MAKSİMUM HİJYEN VE STERİLİZASYON

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "MAKSİMUM HİJYEN VE STERİLİZASYON"

Transkript

1 MAKSİMUM HİJYEN VE STERİLİZASYON

2 HİJYEN ALAN ÜRÜNLERİMİZ NANOGEN AIR HAVA STERİLİZASYON ÜNİTESİ LABORATORY AIR LABORATORY UNIT INSULATORY UNIT NEGATİF BASINÇ DEKONTAMİNASYON ÜNİTESİ RADYOLOJİ ALANLARI ŞUA DEKONTAMİNASYON CİHAZI FITNESS AIR LAMINAR FLOW ÜNİTELERİ HEPA FİLTRE KUTULARI MENFEZ DİFÜZÖR VE ANEMOSTADLAR MERKEZİ HİJYENİK KLİMA SANTRALLERİ ISI GERİ KAZANIM CİHAZLARI FABRİKASYON HAVA KANALLARI KONDENSER GRUPLARI TASARIM Cengiz TAŞDEMİR

3 HASTANE İKLİMLENDİRMESİ GENEL BAKIŞ Hastane iklimlendirmesinde havalandırma sistemleri klasik iklimlendirme sistemi tasarımından karmaşık ve risk faktörü daha fazladır. Klasik iklimlendirme sisteminde iki parametre yani sıcaklık ve nem önemli iken Hastane iklimlendirmesinde, sıcaklık, nem, canlı ve cansız kirleticiler, taze hava, egzost havası, hava akış yönleri ve hava basıncı gibi parametrelerin dikkate alınması gerekmektedir. Sağlık alanında temiz odaların sınıflandırmasında başvurulan ana ölçü, ortam havasındaki taneciklerin büyüklüğü ve miktarıdır. Havada bulunmasına izin verilebilecek tanecik çapı ne kadar küçük ve konsantrasyonu ne kadar az olursa, temiz odaların standardı o derece yüksek olur. Temiz oda partikül ve mikroorganizma sayısının, sıcaklığının, nem oranının, taze hava miktarının, ortam hava basıncının, hava hareketlerinin ve buna benzer parametrelerin kontrol altında tutulduğu kapalı ortamlardır.

4 TSE EN ISO STANDARTLARI ve HAVA STERİLİZASYON ÜNİTELERİ Tüm dünya ve Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından da kabul edilen TEMİZ ODALAR VE BU ODALARLA BİRLİKTE KONTROLEDİLEN ORTAMLAR için yazılmış TSE EN ISO Standartları, Temiz Odaların tasarımı, kurulumu, kullanımını ve işletilmesini belirlemiştir. Buna göre ; TSE EN ISO Temiz Oda Tanımı: Partiküllerin oda içerisine giriş, burada oluşumu, alıkonması en az sınıra indirgenecek şekilde yapılan, kullanılan hava ile taşınan partiküllerin konsantrasyonunun ve ilgili diğer parametrelerin örneğin; sıcaklık, nem ve basıncın gerektiği gibi kontrol edildiği oda. (Kaynak: TSE EN ISO /2 Tarifler/2.1 Genel/2.1. Temiz odalar) Hastanelerde kullanılan TSE EN ISO Standartlarında Temiz Odaların C.L.I. N tarafından belirlenen sınıflandırılması aşağıdaki gibidir. (Le Comite de Lutte contre les Infections Nosocomiales-C.L.I.N-Fransa Ulusal Nozokomial Mikroplu Hastalıklara Karşı Mücadele Komitesi)

5 HAVA STERİLİZASYON ÜNİTESİ ÇALIŞMA PRENSİBİ Hava Sterilizasyon ünitesi, dış ortamdan aldığı ( %30 -% 100 ) ayarlanabilir taze havayı G-4 filtrelerden geçirerek, ortam havasıyla karıştırır. Karışım Hava F-7 filtreden geçerek ihtiyaca göre soğutma, nem alma, ısıtma işlemlerine tabi tutarak konfor şartlarına ulaşır. Fanla basınçlandırılan hava içerisindeki mikroorganizmaların DNA yapıları ULTRA- VIOLE lambalarıyla bozulur. Sirkülasyon havası, H-13, H14 üzerinden geçerken 0,3mm boyutundaki partiküllerin %99,97 si tutulur. Hava sterilize ve konfor şartlarını yakalamış olarak ortama bırakılır. Enfeksiyon riskinin minimuma indirilmesinin yanı sıra sıcaklık, nem ve oda basıncının ayarlanması ile hava konforu sağlar.

6 Hava Sterilizasyon Üniteleri Kullanım Alanları Laminer Flow Uygulamaları Hiperaseptik Ameliyathaneler Aseptik Ameliyathaneler Yoğun Bakım Üniteleri Radyoloji Üniteleri Laboratuvarlar Postoperatif Odalar Onkoloji Kliniği Travmatoloji Servisleri Adli Tıp ve Otopsi Salonları Tüp Bebek Üniteleri Uyandırma Servisleri Kadın Doğum Üniteleri Hemodiyaliz Üniteleri Steril Koridorlar Negatif Basınç Odaları İlaç Hazırlama Odaları Prematüre Servisleri Çocuk Yoğum Bakım Üniteleri Organ Trasplantasyon Merkezleri Da Vinci Robot Ameliyathaneleri Temiz Oda

7 1. DİREKT ÜFLEME YÖNTEMİ Tavan yüksekliği 3.5 metreden daha düşük olan alanlarda kullanılmaktadır. Söz konusu alanlarda tavan yüksekliği düşük olduğundan ortamın kanallı sistemle hijyenik hale getirilmesi mümkün olmamaktadır. Bu tip alanlarda ancak, paket tip hijyenik klima cihazı mahal içerisine uygun bir alana konumlandırılarak ortamın hijyenliği sağlanmaktadır. Bu durumda da ortamın fizik şartlarının iyileştirilmesi süretiyle ilgili mahal temiz oda tanımındaki tüm validasyon kriterlerini sağlamaktadır.

8 2. TAVAN TİPİ HEPA FİLTRELERİ İLE FARKLI NOKTALARDAN ÜFLEME YÖNTEMİ Tavan yüksekliği müsait olan ameliyathane, yoğun bakım üniteleri ve diğer hijyenik alanlarda kullanılır. Bu yöntemde Paket Hijyenik Klima Cihazı hijyen yapılacak oda dışına konumlandırılır. Buradan tavan arasında uygulanacak kanal sistemi ile tavana yerleştirilecek olan hepa filtrelerden üfleme yapılmak kaydı ile ilgili mahal hijyen duruma getirilir. Bu yöntemle oda fiziki koşulları düzeltilmiş olması şartıyla tüm temiz oda Validasyon kriterleri sağlanır.

9 Laminar Flow Uygulamaları Laminarflow ünitesi: Havanın düzgün ve sakin akmasını sağlayan sistemdir. Bu sistemde Yüksek verimlilikte süzme yapabilen Hepafiltreler kullanılır. Ameliyathanelere bu gazların konsantrasyonunu düşürmek için partikül ve mikroorganizmalardan arındırılmış temiz ve taze hava verilmesi gerekir. Ameliyathane masası ve çevresinde Laminar akış sistemi koruma alanı yaratılarak Minimum enfeksiyon riski ve steril ortam sağlanır. Hava dağıtım sistemi ameliyathanedeki hava kalitesi için önem taşımaktadır. Bu amaç doğrultusunda laminar akışı sağlayacak veya ortamda en az türbülansı oluşturacak hava dağıtım cihazları geliştirilmiştir. Hava dağıtıcıları ortamdan daha düşük sıcaklıktaki havayı ameliyat bölgesine vererek kirli havanın egzost menfezlerine doğru yer değiştirmesini sağlar ayrıca içerdikleri HEPA filtreleri ile mikrop ve partikülleri tutarak ameliyat bölgesine verilmesini engeller. Laminar hava akışını bozan dış etkenler temiz havanın oda havası ile karışmasına neden olmakta ve ameliyat alanındaki mikrop ve partikül konsantrasyonunu hızla artırmaktadır. Narkoz, anestezi gazlar, kimyasal maddeler, kokular ve benzeri etkileyici maddeler ameliyat ekibini etkileyebilir. Ameliyathanelerde havalandırma ve iklimlendirme için parametreler Sıcaklık Nem oranı Taze hava miktarı Partikül ve mikro-organizma sayısı Ortam hava basıncı Hava hareketi Ameliyathane nem oranı, ameliyat ekibinin konforu açısından önemlidir. Özellikle ameliyathanelerde yüksek nem oranı ameliyat ekibini rahatsız etmektedir. Ameliyathanelerde nem oranı konfor şartlarında ve istenildiğinde ayarlanabilir olması gerekmektedir.

10 AMELİYATHANELERDE PARTİKÜL VE MİKRO-ORGANİZMALARIN ÖNEMİ Enfeksiyon oranı hava içindeki mikro-organizma ve partikül ile orantılıdır. Temiz oda teknolojisi kullanılarak partikül ve mikro-organizma sayısı azaltılabilir. Ortamdaki partikül ve mikro-organizma sayısını istenilen seviyelerde tutmak için partikülden arındırılmış, mikro-organizma içermeyen havanın verilmesi şarttır. Ameliyathanelerde hava akışını sağlamak: 15 ~20 Pa iki ortam arasındaki basınç farkı yeterlidir, ortamlar arası hava akışını sağlar. Ameliyathanelerde duvar, döşeme ve tavandaki ısı kaybı veya kazancı minimum olmalı Kışın sistem soğutma konumunda çalışacak Çizgisel akışlarda, üfleme ve ortam sıcaklıkları arasında sıcaklık farkı yüksek olmamalı, ısı yükleri ne kadar az olursa o kadar sıcaklık farkı daha azdır. ΔT= 2~3 C Üfleme hızı havanın tabana kadar düşmesini sağlayacak, ancak türbülans yaratacak hızlardan kaçınacaktır. Klima santralı servisi durumunda diğer ameliyathaneler etkilenmez Asma tavanda az ekipman

11 AVANTAJLARI Laminer Flow Uygulamalarında Doğru Tercih Elektronik Sıcaklık Kontrolü Elektronik Nem Kontrolü (Nemlendirme-Nem Alma) Elektronik Fan Basınç Kontrolü Bütün Kontrollerin İzlendiği LCD veya Uzaktan Kumandalı Kontrol Paneli Ortam Havasının Pozitif Basınçlandırması Elektronik Olarak Filtrelerin Tıkanıklık ve Kaçak Kontrolü Kullanım Kolaylığı Modern Tasarım Hızlı, Kaliteli ISO Standartlarında Teknik Servis Hizmeti Hızlı, Kolay Kurulum ve Devreye Alma Kısa Sürede Bakım ve Servis İmkanı Yedek Parça ve Servis Garantisi Düşük Enerji Tüketimi Ortam Taze Hava İhtiyacının Karşılanması DÜŞÜK İNŞAAT VE MONTAJ MALİYETİ HIZLI VE KOLAY KURULUM SAĞLIKLI HİJYEN YAŞAM DESTEĞİ ENERJİ TASARRUFU UV Lamba Teknolojisinin Önemi HEPA Filtre tek başına çözüm olarak düşünülmez. Ultraviole ışınları, UV Lambanın etrafında geçen mikroorganizmaların hücre zarlarından kolayca geçerek hücrelerin DNA yapısını tahrip eder ve zararsız hale getirir. Ultra-Viole Lambaların çevresinden geçen hava UV ışınlarına maruz kalarak mikroorganizmalardan %99,9 oranında steril edilmiş olur ve hava içerisinde mikrobiyolojik oluşum kontrol altına alınabilmektedir.

12 HEPA FİLTRE Steril ortamların yaratılmasında kullandığımız Hepa filtrelerimiz ileri teknoloji ile üretilmekte olup, Nükleer-Biyolojik- Kimyasal tehditlere karşı kullanılan filtrelerdir. Bu yüzden piyasadaki diğer muadillerinden çok daha fazla testten geçmekte ve daha yüksek kalitede filtre malzemesi kullanılmaktadır. Birim yüzey alanda daha temiz ve daha fazla hava geçirebilme özelliğine sahiptir. Filtre süzücü malzemesi ile dış çerçeveyi yapıştırmakta kullanılan özel yapıştırıcımız sayesinde, filtre üzerinde tutulan bakterilerin bir müddet sonra oluşturduğu zararlı gazları da absorbe etmektedir. H13, H14, ULPA 15 ve ULPA 17 sınıflarında çeşitli ebat ve özelliklerde paslanmaz ve alüminyum çerçeveli olmak üzere üretim yapılmaktadır. F7 SINIFI (%80-85) KASET FİLTRE: En 779 Standartlarında NON-KANSOREJEN %100 sentetik malzemeden üretilen filtrelerimiz ön filtreden sonra kullanılmakta olup, HEPA filtrenin yükünü azaltıp ömrünü arttırmaktadır. Filtre malzememiz 4 ayrı tabakadan oluşup statik elektrik yüklüdür. Bu özelliğinden dolayı olası deformasyonlarda bile üzerindeki partikülleri bırakmaz. G4 SINIFI (%40-45)KASET FİLTRE En779 standartlarında üretilen ön filtremiz sistemlerimize gelen ilk havayı karıştırmakta olup, termobonded (ısı ile yapıştırma) sistemi ile üretilmektedir.%100 sentetik elyaftır. Yüksek hava geçirgenliği ve yüksek toz tutma kapasitesine karşılık düşük basınçlarda çalışmaya başlar. bu: sistemin bakım masraflarını azaltmaktadır.

13 HAVA STERİLİZASYON ÜNİTELERİ UYGULAMALARI VE SONUÇLARI Risk Seviyesi ISO Sınıfı Toplam Çevrim Sayısı Taze Hava Çevrim Sayısı Cihaz Debi Maksimum Alan Hava Akışı Hepa Filtre Sıcaklık Bağıl Nem Oda Basınç Farkı 4 Çok Yüksek Enfeksiyon Riski ISO HA 40/50 HA 60/ m3/h m3/h 50 m2 60 m2 Laminar Akım HA 80/ m3/h 80 m2 HA 120/ m3/h 100 m2 HA 15/ m3/h 20 m2 Direkt Üfleme H13, H 14 ULPA C ile 26 C arası % 40 ile % 65 arası Pascal 3 Yüksek Enfeksiyon Riski IS HA 25/ m3/h 35 m2 Direkt Üfleme HA 40/ m3/h 40 m2 Kanallı Sistem HA 60/ m3/h 50 m2 Kanallı Sistem HA 80/ m3/h 60 m2 Kanallı Sistem H 13, H C ile 26 C arası % 40 ile 6-10 Pascal % 70 arası HA 120/ m3/h 70 m2 Kanallı Sistem HA 15/ m3/h 40 m2 Direkt Üfleme 2 Orta Enfeksiyon Riski IS HA 25/ m3/h 65 m2 Direkt Üfleme HA 40/ m3/h 100 m2 Kanallı Sistem HA 60/ m3/h 150 m2 Kanallı Sistem HA 80/ m3/h 200 m2 Kanallı Sistem H 13, H14 20 C ile 26 C arası % 40 ile 5-6 Pascal % 70 arası HA 120/ m3/h 240 m2 Kanallı Sistem HAVA STERİLİZASYON CİHAZLARI TEKNİK ÖZELLİKLERİ STERILISATION UNIT TECHNICAL SPESIFICATIONS TEKNİK ÖZELLİKLER TECHNICAL SPECIFICATIONS Hava Debisi Supply Air Flow Taze Hava Debisi (Ayarlanabilir %100 'e kadar) Fresh Air Flow (Adjustable up to %100) Dönüş Hava Debisi Recycled Air Flow HA 15/20 HA 25/30 M O D E L L E R HA 40/50 M O D E L S HA 60/70 HA 80/100 HA 120/ m3/h m3/h m3/h m3/h m3/h m3/h m3/h m3/h m3/h m3/h m3/h m3/h m3/h m3/h m3/h m3/h m3/h m3/h Fan Basıncı Air Pressure Pa Pa Pa Pa Pa Pa Fan Çapı Fan Diameter DD 10/8 DDM 10/10 DDM 10/12 2 x DDM 10/10 2 x DDM 10/10 3 x DDM 10/10 Soğutma Kapasitesi Cooling Capacity 7-12 kw kw kw kw kw kw. Elektrikli Isıtıcı Kapasitesi Electrical Heater Capacity 7-12 kw kw kw kw kw kw. Nemlendirici Kapasitesi Humidifier Capacity 4 kg./h 4 kg./h 8 kg./h 12 kg./h 20 kg./h 26 kg./h Toplam Elektrik Gücü Total Electrical Power kw kw kw kw kw kw. Ses Seviyesi 60 db. 60 db. db. Noise Level db. db. db. UV Lamba UV Lamp 2 x 15 Watt 2 x 15 Watt 3 x 15 Watt 3 x 15 Watt 4 x 15 Watt 4 x 15 Watt Ağırlık Weight 150 kg. 200 kg. 240 kg. 290 kg. 340 kg. 390 kg. En x Yükseklik x Genişlik Lenght x High x Width (mm.) 600 x 900 x x 1000 x x 1150 x x 1600 x x 2000 x x 2300 x 2200 Hepa Filtre /H13-H14 Blowing Air Fİlter 1 x 610x305x292 1 x 610x610x292 1 x 610x610x292 Tavan Hepası Hepa of Ceiling Tavan Hepası Hepa of Ceiling Tavan Hepası Hepa of Ceiling Dönüş Hava Filtresi /F7 Return Air Fİlter 1 x 592x592x45 1 x 592x592x45 1 x 592x592x90 1 x 592x592x90 1 x 592x287x90 2 x 592x592x90 1 x 592x287x90 3 x 592x592x90 Taze Hava Filtresi / G4 Fresh Air Filter Uygulama Alanları Applications 1 x 592x287x45 Direkt Üfleme veya Hava Kanallı Uygulama Direct Blow or Duct System 1 x 592x287x45 1 x 592x592x45 Direkt Üfleme veya Hava Kanallı Uygulama Direct Blow or Duct System Direkt Üfleme veya Hava Kanallı Uygulama Direct Blow or Duct System 1 x 592x592x45 1 x 592x287x45 Hava Kanallı Uygulama Duct System 2 x 592x287x45 3 x 592x592x45 Hava Kanallı Uygulama Duct System Hava Kanallı Uygulama Duct System

14 HİJYENİK KLİMA SİSTEMİ -MERKEZİ SİSTEM ENERJİ VERİMLİLİĞİ KARŞILAŞTIRMA TABLOSU CİHAZ TİPİ SAATLİK ENERJİ TÜKETİMİ (KWH) ADET GÜNLÜK ÇALIŞMA SAATİ GÜNLÜK ENERJİ TÜKETİMİ AYLIK ENERJİ TÜKETİMİ YILLIK ENERJİ TÜKETİMİ KW / GÜN TL KW / AY TL KW / YIL TL YILLIK ORTALAMA TÜKETİM (TL) ENERJİ TASARRUFU % ASEPTİZÖR ( YAZ DÖNEMİ ) ,00 TL ,00 TL ,00 TL ASEPTİZÖR ( KIŞ DÖNEMİ ) ,00 TL ,00 TL ,00 TL MERKEZİ SİSTEM ( YAZ DÖNEMİ ) ,00 TL ,00 TL ,00 TL MERKEZİ SİSTEM ( KIŞ DÖNEMİ ) ,00 TL ,00 TL ,00 TL ,00 TL ,00 TL 62,5 % *Elektrik Fiyatı 0,3 TL/KW Chilller gruplarının kış dönemi çalıştırılması durumu ** 7 Adet Ameliyathane, 1 adet Steril koridor ve 6 yataklı Yoğun Bakım Ünitesi için Örnek Aseptizör ve Merkezi Santral Sistemi enerji verimliliği karşılaştırma tablosudur. HİJYEN CİHAZLAR KARŞILAŞTIRMA TABLOSU NORMAL KLİMA SANTRALİ MERKEZİ KLİMA SANTRALİ HİJYEN KLİMA SANTRALLERİ PAKET HİJYEN KLİMA SANTRALLERİ ASEPTİZÖR DİREKT ÜFLEMEK HEPA KUTULU BİYOKSİJEN ETKİLİ ASEPTİZÖRLER HEPA KUTULU VEYA LAMİNARFLOW YÜKSEK KAPASİTELİ ASEPTİZÖRLER KABATOZ İNCETOZ 0,3 mm ÜSTÜ PARTİKÜLLER BAKTERİLER MANTARLAR GAZLAR KOKULAR 0,3-0,1 ARASI MİKRO ORGANİZMALAR ( ISO 5 ) 0,1-0,03 ARASI MİKRO ORGANİZMALAR - VİRÜSLERİ TUTAR engeller engellemez

15 SAĞLIK KURULUŞLARI BÜNYESİNDEKİ RİSK SEVİYELERİ DOĞRULTUSUNDA TEKNİK PERFORMANSLAR Risk Oranı İnsansız ve Donanımlı Durumda Sağlanması Gereken Şartlar TSE EN ISO Partikül Sınıfı 4 ISO ISO6 ISO7 ISO7 ISO8 Hava Isısı 16 C ile 26 C arası 19 C ile 26 C arası 19 C ile 26 C arası Nem Oranı Oda Fark Basıncı Hava Akışı Hava Sirkülasyon Oranı % 45 ile %65 arası Pascal Laminer Akım 50 Defa/Saat % 45 ile %65 arası Pascal % 45 ile %65 arası Pascal 1 Temiz Oda sınıfına Girmeyen Mekanlar Laminer veya Karışık Akım Laminer veya Karışık Akım Defa/Saat Defa/Saat ISO SINIFLANDIRMA SAYISI N TEMİZ ODALAR VE TEMİZ BÖLGELERİN SEÇİLMİŞ, HAVA İLE TAŞINAN PARTİKÜLDEN TEMİZLİĞİNİN SINIFLARI Aşağıda gösterilmiş değerlendirmeye alınan boyutlardan daha büyük ve eşit partiküller için en yüksek konsantrasyon düzeyleri (partikül /m3/h ) 0,1 µm 0,2 µm 0,3 µm 0,5 µm 1 µm 5 µm ISO Sınıf ISO Sınıf ISO Sınıf ISO Sınıf ISO Sınıf ISO Sınıf ISO Sınıf ISO Sınıf ISO Sınıf Not: Ölçme işlemi ile ilgili belirsizlikler, sınıflandırma düzeyinin tayini için üçten fazla sayıda olmayan önemli şekiller kullanılarak gösterilen konstrasyon verisini gerektirir.

16 PAKET HİJYEN KLİMA SİSTEMİ - MERKEZİ SİSTEM KARŞILAŞTIRMA TABLOSU AÇIKLAMA PAKET TİP HİJYENİK KLİMA SANTRALİ MERKEZİ SİSTEMLER ENERJİ VERİMLİLİĞİ Paket Hijyen Klima %30 taze hava kullanılır. %70 terbiye edilmiş havayı tekrar kullanır. Çünkü, ihtiyaç olan O2 bu miktarla yeterince sağlanmaktadır. Bu nedenle enerji maliyetleri %90 daha düşüktür. Merkezi sistemler %100 taze hava ile çalışırlar bu nedenle enerji maliyetleri %90 lara varan yüksek fark oluştururlar. HAVA KANALLARI Hava kanalları minumum boyutlarda olduğundan maliyeti düşüktür. İnşaat işleri çok azdır. Kanal temizlği çok kolaydır. Kanallar küçük olduğundan buradaki akışkanı yönlendirmek için çok az enerji gerekir. Kanallar galvaniz ise eskimesi ve paslanması durumunda kolay değiştirilebilir. genelde kısa kanallar olduğundan paslanmaz yapılır ve cihaz ömrü gibi uzun olur. Merkezi sistemlerde hava kanalları devasa yapılarda olup, maliyet aşırı yüksektir. İnşaat işleri çok fazladır. Kanal temizliği imkansızdır. Sistem sürekli çalışmaz ise bağıl nem dolayısı ile kanal içi çeperleri mantarlar, sporlar ve her türlü mikroorganizmalar ile kaplanır. Kanallar çok uzun ve geniş olduğundan buradaki yüksek miktardaki akışkanı yönlendirmek için yüksek miktarda enerji harcaması gerekir. Kanallar yüksek miktarda olduğundan genelde galvaniz olur, galvaniz kanallar da ortalama 3 yılda paslanmalar oluşur, 3 yıldan sonra ise daha hızlı bir şekilde yıpranma gösterdiğinden tamiri zor ve maliyetlidir. LAMİNAR FLOW Laminar flow olarak optimum şekilde çalışır, minumum enerji ve filtre harcar. Laminar flow uygulamalarında Hepa ömürleri 1 yıl hatta bazı durumlarda 2 yıla kadar çıkabilmektedir. Laminar flow da çok sayıda hepa kullanıldığında maliyeti çok düşecektir. ( Örneğin Laminar Flow Ünitesinde 6 adet filtre var ise 2 yılda değiştiğini varsayarsak 6 adet filtre ihtiyacı vardır. ) çok sayıda hepa kullanılırsa maliyeti çok düşecektir. Merkezi sistemler uzakta olduğu için Laminar Flow içindeki birçok Hepa veya Ultra Filtrenin basıncını yenmek için maksimum güçte çalışacağından enerji maliyeti yüksektir. %100 taze hava ile çalıştığından maksimum 6 ayda filtreler aynı alan için 18 adet filtre gerekmektedir. Kanalların uzun olması ve temizlenen havanın tamamen dışarı atılması her seferinde tüm havanın değişmesi filtrelerin kısa zamanda dolmasına sebep olabilir. Eski tip santral ve hava kanalları mevcut ise bu değişim 4 aya hatta 3 aya kadar düşebilir, filtre sayısı 40 adete ulaşabilir bu durum inanılmaz bir kayıp demektir. NEMLENDİRME Ortam nem ayarını yapabilmekte Ortam nem ayarı yapamaz FİLTRE ÖMRÜ Filtre ömrü 3 kat uzundur %70 daha fazla havayı dışarıdan aldığından ve filtrelerden geçirdiğinden filtre ömürleri 3 kat azalmaktadır. CiHAZ ÖMRÜ VE BAŞKA MAHALE TAŞINMASI FİZİKİ YAPISI Paket hijyen cihazlarının ömrü yıldır, gerektiğinde başka bölgelere taşınabilir, hijyen olan her alanda kullanılabilir. Çok az yer kaplarlar ( örneğin ameliyathane koridoru geniş ise oraya konularak kısa bir kanalla tavandan getirilip 4 hepa bax ile mahale mükemmel bir şekilde yerleştirilir. Merkezi santrallerin ömürleri çok uzun değildir, galvaniz veya sacdan yapılmış iseler ömürleri 10 yıldır. Bulunduğu yere göre projelendirildiğinden başka yerlere taşınamazlar, hantal yapılardır. Merkezi sistemler çok yer kapladığı için genelde hijyen bölgenin çok uzağına yerleştirilirler dolayısı ile taze hava uzun yol dolaşırken bir çok kayıplara uğrar. Isınmış ise soğur, soğumuş ise mahale gelinceye kadar ısınır, tüm bunlar kayıplardır. Çünkü ısı kaybını tolere etmek için gerektiğinde fazla derecede ısıtma ve soğutma yapılır. KURULUM KURULUM ARIZA DURUMU Direkt üfleme kurulumu 1 gün Kanallı üfleme kurulumu 1-3 gün Her türlü ortama kurulabilir. Paket Hijyen Klima her hijyen bölümü için ayrı tasarlandığından arıza halinde yanlızca arızalı cihazın çalıştığı bölüm etkilenir ve arıza kısa zamanda giderilir. Cihaz Mekotronik ve Monoblok olduğundan arıza olan bölümü çok kısa zamanda bulunur ve giderilir. Haftalar Tavan yüksekliği kurtarmayan mahaller için kullanılamaz. Merkezi santraller birçok hijyen alana hitap ettiği için arıza halinde bütün bölümlerde hizmet durur, arızalar kolay giderilemez. UV SİSTEM Paket Hijyen Klima Cihazlarında UV (Ultra Viyole) Sistem vardır. ( Akışkan bütün filtrasyon sisteminden geçtikten sonra Hepalara yakalanmayan 0.03 mikrondan küçük virüslerin DNA yapılarını bozarak etkisiz hale getirir ) YOK

17 LABORATORY AIR LABORATORY AIR Laboratuvar ortamında ihtiyaç olan taze havayı sağlamak, ortam için gerekli iklimlendirmeyi yapmak ve ortamda oluşan zararlı gazların büyük bir kısmının inaktive etmek ve aynı zamanda laboratuvarların nem miktarının da ayarlamak için kullanılan cihazlardır. Laboratory Air cihazları kirli havayı dışarı atıp laboratuvar unıt cihazı ile eşgüdümlü çalıştırılabilir. Biyolojik arıtma teknolojisi ile ortama negatif iyon yüklemesi yaparak ortamdaki kötü koku ve gazları inaktive eder. Ayriyeten Laboratuvar Air sahip olduğu oksidasyon sistemi ile koku gaz ve mikroorganizmaları yok eder. UV sistemi ise virüslerin DNA larını parçalar ve bulaşıcı hastalıkları önler.

18 LABORATORY AIR ÖZELLİKLER 1. Sistem 3 kademe filtre sisteminden oluşmaktadır. kabatoz (G4) ince toz (F6-7) HEPA ( H10 ) 2. Sistemde 2 adet UV lamba mevcuttur ( 254 nm 2x15 watt ) 3. Sistemde 4 adet biyolojik hava artırma ünitesi kullanılmaktadır. 4. Sistemde 1 adet 3-8 kg/h nemlendirme ünitesi mevcuttur. Ve nem oranı istenildiği gibi %40-60 ayarlanabilmektedir. 5. Laboratuvar ortamındaki gazların inaktive edilebilmesi için oksidasyon teknolojisi kullanılmaktadır. 6. Nem alma sırasında soğutma bataryası aktif olup, elektrikli ısıtıcı rezistans devreye girerek sıcaklık değerlerinin istenilen değerden aşağıya düşmesini önlemektedir. 7. Cihazda kullanılan tüm kablolar yangına dayanıklı halogen free özelliktedir. 8. Voltaj dalgalanmasına karşı sistemi koruyacak şekilde faz koruma rölesi ile donatılmıştır. 9. Cihaz debisi m3/h tür. ( laboratuvar büyüklüğüne göre değişir ) 10. Fan basınç debisi pa aralığındadır. 11. Sıcaklık ve nem değerleri cihaz üzerinden gösterge panelinden ayarlanabilmektedir. 12. Cihaz dışarıdan taze hava almaktadır. Taze hava miktarı ayarlanabilmektedir. 13. Cihaz 220 Wolt 50 Hz. ile çalışmaktadır.

19 LABORATORY UNIT LABORATUAR ÜNİTELERİ Patoloji laboratuvarlarında kullanılan kimyasal çeşidinin fazla olması ve bu kimyasalların birçoğunun havadan ağır olması yüzünden, bağımsız bir havalandırma sisteminin varlığı, tüm patoloji laboratuvarlarında hayati önem arz etmektedir. Makroskopi kabini, çalışma tezgâhı vb çalışma alanlarının, doku saklama dolabı, arşiv dolabı gibi saklama alanlarının, doku takip, boyama, kapama, doku gömme gibi laboratuvar cihazlarının, çalışma tezgahlarının ve ayrıca genel laboratuvar ortamının etkin şekilde havalandırılması, laboratuvar çalışanlarının sağlığı ve güvenliği açısından bir zorunluluktur. Havalandırma sistemi, bu kadar önemli bir konu olmasına rağmen, laboratuvarların birçoğunda hala tam anlamıyla çözülememiş bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Patoloji laboratuvarlarının havalandırma sorunlarını iki başlıkta toplamak mümkündür: Havalandırmanın hiç olmaması Yanlış ve/veya eksik havalandırma sistemlerinin kurulu olması

20 Doğru Bir Havalandırma Sisteminin Temel Noktaları Patoloji laboratuvarlarında, belli noktaların göz önünde bulundurulması ile kurulacak havalandırma sistemleri sayesinde,kokusuz çalışma ortamları yaratmak mümkündür. Bunun için; Havalandırmanın, Merkezi Havalandırma Sistemi Yoluyla Yapılması: EOHSS (Environmental & Occupational Health & Safety Services) tavsiyesine göre havalandırma sistemi çalışma alanın dışında olmalıdır. Fakat, mevcut laboratuvarların birçoğunda, cihaz ve ekipmanlara takılan fan sistemleri ve bu fanlara bağlı karbon filtreler ile havalandırma sorunu çözülmeye çalışılmakta, ama çeşitli sebeplerle başarılı sonuçlar elde edilememektedir.

21 Merkezi Havalandırmanın Bağımsız Olması: Sıkça yapılan hatalardan biri, laboratuvardaki cihaz ve ekipmanların havalandırmasının, hastanenin genel havalandırma kanallarına bağlanmasıdır. Her havalandırma çözümü, farklı sorunlara çözüm getirme amacıyla tasarlandığı için birbirinden ayrı çözümlere sahip olması gereken genel hastane havalandırma sistemi ile laboratuvara özel havalandırma sistemlerini tek çatı altında toplamak sorunların çözümünde yetersiz kalacaktır. Ḳaldı ki laboratuvarın havalandırma sisteminin genel havalandırma sistemine bağlanması olası bir arıza, aksaklık durumunda laboratuvardan çekilen kirli havanın, hastanenin diğer bölümlerine yayılmasına yol açabilir. Bu yüzden, patoloji laboratuvarı için, genel hastane merkezi havalandırmasından bağımsız, laboratuvarın kendisine özel bir bağımsız havalandırma sistemi dizaynı yapılması daha iyi sonuç verecektir Üfleme ve Vakumlamanın Doğru Noktalardan Yapılması: Patoloji laboratuvarında kullanılan kimyasalların, çoğunlukla havadan ağır olması yüzünden, vakumlamanın çalışma ve/veya zemin hizasından yapılması ve temiz hava girişinin tavandan yapılması gerekmektedir. Ancak bu durum, çoğu zaman dikkate alınmamakta ve hem vakumlama hem de üfleme tavandan gerçekleştirilmektedir. Normal bir odanın havalandırılması için doğru olan tavandan yapılacak vakumlama ve üfleme, patoloji laboratuvarına uygulandığında, çalışan sağlığını tehlikeye atmaktadır.

22 Laboratuvar Ünitesi Laboratuvarlarda toplanan zehirli gazları dışarı atmak için üretilmiştir. Ünite zehirli gazları dışarı atarken zararlı oluşumları absorbe ederek dışarıya O2 ve su buharı olarak atılır. Ünitenin en önemli özelliği filtrasyon sistemi ile zehirli gazları süzmesidir. Laboratuvar Ünitesinin Teknik Özellikleri Sistem iç ünite ve dış ünite olmak üzere iki parçadan oluşmaktadır. Sistemin ses düzeyi 50 Db yi geçmemektedir. Ünite özel filtrasyon sayesinde formaldehit, xylene gibi zehirli gazları bünyesinde tutabilmekte ve dışarıya su buharı ve O2 vermektedir. Ünitenin dış ünitesi 4000m³/h debiye sahip olmaktadır. Hava dışarı atış sistemi içeriye dış etkenler dolayısı ile ( yağmur fırtına vs ) zararlı etki oluşmayacak şekilde atış bacası bulunmaktadır. Hava emiş ölçümünde menfez bulunmaktadır. Hava atış bölümünde menfez ve gergin İnce tel vardır.. Acil durumlar için tek tuş ile açma kapama ( on-off ) anahtarı vardır. Akış hızı istenildiği gibi ayarlanabilmelidir. Hız seviyesi 0 dan 4000m³/h debiye ayarlanabilmektedir. Ünite monofaze 220 Wolt 50 herz ile çalışmaktadır. Ünite 2 adet monoblok sızdırmaz bölümden oluşmaktadır. 1. Kademe ve 2. Kademe filtreler 3 ayda bir, diğer özel filtre 1 veya 2 yılda bir değiştirileceğinden, İlk ikisi vidalı özel filtrasyon perçinli olarak monte edilmektedir. Oda içerisindeki basıncın kontrolü için mahal dışına analog balans kontrol ünitesi bulunup buradan kontrol edilmektedir.

23 Laboratuvar Ünitesi Filtreleri Laboratuvar ünitesi filtrelerinin gaz moleküllerini tutma özelliği vardır. Yüzeyindeki milyonlarca gözenek sayesinde bu işlem gerçekleştirilmektedir. Ve bu zehirli kokulu gazlar etkisiz hale getirilir. Laboratuvar ünitesi filtrelerinin tabi ki her gazı yakalama oranı farklıdır. Bazı gazları iyi tutabilmekle birlikte bazı gazlarda bu etki daha azdır. Bilhassa laboratuvar gazlarına etkisi oldukça iyidir. ETKİLİ OLDUĞU GAZLAR VE ETKİ DERECELERİ Formaldehit Çok iyi Diclorocthylene Çok iyi Dsinfectans Çok iyi Xylene Çok iyi Diclorocthylene eter- Çok iyi Ethyl Acetale Çok iyi Adetic acid Çok iyi Dicloro propune Çok iyi Ethyl aceylic Çok iyi Acetic anhydride Çok iyi Doethyl Cotone Çok iyi Ethyl alcahol Çok iyi Aceyelic acid Çok iyi Dimothylalinine Çok iyi Ethyl benzene Çok iyi Acryleonitrile Çok iyi Dimothyl Sülfate Çok iyi Ethyl bromide Çok iyi Benzene Çok iyi Dioxane Çok iyi Ethyl slicate Çok iyi Butyeric acid Çok iyi Aniline Çok iyi Butlylacetate Çok iyi Caprylic acid Çok iyi Antiseptics Çok iyi Butlycholoride Çok iyi Carbon disulfide Çok iyi Amgl acetate Çok iyi Butly cellosolve Çok iyi Cholor picrin Çok iyi Adhesites Çok iyi Carbontetraciheride Çok iyi Creosote Çok iyi Amyl Alkahol Çok iyi Charred materiali Çok iyi Creosol Çok iyi Butanone Çok iyi Choloroform Çok iyi Croton Aldehyede Çok iyi Cholor butadie Çok iyi

24 INSULATOR UNIT Negatif Basınç Üniteleri; INSULATORY UNIT NEGATİF BASINÇ ÜNİTELERİ YOĞUN BAKIMLARDA İZOLASYON ODALARI İzolasyon odalarında negatif basınç oluşturmak üzere tasarlanmıştır. odadaki havayı negatif basınca düşürürken dışarı atmış olduğu havayı HEPA filtreden geçirir. Böylece 0,3 mikrondan büyük bakteriler HEPA filtrede tutulur, 0,3 mikron boyutundan küçük olan bakteri ve virüsler ise cihaz içerisinde bulunan oksidasyon sistemi ile inaktive eder. Böylelikle cihaz ortamı negatif basınçta tutar ve dışarı atılan havayı bulaşıcı hastalıklardan temizler. INSULATOR UNIT NEGATİF BASINÇ ÜNİTESİ TEKNİK ÖZELLİKLERİ Sistem negatif basınç oluşumu analog olarak devamlı kontrol edilmesi için oda duvarına veya oda dışına monte edilebilir. Sistem fanı m³/h debiye sahip olup ve buradaki akış hızı ayarlanabilir Bakterileri tutabilmesi için H13 Hepa filtreye sahip olup ve sızdırmaz şekilde monte edilebilir. Fan hızı sonsuz ayarlanabilir. İzolasyon ünitesi gerektiği zamanlarda taşınabilir özelliktedir. Bulaşıcı hastalıklara sebebiyet veren virüsleri yok eden biyoksijen sistem ile oksidasyon yapabilme özelliğine sahiptir. Negatif Basınç göstergesi oda dışına monte edilip, ortamdaki basınç buradan kontrol edilebilmektedir. Cihaz monofaze çalışmaktadır. 220 volt, 50 Hertz (Hz) ve montajı kolaydır. Hava dışarı atış sistemi içeriye dış etkenler dolayısı ile ( yağmur, fırtına vs.) zararlı etki olmayacak şekilde atış bacası mevcuttur. Hava emiş bölümünde panjur vardır. İzolasyon ünitesi taşınırken veya montajda sızdırmazlık bozulmaması için monoblok üretilmektedir.

25 NEGATİF BASINÇ DEKONTAMİNASYON ÜNİTESİ YOĞUN BAKIMLARDA İZOLASYON ODALARI Negatif Basınç Dekontaminasyon Üniteleri; İzolasyon odalarında ısıtma-soğutma işlemi yaparak ortamı hijyenik bir hale getirmek ve ortamda negatif basınç oluşturmak üzere tasarlanmıştır. Odadaki havayı negatif basınca düşürürken dışarı atmış olduğu havayı HEPA filtreden geçirir. Böylece 0,3 mikrondan büyük bakteriler HEPA filtrede tutulur, 0,3 mikron boyutundan küçük olan bakteri ve virüsler ise cihaz içerisinde bulunan oksidasyon sistemi ile inaktive eder. Böylelikle cihaz ortamı negatif basınçta tutar ve dışarı atılan havayı bulaşıcı hastalıklardan temizler.

26 NEGATİF BASINÇLI İZOLASYON ODALARI FİZİKİ ÖZELLİKLERİ İzolasyon odasına geçişler, giriş ve çıkışlar aşamalı olmalı, izolasyon odalarının diğer mekanlar ile direkt ilişkisi olmamalı, mutlaka ikinci bir kapısı ve girişi olmalıdır. İzolasyon odasının her iki giriş bölümünde de otomatik kapı olmalıdır. (Yarı sızdırmaz özellikte) İzolasyon odasında ilk giriş alanında el yıkamak için fotoselli lavabo, önlük giyilip çıkarılması için askılık, temiz ve kirli malzemelerin konulması için dolap ve çöp kovası olmalıdır. Duvar, tavan ve yer kaplaması için antibakteriyel boya veya kaplama malzemesi kullanılmalıdır. Bu kaplama malzemeleri dış etkilere, dezenfeksiyon maddelerine dayanıklı, çizilmez, leke tutmaz, kırılmaz ve genleşmez olmalıdır. Yüzeyler aralık kalmaksızın kaplanmalı, yer birleşimi (süpürgelik detayı) köşeli olmamalı ve aynı özelliklerde malzemeden olmalıdır. Duvarlarda kolon veya dekoratif amaçlı girinti çıkıntılar en aza indirgenmeli, el veya paspas girmeyen noktalar kesinlikle olmamalıdır. İzolasyon odasının dış ortam ile ilişkisi olmamalı, kullanılan pencerelerin amacı sadece gün ışığı olmalıdır. Pencereler kesinlike açılır tipte olmamalıdır. Açılır tip pencere var ise yapılacak tadilat sonrası mutlaka açılamaz şekilde dizayn edilmelidir. Yoğun bakım veya izolasyon odaları ile hasta yataklarının bulunduğu alan içerisinde kesinlikle tuvalet bulunmamalıdır. İzolayon odasında hasta yatak başında; az 12 çıkışlı elektrik paneli (6 sı 220 Volt UPS, 6 sı 220 Volt şebeke olacak şekilde) en az 2 basınçlı hava çıkışı (4 bar basınçta), 3 oksijen çıkışı ve 3 vakum sistemi bulunmalıdır. Medikal gaz tesisatında kullanılan bakır borular EN13448 standartlarında üretilmiş solar tipte olmalıdır.

27 İZOLASYON ODASINDA BULUNMASI GEREKEN DİĞER EKİPMANLAR ; 3 gazlı medikal gaz vana kutusu, 4 adet topraklama nodu, 1 adet monitör sehpası, 1 adet 3 gazlı alarm paneli, 1 adet flowmetre, 2 adet vakum regülatörü, 2 adet basınçlı hava abone fişi, 2 adet ray tipi kavanoz (Aspirasyon kavanozu), 2 adet serum askılığı. İzolasyon odalarında havayı steril hale getiren ve şartlandıran, oda sıcaklığını C, bağıl nemi ise %40-60 civarlarında tutabilen ve bir saatte ki hava değişimi sayısı en az 12 çevrim olacak şekilde sağlayabilen hijyen klima sistemleri kullanılmalıdır. İzolasyon odasın da negatif basıncı sağlamak için ilave bir fan ya da sistem sayesinde içeriye verilen steril hava basıncından daha fazlasını hepa filtre ve oksidasyon sisteminden geçirerek dış ortama atacak bir dizayn yapılmalıdır. Hijyenik klima cihazının filtre verimliliği her 3 ayda bir partikül sayımı yapılarak sürekli kontrol altında tutulmalıdır. Üretici firmanın önerilerine uyularak her üç ayda bir kaba ve toz filtreleri, her bir yılda bir de hepa filtreleri değiştirilmeli, düzenli ve koruyucu bakım yapılmalıdır. Bu bakım işlemleri hastane personeline değil konusunda uzman yetkili teknik personele yaptırılmalıdır. Hijyenik klima cihazının filtre değişim ve partikül ölçüm işlemleri ile cihazın periyodik bakımlarının yüklenici firma tarafından yapılması teknik şartnameye konulmalıdır.

28 İZOLASYON ODALARININ MİKROBİYOLOJİK ÖZELLİKLERİ Hijyen biliminde Enfekte olmuş hastaların bulunduğu alan kontamine olmuş ( kirlenmiş ) alandır. hijyen mühendisleri ( biyomedikal, makina ) bu alanı temizlemek için saatte 12 defa minimum değişim planlamalıdır. Sirkülasyon havası asla kullanılmadığı gibi dışarı atılan hava hepa filtreden geçirilmedir. Hatta mümkünse hepa dan geçme ihtimali olan boyuttaki virüsler içinde önlem alınmalıdır. İzolasyon odası havası 5 dakikada bir değişmeli bu değişime göre ısı nem dengesi bozulmamalıdır. İzolasyon Odası sıcaklığı 24 göre ayarlanmalıdır. Her izolasyon odası mutlaka tek yataklı olmalıdır. Dış koridorlara veya diğer yan mahellere hava yoluyla bulaşımı engellemek için izolasyon odaları duvarları sızdırmaz olmalıdır. Mutlak bir akış ihtimaline karşı olmak üzere negatif basınç oluşturmalı ve bu kontrol edilmelidir. İzolasyon ünitelerinde negatif basıncı devamlı kontrol edilecek mekanizma bulunmalıdır. Bununla ilgili olarak negatif basınç sağlayan İzolasyon Üniteleri kullanılmalıdır. İzolasyon Ünitelerinde hepa filtrelerin belli zamanda değiştirilmesi mutlaka sağlanmalıdır. İzolasyon odası görevlerince negatif basınç devamlı kontrol edilmelidir.

29 BULAŞMAYA DAYALI ÖNLEMLER Standart Önlemler İle Bulaşımın Engellenemeyeceği Yüksek Bulaşıcı Özelliği Olan Bir Patojenle Enfekte Olan Hastalar İçin Uygulanan, Standart Önlemlerde Devam Eder. Bu Önlemler ; 1. Hasta Odasının Giriş Kapısına Yakın Bir Dolapta Maske, Eldiven, El Antiseptiği Başlık Vs. Olmalıdır. 2. Oda Kapısına İzolasyon Bilgi Açıklama Kartı Olmalıdır. Gerekli Detaylar Burada Yazılmalıdır. 3. Oda Girişinde Standart Önlemlere Uyulmalıdır. 4. İzolasyondaki Hastanın Dosyasına, İzolasyon Başlangıç Tahmin Yatış Tarihleri Yazılmalıdır. Çizelge Oluşturulmalı Buradaki Kararları Enfeksiyon Komitesi Başkanı Belirler. 5. İzolasyon Odası Atıkları Atık Torbası Ve Atık Kovasına Atılmalıdır. 6. İzolasyon Odası Havası Çok Önemlidir. İzolasyon Ünitesi Kullanılarak Hava Değişim Saatte 6-12 Arasında Değişmelidir. 7. İzolasyon Odası %100 Taze Hava İle Havalandırılmalıdır. Dışarı Atılan Hava H13 veya H14 Filtrelerinden Geçirilmelidir. 8. Hepa filtrelerden Geçebilecek Boyuttaki Virüsler İçin Artı Önlemler Alınmalıdır. 9. İzolasyon Odası Ortam Basıncı Dijital Olarak Kontrol Edilmelidir. Negatif (-) Basınç Devamlı Görülmelidir.

30 SOLUNUM İZOLASYON ODALARI Solunum Yoluyla Bulaşan Hastalıklar Önlem Olarak Solunum İzolasyon Odaları Kurulur. 3 Mikrometre den Küçük Partiküller Havada Dolaşımı İle Bulaşan Enfeksiyonlar İçin Özel Havalandırma Sistemi Ve İzolasyon Ünitelerine İhtiyaç Vardır. Kontrol Altında Tutulması Gereken Bir Negatif Basınç Oluşturulur ve Kontrol Edilir Ortamı Devamlı Olarak Negatif Basınç Altında Tutulur. Bu Sistemi İzolasyon Ünitesi Sağlar. Solunumu İzolasyon Gerektiren Enfeksiyonlar; 1. Kızamık 2. Varisella 3. Sars 4. Tüberküloz 5. Viral Hemorajik Ateş 6. Ebola 7. Kırım Kongo 8. Marburg Hastalıkları Bu Hastalıklardan Herhangi Biri Tespit Edildiğinde Hasta Derhal Solunum İzolasyon Ünitesine Alınır. Ve İzolasyon Ünitesi Çalıştırılarak Negatif Basınç Sağlanır. Hava Değişim 6-12 Arasında Ayarlanır. Negatif Basıncın Oluştuğu Gözlemlenir Ve Dijital Olarak Takip Edilmelidir. Hasta Odada İken Kapılar Devamlı Kapalı Olmalı Aksi Takdirde Negatif Basınç Değişebilir.

31 DAMLACIK İZOLASYON ODALARI 5 Micrometre den Büyük Partiküller Yoluyla Bulaşan Enfeksiyonlar İçin Damlacık İzolasyon Odaları Planlanmalıdır. Bulaşmaya Neden Olan Partiküllerin Yayılma Mesafesi Maksimum 2 mt dir. Çünkü Partiküller Ağır Olduklarından Havada Asılı Duramazlar. Bulaşma Konuşma, Hapşırma, Öksürme, Aksırma ve Aspirasyon Gibi Olaylarda Oluşur. Enfekte Kişiden Yukarıdaki Şekillerde Duyarlı Kişiye Geçer. Oral Konjonktiva Veya Nazar Mukozaya Yerleşir Ve Hastalık Yapar. Hastalıkları; 1. İnvazin Haemophilus İnfluenza Tip B İnfeksiyonları (Menenjit, Pnömani, Epiglottit Sepsis ) 2. İnvazin Neisseria Menengitis İnfeksiyonları ( Menengit, Pnömani, Sepsis) 3. Difteri ( Faringeal) Boğmaca Mycoplasma Pneumonia, Pnömonik Veba 4. Viral Solunum Yolu Enfeksiyonları Adenovirus, Parvovirus 19 Kızamıkçık (Rubella) Kabakulak Bu Enfeksiyonların Bulaştığı Bir Hasta Tespit Edildiğinde Derhal İzolasyon Odasına Yerleştirilmelidir. TEMAS İZOLASYON ODALARI Direkt Veya İndirekt Temas Yoluyla Bulaşan İnfeksiyonların Oluşturduğu Hastalar İçin Planlanan İzolasyon Odalarıdır. Hastalıkları 1. Çoklu Antibiyotik Direnci Taşıyan Bakteriler İle Enfeksiyon Veya Kolonizasyon; Vre, Esbl, Mrsa, Psuedomanas, Aeroginosa, Acinetobacter 2. Enterik İnfeksiyonlar; Escherichia Coli, Shigella Hepatit A, Clastridium, Diffcilemage Rotavirüs İnfeksiyonları 3. Bulaşıcı Cilt İnfeksiyonları; Cilt Difterisi, Herpes, Simplex Enfeksiyonu, İmpetigo, Pedikülosiz Scabies, Açık Abset, Stafiokok Fronkülozo Olan Çocuklar, Zoster Enfeksiyonu 4. Viral Hemorajik Konjenktivit 5. Viral Hemorajik Ateş; EBOLA, Lavsa, Marburg, Kırım Kongo

32 Yukarıdaki Enfeksiyonlardan Herhangi Birine Bulaşan Hasta Derhal İzolasyon Odasına Alınır. Standart Önlemler Alınarak Tedavi Çalışması Yapılır. İzolasyon Olarak Kullanılan Cihazlar Başka Hastalarda Kullanılmamalıdır. Enfeksiyon Komitesi Kararları Doğrultusunda Oda Belli Aralıklarla Dezenfeksiyona Tabi Tutulmalı Hasta Taburcu Olduktan Sonra İyi Bir Dezenfeksiyon Yapılmalıdır. PEDİATRİ YOĞUN BAKIM 1. Ortam Isısı ºC Olmalıdır. 2. Nem %30-60 Olmalıdır. 3. Her Bebek İçin Ayrılacak Alan m² Olacaktır 4. Her Hasta Başı Ünitesinde 3 Adet Hava 3.O 2 3 Vakum Prizi Olmalıdır. En Az 20 Adet Elektrik Prizi Olmalıdır. 5. Ünite İçi Hava Değişimi 6 Devir/Saat Olmalıdır Yatakta Bir Negatif Basınç ( İzolasyon) Odası Olmalıdır. 7. Lavabolar İçin Her 4 Yatak İçin Bir Lavabo Olmalıdır. 8. Yeni Doğan Yoğum Bakım Ünitesi lük Işık Şiddeti Arasında Ayarlanabilir Olmalıdır. 9. Ünite İçindeki D.B Olmalıdır. 10. İki Yatak Arasındaki Mesafe 250 Cm Olmalıdır. 11. Tek Odalı Yoğun Bakımlarda Bebek Yatağı Yanında Minimum 1.20 Cm Boşluk Olmalıdır. 12. Tüm Elektrik Prizleri UPS Bağlanmalıdır. 13. Her Yatak Başında Veri İletişimi Sağlayan Data Hatları Olmalıdır. 14. Hasta Başı Üniteleri, Cihazlar, Ek Malzeme Ve Hasta Dosyaları İçin Ek Raflar İçermelidir. 15. Duvarlar, Tavanlar Ve Döşemeler Hava Geçirmemelidir. 16. Negatif Basınç Odalarında Otomatik Kapı Olmalıdır. 17. Negatif Basınç Odalarında Gözlem Penceresi Ve Acil İletişim Sistemi Olmalıdır.

33 RADYOLOJİ ALANLARI ŞUA DEKONTAMİNASYON CİHAZI RADYOLOJİ ALANLARI ŞUA DEKONTAMİNASYON CİHAZI TIBBİ VE TEKNİK ÖZELLİKLERİ Cihazın soğutma kapasitesi minimum btu/h (15 kw.) dır. Cihazın ısıtma kapasitesi minimum btu/h (15 kw.) dır. Cihazın üfleme hava debisi en az m³/h olmalıdır. (En fazla 50 m2. bir alan için) Cihaz negatif veya pozitif basınç modunda çalıştırılabilmelmektedir. resirküle havasını kesinlikle kullanamaz ve egzoz havası direkt olarak dış ortama filtrelendikten sonra atılmaktadır. Negatif basınç modunda resirküle hava kullanılmayacağından dolayı cihazın taze hava debisi m3/h olarak üretilmektedir. Ancak cihaz istenildiğinde pozitif basınç konumunda da çalıştırılabilmektedir. Cihazın bulunduğu ortamın pozitif ya da negatif basıncı mahal dışına konulacak ayrı bir gösterge ile sürekli olarak izlenebilmektedir. Cihaz+16 C ile +30 C arasında ki değerleri, -10 C ila +40 C dış ortam sıcaklıklarında sağlayabilmektedir. Sistem çalıştırıldıktan sonraki ilk bir saat içerisinde 0,3-0,5mikron düzeyinde, %99 oranında ki partikülleridekontaminasyon ve %97 oranında ki partikülleri ise biodekontaminasyon yapabilecek özelliğe sahiptir. (En fazla 50 m2. bir alan için)

34 Cihaz da meydana gelebilecek arızalar da sesli veya ışıklı uyarı düzeneğine sahip olup, kullanıcı kaynaklı arızaları ekran üzerinden resetlenebilmektedir. Örneğin; Kullanıcı kirli filtre alarmını resetleyebilmeli ancak kompresör arızası teknik servisi ilgilendiren bir durum olduğu için resetleyememelidir. Cihaz, kablosuz uzaktan kumanda ile kontrol edilebilmektedir. Cihazın, ekranında ısı hassasiyeti en az 1 C aralıklarla ayarlanabilmektedir. Cihaz üzerinde ki hissedici sensör sayesinde filtre tıkanıklıklarında ikaz edici bir düzeneğe sahiptir. Sistem de dışarıdan alınan taze hava için G sınıfı kaba toz filtre ve ayrı bir fan sistemi kullanılmaktadır. Bu fanın hızı kullanıcı tarafından cihaz üzerinden ayarlanabilmekte ve en az m3/h taze hava verilebilmektedir. Nihai olarak cihazın üfleme havasında Hepa filtre H13 veya H14 kullanılmaktadır. Cihazın soğutma ünitesi (evaparatör), cihaz kabini içerinde oluşturulmuş olan özel yuvası üzerine monte edilmektedir. Cihaz içerisinden geçen havanın tamamı ( taze hava ve dönüş havası ) evaparatör üzerinden geçmektedir. Cihazın iç yapısı sızdırmaz özelliktedir. Cihaz maksimum devirde çalıştığı zaman bile 1 metre mesafeden yapılan ses ölçümlerinde 64 db. ses seviyesini aşmamaktadır. Cihaz tek düğme ile açılıp kapanabilmekte ve acil durumlar için durdurma düzeneği (emergency button) mevcuttur. Cihazların drenaj tavası ve damla tutucuları paslanmaz sacdan imal edilmektedir. Cihazın bünyesinde en az 11W. lık 4 adet ultraviyole (UV) lamba bulunmalıdır. Mahal içerisine veya dış ortama gönderilen hava sürekli olarak ultraviyole ışıktan geçilerek ayrıca sterilize edilmektedir. Cihazlar 400Volt + N + 3 faz ve 50 Hz. elektriksel değerlerde çalışmaktadır.

35 FITNESS AIR FITNESS AIR En güzel spor doğada, orman, göl ve nehir kıyılarında yapılır. Çünkü buradaki hava negatif iyonlar ve O2 seviyesi yüksek olduğundan kolay nefes alıp verme sağlar. Ortamda tozlu kirli mikroplu hava olmadığından vücudumuz zinde ve mutlu sağlıklı olur. Vücudumuzun formda sağlıklı zinde olması için spor yapmak şarttır. Şehrin gürültüsü içinde sokaklarda ve caddelerde olamayacağı için spor salonları ve fitness salonları kullanılmaktadır. Air teknolojisi ile Temiz, sağlıklı doğal havada yemyeşil ormanlarda, nehir, göl ve deniz kıyısındaki muhteşem ortam Fitness salonlarına taşınmaktadır. Fitness Air Cihazları ; 3 kademeli filtrasyon sistemi ile tüm tozları, mikropları, bakterileri tutmakta UV sistemi ile virüsleri yok ederken biyolojik hava arıtma teknolojisi ile de küf, mantar, rutubet, kötü kokuları yok etmektedir. Parçalanmış molekül filtrasyonu sayesinde havadaki bulunan tüm zararlı moleküllerin içerisinden H atomunu çekerek DNA sını parçalar ve yapısını bozarak in aktive (zararsız) eder. Doğada, yemyeşil ormanlarda olduğu gibi temiz bir hava solumamızı sağlar.

36 FITNESS AIR İN FAYDALARI 1. Kaba, ince tozları engeller. 2. Bakterileri engeller. 3. Tüm mikroorganizmaları tuttuğu için bakterilerin yapacağı bulaşıcı hastalıkları engeller. 4. UV teknolojisi sayesinde virüsleri yok eder. 5. Negatif (-) iyon yüklemesi dolayısıyla vücut direncini arttırır. 6. Kötü kokuları ( sigara, amonyak, ter vs.) yok eder. 7. Temiz ve sağlıklı bir hava solumamızı sağlar. 8. Astım ve alerjen hastalığını %65 geriletir. 9. Cildimizin daha genç ve canlı kalmasını sağlar. 10. Yorgunluk ve bitkinlik etkilerini azaltır. 11. Küf ve mantarları yok eder. 12. Fitness solanlarında salgın hastalıkların yayılmasını engeller ( grip tüberküloz vs.) 13. Salondaki sıcaklık değerlerin istenildiği seviyede tutar, kışın ısıtır, yazın soğutur. 14. Salondaki nem düzeyini ayarlar nem eksik ise nemlendirir fazla ise nem alma sistemi devreye girip nemi azaltır ve istenilen seviyeye getirir. 15. Oksidasyon teknolojisi sayesinde ulaşılmayan noktalardaki mikroorganizmaları ( bakteri, virüs, mantar vs.) in aktive eder çoğalmalarını engeller. 16. Salondaki negatif iyon seviyesini deniz kıyısı ve ormanlardaki seviyeye getirerek hijyenli bir ortam sağlar.

37 FITNESS AIR TEKNİK ÖZELLİKLERİ 1. Cihaz debileri fitness salonları büyüklüğüne göre seçilir m m3 arasında değişir. 2. Soğutma kapasiteleri 14 KW 30 KW arasındadır. 3. Isıtma kapasiteleri 14KW - 30 KW arasındadır. 4. Cihaz monoblok olarak üretilir. 5. Hassas ve nem kontrollü cihazlardır. 6. Sistem tavan otomatik çalışır. Sessiz ve titreşimsiz. 7. Kullanılan gazlar R407C veya R kademeli filtreden oluşur, kaba ve toz filtreler 4 ayda bir defa, hepa filtreler 1 yılda değişir. 9. Kondenser grupları mahal dışında bir alana yerleştirilir. Bakır borulu alüminyum kanatlıdır. 10. Cihaz bünyesinde 3-8kg/h kapasiteli nemlendirici ünitesi mevcuttur. Buharlaştırıcı tank ve elektrotları ile selenoid valf basınç kontrol ve otomatik su besleme tertibatı ile irtibatlandırılmıştır. 11. Fitness Air cihazı biyolojik arıtma sistemine sahiptir. 12. Cihaz bulaşıcı hastalıklara sebebiyet veren virüsleri in aktive etmek için 254 mm dalga boyunda 2 adet 2x15 kw UV sistemine sahiptir. 13. Cihaz oksidasyon sistemine sahiptir. Ortamdaki dolaşan mikroorganizmaların çoğalmasını önler ve onları yok eder. Kirli havayı ve kokuları in aktive eder.

38 FITNESSLARDA HAVA KULLAMINI Bir insanın hava kullanımı harcadığı performansa göre değişmektedir. İstirahat eden bir insan saatte 360 lt/h hava kullanır. Yürüyen ve çalışan bir insan 720lt/h ile 1000 lt/h hava kullanır. Fitness salonlarında koşan veya spor yapan bir insan ise 3000 lt/h ile 6000 lt/h arasında hava kullanmaktadır. Yukarıdaki birimleri m3 değerinde çevirir isek; İstirahat eden insan saatte 0,36 m3/h Yürüyen veya çalışan insan saatte 0,7 m3/ile 1m3/h Fitness salonlarında saatte 3m3/h ile 6m3/h arasında hava kullanmaktadır. Fitness salonlarında bulunan, örneğin 100 kişinin harcayacağı hava miktarı 300 m3 ile 600 m3/h arasındadır. Harcanacak O2 miktarı ise 60m3/h ile 120m3/h arasındadır. Fitness Air cihazları salonlara min m3/h taze hava vererek ihtiyaç olan miktarın 10 katını tedarik etmektedir. Dışarıdan alınan bu taze hava 3 kademeli filtrasyon sisteminden geçirilmektedir. Fitness Air, Fıtness salonlarındaki tüm bakteri, toz ve mikroorganizmalardan arındırılmayı sağlamaktadır. Ayrıca cihazda UV teknolojisi ile hepalardan geçen virüsleri yok etmektedir. Fitness Air ortam nemini istenildiği seviyede ayarlayabilmektedir ( %40-60 )

39 Cihazın sahip olduğu biyolojik arıtma teknolojisi negatif ve pozitif iyon döngülerini sağlayarak statik elektriğin ortaya çıkmasına sahip olan aşırı pozitif ve negatif elektrik yük birikimini önler. Ortama hidrojen ve oksijen moleküllerini ayırarak ortaya çıkan milyonlarca negatif ve pozitif yüklü iyonlar açığa çıkar. Ve bunlarda ortamdaki küf, mantar, kötü kokuları yok eder. İyon miktarı deniz kıyısı ve ormanlardaki seviyede oluşur. Spor yaparken kan dolaşımımız ve nefes alıp verişimiz hızlanır. Temiz, sağlıklı ve doğal havada spor yapmak için gerekli ortamdaki fitness air sağlanır. Fitness Air sayesinde spor salonları sağlıklı, ferah, bol oksijenli, rutubetsiz, her türlü mikroorganizmalardan, virüslerden arınmış muhteşem doğal bir sistem oluşturur. Fitness Air Şelale kıyılarında, ormanlarda ve kazdağlarında ki şartları spor salonlarında sağlayan teknolojilerdir.

40 Laminar flow üniteleri Laminar flow sistemin hepadan geçen 0.3 mikrondan küçük mikroorganizmaların inaktive edilmesini sağlayan teknolojidir. Biyoksidasyon ünitesi hepadan sonra akış hızı 0.5 m/sn lere kadar düşen akışkanı,laminizatöre varmadan laminar box havuzunda konuşlandırılarak son inaktivasyonu gerçekleştirir. Biyokidasyon sisteminin havuzda oluşturduğu Plazma 4 bileşenden oluşmaktadır. Hidroperokside, Süperokside iyon, Hidrokside iyon, Low level ozonide iyon dan oluşan ve tamamen canlı dostu olan bu agresif bileşenler hava ile sürüklenerek temiz odaya ulaşırlar, burada havada yüzeyde ulaşılamayan en zor noktalara bile ulaşarak oradaki tüm mikroorganizmaları oksidasyonla inaktive ederler ve akabinde oksijen ve hidrojene dönüşürler.

41 Hepa filtre kutuları HEPA FİLTRE KUTUSU Paslanmaz metalden veya elektrostatik toz boyalı metalden imal edilmektedir. Yandan veya üstten hava girişli olarak imal edilmektedir. Contalı, sızdırmaz özellikli, test kanallı olarak imal edilmektedir. Filtrelerin kolay değiştirilmesi için klips sistemlerine sahiptir. MONTAJ KASASI Paslanmaz metalden veya elektrostatik toz boyalı metalden imal edilmektedir. Klima santrallerinde filtre montaj aparatlı olarak kullanılmaktadır. Standart ve özel ölçülerde üretilmektedir.gelişmiş klips sistemi sayesinde filtreleri kolayca montajı ve çıkarma işlemi gerçekleştirilmektedir.

42 Menfez difüzör ve anemostatlar Dağıtıcı Menfezler Toplayıcı Menfezler Türbülanslı Menfezler Ferforje Menfez Kare Petekli Menfez Lineer Menfez

Sanayi Bölgesi 2. Kısım 4. Cad. 9. Sk. No.11 SİVAS 218 11 35 (pbx) Fax: 0.346 218 13 50

Sanayi Bölgesi 2. Kısım 4. Cad. 9. Sk. No.11 SİVAS 218 11 35 (pbx) Fax: 0.346 218 13 50 PAKET HİJYENİK KLİMA SANTRALİ HAVUZ NEM ALMA SANTRALİ KLİMA SANTRALLERİ KONFORMATİK ATIK HAVA TEMİZLEME SANTRALLERİ ISI GERİ KAZANIM SİSTEMLERİ HÜCRELİ ASPİRATÖR VE VANTİLATÖR SİSTEMLERİ SICAK HAVA APAREYLERİ

Detaylı

Flexline. Klima Santrali

Flexline. Klima Santrali Flexline Klima Santrali İçindekiler HAKKIMIZDA... 1. ÜRÜN SERTİFİKALARI... 1.1. CE İşareti... 1.2. EUROVENT Sertifikası... 1.3. GOST Sertifikası... 1.4. TSEK Sertifikası... 1.5. ISO 9001 Sertifikası...

Detaylı

Abs tract: Key Words: Celalittin KIRBAŞ

Abs tract: Key Words: Celalittin KIRBAŞ celalittin kirbas:sablon 22.02.2012 17:10 Page 15 Hastanelerde Mimari-Mekanik Proje Tasarımı ve Uygulama Esasları Celalittin KIRBAŞ ÖZET Bu çalışmada, öncelikle, bir yapının projelendirilmesinde, yatırımcının

Detaylı

ÖZET GİRİŞ KLİMA SANTRALLARI VE SOĞUTMA GRUPLARI

ÖZET GİRİŞ KLİMA SANTRALLARI VE SOĞUTMA GRUPLARI ÖZET Bu bildiride klima ve havalandırma tesisatında karşılaşılan problemler. Çok sık yapıldığını gördüğümüz hatalar, literatürde ve teknik toplantılarda karşılaşılan ve dikkati çeken notlar bir araya getirilerek

Detaylı

ÖNSÖZ. Mehmet BİLGİLİ Erdoğan ŞİMŞEK Yusuf POLAT Abdulkadir YAŞAR

ÖNSÖZ. Mehmet BİLGİLİ Erdoğan ŞİMŞEK Yusuf POLAT Abdulkadir YAŞAR ÖNSÖZ Bu ders notu, MEB-YÖK Meslek Yüksekokulları Program Geliştirme Projesi İklimlendirme ve Soğutma Programı, Havalandırma Sistemleri dersi müfredat programında bulunan konulara paralel olarak hazırlanmıştır.

Detaylı

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) TESİSAT TEKNOLOJİSİ VE İKLİMLENDİRME

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) TESİSAT TEKNOLOJİSİ VE İKLİMLENDİRME T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) TESİSAT TEKNOLOJİSİ VE İKLİMLENDİRME MERKEZİ İKLİMLENDİRME ELEMANLARININ MONTAJI ANKARA 2008 Milli Eğitim

Detaylı

İçindekiler. Klimalar. Kombiler. Termosifonlar. Ani Su Isıtıcıları

İçindekiler. Klimalar. Kombiler. Termosifonlar. Ani Su Isıtıcıları 1 İçindekiler Klimalar Hangi Model kaç BTU? Klima Üstün i Enerji Verimliliği Yeni Enerji Regülasyonu Ücretsiz Keşif Split Klimaları Farklı Kılan Çift Yönlü Taze Hava Sistemi Ev Tipi Klimalar Salon Tipi

Detaylı

YAPILARDA OTOMASYON ve ENERJİ YÖNETİMİ (AKILLI YAPILAR)

YAPILARDA OTOMASYON ve ENERJİ YÖNETİMİ (AKILLI YAPILAR) İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ / YAPI İŞLETMESİ II. ÖĞRETİM TEZSİZ YÜKSEK LİSANS PROGRAMI YAPILARDA OTOMASYON ve ENERJİ YÖNETİMİ (AKILLI YAPILAR) Prof.Dr. Olcay KINCAY Yrd.Doç.Dr. Handan ÇUBUK Yrd.Doç.Dr. Derya ÖZKAN

Detaylı

BİYOMEDİKAL CİHAZ TEKNOLOJİLERİ

BİYOMEDİKAL CİHAZ TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİYOMEDİKAL CİHAZ TEKNOLOJİLERİ AMELİYATHANE VE YOĞUN BAKIM 523EO0260 Ankara, 2012 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında

Detaylı

BÖLÜM-3 HAVALANDIRMA FİLTRELERİ

BÖLÜM-3 HAVALANDIRMA FİLTRELERİ 54 BÖLÜM3 HAVALANDIRMA FİLTRELERİ 3.1 HAVANIN ÖZELLİKLERİ Hava, %21 i Oksijen, %78 i Azot, %1 i Argon ve çok az miktarda diğer gazlardan oluşan bir gaz karışımıdır. Şekilde görüldüğü üzere, soluduğumuz

Detaylı

BÖLÜM-2 HAVALANDIRMA YÖNTEMLERİ

BÖLÜM-2 HAVALANDIRMA YÖNTEMLERİ 22 BÖLÜM-2 HAVALANDIRMA YÖNTEMLERİ 2.1 GİRİŞ Kapalı mekânlarda çok sayıda insanın bulunuşu, endüstriyel ortamlarda ise bazı uygulamalar yüzünden kirlenen hava sürekli veya geçici olarak yenilenmek zorundadır.

Detaylı

HAVA TEMİZ HAVA, DAHA ÇOK HAVA...

HAVA TEMİZ HAVA, DAHA ÇOK HAVA... HAVA TEMİZ HAVA, DAHA ÇOK HAVA... Kanallı Klimalar ve Hava Isıtıcılar İÇİNDEKİLER GENEL ÖZELLİKLER 4 KANAL TİPİ SPLIT KLİMALAR 8 KANAL TİPİ HAVA ISITICILAR 13 ÇATI TİPİ PAKET KLİMALAR 17 ESNEK HAVA KANALLARI

Detaylı

YÜKSEK YAPILARDA TESİSAT VE PRATİK BİLGİLER

YÜKSEK YAPILARDA TESİSAT VE PRATİK BİLGİLER 235 YÜKSEK YAPILARDA TESİSAT VE PRATİK BİLGİLER Rüknettin KÜÇÜKÇALI ÖZET Yüksek yapılar, Batı da olduğu gibi, Türkiye de de büyük şehirlerde daha yaygın olarak kullanılmaya başlanan bir yapı cinsidir.

Detaylı

BĐR BĐNANIN ISITMA VE SOĞUTMA SĐSTEMLERĐNĐN ENERJĐ ETÜDÜ

BĐR BĐNANIN ISITMA VE SOĞUTMA SĐSTEMLERĐNĐN ENERJĐ ETÜDÜ T.C. SAKARYA ÜNĐVERSĐTESĐ FEN BĐLĐMLERĐ ENSTĐTÜSÜ BĐR BĐNANIN ISITMA VE SOĞUTMA SĐSTEMLERĐNĐN ENERJĐ ETÜDÜ YÜKSEK LĐSANS TEZĐ Mak. Müh. M. Sabri ŞAMDAN Enstitü Anabilim Dalı : MAKĐNA MÜHENDĐSLĐĞĐ Enstitü

Detaylı

HİJYEN VE İÇ HAVA KALİTESİ BAKIMINDAN HVAC SİSTEMLERİNİN TEMİZLİĞİ

HİJYEN VE İÇ HAVA KALİTESİ BAKIMINDAN HVAC SİSTEMLERİNİN TEMİZLİĞİ 1 HİJYEN VE İÇ HAVA KALİTESİ BAKIMINDAN HVAC SİSTEMLERİNİN TEMİZLİĞİ Meftun GÜRDALLAR ÖZET Bu Bildiride HVAC sistemlerinin en önemli bileşenleri sayılan hava kanalları, klima santrali ve serpantinleri

Detaylı

Bosch klimalar ile sıcakları dışarıda bırakın.

Bosch klimalar ile sıcakları dışarıda bırakın. Bosch klimalar ile sıcakları dışarıda bırakın. Bosch Klimalar 2013 www.bosch-home.com/tr BoschHomeTurkiye Sadece bugünkü değil gelecekteki yaşamımızı da iyileştiren teknolojiler. Bosch un sürdürülebilir,

Detaylı

MODEL RX5 SERİSİ ISI GERİ KAZANIMLI HAVALANDIRMA. En iyisini yapmaya konsantre oluyoruz. Her zaman ve her koşulda...

MODEL RX5 SERİSİ ISI GERİ KAZANIMLI HAVALANDIRMA. En iyisini yapmaya konsantre oluyoruz. Her zaman ve her koşulda... MODEL RX5 SERİSİ ISI GERİ KAZANIMLI HAVALANDIRMA En iyisini yapmaya konsantre oluyoruz. Her zaman ve her koşulda... Basit ve Verimli Mükemmel Hava Kalitesi ve inanılmaz Isı Değiştirici Verimliliği Rulo

Detaylı

_ Sistem sınıflandırılması basit olmalı, her klima sistemi acık bir şekilde diğerinden farklı olmalıdır.

_ Sistem sınıflandırılması basit olmalı, her klima sistemi acık bir şekilde diğerinden farklı olmalıdır. 1. KLİMA SİSTEMLERİNİN SINIFLANDIRILMASI Binaların kullanım amaçları, bulundukları bölge ve bölgeye bağlı olarak dış hava şartları değişkendir. Yatırımcılar, bina sahipleri veya binayı kullananlar farklı

Detaylı

Siemens klimalarla evinizin havası hep temiz hep canlı.

Siemens klimalarla evinizin havası hep temiz hep canlı. Siemens klimalarla evinizin havası hep temiz hep canlı. 2015 Klima Ürün Kataloğu siemens-home.com/tr Siemens. Gelecek evinizde. Do ay tüketmemek için ak ll fikirler üretiyoruz. Siemens i bir dünya devi

Detaylı

Air Conditioning Systems

Air Conditioning Systems 1 Air Conditioning Systems İÇİNDEKİLER Çatı ve Kanal Tipi Aspiratörler AACF Yatay Atışlı Aksiyel Çatı Fanları ARF Yatay Atışlı Radyal Çatı Fanları ARF-V Dikey Atışlı Radyal Çatı Fanları ADKF Dikdörtgen

Detaylı

Air Conditioning Systems

Air Conditioning Systems 1 Air Conditioning Systems İÇİNDEKİLER Çatı ve Kanal Tipi Aspiratörler AACF Yatay Atışlı Aksiyel Çatı Fanları ARF Yatay Atışlı Radyal Çatı Fanları ARF-V Dikey Atışlı Radyal Çatı Fanları ADKF Dikdörtgen

Detaylı

Yeni enerji yönetmeliğine uygun Bosch Inverter klimalar, her mevsim dilediğiniz havayı sunar.

Yeni enerji yönetmeliğine uygun Bosch Inverter klimalar, her mevsim dilediğiniz havayı sunar. Yeni enerji yönetmeliğine uygun Bosch Inverter klimalar, her mevsim dilediğiniz havayı sunar. Bosch Klimalar 2015 www.bosch-home.com/tr Sadece bugünkü değil gelecekteki yaşamımızı da iyileştiren teknolojiler.

Detaylı

TERMOSET TOZ BOYALARIN AVANTAJLARI ŞUNLARDIR:

TERMOSET TOZ BOYALARIN AVANTAJLARI ŞUNLARDIR: ELEKTROSTATİK BOYA OLARAK TOZ NEDİR? Yüzeylerin, eridiğinde sürekli ve düzgün bir film oluşturan tozlarla boyanması fikri 1950 lerde ilk ortaya çıkışından beri düzenli olarak gelişmiştir. Önceleri termoplastik

Detaylı

.ULUSAL TESİSAT MÜHENDİSLİĞİ İĞİ KONGRESİ VE SERGİSİ

.ULUSAL TESİSAT MÜHENDİSLİĞİ İĞİ KONGRESİ VE SERGİSİ tmmob makina mühendisleri odası.ulusal TESİSAT MÜHENDİSLİĞİ İĞİ KONGRESİ VE SERGİSİ BİLDİRİLER KİTABI II. CİLT İZMİR mmo yayın no : 203/2 KASIM 1997 tmmob makina mühendisleri odası Sümer Sk. No: 36/1-A

Detaylı

AKMERCAN GEPA ENDÜSTRİYEL VE BÜYÜK TÜKETİMLİ TESİSLERDE DOĞAL GAZA DÖNÜŞÜM UYGULAMA ESASLARI

AKMERCAN GEPA ENDÜSTRİYEL VE BÜYÜK TÜKETİMLİ TESİSLERDE DOĞAL GAZA DÖNÜŞÜM UYGULAMA ESASLARI AKMERCAN GEPA ENDÜSTRİYEL VE BÜYÜK TÜKETİMLİ TESİSLERDE DOĞAL GAZA DÖNÜŞÜM UYGULAMA ESASLARI AKMERCAN GEPA DOĞAL GAZ DAĞITIM SAN. VE TİC. A.Ş. ÖNSÖZ Doğalgaz piyasa gereksinimlerinin karşılanması amacıyla

Detaylı

İÇİNDEKİLER Özet 4 1 Meslek Hastalığı 5 1.1 Meslek Hastalığının Kavramı 5 1.2 Sağlık Riski Ve Etkileri 6 1.3 Sağlık Riski Yönetimi 6 1.3.

İÇİNDEKİLER Özet 4 1 Meslek Hastalığı 5 1.1 Meslek Hastalığının Kavramı 5 1.2 Sağlık Riski Ve Etkileri 6 1.3 Sağlık Riski Yönetimi 6 1.3. 1 İÇİNDEKİLER Özet 4 1 Meslek Hastalığı 5 1.1 Meslek Hastalığının Kavramı 5 1.2 Sağlık Riski Ve Etkileri 6 1.3 Sağlık Riski Yönetimi 6 1.3.1 Meslek Hastalıklardan Korunmak İçin Problemi Tanımlamak 6 1.3.1

Detaylı

HAZIRLAYAN Öğr. Gör. Erdoğan ŞİMŞEK

HAZIRLAYAN Öğr. Gör. Erdoğan ŞİMŞEK HAZIRLAYAN Öğr. Gör. Erdoğan ŞİMŞEK 2013 I ÖNSÖZ Bu ders notu, MEB-YÖK Program Geliştirme Projesi, Sıhhi Tesisat dersi müfredat programında bulunan konulara paralel olarak hazırlanmıştır. Sıhhi Tesisat

Detaylı

Kârgir Duvarlar Hesap ve Yapım Kuralları Bacalar-Konut ve Benzeri Binalar İçin-Tasarım ve Yapım Kuralları BÖLÜM 1 G E N E L E S A S L A R

Kârgir Duvarlar Hesap ve Yapım Kuralları Bacalar-Konut ve Benzeri Binalar İçin-Tasarım ve Yapım Kuralları BÖLÜM 1 G E N E L E S A S L A R TS 2510 (Nisan 1977) TS 11386 (Nisan 1994) Kârgir Duvarlar Hesap ve Yapım Kuralları Bacalar-Konut ve Benzeri Binalar İçin-Tasarım ve Yapım Kuralları III- MAKİNE TESİSATI GENEL TEKNİK ŞARTNAMESİ 1.1 Kapsam

Detaylı

BÖLÜM-10 ENDÜSTRİYEL HAVALANDIRMA

BÖLÜM-10 ENDÜSTRİYEL HAVALANDIRMA 305 BÖLÜM-10 ENDÜSTRİYEL HAVALANDIRMA 10.1 GİRİŞ Endüstriyel ortamlardaki genel havalandırma işçilerin sağlığına ve emniyetine etki edebilecek tehlikeli kimyasal kirleticilerin, kokunun ve ısının kontrolü

Detaylı

T.C MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİNGÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) TESİSAT TEKNOLOJİSİ VE İKLİMLENDİRME

T.C MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİNGÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) TESİSAT TEKNOLOJİSİ VE İKLİMLENDİRME T.C MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİNGÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) TESİSAT TEKNOLOJİSİ VE İKLİMLENDİRME FRİGORİFİK ARAÇ SEÇİMİ ANKARA 2008 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından

Detaylı