bülteniyıl: Mayıs /2012 Sayı:4

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "bülteniyıl: Mayıs /2012 Sayı:4"

Transkript

1 bülteniyıl: Mayıs /2012 Sayı:4 Merhaba Ocak 2012 den bugüne kadar geçen dönemde yaptığımız faaliyetleri paylaşmak için tekrar karşınızdayız. KA.DER, Ocak ayından beri kadını, insan haklarını ve eşitsizliği odak noktasına alan eylemleri desteklemeye, bu hakları ihlal eden eylemlere de karşı durmaya devam etti. Mart ayında KA.DER i heyecanlandıran iki önemli olay yaşadık. Bunlardan biri 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, diğeri ise KA.DER in 15. yıldönümüydü. KA.DER in önemli gündem maddelerinden birini oluşturan 8 Mart ta, Türkiye nin Eşitsizlik Karnesi ni açıkladık. Bu yıl da hiçbir şeyin değişmediğini gördük. Türkiye kadın-erkek eşitsizliğinde yine sınıfta kaldı. Hem KA.DER in hem de Türkiye nin gündemine oturan diğer önemli bir olay ise kamuoyunda olarak bilinen eğitim yasasıydı. KA.DER bu yasanın çıkmaması için yoğun bir çaba gösterdi. Hala üzerinde çalışılan Sığınmaevleri Yönetmeliği Taslağı da KA.DER in mücadele verdiği konular arasında yer aldı. Türkiye nin gündemine düşen en büyük olay ise kürtajın yasaklanması için hazırlanan yasa tasarısı oldu. Bu yasa tasarısının geri çekilmesi için tüm gücümüzü kullanarak eylem planları hazırladık ve hazırlamaya devam ediyoruz. KA.DER olarak geçen 4 aylık süreçte, sesimizi duyurabildiğimiz her noktaya ulaşmaya çalıştık. Eylemlerimizin sonunda istediğimiz sonucu elde edememek bizi bu kararlığımızdan asla vazgeçirmeyecek. Çünkü desteğiniz sayesinde engelleri aşabileceğimizi inanıyoruz. Hepinize şimdiden iyi okumalar. İrfan Baştuğ Sok. Yuva 3 Apt. 8/10 Esentepe-İstanbul Tel: Faks:

2 NELER YAPTIK? Görüş ve önerilerimizi sunduk Şubat ayındaki KA.DER ajandasında, iletişim çalışmaları yer aldı. TV8 de yayınlanan Haber Aktif programına katılan KA.DER, CNN Türk Haber Bülteni nde, yasa tasarısı hakkındaki görüşlerini sundu. TRT Ankara Radyosu tarafından hazırlanan Paylaştıkça programında ise Siyaset ve kadın konusundaki görüşlerini dile getirdi. İletişim ve işbirliği çalışmalarımız, katıldığımız toplantılarla da hız kazandı. KA.DER olarak, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı/Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü tarafından çalışmaları devam eden Sığınmaevleri Yönetmeliği ve Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi Yönetmeliği Taslağı hakkındaki görüş ve önerilerimizi sunduk. Ayrıca, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı tarafından düzenlenen Dış Paydaş Çalıştayı na katıldık. DİSK teki bıyıklı ittifak a tepki gösterdik Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Şubat ta 14. Genel Kurulu nu yaptı ve 9 kişilik yönetim kurulunda yine hiçbir kadın yer alamadı. DİSK e bağlı sendikaların başkanları arasındaki tek kadın olan Dev Sağlık İş Başkanı Dr. Arzu Çerkezoğlu bağımsız aday olarak seçime girdi ancak bıyıklı ittifakı aşamadığı için seçilemedi. DİSK, 45 yıllık tarihinde ilk kez bir kadını yönetim kuruluna sokma şansını bilerek kullanmadı. KA.DER, kadınları yönetime sokmayan DİSK i kadın düşmanı yönetim anlayışı nedeniyle kınayan bir basın bildirisi yayınladı. DİSK TE Bıyıklı İttifak Kazandı, Yönetime Yine Kadın Sokmadılar başlıklı basın bildirisi medyada büyük yankı uyandırdı.

3 15. yılımızı kutladık Mart, gündemimizin en yoğun olduğu aylardan biri oldu. 4 Mart 1997 de kurulan KA.DER, bu yıl 15. yaşına bastı. KA.DER kuruluş yıldönümünü, üyeleri, eski-yeni yöneticileri ve seçilmelerine destek verdiği eski-yeni kadın milletvekillerinin katılımı ile kutladı. KA.DER in geçen 15 yılda başardıklarını ve Türkiye nin değişimindeki 15 KA.DER anı nı anlatan KA.DER Genel Başkanı Çiğdem Aydın, şunları söyledi: KA.DER, bir sivil toplum kuruluşu olmanın ötesinde, hepimizin ulaşmak istediği bir hedefi temsil ediyor. Hedefimiz, kadınlar için toplumun her alanında eşit temsile ulaşmak. Kadınların kendi kararlarını verebildiği, işini eşini seçebildiği, istediği mesleği yapabildiği, siyasette eşit temsil edildiği, özgür olabildiği ve kesinlikle şiddetsiz bir ortamda yaşayabildiği bir ülke istiyoruz. Ülkemizin, kendimiz ve çocuklarımız için, gelecek kuşaklar için mutlulukla yaşanabilir, demokratik, eşitlikçi bir ülke olmasını istiyoruz. Bunun için çalışıyoruz. Bunu başarabileceğimizden kuşkum yok. Çünkü biz toplumun yarısıyız. Gün gelecek, TBMM deki koltukların yarısında kadınlar oturuyor olacak diyen Aydın, kamu kurumlarında, özel sektörde kadın yöneticilerin başarılarına tanık olacaklarını belirtti. Aydın, sözlerini şöyle sürdürdü: Yasalarımızın kadın bakış açısıyla hazırlandığını görecek, uluslararası platformlarda bundan gururla söz edeceğiz. Kadın yoksulluğu bitecek. Kadın okumaz yazmazlığı bitecek. Kadınların şiddete uğraması en ağır yasal ve ahlaki suç kabul edilecek. Kadına yönelik ayrımcılık bitecek. İşte o gün, ancak o gün KA.DER görevini tamamlamış, misyonunu yerine getirmiş olacak. Biz, o güne kadar tüm kadın örgütleriyle beraber el ele çalışmaya devam edeceğiz.

4 Türkiye nin Temsilde Kadın-Erkek Eşitsizlik Karnesi ni açıkladık KA.DER, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nde Türkiye nin Temsilde Kadın-Erkek Eşitsizlik Karnesi nin 5 incisini açıkladı. KA.DER in 8 Mart tan önce yoğun bir araştırma yaparak hazırladığı karne, seçimle ve atamayla oturulan tüm koltuklardaki kadın oranlarını ortaya çıkardı. Ne yazık ki bu çalışma, Türkiye nin bir kez daha sınıfta kaldığını gösterdi. Seçimle ve atamayla gelinen kadrolarda kadın temsilinde yine yaprak kımıldamadı. KA.DER, bu tablonun sorumlularına Sıfır ı verdi ve sordu: Utanmıyor musunuz? KA.DER in hazırladığı karne hem Sivil Toplum Kuruluşları hem de medya için önemli bir kaynak oldu. 8 Mart ta gündemini kadınlara ayıran yazılı ve görsel medya grupları, KA.DER in hazırladığı karneye yer verdi. Ayrıca KA.DER önemli TV ve yazılı medya organlarında verdiği röportajlarla, Türkiye deki kadın haklarını mercek altına aldı. YASA ÇALIŞMALARINA SESSİZ KALMADIK KA.DER in de aralarında bulunduğu kadın örgütleri, olarak bilinen eğitimle ilgili yasa tasarısı konusundaki itirazlarını ve görüşlerini duyurmak üzere 27 Mart Salı günü saat de TBMM nin Çankaya kapısında toplandı yasa teklifi konusunda hazırlanan basın bildirisinde, Çankaya da açıklayarak yasayla ilgili talepler dile getirildi. Basın bildirisinde, çocuklarımızın ve ülkemizin kaderini değiştirecek yasa teklifi konusunda STK lara yalnızca bir gün öneri sunma süresi verildiğini, yasa teklifinin tartışma ve mutabakat sağlanmadan, şiddet ortamı içinde alt komisyonda kabul edildiğini belirttik. Basın bildirisine imza atan kadın örgütleri olarak, eğitimin, zorunlu ve kesintisiz olması gerektiğini düşünüyoruz. Bu düşüncemizden hareketle, eğitim sisteminin bir yıl okul öncesi, 8 yıl ilköğretim ve 4 yıl ortaöğretim şeklinde düzenlenmesini talep ettik. Önerilerimiz dikkate alınmadığında yeni eğitim sisteminin, geleceğimiz ve kız çocuklar üzerinde derin yaralar açacağını belirttik. Malesef önerilerimiz dikkate alınmadı. Yasa tasarısı TBMM de kabul edildi. Ama bu KA.DER i yıldırmadı.

5 bülteni Yıl: Mayıs / 2012 Sayı: 4 Cumhurbaşkanı Abdullah Gül e mektup yazdık KA.DER olarak 4 Nisan da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül e bir mektup yazdı. Gül den Meclis ten geçen yasayı tekrar görüşülmek üzere meclise göndermesini ve imzalamamasını istedik. Mektupta yasayla birlikte eğitim sisteminin çocuk yaştaki evliliklerin önünü açacağı, seçimlik Kuran dersleri ile farklı din ve mezhepler arasında eşitsizlik yaratılacağı gibi sonuçlara neden olacağını anlattık. Yasanın eğitim sisteminde ve Türkiye nin geleceğinde açacağı derin yaraya rağmen taleplerimiz yerine getirilmedi ve Gül, yasayı onayladı. Sığınmaevleri için bir araya geldik Şiddete Son Platformu üyeleriyle birlikte Ankara'da bir araya gelerek Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na bağlı Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü uzmanlarınca halen üzerinde çalışılan Sığınmaevleri Yönetmeliği Taslağı nı masaya yatırdık. 242 kadın örgütü olarak ortak imza taşıyan bir basın açıklaması hazırladık. Basın açıklamasında, Sığınmaevleri Yönetmeliği'nin acele ile ve dediğim dedik bir anlayışla çıkarıldığını, sığınaklar yönetmeliğinin yasadan çıkarılmak istenmesine karşı olduğumuzu belirttik. Çünkü sığınaklar kadına karşı şiddetle mücadelede vazgeçilmez araçları oluşturuyor. Sayılarının yetersiz olması, kadın ve çocukların güçlenmelerini öngören bir yaklaşımla yürütülmemeleri kadınların hayatına mal oluyor.

6 bülteni Yıl: Mayıs / 2012 Sayı: 4 Kürtaj hakkımız için mücadele veriyoruz Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ın kadınların kendi bedenleri üzerindeki hakkını hiçe sayarak yaptığı Her kürtaj bir Uluderedir. Sezaryenle doğuma karşıyım, kürtaj cinayettir sözleri, KA.DER i ve birçok sivil toplum kuruluşunu harekete geçirdi. KA.DER olarak insan haklarına, kadının insan haklarına, Türkiye nin imzalamış olduğu uluslararası sözleşmelere aykırı olan bu sözlere tepkimizi, hazırladığımız bir basın bildirisi dile getirdik. Başbakan ın kürtaj ve sezaryen söylemi kadınlara siyasi taciz dir başlıklı basın bildirisini basın ve kamuoyuyla paylaştık. Başbakan dan kadınlar üzerinden politikalar yapmaya son vermesini istedik. Başbakan a mektup Kadınlar olarak tepkimiz sadece hazırladığımız basın bildirisi ile sınırlı kalmadı. Üyesi olduğumuz Haklı Kadın Platformu tarafından Başbakan a bir mektup yazıldı. Mektubumuzda, Sayın Başbakan, kadınların kendi bedenleri üzerindeki söz haklarını, istediği zaman, istediği kadar çocuk doğurabilme özgürlüklerini tartışmayınız, tartıştırmayınız dedik. Bedenimizi Hedef Alan Siyaseti Durdurun Kadın örgütlerinin girişimiyle Bedenimizi Hedef Alan Siyaseti Durdurun başlıklı bir gazete ilanı hazırlandı. İlanda kürtajın yasaklanması sonucunda binlerce kadının öleceğini, kadınlar olarak bedenimiz üzerindeki hakkımızı korumaya devam edeceğimizi ve kadın bedenini hedef alan siyasetin durdurulmasını istediğimizi belirttik. İlan, Hürriyet, Vatan, Posta ve Milliyet gazetelerinde yer aldı.

7 Kadın örgütlerin Bakan Fatma Şahin e mektup Şiddete Son Platformu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı na bir mektup gönderdi. Mektupta, hükümetin kürtaj hakkını kaldırma ya da sınırlama yönündeki yasa önerisi geri alınmadıkça Bakanlık la işbirliği içinde bulunmayacağımızı beyan ettik. Kadın örgütlerinden kürtaj yasağına karşı imza kampanyası Kadın örgütleri olarak kürtaj yasaklanamaz isimli bir imza kampanyası başlattık. Başlatılan eylem planı kapsamında öncelikle bir basın bildirisi yayınlandı. Bildiride, kürtajı yasaklamak için başlatılan sürecin DERHAL durdurulmasını talep ettik. Uluslararası kadın dayanışma ağlarını harekete geçirdik İmzalarıyla bize destek olmak isteyen herkese web sitemiz ve sosyal medya kanallarımız aracılığıyla çağrı yaptık. İmza kapmanyası için hazırladığımız Kürtaj Yasaklanamaz adlı web sitesine, Türkiye den ve yurt dışından binlerce kişi imzalarıyla destek verdi. Kampanyanın sonunda imzalar Başbakanlık a sunulacak. KA.DER olarak, Türkiye deki kadınların kaderini değiştirecek yasa tasarısına karşı herkesle ortak bir mücadele yürütmeye devam ediyoruz.

8 Kadınlar, Anayasalar ve Arap Baharı Çalıştayı nı düzenledik KA.DER, European Forum for Democracy and Solidarity ve Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR) işbirliğiyle, Westminister Vakfı ve Birleşik Krallık İşçi Partisi desteğiyle, Mart 2012 tarihleri arasında İstanbul da, Kadınlar, Anayasalar ve Arap Baharı konulu bir çalıştay düzenlendi. Etkinliğe; Türkiye, Polonya, Mısır, Tunus, Slovenya, Hollanda, Fas, Hırvatistan, Bosna Hersek ve İngiltere den toplam 31 kadın milletvekili, siyasi parti üyesi, sivil toplum örgütü temsilcisi katıldı. Çalıştayda Fas, Mısır, Tunus, Bosna Hersek ve Türkiye de kadının statüsü ve kadınları ilgilendiren yasal çerçeve hakkında kısa bilgi paylaşımı yapıldı. Ardından toplumsal cinsiyete duyarlı anayasa nitelikleri ve oluşum süreçleri ile siyasi partilerde toplumsal cinsiyet eşitliği mekanizmaları konularına odaklanıldı. Bilgi paylaşımı oturumlarının ardından farklı ülke tecrübelerinin ve stratejilerin paylaşıldığı atölyelerde, siyasi parti-sivil toplum, medyadaki kadınlar arasındaki işbirlikleri, uluslararası ağ ve birliklerin etkin kullanımı gibi konular tartışıldı.

9 KA.DER Kahvesi yle gündemi takip ediyoruz olarak bilinen yasanın tekrar düzenlenmesi için birçok faaliyette bulunan KA.DER, 7 Nisan da Caddebostan Balıkadamlar Kulübü nde önemli bir etkinliğe daha imza attı. KA.DER in her ayın ilk cumartesi günü düzenlediği KA.DER Kahvesi nde konuşmacı olarak Eğitim Reformu Girişimi Koordinatörü Batuhan Aydagül yer aldı. Aydagül, yasanın eğitim sistemine nasıl yansıyacağı hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Ayrıca, KA.DER Başkanı Çiğdem Aydın ve KA.DER Kadıköy Şube Başkanı Fatma Aytaç yasa hakkında görüşlerini paylaştı. KA.DER Kahvesi nin ikincisi 5 Mayıs ta Şişli Öğretmenevi nde gerçekleşti. Bu etkinlikte Dr. Can Baydarol yer aldı. Baydarol, yeni dönemde Avrupa Birliği ve Türkiye AB ilişkileri konusunda konuştu. 2 Haziran daki etkinliğimizde ise oyuncu Ayça Varlıer konuğumuz oldu. Global Fund for Women, bizi ziyaret etti Tüm dünyadaki kadın hakları gruplarına destek olmak ve güçlendirmek için fon sağlayan Global Fund for Women, Türkiye deki kadın hakları ve kadın sorunları hakkında bilgi almak için çeşitli dernekleri ziyaret etti. KA.DER in destekçilerinden biri olan ve KA.DER e fon sağlayan Global Fund for Women, 16 Nisan da KA.DER in de misafiri oldu. Katılımcılar arasında Global Fund for Women ın Başkanı Dr. Musimbi Kanyoro, Global Fund for Women dan fon alan STK üyeleri ve fon veren üyeler vardı. KA.DER in çalışmalarını taktirle karşıladıklarını söyleyen Global Fund for Women Başkanı Dr. Musimbi Kanyoro derneğin çalışmalarını çok başarılı bulduklarını söyledi.

10 AK Parti Kadın Milletvekilleriyle bir araya geldik KA.DER, 3 Mayıs Perşembe günü AK Parti Kadın Milletvekilleriyle,TBMM Lokantası nda düzenlediği bir toplantıda buluştu. 24 milletvekilinin katıldığı toplantıda, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin de yer aldı. Toplantıda Anayasa, Eşitlik Çerçeve Yasası, Sığınak Yönetmeliği, Cinsiyete Göre Ayrıştırılmış İstatistik, 2014 yerel seçimlerinde kadın sayısının artması gibi birçok konu ele alındı. Toplantıda konuşan KA.DER Başkanı Çiğdem Aydın, KA.DER in bir sivil toplum kuruluşu olmanın ötesinde, kadınların ulaşmak istediği bir hedefi temsil ettiğini belirtti. Aydın, hedeflerinin, kadınlar için toplumun her alanında eşit temsile ulaşmak olduğunu söyledi. Aydın ın ardından söz alan AK Parti Kadın Milletvekilleri, kadınların siyasette daha etkin olması konusunda hem fikir olduklarını belirtti. Ayrıca, kadınların siyasette aktif olarak yer almasını engelleyen nedenler hakkındaki görüşlerini sundu.

11 Şubelerimizden Etkinlikler BURSA ŞUBESİ 3 Şubat Salı günü KA.DER Bursa Şubesi tarafından düzenlenen Kadının İnsan Hakları Eğitim Programı nın (KİHEP) basına tanıtım kokteyli yapıldı. Kadın derneklerinin başkanlarının, kent konseylerinin kadın meclis başkanlarının, kamu kurumların ve belediyelerin eşitlik birimleri temsilcilerinin katıldığı eğitimler 16 hafta sürdü. Eğitimlere Osmangazi Kent Konseyi de sponsor oldu. 8 Mart etkinlikleri KA.DER Bursa Şubesi 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle, Türkiye Futbol Federasyonu nu protesto etti. Seyircisiz maç oynama cezası verdiği takımların maçlarına, kadınların seyirci olarak alınmasının kadınları yok sayıp görünmez kıldığı, cezanın kadın seyircili maç cezası şeklinde tanımlanması gerektiği yönünde bir basın açıklaması yaptı.

12 (El Emeklerini Değerlendirme Kermesi) 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında Bursa Kadın Kuruluşları Birliği yle ortak bir çalışma düzenlendi. Mudanya Montanya Otel in salonlarında köy kadın dernekleri yararına, El Emeklerini Değerlendirme Kermesi açıldı. Stantlar köylü kadınlara ücretsiz olarak verildi. Ayrıca, KA.DER Bursa Şube başkan ve yöneticileri, Nilüfer Belediye Başkanı yla birlikte, Saniye Rıza Kız Yurdu yararına düzenlenen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Konseri ne katıldı. (Pelin Feymi) Başka bir etkinlik ise Sosyolog Pelin Feymi nin ve Psikolog Özden Şenkoyuncu nun konuşmacı olarak katıldığı Kadın Cinayetlerine Son Paneli ydi. Panele çok sayıda izleyici katıldı.

13 Sosyal sorumluluk projeleri KA.DER Bursa Şubesi 10 Mart ta önemli bir sosyal sorumluluk projesine imza attı. Kadınların güçlendirilmesi ve sosyalleşmesine katkı sağlamak amacıyla, Bursa nın 3 mahallesinden hiç sinemaya gitmemiş 120 kadını Akpınar Kültür Merkezi nde ücretsiz olarak sinemaya götürdü. Etkinliğe Osmangazi Kent Konseyi sponsor oldu. 5 Mart ta Osmangazi Kent Konseyi, Bursa Emniyet Müdürlüğü ve KA.DER iş birliğiyle bir panel düzenlendi. Bursa Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Müdür Yardımcısı Murat Sarı, ailelere madde bağımlılığının engellenmesi ve gençlerin bu tür zararlı alışkanlıklardan korunması için bilgi verildi.

14 İşbirlikleri yapıldı 20 Mart Salı günü CHP İl Başkanlığı nı ziyaret edildi. Ziyaret sırasında, CHP İl Başkanı Gürhan Akdoğan ve eşi, yönetim kurulu üyeleri ve merkez ilçe başkanlarının katıldığı bir toplantı gerçekleştirildi. Yüzde 33 cinsiyet kotasının uygulanması konusunda yönetimle fikir birliği sağlandıktan sonra yapılan ilk ilçe kongresinde yüzde 50 kadın kotası uygulandı. KA-DER Bursa Şubesi, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü (tek kadın il müdürü) Dr. Sunay Özkul u ziyaret ederek, yeni görevinde başarılar diledi. 17 Nisan da günü DSP Genel Başkanı Dr. Masum Türker, il başkanı ve parti meclisi üyeleri ile birlikte KA.DER Bursa Şubesi ni ziyaret etti. Kadınlar için pozitif ayrımcılık, kadın hakları konularının konuşulduğu toplantıda, DSP Kadın Kolları Üyeleri ve KA.DER Yönetim Ve Denetim Kurulu Üyeleri de hazır bulundu.

15 Kadın Dostu Kentler-2 Programı İçişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı nın (UNDP) işbirliği ve İsveç Büyükelçiliği nin mali katkılarıyla, 12 ilde Kadın Dostu Kentler-2 Programı düzenlendi. Program kapsamında Birleşmiş Milletler İl Koordinatörü Burcu Üzümcüler in hazırladığı Yerel Eşitlik Eylem Planı Hazırlık Atölye Çalışmaları na, KA.DER Bursa Şubesi 7 gün (6-16 Mart) boyunca katıldı. Çalışmaya, tüm kamu kurum temsilcileri, kadın STK lar, meslek odaları, üniversite temsilcileri ve eşitlik birimleri de katılım gösterdi. KA.DER Bursa Şubesi, Mart tarihleri arasında düzenlenen Kadın Dostu Kentler-2 projesi kapsamında, yerel eşitlik eylem planı taslak modülü hazırlama hedefli olan bir çalışmaya katıldı. 7 gün boyunca hazırlanan SWOT ve durum analizleri üzerinde çalışmalar gerçekleştirildi. 2 gün boyunca uzman Akın Atauz ile çalışma yapıldı. Çalışmaya katılan tüm kamu kurum temsilcilerine, Belediye Meclisleri Eşitlik Komisyonu Meclis Üyelerine, eşitlik birimlerine, kent konseylerine, kadın sivil toplum kuruluş temsilcilerine ve İç İşleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Emin Bilmez e katılım belgeleri verildi. Belgeler, Kadın dostu kentler Ulusal Koordinatör Zeynep Başarankut ve yerel koordinatör Burcu Üzümcüler tarafından verildi.

16 ADANA ŞUBESİ KA.DER Adana Şubesi Ocak-Mayıs döneminde önemli etkinliklere imza attı. Ocak ayında siyasi partilerin kadın kollarını ziyaret eden KA.DER Adana Şubesi, MHP, BDP, CHP ve AK Parti nin kadın üyelerini derneğe davet etti. Her çarşamba saat de tüm üyelere açık toplantılar düzenlendi. Adana Müftü Yardımcısı kadınlar ziyaret edildi Şubat ayında ise İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü ne atanan AK Parti eski milletvekili adayı İpek Kobane ye hoş geldin ziyareti yapıldı. Ayrıca, kongre hazırlığında olan CHP İlçe Başkanlıkları ve CHP Çukurova İlçe Başkanlığı na atanan Funda Özdemir de ziyaret edildi. Bu etkinlikler sırasında yüzde 33 lük kadın kotasına uyulmasının önemi anlatıldı. Mart ayında KA.DER Adana Şubesi nin ziyaretleri devam etti. Adana Müftü Yardımcısı kadınlar ziyaret edildi ve çeşitli yayınlar hediye edildi. STGM toplantılarına katılarak yol haritası hazırlanmasına katkı sağlandı. Ayrıca KA.DER Adana Şubesi, Adana Barosu Sivil Anayasa Çalışmaları na da katıldı. KA.DER etkinlikleri anlatıldı KA.DER Adana Şubesi, 8 Mart için de yoğun bir hazırlık dönemi içine girdi. Her hafta Adana Kadın Platformu ile toplanıldı ve 1 haftalık program yapıldı. 1 hafta süren 8 Mart etkinliği kapsamında 3 gün stant açıldı, stantta KA.DER etkinlikleri anlatılıp broşür ve yayınlar dağıtıldı. Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu için adım atıldı 8 Mart etkinliklerin yanı sıra 4 dernekle ortaklaşa bir platform kuruldu. Platformla birlikte basın duyurusu yapılarak, Çukurova Seyhan ve Büyükşehir Belediyeleri nde Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonları kurulması için dilekçe verildi. Dilekçe, Çukurova ve Seyhan Belediyeleri nde oylamaya sunuldu ve komisyonun kurulması oybirliğiyle kabul edildi.

17 KADIKÖY ŞUBESİ KA.DER Kadıköy Şubesi nin Mart-Nisan ayı takvimi etkinliklerle doluydu. 26 Nisan da Şahkulu Sultan Vakfı kadınlarına -Kadıköy Kadın Meclisi ile ortak geliştirilen eğitim çalışmasının ilk ayağı olan- Toplumsal Cinsiyet ve Yerel Yönetimlerde Kadın Eğitimi verildi. 7 Nisan da KA.DER Kahvesi düzenlendi eğitim yasası konusunda, Eğitim Reformu Girişimi Koordinatörü Batuhan Aydagül konuşmacı olarak katıldı. Toplantıda KA.DER in etkinlikleri Çiğdem Aydın tarafından anlatıldı. 2 Haziran daki etkinlikte ise oyuncu Ayça Varlıer konuk oldu.

18 Siyasi partilerin ilçe yönetimleri ile başlatılan lobicilik çalışmaları çerçevesinde, CHP Kadıköy İlçesi, AK Parti Kadıköy İlçesi ve Üsküdar İlçesi ile görüşme yapıldı. 10 Nisan da Stratejik Plan çerçevesinde Kadıköy Şubesi nde yapılan çalışmaya Yönetim Kurulu Üyeleri ve eski ve yeni üyelerden oluşan 9 kişilik üye grubu katıldı. Verimli bir ortamda geçen çalışmanın üyeler üzerinde çok olumlu etkisi oldu. KA.DER Kadıköy Şubesi Yönetim Kurulu Üyeleri nin katıldığı toplantılar: Haklı Kadın Platformu Toplantısı Marmara Grubu Vakfı Toplantısı-15.Avrasya Ekonomi Zirvesi Kadın Haftası etkinlikleri Kadının İnsan Hakları Semineri Hayatını Seçen Kadın ve Soroptimist Derneği Toplantısı Önder Kadınlar Ödül Töreni Şule Perinçek-Kadın ve Toplum Konuşması Aysel Çelikel-Kadın ve Çocuk, Şiddet ve Korunma Kadın Filmleri Festivali Açılışı

19 KA.DER ŞUBAT-MAYIS TAKVİMİ ŞUBAT 2 Şubat 2012: TV8 de yayınlanan Haber Aktif programına katıldık. 4 Şubat 2012: İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü tarafından düzenlenen Yeni Anayasa Çalıştayı etkinliğinde katılımcı olarak görüş ve önerilerimizi sunduk. 6 Şubat 2012: 18 yaşında kadın cinayetine kurban giden Arzu Özmen in Mardin Midyat taki cenaze törenine katıldık. 7 Şubat 2012: Norveç Kraliyeti Büyükelçiliği vasıtasıyla, Norveç Entegrasyon ve Çeşitlilik Müdürlüğü KA.DER i ziyaret etti. 8 Şubat 2012: Dumlupınar Üniversitesi Mezunları Derneği ve Yedinci Şehir Enstitüsü nün düzenlediği Hayme Ana Ödülleri toplantısına katıldık. 13 Şubat 2012: TRT Ankara Radyosu tarafından hazırlanan Paylaştıkça programında gerçekleşen Siyaset ve Kadın konusundaki söyleşiye katıldık. 16 Şubat 2012: Bakırköy Kent Konseyi Kadın Meclisi nin, 5. Olağan Genel Kuruluna katıldık. 17 Şubat 2012: Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü tarafından çalışmaları devam eden Sığınmaevleri Yönetmeliği ve Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi Yönetmeliği taslakları hakkında görüş ve önerilerimizi sunduk. 23 Şubat 2012: Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Strateji Geliştirme Başkanlığı tarafından düzenlenen Dış Paydaş Çalıştayı na katıldık. 23 Şubat 2012: CNN Türk Haber Bülteni nde yasa tasarısı hakkındaki görüşlerimizi sunduk. 29 Şubat 2012: Haklı Kadın Platformu, Yürütme Kurulu Toplantısı na katıldık.

20 MART 1 Mart 2012: TBMM, Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu tarafından düzenlenen Ailenin Korunması ve Kadına Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun Tasarısı konulu toplantıya katıldık. 1 Mart 2012: Kanada Büyükelçiliği, İkinci Siyasi Sekreter Christine Guilbault KA.DER i ziyaret etti. 3 Mart 2012: Cinsiyet Eşitliği İzleme Derneği tarafından Ankara da düzenlenen Türkiye de Cinsiyet Eşitliğini İzlemek: Ne Yapmalı? Nasıl Yapmalı? konulu toplantıya katıldık. 6 Mart 2012: Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu ve Birleşmiş Milletler Türkiye Ofisi nin düzenlediği Kadınlar İçin Birlikte konulu toplantıya panelist olarak katıldık. 7 Mart 2012: Euronews Haber Kanalı na Türkiye de Kadının Durumu ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun Tasarısı hakkında röportaj verdik. 7 Mart 2012: Cem Vakfı tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için düzenlenen panele konuşmacı olarak katıldık. 7 Mart 2012: TRT Türk Televizyonu na Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun Tasarısı hakkında görüş ve önerilerimizi sunduk. 7 Mart 2012: Van Haber Ajansı na 8 Mart Dünya Kadınlar Günü hakkında görüş ve önerilerimizi sunduk. 8 Mart 2012: Okan Üniversitesi tarafından düzenlenen Kadın ve Sorunları konulu sempozyuma panelist olarak katıldık. 8 Mart 2012: Arel Üniversitesi tarafından düzenlenen Kadın konulu sempozyuma panelist olarak katıldık. 8 Mart 2012: Diyarbakır, Jin Haber Ajansı açılışında yer aldık. 8 Mart 2012: Almanya Federal Cumhuriyeti Başkonsolosluğu tarafından düzenlenen Siyaset Işığında Kahvaltı etkinliğine katıldık. 8 Mart 2012: HaberTürk, Balçiçek İlter le Söz Sende programında yer aldık. 10 Mart 2012: KA.DER in 15. kuruluş yıldönümünde buluştuk.

21 13 Mart 2012: New York Times gazetesine, kadın ve şiddet konusunda görüş ve önerlerimizi sunduk. 14 Mart 2012: Çankaya Üniversitesi tarafından düzenlenen, Politikada ve Afetlerde Kadınlar Neyi Değiştirebilir? konulu panele konuşmacı olarak katıldık. 16 Mart 2012: Haklı Kadın Platformu toplantısına katıldık. 17 Mart 2012: Anayasalar, Kadın ve Arap Baharı organizasyonuna katıldık. 23 Mart 2012: TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı tarafından düzenlenen Uluslararası Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Buluşması na panelist olarak katıldık. 27 Mart 2012: olarak bilinen eğitimle ilgili yasa tasarısı konusunda itiraz ve görüş bildirmek üzere, TBMM Çankaya kapısında basın açıklaması yaptık. 30 Mart 2012: Hollanda Konsolosluğu KA.DER i ziyaret etti. 31 Mart 2012: Bahçeşehir Üniversitesi tarafından düzenlenen Siyaset Okulu programına konuşmacı olarak katıldık. NİSAN 4 Nisan 2012: Boğaziçi Üniversitesi tarafından düzenlenen Kadının Bilinen Sorunlarına, Bilinmeyen Çözüm Önerileri konulu panele konuşmacı olarak katıldık. 7 Nisan 2012: Kanal 24 deki Hafta Sonu Moderatörü programına katıldık ve Kadına Yönelik Şiddet in Önlenmesine Dair Kanun ile ilgili görüş sunduk. 12 Nisan 2012: Şiddete Son Platformu Bileşenleri Ankara Buluşması na katıldık. 16 Nisan 2012: Global Fund for Women KA.DER i ziyaret etti. 21 Nisan 2012: AWİD in (Kalkınmada Kadın Hakları Derneği) düzenlediği foruma katıldık. 28 Nisan 2012: İzmir, Konak Belediyesi tarafından düzenlenen 7. Ege Kadın Buluşması na konuşmacı olarak katıldık.

22 MAYIS 2 Mayıs 2012: Haklı Kadın Platformu, Yürütme Kurulu Toplantısı na katıldık. 3 Mayıs 2012: AK Parti Kadın Milletvekilleriyle buluştuk. 3 Mayıs 2012: Fransa Büyükelçiliği tarafından düzenlenen kadın sorunlarının paylaşıldığı toplantıya katıldık. 10 Mayıs 2012: International Monetary Fund Türkiye ofisi tarafından düzenlenen toplantıda yer aldık. 14 Mayıs 2012: KA.DER, KAGİDER ve Turkiye Instituut ortak projesi olan "Top Women" toplantısına katıldık. 17 Mayıs 2012: İsveç Södertörn Üniversitesi, Dış Politika Bölümü öğrencileri KA.DER i ziyaret etti. 18 Mayıs 2012: Belçika Flaman hükümeti Başkan yardımcısı ve Yatırım, Bilimsel araştırma, medya ve yoksulluğa karşı mücadeleden sorumlu Bakan Ingrid Lieten ve heyeti KA.DER i ziyaret etti. 20 Mayıs 2012: Goethe Institut ve Almanya Dışişleri Bakanlığı işbirliğiyle Mayıs tarihleri arasında düzenlenen "Almanya da Kadın Hakları" etkinliğine katıldık. 28 Mayıs 2012: Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından yürütülmekte olan "Parlamentolararası Değişim ve Diyalog" projesinin açılış toplantısında yer aldık. 30 Mayıs 2012: SKY TV Haber Programı nda kürtaj konusu hakkında canlı yayına katıldık. Ayrıca, Diyarbakır Gün TV ye görüş ve önerilerimizi sunduk. 30 Mayıs 2012: Taraf Gazetesi ne kürtaj konusu hakkında röportaj verdik.

6. DÖNEM FAALİYET RAPORU

6. DÖNEM FAALİYET RAPORU 6. DÖNEM FAALİYET RAPORU 20 EKİM 2005 26 OCAK 2007 GENEL MERKEZ FAALİYETLERİ 20 Ekim 2005 26 Ocak 2007 2 I. KA-DER Kurumsal Kapasite Güçlendirme ve Eğitim Çalışmaları a. Toplumsal Cinsiyet ve Kota Eğitici

Detaylı

8. OLAĞAN GENEL KURULU FAALİYET RAPORU

8. OLAĞAN GENEL KURULU FAALİYET RAPORU 8. OLAĞAN GENEL KURULU FAALİYET RAPORU 24 Ocak 2010-28 Ocak 2012 KA.DER Lİ ÖZEL VE GÜZEL KADINLARA, 4 Mart 1997 deki kuruluşumuzdan bu yana 4 Genel Seçim (1999, 2002, 2007, 2011) ve 3 Yerel Seçim (1999,

Detaylı

Bizler sadece geleceğin liderleri değil, bugünün de ortaklarıyız

Bizler sadece geleceğin liderleri değil, bugünün de ortaklarıyız Bizler sadece geleceğin liderleri değil, bugünün de ortaklarıyız 3 Sevgili Dostlar, Uzun bir aradan sonra yeni faaliyet raporu ile yapılan çalışmaların toplumla paylaşılması heyecanını yaşıyoruz. Gelinen

Detaylı

mor bülten Yerel Seçimlerde Feminist Adayımız Var!

mor bülten Yerel Seçimlerde Feminist Adayımız Var! Mart 2009, Sayı 7 Kadınlarla mor bülten Kadınlarla Mor Bülten, Kadının İnsan Hakları Eğitim Programı nın (KİHEP) düzenli yayınıdır. 1995 yılında Kadının İnsan Hakları Yeni Çözümler Derneği tarafından geliştirilmiş

Detaylı

Birleşmiş Milletler Kadın ve Kız Çocuklarının İnsan Haklarının Korunması ve Geliştirilmesi Ortak Programı. Kadın Dostu Kentler

Birleşmiş Milletler Kadın ve Kız Çocuklarının İnsan Haklarının Korunması ve Geliştirilmesi Ortak Programı. Kadın Dostu Kentler Birleşmiş Milletler Kadın ve Kız Çocuklarının İnsan Haklarının Korunması ve Geliştirilmesi Ortak Programı Kadın Dostu Kentler 2010 Birleşmiş Milletler Kadın ve Kız Çocuklarının İnsan Haklarının Korunması

Detaylı

Kadın Dostu Kentler Birleşmiş Milletler Ortak Programından Haberler

Kadın Dostu Kentler Birleşmiş Milletler Ortak Programından Haberler 2 Kadın Dostu Kentler Birleşmiş Milletler Ortak Programından Haberler Yerel Eşitlik Eylem Planlarının uygulanmasında 1. yıl geride kaldı: 2012 yılı sonunda 11 il için tamamlanan ve İl Kadın Hakları Koordinasyon

Detaylı

Yerel Yönetimler ve kreş 8-11 Mikrokredi masalı 12-13

Yerel Yönetimler ve kreş 8-11 Mikrokredi masalı 12-13 Sayı: 6 Nisan 2014 Altıncı sayımızla, yine bir aradayız. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nü geride bıraktık. 8 Mart ta Türkiye nin her yerinde kadınlar gece ve gündüz sokaklardaydı. 8 Mart ın öncesinde başlayan

Detaylı

ÇOCUK HAKLARI MERKEZİ

ÇOCUK HAKLARI MERKEZİ ÇOCUK HAKLARI MERKEZİ ANKARA BAROSU ÇOCUK HAKLARI MERKEZİ FAALİYET RAPORU HAZİRAN 2008 - TEMMUZ 2010 Ankara Barosu Çocuk Hakları Merkezi, 1994 yılında çocuk haklarının tanıtılması ve korunması amacıyla

Detaylı

24. 24. Dönem 1. 1. ve ve 2. 2. Yasama Yılı Faaliyet Raporu

24. 24. Dönem 1. 1. ve ve 2. 2. Yasama Yılı Faaliyet Raporu Türkiye Büyük Büyük Millet Meclisi 24. 1. 1. ve ve 2. 2. 12 12 Haziran 2011 2011 4 Temmuz 4 2012 2012 TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ 24. DÖNEM YASAMA YILI YASAMA, DENETİM VE YÖNETİM FAALİYETLERİ 12 Haziran

Detaylı

KEP Kuruldu 7-11 BEKEV Söyleşi 15-18

KEP Kuruldu 7-11 BEKEV Söyleşi 15-18 Sayı: 4 Aralık-Ocak 2013 Son sayımız bu senenin Nisan ayında çıktığından beri tekrar buluşamadık. Şimdi dördüncü sayımızla burdayız ve bundan sonra her 2 ayda bir tekrar buluşmayı umuyoruz... Bu zaman

Detaylı

Kasım 2012 Sayı 32. Sivil topluma gençlik a ısı! ISSN 1306-5297

Kasım 2012 Sayı 32. Sivil topluma gençlik a ısı! ISSN 1306-5297 Kasım 2012 Sayı 32 ISSN 1306-5297 Avrupa Birliği tarafından desteklenen ve STGM tarafından yürütülen Türkiye de Sivil Toplumun Gelişimi ve Sivil Toplum-Kamu İşbirliğinin Güçlendirilmesi Projesi bültenidir;

Detaylı

8 Mart'ın Tarihçesi. Serap DURMAZ JMO Sosyal İlişkiler Üyesi HABER BÜLTENİ BİR KONU BİR GÖRÜŞ

8 Mart'ın Tarihçesi. Serap DURMAZ JMO Sosyal İlişkiler Üyesi HABER BÜLTENİ BİR KONU BİR GÖRÜŞ 8 Mart'ın Tarihçesi Serap DURMAZ JMO Sosyal İlişkiler Üyesi Clara Zetkin Neden 8 Martları Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak kutluyoruz. 8 Mart çok anlamlı ve çok özel bir gündür. Çünkü kadınların insanlık

Detaylı

ADANA ŞUBE DE GÜNDEM. 16 Gıda Mühendisliği Dergisi 2013 38. Sayı. Şube ve Temsilciliklerimizde Gündem. Cuma Söyleşleri.

ADANA ŞUBE DE GÜNDEM. 16 Gıda Mühendisliği Dergisi 2013 38. Sayı. Şube ve Temsilciliklerimizde Gündem. Cuma Söyleşleri. Bu dönemde Şube ve Temsilciliklerimizin gerçekleştirdiği etkinlikler alfabetik sıraya göre sıralanmaktadır; ADANA ŞUBE DE GÜNDEM Cuma Söyleşleri Ş Şube Yönetim Kurulumuzun geleneksel hale geleceğini umarak

Detaylı

Press for Freedom Özgürlük için Basın

Press for Freedom Özgürlük için Basın Press for Freedom Özgürlük için Basın Özgürlük için Basın projesi: Özgürlük için Basın projesi genel anlamda ifade ve basın özgürlüğü için yeni bir platform kurmayı, karar alma süreçlerini etkileyen medya

Detaylı

ANKARA İLİ KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELE EYLEM PLANI (2011-2015)

ANKARA İLİ KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELE EYLEM PLANI (2011-2015) ANKARA İLİ KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELE EYLEM PLANI (2011-2015) ANKARA 2011 Ankara İli Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi Eylem Planı Teknik Hazırlık Grubu Prof. Dr. Ayşe Akın (BÜKÇAM)* Yrd. Doç. Dr.

Detaylı

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER CEDAW KOMİTESİNE SUNULMAK ÜZERE HAZIRLANAN TÜRKİYE YEDİNCİ DÖNEMSEL RAPORU

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER CEDAW KOMİTESİNE SUNULMAK ÜZERE HAZIRLANAN TÜRKİYE YEDİNCİ DÖNEMSEL RAPORU BİRLEŞMİŞ MİLLETLER CEDAW KOMİTESİNE SUNULMAK ÜZERE HAZIRLANAN TÜRKİYE YEDİNCİ DÖNEMSEL RAPORU 2014 GİRİŞ 7. Dönemsel Ülke Raporu 1 ilgili kamu kuruluşları, akademisyenler ve kadının insan hakları ile

Detaylı

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI İDARİ TEŞKİLATI

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI İDARİ TEŞKİLATI TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI İDARİ TEŞKİLATI 2012 FAALİYET RAPORU EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR TBMM Basımevi - 2013 İÇİNDEKİLER SUNUŞ (Cemil ÇİÇEK TBMM Başkanı)...11 GİRİŞ (Dr. İrfan

Detaylı

Türkiye de Kadın Haklarının Tarihsel Gelişimi. 1843 Tıbbiye mektebi bünyesinde kadınlar ebelik eğitimi almaya başladı.

Türkiye de Kadın Haklarının Tarihsel Gelişimi. 1843 Tıbbiye mektebi bünyesinde kadınlar ebelik eğitimi almaya başladı. Türkiye de Kadın Haklarının Tarihsel Gelişimi 1843 Tıbbiye mektebi bünyesinde kadınlar ebelik eğitimi almaya başladı. 1847 Kız ve erkek çocuklara eşit miras hakkı tanıyan İrade-i Seniye yayımlandı. 1856

Detaylı

ŞUBELERİMİZDEN. katıldı. Gelenek- sel Başak Balomuz 16 Şubat 2008 tarihinde Göynük Quin Elizabeth Hotel de 600 ü aşkın meslektaşımız

ŞUBELERİMİZDEN. katıldı. Gelenek- sel Başak Balomuz 16 Şubat 2008 tarihinde Göynük Quin Elizabeth Hotel de 600 ü aşkın meslektaşımız 32 ADANA Demokratik kitle örgütlerince 2 Şubat 2008 de Atatürk Parkı önünde gerçekleştiri- len türban karşıtı eyleme ZMO Adana Şube Yönetim Kurulu Üyemiz Selma KI- RANÇEŞME ve üyelerimiz katılarak destek

Detaylı

Önce rampa, sonra cennet!

Önce rampa, sonra cennet! Sivil Sesler Festivali ne sen de gel! STGM, 25-26 Eylül tarihlerinde İstanbul Maçka da sivil toplum örgütlerinin katılacağı bir festival düzenliyor. Örgütlenme Özgürlüğü imza kampanyası sürüyor STÖ lerin

Detaylı

2013 YILI FAALİYET RAPORU

2013 YILI FAALİYET RAPORU 2013 YILI FAALİYET RAPORU İÇİNDEKİLER A. Dayanışma merkezi çalışmaları 2 B. Sığınak çalışmaları..8 C. Bilgi ve deneyim paylaşımları.10 D. Ekler 24 2 A. DAYANIŞMA MERKEZİ ÇALIŞMALARI Mor Çatı Dayanışma

Detaylı

YETKİ ve KARAR ALMA SÜRECİNDE KADIN

YETKİ ve KARAR ALMA SÜRECİNDE KADIN T.C. BAŞBAKANLIK KADININ STATÜSÜ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ POLİTİKA DOKÜMANI YETKİ ve KARAR ALMA SÜRECİNDE KADIN 2008, ANKARA Bu politika dokümanı, Türkiye de kadınların yetki ve karar alma sürecindeki durumunu

Detaylı

ULUSAL GENÇLİK PARLAMENTOSU V. OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI BÜTÜNCÜL GENÇLİK POLİTİKALARI VE ULUSAL GENÇLİK PARLAMENTOSU

ULUSAL GENÇLİK PARLAMENTOSU V. OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI BÜTÜNCÜL GENÇLİK POLİTİKALARI VE ULUSAL GENÇLİK PARLAMENTOSU ULUSAL GENÇLİK PARLAMENTOSU V. OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI BÜTÜNCÜL GENÇLİK POLİTİKALARI VE ULUSAL GENÇLİK PARLAMENTOSU Bütüncül Gençlik Politikaları ve Ulusal Gençlik Parlamentosu (UGP) başlıklı UGP

Detaylı

TÜRKİYE'DE ULUSAL ÇOCUK FORUMU VE ÇOCUK KATILIMININ ÖYKÜSÜ YENİLENMİŞ İKİNCİ BASKI

TÜRKİYE'DE ULUSAL ÇOCUK FORUMU VE ÇOCUK KATILIMININ ÖYKÜSÜ YENİLENMİŞ İKİNCİ BASKI Tasarım: www.onmedya.web.tr > Baskı: Dumat Ofset Tel: 312.278 82 00 TÜRKİYE'DE ULUSAL ÇOCUK FORUMU VE ÇOCUK KATILIMININ ÖYKÜSÜ YENİLENMİŞ İKİNCİ BASKI Bu proje, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti tarafından

Detaylı

Merhaba! Başkanın Mesajı. Senay Önder TSKF Başkanı

Merhaba! Başkanın Mesajı. Senay Önder TSKF Başkanı TEMMUZ 2012 01 Sevgili dostlarım, hepiniz bilirsiniz ki biz kadınlar birçok şeyi, başarılarımızı, zorluklarımızı, mutluluklarımızı bazen de gözyaşlarımızı hep yalnız yaşarız. Çok iyi lider olmak için birçok

Detaylı

Bülten. Bize ulaşmak için: Söyleşi s.18. Keig den haberler s.2 Sosyal politikalar ve bakım hizmetleri s.8

Bülten. Bize ulaşmak için: Söyleşi s.18. Keig den haberler s.2 Sosyal politikalar ve bakım hizmetleri s.8 Bülten KADIN EMEĞİ VE İSTİHDAMI GİRİŞİMİ Sayı:3 Nisan 2013 2013 geldi diyorduk, iki ayı daha geride bıraktık bile. Bir baktık, bahar gelmiş. Geçtiğimiz iki ay, kadınların mücadelesi açısından oldukça yoğun

Detaylı

YEREL GÜNDEM 21 ULUSAL GENÇLİK PARLAMENTOSU KUŞADASI YAZ OKULU BİNYIL KALKINMA HEDEFLERİNİN YERELLEŞTİRİLMESİ VE GENÇLİĞİN ROLÜ

YEREL GÜNDEM 21 ULUSAL GENÇLİK PARLAMENTOSU KUŞADASI YAZ OKULU BİNYIL KALKINMA HEDEFLERİNİN YERELLEŞTİRİLMESİ VE GENÇLİĞİN ROLÜ YEREL GÜNDEM 21 ULUSAL GENÇLİK PARLAMENTOSU KUŞADASI YAZ OKULU BİNYIL KALKINMA HEDEFLERİNİN YERELLEŞTİRİLMESİ VE GENÇLİĞİN ROLÜ 17-21 EYLÜL 2006 Türkiye Yerel Gündem 21 Programı IV. Aşaması, Türkiye Yerel

Detaylı

Hayata dair. Ağustos 2008 Sayı 14

Hayata dair. Ağustos 2008 Sayı 14 Köylüyüz biz diriyiz, Anadolu eriyiz Denizli Çivril Bozdağlılar Kültür ve Dayanışma Derneği, dördüncü Bozdağlılar Şenliği ni kutladı. Bugün toplumsal cinsiyet anaakımlaştırması için ne yaptın? STGM tüm

Detaylı

Sağlıkta Bedel Ödeyenler

Sağlıkta Bedel Ödeyenler Talep Ettik, Kazandık, Sözleşmeliler Kadrolu Oluyor Sağlık ve Sosyal Hizmetlerde 2 Haziran 2013 Günü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan a ilettiğimiz sözleşmeli personele kadro talebimiz, 25 Haziran 2013 Günü

Detaylı

TÜRKİYE ULUSLARARASI KOOPERATİFLER YILI FAALİYET RAPORU

TÜRKİYE ULUSLARARASI KOOPERATİFLER YILI FAALİYET RAPORU 2012 TÜRKİYE ULUSLARARASI KOOPERATİFLER YILI FAALİYET RAPORU ÖNSÖZ Değerli Kooperatifçiler; Son yıllarda dünyada yaşanan sosyo-ekonomik krizler, birlikte hareket etme ve ortak iş yapmanın önemini bir

Detaylı