Temel Bilgi Teknolojisi Kullanımı

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Temel Bilgi Teknolojisi Kullanımı"

Transkript

1 SAKARYA ÜNİVERSİTESİ BİLGİSAYAR VE BİLİŞİM BİLİMLERİ FAKÜLTESİ ORTAK DERSLER KOORDİNATÖRLÜĞÜ Temel Bilgi Teknolojisi Kullanımı 7.HAFTA Ms Word (Kelime İşlemciye İlk Adımlar ve Temel İşlemler) Öğr.Gör. Mustafa YILMAZ Bu ders içeriğinin basım, yayım ve satış hakları Sakarya Üniversitesi ne aittir. Bu ders içeriğinin bütün hakları saklıdır. İlgili kuruluştan izin almadan ders içeriğinin tümü ya da bölümleri mekanik, elektronik, fotokopi, manyetik kayıt veya başka şekillerde çoğaltılamaz, basılamaz ve dağıtılamaz. Her hakkı saklıdır 2011 Sakarya Üniversitesi

2 Modül 3: Kelime İşlemci (MS WORD 2010) Merhaba Arkadaşlar, Kelime İşlemcisi modülünde sizlere nasıl belge hazırlandığını ve düzenlendiğini anlatacağız. Kelime işlemci nedir? Günlük hayatımızda belge hazırlamak ve düzenlemek için kullandığımız bilgisayar yazılımlılarına kelime işlemci programı denilmektedir. Kelime işlemeciler, bilgisayar yazılımları arasında yaygın kullanılandır. Dolaysıyla bu yazılımların ürettiği doküman biçimleri.doc ve.docx en çok paylaşılan dosya biçimidir. Kaç Tane Kelime İşlemcisi Yazılımı Var? Pazarda ulaşabileceğiniz birçok kelime işlemci yazılımı olmasına rağmen yaygın olarak iki tanesi kullanılmaktadır. Bu iki kelime işlemci programı Microsoft firmasının ticari ürünü olan Microsoft Office ve Sun Microsystems firmasının açık ürünü olan Open Office paketlerinde bulunan Word ve Writer dır. Kelime İşlemcisiyle Neler Yapılabilir? Temel olarak kelime işlemci programları bilgisayarda açılan belgelere yazı yazmak, tablo eklemek, resim, grafik eklemek ve bunları biçimlendirmek için kullanılmaktadır. Üniversite Hayatı ve Kelime İşlemcisi Siz öğrencilerde üniversite öğreniminiz boyunca birçok belge hazırlamak zorunda kalmaktasınız. Her ders için dönemlik ödevler, okuldan mezun olmak için yönlendirilmiş çalışma, bitirme tezi gibi belgeleri hazırlamanız gerekmektedir. Bu belgelerin bazıları için uymanız gereken herhangi bir kural yokken, bazılarının yazı tipi, yazı büyüklüğü, hizalaması, kenar boşlukları gibi uyulması gereken birçok kural vardır. Bu dersteki Kelime İşlemeci modülünü tamamladığınızda gerekli ortam ve materyaller sağlandığında, kelime işlemci programını kullanarak her türlü belge hazırlama ve düzenleme işlemini yapabileceksiniz. Dersi nasıl işleyeceğime gelince. Modül boyunca örnek olarak Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünün tez hazırlama kılavuzuna göre düzenlenmiş örnekler kullanılacaktır. Örnek uygulamalar MS Ofis paketine bulunan Word 2010 kelime işlemci programı kullanılarak oluşturulup adım adım bu düzenlemelerin nasıl yapıldığı anlatılacaktır. Bu örnekte belge başlığı, kenar boşlukları, satır ve paragraf aralıkları, ilk satır girintisi düzenlemeleri tez hazırlama kılavuzuna göre hazırlanmıştır. Her konu anlatımında örnek uygulamadaki belgede kılavuza uygun olarak düzenlenmelerin nasıl yapılacağı anlatılacaktır Uygulamanın Kullanımı MS Word 2010 kelime işlemci programının kullanımı yeni geliştirilen kullanıcı dostu yeni ara yüzüyle oldukça basitleştirilmiştir. Diğer ofis programlarında olduğu gibi yeni bir belge açmak ve ona veri girip, düzenlemek ve daha sonra onu saklamak daha da basitleştirilmiştir.

3 Kelime İşlemcisiyle İlk Adımlar Word 2010 kelime işlemci programını kullanmaya başlamadan önce onu açmak,, açılan ara yüzde yer alan ögelerle tanışmak, bir belgeyi açmak, aynı anda birden fazla belgeyle b çalışmak gibi temel bazı adımları öğrenmek gerekmektedir Kelime işlemci uygulamasını açmak Microsoft Word programını çalıştırmak için; Başlat düğmesindenn Tüm Programlar seçeneğinin üstüne gelinir açılan menüden Microsoft Office sekmesi ve oradan Microsoft Office Word 2010 simgesine tıklanır Word Ekranı MS Word 2010 çalıştırdığımızda açılan pencereye Word Penceresi denir. Bu pencerenin üst tarafında 1. Hızlı Erişim Araç Çubuğu 2. Başlık Çubuğu 3. Şerit bulunmaktadır.

4 Hızlı Erişim Araç Çubuğu Şeridin sağ üst kısmında Hızlı Erişim Araç Çubuğu bulunur. Bu çubuk çok sık kullandığımız Kaydet, Geri Al ve Yeniden komut düğmelerini içerir. Sık kullandığınız ve hangi sekmede olursanız olun sürekli kullanılabilir durumda kalmasını istediğiniz komutları çubuğa ekleyebilirsiniz. Bunun için eklemek istediğimiz komut üzerinde sağ tıklarız açılan iletişim penceresinden Hızlı Erişim Araç Çubuğu na Ekle komutuna tıklarız. Böylece komut Hızlı Erişim Araç Çubuğuna eklenmiş olur. Çubukta var olan bir komutu kaldırmak istediğimizdee de aynı işlemi Hızlı Erişim Araç Çubuğu üzerinde bulunan komut üzerinde sağ tıklarız ve Kaldır komutunu seçeriz. Başlık Çubuğu Başlık Çubuğunda kullanılan programın adı vee üzerinde çalışılan belgenin adı bulunur. Örneğin yukarıdaki resimde de görüldüğü gibi çalışan program Microsoft Word ve açık olan belgenin adı Uygulama. Belgee adının yanında yer alan.docx uzantısı Word Belgelerinin B uzantısıdır. Çubuğun sağ üst köşesinde tüm Windows pencerelerinde olduğuu gibi Simge Durumuna Küçült, Ekranı Kapla, Kapat düğmeleri vardır.

5 Şerit Şerit MS Office in 2007 sürümüyle güncellediği kullanıcı arabiriminde yer alan ve komut gruplarının bir dizi sekmenin altında sunulduğu bir aygıttır. Sekmelerde bulunann komutlar ilgili sekmenin adına uygun olarak gruplanmıştırg r. Örneğin belgemize bir nesne (tablo, resim, grafik..) ekleyeceksek bu işlemi Ekle sekmesinde bulunan komut gruplarıyla yapmaktayız. Sekmeler Daha önce de belirttiğimiz gibi sekmeler benzer görevleri gerçekleştirmg mek için komutların gruplanması sonucu oluşturulmuştur. Sekmeleri bu şekilde düzenlemek uygulama özelliklerine erişimi basitleştirmektedir. Baktığımız zaman z Wordd penceresinde temel olarak o sekiz sekmenin olduğunu görüyoruz. Bu sekmeler Dosya, Giriş, Ekle, Sayfa Düzeni, Başvurular, Postalar, Gözden Geçir, Görünüm olarak adlandırılmışlardır. Bunlara ilave olarak bilgisayara kuracağınız k bazı programlar Word eklenti yapmaktadır. Bu durumda mevcut sekiz sekmenin yanına Eklentiler sekmesi ilave olur. Sabit olarak görünen bu sekmelere ilave olarak sadece özel türden nesnelerin düzenlendiği sırada ihtiyaç duyacağımız komutların bulunduğu Bağlamsal sekmeler bulunmaktadır. nesnelerin düzenlemesi esnasında görünürler. Bağlamsal sekmeler Örneğin belgemize bir tablo eklediğimizde ekleme noktası/imleç tablonun içinde veya tabloyaa tıklatıldığında, üzerinde tablo düzenlemeye ilişkin komutların yer aldığı bir bağlamsal sekme ekrana gelir. Bağlamsal sekmeler yalnızca gerektiğinde görüntülenir ve eldeki işleme ilişkin gerekli komutları bulmayı ve kullanmayı çok daha kolay hale getirir. Tabloyla ilgili bağlamsal sekmeler Tasarım ve Düzen sekmeleridir. Bu sekmelerin altında yer alan komut vee komut grupları tabloyla ilgili düzenlemeleri yapmak için kullanılmaktadır.

6 Galeriler Galeriler, yeniden tasarlanmış kullanıcı arabiriminin önemli bir ögesidir. İçerdikleri hazır biçimlerle galeriler Word belgesini düzenlerken kullanıcıların arasından seçimm yapabilecekleri birçok seçenek sunmaktadır. Galerideki hazır biçimler yardımıyla kolayca, güzel görünümlü g işler üretmeyi sağlar. Buna ek olarak Canlı Önizleme sayesinde s fare işaretçisini galerideki seçenekler üzerinde gezdirdikçe, düzenleme veya biçimlendirme değişikliği uygulanmasının sonuçlarını görmek mümkündür. Bu yeni, dinamik özellik kullanıcıların daha az zaman ve çabayla mükemmel sonuçlar yaratabilmeleri için, düzen oluşturma, düzenleme ve biçimlendirme işlemlerine akıcılık kazandırır. Ofis 2010, şekil stilleri, WordArt veya animasyon efekt türlerinde olduğu gibi birçok seçeneğee sahipse de şerit üzerinde birkaç seçenek görünür. Seçeneğe ait tüm galeriyi görmek için,, komutların altındaki veya sağğ kenarındaki ok a tıklanır. Microsoft Ofis iki galeri türü içerir. Bunlardan ilki birkaç seçimin olduğuu galerilerdirr ve şerit üzerindee bir komut kümesinin parçası gibi gösterilir. Ancak çok seçimli galeriler (örneğin aşağıdaki Temalar galerisi gibi) içinden seçiminizi yapabileceğiniz açılır galeriler olarak görüntülenir.

7 Dosya Sekmesi Şeridin sol üst köşesinde Dosya sekmesi bulunmaktadır. Bu sekmeye tıkladığımızda diğer sekmelerden farklı olarak Backstage görünümü görünür. Şeritte yer alan diğer sekmeler belgenin içinde çalışırken kullanılan komutları içerirken, Microsoft Office Backstage görünümü ise belgenin kendisi üzerinde işlem gerçekleştirmek için kullanılan komutları içermektedir. Buradan belge oluşturabilir, kaydedebilir ve göndermek gibii belge yönetimiyle ilgili işlemlerin i yapıldığı yerdir. Microsoft Office Backstage görünümünde sol tarafında komutlar ve sekmeler bulunmaktadır. Burada belgelerinizi açmak, kaydetmek ve yazdırmak için kullandığınız temel komutlar yer alır. Bu temel komutlar yardımıyla bir dosyayla çalışmak için gerekli tüm önemli komutları görebilirsiniz.. Yeni bir belgeninn oluşturulduğu veya varolanın açıldığı yer burasıdır. Kaydet ve Farklı Kaydet komutlarınız da buradadır. Komutların dışında Backstage görünümünde sekmeler de bulunmaktadır. Örneğin Bilgi sekmesindeyken belge hakkındaki bilgi ve özellikleri görmek mümkündür. En son sekmesindeyse en son açılan belgeleriniz listelenir. Bilgisayarınızda sık sık üzerindee çalıştığınız bir belgeyii aramak zorunda kalmamanız için size yardımcı olan bir alandır. En son çalıştığınız belgeleri bu ekranda bulabilirsiniz

8 Microsoft Office Backstage görünümünde komutların ve sekmelerinn bulunduğuu yerin en altında ise belgelerin üretilmesiyle ilgili olmayan ve Word'ün çalışma şeklini denetleyen d geri plandaki ayarları yaptığımız Word Seçenekleri sekmesi bulunur. Bu sekmeye bastığımızda Wordd Seçenekleri iletişim penceresi açılır.

9 Bu pencereden güvenlik ve kullanıcı bilgileri, yazım kılavuzları ve Otomatik Düzeltme gibi ayarlar yapılır. Komut Grupları Seçili sekme için kullanılabilir komutlar, birbiriyle ilişkili öğeleri bir arada gösteren birkaç gruba ayrılmışlardır. Grupların adı komutların altında görünür. Seçtiğiniz sekmeye bağlı olarak kullanıcı arabiriminde farklı komutlar bulunmaktadır. Ofis Word 2010 da Giriş sekmesini tıklarsanız, şerit üzerinde Pano, Yazı Tipi, Paragraf, Stiller ve Düzenleme gibi birçok komut grubu görünür. Başka bir sekmeye tıklandığında farklı komut grupları görünecektir. Bu şekildeki bir menü düzeni, istenilen öğeleri bulmak için aramak zorunda olduğunuz menü, komut ve iletişim kutularının sayısını azaltır. Bazı komut gruplarındaki komutlara, iletişim kutuları üzerinden ulaşılabilir. Komut gruplarının sağ alt köşesindeki İletişim Başlatıcı ya tıklayarak iletişim kutusuna erişilebilmektedir. Bu alan şu şekilde çalışmaktadır. İstediğiniz komut sekmesine (örneğin Ofis Word 2010 de Giriş sekmesine) tıklayın. Şimdi, görüntülemek istediğiniz komut grubunun (örneğin Yazı Tipi) sağ alt köşesindeki küçük ok simgesini tıklayın, aşağıdaki şekilde gösterildiği gibi bu, komut grubunun iletişim kutusunu başlatır.

10 Komutlar Komutlar, komut grupları içinde bulunan herr bir düğme, bilgi girme kutusu veya menülerdir. Örneğin Ofis Word 2010 de Giriş sekmesinin yazı tipi grubunda bulunan Yazı Tipi, T Yazı Tipi Boyutu, Kalın, İtalik, Altı Çizilii gibi komut düğmeleri. Durum Çubuğu Durum Çubuğu çalışılan belge hakkında bilgilerin verildiği bölümdür. Durum Çubuğunun sol tarafında belgeninn Sayfa sayısı, Sözcük sayısı, Dil ile ilgili bilgiler bulunur. Örneğin aşağıdaki belge 91 sayfadan oluşmakta ve 1 sayfaa açıktır. Bu belgede sözcük var ve belgenin dili Türkçedir. Sağ tarafında ise belgeninn değişik görünümleri ile çalışabilmemizi sağlayan araç vardır..

11 Kaydırma Çubukları Word belgesi içinde hızlı bir şekilde harekett etmek için kullanılan basit b yollardan biri kaydırma çubuklarıdır. Belgenin sağ tarafında ve alt kısımda bulunan kaydırmaa çubukları ile dikey hareket etmek için çubuğu aşağı yukarı, sağ sola hareket etmek için ise yatay kaydırma çubuğunu istenilenn yönde sürüklemek yeterli olacaktır. Belge Tarayıcısını Kullanmak Belge içinde hızlı hareket etmenin bir diğer yolu, kaydırma çubuğu üzerinde bulunan Belge Tarayıcıdır. Bu araç bize sayfaya grafik, başlık, bölüm v.b.. göre göz atmamızı sağlar. Cetvel Cetvel Word belgesini ilk açtığımızda görünmez. Cetveli görünür yapmak için Görünüm sekmesinden Cetvel komutunun önündeki kutucuğu seçili hale getirmek gerekir. Bunun dışında dikey kaydırma çubuğunun üstünde bulunan komuta tıklayarak cetveli görünür yapabiliriz. Cetvel sayfadaki satırların ve paragrafların sağdan ve sol girintilerin, kenar boşluklarının ayarlanmasında kullanılır. Bunun dışında hizalama yapmada kullanılan sekmeler cetvel üzerine yerleştirilir Bir veya birkaç belgeyi açmak. MS Word e çalışırken bir veya birkaç belgeyi aynı anda açmak ve çalışmak mümkündür. Birden fazla belgeylee aynı anda çalışmak, bunlar arasında metin ve nesneleri kolayca kopyalama veya taşıma imkânı vermektedir. Bu işlemleri yaparken istersek bunu belgeler arasında a geçiş yaparak veya açık

12 olan belgeleri yan yana göstererek yapabiliriz. Yana yana göstermekk iki farklı belge arasındaki metin veya nesneler arasında kıyaslamaa imkânı da vermektedir Yeni belgee oluşturmak. Word programında bir belge oluşturmak için yapmamız gereken ilk işlem programı başlatmaktır. Programı başlattığımızda Belge 1 adlı bir Word Belgesi açılmış olur vee açılan pencerede boş bir belgede belge bulunur. Bu belge yazmaya belirecektir. hazırdır. Klavyeden yazı yazmaya başladığımızda metin MS Word programı ile çalışırken yeni bir belgeye ihtiyaç duyduğumuzda belgeyi açmak için üç yoldan birini izleyebiliriz. Dosya Sekmesindee Bulunan Yeni Sekmesini Kullanarak Yeni Word belgesi oluşturmak için kullanabileceğimiz ilk yol Microsoft Office Backstage görünümünden

13 Boş belge simgesini seçerek Oluştur komutuna tıklayarak yeni bir belge oluşturmuş oluruz. Pencerede de görüldüğü gibi Yeni sekmesinden sadece Boş belge değil, diğer Word uygulamalarını da açabiliriz. Böylece Word hazır bulunan şablonlardan yararlanarak kolay bir şekilde Ajanda, Broşür vd. hazırlama imkânımız olur. Ctrl+N klavye kısayolunu kullanarak. Word de boş belge açmanın diğer bir yolu da klavye kısayollarını kullanmaktır. Klavyeden Ctrl tuşuna basılıyken N tuşuna basarak klavyeden yeni bir belge açabiliriz. Hızlı Başlat Araç Çubuğunu Kullanarak Daha önce Hızlı Başlat Araç çubuğundan bahsetmiştik. Yeni belge açmanın diğer bir yolu da Yeni belge kısayol düğmesini araç çubuğuna ekleyip onu kullanmaktır. Bunun için Hızlı Başlat Araç Çubuğunun yanında bulunan aşağı açılır oka tıklayarak

14 açılan Hızlı Erişim Araç Çubuğunu özelleştir menüsündenn Yeni sekmesini seçili duruma getirerek Yeni komutunun Hızlı Erişim Araç Çubuğun eklemiş oluruz. MS Word 2010 da yeni belge oluşturmak içinn yeni bir yolumuz daha olur. o

15 Belgeyi sürücüde bir alana saklamak Word de belge oluşturup düzenledikten sonra veya varolan bir belgede yapmış olduğumuz değişiklikleri daha sonra kullanmak üzere kaydetmemiz gerekir. Hatta bundan daha önemlisi, veri kayıplarını önlemek için belgede çalışırken arada bir belgeyi kaydetmemiz gerekir. Belgeyi kaydetmek için birden fazla yol vardır. Bunun için aşağıdaki yollardan birini kullanabiliriz: Hızlı Başlat Araç Çubuğu Kaydet düğmesini tıklayın. Dosya sekmesinde, Kaydet komutunu seçin. Ctrl + S tuşlarına basın. Oluşturmuş olduğunuz Word belgesindeki düzenlemeleri bilgisayara kaydetmek için yukarıdaki yollardan birini izlediğimiz zaman, belge daha önce kayıt edilemediği için bize kaydedeceğimiz Dosya adını ister. Dosya adını yazdıktan sonra pencerenin sol tarafında bulunan Gezinti bölmesinden belgeyi saklamak istediğimiz klasörü seçeriz. Belgeyi kaydetmek istediğimiz dizin ve klasörü pencerenin üst tarafında bulunan adres çubuğundan da yapmak mümkündür. Kaydedilecek klasör seçildikten sonra kaydet düğmesine basarsak yukarıdaki resimde de görüldüğü gibi İçerik adlı klasörün içine kaydedilmiş olur. Eğer belgeyi başka bir klasörün içinde saklamak istiyorsak adres çubuğundan bu klasöre gidip kaydet düğmesine basmamız gerekir.

16 Var Olan Belgeyi Açmak MS Word de daha önce oluşturduğumuz ve bilgisayarımıza kaydettiğimiz belgelerimizi açmak için iki yol izleyebiliriz. Bunlardan birincisi belgeyi kaydettiğimiz klasöre gidip dosya açmak için kullanabileceğimiz yollardan (üzerine çift tıklamak, seçip Enter tuşuna basmak gibi)birini kullanarak dosyayı açmaktır. Var olan belgeyi açmak için kullanabileceğimiz bir değer yolda Word programı çalışır durumdayken belgeninn bulunduğuu klasöre gidip açmak istediğimiz dosyayı seçerek aç komutuna tıklamaktır. Aç komutu Dosya sekmesinde, Hızlı Başlat Araç Çubuğunda (eklememiz gerekir) bulunur. Bunun dışında Ctrl+O klavye kısayol tuşu da Aç komutu işlevini görmektedir Belgeyi farklı bir isimle saklamak. Sık sık üzerinde çalıştığımız Word belgesinde düzenleme yaparız ve yeni bilgi gireriz. Yapmış olduğumuz düzenlemeleri saklamak için yukarıda tarif ettiğimiz kaydetme k seçeneklerinden birini kullanarak yapmış olduğumuz değişiklileri aynı ad ve klasörde saklamaya devamm ederiz. Ancak bazen yapılan değişiklikler farklı adlaa kaydetme ihtiyacı duyabiliriz. Örneğin çalıştığımız belgede her değişiklikk yaptığımızda eski versiyonunu korumak isteyebiliriz. Bu durumlarda düzenleme yaptığımız ve bilgi girdiğimiz var olan bir Word belgesinin adını ve/veyaa konumunuu değiştirerek farklı kaydedebiliriz. Bunun için Dosya sekmesindee Farklı Kaydet komutunu basmak gerekmektedir. Bunun dışındaki kaydetme seçenekleri var olan belgede değişiklik yaparakk kaydeder. Farklı belgeleri veya farklı konumda kaydetmek istediğimizde Fraklı Kaydet komutunu kullanmamız gerekiyor. Bu komuta tıkladığımız zaman Word belgesini ilk defa kayıt ederken karşımıza çıkan penceree açılır. Buradan kayıt yeri, dosya adı değiştirilerek belge kaydedildiler.

17 Belgeyi farklı dosya türüyle saklamak; örneğin, metin dosyası, RTF, HTML, şablon, yazılıma yönelik dosya uzantısı vs. MS Word ün eski versiyonları eklenti kurmak suretiyle Word 2010 hazırlamış olduğumuz belgeleri çalıştırabilmesine rağmen şayet Word 2010 den daha düşük sürüm veya kelime işlemci kullanan birileriyle belge paylaşacaksak belgeleri buna uygun olarak kaydetmemiz gerekir. Başka sözcük işlemcileri veya farklı dosya türü olan Word sürümlerini (örneğin, Word Belgesi veya Word Şablonu) kullanan kişilerle belge paylaşmak istediğinizde, belgeleri diğer dosya türlerinde kaydedebilirsiniz. Örneğin, Word de oluşturulan bir belgeyi açabilir, bunu Word'de değiştirebilir, sonra da Word Belgesi veya Word türünde kaydedebilirsiniz. Bunun dışında bir Web tarayıcısında görüntülemek üzere Web sayfası oluşturmak için Word'ü kullanıyorsanız, belgeleri Web sayfası türünde kaydedebilir ve bunları Web sunucusunda yayımlayabilirsiniz. Ayrıca, belgeleri Internet'teki bir FTP sitesine (bir Internet servis sağlayıcısı üzerinden Internet hesabınızın ve FTP sunucusuna belge kaydetme izninizin olması gerekir) de kaydedebilirsiniz Açık belgeler arasında geçiş. Windows ta açık olan pençeler arasında geçişten farklı olarak açık olan Word belgeleri üst üste gelecek şekilde bir araya gruplanmışlardır.

18 Fare işaretçisiyle üzerine geldiğimizde açık olan Word belgeleri yukarıdaki gibi küçükk pencerelerr şeklinde açılır ve istediğimiz belgeyi seçerek o belgeye geçiş yapmış oluruz. Açık olan belgeler arasında geçiş yapmak için Görünüm sekmesinden Pencerelerde Geçiş Yap komutu kullanılır Yardım fonksiyonlarının kullanımı. Microsoft Word 2010 ile çalışırken yardım almanın pek çok yolu vardır. Bu çok yönlü yardım sistemi sayesinde yardıma ihtiyaç duyduğunuzda, size rehberlik edecek ve v öneriler sunacak olan Office Yardım etkileşimli özelliği size yol gösterecektir. Microsoft Office Program P Adı Yardımı düğmesine tıkladığınızda veya klavyeden F1 tuşuna bastığınızda

19 Word Yardımı iletişim penceresi açılır. Bu pencerede sol üst tarafta bulunan Ara kutusuna arama yapmak istediğimiz anahtar kelimeyi yazar ve Ara komutuna basarsak ilgili kelimeyle ilgili yardım konuları listelenmiş olur. Yardım alma konusunda bir diğer yolda Ara kutusunun hemen üstünde bulunan İçindekiler Tablosunu Göster komutuna tıklayarak Word Yardımı iletişim penceresinde yardım alabileceğimiz konuların listesinin görünmesini sağlayabiliriz.

20 Belgeyi kapamak. Çalışmış olduğumuz Word belgesini kaydedip istediğimiz yerde sakladıktan sonra belgeyi kapatmak için birkaç yol izleyebiliriz. Birinci yol pencerenin sağ üst köşesinde yer alan Kapat komutuna tıklamaktır. Bir başka yol klavyeden Alt+F4 kısayolunu kullanmaktır. Dosya sekmesinde buluna Çıkış komutu bu iki yoldan farklı olarak açık olan bütün belgeleri kapatır Ayarların Yerleştirilmesi Belge Görünümleri. Farklı kullanıcılar veya farklı amaçlar için Word belgelerinde değişik görünümlerinde çalışma ihtiyacı duyulabilir. Görünüm sekmesi Belge Görünümleri komut grubu ve belgesinin sağ alt köşesinde yer alan düğmeler Word belgesinin değişik görünümlerde çalıştırmak kullanabiliriz. Sayfa Düzeni Görünümü Sayfa Düzeni Görünümü bize belgenin eksiksiz ve yazıcıdan çıkacak halini görüntülememizi sağlar. Dipnot, son not, alt ve üst bilgi gibi öğeleri içeren eksiksiz bir görünümm sunar.

21 Taslak Görünüm Belgenize hızlı ve kolay biçimde metin girmek ve düzenlemek için kullanabileceğimiz bir görünümdür. Bu görünümünde üst ve alt bilgi, dipnot ve son not gibi ek öğeler ve birden fazla sütün görünmez. Web Yerleşimi Görünümü Bu görünüm bize hazırlanmış olduğumuz belgenin web tarayıcısında nasıl görüneceğini gösterir. Böylece webte yayınlamak için hazırlamış olduğumuz belgedeki grafik ve resimleri bu görünüme uygun bir düzenleme yapma imkânı sağlar. Anahat Görünümü Anahat görünümüyle belgemizin örgütlenmiş yapısını, başlıkların düzeylerini görebiliyoruz Büyültme/Yakınlaştırma araçlarının kullanımı. Word belgemizde bazen ayrıntılara daha yakından bakmamız gerekebilir. Bu amaçla Görünüm sekmesinde Yakınlaştır Komut grubu ve Durum Çubuğunun sağ tarafında yakınlaştırma aracı bulunmaktadır. Yakınlaştırmak için kaydırıcıyı sağa, uzaklaştırmak için de sola sürüklememiz gerekmektedir. Kaydırıcının solundaki yüzde sayısı tıklatıldığında, bir yakınlaştırma yüzdesi belirtebildiğiniz Yakınlaştır iletişim kutusu açılır.

22 Açılan iletişim penceresinden yakınlaştırmayı ayarlayabiliriz. Yakınlaştırma için kullanabileceğimiz bir diğer yolda CTRL tuşunu basılı tutarak tekerleği ileri doğru, uzaklaştırmak için de geriye doğru döndürmektir Araç çubuklarını göstermek/gizlemek. Bazı durumlarda belgeyle çalışırken daha geniş çalışma alanına ihtiyaç duyabiliriz. Bu tür durumlarda şeridi gizleyebiliriz. Şerit'i geçici olarak gizlemek, onu kullanmak kadar kolaydır. Şeridi gizleme işlemi için etkin sekmeyi çift tıklamamızz yeterlidir.

23 Gruplar kaybolur ve böylece daha fazla kullanım alanımız olur. Tüm komutları yeniden görmek istediğimizde, grupları geri getirmek için etkin sekmeyi yine çift tıklamamız gerekir Yazdırılamayan karakterlerin gösterilmesi/gizlenmesi. Kelime işlemci programında veri girerken yazıcıdan çıktı aldığımızda veya Göster olarak işaretlemediğimizde görünmeyen bazı karakterler vardır. Kelimeler arasında kullandığımız boşluk karakteri, paragraf işaretleri, kesme işaretleri ve sekmeler bu karakterlere örnektir. Yazdırılamayan bu karakterler metin ve sayfa biçimiyle ilgili bilgileri göstermektedir. Giriş sekmesinde bulunan Tümünü Göster komutuna tıklayarak paragraf işaretleri ve biçimlendirme simgelerini görünür yapabiliriz. Bu işlemden sonra her Enter tuşuna bastığımızda paragrafın sonuna işaretinin eklendiğini, kelime sonunda boşluk tuşuna her bastığımızda küçük bir nokta konduğunu göreceksiniz. Ancak bu simgelerin hiç biri yazıcıdan çıktı aldığımız kâğıtta görünmezler. Bu simgeleri tekrar görünmez yapmak istediğimizde yine aynı şekilde komuta tıklamamız yeterlidir Temel İşlemler Word sayfası ve ayarlarını gördükten sonra kelime işlemcisi programlarının esas işlevi olan belgeye veri girme, seçmek ve düzenlemenin nasıl yapıldığını görebiliriz Veri Eklemek Oluşturacağımız Word belgelerinin birçoğunu kendimiz sıfırdan oluşturmamız gerekmektedir. Bunun için belge içine yazılacak bütün yazıları girmemiz icap edecektir. Daha önce de değindiğimiz gibi Word ekranı açıldıktan sonra klavyeden tuşlara basmamız belgeye veri giriş için yeterlidir. Ancak bunu yaparken dikkat etmemiz gereken bazı kurallar ve klavyede bulunmayan simge ve karakterler vardır Metin ekleme. Bir Word belgesinde yazı yazmak bir metni daktilo etmek kadar kolaydır. Bunun için belgeyi tıklayın ve ekleme noktası yanıp sönmeye başladığında yazmaya başlayın. Yazılı metin ekleme noktasının solunda belirecektir. Ekleme noktası, metnin belge içerisinde nerede görüneceğini işaret eder. Yazmış olduğunuz metin sağ kenar boşluğunu geçerse, Word metni bir sonraki satıra kaydırır. Microsoft Word de yazı yazarken dikkat edilmesi gereken birkaç nokta vardır. Word ile çalışırken ancak yeni bir paragrafa geçmek için Enter tuşu kullanılır. Bir satır sonuna geldiğinde alt satıra geçmek için kesinlikle Enter tuşunu kullanmayın. Word satırın dolduğunu kendisi anlar ve yeni bir alt satıra otomatik olarak geçer. Kelimler arasında boşluk bırakmak için ara çubuğuna bir kez basın Karakter arasında birden fazla boşluk bırakmak için boşluk tuşu kullanmayın. Bunun yerine Tab tuşunu kullanın.

24 Büyük harf yazmak için basın. Üst Karakter (Shift) tuşuu basılıyken yazmak istediğiniz harfin tuşuna Yazacağınız metnin tüm harfleri büyük ise Caps Lock tuşuna basın. b Klavyeden bir tuşa bastığımızda karakter, eklemee noktasının bulunduğu yerde çıkar Özel karakter, simge ekleme. Word belgesi oluştururken sadece klavye bulunan karakterleri değil bunların b dışında da bazı simgeleri ekleme ihtiyacı duyabiliriz. Örneğin ±,, µ gibi simgeleri eklemek için Ekle sekmesinde bulunan Simgeler komut grubu kullanılır. Simge komutunun altındaki ok işaretine tıkladığımızda açılan galeride en son kullanmış olduğumuz simgeler yer almaktadır. Kullanabileceğimizz diğer simgeleri görmek için Tüm simgeler komutuna tıkladığımızda

25 Simge iletişim penceresi açılır. Buradan kullanabileceğimiz diğer simgeleri de görebilir Veri Seçmek Metin üzerinde düzenleme ve biçimlendirm me işlemi yapabilmemiz için öncelikle işlem yapacağımız metnin seçili olması lazım. Bir metni değişik yollardan seçersiniz. Ancak bu işlem için genellikle klavye ve fare kullanılır Karakter, sözcük, satır, cümle, paragraf veya tüm metni seçmek. Klavyeyi kullanarak metni seçmek, yazarken elinizi klavyeden kaldırıpp fare götürmenizi gerektirmediği için dahaa verimli çalışmanızı sağlayacaktır. Klavye kullanımı, becerinizz geliştikçe artacaktır.

26 Seçim Klavye Kısayolu Yöntem Sağdan tek karakter seçmek Soldan tek karakter seçmek Sağdan tek kelime seçmek Soldan tek kelime seçmek Satır sonuna kadar seçmek Satır başına kadar seçmek Paragraf başına kadar seçmek Paragraf sonuna kadar seçmek Geçerli pencerenin sonuna kadar seçmek Geçerli pencerenin başına kadar seçmek Geçerli belgenin başına kadar seçmek Geçerli belgenin sonuna kadar seçmek Geçerli belgenin tümünü seçmek ÜstKrkt+ Sağ Ok ( ) ÜstKrkt+ Sol Ok ( ) Ctrl+ÜstKrkt+ Sağ Ok ( ) Ctrl+ÜstKrkt+ Sol Ok ( ) ÜstKrkt+End ÜstKrkt+Home Ctrl+ÜstKrkt+ Yukarı Ok ( ) Ctrl+ÜstKrkt+ Aşağı Ok ( ) Ctrl+Alt+ÜstKrkt+Page Down Ctrl+Alt+ÜstKrkt+Page Up Ctrl+ÜstKrkt+Home Ctrl+ÜstKrkt+End Ctrl+A Ekleme noktasını seçmek istediğimiz karakterin önüne getirdikten sonra ÜstKrkt+Sağ Ok tuşuna basın Ekleme noktasını seçmek istediğimiz karakterin sonuna getirdikten sonra ÜstKrkt+Sol Ok tuşuna basın Ekleme noktasını seçmek istediğimiz kelimenin önüne getirdikten sonra Ctrl+ÜstKrkt+Sağ Ok tuşuna basın Ekleme noktasını seçmek istediğimiz kelimenin önüne getirdikten sonra Ctrl+ÜstKrkt+Sol Ok tuşuna basın Ekleme noktasından itibaren satır sonuna kadar seçmek için ÜstKrkt+End tuşuna basın Ekleme noktasından itibaren satır başına kadar seçmek için ÜstKrkt+Home tuşuna basın Ekleme noktasından itibaren satır başına kadar seçmek için Ctrl+ÜstKrkt+Yukarı Ok tuşuna basın Ekleme noktasından itibaren satır sonuna kadar seçmek için Ctrl+ÜstKrkt+Aşağı Ok tuşuna basın Ekleme noktasından geçerli sayfanın sonuna kadar seçmek için Ctrl+Alt+ÜstKrkt+Page Down tuşlarına basın Ekleme noktasından geçerli sayfanın başına kadar seçmek için Ctrl+Alt+ÜstKrkt+Page Up tuşlarına basın Ekleme noktasından geçerli belgenin başına kadar seçmek için Ctrl+ÜstKrkt+Home tuşlarına basın Ekleme noktasından geçerli belgenin sonuna kadar seçmek için Ctrl+ÜstKrkt+End tuşlarına basın Geçerli belgenin tümünü seçmek için Ctrl+A tuşlarına basın Seçim işlemini yapmak için kullanılan yaygın yollardan biri de fare ile seçim yapmaktır.

27 Seçim Bitişik metin öğeler Sözcük ya da tek Öğe Yöntem Ekleme noktasını seçilecek metnin başlangıcına getirin, ya da istenilen metni seçmek için tıklayıp sürükleyin ve ardından da farenin düğmesini bırakın. Sözcük ya da öğeyi çift tıklayın. Paragraf Tüm bir satır Birden çok satır Metin ya da öğelerin çok sayıdaki bitişik olmayan kullanımları Bütün bir bölüm Paragrafı üç kez tıklayın ya da paragrafın yanındaki sol kenar boşluğunu çift tıklayın. Sol kenar boşluğunu tıklayın. Sol kenar boşluğunu tıklayıp sürükleyin. İlk öğeyi seçin (yukarıda anlatıldığı gibi), Ctrl tuşuna basın ve sonra belgenizin başka yerlerindeki ek metin ya da öğeleri seçin. Belgenizi Anahat görünümünde görüntüleyin ve bir başlığı çift tıklayın Büyük bir metin bloğu Seçimin başlangıcını tıklayın, seçimin en sonuna gidin ve sonra fareyle tıklarken ÜstKrkt tuşunu basılı tutun. Seçimi Genişlet Seçeceğiniz metnin en başını tıklayın, sonra durum çubuğundaki SEÇ modunu kullanan düğmesini çift tıklayın ve seçeceğiniz metnin en sonunu tıklayın. Seçimi metin blokları Genişlet modunu devre dışı bırakmak için Esc tuşuna basın ya da durum Dikey metin bloğu çubuğunda silik bir görünüm alması için SEÇ düğmesini çift tıklayın Alt tuşuna basın ve metin boyunca kayın. Belgenin tümü Sol kenar boşluğuna üç kez tıklayın ya da Ctrl+A tuşlarına basın Veri Düzenlemek Word belgesine bilgileri ekledikten sonra, belgenize yeni bir şeyler eklemek, içeriğini düzenlemek için üzerinde gezinmek gerekecektir. Daha önce öğrendiğimiz gibi kaydırma çubukları ile belge içinde hareket edebilir ve belgenin istediğimiz bir noktasına tıklayarak ekleme noktasının konumunu oraya değiştirebiliriz. Belge içinde gezinmek ve ekleme noktasını başka bir yere taşımak için kullanılan yollardan biri klavye kısayollarıdır. Bunları öğrenerek belge içinde gezinme hızımızı artırabiliriz. Aşağıdaki tabloda yaygın olarak kullanılan klavye kısayolları yer almaktadır.

Kelime işlemcilerin işlevlerini öğrenmek. Başlıca kelime işlemcileri tanımak. Microsoft Word 2010 programı hakkında temel bilgileri öğrenmek.

Kelime işlemcilerin işlevlerini öğrenmek. Başlıca kelime işlemcileri tanımak. Microsoft Word 2010 programı hakkında temel bilgileri öğrenmek. Amaçlarımız 2 Kelime işlemcilerin işlevlerini öğrenmek. Başlıca kelime işlemcileri tanımak. programı hakkında temel bilgileri öğrenmek. da metin biçimlendirmek. 1 Kelime İşlemcilerin İşlevleri 3 Kelime

Detaylı

KELİME İŞLEMCİ MİCROSOFT OFFİCE WORD KULLANIMI

KELİME İŞLEMCİ MİCROSOFT OFFİCE WORD KULLANIMI KELİME İŞLEMCİ MİCROSOFT OFFİCE ŞEKİL EKLEMEK Sayfaya menüdeki şekilleri ekleyebiliriz. 1 ŞEKİL EKLEME UYGULAMASI Sayfaya yukarıdaki şekilleri ekleyin. WORDART EKLEMEK Sayfaya 3 boyutlu yazı ekleyebiliriz.

Detaylı

KELİME İŞLEMCİ MİCROSOFT OFFİCE WORD KULLANIMI

KELİME İŞLEMCİ MİCROSOFT OFFİCE WORD KULLANIMI KELİME İŞLEMCİ MİCROSOFT OFFİCE ŞEKİL EKLEMEK Sayfaya menüdeki şekilleri ekleyebiliriz. 1 ŞEKİL EKLEME UYGULAMASI Sayfaya yukarıdaki şekilleri ekleyin. WORDART EKLEMEK Sayfaya 3 boyutlu yazı ekleyebiliriz.

Detaylı

MICROSOFT OFFICE WORD 2010 ÖRNEK TEST SORULARI

MICROSOFT OFFICE WORD 2010 ÖRNEK TEST SORULARI MICROSOFT OFFICE WORD 2010 ÖRNEK TEST SORULARI 1-) Word 2010 nedir? A-) Hesap Programıdır B-) Tablo - Grafik Programıdır C-) Kelime İşlem Programıdır D-) İşletim Sistemidir 2-) Microsoft Word 2007 programında

Detaylı

Hızlı Başlangıç Kılavuzu

Hızlı Başlangıç Kılavuzu Hızlı Başlangıç Kılavuzu Microsoft Publisher 2013 önceki sürümlerden farklı görünüyor, bu nedenle öğrenmenizi kolaylaştırmak için bu kılavuzu oluşturduk. Hızlı Erişim Araç Çubuğu En sevdiğiniz komutları

Detaylı

2014-2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM DERSİ 6. SINIF 2. DÖNEM 2. SINAV ÇALIŞMA NOTLARI

2014-2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM DERSİ 6. SINIF 2. DÖNEM 2. SINAV ÇALIŞMA NOTLARI 2014-2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM DERSİ 6. SINIF 2. DÖNEM 2. SINAV ÇALIŞMA NOTLARI İşletim Sisteminde Yapılan Uygulamalar Bir Bilgisayarda Hangi İşletim Sistemi Yüklü Olduğunu

Detaylı

.docx veya.doc (2007 ve üzeri sürümlerde.docx iken sürümlerinde.doc tur.) 1.Belge Başlığı

.docx veya.doc (2007 ve üzeri sürümlerde.docx iken sürümlerinde.doc tur.) 1.Belge Başlığı MİCROSOFT WORD (KELİME İŞLEMCİ) Dosya Uzantısı.docx veya.doc (2007 ve üzeri sürümlerde.docx iken 1997 2003 sürümlerinde.doc tur.) Genel Ekran Görünümü 1.Belge Başlığı 2.Sekmeler 3.Sekme Şeridi 5.Cetveller

Detaylı

Powerpoint; Microsoft ofis programları içinde bulunan bir sunum hazırlama programıdır.

Powerpoint; Microsoft ofis programları içinde bulunan bir sunum hazırlama programıdır. Powerpoint; Microsoft ofis programları içinde bulunan bir sunum hazırlama programıdır. Powerpoint ile toplantılar da veya herhangi bir konu üzerinde açıklama getirmek için sunu hazırlarız. Powerpoint2003

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ DERSİ WORD 2007 SORULARI

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ DERSİ WORD 2007 SORULARI 1-) Word nedir? Hesap Programıdır Tablo - Grafik Programıdır Kelime İşlem Programıdır İşletim Sistemidir BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ DERSİ WORD 2007 SORULARI 9-) Yandaki butonun görevi nedir? Kes Kopyala Yapıştır

Detaylı

düğmesine ile bir sayfa yukarıya, düğmesi ile bir sayfa aşağı gidebilirsiniz.

düğmesine ile bir sayfa yukarıya, düğmesi ile bir sayfa aşağı gidebilirsiniz. Metin işlemleri Bu bölümde belgenizde değişiklik veya düzenleme yapmak istediğinizde ihtiyaç duyacağınız işlemler ile metin girişini kolaylaştıracak araçlara yer verilmiştir. Dolaşma Belge içinde dolaşmak

Detaylı

Microsoft Word 2010 ara yüzündeki bölümler aşağıda gösterilmiştir.

Microsoft Word 2010 ara yüzündeki bölümler aşağıda gösterilmiştir. Başlangıç Bu dersin amacı, öğrencilerin çalışma hayatlarında Microsoft Word programını daha etkili ve verimli kullanmalarını sağlamak ve karşılaştıkları sorunların çözümlerine ulaşma konusunda deneyim

Detaylı

MS POWERPOINT 2010. Şekil 111 Powerpoint 2010 Programını Başlatmak

MS POWERPOINT 2010. Şekil 111 Powerpoint 2010 Programını Başlatmak MS POWERPOINT 2010 1.Giriş: PowerPoint, Windows ortamında çalışan bir sunu paket programıdır. Metin, taslak, çizim ve grafikler kullanılarak sunular, slaytlar, broşürler, bildiriler, konuşmacı notları

Detaylı

ÖĞRENME FAALİYETİ 1 ÖĞRENME FAALİYETİ 1

ÖĞRENME FAALİYETİ 1 ÖĞRENME FAALİYETİ 1 ÖĞRENME FAALİYETİ 1 ÖĞRENME FAALİYETİ 1 AMAÇ Bilgisayar ve elektronik tablolama yazılımı sağlandığında elektronik tablolama yazılımı çalışma alanı düzenlemelerini yapabileceksiniz. ARAŞTIRMA Güncel olarak

Detaylı

Temel Bilgi Teknolojileri - I Ayrıntılı Ders İçerikleri

Temel Bilgi Teknolojileri - I Ayrıntılı Ders İçerikleri Temel Bilgi Teknolojileri - I Ayrıntılı Ders İçerikleri Bilgi Teknolojileri (IT) Kavramları, Bilgisayar Kullanımı ve Dosyaların Yönetimi, Bilgi ve İletişim HAFTA 1 1. Genel Kavramlar(Bilgisayarın tanımı,bilgi

Detaylı

SAB 103 TEMEL BİLGİSAYAR KULLANIMI

SAB 103 TEMEL BİLGİSAYAR KULLANIMI SAB 103 TEMEL BİLGİSAYAR KULLANIMI Kelime İşlemci - Word Prof.Dr. Fatih TANK Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Sigortacılık ve Aktüerya Bilimleri Bölümü Prof.Dr. Fatih TANK - Temel - Ders

Detaylı

1-) Word 2007 nedir? A-) Hesap Programıdır B-) Tablo - Grafik Programıdır C-) Kelime İşlem Programıdır D-) İşletim Sistemidir

1-) Word 2007 nedir? A-) Hesap Programıdır B-) Tablo - Grafik Programıdır C-) Kelime İşlem Programıdır D-) İşletim Sistemidir 1-) Word 2007 nedir? A-) Hesap Programıdır B-) Tablo - Grafik Programıdır C-) Kelime İşlem Programıdır D-) İşletim Sistemidir 2-) Microsoft Word 2007 programında kağıt boyutu, kenar boşlukları ile ilgili

Detaylı

5.Slayt ana hat görünümü 6.Görev bölmesi penceresi 7.Not alanı 8.Durum çubuğu

5.Slayt ana hat görünümü 6.Görev bölmesi penceresi 7.Not alanı 8.Durum çubuğu MS POWERPOINT 2010 PowerPoint, Windows ortamında çalışan bir sunu paket programıdır. Metin, taslak, çizim ve grafikler kullanılarak sunular, slaytlar, broşürler, bildiriler, konuşmacı notları ve taslaklar

Detaylı

Temel Bilgisayar Dersi

Temel Bilgisayar Dersi ENFORMATİK BÖLÜM BAŞKANLIĞI Temel Bilgisayar Dersi Bölüm 10-11: Microsoft PowePoint Genel Bilgiler Microsoft PowerPoint 2010, güçlü bir sunu programıdır. PowerPoint ile herhangi bir konu hakkında etkili

Detaylı

Açılan programın pencere görünümü aşağıdaki gibidir. 2. Araç Çubuğundan kaydet düğmesi ile

Açılan programın pencere görünümü aşağıdaki gibidir. 2. Araç Çubuğundan kaydet düğmesi ile POWERPOINT PROGRAMI Powerpoint bir sunu hazırlama programıdır. Belirli bir konu hakkında bilgi vermek için, derslerle ilgili bir etkinlik hazırlamak için, dinleyicilere görsel ortamda sunum yapmak için

Detaylı

1. MİCROSOFT EXCEL 2010 A GİRİŞ

1. MİCROSOFT EXCEL 2010 A GİRİŞ 1. MİCROSOFT EXCEL 2010 A GİRİŞ 1.1. Microsoft Excel Penceresi ve Temel Kavramlar Excel, Microsoft firması tarafından yazılmış elektronik hesaplama, tablolama ve grafik programıdır. Excel de çalışılan

Detaylı

ÜNİTE ÜNİTE MICROSOFT POWER POINT - I TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ İÇİNDEKİLER HEDEFLER

ÜNİTE ÜNİTE MICROSOFT POWER POINT - I TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ İÇİNDEKİLER HEDEFLER ÜNİTE 11 MICROSOFT POWER POINT - I İÇİNDEKİLER BAYBURT ÜNİVERSİTESİ UZAKTAN EĞİTİM MERKEZİ Genel bilgiler PowerPoint penceresinin tanıtımı Sekmelerin genel tanıtımı Sunular ile ilgili işlemler Boş sunu

Detaylı

Temel Bilgisayar Dersi

Temel Bilgisayar Dersi ENFORMATİK BÖLÜM BAŞKANLIĞI Temel Bilgisayar Dersi Bölüm 10-11: Microsoft PowePoint PowerPoint Sekmelerinin Tanıtımı Dosya Sekmesi Giriş Sekmesi Ekle Sekmesi Tasarım Sekmesi Geçişler Sekmesi Animasyonlar

Detaylı

EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM DERSİ 6. SINIF 2. DÖNEM 2. SINAV ÇALIŞMA NOTLARI

EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM DERSİ 6. SINIF 2. DÖNEM 2. SINAV ÇALIŞMA NOTLARI 2015-2016 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM DERSİ 6. SINIF 2. DÖNEM 2. SINAV ÇALIŞMA NOTLARI MİCROSOFT EXCEL PROGRAMI Programın Açılışı: Başlat Tüm Programlar Microsoft Office Microsoft

Detaylı

BİLİŞİM TEK VE YAZ. DERSİ WORD 2007 SORULARI(CEVAPLAR SON SAYFALARDA RENKLİ GÖSTERİLMİŞTİR.)

BİLİŞİM TEK VE YAZ. DERSİ WORD 2007 SORULARI(CEVAPLAR SON SAYFALARDA RENKLİ GÖSTERİLMİŞTİR.) AYRANCILAR ORTAOKULU BİLİŞİM TEK VE YAZ. DERSİ WORD 2007 SORULARI(CEVAPLAR SON SAYFALARDA RENKLİ GÖSTERİLMİŞTİR.) SORU 9-) Yandaki butonun görevi nedir? 1-) Word nedir? Hesap Programıdır Tablo - Grafik

Detaylı

Donatlar-NotePad DONATILAR

Donatlar-NotePad DONATILAR Donatlar-NotePad DONATILAR Donatılar işletim sistemiyle birlikte gelen programların yer aldığı bölümdür. Bu programlara Başlat-Tüm Programlar- Donatılar adımlarıyla ulaşılır. Not Defteri (Notepad) Sadece

Detaylı

Hizalama Word dokümanlarınızda oluşturduğunuz veya oluşturacağınız metinlerin hizalamasını yapabilirsiniz. Bu işlem için:

Hizalama Word dokümanlarınızda oluşturduğunuz veya oluşturacağınız metinlerin hizalamasını yapabilirsiniz. Bu işlem için: Biçimleme Metin biçimleme Hizalama Word dokümanlarınızda oluşturduğunuz veya oluşturacağınız metinlerin hizalamasını yapabilirsiniz. Bu işlem için: 1. Hizalamak istediğiniz metni seçin. 2. Giriş sekmesini

Detaylı

WORD KULLANIMI

WORD KULLANIMI KELİME İŞLEMCİ-MİCROSOFT OFFİCE q OFFICE DÜĞMESİ q HIZLI ERİŞİM ARAÇ ÇUBUĞU q MENÜLER q ŞEKİL, RESİM EKLEME q TABLO EKLEME q ETKİNLİKLER 1 OFFICE DÜĞMESİ: Çalışmamız ile ilgili dosya işlemleri yapmamızı

Detaylı

III. Ünite A. BAŞLANGIÇ B. TEMEL İŞLEMLER C. BİÇİMLEME D. SAYFA BİÇİMLEME E. YAZDIRMA F. İLERİ ÖZELLİKLER KELİME İŞLEM PROGRAMI

III. Ünite A. BAŞLANGIÇ B. TEMEL İŞLEMLER C. BİÇİMLEME D. SAYFA BİÇİMLEME E. YAZDIRMA F. İLERİ ÖZELLİKLER KELİME İŞLEM PROGRAMI III. KELİME İŞLEM PROGRAMI Ünite A. BAŞLANGIÇ B. TEMEL İŞLEMLER C. BİÇİMLEME D. SAYFA BİÇİMLEME E. YAZDIRMA F. İLERİ ÖZELLİKLER 71 A BAŞLANGIÇ Konuya Hazırlık 1. Bildiğiniz kelime işlemci programlarını

Detaylı

DENEME SINAVI CEVAP ANAHTARI

DENEME SINAVI CEVAP ANAHTARI DENEME SINAVI CEVAP ANAHTARI ECDL BAŞLANGIÇ Bilgisayarı Kullanmak ve Dosyaları Yönetmek 1) Bilgisayar ı doğru şekilde kapatıp, açmak için uygun metodu uygulayınız.(bilgisayarı kapatın ve tekrar açın.)

Detaylı

Hızlı Başlangıç Kılavuzu

Hızlı Başlangıç Kılavuzu Hızlı Başlangıç Kılavuzu Microsoft Access 2013 önceki sürümlerden farklı görünmektedir, dolayısıyla öğrenme eğrisini en aza indirmenize yardımcı olmak üzere bu kılavuzu hazırladık. Ekran boyutunu değiştirme

Detaylı

Hızlı Başlangıç Kılavuzu

Hızlı Başlangıç Kılavuzu Hızlı Başlangıç Kılavuzu Microsoft Word 2013 önceki sürümlerden farklı görünüyor, bu nedenle öğrenmenizi kolaylaştırmak için bu kılavuzu oluşturduk. Hızlı Erişim Araç Çubuğu Buradaki komutlar her zaman

Detaylı

TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ WORD DE METİNLERLE ÇALIŞMAK VE KLAVYEDEKİ TUŞLAR

TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ WORD DE METİNLERLE ÇALIŞMAK VE KLAVYEDEKİ TUŞLAR TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ WORD DE METİNLERLE ÇALIŞMAK VE KLAVYEDEKİ TUŞLAR METİNLERLE ÇALIŞMAK Yazı Yazmak: Word de yazı yazarken dikkat etmemiz gereken bazı noktalar vardır. Bunlar: 1.Satır sonlarında

Detaylı

Metin Tabanlı İçerik Oluşturma Araçları

Metin Tabanlı İçerik Oluşturma Araçları Metin Tabanlı İçerik Oluşturma Araçları Microsoft Office Word Kelime işlemci, görsel nesnelerin veya çizimlerin resim ya da arka plan olarak kullanıldığı metinler oluşturabilen, harita ve tablo gibi şekiller

Detaylı

Bu Hafta Öğreneceklerimiz

Bu Hafta Öğreneceklerimiz Bu Hafta Öğreneceklerimiz Bu Hafta Öğreneceklerimiz Klavye, tuşlardan oluşan ve bilgisayardaki veri giriş işlemlerini yapan önemli bir donanım birimidir. Bilgisayarda yazı yazabilmek, veri ve komut girişi

Detaylı

08.11.2015 WORD KULLANIMI

08.11.2015 WORD KULLANIMI KELİME İŞLEMCİ-MİCROSOFT OFFİCE OFFICE DÜĞMESİ HIZLI ERİŞİM ARAÇ ÇUBUĞU MENÜLER ŞEKİL, RESİM EKLEME TABLO EKLEME ETKİNLİKLER 1 OFFICE DÜĞMESİ: Çalışmamız ile ilgili dosya işlemleri yapmamızı sağlar. Yeni

Detaylı

VERİ TABANI UYGULAMALARI

VERİ TABANI UYGULAMALARI V. Ünite VERİ TABANI UYGULAMALARI A. BAŞLANGIÇ B. BİR VERİ TABANI YARATMA C. FORMLARIN KULLANIMI D. BİLGİYE ERİŞİM E. RAPORLAMA 127 A BAŞLANGIÇ Konuya Hazırlık 1. Veri tabanı programları hangi amaç için

Detaylı

BİLGİSAYAR UYGULAMALARI BÖLÜM 4

BİLGİSAYAR UYGULAMALARI BÖLÜM 4 BİLGİSAYAR UYGULAMALARI BÖLÜM 4 Powerpoint bir prezentasyon yani sunu hazırlama programıdır. Anlatılan her konuya görsel olarak güçlü bir destek sağlarken hareketli resim, yazı ve efektlerle kişileri etkilemektedir.

Detaylı

ÜNİTE 1: KELİME İŞLEMCİ PROGRAMI

ÜNİTE 1: KELİME İŞLEMCİ PROGRAMI ÜNİTE 1: KELİME İŞLEMCİ PROGRAMI Kelime İşlemci Nedir? Bilgisayarda yazıların(metinlerin) yazılmasını ve düzenlenebildiği, resimlerin ve tabloların eklenebildiği yazılımların(programların) genel adıdır.

Detaylı

Microsoft PowerPoint 2010

Microsoft PowerPoint 2010 Microsoft PowerPoint 2010 İÇERİK Genel bilgiler PowerPoint penceresinin tanıtımı Sekmelerin genel tanıtımı Sunular ile ilgili işlemler Yeni bir sunu oluşturmak Bir sunuyu kaydetmek Varolan bir sunuyu açmak

Detaylı

BİLGİ TEKNOLOJİLERİ SMO103 5. 6. HAFTA KELİME İŞLEMCİ PROGRAMI (MİCROSOFT WORD)

BİLGİ TEKNOLOJİLERİ SMO103 5. 6. HAFTA KELİME İŞLEMCİ PROGRAMI (MİCROSOFT WORD) BİLGİ TEKNOLOJİLERİ SMO103 5. 6. HAFTA KELİME İŞLEMCİ PROGRAMI (MİCROSOFT WORD) Kelime İşlemi Programı Nedir? Kelime işlemci terimi, 1970 ve 1980'li yıllarda popüler olan elektronik yazı makinelerine denilmektedir.

Detaylı

Microsoft Access 2003 ten. Access 2010 a geçiş

Microsoft Access 2003 ten. Access 2010 a geçiş Bu Kılavuzda Microsoft Microsoft Access 2010 un görünüşü çok farklı olduğundan, öğrenme çabasını en aza indirmede size yardımcı olmak amacıyla bu kılavuzu hazırladık. Yeni arabirimin önemli bölümlerini

Detaylı

BİLGİSAYARDA OFİS PROGRAMLARI NESNE İŞLEMLERİ

BİLGİSAYARDA OFİS PROGRAMLARI NESNE İŞLEMLERİ BİLGİSAYARDA OFİS PROGRAMLARI NESNE İŞLEMLERİ Büro Yönetimi Öğretmeni Fatma GEZ RESİM EKLEME RESİM EKLEME Kelime işlemci programı, hazırlamış olduğumuz belgenin istenilen yerine resim ekleme özelliğine

Detaylı

PowerPoint 2010 Sunu Hazırlama Programı

PowerPoint 2010 Sunu Hazırlama Programı PowerPoint 2010 Sunu Hazırlama Programı 1 1-PowerPoint i Tanıyalım 2-PowerPoint programını açmak 3-Slayt Kavramı ve yeni slaytlar ekleme 4-Slayt Düzeni işlemleri 5-Slayt Tasarımı 6-Slayt geçişleri 7-Animasyonlar

Detaylı

Resim 7.20: Yeni bir ileti oluşturma

Resim 7.20: Yeni bir ileti oluşturma F İLETİLER Konuya Hazırlık 1. E-posta adresinden yeni bir ileti nasıl oluşturulur? 1. İLETI GÖNDERME a. Yeni bir ileti oluşturma: Yeni bir ileti oluşturmak için Dosya/Yeni/E-posta iletisi seçilebileceği

Detaylı

2000 de Programlarla Çalışmalar

2000 de Programlarla Çalışmalar Windows 2000 de Programlarla Çalışmalar 24 3 Windows 2000 de Programlarla Çalışmalar Programları Başlatmak Programları başlat menüsünü kullanarak, başlatmak istediğiniz programın simgesini çift tıklayarak

Detaylı

SAB 103 TEMEL BİLGİSAYAR KULLANIMI

SAB 103 TEMEL BİLGİSAYAR KULLANIMI SAB 103 TEMEL BİLGİSAYAR KULLANIMI Kelime İşlemci - Word Prof.Dr. Fatih TANK Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Sigortacılık ve Aktüerya Bilimleri Bölümü Prof.Dr. Fatih TANK - Temel - Ders

Detaylı

MİCROSOFT WORD. Araç çubukları: menü çubuğundan yapabileceğimiz işlemleri daha kısa zamanda araç çubukları ile yapabiliriz.

MİCROSOFT WORD. Araç çubukları: menü çubuğundan yapabileceğimiz işlemleri daha kısa zamanda araç çubukları ile yapabiliriz. MİCROSOFT WORD Office programlarının içersinde genelde yazı yazmak amaçlı kullanılan bir programdır Microsoft Word. Aşıdaki şekilde çalışma sayfası görülür. Şimdi Word çalışma sayfasını inceleyelim. Microsoft

Detaylı

Microsoft Word 2007 Çalışma Soruları

Microsoft Word 2007 Çalışma Soruları 1 BÖLÜM 1 BELGE İŞLEMLERİ Microsoft Word 2007 Çalışma Soruları 1. Aşağıdakilerden hangisi Word Programının tanımıdır? A) Hesap Programıdır. B) Tablo Grafik Programıdır. C) Kelime İşlem Programıdır. D)

Detaylı

KLAVYE TUŞLARI VE GÖREVLERİ

KLAVYE TUŞLARI VE GÖREVLERİ KLAVYE TUŞLARI VE GÖREVLERİ Bilgisayara Veri Girmekte Ve Komut Vermekte Kullanılır. Klavye Üzerinde Alfabe Tuşları, Sayı Tuşları, Fonksiyon Tuşları (F1- F12), Yön Tuşları, Klavye Göstergeleri ve Bazı Özel

Detaylı

İdari Birimler Yönetim Paneli Kullanma Kılavuzu Bilgi İşlem Daire Başkanlığı Web Tasarım Ve Yazılım Birimi

İdari Birimler Yönetim Paneli Kullanma Kılavuzu Bilgi İşlem Daire Başkanlığı Web Tasarım Ve Yazılım Birimi İdari Birimler Yönetim Paneli Kullanma Kılavuzu Bilgi İşlem Daire Başkanlığı Web Tasarım Ve Yazılım Birimi Duyurular Nasıl Girilir? Duyuru girmek için ilk olarak İKÇ yönetim panelinden; 1-Kullanıcı adınızı

Detaylı

BELGE İŞLEMLERİ. Bu bölümde kelime işlemci programının arayüzünü inceleyerek görünüm ayarlarının nasıl yapıldığına bakacağız.

BELGE İŞLEMLERİ. Bu bölümde kelime işlemci programının arayüzünü inceleyerek görünüm ayarlarının nasıl yapıldığına bakacağız. Genel Görünüm Öğr. Gör. Rıza ALTUNAY Bu bölümde kelime işlemci programının arayüzünü inceleyerek görünüm ayarlarının nasıl yapıldığına bakacağız. Genel Görünüm Kelime işlemci programını çalıştırdığımız

Detaylı

BİLGİSAYARDA OFİS PROGRAMLARI BİÇİMLENDİRME

BİLGİSAYARDA OFİS PROGRAMLARI BİÇİMLENDİRME BİLGİSAYARDA OFİS PROGRAMLARI BİÇİMLENDİRME Büro Yönetimi Öğretmeni Fatma GEZ BİÇİMLENDİRME Yazmış olduğumuz metinleri farklı boyut, renk, yazı tipi vb. özelliklerde yazabilmek için biçimlendirme işlemi

Detaylı

Temel Bilgi Teknolojileri - II Ayrıntılı Ders İçerikleri

Temel Bilgi Teknolojileri - II Ayrıntılı Ders İçerikleri Temel Bilgi Teknolojileri - II Ayrıntılı Ders İçerikleri Hesap Tabloları(Excel 2007) HAFTA 1 1. Hesap Tablolarına Giriş 1.1. Hesap tablosu tanımı, kullanım amacı ve yerleri 1.2. MS Excel Uygulamasına giriş

Detaylı

TEMEL BİLGİSAYAR. Ders Notları. Yrd. Doç. Dr. Seyit Okan KARA

TEMEL BİLGİSAYAR. Ders Notları. Yrd. Doç. Dr. Seyit Okan KARA TEMEL BİLGİSAYAR Ders Notları Yrd. Doç. Dr. Seyit Okan KARA Pencerenin ortasında bulunan beyaz sayfa, slayt tasarımında kullanacağımız sayfamızdır. Sol panelde bu slayt sayfasının küçültülmüş halde bir

Detaylı

ÖĞRENME FAALİYETİ 3 ÖĞRENME FAALİYETİ 3

ÖĞRENME FAALİYETİ 3 ÖĞRENME FAALİYETİ 3 ÖĞRENME FAALİYETİ 3 ÖĞRENME FAALİYETİ 3 AMAÇ Bu öğrenme faaliyeti ile tasarım düzenlemelerini yapabileceksiniz. ARAŞTIRMA Tema ne demektir? Temayı oluşturan ögeler nelerdir? Araştırınız. Arka plan ne demektir?

Detaylı

.docx veya.doc (2007 ve üzeri sürümlerde.docx iken sürümlerinde.doc tur.) 1.Belge Başlığı

.docx veya.doc (2007 ve üzeri sürümlerde.docx iken sürümlerinde.doc tur.) 1.Belge Başlığı MİCROSOFT WORD (KELİME İŞLEMCİ) Dosya Uzantısı.docx veya.doc (2007 ve üzeri sürümlerde.docx iken 1997-2003 sürümlerinde.doc tur.) Genel Ekran Görünümü 1.Belge Başlığı 2.Sekmeler 3.Sekme Şeridi 5.Cetveller

Detaylı

Aaraçlar Menüsünden Seçeneklerden Görünüm

Aaraçlar Menüsünden Seçeneklerden Görünüm Word 2003 açtığımızda ARAÇLAR>SEÇENEKLER>GÖRÜNÜM açılır. anlatılcaktır. karşımıza bu ekran çıkar burdaki komutlar altda İlk Görev Bölmesi Word'ü ilk başlattığınızda Başlarken görev bölmesini görüntüler.

Detaylı

Yazdır Menüsü. Yazdır menüsü resimli anlatım. Yazdır Menüsü. Baskı Önizleme Gerçekleştirmek

Yazdır Menüsü. Yazdır menüsü resimli anlatım. Yazdır Menüsü. Baskı Önizleme Gerçekleştirmek Yazdır Menüsü Yazdır menüsü resimli anlatım. Baskı Önizleme Gerçekleştirmek Yazıcıdan çıktı almadan önce, çıktısını aldığımız belgenin son bir kontrolünü yapmak için baskı önizleme yapmak bir alışkanlık

Detaylı

ÖĞRENME FAALĠYETĠ 4 ÖĞRENME FAALĠYETĠ 4 4. SAYFA YAPISI

ÖĞRENME FAALĠYETĠ 4 ÖĞRENME FAALĠYETĠ 4 4. SAYFA YAPISI ÖĞRENME FAALĠYETĠ 4 AMAÇ ÖĞRENME FAALĠYETĠ 4 Bu faaliyette verilen bilgiler doğrultusunda hazırlamıģ olduğunuz belgenin özelliğine göre sayfa yapısı ve yazdırma ayarlarını hatasız yapabileceksiniz. ARAġTIRMA

Detaylı

BİLGİSAYAR PROGRAMLAMA

BİLGİSAYAR PROGRAMLAMA BİLGİSAYAR PROGRAMLAMA Yrd. Doç. Dr. Beytullah EREN beren@sakarya.edu.tr 0264 295 5642 1 MİCROSOFT EXCEL Elektronik tablolama veya hesaplama programı olarak da adlandırılan Excel, girilen veriler üzerinde

Detaylı

Yazılım Arayüzünün Tanıtılması

Yazılım Arayüzünün Tanıtılması İçindekiler Yazılım arayüzünün tanıtılması Sunu tasarımı ilkeleri Sunu şablonlarını kullanma Slayt işlemleri (Yeni slayt ekleme, slaytı çoğaltma kopyalama taşıma, slayta metin ekleme) Slaytlar arası geçişler

Detaylı

KELİME İŞLEMCİLERE GİRİŞ 5.SINIF BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM DERSİ ÇALIŞMA KÂĞIDI

KELİME İŞLEMCİLERE GİRİŞ 5.SINIF BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM DERSİ ÇALIŞMA KÂĞIDI KELİME İŞLEMCİLERE GİRİŞ 5.SINIF BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM DERSİ ÇALIŞMA KÂĞIDI Microsoft Office Word programı, Amerika da bulunan ve Bill Gates in sahibi olduğu yazılım firması Microsoft tarafından

Detaylı

Microsoft Word 2007 Modül 4 Çalışma Soruları

Microsoft Word 2007 Modül 4 Çalışma Soruları Microsoft Word 2007 Modül 4 Çalışma Soruları BÖLÜM 1 BELGE İŞLEMLERİ(27s)... 1 BÖLÜM 2 BİÇİMLENDİRME(18s)... 1 BÖLÜM 3 BELGE DENETİMİ(5s)... 1 BÖLÜM 4 SAYFA YAPISI(16s)... 1 BÖLÜM 5 TABLO İŞLEMLERİ(10s)...

Detaylı

Şekil 7.14: Makro Kaydet Penceresi

Şekil 7.14: Makro Kaydet Penceresi 7.2.4. Makrolar Kelime işlemci programında sık kullanılan bir görevi (çok kullanılan düzenleme ve biçimlendirme işlemlerini hızlandırma, birden çok komutu birleştirme, iletişim kutusu içinde daha kolay

Detaylı

ÖĞRENME FAALİYETİ 2 ÖĞRENME FAALİYETİ 2

ÖĞRENME FAALİYETİ 2 ÖĞRENME FAALİYETİ 2 ÖĞRENME FAALİYETİ 2 ÖĞRENME FAALİYETİ 2 AMAÇ Bilgisayar ve elektronik tablolama yazılımı sağlandığında elektronik tablolama yazılımında veri girme, veri seçme, satır ve sütun işlemlerini yapabileceksiniz.

Detaylı

Temel Bilgisayar Dersi

Temel Bilgisayar Dersi ENFORMATİK BÖLÜM BAŞKANLIĞI Temel Bilgisayar Dersi Bölüm 4-5-6: Microsoft Word Hızlı Erişim Araç Çubuğu: Sık kullanılan komutlar buraya eklenip, kullanılacağında hızlı erişim sağlanabilir. Office Word

Detaylı

Yine benzer şekilde hücreler içine yazılan yazıların renklerini değiştirebiliriz. Bunun için tüm satırı veya sütunu yine fareyle seçmek durumundayız.

Yine benzer şekilde hücreler içine yazılan yazıların renklerini değiştirebiliriz. Bunun için tüm satırı veya sütunu yine fareyle seçmek durumundayız. 2. EKLE SEKMESĐ TABLO EKLEMEK: Sayfamıza tablo eklemek için, TABLO butonuna bastıktan sonra açılan pencereden kaç sütün ve kaç satırlık bir tablo oluşturacağımızı belirliyoruz. Fareyi sürüklemek, tablonun

Detaylı

ÜNİTE TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ İÇİNDEKİLER HEDEFLER WORD Word 2010 Penceresi Dosya Menüsü Şerit Yapısı Sekmeler ve Özellikleri

ÜNİTE TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ İÇİNDEKİLER HEDEFLER WORD Word 2010 Penceresi Dosya Menüsü Şerit Yapısı Sekmeler ve Özellikleri HEDEFLER İÇİNDEKİLER WORD 2010 Word 2010 Penceresi Dosya Menüsü Şerit Yapısı Sekmeler ve Özellikleri TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ Bu üniteyi çalıştıktan sonra; Word 2010 programının genel özelliklerini bilecek

Detaylı

1. BELGE İŞLEMLERİ. Şekil 1.2: Open Office ilk açıldığında gelen ekran

1. BELGE İŞLEMLERİ. Şekil 1.2: Open Office ilk açıldığında gelen ekran 1.1. Arayüz 1. BELGE İŞLEMLERİ Open Office içerisinde hesap tablosu programının arayüzünü inceleyelim. Şekil 1.1:Sunum programını çalıştırma Sunum programını çalıştırmak için aşağıdaki yöntemleri deneyebiliriz.windows

Detaylı

Hızlı Başlangıç Kılavuzu

Hızlı Başlangıç Kılavuzu Hızlı Başlangıç Kılavuzu Microsoft Excel 2013 önceki sürümlerden farklı görünüyor, bu nedenle öğrenmenizi kolaylaştırmak için bu kılavuzu oluşturduk. Hızlı Erişim Araç Çubuğu'na komutlar ekleme Şeridi

Detaylı

3. Aşağıdakilerden hangisi B5 hücresinin değerini getirir (Kopyalar)? a-) =B5 b-) B5 c-) =B(5) d-) =5B

3. Aşağıdakilerden hangisi B5 hücresinin değerini getirir (Kopyalar)? a-) =B5 b-) B5 c-) =B(5) d-) =5B 1. Aşağıdakilerden hangisi hücrenin içini desen ile doldurur? a-) Biçim - Hücreler -Yazı Tipi b-) Biçim - Hücreler - Desen c-) Biçim - Hücreler Kenarlık d-) Biçim - Hücreler Hizalama 2. Aşağıdaki fonksiyonlardan

Detaylı

Elbistan Meslek Yüksek Okulu Güz Yarıyılı. Öğr. Gör. Murat KEÇECĠOĞLU

Elbistan Meslek Yüksek Okulu Güz Yarıyılı. Öğr. Gör. Murat KEÇECĠOĞLU Elbistan Meslek Yüksek Okulu -2016 2017 Güz Yarıyılı Öğr. Gör. Murat KEÇECĠOĞLU Sayfa Görünümünün Değiştirilmesi: Belgenin normal, anahat, taslak, tam okuma sayfası ve web görünümlerinde gösterilmesini

Detaylı

12) H 2 O 100m 3 (alt/üst simge) gibi metin ayarlarını nereden yapabiliriz? a-) Giriş Pano b-) Giriş Yazıtipi c-) Giriş Paragraf d-) Giriiş Stiller

12) H 2 O 100m 3 (alt/üst simge) gibi metin ayarlarını nereden yapabiliriz? a-) Giriş Pano b-) Giriş Yazıtipi c-) Giriş Paragraf d-) Giriiş Stiller TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİSİ ÇALIŞMA SORULARI-2 1) Microsoft Word uygulamasını başlatmanın yolu Başlat Donatılar Microsoft Office Microsoft Word2010 Başlat Microsoft Office Microsoft Word2010 Başlat Programlar

Detaylı

Bir sonraki pencereye geçiş yapar. Önceki pencereye geçiş yapar. alt + ÜST KRKT + SEKME

Bir sonraki pencereye geçiş yapar. Önceki pencereye geçiş yapar. alt + ÜST KRKT + SEKME Microsoft Office temel Pencereleri görüntüleme ve kullanma Bir sonraki pencereye geçiş yapar. alt + SEKME Önceki pencereye geçiş yapar. alt + ÜST KRKT + SEKME Etkin pencereyi kapatır. Bunu en üst düzeye

Detaylı

Her bir ofis programının olduğu gibi FrontPage inde bir dosya uzantısı vardır. Bunlar *.html veya *.htm dosya uzantılarıdır.

Her bir ofis programının olduğu gibi FrontPage inde bir dosya uzantısı vardır. Bunlar *.html veya *.htm dosya uzantılarıdır. FrontPage Nasıl Kullanılır? 1 Giriş FrontPage programı kolay şekilde web siteler hazırlayabileceğiniz ofis yazılımlarından birisidir. Hiçbir kod bilgisi gerektirmeden tasarımlarını kolay şekilde yapabileceğini

Detaylı

MICROSOFT OFFİCE WORD PROGRAMI DOSYA İŞLEMLERİ

MICROSOFT OFFİCE WORD PROGRAMI DOSYA İŞLEMLERİ MICROSOFT OFFİCE WORD PROGRAMI Ms Word bir kelime işlemci programıdır. İçinde bulunan detaylı metin biçimlendirme seçenekleri, ayrıntılı tablo, şekil ve grafik oluşturma başarıları nedeniyle, kendi türünde

Detaylı

6. NESNE İŞLEMLERİ 6.1. Resim Ekleme Ekle Çizimler Resim Küçük Resim : Ekle Resim Ekle : Ekle Çizimler 6.2. Şekil Ekleme Ekle Çizimler şekiller

6. NESNE İŞLEMLERİ 6.1. Resim Ekleme Ekle Çizimler Resim Küçük Resim : Ekle Resim Ekle : Ekle Çizimler 6.2. Şekil Ekleme Ekle Çizimler şekiller 6. NESNE İŞLEMLERİ Bu bölümde nesnelerin nasıl eklendiğini ve nasıl biçimlendirildiğini öğreneceğiz. 6.1. Resim Ekleme Kelime işlemci programı, hazırlamış olduğumuz belgenin istenilen yerine resim ekleme

Detaylı

MS WORD 4.BÖLÜM. Bölüm Adı: NESNE EKLEME Bölümün Amacı: Belgeye nesne ekleme işlemlerini gerçekleştirmek.

MS WORD 4.BÖLÜM. Bölüm Adı: NESNE EKLEME Bölümün Amacı: Belgeye nesne ekleme işlemlerini gerçekleştirmek. MS WORD 4.BÖLÜM Bölüm Adı: NESNE EKLEME Bölümün Amacı: Belgeye nesne ekleme işlemlerini gerçekleştirmek. Neler Öğreneceksiniz? Bu bölümü bitiren kişi: 1. Ekle sekmesini tanır. 2. Kapak sayfası oluşturabilir.

Detaylı

MICROSOFT WORD 2002. Şekil 1

MICROSOFT WORD 2002. Şekil 1 MICROSOFT WORD 2002 Microsoft Word 2002, bir kelime işlem programı olup, Microsoft Office XP bileşenidir. Word 2002 programı kullanılarak, mektup, rapor, kitap gibi belgeler hazırlanabilir. Bu belgelere

Detaylı

Pencereler Pencere Özellikleri

Pencereler Pencere Özellikleri Pencereler Pencere Özellikleri Pencereler Windows işletim sistemleri pencere yapıları üzerine inşa edilmiştir. WINDOWS 7 de tüm işlemler pencereler yardımı ile gerçekleştirilebilmektedir. Programlar ve

Detaylı

Microsoft PowerPoint

Microsoft PowerPoint Microsoft PowerPoint GİRİŞ Microsoft Powerpoint bir sunum hazırlama programıdır. Microsoft Powerpoint sayesinde sunumlarınıza içerisinde ses,video,animasyon,grafik,resim,köprüler,web içerikleri ve çeşitli

Detaylı

EYLÜL 2012 POWERPOINT 2010. Enformatik Bölümü

EYLÜL 2012 POWERPOINT 2010. Enformatik Bölümü EYLÜL 2012 POWERPOINT 2010 İÇERİK Genel bilgiler PwerPint penceresinin tanıtımı Sekmelerin genel tanıtımı Sunular ile ilgili işlemler Yeni bir sunu luşturmak Bir sunuyu kaydetmek Varlan bir sunuyu açmak

Detaylı

Outlook 2010 a geçiş

Outlook 2010 a geçiş Bu Kılavuzda Microsoft Microsoft Outlook 2010 un görünüşü çok farklı olduğundan, öğrenme çabasını en aza indirmede size yardımcı olmak amacıyla bu kılavuzu hazırladık. Yeni arabirimin önemli bölümlerini

Detaylı

SAB 103 TEMEL BİLGİSAYAR KULLANIMI

SAB 103 TEMEL BİLGİSAYAR KULLANIMI SAB 103 TEMEL BİLGİSAYAR KULLANIMI DERS NOTLARI Prof.Dr. Fatih TANK Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Sigortacılık ve Aktüerya Bilimleri Bölümü Prof.Dr. Fatih TANK - Temel - Ders Notları-

Detaylı

PowerPoint 2010 Sunu Hazırlama Programı

PowerPoint 2010 Sunu Hazırlama Programı 1 PowerPoint 2010 Sunu Hazırlama Programı 1-PowerPoint i Tanıyalım 2-PowerPoint programını açmak 3-Slayt Kavramı ve yeni slaytlar ekleme 4-Slayt Düzeni işlemleri 5-Slayt Tasarımı 6-Slayt geçişleri 7-Animasyonlar

Detaylı

İçindekiler. Akıllı Tahta Uygulaması (ATU) Kullanma Kılavuzu. İçindekiler. Bölüm 1: Uygulama Hakkında Genel bilgi 2

İçindekiler. Akıllı Tahta Uygulaması (ATU) Kullanma Kılavuzu. İçindekiler. Bölüm 1: Uygulama Hakkında Genel bilgi 2 İçindekiler 1 İçindekiler Bölüm 1: Uygulama Hakkında Genel bilgi 2 Bölüm 2: Akıllı Tahta Uygulamasının Yüklenmesi Akıllı Tahta Uygulaması nı yükleme 3 Akıllı Tahta Uygulaması nı kaldırma 3 Akıllı Tahta

Detaylı

Seçenekler Menüsünden Genel Sekmesi

Seçenekler Menüsünden Genel Sekmesi Seçenekler Menüsünden Genel Sekmesi Word 2003 açtıktan sonra ARAÇLAR>SEÇENEKLER tıklanır. Karşımıza bu tür ekran çıkar. İlk komut Arka planda yeniden sayfalandır ; Siz çalışırken belgeleri otomatik olarak

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM DERSİ MICROSOFT POWERPOINT ve MICROSOFTPOWERPOINT ÇALIŞMA SORULARI

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM DERSİ MICROSOFT POWERPOINT ve MICROSOFTPOWERPOINT ÇALIŞMA SORULARI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM DERSİ MICROSOFT POWERPOINT ve MICROSOFTPOWERPOINT ÇALIŞMA SORULARI 1. Powerpoint ne tür bir programdır? a) Sunu Tasarım Programıdır b) Tablo - Grafik Programıdır c) Kelime

Detaylı

IV. Ünite A. BAŞLANGIÇ B. TEMEL İŞLEMLER C. FORMÜLLER VE FONKSİYONLAR D. BİÇİMLEME E. İLERİ ÖZELLİKLER ELEKTRONİK TABLOLAMA

IV. Ünite A. BAŞLANGIÇ B. TEMEL İŞLEMLER C. FORMÜLLER VE FONKSİYONLAR D. BİÇİMLEME E. İLERİ ÖZELLİKLER ELEKTRONİK TABLOLAMA IV. ELEKTRONİK TABLOLAMA Ünite A. BAŞLANGIÇ B. TEMEL İŞLEMLER C. FORMÜLLER VE FONKSİYONLAR D. BİÇİMLEME E. İLERİ ÖZELLİKLER 99 A BAŞLANGIÇ Konuya Hazırlık 1. Excel le Word ün farklılıkları neler olabilir?

Detaylı

İşletme Fakültesi Bil. Kullanımı Ders notları 2

İşletme Fakültesi Bil. Kullanımı Ders notları 2 İşletme Fakültesi Bil. Kullanımı Ders notları 2 Öğr.Gör.Ali ATALAY EXCEL PAKET PROGRAMI Günümüzde hesap tablosu, veri analizi, kod yazımı, grafik çizimi, veri tabanı oluşturma gibi bir çok özelliği olan

Detaylı

Excel 2007 Çalışma Soruları

Excel 2007 Çalışma Soruları Excel 2007 Çalışma Soruları 1) Çalışma sayfasının sekme rengi hangisi ile değiştirilir? a) Ekranın altında yer alan sayfa adı sekmesi çift tıklanarak b) Sayfa adı sekmesi üzerinde farenin sağ tuşu-sekme

Detaylı

EYLÜL 2012 POWERPOINT 2010. Enformatik Bölümü

EYLÜL 2012 POWERPOINT 2010. Enformatik Bölümü EYLÜL 2012 POWERPOINT 2010 İÇERİK Genel bilgiler PwerPint penceresinin tanıtımı Sekmelerin genel tanıtımı Sunular ile ilgili işlemler Yeni bir sunu luşturmak Bir sunuyu kaydetmek Varlan bir sunuyu açmak

Detaylı

Temel Bilgisayar (Basic Computer) Word e Giriş (Introduction to Word)

Temel Bilgisayar (Basic Computer) Word e Giriş (Introduction to Word) Temel Bilgisayar (Basic Computer) Word e Giriş (Introduction to Word) Konular Word Nedir? Word ile Neler Yapılabilir? Eğitim TV - egitimtv.biz - facebook.com/egitimtv 2 Microsoft Office Nedir? Eğitim TV

Detaylı

POWER POINT SUNU PROGRAMI

POWER POINT SUNU PROGRAMI POWER POINT SUNU PROGRAMI Power Point bir Sunu (Slayt) programıdır. MS-Office uygulamasıdır ve Office CD sinden yüklenir. Programı çalıştırabilmek için; Başlat/Programlar/Microsoft Office/Microsoft Office

Detaylı

ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ ZİMBRA E-POSTA SİSTEMİ KULLANICI DOKÜMANI

ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ ZİMBRA E-POSTA SİSTEMİ KULLANICI DOKÜMANI ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ ZİMBRA E-POSTA SİSTEMİ KULLANICI DOKÜMANI İÇİNDEKİLER GİRİŞ... 3 EPOSTA SİSTEMİNE BAĞLANMA... 3 ESKİ E-POSTLAR... 5 YENİ KİŞİ VEYA GÖREV OLUŞTURMA... 6 MESAJ YAZMA... 6 KİŞİLER...

Detaylı

Bölüm-6 Excel XP - 1 -

Bölüm-6 Excel XP - 1 - Bölüm-6 Excel XP - 1 - EXCEL PROGRAMININ BAŞ LATILMASI VE ÖZELLİ KLERİ Microsoft Excel bir hesap tablosu programıdır. Hesap tablosu programları pek çok hesaplamanın bir tablo üzerinde yapılmasını Sağlar.

Detaylı

BİLGİSAYAR PROGRAMLAMA

BİLGİSAYAR PROGRAMLAMA BİLGİSAYAR PROGRAMLAMA Yrd. Doç. Dr. Beytullah EREN beren@sakarya.edu.tr 0264 295 5642 MİCROSOFT EXCEL Elektronik tablolama veya hesaplama programı olarak da adlandırılan Excel, girilen veriler üzerinde

Detaylı

Copyright 2017 HP Development Company, L.P.

Copyright 2017 HP Development Company, L.P. Kullanıcı Kılavuzu Copyright 2017 HP Development Company, L.P. Bu belgede yer alan bilgiler önceden bildirilmeden değiştirilebilir. HP ürünleri ve hizmetlerine ilişkin garantiler, bu ürünler ve hizmetlerle

Detaylı