüyle ütülemek kırışıkları ve kat yerlerini özenle düzeltir. PÜF NOKTASI Çamaşırın nemli olması çok daha çabuk ve kolay ütülenmesini sağlar. Çok kurumuş çamaşırlarınızı ütülemeye başlamadan on dakika kadar önce üstüne su serperek nemlendirin.

4 2 Ü T Ü L E M E Buhar jeneratörü mü, buharlı ütü mü? Buhar jeneratörü mü, buharlı ütü mü? TEFAL mühendisleri ütü yapmayı ev halkının tüm ütü ihtiyacını karşılayacak, kolay ve verimli bir ev işine dönüştürmeyi hedefler. Amaçları ütülemede ulaşılabilecek en ileri teknolojiyi tüketiciye sunmaktır. en son teknolojiyle donatılan ütüler sayesinde tüketicilerin; ütünün çabuk ısınması, buruşukluk ve kırışıkları hızla düzelten bol buhar çıkışı, ütü tabanının mükemmel kayganlığı gibi yüksek kalite beklentileri de karşılanır. Ürünler arasında ne farklar var? Buharlı ütü, kısa süreli günlük kullanımlar için idealdir. Yalnız yaşayanlar ve küçük aileler için çok elverişlidir. Her çeşit kumaş için istenen buhar çıkışını (modele bağlı olarak 0 ile 170 g/dk) rahatça sağlar. Buhar jeneratörü haftada birkaç kez ve çok çamaşır yıkayan kişiler veya büyük ailelere önerilir. Yığınla çamaşırı ütülemek için idealdir! Büyük su tankı (modele bağlı olarak değiştirilebilir, 1.7 l ye kadar) uzun ve kesintisiz ütü seanslarına uygundur. Yüksek basınç (modele bağlı olarak 3 ile 5.5 bar) çok güçlü ve yoğun (120 g/dk ya kadar) buhar oluşturur. Buhar profesyonel sonuçlar elde etmeniz için liflerin içine işler. Çok ergonomik olması yanında çok da zaman kazandırır.

5 3 Ü T Ü L E M E Ütü masası İyi bir ütü masasını nasıl seçerim? Yüksek kalite bir ütü masası için aklınızda bulunması gereken üç kriter vardır; biçim, yüzey ve denge. Biçim: Çeşitli model, biçim ve ölçüdeki çamaşırı üstünde kolaylıkla hareket ettirebileceğiniz, geniş ve doğru orantılı bir ütü masası seçin. Uzun bir masanın üstüne pantolon paçalarını boylu boyunca yerleştirebilirsiniz. enli bir masa gömlek veya bluz gibi geniş yüzeyleri yerleştirmeyi sınırlar. Sivri uçlu masanın ucuna kol, pervaz gibi bölümleri geçirerek ütüleyebilirsiniz. Yüzey: Kolay ütü yapmak için üç vazgeçilmez yüzeyin doğru yerleştirilmiş olmasını kontrol edin. Sağlam, ısıya dayanıklı ütü masası örtüsünün altına yerleştirilmiş, düzgün ve yanmaz yüzeyi oluşturan emici dolgu. Bu hem çamaşır hem de ütünüz için bir tampon oluşturur. tümü ağla desteklenmiş ve buharın çıkmasını sağlayan uygun sayıdaki havalandırma deliği bulunan yüzeyin üstüne yerleşmiş olmalıdır. Bu, nemin birikmesini engeller.

6 4 Ü T Ü L E M E Ütü masası Denge: Rahat ütü yapmak için masanın dengeli olması zorunludur. Aynı zamanda ütünün yerleşmesini sağlar ve sarsıntıları önler. Dayanıklı ve sağlam yapılı, kaymayan geniş tabanları olan kalın bacaklı bir ütü masası seçin. Yükseklik ütü yapacak olan kişilere uygun olarak ayarlanabilmelidir. masanın açık veya katlanmış durumda güvenli şekilde kilitlenebilmesine dikkat edin. PÜF NOKTASI Kenarında ayarlanabilir buharlı ütü koyma yerinin bulunması artı değer oluşturur. ütü yaparken rahatlıkla birlikte ütünüzün güvenliğini de sağlar. Bazı ütü masalarında askılar, kordon ve hareket edebilmesini sağlayan tekerlek gibi aksesuarlar da bulunur. İPUCU ütü masasını kalçanızın hizasına göre ayarlayın. Ayakta veya otururken, avuçlarınızı masanın üstüne sırtınızı ve kollarınızı bükmeden koyabilmelisiniz. Açık bir pencere önünde ve aydınlık bir yere yerleştirin. ütüye başlamadan önce, her defasında yüzey örtüsünün ve ütü tabanının temiz olmasına dikkat edin.

7 5 Ü T Ü L E M E Hazırlanmak Çamaşırı ayırın Sentetik İpek, Yünlü Pamuklu, keten üzerindeki bakım etiketlerini okuyarak, çamaşırlarınızı buna göre ayırın. Böylece ılıktan en yüksek ısıya doğru çalışır ve herhangi bir çamaşırı yanlış sıcaklıkta ütülemekten kaçınmış olursunuz. Düşük derece Orta derece Yüksek derece Buharsız ütülenmez Ütü bezi nedir? ütü tülbendi ya da ütü bezi çamaşırınızla ütünün arasına yerleştirilir. Renkleri korur ve çamaşırın parlamasını önler. ütü yanığını engeller. eski beyaz yatak çarşaflarından keserek ütü bezi yapabilir ya da nemli bir tülbent kullanabilirsiniz. İPUCU ütülediğiniz çamaşırları önceden hazırladığınız askılara asın ve hemen yerlerine yerleştirin. Böylece yeniden kırışmalarını önlemiş olursunuz.

8 6 Ü T Ü L E M E Su seçimi TEFAL buharlı ütü ve buhar jeneratörleri musluk suyu kullanılacak şekilde özel olarak tasarlanmıştır. Yapıları, suyun sertliği ne olursa olsun (bk. no 23 kendi kendini temizlemek bölümü) kireç oluşmasını önleyecek durumdadır. Sert sularda (çamaşır makinenizde dahi) kireçlenme oluşturan mineraller bulunur. musluk suyunuzun sertlik derecesi hakkında yerel yönetimden bilgi alın. musluk suyuna herhangi bir şey katmayın. ütüyü tıkar ve kalıcı hasar verir. Özellikle suyu sert olan bölgede yaşıyorsanız musluk suyu ile yarı yarıya damıtılmış su kullanın (bilgi için ürün ve çözme talimatlarına bakın). PÜF NOKTASI Suyunuzun sertliğini test edin. Suyunuzun sertliğini şu şekilde test edebilirsiniz. Bir kaseye iki bardak su ile bir yemek kaşığı sabun rendesi koyun. Çalkalayın. Köpük oluşuyorsa suyunuz yumuşak demektir. İPUCU Ütünüzü veya buhar jeneratörünüzü kireçten, kullanma kılavuzundaki bilgilerden yararlanarak koruyabilirsiniz.

9 7 Ü T Ü L E M E Isı ayarı Çamaşırın etiketini dikkatle okuyun ve her zaman ısıyı etikete uygun olarak ayarlayın. üç kategorideki kumaşlara uygun ve yaygın şekilde kullanılan sıcaklık ayarlarını gösteren uluslararası sembolleri uygulayın. Yaklaşık C İpek/Sentetikler (Polyester asetat, Akrilik, Polyamid vb. Yapay lifler) Yaklaşık C Yünlü Yaklaşık C Pamuklu/Keten YARARLI BİLGİ ütülemeye en düşük ısıyla başlayın. Kumaş için gerektikçe ısıyı yükseltin. en yüksek derece ile bitirin. Karışık kumaşlarda ısıyı en narin kumaşa göre ayarlayın. Önemli not: Gerekirse ortalama bir sıcaklık ayarı kullanabilirsiniz. İPUCU Ütü çok ısındıysa? ütünün derecesi çok yüksekse, termostatı daha düşük ısıya ayarlayın ve ütüyü oturtarak soğuması için birkaç dakika bekleyin.

10 8 Ü T Ü L E M E Buharlı mı, buharsız mı? Buharsız ütüleme Bazı kumaşlar sadece kuru ütüyle ütülenir ya da hiç buhar istemez. (örnek; bazı ipek türleri) Buharlı ütüleme Değişik buhar ayarları Çamaşırınızın buruşukluğunu gidermek için, kullandığınız ütüye göre en uygun buhar salınımını seçin. Değişken buhar Narinlerden kotlara kadar uyumlu değişken buhar ayarıyla kolayca ütü yapın. Şok buhar çıkışı İnatçı kırışıkların düzelmesi için hızlı ve güçlü buhar püskürten ayar gerekir. Dikey buhar Perdelerin ve askıdaki narin elbise ile takımların ütülenmesi için kullanılır.

11 9 Ü T Ü L E M E Bakım önerileri EKSTRA BAKIM ÖNERİLERİ Bazı düz renkli ve narin kumaşlar, buharsız ütüyle tersinden ütülenmelidir. Narin kumaşlarda iz bırakmaması için sprey kullanmak yerine kumaşın üstüne nemli bir ütü bezi yayın. Belli bir çamaşırın nasıl ütüleneceği konusunda bilginiz yoksa, çamaşırın görünmeyen bir kenarından ütünün ucuyla deneme yapın. Plastikle kaplı, kabartma boyalı, dekoratif bölümleri asla ütülemeyin, eriyebilir. Yatak çarşafı ya da masa örtüsü gibi büyük çamaşırları ütülerken ütü masasının yanına sandalyeler dizin. ütü yaparken, ütülenmiş bölümleri sandalyelerin üstüne katlayarak ilerleyin. Narin düğmelere zarar vermeden ütü yapmak için düğmeyi bir çay kaşığı ile kapatıp çevresini ütüleyin. İstenmeyen parlaklık, yansıma ve yanık izleri Koyu renkli veya narin kumaşları ütülerken ütü bezi kullanın. Siyah elbise ve pantolonları, buhar ayarını yaptıktan sonra ütüyü kumaşa değdirmeden ütüleyin. Kazayla ütü izi yaptıysanız: Pantolon, etek ve gömleklerde izin üstüne, bir bardak elma sirkesini 50 cl suyla karıştırıp nemlendirdiğiniz ütü bezini yayarak ütüleyin. İşlemi gerektiği kadar sürdürün. Koyu renkli çamaşırlarda 300 cl suya dört damla amonyak karıştırın. Bu suyla nemlendirdiğiniz ütü bezini ütü izinin üstüne yerleştirin ve liflerin yönüne göre sert bir fırçayla fırçalayın. Yünlülerde elma sirkeli suyla nemli bezi izin üstüne yayıp ütüyü değdirmeden buharla ütüleyin. Her defasında ütüden sonra yumuşak bir fırçayla kumaşı fırçalayın.

12 10 Ü T Ü L E M E Bakım önerileri Astarlı giysiler Giysinin astarını ayırarak ütüleyin. Uygun bölümleri ütü tahtasının ucuna geçirip ayrı ayrı ütüleyin. Pensli giysiler Önce tersinden pensin iki yanını alttan üste doğru ütüleyin. tersten pensi ütüledikten sonra yüzüne çevirip gerekiyorsa ütü bezi kullanarak işlemi tamamlayın. PÜF NOKTASI Kol ütüleme tahtası Omuz ve manşetlerin ütüsü için çok pratiktir. Kol tahtanız yoksa bir yüz havlusunu rulo yapıp kolun içine yerleştirin ve kumaşı doğrudan ütüleyin. Kola liflerini sertleştirmek ve düzgün tiril tiril bir görüntü kazandırmak için, keten giysilerin tersine sprey kola sıkın. ütüden önce giysiyi rulo yaparak kolanın kumaşa geçmesi için bir dakika kadar bekletin. Bu uygulama ütünün tabanında kola birikmesini de engeller. PÜF NOKTASI Kendi kolanızı üç şekilde yapabilirsiniz: 1- Haşlanmış pirincin suyuna bir çimdik tuz katıp karıştırın. 2- Daha çabuk bir karışım için; üç yemek kaşığı mısır ununu bir litre suyla karıştırın. Karışımı ince uçlu bir sprey kutusuna boşaltarak kullanın. 3- Çiğ patatesi ezerek suyunu çıkarın.

13 11 Ü T Ü L E M E Ütü yaparken rahatlamak Eğlenerek ütüleyin! ütü yaparak geçirdiğiniz zamana başka şeyler de sığdırabilirsiniz: en sevdiğiniz CD yi dinleyerek rahatlayın. Radyo veya televizyondaki konuşma programlarını dinleyin. Arkadaşlarınıza telefon edin (kablosuz bir telefon ile elbette!) Doğru hareket ve kullanım Düzgün esnemeleri için lifleri boyuna ütüleyin. ütülerken dairesel hareketler yapmayın. Bastırmak gerekmiyor, sadece kaydırın. Ortadan başlayarak kenarlara doğru ilerleyin.

14 12 Ü T Ü L E M E Gömlekler Yakalar tersinden ve ortadan başlayarak kenarlara doğru ütüleyip tekrar ortaya dönün. Omuz dikişleri Omuzu ütü masasının ucuna geçirip yerleştirin. Omuzdan arka ortaya doğru ilerleyerek ütüleyin. Diğer omuzda işlemi tekrarlayın. Manşetler Önce içini sonra dış yüzünü ütüleyin. Kollar Her kolu manşet iliğinin tersinden başlayarak ütüleyin. Beden Gömleğin önlerinden başlayıp, iki yüzey de bitince arkasını ütüleyin. Yakalar Bütün gömleği ütüledikten sonra yakanın ön yüzünü tekrar ütüleyin.

15 13 Ü T Ü L E M E Bluz ve tunikler Gömlek ütüsü gibi ilerleyin. Düğmeler Düğmeli kenarı tersinden ütüleyin. Yüzüne çevirip düğmelerin kenarından ütüleyin. Düğmelerin üstüne ütü değdirmeyin. Pensli (nervürlü) tunikler ütünün ucuyla nervürlerin kenarını yatırın. ütü bezini penslerin üstüne yerleştirip devam edin. Kollar Uzun kolların içine buhar püskürtmek, işinizi kolaylaştırır. Canlı bir görünüş için, dikey buhar kullanın.

16 14 Ü T Ü L E M E Klasik pantolon Belirtilen adımları uygulayarak pantolon ütüsünü kolaylaştırın: TERSİNDEN: Cepler Cepleri ütü masasına yerleştirip ütüleyin. Bel kemeri Kemer yerini ütü masasına geçirin. Arkaya doğru çevirerek ütüyü sürdürün. Pantolon ağı Aynı şekilde ilerleyin. YÜZÜNDEN: Ütü bezi önerilir. Paçaların içi İki paçayı üst üste düzgün şekilde yerleştirin. üst paçayı katlayarak her bir paçanın iç dikişini ütüleyin. Diğer taraf için de aynı işlemi yapın. Paçaların dışı Kat yerlerini hizalayıp iki dış düzeyi ütüleyin. Kat yerleri için buhar veya nemli bez kullanabilirsiniz.

17 15 Ü T Ü L E M E Rahat giyim Fitilli kadife ve kot gibi rahat giysilerin ütülenmesi Kot pantolonları elinizle düzelterek tahtaya yerleştirin. Cepleri tersinden ütüleyin. Kemer yerini ütü tahtasının kenarında çevirerek ütüleyin. PÜF NOKTASI Kotları pantolon askısına paçalarından yerleştirdikten sonra buharla düzeltin. Fitilli kadife pantolonlar: tersinden buharla ütüleyin. ütüyü dik tutarak değdirmeden buharla ütülerseniz fitiller düzleşmez. Yüzünden ütü bezi kullanmadan ütülenirse ütü izi ve parlamalara dikkat etmek gerekir.

18 16 Ü T Ü L E M E Ceket ve takım elbiseler İsteğe göre yatay veya dikey ütüleyebilirsiniz. Dikey ütüleme: Ceketi bir askıya düzgün olarak asın. Kumaşı bir elinizle tutarak, buharlı ütüyü kumaşa değdirmeden buruşukluk geçene kadar yukarı/aşağı gezdirin. Parmaklarınızı yakmamaya dikkat edin. Buharla ütülerken ütü tabanının narin kumaşlara değmemesine özen gösterin. Ceketin içinde de buhar kullanarak astardaki buruşukluğu giderin. Yatay ütüleme: Yüzden ütülerken parlamayı önlemek için ütü bezi kullanın. Yeni bir görünüş için dikey buhar kullanın. Varsa astara dikkat edin, özellikle astarın kenar dikişleri ve etek ucuna özen gösterin.

19 17 Ü T Ü L E M E Elbise ve astarlı etekler ELBİSE elbisenin alt bölümünü astarlı etek gibi ütüleyin. Gerekiyorsa ütü bezi kullanın. üst bedenini ütü masasına geçirip düzeltin. ASTARLI ETEK Varsa astara dikkat edin. eteği rahatça çevirebilmek üzere ütü tahtasına geçirin. Bel dikişi, kemer ve pensleri ütüleyin. tersten de ütüleyin.

20 18 Ü T Ü L E M E Etekler Pilili etek Yüzden ütülemeden önce plileri ütü tahtasının üstüne düzgün olarak yerleştirin. etek yünlü kumaştan dikilmişse nemli ütü bezi kullanmayı unutmayın. Büzgülü etek Büzgü ve kırmaları her iki yüzünden de doku yönünde ütülemelisiniz. mükemmel sonuç için dikey buharla işlemi tamamlayın.

21 19 Ü T Ü L E M E Diğer çeşitler Fermuarlı giysiler metal bir fermuarın üstünden ütüleyebilirsiniz ancak naylon fermuara asla ütü değdirmeyin, eriyerek bozulur. Fermuarı kapatın. ütünün ucuyla iç kenarları düzeltin. Fermuarı açın. Kenarlardaki kumaşı ütüleyin. Fermuarı yine kapatıp, yüzünden ütüleyin. Havlu, peçete ve yatak örtüleri Düzgün katlanmış şekilde iki veya üç kat halinde ütülenebilir. Büzgü ve kıvrımlar İçinden dış kenara doğru ütüleyin. Çok zorlanıyorsanız, giysiyi asıp buharlı dikey ütüyle düzeltin.

22 20 Ü T Ü L E M E Ek öneri ve ipuçları Vazgeçilmez öneri ve ipuçları Mükemmelliğin sınırı vardır... ancak her zaman öğrenilecek daha fazla ipucu ve öneriler de bulunur! Kravat ütülemeyin, yalnızca üstten buharla geçin. Buharlı ütünüz yoksa kravatın tersini sıcak suyla nemlendirip temiz bir şişenin üstüne dolayın. Kurdeleler Buharlı ütüye gerek yok, ısıtılmış bigudilere sarın. Yünlüler ütüyü yavaşça bastırıp kaldırarak ütüleyin. ütülerken kumaşı çekerseniz, esneyerek şekli bozulur. Sırma ve tel gibi metal ipli giysiler ütünün ısısı çok düşük olmalıdır. Nemli bir bez örtün. ütüyü kumaşa değdirmeden buharla üstten aşağıya doğru düzeltin. Saten gece elbisesi elma sirkesine batırılmış süngerle silin. etekleri uzunsa astıktan sonra buharlı dikey ütüyle ütüleyin. İpek gömlek veya elbise Sadece içinden ütüleyin. Dantel ve işlemeler Kumaşın yüzünü bir havlunun üstüne yerleştirip bastırmadan buharla ütüleyin. Kadife ve fitilli kadife Giysiyi tersinden kalın minderli bir yüzeye yerleştirip ütülerseniz, fitiller ve kadifenin havları bozulmaz. Perdeler Asılı durumdayken buharlı dikey ütüden daha etkin ve işlevsel bir çözüm yoktur. üst taraflardan alta doğru ilerlerken, parmaklarınızı yakmamaya dikkat edin!

23 21 Ü T Ü L E M E Çamaşır yerleştirme Çamaşır yerleştirme en iyi sonucu almak istiyorsanız henüz ütülenmiş giyeceklerinizi birkaç saat askıda bekletin. Bluzlar: Dilediğiniz gibi kaldırın ancak yatay yerleştirirseniz düğmeleri ilikleyip yakayı düzeltin. Kotlar: Yatay olarak yerleştirilebilir. Pantolonlar: Kat yerleri bozulmasın diye askıda dikey tutmak gerekir. Etek ve elbiseler: Asılmalı. Yelek, hırka ve kazaklar: Katlanıp çekmeceye yerleştirilmelidir. Askıda esneyip şekilleri bozulur. Parfüm Parfümünüzü giyinmeden önce sıkın. Asla kumaşın üstüne sıkmayın. Kumaşı lekeleyip soldurabilir. Ütünüzün içine veya kumaşın üstüne kokulu su veya parfüm serpip kullanmayın. Zarar verebilir. Çekmecelere veya dolabınıza lavanta torbası koymak en elverişlisidir. Çamaşıra sinen kokuyu çıkartmak 1. Giysiniz temiz ancak yemek buharı veya sigara dumanı üstüne sinmiş. Bu durumda elbiseyi açık bir pencere önüne asarak bir gece havalandırın. 2. Kurutma makinenizi soğuk derecede yarım saat çalıştırın. 3. Giysinin üstüne karbonat serpin. Bir gece bekletip açık havada silkeleyin. Dolabınıza ter kokusu mu sinmiş? ter kokan giysiyi elma sirkesi katılmış soğuk suda bir gece bekletin. Sirke yerine bire bir ölçü suyla soda karıştırabilirsiniz.

24 22 Ü T Ü L E M E Çamaşır yerleştirme Güvelerden sakının toksik olmayan güve savarlardan kullanmaya çalışın. Kafur veya solunum sorunu yaratmayan kızıl sedir ağacı tabletleri kullanabilirsiniz. Güve savarların giysideki yumurtacıkları etkilemediğini biliyor musunuz? minik kurtçuklar lifleri kemirerek kumaşta delikler açar. Zaman zaman dolap ve çekmece gözlerinizi tamamen temizleyin. Yaza girerken yumurtlama öncesi giyeceklerinizi havalandırıp silkeleyin. larvalar Avrupa ülkelerinde eylül ayında çıkar. mevsim dönümlerinde narin giysileri korumak için elbise kılıfları kullanmak yararlı olabilir. Ev akarlarına karşı Yünlüler, şal ve paltolar toz akarları için elverişli bir barınaktır. Bunlarla savaşmak için giysinizi naylon torba içine koyup dolabınızın buzluğuna yerleştirin. toz akarları eksi 20 derecede ölür. Sonra giysinizi uygun şekilde yıkayın. toz akarlarıyla savaşmak için doğal bir karışım: Hindistan daki Neem ağacının yaprak ve tohum esansından birkaç damlayı yünlülerin üstüne damlatın. Bu doğal böcek ilacı alışveriş merkezlerinde bulunabilir. DÜNYAMIZI KORUYALIM Olabildiğince bambu, ısırgan, keten, pamuk, kenevir ve odun özü gibi doğal ve sürdürülebilir bitki liflerinden yapılmış giysiler alın. Ancak geldiği ülke ve üreticinin su kullanımı, geri dönüşüm ve izin verilmiş kimyasallar kullanma yönünden uluslararası kurallara uyup uymadığını da kontrol etmelisiniz. Pamuk kültürünün dünyada satılan böcek ilacının yüzde 24 ünü kullandığını biliyor musunuz? ekinin nasıl yetiştirildiğine bakılarak belki de ekolojik dengeye ne kadar az uyumlu bir seçenek olduğu anlaşılabilir.

25 23 Ü T Ü L E M E Cihazın bakımı ve korunması Kullanma kılavuzunu dikkatle okuyun. Cihazınızın ömrünü uzatın! Mükemmel ütülemeye ulaşın! Su tankını boşaltın temiz buhar elde etmek ve kireç oluşmasını engellemek için her kullanımdan sonra Ütünüzü kuru bir yerde dikey yerleştirerek koruyun. ütünüz fişten çekilmiş haldeyken sızıntıyı önlemek için, her zaman kuru bir yere oturtun. Kendi kendine temizleme işlevini kullanın. ütünüzün ömrünü iki katına çıkartmak ve güçlü buhar sağlamak için, kendi kendini arıtma işlevini iki haftada bir kullanın. lütfen kullanma kılavuzuna bakın. Buhar jeneratörünüze yepyeniymiş gibi bakın. TEFAL buhar jeneratörleri kireçlenmeye dayanıklı olarak üretilmiştir. Yine de düzenli olarak kireçten arındırma işlemini yapmak gerekir. lütfen kitapçığınızdaki kireç temizleme paragrafına başvurun. Güvenli koruma Kapatın ve fişten çekin. ütüyü ütü tabanına yerleştirin. Kilit sisteminin kancasını kaldırın. Buhar ve elektrik kordonlarını kaldırın.

26 24 Ü T Ü L E M E Taban bakımı Her zaman tertemiz bir ütü tabanı Ütünüzde TEFAL AUTOCLEAN taban varsa hiçbir şey yapmanız gerekmez: Devrim niteliğindeki bu ütü tabanı, kirlenmeye neden olan ufak kumaş parçacıklarının tabana yapışıp birikmesine engel olur. Böylece taban uzun süre temiz kalır. Ütünüzde TEFAL ULTRAGLISS veya YAPIŞMAZ taban varsa: Sıcaklık nedeniyle bazı kumaş parçacıkları ütü tabanına yapışmış olabilir. Bu tefal ütü taban levhaları kolayca temizlenebilecek şekilde tasarlanmıştır. ütü soğuyunca tabana yapışan kumaş parçacıklarını nemli yumuşak bir bez veya telsiz süngerle silerek kolayca temizleyebilirsiniz. ütü tabanını asla telle silmeyin! Bu, tabanın koruma tabakasına zarar verir. lütfen ürün bilgilendirme kitapçığına başvurun. TEFAL ile ütüden en iyi sonucu alarak, ne giyerseniz giyin kendinizi rahat hisseder ve müthiş görünürsünüz. web sitemizi ziyaret edin:

27 25 Ü T Ü L E M E Cihazımın durumu Ütüleme cihazımın bakımı ütümde kireç oluşmasını ve birikmesini engellemek için temizlik işlemini düzenli olarak yapmayı unutmamalıyım. Ayda bir kez ya da yaklaşık olarak her on ütüleme seansı sonrasında kireç temizliği yapmak cihazımın ömrünü uzatarak buhar salınımını güçlendirir. Kireçten arındırma zamanı! İlk işlem tarihi... Bir sonraki işlem... Bir sonraki işlem... Bir sonraki işlem... Bir sonraki işlem... Bir sonraki işlem... Bir sonraki işlem... Bir sonraki işlem... Özenle koruduğum kullanma kılavuzuna başvuruyorum. Ütü Ütüleme işlemim bitince: ütünün fişini çekerim Su tankını boşaltırım Kuru ayarına getiririm Kordonunu uygun şekilde dolarım ütüyü oturtup soğumasını beklerim ve kuru bir yere kaldırırım Buhar jeneratörü Ütüleme işlemim bitince: Sistemi kapatır ve fişi çekerim ütüyü özel tabanına yerleştiririm Kordonları düzenli şekilde dolarım Kilit sistemi mandalını kapatırım Soğuyunca kuru bir yere kaldırırım

28 26 Amacımız: Daha güzel bir dünya Dünyamızı daha çok sevelim Çocuklarımıza ve gelecek kuşaklara dünyamızı iyi şekilde korunmuş olarak bırakmak istediğim için enerjiyi koruyup kirliliği en aza indirmeliyim. ÇAMAŞIR YIKARKEN Çamaşır makinemi ne çok doldururum ne de az çamaşır koyarım. Uygun yıkama ayarını kullanırım (mümkün olduğunca kısa program). üreticinin önerdiği sıcaklığı ayarlar, olabildiğince yüksek ısı kullanmam. Deterjanımı özenle ölçerek çevre dostu ürünler kullanırım. Kurutmayı çok gerekli hallerde kullanırım. ÜTÜ YAPARKEN ütü masasını açıp, ütülenecek çamaşırlarımı ayırarak hazırladığım zaman, fişi takarım. ütü özel tabanında bile dursa ütü yapmadığım veya yanından ayrıldığım zaman fişini çekerim. İşim biter bitmez fişi çekerim. EVDE GENELLİKLE Her gün çevre korunması adına gerekli adımları atmayı ihmal etmem. evdeki çöp torbasına koymamam gereken eski araç- gereç gibi herhangi bir şeyi en yakındaki geri dönüşüm kutusuna götürürüm.

29 27 Öneri ve ipuçlarım Arkadaşlarıma Arkadaşlarımdan Bu rehber cihazınızla birlikte temin ettiğiniz yönergelerin yerine geçmez. tefal bu rehberde yer alan bilgi ve önerilerin uygulanmasıyla oluşabilecek herhangi bir ve her türlü zarardan sorumlu tutulamaz. mayıs 2011