Çöpü doğru şekilde ayırarak. paradan iyi tasarruf etmek SARI BİDON

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Çöpü doğru şekilde ayırarak. paradan iyi tasarruf etmek SARI BİDON"

Transkript

1 Çöpü doğru şekilde ayırarak SARI BİDON Yeşil nokta Çoğu ambalajlar yeşil nokta ile işaretlenmiştir. Bu, imha masraflarının önceden satış fiyatı içinde olduğu anlamına gelmektedir. Her kimse ambalajları artık çöp bidonuna atıyorsa, o kimse yani iki katını ödemektedir. paradan iyi tasarruf etmek Sadece boş ambalajlar sarı bidona ve sarı çuvala atılmalı: Plastik folyeler Taşıma torbaları, torbalar, kaplama folyeleri Plastik şişeler Deterjan, çamaşır ve vücut bakım maddelerinin şişeleri Plastik kutular Margarin ve yoğurt kutuları Köpüklü maddeler Stiropordan olan meyve ve sebze kutuları Bileşik maddeler İçecek ve süt kartonları, vakum ambalajları Metaller Konserve ve içecek kutuları, kapaklar, folyeler, alüminyum kase ve kapaklar Bunlar atılmamalı! Kağıt, gazete, mukkava, kartonajlar = mavi bidon Cam = cam konteyneri Tekstil ürünleri Bir defa kullanılan yemek takımı Video ve müzik kasetleri Disketler, CD ler Bebek bezleri Halıfleksler, ev çöpü Metal tencereceler Plastik taslar Yeşil noktalı ambalajlarda imha etme masrafları satış fiyatı ile ödenmektedir, yani doğru şekilde ayrılmış ve imha edilmiş olduğunda sizin için herhangi ek çöp masrafları oluşmamaktadır.

2 BİYOLOJİK ARTIKLAR Biyolojik artıklar gübredir, çöp değildir! Biyolojik artıklar doğal artıklardır. Bunlar mutfakta ve bahçede oluşmaktadır ve değerli gübre toprağına veya biyolojik gaza dönüştürülebilmektedir. Ev idaresinde oluşan çöpün % 40 ı biyolojik çöptür. Biyolojik çöplerin toplanması kolaydır Mutfakta doğal artıkları temiz ve rahatça sağlam bir kağıt torbada veya mısır unu torbasında topluyorsunuz. Dolan kağıt torbayı yeşil biyolojik bidona atıyorsunuz. Biyolojik artık bidonunun hijiyeni için mutfak artıklarını asla açık olarak bidona atmamalısınız. Biyolojik artık bidonunun gölge bir yere ihtiyacı vardır ve bunu sık sık temizlemelisiniz. Kağıt torbalar ücretsizdir: Bunlar düzenli olarak bütün ev idarelerine dağıtılmaktadır. Öneri: Muhtemelen çok fazla biyolojik artık torbaları olan tanıdık ve komşularınıza da sorunuz. Bunlar size elbette kullanılmadan kağıt bidonuna atılmadan önce birkaç tanesini verirler. Çok fazla bahçe artıkları nereye? Şehire ait bahçe artık çuvalı (Kağıt çuval, 60 litre) biyolojik artık bidonunuzun boşaltılması esnasında birlikte imha edilmektedir. Bunu ucuz şekilde yakınınızdaki bir çok loto toto kırtasiye dükkanlarından temin edebilirsiniz. Büyük miktardaki bahçe çöplerini doğrudan Burgfarrnbach gübre alanına götürebilirsiniz. Biyolojik artık bidonları artık çöp bidonlarından daha ucuzdur. Harçları altında veya harç sayfamızda bulabilirsiniz. Biyolojik artıklarınızı kağıt mutfak peçetesine veya gazete kağıdına (Aşırı parlak kağıt değil) sarılmış olarak da biyolojik artık bidonuna atabilirsiniz. Aynı şekilde nemli kağıt ve mukavva artıkları (Sebze torbaları, pasta tepsileri, kağıt mendil kağıtları). ÖNEMLİ Bunlar biyolojik artık bidonuna atılır: Mutfak artıkları: Meyve ve sebze artıkları Yemek artıkları: Kahve filtresi ve çay poşetleri Bahçe artıkları: Çim kesimleri, dökülmüş yaprak Kesilmiş çiçek Kesilmiş çalılar Oda çiçekleri Diğer gübrelenebilir artıklar: Saman, kuru ot, tahta talaşlardan olan küçük hayvan tuvaleti ve pisliği Bunlar biyolojik artık bidonuna ATILMAZ: Paketlenmiş gıda maddesi, et ve balık artıkları (Çiğ) Plastik maddeler, plastik, bağlar ve tahta Madeni küçük hayvan ve kedi tuvaleti, taşlar Süpürge makinesi torbası, bebek bezleri ve hijiyen ürünleri sigara izmaritleri, kömür külü Kutular Cam Metaller ve teller İnşaat artıkları, taşlar ve çiçek saksıları Mantar tıpalar Boya ve makine yağı artıkları Plastik, biyolojik artıkları değersiz yapar. Sonradan ayrılması ekonomik değildir. Lütfen biyolojik artıkları asla plastik torbalarda toplamayınız, çünkü bunlar çürümez! Paketli gıda maddeleri artık çöpe atılır. Sadece tabii, temiz ayrılmış biyolojik artıklar değerlidir!

3 ESKİ KAĞIT Akıllı alternatif: Mısır unu biyolojik çöp torbaları Mısır unu biyolojik torbaları ve çuvalları ile biyolojik çöpünüzü şimdi daha kolay imha edeceksiniz. Avantajlarına kanaat getiriniz: Mısır unu torbası sıvıdan dolayı yumuşamaz ve tamamen gübrelenebilir. Yaz mevsiminde rahatsız edici kokuları, mantar ve kurt oluşmasını önleyeceksiniz. Kış mevsiminde biyolojik çöp bidonu içinde kolayca donmamaktadır. Biyolojik çöp bidonunuz temiz kalmaktadır ve o kadar fazla temizlenmesi gerekmemektedir. Kağıt, hammaddedir Çöp ekonomisini destekleyiniz! Toplama aracına sorunsuz boşaltılabilmesi için kağıt bidonunun fazla doldurulmamış olması önemlidir, yani kapağın kapatılmış olması gerekmektedir! Lütfen fazladan eski kağıdı bidonun yanına koymayınız! Bidonu muntazam olarak şekilde doldurmak için büyük karton paketleri ve mukavvaları ufaltınız. Özellikle büyük ve ele sığmayan miktarları doğrudan Recyclinghof da imha ediniz.. (Özel ev idareleri için ücretsiz) Nefes almasını sağlayınız! Mısır unu torbasının folyesi hava geçirir. Böylece nem biyolojik çöpten daha iyi buharlanmaktadır. Bu nedenle torbaları mutfağınızda lütfen kapalı bir kova içinde kullanmayınız. Aksine, en iyisi gerekli havalandırmayı sağlayan açık bir çuval tutucu alınız. Çünkü torbanın nefes alabilmesi gerekmektedir. Sadece bu şekilde bütün avantajlardan faydalanabilirsiniz. Pratik boylarda Mısır unu torbaları mutfak için çeşitli boylarda ve biyolojik çöp bidonu için uygun çuvallar mevcuttur. Çuval, pratik çelik mandallar ile bidonun kenarına emin bir şekilde tutturulmaktadır. Bundan daha hijiyenik olması neredeyse hiç mümkün değildir. Mısır unu çuvalları sadece biyolojik çöp bidonu İÇİNDE toplanmaktadır. Buna karşılık yanına konulanlar toplanılmamaktadır. İlave bidonlar çok ucuzdur! Artık çöp bidonlarından daha ucuz. Lütfen özel harç sayfamıza dikkat ediniz! Lütfen bu şekilde değil! Aşırı doldurulmuş bidonlar ve bidonun yanında fazladan eski kağıt götürülmemektedir. Kağıt, mukavva, kartonajdan oluşan ambalajlar = Mavi bidon Mısır unu torbalarını ve çuvallarını değişik dükkanlardan satın alabilirsiniz, bunlar başkalarının dışında drojeri dükkanlarında, kırtasiye dükkanlarında ve tütün ürünü satış yerlerinde bulunmaktadır. Özel ev idareleri için ücretsiz olarak sunduklarımız: 1-2 Aile evi Küçük bidon (120 l) veya büyük bidon (240 l) Kat dairesi Kişi başına 20 litre, boşaltma her 2 haftada bir Kişi başına 40 litre, boşaltma her 4 haftada bir

4 BÜYÜK EŞYA ÇÖPÜ Büyük eşya çöpünü doğru şekilde hazırlamak İş günlerinde büyük eşya çöpünü yeniden değerlendirme (Recycling) yerlerine götürünüz. Bir tarih kararlaştırıldığında, büyük ev döşeme ve kullanma eşyaları toplanılmaktadır. Apartman tesisleri için tarihler sadece bina idarecisi ile kararlaştırılmaktadır. ELEKTRONİK HURDA Elektronik hurdaları doğru şekilde imha etmek İster büyük ister küçük olsun, büyük eşya çöpleri toplama tarihinde hepsi toplanır. Saç kurutma makinesi, diş fırçası, kol saati, vs. gibi küçük ev eşyaları için ayrıca toplama tarihleri kararlaştırılamamaktadır. Bunlar büyük eşya çöpleri değildir. Bunlar çöp bidonuna da atılmaz. Lütfen bunları toplanmış şekilde Recyclinghof a getiriniz. Bunlar büyük eşya çöpleridir! Mobilya: Büyük ev döşeme eşyaları, minderler, bahçe mobilyaları, halıfleksler (Serme mal), vs. Büyük eşyalar: Kullanım eşyaları, bebek arabaları, büyük oyuncaklar, bisikletler, valizler, fırınlar vs. Bunlar büyük eşya çöpleri değildir! Araba lastikleri İnşaat molozu Örn. örme duvar, fayanslar, lavabolar İnşaat çöpleri Örn. pencere, kapı, tahta döşemeler, tahta tavanlar, laminat döşemeler Kağıt, mukavva, kartonlar vs. Bahçe çöpleri Artık çöp örn. Duvar kağıdı, ayakkabılar, bez parçaları, yemek takımları Özel çöp örn. Eski yağ, boyalar, piller, kimyasal maddeler Ambalajlar Yağ sobaları Büyük eşya çöplerini toplama tarihlerinizi zamanında planlayınız. Telefon ile danışma: Her tarih için yazılı olarak örn. bir dilekçe kartı veya e-formular ile altında veya e-posta yolu ile dilekçe verilmelidir. Ücretsiz dilekçe kartları, bir çok loto toto kırtasiye dükkanlarında bulunmaktadır. Bunlar elektronik hurdadır: Büyük ev aletleri: Soğutma aletleri, çamaşır makineleri, fırınlar, vs. Küçük ev aletleri: Ütü, diş fırçaları, kol saatleri, vs. Bilgi işleme ve iletişim tekniği aletleri: Televizyon, bilgisayar, diz üstü bilgisayarlar, vs. Oyuncak, spor ve boş zaman aletleri: Tren, video oyunları, elektrikli yapı parçaları olan spor donatımı, vs. Recyclinghof a büyük eşya çöpü, küçük eletronik aletler, inşaat molozu ve değerli maddeler de götürebilirsiniz.

5 ÖZEL ÇÖP Zararlı maddeleri ve zehirleri imha etmek Kimyeviler, boyalar ve zehirler iş günlerinde ücretsiz olarak Atzenhof Recyclinghof a verilebilir. Her defasında ilkbahar ve sonbaharda şehir çapında bir faaliyet haftası gerçekleşmektedir. Mobil araç bütün şehir semtlerinde kısa yoldan özel çöplerinizi almaktadır. Lütfen tam saatleri hakkında bilgi edininiz, durma süreleri kısmen sadece 30 dakikadır. Mobil zararlı madde aracı bunları almaktadır: Ev idaresi: Dezenfeksiyon maddeleri, yangın söndürücü, leke çıkartıcı, emprenye maddesi, yapıştırıcı, kondansatör, flüoresan lambaları (en fazla 10 adet), enerji tasarruf ampulleri, mobilya cilaları, civa içeren şalter ve termometreler, temizlik deterjanları, sprey kutuları (içindeki ile) Mutfak: Kızartma yağları, besin yağları vs. Hobi: Aşındırma maddeleri, kimyeviler, boya incelticileri, fotoğraf kimyevileri, tahta koruma maddesi, sertleştirici, cilalar, asitler, eriyikler, çözeltiler (Benzin, aseton vs.) fırça temizleyici (kullanılmış ve kullanılmamış) Bahçe: Bitki gübresi, bitki koruma maddesi, haşaratla mücadele maddesi, vs. Bunlar değil! Dispersiyon veya duvar boyası (Artık çöpe atılır) Piller (Satış yerinde geri verme olanağı) Her iş gününde özel ev idarelerinin özel çöpü ücretsiz olarak Atzenhof Recyclinghof ta imha edilebilmektedir. 20 litre/15 kg nun üzerindeki miktarları doğrudan Atzenhof Recyclinghof a götürünüz. ARTIK ÇÖP Geri kalan artık çöptür Artık çöpün imha edilmesi, çöp imha etmenin en pahalı türüdür. Böylece ev idareleri için en yüksek masraflar oluşmaktadır. Çöpler doğru şekilde ayrıldığında harçların farkedilebilir azalmasını sağlamaktadır. Bunlar artık çöp bidonuna atılır Paketli gıda maddesi Et ve balık artıkları Plastik madde, plastik, bağ, tahta, seramik ve porselen Madeni küçük hayvan tuvaleti, kedi tuvaleti Süpürge makinesi torbası, bebek bezleri ve hijiyen ürünleri Sigara izmaritleri, kömür külü Duvar kağıdı, ayakkabı, bez parçaları, yemek takımı, küçük oyuncaklar vs. Bunlar atılmaz! Özel çöp (Pil, vs.) İnşaat molozu (Taş, toprak, vs.) Elektronik hurda Büyük eşya çöpü Değerli çöp (Cam, kağıt, biyolojik artıklar vs.) Yeşil noktalı ambalajlar artık çöp bidonunda imha edilmemelidir. Bunlar kabaca temizlenmiş olarak sarı çuvala veya sarı bidona atılır! Cam, cam konteynerine, kağıt, kağıt bidonuna atılır. Çöpün kesin ve doğru şekilde ayrılması ile artık çöp miktarınızı azaltacaksınız. Daha küçük artık çöp bidonu ile çöp harçlarınızı düşüreceksiniz.

6 BİLGİ TELEFONU CAM Soruları yanıtlıyoruz Çöpün imha edilmesi ile ilişkin daha başka sorularınız varsa, danışma yerlerimiz memnuniyetle sizin hizmetinizdedir. Çöp danışmanlığı Mainstr. 51 ve Königsplatz 2 (Sozialrathaus) Pts Perş Saat arası Cm Saat arası Tel.: 0911/ Faks: 0911/ e-posta: Recyclinghof Fürth U-Bahnhalt Jakobinenstr., demiryolları işletmesi alanı yanında Tel.: Recyclinghof Atzenhof Vacher Str. 333 Tel.: Faks: Gübrelik yeri Burgfarrnbach, Breiter Steig/Veitsbronner Str. Toprak ve inşaat artıkları teslimat yeri Fabrika çıkışı, 88 üzerinden ulaşılabilir Veitsbronn istikameti Kıyafet dükkanı bulunan kullanılmış eşya yeri Industriestr. 46/ Arka bina Fürth-Bislohe Tel.: altında daima güncelleştirilmiş bilgileri, değişiklikleri ve açılış saatlerini öğrenebilirsiniz. BİLGİ Bidonların alınması ve temin edilmesi hakkında önemli bilgiler. Cam, değerli bir maddedir. Cam konteynerlerini, yakl. 100 tane şehir bölgesinde bulabilirsiniz. Önemli olan, eski cam ve şişelerinizi renklere göre ayırmanız ve kaba temizlenmiş şekilde ilgili bidona koymanızdır. Lütfen konteynerlerin yanına herhangi çöp bırakmayınız! Yeşil noktalı şişe ve camlar cam konteynerine atılmalıdır. Artık çöp bidonu Biyolojik artık bidonu Kağıt bidonu Sarı bidon Lütfen boşaltma gününde saat 6.30 dan itibaren bulunduğu yerin girişini açık tutunuz veya bidonları okak kenarına götürünüz. Lütfen bidonu boşaltma gününde saat 6.30 dan itibaren sokak kenarına koyunuz. Desteğiniz için çok teşekkürler. Son durum Eylül 2007 Artık çöp bidonunu eski cam ve şişeler ile doldurmayınız. Doğru şekilde imha edilmiş cam tekrar işlenebilir ve aynı zamanda pahalı artık çöp bidonunuzu hafifletmiş olursunuz. Stadt Fürth Abfallwirtschaft

ÇÖPLERİNİZİ DOĞRU AYIRIN

ÇÖPLERİNİZİ DOĞRU AYIRIN ÇÖPLERİNİZİ DOĞRU AYIRIN Türkisch Fürth te çöp ayırma Sarı bidon Giysi ve ayakkabı Kağıt Hacimli çöp Biyolojik çöpler Elektronik hurda Özel çöpler Diğer atıklar Cam BİLGİ Ayrıca Fürth teki geri dönüşüm

Detaylı

Bu değerli. mi yoksa. atılabilir mi? Çöple ilgili değerli ipuçları. Çöp Rehberİ

Bu değerli. mi yoksa. atılabilir mi? Çöple ilgili değerli ipuçları. Çöp Rehberİ Bu değerli mi yoksa atılabilir mi? Çöple ilgili değerli ipuçları. Çöp Rehberİ 1 Sayfalar dolusu akıllı sayfa. WBM de oturmanız çok güzel. Bu sayede büyük bir konut inşaatı şirketinin birçok avantajından

Detaylı

Bİlİnçlİ tüketelim, az çöp üretelim!

Bİlİnçlİ tüketelim, az çöp üretelim! # 03 YAZ 2010 ÜCRETSİZ Çevre, doğa ve sağlıklı bir yaşam için el ele Bİlİnçlİ tüketelim, az çöp üretelim! Greenpeace Direktörü Uygar Özesmi Berlin de Yekta Arman ile Söyleşi Yeşil Çember Bütün Almanya

Detaylı

Vefalı yardımcınız: «Mülli»

Vefalı yardımcınız: «Mülli» Vefalı yardımcınız: «Mülli» Ön ayırma işleminizi ve organik çöpü mutfakta toplamanızı kolaylaştıracak 10 litrelik Mülli yi 50 kağıt poşetle birlikte 6,00 Euro ya bizden temin edebilirsiniz.* Mülli den

Detaylı

Su ve Enerji Verimliliği

Su ve Enerji Verimliliği HAYATIN HER NOKTASINDA Su ve Enerji Verimliliği T.C. KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SU VE KANALİZASYON İDARESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İhtiyacın kadar kullanmak Bu bir dengedir. Aslında tasarruf denge demektir. Bizim

Detaylı

İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin İşyeri Tehlike Sınıfları Listesi / NACE Kodları. Az Tehlikeli Sınıfta Yer Alan İşler

İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin İşyeri Tehlike Sınıfları Listesi / NACE Kodları. Az Tehlikeli Sınıfta Yer Alan İşler www.isvesosyalguvenlik.com Mevzuat Bilgi Kültür - Haber Platformu İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin İşyeri Tehlike Sınıfları Listesi / NACE Kodları Sınıfta Yer Alan İşler 18 Nisan 2014 Tarihli Resmî Gazete

Detaylı

AL 422 T AL 423 T AL 423 TS

AL 422 T AL 423 T AL 423 TS AL 422 T AL 423 T AL 423 TS Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Modern tesislerde üretilen ve titiz kalite kontrol işlemlerinden geçirilen üründen en iyi verimi almanızı istiyoruz. Bu nedenle,

Detaylı

Yola devam. Moving on up. Kendi evinizde yaşama kılavuzu

Yola devam. Moving on up. Kendi evinizde yaşama kılavuzu Yola devam Moving on up Kendi evinizde yaşama kılavuzu Yola devam Kendi evinizde yaşama kılavuzu Moving on up Íçindekiler Eaves Başkanından Mesaj 5 1. Noktalı bölümün imzalanması 6 2. En baştan doğrusunu

Detaylı

Gastronomi Sektöründe Hijyen Kuralları

Gastronomi Sektöründe Hijyen Kuralları BILGI Gastronomi Sektöründe Hijyen Kuralları Almanya da her yıl, mikroorganizmaların ve özellikle de gıda maddelerinde bulunan bakteriler, virüsler veya parazitlerin neden olmuş olabileceği 100.000 in

Detaylı

Evinizi doğru havalandırın.

Evinizi doğru havalandırın. Evinizi doğru havalandırın. Dört duvarınız arasındaki iyi gelen hava hakkında herşey. www.wbm.de İÇİNDEKİLER KONUMUZ ISITMA 2 3 Evinizde rahat bir yaşam için faydalı bilgiler. Örneğin evdeki yaşam konusunda

Detaylı

BZA-M1209 RB TK TEK KAPILI BUZDOLABI KULLANIM KILAVUZU

BZA-M1209 RB TK TEK KAPILI BUZDOLABI KULLANIM KILAVUZU BZA-M1209 RB TK TEK KAPILI BUZDOLABI KULLANIM KILAVUZU Değerli Müşterimiz Beklentilerinizin üzerinde ürün sunmayı amaç edinen VESTEL, modern tesislerde özenle üretilen, titiz bir kalite kontrolünden geçirilen

Detaylı

MARKA TESCİL BAŞVURULARINA AİT MAL VE HİZMETLERİN SINIFLANDIRILMASINA İLİŞKİN TEBLİĞ (TPE: 2014/2)

MARKA TESCİL BAŞVURULARINA AİT MAL VE HİZMETLERİN SINIFLANDIRILMASINA İLİŞKİN TEBLİĞ (TPE: 2014/2) Resmi Gazete Tarihi: 08.12.2014 Resmi Gazete Sayısı: 29199 MARKA TESCİL BAŞVURULARINA AİT MAL VE HİZMETLERİN SINIFLANDIRILMASINA İLİŞKİN TEBLİĞ (TPE: 2014/2) Amaç ve kapsam MADDE 1 (1) Bu Tebliğin amacı,

Detaylı

Almene boliger for alle - TYRKISK - side 1. Herkese sosyal konut side 1

Almene boliger for alle - TYRKISK - side 1. Herkese sosyal konut side 1 Almene boliger for alle - TYRKISK - side 1 Herkese sosyal konut side 1 Önsöz Aşağ daki bilgiler genel ve yol göstericidir. Bu bilgiler konut organizasyonlar n n çoğu için geçerlidir, ama baz konut organizasyonlar

Detaylı

YURT İÇİ ÜRETİCİ FİYAT ENDEKSİ (Yİ-ÜFE) KULLANICILARI İÇİN REHBER

YURT İÇİ ÜRETİCİ FİYAT ENDEKSİ (Yİ-ÜFE) KULLANICILARI İÇİN REHBER T. C. T Ü R K İ Y E İ S T A T İ S T İ K K U R U M U B A Ş K A N L I Ğ I No : 04 Tarih : 04/02/2014 YURT İÇİ ÜRETİCİ FİYAT ENDEKSİ (Yİ-ÜFE) KULLANICILARI İÇİN REHBER Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE),

Detaylı

Okul Kantinlerine Dair. Özel Hijyen Kılavuzu

Okul Kantinlerine Dair. Özel Hijyen Kılavuzu Okul Kantinlerine Dair Özel Hijyen Kılavuzu İçindekiler Önsöz 03 Sunuş 05 Amaç 06 Kapsam 06 Genel Bilgiler 06 I. Bölüm 1. Dayanak 11 2. Tanımlar 11 II. Bölüm 3. Özel Hijyen Kuralları 15 3.1. Genel Şartlar

Detaylı

MEŞGALE ÖRNEKLERİ. Sıhhi ve Isı Tesisatı Malzeme ve Cihazları. Alkolsüz İçkiler Tarım Ürünleri Taşıt Araçları Servis ve Bakım İstasyonları

MEŞGALE ÖRNEKLERİ. Sıhhi ve Isı Tesisatı Malzeme ve Cihazları. Alkolsüz İçkiler Tarım Ürünleri Taşıt Araçları Servis ve Bakım İstasyonları MEŞGALE ÖRNEKLERİ Aktariye ve Kuruyemiş Ayakkabı Bahçe Kültürleri Bayındırlık Müteahhitleri Bilgisayar, Büro Makineleri ve Kırtasiye Bilumum İplik Bilumum Kara ve Deniz Motorları Boyahane, Elbise Temizleyicileri

Detaylı

T.C. KÜLTÜR VE TUR ZM BAKANLI I Ara t rma ve E itim Genel Müdürlü ü

T.C. KÜLTÜR VE TUR ZM BAKANLI I Ara t rma ve E itim Genel Müdürlü ü T.C. KÜLTÜR VE TUR ZM BAKANLI I Ara t rma ve E itim Genel Müdürlü ü Y YECEK VE ÇECEK SERV S Her Hakkı T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı na Aittir. İLETİŞİM: İsmet İnönü Bulvarı No:5 Kat: 9-10 Emek/ANKARA

Detaylı

Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu AL 161 B AL 181 B AL 181 BS AL 182 B AL 191 B

Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu AL 161 B AL 181 B AL 181 BS AL 182 B AL 191 B Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu AL 161 B AL 181 B AL 181 BS AL 182 B AL 191 B Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Modern tesislerde üretilen ve titiz kalite kontrol işlemlerinden geçirilen

Detaylı

Üç adımda sahip olmak istediğiniz makineye

Üç adımda sahip olmak istediğiniz makineye Setaltı bulaşık makineleri UC Serisi Üç adımda sahip olmak istediğiniz makineye UC-XL UC-L UC-M UC-S Önsöz Değerli gastronomlar, Son yıllarda gastronomi dünya çapında hızla değişim ve gelişim gösterdi.

Detaylı

ÇEVRE YÖNETİM SİSTEMİ

ÇEVRE YÖNETİM SİSTEMİ Sayfa: 1 / 22 1 AMAÇ 3 2 KAPSAM 3 3 İLGİLİ KANUN VE YÖNETMELİKLER 3 4 PROJE AŞAMASINDA İZİN ALMA İŞLEMLERİ 4 4.1 ÇEVRESEL ETKİ DEĞERLENDİRMESİ OLUMLU/ÇED GEREKLİ DEĞİLDİR KARARI 4 4.1.1 ÇED Olumlu/ÇED

Detaylı

Izgara ve Tost Makinesi Kullanma Kılavuzu AL 759

Izgara ve Tost Makinesi Kullanma Kılavuzu AL 759 Izgara ve Tost Makinesi Kullanma Kılavuzu AL 759 Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Altus ürününü tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yüksek kalite ve teknoloji ile üretilmiş olan ürününüzün

Detaylı

KULLANIM KILAVUZU SICAK SOĞUK SU SEBİLİ

KULLANIM KILAVUZU SICAK SOĞUK SU SEBİLİ KULLANIM KILAVUZU SICAK SOĞUK SU SEBİLİ BU KULLANIM KILAVUZU USS 85 MODELİNİ KAPSAMAKTADIR. BİLGİLENDİRME Değerli Müşterimiz, Uğur Soğutma A.Ş. tesislerinde büyük bir özenle üretilen, kalite kontrollerinden

Detaylı

T.C. ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞI ÇEVRE YÖNETİMİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ATIK PİL VE AKÜMÜLATÖRLERİN YÖNETİMİ PİL AKÜ

T.C. ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞI ÇEVRE YÖNETİMİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ATIK PİL VE AKÜMÜLATÖRLERİN YÖNETİMİ PİL AKÜ T.C. ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞI ÇEVRE YÖNETİMİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ATIK PİL VE AKÜMÜLATÖRLERİN YÖNETİMİ PİL AKÜ T.C. ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞI ÇEVRE YÖNETİMİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ATIK PİL VE AKÜMÜLATÖRLERİN YÖNETİMİ

Detaylı

Kavi (1) (Gine Domuzu) Bakım Rehberi

Kavi (1) (Gine Domuzu) Bakım Rehberi 1 Kavi (1) (Gine Domuzu) Bakım Rehberi Gine domuzları, bir aile evcili olmak için en sevimli ve harika hayvanlardır. 5 yıldan 7 yıla kadar ya da daha fazla yaşayabilirler; bu yüzden bir gine domuzu beslemeye

Detaylı

MAKİNA VE KİMYA ENDÜSTRİSİ KURUMU İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLIĞI YÖNERGESİ. BİRİNCİ BÖLÜM Genel Hükümler. Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanımlar, İlkeler, Esaslar

MAKİNA VE KİMYA ENDÜSTRİSİ KURUMU İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLIĞI YÖNERGESİ. BİRİNCİ BÖLÜM Genel Hükümler. Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanımlar, İlkeler, Esaslar MAKİNA VE KİMYA ENDÜSTRİSİ KURUMU İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLIĞI YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM Genel Hükümler Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanımlar, İlkeler, Esaslar Amaç Madde 1- Bu Yönergenin amacı, MKE Kurumunun bütün

Detaylı

GARANTİ VE BAKIM KİTABI. 14A_CPE_0220_TU.indd 1 25/02/2014 13:04:35

GARANTİ VE BAKIM KİTABI. 14A_CPE_0220_TU.indd 1 25/02/2014 13:04:35 GARANTİ VE BAKIM KİTABI 14A_CPE_0220_TU.indd 1 25/02/2014 13:04:35 Garanti belgesi Garanti sözleşmesi PEUGEOT garanti sözleşmesinin geçerlilik kazanması için, bu sertifika doldurulmalı ve satış noktasının

Detaylı

Deprem Eğitimi El Kitabı

Deprem Eğitimi El Kitabı Deprem Eğitimi El Kitabı İletİşİm Hayattır, Geleceğİmİzİ Bİrlİkte Kurtaralım Projesine Katkılarından Dolayı Türkiye Vodafone Vakfı na Teşekkür Ederiz. AKUT ARAMA KURTARMA DERNEĞİ AKUT KİTAPLIĞI YAYIN NO:4

Detaylı

Smmm. Mesut TOPCU Bursa SMMMO Başkanı

Smmm. Mesut TOPCU Bursa SMMMO Başkanı SUNUŞ Maliye Bakanlığı tarafından farklı nispetlerde amortisman oranlarının uygulamaya konması ile duran varlıklarda amortisman uygulaması oldukça zorlaşmış ve karmaşık hale gelmiştir. 28.04.2004 tarihinde

Detaylı

TANITIM VE KULLANIM EL KİTABI

TANITIM VE KULLANIM EL KİTABI 2. BÖLGE TANITIM VE KULLANIM EL KİTABI MÜŞTERİ HİZMETLERİ ÇAĞRI MERKEZİ 444 0 795 CANLI DESTEK www.soyak.com.tr E-POSTA info@soyak.com.tr SOYAK SİESTA TANITIM VE KULLANIM EL KİTABI Hoş geldiniz, SOYAK

Detaylı

YEDEK PARÇA KIŞ 2013 / 2014 ÖZEL KAMPANYASI

YEDEK PARÇA KIŞ 2013 / 2014 ÖZEL KAMPANYASI YEDEK PARÇA KIŞ 2013 / 2014 ÖZEL KAMPANYASI Yeni WIDOS Daha kapsamlı, daha net ve daima güncel! WIDOS taviz vermez: Optimize edilmiş, şimdi daha ayrıntılı yazılım tüm Wirtgen Group üretim serilerinin boşluksuz

Detaylı