TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ HÜRRİYET GAZETESİ...2 MİLLİYET GAZETESİ...5 SABAH GAZETESİ...9 RADİKAL GAZETESİ...

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 16.03.12 1 HÜRRİYET GAZETESİ...2 MİLLİYET GAZETESİ...5 SABAH GAZETESİ...9 RADİKAL GAZETESİ..."

Transkript

1 TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ HÜRRİYET GAZETESİ...2 Türk bankalarına Moody s darbesi Oh olsun demeyelim AB nin geleceği bizi ilgilendiriyor Giderler arttı, bütçe 2.6 milyar TL açık verdi Bayraktar: Vatandaş riskli binasını kendisi yıkmazsa biz yıkacağız Savunmada ilk 100 e girecek, havada fırsatı kaçırmayacak MİLLİYET GAZETESİ...5 IMF Yunanistan'a krediyi onayladı GOLDMAN BU KEZ KENDİSİ YOLUNDU : 2.2 MİLYAR $ THY biraz fazla hızlı mı büyüyor? Otomobilde vergi müjdesi Güngör Uras... Asansör üretiyoruz ama markalarımızı parlatamadık SABAH GAZETESİ...9 Milyonluk jetle akaryakıt vurgunu Belediye tahvili geliyor 270 milyar dolarlık yastık altı operasyonu Doğuş'tan yeni medya yatırımı RADİKAL GAZETESİ...11 Motorinin de yolu 5 liraya çıkıyor Türkiye'nin itici gücü Anadolu'da! HABERTÜRK GAZETESİ...14 BES'te devrim gibi karar Vatandaş krizi umursamıyor! Emisyon hacmi arttı DÜNYA GAZETESİ...17 Ege ve Karadeniz'e açılabiliriz İşsizlik yükselişe geçti OSMAN AROLAT... Yeni pazar ve müşteri keşfetme başarısı TEVFİK GÜNGÖR... Sanayi İstanbul dan nereye gider?

2 TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ HÜRRİYET GAZETESİ Türk bankalarına Moody s darbesi Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, 13 Türk finansal kurumunun kredi notlarını olası bir indirim için izlemeye aldığını duyurdu. Moodys'den yapılan açıklamada bu kararın gerekçesi olarak bu kuruluşların kredi değerlendirmelerinin Türkiye'nin kredi notunun üzerinde olmasını gösterdi. Moody's tarafından notları izlemeye alınan bankalar ve finans kurumları şöyle: Akbank, Garanti Bankası, İş Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, Denizbank, Türk Ekonomi Bankası, Türkiye Sınai Kalkınma Bankası, Ziraat Bankası, Halk Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası, Anadolubank, HSBC Bank ve Export Credit Bank of Turkey. Oh olsun demeyelim AB nin geleceği bizi ilgilendiriyor Avrupa Birliği nin (AB) önde gelen ülkelerindeki işadamlarıyla biraraya geldiklerini belirten Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Bir süre önce katıldığımız uluslararası toplantıda görüşme imkanı bulduğumuz işadamları, kendileri için bir şey yapmamızı istediler. Bizim yöneticilerimizle, hükümet üyelerimizle biraz konuşsanız, biraz anlatsanız. Türkiye de neler yaptığınızı, konulara nasıl yaklaştığınızı biraz paylaşsanız dediler. Bu bizim için gerçekten önemli dedi. Ali Babacan, bunların sevindirici olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti: Hemen yanı başımızdaki ülkelerde ekonomilerde işler bu noktalara geldiyse, ihracatımızın yüzde 45 ini yaptığımız, finans kanallarıyla yoğun bağlarımızın olduğu Avrupa nın geleceğinin bizi çok çok yakından ilgilendirdiğini vurgulamak istiyorum. Ne halleri varsa görsünler, iyi oldu, bizi o kadar uğraştırdılar üye yapmadılar, şimdi de başlarına bunlar geldi, oh olsun diye tavır içine asla girmememiz gerekiyor. Biz Avrupa yız bir şey olmaz AVRUPA nın yaşadıklarını itibarlı bir firma örneğiyle açıklayan Ali Babacan, sözlerini şöyle sürdürdü: İtibarlı firma düşünün, bankalarda kredisi sonuna kadar açık. O itibara güvenip de hesap kitapta yanılmaya başlarsa sadece sözle giden itibar bir süre sonra kesintiye uğrayabilir. İşte Avrupa nın yaşadığı böyle. Biz Avrupa yız bize bir şey olmaz. Milli gelirimizin yüze 60 ı borç nedir ki, derken ciddi itibar kaybı piyasalarda başladı. 25 ülkenin yaptığı anlaşma her ülke için hedefler gösterip belli sürede bütçe açıklarını yüzde 3 e indirmekle ilgili. Biz yüzde 1.4 lük açıkla tamamladık. Borç stokunu yüzde 39 la kapatmış olacağız. Giderler arttı, bütçe 2.6 milyar TL açık verdi Merkezi yönetim bütçesi, faiz ve faiz dışı giderlerdeki artışa karşın vergi geliri tahsilatındaki sınırlı yükselişe bağlı olarak şubat ayında 2.6 milyar lira açık verdi. Geçen yılın aynı ayında bütçe 988 milyon lira fazla vermişti. Maliye Bakanlığı ndan yapılan açıklamaya göre, faiz dışı fazla (FDF) Şubat ta yüzde 16.6 azalarak 6 milyar lira düzeyinde gerçekleşti. Şubatta giderler yüzde 28 artarak milyar lira olurken, faiz hariç giderlerde yüzde 23.8, faiz giderlerinde ise yüzde 39.6 düzeyinde artış meydana geldi.

3 TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ Şubatta faiz hariç giderler 21.5 milyar lira, faiz giderleri de 8.6 milyar lira oldu. Verilere göre şubatta bütçe gelirleri yüzde 12.1 artarak 27.5 milyar lira, vergi gelirleri de yüzde 7.8 artışla 22.7 milyar lira olarak gerçekleşti. Merkezi yönetim bütçesi ocak-şubat döneminde 900 milyon lira açık verdi. İki ayda bütçe giderleri yüzde 22.7 artarak 56.5 milyar liraya, gelirleri de yüzde 15.7 artarak 55.6 milyar lira olarak gerçekleşti. Bayraktar: Vatandaş riskli binasını kendisi yıkmazsa biz yıkacağız Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Kentsel dönüşüm kapsamına alınan riskli alanlardaki binaları vatandaş kendi yıkmazsa biz yıkacağız mesajını verdi. Bayraktar, kentsel dönüşüm tasarısının Meclis Genel Kurulu ndaki görüşmelerinde, kentsel dönüşüm konusunda beklemeye tahammüllerinin olmadığını açıkladı. Türkiye de bir çok riskli konutun bulunduğuna işaret eden Bayraktar, şöyle konuştu: Vatandaşın kendi binasını kendisinin yıkması ve yapması öncelikli hedefimiz. Bu yolla yıkım sağlanamazsa mahallî idarelerin de iştiraki ile mülki amirler tarafından tahliye ve yıkım işlemi yapılacak veya yaptırılacaktır. Bina sahiplerince veya idarece yıktırılmadığı tespit edilen riskli yapılar Bakanlıkça da yıktırılabilecek. Kanunun özünde, anlaşma usulü esas. Yeniden yapımda da hissedarların 2/3 le karar verecekleri ve kendilerinin yapması esas alınmıştır. Afet dönüşümü yapmak mecburiyeti varsa kamulaştırma ve acele kamulaştırma yoluna gidilecektir. Savunmada ilk 100 e girecek, havada fırsatı kaçırmayacak Türkiye de F-16 savaş uçağı üretimiyle adını duyuran ve 850 milyon dolar ciroya ulaşarak dünyanın ilk 100 savunma şirketi arasına girmeye hazırlanan TAI-TUSAŞ halka açılıyor. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası nda (İMKB) gonga kadar geçecek süreyi 10 ile 12 hafta arası hesaplıyoruz diyen TUSAŞ Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı, şirketin bu süreçte şeffaf hale geleceğini söyledi. Airbus un önümüzdeki günlerde 8-10 milyar dolarlık iş paketini alt yüklenicilere dağıtacağını ifade eden Dörtkaşlı, Bu 30 yılda bir gelecek bir fırsat. Buradan iş payı almaya talibiz. Biz en az 4-5 milyar dolarlık işi hedefliyoruz dedi. Dörtkaşlı şunları söyledi: Hedef 1 milyar dolar TAI nin yılları arasında ortalama cirosu milyon dolar idi. Hisselerin millileştirilmesi ve TAI ile TUSAŞ ın birleştirilmesinin ardından her yıl ciroyu yaklaşık yüzde 50 artırdık de 92 milyon dolarla başlayıp, 2010 da 572 milyon dolara getirdik. Bu yıl gelir hesaplama yöntemlerimiz değişti. Solo TUSAŞ 761 milyon dolar, konsolide 848 milyon dolara ulaştık yılında 528 milyon dolar ihracat, 160 milyon dolar karımız var yılı hedefimiz 1 milyar dolar ciroyu aşmak. Savunma firmaları ilk 100 listesine bu yıl gireceğimizi düşünüyoruz. Geçen yıl kenarından dönmüştük.

4 TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ Halka açılacağız Halka açılma konusunda adım adım kararlar alınarak ve prensipler belirlenerek hazırlıklar sürüyor. Bağımsız denetleme raporlarının hazırlanması ve ana sözleşme tadilatlarının yapılması gibi bazı hukuki süreçlerin üzerinde çalışıyoruz. İş yatırım, aracı kurum olarak seçildi. Piyasa durumlarına göre işlemler tamamlanıp beklemeye geçilecek. Nihai kararı müteakip düğmeye basılması ile İMKB de gonga kadar geçecek süre 10 ile 12 hafta arası olarak hesaplanıyor. Bu arada hem Airbus hem Boeing e sivil uçak için üretim yapıyoruz. Airbus 8-10 milyar dolarlık iş paketini önümüzdeki günlerde alt yüklenicilere dağıtacak. Bu 30 yılda bir gelecek bir fırsat. Fırsat kaçtı mı bir daha gelmesi için 30 yıl beklemek gerek. Buradan iş payı almaya talibiz.

5 TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ MİLLİYET GAZETESİ IMF Yunanistan'a krediyi onayladı Uluslararası Para Fonu (IMF), Yunanistan a 28 milyar avroluk kredi desteğini onayladı. IMF den yapılan açıklamada, Fonun icra kurulunun, Yunanistan a ikinci kurtarma paketi kapsamında 28 milyar avro kredi sağlanmasını onayladığı bildirildi. Açıklamada, kredinin 1,65 milyar avroluk kısmının hemen serbest bırakılacağı belirtildi. IMF nin Yunanistan için onayladığı 28 milyar avro kredi desteği, AB ve IMF tarafından Yunanistan için hazırlanan 130 milyar avroluk ikinci kurtarma paketinin bir parçasını oluşturuyor. GOLDMAN BU KEZ KENDİSİ YOLUNDU : 2.2 MİLYAR $ ABD li dev yatırım bankası Goldman Sachs ın üst düzey bir yöneticisinin New York Times gazetesine çok sert bir makale yazarak Goldman ın zehirli ve zararlı uygulamalarını anlatması bankaya pahalıya patladı Greg Smith adlı yöneticinin istifasını vermeden önce birçok Goldman Sachs çalışanının müşterilerini kukla olarak gördüğünü ve müşterilerini yolmaktan bahsettiğini açıklaması Goldman hisselerinde deprem yarattı. New York Borsası nda işlem gören Goldman hisseleri önceki gün yüzde 3.4 değer kaybederek bankanın değerini 2.2 milyar dolar düşürdü. Bloomberg Haber Ajansı, bu düşüşün Goldman ın da yer aldığı 81 şirketli Standard & Poor s 500 Financials endeksindeki en büyük 3 üncü değer kaybı olarak kayda geçtiğini yazdı. 12 yıl Goldman Sachs ta çalışan Greg Smith Beni hasta ediyorlar diyerek hem istifasını sunmuş, hem de Goldman Sachs ın müşterileri sağmak üzerine çalıştığını iddia eden bir makale kaleme almıştı. Goldman CEO su Lloyd Blankfein i bankayı kötü yönetmekle suçlayan Smith e bankadan Aynı fikirde değiliz yanıtı geldi. Goldman Sachs, mortgage konusunda yatırımcıları yanlış yönlendirdiği gerekçesiyle 550 milyon dolar ceza ödemişti. Vegas taki fuhuş örneği Greg Smith in makalesi Wall Street te ana gündem maddesi oldu. T2 Partners adlı hedge fonun kurucusu Whitney Tilson, Goldman ın müşterilerinin çıkarını göz ardı eder biçimde kâr peşinde koşmasının, Goldman çalışanlarının müşterileri hakkında saygısız yorumlarda bulunmasının bence artık haber değeri yok. Bu Las Vegas ta fuhuş yapılıyor başlıklı bir haber yapmak gibi... yorumunda bulundu. THY biraz fazla hızlı mı büyüyor? THY, ABD'li New York Times'ın internet sitesinde yayımlanan bir habere konu oldu. THY'nin son 10 yıldaki büyümesine dikkat çekilen haberde, bu büyüme hızının ekonomistlerin kafalarında 'soru işareti' yarattığı yazıldı. ABD'nin saygın gazetelerinden New York Times (NYT), Türk Hava Yolları'nın (THY), ''hızlı büyüme politikasını'' koruduğunu, Avrupa ve Ortadoğu'daki diğer havayolları içinde tek bir havaalanından (İstanbul) en çok güzergaha direkt (aktarmasız) uçan havayolunun THY olduğunu yazdı.

6 TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ Gazetenin internet sitesinde çıkan haberde, THY'nın İstanbul'dan dünyada tam 189 farklı güzergaha uçan havayolu olduğunun altını çizerek THY'nın, bu rakamla Lufthansa'yı da geride bıraktığını yazdı. THY'nın sadece hızlı şekilde güzergah sayısını artırmayıp aynı zamanda yolcu sayısını da yükselttiğine dikkati çeken gazete, 2010'a kadarki son 10 yıllık dönemde THY'nın taşıdığı yolcu sayısını da üçe katladığını, bunda özellikle Kuzey Amerika ve Asya'ya artan uçuşlarının büyük rol oynadığını belirtti. THY'nın üyesi bulunduğu Star Alliance'ın iş geliştirmeden sorumlu Başkan Yardımcısı Horst Findeisen gazeteye telefonla yaptığı açıklamada, ''Türkiye, halen büyümenin olduğu bir bölgede bulunuyor ve talebi karşılamak için de güzergahlar geliştiriyor'' dediği belirtildi. Türkiye'de 43 havaalanı bulunduğuna ve THY'nın müşterilerinin neredeyse yarısının ülke içinde seyahat ettiğine de değinilen yazıda, THY Genel Müdürü Temel Kotil'in, ''Bizim Körfez ülkelerinin havayollarında olmayan, güçlü bir iç pazarımız var'' dediği de kaydedildi. Gazeteye konuşan THY üst düzey yetkililerinden Ali Genç'in de Türkiye'nin Avrupa'ya yakın olması nedeniyle, THY'nın, işletmesi daha az pahalı olan ve az yolcuyla da kar getirebilen daha dar gövdeli uçaklarının, Avrupa'daki küçük pazarlar da dahil, tüm pazarlara erişebilmesini sağladığını söylediği de kaydedildi. 'BİRAZ FAZLA MI BÜYÜYOR?' Haberde Türkiye'de hükümetin THY'nın gelişmesine destek verdiği, THY'nın 2006'da özelleştirildiği ve THY'nın 2012'de Sabiha Gökçen Havaalanı'nda 372 bin metrekarelik yeni büyük bir hizmet tesisi açacağı da bildirildi. Gazete, bazı havayolu ekonomistlerinin kafalarında, ''THY acaba biraz fazla hızlı mı büyüyor?'' sorusunun yer aldığını da yazdı. Otomobilde vergi müjdesi Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, süreç içerisinde otomobilin özel tüketim vasıtası olmaktan çıkacağını belirterek, "Günlük ihtiyaçlardan biri haline gelecektir. Bunun üzerindeki vergi yükleri de süreç içerisinde azalacak" dedi. Ergün, Türkiye Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği'nin (TAYSAD) 34. Olağan Genel Kurul'unda, bugünün Türkiye'sini herhangi bir yönden geçmişin Türkiye'si ile kıyaslamanın mümkün olmadığını kaydetti. Bakan Ergün, 2011 yılında, 2010 yılına göre yüzde 15'lik bir artış ile 910 bin 867 adetlik iç pazar büyüklüğüne ulaşıldığını anımsatarak, 600 bine ulaşan yurt içi otomobil pazarının yüzde 70'lik kısmını ise ithal araçların oluşturduğunu ifade etti. "Otomobil lüks olmaktan çıkacak" Bu tabloyu değiştirmek için, Türkiye'de daha fazla binek otomobil üretilmesini sağlanması ve bunun da ötesinde kendi otomobil markasını oluşturmak gerektiğini belirten Ergün, şunları kaydetti: "2012 yılında özellikle gelişmiş AB ülkelerinde yaşanan ekonomik sorunların da etkisi ile otomotiv pazarında bir miktar daralma yaşanacak. Sanayimizin, ihracatın yoğun olduğu bu bölgelerdeki dalgalanmayı gelişmekte olan yeni pazarlardaki iş hacimlerini artırarak dengeleyebileceğimizi düşünüyorum. Elbette bazı pazarlarımız daralabilir ama yeni heyecanlı, pazarlar var. Otomobil konusuna bizim kadar doymamış pazarlar var.

7 TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ Otomobil süreç içerisinde özel tüketim vasıtası olmaktan çıkacaktır. Günlük ihtiyaçlardan biri haline gelecektir. Bunun üzerindeki vergi yükleri de süreç içerisinde azalacak. Türkiye bütçesinin imkanları geliştikçe bazı alanlardaki vergiler azalacaktır. Vergiler kademeli olarak biraz azaldığında ya da alternatif değişim modelleri geliştiğinde Türkiye kendi içinde daha büyük potansiyel enerjiye sahip otomotiv sektörü açısından. Bunun kinetik enerjiye dönüştüğünü o zaman gördüğümüzde şimdiden bu hazırlığı yapanlar kazanır. Yapmayanlar kazanmaz. O potansiyeli görüp yeni markaya yeni tasarımı ortaya koyanlar kazanacaktır. Bu potansiyeli de görmekte fayda var." Nihat Ergün, 2012 yılının zor bir yıl olacağının açık olduğunu dile getirerek, Türkiye ekonomisi 2009 gibi bir süreçten güçlenerek çıktığını, 2012 yılındaki bazı zorlukların içinden de güçlenerek çıkacak kabiliyete sahip bulunduğunu anlattı. Ergün, "Bu nedenle, 2012 yılının risklerinin farkında olmalı, ancak bu süreçte orta ve uzun vadeli hedeflerimizi muhafaza etmeliyiz. Türkiye, 2023 yılında 500 milyar dolar ihracat yapacak ise bunun aşağı yukarı 75 milyar doları otomotiv sektörüne ait olacaktır" dedi. Güngör Uras... Asansör üretiyoruz ama markalarımızı parlatamadık Bizim markalaşmış, markası içeride dışarıda tanınan asansör ve yürüyen merdiven firmalarımız neden yok? Neden yüksek katlı binalarda ve alışveriş merkezlerinde kurulu asansör ve yürüyen merdivenler genelde Otis, Thyssen Krup, Kone, Schindler gibi yabancı markaları taşıyor? Merak ettim. Sordum, soruşturdum. Oysa biz, asansör de yürüyen merdiven de yapabiliyormuşuz. Bunları yapabilen firmalarımızın sayısı çokmuş ama marka yaratma becerisini gösterememişiz. Bugüne kadar bize anlatıldığına göre, 1872 yılında New York ta bir binanın içine Elisha Otis in ilk yolcu asansörünü kurması çok katlı binaların inşasını başlattı. İlk yürüyen merdiveni 1892 yılında Amerikalı Jesse W.Reno yaptı. Merdiven Otis tesislerinde geliştirildi yılından sonra kullanılmaya başlandı. Türkiye de çok sayıda bina yapılıyor. Şimdilerde çoğu çok katlı. Az katlılara da çok katlılara da asansör takılıyor. Türkiye de büyük bir asansör ve yürüyen merdiven pazarı var. Çok sayıda alışveriş merkezi var. Alışveriş merkezleri ve insan trafiğinin yoğun olduğu tesislere yürüyen merdiven yapılıyor. Pazar büyük Böyle bir pazar başka ülkelerde yok. Asya ülkeleri hariç dünyada inşaat sektöründe durgunluk var. Bana anlatıldığına göre dünyanın asansör firmaları bu nedenle Türk pazarına ağızları sulanarak bakıyor. Sektör adına kamuoyu yaratmak yönünde ciddi çalışmalarının olduğunu Asansör Sektörel Gelişim Platformu Raporu ndan aldığım bilgilere göre, şimdilerde Türkiye de çalışır durumda 250 bin asansör varmış yılına kadar yılda 8 bin asansör talebi varken yıllık talep 20 bine yükselmiş. Yürüyen merdiven talebi yılda 400 adetmiş. Yılda 102 milyon dolarlık asansör ithalatı harcamamız varmış. Gelelim bizim ülkedeki duruma... Türkiye de asansör montaj ve bakımı yapan 2.500, asansör parçaları üreten 800 firma var.

8 TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ Bir asansörde 10 bin farklı parça olurmuş. En önemli (gözle görünen) parçalar ray, halat, motor, kumanda panosu, fren tertibatı ve regülatörmüş... Bu işin teknolojisi makine-motor ve fren tertibatı ile hız regülatöründe imiş. Bizim yerli üretim makine-motor ve hız regülatörlerinin teknolojisi gereken yüksek hızlı asansörleri yapabilmek adına yeterli olmadığı için, bizdeki asansör firmaları yerli girdilerle genelde en çok 2 m/sn ye hızda (saniyede 2 m. tırmanan) asansörleri yapabiliyormuş... Hız ve güvenlik önemli İthal girdi kullanarak katlı binalara 3-4 m/sn hızlarda güvenli asansörler yapabilen yerli üreticilerimiz de varmış. Yüksek hızlı asansörleri yapmak için gerekli insan, iş gücü ve mühendislik bilgisine sahip olmamıza rağmen, teknolojik yetersizliklerden dolayı çok yüksek katlı bina ve gökdelenlerin pazarını yabancı menşeli firmalara kaptırıyormuşuz. Günümüzde katlı binalarda en az 3-4 m/sn hızla işleyen asansörler gerekiyormuş. Tayvan da Taipei de yapılan 106 katlı binadaki asansör zeminden çatıya 30 saniyede çıkabiliyormuş. Markaları kamuoyunca yeteri kadar bilinmese de alçak katlı binaların asansör ihtiyacını ithal asansör kalitesi ve güvenliğinde inşa eden, anahtar teslimi yerli üretim yapan gerçek anlamda kurumsallaşmış en az 50 dolayında yerli marka asansör firmamız varmış. Yürüyen merdivenlerde de yerli üreticilerimiz yüzde yüz yerli üretim gerçekleştirebiliyormuş. Yerli asansör üreticisi firmaların 2011 yılı ihracat gelirleri 90 milyon dolar olarak tahmin ediliyor.

9 TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ SABAH GAZETESİ Milyonluk jetle akaryakıt vurgunu İşadamlarına jet uçak kiralayan 5 özel havayolu şirketi 120 milyonluk akaryakıt vurgunu yaptı. İhrakiye lisansları iptal edilen şirketlere vergi incelemesi başlatılacak Havacılık sektörünün gelişmesiyle birlikte mantar gibi çoğalan şirketler hileye başvurmaya başladı. İşadamlarına milyonluk jetleri kiralayan 5 şirket akaryakıt vurgunuyla devleti zarara uğrattı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Devlet Hava Meydanları İşlemesi (DHMİ) ile yaptığı soruşturmada özel uçak kiralayan 5 özel havayolu şirketinin bugüne kadar piyasa değeri 120 milyon TL'yi aşan yaklaşık 30 bin ton akaryakıt kaçakçılığı yaptığını tespit etti. Uluslararası hava kuralları gereği hava ve deniz araçlarına akaryakıtlar vergisiz satılıyor. Bu taşıtlara akaryakıt satılması için "ihrakiye" lisansı alınması gerekiyor. Geçtiğimiz yıl istasyonlarda jet yakıtı satıldığını tespit eden kurum, özel havayolu şirketleri ve ihrakiye lisansı sahiplerini mercek altına aldı. Şirketlerin "özel uçaklara sattık" dediği faturalar incelendi. UÇAĞA DEĞİL POMPAYA Şirketlerden alınan bilgiler DHMİ'nin kayıtları ile karşılaştırıldı. TÜPRAŞ ve Gümrük Müsteşarlığı'ndan alınan veriler ışığında bahsedilen yakıtın özel uçaklara satılmadığı hatta havalimanına hiç girmediği ortaya çıktı. İncelemeyi derinleştiren EPDK, ihrakiye lisansına sahip 5 şirketin yakıtları "uçaklara satılıyor" olarak gösterdiğini ancak bayiler aracılığıyla tüketiciye sattığını tespit etti. 70 MİLYON KAR İhrakiye lisansı kapsamında uçak jeti vergisiz satılıyor. Bu nedenle jet yakıtı pompada litre başına 2.5 TL'ye yakın kâr sağlıyor. Benzinin litresi 4.35 TL'ye satılırken jet yakıt ÖTV'siz yaklaşık 1.60 TL. Bu nedenle jet yakıtlı benzin karışımından oldukça büyük kâr elde ediliyor. 5 şirketin kayıtsız satışı ise toplamda 30 bin tona ulaşıyor. Bu miktarın piyasa değeri ise 120 milyon TL'yi aşıyor. Rafineriden ÖTV'siz alınan bu ürünün benzin gibi satılması durumunda ise kâr pastası 70 milyon TL'yi aşıyor. CEZA KESİLDİ 5 şirketin ihrakiye lisansı iptal edilirken EPDK ceza işlenmesi kararı aldı. Ayrıca şirketlerin devleti uğrattığı vergi kaybı nedeniyle Maliye Bakanlığı incelemesi ve adli soruşturma da açılacak. EPDK geçtiğimiz aylarda ilginç bir karara imza atarak akaryakıt bayilerinde jet yakıtı ve fueloil satışını yasaklamıştı. Belediye tahvili geliyor Mahalli idareler ile bağlı kuruluşları ve iktisadi teşebbüsleri yurtiçi piyasalarda tahvil ihracı yapabilecek. Konuyla ilgili yönetmelik dün Resmi Gazete'de yayımlandı. Yönetmeliğe göre, yurtiçi piyasalarda yapılacak tahvil ihraçları Hazine'nin iznine tabi olacak ancak izin verilmesi Hazine garantisi sağlandığı anlamına gelmeyecek. Başvurunun yapılacağı tarih itibarıyla Hazine'ye vadesi gelmiş yükümlülüklerinden ödenmemiş borcu bulunan ihraççı başvuruda bulunamayacak. İhraççı iznin verildiği tarihten itibaren bir yıllık sürede ihracı gerçekleştirecek.

10 TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ milyar dolarlık yastık altı operasyonu Hazine yastık altındaki 270 milyar $'lık servetin gün yüzüne çıkarılması için kolları sıvadı. Altınların bankalarda tasarrufu cazip hale getirilecek Hazine Müsteşarlığı, yastık altındaki 270 milyar dolarlık serveti ekonomiye kazandırmak için Türkiye Bankalar Birliği, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ve kuyumculuk sektörünün önde gelen kuruluşları ile masaya oturdu. Öneriler ve yapılacak düzenlemeler tartışıldı. Yapılacak düzenlemelerle yatırım amaçlı alınan altının bankalarda tasarruf edilmesi cazip hale getirilecek. Dünyada geçerliliği olan 24 ayar gram altın uygulaması teşvik edilecek. Gram altın uygulamasına devlet bankaları da katılabilecek. İlk kez Kuveyt Türk Bankası-İstanbul Altın Rafinerisi işbirliği ile başlayan gram altın hesabı uygulaması yaygınlaşacak. Altınını bankada değerlendirene kâr payı verilecek. Munzam karşılıkların yüzde 10'unun altın olarak tutulması kararı değiştirilerek oran yükseltilebilecek. Tasarruf Mevduat ve Sigorta Fonu'nun bankalar için verdiği 50 bin liralık teminat altın mevduatı için bin liraya çıkarılabilecek. Böylece, evde hırsızlık tehlikesine karşı altın, bankada sigorta olacak. Bankalar arası altına dayalı havale işlemi yapılacak. İKİ BANKA DAHA YOLDA Kuveyt Türk'ün ardından iki banka daha gram altın piyasasına girmeye hazırlanıyor. Mart ayının sonunda adını açıklaması beklenen bankalar da tasarruf sahiplerine alternatif yatırım imkanı sunacak Altın, ATM'lerden de temin edilebilecek. Doğuş'tan yeni medya yatırımı Garanti Bankası Ödeme Sistemleri Pazarlama Müdürlüğü'nden 2009'da ayrılan Selin Billi, Hedef Medya adlı şirketini eski patronu olan Doğuş Holding Başkanı Ferit Şahenk'e satıyor Son dönemde gıdadan spor merkezlerine kadar birçok alana yatırım yapan Doğuş Grubu'nun son ilgisi dijital reklam pazarına oldu. Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, interaktif reklam pazarının en büyük oyuncularından Hedef Medya ile masaya oturdu. Şahenk, 1992'de kurulan Hedef Medya Tanıtım İnteraktif Pazarlama şirketini devralmak için görüşmelere başladı. 2 milyon TL sermayeli Hedef Medya'yı ilginç kılan ise ortakları. PAZARLAMA MÜDÜRÜYDÜ 2 milyon TL sermayeli şirketin yönetiminde Altuğ İnci, Itri Osman Tufanoğlu ve sosyetenin ünlü ismi Selin Billi. Bodrum-Türkbükü'ndeki Fidel Otel'in sahibi olan Osman Billi'nin kızı olan Selin Billi, Ferit Şahenk'in devralmak istediği Hedef Medya adlı şirketin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı. 2009'a kadar Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk'in bankası Garanti'de Ödeme Sistemleri Pazarlama Müdürü olarak çalışan Selin Billi, anlaşma sağlanırsa eski patronuna şirketini de satmış olacak. Dev markalarla çalışıyor Medya planlama ve satın almadan mail çözümlemeye, raporlama ve analizden yaratıcı tasarıma kadar birçok alanda hizmet veren Hedef Medya'nın müşterileri arasında Pfizer, Bosch, Ritz Carlton, HP, Eti, Toshiba, Samsung, Vestel, Suzuki, Roche, Citroen, Daihatsu, Denizbank, Albarakatürk, TAV gibi firmalar bulunuyor.

11 TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ RADİKAL GAZETESİ Motorinin de yolu 5 liraya çıkıyor Motorinin 4 liraya çıkmasıyla psikolojik sınır aşıldı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu motorinin de 5 liraya yükselmesinden endişelenerek senaryo hazırladı. Benzine gelen zammın ardından motorine de zam geldi. Son zamla motorinin litresi 12 kuruş zamlandı ve 4 lira 1 kuruşa yükseldi. Böylece psikolojik sınır da aşıldı. Benzine gelen zammın aslında yeterli olmadığı ve kısa bir süre içinde tekrar zamlanacağı da konuşulmaya başlandı. Bunun üzerine Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) motorinle ilgili 5 TL senaryosu üzerinde çalışmaya başladı. EPDK uzmanları motorinin ne zaman 5 TL ye çıkacağına ilişkin bir senaryo oluşturdu. 7 farklı senaryo çıkaran uzmanlara göre eğer petrol yüzde 25, kur da yüzde 22,9 artarsa motorin 5 TL ye çıkacak. Eğer döviz kuru hiç artmaz ve petrol yüzde 53,6 artarsa motorin 5 TL yi bulacak. Şu an brent petrolün fiyatı 127 dolar. Motorinle benzin arasındaki fark azaldı Son zammın ardından benzin 5 TL ye ilerliyor. Geçmişte benzinle arasında önemli fark bulunan motorinde de 4 liralık sınır aşıldı. Yapılan zamla birlikte motorinin satış fiyatı Ankara da 4,00 ile 4,07, İstanbul da ise 4,01 ile 4,08 lira arasında değişen fiyatlarla satılmaya başladı. Zamla motorinin litre fiyatı 4 lirayı aşarken, benzin ile motorin arasındaki fark 50 kuruşa kadar indi. EPDK NIN SENARYOLARI EN KÖTÜMSER SENARYOLAR: Bu senaryoda sadece döviz kurunun arttığı düşünülüyor. Kur yüzde 53,6 arttığında motorin 5 liraya çıkıyor. Bu durumda doların 2.7 liraya kadar çıkması gerekiyor. Ancak Merkez Bankası doların artışına izin vermiyor. Çok büyük bir kriz olması halinde ancak doların bu kadar yükselmesi beklenebilir. Yine ham petrolün yüzde 5 ve döviz kurunun yüzde 46,3 artması halinde yine motorin 5 TL ye çıkacak. Kötümser senaryolar: Akdeniz fiyatlarının yüzde 10, döviz kurunun da yüzde 39,6 arttığı senaryo ile petrolün yüzde 15 ve döviz kurunun yüzde 33,6 arttığı senaryo. Olası senaryolar: Türkiye nin içinde olduğu Akdeniz grubu ülkeleri İspanya, İtalya, Fransa ve Yunanistan. Bu ülkelerde hem seçim hem de ekonomik kriz var. Petrol fiyatının artma ihtimali yüksek. Petrolün yüzde 25 artması ve kurun da yüzde 22,9 oranında artması halinde motorin 5 TL ye ulaşıyor. Yani petrolün litresinin 1.63 ten 2 liraya döviz kurunun da 2.2 liranın üstüne çıkması gerekiyor. Dövİz kurunun hiç artmadığı senaryo: Türkiye petrolde Akdeniz piyasasındaki fiyatları baz alıyor. Bu ülkeler İtalya, İspanya, Fransa ve Yunanistan. Bu ülkelerde seçim ve ekonomik kriz var. Ayrıca İran ile ilgili riskler çok yüksek. Döviz kurunun hiç artmadığı ancak petrolün yüzde 53,6 oranında arttığı bir senaryoda ise motorin yine 5 lirayı buluyor.

12 TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ Türkiye'nin itici gücü Anadolu'da! CNN Türk'ün 'Anadolu'da Yarın Toplantıları'nı Gaziantep'te açan Yalçındağ "Türkiye'yi yarına taşıyacak güç Anadolu'da" diye konuştu. Bir ülke sahip olduğu yarınlar kadar zengindir diyerek Türkiye yi il il gezmek için yola çıkan CNN Türk ün Anadolu da Yarın Toplantıları nın ilk durağı Gaziantep oldu. Bir haftadır birçok programın çekimlerini de Antep te gerçekleştiren CNN Türk Gaziantep te Yarın Zirvesi ile de Antep halkını bakanlar ve iş dünyasının tanınmış isimleri ile buluşturdu. Zirvenin açılış konuşmasını yapan Doğan TV Holding Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, Türkiye nin büyüdükçe dünyada önemli bir güç haline geldiğini belirterek, bu ekonomik kalkınmaya bir bütün olarak tüm bölge ve illerin katkı sağlaması gerektiğini söyledi. Anadolu toplantılarına üç yıl ara verdikten sonra yeniden başladıklarını ifade eden Yalçındağ, Anadolu nun sesini daha yüksek duyurmayı hedeflediklerini vurguladı. Türkiye nin gerçek potansiyelini ortaya çıkaracak itici gücün Anadolu da olduğuna dikkat çeken Arzuhan Doğan Yalçındağ, Yerel kültürü, yerel değerleri ve zenginlikleri küresel bilgiler ve küresel kaynaklar ile birleştiren ülkeler değer yaratır. Türkiye yi yarına taşıyacak gücün Anadolu da olduğu inancıyla yola çıktık diye konuştu. Zirveye katılan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan da, bir marka şehir olarak Gaziantep in Türkiye ekonomisinde önemli rol üstlendiğine dikkat çekti. Türkiye nin bugün 10 yıl öncesi ile mukayese edilemeyecek kadar güçlü bir durumda olduğunu belirten Çağlayan, Gaziantep in bu hedeflerde önemli yer tuttuğunu söyledi. Çağlayan, Antep in ihracatını sekiz yılda sekize katladığına dikkat çekerek Ama sadece ekonomik zenginlik yetmez, yarınlar için demokratik zenginlik gerekli. Arap ülkelerinde yaşanan tüm sıkıntılar da demokratik zenginlik eksikliğinden kaynaklanıyor dedi. Kendisi de Gaziantepli olan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ise, sosyal politikaların bu kadar öne çıktığı bugünlerde, ekonomiden önce toplumun güçlenmesi gerektiğinin, o zaman tüm rakamların değişeceğinin altını çizdi. 5 milyar dolar ihracatı var Etkinliğe ev sahipliği yapan Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adil Konukoğlu da, Gaziantep ekonomisi ile ilgili şu rakamları paylaştı: Sanayi bölgesi 5012 işletmesi, 180 bin çalışanı ile 5 milyar dolar ihracat yapıyor. En fazla ihracat yapan altıncı iliz. Dünya halı ihracatının yüzde 80 ini gerçekleştiriyoruz. Ayakkabı- terlikte üretim merkeziyiz hedefimiz, 350 bin çalışan ile 30 milyar dolar ihracat gerçekleştirmek. Bu hedefler için Gaziantep in desteklenmesini istiyoruz. Yeni teşvik sisteminden de en iyi şekilde faydalanmayı arzuluyoruz. Türkiye yi anlama haritası Zirvede bir sunum yapan Ipsos KMG Yönetim Kurulu Başkanı Vural Çakır, iki yılda bir gerçekleştirdikleri Türkiye yi Anlama araştırmasının 2011 sonuçlarının ön lansmanını Antep te gerçekleştirdi. 34 ilden 15 bin kişi ile görüşüldüğünü belirten Çakır, en büyük değişimin tutunamayan yoksullarda gerçekleştiğini ve 1,9 milyon kişinin de alt sınıftan orta sınıfa kaydığını söyledi. Kümeler 2009 (%) 2011 (%) Yeni muhafazakârlar 35 35,5 Devlete, ekonomiye ve orduya güvenleri çok yüksek. Kadınların eşlerinin rızasıyla çalışmasını destekliyorlar. Alışveriş eğilimi en yüksek olan kesim. Geleneksel orta sınıf 21,3 21,8 Ekonomiden memnunlar ama siyasete güvenleri az. Kadının iş hayatında aktif yer almasını desteklemiyorlar. İnternet kısıtlamasından memnunlar. Geleneksel milliyetçiler 14,3 15,9

RADİKAL GAZETESİ...19 Kayıtdışı istihdam 10 milyona dayandı Tatlıcılar ilgiyi görünce markete girdi Uğur GÜRSES... Sadece kısa bir mola

RADİKAL GAZETESİ...19 Kayıtdışı istihdam 10 milyona dayandı Tatlıcılar ilgiyi görünce markete girdi Uğur GÜRSES... Sadece kısa bir mola TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 16.02.11 1 HÜRRİYET GAZETESİ 2 Dünya Bankası: Gıda fiyatları tehlikeli düzeyde Madoff: Bankalar dolandırıcılığa göz yumdu AB'deki bankalara tek elden düzenleme geliyor

Detaylı

TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 21.12.11 1 HÜRRİYET GAZETESİ...2 MİLLİYET GAZETESİ...6 SABAH GAZETESİ...10 RADİKAL GAZETESİ...

TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 21.12.11 1 HÜRRİYET GAZETESİ...2 MİLLİYET GAZETESİ...6 SABAH GAZETESİ...10 RADİKAL GAZETESİ... TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 21.12.11 1 HÜRRİYET GAZETESİ...2 Fransa nın AAA yı koruması için bir mucize gerekiyor HSBC Japonya daki birimini satıyor Arçelik: Fatih projesine gireriz ortaklık yaparız

Detaylı

SABAH GAZETESİ...11 TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 10.01.11 1

SABAH GAZETESİ...11 TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 10.01.11 1 TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 10.01.11 1 HÜRRİYET GAZETESİ 2 Emtiada rüzgar tersine döndü: Satış devam edecek mi? Fed, ABD de 3 milyon kişiye iş bulacak Bernanke: Bizden yardım beklemeyi bırakın

Detaylı

TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 02.03.12 1 HÜRRİYET GAZETESİ...2 MİLLİYET GAZETESİ...6 SABAH GAZETESİ...9 RADİKAL GAZETESİ...

TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 02.03.12 1 HÜRRİYET GAZETESİ...2 MİLLİYET GAZETESİ...6 SABAH GAZETESİ...9 RADİKAL GAZETESİ... TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 02.03.12 1 HÜRRİYET GAZETESİ...2 İMKB'de işlemler teknik arıza nedeniyle durduruldu İntibak yasalaştı 2 milyon emekliye 10-320 lira zam var 10.5 milyon tonla satış

Detaylı

HÜRRİYET GAZETESİ...2 MİLLİYET GAZETESİ...9 SABAH GAZETESİ...18 RADİKAL GAZETESİ...25

HÜRRİYET GAZETESİ...2 MİLLİYET GAZETESİ...9 SABAH GAZETESİ...18 RADİKAL GAZETESİ...25 TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 03.06.11 1 HÜRRİYET GAZETESİ.......2 AB, Merkez Maliye Bakanlığı planlıyor Yunanistan ürküttü İMKB yüzde 0.18 düştü Maraş dondurması ve iskenderi örnek verdi, Çin e

Detaylı

TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 11.08.11 1

TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 11.08.11 1 TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 11.08.11 1 HÜRRİYET GAZETESİ...1 Piyasalara tepki alımı geldi Krizin iyi yanı, daha kötüsü olabilirdi Olay bankanın CEO su konuştu Cari açık sürpriz yapmadı SPK, açığa

Detaylı

TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 03.08.11 1

TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 03.08.11 1 TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 03.08.11 1 HÜRRİYET GAZETESİ...1 Temmuz ayı enflasyonu açıklandı Piyasalarda tansiyon yükseldi... Altın rekor tanımıyor 47 yeni şube açtı,ilk yarı karı 1milyar lirayı

Detaylı

TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 22.09.11 1

TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 22.09.11 1 TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 22.09.11 1 HÜRRİYET GAZETESİ...1 İtalyan ve ABD'li bankalara not şoku Piyasalar karıştı dolar yükseliyor FED ekonomiyi canlandırmak için 400 milyar dolarlık tahvil

Detaylı

SABAH GAZETESİ...24 RADİKAL GAZETESİ...28 TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 02.06.11 1

SABAH GAZETESİ...24 RADİKAL GAZETESİ...28 TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 02.06.11 1 TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 02.06.11 1 HÜRRİYET GAZETESİ.....2 Yılın en kötü günü Türk ihracatçıların gözü Endonezya'da 5 aylık ihracat 54.4 milyar doları buldu yeni rekor göründü 60 milyon lira

Detaylı

TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 20.01.12 1 HÜRRİYET GAZETESİ...2 MİLLİYET GAZETESİ...8 SABAH GAZETESİ...11 RADİKAL GAZETESİ...

TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 20.01.12 1 HÜRRİYET GAZETESİ...2 MİLLİYET GAZETESİ...8 SABAH GAZETESİ...11 RADİKAL GAZETESİ... TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 20.01.12 1 HÜRRİYET GAZETESİ...2 Draghi: Temel sorunlar aşıldı, toparlanma göründü Çin ve Japonya IMF ye ek kaynak için yeşil ışık yaktı Doğalgaz ve elektrikte sıkıntı

Detaylı

TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 10.02.12 1 HÜRRİYET GAZETESİ...2 MİLLİYET GAZETESİ...7 SABAH GAZETESİ...13 RADİKAL GAZETESİ...

TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 10.02.12 1 HÜRRİYET GAZETESİ...2 MİLLİYET GAZETESİ...7 SABAH GAZETESİ...13 RADİKAL GAZETESİ... TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 10.02.12 1 HÜRRİYET GAZETESİ...2 Yunanistan ın boyun eğmesi yetmedi 130 milyar Euro reformları bekleyecek Bankaların işletme giderlerini 'vatandaş' karşıladı Bazı bölgelerde

Detaylı

TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 06.02.12 1 HÜRRİYET GAZETESİ...2 MİLLİYET GAZETESİ...7 SABAH GAZETESİ...13 RADİKAL GAZETESİ...

TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 06.02.12 1 HÜRRİYET GAZETESİ...2 MİLLİYET GAZETESİ...7 SABAH GAZETESİ...13 RADİKAL GAZETESİ... TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 06.02.12 1 HÜRRİYET GAZETESİ...2 Yunan liderler anlaşamadı görüşmeler bugün de sürecek AB: Venizelos kariyeri için Yunanistan ı tehlikeye atıyor IMF'den Çin'e büyüme

Detaylı

TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 15.03.12 1 HÜRRİYET GAZETESİ...2 MİLLİYET GAZETESİ...5 SABAH GAZETESİ...10 HABERTÜRK GAZETESİ...

TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 15.03.12 1 HÜRRİYET GAZETESİ...2 MİLLİYET GAZETESİ...5 SABAH GAZETESİ...10 HABERTÜRK GAZETESİ... TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 15.03.12 1 HÜRRİYET GAZETESİ...2 Juncker: İkinci paket kaçırılmaması gereken emsalsiz bir fırsat 8.2 milyar lira ciroya ulaştı 300 milyon lira yatıracak "Kart ücretlerinin

Detaylı

TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 06.03.12 1 HÜRRİYET GAZETESİ...2 MİLLİYET GAZETESİ...8 SABAH GAZETESİ...13 RADİKAL GAZETESİ...

TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 06.03.12 1 HÜRRİYET GAZETESİ...2 MİLLİYET GAZETESİ...8 SABAH GAZETESİ...13 RADİKAL GAZETESİ... TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 06.03.12 1 HÜRRİYET GAZETESİ...2 'Türkiye yüzde 4 büyürse, yumuşak iniş olur' Çimento'da 2012 hedefi satışta yüzde 5 büyüme Yabancıların borsada işlem hacmi azaldı

Detaylı

SABAH GAZETESİ...33 TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 21.06.11 1

SABAH GAZETESİ...33 TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 21.06.11 1 TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 21.06.11 1 HÜRRİYET GAZETESİ...3 Borsada operasyon: 30 gözaltı Piyasalar Yunanistan'daki oylamaya kilitlendi Alınan tedbirler gerçekçi olmalı İşte kredilerde frene

Detaylı

TüRKiYE UCUZ PETROLE "KOŞTU" Petrol ithalatında ocak ayı gerçekleşmeleri kıyaslandığında

TüRKiYE UCUZ PETROLE KOŞTU Petrol ithalatında ocak ayı gerçekleşmeleri kıyaslandığında TüRKiYE UCUZ PETROLE "KOŞTU" Türkiye'nin petrol ithalatı, fiyatların gerilemesine bağlı olarak ciddi artış gösterdi. Petrol ithalatında ocak ayı gerçekleşmeleri kıyaslandığında Petrolün varil fiyatının

Detaylı

MİLLİYET GAZETESİ.11 Türkiye için risk ABD nin hızlı toparlanması olur Güngör URAS... Mercedes en çok Ankara da satıyor

MİLLİYET GAZETESİ.11 Türkiye için risk ABD nin hızlı toparlanması olur Güngör URAS... Mercedes en çok Ankara da satıyor TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 13.01.11 1 HÜRRİYET GAZETESİ 2 Hisse senetleri fizik kurallarını alt üst etti Nobel Ödüllü Pissarides:İspanya çökerse euro batar Portekiz'in kritik tahvil ihracına

Detaylı

MİLLİYET GAZETESİ.10 Banka müdürlerinin maaşlarına sınırlama geliyor Güngör URAS... G-20 ler Kriz Göstergeleri belirlemeye çalışıyor

MİLLİYET GAZETESİ.10 Banka müdürlerinin maaşlarına sınırlama geliyor Güngör URAS... G-20 ler Kriz Göstergeleri belirlemeye çalışıyor TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 21.02.11 1 HÜRRİYET GAZETESİ 2 İspanya dan bankalara kamulaştırma gözdağı Draghi: Daha sıkı mali kurallara ihtiyaç var G20 yeni krizi önleyecek göstergelerde uzlaştı

Detaylı

Editörden RİSKLER FIRSATA DÖNER Mİ? TEKSTİL İŞVEREN. Sayı: 370 - Ocak 2011 1

Editörden RİSKLER FIRSATA DÖNER Mİ? TEKSTİL İŞVEREN. Sayı: 370 - Ocak 2011 1 Editörden TEKSTİL İŞVEREN RİSKLER FIRSATA DÖNER Mİ? 370 - Ocak 2011 Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası Adına İmtiyaz Sahibi HALİT NARİN Sorumlu Yazı İşleri Müdürü AV. BAŞAR AY Yayın Danışma

Detaylı

TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 27.01.12 1 HÜRRİYET GAZETESİ...2 MİLLİYET GAZETESİ...6 SABAH GAZETESİ...10 RADİKAL GAZETESİ...

TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 27.01.12 1 HÜRRİYET GAZETESİ...2 MİLLİYET GAZETESİ...6 SABAH GAZETESİ...10 RADİKAL GAZETESİ... TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 27.01.12 1 HÜRRİYET GAZETESİ...2 Euro Bölgesi nde mali işlem vergisi kararı delilik olur 25 günde Türkiye ye 3 milyar dolar girdi Şimşek'ten üçüncü köprü açıklaması

Detaylı

TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 09.01.12 1 HÜRRİYET GAZETESİ...2 MİLLİYET GAZETESİ...7 SABAH GAZETESİ...11 RADİKAL GAZETESİ...

TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 09.01.12 1 HÜRRİYET GAZETESİ...2 MİLLİYET GAZETESİ...7 SABAH GAZETESİ...11 RADİKAL GAZETESİ... TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 09.01.12 1 HÜRRİYET GAZETESİ...2 Merkel ve Sarkozy den yılın ilk buluşması Sanayi üretimi Kasım'da arttı Merkez Bankası satıyor ama döviz kaçışı yok, aksine biraz giriş

Detaylı

TARIMA DESTEK 10 MiLYARI AŞACAK. onom. TL'den 50,000 TL'ye kadar idari para 7 KASIM 2014 Cuma KDV dahil 25 Krş www.ekonomigazetesi.

TARIMA DESTEK 10 MiLYARI AŞACAK. onom. TL'den 50,000 TL'ye kadar idari para 7 KASIM 2014 Cuma KDV dahil 25 Krş www.ekonomigazetesi. Otomobil ve hafif ticari araç pazarı yüzde 16,18 daraldı T ürkiye'de otomobil pazarı 2014 ocak-ekim döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16,37, hafif ticari araç pazarı yüzde 15,54 geriledi.

Detaylı

HÜRRİYET GAZETESİ...2

HÜRRİYET GAZETESİ...2 TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 12.05.11 1 HÜRRİYET GAZETESİ...2 Dolarda yüksek ateş sürüyor Bali: Bankaların asıl işi kredi vermek, yoksa dükkanı kapatalım Cari açık piyasayı bozdu dolar 1.58 lirayı

Detaylı

onom GÖRÜŞMELER GAYET OLUMLU New York'ta görüştüğü yatırımcıların ikna olmadığına ilişkin bazı haberler bulunduğunun

onom GÖRÜŞMELER GAYET OLUMLU New York'ta görüştüğü yatırımcıların ikna olmadığına ilişkin bazı haberler bulunduğunun SANAYiCiNiN KUR isyani EGE Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu itibariyle 2.60 ı görerek yüzde 12 oranında çok ciddi bir artış Başkanı Ender Yorgancılar, dolardaki kontrolsüz artışın Aralık ayından bu

Detaylı

onom anlaşmalar yapıyoruz. Güney Amerika'da müteahhitlik sektöründe

onom anlaşmalar yapıyoruz. Güney Amerika'da müteahhitlik sektöründe BÜTÇEDEN ARTI BAŞLANGIÇ Merkezi bütçe Ocak ayında 3,8 milyar lira fazla verdi. Faiz dışı fazla 8,8 milyar TL oldu. Gelirler, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5.8 artarak 40.1 milyar liraya yükselirken,

Detaylı

EKONOMİ ALMANAĞI 2013

EKONOMİ ALMANAĞI 2013 EKONOMİ ALMANAĞI 2013 MÜSTAKİL SANAYİCİ VE İŞADAMLARI DERNEĞİ Sütlüce Mah. İmrahor Cad. No: 28 34445 Beyoğlu-İSTANBUL Tel: +90 212 222 04 06 Faks: +90 212 210 50 82 www.musiad.org.tr / musiad@musiad.org.tr

Detaylı

ERDOĞAN, DOLARDA TANSiYONU DÜŞÜRDÜ

ERDOĞAN, DOLARDA TANSiYONU DÜŞÜRDÜ ERDOĞAN, DOLARDA TANSiYONU DÜŞÜRDÜ Dolar kuru, Erdoğan'ın TCMB'ye karşı sert tutumunu sürdürmediği algısı yaratan açıklamaların ardından düşüşe geçti. D olar/tl, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Merkez

Detaylı

HÜRRİYET GAZETESİ...2 MİLLİYET GAZETESİ...10 SABAH GAZETESİ...12 RADİKAL GAZETESİ...15

HÜRRİYET GAZETESİ...2 MİLLİYET GAZETESİ...10 SABAH GAZETESİ...12 RADİKAL GAZETESİ...15 TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 18.04.11 1 HÜRRİYET GAZETESİ...2 400 milyon Euro daha yatıracak, Türkiye de güneş e de uzanacak Küresel ekonomide güçlenme belirtileri var ama gıda fiyatı şok sinyali

Detaylı

TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 19.01.12 1 HÜRRİYET GAZETESİ...2 MİLLİYET GAZETESİ...7 SABAH GAZETESİ...14 RADİKAL GAZETESİ...

TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 19.01.12 1 HÜRRİYET GAZETESİ...2 MİLLİYET GAZETESİ...7 SABAH GAZETESİ...14 RADİKAL GAZETESİ... TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 19.01.12 1 HÜRRİYET GAZETESİ...2 IMF nin ateş gücü 1 trilyon dolara çıkıyor Gelişenlerin en kırılganısınız büyümeniz yüzde 2.9 u geçmez Dönüşümün KDV si 36 milyar dolar

Detaylı

TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 02.02.12 1 HÜRRİYET GAZETESİ...2 MİLLİYET GAZETESİ...6 SABAH GAZETESİ...13 RADİKAL GAZETESİ...

TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 02.02.12 1 HÜRRİYET GAZETESİ...2 MİLLİYET GAZETESİ...6 SABAH GAZETESİ...13 RADİKAL GAZETESİ... TURKISH YATIRIM GÜNLÜK HABER BÜLTENİ 02.02.12 1 HÜRRİYET GAZETESİ...2 Madencilik sektöründe 80 milyar dolarlık birleşme Facebook halka arz için resmen başvurdu 3 üncü köprüde C planı bile hazır Haydarpaşa,

Detaylı