NIRLINE. NIRLINE; İşletmenize Yatırım Yapar!

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "NIRLINE. NIRLINE; İşletmenize Yatırım Yapar!"

Transkript

1 ; İşletmenize Yatırım Yapar!

2 KONU NIR sistemlerinde kalibrasyonun önemi ve işletmelere sağladığı kazançlar İLGİ TERCÜME VE DERLEME ANAHTAR KELİMELER ; işletmenize yatırım yapar! Uzmanı Sevcan ŞENTÜRK Yakın kızılötesi spektroskopisi, NIR, gıda kalitesi, nicel analiz, tedarikçi, hammadde kabul, kâr KAYNAKÇA Cen H, He Y Near inf rared reflectance spectroscopy in determination of food quality. Trends Food Sci Tech 18 (2): Yetim H. 2002, Enstrümantal Gıda Analizleri, Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Yayınları, Erzurum Trouw TR-NIR teknolojileri tanıtım dosyası YAYININ KAPSAMI Derlemedir Tercümedir Kişisel veya kurumsal değerlendirmedir Ürün Tanıtımıdır

3 ÖZET Yakın kızılötesi () analizi; tedarik zinciri boyunca rekabetçi üretim sağlar ve kalite maliyetlerini firmalar için kâra dönüştürür nm dalga boyu aralığındaki elektromanyetik radyasyonun absorbsiyonu temeline dayanan yakın kızılötesi spektroskopisi, son zamanlarda gıda bileşenlerinin analizinde giderek yaygınlaşan, hızlı bir alternatif teknoloji olarak karşımıza çıkmaktadır.ayrıca, gıda sanayinde online olarak uygulanabilmektedir. Bununla birlikte, işletmeler için büyük maliyet oluşturan kalite noktalarında giderleri yok edip hammadde kabulünde etkin protein kontrolü yaparak işletmelerin maliyet kayıplarını önlemektedir. SONUÇ, Hammaddelerin besin değerlerinin daha net bir şekilde değerlendirmesine ve nihai beslenme formülünün hesaplanması için gerekli bilgilere olanak verir. MasterLab., analizleri ile yapılacak tasarrufu vurgulamaktadır. Yem fabrikası; ile hammadde için doğru fiyat öder, yaş kimya ile ilgili maliyetleri azaltır, yem formülasyonunda daha az fire verir, daha iyi bilgi organizasyonu ve uygun yem optimizasyonunu sağlayarak kilo başına yem maliyetini düşürür ve en iyi hayvan performansına ulaşır. NIR sistemlerinde hangi kalibrasyon hattına sahip olduğunuz önemlidir. Kalibrasyonlarınız geçerli ise sistemleri çok güvenilirdir.

4 «, güç ve güvenlik sağlar.» Giriş Bir besleme kompozisyonunda, bazlı avantajlar sayesinde daha az sayıda yaş analizler yapıp, daha doğru besleme formülasyonları hazırlayarak, ton başına yılda oluşacak maliyeti kâra dönüştürebilirsiniz. Bununla birlikte, ağ teknolojisindeki yenilikler ile en az maliyetli ve küresel ölçekte gerçekleştirilen bir teknolojiyi kullanarak, avantajlarından faydalanabilirsiniz. NIR cihazı ve kalibrasyon geliştirme ile ilgili piyasada oluşan bilgi eksikliği ve geleneksel yöntemlerin benimsenmesi, bu teknolojinin etkin kullanılması için engel oluşturur. analizlerinin şimdi online bir şekilde yapılıyor olması, kalibrasyon geliştirilmesinde yaşanan birçok olumsuzluğu ortadan kaldırarak, süreci işletmelerin avantajına dönüştürmüştür. Uluslararası bir laboratuvar olan MasterLab., hayvan besleme, insan gıdası ve kimyevi ürünler alanında hizmet veriyor olup, dünyanın önde gelen akredite laboratuvarlarındandır. teknolojilerinde 6 farklı veritabanı, 259 adet kalibrasyon hattı ile online sistem şeklinde dünyaya hizmet vermektedir.

5 «MasterLab kalibrasyonlarına sahipseniz, herkesten bir adım öndesiniz.» Pro-aktif Bir Yaklaşım Hollanda MasterLab. Araştırma ve Teknoloji Merkezi Genel Müdürü Peter BOM, «Tahıl üreticisi, yem üreticisi ve hayvan yetiştiricileri için besleme ve gıda zincirinde oluşan maliyet marjlarının en başta belirlenmesi önemlidir.» diyerek maliyetlerin ve karların etkin bir şekilde izlenmesi gerektiğini vurguluyor. Dünyada ile oluşan yeni bir dinamik var. sahibi olmakla aldığınız bu proaktif karar, sizin yem formülü düzeltmek için çok geç kalmamanızı ve üretimin her aşamasında kalite kontrolünü yapmanızı sağlayacaktır. MasterLab. ın tüm ülkelere online bir şekilde hizmet vermesi ve dünya çapında bir ağ kurması, kalibrasyonların gelişiminde ve kullanıcıların memnuniyetini arttırmada büyük avantajlar sağlıyor. Yaş analizler kalibrasyonları için temeldir. MasterLab. kalibrasyonlarının altyapısı 6 farklı onaylanmış laboratuvarın ortalama sonuçlarına dayanmaktadır. MasterLab. kurulan bu işbirliğini online kalibrasyon hizmeti ile laboratuarınıza kadar taşımaktadır. MasterLab. online kalibrasyonlarında analiz yapmanız farklı bir referansta sonuç almanızı sağlayacaktır. Bu durum hem laboratuvar cihazlarınızı hem de sonuçlarınızı kontrol etmenizi sağlayacak, farklı bir kuruma referans için numune göndermenize gerek kalmayacaktır. Pratik ve ekonomik amaçlar doğrultusunda online sistemde ağ merkezi bir konumdan yönetilir. MasterLab., kalibrasyon güncellemelerini dünya çapında merkezi bir sunucudan standart araçlara gönderir. RINA programı aracılığıyla yapılan bu işlemde, standart bir veri tabanı tüm ülkelerde kullanılır ve ülkelerden MasterLab. a gelen bütün numuneler tek bir veri tabanında toplanır. Bu durum farklı ülkelerden numune alındığında sapması düşük sonuçlar alacağınızın göstergesidir. Örneğin, Arjantin'de yeni hasat döneminden soya aldığınızda gemi Avrupa'dan limana ulaşmadan, siz online kalibrasyon sisteminizde bu numuneye ait veri tabanına zaten sahip olmuş oluyorsunuz.

6 RINA ve MasterLab. «Tedarikçileriniz sizde olduğunu biliyorsa, herhangi bir sorun yok.» Online Kalibrasyon Gücü MasterLab. RINA yazılımı aracılığıyla kalibrasyon hatlarını her gün güncellemektedir; böylelikle güncellenmiş kalibrasyon hatları 24 saat içinde tüm MasterLab. RINA ağında hazır bulunur. Bu yazılım ile güncel kalibrasyon hatlarına otomatik olarak erişim yapabilir, analiz neticelerinin otomatik olarak yedeklenmesini sağlayabilirsiniz. NIR cihazı bileşenlerinde ya da cihaz okuma çözünürlülüklerinde herhangi bir sapma gözlemlendiğinde MasterLab. sizin adınıza tüm düzeltme çalışmalarını yapmaktadır. Her kamyon test edilir. MasterLab. kalibrasyonları proaktif yaklaşımı ile hammaddenin fabrikaya girişi aşamasında, numuneyi hızlı bir şekilde analiz ederek kabul veya reddedebilirsiniz. ile analizin kısa sürmesi, kamyonun her bir bölümünden numune alarak analiz yapmanıza olanak verir. MasterLab. Genel Müdürü Peter BOM; «Tedarikçileriniz sizde olduğunu biliyorsa, herhangi bir sorun yok.» diyerek NIR sahibi olmanın önemini vurgulamaktadır.

7 Yeniliklere Açık Olmak Gerekiyor «Dünya genelindeki hammadde ve rasyonlara ait dataların yer aldığı MasterLab. kalibrasyonlarında hemen analizlere başlayabilirsiniz.» Hammaddelerin kalitesi ve beslenme, gündelik yaşamımızda önemli noktada olduğundan, öncelikle şu soruyu kendimize sormamız gereklidir: Hayvanlarımı mükemmel şekilde besleyebiliyor muyum ve bunu nasıl daha iyi geliştirebilirim? Hangi değişikliklerin mükemmel beslenme kompozisyonunu ortaya çıkardığını tanımlayabilmek için, ürün içerikleri ve ürün sürecinin etkileri hakkında bilgi toplamak önemlidir., bu süreci gerçekleştirebilecek nihai bir gereçtir., tam teşekküllü bir laboratuvara gereksinim duyulmaksızın, kullanılabilecek güçlü bir sistemdir. Soya Küspesi 44 Protein Varyasyon sistemleri ile tanışmak, nasıl beslenileceğini ve ne ile beslediğinizi kolay ve hızlı bir şekilde öğrenmenizi sağlayacaktır. Şekil 1 de aynı tedarikçinin farklı partilerde gönderdiği soya küspesine ait analiz varyasyonlarını görebilirsiniz. Aynı tedarikçiden aynı analiz değerlerinde numune tedariği mümkün olmayabilir, oluşan bu farklılıklara anında müdahele etmenizi sağlayacaktır. aldatılamaz! Melanin, mineral yağları veya herhangi diğer yöntemler kullanılarak orjinalinden uzaklaştırılmış hammaddeleri anında tanır. Şekil 1: NIR analizi ile soya örneklerinde oluşan ham protein varyasyonu. Mavi çizgi besleme formülasyonunda kullanılan değerdir.

8 «Kaliteli ürün ortaya çıkarmada yer alan tüm bölümlerin kalbinde, sistemleri bulunmaktadır.» Daha İyi Hayvan Performansları Örneğin; bir yem üreticisi olarak soya saklamak için Şekil 2'de gösterilen iki siloya sahipsiniz. Silolara soyaları çekmeden önce NIR cihazında her partiyi hızlı bir şekilde analiz ederek, yüksek proteinli ve düşük proteinli şeklinde silolara ayırabilirsiniz. Yem üreticisi beklenen içeriğe göre hammadde kullanarak daha doğru formülasyonlar oluşturup aynı zamanda yem formülasyonlarını yakından izleyebilir. Şekil 2- NIR kullanım alanları Hayvan performanslarının iyi olması kaliteli bir tedarik zincirine bağlıdır. Aynı zamanda formülasyona bağlı hammadde değerlerinin sağlanması üretimde para tasarrufu sağlar. Örneğin; kanatlı yemlerinde bir gün %45lik soya, bir gün %46lık soya kullanılması, ideal bir aminoasit profili oluşmasını engelleyecek ve bu durum kanatlı hayvanların performansında olumsuz bir etki yaratacaktır. Aynı zamanda ideal bir profil üzerinde kullanılan protein boşa çıkmış olacaktır. Protein düzeyleri optimize edilerek, daha fazla yemde, aynı maliyet ile üretim yapılabilir. İşletmeler için soya küspesi kilogramlarından yapılacak kazançlar çok önemli olabilir.

9 «analizleri kimyasal analiz kadar doğru ama daha güvenilirdir; çünkü insan hatası en aza indirilmiştir.» Kalibrasyon Sürekliliğinin Önemi Laboratuvar ötesinde... MasterLab. kalibrasyonlarının kullanımı, yaş kimya analizinin tasarrufunda yardımcı olmaktadır. teknolojisi gıda güvenliği gibi diğer acil konulara daha fazla odaklanmak için yaş kimya laboratuvarı yerine hızlı analizi sağlayarak, analiz işinde birçok yükü hafifletmiş oluyor. MasterLab. tahminlerine göre örneklerin %95 i NIR tarafından tahmin edilebilir. da ölçümler yapmak bir sorun değildir. Kullanım kolaylığı ve numunelerin öğütülmemiş bir şekilde analizinin yapılması kullanıcıya büyük kolaylıklar sağlamaktadır. da önemli olan nokta kalibrasyon hatlarıdır. Kalibrasyonlar; sıcaklık değişimlerinden ve spektral ölçümler yapmak için kullanılan araçlar arasındaki farklılıklardan olumsuz yönde etkilenebilir. Kalibrasyonların dış değişkenlik dayanılabilirliliğini sağlamak için, eğitim kümesindeki değişkenliklerin takip edilmesi ve kalibrasyon validasyonlarının sürekli yapılması gereklidir. NIR Uzmanlığı Kalibrasyon oluşturmak çok zahmetli ve zorlu bir süreçtir. Kalibrasyon oluşumlarının sağlıklı olması ve sürekliliğinin sağlanması için uzmanlığı muhakkak olmalıdır. MasterLab. & Nutreco işbirliği ile sizlerin kullanımına açılan kalibrasyon verileri 40 yıllık bir geçmişe sahiptir. MasterLab. laboratuvarına dünyanın dört bir yanından numune girişi olmaktadır. Bu numunelerin yaş kimya analizleri yapılıp, aynı zamanda kalibrasyon hatlarına dahil edilmektedir. NIR analizleri güvenilir mi? kalibrasyonları akredite bir laboratuvar olan MasterLab. tarafından 6 farklı laboratuvarın ortak çalışması ile oluşturulmuştur. Bu kalibrasyonlar MasterLab. tarafından yaş kimya ile sürekli kontrol edilir ve geliştirilir. Günümüzde güvenirliliği en yüksek düzeydedir. Kimyasal analiz kadar doğru ama daha güvenilirdir; çünkü insan hatası en aza indirilmiştir.

10 Organizasyon Yapısı «Operatörler modern teknolojisi ile anlık elde edilecek sonuçları üretim kontrolü için kullanabilirler.» Etkili analizi iyi ekipman ve güvenilir kalibrasyon gerektirir. Bir işlemin büyüklüğü de önemlidir. Örneğin; ın bir yaklaşım olarak kabul edilmesi en önemlisi ise geleneksel yaş kimya analizine karşı tasarruf gerçekleştirmek için, organizasyondaki herkesin süreci çok iyi tanıması gereklidir. analizi bir dakikadan daha az sürede ölçümlerle ilgili bilgi hazinesi oluşturur. Süreçte yer alan herkese katkıda bulunur ve organizasyon boyunca kullanılır.

DEĞİŞİM İÇİN ÇEVİK GÜÇ

DEĞİŞİM İÇİN ÇEVİK GÜÇ DEĞİŞİM İÇİN ÇEVİK GÜÇ İÇİNDEKİLER Giriş... 3 Bugüne ve Geleceğe Yatırım... 4 j-guar a Hızlı Bakış... 5 j-guar ın Temel Özellikleri... 6 j-guar Ekosistemi... 8 İş Zekası (Business Intelligence)... 9 Modüller

Detaylı

SANAYİ MAKİNELERİ VE ÜRÜN YAŞAM DÖNGÜSÜ

SANAYİ MAKİNELERİ VE ÜRÜN YAŞAM DÖNGÜSÜ SANAYİ MAKİNELERİ VE ÜRÜN YAŞAM DÖNGÜSÜ Günümüzde sanayi makine endüstrisi Artan küresel rekabet, sanayi makineleri üreten firmaların ürünlerini sürekli geliştirme ve optimize etme ihtiyacı doğurmuştur.

Detaylı

NIRS DA1650. Geleceği düşünen yem fabrikaları için kullanıma hazır NIR cihazı. Dedicated Analytical Solutions

NIRS DA1650. Geleceği düşünen yem fabrikaları için kullanıma hazır NIR cihazı. Dedicated Analytical Solutions NIRS DA1650 Geleceği düşünen yem fabrikaları için kullanıma hazır NIR cihazı NIRS DA1650 yem fabrikaları ve laboratuvarlara yüksek doğrulukta NIR analizleri sağlamak için son teknoloji ürünü olan Yakın

Detaylı

KURUMSAL KAYNAK PLANLAMASI (ERP) VE YAZILIM SEÇİM SÜRECİ

KURUMSAL KAYNAK PLANLAMASI (ERP) VE YAZILIM SEÇİM SÜRECİ KURUMSAL KAYNAK PLANLAMASI (ERP) VE YAZILIM SEÇİM SÜRECİ Erkan BAYRAKTAR * Mehmet EFE ** ÖZET Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP), bir işletmenin üretimden satışa, satınalmadan muhasebeye dek uzanan iş süreçlerinin

Detaylı

30 yılı aşan bilgi birikimi. Senkronize çalışan BİLGİYE HIZLI ULAŞIM. Etkinliği artırma

30 yılı aşan bilgi birikimi. Senkronize çalışan BİLGİYE HIZLI ULAŞIM. Etkinliği artırma BİLENLERİN TERCİHİ 30 yılı aşan bilgi birikimi Etkinliği artırma Senkronize çalışan BİLGİYE HIZLI ULAŞIM TIGER ENTERPRISE Uygulama yazılımları pazarının lideri Logo dan liderlere özel! Türkiye Uygulama

Detaylı

Dijital hastanenin kalbi teknoloji. Yeşil Bilişim

Dijital hastanenin kalbi teknoloji. Yeşil Bilişim Dijital hastanenin kalbi teknoloji Yeşil Bilişim önsöz vizyon >> Dijital hastaneye dönüşüm süreçlerinizde yanınızda olacak önemli bir kaynak Sağlık sektöründe yaşadığımız hızlı değişim, biz sağlık kuruluşlarının

Detaylı

Yönetsel Karar Verme Açısından CP Group Uygulaması KURUMSAL KAYNAK PLANLAMASI: YÖNETSEL KARAR VERME AÇISINDAN CP GROUP UYGULAMASI

Yönetsel Karar Verme Açısından CP Group Uygulaması KURUMSAL KAYNAK PLANLAMASI: YÖNETSEL KARAR VERME AÇISINDAN CP GROUP UYGULAMASI KURUMSAL KAYNAK PLANLAMASI: YÖNETSEL KARAR VERME AÇISINDAN CP GROUP UYGULAMASI Tansel ÇETİNOĞLU * Niyazi KURNAZ ** Yılmaz ŞEN *** Özet: İleri bilgi teknolojileri, günümüz rekabet ve hız ortamında işletmelerin

Detaylı

BİLGİYE DAYALI YÖNETİMDE SON TRENDLER

BİLGİYE DAYALI YÖNETİMDE SON TRENDLER Başarının Anahtarı Karar mı? Kader mi? Bilgiye Dayalı Yönetimde Son Trendler BİLGİYE DAYALI YÖNETİMDE SON TRENDLER BAŞARININ ANAHTARI KARAR MI? KADER Mİ? Kuruluşların başarısının anahtarı üretimden pazarlamaya,

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ULAŞTIRMA DAĞITIM MALİYETLERİ VE FİYATLANDIRMA 840UH0030

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ULAŞTIRMA DAĞITIM MALİYETLERİ VE FİYATLANDIRMA 840UH0030 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ULAŞTIRMA DAĞITIM MALİYETLERİ VE FİYATLANDIRMA 840UH0030 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan

Detaylı

TIGER ENTERPRISE. 25 yılı aşan bilgi birikimi. Etkinliği artırma

TIGER ENTERPRISE. 25 yılı aşan bilgi birikimi. Etkinliği artırma BİLENLERİN TERCİHİ TIGER ENTERPRISE Uygulama yazılımları pazarının lideri LOGO Business Solutions dan liderlere özel! Dünyanın 30 dan fazla ülkesine yazılım ihracatı gerçekleştiren, Türkiye de 170 bin

Detaylı

SyteLine 7 Genişletilmiş ERP

SyteLine 7 Genişletilmiş ERP SyteLine 7 Genişletilmiş ERP Satış ve tedarikten üretim ve sevkiyat aşamasına kadar MAPICS SyteLine 7, üretim süreçlerini, arzla talebi denkleştirecek ve ürünün müşteriye daima tam zamanında ulaşmasını

Detaylı

YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ YÜKSEK LİSANS DERSİ

YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ YÜKSEK LİSANS DERSİ T.C. İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ENFORMATİK ANA BİLİM DALI YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ YÜKSEK LİSANS DERSİ NURAY AKMAN 2601090217 DOÇ.DR. ZUHAL TANRIKULU İSTANBUL,2010 İçindekiler İçindekiler...

Detaylı

BTSO. Tüccarın El Kitabı Serisi - IV. Firmanızın İnternet Sitesinin Hazırlanmasında Püf Noktalar. Kasım 2007

BTSO. Tüccarın El Kitabı Serisi - IV. Firmanızın İnternet Sitesinin Hazırlanmasında Püf Noktalar. Kasım 2007 BTSO Tüccarın El Kitabı Serisi - IV Firmanızın İnternet Sitesinin Hazırlanmasında Püf Noktalar Kasım 2007 Yayına Hazırlayan : İletişim ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü ISBN : İÇİNDEKİLER Giriş...22 Bazı Temel

Detaylı

İş Yönetim Sistemine Giriş. Rekabetçi İşletmeler için Rehber

İş Yönetim Sistemine Giriş. Rekabetçi İşletmeler için Rehber İş Yönetim Sistemine Giriş Rekabetçi İşletmeler için Rehber Hazırlayan Ebru GÜLSOY 2008 T.C. Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı İhracatı Geliştirme Etüd Merkezi GİRİŞ İş Yönetim Sistemine Giriş: Rekabetçi

Detaylı

KOBİ lerde Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP) Uygulamaları

KOBİ lerde Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP) Uygulamaları T.C. SANAYİ, BİLİM VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI VERİMLİLİK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ YAYIN NO: 723 KOBİ lerde Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP) Uygulamaları Talat POSTACI Önder BELGİN Yrd. Doç. Dr. Turan Erman ERKAN Ankara,

Detaylı

-Industrial Application Software- ERP alanında uzmanlaşmış, dinamik ve inovatif bir yazılım firmasıdır.

-Industrial Application Software- ERP alanında uzmanlaşmış, dinamik ve inovatif bir yazılım firmasıdır. -Industrial Application Software- ERP alanında uzmanlaşmış, dinamik ve inovatif bir yazılım firmasıdır. IAS, ürünü CANIAS ERP ile firmaların iş süreçlerini hızlandırmalarına ve geliştirmelerine yardımcı

Detaylı

Türkiye de E-Satınalma

Türkiye de E-Satınalma Satınalma Yıl: 1 Sayı: 8 Ağustos 2013 Satınalma ve Tedarik Zinciri Yöneticilerinin Dergisi www.satinalmadergisi.com Satınalma Profesyonellerine İlişkin Ulusal Meslek Standartları Türkiye de E-Satınalma

Detaylı

OTOMOTİV SEKTÖRÜNDE FAALİYET GÖSTEREN BİR FİRMADA FABRİKA İÇİ LOJİSTİK SÜRECİNİN İYİLEŞTİRİLMESİ

OTOMOTİV SEKTÖRÜNDE FAALİYET GÖSTEREN BİR FİRMADA FABRİKA İÇİ LOJİSTİK SÜRECİNİN İYİLEŞTİRİLMESİ DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ OTOMOTİV SEKTÖRÜNDE FAALİYET GÖSTEREN BİR FİRMADA FABRİKA İÇİ LOJİSTİK SÜRECİNİN İYİLEŞTİRİLMESİ Gizem ÇOBAN Tuğçe GÜVEN Danışman

Detaylı

ÜRETİM-GÜÇ SANTRALLERİ

ÜRETİM-GÜÇ SANTRALLERİ ÜRETİM-GÜÇ SANTRALLERİ üretim - GÜÇ SANTRALLERİ I?? 38 Yüksek verimi en son teknolojiyle buluşturuyor Aynur Tekin Geçtiğimiz yılın Ağustos ayında, Akenerji tarafından devreye alınan 904 MW lık Erzin Doğal

Detaylı

Eğitim. Kataloğu. YENİ YENİ. BSI Eğitimleri ile Tecrübenizi Uzmanlığa Dönüştürün. ISO 9001 ve ISO 14001

Eğitim. Kataloğu. YENİ YENİ. BSI Eğitimleri ile Tecrübenizi Uzmanlığa Dönüştürün. ISO 9001 ve ISO 14001 YENİ ISO 9001 ve ISO 14001 yeni revizyon eğitimleri ile İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimleri eklenmiştir. Eğitim ISO 9001 ve ISO 14001 Kataloğu. yeni revizyon eğitimleri ile İş Sağlığı ve Güvenliği YENİ

Detaylı

E-Ticarette tüketiciler çok sayıda ürün çeşidini görebilir, en uygun ürünü bulma şansı artar.

E-Ticarette tüketiciler çok sayıda ürün çeşidini görebilir, en uygun ürünü bulma şansı artar. 4. HAFTA E-TİCARET 1. E-Ticarete Giriş E-Ticaret Nedir? Kısaca E-Ticaret olarak tanımlanan Elektronik Ticaret, her türlü mal ve hizmet satışının güvenli olarak internet üzerinden gerçekleştirilmesidir.

Detaylı

Kurumsal Kaynak Planlaması ERP Nedir?

Kurumsal Kaynak Planlaması ERP Nedir? Kurumsal Kaynak Planlaması ERP Nedir? Plantumweb Satınalma Sözleşmeleri fonksiyonalitesi, yapılan anlaşmaların tüm detay bilgilerini sisteme girilebilmesini, takibini, bu anlaşmalara ait satınalma süreçlerini

Detaylı

ISO 22000 SİSTEMİNİN BİR GIDA FİRMASINDA UYGULAMASI

ISO 22000 SİSTEMİNİN BİR GIDA FİRMASINDA UYGULAMASI T.C. İstanbul Üniversitesi Sosyal bilimler Enstitüsü Üretim Yönetimi Anabilim dalı Yüksek Lisans Tezi ISO 22000 SİSTEMİNİN BİR GIDA FİRMASINDA UYGULAMASI Meryem Yazıcı 2501050596 Tez Danışmanı Doç. Dr.

Detaylı

MEHMET KEMAL DEDEMAN ARAŞ TIRMA VE GELİ Ş T İ RME PROJE YARIŞ MASI - 2012

MEHMET KEMAL DEDEMAN ARAŞ TIRMA VE GELİ Ş T İ RME PROJE YARIŞ MASI - 2012 Yarýna bir deðer býrak TURÝZM SEKTÖRÜ ÜÇÜNCÜLÜK ÖDÜLÜ Mehmet Kemal Dedeman Araþtýrma ve Geliþtirme Proje Yarýþmasý KONAKLAMA ÝÞLETMELERÝNÝN PAZARLANMASINDA ÝNTERNETÝN ETKÝN KULLANIMINA YÖNELÝK BÝR MODEL

Detaylı

ERP ötesı. Workcube 11.1, Yeni Versiyon. İşletmenizi Daha Dışa Dönük, Daha Proaktif ve Daha Performanslı yapıyor.

ERP ötesı. Workcube 11.1, Yeni Versiyon. İşletmenizi Daha Dışa Dönük, Daha Proaktif ve Daha Performanslı yapıyor. ERP ötesı ve Workcube e-iş sistemleri a.ş. yönetim ve teknoloji tanıtım bülteni 2012 Yeni Versiyon Workcube 11.1, İşletmenizi Daha Dışa Dönük, Daha Proaktif ve Daha Performanslı yapıyor. ERP İmplementasyonu

Detaylı

ÇAĞRI MERKEZİ YÖNETİMİ-I

ÇAĞRI MERKEZİ YÖNETİMİ-I T.C. ANADOLU ÜNİVERSİTESİ YAYINI NO: 3066 AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ YAYINI NO: 1999 ÇAĞRI MERKEZİ YÖNETİMİ-I Yazarlar Erdinç YÜKSEK (Ünite 1-4) Gökçe AKAR (Ünite 5) Haluk ŞANLI (Ünite 6) Editör Yrd.Doç.Dr.

Detaylı

KÜÇÜK TİCARİ İŞLETMELERDE ISO 9001:2008 STANDARDINA GÖRE KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ (KYS) UYGULAMA KILAVUZU

KÜÇÜK TİCARİ İŞLETMELERDE ISO 9001:2008 STANDARDINA GÖRE KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ (KYS) UYGULAMA KILAVUZU 1 KÜÇÜK TİCARİ İŞLETMELERDE ISO 9001:2008 STANDARDINA GÖRE KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ (KYS) UYGULAMA KILAVUZU 2 INDEKS 1.- GİRİŞ 3 1.1 İÇERİK 3 2.- GENEL 5 2.1 KALİTE KELİMESİNİN ANLAMI 5 2.2. KALİTENİN GELİŞİM

Detaylı

VERİLERİNİZİN MUTLAK SAHİBİ SİZ OLUN!

VERİLERİNİZİN MUTLAK SAHİBİ SİZ OLUN! 2011 Sayı 14 İŞİNİZİ DESTEKLEYEN ÇÖZÜMLER ONE İÇERİĞİ GÜVENLİK SALDIRILARI Saldırıların nasıl gerçekleştirildiğini ve arkasında kimlerin olduğunu inceliyoruz VERİ HIRSIZLIĞI İşletmeniz kritik verilerini

Detaylı

TÜRKİYE BESLENME VE SAĞLIK ARAŞTIRMASI (TBSA) 2010 SAHA UYGULAMASI EL KİTABI

TÜRKİYE BESLENME VE SAĞLIK ARAŞTIRMASI (TBSA) 2010 SAHA UYGULAMASI EL KİTABI TÜRKİYE BESLENME VE SAĞLIK ARAŞTIRMASI (TBSA) 2010 SAHA UYGULAMASI EL KİTABI Ankara, Ocak 2010 SUNU Ülkemizde beslenme, sağlık durumunun ve sorunlarının ortaya konulması için Dünya da olduğu gibi her

Detaylı

SORULARLA KURUMSAL KAYNAK PLANLAMA

SORULARLA KURUMSAL KAYNAK PLANLAMA İŞLETME YÖNETİMİNDE YENİ EĞİLİMLER DİZİSİ İSTANBUL TİCARET ODASI SORULARLA KURUMSAL KAYNAK PLANLAMA (ENTERPRISE RESOURCE PLANING-ERP) Hazırlayan Şehbal Talü Bilgi ve Dolcüman Yönetimi Şubesi Raportörü

Detaylı