Dokuz Eylül Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü. Alternatif Yapı Malzemeleri

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Dokuz Eylül Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü. Alternatif Yapı Malzemeleri"

Transkript

1 Dokuz Eylül Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Alternatif Yapı Malzemeleri 6.1. Doğal alçılar 6. Doğal ve yapay alçı Hammadde ve üretimi Fiziksel ve mekanik özellikleri Türleri ve kullanım alanları 6.2. Yapay alçılar

2 Hammadde ve üretimi Tarih boyunca sıva ağırlıklı kullanım, farklı uygulama teknikleri MÖ 9000: Çatalhöyük alçı-kireç karma sıva MÖ 2800: Piramitlerde bağlayıcı MÖ350: Eski Yunan - Roma, duvar ve ahşap üzerine alçı kaplama 1890: ABD, iki yüzü kartonlu alçı levhaların ilk kullanımı 1900'ler: Avrupa'da ahşap binaların yangın yalıtımında MS 79 Pompei

3 Hammadde ve üretimi Alçıtaşı ve anhidrit yataklarının büyük bölümü milyonlarca yıl önce oluşmuş "evaporit" olarak bilinen bir tortul kayaç grubuna aittir. Bu yataklar genellikle deniz suyu ve tuzlu karışımlar içerir. Doğada alçıtaşı farklı kristal yapılarda oluşabilir. Alçı yapımında kullanılan alçıtaşı (jips), çoğunlukla beyaz ve yumuşak bir mineral olup, özgül ağırlığı 2.3, sertliği civarındadır.

4 Hammadde ve üretimi Alçı; doğada bulunan ve bünyesinde %20 oranında su içeren alçıtaşının fırınlanıp öğütüldükten sonra, ihtiyaca göre kimyasal katkılarla karıştırılması sonucu elde edilen bir yapı malzemesidir. Aşamalar: -Kazı -Kırma parçalama -Öğütme -Pişirilme -Soğutma - Paketleme Alçıtaşı Saf alçı taşı : CaSO 4.2H 2 O Safsızlıkları: MgO, Al 2 O 3, Fe 2 O 3, SiO 2, CaCO 3, MgCO 3... Alçıtaşı ocağı Alçıtaşı fırınlandıktan sonra bu suyun bir kısmını kaybeder ve alçıya dönüşür. Alçı, su ile karıştırılıp harç haline geldiğinde kaybettiği bu suyu tekrar bünyesine alarak taşlaşır.

5 Hammadde ve üretimi (TS EN tanımı) Alçıtaşı (jips) doğal olarak oluşan ve bileşiminde iki molekül su bulunduran bir kalsiyum sülfat mineralidir. (CaSO 4 2H 2 O) Alçıtaşının bünyesinde yarım molekül su kalacak şekilde, ısıtılması ve öğütülmesi ile yarı hidrat alçı (CaSO 4 1/2H 2 O) elde edilir. Alçı suyla karıştırılınca tekrar katılaşarak bağlayıcılık özelliği taşıyan bir yapı malzemesine dönüşür. (Safsızlıklara bağlı olarak o C arasında değişir, genelde 150 o C) 2 CaSO 4 2H 2 O 2 CaSO 4 0.5H 2 O + 3 H 2 O (buhar) Alçı üretimi sırasında diğer inşaat malzemelerine kıyasla çok az miktarda enerji tüketilir. Örneğin kireç ve çimento üretiminde 900 o C ve 1300 o C'ye çıkmak gerekirken, alçı 150 o C'de elde edilmektedir.

6 Hammadde ve üretimi Bu şekilde elde edilen alçıya β-yarımhidrat veya β alçı adı verilir ve piyasada yaygın olarak kullanılır. Kalsinasyon (yakma) yüksek buhar basıncı altında otoklavlarda gerçekleştirilirse α- yarımhidrat adı verilen daha iyi kalitede bir alçı elde edilir. β-yarımhidrat küçük ve belirsiz kristaller içeren boşluklu partiküllerden oluşmaktadır. β-yarımhidrat yaklaşık 1.25 g/cm 3 yoğunluğunda olup, en fazla 250 kgf/cm 2 basınç dayanımına sahiptir. α- yarımhidrat partikülleri ise iri ve düzgün kristal yapıda, sıkı ve çoğunlukla saydamdır. Pariste Montmartre'deki zengin alçı kaynakları nedeniyle alçı; "Paris plasteri" olarak adlandırılır.

7 Hammadde ve üretimi Eğer alçıtaşı tüm bağlı suyunu kaybederse susuz alçı (CaSO 4, anhidrit) olarak adlandırılır. Sıcaklık C'nin üstüne çıkarsa alçı taşı tüm suyunu kaybedip, anhidrit haline gelir. Anhidrit suyla çok yavaş reaksiyona girer o C 2 CaSO 4 1/2H 2 O 2 CaSO 4 + H 2 O (buhar) Anhidrit (CaS0 4 ) 600 C 'ye kadar ısıtılırsa çok geç priz yapan estrik alçısı elde edilir. - Bu alçıya çok az (%1) potasyum sülfat veya jelatin eklenerek, İngiliz çimentosu denilen, yapıların dışında da kullanılan sert bir kaplama malzemesi (piyasada suni mermerstukko) elde edilir. İngiliz çimentosu kullanılan katkıya göre 1-4 saat arasında priz yapar.

8 Hammadde ve üretimi Alçının en önemli özelliği hidratasyon niteliğidir. Moleküler yapısına önceden kaybetttiği hidrat suyunu alarak katılaşır: 2 CaSO 4 0.5H 2 O + 3 H 2 O 2 CaSO 4 2H 2 O Ancak yukarıdaki denkleme göre, hidratasyon için gerekli su miktarı alçının %18.62 si ise de, çalışılabilir kıvam için gerekli su miktarı daha fazladır. Zira, hidratasyona katılmayan su alçının içine dağılır. Buharlaştıktan sonra gözenekli bir kütle oluşur. Yoğurma suyu miktarı alçının cinsine göre değişir. Kaba alçılarda bu oran % 75, dişçi alçısı denilen ince alçılarda % 60 oranındadır.

9 Hammadde ve üretimi Türkiye'de alçıtaşı, Burdur, Kütahya, Ankara, Bandırma, İstanbul dolaylarında bulunmaktadır.

10 Türleri ve kullanım alanları Katkısız alçı; 0.5 mol kristal su içeren yarım hidrat alçıdır dakika içinde şekillendirilebilecek kalıplama işlerinde kullanılır. Katkılı Yapı Alçısı: Alçının işleme özelliklerini daha elverişli hale getirmek için kullanım amacına uygun olarak içine çeşitli katkı malzemelerinin (akışkanlaştırıcı, priz geciktirici, yumuşatıcı gibi) eklenmesiyle elde edilen bir yapı alçısıdır. Susuz Alçı: Anhidrit alçısı da denir. Alçıtaşının öğütülmesi ve içerdiği 2 mol kristal suyunun dehidratasyona tabi tutularak tamamen giderilmesi ya da kimyasal veya doğal kaynaklı anhidritin (CaSO 4 ) öğütülmesi ile elde edilen bir yapı alçısıdır. Geç katılaşır. Katkılı Susuz Alçı: Susuz alçının işleme özelliklerini daha elverişli hale getirtmek amacıyla, kullanım amacına uygun olarak çeşitli katkı maddelerinin eklenmesiyle elde edilen yapı alcısıdır.

11 Türleri ve kullanım alanları Kalıba dökülen alçı uygulamaları Kartonpiyer, göbek, aplik ve heykel gibi dekoratif malzemelerin yapılması için kullanılan kalıplara alçı kalıpları denir. Kalıplar frp, metal, ahşap, alçı ve silikon malzemeden yapılabilir. Günümüzde kullanılan alçı kalıplarının büyük çoğunluğu frp'den yapılmaktadır. Uygulama öncesinde kalıp yüzeyi yağlanır. Keten ya da cam elyafı kartonpiyerin dayanımını arttırmak için ilk kat harcın üzerine serilir.

12 Türleri ve kullanım alanları Alçı Levhalar Alçı levhalar, dayanıklı iki kağıt-karton katmanı arasında alçı bir iç dolgudan oluşmuş, özel üretimli yapı ürünleridir. Alçı levhaların uzun kenarları yüzeyin bitim işlemlerine göre dik, inceltilmiş, fugalı, yuvarlak ya da geçmeli olarak bitirilir. Alçı levhaların yapıda kullanım yeri ve amacına yönelik bir çok çeşidi vardır. Bunlardan duvar levhaları iç duvar kaplaması olarak kullanılır. Alçı levhalar duvara yapıştırılarak ya da çelik sac ızgaralar üzerine kaplanarak uygulanabilir. Alçı levhalar duvara harç ya da özel yapıştırıcılarla yapıştırılır. Izgara üstüne kaplamada ise metal ya da ahşap ızgaralar üzerine vida ve çivi ile uygulanırlar.

13 Türleri ve kullanım alanları Alçı Levhalar Dünyada alçı levha tüketimine bakıldığında; - Japonya'da kişi başına düşen alçı levha kullanımı: 4.5 m - A.B.D.' de 10.2 m - İsveç'te 6 m -Diğer AB üyesi ülkelerde 1-2 m - Türkiye 0.3 m Gelişmiş ülkelerde çağdaş yapılanma deyince ilk akla gelen malzemelerden biri olan alçı levha Türkiye'de gerçek pazarına henüz ulaşamamıştır.

14 Türleri ve kullanım alanları Alçı Levhalar Standart alçıpan ölçüleri 1,20 x 2,50 metre olup bir levha alçıpan 3,50 m 2 'dir. Ortalama alçıpan ağırlığı metrekareye kg, alçıpan kalınlığı 12.5 mm dir.

15 Türleri ve kullanım alanları Alçı Levhalar Taşınması: Alçıpan, elde taşınırken uzun kenarı yere paralel olarak, her iki ucundan tutularak taşınmalıdır. İstiflenmesi: Deformasyonu önlemek için Alçıpan'lar ahşap ve ya Alçıpan'dan kesilmiş takozlar üzerinde yatay olarak istiflenmeli, takoz ölçüleri aynı, aralıkları ise 50 cm'yi geçmemelidir. Depolanması: Alçıpan, kapalı ve kuru bir yerde depolanmalıdır. Açık alanda depolama zorunluluğu varsa, tabandan yükseltilmiş ve yerle ilişkisinin kesilmiş, üzeri örtülmüş olmalıdır. Kesilmesi: Alçıpan' ların ön yüzündeki karton maket bıçağı ile kesilir. Bıçak kartonu tamamen kesip alçı yüzeye temas etmelidir. Kesme işlemi hassas ölçü ile yapılıyorsa tahta marangoz metresi kılavuz olarak kullanılır. Kesim yapılan yüzeyin üstte olması kaydıyla Alçıpan kesim yerinden el darbesiyle kırılır. Alçıpan ters çevrilerek arka karton bağlantısı maket bıçağı ile kesilir. Kesilecek parçalar köşeli ve şekilli ise, köşeli ve ya şekilli kesimleri işaretleme işleminden sonra ince dişli testere ile yapmanız gerekmektedir.

16 Türleri ve kullanım alanları Alçı sıvalar Alçı sıvalar tuğla ya da taş duvar gibi kagir yüzeyler üzerine. yüzeyi düzeltmeye elverişli kalınlıkta doğrudan yapılabileceği gibi, kaba sıva yapılmış çimentolu sıvalar üzerine ince sıva ve perdah niteliğinde de yapılabilir. Bu amaçla kullanılan alçı sıva iki gurupta ele alınabilir. Kaba sıva olarak uygulanacak olan alçı sıva da, hafiflik ve diğer fiziksel işlevleri karşılamak amacıyla perlit dolgusu bulunmaktadır. Bunlara perlitli sıva alçısı adı verilmektedir. Diğer sıva alçısı ya da perdah alçısı ise, yüzeyi düzeltmek, iyi ve düzgün bir boya altlığı oluşturmak amacıyla üretilir ve saten alçı diye adlandırılır

17 Türleri ve kullanım alanları ALÇI SIVA UYGULAMASINDA DİKKAT EDİLECEK ÖNEMLİ KURALLAR 1. DEPOLAMA: Alçı, kireç veya çimento torbalarıyla karışık depolanmamalı, su ve nemden korunmalıdır. 2. YÜZEY HAZIRLIĞI: Alçı; gazbeton, brüt beton, ahşap, metal vb. her türlü yüzeye uygulanabilir. Uygulama yapılacak yüzey; çok kuru yağlı, tozlu, boyalı ve çok düzgün olmamalıdır. Yüzey çok kuru ise uygulamadan bir süre önce ıslatılmalıdır. Boyalı yüzeylere ise uygulamadan önce çentik atılmalıdır. Brüt betonlar üzerindeki pürüzler alınmamalı yüzey pürüzsüz hale getirilmemelidir. Gerektiğinde çekiçle pürüzlü hale getirilmelidir. 3. DESTEK ELEMANLAR: Büzülme, genleşme, oturma gibi binanın yapısal hareketleri veya titreşim sonucu kolon, kiriş, döşeme ve duvar gibi yapı elemanlarında oluşabilecek çatlamalar, sıva yüzeyinde çatlaklara yol açabilir. Çatlama riskini azaltmak için farklı malzemelerin birleşim yerlerine sıva filesi uygulanmalıdır. 4. SIVA KALINLIĞI: Sıva kalınlığının fazla olması halinde sıva uygulamaları 1 gün arayla ve iki aşamada, ilk kat mastarlanmadan yapılır. 5. KURUMA: Sıva uygulanan yüzeyde boya aşamasına geçmeden önce yüzeyin mutlaka tamamen kuruması beklenmelidir. Aksi taktirde yüzeyde kabarma meydana gelir.

18 Türleri ve kullanım alanları ALÇI SIVA UYGULAMASINDA DİKKAT EDİLECEK ÖNEMLİ KURALLAR Alçı, insan cildine en uygun ph değerine (5,5) sahip malzemedir. Farklı markada ve farklı türde alçılar, değişik oranlarda karışım suyuna ihtiyaç duyarlar. S/A oranı makine alçılarında daha düşük olmakla beraber arasında değişir. Bütün alçı türlerinde harç hazırlanırken; kaba önce su konulur, daha sonra alçı suyun üzerine normal bir hızda serpeleyerek dökülür. Yeteri kadar alçı suya ilave edildikten sonra yaklaşık iki dakika beklenerek alçının suyu iyice emmesi sağlanır. Bundan sonra homojen hale gelinceye kadar iyice karıştırılır ve karıştırma işlemi tamamlandıktan sonra her ne şekilde olursa olsun alçı harcına alçı veya su ilave edilmez!!! 5 o C altındaki sıcaklıklarda donma riski nedeni ile alçı uygulaması yapılmamalıdır. Mümkünse 35 o C'nin üzerindeki sıcaklıklarda alçı uygulaması yapılmamalı eğer yapılması zorunlu ise alçının suyunu kaybetmemesi için gerekli tedbirler (zemini ıslatma, rüzgara karşı koruma) alınmalıdır.

19 Türleri ve kullanım alanları

20 Fiziksel ve mekanik özellikleri Priz Süresi: Alçı suyla reaksiyona girme hızına göre (priz süresi) sınıflandırılır. Ham alçının hidratasyonu (su ile girdiği reaksiyonu) çok hızlı olup saflığına bağlı olarak 3-15 dakika sürer. Uygulamalarda bu yeterli olmayacağından kullanılacağı yere göre ham alçının içine üretim aşamasında katılaşmayı geciktirici bazı katkı maddeleri katılmaktadır. Priz süresi, normal alçıda 8 dakikadan az; katkılı normal alçı, susuz alçı, katkılı susuz alçıda 20 dakika, saten alçıda ise 130 dakikadan az olmamalıdır. İncelik: Normal alçı, 0.2 mm göz açıklığındaki elek üzerinde kütlece %35 ten fazla kalıntı bırakmamalıdır. Katkılı normal alçı, susuz alçı, katkılı susuz alçıda ise 1.25 mm göz açıklığındaki elek üzerinde kütlece %1 den fazla kalıntı, saten alçıda ise mm göz açıklığındaki elek üzerinde kütlece %20, 0.16 mm göz açıklığındaki elek üzerinde kütlece %0.5 ten fazla kalıntı bırakmamalıdır. Basınç Mukavemeti: Yapı alçılarının basınç mukavemeti, en az 70 kgf/cm 2 (7 MPa), saten alçının basınç mukavemeti ise en az 25 kg/cm2(2.5 MPa) olmalıdır.

21 Fiziksel ve mekanik özellikleri Hafiflik: Alçı hafif bir malzeme olduğu için klasik sıva kullanımına kıyasla yapı ağırlığını azaltır. Aynı zamanda uygulama kolaylığı sağlar. Alçı levha sistemleri bu nedenle bölme duvar oluşturma veya taşıyıcı sistem kaplamalarında tercih edilir. Birim hacim ağırlığı su/alçı oranına göre değişmekle beraber yaklaşık 1000 kg/m 3 civarındadır. İlave edilen hafif agregalar veya perlitle çok daha düşük değerlere inmek mümkündür. Isı yalıtımı: Diğer hafif malzemeler gibi alçı sıva veya panel elemanlar da kullanım kalınlıkları ölçüsünde ısı iletkenliğini azaltırlar. Ses yalıtımı: Ses yutma kapasitesi içerdiği boşluklar nedeniyle yüksektir. Oda akustiği düzenlemelerinde, asma tavanlarda kullanılan bir malzemedir. Lifli alçıpan levhalarda bu özelliği daha iyileşir. Ancak levha kalınlığı da önemlidir.

22 Fiziksel ve mekanik özellikleri Yangın dayanıklılığı: Alçı inorganik bir malzeme olup A1 sınıfı yanmaz gruptadır. Alçının dehidratasyonu da endotermik (ısı alan) bir reaksiyon olduğu için yangın sıcaklığını azaltır. Yeterli kalınlıktaki alçı levhalar ile 2 saate kadar yangın dayanıklılığı elde edilebilir.

23 Fiziksel ve mekanik özellikleri Nem dengeleyici özelliği: Alçı gözenekli yapısı nedeniyle mekan içindeki havada bulunan fazla nemi bünyesine alır veya çok kuru ortamda bünyesinden nem vererek ortam dengesini korumaya yardımcı olur. Ancak yüzeyi geçirimsiz hale getirilmiş alçı kaplamalarda nem dengeleme potansiyeli farklılık gösterebilir. Alçının gözenekli yapısı nedeniyle bünyesine nem alabilme özelliği vardır. Ancak alçının su etkisine yeterince dayanımı olmaması, suda bir ölçüde çözünebilmesi nedeniyle ıslak hacimlerde kullanılmamaktadır. Ancak, konutların mutfak ve banyolarında kullanılabilir.

24 6.2. Yapay alçılar Alçıtaşından elde edilen doğal alçının yanında pek çok sanayi tesisinde bacagazı arıtma yöntemleri sonucu bir atık ürün olarak yapay alçı elde edilir. Yapay alçının kimyasal yapısının doğal alçıdan bir farkı olmamakla beraber bazı safsızlıklar içerebilir. Yapay alçılar elde edildikleri yönteme göre isimlendirilirler: Desülfojips Fosfojips Sitrojips Borojips Titanojips Florojips Saltjips SO 2 ve SO 3 gazlarının desülfürizasyonu Fosforik asit ve gübre üretimi Sitrik asit üretimi Borik asit üretimi TiO 2 Üretimi Hidroflorik asit üretimi NaCl üretimi

25 6.2. Yapay alçılar - Desülfojips (desulphogypsum) Termik santrallerde yakılan kömürün çıkardığı baca gazları yüksek oranda sülfat gazları (SO x ) içermektedir. Bu şekilde doğaya verilmeleri çevre kirliliğine yol açacağı için desülfirizasyon yöntemleri ile bacagazı emisyon değerleri düşürülür. Elde edilen atık malzeme desülfojips olarak adlandırılır. CaCO3 (solid) + SO3 (gas) CaSO4 (solid) + CO2 (gas) SO2 (gas)

26 6.2. Yapay alçılar - Fosfojips (phosphogypsum) Fosfat cevherlerinin (örneğin apatit) fosforik asite veya gübreye dönüştürülmesi için sülfirik asitle reaksiyona sokulması sonucu bir yan ürün olarak fosfojips elde edilir. Ca 5 (PO 4 ) 3 X + 5 H 2 SO H 2 O 3 H 3 PO CaSO 4 2 H 2 O + HX X: OH, F, Cl, veya Br olabilir. Fosfat cevherinde zaman zaman uranyum veya radyum bulunduğundan fosfojips radyo aktivite içerebilir. Kontrollü kullanılmalıdır.

27 Dokuz Eylül Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Alternatif Yapı Malzemeleri 7.1. Giriş 7.2. Tuğla 7.3. Gazbeton 7.4. Bimsblok 7. Bölme Duvar Elemanları 1

28 7.1. Giriş Tuğla %65-70 Gazbeton %10-15 Bims (pomza) blok %

29 7.2. Tuğla Pişmiş Toprak Ürünleri Yunanca kil: keramos İlk pişmiş toprak malzeme: kerpiç ve çamur Sümerler, Akadlar ve Babilliler: - duvar yapımında, - kanalizasyon sistemlerinde - hatta yazı tabletlerinde Çin seddi M.Ö. XX. yüzyılda Romalılar ilk kiremit M.Ö. XIII. yüzyılda Çinliler porseleni M.Ö. IV. yüzyılda Türkler Orta Asya'da ilk sırlı seramiği üretmişlerdir. M.S. XIII. yüzyılda Selçuklular devrinde, 3

30 7.2. Tuğla Hammaddeleri Kil 2 mikrondan küçük mineral taneciklerinden oluşan sediment kayaç oluşur. Kil çoğunlukla Al 2 O 3 ve SiO 2 oksitleri karışımı olup, içerdiği diğer metal oksitler nedeniyle bir çok gruba ayrılabilir. Bu metal oksitler; Fe 2 O 3, MgO, Cr 2 O 3, alkali ve toprak alkali oksitler... levha şekilli mikro yapısı Islak halde plastik İstenen form verilebilir. 4

31 7.2. Tuğla Hammaddeleri Killer yüksek sıcaklıklara dayanıklılıkları açısından üç gruba ayrılabilir. a) Refrakter Killer - Bu killer yüksek oranda Al 2 O 3 (% 40) içerirler. Ergime sıcaklığı 1600 o C'nin üzerinde olup, ateş tuğlası üretiminde kullanılırlar. b) Yüksek Ergime Dereceli Killer o C ergime sıcaklığı olan bu killerde, düşük oranlarda kuvartz, mika ve kalker vardır. Bu tip killer, yer döşeme tuğlası, dış cephe kaplama tuğlası yapımında kullanılır. c) Düşük Ergime Dereceli Killer - Ergime sıcaklığı 1350 o C'nin altında olan bu killer; kum, kalker, demir oksitler, mika ve diğer yabancı maddeleri içerebilirler. Bunlar normal tuğla yapımında kullanılırlar. 5

32 7.2. Tuğla Hammaddeleri Tuğla yapımı için en uygun killerin illit ve kaolinit türünden killer olduğu söylenebilir. Montmorillinit ve Halloysit cinsi killer su aldıklarında fazla şekil değişimi yaptıklarından tuğla yapımı için uygun değillerdir. 6

33 7.2. Tuğla Hammaddeleri 1. Kum: Tuğla yapımında kilin içerisinde % 20 - % 30 kum bulunması plastisiteyi dengelediği (aşırı yapıkanlığı önlediği için tercih edilir. Gereğinde dışarıdan kum, plastisiteyi kontrol amacıyla katılır. Bu tip maddelere yağ alıcı maddeler denir. 2. Demir: Kilin kitlesi içinde demir sülfat ve demir oksit hidratları şeklinde bulunan demir, pişmiş toprak malzemeye kırmızı rengini verir. Demir oranı % 8 ile % 10 mertebesini aşarsa, keramik malzemede pişirme sırasında şişme ve çatlamalar, tuğla yüzeyinde çiçeklenme, boya akmaları görülebilir. Demir bileşikleri ateşe dayanıklılığı düşüren öğelerdir. 3. Kalker: Killerde ince malzeme olarak bulunan CaO miktarı % 8'i aştığı takdirde, tuğlanın rengi sarıya dönüp, şekil bozuklukları ve çatlamalar görülür. Az miktarlarının ise bir zararı yoktur. 7

34 7.2. Tuğla Hammaddeleri 4. Suda eriyici tuzlar: sülfat ve klorür tuzları < % 1.5. Fazla miktarda eriyici tuzlar malzeme yüzeyinde, çiçeklenme ve pullanma yapar. 8

35 7.2. Tuğla Üretimi Tuğla üretimi dört aşamalıdır. 1- Karışımın Hazırlanması: İlk aşamada karışım öğütülür ve çamur haline getirilir. Bir süre bekletilerek kararlı bir durum alması sağlanır. Bu sürece "çürütme" adı verilir. 2. Şekillendirme: Hazırlanan karışım değişik yöntemlerle istenen forma getirilir. 3. Kurutma: Şekillenen karışım uygun iklim koşullarında açık havada, gölgede kurutulur. Daha modern kurutma yöntemi ise nemi kontrol ederek yaklaşık 80 o C'de belirli sürede kontrollü olarak kurutmaktır. 9

36 7.2. Tuğla Üretimi Şekillendirmede kullanılan yöntemler: Presleme - (ateş tuğlaları, izolatör fincanları, oto bujileri vb.) Ekstrüzyon - (düşey ve yatay delikli tuğla) Döndürme - (testi, saksı vb.) Kalıplama - (Düşük kaliteli harman tuğlası, kiremit vb.) Dökme - Kil süspansiyon haline getirilir ve içine dağıtıcı deflokülant maddeler katılır. Kararlı hale getirilen süspansiyon yavaşça alçı kalıplara dökülür. Alçı suyu emer ve kil çepere yapışır. Sıhhi tesisat malzemeleri (lavabo, eviye vb.), çaydanlıklar bu yöntemle şekillendirilir. 10

37 7.2. Tuğla Üretimi 4. Pişirme: Pişirmeden yapılan tuğlalara kerpiç denir. Pişirmede çatlama meydana gelmemesi için sıcaklığın kontrollü bir biçimde yavaş yükseltilip, alçaltılması gerekir. Fırın sıcaklığı ürün tipine göre farklılık gösterir. Üretimde kullanılan fırın tipleri sürekli çalışan (tünel fırınlar) ve aralıklı işleyen olmak üzere iki tiptir. Daha kalitesiz olan harman tuğlaları, açık havada kalıplanıp kurutulmuş malzemenin aralarına kömür tozu dizilmesi ve dıştan sıvanarak yakılması ile elde edilir. Drenaj künkleri, seramik filtreler, harman tuğlaları için o C arası uygun pişirme sıcaklıklarıdır. Sert tuğla ve kiremitler için 1000 o C, Fayans ve ince mutfak porselenleri (Çin porselenleri) için o C, Porselen sıhhi tesisat malzemeleri, elektrik izolatörleri için o C 11

38 7.2. Tuğla Üretimi Tuğla matrisinde sinterleşme ile atomlar arasında seramik bağ yapısı meydana gelir. Çok güçlü olan bu bağ aynı zamanda gevrek yapıda bir davranışa neden olur. metal ametal güçlü iyonik bağ çoğunlukla oksijendir dayanım :) esneklik :( 12 iyonik bağ dışında kovalent bağa, kristal ve amorf yapılara da rastlanır.

39 7.2. Tuğla Üretimi aşırı pişmişse mor-siyah renk alır. Su emmesi az olduğundan duvar harcıyla iyi bağ kuramaz. az pişmişse camlaşma yetersiz kaldığından, toprak görünümünde, çok su emen bir yapıda olurlar. Bazıları su emince dağılabilirler. Düşük mekanik özelliklere sahiptirler. 13

40 7.2. Tuğla Üreticiler TS EN 1344 KİLDEN MAMUL DÖŞEME KAPLAMA ELEMANLARI - ÖZELLİKLER VE DENEY METOTLARI TS 1261 DÖŞEME DOLGU TUĞLALARI (STATİK ÇALIŞMAYA KATILMAYAN) TS EN TS EN KÂGİR BİRİMLER - ÖZELLİKLER - BÖLÜM 1: KİL KÂGİR BİRİMLER TUĞLALAR 14

41 7.2. Tuğla Türleri İnşaat tuğlaları Harman tuğlaları Fabrika tuğlaları o C Kil, killi toprak ve balçığın ayrı ayrı veya harman edilip gerektiğinde su, kum, öğütülmüş tuğla ve kiremit tozu ve benzerleri karıştırılarak el ile veya aletlerle şekillendirildikten sonra kurutulup genellikle harmanlarda pişirilmesi ile elde edilen ve duvar yapımında kullanılan malzemedir". Harman yerine, ocaklarda pişirilenler de harman tuğlası sayılır o C 15

42 7.2. Tuğla Türleri İnşaat tuğlaları Dolu Tuğla Düşey Delikli Tuğla 8,5 luk Fabrika Tuğlası 13,5 luk Fabrika Tuğlası Baca Tuğlası Düşey Delikli Tuğla İle Duvar Örülmesi 16

43 7.2. Tuğla Türleri 17

44 7.2. Tuğla Türleri -Özel tip tuğlalar : Hafif tuğlalar Yalıtım tuğlaları Cilalı tuğlalar - Yüzeyi camlaştırılmış tuğlalar. Çok daha az su emerler. Dış yüzey sıvasız Beyaz tuğlalar - Kumlu killerden yapılırlar. Basınç dayanımı yüksek ve don olayına dayanıklıdırlar. 18

45 7.2. Tuğla Türleri Döşeme Tuğlaları - asmolen Kullanım amacı döşemeyi hafifletmek, - ısı ve ses yalıtımı sağlamak, -kalıp işçiliğinden ekonomi yapmak ve -kirişleri saklayarak düz bir tavan görünümü elde etmektir. 19

46 7.3. Gazbeton Tanım (Autoclaved aerated concrete) Gözenekli hafif bir yapı malzemesidir. Hacim olarak %70-80 gözeneklerden oluşur. Gözenekler Küçük, Yuvarlak, Homojen dağılımlıdır. "hafif beton" grubundandır. Sınıfa göre değişmekle beraber normal betonun dayanımının %10'una sahiptir. 1920'lerde İsveçli mimar ve mucit Johan Axel Eriksson tarafından icat edilmiştir. autoclaved aerated concrete (AAC) autoclaved cellular concrete (ACC) autoclaved lightweight concrete (ALC) 20

47 7.3. Gazbeton Üretimi ve hammadeler Üretiminde kullanılan hammaddeler; kuvarsit, çimento, kireç ve alçıtaşıdır. İnce toz kıvamında öğütülen bu malzemelere su ve gözenek oluşturucu alüminyum ilave edilerek elde edilen karışım kalıp arabalarına dökülür. 21

48 7.3. Gazbeton Üretimi ve hammadeler Alüminyum tozu kalsiyum hidroksit ve su ile reaksiyona girerek hidrojen gazı oluşturur. Hidrojen gazı köpük oluşturarak kalıptaki malzemenin hacmini iki misline çıkarır (3 mm'ye kadar çaplı gaz kabarcıkları). Köpürme aşaması tamamlanınca hidrojen gazı atmosfere uçar ve hava ile yer değiştirir. 22

49 7.3. Gazbeton Üretimi ve hammadeler Kalıptan alınan gazbeton bloklar katılaşmıştır, ancak dayanımları yoktur (yeşil mukavemet). İstenen boyutlarda kesilen elemanlar otoklava yerleştirilir. 12 saatlik otoklav kürü (basınçlı buhar) sırasında sıcaklık 190 C'ye ve basınç 8-12 bara ulaşır. Bu sırada kuvars kumu ile kalsiyum hidroksit (kireç) reaksiyona girerek kalsiyum silikat hidrat yapı oluşmasını sağlar. Böylece boşlukların arasında sert bir matris meydana gelir. S CH CSH 23

50 7.3. Gazbeton Üretimi ve hammadeler Döküm işlemi öncesinde, yapı elemanları için korozyona karşı korunmuş, çelik hasır donatılar kalıba yerleştirilir. Döküm sonrasında karışım, sıcaklığı sürekli kontrol altında tutulan bekleme tünelinde sertleşmeye bırakılır. 3-4 saatlik süre sonunda kesim sertliğine ulaşan gazbeton, bilgisayar kontrollü kesim tezgahlarına alınır ve istenilen boyutlarda milimetrik duyarlılıkta kesilir. Kesim işleminden çıkan gazbeton, otoklavlara alınarak buhar kürüne tabi tutulur. Buhar küründen çıkan ürünler, kalite kontrol işleminden sonra hafif, gözenekli ve yüksek basınç dayanım özellikleri ile kullanıma hazır olarak piyasaya sunulur. Gazbeton üretiminde kullanılan hammaddeler sürekli denetlenmektedir. 1970'li yıllarda yaşanan tecrübeler gazbeton üretiminde kuvars kaynağı olarak sleyt kayaçları kullanılması durumunda uranyum içerip içermedikleri test edilmesi gerektiğini 24 göstermiştir. Bu şekilde radyoaktif radon gazı çıkışı önlenmiştir.

51 7.3. Gazbeton Üreticiler "Gazbeton Üreticileri Birliği Derneği" Kasım 1990 tarihinde ülkemizdeki gazbeton yapı malzeme ve elemanları üreticisi firmalar tarafından kurulmuştur. Derneğin ismi Bakanlar Kurulu nun gün ve 2000/1826 sayılı kararı ile verilen izin uyarınca "TÜRKİYE GAZBETON ÜRETİCİLERİ BİRLİĞİ" olmuştur. Türkiye Gazbeton Üreticileri Birliği nin kuruluş tüzüğünde belirtilen amacı; ülke sınırları içinde Türk Standartlarına uygun olarak buharla sertleştirilmiş donatılı ve / veya donatısız gazbeton yapı malzeme ve elemanları üreten bir tesise sahip, Sanayi ve Ticaret Odalarına kayıtlı kuruluşların ortak sorunlarına çözüm arama, mesleki ilerleme ve dayanışmasını sağlama suretiyle teknik ve ekonomik gelişmelerini ulusal çıkarlar doğrultusunda yönlendirmektir. TEKİRDAĞ FAB. ANTALYA FAB. BİLECİK FAB. 25

52 7.3. Gazbeton Standartlar GAZBETON YAPI MALZEMELERİ İLE İLGİLİ BAZI STANDARTLAR TS EN Kâgir birimler - Özellikler - Bölüm 4: Gazbeton kâgir birimler TS EN 678 Gaz ve Köpük Beton-Kuru Yoğunluk TS EN 679 Gazbeton - Basınç dayanımı TS EN 680 Gazbeton-Kuruma Büzülmesi TS EN 989 Gazbeton-Donatı Çubuklarının Aderans Davranışının Sıyırma Deneyi TS EN 1351 Gazbeton-Eğilmede Çekme Dayanımı Tayini TS EN 1352 Gazbeton veya Hafif Agregalı Gözenekli Beton-Statik Elastisite Modülü TS EN Donatı Çeliği ile Gazbeton Arasındaki Aderans Davranışının "Kiriş Deneyi" İle Tayini TS EN Yapı Malzemeleri ve Ürünlerinin Isıl Performansı TS EN Yapı Mamulleri ve Yapı Elemanları, Yangın Sınıflandırması TS EN ISO Akustik - Bina elemanları ve binalarda ses yalıtımı 26

53 7.3. Gazbeton 27

54 7.3. Gazbeton Türleri 1. Blok Ürünler 2. Donatılı Duvar Blokları Elemanlar Asmolen Blokları Yalıtım Plakları Duvar Elemanları Çatı Elemanları Döşeme Elemanları Lento ve Söveler Gazbeton El Aletleri 3. Tamamlayıcı Ürünler Duvar Örgü Tutkalı 4. Yardımcı Malzemeler Duvar Bağlantı Elemanları Donatılı Montaj Aparatları Onarım Harcı Gazbeton Sıvaları 28

55 7.3. Gazbeton Türleri 1. Blok Ürünler 29

56 7.3. Gazbeton Türleri Her türlü betonarme, çelik, ahşap, prefabrike ve yığma yapının iç ve dış duvarlarında kullanılır. 1. Blok Ürünler DÜZ GEÇMELİ U TİPİ Uzunluk (l) 60 cm Yükseklik (h) 25 cm Genişlik (d) cm Uzunluk (l) Yükseklik (h) Genişlik (d) 60 cm 25 cm cm U-Bloklar, hatıl yapımında kalıp kullanımını ortadan kaldıran, beton hatıl kullanılması halinde yüzeylerde oluşan ısı kayıplarını engelleyen u-kesitli bloklardır Uzunluk (l) Yükseklik (h) Genişlik (d) 60 cm 25 cm 17.5,20,25,30 cm 30

57 7.3. Gazbeton Türleri 1. Blok Ürünler 31

58 7.3. Gazbeton Türleri 1. Blok Ürünler ASMOLEN Dişli döşemelerde kullanılan 2.5 cm'nin katları kalınlıkta üretilir. Uzunluk (l) Yükseklik (h) Genişlik (d) 60 cm cm cm 32

59 7.3. Gazbeton Türleri 1. Blok Ürünler YALITIM PLAKLARI Isıl iletkenlik değeri düşük olan plaklar, kolon, kiriş, perde, döşeme gibi betonarme yüzeylerin yalıtımında kullanılırlar. Uzunluk (l) 60 cm Genişlik (b) 25 cm Kalınlık (d) 5, 7.5 cm 33

60 7.3. Gazbeton Türleri 2. Donatılı Elemanlar 2.1. Duvar Elemanları YATAY DUVAR ELEMANLARI Standart Boyutlar Uzunluk (l) Genişlik (b) Kalınlık (d) 600 cm 60 cm cm (Kalınlık artışı 2.5 cm katları ile.) Betonarme, çelik, ahşap ve prefabrike yapı karkasının oluşturduğu çerçeve boşluklarında iç ve dış duvarlarında kullanılabilen donatılı duvar elemanlarıdır. Bu elemanlar, kolon aralarına ya da kolon iç ve dış yüzeylerine monte edilerek uygulanabilir. Yatay Duvar Elemanlarının bu özelliği, farklı işlevlerde ve seçeneklerde mimari cephe çeşitliliği oluşturmaya olanak sağlar. Montaj aparatları ve vinç yardımıyla kolayca ve hızla monte edilebilir. Donatılı 34 Yatay Duvar Elemanları, üzerlerine gelebilecek farklı rüzgar ve deprem kuvvetlerini karşılayacak şekilde tasarlanır.

61 7.3. Gazbeton Türleri 2. Donatılı Elemanlar 2.1. Duvar Elemanları DÜŞEY DUVAR ELEMANLARI Gazbeton Düşey Duvar Elemanları, gerek yapı karkasının oluşturduğu çerçeve boşluklarında iç ve dış duvar olarak gerekse karkastan bağımsız her türlü bölme duvarının oluşturulmasında kullanılabilir. Bu elemanlar, düşey pencereler ile kapı boşlukları düzenlenen yapılarda tercih edilirler. DUVAR PANOLARI Standart Boyutlar Uzunluk (l) 600 cm Genişlik (b) 60 cm Kalınlık (d) cm (Kalınlık artışı 2.5 cm katları ile.) Özellikle tünel kalıp yapı sistemlerinde tercih edilen donatılı hazır duvarlardır. Cephe yüzeyine etki edecek rüzgar ve deprem yüklerini karşılayacak şekilde tasarlanır 35 ve üretilirler.

62 7.3. Gazbeton Türleri 2. Donatılı Elemanlar 2.1. Duvar Elemanları TAŞIYICI DÜŞEY DUVAR ELEMANLARI Gazbeton taşıyıcı düşey duvar elemanları, yığma yapıların inşasında kullanılır. Bu elemanlar, yığma yapılarda taşıyıcı iç ve dış duvar olarak kullanılırlar. Taşıyıcı düşey duvar elemanları kullanılarak 2 kata kadar yığma yapı inşa edilebilmektedir. Standart Boyutlar HIZLI ÜRETİM Uzunluk (l) Genişlik (b) Kalınlık (d) cm cm cm (Kalınlık artışı 2.5 cm katları ile.)

63 7.3. Gazbeton Türleri 2. Donatılı Elemanlar 2.2. Çatı Elemanları Gazbeton Çatı Elemanları, düz, eğimli, saçaklı ve saçaksız, farklı çatı uygulamalarına olanak sağlar. Diğer Gazbeton Donatılı Elemanları ve yapı malzemeleri ile birlikte tam bir yapı sistemi oluşturur. Her türlü betonarme, çelik, ahşap ve prefabrike yapının üzerine kolaylıkla monte edilebilir. Kalıp kullanımı gerektirmez, beton kullanımı ise yalnızca panel derzleri ve çevre kirişleri için gereklidir. Standart Boyutlar Uzunluk (l) 600 cm Genişlik (b) 60 cm Kalınlık (d) cm (Kalınlık artışı 2.5 cm katları ile.) 37

YAPI MALZEMESİ BAĞLAYICI MADDELER

YAPI MALZEMESİ BAĞLAYICI MADDELER YAPI MALZEMESİ BAĞLAYICI MADDELER BAĞLAYICI MADDELER İnce toz halinde olan ve su eklenmesi ile hamur haline geldikten sonra zamanla plastikliğini kaybedip sertleşen, bağlayıcı özelliği olan malzemelere

Detaylı

BETON TERİMLERİ. Sisteme ısı giriş veya çıkışının olmadığı durum Agrega

BETON TERİMLERİ. Sisteme ısı giriş veya çıkışının olmadığı durum Agrega A BETON TERİMLERİ Abrams Kuralı Aynı beton bileşenleri ve test koşullarında karışımdaki çimento miktarı ve su/çimento oranının beton karışımının işlenebilir olması koşuluyla beton dayanımını belirlediğini

Detaylı

ALÇI SIVA UYGULAYICISI (SEVİYE 3) YETERLİLİK KODU: 12UY0055-3

ALÇI SIVA UYGULAYICISI (SEVİYE 3) YETERLİLİK KODU: 12UY0055-3 ALÇI SIVA UYGULAYICISI (SEVİYE 3) YETERLİLİK KODU: 12UY0055-3 HAZIRLAYAN FATİH KAYNAK GİRİŞ...1 1.Alçının Tanıtımı...1 2. İş Sağlığı ve Güvenliği...3 3. Alçı Sıvada Kullanılan Sarf Malzemesi ve Yardımcı

Detaylı

İÇİNDEKİLER ÖNSÖZ I... 13 ŞEKİL LİSTESİ II... 15 TABLO LİSTESİ III... 16 1. HAZIR BETON SEKTÖRÜ HAKKINDA GENEL BİLGİLER... 18

İÇİNDEKİLER ÖNSÖZ I... 13 ŞEKİL LİSTESİ II... 15 TABLO LİSTESİ III... 16 1. HAZIR BETON SEKTÖRÜ HAKKINDA GENEL BİLGİLER... 18 TEŞEKKÜR Bu çalışmanın hazırlanmasında, bana her konuda destek olan danışmanım sayın Prof. Dr. Abdurrahman GÜNER e ve yardımlarından dolayı sayın Prof. Dr. Hulusi ÖZKUL a saygılarımı sunarak teşekkür ederim.

Detaylı

Dokuz Eylül Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü. Alternatif Yapı Malzemeleri

Dokuz Eylül Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü. Alternatif Yapı Malzemeleri Dokuz Eylül Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Alternatif Yapı Malzemeleri 2. Yapılarda çelik kullanımı 2.1. Çelik Metalürjisi 2.1.1. Çeliğin avantaj ve dezavantajları 2.1.2. Demir ve çeliğin tarihsel

Detaylı

YANGIN YALITIMCISI (SEVİYE 3) YETERLİLİK KODU: 12UY0060-3

YANGIN YALITIMCISI (SEVİYE 3) YETERLİLİK KODU: 12UY0060-3 YANGIN YALITIMCISI (SEVİYE 3) YETERLİLİK KODU: 12UY0060-3 HAZIRLAYAN SABAHATİN ŞİMŞEK 1 2012 ANKARA İÇİNDEKİLER SAYFA 1.GİRİŞ 4 2. KİŞİSEL GÜVENLİK VE KAZA RİSKLERİ 4 2.1. İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin

Detaylı

İNŞAAT TEKNOLOJİSİ SU YALITIMI

İNŞAAT TEKNOLOJİSİ SU YALITIMI İNŞAAT TEKNOLOJİSİ SU YALITIMI 2013 İÇİNDEKİLER AÇIKLAMALAR... 2 GİRİŞ... Error! Bookmark not defined. ÖĞRENME FAALİYETİ 1... 2 1. SU YALITIM MALZEMESİNİ HAZIRLAMAK... 2 1.1. Su Yalıtım Malzemeleri...

Detaylı

5. BETON. 5.1 Betonun Basınç Dayanımı

5. BETON. 5.1 Betonun Basınç Dayanımı 1 5. BETON Giriş bölümünde betonun, taze betonun, sertleşmiş betonun tanımı yapılmış, betonun önemi vurgulanmış ve her betondan beklenen temel özellikler (mekanik dayanım, işlenebilme ve dış çevre şartlarına

Detaylı

Isı Yalıtım Ürünleri

Isı Yalıtım Ürünleri Isı Yalıtım Ürünleri www.stroton.com STROTON 2000 yılında kurulan STROTON; yüksek kalitede ısı yalıtımı sağlayan ürünlerin yanı sıra ülkemizin ilk ve tek ICF konut sistemi üreten modern tesisidir. Yüksek

Detaylı

TÜRKiYE NiN YENi NESiL HAFiF YAPI ELEMANI

TÜRKiYE NiN YENi NESiL HAFiF YAPI ELEMANI TÜRKiYE NiN YENi NESiL HAFiF YAPI ELEMANI PonceBloc Dünyası PonceBloc dünyası hızla büyüyor. Dünyanın birçok ülkesinde PonceBloc lar geleceğin şehirlerini imar etmeye devam ediyor. GELECEĞiN DUVAR ÇÖZÜMLERi,

Detaylı

6. KATKI MADDELERİ. 6.1 Taze Betonun Özelliklerini Değiştiren Katkı Maddeleri

6. KATKI MADDELERİ. 6.1 Taze Betonun Özelliklerini Değiştiren Katkı Maddeleri 1 6. KATKI MADDELERİ Katkı maddeleri su, agrega ve çimento dışında betonlara çok düşük miktarlarda katılan kimyasal maddelerdir. Bunların kullanılması beton üretimi için zorunluluk taşımaz. Gün geçtikçe

Detaylı

Magnezyum Oksit Esaslı İç/Dış Cephe Yapı ve Yalıtım Panelleri

Magnezyum Oksit Esaslı İç/Dış Cephe Yapı ve Yalıtım Panelleri Magnezyum Oksit Esaslı İç/Dış Cephe Yapı ve Yalıtım Panelleri NevPanel Eskişehir Organize Sanayi Bölgesinde 15.000 m 2 toplam alan ve 9.250 m 2 kapalı alanda kurulmuş olan 2.250.000 m 2 /yıl üretim kapasitesine

Detaylı

Detaylar Sayfa 30 da. Ömür boyu bakım gerektirmeden kullanın. Rustik Yakamoz Çizgili Denizyeli Denizyeli Çizgili A : 200 B : 100 C : 50

Detaylar Sayfa 30 da. Ömür boyu bakım gerektirmeden kullanın. Rustik Yakamoz Çizgili Denizyeli Denizyeli Çizgili A : 200 B : 100 C : 50 YENİ ÜRÜNLER EL YAPIMI KLİNKER TUĞLA % 100 Yerli Üretim Geleneksel ile güncel olanı bir araya getirdik. Türkiye nin ilk El Yapımı Klinker Tuğlasını ürettik. İç ve dış mekan uygulamaları ile yapılarınıza

Detaylı

MADENCİLİK ÖZEL İHTİSAS KOMİSYONU RAPORU

MADENCİLİK ÖZEL İHTİSAS KOMİSYONU RAPORU SEKİZİNCİ BEŞ YILLIK KALKINMA PLANI DPT: 2617 - ÖİK: 628 MADENCİLİK ÖZEL İHTİSAS KOMİSYONU RAPORU ENDÜSTRİYEL HAMMADDELER ALT KOMİSYONU YAPI MALZEMELERİ III (POMZA-PERLİT-VERMİKÜLİT-FLOGOPİT-GENLEŞEN KİLLER)

Detaylı

ÜRÜN KATALOĞU. www.ab-schomburg.com.tr. Yapı Ürünleri

ÜRÜN KATALOĞU. www.ab-schomburg.com.tr. Yapı Ürünleri Yapı Ürünleri Beton ve Harç Katkıları Seramik Yapıştırıcılar ve Derz Dolguları Mantolama, Boya ve Yüzey Koruyucular Tamir, Grout, Ankraj ve Güçlendirme Su Yalıtımı Derz Dolgu Mastikleri Zemin Kaplama www.ab-schomburg.com.tr

Detaylı

çağdaş ve teknolojik bir yapı malzemesi haline getiriyoruz

çağdaş ve teknolojik bir yapı malzemesi haline getiriyoruz çağdaş ve teknolojik bir yapı malzemesi haline getiriyoruz Doğanın asırlar öncesinden kalan hediyesini işleyerek Tüm ürünlerli ilgili daha ayrıntılı bilgi edinmek için, lütfen Lafarge Dalsan Ürün Föyleri

Detaylı

Yapıların kimyasını değiştiriyoruz...

Yapıların kimyasını değiştiriyoruz... www. baumerk.com 2013 Ürün Kataloğu Yapıların kimyasını değiştiriyoruz... Yapı ve inşaat alanında kullanılan malzemelerin kalitesi de yükselerek yaşam standartlarımızı daha iyiye doğru taşıyor. BAUMERK,

Detaylı

Yapıların kimyasını değiştiriyoruz...

Yapıların kimyasını değiştiriyoruz... 2013 Ürün Kataloğu Yapıların kimyasını değiştiriyoruz... Yapı ve inşaat alanında kullanılan malzemelerin kalitesi de yükselerek yaşam standartlarımızı daha iyiye doğru taşıyor. BAUMERK, yaklaşık 16 yıldır

Detaylı

TEKNİK BİLGİLER HDK / 1 HDK / 1 HDK / 2 HDK / 1 HDK / 1 HDK / 1 HDK / 3 KDT / 1 HDK / 1 KDT / 1 KDT / 1 BORDO KIRMIZI. KAHVE - BEJ - KIRMIZI yeni

TEKNİK BİLGİLER HDK / 1 HDK / 1 HDK / 2 HDK / 1 HDK / 1 HDK / 1 HDK / 3 KDT / 1 HDK / 1 KDT / 1 KDT / 1 BORDO KIRMIZI. KAHVE - BEJ - KIRMIZI yeni EL YAPIMI KLİNKER YENİ TUĞLA ÜRÜNLER SERİSİ HDK / 1 KIRMIZI HDK / 1 BORDO HDK / 1 KAHVE - BEJ - KIRMIZI HDK / 2 KIRMIZI HDK / 1 BEJ HDK / 1 KIRMIZI MİX HDK / 3 BEYAZ KDT / 1 KIRMIZI HDK / 1 GRİ HDK / 1

Detaylı

ÜRÜN KILAVUZU. yapılarda altın koruma. www.stratakim.com

ÜRÜN KILAVUZU. yapılarda altın koruma. www.stratakim.com ÜRÜN KILAVUZU yapılarda altın koruma www.stratakim.com ZİRVE YAPI KİMYASALLARI ve KİMYA SAN. TİC. LTD. ŞTİ. Yulaflı Köyü Hacı Şeremet Mevkii, 4. Sok. No: 21/A Çorlu / TEKİRDAĞ - TÜRKİYE Tel: 0 282 771

Detaylı

SU YALITIMCISI (SEVİYE 3) DERS NOTU

SU YALITIMCISI (SEVİYE 3) DERS NOTU SU YALITIMCISI (SEVİYE 3) DERS NOTU 2012 Hazırlayan Doç. Dr. Tayfun UYGUNOĞLU İÇİNDEKİLER 1. GİRİŞ... - 2-2. KİŞİSEL GÜVENLİK VE ÇEVRE KAZA RİSKLERİ... - 2-2.1. Su Yalıtımı İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin

Detaylı

Sorun çatı ise... ÜRÜN KATALO U

Sorun çatı ise... ÜRÜN KATALO U Sorun çatı ise... ÜRÜN KATALO U KALEL, çevreyolundaki yeni yerinde hizmetinizde... Çatı kaplama, mantolama, ısı ve su yalıtımı sorunlarınızda en kaliteli ürünleri, en ekonomik biçimde hizmetinize sunuyoruz.

Detaylı

Bir Dünya Markası 79 Ülkeye İhracat 20 Ülkede Satış Noktası

Bir Dünya Markası 79 Ülkeye İhracat 20 Ülkede Satış Noktası Bir Dünya Markası 79 Ülkeye İhracat 20 Ülkede Satış Noktası SU YALITIM ÜRÜNLERİ ISONEM HYBRID...002 Yeni Nesil Yalıtım ve Zemin Kaplaması ISONEM MS POLYMER...003 MS Polymer ISONEM SB SÜPER BİLEŞEN...004

Detaylı

Yalıtımın En Dogal Hali

Yalıtımın En Dogal Hali Yalıtımın En Dogal Hali İçindekiler sayfa Yalıtım hakkında 3 Neden DragonBoard? 6 DragonBoard un özellikleri 7 DragonBoard Sistemleri 9 Yükseltilmiş Zemin Sistemi 20 Diğer ürünler 21 DragonBoard teknik

Detaylı

SÜRME TİP MALZEMELERLE SU YALITIMI

SÜRME TİP MALZEMELERLE SU YALITIMI SÜRME TİP MALZEMELERLE SU YALITIMI 1. Sürme Tip Su Yalıtım Malzeme Türleri : Su ve nem yalıtımında kullanılan malzeme gruplarından biride Sürme Tip Malzemelerdir. Bir binayı ele aldığımızda temel-perde,

Detaylı

7. ÖNEMLİ YAPI MALZEMELERİ

7. ÖNEMLİ YAPI MALZEMELERİ 1 7. ÖNEMLİ YAPI MALZEMELERİ a) Bağlayıcı maddeler (Çimento, alçı, kireç) b) Taşlar c) Metaller d) Harç ve beton e) Toprak Malzemeler f) Ahşap g) Organik polimerler 7.1. Taşlar Yerkabuğunu oluşturan sert

Detaylı

İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI

İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ DOKTORA TEZİ Okan KARAHAN LİFLERLE GÜÇLENDİRİLMİŞ UÇUCU KÜLLÜ BETONLARIN ÖZELLİKLERİ İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI ADANA, 2006 ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN

Detaylı

ÇELİK TAŞIYICI SİSTEMLERDE YANGIN YALITIMI VE ALÇININ KULLANIMI

ÇELİK TAŞIYICI SİSTEMLERDE YANGIN YALITIMI VE ALÇININ KULLANIMI ÇELİK TAŞIYICI SİSTEMLERDE YANGIN YALITIMI VE ALÇININ KULLANIMI NİLÜFER AKINCITÜRK 1, CAHİDE AYDIN İPEKÇİ 2 ÖZET Yangın insanlar için sürekli bir tehlike oluşturmaktadır. Tarih içinde şehir dokularının

Detaylı

Duvar, Zemin, Prefabrik ve Çeşitli Kullanım Alanları İçin Teknik Bilgi, Detay Ve Montaj Kılavuzu

Duvar, Zemin, Prefabrik ve Çeşitli Kullanım Alanları İçin Teknik Bilgi, Detay Ve Montaj Kılavuzu Duvar, Zemin, Prefabrik ve Çeşitli Kullanım Alanları İçin Teknik Bilgi, Detay Ve Montaj Kılavuzu İçindekiler 1. Giriş 6 1.1 Dünyada ve Türkiye de Çimentolu Yonga Levhanın Tarihçesi ve Gelişimi 7 1.2 Malzeme

Detaylı

DOĞALGAZ TESİSAT NOTLARI

DOĞALGAZ TESİSAT NOTLARI DOĞALGAZ TESİSAT NOTLARI İçindekiler 1. DOĞAL GAZIN TANIMI, ÖZELLİKLERİ VE KULLANIM ALANLARI... 1 1.1. Doğal Gazın Tanımı ve Özellikleri... 1 1.1.1. Doğalgazın Oluşumu... 1 1.1.2. Türkiye de Doğal Gaz...

Detaylı