Antalya Ticaret Borsası Yayın Organı Eylül - Ekim 2014 Sayı:48

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Antalya Ticaret Borsası Yayın Organı Eylül - Ekim 2014 Sayı:48"

Transkript

1 Antalya Ticaret Borsası Yayın Organı Eylül - Ekim 2014 Sayı:48

2 2 GÜNCEL BORSA

3 BORSA GÜNCEL 1

4 BORSA Antalya Ticaret Borsası Yayın Organı Eylül - Ekim 2014 Sayı:48 Antalya Ticaret Borsası adına İMTİYAZ SAHİBİ GENEL YAYIN SORUMLUSU Ali ÇANDIR ATB Yönetim Kurulu Başkanı YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ Tolgahan ALAVANT ATB Genel Sekreteri İÇİNDEKİLER ANTALYA BUĞDAYINI ARIYOR 43 EDİTÖR Vahide YANIK ATB Basın Danışmanı YAYIN KURULU Halil BÜLBÜL İbrahim YILMAZ Adnan İNGEÇ MASAÜSTÜ YAYINCILIK 1F STOP MEDIA BASKI Kutlu & Avcı Ofset Form Baskı Rek. San ve Tic. Ltd. Şti. Muratpaşa Mah. Emrah Cd. Kutlu Avcı Plaza No: 17 Antalya Tel: Fax: E mail: KIRCAMI SON TARIM TOPRAĞI ŞEHIDIMIZ OLSUN 50 İLETİŞİM Cumhuriyet Caddesi Borsa İşhanı Kat:2 (PK 101) ANTALYA Tel: (242) Fax: (242) BORSANOMİ Dergisi nde yayınlanan yazı ve fotoğrafların imtiyaz sahibi Antalya Ticaret Borsası olup izinsiz kopyalanamaz. Yazarlara ait yazıların sorumluluğu yazan kişiye aittir.

5 ANADOLU NUN RUHUNU TAŞIYAN YÖREX KAPILARINI 5 INCI KEZ AÇTI 19 KÜLTÜREL MIRAS ARI SERENLERI 57 1 MILYAR DOLARLIK TICARET HACMINE SAHIP TIBBI AROMATIK BITKI SEKTÖRÜ ATB MECLISI NDE SORUNLARINI ANLATTI ATB BAŞKANI ALI ÇANDIR, TÜREL DEN TARIM TOPRAKLARINA SAHIP ÇIKMASINI ISTEDI ÇOK ALIP AZ SATIYORUZ 45 ATB DEN 100 YILLIK FIRMAYA ANLAMLI ÖDÜL 46 ET VE SÜT ÜRETICILERI ISTIKRAR BEKLIYOR HISARCIKLIOĞLU NA ULUSLARARASI ARENADA YENI GÖREV 56

6

7 başkandan Ali ÇANDIR ATB Yönetim Kurulu Başkanı 008 yılında yaşanan 2ekonomik krize karşı TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu nun öncülüğünde başlatılan kriz varsa çare de var kampanyası Yöresel Ürünler Fuarı na vesile oldu yılında başlattığımız Yöresel Ürünler Projesi çerçevesinde 2010 yılında Yöresel Ürünler Fuarı nın ilkini düzenledik. Hepimizin derdi aynıydı; ülkemiz ekonomisini geliştirmek, bölgemizdeki insanımıza iş ve aş sağlamak, yerinde istihdam ve kalkınmayı sağlamak, kadınlarımıza, gençlerimize iş bulmak, katma değer yaratmak, kırsaldan kente göçü engellemek, yerel ekonomiyi canlandırmak, markalaşmak, yöresel değerlerimize sahip çıkmak... Bu yıl 5 incisi düzenlenen Fuarın sonuçlarına baktığımızda hedefe ulaşmada doğru yolda olduğumuzu anlıyoruz. Biz yöresel ürünleri yerel kalkınmanın anahtarı olarak görüyoruz. Bize bu yolda destek veren başta TOBB un çatısında bulunan ticaret sanayi odalarımız, borsalarımız, kalkınma ajanslarımız, valiliklerimiz, kültür ve turizm müdürlüklerimiz, kamu kurum ve kuruluşlara, özel sektörümüze şükranlarımızı sunuyoruz. Evet bu fuar maya tuttu. YÖ- REX bu yıl 113 stantta yurdumuzun dört bir yanından 325 katılımcıyı ağırladı. 62 ilimiz ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti nden yerel değerlerin katıldığı YÖ- REX e 110 oda ve borsa, 9 kalkınma ajansı, 51 farklı kurum ve 155 firma katıldı. Sizin Oraların Nesi Meşhur? dedik, memleket hasreti çekenleri yöresel ürünlerle buluşturduk. Anadolu insanının 12 bin yıldır ürettiği el emeği göz nuru ürünlere sahip çıkıp gelecek kuşaklara aktarmada birlikte hareket ettiğimiz için sizlere teşekkürlerimi sunuyorum.

8 6 BORSA

9 BORSA Valiler kararnamesi ile İçişleri Bakanlığı Müsteşarlığı görevine atanan Antalya Valisi Sebahattin Öztürk, Antalya Ticaret Borsası na veda ziyaretinde bulundu. Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır ın çiçekle karşıladığı ziyarette Antalya Ticaret Borsası Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan ile ATB Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Ruhi Alpagot hazır bulundu. Vali Öztürk, Antalya ya hizmet etmekten büyük onur duyduğunu belirterek, 16 aylık sürede kent için iyi işler yapmaya çalıştığını kaydetti. Öztürk, Birlikte sorun çözmeye odaklı, insan ve çevre odaklı çalıştık diye konuştu. Antalya Ticaret Borsası ile sağlıklı ve verimli bir çalışma iklimi yakaladıklarını kaydeden Öztürk, Çandır a çalışmalarından dolayı teşekkür etti. BORSADAN Vali Öztürk ten Antalya Borsa ya veda ziyareti 7 Ali Çandır, sonuç odaklı çalışmasıyla Antalya da iyi ilişkiler kuran ve iyi işlere imza atan Vali Öztürk ün Borsa nın projelerine her türlü destekte bulunduğunu belirterek, Antalya için yaptıkları çalışmalar nedeniyle Öztürk e teşekkür etti. İçişleri Bakanlığı Müsteşarlığı na atanmasından dolayı duyduğu memnuniyeti de dile getiren Ali Çandır, Öztürk e çalışmalarında başarılar diledi. Çandır, Vali Öztürk e ziyareti anısına özel tasarım cam vazo hediye etti. ATB den Vali Muammer Türker e hoşgeldin ziyareti Antalya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Ali Çandır, Antalya Valiliği görevine atanan Muammer Türker e makamında hoşgeldin ziyaretinde bulunarak Ekim tarihlerinde yapılacak olan 5. Yöresel Ürünler Fuarı na davet etti. ATB Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan, ATB yönetim Kurulu Üyeleri Halil Bülbül, Mahmut Ruhi Alpagot, Süleyman Ersan, ATB Genel Sekreteri Tolgahan Alavant ile ATB Danışmanı Ahmet Erol Köksal ın hazır bulunduğu ziyarette Vali Muammer Türker, sivil toplum kuruluşları ve meslek kuruluşlarının önemine dikkat çekti. Türker, Devletin rolü ne olmalı? Sizin gibi teşekküllere yol açmalı. Fırsat vermeli. Yerine göre maddi destek olabilir. Yerine göre başka imkânlar olabilir ama sizin o faaliyetleri bizatihi kendi dinamiklerinizle yapmanız lazım. Antalya yı var eden ağırlıklı olarak devletten ziyade özel sektör. O dinamiği harekete geçirebilirsek, bizim başarımız orda yatar dedi. ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, Vali Türker e, Zeytinpark başta olmak üzere yürüttükleri projeler hakkında bilgi vererek, şehrin kalkınmasına yönelik proje bazlı çalıştıklarını dile getirdi. Ali Çandır, Vali Türker i Ekim tarihlerinde EXPO Center da gerçekleştirilecek Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX e davet. etti. Fuar da Anadolu yu buluşturacaklarını söyleyen Çandır, ilginin yoğun olmasını beklediklerini kaydetti. Vali Türker ile tanışmaktan duydukları memnuniyeti ifade eden Çandır ve Yönetim Kurulu üyeleri başarı dileklerini bildirerek işbirliğine hazır olduklarını söylediler.

10 8 BORSADAN BORSA

11 BORSA BORSADAN 9 Başkan Tütüncü den ATB ye ziyaret Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır a nezaket ziyaretinde bulundu. Antalya Ticaret Borsası Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan, ATB Yönetim Kurulu Üyeleri Mahmut Ruhi Alpagot ve Halil Bülbül ün de hazır bulunduğu ziyarette Tütüncü, Kepez Belediyesi ile ATB nin geçen 5 yıl içerisinde önemli çalışmaları olduğunu belirterek, Birlikte Kepez in kazanmasına yönelik sosyal çalışmalarımız oldu. Kepez de tarım alanları önemli bir yer tutuyor, Borsamızın tarımla ilgili yaptığı çalışmalara destek olduk, olmaya da devam ediyoruz diye konuştu. Modern bir şehirde sivil toplum kuruluşlarıyla yerel yönetimlerin ilişkilerinin üst düzeyde olmasının şehre değer kattığını söyleyen Tütüncü, Biz de STK larla birlikte hareket edip, birlikte yol yürümeyi kendimize düstur edindik. Bu dönem de inşallah birlik ve beraberlik içerisindeki çalışmalarımız devam edecek. Bizim beraberliğimizde kazanan Kepez, kazanan Antalya olacak diye konuştu. Hakan Tütüncü, Vakıf Zeytinliği nin Antalya nın en önemli yeşil alanı olduğunu ve Kepez belediyesi sınırlarında bulunduğunu belirterek, Antalya Ticaret Borsası nın inisiyatif alıp bölgeyi sahiplenmesinin önemine dikkat çekti. Antalya da yaşayan ve Antalya ya gelen herkesin Vakıf Zeytinliği ni ziyaret etmesini çok önemsediklerini kaydeden Tütüncü, Buranın marka değeri kazanması çok önemli dedi. VAKIF ZEYTİNLİĞİ CAZİBE MERKEZİ OLACAK Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Kepez Belediyesi ile sağlıklı ve üretken bir ilişki içerisinde olduklarını belirterek, yürütülen ortak projelerle Antalya ya katkı sağlandığını söyledi. Çandır, Antalya ya pozitif katkı sağlayan herkese elimizden geldiği kadar destek oluyoruz. Birlikte hareket ederek bir şeyleri olgunlaştırmanın hazzı çok farklı bir duydu. El birliğiyle Vakıf Zeytinliği ni Antalya ya kazandırdık. Vakıf Zeytinliği, hem yeşil dokusuyla hem de Antalya daki kurumların birlikte hareket ederek oluşturdukları bir yapının simgesi. İmar planının tamamlanmasıyla Vakıf Zeytinliği ni Antalya ya gelen herkesin görmek istediği bir cazibe merkezi haline dönüştüreceğiz. Birlikte hareket edebilirsek pozitif değer üretebiliyoruz. Kepez Belediyesi ile bu işbirliğinin devamını diliyorum diye konuştu. EKONOMİK KALKINMADA YEREL YÖNETİMLER ÖNEMLİ Akdeniz Belediyeler Birliği Başkanlığı na seçilen Hakan Tütüncü yü kutlayan Çandır, BAGEV olarak ATB olarak kurumsal işbirliğinin sürmesini diledi. Akdeniz Belediyeler Birliği ile birlikte proje üretip hayata geçirme arzusunu da paylaşan Çandır, Gelişen dünyada yerel yönetimler, çöpü toplayan, yolu yapan, suyu getiren yapının ötesine geçti. Ekonomik kalkınmada da yerel yönetimlerin önemli yeri var. İş dünyası ve yerel yönetimler bölgemizdeki insanlara iş, aş sağlamak için, kentin marka değerini artırmak için birlikte çalışacaklar diye konuştu. Çandır, Tütüncü yü Ekim tarihlerinde EXPO Center da yapılacak Yöresel Ürünler Fuarı na (YÖREX) davet etti.

12

13 BORSA BORSADAN Elmalı Belediye Başkanı ndan ATB Başkanı Çandır a ziyaret 11 Elmalı Belediye Başkanı Ümit Öztekin, Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır a nezaket ziyaretinde bulundu. Ali Çandır, Yöresel Ürünler Projesi hakkında Elmalı Belediye Başkanı Ümit Öztekin e bilgi verirken, Ekim de EXPO Center da düzenlenecek Yöresel Ürünler Fuarı na davet etti. Çandır, Elmalı geçmişi köklü, yöresel ürün zengini bir ilçemiz. YÖREX te Elmalı nın olmaması büyük eksiklik olur dedi. Antalya Ticaret Borsası nın çalışmalarını yakından takip ettiklerini söyleyen Öztekin, Yöresel Ürünler Fuarı ndan beğeniyle söz etti. Antalya nın tarihi en köklü ilçelerinden olan Elmalı nın YÖ- REX te yöresel değerleriyle yer alacağını kaydeden Ümit Öztekin, Biz köklü bir tarihe sahip ilçeyiz. Yöresel değerlerimizin sayısı çok fazla. Elmalı leblebisi, leblebi şekeri, susamlı çörek helvası, lokum çeşitlerimiz, tarhanamız, bulgurumuz, salça ve el kesimi makarna, üzüm ve elmamızla YÖREX te yerimizi alacağız diye konuştu. 2 BİN 500 YILLIK KOVANLAR Elmalı Belediyesi nin Seren balı projesinden söz eden Başkan Öztekin, Seren balı besin değeri çok yüksek, 2 bin metre rakımın üzerinde yaylada üretilen nadide bir bal. Seren balının özelliği kovanların içinde değil, oyulmuş ardıç ağaçlarının içinde arı tarafından döşenmesinden geliyor. Likya lahitlerinden esinlenilerek inşa edilen Seren adı verilen kovanlar ardıç ağacına inşa edilmiş. Ardıç ağacı bala farklı bir lezzet ve aroma katıyor. Bu yapılar 2 bin 500 senelik tarihi geçmişe sahip. Bu yüzden UNESCO dünya mirası listesine alınması için çalışma başlattık. Seren balı da YÖREX te olacak diye konuştu. YÖREX ELMALI YA KAPI AÇACAK Yöresel Ürünler Fuarı nın yerel ürünlerin tanıtılması ve ekonomiye kazandırılması için iyi bir organizasyon olduğunu kaydeden Öztekin, Biz Elmalı nın yöresel ürünlerini yeterince tanıtamadık. YÖREX bize ciddi bir kapı açacaktır, bu nedenle bu fuarı çok önemsiyoruz. Elmalı bu fırsatı değerlendirecek dedi. Öztekin, böyle bir fuara öncülük ettiği için ATB Başkanı Ali Çandır a teşekkür etti. Antalya Gazetesi nden Ali Çandır a hizmet plaketi 9 Eylül 1922 de İtalyan işgaline karşı Antalyalıları örgütlendirmek için kurulan Türkiye nin bilinen ilk 3 gazetesinden biri olan Antalya Gazetesi, yeni yaşını kokteylle kutladı. Ahmet Muhtar Kızıltan Sanat Galerisi nde düzenlenen gecede, gazetenin İmtiyaz Sahibi Ali Orhan, gazetenin bugünlere gelmesinde emeği geçenlere plaket takdim etti. Orhan Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır a Antalya ya hizmetleri nedeniyle plaket takdim ederken, gecede kendilerini yalnız bırakmadığı için teşekkür etti.

14

15 BORSA Toptancı hal sezonu açtı Antalya Büyükşehir Belediyesi Toptancı Hal Kompleksi nin sezon açılışı ilk kez törenle gerçekleştirildi. Törene, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Osman Budak, Toptancı Hal Yaş Meyve ve Sebze Komisyoncuları Derneği Başkanı Cüneyt Doğan ın yanı sıra çok sayıda tüccar ve davetli katıldı. Menderes Türel, Antalya nın Türkiye nin hatta dünyanın en önemli gıda ticaretini yapan merkezlerden biri olduğunu belirterek, O nedenle bizimde sizlerin işinize ve ticaretine destek olmamız lazım dedi. Mevcut 250 dönümlük hal kompleksi alanının yetersiz kaldığını tespit ettiklerini vurgulayan Başkan Türel, alanın genişletilmesi için çalışmalar başlattığını söyledi. Mevcut alana 100 dönüm daha eklemeyi ve bu durumu Kasım ayında meclis gündemine almayı planladıklarını söyleyen Türel, 6 adet bölge hali kurulacağının da müjdesini verdi. İyi tarıma destek GÜNCEL 13 Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, Türkiye nin genel üretiminde sadece nakliyeden dolayı kaybolan 20 milyar TL olduğunu, yoldaki zayiatların minimize edilmesi için çalışmaların başlatılması gerektiğini söyledi. Antalya Ticaret Odası Başkanı Çetin Osman Budak ise Antalya nın yaş sebze meyve üretiminde 6,5 milyon tona ulaştığını belirtti. İyi tarım uygulamaları kapsamında meyve sebze üretim alanları için dekar başına 50 lira, örtü altı üretim alanları için dekar başına 150 lira ödenecek. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı nın, İyi Tarım Uygulamaları Destekleme Ödemesi Yapılmasına Dair Tebliği, Resmi Gazete de yayımlandı. İyi tarım uygulamaları yapan çiftçilere meyve sebze alanları için dekar başına 50 lira, örtü altı üretim alanları için dekar başına 150 lira destekleme ödemesi yapılacak. İyi tarım uygulamaları desteğinden yararlanmak isteyen çiftçiler, 3 Şubat - 17 Mart 2015 arasında dilekçeyle Çiftçi Kayıt Sistemi ne kayıtlı oldukları il ve ilçe müdürlüklerine başvuru yapacak. Bu yıl düzenlenmeyen veya önceki yıllarda düzenlenmekle birlikte geçerliliği 2014 te de süren sertifikalarla yapılan başvurular kabul edilmeyecek.

16 14 GÜNCEL BORSA

17 BORSA GÜNCEL 15 OECD uyardı: Tarıma doğrudan desteği azaltın Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) 2014 Tarım Raporu açıklandı. OECD, piyasa koşullarının bozulmaması için üretici desteklerinin düşürülmesini istedi. OECD de üye ülkelerde tarım politikalarını ve destek düzeylerini masaya yatıran yıllık rapor yayımlandı. OECD, üye ülkelerde tarım sektöründe üretici desteklerinin azalmasına rağmen istenilen düzeyde olmadığı uyarısında bulundu. TARIMA 194 MİLYAR AVRO DESTEK OECD raporunda üye ülkelerdeki üretim desteklerinin toplam 194 milyar avroya ulaştığı bildirildi. Raporda, üye ülkelere doğrudan destek yerine tarım üretiminin kalıcı ve verimliliğin artırılması için Angel Gurría önlemleri artırmaları çağrısı yapıldı. OECD Genel Sekreteri Angel Gurría, raporun yayımlanması dolayısıyla yaptığı açıklamada, tarım fiyatları ve çiftçilerin gelirlerinin artmasını tarım sektörünün modernleşmesi için yapılacak yatırımlar için uygun bir zemin oluşturduğunu bildirdi. TÜRKİYE ORTA SIRALARDA YER ALDI Üye ülkelerde üretim destekleri açısından derin farklılıklar oluştuğu yorumu yapılan raporda, Avustralya, Yeni Zelanda ve Çin en az tarım desteği veren ülkeler arasında yer aldı. Avustralya da sadece doğal felaketleri kapsamak üzere bu desteğin oranının sadece yüzde 3 ile sınırlandığı belirtildi. BU ÜLKELERDE DESTEK YÜZ- DE 40 I AŞIYOR İzlanda, Japonya, Güney Kore, Norveç ve İsviçre de üretime destek oranın yüzde 40 ı aştığı bildirildi. Türkiye ise yaklaşık yüzde 19 üretime destek oranı ile OECD içinde orta sıralarda yer aldı. Raporun tavsiyeler bölümünde devletlerin makro ekonomik, çevre, ticaret politikalarını tarım politikaları ile daha uyumlu hale getirmeleri istenirken, doğrudan destek yerine tarım alanındaki araştırmalara, eğitime ve altyapıya yatırım yapılmasına işaret edildi.

18

19 BORSA BORSADAN 17 1 milyar dolarlık ticaret hacmine sahip tıbbi aromatik bitki sektörü ATB Meclisi nde sorunlarını anlattı Antalya Ticaret Borsası Aromatik Bitkisel Ürünler Meslek Komitesi üyesi Ergin Civan, Tıbbi aromatik bitki sektörünün Türkiye de faaliyet gösteren borsalarda meslek komitesi haline gelmiş tek grup olduğunu söyledi. Civan, son 25 yılda sektörün büyüdüğünü ve ciddi bir gelişim sürecine girdiğini kaydetti. Antalya Ticaret Borsası (ATB) Eylül ayı meclis toplantısı ATB Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan başkanlığında yapıldı. Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, meclis üyelerine yönetimin 1 aylık çalışmaları hakkında bilgi verdi. Bu yıl 5 incisi Ekim tarihlerinde düzenlenecek Yöresel Ürünler Fuarı nın hazırlıklarıyla ilgili Meclis üyelerine bilgi veren Çandır, fuara bu yılki katılımın yoğun olmasını beklediklerini söyledi. Çandır, meclis üyelerinin kendi sektörleriyle ilgili sunum yapacağı Meclis te bu ayki sunumu Aromatik Bitkisel Ürünler ile Reçel ve Pekmezciler Meslek Komitesi üyesi de olan Ergin Civan ın yapacağını kaydetti. Tıbbi aromatik bitki sektörünün Türkiye de faaliyet gösteren borsalarda meslek komitesi haline gelmiş tek grup olduğunu kaydeden Civan, son 25 yılda sektörün büyüdüğünü ve ciddi bir gelişim sürecine girdiğini söyledi. Sektörel konuların değerlendirildiği Meclis te, Meclis üyesi ve Aromatik Bitkisel Ürünler ile Reçel ve Pekmezciler Meslek Komitesi üyesi Ergin Civan, üyelere kendi sektörüyle ilgili bilgi verdi. Tıbbi aromatik bitki sektörünün Türkiye de faaliyet gösteren borsalarda meslek komitesi haline gelmiş tek Ergin Civan grup olduğunu kaydeden Civan, son 25 yılda sektörün büyüdüğünü ve ciddi bir gelişim sürecine girdiğini söyledi. DAĞDA KEKİK TOPLAYAN İNSAN KALMADI Tıbbi aromatik bitki sektöründe kekiğin önemli bir kalem olduğunu belirten Civan, Türkiye den

20 18 GÜNCEL BORSA yılda yaklaşık 16 bin ton işlenmiş kekiğin dünyaya ihraç edildiğini belirtti. Civan, 2-3 bin ton da Türkiye de tüketildiğini düşünürsek 20 bin ton işlenmiş kekikten bahsediyoruz. Bu 80 bin ton yaş kekiğe tekabül ediyor dedi. Civan, Türkiye nin dünya kekik ihtiyacının yüzde 80 ini karşıladığına dikkat çekti. Kekikte tarla üretimine geçildiğini belirten Civan, Dağ köylerinde çıkıp kekik toplayacak insan kalmadı. Bugün satılan kekiğin yüzde 80 i tarla kekiği. İyi ki kekik ziraatine geçmişiz yoksa satacak ürün bulamayacaktık dedi. Civan işçiliği zor olan kekikte makineleşmeye geçmenin gerekliliğine dikkat çekti. EN KALİTELİ DEFNE BİZDE Dünyada tüketilen defne yaprağının yüzde 90 ının Türkiye de üretildiğini bildiren Ergin Civan, Dünyada en kaliteli defne yaprağı da Manavgat ve çevresinde yetişiyor dedi. Yılda 10 bin tonun üzerinde kuru defne yaprağı ihraç edildiğini kaydeden Civan, dünyanın en kaliteli defne yaprağının da Türkiye den ihracat edildiğini vurguladı. PAZARI HAZIR, ÜRETİM ARTIRILMALI Bazı kaynaklarda Yahya nın ekmeği olarak geçen keçiboynuzunun da bölge için önemli bir ürün olduğunu belirten Ergin Civan, yüzde 50 ye yakın doğal şeker barındıran keçiboynuzu ihracatının yılda 20 milyon doları geçtiğini belirtti. İçindeki mineraller bakımından zengin olan keçiboynuzunun pastacılık sektörü de dahil olmak üzere pek çok alanda kullanıldığını kaydeden Civan, çekirdeğinin bile işlenerek gıda katkı maddesi, dondurma ve süt ürünlerinde kıvam verici olarak kullanıldığını belirtti. Orman Bölge Müdürlükleri nin ağaçlandırma çalışmalarında yangına karşı dayanaklı keçiboynuzu fidanı dikmeye başladığını belirten Civan, bunun Keçiboynuzu üretimimiz iyi yılda 20 bin ton, kötü yılda 10 bin ton, bu üretimi yılda bin tona çıkabiliriz, keçiboynuzunun pazarı da hazır diye konuştu. KİMYONDA PAZARI KAYBET- TİK Geçmişte ziraati yoğun şekilde yapılan kimyonun son yıllarda verim sıkıntısı nedeniyle üretiminin düştüğünü belirten Civan, bin ton olan kimyon üretimimiz bin tona düştü. Kimyonda Hindistan 250 bin ton üretimiyle önde. Kimyon pazarında ihracatımızı kaybettik dedi. Anason üretiminde de Burdur ve çevresinin üretimde söz sahibi olduğunu kaydeden Civan, geçen yıl 12 bin ton anason üretildiğini belirtti. OTUN İHRACAT HEDEFİ 500 MİLYON DOLAR Tarihi bir sektör olan tıbbi aromatik bitkilerin ekonomi için önemli bir sektör olduğunu belirten Civan, gıda ve kozmetik sektöründe kullanılan tıbbi aromatik bitkilerin üretiminin artırılması gerektiğine dikkat çekti. Civan, tıbbi aromatik bitki sektöründe makineleşmeye geçilmesi gerektiğini belirterek, STK, özel sektör ve üniversitelerin işbirliğiyle projeler üretip uygulamaya koyması gerektiğini vurguladı. Civan, Şu an 200 milyon dolara yaklaşan tıbbi aromatik bitki ihracatımızın 2023 hedefi 500 milyon dolara ulaşmak. İthalatı da göz önüne aldığımızda 1 milyar dolarlık bir sektörden bahsediyoruz. Bu azımsanmayacak bir rakam. Bir çok insana dağ köylüsüne, kırsalda yaşayan insanlara ek gelir sağlayan bir sektör diye konuştu. Ergin Civan meclis üyelerinin kekik, defne ve keçiboynuzu üretimi ve ticaretine yönelik sorularını da yanıtladı. Sunumun ardından üyelere ekonomik beklenti anketi yapıldı.

21 BORSA YÖREX 2014 Bakanlara YÖREX ziyareti Antalya da Ekim 2014 tarihlerinde yapılacak 5. Yöresel Ürünler Fuarı nın (YÖREX) hazırlık çalışmaları sürüyor. Ankara da Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ve Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken i ziyaret eden Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır,Yöresel Ürünler Fuarı na davet etti. Ali Çandır, 62. Hükümetin kabinesinde yer alan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ın tekrar göreve seçilmesinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirirken, görevinde başarılar diledi. Çandır, Arınç a Yöresel Ürünler Projesi ni anlatırken, bu kapsamda bu yıl 5. düzenlenecek YÖREX e davet etti. Çandır, Arınç ın yakından takip ettiği Vakıf Zeytinliği projesiyle ilgili de bilgi verdi. Arınç, Çandır ın ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirirken, yöresel zenginliğin ekonomiye kazandırılmasının önemine dikkat çekti, fuar için başarılar diledi. ATB Başkanı Ali Çandır, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ı da ziyaret ederek, 62. Hükümetin kabinesinde yer alan Yılmaz a başarılar diledi. Bölgesel kalkınma ile ilgili görüşlerini Yılmaz a aktaran Ali Çandır, 19 Kalkınma Bakanlığı nın Yöresel Ürünler Projesine destek vermesi halinde daha sağlıklı yürüyeceğiz dedi. Çandır, Yılmaz ı YÖREX e davet ederken, coğrafi işaretli Döşemealtı halısı hediye etti. Bakan Yılmaz, yöresel ürünlerin yerel ekonomi ve bölgesel tanıtım açısından önemli olduğunu belirterek, YÖREX e başarılar diledi. Tarım Bakanı Eker den YÖREX e destek Antalya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Ali Çandır, EXPO 2016 Antalya Yönetim Kurulu Toplantısı na katılmak üzere Antalya ya gelen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker ile bir araya geldi. Bakan Eker i 5. Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX e davet eden Çandır, yöresel ürünlerin yüzde ini gıda ve tarım ürünlerinin oluşturduğuna dikkat çekti. 62. Hükümetin programında yerel ürünlerin desteklenmesine ilişkin kararı memnuniyetle karşıladıklarını kaydeden Ali Çandır, gıda ve tarım ürünlerinin ekonomi için önemine vurgu yaptı. Çandır, YÖREX in hedefleriyle ilgili Bakan Eker i bilgilendirdi. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, yerel ürünlerin önemine dikkat çekerek, bunların mutlaka desteklenmesi gerektiğini kaydetti. Yöresel Ürünler Fuarı kataloğunu inceleyen Eker, Anadolu nun ürün zengini olduğunu belirtti. Eker, Antalya Ticaret Borsası nın iyi bir organizasyona ev sahipliği yaptığını belirterek, Ali Çandır a teşekkür etti.

22 20 YÖREX 2014 Garnizon Komutanı na ziyaret Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır beraberindeki ATB Yönetim Kurulu Üyesi Halil Bülbül, ATB Genel Sekreteri Tolgahan Alavant ve ATB Danışmanı Ahmet Erol Köksalan ile birlikte Antalya Garnizon Komutanı Tuğgeneral İrfan Can ı ziyaret etti. Antalya Ticaret Borsası nın çalışmaları hakkında Tuğgeneral Can a bilgi veren Çandır, Can ı Ekim de EXPO Center da düzenlenecek 5. Yöresel Ürünler Fuarı na davet etti. Anadolu nun bütün yöresel ürünlerini Antalya da buluşturacak YÖREX in tam bir buluşma noktası olduğunu kaydeden Çandır, bu yıl fuara katılımın yoğun olduğunu bildirdi. Garnizon Komutanı Tuğgeneral İrfan Can, ekonomik kalkınmanın önemine dikkat çekerek, fuarların ekonomik canlanmayı sağlayan organizasyonlar olduğunu belirtti. Yöresel ürünlerin korunarak tüketiciye ulaştırılması gerektiğini kaydeden Can, Yöresel Ürünler Fuarı na öncülük eden Ali Çandır ve ekibine başarılar diledi. BORSA TESK DEN YÖREX E DESTEK ATB Başkanı Ali Çandır, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken i ziyaret ederek YÖREX e davet etti. Ali Çandır, TESK in YÖREX i kurumsal olarak desteklediğini belirterek, bu desteğin devamını diledi. Palandöken, küçük esnafın kalkınmasında yöresel ürünlerin önemine dikkat çekerek, YÖREX i desteklediklerini, desteklemeye de devam edeceklerini kaydetti. Çandır, ziyaretlerinde Antalya nın yöresel ürünlerini hediye etti.

23 BORSA YÖREX Halkın en sevdiği fuar YÖREX kapılarını açıyor ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, Geçmiş dört yılın birikimi ve deneyimi ile daha yoğun katılımlı ve coşkulu bir fuar olacak. Tüketim ve üretim alışkanlıklarının deforme olduğu bu günlerde, bu toprakların bize verdiği, binlerce yıllık medeniyetlerin bize emanet ettiği bu değerlere tekrar sahip çıkmak, bunları ekonomiye kazandırmak, insanımıza iş, aş edindirmek için çalışmalarımıza devam ediyoruz diye konuştu. Türkiye nin alanındaki ilk ve tek fuarı olma özelliği taşıyan, yöresel ürünlerin varlığını koruyup, geliştirmek ve yöresel ürün üreticilerin gelişmelerine yardımcı olmak amaçlarıyla düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı kapılarını açıyor. Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, 22 Ekim de açılacak fuar öncesinde fuarı destekleyen kurumların temsilcileriyle birlikte tanıtım toplantısı düzenledi. ATB Toplantı Salonu nda gerçekleşen toplantıya, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ahmet Dallı, Kültür ve Turizm İl Müdürü İbrahim Acar, ATSO Başkan Yardımcısı Ethem Tayfun Kavukçu, Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Bedrullah Erçin, Burdur Ticaret Borsası Meclis Başkanı Hikmet Çangır, BAGEV ve Burdur TSO Başkan Yardımcısı İbrahim Solak, Antalya Tanıtım Vakfı Başkanı Nizamettin Şen in yanı sıra çok sayıda kurum temsilcisi katıldı. Bu yıl 5 incisi düzenlenecek YÖREX ile yöresel ürünlerin önemi ve farkındalığı noktasında ciddi yol kat ettiklerini kaydeden ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, Geçmiş dört yılın birikimi ve deneyimi ile daha yoğun katılımlı ve coşkulu bir fuar olacak. Tüketim ve üretim alışkanlıklarının deforme olduğu bu günlerde, bu toprakların bize verdiği, binlerce yıllık medeniyetlerin bize emanet ettiği bu değerlere tek-

24 22 YÖREX 2014 rar sahip çıkmak, bunları ekonomiye kazandırmak, kısaca söylemek gerekirse insanımıza iş, aş edindirmek için çalışmalarımıza devam ediyoruz diye konuştu. Fuarın açılışına Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, TESK Başkanı Bendevi Palandöken ve Birleşmiş Milletler FAO temsilcisinin katılacağını bildiren Çandır, fuarın 26 Ekim e kadar görülebileceğini söyledi. BU FUARI ÖNEMSİYORUZ Çandır, Sizin Oraların Nesi Meşhur sloganıyla düzenlenen YÖREX in memleket özlemini gidereceğini belirterek, Bir taraftan yaşadığı yerden çeşitli sebeplerle ayrılmış insanları tekrar yörelerine götüreceğiz. Diğer taraftan çeşitli nedenlerle aşırı göçle boşalan ilçelerimizde, köylerimizde üretimi tekrar harekete geçirmek çaba sarf ediyoruz. Bu anlamda sloganlaştırdığımız bir söz de var. Bu toprakların bize verdikleri, bize öğrettikleri daha doğrusu Anadolu nun tüm nimetleri bu fuarda. Uzaklaştığımız Anadolu ayarlarına dönebilmek için bu fuarı önemsiyoruz diye konuştu. Yöresel ürünlerle ilgili farkındalık yaratmaya çalıştıklarını belirten Çandır, Bu bizim yöresel ürünlerle ilgili bir projemiz, bu fuarda bu projenin bir parçası. İlk başlandığında nette yöresel ürün satan firma çok az sayıda iken, şu anda oldukça fazla. Firmalarımız satış zincirleri ile anlaşma yaptılar ve ihracat planları yapmakta dedi. 325 KATILIMCI Fuarın 325 katılımcıyı ağırlayacağına dikkat çeken Çandır, Fuara 110 oda ve borsa, 51 farklı kurum, 9 kalkınma ajansı ve 155 firma katılacak. Yurdumuzdaki 62 il ve Kıbrıs bu BORSA seneki fuarımızda temsil edilecektir. Fuarın coğrafi işarete çok önem verdiğine dikkat çeken Çandır, ilk yılında 119 coğrafi işaretli olan ürün sayısı 183 ulaşmış durumda. Elimizden geleni yapmaya gayret ettik. Tüm kurumların destekleri ile bunu başardık. Şimdi Antalya da yaşayan ve dışarıdan gelen herkesin ziyaretini bekliyoruz diye konuştu. Sadece Fransa da yöresel ürünlerin 70 milyon dolar düzeyinde bir ticaret hacmi bulunduğunu vurgulayan Ali Çandır, Türkiye nin 3 bin 500 tane yöresel ürünü var. Bunu yakalaması çok mümkün. Bizim mutfaklarımızda ve evdeki kullanımlarımızda bu ürünleri tüketiyoruz. Hane halkının 13 milyar liralık mutfak giderinin yaklaşık yüzde 30 u da yöresel ürün dedi. FUARA GİRİŞ ÜCRETSİZ Çocukların özellikle fuara getirilmesini isteyen Çandır. Kendi ürünlerimize sahip çıkmak ve çocuklarımıza bu ürünleri bırakmak için bu fuarı ziyaret edelim. Çocuklarımız da bu zenginliklerimizi görsünler dedi. Fuara girişin ücretsiz olduğunu hatırlatan Çandır; Antalya nın 10 farklı noktasından saat 11:00 de hareket edecek ring seferleri olduğunu ve üzerinde YÖREX yazılı otobüslerle ücretsiz olarak fuar alanına ulaşımın sağlanacağını kaydetti. Çandır, fuara her gün Liman, Uncalı, Kundu, Güzeloba, Sigorta, Varsak,

25 BORSA Düden, Döşemealtı, Arapsuyu ve Aksu dan ücretsiz seferler yapılacağını duyurdu. Fuara 100 bin ziyaretçi beklediklerini aktaran Çandır, Türkiye de coğrafi işaretlenmiş ürünlerine katkı sağlayan bir gross marketin de standının olacağını belirtti. Birlikte hareket edebilme kültürünü harekete geçirme adında tüm projelerde kurum ve kuruluşlarla her zaman ortaklaşa çalıştıklarını kaydeden Çandır, turizm firmaları ile AKTOB ve rehberler odasının katkıları ile yabancı ziyaretçilerin fuarı ziyaretinin sağlanacağını belirtti. TÜM KENTİ FUARDA GÖRMEK İSTİYORUZ Ali Çandır şöyle devam etti: Biz çabaladık koşturduk. Rengârenk Türkiye haritasını gerçekleştirdik. Türkiye nin birçok yerinden 2 milyondan fazla yaşayanı olan Antalya mızda bu fuarı ziyaret etmeye bekliyoruz. Tüm kent yaşayanlarımızı fuarda görmek istiyoruz. Fuardan elde edilecek görüntülerle katılabilecek bir yarışmada düzenlenecek. Yarışma bahane bu görüntülerin tarihin sayfalarına kazınması amacımız. Basının desteği için teşekkür eden Çandır, Bu bizim projemiz. Bizim emeğimiz, bizim işimiz, bizim aşımız. Ortak paydamız son günlerde daha çok ihtiyaç duyduğumuz bir arada olma kültürünü ortaya çıkaracağız dedi. YÖREX Yöresel ürünlerin, medeniyetin geçmişteki birikimlerinin yansıması olduğuna işaret eden Antalya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ahmet Dallı, Bu fuar Anadolu coğrafyasının birikiminin yansıması. Ürünlerin patent ve coğrafi işaret almasına ve bir çok ürünün yeniden işlenmesine vesile olacak bu fuar dedi. BU BİR TÜRKİYE BULUŞMASI İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Acar, Her yıl çıtası yükseltilerek bu yıl beşincisini açacağımız bu fuarda sayın başkanın gayretlerini takdirle izliyoruz. Bu bir Türkiye buluşması. Antalya ön plana çıksa da tüm Türkiye nin tanıtımı yapılmakta. Gelen turist ve yerli misafirlerimizin çok dikkatini çekeceğine inanıyorum. Bize düşen de Antalya nın tanıtımını yapmak. Bize ayrılan stantta tanıtıma desteği vereceğiz şeklinde konuştu. GELENEKSEL ÜRÜNLERİN FUARI Anadolu nun çok farklı kültürleri, dinleri, tarımsal ürünleri bünyesinde bulunduran ve ev sahipliği yapan bir ülke olduğunu kaydeden Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Bedrullah Erçin, Bu geleneksel ürünlerin örf ve adetlerimizle bütünleştiği bir fuar. Hepimiz bir iki dönem geriye gidince köyle bir bağlantımız var. Bu bakımdan farklı illerdeki zenginliği buraya taşımak, kültür ve ürünlerin burada buluşması demek diye konuştu. Antalya nın marka bir il olduğunu aktaran Erçin, Bu ürünlerin sergilenmesi ile de bir zenginlik katılmış olacak. İnşallah önümüzdeki yılarda farklı ülkelerin de katılımı olur. Ortadoğu ve Balkan buluşması ve ardından uluslararası bir buluşma noktası olmasını temenni ediyorum dedi. YÖREX HALKIN EN SEVDİĞİ FUAR ANFAŞ Genel Müdür Yardımcısı Server Seçer, Antalya da halkın en sevdiği fuarın YÖREX olduğuna dikkat çekerken, Büyük zorluklarına rağmen gelişen bir fuar bu. Turizmcilerimize büyük görev düşmekte. Acentelerimiz turist otobüsleri ile fuarda yer alacak bu çok güzel bir haber. Yerli turistlerin de fuara çekilerek uluslararası hala gelmesi ve ihracata yol açması anlamında önemli. Bu fuar Türkiye de isim ve marka haline geldi diye konuştı. FUARIN MİSYONU ÖNEMLİ Antalya nın Türkiye nin dünyaya açılan kapısı olduğunu belirten Antalya Tanıtım Vakfı Başkanı Nizamettin Şen, Fuarın bu misyonu çok önemli. Türkiye nin aydınlık yüzü olarak bu ürün ve markaları yurt dışına taşıyacak bir yapı olacağına, bir festival ve mega etkinliğe dönüşeceğine inanıyorum dedi.

Anadolu. nesi meşhur. Sizin oraların. Antalya da buluşuyor

Anadolu. nesi meşhur. Sizin oraların. Antalya da buluşuyor Anadolu Antalya da buluşuyor Sizin oraların nesi meşhur 2 GÜNCEL BORSA BORSA GÜNCEL 1 BORSA Antalya Ticaret Borsası Yayın Organı Temmuz - Ağustos 2014 Sayı:47 Antalya Ticaret Borsası adına İMTİYAZ SAHİBİ

Detaylı

Antalya Ticaret Borsası Yayın Organı Kasım - Aralık 2014 Sayı:49

Antalya Ticaret Borsası Yayın Organı Kasım - Aralık 2014 Sayı:49 Antalya Ticaret Borsası Yayın Organı Kasım - Aralık 2014 Sayı:49 02 GÜNCEL BORSA BORSA GÜNCEL 1 BORSA Antalya Ticaret Borsası Yayın Organı Kasım - Aralık 2014 Sayı:49 Antalya Ticaret Borsası adına İMTİYAZ

Detaylı

İÇİNDEKİLER. Antalya Ticaret Borsası Akdeniz'de zeytini markalaştıracak 16-18 BORSANOMİ ANTALYA TİCARET BORSASI YAYIN ORGANI

İÇİNDEKİLER. Antalya Ticaret Borsası Akdeniz'de zeytini markalaştıracak 16-18 BORSANOMİ ANTALYA TİCARET BORSASI YAYIN ORGANI İÇİNDEKİLER BORSANOMİ ANTALYA TİCARET BORSASI YAYIN ORGANI Antalya Ticaret Borsası adına İMTİYAZ SAHİBİ GENEL YAYIN SORUMLUSU Ali ÇANDIR ATB Yönetim Kurulu Başkanı YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ Tolgahan ALAVANT ATB

Detaylı

Borsavizyon un 106. Sayısı ile 2014 yılına noktayı koyacağız.

Borsavizyon un 106. Sayısı ile 2014 yılına noktayı koyacağız. Sayı : 106 Sahibi Ankara Ticaret Borsası Adına Yönetim Kurulu Başkanı Faik YAVUZ Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Eyüp Şenol ÖMEROĞLU Genel Sekreter Yayın Kurulu Faik YAVUZ Mustafa BAKİLER Celal DEMİRER Yönetim

Detaylı

Anadolunun bereketi Yöresel Ürünler Fuarı nda buluştu

Anadolunun bereketi Yöresel Ürünler Fuarı nda buluştu Mart-Nisan 2010 Sayı: 26 Et ithalatında çözüm besicinin desteklenmesi! Çiçekçiler ucuz elektrik bekliyor Dünyadan: ÜRDÜN Anadolunun bereketi Yöresel Ürünler Fuarı nda buluştu 04 İÇİNDEKİLER YÖREX Anadolu

Detaylı

Tuta Absoluta Mücadelesinde Yol Haritası. Antalya Ticaret Borsası 90 yaşında. Hasatta büyük hayal kırıklığı. Kampüsten İşe projesi tamamlandı

Tuta Absoluta Mücadelesinde Yol Haritası. Antalya Ticaret Borsası 90 yaşında. Hasatta büyük hayal kırıklığı. Kampüsten İşe projesi tamamlandı Mayıs-Haziran 2010 Sayı: 26 SEKTÖREL FORUM Tuta Absoluta Mücadelesinde Yol Haritası (Domates Güvesi) Antalya Ticaret Borsası 90 yaşında Hasatta büyük hayal kırıklığı Kampüsten İşe projesi tamamlandı 04

Detaylı

Kekik, keçiboynuzu, çörekotu Toroslar ı terk ediyor

Kekik, keçiboynuzu, çörekotu Toroslar ı terk ediyor Antalya Ticaret Borsası Yayın Organı Mart-Nisan 2014 Sayı:45 Kekik, keçiboynuzu, çörekotu Toroslar ı terk ediyor 2 GÜNCEL BORSA BORSA GÜNCEL 3 BORSA BORSA Antalya Ticaret Borsası Yayın Organı Mart-Nisan

Detaylı

GÜNCEL. Antalya Ticaret Borsası Yayın Organı Mart - Nisan 2015 Sayı:51 ÇİÇEĞİN UMUDU BARIŞ

GÜNCEL. Antalya Ticaret Borsası Yayın Organı Mart - Nisan 2015 Sayı:51 ÇİÇEĞİN UMUDU BARIŞ GÜNCEL 1 Antalya Ticaret Borsası Yayın Organı Mart - Nisan 2015 Sayı:51 ÇİÇEĞİN UMUDU BARIŞ 2 GÜNCEL GÜNCEL 1 2 GÜNCEL BORSA Antalya Ticaret Borsası Yayın Organı Mart - Nisan 2015 Sayı:51 Antalya Ticaret

Detaylı

Antalya Ticaret Borsası Yayın Organı Mart-Nisan 2013 Sayı:39. Tarladan sofraya çilek

Antalya Ticaret Borsası Yayın Organı Mart-Nisan 2013 Sayı:39. Tarladan sofraya çilek BORSANOMİ Antalya Ticaret Borsası Yayın Organı Mart-Nisan 2013 Sayı:39 Tarladan sofraya çilek İÇİNDEKİLER BORSANOMİ ANTALYA TİCARET BORSASI YAYIN ORGANI Antalya Ticaret Borsası adına İMTİYAZ SAHİBİ GENEL

Detaylı

GÜNCEL. Antalya Ticaret Borsası Yayın Organı Mayıs - Haziran 2015 Sayı:52 TÜRKIYE NIN BIBER ÜSSÜ ANTALYA

GÜNCEL. Antalya Ticaret Borsası Yayın Organı Mayıs - Haziran 2015 Sayı:52 TÜRKIYE NIN BIBER ÜSSÜ ANTALYA GÜNCEL 1 Antalya Ticaret Borsası Yayın Organı Mayıs - Haziran 2015 Sayı:52 TÜRKIYE NIN BIBER ÜSSÜ ANTALYA 2 GÜNCEL GÜNCEL 1 2 GÜNCEL BORSA Antalya Ticaret Borsası Yayın Organı Mayıs - Haziran 2015 Sayı:52

Detaylı

Tıbbi ve aromatik bitkiler

Tıbbi ve aromatik bitkiler Mart Nisan 2009 Sayı:21 SEKTÖREL FORUM Tıbbi ve aromatik bitkiler Antalya Ticaret Borsası yönetimi, 4 yıllık yol haritasını çizdi Rifat Hisarcıklıoğlu yeniden TOBB başkanlığına seçildi 04 08 16 BORSA

Detaylı

Kapak. Haber. Rapor. Sağlık. Fuar

Kapak. Haber. Rapor. Sağlık. Fuar borsa 21 1 kapak 2 borsa 21 kapak içindekiler DİYARBAKIR TİCARET BORSASI YIL:7 SAYI: 45 Sahibi Diyarbakır Ticaret Borsası Adına Yönetim Kurulu Başkanı Ebubekir BAL Yazı İşleri Müdürü Kamiran KARADAĞ (Genel

Detaylı

TBMM Başkanı Şahin den YÖREX Fuarı na destek 3 TE. www.bagev.com

TBMM Başkanı Şahin den YÖREX Fuarı na destek 3 TE. www.bagev.com TBMM Başkanı Şahin den YÖREX Fuarı na destek Mehmet Ali Şahin, YÖREX 1. Yöresel Ürünler Fuarı nın, Anadolu değerlerine sahip çıkma anlamında önemli olduğunu ve bu fuarı desteklediğini ifade etti. Sizin

Detaylı

Burdur süt üretiminde 10 uncu sırada

Burdur süt üretiminde 10 uncu sırada Burdur Ticaret Borsası Yayın Organı Sayı: 5 Yıl: 2015 Burdur süt üretiminde 10 uncu sırada TOBB dan Burdur a Meslek Lisesi Burdur Feshane ye taşındı BURDUR TİCARET BORSASI 1 TEKE YÖRESİ ANA SPONSOR ANA

Detaylı

Süne ile mücadele ne zaman başlamalı?

Süne ile mücadele ne zaman başlamalı? Ocak Şubat 2009 Sayı:20 ATB Başkanı Ali Çandır: Birlikte hareket etme kültürü temel düsturumuz olmalıdır Vakif Zeytinliği, ATB nin programında Herşey EXPO 2014 için SEKTÖREL FORUM Süne ile mücadele ne

Detaylı

Kapak. Haber. Rapor. Sağlık. Fuar

Kapak. Haber. Rapor. Sağlık. Fuar içindekiler DİYARBAKIR TİCARET BORSASI YIL8 SAYI: 46 Sahibi Diyarbakır Ticaret Borsası Adına Yönetim Kurulu Başkanı Ebubekir BAL Yazı İşleri Müdürü Kamiran KARADAĞ (Genel Sekreter) Yayın Kurulu Ramazan

Detaylı

Eylül - Ekim 2010 Sayı: 29

Eylül - Ekim 2010 Sayı: 29 Eylül - Ekim 2010 Sayı: 29 04 İÇİNDEKİLER BORSA DAN ATB Başkanı Ali Çandır, Başbakan a borsaların sorunlarını anlattı Alanyalı köylülere doğru hasat eğitimi Zeytinpark A.Ş. kuruluş toplantısı yapıldı

Detaylı

ÇANAKKALE. TiCARET BORSASI DERGİSİ MART 2013 SAYI 2. Çanakkale İlgisi Eyfel i gölgede bıraktı ORGANİK ADA GÖKÇEADA. Çanakkale yi Dünyaya Açıyoruz

ÇANAKKALE. TiCARET BORSASI DERGİSİ MART 2013 SAYI 2. Çanakkale İlgisi Eyfel i gölgede bıraktı ORGANİK ADA GÖKÇEADA. Çanakkale yi Dünyaya Açıyoruz ÇANAKKALE TiCARET BORSASI MART 2013 SAYI 2 DERGİSİ Çanakkale İlgisi Eyfel i gölgede bıraktı ORGANİK ADA GÖKÇEADA Çanakkale yi Dünyaya Açıyoruz KALİTE POLİTİKAMIZ Tabi olduğumuz yasalar çerçevesinde, Kalite

Detaylı

ATSO AKADEMİ 2014 YILI I. DÖNEM EĞİTİM PROGRAMLARI (OCAK HAZİRAN 2014)

ATSO AKADEMİ 2014 YILI I. DÖNEM EĞİTİM PROGRAMLARI (OCAK HAZİRAN 2014) AKADEMİ ATSO AKADEMİ 2014 YILI I. DÖNEM EĞİTİM PROGRAMLARI (OCAK HAZİRAN 2014) Odamız 2014 yılı 1. dönem eğitim programları başlamış olup, ayrıntılı ve güncel bilgilere www.atso.org.tr/atso Akademi sayfasından

Detaylı

Kapak. Haber. Sektör. Görüş

Kapak. Haber. Sektör. Görüş borsa 21 1 kapak 2 borsa 21 kapak içindekiler DİYARBAKIR TİCARET BORSASI YIL8 SAYI: 43 Sahibi Diyarbakır Ticaret Borsası Adına Yönetim Kurulu Başkanı Ebubekir BAL Yazı İşleri Müdürü Kamiran KARADAĞ (Genel

Detaylı

Yeni Hal Yasası na doğru

Yeni Hal Yasası na doğru Temmuz Ağustos 2009 Sayı: 23 SEKTÖREL FORUM Yeni Hal Yasası na doğru ATB'den 300 bin TL'lik Tıbbi Aromatik Bitkiler Projesi Hisarcıklıoğlu: Türkiye birinci sınıf bir demokrasiye sahip olmalıdır. Tescil

Detaylı

Üretime değer katan, çevreye saygılı Antalya Organize Sanayi Bölgesi

Üretime değer katan, çevreye saygılı Antalya Organize Sanayi Bölgesi Üretime değer katan, çevreye saygılı Antalya Organize Sanayi Bölgesi Antalya Organize Sanayi Bölgesi son yıllardaki yoğun talep doğrultusunda 384 ha alandan, 692 ha alana ve 246 adet parselden 321 adet

Detaylı

ATSO dan HABERİNİZ OLSUN

ATSO dan HABERİNİZ OLSUN ATSO dan HABERİNİZ OLSUN www.atso.org.tr twitter.com/antalya_atso facebook.com/antalyatso youtube.com/user/antalyatso instagram.com/antalyatso www.atsovizyon.org.tr ATSO QR ATSO Mart - Nisan 2015 1 Türkiye

Detaylı

BAŞLARKEN > ve ticaret hayatlarını kolaylaştıracak, yurt dışına açılmalarını kolaylaştıracak hizmetlerimizi hayata geçirdik.

BAŞLARKEN > ve ticaret hayatlarını kolaylaştıracak, yurt dışına açılmalarını kolaylaştıracak hizmetlerimizi hayata geçirdik. BAŞLARKEN > Değerli Üyelerimiz 2010 ve 2011 görülen yüksek büyüme rakamlarının ardından 2012 yılına ekonomide yavaşlama beklentisi ile girmiştik. Beklentimiz olduğu gibi 2012 gerçekten de ekonominin yavaşladığı

Detaylı

Yıl : 3 Sayı : 9 Mayıs 2014. Başkanımıza hayırlı olsun...

Yıl : 3 Sayı : 9 Mayıs 2014. Başkanımıza hayırlı olsun... Yıl : 3 Sayı : 9 Mayıs 2014 Başkanımıza hayırlı olsun... Toprak o kadar cömert ki, dökülen her damla alın terinin karşılığını verir. YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ A. Tarık GÜNHAN Yön. Kur. Bşk. Yrd. YAYIN KURULU

Detaylı

Merhaba, Yayın Kurulu

Merhaba, Yayın Kurulu Merhaba, Açılım Dergisi olarak yeni sayımızla, yeni konularla tekrar sizlerle buluşmanın mutluluğu içindeyiz Bu sayımızda da ilginizi çekecek konularla bir kez daha sizlere ulaşırken, Samsun ve Odamız

Detaylı

SALİHLİ ''SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ SEKTÖRÜ İLE GÖRÜŞTÜK'' TİCARET BORSASI YIL : 2015 SAYI : 2

SALİHLİ ''SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ SEKTÖRÜ İLE GÖRÜŞTÜK'' TİCARET BORSASI YIL : 2015 SAYI : 2 SALİHLİ TİCARET BORSASI 49 YIL : 2015 SAYI : 2 OCAK 2015 ''SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ SEKTÖRÜ İLE GÖRÜŞTÜK'' Borsamız 2014 2015 Çekirdeksiz Kuru Üzüm Sezonunu Törenle Açtı Bölgemizin Laboratuar İhtiyacına Akıllı

Detaylı

Türk Is Dünyası'ndan ABD'ye Büyük Çıkarma

Türk Is Dünyası'ndan ABD'ye Büyük Çıkarma DENIZLI TICARET ODASI IKI AYLIK HABER» FINANS» ARASTIRMA VE INCELEME DERGISI 82 DENIZLI TICARET ODASI YIL 09 SAYI 82 OCAK 2014 Türk Is Dünyası'ndan ABD'ye Büyük Çıkarma KALEiÇi ALISVERiS GÜNLERi DTO HEYETi

Detaylı

TURİZM TECRÜBE İŞİDİR. Türkiye nin alanında önde gelen acentelerinden NOVİTAS TURİZM

TURİZM TECRÜBE İŞİDİR. Türkiye nin alanında önde gelen acentelerinden NOVİTAS TURİZM TURİZM TECRÜBE İŞİDİR Türkiye nin alanında önde gelen acentelerinden NOVİTAS TURİZM 18 yıllık deneyimini, 8 yıldır Kastamonu'luların hizmetine sunuyor Yurtiçi - yurtdışı uçak biletleri Yurtiçi - yurtdışı

Detaylı

Ocak-Şubat 2010 Sayı: 25. dosya. Yöresel Ürünler! Anadolu nun sahipsiz değerleri... araştırma. Mantarcılığın beşiği parlak günlerini arıyor

Ocak-Şubat 2010 Sayı: 25. dosya. Yöresel Ürünler! Anadolu nun sahipsiz değerleri... araştırma. Mantarcılığın beşiği parlak günlerini arıyor Ocak-Şubat 2010 Sayı: 25 dosya Yöresel Ürünler! Anadolu nun sahipsiz değerleri... araştırma Mantarcılığın beşiği parlak günlerini arıyor 04 İÇİNDEKİLER 08 BORSA DAN Isparta Tarımda küçük işletme kalmasın!

Detaylı