20-21 Mart 2014 MALATYA. Editör

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "20-21 Mart 2014 MALATYA. Editör"

Transkript

1

2 20-21 Mart 2014 MALATYA Editör MALATYA

3 Değerli Katılımcılar, Coğrafi yapısı nedeniyle yeryüzünde floristik zenginlik açısından önemli bir yere sahip olan Türkiye, Tıbbi ve Aromatik bitkiler yönünden de dünyanın en önemli ülkelerinden birisidir. Eski çağlardan beri halk ilacı ve baharat olarak halk tarafından kullanılan tıbbi ve aromatik bitkiler, taşıdığı ekonomik değer nedeniyle gıda, ilaç ve kozmetik endüstrisi için de öneme sahiptir. İnönü Üniversitesi Eczacılık Fakültesi ile Elazığ Orman Bölge Müdürlüğü tarafından Mart 2014 tarihlerinde düzenlenen Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin Eczacılık ve Ormancılıktaki Önemi Çalıştayı kitabımızda, tıbbi ve aromatik bitkilerin eski çağlardan beri önemi, ormancılık, tıp ve eczacılık alanlarında ticari ve halk arasında kullanımı, günümüzdeki durumu, ekonomik değeri, mevzuatı, geleceği gibi konularda birbirinden değerli bildiriler yer almaktadır. Çalıştay, 21 Mart Dünya Ormancılık Günü olması vesilesiyle Eczacılık Fakültesi nin Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Bahçesi ne fidan dikimi etkinliği ile ayrı bir anlam kazanmaktadır. Bahçemizin kuruluş aşamasında bize fidanlarıyla destek sağlayan ve üniversitemizle çeşitli konularda çalışma halinde bulunan Elazığ Orman Bölge Müdürü Sayın Ziya POLAT a şükranlarımı sunar, iki kurum arasındaki bu verimli işbirliğinin uzun yılar boyu devam etmesini temenni ederim. Başta toplantının üniversitemizde yapılmasına imkan veren Sayın rektörümüz Prof. Dr. Cemil ÇELİK olmak üzere çalıştayın hazırlanmasında özveri ile çalışan meslekdaşlarıma, maddi ve manevi olarak destekleyen tüm kişi ve kuruluşlara, kıymetli vakitlerini ayırıp çalıştayımıza konuşmacı olarak katılarak bizleri onurlandıran bilim insanlarımıza, uzmanlarımıza ve dinleyici olarak gelen değerli konuklarımıza teşekkür eder, kayısı çiçeklerinin açtığı şu günlerde Malatya mızda sizleri ağırlamaktan onur duyar, saygılar sunarım.

4 İnsanoğlu tarihin ilk çağlarından beri bitkilerden çeşitli şekillerde yararlanmaktadır. Başta gıda, tıp ve kozmetik sektörü olmak üzere pek çok alanda hammadde olarak kullanılmakta olan sekonder matabolitler, yani bitkilerin savunma, adaptasyon, neslin devamı için ürettiği doğal bileşikler, gelişen teknolojiye paralel olarak sentetik halde imal edilmiş ve ekonomik yönden uygun olması nedeniyle yıllardır kullanılmıştır. Ancak son yıllarda sentetiklerin yan etkilerinin bilincine varılması ve bunların doğada uzun süre yok olmayıp çevre kirliliğine yol açması nedeniyle halk doğal bitkisel ürünlere yönelmiştir. Türkiye nin çok zengin tıbbi ve aromatik bitki kaynaklarına sahip olmasına rağmen ilaç sanayimiz, sağlık ürünlerinin %70 ini ihraç etmektedir. Ülkemizden bitkiler hammadde halinde yurt dışına gitmekte ve bize işlenmiş, standardize edilmiş ve bitmiş ürün halinde kat kat fiyatla geri gelmektedir. Tıbbi ve Aromatik bitkilerle ilgili çalışmalar öncelik verilmesi gereken konulardan olmalıdır. Bilinçsiz ve aşırı miktarda doğadan bitki toplanması bazı türlerin neslini tehdit etmektedir. Ayrıca coğrafi şartlara bağlı olarak içerdikleri etken madde miktar ve içerikleri değişiklik gösterebilmektedir. Bunların hepsi ürün kalite ve standardına etki eden faktörlerdir. Hem biyolojik zenginliklerimizi korumak hem de ihtiyaçlara cevap verebilecek etkili ürün elde edebilmek için bitkilerimizin kültüre alınması ve doğru olarak işlenmesi gerekmektedir. Elazığ Orman Bölge Müdürlüğü ile beraber konunun hassasiyeti ve önemine dikkat çekmek için düzenlediğimiz Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin Eczacılık ve Ormancılıktaki Önemi başlıklı çalıştayın konuya ilgi duyan herkese fayda sağlamasını dilerim.

5 Dünya nüfusundaki artışve teknolojik gelişmeler insanların ihtiyaçlarındada çeşitlilik ve artışa neden olmuştur. Yapay kimyasal maddelerin canlılar üzerinde çeşitli zararları olduğunun belirlenmesi doğal ürünlere olan talebi artırmıştır. Bunların sonucunda doğal bitkilerin en önemli yayılış alanı olan ormanlara ve ormanlardan elde edilen çeşitli ürünlere olan ilgide ve bu ürünlerin ekonomik değerinde önemli artışlar gözlenmiştir. Ormanlarımızdan elde edilen Odun Dışı Orman Ürünleri (ODOÜ) günümüzde en az odun hammaddesi kadar değerli ve hatta bazı bölgelerimiz için yer yer daha kıymetli duruma geçmektedir. ODOÜ bugün ülkemiz ormancılığı için en önemli ihracat kalemleri arasında yer almaktadır. Ülkemiz ormanlarının hemen hemen her tarafında bulunan, orman köylüsünün ekonomisine az yada çok katkı sağlayan odun dışı orman ürünlerinden koruyarak sürdürülebilir bir şekilde yararlanmak gerekir. Bu nedenle ODOÜ nden faydalanma planlanmasının bir an önce ve doğru bir şekilde yapılması gerekir. Bu bağlamda üniversitelere, orman teşkilatına, orman köylüsüne, bu işin ticaret ile uğraşanlara ve diğer paydaşlara önemli görevler düşmektedir. ODOÜ nin alt gruplarından biri olan Odun Dışı Bitkisel Ürünler (ODBÜ) eczacılıkta Tıbbi ve Aromatik bitkiler olarak bilinmektedir. En önemli yayılışını ormanlık alanlarda gösteren bu bitkiler; gıda, ilaç, boya sanayi ve endüstrinin farklı kolları olmak üzere değişik kullanım alanlarına sahiptir. Tamamen doğal olan yada organik üründe diyebileceğimiz bu bitki türleri ve de bu bitkilerin organlarından elde edilen çeşitli ürünler genellikle her yıl kendisini yenilemekte, yani her yıl hasat imkânı vermektedir. Ormancılığımız açısından pek çok işlevi ve ekonomik değeri olan ODBÜ ile ilgili olarak İnönü Üniversitesi Eczacılık Fakültesi ile Orman Bölge Müdürlüğümüz tarafından birlikte düzenlenen Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin Eczacılık ve Ormancılıktaki Önemi Çalıştayına emeği geçen herkese çok teşekkür eder, kitapta yer alan bildirilerin ormancılık ve eczacılık camiasına faydalı olmasını temenni ederim.

6 Düzenleme Kurulu 6 Çalıştay Programı...7 Türkiye'nin Önemli Tıbbi ve Aromatik Odun Dışı Orman Ürünleri, K. Hüsnü Can BAŞER Odun Dışı Bitkisel Orman Ürünlerinin Önemi ve Kullanım Alanları, Nihat GÜLDAŞ, A. Sermin ÖZER 27 Odun Dışı Orman Ürünlerinde Toplama Standardı, Kerim GÜNEY Tarımsal Ormancılık ve Gıda Ormanları Örneği, Ömer Naci KAYA...66 Odun Dışı Orman Ürünlerinin Potansiyel Dağılım Haritalaması Neden Önemlidir? Nasıl Gerçekleştirilmelidir? Kürşad ÖZKAN Tıbbi ve Aromatik Bitkiler ve Kalite, Ekrem SEZİK Odun Dışı Bitkisel Orman Ürünlerinin Ekonomiye Kazandırılması: Mevcut Durum, Sorunlar ve Çözüm Yolları, Mustafa Fehmi TÜRKER..107 Halk İlacından İlaç Geliştirilmesinde Saha ve Deneysel Çalışma Tasarımının Önemi, Erdem YEŞİLADA...141

7 Prof. Dr. Cemil ÇELİK (İnönü Üniversitesi Rektörü) İbrahim ÇİFTÇİ (Orman Genel Müdürü) Prof. Dr. İsmail ÖZDEMİR (İnönü Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekan V.) Ziya POLAT (Elazığ Orman Bölge Müdürü) Yrd. Doç. Dr. Narin SADIKOĞLU (İnönü Üniversitesi Eczacılık Fakültesi) Ziya POLAT (Elazığ Orman Bölge Müdürü) Hüseyin DİNÇER (Elazığ Orman Bölge Müdürü Yardımcısı) Arzu BİLİCİ (Elazığ Orman Bölge Müdürlüğü Şube Müdürü) Nihat GÜLDAŞ (Güneydoğu Anadolu Orm. Arş. Ens. Müdürlüğü) Prof. Dr. Kadir BATÇIOĞLLU (İnönü Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekan Yrd.) Doç. Dr. Turan ARABACI (İnönü Üniv. Eczacılık Fakültesi Farmasötik Botanik ABD Bşk.) Yrd. Doç. Dr. Narin SADIKOĞLU (İnönü Üniv. Eczacılık Fakültesi Farmakognozi ABD Bşk.) Arş. Gör. M. Sina İÇEN (İnönü Üniversitesi Eczacılık Fakültesi)

8 08:00-09:00 Kayıt 09:00-10:00 Açılış 10:00-10:45 I. Oturum 10:45-11:15 Kahve Arası 11:15-13:15 II. Oturum 13:30-14:30 Öğle Yemeği 14:30-16:30 III. Oturum 09:00-11:00 IV. Oturum 11:00-11:30 Kahve Arası 11:30-12:15 V. Oturum 12:15-12:45 Kapanış 13:00-14:30 Öğle Yemeği 14:30-16:30 Fidan Dikimi

9 Prof.Dr. K. Hüsnü Can BAŞER Bahçeşehir Üniversitesi, Teknoloji Transfer Ofisi, Beşiktaş, İstanbul Türkiye 42 derece kuzey ve 36 derece kuzey meridyenleri arasında yer alan, Asya ve Avrupa da toprakları bulunan büyük bir ülkedir. Yüzölçümü yaklaşık kilometre kare olup yaklaşık 80 milyonluk bir nüfusa sahiptir. Batıdan doğuya deniz seviyesi ile >5137 metre (Ağrı dağı) arasında yükselti gösterir ve Akdeniz, kara ve okyanusya (Rize) iklimlerinin etkisi altındadır. Kuzey de Karadeniz kıyıları boyunca Avrupa-Sibirya; batı ve güney de Akdeniz, Ege ve Marmara denizlerinin kıyıları boyunca Akdeniz; iç ve doğu Anadolu da İran-Turan bitki coğrafyası bölgelerinin kesişme noktasında olduğu için Türkiye Florası zengin ve çeşitlidir. Türkiye Florasında 9000 i aşkın tür e dahil i aşkın çiçekli bitki taksonu bulunmaktadır. Bu rakam Avrupa nın (Rusya hariç) tamamında kaydedilmiş tür sayısından yaklaşık 2000 daha azdır. Yani, bu haliyle Türkiye Florası bir kıta florası niteliğine sahiptir. Flora nın %30 unu aşkın kısmını endemik bitkiler oluşturur. 1/3 ü aromatik bitkilerden ibarettir ve Yaklaşık 1000 kadar bitki türü halk tıbbında kullanılmaktadır (1). Türkiye ve Doğu Ege Adaları Florası müteveffa Prof. Dr. P.H. Davis tarafından dokuz cilt ve bir ek cilt halinde yılları arasında Edinburg da basılmıştır (2, 3). 11. cilt yani 2. ek cilt ise Prof. Dr. Adil Güner, Prof. Dr. Tuna Ekim, Prof. Dr. Neriman Özhatay ve Prof. Dr. K. Hüsnü Can Başer editörlüğünde 2000 yılında yine Edinburg da yayınlanmıştır (4).

10 Türkiye nin zengin florası çok sayıda odundışı orman ürününün ticarete kazandırılması yönünden önemli bir potansiyele sahiptir. Ülkemiz yılda en az 100 milyon dolar değerinde tıbbi ve aromatik bitki ihracatı yapmaktadır. Yıllar itibariyle ihracat gelirlerimiz ve ürün kalitemiz sürekli bir artış içindedir. Bu makalede Türkiye nin bazı önemli tıbbi ve aromatik odun dışı orman ürünleri hakkında kısa bilgiler verilecektir. Kekik, defne ve adaçayı nın yıllık ihracat toplamları Tablo 1 de verilmiştir. Yıllar itibariyle Türkiye nin kekik, defne ve adaçayı ihracat toplamları Kekik+defne+adaçayı ve yıl Yıllık ihracat (milyon $) Birim ihraç değeri ($/kg) Kekik ülkemizin en önemli yabani bitkisel ürünüdür. Ülkemiz dünyanın en büyük kekik üreticisidir (5) yılında kuru kekik ihracatımız en yüksek değer olan ton a karşılık 40 milyon dolara, birim ihraç değeri ise 2.9 $/kg a ulaşmıştır. Bu değer 2005 yılında 10.4 milyon kg a karşılık 17.9 milyon dolardı. Birim ihraç değeri ise 1.7 $/kg idi. Yılda ton u aşkın kekik ülkemizde tarımsal üretimle üretilmekte ve en az 1000 ton kekik yurt içinde tüketilmektedir. Kalanı ya ihraç edilmekte ya da uçucu yağ üretiminde kullanılmaktadır. Türkiye nin yıllık kekik yağı ihracatı tahminen >20 ton civarındadır de 1.5 milyon dolarlık kekik yağı ihracatı yapılmıştır (Tablo 2).

11 Tablo 2 ve 3 de Türkiye nin kekik ihracatı ile tarımsal üretim rakamları verilmektedir. Türkiye nin kekik ihracatı Ton ABD Doları Birim İhraç değeri ($/kg) Türkiye nin kekik tarımsal üretim rakamları 2009* ** *Ünal Karık (2011) **Mustafa Öztürk (2013) Kekik, uçucu yağında timol ve karvakrol isimli birbiriyle izomerik monoterpenik fenoller taşıdığı için benzer kokuya sahip bitki türlerine verilen genel isimdir. Lamiaceae (Labiatae) familyasına dahil Origanum, Thymus, Thymbra, Coridothymus ve Satureja türlerine ülkemizde kekik adı verilir. Türkiye nin kekik ihracatının büyük kısmını aşağıdaki beş tür oluşturur. Bunlar önem sırasına göre 1. Origanum onites (Türk kekiği, İzmir kekiği, bilyalı kekik)

12 2. Origanum vulgare subsp. hirtum (Sin. Origanum heracleoticum) (Yunan kekiği, İstanbul kekiği) 3. Origanum minutiflorum (Yayla kekiği, toka kekiği, Sütçüler kekiği) [Endemik] 4. Origanum dubium ( sin. O. majorana) (Beyaz kekik, Alanya kekiği) (6) 5. Origanum syriacum var. bevanii (İsrail kekiği, Suriye kekiği, Tarsus kekiği) Ülkemizde yöresel olarak kullanılan ve bir kısmı ihraç edilen diğer kekik türleri şunlardır: Thymbra spicata, T. sintenisii (Sivri kekik, karakekik, karabaş kekik) Coridothymus capitatus [Tımari, İspanyol kekiği (Spanish oregano)] savory) Satureja cuneifolia, S. hortensis, S. montana (Zahter, Satureja spicigera (Trabzon kekiği) Kuzey doğu Anadolu da toplanır ve tüketilir. Thymus türleri, T. kotschyanus (Bitlis kekiği) hariç ihraç edilmez, sadece yetiştikleri yörelerde çay olarak içilir. Origanum onites Ege bölgesinde başarıyla ekilmekte ve organik tarımı da yapılmaktadır. Avrupa Farmakopesinde kekik (Origani herba) monografı bulunmaktadır. Buna göre Origanum onites ve O. vulgare subsp. hirtum veya karışımları Avrupa Farmakopesinin ofisinal kekik türleridir. Kuru drog en az %2.5 uçucu yağ içermeli bunun da en az %60 ı karvakrol ve timol den ibaret olmalıdır (7).

13 Kekik yağı, kekiklerin kurutulmuş toprak üstü kısımlarının buhar distilasyonuna tabi tutulmasıyla elde edilen bir uçucu yağdır. Yağın alınmasından sonra kalan sulu kısım kekik suyu dur. Çok acı olan kekik suyu bazı firmalarca %20-50 oranında suyla seyreltildikten sonra 1-5 L lik plastik veya cam şişeler içinde ticarete sevkedilir. Kekik suyu berrak olmalı, üzerinde yağ damlaları bulunmamalıdır. Bulanık veya yağlı kekik suları bir tülbent üzerine koyulan pamuktan süzülerek berraklaştırılmalıdır. Aksi takdirde, kekik suyunun rengi pembeleşir veya kararır ve özelliğini kaybeder. Kekik suyunun içerdiği %1.2 tamamen suda çözünmüş uçucu yağ içinde ana bileşikler olarak karvakrol (ca. %70) ve tabiatta nadir bulunan ve kekik yağında bulunmayan p- mentendiol ler (ca. %10) bulunur (8) (Şekil 1). Kekik suyunun bileşimindeki başlıca bileşikler Kekik suyu Ege bölgesinde köy mutfaklarında dahice hazırlanmış çok basit imbiklerde üretilmektedir. Bunun için ateş üzerine yerleştirilmiş bir tencere içerisine kekik, su ve bir saçayak üzerine oturtulmuş kavanoz koyulur. Tencerenin kapağı ters çevrilir ve yayvan kısma buzlu su ilave edilir. Kaynama başlayınca soğuk yüzeye çarpan buharlar sıvılaşır ve kavanozda toplanır. İşlem bitince kavanoz çıkartılır. Üstte yüzen uçucu yağ bir kaşıkla alınıp küçük bir şişeye aktarılır. Su ise kekik suyudur (Şekil 1). Kekik suyu halk tıbbında genel olarak hastalıklardan koruyucu (profilaktik), sindirim sistemi regülatörü, antiülser, hazmettirici, antidiyabetik, lipit düşürücü olarak kullanılır.

14 Köy tipi kekik suyu imbik düzeneği Türk halk tıbbında kekik bilhassa sindirim sistemi rahatsızlıkları için kullanılır. Yapılan bilimsel çalışmalarda kekik, kekik yağı, kekik suyu ve karvakrol ün aşağıdaki biyolojik etkileri saptanmıştır (9). Sindirim sistemi kasılmalarını önler, koleretik etkilidir. suyu) etkili) Tansiyon düşürücü (uçucu yağ); tansiyon arttırıcı (kekik Mikrop öldürücü Antitümör Yara iyileştirici Antigenotoksik, antimutajenik Antioksidan, serbest radikal süpürücü etkili Ağrı kesici ve iltihapları önleyici Spazm çözücü ACE inhibitörü (Alzheimer hastalığında etkili) Antielastaz (Kronik akciğer yetmezliği ve anfizeme karşı

15 Karaciğer koruyucu/antihepatotoksik; karaciğerde iskemi tahribatını önleyici Leishmannia, Trypanosoma, Plasmodium gibi parazitlere karşı antiparaziter Böcek öldürücü Balarısı hastalıklarında etkili Gıda koruyucu, yem katkısı Bir Akdeniz bitkisi olan Salvia fruticosa (sin. S. triloba) (Lamiaceae) nın kurutulmuş yaprakları bitkisel çay olarak veya uçucu yağ üretimi için kullanılır itibariyle Türkiye den 5.9 milyon dolar karşılığı 1490 ton kuru adaçayı yaprağı ihraç edilmiştir. Türkiye de yılda yaklaşık kg adaçayı uçucu yağı üretilmektedir (1). Salvia tomentosa (sin. S. grandiflora) ve S. aramiensis in kurutulmuş yaprakları da Türkiye de aynı amaçlarla kullanılmaktadır. Salvia officinalis (Tıbbi adaçayı) Türkiye nin doğal bitkisi olmayıp, ihracat amacıyla tarımı yapılmaktadır. S. officinalis ten elde edilen adaçayı esansının ağızdan alındığında kısa süreli hafıza kayıplarını önlediği gösterilmiştir. Günlük doz g dır. Adaçayı antiseptik, gaz söktürücü, spazm çözücü, ter kesici, ağız ve dişeti iltihaplarını iyileştirici, menopoz şikayetlerini önleyici, kan şekerini düşürücü, gençlerde davranış ve zeka performansını arttırıcı olup Alzheimer da yararlı bir bitkidir. Rahim kaslarını uyardığı ve süt salgılamasını azalttığı için hamile ve lohusaların kullanması sakıncalıdır. Tıbbi adaçayının günlük dozu 4-6 g kuru yapraktır. Çay olarak alınır.

16 Türkiye de Sideritis (Lamiaceae) türlerinin çiçek başakları çay olarak kullanılır. Türkiye florasında 40 dan fazla Sideritis türü kayıtlıdır. Türkiye İspanya ile birlikte Sideritis cinsinin 2 önemli gen kaynağıdır. İspanya ve çevresinde Sideritis seksiyonuna dahil 69 tür ve 100 takson; Türkiye de ise Empedoclia ve Hesiodia seksiyonlarına dahil 46 tür ve 55 takson bulunmaktadır (1). Endemik olan S. congesta, S. caesarea, S. stricta gibi türler hem yurt içinde satılmakta hem de ihraç edilmektedir. Çiçek durumları farklı, hafif ve hoş bir aromaya sahiptir. Bu aroma bir çiçek durumunun sıcak suya 1 dakika kadar daldırılmasıyla ekstre edilebilir. Grubumuzca yapılan çalışmalarda Sideritis türlerinin antistres etkiye sahip olduğu bulunmuştur (10). Ülkemizden yılda yaklaşık 50 ton kadar Sideritis çiçek durumları toplanmakta ve 15 ton kadarı ihraç edilmektedir. Uçucu yağı L-Karvon ca zengin Mentha spicata (Bahçe nanesi, spearmint), Mentolce zengin Mentha x piperita (Tıbbi nane, kara nane, Peppermint) ve Mentha arvensis var. piperascens (M. canadensis) (Japon nanesi, Japanese mint) ticari nane türleridir. Türkiye de nane olarak yetiştirilen ve kullanılan Mentha spicata dır. Mentha x piperita az miktarda ve ihracat amacıyla yetiştirilmektedir. Pulegonca zengin Mentha pulegium (Pennyroyal, Filiskin, Yarpuz) Türkiye nin yabani bitkisidir. Doğadan toplanmakta ve az miktarda yağ üretimi yapılmaktadır. Osmanlılar zamanında çok miktarda üretildiğine dair bilgiler mevcuttur yılında, Türkiye aniden 3 ton filiskin yağı ihraç edince yaptığımız araştırma sonucunda bitki materyalinin M.pulegium değil Micromeria fruticosa subsp. brachycalyx ve subsp. barbata (Lamiaceae) [Mergüş] olduğu ortaya çıktı. Her iki türün de yağında filiskin yağının ana maddesi olan pulegon bulunmaktadır. Ancak, bu üretim daha sonra yapılmamıştır.

17 Türkiye de yetişen yabani nane türlerinin uçucu yağları araştırılmıştır (11, 12). Türkiye nin nane ihracatı yıllar itibariyle şöyle gerçekleşme rakamları Tablo 4 te verilmiştir. Türkiye nin kuru nane ihracatı Laurus nobilis (Lauraceae) in meyve ve yapraklarından yağ elde edilir (13). Meyveler: Ezilen meyveler suda kaynatılır ve üstte yüzen aromatik sabit yağ alınarak öncelikle sabun yapımında kullanılır. Defne sabunu tıbbi sabun olarak kepeğe karşı ve saçı güçlendirmek amacıyla kullanılır. Yapraklar: Kurutulmuş yapraklar çeşni olarak kullanılır. Yaprakların damıtılmasıyla elde edilen uçucu yağ gıda tatlandırmada ve parfümeride kullanılır. Türkiye 2012 de $30 milyon karşılığı ton kuru yaprak ihraç etmiştir deki ihracat $ 26.1 milyon karşılığı 9354 ton kuru yaprak daki ihraç değerleri, 8891 ton a karşılık $25.6 milyon idi. Ayrıca yılda yaklaşık ton defne meyvesi yağı (Tehnel yağı, gar yağı) ihraç edilmektedir. Defne yaprağı yağının yıllık üretim miktarı yaklaşık 1 tondur.

18 Ham sığala yağı Türkiyenin güney batı köşesinde Liquidambar orientalis (Hamamelidaceae) [Günlük ağacı] ten elde edilir. Ağaç gövdeleri yaralanarak tatlı kokulu bir balzamın oluşması sağlanır. Gövdeden özel kazıma aletleriyle sıyrılan balzam bulaşmış kabuk ve odun sıyrıkları suda kaynatılır. Balzam dibe çökerken, odun sıyrıkları ve kabuk suda yüzer. Ayrılan odunsu materyal buhur olarak yakılır. Ham balzam saflaştırıldıktan sonra parfümeride ve sinamik asit ve esterlerinin üretimi için kullanılır. Ham balzamdan halk tıbbında yara iyi edici olarak yararlanılır. Sığala yağının Türkiye den ihracatı farklılık gösterir: 1994 te, $ karşılığı 19.6 ton ihraç edilmişken, 1999 da, sadece $3.817 karşılığı 266 kg sığala yağı ihracatı yapılmıştır. Meyan kökü yabani yetişen Glycyrrhiza glabra (Leguminosae) [Meyan, Biyan] dan elde edilir. Halen ham drog olarak bilhassa tütün, şekerleme, alkolsüz içecek ve ilaç sanayilerinde kullanılmak üzere ihraç edilmektedir. Ülkemizde meyan ekstresi [meyan balı] üreten iki fabrika muhtelif sebeplerden ötürü kapanmıştır. Halen sadece Gaziantep te bir fabrika vardır. Meyan kökü ve ekstresi mide ülseri ve öksürüğe karşı kullanılır. Türkiyenin Adana ve Hatay bölgelerinde üretilen meyan şerbeti yaz aylarında serinletici olarak içilir.

19 1997 de, Türkiye $ 1.5 milyon karşılığı ton meyan kökü ihraç etmiştir te bu rakam dolar karşılığı 522 ton a, 2009 da 311 ton a karşılık $ a düşmüş, 2012 de 434 ton a karşılık $ olarak gerçekleşmiştir. Çöven kökü (White soapwort) ülkemizde yabani yetişen Gypsophila Caryophyllaceae) türlerinden elde edilir. Genellikle G. arrostii kökleri kullanılırken, son yıllarda Doğu Anadolu dan toplanan G. bicolor (Van çöveni) ve G. graminifolia da kullanıma girmiştir. Köklerin sulu ekstresi Türkiye de Helva yapımında kullanılır. Bu nedenle drog genellikle yurt içinde tüketilir. Yine de yılda yaklaşık 200 ton çöven kökü ihraç edilmektedir yılı ihracatı $ karşılığı 199 ton olmuştur de $ karşılığı 240 ton çöven kökü ihraç edilmiştir. Köklerden yurt dışında yangın söndürücü köpük yapımı ile ilaç ve kozmetik sanayilerinde kullanılan ham saponin üretimi için yararlanılır. Salep, Orchidaceae familyasına dahil toprak orkidelerinin yumrularından elde edilir. Orchis, Ophrys, Platanthera, Serapias, vs. türlerinin sert yumruları toplanır, yıkanır ve ya bir ipe geçirilir ya da kevgire yerleştirildikten sonra enzimlerini öldürmek için bir müddet kaynar suda tutulur. Yumrular taş gibi sertleşinceye kadar güneşte kurutulur. Öğütülüp toz haline getirilen salep süt ile kaynatılarak bilhassa kışın içilen salep hazırlanır. Yazın salep ünlü Maraş dondurmasının hazırlanmasında kullanılır. Salep veren bitkiler orman ve çayırlarda yetişir. Çoğu ülkelerde nesli tükenmekte olduğundan doğadan toplanması yasaktır.

20 Türkiye den ihracatı yasak olduğu halde, salep tozu adı altında ihracat listelerinde yer almaktadır. Yurtiçi tüketimi yüksek olduğu için çok miktarda yumru toplanmaktadır. Kültürü başarılamamıştır. Zira, tohumlarının çimlenebilmesi için toprakta bir mikromantarın varlığı gereklidir. Bu nedenle sadece doğadan toplanma opsiyonunun bulunması çevreci kişi ve kuruluşları rahatsız etmektedir. ANCAK, sürdürülebilir bir şekilde hasat edilme yolu vardır. Bitkinin bir sert, diğeri yumuşak 2 yumrusu bulunur. Bitki sökülmek üzere köklendikten sonra sadece sert yumru kopartılıp, bitki hemen toprağa gömülürse, yaşamını sürdürür ve hem tohum döker hem de ertesi yıl yeni bir sert yumru verir. Bu örnek, basit bir eğitimle bile bitkinin neslinin korunabileceğini göstermektedir. Ülkemizde yetişen Tilia argentea (Gümüşi ıhlamur), T. rubra (Kafkas ıhlamuru), T. platyphyllos (Yaz ıhlamuru, büyük yapraklı ıhlamur) ile yetiştiği şüpheli olan bir Avrupa bitkisi T. cordata ( Kış ıhlamuru, küçük yapraklı ıhlamur) nun çiçekli brakteleri kurutulduktan sonra çay olarak kullanılır, satışa arzedilir veya ihraç edilir. Türkiye nin ıhlamur ihracatı Türkiye nin diğer önemli tıbbi ve aromatik bitkilerinin ihracat rakamları Tablo 6 da verilmiştir.

21 Türkiye nin diğer önemli tıbbi ve aromatik bitkilerinin ihracatı Keçiboynuzu Kimyon Rezene/Ardıç Mahlep Anason Ihlamur Biberiye Sumak Çörekotu Kişniş Keten tohumu Safran Haşhaş tohumu Baharat karışımları Diğer baharatlar Diğer Tıbbi ve aromatik bitkiler * * Anadolu da tıbbi ve aromatik bitki kullanımı ve ticareti çok eski devirlere dayanmaktadır. Hitit imparatorluğu döneminde kullanılan tıbbi bitkilerin listesi Tablo 7 de görülebilir.

22 bitkiler (14) Hitit imparatorluğu döneminde kullanılan tıbbi Abies cilicica Abietis resina Köknar Cilician fir Agropyron repens Graminis rhizoma Ayrık Couch grass Allium cepa Allii cepae bulbus Soğan Onion Allium sativum Allii sativi bulbus Sarımsak Garlic Amygdalus communis Anethum graveolens Amygdali semen Badem Almond Anethi fructus Dereotu Dill Armeniaca vulgaris Armeniacae semen Zerdali Wild apricot Buxus sempervirens Buxi folia Şimşir Box Cannabis sativa Cannabis herba ve fructus Kenevir Hemp Carum carvi Carvi fructus Keraviye Caraway Cedrus libani Cedri pix Sedir Cedar Coriandrum sativum Coriandri fructus Kişniş Coriander Cornus mas Corni fructus Kızılcık Cornelian cherry Crocus sativus Croci stigmata Safran Saffron Cuminum cyminum Cumini fructus Kimyon Cumin Cupressus sempervirens Echinophora tenuifolia Foeniculum vulgare Cupressi fructus Selvi Cypress Echinophorae herba Çörtük Echinophora Foeniculi fructus Rezene Fennel Glycyrrhiza glabra Liquiritiae radix Meyan Liquorice Gypsophila sp. Gypsophilae radix Çöven Soapwort Hyoscyamus niger Hyoscyami folia Banotu Henbane Juniperus oxycedrus Juniperi fructus Ardıç Juniper

23 Laurus nobilis Lauri fructus Defne Bay laurel Lupinus albus Lupini semen Tirmis Lupin Mandragora autumnalis Mandragorae radix Adamotu Mandrake Mentha sp. Menthae folium Nane Mint Myrtus communis Myrti fructus ve folia Mersin Myrtle Olea europea Olivae oleum Zeytin Olive Papaver somniferum Papaveris semen ve Opium Haşhaş Opium poppy Peganum harmala Pegani semen Üzerlik Peganum Plantago sp. Plantaginis folia Sinirli ot Plantago Punica granatum Granati fructus Nar Pomegranate Quercus infectoria Q.ithaburensis Rhamnus catharticus Quercinae gallae Querci semen Rhamni cathartici fructus Meşe mazısı Meşe palamutu Akdiken Ruta graveolens Rutae herba Sedefotu Rue Oak gall Valonea Yellow berry Salix sp. Salicis cortex Söğüt Willow Sesamum indicum Sesami oleum Susam Sesame Solanum nigrum Solani nigri herba İt üzümü Hound's berry Tamarix sp. Tamaricis folia Ilgın Tamarix Thymus sp. Thymi herba Kekik Thyme Veratrum album Veratri albi rhizoma Aksırık otu White hellebore Zizyphus jujuba Jujubae fructus Hünnap Jujube bitkiler Türkiye de yetişip ilaç yapımında kullanılan

24 Acı badem* (sabit yağ, uçucu yağ) Acı biber* (oleorezin, tentür) Acı çiğdem (kolşisin) Acı nane*(yaprak, ekstre, uçucu yağ) Adaçayı (yaprak, ekstre, uçucu yağ) Alıç (yaprak, çiçek, meyva) Anason* (meyva, uçucu yağ) Ardıç (katran) Ardıç (meyva) At kestanesi (essin) Bahçe nanesi* (yaprak) Banotu (Hiyosin) Belladonna (yaprak, tentür, ekstre, şurup, alkaloit, atropin) Biberiye (yaprak, uçucu yağ) Böğürtlen (sıvı ekstre) Buğday* (ekstre) Çam* (terementi, uçucu yağ) Çay* (teobromin, kafein) Çoban üzümü (meyva) Çörekotu* (tohum) Defne (uçucu yağ) Ebegümeci (yaprak) Filiskin (herba) Gelincik (çiçek) Gül* (distilat, uçucu yağ) Haşhaş* (morfin, papaverin, kodein) Hatmi (yaprak, ekstre) Hint yağı* (sabit yağ) Prunus amygdalus Capsicum frutescens Colchicum speciosum Mentha piperita Salvia fruticosa Crataegus monogyna, C.oxyacantha Pimpinella anisum Juniperus oxycedrus Juniperus communis Aesculus hippocastanum Mentha spicata Datura stramonium, D. metel Atropa belladonna Rosmarinus officinalis Rubus fruticosus Triticum sativum Pinus brutia, P. sylvestris Thea sinensis Vaccinium myrtillus Nigella sativa Laurus nobilis Malva sylvestris Mentha pulegium Papaver rhoeas Rosa damascena Papaver somniferum Althaea officinalis Ricinus communis

25 Ihlamur (çiçek) İstanbul kekiği (herba) Karnıyarık otu (tohum, tohum kılıfı) Kekik* (herba, uçucu yağ) Kırmızı biber* (oleorezin) Kimyon* (meyva) Kişniş* (meyva) Lavandin* (çiçek, uçucu yağ) Lavanta* (çiçek, uçucu yağ) Limon* (uçucu yağ) Meyan (kök, ekstre) Narenciye* (meyva kabuğu, hesperidin) Nevruz çiçeği, aynısafa (çiçek) Oğulotu (yaprak, tentür, uçucu yağ) Ökseotu (yaprak, ekstre) Öksürük otu (yaprak) Ölmez çiçek (çiçek) Papatya (çiçek, ekstre, uçucu yağ) Porsuk ağacı (taksol) Portakal* (kabuk tentürü ve uçucu yağ) Rezene* (meyva, ekstre) Sarımsak* (allisin, ekstre) Sığır kuyruğu (çiçek, ekstre) Soya* (sabit yağ) Süpürge otu (çiçek) Şerbetçiotu* (kozalak) Şevketi bostan (sıvı ekstre) Tekesakalı (çiçek) Tilia platyphyllos, T.rubra, T.argentea Origanum vulgare subsp.hirtum Plantago psyllium Origanum onites, O.dubium, O.minutiflorum, O.syriacum var. bevanii Capsicum annuum Cuminum cyminum Coriandrum sativum Lavandula angustifolia x latifolia Lavandula angustifolia Citrus limon Glycyrrhiza glabra Citrus meyvaları Calendula officinalis Melissa officinalis Viscum album Tussilago farfara Helichrysum plicatum Matricaria chamomilla Taxus baccata Citrus sinensis Foeniculum vulgare Allium sativum Verbascum thapsiforme Soja hispida Calluna vulgaris Humulus lupulus Scolymus hispanicus Spiraea ulmaria (= Filipendula ulmaria)

26 Turunç* (çiçek) Tütün* (nikotin) Yünlü yüksükotu (digoksin) Zeytin* (Sabit yağ) Citrus aurantium Nicotiana tabacum Digitalis lanata Olea europea *Tarım ürünü K.H.C. Baser, Aromatic Biodiversity Among the Flowering plant taxa of Turkey, Pure Appl.Chem., 74 (4) (2002). P.H. Davis (Ed.), Flora of Turkey and the East Aegean Islands, Vols 1-9, Edinburgh University Press, UK ( ). P.H. Davis, R. Miller, K. Tan (Eds.), Flora of Turkey and the East Aegean Islands, Vol. 10, Edinburgh University Press, UK (1988). A.Guner, N.Ozhatay, T.Ekim, K.H.C.Baser (eds.), Flora of Turkey and East Aegean Islands, Vol.11, Edinburgh University Press, UK (2000). K.H.C.Baser, The Turkish Origanum Species, In: Oregano, The Genera Origanum and Lippia, S.E.Kintzios (Ed.), Taylor and Francis, UK (2002). B. Lukas, R. Samuel, E. Mader, K.H.C. Baser, H. Duman, J. Novak, Complex evolutionary relationships in the Origanum L. section Majorana Benth. (Lamiaceae), Botanical J. Linnean Soc. 171, (2013). European Pharmacopoeia, 5th edition, Council of Europe, Council of Europe, Strasbourg, p (2004). S.Aydın, K.H.C.Başer, Y.Öztürk, The Chemistry and Pharmacology of Origanum (Kekik) Water, in Essential Oils: Basic and Applied Research, Proceeding of the 27th International Symposium on Essential Oils, 8-11 September 1996, Vienna, Austria, Ch.Franz, A.Mathe and G.Buchbauer (Eds.), p (1997). KHC Baser, Biological and Pharmacological Activities of Carvacrol and Carvacrol Bearing Essential Oils, Current Pharmaceutical Design, 14, (2008). Y.Ozturk, S.Aydin, N.Ozturk, K.H.C.Baser, Effects of Extracts from Certain Sideritis species on Swimming Performance in Mice, Phytother. Res., 10, (1996). K.H.C.Baser, M.Kurkcuoglu, G.Tarımcılar, G.Kaynak, Essential Oils of Mentha species from Northern Turkey, J.Essent. Oil Res., 11, (1999). K.H.C. Baser, M. Kurkcuoglu, B. Demirci, T. Ozek, G. Tarimcilar, Essential oils of Mentha species from Marmara region of Turkey, J. Essent. Oil Res., 24(3) (2012). H.Tanriverdi, T.Ozek, S.H.Beis, K.H.C.Baser, Composition of Essential Oils of Turkish Laurel Leaves and Berries, Essays for Science:

ÖLÇÜ BİRİMİ BİRİM FİYATI ÜRÜN CİNSİ NO NO Ton/Kg/Adet TL. GÖVDE DAL ve ÇALILAR 1 Çıra Ton 1,38 2 Şimşir(Odun) Ton 4,55 3 Süpürge Çalısı Ton 0,41

ÖLÇÜ BİRİMİ BİRİM FİYATI ÜRÜN CİNSİ NO NO Ton/Kg/Adet TL. GÖVDE DAL ve ÇALILAR 1 Çıra Ton 1,38 2 Şimşir(Odun) Ton 4,55 3 Süpürge Çalısı Ton 0,41 TARİFE BEDELİ CETVELLERİ-1 GÖVDE DAL ve ÇALILAR 1 Çıra Ton 1,38 2 Şimşir(Odun) Ton 4,55 3 Süpürge Çalısı Ton 0,41 A 4 Kamış Adet 0,03 5 Diğer Gövde ve Dallar Ton 0,85 6 Diğer Çalılar Ton 0,55 7 Delice(Yabani

Detaylı

TARIMSAL ORMANCILIK (AGROFORESTRY) Prof. Dr. İbrahim TURNA

TARIMSAL ORMANCILIK (AGROFORESTRY) Prof. Dr. İbrahim TURNA TARIMSAL ORMANCILIK (AGROFORESTRY) Prof. Dr. İbrahim TURNA 6.3.2.4. Akdeniz Bölgesinde Tarımsal Ormancılık Uygulamaları ve Potansiyeli Bölgenin Genel Özellikleri: Akdeniz kıyıları boyunca uzanan Toros

Detaylı

unalkarik@gmail.com YABANCI DİL BİLGİSİ Yabancı Dil / Derecesi KPDS ÜDS TOEFL IELTS

unalkarik@gmail.com YABANCI DİL BİLGİSİ Yabancı Dil / Derecesi KPDS ÜDS TOEFL IELTS KİŞİSEL BİLGİLER Adı Soyadı Ünvan Dr. Ünal KARIK Mühendis Dahili 451 E-mail Doğum Tarihi - Yeri unalkarik@gmail.com 16.07.1973-ERZİNCAN EĞİTİM BİLGİLERİ Doktora Namık Kemal Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü-Tarla

Detaylı

TARIMSAL ORMANCILIK (AGROFORESTRY) Prof. Dr. İbrahim TURNA

TARIMSAL ORMANCILIK (AGROFORESTRY) Prof. Dr. İbrahim TURNA TARIMSAL ORMANCILIK (AGROFORESTRY) Prof. Dr. İbrahim TURNA Tarım Agro silvikültürel Agro silvipastoral Ormancılık Agropastoral Silvipastoral Hayvancılık Agroforestry de ağaçların çok tabakalı kuruluşu

Detaylı

Dünya kendi içinde benzerlik gösteren 6 büyük flora alemine ayrılır: 1.Holarktikflora alemi 2.Paleotropis, 3.Neotropis, 4.Australis 5.

Dünya kendi içinde benzerlik gösteren 6 büyük flora alemine ayrılır: 1.Holarktikflora alemi 2.Paleotropis, 3.Neotropis, 4.Australis 5. Dünya kendi içinde benzerlik gösteren 6 büyük flora alemine ayrılır: 1.Holarktikflora alemi 2.Paleotropis, 3.Neotropis, 4.Australis 5.Arkensis, 6.Kapensis Flora alemleri flora bölgelerine (region), flora

Detaylı

ODUN DIŞI ORMAN ÜRÜNLERİ

ODUN DIŞI ORMAN ÜRÜNLERİ ODUN DIŞI ORMAN ÜRÜNLERİ LIQUIDAMBAR ORIENTALIS ANADOLU SIĞLA AĞACI Muğla Relikt Tarihteki Önemi Kleopatra aşk iksiri ve parfüm olarak kullanmıştır Hipokrat döneminden beri ilaç olarak kullanılmıştır.

Detaylı

ODUN DIŞI ORMAN ÜRÜNLERİ

ODUN DIŞI ORMAN ÜRÜNLERİ ODUN DIŞI ORMAN ÜRÜNLERİ SÜRGÜN YAPRAK ÇİÇEK MEYVELER 10 Bitkisel Ürünlerden Yararlanma Şekilleri Şifalı bitkilerden aşağıda belirtilen yöntemler kullanılarak yararlanılmaktadır. İnfusyon (Infusion):

Detaylı

ODUN DIŞI ORMAN ÜRÜNLERİ

ODUN DIŞI ORMAN ÜRÜNLERİ ODUN DIŞI ORMAN ÜRÜNLERİ Ülkemizdeki Ormancılık anlayışı; 20. yy. dan sonra Hızlı nüfus artışı Teknolojik gelişmeler Kişi başına düşen gelir düzeyinin artması Eğitim düzeyinin yükselmesi Toplumların değer

Detaylı

TARIMSAL ORMANCILIK (AGROFORESTRY) Prof. Dr. İbrahim TURNA

TARIMSAL ORMANCILIK (AGROFORESTRY) Prof. Dr. İbrahim TURNA TARIMSAL ORMANCILIK (AGROFORESTRY) Prof. Dr. İbrahim TURNA 5.3. Tarımsal Ormancılıkta Kullanılabilecek Bazı Önemli Odunsu Çok Yıllık Bitkiler ve Özellikleri 1. KAVAK (Populus ssp.) Daha sonraki yıllarda

Detaylı

2012-2013 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI ATATÜRK ARBORETUMU GEZİSİ RAPORU

2012-2013 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI ATATÜRK ARBORETUMU GEZİSİ RAPORU 2012-2013 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI ATATÜRK ARBORETUMU GEZİSİ RAPORU Gezinin Yapıldığı Tarih-Saat : 17/05/2013---09:30-13:00 Geziye Katılan Öğrenci Sayısı : 20 Geziden Sorumlu Öğretmen : Duygu AYDEMİR Gezinin

Detaylı

UÇUCU YAĞLAR. Hazırlayan Songül BEKTAŞOĞLU 2006. T.C. Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı İhracatı Geliştirme Etüd Merkezi

UÇUCU YAĞLAR. Hazırlayan Songül BEKTAŞOĞLU 2006. T.C. Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı İhracatı Geliştirme Etüd Merkezi UÇUCU YAĞLAR Hazırlayan Songül BEKTAŞOĞLU 2006 T.C. Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı İhracatı Geliştirme Etüd Merkezi UÇUCU YAĞLAR Üretim Türkiye de uçucu yağ üretiminin büyük kısmını gülyağı oluşturmaktadır.

Detaylı

Defne ağacı, bahçeye güzellik verir. Defne yaprağı, yemeklerinize lezzet katar. Defne yağlı sabunu ise cildinizi güzelleştirir

Defne ağacı, bahçeye güzellik verir. Defne yaprağı, yemeklerinize lezzet katar. Defne yağlı sabunu ise cildinizi güzelleştirir DEFNE Latince ismi : Laurus nobilis Defne ağacı, bahçeye güzellik verir. Defne yaprağı, yemeklerinize lezzet katar. Defne yağlı sabunu ise cildinizi güzelleştirir Defne Bitkisi: Anavatanı Asya olan Defne,

Detaylı

KARDELEN TARIM ÜRÜNLERİ LTD. ŞTİ. DOĞAL BİTKİSEL YAĞLAR-SAÇ VE CİLT BAKIM ÜRÜNLERİ

KARDELEN TARIM ÜRÜNLERİ LTD. ŞTİ. DOĞAL BİTKİSEL YAĞLAR-SAÇ VE CİLT BAKIM ÜRÜNLERİ KARDELEN TARIM ÜRÜNLERİ LTD. ŞTİ. DOĞAL BİTKİSEL YAĞLAR-SAÇ VE CİLT BAKIM ÜRÜNLERİ S.NO ÜRÜN ADI BİRİM DİZİ ADETİ 1 ACIBADEM YAĞI 20CC 12 2 ADAÇAYI YAĞI 20CC 12 3 AHUDUDU AROMASI 20CC 12 4 ALABALIK YAĞI

Detaylı

Gümüşhane Yöresinde Yetişen Bazı Önemli Odun Dışı Orman Ürünleri ve Kullanım Miktarları

Gümüşhane Yöresinde Yetişen Bazı Önemli Odun Dışı Orman Ürünleri ve Kullanım Miktarları 3 2 3 GÜFBED/GUSTIJ (2013) 3 (2): 40-48 Research/Araştırma Gümüşhane Yöresinde Yetişen Bazı Önemli Odun Dışı Orman Ürünleri ve Kullanım Miktarları M. Said FİDAN 1,*, Ayşe ÖZ 1, Hakan ADANUR 1, Bülent TURAN

Detaylı

HUBUBAT T.C. DENİZLİ TİCARET BORSASI AYLIK BORSA BÜLTENİ - 31/01/2016. Tarih: Sayı: 1 Maddelerin Cins ve Nev'ileri

HUBUBAT T.C. DENİZLİ TİCARET BORSASI AYLIK BORSA BÜLTENİ - 31/01/2016. Tarih: Sayı: 1 Maddelerin Cins ve Nev'ileri HUBUBAT ARPA ARPA YEMLİK T.C. Sayfa: - 23 ARPA YEMLİK MTS 0.62 0.70 0.6379,2,340.00 KG 772,660.05 6 ARPA YEMLİK TTS 0.68 0.82 0.7504 30,830.00 KG 233,246.60 26 ARPA YEMLİK ı:,005,906.65 42 ARPA TOHUMLUK

Detaylı

BİTKİSEL ÜRÜNLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ. Hazırlayan Özgür BALCI Bitkisel Ürünler Şube Müdürü

BİTKİSEL ÜRÜNLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ. Hazırlayan Özgür BALCI Bitkisel Ürünler Şube Müdürü BİTKİSEL ÜRÜNLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ Hazırlayan Özgür BALCI Bitkisel Ürünler Şube Müdürü ODUN DIŞI BİTKİSEL ÜRÜNLER ÖNEM KAZANABİLECEK ODOÜ LER 10 8 1800 7 5 1800-1950 4 Bugün 2 Gelecek ORMANIN FONKSİYONLARINDAKİ

Detaylı

RUS BUĞDAY AFİTLERİNE KARŞI BİYOLOJİK KORUMA

RUS BUĞDAY AFİTLERİNE KARŞI BİYOLOJİK KORUMA RUS BUĞDAY AFİTLERİNE KARŞI BİYOLOJİK KORUMA HAZIRLAYAN ÖĞRENCİLER 7-F Miray DAĞCI Ömür Mehmet KANDEMİR DANIŞMAN ÖĞRETMEN NİLÜFER DEMİR İZMİR - 2013 İÇİNDEKİLER 1. Projenin Amacı ve Hedefi.. 2 2. Afit

Detaylı

Juglans (Cevizler), Pterocarya (Yalancı cevizler), Carya (Amerikan cevizleri)

Juglans (Cevizler), Pterocarya (Yalancı cevizler), Carya (Amerikan cevizleri) JUGLANDACEAE 6-7 cinsle temsil edilen bir familyadır. Odunları ve meyveleri bakımından değerlidir. Kışın yaprağını döken, çoğunlukla ağaç, bazıları da çalı formundadırlar. Yaprakları tüysü (bileşik) yapraklıdır.

Detaylı

TIBBĐ VE AROMATĐK BĐTKĐLERĐN YETĐŞTĐRĐLMESĐ

TIBBĐ VE AROMATĐK BĐTKĐLERĐN YETĐŞTĐRĐLMESĐ MYO-ÖS 2010- Ulusal Meslek Yüksekokulları Öğrenci Sempozyumu 21-22 EKĐM 2010-DÜZCE TIBBĐ VE AROMATĐK BĐTKĐLERĐN YETĐŞTĐRĐLMESĐ Harun YILMAZ 1 Gülçin KÜÇÜKÖZCÜ 1 Ebru TERZĐ 1 1 Pazaryeri Meslek Yüksekokulu

Detaylı

TÜRKİYE DE BİTKİ ÇEŞİTLİLİĞİ VE ENDEMİZM. Özet

TÜRKİYE DE BİTKİ ÇEŞİTLİLİĞİ VE ENDEMİZM. Özet TÜRKİYE DE BİTKİ ÇEŞİTLİLİĞİ VE ENDEMİZM Mesut Uyanık 1*, Ş. Metin Kara 2, Bilal Gürbüz 1, Yasin Özgen 1 1 Ankara Üniversitesi, Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü, Dışkapı-Ankara 2 Ordu Üniversitesi,

Detaylı

KİŞNİŞ(Coriandrum sativum)

KİŞNİŞ(Coriandrum sativum) KİŞNİŞ(Coriandrum sativum) Tibbi Etkileri ve Kullanımı yöntemleri şöyle sıralanabilir: Eski Mısır papirüsleri, Çince ve Sanskritçe metinlerde ve hatta İncil'de sağlığa yararlı etkilerinden övgüyle söz

Detaylı

Normal (%) 74 59 78 73 60. Bozuk (%) 26 41 22 27 40. Toplam (Ha) 889.817 192.163 354.526 1.436.506 17.260.592. Normal (%) - - - - 29

Normal (%) 74 59 78 73 60. Bozuk (%) 26 41 22 27 40. Toplam (Ha) 889.817 192.163 354.526 1.436.506 17.260.592. Normal (%) - - - - 29 1.1. Orman ve Ormancılık Türkiye yaklaşık olarak 80 milyon hektar (ha) yüzölçümüyle dağlık ve eko-coğrafya bakımından zengin bir çeşitliliğe sahiptir. Bu ekolojik zenginliğe paralel olarak ormanlar da

Detaylı

Proje Koordinatörü : Prof. Dr. Ayla GÜRDAL

Proje Koordinatörü : Prof. Dr. Ayla GÜRDAL Proje Koordinatörü : Prof. Dr. Ayla GÜRDAL ÖZET Tekirdağ İlinde bulunan iğde bitkisinin farklı kullanım alanlarını bulmak ve bu sayede ekonomiye katkı sağlamak amaçlanmıştır.sanayide İğde bitkisinin meyvesi,çiçeği,çekirdeğinin

Detaylı

KURU İNCİR DÜNYA ÜRETİMİ TÜRKİYE ÜRETİMİ

KURU İNCİR DÜNYA ÜRETİMİ TÜRKİYE ÜRETİMİ KURU İNCİR DÜNYA ÜRETİMİ İncir, ilk kültüre alınan meyvelerden birisi olarak, anavatanı Anadolu dan, önce Suriye ve Filistin e sonrasında buradan da Çin ve Hindistan a yayılmıştır. Dünya kuru incir üretimine

Detaylı

4. Ünite ÜRETTİKLERİMİZ

4. Ünite ÜRETTİKLERİMİZ 4. Ünite ÜRETTİKLERİMİZ Ekonomi: İnsanların geçimlerini sürdürmek için yaptıkları her türlü üretim, dağıtım, pazarlama ve tüketim faaliyetlerinin ilke ve yöntemlerini inceleyen bilim dalına ekonomi denir.

Detaylı

TÜRKİYE ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ

TÜRKİYE ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ BİTKİSEL ÜRETİM BİLGİ NOTU 2013 YILI Türkiye İstatistik Kurumu 27/12/2013 tarihinde 2013 yılı Bitkisel Üretim İstatistikleri haber bültenini yayımladı. 2013 yılında bitkisel üretim bir önceki yıla göre

Detaylı

CANLILARIN SINIFLANDIRILMASI

CANLILARIN SINIFLANDIRILMASI CANLILARIN SINIFLANDIRILMASI Dünyamızda o kadar çok canlı türü var ki bu canlıları tek tek incelemek olanaksızdır. Bu yüzden bilim insanları canlıları benzerlik ve farklılıklarına göre sınıflandırmışlardır.

Detaylı

T.C. BURDUR TİCARET BORSASI AYLIK BORSA BÜLTENİ. - 31/01/2016 Şube Adı: Sayfa: 2-15 Maddelerin Cins ve Nev'ileri. Ortalama Fiyat.

T.C. BURDUR TİCARET BORSASI AYLIK BORSA BÜLTENİ. - 31/01/2016 Şube Adı: Sayfa: 2-15 Maddelerin Cins ve Nev'ileri. Ortalama Fiyat. HUBUBAT ARPA ARPA YEMLİK 0/0/206-3/0/206 T.C. Sayfa: - 5 ARPA YEMLİK MTS 0.45 0.80 0.6279 432,590.00 KG 27,6.00 7 ARPA YEMLİK TTS 0.62.45 0.676 57,438.00 KG 06,436.69 4 ARPA (BALYA) MTS 0.34 0.40 0.3599

Detaylı

Arazi verimliliği artırılacak, Proje alanında yaşayan yöre halkının geçim şartları iyileştirilecek, Hane halkının geliri artırılacak, Tarımsal

Arazi verimliliği artırılacak, Proje alanında yaşayan yöre halkının geçim şartları iyileştirilecek, Hane halkının geliri artırılacak, Tarımsal Arazi verimliliği artırılacak, Proje alanında yaşayan yöre halkının geçim şartları iyileştirilecek, Hane halkının geliri artırılacak, Tarımsal kaynaklı kirlilik azaltılacak, Marjinal alanlar üzerindeki

Detaylı

BALIKESİR SANAYİCİ VE İŞADAMLARI DERNEĞİ

BALIKESİR SANAYİCİ VE İŞADAMLARI DERNEĞİ BİTKİSEL ÜRETİM 2. TAHMİN 2014 2014 yılında bitkisel üretimin bir önceki yıla göre; Tahıllar ve diğer bitkisel ürünler üretiminin % 6,5 düşüşle 59,6 milyon ton, Sebze üretiminin % artışla 28,7 milyon ton,

Detaylı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 2012 YILI TARIMSAL DESTEKLER

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 2012 YILI TARIMSAL DESTEKLER Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 2012 YILI TARIMSAL DESTEKLER A-HAYVANCILIK DESTEKLERİ HAYVANCILIK DESTEKLEMELERİ Hayvan Başı Ödeme Bakanlar Kurulu Kararı MADDE 4- (1) Birime Destek 1 Sütçü ve kombine

Detaylı

T.C. BURDUR TİCARET BORSASI AYLIK BORSA BÜLTENİ. - 30/04/2015 Şube Adı: Sayfa: 2-10 Maddelerin Cins ve Nev'ileri. Ortalama Fiyat.

T.C. BURDUR TİCARET BORSASI AYLIK BORSA BÜLTENİ. - 30/04/2015 Şube Adı: Sayfa: 2-10 Maddelerin Cins ve Nev'ileri. Ortalama Fiyat. HUBUBAT ARPA ARPA YEMLİK 01/0/2015-30/0/2015 T.C. Sayfa: 1-10 ARPA YEMLİK MTS 0.50 0.85 0.6829 1,19,859.00 KG 785,255.92 26 ARPA YEMLİK TTS 0.70 0.76 0.750 62,85.00 KG 8,51.21 1 ARPA YEMLİK ı: 1,303,23.13

Detaylı

BİYOLOJİK ZENGİNLİĞİN YAŞATILMASI VE BU ZENGİNLİĞİN YEREL/ULUSAL KALKINMAYA YANSITILMASI FİZİBİLİTE PROJESİ. Aralık 2012

BİYOLOJİK ZENGİNLİĞİN YAŞATILMASI VE BU ZENGİNLİĞİN YEREL/ULUSAL KALKINMAYA YANSITILMASI FİZİBİLİTE PROJESİ. Aralık 2012 BİYOLOJİK ZENGİNLİĞİN YAŞATILMASI VE BU ZENGİNLİĞİN YEREL/ULUSAL KALKINMAYA YANSITILMASI FİZİBİLİTE PROJESİ Aralık 2012 Bu proje T.C. Zafer Kalkınma Ajansı Tarafından desteklenmiştir. i Bu Biyolojik Zenginliğin

Detaylı

KURU İNCİR. Hazırlayan Çağatay ÖZDEN 2005. T.C. Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı İhracatı Geliştirme Etüd Merkezi

KURU İNCİR. Hazırlayan Çağatay ÖZDEN 2005. T.C. Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı İhracatı Geliştirme Etüd Merkezi KURU İNCİR Hazırlayan Çağatay ÖZDEN 2005 T.C. Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı İhracatı Geliştirme Etüd Merkezi KURU İNCİR Türkiye de Üretim İncir, ilk kültüre alınan meyvelerden birisi olarak, anavatanı

Detaylı

Porsuk. Şube : Gymospermae Sınıf : Coniferae Takım : Taxoideae Familya : Taxaceae Cins : Taxus L. Tür : Taxus baccata L.

Porsuk. Şube : Gymospermae Sınıf : Coniferae Takım : Taxoideae Familya : Taxaceae Cins : Taxus L. Tür : Taxus baccata L. Porsuk Şube : Gymospermae Sınıf : Coniferae Takım : Taxoideae Familya : Taxaceae Cins : Taxus L. Tür : Taxus baccata L. Genel olarak 15-20 m boylanır. 2-2.5 m çap yapabilir. Yenice - Karakaya (Karabük)

Detaylı

KEKİK Rasim ÇETİNER 1

KEKİK Rasim ÇETİNER 1 KEKİK Rasim ÇETİNER 1 GİRİŞ: Kekik önemli ihraç ürünlerimizden biridir. Türkiye dünya kekik ticaretinin yaklaşık %70 ini elinde tutmaktadır. Türkiye de kekik olarak tanımlanan Lamiaceae familyasına ait

Detaylı

Sulama Ot Mücadelesi ve Çapalama Gübreleme ve Toprak Islahı Seyreltme Gölgeleme veya Siperleme Budama Yerinde Kök Kesimi

Sulama Ot Mücadelesi ve Çapalama Gübreleme ve Toprak Islahı Seyreltme Gölgeleme veya Siperleme Budama Yerinde Kök Kesimi FİDAN ÜRETİMİNDE BAKIM ÇALIŞMALARI Sulama Ot Mücadelesi ve Çapalama Gübreleme ve Toprak Islahı Seyreltme Gölgeleme veya Siperleme Budama Yerinde Kök Kesimi SULAMA Sulamada kullanılan suyun miktarı; toprağın

Detaylı

Türkiyede Bölgelere Göre Yetişen Ürünler

Türkiyede Bölgelere Göre Yetişen Ürünler On5yirmi5.com Türkiyede Bölgelere Göre Yetişen Ürünler Ülkemizde yetişen başlıca ürünler. Yayın Tarihi : 24 Nisan 2012 Salı (oluşturma : 10/21/2015) TAHILLAR Buğday:İlk yetişme döneminde (ilkbaharda) yağış

Detaylı

T.C. MUĞLA TİCARET BORSASI AYLIK BORSA BÜLTENİ. Ortalama Fiyat. Enaz Fiyat. Ençok Fiyat ARPA YEMLİK MTS 0.70 0.7000 16,500.00 KG 11,550.

T.C. MUĞLA TİCARET BORSASI AYLIK BORSA BÜLTENİ. Ortalama Fiyat. Enaz Fiyat. Ençok Fiyat ARPA YEMLİK MTS 0.70 0.7000 16,500.00 KG 11,550. HUBUBAT ARPA ARPA YEMLİK T.C. Sayfa: - 4 ARPA YEMLİK MTS 0.70 0.70 0.7000 6,500.00 KG,550.00 ARPA YEMLİK ı:,550.00 ARPA ı,550.00 MISIR MISIR MISIR SLAJ MTS 0.0 3.42 0.3758 372,799.59 KG 40,080.28 3 MISIR

Detaylı

Bu bitkilerin bir çoğu kaynatılarak suyu içilmekte ya da direkt olarak yenilerek alınmaktadır.

Bu bitkilerin bir çoğu kaynatılarak suyu içilmekte ya da direkt olarak yenilerek alınmaktadır. Hamilelikte bitki çayları ve şifalı otlar Bitki çayları son zamanlarda giderek popülerite kazanan içecekleridir. Eskiden sadece aktarlarda satılan bitkiler ve bunlardan elde edilen çaylar günümüzde hemen

Detaylı

T.C. KÜTAHYA TİCARET BORSASI A Y L I K B Ü L T E N BÜLTEN NO : 10 SAYFA NO : 1

T.C. KÜTAHYA TİCARET BORSASI A Y L I K B Ü L T E N BÜLTEN NO : 10 SAYFA NO : 1 BÜLTEN AYI : EKİM 0 BÜLTEN NO : 0 SAYFA NO : HUBUBAT BUĞDAY BUĞDAY 0,5 0,70 0,59.06.95 KG 6.58.889,89 HMS BUĞDAY 0,59 0,90 0,6 4.64.470 KG.94.97,6 HTS BUĞDAY 0,58 0,59 0,58 5.800 KG 5.000,00 K.A.G.T BUĞDAY

Detaylı

ECZANELERDE BİTKİLERİN GÜVENLİ KULLANIMI. Doç.Dr. Şükran Kültür

ECZANELERDE BİTKİLERİN GÜVENLİ KULLANIMI. Doç.Dr. Şükran Kültür ECZANELERDE BİTKİLERİN GÜVENLİ KULLANIMI Doç.Dr. Şükran Kültür Ders programı 14 Ekim 2014 Doç.Dr. Şükran Kültür 21 Ekim 2014 28 Ekim 2014 03-14 Kasım Vize Haftası 18 Kasım 2014 Prof. Dr. Emine Akalın 25

Detaylı

ALKALİ BESLENME HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

ALKALİ BESLENME HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER ALKALİ BESLENME HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER VE ALKALİ GIDA LİSTESİ ph değerinin sağlığımız için önemi nedir? Asidik bir vücut hastalıkları kendine çeken güçlü bir mıknatıstır. Bu nedenle de vücudun ph

Detaylı

ACER BUXUS TİLİA FRAXİNUS

ACER BUXUS TİLİA FRAXİNUS ACER BUXUS TİLİA FRAXİNUS ACER AKÇAAĞAÇLAR Çoğunlukla kışın yaprağını döken boylu veya kısa boylu ağaçlardır. Yapraklar ve tomurcuklar sürgünlerde karşılıklı yer alır. Yapraklar sade, loplu veya tüysüdür.

Detaylı

T.C. MUĞLA TİCARET BORSASI AYLIK BORSA BÜLTENİ. Ortalama Fiyat. Enaz Fiyat. Ençok Fiyat YULAF 0.68 0.4371 25,970.00 KG 11,352.16 4

T.C. MUĞLA TİCARET BORSASI AYLIK BORSA BÜLTENİ. Ortalama Fiyat. Enaz Fiyat. Ençok Fiyat YULAF 0.68 0.4371 25,970.00 KG 11,352.16 4 HUBUBAT MISIR MISIR 01/0/2015 T.C. Sayfa: 1-1 MISIR MTS 0.64 0.71 0.6690 166,420.00 KG 111,5.5 4 MISIR ı: 111,5.5 4 MISIR ı 111,5.5 4 YULAF YULAF SAMAN MTS 0.40 0.68 0.471 25,970.00 KG 11,52.16 4 PAKET

Detaylı

C e d r u s ( S e d i r ) C e d r u s a t l a n t i c a C e d r u s b r e v i f o l i a C e d r u s d e o d o r a C e d r u s l i b a n i

C e d r u s ( S e d i r ) C e d r u s a t l a n t i c a C e d r u s b r e v i f o l i a C e d r u s d e o d o r a C e d r u s l i b a n i 1 BİTKİ TANIMA I PEP101_H03 C e d r u s ( S e d i r ) C e d r u s a t l a n t i c a C e d r u s b r e v i f o l i a C e d r u s d e o d o r a C e d r u s l i b a n i Sakarya Üniversitesi İbreliler 2 C

Detaylı

AHMET ALİ YAĞCI VETERİNER HEKİM

AHMET ALİ YAĞCI VETERİNER HEKİM AHMET ALİ YAĞCI VETERİNER HEKİM ARILI KOVANLARININ KONULDUĞU VE ARICININ ÇALIŞTIĞI YERE ARILIK DENİR GEZGİNCİ? SABİT? Arıcılık büyük ölçüde doğa koşullarına bağlıdır! DOĞA KOŞULLARI? İKLİM BİTKİ ÖRTÜSÜ

Detaylı

İSMAİL ŞENEL MADEN Y. MÜH. (ODTÜ) DOĞA VE KUŞ GÖZLEMCİSİ simsirsever@gmail.com 533 426 03 03

İSMAİL ŞENEL MADEN Y. MÜH. (ODTÜ) DOĞA VE KUŞ GÖZLEMCİSİ simsirsever@gmail.com 533 426 03 03 İSMAİL ŞENEL MADEN Y. MÜH. (ODTÜ) DOĞA VE KUŞ GÖZLEMCİSİ simsirsever@gmail.com 533 426 03 03 NELER GÖRECEĞİZ DEFNE MERSİN KOCAYEMİŞ SANDAL KEÇİBOYNUZU LADEN SUMAK ZAKKUM ERGUVAN ŞİMŞİR ZEYTİN İĞDE MAKİ

Detaylı

Çelikle Çay Üretimi. Ayhan Haznedar -Ziraat Mühendisi

Çelikle Çay Üretimi. Ayhan Haznedar -Ziraat Mühendisi Çelikle Çay Üretimi Ayhan Haznedar -Ziraat Mühendisi Nitelikleri, kalitesi ve diğer özellikleri belirlenen çay klonlarının hızlı, yoğun ve ucuz bir şekilde üretilmesi için en uygun yöntemdir. Çelik alınacak

Detaylı

SABANCI ÜNİVERSİTESİ AĞAÇLANDIRMA VE ÇEVRE DÜZENLEMELERİ

SABANCI ÜNİVERSİTESİ AĞAÇLANDIRMA VE ÇEVRE DÜZENLEMELERİ SABANCI ÜNİVERSİTESİ AĞAÇLANDIRMA VE ÇEVRE DÜZENLEMELERİ İçindekiler I. GİRİŞ II. III. ÜNİVERSİTE KONUMU İNŞAAT ÖNCESİ VE SONRASI GÖRÜNTÜLER a. 1998-İnşaat öncesi b. 2013-Kampusun bugünü Sabancı Üniversitesinin

Detaylı

Yönetmelik. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

Yönetmelik. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Yönetmelik Tarım ve Köyişleri Bakanlığından: Tarımsal Üretici Birliklerinin Kuruluş Usul ve Esaslarına İlişkin Yönetmelik Amaç ve kapsam BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Madde 1 Bu Yönetmeliğin

Detaylı

KAHRAMANMARAŞ SEMPOZYUMU 1247

KAHRAMANMARAŞ SEMPOZYUMU 1247 KAHRAMANMARAŞ SEMPOZYUMU 1247 KAHRAMANMARAŞ İLİNİN GENEL MEYVECİLİK DURUMU Mehmet SÜTYEMEZ*- M. Ali GÜNDEŞLİ" Meyvecilik kültürü oldukça eski tarihlere uzanan Anadolu'muz birçok meyve türünün anavatanı

Detaylı

Kimya, atomları, element ya da bileşik haldeki maddelerin yapısını, bileşimini ve özelliklerini inceleyen bilim dalıdır.

Kimya, atomları, element ya da bileşik haldeki maddelerin yapısını, bileşimini ve özelliklerini inceleyen bilim dalıdır. KİMYA ARAŞTIRMALARI, TEKNOLOJİYE AKTARIMI ve ÖNCELİKLERİMİZ Prof. Dr. Nurettin YAYLI Karadeniz Teknik Üniversitesi Kimya nedir? KİM--YA???? Kimya, atomları, element ya da bileşik haldeki maddelerin yapısını,

Detaylı

GAP Bölgesinde Yetiştirilen Bitkilerin Sulama Proğramları

GAP Bölgesinde Yetiştirilen Bitkilerin Sulama Proğramları GAP Bölgesinde Yetiştirilen Bitkilerin Sulama Proğramları GİRİŞ Sulamanın amacı kültür bitkilerinin ihtiyacı olan suyun, normal yağışlarla karşılanmadığı hallerde insan eliyle toprağa verilmesidir. Tarımsal

Detaylı

P E P 1 0 1 _ H 0 5 C

P E P 1 0 1 _ H 0 5 C Yrd. Doç. Dr. Taki DEMİR BİTKİ TANIMA I P E P 1 0 1 _ H 0 5 C u p r e s s u s s e m p e r v i r e n s ( A d i s e r v i - A k d e n i z s e r v i s i ) C u p r e s s u s a r i z o n i c a ( A r i z o n

Detaylı

T.C. DENİZLİ TİCARET BORSASI HAFTALIK BORSA BÜLTENİ. Ortalama Fiyat. Enaz Fiyat. Ençok Fiyat ARPA TOHUMLUK TTS 0.99 0.9900 1,300.00 KG 1,287.

T.C. DENİZLİ TİCARET BORSASI HAFTALIK BORSA BÜLTENİ. Ortalama Fiyat. Enaz Fiyat. Ençok Fiyat ARPA TOHUMLUK TTS 0.99 0.9900 1,300.00 KG 1,287. HUBUBAT ARPA ARPA YEMLİK T.C. Sayfa: 1-13 ARPA YEMLİK MTS 0.58 0.70 0.6668 544,160.00 KG 362,820.40 7 ARPA YEMLİK TTS 0.71 0.75 0.7275 49,760.00 KG 36,202.60 3 ARPA YEMLİK ı: 399,023.00 10 ARPA TOHUMLUK

Detaylı

Patatesin Dünyadaki Açlığın ve Yoksulluğun Azaltılmasındaki Yeri ve Önemi

Patatesin Dünyadaki Açlığın ve Yoksulluğun Azaltılmasındaki Yeri ve Önemi Patatesin Dünyadaki Açlığın ve Yoksulluğun Azaltılmasındaki Yeri ve Önemi Prof. Dr. Necmi İŞLER M.K.Ü. Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Antakya/HATAY Güney Amerika kökenli bir bitki olan patates

Detaylı

Sedirler (Cedrus) Türkiye de doğal olarak yetişen. Türkiye de egzotik (yaygın ya da parklarda)

Sedirler (Cedrus) Türkiye de doğal olarak yetişen. Türkiye de egzotik (yaygın ya da parklarda) Sedirler (Cedrus) Türkiye de doğal olarak yetişen Toros (Lübnan) Sediri (C. libani) Türkiye de egzotik (yaygın ya da parklarda) Himalaya Sediri Atlas Sediri (C. deodora) (C. atlantica) Dünyada Kuzey Afrika,

Detaylı

ÖZET. Yüksek Lisans Tezi MAHLEP (PRUNUS MAHALEB L.) İN BİTKİ KISIMLARINDA MİNERAL BİLEŞİMİNİN BELİRLENMESİ. Seval Aknil MERALER

ÖZET. Yüksek Lisans Tezi MAHLEP (PRUNUS MAHALEB L.) İN BİTKİ KISIMLARINDA MİNERAL BİLEŞİMİNİN BELİRLENMESİ. Seval Aknil MERALER MAHLEP (PRUNUS MAHALEB L.) İN BİTKİ KISIMLARINDA MİNERAL BİLEŞİMİNİN BELİRLENMESİ Seval Aknil MERALER YIL: 2010 Sayfa: 56 Bu çalışmada, Mahlep (Prunus mahaleb L.) bitkisinin yaprak, çiçek, meyve, meyve

Detaylı

BETULACEAE. Alnus cinsleri vardır.

BETULACEAE. Alnus cinsleri vardır. BETULACEAE Jeolojik devirlerde daha fazla sayıda cins ve türlere sahip olan bu familyanın, bugün 6 cins ve bu cinslerin kışın yaprağını döken 100 kadar türü, Kuzey Yarımkürenin ılıman ve serin bölgelerinde

Detaylı

Bioredworm- S(Solid)-Katı ve Bioredworm-L(Liquid)-Sıvı Uygulama tablosu Bitki Türü Gübre Türü Uygulama dönemi Dozlar / saf gübre olarak /

Bioredworm- S(Solid)-Katı ve Bioredworm-L(Liquid)-Sıvı Uygulama tablosu Bitki Türü Gübre Türü Uygulama dönemi Dozlar / saf gübre olarak / Kök gelişimini ciddi oranda desteklediği için, özellikle dikim esnasında granül gübrenin kullanılması tavsiye edilir. Üreticilerin, topraktaki besin ihtiyacını tespit edebilmeleri için toprak analizi yaptırmaları

Detaylı

ÖZEL EGE LİSESİ İKLİM

ÖZEL EGE LİSESİ İKLİM ÖZEL EGE LİSESİ İKLİM Rehber Öğretmen : Şule Yıldız Hazırlayanlar : Bartu Çetin Burak Demiral Nilüfer İduğ Esra Tuncer Ege Uludağ Meriç Tekin 2000-2001 İZMİR TEŞEKKÜR Bize bu projede yardımda bulunan başta

Detaylı

İhracı Yasak ve Ön İzne Bağlı Mallara İlişkin Tebliğ ( Tebliğ No: İhracat 96/31)

İhracı Yasak ve Ön İzne Bağlı Mallara İlişkin Tebliğ ( Tebliğ No: İhracat 96/31) İhracı Yasak ve Ön İzne Bağlı Mallara İlişkin Tebliğ ( Tebliğ No: İhracat 96/31) 1) İHRACI YASAK MALLAR LİSTESİ MADDE 1-Kültür ve tabiat varlıkları (Eski eserler) 2-Hint keneviri 3-Tütün tohumu ve fidesi

Detaylı

Çukurova Bölgesi Sığır Yetiştiriciliğinin Yapısı. Prof. Dr. Serap GÖNCÜ

Çukurova Bölgesi Sığır Yetiştiriciliğinin Yapısı. Prof. Dr. Serap GÖNCÜ Çukurova Bölgesi Sığır Yetiştiriciliğinin Yapısı Prof. Dr. Serap GÖNCÜ Memeli hayvanlardan elde edilen süt, bileşimi türden türe farklılık gösteren ve yavrunun ihtiyaç duyduğu bütün besin unsurlarını içeren

Detaylı

KAYNAĞI ÜLKE İÇİNDEN SAĞLANAN PROJELER

KAYNAĞI ÜLKE İÇİNDEN SAĞLANAN PROJELER SIRA 1 2 5 8 DAİRE BAŞKANLIĞININ ADI Dairesi Dairesi Dairesi Dairesi Dairesi Dairesi Dairesi KAYNAĞI ÜLKE İÇİNDEN SAĞLANAN PROJELER Oduna Dayalı Orman Ürünleri Üretim Süreçleri Takip Sistemi Biyokütle

Detaylı

TİCARET BORSALARINA KOTE EDİLEN MADDELER

TİCARET BORSALARINA KOTE EDİLEN MADDELER TİCARET BORSALARINA KOTE EDİLEN MADDELER I HUBUBAT : 1 Arpa (Tevkifata Tabi) 2 Bagala-Karamuk " " 3 Buğday " " 4 Çavdar " " 5 Çalkantı " " 6 Çeltik " " 7 Darı " " 8 Kaplıca " " 9 Kuşyemi " " 10 Mısır "

Detaylı

Ağaç Nedir? Bir ağacın yaşayıp gelişebilmesi için; ışık, sıcaklık, CO 2, O 2, su ve mineral madde gereklidir.

Ağaç Nedir? Bir ağacın yaşayıp gelişebilmesi için; ışık, sıcaklık, CO 2, O 2, su ve mineral madde gereklidir. AĞAÇ NEDĠR? Ağaç Nedir? Boyu en az 5 metre, çapı da 10 cm'den aşağı olmayan, dal sürgün ve yapraklarının oluşturduğu tepe tacını tek bir gövde üzerinde taşıyan, her yıl çap artımı yaparak kalınlaşan, sürgün

Detaylı

1926

1926 1926 1926 2011 YILI BİRİME DESTEK MİKTARLARI ALAN BAZLI DESTEKLEMELER (TL/da) 1 Tütüne Alternatif Ürün Desteği 120 2 Toprak Analizi 2,5 3 Organik Tarım Tarla bitkileri, Sebze, Meyve 25 Hayvancılık,

Detaylı

Yayla Turizmi, doğayla iç içe yaşamayı sevenler veya macera tutkunlarının genellikle günübirlik kullanım veya kısa süreli konaklama amacıyla yüksek

Yayla Turizmi, doğayla iç içe yaşamayı sevenler veya macera tutkunlarının genellikle günübirlik kullanım veya kısa süreli konaklama amacıyla yüksek Yayla Turizmi, doğayla iç içe yaşamayı sevenler veya macera tutkunlarının genellikle günübirlik kullanım veya kısa süreli konaklama amacıyla yüksek rakımlı yerlerde yaptıkları turizm faaliyetidir. YAYLA

Detaylı

Bitki çayları sadece bir içecek değildir,bir çoğu tıbbi ilaç olarak tescil edilmişlerdir.

Bitki çayları sadece bir içecek değildir,bir çoğu tıbbi ilaç olarak tescil edilmişlerdir. Sağlıklı bitki çayları Bitki çayları sadece bir içecek değildir,bir çoğu tıbbi ilaç olarak tescil edilmişlerdir. Bir bitki çayından tıbbi fayda sağlamak istiyorsanız onu doğru yerden satın almanız ve doğru

Detaylı

Bir Fincan Şifa İSMEK BAĞLARBAŞI TÜRK İSLAM SANATLARI İHTİSAS MERKEZİ ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİLERİ BİLİMSEL BİTKİ ÇİZİMİ SERGİSİ

Bir Fincan Şifa İSMEK BAĞLARBAŞI TÜRK İSLAM SANATLARI İHTİSAS MERKEZİ ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİLERİ BİLİMSEL BİTKİ ÇİZİMİ SERGİSİ 2 Bir Fincan Şifa İSMEK BAĞLARBAŞI TÜRK İSLAM SANATLARI İHTİSAS MERKEZİ ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİLERİ BİLİMSEL BİTKİ ÇİZİMİ SERGİSİ Bu katalogdaki ürünler canlı bitki örneklerinden suluboya tekniği ile el yapımı

Detaylı

YAZILI SINAV CEVAP ANAHTARI COĞRAFYA

YAZILI SINAV CEVAP ANAHTARI COĞRAFYA YAZILI SINAV CEVAP ANAHTARI COĞRAFYA CEVAP 1: (TOPLAM 10 PUAN) 1.1: 165 150 = 15 meridyen fark vardır. (1 puan) 15 x 4 = 60 dakika = 1 saat fark vardır. (1 puan) 12 + 1 = 13 saat 13:00 olur. (1 puan) 1.2:

Detaylı

CUPRESSUS L. Serviler

CUPRESSUS L. Serviler CUPRESSUS L. Serviler Bu cinsin Kuzey Amerika, Oregon, Meksika, Akdeniz den Himalaya ve Çin e kadar yaklaşık 20 türü var. Herdem Yeşil ağaç ve çalılar. Sürgünler dört köşeli, yahut yuvarlakça. Yapraklar

Detaylı

HUBUBAT T.C. DENİZLİ TİCARET BORSASI GÜNLÜK BORSA BÜLTENİ 01/06/2015-30/06/2015. Tarih: Sayı: Sayfa: 1-20 Miktarı Br. Tutarı İşlem Sayısı

HUBUBAT T.C. DENİZLİ TİCARET BORSASI GÜNLÜK BORSA BÜLTENİ 01/06/2015-30/06/2015. Tarih: Sayı: Sayfa: 1-20 Miktarı Br. Tutarı İşlem Sayısı HUBUBAT ARPA ARPA YEMLİK T.C. Sayfa: 1-20 ARPA YEMLİK MTS 0.62 0.74 0.6568 439,140.00 KG 288,429.91 10 ARPA YEMLİK TTS-V 0.68 0.68 0.6800 27,950.00 KG 19,006.00 1 ARPA YEMLİK TTS 0.61 0.80 0.6790 1,407,910.00

Detaylı

LAND DEGRADATİON. Hanifi AVCI AGM Genel Müdür Yardımcısı

LAND DEGRADATİON. Hanifi AVCI AGM Genel Müdür Yardımcısı ARAZİ BOZULUMU LAND DEGRADATİON Hanifi AVCI AGM Genel Müdür Yardımcısı LAND DEGRADATİON ( ARAZİ BOZULUMU) SOİL DEGRADATİON (TOPRAK BOZULUMU) DESERTİFİCATİON (ÇÖLLEŞME) Arazi Bozulumu Nedir - Su ve rüzgar

Detaylı

FAGACEAE. kürenin subtropik ve serin bölgelerinde ormanlar kuran 600 kadar türü vardır.

FAGACEAE. kürenin subtropik ve serin bölgelerinde ormanlar kuran 600 kadar türü vardır. FAGACEAE Fagaceae familyasının 6 cins (Fagus, Quercus, Castanea, Castanopsis, Lithofagus, Nothafagus) ve bu cnislerin her iki yarı kürenin subtropik ve serin bölgelerinde ormanlar kuran 600 kadar türü

Detaylı

son hacim 20 30 litre olacak şekilde sulandırılarak toprak yüzeyine püskürtülüp, 10 15 cm toprak derinliğine karıştırarak uygulanabilir.

son hacim 20 30 litre olacak şekilde sulandırılarak toprak yüzeyine püskürtülüp, 10 15 cm toprak derinliğine karıştırarak uygulanabilir. TKİ HÜMAS ın Kullanım Zamanı, Şekli ve Miktarı Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) HÜMAS; tarla bitkileri, sebzeler, sera bitkileri, süs bitkileri, çim, fide, bağ ve meyve ağaçları olmak üzere bu kılavuzda

Detaylı

T.C. DENİZLİ TİCARET BORSASI HAFTALIK BORSA BÜLTENİ. Enaz Fiyat. Ençok Fiyat. Ortalama Fiyat ARPA TOHUMLUK MTS , KG 9,720.

T.C. DENİZLİ TİCARET BORSASI HAFTALIK BORSA BÜLTENİ. Enaz Fiyat. Ençok Fiyat. Ortalama Fiyat ARPA TOHUMLUK MTS , KG 9,720. HUBUBAT ARPA ARPA YEMLİK T.C. Sayfa: 1-15 ARPA YEMLİK MTS 0.63 0.70 0.6799 229,970.00 KG 156,357.20 8 ARPA YEMLİK TTS 0.70 0.73 0.7239 213,200.00 KG 154,346.00 5 ARPA YEMLİK ı: 310,703.20 13 ARPA TOHUMLUK

Detaylı

ODUN DIŞI ORMAN ÜRÜNLERİ

ODUN DIŞI ORMAN ÜRÜNLERİ ODUN DIŞI ORMAN ÜRÜNLERİ Hyoscyamus niger (Banotu) Batbatotu, Bengildek, Dağdağan, Diş otu, Gavurhaşhaşı Kullanılan Kısımları ve İçerikleri : Çiçekli halde iken toplanıp gölgede kurutulmuş yaprakları kullanılır.

Detaylı

TARSUS TİCARET BORSASI

TARSUS TİCARET BORSASI TARSUS TİCARET BORSASI Ülkemizde yetiştirilen tarımsal ürünlerden, tarımsal üretimin bir kısmı doğrudan tüketilirken, bir kısmı sanayide hammadde olarak işlenerek değişik gıdalara dönüştürülmektedir. Tarımsal

Detaylı

KORUNAN ALANLARIN PLANLANMASI

KORUNAN ALANLARIN PLANLANMASI KORUNAN ALANLARIN PLANLANMASI III. Hafta Yrd. Doç. Uzay KARAHALİL Köprülü Kanyon Milli Parkının Kısa Tanıtımı Gerçekleştirilen Envanter Çalışmaları Belirlenen Orman Fonksiyonları Üretim Ekolojik Sosyal

Detaylı

TÜRKİYE DE EN FAZLA GÖRÜLEN BESLENME HATALARI

TÜRKİYE DE EN FAZLA GÖRÜLEN BESLENME HATALARI TÜRKİYE DE EN FAZLA GÖRÜLEN BESLENME HATALARI Türkiye beslenme durumu yönünden hem gelişmekte olan, hem de gelişmiş ülkelerin sorunlarını birlikte içeren bir görünüme sahiptir. Ülkemizde halkın beslenme

Detaylı

ADANA İLİ TARIMSAL ÜRETİM DURUMU RAPORU

ADANA İLİ TARIMSAL ÜRETİM DURUMU RAPORU ADANA İLİ TARIMSAL ÜRETİM DURUMU RAPORU Ağustos 2013, Adana Hazırlayanlar Sabahattin Yumuşak; Adana Güçbirliği Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Sinem Özkan Başlamışlı; Çiftçiler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi

Detaylı

YULAF YETİŞTİRİCİLİĞİ

YULAF YETİŞTİRİCİLİĞİ YULAF YETİŞTİRİCİLİĞİ Yulafın Kökeni Yulafın vatanını Decandolle Doğu Avrupa ve Tataristan; Hausknecht ise orta Avrupa olduğunu iddia etmektedir. Meşhur tasnifçi Kornicke ise Güney Avrupa ve Doğu Asya

Detaylı

KAHRAMANMARAŞ SEMPOZYUMU 1239 KAHRAMANMARAŞ'TA SEBZE TARIMININ MEVCUT DURUMU, PROJEKSİYONLAR VE ÖNERİLER

KAHRAMANMARAŞ SEMPOZYUMU 1239 KAHRAMANMARAŞ'TA SEBZE TARIMININ MEVCUT DURUMU, PROJEKSİYONLAR VE ÖNERİLER KAHRAMANMARAŞ SEMPOZYUMU 1239 KAHRAMANMARAŞ'TA SEBZE TARIMININ MEVCUT DURUMU, PROJEKSİYONLAR VE ÖNERİLER İsmail Güvenç* I. Kahramanmaraş'ta Sebze Tarımı 1Giriş Ülkemiz nüfusu, son sayıma göre 67 milyon

Detaylı

ORMANCILIĞIMIZ (TOHUM-FİDAN-AĞAÇLANDIRMA)

ORMANCILIĞIMIZ (TOHUM-FİDAN-AĞAÇLANDIRMA) ORMANCILIĞIMIZ (TOHUM-FİDAN-AĞAÇLANDIRMA) Prof. Dr. İbrahim TURNA Orman Nedir? Orman, sadece ağaç ve ağaççık toplulukları değildir. Orman canlı ve büyük bir sistemdir. Bu sistem; ağaçlar, çalılar, otlar,

Detaylı

2013 YILI DESTEKLEME BİRİM FİYATLARI

2013 YILI DESTEKLEME BİRİM FİYATLARI 013 YILI DESTEKLEME BİRİM FİYATLARI 1 3 MAZOT, GÜBRE VE TOPRAK ANALİZİ DESTEĞİ Mazot Gübre Destekleme Ürün Grupları Destekleme Tutarı Tutarı Peyzaj ve süs bitkileri, özel çayır, mera ve orman emvali alanları,9

Detaylı

2014 YILI TARIMSAL DESTEKLEMELER

2014 YILI TARIMSAL DESTEKLEMELER 04 YILI TARIMSAL DESTEKLEMELER HAYVANCILIK DESTEKLEMELERİ Hayvan Başı Ödeme Suni Tohumlama Besilik Materyal Üretim Desteği(baş) 3 Hayvan Başı Ödeme 4 Tiftik Üretim 5 Süt Primi( TL/lt) 6 İpek Böceği Sütçü

Detaylı

Mutlu Yaşam Bölgesi Batı Akdeniz TIBBİ VE AROMATİK BİTKİLER SEKTÖR RAPORU

Mutlu Yaşam Bölgesi Batı Akdeniz TIBBİ VE AROMATİK BİTKİLER SEKTÖR RAPORU Mutlu Yaşam Bölgesi Batı Akdeniz TIBBİ VE AROMATİK BİTKİLER SEKTÖR RAPORU Aralık, 2012 ÖNSÖZ Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) Antalya, Isparta ve Burdur illerinin ekonomik kalkınmasını sağlamak amacıyla

Detaylı

BİTKİ TANIMA I. P E P 1 0 1 _ H 0 4 C h a m a e c y p a r i s l a w s o n i a n a ( L a v z o n Ya l a n c ı S e r v i s i ) Yrd. Doç. Dr.

BİTKİ TANIMA I. P E P 1 0 1 _ H 0 4 C h a m a e c y p a r i s l a w s o n i a n a ( L a v z o n Ya l a n c ı S e r v i s i ) Yrd. Doç. Dr. 1 BİTKİ TANIMA I Yrd. Doç. Dr. Taki DEMİR P E P 1 0 1 _ H 0 4 C h a m a e c y p a r i s l a w s o n i a n a ( L a v z o n Ya l a n c ı S e r v i s i ) C r y p t o m e r i a j a p o n i c a ( K a d i f

Detaylı

ARICILIKTA ORGANİK ÜRETİM

ARICILIKTA ORGANİK ÜRETİM ARICILIKTA ORGANİK ÜRETİM İNCİ AKGÜL ZİRAAT MÜHENDİSİ ORGANİK TARIM PROJELER KOORDİNATÖRÜ Giriş Arıcılık; arı kolonilerini ve bitkisel kaynakları birlikte kullanarak arı sütü, bal ve polen gibi çeşitli

Detaylı

T.C. MUĞLA TİCARET BORSASI AYLIK BORSA BÜLTENİ. Ortalama Fiyat. Enaz Fiyat. Ençok Fiyat YULAF 0.40 0.3906 155,000.00 KG 60,550.

T.C. MUĞLA TİCARET BORSASI AYLIK BORSA BÜLTENİ. Ortalama Fiyat. Enaz Fiyat. Ençok Fiyat YULAF 0.40 0.3906 155,000.00 KG 60,550. HUBUBAT MISIR MISIR 01/0/2016-1/0/2016 T.C. Sayfa: 1-12 MISIR SLAJ MTS 0.10 0.11 0.101 670,946.00 KG 69,174.72 2 MISIR MTS 0.60 2.04 0.684 15,120.00 KG 104,77.97 5 MISIR ı: 17,948.69 7 MISIR ı 17,948.69

Detaylı

T.C. NİZİP TİCARET BORSASI

T.C. NİZİP TİCARET BORSASI HUBUBAT ARPA 10 0,40000 0,50000 0,44277 118.232,00 KĞ 52.349,44 HMS MISIR 2 0,34339 0,40000 0,34482 197.440,00 KĞ 68.081,87 HMS MISIR 6 0,42000 1,63000 0,47591 278.430,00 KĞ 132.508,76 HTS MISIR 1 1,63000

Detaylı

(Bin ha) Ekilen Alan 18.868 67,7 18.207 69,0 18.123 68,2 17.440 67,9 16.217 66,8 16.333 67,4 15.692 67 15.464 65

(Bin ha) Ekilen Alan 18.868 67,7 18.207 69,0 18.123 68,2 17.440 67,9 16.217 66,8 16.333 67,4 15.692 67 15.464 65 Tarım Alanları 1990 2000 2002 2006 2009 2010 2011 2012 (Bin ha) % (Bin ha) % (Bin ha) % (Bin ha) % (Bin ha) % (Bin ha) % (Bin ha) % (Bin ha) % Ekilen Alan 18.868 67,7 18.207 69,0 18.123 68,2 17.440 67,9

Detaylı

Prof. Dr. Nuray Mücellâ Müftüoğlu ÇOMÜ, Ziraat Fakültesi, Toprak Bölümü Çanakkale. Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü Rize

Prof. Dr. Nuray Mücellâ Müftüoğlu ÇOMÜ, Ziraat Fakültesi, Toprak Bölümü Çanakkale. Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü Rize Prof. Dr. Nuray Mücellâ Müftüoğlu ÇOMÜ, Ziraat Fakültesi, Toprak Bölümü Çanakkale Ekrem Yüce Dr. Turgay Turna Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü Rize Ali Kabaoğlu Safiye Pınar Özer Gökhan Tanyel ÇAYKUR Atatürk

Detaylı

KİŞİSEL BİLGİLER EĞİTİM BİLGİLERİ

KİŞİSEL BİLGİLER EĞİTİM BİLGİLERİ KİŞİSEL BİLGİLER Adı Soyadı Haluk TOKGÖZ Ünvanı Mühendis Telefon 5337492289 E-mail haluk.tokgoz@tarim.gov.tr Doğum Yeri - Tarihi Ankara/ 21.05.1966 Doktora Üniversite Adı Akademik Birim/ Yılı Yüksek Lisans

Detaylı

T.C. BURDUR TİCARET BORSASI AYLIK BORSA BÜLTENİ. - 31/10/2015 Şube Adı: Sayfa: 1-10 Maddelerin Cins ve Nev'ileri. Ortalama Fiyat.

T.C. BURDUR TİCARET BORSASI AYLIK BORSA BÜLTENİ. - 31/10/2015 Şube Adı: Sayfa: 1-10 Maddelerin Cins ve Nev'ileri. Ortalama Fiyat. - 31//2015 Sayfa: 1 - HUBUBAT ARPA ARPA YEMLİK ARPA YEMLİK MTS 0.59 0.77 0.6200 1,401,500.00 KG 868,895.62 16 ARPA YEMLİK TTS 0.65 0.87 0.6855 190,067.00 KG 130,298.12 ARPA YEMLİK ı: 999,193.74 26 ARPA

Detaylı

SERA TARIMI VE ÖNEMİ

SERA TARIMI VE ÖNEMİ 2015 SERA TARIMI VE ÖNEMİ Sera Tarımı ve Önemi 1 ÖNEMİ: Ülkemizde kırsal kesimde nüfusun tutulmasının en önemli sorunlarından biri toprak sermaye büyüklüğüdür. Nüfusun hızlı artması sonucu, gittikçe pazarlanan

Detaylı

T.C. MUĞLA TİCARET BORSASI AYLIK BORSA BÜLTENİ. Enaz Fiyat. Ençok Fiyat. Ortalama Fiyat MISIR 0.55 0.5500 39,050.00 KG 21,477.50 1

T.C. MUĞLA TİCARET BORSASI AYLIK BORSA BÜLTENİ. Enaz Fiyat. Ençok Fiyat. Ortalama Fiyat MISIR 0.55 0.5500 39,050.00 KG 21,477.50 1 HUBUBAT ARPA ARPA YEMLİK - 31/0/2014 T.C. Sayfa: 1-13 ARPA YEŞİL MTS 0.0 0.0 0.000 11,200.00 KG,600.00 1 ARPA YEMLİK ı:,600.00 1 ARPA ı,600.00 1 MISIR MISIR MISIR MTS 0. 0. 0.00 39,00.00 KG 21,477.0 1

Detaylı

Dünyada 3,2 milyon tona, ülkemizde ise 40 bin tona ulaşan pestisit tüketimi bunun en önemli göstergesidir. Pestisit kullanılmaksızın üretim yapılması

Dünyada 3,2 milyon tona, ülkemizde ise 40 bin tona ulaşan pestisit tüketimi bunun en önemli göstergesidir. Pestisit kullanılmaksızın üretim yapılması Pestisit; herhangi bir istenmeyen canlının (zararlı organizma), yayılmasını engelleyen, uzaklaştıran ya da ondan koruyan her türlü bileşik ya da bileşikler karışımıdır. Tarımda pestisitler, zararlı organizmaları

Detaylı