Temel Bilgi Teknolojisi Kullanımı

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Temel Bilgi Teknolojisi Kullanımı"

Transkript

1 SAKARYA ÜNİVERSİTESİ BİLGİSAYAR VE BİLİŞİM BİLİMLERİ FAKÜLTESİ ORTAK DERSLER KOORDİNATÖRLÜĞÜ Temel Bilgi Teknolojisi Kullanımı 7.HAFTA Ms Word (Kelime İşlemciye İlk Adımlar ve Temel İşlemler) Öğr.Gör. Mustafa YILMAZ Bu ders içeriğinin basım, yayım ve satış hakları Sakarya Üniversitesi ne aittir. Bu ders içeriğinin bütün hakları saklıdır. İlgili kuruluştan izin almadan ders içeriğinin tümü ya da bölümleri mekanik, elektronik, fotokopi, manyetik kayıt veya başka şekillerde çoğaltılamaz, basılamaz ve dağıtılamaz. Her hakkı saklıdır 2011 Sakarya Üniversitesi

2 Modül 3: Kelime İşlemci (MS WORD 2010) Merhaba Arkadaşlar, Kelime İşlemcisi modülünde sizlere nasıl belge hazırlandığını ve düzenlendiğini anlatacağız. Kelime işlemci nedir? Günlük hayatımızda belge hazırlamak ve düzenlemek için kullandığımız bilgisayar yazılımlılarına kelime işlemci programı denilmektedir. Kelime işlemeciler, bilgisayar yazılımları arasında yaygın kullanılandır. Dolaysıyla bu yazılımların ürettiği doküman biçimleri.doc ve.docx en çok paylaşılan dosya biçimidir. Kaç Tane Kelime İşlemcisi Yazılımı Var? Pazarda ulaşabileceğiniz birçok kelime işlemci yazılımı olmasına rağmen yaygın olarak iki tanesi kullanılmaktadır. Bu iki kelime işlemci programı Microsoft firmasının ticari ürünü olan Microsoft Office ve Sun Microsystems firmasının açık ürünü olan Open Office paketlerinde bulunan Word ve Writer dır. Kelime İşlemcisiyle Neler Yapılabilir? Temel olarak kelime işlemci programları bilgisayarda açılan belgelere yazı yazmak, tablo eklemek, resim, grafik eklemek ve bunları biçimlendirmek için kullanılmaktadır. Üniversite Hayatı ve Kelime İşlemcisi Siz öğrencilerde üniversite öğreniminiz boyunca birçok belge hazırlamak zorunda kalmaktasınız. Her ders için dönemlik ödevler, okuldan mezun olmak için yönlendirilmiş çalışma, bitirme tezi gibi belgeleri hazırlamanız gerekmektedir. Bu belgelerin bazıları için uymanız gereken herhangi bir kural yokken, bazılarının yazı tipi, yazı büyüklüğü, hizalaması, kenar boşlukları gibi uyulması gereken birçok kural vardır. Bu dersteki Kelime İşlemeci modülünü tamamladığınızda gerekli ortam ve materyaller sağlandığında, kelime işlemci programını kullanarak her türlü belge hazırlama ve düzenleme işlemini yapabileceksiniz. Dersi nasıl işleyeceğime gelince. Modül boyunca örnek olarak Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünün tez hazırlama kılavuzuna göre düzenlenmiş örnekler kullanılacaktır. Örnek uygulamalar MS Ofis paketine bulunan Word 2010 kelime işlemci programı kullanılarak oluşturulup adım adım bu düzenlemelerin nasıl yapıldığı anlatılacaktır. Bu örnekte belge başlığı, kenar boşlukları, satır ve paragraf aralıkları, ilk satır girintisi düzenlemeleri tez hazırlama kılavuzuna göre hazırlanmıştır. Her konu anlatımında örnek uygulamadaki belgede kılavuza uygun olarak düzenlenmelerin nasıl yapılacağı anlatılacaktır Uygulamanın Kullanımı MS Word 2010 kelime işlemci programının kullanımı yeni geliştirilen kullanıcı dostu yeni ara yüzüyle oldukça basitleştirilmiştir. Diğer ofis programlarında olduğu gibi yeni bir belge açmak ve ona veri girip, düzenlemek ve daha sonra onu saklamak daha da basitleştirilmiştir.

3 Kelime İşlemcisiyle İlk Adımlar Word 2010 kelime işlemci programını kullanmaya başlamadan önce onu açmak,, açılan ara yüzde yer alan ögelerle tanışmak, bir belgeyi açmak, aynı anda birden fazla belgeyle b çalışmak gibi temel bazı adımları öğrenmek gerekmektedir Kelime işlemci uygulamasını açmak Microsoft Word programını çalıştırmak için; Başlat düğmesindenn Tüm Programlar seçeneğinin üstüne gelinir açılan menüden Microsoft Office sekmesi ve oradan Microsoft Office Word 2010 simgesine tıklanır Word Ekranı MS Word 2010 çalıştırdığımızda açılan pencereye Word Penceresi denir. Bu pencerenin üst tarafında 1. Hızlı Erişim Araç Çubuğu 2. Başlık Çubuğu 3. Şerit bulunmaktadır.

4 Hızlı Erişim Araç Çubuğu Şeridin sağ üst kısmında Hızlı Erişim Araç Çubuğu bulunur. Bu çubuk çok sık kullandığımız Kaydet, Geri Al ve Yeniden komut düğmelerini içerir. Sık kullandığınız ve hangi sekmede olursanız olun sürekli kullanılabilir durumda kalmasını istediğiniz komutları çubuğa ekleyebilirsiniz. Bunun için eklemek istediğimiz komut üzerinde sağ tıklarız açılan iletişim penceresinden Hızlı Erişim Araç Çubuğu na Ekle komutuna tıklarız. Böylece komut Hızlı Erişim Araç Çubuğuna eklenmiş olur. Çubukta var olan bir komutu kaldırmak istediğimizdee de aynı işlemi Hızlı Erişim Araç Çubuğu üzerinde bulunan komut üzerinde sağ tıklarız ve Kaldır komutunu seçeriz. Başlık Çubuğu Başlık Çubuğunda kullanılan programın adı vee üzerinde çalışılan belgenin adı bulunur. Örneğin yukarıdaki resimde de görüldüğü gibi çalışan program Microsoft Word ve açık olan belgenin adı Uygulama. Belgee adının yanında yer alan.docx uzantısı Word Belgelerinin B uzantısıdır. Çubuğun sağ üst köşesinde tüm Windows pencerelerinde olduğuu gibi Simge Durumuna Küçült, Ekranı Kapla, Kapat düğmeleri vardır.

5 Şerit Şerit MS Office in 2007 sürümüyle güncellediği kullanıcı arabiriminde yer alan ve komut gruplarının bir dizi sekmenin altında sunulduğu bir aygıttır. Sekmelerde bulunann komutlar ilgili sekmenin adına uygun olarak gruplanmıştırg r. Örneğin belgemize bir nesne (tablo, resim, grafik..) ekleyeceksek bu işlemi Ekle sekmesinde bulunan komut gruplarıyla yapmaktayız. Sekmeler Daha önce de belirttiğimiz gibi sekmeler benzer görevleri gerçekleştirmg mek için komutların gruplanması sonucu oluşturulmuştur. Sekmeleri bu şekilde düzenlemek uygulama özelliklerine erişimi basitleştirmektedir. Baktığımız zaman z Wordd penceresinde temel olarak o sekiz sekmenin olduğunu görüyoruz. Bu sekmeler Dosya, Giriş, Ekle, Sayfa Düzeni, Başvurular, Postalar, Gözden Geçir, Görünüm olarak adlandırılmışlardır. Bunlara ilave olarak bilgisayara kuracağınız k bazı programlar Word eklenti yapmaktadır. Bu durumda mevcut sekiz sekmenin yanına Eklentiler sekmesi ilave olur. Sabit olarak görünen bu sekmelere ilave olarak sadece özel türden nesnelerin düzenlendiği sırada ihtiyaç duyacağımız komutların bulunduğu Bağlamsal sekmeler bulunmaktadır. nesnelerin düzenlemesi esnasında görünürler. Bağlamsal sekmeler Örneğin belgemize bir tablo eklediğimizde ekleme noktası/imleç tablonun içinde veya tabloyaa tıklatıldığında, üzerinde tablo düzenlemeye ilişkin komutların yer aldığı bir bağlamsal sekme ekrana gelir. Bağlamsal sekmeler yalnızca gerektiğinde görüntülenir ve eldeki işleme ilişkin gerekli komutları bulmayı ve kullanmayı çok daha kolay hale getirir. Tabloyla ilgili bağlamsal sekmeler Tasarım ve Düzen sekmeleridir. Bu sekmelerin altında yer alan komut vee komut grupları tabloyla ilgili düzenlemeleri yapmak için kullanılmaktadır.

6 Galeriler Galeriler, yeniden tasarlanmış kullanıcı arabiriminin önemli bir ögesidir. İçerdikleri hazır biçimlerle galeriler Word belgesini düzenlerken kullanıcıların arasından seçimm yapabilecekleri birçok seçenek sunmaktadır. Galerideki hazır biçimler yardımıyla kolayca, güzel görünümlü g işler üretmeyi sağlar. Buna ek olarak Canlı Önizleme sayesinde s fare işaretçisini galerideki seçenekler üzerinde gezdirdikçe, düzenleme veya biçimlendirme değişikliği uygulanmasının sonuçlarını görmek mümkündür. Bu yeni, dinamik özellik kullanıcıların daha az zaman ve çabayla mükemmel sonuçlar yaratabilmeleri için, düzen oluşturma, düzenleme ve biçimlendirme işlemlerine akıcılık kazandırır. Ofis 2010, şekil stilleri, WordArt veya animasyon efekt türlerinde olduğu gibi birçok seçeneğee sahipse de şerit üzerinde birkaç seçenek görünür. Seçeneğe ait tüm galeriyi görmek için,, komutların altındaki veya sağğ kenarındaki ok a tıklanır. Microsoft Ofis iki galeri türü içerir. Bunlardan ilki birkaç seçimin olduğuu galerilerdirr ve şerit üzerindee bir komut kümesinin parçası gibi gösterilir. Ancak çok seçimli galeriler (örneğin aşağıdaki Temalar galerisi gibi) içinden seçiminizi yapabileceğiniz açılır galeriler olarak görüntülenir.

7 Dosya Sekmesi Şeridin sol üst köşesinde Dosya sekmesi bulunmaktadır. Bu sekmeye tıkladığımızda diğer sekmelerden farklı olarak Backstage görünümü görünür. Şeritte yer alan diğer sekmeler belgenin içinde çalışırken kullanılan komutları içerirken, Microsoft Office Backstage görünümü ise belgenin kendisi üzerinde işlem gerçekleştirmek için kullanılan komutları içermektedir. Buradan belge oluşturabilir, kaydedebilir ve göndermek gibii belge yönetimiyle ilgili işlemlerin i yapıldığı yerdir. Microsoft Office Backstage görünümünde sol tarafında komutlar ve sekmeler bulunmaktadır. Burada belgelerinizi açmak, kaydetmek ve yazdırmak için kullandığınız temel komutlar yer alır. Bu temel komutlar yardımıyla bir dosyayla çalışmak için gerekli tüm önemli komutları görebilirsiniz.. Yeni bir belgeninn oluşturulduğu veya varolanın açıldığı yer burasıdır. Kaydet ve Farklı Kaydet komutlarınız da buradadır. Komutların dışında Backstage görünümünde sekmeler de bulunmaktadır. Örneğin Bilgi sekmesindeyken belge hakkındaki bilgi ve özellikleri görmek mümkündür. En son sekmesindeyse en son açılan belgeleriniz listelenir. Bilgisayarınızda sık sık üzerindee çalıştığınız bir belgeyii aramak zorunda kalmamanız için size yardımcı olan bir alandır. En son çalıştığınız belgeleri bu ekranda bulabilirsiniz

8 Microsoft Office Backstage görünümünde komutların ve sekmelerinn bulunduğuu yerin en altında ise belgelerin üretilmesiyle ilgili olmayan ve Word'ün çalışma şeklini denetleyen d geri plandaki ayarları yaptığımız Word Seçenekleri sekmesi bulunur. Bu sekmeye bastığımızda Wordd Seçenekleri iletişim penceresi açılır.

9 Bu pencereden güvenlik ve kullanıcı bilgileri, yazım kılavuzları ve Otomatik Düzeltme gibi ayarlar yapılır. Komut Grupları Seçili sekme için kullanılabilir komutlar, birbiriyle ilişkili öğeleri bir arada gösteren birkaç gruba ayrılmışlardır. Grupların adı komutların altında görünür. Seçtiğiniz sekmeye bağlı olarak kullanıcı arabiriminde farklı komutlar bulunmaktadır. Ofis Word 2010 da Giriş sekmesini tıklarsanız, şerit üzerinde Pano, Yazı Tipi, Paragraf, Stiller ve Düzenleme gibi birçok komut grubu görünür. Başka bir sekmeye tıklandığında farklı komut grupları görünecektir. Bu şekildeki bir menü düzeni, istenilen öğeleri bulmak için aramak zorunda olduğunuz menü, komut ve iletişim kutularının sayısını azaltır. Bazı komut gruplarındaki komutlara, iletişim kutuları üzerinden ulaşılabilir. Komut gruplarının sağ alt köşesindeki İletişim Başlatıcı ya tıklayarak iletişim kutusuna erişilebilmektedir. Bu alan şu şekilde çalışmaktadır. İstediğiniz komut sekmesine (örneğin Ofis Word 2010 de Giriş sekmesine) tıklayın. Şimdi, görüntülemek istediğiniz komut grubunun (örneğin Yazı Tipi) sağ alt köşesindeki küçük ok simgesini tıklayın, aşağıdaki şekilde gösterildiği gibi bu, komut grubunun iletişim kutusunu başlatır.

10 Komutlar Komutlar, komut grupları içinde bulunan herr bir düğme, bilgi girme kutusu veya menülerdir. Örneğin Ofis Word 2010 de Giriş sekmesinin yazı tipi grubunda bulunan Yazı Tipi, T Yazı Tipi Boyutu, Kalın, İtalik, Altı Çizilii gibi komut düğmeleri. Durum Çubuğu Durum Çubuğu çalışılan belge hakkında bilgilerin verildiği bölümdür. Durum Çubuğunun sol tarafında belgeninn Sayfa sayısı, Sözcük sayısı, Dil ile ilgili bilgiler bulunur. Örneğin aşağıdaki belge 91 sayfadan oluşmakta ve 1 sayfaa açıktır. Bu belgede sözcük var ve belgenin dili Türkçedir. Sağ tarafında ise belgeninn değişik görünümleri ile çalışabilmemizi sağlayan araç vardır..

11 Kaydırma Çubukları Word belgesi içinde hızlı bir şekilde harekett etmek için kullanılan basit b yollardan biri kaydırma çubuklarıdır. Belgenin sağ tarafında ve alt kısımda bulunan kaydırmaa çubukları ile dikey hareket etmek için çubuğu aşağı yukarı, sağ sola hareket etmek için ise yatay kaydırma çubuğunu istenilenn yönde sürüklemek yeterli olacaktır. Belge Tarayıcısını Kullanmak Belge içinde hızlı hareket etmenin bir diğer yolu, kaydırma çubuğu üzerinde bulunan Belge Tarayıcıdır. Bu araç bize sayfaya grafik, başlık, bölüm v.b.. göre göz atmamızı sağlar. Cetvel Cetvel Word belgesini ilk açtığımızda görünmez. Cetveli görünür yapmak için Görünüm sekmesinden Cetvel komutunun önündeki kutucuğu seçili hale getirmek gerekir. Bunun dışında dikey kaydırma çubuğunun üstünde bulunan komuta tıklayarak cetveli görünür yapabiliriz. Cetvel sayfadaki satırların ve paragrafların sağdan ve sol girintilerin, kenar boşluklarının ayarlanmasında kullanılır. Bunun dışında hizalama yapmada kullanılan sekmeler cetvel üzerine yerleştirilir Bir veya birkaç belgeyi açmak. MS Word e çalışırken bir veya birkaç belgeyi aynı anda açmak ve çalışmak mümkündür. Birden fazla belgeylee aynı anda çalışmak, bunlar arasında metin ve nesneleri kolayca kopyalama veya taşıma imkânı vermektedir. Bu işlemleri yaparken istersek bunu belgeler arasında a geçiş yaparak veya açık

12 olan belgeleri yan yana göstererek yapabiliriz. Yana yana göstermekk iki farklı belge arasındaki metin veya nesneler arasında kıyaslamaa imkânı da vermektedir Yeni belgee oluşturmak. Word programında bir belge oluşturmak için yapmamız gereken ilk işlem programı başlatmaktır. Programı başlattığımızda Belge 1 adlı bir Word Belgesi açılmış olur vee açılan pencerede boş bir belgede belge bulunur. Bu belge yazmaya belirecektir. hazırdır. Klavyeden yazı yazmaya başladığımızda metin MS Word programı ile çalışırken yeni bir belgeye ihtiyaç duyduğumuzda belgeyi açmak için üç yoldan birini izleyebiliriz. Dosya Sekmesindee Bulunan Yeni Sekmesini Kullanarak Yeni Word belgesi oluşturmak için kullanabileceğimiz ilk yol Microsoft Office Backstage görünümünden

13 Boş belge simgesini seçerek Oluştur komutuna tıklayarak yeni bir belge oluşturmuş oluruz. Pencerede de görüldüğü gibi Yeni sekmesinden sadece Boş belge değil, diğer Word uygulamalarını da açabiliriz. Böylece Word hazır bulunan şablonlardan yararlanarak kolay bir şekilde Ajanda, Broşür vd. hazırlama imkânımız olur. Ctrl+N klavye kısayolunu kullanarak. Word de boş belge açmanın diğer bir yolu da klavye kısayollarını kullanmaktır. Klavyeden Ctrl tuşuna basılıyken N tuşuna basarak klavyeden yeni bir belge açabiliriz. Hızlı Başlat Araç Çubuğunu Kullanarak Daha önce Hızlı Başlat Araç çubuğundan bahsetmiştik. Yeni belge açmanın diğer bir yolu da Yeni belge kısayol düğmesini araç çubuğuna ekleyip onu kullanmaktır. Bunun için Hızlı Başlat Araç Çubuğunun yanında bulunan aşağı açılır oka tıklayarak

14 açılan Hızlı Erişim Araç Çubuğunu özelleştir menüsündenn Yeni sekmesini seçili duruma getirerek Yeni komutunun Hızlı Erişim Araç Çubuğun eklemiş oluruz. MS Word 2010 da yeni belge oluşturmak içinn yeni bir yolumuz daha olur. o

15 Belgeyi sürücüde bir alana saklamak Word de belge oluşturup düzenledikten sonra veya varolan bir belgede yapmış olduğumuz değişiklikleri daha sonra kullanmak üzere kaydetmemiz gerekir. Hatta bundan daha önemlisi, veri kayıplarını önlemek için belgede çalışırken arada bir belgeyi kaydetmemiz gerekir. Belgeyi kaydetmek için birden fazla yol vardır. Bunun için aşağıdaki yollardan birini kullanabiliriz: Hızlı Başlat Araç Çubuğu Kaydet düğmesini tıklayın. Dosya sekmesinde, Kaydet komutunu seçin. Ctrl + S tuşlarına basın. Oluşturmuş olduğunuz Word belgesindeki düzenlemeleri bilgisayara kaydetmek için yukarıdaki yollardan birini izlediğimiz zaman, belge daha önce kayıt edilemediği için bize kaydedeceğimiz Dosya adını ister. Dosya adını yazdıktan sonra pencerenin sol tarafında bulunan Gezinti bölmesinden belgeyi saklamak istediğimiz klasörü seçeriz. Belgeyi kaydetmek istediğimiz dizin ve klasörü pencerenin üst tarafında bulunan adres çubuğundan da yapmak mümkündür. Kaydedilecek klasör seçildikten sonra kaydet düğmesine basarsak yukarıdaki resimde de görüldüğü gibi İçerik adlı klasörün içine kaydedilmiş olur. Eğer belgeyi başka bir klasörün içinde saklamak istiyorsak adres çubuğundan bu klasöre gidip kaydet düğmesine basmamız gerekir.

16 Var Olan Belgeyi Açmak MS Word de daha önce oluşturduğumuz ve bilgisayarımıza kaydettiğimiz belgelerimizi açmak için iki yol izleyebiliriz. Bunlardan birincisi belgeyi kaydettiğimiz klasöre gidip dosya açmak için kullanabileceğimiz yollardan (üzerine çift tıklamak, seçip Enter tuşuna basmak gibi)birini kullanarak dosyayı açmaktır. Var olan belgeyi açmak için kullanabileceğimiz bir değer yolda Word programı çalışır durumdayken belgeninn bulunduğuu klasöre gidip açmak istediğimiz dosyayı seçerek aç komutuna tıklamaktır. Aç komutu Dosya sekmesinde, Hızlı Başlat Araç Çubuğunda (eklememiz gerekir) bulunur. Bunun dışında Ctrl+O klavye kısayol tuşu da Aç komutu işlevini görmektedir Belgeyi farklı bir isimle saklamak. Sık sık üzerinde çalıştığımız Word belgesinde düzenleme yaparız ve yeni bilgi gireriz. Yapmış olduğumuz düzenlemeleri saklamak için yukarıda tarif ettiğimiz kaydetme k seçeneklerinden birini kullanarak yapmış olduğumuz değişiklileri aynı ad ve klasörde saklamaya devamm ederiz. Ancak bazen yapılan değişiklikler farklı adlaa kaydetme ihtiyacı duyabiliriz. Örneğin çalıştığımız belgede her değişiklikk yaptığımızda eski versiyonunu korumak isteyebiliriz. Bu durumlarda düzenleme yaptığımız ve bilgi girdiğimiz var olan bir Word belgesinin adını ve/veyaa konumunuu değiştirerek farklı kaydedebiliriz. Bunun için Dosya sekmesindee Farklı Kaydet komutunu basmak gerekmektedir. Bunun dışındaki kaydetme seçenekleri var olan belgede değişiklik yaparakk kaydeder. Farklı belgeleri veya farklı konumda kaydetmek istediğimizde Fraklı Kaydet komutunu kullanmamız gerekiyor. Bu komuta tıkladığımız zaman Word belgesini ilk defa kayıt ederken karşımıza çıkan penceree açılır. Buradan kayıt yeri, dosya adı değiştirilerek belge kaydedildiler.

17 Belgeyi farklı dosya türüyle saklamak; örneğin, metin dosyası, RTF, HTML, şablon, yazılıma yönelik dosya uzantısı vs. MS Word ün eski versiyonları eklenti kurmak suretiyle Word 2010 hazırlamış olduğumuz belgeleri çalıştırabilmesine rağmen şayet Word 2010 den daha düşük sürüm veya kelime işlemci kullanan birileriyle belge paylaşacaksak belgeleri buna uygun olarak kaydetmemiz gerekir. Başka sözcük işlemcileri veya farklı dosya türü olan Word sürümlerini (örneğin, Word Belgesi veya Word Şablonu) kullanan kişilerle belge paylaşmak istediğinizde, belgeleri diğer dosya türlerinde kaydedebilirsiniz. Örneğin, Word de oluşturulan bir belgeyi açabilir, bunu Word'de değiştirebilir, sonra da Word Belgesi veya Word türünde kaydedebilirsiniz. Bunun dışında bir Web tarayıcısında görüntülemek üzere Web sayfası oluşturmak için Word'ü kullanıyorsanız, belgeleri Web sayfası türünde kaydedebilir ve bunları Web sunucusunda yayımlayabilirsiniz. Ayrıca, belgeleri Internet'teki bir FTP sitesine (bir Internet servis sağlayıcısı üzerinden Internet hesabınızın ve FTP sunucusuna belge kaydetme izninizin olması gerekir) de kaydedebilirsiniz Açık belgeler arasında geçiş. Windows ta açık olan pençeler arasında geçişten farklı olarak açık olan Word belgeleri üst üste gelecek şekilde bir araya gruplanmışlardır.

18 Fare işaretçisiyle üzerine geldiğimizde açık olan Word belgeleri yukarıdaki gibi küçükk pencerelerr şeklinde açılır ve istediğimiz belgeyi seçerek o belgeye geçiş yapmış oluruz. Açık olan belgeler arasında geçiş yapmak için Görünüm sekmesinden Pencerelerde Geçiş Yap komutu kullanılır Yardım fonksiyonlarının kullanımı. Microsoft Word 2010 ile çalışırken yardım almanın pek çok yolu vardır. Bu çok yönlü yardım sistemi sayesinde yardıma ihtiyaç duyduğunuzda, size rehberlik edecek ve v öneriler sunacak olan Office Yardım etkileşimli özelliği size yol gösterecektir. Microsoft Office Program P Adı Yardımı düğmesine tıkladığınızda veya klavyeden F1 tuşuna bastığınızda

19 Word Yardımı iletişim penceresi açılır. Bu pencerede sol üst tarafta bulunan Ara kutusuna arama yapmak istediğimiz anahtar kelimeyi yazar ve Ara komutuna basarsak ilgili kelimeyle ilgili yardım konuları listelenmiş olur. Yardım alma konusunda bir diğer yolda Ara kutusunun hemen üstünde bulunan İçindekiler Tablosunu Göster komutuna tıklayarak Word Yardımı iletişim penceresinde yardım alabileceğimiz konuların listesinin görünmesini sağlayabiliriz.

20 Belgeyi kapamak. Çalışmış olduğumuz Word belgesini kaydedip istediğimiz yerde sakladıktan sonra belgeyi kapatmak için birkaç yol izleyebiliriz. Birinci yol pencerenin sağ üst köşesinde yer alan Kapat komutuna tıklamaktır. Bir başka yol klavyeden Alt+F4 kısayolunu kullanmaktır. Dosya sekmesinde buluna Çıkış komutu bu iki yoldan farklı olarak açık olan bütün belgeleri kapatır Ayarların Yerleştirilmesi Belge Görünümleri. Farklı kullanıcılar veya farklı amaçlar için Word belgelerinde değişik görünümlerinde çalışma ihtiyacı duyulabilir. Görünüm sekmesi Belge Görünümleri komut grubu ve belgesinin sağ alt köşesinde yer alan düğmeler Word belgesinin değişik görünümlerde çalıştırmak kullanabiliriz. Sayfa Düzeni Görünümü Sayfa Düzeni Görünümü bize belgenin eksiksiz ve yazıcıdan çıkacak halini görüntülememizi sağlar. Dipnot, son not, alt ve üst bilgi gibi öğeleri içeren eksiksiz bir görünümm sunar.

21 Taslak Görünüm Belgenize hızlı ve kolay biçimde metin girmek ve düzenlemek için kullanabileceğimiz bir görünümdür. Bu görünümünde üst ve alt bilgi, dipnot ve son not gibi ek öğeler ve birden fazla sütün görünmez. Web Yerleşimi Görünümü Bu görünüm bize hazırlanmış olduğumuz belgenin web tarayıcısında nasıl görüneceğini gösterir. Böylece webte yayınlamak için hazırlamış olduğumuz belgedeki grafik ve resimleri bu görünüme uygun bir düzenleme yapma imkânı sağlar. Anahat Görünümü Anahat görünümüyle belgemizin örgütlenmiş yapısını, başlıkların düzeylerini görebiliyoruz Büyültme/Yakınlaştırma araçlarının kullanımı. Word belgemizde bazen ayrıntılara daha yakından bakmamız gerekebilir. Bu amaçla Görünüm sekmesinde Yakınlaştır Komut grubu ve Durum Çubuğunun sağ tarafında yakınlaştırma aracı bulunmaktadır. Yakınlaştırmak için kaydırıcıyı sağa, uzaklaştırmak için de sola sürüklememiz gerekmektedir. Kaydırıcının solundaki yüzde sayısı tıklatıldığında, bir yakınlaştırma yüzdesi belirtebildiğiniz Yakınlaştır iletişim kutusu açılır.

22 Açılan iletişim penceresinden yakınlaştırmayı ayarlayabiliriz. Yakınlaştırma için kullanabileceğimiz bir diğer yolda CTRL tuşunu basılı tutarak tekerleği ileri doğru, uzaklaştırmak için de geriye doğru döndürmektir Araç çubuklarını göstermek/gizlemek. Bazı durumlarda belgeyle çalışırken daha geniş çalışma alanına ihtiyaç duyabiliriz. Bu tür durumlarda şeridi gizleyebiliriz. Şerit'i geçici olarak gizlemek, onu kullanmak kadar kolaydır. Şeridi gizleme işlemi için etkin sekmeyi çift tıklamamızz yeterlidir.

23 Gruplar kaybolur ve böylece daha fazla kullanım alanımız olur. Tüm komutları yeniden görmek istediğimizde, grupları geri getirmek için etkin sekmeyi yine çift tıklamamız gerekir Yazdırılamayan karakterlerin gösterilmesi/gizlenmesi. Kelime işlemci programında veri girerken yazıcıdan çıktı aldığımızda veya Göster olarak işaretlemediğimizde görünmeyen bazı karakterler vardır. Kelimeler arasında kullandığımız boşluk karakteri, paragraf işaretleri, kesme işaretleri ve sekmeler bu karakterlere örnektir. Yazdırılamayan bu karakterler metin ve sayfa biçimiyle ilgili bilgileri göstermektedir. Giriş sekmesinde bulunan Tümünü Göster komutuna tıklayarak paragraf işaretleri ve biçimlendirme simgelerini görünür yapabiliriz. Bu işlemden sonra her Enter tuşuna bastığımızda paragrafın sonuna işaretinin eklendiğini, kelime sonunda boşluk tuşuna her bastığımızda küçük bir nokta konduğunu göreceksiniz. Ancak bu simgelerin hiç biri yazıcıdan çıktı aldığımız kâğıtta görünmezler. Bu simgeleri tekrar görünmez yapmak istediğimizde yine aynı şekilde komuta tıklamamız yeterlidir Temel İşlemler Word sayfası ve ayarlarını gördükten sonra kelime işlemcisi programlarının esas işlevi olan belgeye veri girme, seçmek ve düzenlemenin nasıl yapıldığını görebiliriz Veri Eklemek Oluşturacağımız Word belgelerinin birçoğunu kendimiz sıfırdan oluşturmamız gerekmektedir. Bunun için belge içine yazılacak bütün yazıları girmemiz icap edecektir. Daha önce de değindiğimiz gibi Word ekranı açıldıktan sonra klavyeden tuşlara basmamız belgeye veri giriş için yeterlidir. Ancak bunu yaparken dikkat etmemiz gereken bazı kurallar ve klavyede bulunmayan simge ve karakterler vardır Metin ekleme. Bir Word belgesinde yazı yazmak bir metni daktilo etmek kadar kolaydır. Bunun için belgeyi tıklayın ve ekleme noktası yanıp sönmeye başladığında yazmaya başlayın. Yazılı metin ekleme noktasının solunda belirecektir. Ekleme noktası, metnin belge içerisinde nerede görüneceğini işaret eder. Yazmış olduğunuz metin sağ kenar boşluğunu geçerse, Word metni bir sonraki satıra kaydırır. Microsoft Word de yazı yazarken dikkat edilmesi gereken birkaç nokta vardır. Word ile çalışırken ancak yeni bir paragrafa geçmek için Enter tuşu kullanılır. Bir satır sonuna geldiğinde alt satıra geçmek için kesinlikle Enter tuşunu kullanmayın. Word satırın dolduğunu kendisi anlar ve yeni bir alt satıra otomatik olarak geçer. Kelimler arasında boşluk bırakmak için ara çubuğuna bir kez basın Karakter arasında birden fazla boşluk bırakmak için boşluk tuşu kullanmayın. Bunun yerine Tab tuşunu kullanın.

24 Büyük harf yazmak için basın. Üst Karakter (Shift) tuşuu basılıyken yazmak istediğiniz harfin tuşuna Yazacağınız metnin tüm harfleri büyük ise Caps Lock tuşuna basın. b Klavyeden bir tuşa bastığımızda karakter, eklemee noktasının bulunduğu yerde çıkar Özel karakter, simge ekleme. Word belgesi oluştururken sadece klavye bulunan karakterleri değil bunların b dışında da bazı simgeleri ekleme ihtiyacı duyabiliriz. Örneğin ±,, µ gibi simgeleri eklemek için Ekle sekmesinde bulunan Simgeler komut grubu kullanılır. Simge komutunun altındaki ok işaretine tıkladığımızda açılan galeride en son kullanmış olduğumuz simgeler yer almaktadır. Kullanabileceğimizz diğer simgeleri görmek için Tüm simgeler komutuna tıkladığımızda

25 Simge iletişim penceresi açılır. Buradan kullanabileceğimiz diğer simgeleri de görebilir Veri Seçmek Metin üzerinde düzenleme ve biçimlendirm me işlemi yapabilmemiz için öncelikle işlem yapacağımız metnin seçili olması lazım. Bir metni değişik yollardan seçersiniz. Ancak bu işlem için genellikle klavye ve fare kullanılır Karakter, sözcük, satır, cümle, paragraf veya tüm metni seçmek. Klavyeyi kullanarak metni seçmek, yazarken elinizi klavyeden kaldırıpp fare götürmenizi gerektirmediği için dahaa verimli çalışmanızı sağlayacaktır. Klavye kullanımı, becerinizz geliştikçe artacaktır.

26 Seçim Klavye Kısayolu Yöntem Sağdan tek karakter seçmek Soldan tek karakter seçmek Sağdan tek kelime seçmek Soldan tek kelime seçmek Satır sonuna kadar seçmek Satır başına kadar seçmek Paragraf başına kadar seçmek Paragraf sonuna kadar seçmek Geçerli pencerenin sonuna kadar seçmek Geçerli pencerenin başına kadar seçmek Geçerli belgenin başına kadar seçmek Geçerli belgenin sonuna kadar seçmek Geçerli belgenin tümünü seçmek ÜstKrkt+ Sağ Ok ( ) ÜstKrkt+ Sol Ok ( ) Ctrl+ÜstKrkt+ Sağ Ok ( ) Ctrl+ÜstKrkt+ Sol Ok ( ) ÜstKrkt+End ÜstKrkt+Home Ctrl+ÜstKrkt+ Yukarı Ok ( ) Ctrl+ÜstKrkt+ Aşağı Ok ( ) Ctrl+Alt+ÜstKrkt+Page Down Ctrl+Alt+ÜstKrkt+Page Up Ctrl+ÜstKrkt+Home Ctrl+ÜstKrkt+End Ctrl+A Ekleme noktasını seçmek istediğimiz karakterin önüne getirdikten sonra ÜstKrkt+Sağ Ok tuşuna basın Ekleme noktasını seçmek istediğimiz karakterin sonuna getirdikten sonra ÜstKrkt+Sol Ok tuşuna basın Ekleme noktasını seçmek istediğimiz kelimenin önüne getirdikten sonra Ctrl+ÜstKrkt+Sağ Ok tuşuna basın Ekleme noktasını seçmek istediğimiz kelimenin önüne getirdikten sonra Ctrl+ÜstKrkt+Sol Ok tuşuna basın Ekleme noktasından itibaren satır sonuna kadar seçmek için ÜstKrkt+End tuşuna basın Ekleme noktasından itibaren satır başına kadar seçmek için ÜstKrkt+Home tuşuna basın Ekleme noktasından itibaren satır başına kadar seçmek için Ctrl+ÜstKrkt+Yukarı Ok tuşuna basın Ekleme noktasından itibaren satır sonuna kadar seçmek için Ctrl+ÜstKrkt+Aşağı Ok tuşuna basın Ekleme noktasından geçerli sayfanın sonuna kadar seçmek için Ctrl+Alt+ÜstKrkt+Page Down tuşlarına basın Ekleme noktasından geçerli sayfanın başına kadar seçmek için Ctrl+Alt+ÜstKrkt+Page Up tuşlarına basın Ekleme noktasından geçerli belgenin başına kadar seçmek için Ctrl+ÜstKrkt+Home tuşlarına basın Ekleme noktasından geçerli belgenin sonuna kadar seçmek için Ctrl+ÜstKrkt+End tuşlarına basın Geçerli belgenin tümünü seçmek için Ctrl+A tuşlarına basın Seçim işlemini yapmak için kullanılan yaygın yollardan biri de fare ile seçim yapmaktır.

27 Seçim Bitişik metin öğeler Sözcük ya da tek Öğe Yöntem Ekleme noktasını seçilecek metnin başlangıcına getirin, ya da istenilen metni seçmek için tıklayıp sürükleyin ve ardından da farenin düğmesini bırakın. Sözcük ya da öğeyi çift tıklayın. Paragraf Tüm bir satır Birden çok satır Metin ya da öğelerin çok sayıdaki bitişik olmayan kullanımları Bütün bir bölüm Paragrafı üç kez tıklayın ya da paragrafın yanındaki sol kenar boşluğunu çift tıklayın. Sol kenar boşluğunu tıklayın. Sol kenar boşluğunu tıklayıp sürükleyin. İlk öğeyi seçin (yukarıda anlatıldığı gibi), Ctrl tuşuna basın ve sonra belgenizin başka yerlerindeki ek metin ya da öğeleri seçin. Belgenizi Anahat görünümünde görüntüleyin ve bir başlığı çift tıklayın Büyük bir metin bloğu Seçimin başlangıcını tıklayın, seçimin en sonuna gidin ve sonra fareyle tıklarken ÜstKrkt tuşunu basılı tutun. Seçimi Genişlet Seçeceğiniz metnin en başını tıklayın, sonra durum çubuğundaki SEÇ modunu kullanan düğmesini çift tıklayın ve seçeceğiniz metnin en sonunu tıklayın. Seçimi metin blokları Genişlet modunu devre dışı bırakmak için Esc tuşuna basın ya da durum Dikey metin bloğu çubuğunda silik bir görünüm alması için SEÇ düğmesini çift tıklayın Alt tuşuna basın ve metin boyunca kayın. Belgenin tümü Sol kenar boşluğuna üç kez tıklayın ya da Ctrl+A tuşlarına basın Veri Düzenlemek Word belgesine bilgileri ekledikten sonra, belgenize yeni bir şeyler eklemek, içeriğini düzenlemek için üzerinde gezinmek gerekecektir. Daha önce öğrendiğimiz gibi kaydırma çubukları ile belge içinde hareket edebilir ve belgenin istediğimiz bir noktasına tıklayarak ekleme noktasının konumunu oraya değiştirebiliriz. Belge içinde gezinmek ve ekleme noktasını başka bir yere taşımak için kullanılan yollardan biri klavye kısayollarıdır. Bunları öğrenerek belge içinde gezinme hızımızı artırabiliriz. Aşağıdaki tabloda yaygın olarak kullanılan klavye kısayolları yer almaktadır.

MICROSOFT WORD 2010 BAŞLANGIÇ SEVİYESİ EĞİTİM İÇERİĞİ

MICROSOFT WORD 2010 BAŞLANGIÇ SEVİYESİ EĞİTİM İÇERİĞİ Orta Doğu Teknik Üniversitesi Middle East Technical University MICROSOFT WORD 2010 Instructional Technology Support Office Web adresi: http://its.metu.edu.tr Adres: GİSAM No:9 Tel: 210 35 71 E-posta: its@metu.edu.tr

Detaylı

MS WORD 1.BÖLÜM. Bölüm Adı: MS WORD EKRANI KULLANMAK Bölümün Amacı: MS Word ekranındaki menü, sekme, şerit, grup, düğme gibi kavramları tanıtmak.

MS WORD 1.BÖLÜM. Bölüm Adı: MS WORD EKRANI KULLANMAK Bölümün Amacı: MS Word ekranındaki menü, sekme, şerit, grup, düğme gibi kavramları tanıtmak. MS WORD 1.BÖLÜM Bölüm Adı: MS WORD EKRANI KULLANMAK Bölümün Amacı: MS Word ekranındaki menü, sekme, şerit, grup, düğme gibi kavramları tanıtmak. Neler Öğreneceksiniz? Bu bölümü bitiren kişi: 1. MS Word

Detaylı

MS WORD 1.BÖLÜM 3.1. MS WORD EKRANI KULLANMAK

MS WORD 1.BÖLÜM 3.1. MS WORD EKRANI KULLANMAK MS WORD 1.BÖLÜM Bölüm Adı: MS WORD EKRANI KULLANMAK Bölümün Amacı: MS Word ekranındaki menü, sekme, şerit, grup, düğme gibi kavramları tanıtmak. Neler Öğreneceksiniz? Bu bölümü bitiren kişi: 1. MS Word

Detaylı

Standart araç Çubuğu. Çalışma Alanı

Standart araç Çubuğu. Çalışma Alanı Bölüm 4: Kelime İşlemci Uygulaması Hazırlayan: Emine Cabı Bu konuyu bitirdiğinizde; o Kelime işlemci uygulamasını açabilecek, o Yeni belge açabilecek ve kapatabilecek, o Belgeyi kaydedebilecek, o Belgeyi

Detaylı

BİLGİSAYAR DERS NOTLARI İÇİNDEKİLER

BİLGİSAYAR DERS NOTLARI İÇİNDEKİLER WORD İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER...1 1. BÖLÜM...5 MICROSOFT WORD XP...5 GİRİŞ...5 MICROSOFT WORD'Ü BAŞLATMAK...6 ÇALIŞMA ORTAMI...6 ÇALIŞMA ORTAMININ ELEMANLARI...6 GÖRÜNÜM MENÜSÜ...8 EKLE MENÜSÜ...12 YARDIM

Detaylı

İçindekiler KISIM I: MICROSOFT OFFICE 2OO3'E GİRİŞ

İçindekiler KISIM I: MICROSOFT OFFICE 2OO3'E GİRİŞ İçindekiler KISIM I: MICROSOFT OFFICE 2OO3'E GİRİŞ BÖLÜM 1: MICROSOFT OFFICE 2003 PROGRAMLARINI YÜKLEME Microsoft Office 2003 Programlarını Değiştirme - Kaldırma Uygun Office 2003 Paketini Belirleyin BÖLÜM

Detaylı

M I C R O S O F T. K e l i m e İ ş l e m c i N e d i r? A r a ç ç u b u k l a r ı B E L G E L E R İ A Ç M A K - K A P A T M A K - K A Y D E T M E K

M I C R O S O F T. K e l i m e İ ş l e m c i N e d i r? A r a ç ç u b u k l a r ı B E L G E L E R İ A Ç M A K - K A P A T M A K - K A Y D E T M E K M I C R O S O F T W O R D K e l i m e İ ş l e m c i N e d i r? Kelime işlemci, bilgisayarda belge oluşturmak amacıyla kullanılan programlara verilen genel bir addır Bu programlar kağıda dökmek istediğimiz

Detaylı

MICROSOFT WORD 2010 İLERİ SEVİYE EĞİTİM İÇERİĞİ

MICROSOFT WORD 2010 İLERİ SEVİYE EĞİTİM İÇERİĞİ Orta Doğu Teknik Üniversitesi Middle East Technical University MICROSOFT WORD 2010 Instructional Technology Support Office Web adresi: http://its.metu.edu.tr Adres: GİSAM No:9 Tel: 210 35 71 E-posta: its@metu.edu.tr

Detaylı

Microsoft Office. Word 2007. Betül Bozyürük. Düzelti: Görkem Can. Grafik Uygulama: Barış Başaran. Genel Yayın Yönetmeni: Mehmet Çömlekçi

Microsoft Office. Word 2007. Betül Bozyürük. Düzelti: Görkem Can. Grafik Uygulama: Barış Başaran. Genel Yayın Yönetmeni: Mehmet Çömlekçi Microsoft Office Word 2007 Betül Bozyürük Düzelti: Görkem Can Grafik Uygulama: Barış Başaran Genel Yayın Yönetmeni: Mehmet Çömlekçi Copyright 2007, Bilge Adam A.Ş. Kitabın yayın hakları Bilge Adam a aittir.

Detaylı

WINDOWS İŞLETİM SİSTEMİ. OFİS PROGRAMLARI Değişik Kaynaklardan Derlenmiş Ders Notları

WINDOWS İŞLETİM SİSTEMİ. OFİS PROGRAMLARI Değişik Kaynaklardan Derlenmiş Ders Notları WINDOWS İŞLETİM SİSTEMİ OFİS PROGRAMLARI Değişik Kaynaklardan Derlenmiş Ders Notları Dr. Hüseyin TOROS İTÜ Bilişim Enstitüsü, Öğretim Görevlisi http://www.huseyintoros.com, huseyintoros@yahoo.com, 555

Detaylı

5. GÖSTERİ AYARLARI...35 5.1. Geçiş Efekti...35 5.2. Özel Canlandırma...36 5.3. Özel Slayt Gösterisi...40 5.4. Slayt Zamanlaması...41 5.5.

5. GÖSTERİ AYARLARI...35 5.1. Geçiş Efekti...35 5.2. Özel Canlandırma...36 5.3. Özel Slayt Gösterisi...40 5.4. Slayt Zamanlaması...41 5.5. İÇİNDEKİLER 1. BELGE İŞLEMLERİ...1 1.1. Arayüz...1 1.1.1. Giriş...1 1.1.2. Genel Görünüm...1 1.2. Sunu Görünümleri...3 1.3. Temel Sunu İşlemleri...4 1.3.1. Sunum Oluşturma...4 1.3.2. Kayıt işlemleri...5

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BÜRO YÖNETİMİ VERİ TABANI PROGRAMI - 3

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BÜRO YÖNETİMİ VERİ TABANI PROGRAMI - 3 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BÜRO YÖNETİMİ VERİ TABANI PROGRAMI - 3 Ankara, 2013 İÇİNDEKİLER AÇIKLAMALAR... ii GİRİŞ... 1 ÖĞRENME FAALİYETİ-1... 3 1. RAPORLAR... 3 1.1. Raporun Bölümleri... 4 1.2. Denetimler...

Detaylı

XP OFFICE WORD YAZILIM PROGRAMI

XP OFFICE WORD YAZILIM PROGRAMI XP OFFICE WORD YAZILIM PROGRAMI Word de bir doküman, tez veya kitap yazarken yapabileceğini bütün işlemleri bulabilirsiniz. Uzun bir dokümanı Word kullanarak hazırlamakla, daktilo kullanarak hazırlamak

Detaylı

MUSTAFA KEMAL ÜNİVERSİTESİ ADAY MEMUR HAZIRLAYICI EĞİTİMİ TEMEL BİLGİSAYAR EĞİTİMİ DERS NOTLARI

MUSTAFA KEMAL ÜNİVERSİTESİ ADAY MEMUR HAZIRLAYICI EĞİTİMİ TEMEL BİLGİSAYAR EĞİTİMİ DERS NOTLARI MUSTAFA KEMAL ÜNİVERSİTESİ ADAY MEMUR HAZIRLAYICI EĞİTİMİ TEMEL BİLGİSAYAR EĞİTİMİ DERS NOTLARI 1. ŞİFRE VE BİLGİ GÜVENLİĞİ Güvenliğin en zayıf ve en kritik halkası insandır! Evet, dışarda yüzbinlerce

Detaylı

BİLGİSAYARA GİRİŞ KURSU DERS NOTLARI

BİLGİSAYARA GİRİŞ KURSU DERS NOTLARI BİLGİSAYARA GİRİŞ KURSU DERS NOTLARI A. İÇİNDEKİLER TABLOSU A. İÇİNDEKİLER TABLOSU... 1 GİRİŞ BÖLÜMÜ... 3 A.1 Giriş:... 3 A.2 İşlem:... 3 A.3 Bellek:... 3 A.4 Çıkış:... 3 A.5 Donanım (Hardware):... 3 A.6

Detaylı

DOKUMANIN SONUNDA SADECE FORMÜLLERLE İLGİLİ ÖRNEK SORULAR VARDIR. ADRESİNDEN ULAŞABİLİRSİNİZ. BURADAKİ ÖRNEKLERİ İNCELEMEKTE FAYDA VAR.

DOKUMANIN SONUNDA SADECE FORMÜLLERLE İLGİLİ ÖRNEK SORULAR VARDIR. ADRESİNDEN ULAŞABİLİRSİNİZ. BURADAKİ ÖRNEKLERİ İNCELEMEKTE FAYDA VAR. EXCEL DOKÜMAN ALTTADIR DOKUMANIN SONUNDA SADECE FORMÜLLERLE İLGİLİ ÖRNEK SORULAR VARDIR. DERSTE YAPILAN ÖRNEKLERE http://obis.bayar.edu.tr/notlar/excelornekcalismalar/ ADRESİNDEN ULAŞABİLİRSİNİZ. BURADAKİ

Detaylı

1.ARAYÜZ. www.yazanadam.com. www.yazanadam.com

1.ARAYÜZ. www.yazanadam.com. www.yazanadam.com 1.ARAYÜZ Arayüz, Türk Dil Kurumu nun Büyük Türkçe Sözlüğü ne göre; bilgisayar yazılımlarının kullanıcı tarafından çalıştırılmasını sağlayan, çeşitli resimlerin, grafiklerin,yazıların yer aldığı ön sayfa

Detaylı

OPEN OFFİCE KULLANIM KILAVUZU

OPEN OFFİCE KULLANIM KILAVUZU OPEN OFFİCE KULLANIM KILAVUZU OpenOffice.org'nin Sistem Menüsünden Başlangıcı OpenOffice.org çoğu zaman işletim sisteminizin başlangıç menüsünden başlatılır. Sistem menünüz (başlangıç) birçok program için

Detaylı

Microsoft Office. PowerPoint 2007. Güleser Çakmak. Düzelti: C. Banu Üçüncüoğlu. Grafik Uygulama: Tuna Erkan. Genel Yayın Yönetmeni: Mehmet Çömlekçi

Microsoft Office. PowerPoint 2007. Güleser Çakmak. Düzelti: C. Banu Üçüncüoğlu. Grafik Uygulama: Tuna Erkan. Genel Yayın Yönetmeni: Mehmet Çömlekçi Microsoft Office Güleser Çakmak Düzelti: C. Banu Üçüncüoğlu Grafik Uygulama: Tuna Erkan Genel Yayın Yönetmeni: Mehmet Çömlekçi Copyright 2007, Bilge Adam A.Ş. Kitabın yayın hakları Bilge Adam a aittir.

Detaylı

ġekil 1 MS Word ÇalıĢma Sayfası

ġekil 1 MS Word ÇalıĢma Sayfası MS WORD 2003 GiriĢ Bu ünitede bir masaüstü yayıncılık programı olan Microsoft Word 2003 anlatılacaktır. Genel kullanım amaçları ve kelime işlemci olarak kullanım alanları sunulacaktır. Word programıyla,

Detaylı

Microsoft Word 2007. Mehmet Emin Vural. Sürüm 1.0

Microsoft Word 2007. Mehmet Emin Vural. Sürüm 1.0 Mehmet Emin Vural Sürüm 1.0 EKİM 2008 AÇIKLAMA Bu e-kitap Microsoft Office Yardım dosyalarının düzenlenmesi ile oluģturulmuģtur. İÇİNDEKİLER 1 WORD U TANIYALIM... 1 1.1 Word Nedir?... 1 1.2 Word ü Başlatma...

Detaylı

Metin Düzenleyici Kullanım Kılavuzu

Metin Düzenleyici Kullanım Kılavuzu Metin Düzenleyici Kullanım Kılavuzu 2012 - Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi 1 İçindekiler LibreOffice Writer...7 LibreOffice Writer Ekranını Tanıyalım...8 Menü Çubuğu...9 Standart Araç Çubuğu...10 Biçimlendirme

Detaylı

Microsoft Office PowerPoint 2007

Microsoft Office PowerPoint 2007 Microsoft Office PowerPoint 2007 Ders 1 Öğr.Gör. Serkan KORKMAZ Birecik - 2014 Programa Giriş Başlat Tüm Programlar Microsoft Office Microsoft Office Power Point 2 Ofis Programları -II Dosya Uzantısı 2003

Detaylı

Bölüm 4 Writer ile Başlamak

Bölüm 4 Writer ile Başlamak Başlangıç Kılavuzu Bölüm 4 Writer ile Başlamak LibreOffice ile Kelime İşlem Çevirmen: Ayhan YALÇINSOY Web:http://ayalcinsoy.wordpress.com E-posta: ayhanyalcinsoy@gmail.com Telif Hakkı Bu belgenin telif

Detaylı

BİLGİSAYAR KULLANIMI II DERS NOTU

BİLGİSAYAR KULLANIMI II DERS NOTU BİLGİSAYAR KULLANIMI II DERS NOTU B2K01: Microsoft Excel'e Giriş HESAP TABLOSU PROGRAMLARI 1 EXCEL İN TARİHİ 1 EXCEL KULLANIMI 2 SEÇME İŞLEMLERİ 3 GİRİŞ SEKMESİ 4 Giriş Sekmesi: Pano grubu 4 EGZERSİZ 4

Detaylı

VERİ YÖNETİMİ VE RAPORLAMA EĞİTİMİ DERS KİTABI

VERİ YÖNETİMİ VE RAPORLAMA EĞİTİMİ DERS KİTABI VERİ YÖNETİMİ VE RAPORLAMA EĞİTİMİ DERS KİTABI ÖĞRENME FAALİYETİ 1 ÖĞRENME FAALİYETİ 1 AMAÇ ÖĞRENME FAALİYETİ 1 Bilgisayar ortamında Veri tabanı programını kullanarak, istenilen özelliklere göre dosyalama

Detaylı

Impress Kullanım Kılavuzu

Impress Kullanım Kılavuzu Impress Kullanım Kılavuzu Yazan : Şenol ALDIBAŞ 2012 - Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi 1 İçindekiler LibreOffice Impress...6 LibreOffice Impress Ekranını Tanıyalım...7 Menü Çubuğu...8 Standart Araç

Detaylı

Microsoft Word Windows altında çalışan, özel işlemleri olan bir kelime işlem programıdır.

Microsoft Word Windows altında çalışan, özel işlemleri olan bir kelime işlem programıdır. Microsoft Word Microsoft Word Windows altında çalışan, özel işlemleri olan bir kelime işlem programıdır. En önemli özellikleri şöyle sıralanabilir. Yazılanlar bir satır sonuna eriştiğinde, otomatik olarak

Detaylı

Şekil 1- Publisher 2010 programının çalıştırılması

Şekil 1- Publisher 2010 programının çalıştırılması 1. HAFTA MICROSOFT PUBLISHER Basılı yayın hazırlama programı ile broşür, bülten, el ilanı, kartpostal, etiket, kartvizit, takvim, web sayfası ve benzerleri gibi her an lazım olabilecek birçok yayın özgün

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BÜRO YÖNETİMİ VERİ TABANI PROGRAMI 1 482BK0183

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BÜRO YÖNETİMİ VERİ TABANI PROGRAMI 1 482BK0183 T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BÜRO YÖNETİMİ VERİ TABANI PROGRAMI 1 482BK0183 Ankara, 2012 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı