20-21 Mart 2014 MALATYA. Editör

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "20-21 Mart 2014 MALATYA. Editör"

Transkript

1

2 20-21 Mart 2014 MALATYA Editör MALATYA

3 Değerli Katılımcılar, Coğrafi yapısı nedeniyle yeryüzünde floristik zenginlik açısından önemli bir yere sahip olan Türkiye, Tıbbi ve Aromatik bitkiler yönünden de dünyanın en önemli ülkelerinden birisidir. Eski çağlardan beri halk ilacı ve baharat olarak halk tarafından kullanılan tıbbi ve aromatik bitkiler, taşıdığı ekonomik değer nedeniyle gıda, ilaç ve kozmetik endüstrisi için de öneme sahiptir. İnönü Üniversitesi Eczacılık Fakültesi ile Elazığ Orman Bölge Müdürlüğü tarafından Mart 2014 tarihlerinde düzenlenen Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin Eczacılık ve Ormancılıktaki Önemi Çalıştayı kitabımızda, tıbbi ve aromatik bitkilerin eski çağlardan beri önemi, ormancılık, tıp ve eczacılık alanlarında ticari ve halk arasında kullanımı, günümüzdeki durumu, ekonomik değeri, mevzuatı, geleceği gibi konularda birbirinden değerli bildiriler yer almaktadır. Çalıştay, 21 Mart Dünya Ormancılık Günü olması vesilesiyle Eczacılık Fakültesi nin Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Bahçesi ne fidan dikimi etkinliği ile ayrı bir anlam kazanmaktadır. Bahçemizin kuruluş aşamasında bize fidanlarıyla destek sağlayan ve üniversitemizle çeşitli konularda çalışma halinde bulunan Elazığ Orman Bölge Müdürü Sayın Ziya POLAT a şükranlarımı sunar, iki kurum arasındaki bu verimli işbirliğinin uzun yılar boyu devam etmesini temenni ederim. Başta toplantının üniversitemizde yapılmasına imkan veren Sayın rektörümüz Prof. Dr. Cemil ÇELİK olmak üzere çalıştayın hazırlanmasında özveri ile çalışan meslekdaşlarıma, maddi ve manevi olarak destekleyen tüm kişi ve kuruluşlara, kıymetli vakitlerini ayırıp çalıştayımıza konuşmacı olarak katılarak bizleri onurlandıran bilim insanlarımıza, uzmanlarımıza ve dinleyici olarak gelen değerli konuklarımıza teşekkür eder, kayısı çiçeklerinin açtığı şu günlerde Malatya mızda sizleri ağırlamaktan onur duyar, saygılar sunarım.

4 İnsanoğlu tarihin ilk çağlarından beri bitkilerden çeşitli şekillerde yararlanmaktadır. Başta gıda, tıp ve kozmetik sektörü olmak üzere pek çok alanda hammadde olarak kullanılmakta olan sekonder matabolitler, yani bitkilerin savunma, adaptasyon, neslin devamı için ürettiği doğal bileşikler, gelişen teknolojiye paralel olarak sentetik halde imal edilmiş ve ekonomik yönden uygun olması nedeniyle yıllardır kullanılmıştır. Ancak son yıllarda sentetiklerin yan etkilerinin bilincine varılması ve bunların doğada uzun süre yok olmayıp çevre kirliliğine yol açması nedeniyle halk doğal bitkisel ürünlere yönelmiştir. Türkiye nin çok zengin tıbbi ve aromatik bitki kaynaklarına sahip olmasına rağmen ilaç sanayimiz, sağlık ürünlerinin %70 ini ihraç etmektedir. Ülkemizden bitkiler hammadde halinde yurt dışına gitmekte ve bize işlenmiş, standardize edilmiş ve bitmiş ürün halinde kat kat fiyatla geri gelmektedir. Tıbbi ve Aromatik bitkilerle ilgili çalışmalar öncelik verilmesi gereken konulardan olmalıdır. Bilinçsiz ve aşırı miktarda doğadan bitki toplanması bazı türlerin neslini tehdit etmektedir. Ayrıca coğrafi şartlara bağlı olarak içerdikleri etken madde miktar ve içerikleri değişiklik gösterebilmektedir. Bunların hepsi ürün kalite ve standardına etki eden faktörlerdir. Hem biyolojik zenginliklerimizi korumak hem de ihtiyaçlara cevap verebilecek etkili ürün elde edebilmek için bitkilerimizin kültüre alınması ve doğru olarak işlenmesi gerekmektedir. Elazığ Orman Bölge Müdürlüğü ile beraber konunun hassasiyeti ve önemine dikkat çekmek için düzenlediğimiz Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin Eczacılık ve Ormancılıktaki Önemi başlıklı çalıştayın konuya ilgi duyan herkese fayda sağlamasını dilerim.

5 Dünya nüfusundaki artışve teknolojik gelişmeler insanların ihtiyaçlarındada çeşitlilik ve artışa neden olmuştur. Yapay kimyasal maddelerin canlılar üzerinde çeşitli zararları olduğunun belirlenmesi doğal ürünlere olan talebi artırmıştır. Bunların sonucunda doğal bitkilerin en önemli yayılış alanı olan ormanlara ve ormanlardan elde edilen çeşitli ürünlere olan ilgide ve bu ürünlerin ekonomik değerinde önemli artışlar gözlenmiştir. Ormanlarımızdan elde edilen Odun Dışı Orman Ürünleri (ODOÜ) günümüzde en az odun hammaddesi kadar değerli ve hatta bazı bölgelerimiz için yer yer daha kıymetli duruma geçmektedir. ODOÜ bugün ülkemiz ormancılığı için en önemli ihracat kalemleri arasında yer almaktadır. Ülkemiz ormanlarının hemen hemen her tarafında bulunan, orman köylüsünün ekonomisine az yada çok katkı sağlayan odun dışı orman ürünlerinden koruyarak sürdürülebilir bir şekilde yararlanmak gerekir. Bu nedenle ODOÜ nden faydalanma planlanmasının bir an önce ve doğru bir şekilde yapılması gerekir. Bu bağlamda üniversitelere, orman teşkilatına, orman köylüsüne, bu işin ticaret ile uğraşanlara ve diğer paydaşlara önemli görevler düşmektedir. ODOÜ nin alt gruplarından biri olan Odun Dışı Bitkisel Ürünler (ODBÜ) eczacılıkta Tıbbi ve Aromatik bitkiler olarak bilinmektedir. En önemli yayılışını ormanlık alanlarda gösteren bu bitkiler; gıda, ilaç, boya sanayi ve endüstrinin farklı kolları olmak üzere değişik kullanım alanlarına sahiptir. Tamamen doğal olan yada organik üründe diyebileceğimiz bu bitki türleri ve de bu bitkilerin organlarından elde edilen çeşitli ürünler genellikle her yıl kendisini yenilemekte, yani her yıl hasat imkânı vermektedir. Ormancılığımız açısından pek çok işlevi ve ekonomik değeri olan ODBÜ ile ilgili olarak İnönü Üniversitesi Eczacılık Fakültesi ile Orman Bölge Müdürlüğümüz tarafından birlikte düzenlenen Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin Eczacılık ve Ormancılıktaki Önemi Çalıştayına emeği geçen herkese çok teşekkür eder, kitapta yer alan bildirilerin ormancılık ve eczacılık camiasına faydalı olmasını temenni ederim.

6 Düzenleme Kurulu 6 Çalıştay Programı...7 Türkiye'nin Önemli Tıbbi ve Aromatik Odun Dışı Orman Ürünleri, K. Hüsnü Can BAŞER Odun Dışı Bitkisel Orman Ürünlerinin Önemi ve Kullanım Alanları, Nihat GÜLDAŞ, A. Sermin ÖZER 27 Odun Dışı Orman Ürünlerinde Toplama Standardı, Kerim GÜNEY Tarımsal Ormancılık ve Gıda Ormanları Örneği, Ömer Naci KAYA...66 Odun Dışı Orman Ürünlerinin Potansiyel Dağılım Haritalaması Neden Önemlidir? Nasıl Gerçekleştirilmelidir? Kürşad ÖZKAN Tıbbi ve Aromatik Bitkiler ve Kalite, Ekrem SEZİK Odun Dışı Bitkisel Orman Ürünlerinin Ekonomiye Kazandırılması: Mevcut Durum, Sorunlar ve Çözüm Yolları, Mustafa Fehmi TÜRKER..107 Halk İlacından İlaç Geliştirilmesinde Saha ve Deneysel Çalışma Tasarımının Önemi, Erdem YEŞİLADA...141

7 Prof. Dr. Cemil ÇELİK (İnönü Üniversitesi Rektörü) İbrahim ÇİFTÇİ (Orman Genel Müdürü) Prof. Dr. İsmail ÖZDEMİR (İnönü Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekan V.) Ziya POLAT (Elazığ Orman Bölge Müdürü) Yrd. Doç. Dr. Narin SADIKOĞLU (İnönü Üniversitesi Eczacılık Fakültesi) Ziya POLAT (Elazığ Orman Bölge Müdürü) Hüseyin DİNÇER (Elazığ Orman Bölge Müdürü Yardımcısı) Arzu BİLİCİ (Elazığ Orman Bölge Müdürlüğü Şube Müdürü) Nihat GÜLDAŞ (Güneydoğu Anadolu Orm. Arş. Ens. Müdürlüğü) Prof. Dr. Kadir BATÇIOĞLLU (İnönü Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekan Yrd.) Doç. Dr. Turan ARABACI (İnönü Üniv. Eczacılık Fakültesi Farmasötik Botanik ABD Bşk.) Yrd. Doç. Dr. Narin SADIKOĞLU (İnönü Üniv. Eczacılık Fakültesi Farmakognozi ABD Bşk.) Arş. Gör. M. Sina İÇEN (İnönü Üniversitesi Eczacılık Fakültesi)

8 08:00-09:00 Kayıt 09:00-10:00 Açılış 10:00-10:45 I. Oturum 10:45-11:15 Kahve Arası 11:15-13:15 II. Oturum 13:30-14:30 Öğle Yemeği 14:30-16:30 III. Oturum 09:00-11:00 IV. Oturum 11:00-11:30 Kahve Arası 11:30-12:15 V. Oturum 12:15-12:45 Kapanış 13:00-14:30 Öğle Yemeği 14:30-16:30 Fidan Dikimi

9 Prof.Dr. K. Hüsnü Can BAŞER Bahçeşehir Üniversitesi, Teknoloji Transfer Ofisi, Beşiktaş, İstanbul Türkiye 42 derece kuzey ve 36 derece kuzey meridyenleri arasında yer alan, Asya ve Avrupa da toprakları bulunan büyük bir ülkedir. Yüzölçümü yaklaşık kilometre kare olup yaklaşık 80 milyonluk bir nüfusa sahiptir. Batıdan doğuya deniz seviyesi ile >5137 metre (Ağrı dağı) arasında yükselti gösterir ve Akdeniz, kara ve okyanusya (Rize) iklimlerinin etkisi altındadır. Kuzey de Karadeniz kıyıları boyunca Avrupa-Sibirya; batı ve güney de Akdeniz, Ege ve Marmara denizlerinin kıyıları boyunca Akdeniz; iç ve doğu Anadolu da İran-Turan bitki coğrafyası bölgelerinin kesişme noktasında olduğu için Türkiye Florası zengin ve çeşitlidir. Türkiye Florasında 9000 i aşkın tür e dahil i aşkın çiçekli bitki taksonu bulunmaktadır. Bu rakam Avrupa nın (Rusya hariç) tamamında kaydedilmiş tür sayısından yaklaşık 2000 daha azdır. Yani, bu haliyle Türkiye Florası bir kıta florası niteliğine sahiptir. Flora nın %30 unu aşkın kısmını endemik bitkiler oluşturur. 1/3 ü aromatik bitkilerden ibarettir ve Yaklaşık 1000 kadar bitki türü halk tıbbında kullanılmaktadır (1). Türkiye ve Doğu Ege Adaları Florası müteveffa Prof. Dr. P.H. Davis tarafından dokuz cilt ve bir ek cilt halinde yılları arasında Edinburg da basılmıştır (2, 3). 11. cilt yani 2. ek cilt ise Prof. Dr. Adil Güner, Prof. Dr. Tuna Ekim, Prof. Dr. Neriman Özhatay ve Prof. Dr. K. Hüsnü Can Başer editörlüğünde 2000 yılında yine Edinburg da yayınlanmıştır (4).

10 Türkiye nin zengin florası çok sayıda odundışı orman ürününün ticarete kazandırılması yönünden önemli bir potansiyele sahiptir. Ülkemiz yılda en az 100 milyon dolar değerinde tıbbi ve aromatik bitki ihracatı yapmaktadır. Yıllar itibariyle ihracat gelirlerimiz ve ürün kalitemiz sürekli bir artış içindedir. Bu makalede Türkiye nin bazı önemli tıbbi ve aromatik odun dışı orman ürünleri hakkında kısa bilgiler verilecektir. Kekik, defne ve adaçayı nın yıllık ihracat toplamları Tablo 1 de verilmiştir. Yıllar itibariyle Türkiye nin kekik, defne ve adaçayı ihracat toplamları Kekik+defne+adaçayı ve yıl Yıllık ihracat (milyon $) Birim ihraç değeri ($/kg) Kekik ülkemizin en önemli yabani bitkisel ürünüdür. Ülkemiz dünyanın en büyük kekik üreticisidir (5) yılında kuru kekik ihracatımız en yüksek değer olan ton a karşılık 40 milyon dolara, birim ihraç değeri ise 2.9 $/kg a ulaşmıştır. Bu değer 2005 yılında 10.4 milyon kg a karşılık 17.9 milyon dolardı. Birim ihraç değeri ise 1.7 $/kg idi. Yılda ton u aşkın kekik ülkemizde tarımsal üretimle üretilmekte ve en az 1000 ton kekik yurt içinde tüketilmektedir. Kalanı ya ihraç edilmekte ya da uçucu yağ üretiminde kullanılmaktadır. Türkiye nin yıllık kekik yağı ihracatı tahminen >20 ton civarındadır de 1.5 milyon dolarlık kekik yağı ihracatı yapılmıştır (Tablo 2).

11 Tablo 2 ve 3 de Türkiye nin kekik ihracatı ile tarımsal üretim rakamları verilmektedir. Türkiye nin kekik ihracatı Ton ABD Doları Birim İhraç değeri ($/kg) Türkiye nin kekik tarımsal üretim rakamları 2009* ** *Ünal Karık (2011) **Mustafa Öztürk (2013) Kekik, uçucu yağında timol ve karvakrol isimli birbiriyle izomerik monoterpenik fenoller taşıdığı için benzer kokuya sahip bitki türlerine verilen genel isimdir. Lamiaceae (Labiatae) familyasına dahil Origanum, Thymus, Thymbra, Coridothymus ve Satureja türlerine ülkemizde kekik adı verilir. Türkiye nin kekik ihracatının büyük kısmını aşağıdaki beş tür oluşturur. Bunlar önem sırasına göre 1. Origanum onites (Türk kekiği, İzmir kekiği, bilyalı kekik)

12 2. Origanum vulgare subsp. hirtum (Sin. Origanum heracleoticum) (Yunan kekiği, İstanbul kekiği) 3. Origanum minutiflorum (Yayla kekiği, toka kekiği, Sütçüler kekiği) [Endemik] 4. Origanum dubium ( sin. O. majorana) (Beyaz kekik, Alanya kekiği) (6) 5. Origanum syriacum var. bevanii (İsrail kekiği, Suriye kekiği, Tarsus kekiği) Ülkemizde yöresel olarak kullanılan ve bir kısmı ihraç edilen diğer kekik türleri şunlardır: Thymbra spicata, T. sintenisii (Sivri kekik, karakekik, karabaş kekik) Coridothymus capitatus [Tımari, İspanyol kekiği (Spanish oregano)] savory) Satureja cuneifolia, S. hortensis, S. montana (Zahter, Satureja spicigera (Trabzon kekiği) Kuzey doğu Anadolu da toplanır ve tüketilir. Thymus türleri, T. kotschyanus (Bitlis kekiği) hariç ihraç edilmez, sadece yetiştikleri yörelerde çay olarak içilir. Origanum onites Ege bölgesinde başarıyla ekilmekte ve organik tarımı da yapılmaktadır. Avrupa Farmakopesinde kekik (Origani herba) monografı bulunmaktadır. Buna göre Origanum onites ve O. vulgare subsp. hirtum veya karışımları Avrupa Farmakopesinin ofisinal kekik türleridir. Kuru drog en az %2.5 uçucu yağ içermeli bunun da en az %60 ı karvakrol ve timol den ibaret olmalıdır (7).

13 Kekik yağı, kekiklerin kurutulmuş toprak üstü kısımlarının buhar distilasyonuna tabi tutulmasıyla elde edilen bir uçucu yağdır. Yağın alınmasından sonra kalan sulu kısım kekik suyu dur. Çok acı olan kekik suyu bazı firmalarca %20-50 oranında suyla seyreltildikten sonra 1-5 L lik plastik veya cam şişeler içinde ticarete sevkedilir. Kekik suyu berrak olmalı, üzerinde yağ damlaları bulunmamalıdır. Bulanık veya yağlı kekik suları bir tülbent üzerine koyulan pamuktan süzülerek berraklaştırılmalıdır. Aksi takdirde, kekik suyunun rengi pembeleşir veya kararır ve özelliğini kaybeder. Kekik suyunun içerdiği %1.2 tamamen suda çözünmüş uçucu yağ içinde ana bileşikler olarak karvakrol (ca. %70) ve tabiatta nadir bulunan ve kekik yağında bulunmayan p- mentendiol ler (ca. %10) bulunur (8) (Şekil 1). Kekik suyunun bileşimindeki başlıca bileşikler Kekik suyu Ege bölgesinde köy mutfaklarında dahice hazırlanmış çok basit imbiklerde üretilmektedir. Bunun için ateş üzerine yerleştirilmiş bir tencere içerisine kekik, su ve bir saçayak üzerine oturtulmuş kavanoz koyulur. Tencerenin kapağı ters çevrilir ve yayvan kısma buzlu su ilave edilir. Kaynama başlayınca soğuk yüzeye çarpan buharlar sıvılaşır ve kavanozda toplanır. İşlem bitince kavanoz çıkartılır. Üstte yüzen uçucu yağ bir kaşıkla alınıp küçük bir şişeye aktarılır. Su ise kekik suyudur (Şekil 1). Kekik suyu halk tıbbında genel olarak hastalıklardan koruyucu (profilaktik), sindirim sistemi regülatörü, antiülser, hazmettirici, antidiyabetik, lipit düşürücü olarak kullanılır.

14 Köy tipi kekik suyu imbik düzeneği Türk halk tıbbında kekik bilhassa sindirim sistemi rahatsızlıkları için kullanılır. Yapılan bilimsel çalışmalarda kekik, kekik yağı, kekik suyu ve karvakrol ün aşağıdaki biyolojik etkileri saptanmıştır (9). Sindirim sistemi kasılmalarını önler, koleretik etkilidir. suyu) etkili) Tansiyon düşürücü (uçucu yağ); tansiyon arttırıcı (kekik Mikrop öldürücü Antitümör Yara iyileştirici Antigenotoksik, antimutajenik Antioksidan, serbest radikal süpürücü etkili Ağrı kesici ve iltihapları önleyici Spazm çözücü ACE inhibitörü (Alzheimer hastalığında etkili) Antielastaz (Kronik akciğer yetmezliği ve anfizeme karşı

15 Karaciğer koruyucu/antihepatotoksik; karaciğerde iskemi tahribatını önleyici Leishmannia, Trypanosoma, Plasmodium gibi parazitlere karşı antiparaziter Böcek öldürücü Balarısı hastalıklarında etkili Gıda koruyucu, yem katkısı Bir Akdeniz bitkisi olan Salvia fruticosa (sin. S. triloba) (Lamiaceae) nın kurutulmuş yaprakları bitkisel çay olarak veya uçucu yağ üretimi için kullanılır itibariyle Türkiye den 5.9 milyon dolar karşılığı 1490 ton kuru adaçayı yaprağı ihraç edilmiştir. Türkiye de yılda yaklaşık kg adaçayı uçucu yağı üretilmektedir (1). Salvia tomentosa (sin. S. grandiflora) ve S. aramiensis in kurutulmuş yaprakları da Türkiye de aynı amaçlarla kullanılmaktadır. Salvia officinalis (Tıbbi adaçayı) Türkiye nin doğal bitkisi olmayıp, ihracat amacıyla tarımı yapılmaktadır. S. officinalis ten elde edilen adaçayı esansının ağızdan alındığında kısa süreli hafıza kayıplarını önlediği gösterilmiştir. Günlük doz g dır. Adaçayı antiseptik, gaz söktürücü, spazm çözücü, ter kesici, ağız ve dişeti iltihaplarını iyileştirici, menopoz şikayetlerini önleyici, kan şekerini düşürücü, gençlerde davranış ve zeka performansını arttırıcı olup Alzheimer da yararlı bir bitkidir. Rahim kaslarını uyardığı ve süt salgılamasını azalttığı için hamile ve lohusaların kullanması sakıncalıdır. Tıbbi adaçayının günlük dozu 4-6 g kuru yapraktır. Çay olarak alınır.

16 Türkiye de Sideritis (Lamiaceae) türlerinin çiçek başakları çay olarak kullanılır. Türkiye florasında 40 dan fazla Sideritis türü kayıtlıdır. Türkiye İspanya ile birlikte Sideritis cinsinin 2 önemli gen kaynağıdır. İspanya ve çevresinde Sideritis seksiyonuna dahil 69 tür ve 100 takson; Türkiye de ise Empedoclia ve Hesiodia seksiyonlarına dahil 46 tür ve 55 takson bulunmaktadır (1). Endemik olan S. congesta, S. caesarea, S. stricta gibi türler hem yurt içinde satılmakta hem de ihraç edilmektedir. Çiçek durumları farklı, hafif ve hoş bir aromaya sahiptir. Bu aroma bir çiçek durumunun sıcak suya 1 dakika kadar daldırılmasıyla ekstre edilebilir. Grubumuzca yapılan çalışmalarda Sideritis türlerinin antistres etkiye sahip olduğu bulunmuştur (10). Ülkemizden yılda yaklaşık 50 ton kadar Sideritis çiçek durumları toplanmakta ve 15 ton kadarı ihraç edilmektedir. Uçucu yağı L-Karvon ca zengin Mentha spicata (Bahçe nanesi, spearmint), Mentolce zengin Mentha x piperita (Tıbbi nane, kara nane, Peppermint) ve Mentha arvensis var. piperascens (M. canadensis) (Japon nanesi, Japanese mint) ticari nane türleridir. Türkiye de nane olarak yetiştirilen ve kullanılan Mentha spicata dır. Mentha x piperita az miktarda ve ihracat amacıyla yetiştirilmektedir. Pulegonca zengin Mentha pulegium (Pennyroyal, Filiskin, Yarpuz) Türkiye nin yabani bitkisidir. Doğadan toplanmakta ve az miktarda yağ üretimi yapılmaktadır. Osmanlılar zamanında çok miktarda üretildiğine dair bilgiler mevcuttur yılında, Türkiye aniden 3 ton filiskin yağı ihraç edince yaptığımız araştırma sonucunda bitki materyalinin M.pulegium değil Micromeria fruticosa subsp. brachycalyx ve subsp. barbata (Lamiaceae) [Mergüş] olduğu ortaya çıktı. Her iki türün de yağında filiskin yağının ana maddesi olan pulegon bulunmaktadır. Ancak, bu üretim daha sonra yapılmamıştır.

17 Türkiye de yetişen yabani nane türlerinin uçucu yağları araştırılmıştır (11, 12). Türkiye nin nane ihracatı yıllar itibariyle şöyle gerçekleşme rakamları Tablo 4 te verilmiştir. Türkiye nin kuru nane ihracatı Laurus nobilis (Lauraceae) in meyve ve yapraklarından yağ elde edilir (13). Meyveler: Ezilen meyveler suda kaynatılır ve üstte yüzen aromatik sabit yağ alınarak öncelikle sabun yapımında kullanılır. Defne sabunu tıbbi sabun olarak kepeğe karşı ve saçı güçlendirmek amacıyla kullanılır. Yapraklar: Kurutulmuş yapraklar çeşni olarak kullanılır. Yaprakların damıtılmasıyla elde edilen uçucu yağ gıda tatlandırmada ve parfümeride kullanılır. Türkiye 2012 de $30 milyon karşılığı ton kuru yaprak ihraç etmiştir deki ihracat $ 26.1 milyon karşılığı 9354 ton kuru yaprak daki ihraç değerleri, 8891 ton a karşılık $25.6 milyon idi. Ayrıca yılda yaklaşık ton defne meyvesi yağı (Tehnel yağı, gar yağı) ihraç edilmektedir. Defne yaprağı yağının yıllık üretim miktarı yaklaşık 1 tondur.

18 Ham sığala yağı Türkiyenin güney batı köşesinde Liquidambar orientalis (Hamamelidaceae) [Günlük ağacı] ten elde edilir. Ağaç gövdeleri yaralanarak tatlı kokulu bir balzamın oluşması sağlanır. Gövdeden özel kazıma aletleriyle sıyrılan balzam bulaşmış kabuk ve odun sıyrıkları suda kaynatılır. Balzam dibe çökerken, odun sıyrıkları ve kabuk suda yüzer. Ayrılan odunsu materyal buhur olarak yakılır. Ham balzam saflaştırıldıktan sonra parfümeride ve sinamik asit ve esterlerinin üretimi için kullanılır. Ham balzamdan halk tıbbında yara iyi edici olarak yararlanılır. Sığala yağının Türkiye den ihracatı farklılık gösterir: 1994 te, $ karşılığı 19.6 ton ihraç edilmişken, 1999 da, sadece $3.817 karşılığı 266 kg sığala yağı ihracatı yapılmıştır. Meyan kökü yabani yetişen Glycyrrhiza glabra (Leguminosae) [Meyan, Biyan] dan elde edilir. Halen ham drog olarak bilhassa tütün, şekerleme, alkolsüz içecek ve ilaç sanayilerinde kullanılmak üzere ihraç edilmektedir. Ülkemizde meyan ekstresi [meyan balı] üreten iki fabrika muhtelif sebeplerden ötürü kapanmıştır. Halen sadece Gaziantep te bir fabrika vardır. Meyan kökü ve ekstresi mide ülseri ve öksürüğe karşı kullanılır. Türkiyenin Adana ve Hatay bölgelerinde üretilen meyan şerbeti yaz aylarında serinletici olarak içilir.

19 1997 de, Türkiye $ 1.5 milyon karşılığı ton meyan kökü ihraç etmiştir te bu rakam dolar karşılığı 522 ton a, 2009 da 311 ton a karşılık $ a düşmüş, 2012 de 434 ton a karşılık $ olarak gerçekleşmiştir. Çöven kökü (White soapwort) ülkemizde yabani yetişen Gypsophila Caryophyllaceae) türlerinden elde edilir. Genellikle G. arrostii kökleri kullanılırken, son yıllarda Doğu Anadolu dan toplanan G. bicolor (Van çöveni) ve G. graminifolia da kullanıma girmiştir. Köklerin sulu ekstresi Türkiye de Helva yapımında kullanılır. Bu nedenle drog genellikle yurt içinde tüketilir. Yine de yılda yaklaşık 200 ton çöven kökü ihraç edilmektedir yılı ihracatı $ karşılığı 199 ton olmuştur de $ karşılığı 240 ton çöven kökü ihraç edilmiştir. Köklerden yurt dışında yangın söndürücü köpük yapımı ile ilaç ve kozmetik sanayilerinde kullanılan ham saponin üretimi için yararlanılır. Salep, Orchidaceae familyasına dahil toprak orkidelerinin yumrularından elde edilir. Orchis, Ophrys, Platanthera, Serapias, vs. türlerinin sert yumruları toplanır, yıkanır ve ya bir ipe geçirilir ya da kevgire yerleştirildikten sonra enzimlerini öldürmek için bir müddet kaynar suda tutulur. Yumrular taş gibi sertleşinceye kadar güneşte kurutulur. Öğütülüp toz haline getirilen salep süt ile kaynatılarak bilhassa kışın içilen salep hazırlanır. Yazın salep ünlü Maraş dondurmasının hazırlanmasında kullanılır. Salep veren bitkiler orman ve çayırlarda yetişir. Çoğu ülkelerde nesli tükenmekte olduğundan doğadan toplanması yasaktır.

20 Türkiye den ihracatı yasak olduğu halde, salep tozu adı altında ihracat listelerinde yer almaktadır. Yurtiçi tüketimi yüksek olduğu için çok miktarda yumru toplanmaktadır. Kültürü başarılamamıştır. Zira, tohumlarının çimlenebilmesi için toprakta bir mikromantarın varlığı gereklidir. Bu nedenle sadece doğadan toplanma opsiyonunun bulunması çevreci kişi ve kuruluşları rahatsız etmektedir. ANCAK, sürdürülebilir bir şekilde hasat edilme yolu vardır. Bitkinin bir sert, diğeri yumuşak 2 yumrusu bulunur. Bitki sökülmek üzere köklendikten sonra sadece sert yumru kopartılıp, bitki hemen toprağa gömülürse, yaşamını sürdürür ve hem tohum döker hem de ertesi yıl yeni bir sert yumru verir. Bu örnek, basit bir eğitimle bile bitkinin neslinin korunabileceğini göstermektedir. Ülkemizde yetişen Tilia argentea (Gümüşi ıhlamur), T. rubra (Kafkas ıhlamuru), T. platyphyllos (Yaz ıhlamuru, büyük yapraklı ıhlamur) ile yetiştiği şüpheli olan bir Avrupa bitkisi T. cordata ( Kış ıhlamuru, küçük yapraklı ıhlamur) nun çiçekli brakteleri kurutulduktan sonra çay olarak kullanılır, satışa arzedilir veya ihraç edilir. Türkiye nin ıhlamur ihracatı Türkiye nin diğer önemli tıbbi ve aromatik bitkilerinin ihracat rakamları Tablo 6 da verilmiştir.

21 Türkiye nin diğer önemli tıbbi ve aromatik bitkilerinin ihracatı Keçiboynuzu Kimyon Rezene/Ardıç Mahlep Anason Ihlamur Biberiye Sumak Çörekotu Kişniş Keten tohumu Safran Haşhaş tohumu Baharat karışımları Diğer baharatlar Diğer Tıbbi ve aromatik bitkiler * * Anadolu da tıbbi ve aromatik bitki kullanımı ve ticareti çok eski devirlere dayanmaktadır. Hitit imparatorluğu döneminde kullanılan tıbbi bitkilerin listesi Tablo 7 de görülebilir.

22 bitkiler (14) Hitit imparatorluğu döneminde kullanılan tıbbi Abies cilicica Abietis resina Köknar Cilician fir Agropyron repens Graminis rhizoma Ayrık Couch grass Allium cepa Allii cepae bulbus Soğan Onion Allium sativum Allii sativi bulbus Sarımsak Garlic Amygdalus communis Anethum graveolens Amygdali semen Badem Almond Anethi fructus Dereotu Dill Armeniaca vulgaris Armeniacae semen Zerdali Wild apricot Buxus sempervirens Buxi folia Şimşir Box Cannabis sativa Cannabis herba ve fructus Kenevir Hemp Carum carvi Carvi fructus Keraviye Caraway Cedrus libani Cedri pix Sedir Cedar Coriandrum sativum Coriandri fructus Kişniş Coriander Cornus mas Corni fructus Kızılcık Cornelian cherry Crocus sativus Croci stigmata Safran Saffron Cuminum cyminum Cumini fructus Kimyon Cumin Cupressus sempervirens Echinophora tenuifolia Foeniculum vulgare Cupressi fructus Selvi Cypress Echinophorae herba Çörtük Echinophora Foeniculi fructus Rezene Fennel Glycyrrhiza glabra Liquiritiae radix Meyan Liquorice Gypsophila sp. Gypsophilae radix Çöven Soapwort Hyoscyamus niger Hyoscyami folia Banotu Henbane Juniperus oxycedrus Juniperi fructus Ardıç Juniper

23 Laurus nobilis Lauri fructus Defne Bay laurel Lupinus albus Lupini semen Tirmis Lupin Mandragora autumnalis Mandragorae radix Adamotu Mandrake Mentha sp. Menthae folium Nane Mint Myrtus communis Myrti fructus ve folia Mersin Myrtle Olea europea Olivae oleum Zeytin Olive Papaver somniferum Papaveris semen ve Opium Haşhaş Opium poppy Peganum harmala Pegani semen Üzerlik Peganum Plantago sp. Plantaginis folia Sinirli ot Plantago Punica granatum Granati fructus Nar Pomegranate Quercus infectoria Q.ithaburensis Rhamnus catharticus Quercinae gallae Querci semen Rhamni cathartici fructus Meşe mazısı Meşe palamutu Akdiken Ruta graveolens Rutae herba Sedefotu Rue Oak gall Valonea Yellow berry Salix sp. Salicis cortex Söğüt Willow Sesamum indicum Sesami oleum Susam Sesame Solanum nigrum Solani nigri herba İt üzümü Hound's berry Tamarix sp. Tamaricis folia Ilgın Tamarix Thymus sp. Thymi herba Kekik Thyme Veratrum album Veratri albi rhizoma Aksırık otu White hellebore Zizyphus jujuba Jujubae fructus Hünnap Jujube bitkiler Türkiye de yetişip ilaç yapımında kullanılan

24 Acı badem* (sabit yağ, uçucu yağ) Acı biber* (oleorezin, tentür) Acı çiğdem (kolşisin) Acı nane*(yaprak, ekstre, uçucu yağ) Adaçayı (yaprak, ekstre, uçucu yağ) Alıç (yaprak, çiçek, meyva) Anason* (meyva, uçucu yağ) Ardıç (katran) Ardıç (meyva) At kestanesi (essin) Bahçe nanesi* (yaprak) Banotu (Hiyosin) Belladonna (yaprak, tentür, ekstre, şurup, alkaloit, atropin) Biberiye (yaprak, uçucu yağ) Böğürtlen (sıvı ekstre) Buğday* (ekstre) Çam* (terementi, uçucu yağ) Çay* (teobromin, kafein) Çoban üzümü (meyva) Çörekotu* (tohum) Defne (uçucu yağ) Ebegümeci (yaprak) Filiskin (herba) Gelincik (çiçek) Gül* (distilat, uçucu yağ) Haşhaş* (morfin, papaverin, kodein) Hatmi (yaprak, ekstre) Hint yağı* (sabit yağ) Prunus amygdalus Capsicum frutescens Colchicum speciosum Mentha piperita Salvia fruticosa Crataegus monogyna, C.oxyacantha Pimpinella anisum Juniperus oxycedrus Juniperus communis Aesculus hippocastanum Mentha spicata Datura stramonium, D. metel Atropa belladonna Rosmarinus officinalis Rubus fruticosus Triticum sativum Pinus brutia, P. sylvestris Thea sinensis Vaccinium myrtillus Nigella sativa Laurus nobilis Malva sylvestris Mentha pulegium Papaver rhoeas Rosa damascena Papaver somniferum Althaea officinalis Ricinus communis

25 Ihlamur (çiçek) İstanbul kekiği (herba) Karnıyarık otu (tohum, tohum kılıfı) Kekik* (herba, uçucu yağ) Kırmızı biber* (oleorezin) Kimyon* (meyva) Kişniş* (meyva) Lavandin* (çiçek, uçucu yağ) Lavanta* (çiçek, uçucu yağ) Limon* (uçucu yağ) Meyan (kök, ekstre) Narenciye* (meyva kabuğu, hesperidin) Nevruz çiçeği, aynısafa (çiçek) Oğulotu (yaprak, tentür, uçucu yağ) Ökseotu (yaprak, ekstre) Öksürük otu (yaprak) Ölmez çiçek (çiçek) Papatya (çiçek, ekstre, uçucu yağ) Porsuk ağacı (taksol) Portakal* (kabuk tentürü ve uçucu yağ) Rezene* (meyva, ekstre) Sarımsak* (allisin, ekstre) Sığır kuyruğu (çiçek, ekstre) Soya* (sabit yağ) Süpürge otu (çiçek) Şerbetçiotu* (kozalak) Şevketi bostan (sıvı ekstre) Tekesakalı (çiçek) Tilia platyphyllos, T.rubra, T.argentea Origanum vulgare subsp.hirtum Plantago psyllium Origanum onites, O.dubium, O.minutiflorum, O.syriacum var. bevanii Capsicum annuum Cuminum cyminum Coriandrum sativum Lavandula angustifolia x latifolia Lavandula angustifolia Citrus limon Glycyrrhiza glabra Citrus meyvaları Calendula officinalis Melissa officinalis Viscum album Tussilago farfara Helichrysum plicatum Matricaria chamomilla Taxus baccata Citrus sinensis Foeniculum vulgare Allium sativum Verbascum thapsiforme Soja hispida Calluna vulgaris Humulus lupulus Scolymus hispanicus Spiraea ulmaria (= Filipendula ulmaria)

26 Turunç* (çiçek) Tütün* (nikotin) Yünlü yüksükotu (digoksin) Zeytin* (Sabit yağ) Citrus aurantium Nicotiana tabacum Digitalis lanata Olea europea *Tarım ürünü K.H.C. Baser, Aromatic Biodiversity Among the Flowering plant taxa of Turkey, Pure Appl.Chem., 74 (4) (2002). P.H. Davis (Ed.), Flora of Turkey and the East Aegean Islands, Vols 1-9, Edinburgh University Press, UK ( ). P.H. Davis, R. Miller, K. Tan (Eds.), Flora of Turkey and the East Aegean Islands, Vol. 10, Edinburgh University Press, UK (1988). A.Guner, N.Ozhatay, T.Ekim, K.H.C.Baser (eds.), Flora of Turkey and East Aegean Islands, Vol.11, Edinburgh University Press, UK (2000). K.H.C.Baser, The Turkish Origanum Species, In: Oregano, The Genera Origanum and Lippia, S.E.Kintzios (Ed.), Taylor and Francis, UK (2002). B. Lukas, R. Samuel, E. Mader, K.H.C. Baser, H. Duman, J. Novak, Complex evolutionary relationships in the Origanum L. section Majorana Benth. (Lamiaceae), Botanical J. Linnean Soc. 171, (2013). European Pharmacopoeia, 5th edition, Council of Europe, Council of Europe, Strasbourg, p (2004). S.Aydın, K.H.C.Başer, Y.Öztürk, The Chemistry and Pharmacology of Origanum (Kekik) Water, in Essential Oils: Basic and Applied Research, Proceeding of the 27th International Symposium on Essential Oils, 8-11 September 1996, Vienna, Austria, Ch.Franz, A.Mathe and G.Buchbauer (Eds.), p (1997). KHC Baser, Biological and Pharmacological Activities of Carvacrol and Carvacrol Bearing Essential Oils, Current Pharmaceutical Design, 14, (2008). Y.Ozturk, S.Aydin, N.Ozturk, K.H.C.Baser, Effects of Extracts from Certain Sideritis species on Swimming Performance in Mice, Phytother. Res., 10, (1996). K.H.C.Baser, M.Kurkcuoglu, G.Tarımcılar, G.Kaynak, Essential Oils of Mentha species from Northern Turkey, J.Essent. Oil Res., 11, (1999). K.H.C. Baser, M. Kurkcuoglu, B. Demirci, T. Ozek, G. Tarimcilar, Essential oils of Mentha species from Marmara region of Turkey, J. Essent. Oil Res., 24(3) (2012). H.Tanriverdi, T.Ozek, S.H.Beis, K.H.C.Baser, Composition of Essential Oils of Turkish Laurel Leaves and Berries, Essays for Science:

TIBBİ VE AROMATİK BİTKİLER ÜRETİMİNİN ARTTIRILMASI OLANAKLARI

TIBBİ VE AROMATİK BİTKİLER ÜRETİMİNİN ARTTIRILMASI OLANAKLARI TIBBİ VE AROMATİK BİTKİLER ÜRETİMİNİN ARTTIRILMASI OLANAKLARI Emine BAYRAM 1, Saliha KIRICI 2, Sezen TANSI 3, Güngör YILMAZ 4, Olcay ARABACI 5 Süleyman KIZIL 6, İsa TELCİ 7 ÖZET Dünya pazarlarında tıbbi

Detaylı

TUNCELİ EKONOMİK DEĞERİ OLAN BİTKİLER RAPORU

TUNCELİ EKONOMİK DEĞERİ OLAN BİTKİLER RAPORU TUNCELİ EKONOMİK DEĞERİ OLAN BİTKİLER RAPORU Sektörel Araştırmalar Serisi-5 HAZIRLAYAN Abdulvahap YOĞUNLU Fırat Kalkınma Ajansı Uzmanı ARALIK 2011 I TEŞEKKÜR Tunceli Ekonomik Değeri Olan Bitkiler Raporunun

Detaylı

BAZI TIBBİ BİTKİLERİN KİMYASAL İÇERİKLERİ VE HAYVANLARA ETKİLERİ

BAZI TIBBİ BİTKİLERİN KİMYASAL İÇERİKLERİ VE HAYVANLARA ETKİLERİ T.C. PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ BAZI TIBBİ BİTKİLERİN KİMYASAL İÇERİKLERİ VE HAYVANLARA ETKİLERİ Pınar İLİ Yüksek Lisans Tezi DENİZLİ, 2003 BAZI TIBBİ BİTKİLERİN KİMYASAL İÇERİKLERİ

Detaylı

Geçmişten Günümüze Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin Kullanılması ve Ekonomik Önemi

Geçmişten Günümüze Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin Kullanılması ve Ekonomik Önemi Geçmişten Günümüze Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin Kullanılması ve Ekonomik Önemi *Emine FAYDAOĞLU 1, Metin Saip SÜRÜCÜOĞLU 2 1 DSİ Genel Müdürlüğü İşletme ve Bakım Dairesi Su Ürünleri Şubesi 2 Ankara Üniversitesi

Detaylı

BİTKİ GENETİK KAYNAKLARININ KORUNMASI VE KULLANIMI

BİTKİ GENETİK KAYNAKLARININ KORUNMASI VE KULLANIMI BİTKİ GENETİK KAYNAKLARININ KORUNMASI VE KULLANIMI Alptekin KARAGÖZ 1 Nusret ZENCİRCİ 2 Ayfer TAN 3 Tuncer TAŞKIN 3 Hamit KÖKSEL 4, Muzaffer SÜREK 5 Cengiz TOKER 6 Kürşad ÖZBEK 7 ÖZET Değişen çevre koşullarına

Detaylı

Etnobotanik ve Türkiye de Yapılmış Etnobotanik Çalışmalara Genel Bir Bakış

Etnobotanik ve Türkiye de Yapılmış Etnobotanik Çalışmalara Genel Bir Bakış Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dergisi Cilt 30 / Sayı 1 / Ocak 2010 / ss. 49-80 Etnobotanik ve Türkiye de Yapılmış Etnobotanik Çalışmalara Genel Bir Bakış Received : 09.01.2009 Revised : 16.06.2010

Detaylı

T.C. SELÇUK ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ

T.C. SELÇUK ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ T.C. SELÇUK ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ FARKLI EKİM ZAMANLARINDA YETİŞTİRİLEN BAZI TIBBİ BİTKİLERİN VERİM VE KALİTE ÖZELLİKLERİNİN BELİRLENMESİ Barış ŞAHİN YÜKSEK LİSANS TEZİ Tarla Bitkileri Anabilim

Detaylı

AKHİSAR YATIRIM İMKANLARI VE YAPILABİLİR İŞLER RAPORU

AKHİSAR YATIRIM İMKANLARI VE YAPILABİLİR İŞLER RAPORU AKHİSAR YATIRIM İMKANLARI VE YAPILABİLİR İŞLER RAPORU AKHİSAR TİCARET VE SANAYİ ODASI Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası Tahirün Caddesi No: 87 Kat: 2 Akhisar 45200 Tel: 0 236 414 15 63 Faks: 0 236 414 80

Detaylı

TRABZON ORMAN BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ HEMŞİN BAL ÜRETİM ORMANI PROJESİ ( 2012 2029 )

TRABZON ORMAN BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ HEMŞİN BAL ÜRETİM ORMANI PROJESİ ( 2012 2029 ) TRABZON ORMAN BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ HEMŞİN BAL ÜRETİM ORMANI PROJESİ ( 2012 2029 ) İÇİNDEKİLER SAYFA NO ÖNSÖZ 4 GENEL MÜDÜR SUNUŞU 5 1.ARILAR VE BAL HAKKINDA GENEL BİLGİLER 1.1 Arılar Hakkında Genel Bilgiler

Detaylı

(Adaçayı) (Kekik) (Nane) (Biberiye) (Lavanta) (Oğulotu) (Anason) (Fesleğen)

(Adaçayı) (Kekik) (Nane) (Biberiye) (Lavanta) (Oğulotu) (Anason) (Fesleğen) AROMATİK VE TIBBİ BİTKİLER (Adaçayı) (Kekik) (Nane) (Biberiye) (Lavanta) (Oğulotu) (Anason) (Fesleğen) Doğaya dönüşümün bir slogan haline geldiği günümüz dünyasında tıbbi ve aromatik bitkiler Türkiye'de

Detaylı

BİTKİ GENETİK KAYNAKLARININ KORUNMA VE KULLANIMI

BİTKİ GENETİK KAYNAKLARININ KORUNMA VE KULLANIMI BİTKİ GENETİK KAYNAKLARININ KORUNMA VE KULLANIMI Sezen ŞEHİRALİ 1, Murat ÖZGEN 2, Alptekin KARAGÖZ 3, Muzaffer SÜREK 4, Sait ADAK 5, İsmail GÜVENÇ 6, Ayfer TAN 7, Masum BURAK 8, H. Çağlar KAYMAK 9 ÖZET

Detaylı

TÜRKİYE GIDA VE TARIM BİTKİ GENETİK KAYNAKLARININ DURUMU

TÜRKİYE GIDA VE TARIM BİTKİ GENETİK KAYNAKLARININ DURUMU TÜRKİYE GIDA VE TARIM BİTKİ GENETİK KAYNAKLARININ DURUMU Gıda ve Tarım için Bitki Kaynaklarının Muhafazası ve Sürdürülebilir Kullanımına İlişkin TÜRKİYE İkinci Ülke Raporu Dr. Ayfer TAN Ege tarımsal Araştırma

Detaylı

Enstitü Yayın No: 60 ISBN: 978-605-393-104-1

Enstitü Yayın No: 60 ISBN: 978-605-393-104-1 Enstitü Yayın No: 60 ISBN: 978-605-393-104-1 BATI AKDENİZ BÖLGESİNDE DOĞAL YAYILIŞ GÖSTEREN ÖNEMLİ BAZI ODUN DIŞI ORMAN ÜRÜNLERİNİN YAŞ / KURU AĞIRLIK ORANLARI (ODC: 285; 754) The wet/dry weight rates

Detaylı

Kelkit (Gümüşhane) Aktarlarında Satılan Tıbbi Bitkiler. Medicinal Plants Sold in the Herbal Markets in Kelkit (Gümüşhane)

Kelkit (Gümüşhane) Aktarlarında Satılan Tıbbi Bitkiler. Medicinal Plants Sold in the Herbal Markets in Kelkit (Gümüşhane) Süleyman Demirel Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Dergisi Suleyman Demirel University Journal of Natural and Applied Science 18(3), 60-80, 2014 Kelkit (Gümüşhane) Aktarlarında Satılan Tıbbi Bitkiler

Detaylı

Dr. İsmail Gökhan DENiZ

Dr. İsmail Gökhan DENiZ Dr. İsmail Gökhan DENiZ ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ YAYINLARI: 19 ANTALYA KENT MÜZESİ ARAŞTIRMALAR DİZİSİ: 4 Aralık 2013, Antalya ISBN: 978-605-85729-2-8 Grafik Tasarım İbrahim Keleş Cem Burak Çimrin

Detaylı

Aydın Organize Sanayi Bölgesi 2. Cad. No:26 Umurlu/AYDIN AYDIN İLİ, UMURLU BELDESİ, ÇÖRÜŞLÜ MEVKİİ

Aydın Organize Sanayi Bölgesi 2. Cad. No:26 Umurlu/AYDIN AYDIN İLİ, UMURLU BELDESİ, ÇÖRÜŞLÜ MEVKİİ PROJE SAHİBİNİN ADI ADRESİ TELEFON VE FAKS NUMARALARI PROJENİN ADI PROJENİN BEDELİ PROJE İÇİN SEÇİLEN YERİN AÇIK ADRESİ (İLİ, İLÇESİ, MEVKİİ) MEGA SÜT VE TARIM ÜRÜNLERİ NAK. İNŞ. PETROL SAN VE TİC. A.Ş.

Detaylı

İSTANBUL TİCARET ODASI ORGANİK TARIM BAKIMINDAN TÜRKİYE'NİN POTANSİYELİ, BUGÜNKÜ DURUMU VE GELECEĞİ. HAZIRLAYAN Prof. Dr. Celal ER

İSTANBUL TİCARET ODASI ORGANİK TARIM BAKIMINDAN TÜRKİYE'NİN POTANSİYELİ, BUGÜNKÜ DURUMU VE GELECEĞİ. HAZIRLAYAN Prof. Dr. Celal ER İSTANBUL TİCARET ODASI ORGANİK TARIM BAKIMINDAN TÜRKİYE'NİN POTANSİYELİ, BUGÜNKÜ DURUMU VE GELECEĞİ HAZIRLAYAN Prof. Dr. Celal ER YAYIN NO: 2009-3 İstanbul, 2009 Copyright İTO Tüm haklar saklıdır. Bu yayının

Detaylı

Ege ve Güney Marmara Bölgelerinde Halk İlacı Olarak Kullanılan Bitkiler

Ege ve Güney Marmara Bölgelerinde Halk İlacı Olarak Kullanılan Bitkiler ANADOLU, J. of AARI 20 (2) 2010, 1-21 MARA Ege ve Güney Marmara Bölgelerinde Halk acı Olarak Bitkiler Ali Osman SARI 1 Bilgin OĞUZ 1 Aynur BİLGİÇ 1 Nedret TORT 2 Aykut GÜVENSEN 2 Serdar Gökhan ŞENOL 2

Detaylı

II. TIBBİ VE AROMATİK BİTKİLER SEMPOZYUMU, 23-25 Eylül 2014 II. TIBBİ VE AROMATİK BİTKİLER SEMPOZYUMU 23-25 EYLÜL 2014 YALOVA BİLDİRİ ÖZETLERİ

II. TIBBİ VE AROMATİK BİTKİLER SEMPOZYUMU, 23-25 Eylül 2014 II. TIBBİ VE AROMATİK BİTKİLER SEMPOZYUMU 23-25 EYLÜL 2014 YALOVA BİLDİRİ ÖZETLERİ II. TIBBİ VE AROMATİK BİTKİLER SEMPOZYUMU 23-25 EYLÜL 2014 YALOVA BİLDİRİ ÖZETLERİ Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü YALOVA www.tabsempozyum2.com Bir iyilik yap kendine. güdenoğulları

Detaylı

SİLİFKE YÖRESİ MUTFAĞINDAKİ GELENEKSEL ÜRÜNLERİN ÖZELLİKLERİ VE BESLENMEDEKİ FONKSİYONEL ÖNEMİ

SİLİFKE YÖRESİ MUTFAĞINDAKİ GELENEKSEL ÜRÜNLERİN ÖZELLİKLERİ VE BESLENMEDEKİ FONKSİYONEL ÖNEMİ 925 SİLİFKE YÖRESİ MUTFAĞINDAKİ GELENEKSEL ÜRÜNLERİN ÖZELLİKLERİ VE BESLENMEDEKİ FONKSİYONEL ÖNEMİ ÖNAY, Didem BAYRAK, Ebru AKMAN, Mehmet TÜRKİYE/ТУРЦИЯ ÖZET Dünyada sosyal, kültürel ve ekonomik yönden

Detaylı

ORMAN VE SU KAYNAKLARI

ORMAN VE SU KAYNAKLARI ORMAN VE SU KAYNAKLARI Özel İhtisas Komisyonu Raporu Raportör: Prof. Dr. A. Nedim YÜKSEL i Rapor içinde belirtilen görüşler komisyon katılımcılarının ve raportörün görüşlerini yansıtmaktadır. Bu görüşler

Detaylı

T.C. SAMSUN VALİLİĞİ Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü. Organik Tarım ve Bitki Koruma Açısından Organik Tarımda Kullanılacak Yöntemler

T.C. SAMSUN VALİLİĞİ Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü. Organik Tarım ve Bitki Koruma Açısından Organik Tarımda Kullanılacak Yöntemler T.C. SAMSUN VALİLİĞİ Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Organik Tarım ve Bitki Koruma Açısından Organik Tarımda Kullanılacak Yöntemler Burhan HEKİMOĞLU Ziraat Mühendisi Mustafa ALTINDEĞER Ziraat Mühendisi

Detaylı

ARICILIK VE BAL RAPORU. Kasım 2014 ÜNYE TİCARET BORSASI

ARICILIK VE BAL RAPORU. Kasım 2014 ÜNYE TİCARET BORSASI ARICILIK VE BAL RAPORU Kasım 2014 ÜNYE TİCARET BORSASI ÖNSÖZ Geniş ve verimli alanları ile önemli bir tarım ülkesi olan Türkiye kendi kendisine yetebilen bir ülke olarak tarım politikasını hedef olarak

Detaylı

BİTKİLERLE TEDAVİ SEMPOZYUMU. 5-6 Haziran 2010 Zeytinburnu

BİTKİLERLE TEDAVİ SEMPOZYUMU. 5-6 Haziran 2010 Zeytinburnu BİTKİLERLE TEDAVİ SEMPOZYUMU 5-6 Haziran 2010 Zeytinburnu İstanbul 2011 BİTKİLERLE TEDAVİ SEMPOZYUMU 5-6 Haziran 2010 Zeytinburnu Düzenleme Kurulu Murat D. Çekin Fatoş Altuncan Arzu Yakut Merve Z. Tınmaz

Detaylı

ULUSAL BİYOLOJİK ÇEŞİTLİLİK STRATEJİSİ VE EYLEM PLANI

ULUSAL BİYOLOJİK ÇEŞİTLİLİK STRATEJİSİ VE EYLEM PLANI ULUSAL BİYOLOJİK ÇEŞİTLİLİK STRATEJİSİ VE EYLEM PLANI 2007 T.C. ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞI Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Doğa Koruma Dairesi Başkanlığı Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi Ulusal

Detaylı

Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi Süreli Yayını / 2012 / Sayı 6 GERİ DÖNÜŞÜM ÖZEL SAYISI

Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi Süreli Yayını / 2012 / Sayı 6 GERİ DÖNÜŞÜM ÖZEL SAYISI ISSN 1308-4054 Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi Süreli Yayını / 2012 / Sayı 6 GERİ DÖNÜŞÜM ÖZEL SAYISI ISSN 1308-4054 2012 / Sayı 6 İÇİNDEKİLER Doğada ve Tıpta Likenler 4 Uykusuzluk ve Anksiyete Tedavisinde

Detaylı

T.C. MEVLANA KALKINMA AJANSI PROJE ADI TR52-DFD-60 EREĞLİ İLÇESİNDE YÜKSEK KATMA DEĞERLİ TARIM ÜRÜNLERİ ÜRETİLMESİ İÇİN FİZİBİLİTE PROJESİ

T.C. MEVLANA KALKINMA AJANSI PROJE ADI TR52-DFD-60 EREĞLİ İLÇESİNDE YÜKSEK KATMA DEĞERLİ TARIM ÜRÜNLERİ ÜRETİLMESİ İÇİN FİZİBİLİTE PROJESİ T.C. MEVLANA KALKINMA AJANSI PROJE ADI TR52-DFD-60 EREĞLİ İLÇESİNDE YÜKSEK KATMA DEĞERLİ TARIM ÜRÜNLERİ ÜRETİLMESİ İÇİN FİZİBİLİTE PROJESİ TEKNİK DESTEK YARARLANICISI Konya /Ereğli Ticaret Borsası YÜKLENİCİ

Detaylı

BURDUR İLİNİN TIBBİ VE AROMATİK BİTKİLERİ

BURDUR İLİNİN TIBBİ VE AROMATİK BİTKİLERİ I.BURDUR SEMPOZYUMU 1127 BURDUR İLİNİN TIBBİ VE AROMATİK BİTKİLERİ Hasan ÖZÇELİK * Cahit BALABANLI ** Özet Göller Yöresi, tıbbi ve aromatik bitkilerin doğal olarak en çok yetiştiği yörelerimizdendir. Yöre

Detaylı

III-İNCELEME VE DEĞERLENDİRME

III-İNCELEME VE DEĞERLENDİRME 1 I-GİRİŞ Teftiş Kurulu Başkanlığının 07.06.2006 tarih ve TKB/1291 sayılı talimatları ile 07.06.2006 tarih ve TKB/666-1278 sayılı Bakan Onayı gereğinin yerine getirilmesi görevi Müfettişliğimize verilmiştir.

Detaylı

Rize Yöresine Ait Tıbbi ve Aromatik Bitkilere Genel Bir Bakış

Rize Yöresine Ait Tıbbi ve Aromatik Bitkilere Genel Bir Bakış Derleme Makalesi / Review Article Iğdır Üni. Fen Bilimleri Enst. Der. / Iğdır Univ. J. Inst. Sci. & Tech. 4(4): 97-107, 2014 Rize Yöresine Ait Tıbbi ve Aromatik Bitkilere Genel Bir Bakış Iğdır Üniversitesi

Detaylı