The Experience of Technical Education Faculty Students in Industry

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "The Experience of Technical Education Faculty Students in Industry"

Transkript

1 AVRUPA BİRLİĞİ EĞİTİM VE GENÇLİK PROGRAMLARI MERKEZİ (ULUSAL AJANS) LEONARDO DA VINCI PROGRAMI YARARLANICI NİHAİ RAPORU TR/06/A/F/PL2 010 Teknik Eğitim Fakültesi Öğrencilerinin Endüstri Deneyimi The Experience of Technical Education Faculty Students in Industry YARARLANICININ ADI SOYADI: M.AKİF ÖZKAYA BÖLÜMÜ: ELEKTRONİK ÖĞRETMENLİĞİ STAJ YAPTIĞI İŞYERİ: BRIGHT & LIGHT SYSTEMS GmbH

2 Rapor Tarihi: 29 31/05/2007 İşin Adı: Oryantasyon Atatürk Hava Limanında Herne de Evimizin Yemek Salonu Herne Bahnhof Dortmund Gezisi İlk hafta ekibimizi karşılayan ve 13 hafta boyunca birlikte olunacak 3A Education & Service tarafından Almanya hakkında bilgiler edinildi, yaşayacağımız yer tanındı, ulaşım araçları ve güzergahlar öğrenildi. Herne merkezi gezildi. Sonraki günlerde Bochum ve Dortmund gibi yakın merkezlere gidildi.

3 Rapor Tarihi: 04 08/06/2007 İşin Adı: Bright & Light Systems GmhH ı ve Birlikte çalışılan firmaları tanıma Kullanılan Araç, Gereç, Cihaz, Makine, vs: Firma Yetkilileri ile Merkez Showroom Bochum Merkez Showroom Haftanın ilk günü daha önceden görüşmelerin 3A Eduation & Service tarafından tamamlanmış olan Bright & Light Systems firmasına İlhan Belek ile gidildi. Firma yetkilileriyle yapılan ön görüşmenin ardından 3 ay sürecek olan staj süremiz başladı. Bu hafta süresince firmanın hizmet alanı öğrenildi. Hattingen de bulunan depo hakkında bilgi edinildi.montaj ve Teknik servis hizmetini yapan dış ekiple tanışıldı. Türkiye den ürün tedarik ettiğimiz firmalar hakkında bilgi alındı. Bu firmaların ürün katalogları incelendi. Ürün çeşitliliği ve kullanım alanları öğrenildi.

4 Rapor Tarihi: 11 15/06/2007 İşin Adı: Genel Aydınlatma Bilgileri Kullanılan Araç, Gereç, Cihaz, Makine, vs: Işık Hayattır Temel Aydınlatma ve Sık Sorulan Sorular (Lamp 83). Genel Bilgi: Işık akısı: Simgesi: "O", Birimi: Lumen, Biriminin simgesi: "İm" Bir ışık kaynağının ışık akısı, bu ışık kaynağından çıkan ve normal gözün spektral duyarlık eğrisine göre değerlendirilen enerji akısına denir. Işık şiddeti: Simgesi: " I", Birimi: Candela, Biriminin simgesi: "cd" Noktasal bir ışık kaynağının herhangi bir "a" doğrultusundaki ışık şiddeti, bu doğrultuyu içine alan "AQ" uzay açısından çıkan "AO" ışık akısının, "A 2" uzay açısına bölümü ile elde edilir. Bu tanımdan giderek, her doğrultuya göre düzgün bir şekilde ışık yayan ve 1 steradyan' lık uzay açısı içinden 1 İm 'lik ışık akısı geçiren bir noktasal ışık kaynağının ışık şiddeti, 1 cd 'dır diyebiliriz. Aydınlık ( düzeyi): Simgesi: "E", Birimi: Lux, Biriminin simgesi: " lx " ( bu simge çok seyrek kullanılmakta, bunun yerine " lux " kullanılırken, son yıllarda " lux " yerine de " Im/m2, Iumen/m2 " kullanılmaya başlanmıştır) Aydınlık ( düzeyi) kısaca, birim alana düşen ışık akısı olarak tanımlanabilir. 1 m2 lik bir yüzeye düşen ışık akısı 1 İm ise, bu yüzey üzerinde oluşan aydınlık ( düzeyi) 1 lux ya da 1 Im/m2'dir. Bir yüzeyde oluşan aydınlık (düzeyi), yüzeyin türüne bağlı değildir. Yüzeyin yansıtma özelliği ne olursa olsun, örneğin, yüzey siyah ya da beyaz olsun, aydınlık ( düzeyi) yalnız yüzey üzerine gelen ışık akısı yoğunluğunun bir fonksiyonudur

5 Rapor Tarihi: 18 22/06/2007 İşin Adı: Türk Firmaları ile Görüşme ve Firmamızın Tanıtımı Kullanılan Araç, Gereç, Cihaz, Makine, vs: Telefon, Mavi Rehber, İş Rehberim, Görüşme Tutanak Tablosu, Dosya Firma Bilgilerini Toplama Firmalar ile Görüşme Görüşülen Firmalar ve Tutanak Mavi Rehberdeki İlan Mavi Rehber ve İş Rehberim e ait katalogların NRW bölgesi Türk firmaları araştırıldı. Aydınlatma ve çevre sektörlerle ilgili olan sektörlerin listesi çıkarılarak telefonla irtibat kuruldu. İlgili kişilerin olmaması durumunda notlar alınarak akabinde aramalar gerçekleştirildi. İki rehberde de mükerrer olan firmalar alınan notlar vasıtasıyla tespit edildi. Firmalara Bright & Light Systems in tanıtımı yapıldı. Görüşme talebi olan firmalar için gerekli düzenlemeler yapıldı. Randevular alındı.

6 Rapor Tarihi: 25 29/06/2007 İşin Adı: Firma Randevularının Düzenlenmesi ve Gerçekleştirilmesi Kullanılan Araç, Gereç, Cihaz, Makine, vs: Telefon, Görüşme Tutanakları, İş Programı Takvimi. Randevu ile Görüşülen Firmalar İnşaat işleri ve Marangozluk işleri yapan iki firma görüşme talebinde bulunması üzere kendilerine bilgi verildi. Hüseyin Bey in çalışma takvimi ve Görüşülecek firma yetkililerinin uygunluk durumları göz önüne alınarak ayarlamalar yapıldı ve iki firma ile görüşme sağlandı. Köln de görüşmesi yapılan Hüseyin Yıldırım H&H Marangoz Mobilyacı dan dönüşte Karabaş Elektronik firması ile de görüşüldü. Karabaş Elektronik bizimle birlikte aynı sektörde çalışan bir firma. Ancak ürünlerini Türkiye den getirmiyor. Kendisine Türkiyeden ürünler hakkında bilgi verildi ve Toptan olarak ürün temininde yardım edebileceğimiz söylendi.

7 Rapor Tarihi: 02 06/07/2007 İşin Adı: Doktorlara Ait Ofislerin Bulunduğu Bina Aydınlatması Bochum(Planlama) Kullanılan Araç, Gereç, Cihaz, Makine, vs: Fotoğraf Makinesi, Metre, Çizim ekipmanları ve Aydınlatma ürünleri kataloğu Dıştan Bina Girişi Giriş Holu ve Merdivenler Birinci Kat ve Hol Aydınlatmaları Son Kat Ray Sistemli Aydınlatma Planlaması istenilen yapının bilgileri toplanır. Bu bilgiler; yapıya ait resimler, istenilen sistemin detayları, yapıda hazır bulunan elektrik şebekesi ve plan dan oluşmaktadır. Örneğin burada müşterinin istekleri arasında binanın tarihi eserleri olan bazı aydınlatma birimlerine müdahale edilmeyecek ve yapılacak olan yeni sistem de antika olan aydınlatmalarla uyum içinde olacak. Planlama departmanında bu bilgiler vasıtasıyla istenilen ışık şiddeti kablolama durumları, kurulum maliyeti ve kurulum sonrası gider durumu göz önüne alınarak yapıya en uygun olan sistem veya sistemler çıkarılır. Müşteriye birkaç alternatif sunulur ve alternatifler anlatılır. Daha sonra karar verilen sistemi ürünleri sipariş verilir. Ürünlerin gelmesinin ardından çizilmiş olan proje ile Montaj ve Teknik servis birimi gerekli işlemleri yapar.

8 Rapor Tarihi: 09 13/07/2007 İşin Adı: Türkiye için web firmaya ait web sitesi.tasarımı. Kullanılan Araç, Gereç, Cihaz, Makine, vs: Bilgisayar, Frontpage, Macromedia Flash, Dreamweaver, İnternet. Web Sitesi Sabit Sayfa Görüntüsü Firmamızın Türkiyedeki bağlantılar daha rahat yapabilmesi üzerine Türkiye de Bright & Light in baş harflerini taşıyan BL Aydınlatma ya ait web sitesi yapıldı. Bu sitenin ürünler sayfası Bright & Light Systems.com a bağlandı.

9 Rapor Tarihi: 16 20/07/2007 İşin Adı: Doktor Muayenehanesi - Essen (Planlama Montaj) Kullanılan Araç, Gereç, Cihaz, Makine, vs: Merdiven, Armatür Şablonu, Testere, Bıçak, Metre, Malzeme çantası, Matkap, Ölçü aletleri Ziyaretçi Odası Aydınlatma ve Süsleri Dekoratif Süslerin Detay Görüntüsü Güç Odası Sigorta Paneli Server Odası Server Kabini Stajın 6. Haftasında olduğu ve anlatıldığı üzere bu haftada bir başka planlama ve montaj hizmeti var. Sistem ve işleyiş bir önceki gibi ancak burada daha rahat olunan bir durum söz konusu. Bu yapı tamamen bir dekorasyona giriyor ve her hangi bir Tarihi eser durumu yok. Böylece yapılacak plan daha rahat yapılıyor. Mevcut elektrik şebekesi planlamamız sonucunda çıkarılan proje ile belirlenecek. Yapılmak istenen sistemin elektrik tertibatı o sisteme en uygun şekilde yapılır ve herhangi bir kısıtlama durumu yoktur. Yalnız bu tür çalışmalarda dikkat edilecek bir durumda vardır. Yapı içerisinde çalışan tek ekip olmayabilir. Bazen alçıpan yapan veya asma tavanı oluşturan ustalarla, yani dekorasyon için diğer görevli ustalarla koordineli çalışılması gerekir. İşlemlerin zamanında yapılaması dekorasyonun tamamlanması için önemli olduğu gibi elektrik tesisatı bitiminden sonra ürünlerin montajı için badananın bitmesi için sıra beklenmesi söz konusudur.

10 Rapor Tarihi: 23 27/07/2007 İşin Adı: Triko Schipper Planlama Montaj + Tabela Sistemi Servisi Kullanılan Araç, Gereç, Cihaz, Makine, vs: Merdiven, Armatür Şablonu, Testere, Bıçak, Metre, Malzeme çantası, Matkap, Ölçü aletleri Dükkanın Dıştan Görünümü Sarkıt Lambaların Takılacağı Yuvalar Vitrin Üstüne 3 metrelik Ray ve Sarkıt lamba Yuvarlak Gömme Lambaların Takılacağı Yuvalar Bu hafta bir triko mağazasının planlama ve montaj işlemleri yapıldı. Buna ek olarak mağazanın kapısında daha önceden var olan Tabela sisteminin çalışmadığı görüldü ve ona teknik hizmet yapıldı. Bu işte diğerlerinden farklı olan bir durum vardı. Triko mağazası bir hafta sonra açılacak olması işlemlere yoğunluk verilmesi ve ürünlerin kara yolu değil hava yolu ile hızlı kargo ile temin edilmesi gerekiyordu. Hava taşımacılığı kara taşımacılığına göre daha yüksek fiyatları barındırsa da acil durumlarda kullanılan bir sistemdir. Gerekli çalışmaların zamanında yapılması ve sistemli işleyiş işi vaktinde teslim etmemizde en etkili durumlardır.

11 Rapor Tarihi: 30/07 03/08/2007 İşin Adı: Sixth Sense Cafe (Planlama Montaj) Kullanılan Araç, Gereç, Cihaz, Makine, vs: Merdiven, Armatür Şablonu, Testere, Bıçak, Metre, Malzeme çantası, Matkap, Ölçü aletleri Renkli Flüoresan Tavan Sistemi Renkli Flüoresan Duvar Sistemi Resim Tablosu Renkli Lambalar ile Dekoratif Görünüm Gizli Tavan Aydınlatması Daha çok bir şeyler için kullanılan mekan için loş ancak etkileyici bir tasarım istendi. Bu durumda ışığın renklerini kullanmak elbette ki iyi bir sonuç verdi. Renkli Flüoresan lambalar ve değişken renkli LED sistemi ile kazanılan etkileyici görüntü Müşteri isteğine fazlasıyla karşılık verdi. Mekan içerisinde ön plana çıkarılmak istenen tablolar yine kenar aydınlatmaları ile desteklendi.

12 İşin Adı: Firma Bilgisayarlarına Bakım Rapor Tarihi: 06 10/08/2007 Kullanılan Araç, Gereç, Cihaz, Makine, vs: Tornavida, Fırça, İnternet, Program CDleri Laptop Klavye Altı (Cpu, Cpu Fanı ve Ram Slotu) Fandan Çıkan Tırtıl Kasa Temizliği Server, Network ve Yedekleme Üniteleri Firmadaki bilgisayarların tümüne bir bakım yapılması gerekiyordu. Sürekli kullanılan elektroinik cihazların periyodik bakımları yapılmazsa daha büyük sorunlar ortaya çıkabilmekte. Firmadaki bu ihtiyaçta bir Laptopun aniden kapanması ve tekrar açılmak istendiğinde açılamadan tekrar kapanması oldu. Bu durumlar genelde CPU nun aşırı ısınmasında meydana geldiği için laptopun CPU fanını görmemiz gerekiyordu. CPU fanı hemen klavye altında olduğu için garanti ye sorun açmadan müdahale edebildik ve CPU ya bir tırtılın girdiğini ve oraya ağ oluşturduğunu gördük. Gerekli temizlik ve soğutma işlemi sonrasında laptop açıldı. Firmadaki diğer tüm bilgisayarlara temizlik, Program update ve yedekleme işlemleri uygulandı.

13

14 Rapor Tarihi: 13 17/08/2007 İşin Adı: Bochum Show-room içi düzenlemeler. Kullanılan Araç, Gereç, Cihaz, Makine, vs:merdiven, Kontrol Kalemi, Tornavida, Kargaburnu Asma Tavan Dizaynı Gerekli Hatların Bağlantıları Asma Tavan Giriş Kısmı Önceki ve Sonraki Hali Lambaların Bir Arada Olduğu Durum Bu hafta Hüseyin Bey merkez show-room mumuzun iç dizaynını değiştirme kararı aldı. Bu konuda gerekli işlemlerin sırası kararlaştırıldı, firma içinde müşterilerin isteğine daha iyi karşılık verebilmek için değişik bir sistem uygulanmakta

15 Rapor Tarihi: 20 24/08/2007 İşin Adı: Essen Yeni Açılacak Cafe (Planlama) Kullanılan Araç, Gereç, Cihaz, Makine, vs: Fotoğraf Makinesi, Metre, Çizim ekipmanları ve Aydınlatma ürünleri kataloğu İç Mekan Giriş Toplantı Bölümü Mekan Sahibine Açıklama Toplantı Mekanı Mekan Girişi Bu iş için mekan sahibi kısıtlı bütçesinin olduğunu bildirdi. Çalışmalarda bu konu üzerinde duruldu. Maliyeti kısabilmek için mekan içinde hali hazırda bulunan sistemlerin kullanılabilecek olanlarını ve yeni sisteme uygun olanlarını kullanılmaya çalışıldı.

16 Teknik Geziler WAZ Medya Merkezi Tüm ekip ile Almanya nın köklü gazetelerinden biri olan Waz gazatesine İlhan ve Dürdan BELEK eşliğinde gezi düzenlendi. Ev sahibi olan WAZ gazetesi ilgililerinin bizleri karşılamaları etkileyici bir unsurdu. Gazete basım aşaması ve kağıtlar Genel olarak bir gazetenin basım aşamalarını öğrendik. Bir gazettenin basımının kaç aşamadan oluştuğunu, şirketin prensiplerini, cirosunu, gazete satma tekniğini, Türkiye ile ne kadar ilgili olduklarını ayrıntılı şekilde öğrendikten sonra gazetenin basım tesislerine geçtik. Rehberin anlattığı her bölümü taker taker gezdik. Işçilerin çalışmalarını yerinde izlemiş olduk. Bu gezinin çok faydalı olduğuna inanıyorum.böylece gazetenin basımında aklımıza takılan tüm soruların cevabını almış olduk. Ve bir gazetenin basımından satışına kadar olan o çerçeveyi görmüş olduk.

17 DEGUSA Topluca kimya sanayii sektöründe dünya devi olan Degussa fabrikasına da bir teknik gezi düzenledik. Waz gazetesinde olduğu gibi bizi çok iyi karşıladılar. Bizi karşılayanın şirketin müdürü olması dikkatimi çekti. Bu da herşeyi önemsedikleri ve insanlara değer verkiklerini gösteriyordu. Genel olarak fabrikanın uğraş alanlarını öğrendikten sonra fabrikayı dolaştık. Fabrika boya, parlatıcı, cila vb maddelerin yapımındaki ara maddeyi hazırlamaktaydı. Tüm sistemin bilgisayarlarla kontrol edilmesi kayda değerdi. Üretimde çıkabilecek tüm tehlikelerin önlemi önceden alınmıştı. Hemen hemen çevreye zarar verilmeden çalışıyorlardı.

18 Sosyal Geziler Adı Soyadı: Mehmed Akif Özkaya Numarası / Bölümü: /Elektronik Öğretmenliği Rapor Tarihi: 29 31/05/2007 Ruhr Üniversitesi(Bochum): Oda arkadaşları ile bölgemize yakın olan ruhr üniversitesine gidildi. burada Türk olan öğrencilerden yardım isteyerek üniversite durumu ve istenirse Türkiyeden nasıl öğrenci olunabileceği konuları konuşuldu. Daha sonra bölümümüz olan eletronik bölümü binasına gidildi. Üniversitenin çeşitli mekanlarında gezilerek avrupadaki bir üniversite ortamını bir günlük de olsa yaşama fırsatı elde edilmiş olundu.

19 Oberhausen Kirmes (Strakende Oberhausen) Almanya da bulunduğumuz süre içinde çeşitli bölgelere kurulan kirmeslerle günler daha eğlenceli hale geldi.

20 Movie Park (Bottrop): Almanya Bulunduğumuz süre içerisinde 3A Education & Service Yetkilileri İlhan ve Dürdane Belek ile bir çok toplu gezi oldu. Bunlardan biri olan movie park büyük bir lunaparkı andıran bir yer. Toplu indirimden yararlanılarak önceden yapılan rezarvasyon ile hem sıra beklenmeden hemde indirimli biletler ile eğlenceye erken saatlerde başlandı. Movie park içinde açıkılabileceğini düşünen Dürdane Hanım Tüm ekibimiz için hazırlanan kumanyaları dağıtmıştı. Böylece akşama kadar eğlence çoşkuyla yaşandı. Biraz ıslanarak biraz adrenalin dolu cihazlara binmek, güneşli geçen güzel bir Alman ya gününü daha eğlenceli hale getirmek için yeterliydi. Arkadaşlarla yapılan toplu faliyetlerin damaklarda bırakılan tadı üzerine İlhan ve Dürdane Belek ekip için hafta sonları gidilebilecek ve gezilecek yerleri bizlere bildiriyorlar ve bu tür organizasyonların sayısı arttırıyorlardı.

21 Park Gezisi (Bochum Kemnade): Bochum Kemnade parkında hoş bir hafta sonu geçirildi. Bu parkın organizasyonu da Dürdane ve İlhan Belek çifti tarafından yapılmıştı. Parkta yiyeceğimiz yemeklerimiz ve kuru yemişlerimiz arkadaşlarımızın yardımıyla ev de hazırlandı ve yola çıkıldı. Gideceğimiz güzergah planı daha önceden hazırlanmıştı. Böylece gidilecek yere ulaşıldı. Hafta sonu ve güzel bir gün olması hasebiyle kalabalık vardı. Bir çok milletten insanlar vardı. Spor yapanlar, çayını yudumlayanlar, çimlere uzananlar, gölde kayıkla veya sörfle gezenler her biri günün tadını çıkarmak için gelmiş insanlardı. Dikkatleri çeken bir durum bu park alanında suni olarak hazırlanmış kumsaldı. Park alanında çevrilmiş bir alana dökülmüş olan kumlar ve onların üzerinde sanki bir sahildeymiş havasında şezlonglar vardı.

The Experience of Technical Education Faculty Students in Industry

The Experience of Technical Education Faculty Students in Industry AVRUPA BİRLİĞİ EĞİTİM VE GENÇLİK PROGRAMLARI MERKEZİ (ULUSAL AJANS) LEONARDO DA VINCI PROGRAMI YARARLANICI NİHAİ RAPORU TR/06/A/F/PL2 010 Teknik Eğitim Fakültesi Öğrencilerinin Endüstri Deneyimi The Experience

Detaylı

The Experience of Technical Education Faculty Students in Industry

The Experience of Technical Education Faculty Students in Industry AVRUPA BİRLİĞİ EĞİTİM VE GENÇLİK PROGRAMLARI MERKEZİ (ULUSAL AJANS) LEONARDO DA VINCI PROGRAMI YARARLANICI NİHAİ RAPORU TR/06/A/F/PL2 010 Teknik Eğitim Fakültesi Öğrencilerinin Endüstri Deneyimi The Experience

Detaylı

The Experience of Technical Education Faculty Students in Industry

The Experience of Technical Education Faculty Students in Industry AVRUPA BİRLİĞİ EĞİTİM VE GENÇLİK PROGRAMLARI MERKEZİ (ULUSAL AJANS) LEONARDO DA VINCI PROGRAMI YARARLANICI NİHAİ RAPORU TR/06/A/F/PL2 010 Teknik Eğitim Fakültesi Öğrencilerinin Endüstri Deneyimi The Experience

Detaylı

TC SAKARYA ÜNİVERSİTESİ

TC SAKARYA ÜNİVERSİTESİ TC SAKARYA ÜNİVERSİTESİ TEKNİK EĞİTİM FAKÜLTESİ YAPI EĞİTİMİ BÖLÜMÜ LEONARDO DA VINCI PROJESİ ALMANYA DAKİ İNŞAAT TEKNOLOJİLERİNİN UYGULANMASI (APPLICATION OF CONSTRUCTION TECHNOLOGY IN GERMANY) PROJE

Detaylı

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

YAKIN DOĞU ÜNİVERSİTESİ. Mühendislik Fakültesi. Elektrik Elektronik Mühendisliği STUDIO CITY AYDINLATMA PROJESİ. Bitirme Projesi ELE-400

YAKIN DOĞU ÜNİVERSİTESİ. Mühendislik Fakültesi. Elektrik Elektronik Mühendisliği STUDIO CITY AYDINLATMA PROJESİ. Bitirme Projesi ELE-400 YAKIN DOĞU ÜNİVERSİTESİ Mühendislik Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği STUDIO CITY AYDINLATMA PROJESİ Bitirme Projesi ELE-400 Tez Danışmanı: Doç.Dr. Özgür Cemal ÖZERDEM Hazırlayan : Aycan AYDIN

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ SOYGUN ALARM SİSTEMLERİ KEŞFİ ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ KAPALI DEVRE KAMERA KONTROL SİSTEMLERİ KEŞFİ ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı

Detaylı

YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU 2012 YILI FAALİYET RAPORU

YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU 2012 YILI FAALİYET RAPORU YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU 2012 YILI FAALİYET RAPORU İÇİNDEKİLER BİRİM/ÜST YÖNETİCİ SUNUŞU... I- GENEL BİLGİLER... A- Misyon ve Vizyon... B- Yetki, Görev ve Sorumluluklar... C- İdareye İlişkin Bilgiler.....

Detaylı

2011 Yılı Doğrudan Faaliyet Desteği Programı kapsamında Karacadağ Kalkınma Ajansı tarafından desteklenmektedir.

2011 Yılı Doğrudan Faaliyet Desteği Programı kapsamında Karacadağ Kalkınma Ajansı tarafından desteklenmektedir. 2011 Yılı Doğrudan Faaliyet Desteği Programı kapsamında Karacadağ Kalkınma Ajansı tarafından desteklenmektedir. Sayfa 0 / 46 Bu çalışma, Karacadağ Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen 2011 Yılı Doğrudan

Detaylı

İPEKYOLU KALKINMA AJANSI (İKA) 2011 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI (01 Ocak 31 Aralık 2011)

İPEKYOLU KALKINMA AJANSI (İKA) 2011 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI (01 Ocak 31 Aralık 2011) İPEKYOLU KALKINMA AJANSI (İKA) 2011 YILI ÇALIŞMA PROGRAMI (01 Ocak 31 Aralık 2011) GAZİANTEP ADIYAMAN - KİLİS (TRC1) İÇİNDEKİLER 1 KURUMSAL GELİŞİM VE YÖNETİM FAALİYETLERİ... 12 1.1 Kurumsallaşma... 12

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ KUVVET PROJELERİ ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

ADO-CRP ROTO VEKA KALE r 12 ASC Plastik-Ascam Cam Sistemleri Yönetim Kurulu Üyesi Çevre Mühendisi Cenk Cenkcimenoğlu Nitelikli ve Kalitesi İle Öne Çıkan Ürünlerle Pazar Payını Geliştiren Bir Firmayız

Detaylı

2-A-1 Teslimler 2-A-2 Kiracı Paketi 2-A-3 Avan Proje 2-A-4 Uygulama Projesi ve Malzeme Tanımları 2-A-5 Bina Tanıtım/İsim Panosu Proje Teslimi

2-A-1 Teslimler 2-A-2 Kiracı Paketi 2-A-3 Avan Proje 2-A-4 Uygulama Projesi ve Malzeme Tanımları 2-A-5 Bina Tanıtım/İsim Panosu Proje Teslimi AKPLAZA OFİS BİNASI DEKORASYON ŞARTNAMESİ GENEL FİHRİST BÖLÜM 1_GİRİŞ VE AMAÇ 1.1 Giriş ve Amaç 1.2 Akplaza Ofis Binası Tasarım Felsefesi 1.3 Kriterlerin Kullanımı BÖLÜM 2_GENEL BİLGİ VE YÖNTEMLER Özet

Detaylı

İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ AÇISINDAN AYDINLATMA

İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ AÇISINDAN AYDINLATMA T.C. SAKARYA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ AÇISINDAN AYDINLATMA YÜKSEK LİSANS TEZİ Elektrik Müh. Billur ONUR Enstitü Anabilim Dalı : ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜH. Enstitü

Detaylı

ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ Mühendislik Mimarlık Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümü

ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ Mühendislik Mimarlık Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümü ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ Mühendislik Mimarlık Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümü STAJ REHBERİ I. Yaz Stajı BURSA, 2013 STAJ İLE İLGİLİ ÖNEMLİ HUSUSLAR 1. STAJ ÇALIŞMASININ DEĞERLENDİRİLMESİ 1.1 STAJ DEFTERİ

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) KONAKLAMA VE SEYAHAT HİZMETLERİ TURİZM İŞLETMELERİ ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

V. Uluslararası Teknik Tekstiller ve Nonwoven Fuar 29 MAYIS - 1 HAZİRAN 2013 TÜYAP FUAR VE KONGRE MERKEZİ. www.hightex2013.com KATILIMCI EL KİTABI

V. Uluslararası Teknik Tekstiller ve Nonwoven Fuar 29 MAYIS - 1 HAZİRAN 2013 TÜYAP FUAR VE KONGRE MERKEZİ. www.hightex2013.com KATILIMCI EL KİTABI HIGHTEX 2013 V. Uluslararası Teknik Tekstiller ve Nonwoven Fuar 29 MAYIS - 1 HAZİRAN 2013 TÜYAP FUAR VE KONGRE MERKEZİ BÜYÜKÇEKMECE - İSTANBUL/TÜRKİYE www.hightex2013.com KATILIMCI EL KİTABI işbirliği

Detaylı

TEKNİK KATILIMCI KULLANIM KILAVUZU

TEKNİK KATILIMCI KULLANIM KILAVUZU 28.Uluslararası İstanbul Anne Bebek Çocuk Ürünleri Fuarı 15-18 Ocak 2015 İstanbul Fuar Merkezi ( CNR) Hall 1-2-3-4 TEKNİK KATILIMCI KULLANIM KILAVUZU Sayın Katılımcımız, Bu KATILIMCI KILAVUZU, katılımcısı

Detaylı

Proje Hazırlama Kılavuzu PROJE HAZIRLAMA KILAVUZU

Proje Hazırlama Kılavuzu PROJE HAZIRLAMA KILAVUZU 1 PROJE HAZIRLAMA KILAVUZU İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER SUNUŞ 3 ADIMDA PROJE HAZIRLAMA İLK ADIM: FİKRİN BELİRLENMESİ İKİNCİ ADIM: ANALİZ AŞAMASI Mevcut Durum Analizi Paydaş Analizi Sorun Analizi

Detaylı

Niyazi GÜNDÜZ Elektrik Yüksek Mühendisi

Niyazi GÜNDÜZ Elektrik Yüksek Mühendisi Niyazi GÜNDÜZ Elektrik Yüksek Mühendisi i İÇİNDEKİLER Sayfa 1. DIALUX 4.11 YAZILIMI İLE AYDINLATMA TASARIMI... 1 1.1 DiaLux 4.11 Yazılımına Genel Bakış... 1 1.2 Programın Kurulumu... 1 1.3 Işıklık Bilgilerinin

Detaylı

SAY REKLAMCILIK YAPI DEKORASYON PROJE TAAHHÜT SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ PİYASA DANIŞMANI RAPORU

SAY REKLAMCILIK YAPI DEKORASYON PROJE TAAHHÜT SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ PİYASA DANIŞMANI RAPORU SAY REKLAMCILIK YAPI DEKORASYON PROJE TAAHHÜT SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ PİYASA DANIŞMANI RAPORU 10 Haziran 2013 Piyasa Danışmanı İçindekiler 1 Raporun Konusu... 5 2 Şirketi Tanıtıcı Bilgiler...

Detaylı

2007 Yılı Birim Faaliyet Raporu

2007 Yılı Birim Faaliyet Raporu İÇİNDEKİLER SUNUŞ... 3 I- GENEL BİLGİLER... 4 A- Misyon ve Vizyon... 4 B- Yetki, Görev ve Sorumluluklar... 5 C- İdareye İlişkin Bilgiler... 7 1- Fiziksel Yapı... 7 2- Örgüt Yapısı... 7 3- Bilgi ve Teknolojik

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BÜRO YÖNETİMİ VE SEKRETERLİK TOPLANTI ORGANİZASYONU

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BÜRO YÖNETİMİ VE SEKRETERLİK TOPLANTI ORGANİZASYONU T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BÜRO YÖNETİMİ VE SEKRETERLİK TOPLANTI ORGANİZASYONU ANKARA 2008 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

AYDINLATMA PROJESİ BİTİRME TEZİ. Ömer Mert KAYA. Mimarlık Mühendislik Fakültesi Elektrik- Elektronik Mühendisliği HAZİRAN 2014

AYDINLATMA PROJESİ BİTİRME TEZİ. Ömer Mert KAYA. Mimarlık Mühendislik Fakültesi Elektrik- Elektronik Mühendisliği HAZİRAN 2014 İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ AYDINLATMA PROJESİ BİTİRME TEZİ Ömer Mert KAYA Mimarlık Mühendislik Fakültesi Elektrik- Elektronik Mühendisliği HAZİRAN 2014 iii İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ

Detaylı

KÜTÜPHANE VE DOKÜMANTASYON MERKEZİ. Genel Bilgi

KÜTÜPHANE VE DOKÜMANTASYON MERKEZİ. Genel Bilgi BÖLÜM 4 KÜTÜPHANE VE DOKÜMANTASYON MERKEZİ BİLGİ İŞLEM MERKEZİ LABORATUVARLAR ATÖLYELER MALİ İŞLER MÜDÜRLÜĞÜ SÜREKLİ EĞİTİM MERKEZİ PSİKOLOJİ EĞİTİM MERKEZİ HAYAT BOYU ÖĞRENME ERASMUS ÖĞRENCİ DEĞİŞİM PROGRAMI

Detaylı

OTOMOBİL SPORLARI ORGANİZATÖR EL KİTABI

OTOMOBİL SPORLARI ORGANİZATÖR EL KİTABI TÜRKİYE OTOMOBİL SPORLARI FEDERASYONU [Tarih] OTOMOBİL SPORLARI ORGANİZATÖR EL KİTABI OTOMOBİL SPORLARI FAALİYETLERİNİN DÜZENLENMESİNE DAİR EK DÜZENLEMELER İÇERİK BİRİNCİ BÖLÜM TOSFED Organizasyon Şeması

Detaylı

İSTANBUL PROHUNT 3. İSTANBUL AV SİLAH ve DOĞA SPORLARI FUARI 29 Mayıs - 1 Haziran 2014 İstanbul Fuar Merkezi Hall 9-10 KATILIMCI KILAVUZU

İSTANBUL PROHUNT 3. İSTANBUL AV SİLAH ve DOĞA SPORLARI FUARI 29 Mayıs - 1 Haziran 2014 İstanbul Fuar Merkezi Hall 9-10 KATILIMCI KILAVUZU İSTANBUL PROHUNT 3. İSTANBUL AV SİLAH ve DOĞA SPORLARI FUARI 29 Mayıs - 1 Haziran 2014 İstanbul Fuar Merkezi Hall 9-10 KATILIMCI KILAVUZU 1 Sayın Katılımcımız, Bu KATILIMCI KILAVUZU, katılımcısı olduğunuz

Detaylı