Kurumsal Kimlik Kılavuzu

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Kurumsal Kimlik Kılavuzu"

Transkript

1 Kurumsal Kimlik Kılavuzu

2 İçindekiler 01.Giriş 1.1 Kurumsal Kimlik Kılavuzu Hakkında 1.2 Terminoloji 02. Temel Unsurlar 2.1 Amblem / Amblem Kullanımı / Logotype Oranlar Renkler Özel Renkler / Siyah - Beyaz Zeminli Kullanım Hatalı Kullanım Yazı Karakteri Farklı Logo ile Kullanım 03. Basılı İşler 3.1 Kurumsal Evrak Antetli Kağıt Kartvizit Torba Zarf / Büyük Boy Torba Zarf / Orta Boy Karton Dosya CD cover ve CD üstü sticker 3.2 Muhasebe Evrakları Fatura İrsaliye Gider Makbuzu 3.3 Dijital Formlar Dijital Antetli Kağıt Ppt Sunum Formatı E-posta İmza Formatı 04. P.O.P 4.1 USB Bellek

3 01. Giriş 1.1 Kurumsal Kimlik Kılavuzu Hakkında 1.2 Terminoloji

4 01. Giriş 1.1 Kurumsal Kimlik Kılavuzu Hakkında Kurumsal kimlik, bir kuruluşun temel stratejileri doğrultusunda görsel bir bütünlük sağlayarak kendini ifade etme biçimidir. Eral Yıkım ın görsel ve algısal iletişimine dair ortak bir dil oluşturmak üzere hazırlanan bu kılavuz, aynı zamanda Eral Yıkım ın kurumsal itibarını oluşturmakta ve tüm uygulamalarda sahip olduğumuz bu ortak dilin kurumun fiziksel yapısının bir yansıması olarak hedef kitleye ulaşmasını sağlamaktadır. Kurumsal kimlik kurumun imzasıdır ve bu yönüyle değişime kapalıdır. Kurumsal kimlik çalışmasında çalışmanın temeli firma logo veya amblemi üzerine kurulmuştur. Logo ve amblem renklerinin her durumda aynı değerde basılması, fontların hiçbir zaman değişmemesi bu çalışmanın temelini oluşturur. Özellikle renk bilgisinin taşınması, değişmemesi için renklerin pantone numaraları belirtilir. Kurumsal kimlik firma için oluşturduğu imajla, tüketicinin aklına kazınır. Bu yönüyle firmanın reklam yatırımlarının başarılı olmasını sağlayan çalışmalardan biridir. Bu kılavuz, Eral Yıkım ın tüm görsel kimlik öğelerinin tanımlanması ve uygulama alanlarındaki teknik şartları belirlemek için hazırlanmış olup, kurumsal kimlik bütünlüğünün sağlanabilmesi için tüm iletişim faaliyetlerinde bu kılavuzda belirtilen kurallara uyulması gerekmektedir.

5 01. Giriş 1.2 Terminoloji Html: Hyper Text Markup Language. Web sayfası programlama dilidir. İtalik: Yatık yazı karakteridir. Kontur (Outline): Belirli bir şeklin veya yazının yalnızca dış çizgileriyle belirtilmesi; ya da dışına belli bir kalınlıkta çizilen çizgidir. Logotayp: Bir kuruluşun adının bilinen ya da yeniden tasarlanan yazı karakteriyle kendine has bir şeklide oluşturulmasıdır. Örnek: Eral Yıkım Logotaypı Kılavuz Çizgi (Guide): Sayfa yerleşimlerinde marjinleri, metin ve fotoğraf alanlarını vb. belirlemek amacıyla kullanılan yardımcı çizgilerdir. Marjin: Sayfa düzenlemesi yapılırken üstten, alttan ve yanlardan bırakılan boşluklardır. Narrow: Bir yazı karakterindeki harflerin yükseklikleri değişmeden belli oranlarda dağıtılmasıdır. Pantone: Baskı işlerinde renk birliği ve uyumu sağlamak amacıyla oluşturulmuş ve kodlanmış standart renklerin yer aldığı uluslararası renk sistemidir. Parlak yüzeyli kağıtlarda Pantone C (coated), mat yüzeyli kağıtlarda ise Pantone U (uncoated) renk değerleri kullanılmaktadır. Pdf: Portable Document Format. Adobe Acrobat programı dosya formatıdır. Küçük dosya boyutları nedeniyle özellikle internet üzerinden dosya alışverişinde en çok tercih edilen ve en yaygın formattır. Pixel: Picture Element. Resim (bitmap) formatını oluşturan en küçük elemandır. Ppt: Microsoft PowerPoint programı dosya formatıdır. Punto: Tipografik ölçü birimidir. RGB: Tüm renklerin Red, Green, Blue renklerinin karışımında oluştuğu renk formatıdır. Serifli: Tırnaklı yazı tipidir. Örnek: Times New Roman Serifsiz: Tırnaksız yazı tipidir. Örnek: Helvetica Şablon (Template): Yeni dokümanların oluşturulmasında kullanılmak üzere sayfa düzenlemesi yapılmış hazır dosyalardır. Tipografi: Yazı tercihi ve düzenidir. Vektör: Çizim, çizgilerden oluşan dosyadır. Büyütüldüğünde kalite kaybı olmaz. Web Tarayıcı (Web Browser): Html programlama dili ile yazılmış sayfaların görüntülenmesini sağlayan programdır. Hypertext Transfer protokolü kullanılarak internet üzerindeki sitelerde bulunan Html sayfalarını görüntülemek için kullanılır. En bilinen örnekleri Microsoft Internet Explorer ve Firefox programlarıdır. Yaklaşma Mesafesi (Clear Space): Belli bir şeklin veya yazının çerçevesinde bırakılması gereken minimum boş alandır.

6 01. Giriş 1.2 Terminoloji Alan Adı (Domain Name): Web sitesi adresi, adresindeki www, uluslararası domain uzantısıdır ve daha çok ticari kuruluşlar için kullanılır. "eralyikim" site adını gösterir. Amblem: Bir şirketi, kuruluşu ya da markayı simgeleyen şekil, desen, harf, vb. öğelerden oluşan tasarım öğesidir. (Örnek: Eral Yıkım Amblemi) Baskı Tabanlı (Paper Based): Basılarak çoğaltılacak dokümanlar ve uygulamalardır. Basıma Uygun Yazı Tipi: Baskı tabanlı uygulamalarda kullanıma uygun yazı tipleridir. Başlık (Title Case): Bir yazının tüm sözcük baş harflerinin büyük harfle yazılmasıdır. (Örnek: Eral Yıkım) Bitmap: Resim; piksellerden oluşan dosyadır. Büyütüldüğünde pikseller de büyüyeceğinden kalite kaybı olacaktır. Bold: Bir yazı karakterinin siyah (daha kalın) versiyonudur. Büyük Harf (Uppercase): Bir yazının tüm harflerinin büyük harfle yazılmasıdır. (Örnek: ERAL YIKIM) Cdr: CorelDraw grafik programının vektörel bilgi içeren dosya formatıdır. CMYK: Tüm renklerin Cyan, Magenta, Yellow, Black, renklerinin karışımından oluştuğu renk formatıdır. Baskı işlerinde kullanılır. Çözünürlük (Resolution): Bir mesajın içinde bulundurduğu detay miktarının piksel noktaları olarak ölçülmesidir. Dişi(Negatif): Koyu renk fon üzerine açık renk baskıdır. Dpi: Dot per inch in kısaltması olan çözünürlük birimidir. Ekran Tabanlı (Screen Based): Ekranda izlenecek veya bilgisayar aracılığıyla duvara yansıtılarak gösterilecek uygulamalar; PowerPoint sunuşlar, multimedya uygulamaları, web siteleri, intranet /extranet uygulamaları ekran tabanlı uygulamalardır. Ekrana Uygun Yazı Tipi: Ekran tabanlı uygulamalar için özel olarak geliştirilmiş ve daha iyi sonuç veren Verdena, Tahoma gibi yazı tipleridir. Eps: Encapsulated Postscript. Hem Mac, hem de PC lerdeki grafik programlarının okuyabildiği vektör ve resim bilgilerini içeren dosya formatıdır. Erkek(Pozitif): Açık renk fon üzerine koyu renk baskıdır. Farazi Metin (Dummy Text): Dokümanlarda metin yerleşimi ve yazı tipini göstermek için gerçek metinler yerine örnek olsun diye kullanılan metinlerdir. Örnek: Lorem ipsum dolor sit amet Font: Yazı tipidir. Gri Tonları (Greyscale): Yalnızca gri tonlarından oluşan resim ve şekillerdir. Hexadecimal: Html sayfalarında kullanılan RGB renk kodlarının onaltılık sayı sistemindeki karşılığıdır.

7 02. Temel Unsurlar 2.1 Amblem / Amblem Kullanımı / Logotype Oranlar Renkler Özel Renkler / Siyah - Beyaz Zeminli Kullanım Hatalı Kullanım Yazı Karakteri Farklı Logo ile Kullanım

8 02. Temel Unsurlar 2.1 Amblem / Amblem Kullanımı / Logotype Oranlar Amblem a olarak adlandırılan uzunluk ölçüsü birimi temel alınarak çizilir. Amblemin içinde yer aldığı dikdörtgen alan 31a x 8a oranlarındadır. Amblem çizilirken biçim ve orantıları kesinlikle değiştirilmemelidir. 31a a a 8a

9 02. Temel Unsurlar 2.1 Amblem / Amblem Kullanımı / Logotype Renkler Amblem renkleri Pantone 3292 C ve 335 C dir. Bu renkleri basılı ve elektronik ortamlarda kullanılmak üzere CMYK, RGB ve Hexadecimal ( Html ) değerleri de verilmiştir. Basılı dokümanlarda, parlak yüzeyli kağıtlarda Pantone C ( coated ), mat yüzeyli kağıtlarda Pantone U ( uncoated ) renk değerleri kullanılmalıdır. Pantone CMYK RGB Hexadecimal (Html) 3292 C C:100, M:41, Y:67, K:33 R:0 G:87 B:79 # 00574f 335 C C:100, M:26, Y:74, K:13 R:0 G:121 B:95 # 00795f

10 02. Temel Unsurlar 2.1 Amblem / Amblem Kullanımı / Logotype Özel Renkler / Siyah - Beyaz Tek renk baskıda kullanılacak renkler: Siyah-beyaz kullanımda beyaz zeminde logonun tamamı siyah olmalıdır. Gri tonlarında (grayscale) kullanımda logonun tamamı gri renkte olmalıdır. Siyah-beyaz kullanımda siyah zeminde logonun tamamı beyaz olmalıdır.

11 02. Temel Unsurlar 2.1 Amblem / Amblem Kullanımı / Logotype Zeminli Kullanım Amblem yeşil renkleri büyesinde barındırdığından zemin rengi, amblem renklerinden hiçbirine yakın tonlarda olmamalıdır. Yakın tonlar amblemin görünürlülüğünü azaltacaktır. Amblemin ideal zemin rengi beyazdır.

12 02. Temel Unsurlar 2.1 Amblem / Amblem Kullanımı / Logotype Hatalı Kullanım Logolar yanlış kullanıma örnek olması amacıyla verilmiştir. Bu tarz kullanımlardan kesinlikle kaçınılmalıdır. Logo amblemin üstünde kullanılamaz. Logo amblemin sağında kullanılamaz. Logo amblem olmadan kullanılamaz. Logo ve amblem renkleri değiştirilemez.

13 02. Temel Unsurlar 2.1 Amblem / Amblem Kullanımı / Logotype Yazı Karakteri Kurumsal yazı tipi Myriad Pro olarak belirlenmiştir. Her türlü basılı doküman ve tanıtım malzemelerinde Myriad Pro yazı tipi kullanılmalıdır. Myriad Pro 1992 yılında geliştirilmiş bir yazı tipidir. Okunurluluk oranının yüksek olmasından dolayı çoğu dergi ve gazete Myriad Pro yu tercih etmektedir. Günümüzde Myriad Pro hemen her PC de bulunmaktadır. Myriad Pro Regular Myriad Pro Semi Bold Myriad Pro Semi Bold İtalic Myriad Pro Light SemiExtended Myriad Pro Light SemiExtended İtalic Myriad Pro Light SemiExtended Myriad Pro Light SemiExtended İtalic Myriad Pro Bold SemiExtended Myriad Pro Bold SemiExtended İtalic abcçdefgğhıijklmnoöprsştuüvyz ABCÇDEFGĞHIİJKLMNOÖPRSŞTUÜVYZ :;(*! ) abcçdefgğhıijklmnoöprsştuüvyz ABCÇDEFGĞHIİJKLMNOÖPRSŞTUÜVYZ :;(*! ) abcçdefgğhıijklmnoöprsştuüvyz ABCÇDEFGĞHIİJKLMNOÖPRSŞTUÜVYZ :;(*! ) abcçdefgğhıijklmnoöprsştuüvyz ABCÇDEFGĞHIİJKLMNOÖPRSŞTUÜVYZ :;(*! ) abcçdefgğhıijklmnoöprsştuüvyz ABCÇDEFGĞHIİJKLMNOÖPRSŞTUÜVYZ :;(*! ) abcçdefgğhıijklmnoöprsştuüvyz ABCÇDEFGĞHIİJKLMNOÖPRSŞTUÜVYZ :;(*! ) abcçdefgğhıijklmnoöprsştuüvyz ABCÇDEFGĞHIİJKLMNOÖPRSŞTUÜVYZ :;(*! ) abcçdefgğhıijklmnoöprsştuüvyz ABCÇDEFGĞHIİJKLMNOÖPRSŞTUÜVYZ :;(*! ) abcçdefgğhıijklmnoöprsştuüvyz ABCÇDEFGĞHIİJKLMNOÖPRSŞTUÜVYZ :;(*! )

14 02. Temel Unsurlar 2.1 Amblem / Amblem Kullanımı / Logotype Farklı Logo ile Kullanım Logonun net algılanabilmesi için çevresinde belli bir boş alan bırakılmalıdır. Logomuz ikinci bir logo ile beraber kullanılacağı zaman bırakılacak minimum boş alan aşağıda belirtilmiştir. x x/4 x x/4

15 03. Basılı İşler 3.1 Kurumsal Evrak Antetli Kağıt Kartvizit Torba Zarf / Büyük Boy Torba Zarf / Orta Boy Karton Dosya CD cover ve CD üstü sticker 3.2 Muhasebe Evrakları Fatura İrsaliye Gider Makbuzu 3.3 Dijital Formlar Dijital Antetli Kağıt Ppt Sunum Formatı E-posta İmza Formatı

16 Ölçek: 1/3 Ölçüler cm olarak verilmştir. 03. Basılı İşler 3.1 Kurumsal Evrak Antetli Kağıt Boyut: 21 cm x 29,7 cm (A4) Kağıt: 1. Hamur 110 gr. Renk: Pantone 3292 C / Pantone 335 C İletişim Bilgileri: Pantone 3292 C İkonlar: Pantone 335 C 3,9 1 1,1 1,2 Lorem ipsum Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet dolore magna aliquam erat volutpat. Ut wisi enim ad minim veniam, quis nostrud exerci tation ullamcorper suscipit lobortis nisl ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis autem vel eum iriure dolor in hendrerit in vulputate velit esse molestie consequat, vel illum dolore eu feugiat nulla facilisis at vero eros et accumsan et iusto odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril delenit augue duis dolore te feugait nulla facilisi. Nam liber tempor cum soluta nobis eleifend option congue nihil imperdiet doming id quod mazim placerat facer possim assum. Typi non habent claritatem insitam; est usus legentis in iis qui facit eorum claritatem. Investigationes demonstraverunt lectores legere me lius quod ii legunt saepius. Claritas est etiam processus dynamicus, qui sequitur mutationem consuetudium lectorum. Mirum est notare quam littera gothica, quam nunc putamus parum claram, anteposuerit litterarum formas humanitatis per seacula quarta decima et quinta decima. Eodem modo typi, qui nunc nobis videntur parum clari, fiant sollemnes in futurum. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet dolore magna aliquam erat volutpat. Ut wisi enim ad minim veniam, quis nostrud exerci tation ullamcorper suscipit lobortis nisl ut aliquip ex ea commodo consequat nobis eleifend optiont doming id quod mazim placerat facer possim assum. Typi non habent claritatem insitam; est usus legentis in iis qui facit eorum claritatem. Investigationes demonstraverunt lectores legere me lius quod ii legunt saepius. Claritas est etiam processus dynamicus, qui sequitur mutationem consuetudium lectorum. Mirum est notare quam littera gothica, quam nunc putamus parum claram, anteposuerit litterarum formas humanitatis per seacula quarta decima et quinta decima. Eodem modo typi, qui nunc nobis videntur parum clari, fiant sollemnes in futurum. Veko Giz Plaza Meydan Sokak 20/72 Maslak, İSTANBUL (pbx) eralyikim.com 0,5 0,7 19,2 0,7

17 Ölçek: 1/1 Ölçüler cm olarak verilmştir. 03. Basılı İşler 3.1 Kurumsal Evrak Kartvizit Boyut: 8,5 cm x 5 cm Kağıt: 350 gr Mat Kuşe Renk: Pantone 3292 C Pantone 335 C Ad, Soyad: Pantone 3292 C Ünvan: Pantone 335 C İletişim Bilgileri: Pantone 3292 C İkonlar: Pantone 335 C Çizgiler: Pantone 3272 C Mücellit: Mat selofon 0,5 0,4 1,6 ÖN Rıza Hüseyin Erkanlı Genel Müdür 0,4 0,5 ARKA Rıza Hüseyin Erkanlı General Director

18 Ölçek: 1/4 Ölçüler cm olarak verilmştir. 03. Basılı İşler 3.1 Kurumsal Evrak Torba Zarf / Büyük Boy Boyut: 33 cm x 45 cm Kağıt: 1. Hamur 110 gr. Renk: Pantone 3292 C Pantone 335 C İletişim Bilgileri: Pantone 3292 C İkonlar: Pantone 335 C Çizgiler: Pantone 3272 C Mücellit: Özel Bıçak 1,4 1,4 2 1,4

19 Ölçek: 1/3 Ölçüler cm olarak verilmştir. 03. Basılı İşler 3.1 Kurumsal Evrak Torba Zarf / Orta Boy Boyut: 22,5 cm x 30cm Kağıt: 1. Hamur 110 gr. Renk: Pantone 3292 C Pantone 335 C İletişim Bilgileri: Pantone 3292 C İkonlar: Pantone 335 C Çizgiler: Pantone 3272 C Mücellit: Özel Bıçak 1,4 1,4 2 1,4

20 Ölçek: 1/4 Ölçüler cm olarak verilmştir. 03. Basılı İşler 3.1 Kurumsal Evrak Karton Dosya Boyut: 44 cm x 54 cm Kağıt: 350 gr. mat kuşe Renk: Pantone 3292 C Pantone 335 C İletişim Bilgileri: Pantone 3292 C İkonlar: Pantone 335 C Mücellit: İç ve dış mat selofon, kırım ve özel bıçak 9,8 9,7 14 2,6 12,7 1,2 Veko Giz Plaza Meydan Sokak 20/72 Maslak, İSTANBUL (pbx) eralyikim.com

21 Ölçek: 1/4 Ölçüler cm olarak verilmştir. 03. Basılı İşler 3.1 Kurumsal Evrak Karton Dosya Boyut: 44 cm x 54 cm Kağıt: 350 gr. mat kuşe Renk: Pantone 3292 C Pantone 335 C İletişim Bilgileri: Pantone 3292 C İkonlar: Pantone 335 C Mücellit: İç ve dış mat selofon, kırım ve özel bıçak Dosya Ön (açık) Dosya Ön (kapalı)

22 Ölçek: 1/3 Ölçüler cm olarak verilmştir. 03. Basılı İşler 3.1 Kurumsal Evrak CD Cover Boyut: 12,5 cm x 12,5 cm Kağıt: 300 gr Mat kuşe Renk: Pantone 3292 C Pantone 335 C İletişim Bilgileri: Pantone 3292 C İkonlar: Pantone 335 C Çizgiler: Pantone 3272 C Mücellit: Dış mat selofon, özel bıçak 3 6,5 3 3,7 1,8 2,1 3,8 0,8 Veko Giz Plaza Meydan Sokak 20/72 Maslak, İ S T A N B U L eralyikim.com 5,1 2,3 5,1 1,6 2,6 8,3

23 Ölçek: 1/1 Ölçüler cm olarak verilmştir. 03. Basılı İşler 3.1 Kurumsal Evrak CD Üstü Sticker Boyut: 12 cm x 12 cm Kağıt: Kuşe Sticker Kağıdı Renk: Pantone 3292 C Pantone 335 C İletişim Bilgileri: Pantone 3292 C İkonlar: Pantone 335 C Çizgiler: Pantone 3272 C Mücellit: Özel bıçak 5,4 8,7 Veko Giz Plaza Meydan Sokak 20 / 72 Maslak, İ S T A N B U L eralyikim.com 2,8

24 Ölçek: 1/3 Ölçüler cm olarak verilmştir. 03. Basılı İşler 3.2 Muhasebe Evrakları Fatura Boyut: 21 cm x 29,7 cm (A4) Kağıt: Otokopi Renk: Pantone 3292 C Pantone 335 C İletişim Bilgileri: Pantone 3292 C İkonlar: Pantone 335 C 5, ,8 ERAL YIKIM VE ATIK DÖNÜŞÜM A.Ş. Vişnezade Mah. Süleyman Seba Cd. BJK Plaza, A Bl., N.92, D.105/A Beşiktaş / İSTANBUL Tel : Fax : Mecidiyeköy V.D ,6 Sayın FATURA Tarih : 4,8 Müşteri V.D. Seri : Hesap No : Sıra No : İrsaliye No : Mal Kodu Malın Cinsi Miktar Birim Fiyat Tutar 16 Yalnız: 5 TTK nın 34. maddesine göre 8 gün içerisinde itiraz edilmeyen faturaların içeriği kabul edilmiş sayılır.

25 Ölçek: 2/3 Ölçüler cm olarak verilmştir. 03. Basılı İşler 3.2 Muhasebe Evrakları İrsaliye Boyut: 14,8 cm x 21 cm (A5) Kağıt: Otokopi Renk: Pantone 3292 C Pantone 335 C İletişim Bilgileri: Pantone 3292 C İkonlar: Pantone 335 C 3, ,8 2 1,7 0,5 0,5 0,5 Sayın Müşteri V.D. Hesap No : İrsaliye No : ERAL YIKIM VE ATIK DÖNÜŞÜM A.Ş. Vişnezade Mah. Süleyman Seba Cd. BJK Plaza, A Bl., N.92, D.105/A Beşiktaş / İSTANBUL Tel : Fax : Mecidiyeköy V.D SEVK İRSALİYESİ Tarih : Seri : Sıra No : Malın Cinsi Miktar Birim Fiyat 0,5 0,7 Teslim Alan Teslim Eden Fatura tarihinden itibaren 8 gün sonraki itirazlar geçersizdir. Nakliye, sigorta, yoldaki zarar ve ziyan müşteriye aittir. 1,3

26 Ölçek: 2/3 Ölçüler cm olarak verilmştir. 03. Basılı İşler 3.2 Muhasebe Evrakları Gider Makbuzu Boyut: 14,8 cm x 21 cm (A5) Kağıt: Otokopi Renk: Pantone 3292 C Pantone 335 C İletişim Bilgileri: Pantone 3292 C İkonlar: Pantone 335 C 0,7 2,9 5 5,5 0,8 2 ERAL YIKIM VE ATIK DÖNÜŞÜM A.Ş. Vişnezade Mah. Süleyman Seba Cd. BJK Plaza, A Bl., N.92, D.105/A Beşiktaş / İSTANBUL Tel : Fax : Mecidiyeköy V.D GİDER PUSULASI 4,6 Tarih : Seri : Sıra No : İŞİN MAHİYETİ CİNSİ ADEDİ FİYATI TUTARI 9 Toplam Tevkif Edilen Gelir Vergisi Oranı % Tutarı Kesinti Toplamı Ödenecek Net Tutar 3,3 Yalnız: TL den yukarıda belirtilen hizmet bedelini aldım. 1,3 1 ADI-SOYADI: ADRESİ: PLAKA: İMZA

27 03. Basılı İşler 3.3 Dijital Formlar Dijital Antetli Kağıt Boyut: 21 cm x 29,7 cm (A4) Veko Giz Plaza Meydan Sokak 20/72 Maslak, İSTANBUL (pbx) eralyikim.com

28 03. Basılı İşler 3.3 Dijital Formlar Ppt Sunum Formatı Kapak PowerPoint sunum hazırlanırken bu kılavuzun CD sinde yer alan şablon ( template ) kullanılmalıdır. Şablonda yer alan başlık ve yazıların yerleri değiştirilmemelidir. Tüm sayfalarda yazı tipi büyüklüğü aynı olmamalı, sayfadan sayfaya değiştirilmelidir. Sayfalar çok fazla yazı, grafik, resim içermemeli, rahat okunur olmalıdır. Metni desteklemeyen gereksiz ikon, şekil vb. kullanılmamalıdır. Amblem ve Logotayp Kesinlikle deforme edilmemeli, oranları bozulmamalıdır. Amblem renklerinin RGB veya Html karşılıkları kullanılmalı, renkler kesinlikle değiştirilmemelidir. Amblem ve Logotaypın >Minimum yaklaşma mesafeleri >Renkli zemin üzerinde kullanımı > Yanlış kullanım örnekleri vb. için Temel Kurallar bölümüne bakınız. Yazı Tipi PowerPoint sunumlar için önerilen yazı tipi Myriad Pro ailesidir. Tip Sayfalar ANA BAŞLIK ALT BAŞLIK Metin alanı Metin alanı Metin alanı Metin alanı Metin alanı Metin alanı Metin alanı Metin alanı Metin alanı Metin alanı Metin alanı Metin alanı Metin alanı Metin alanı Metin alanı Metin alanı Metin alanı Metin alanı Metin alanı Metin alanı Metin alanı Metin alanı Metin alanı Metin alanı Metin alanı MART 2014 Arka Kapak

29 03. Basılı İşler 3.3 Dijital Formlar E-posta İmza Formatı 394 px 140 px Rıza Hüseyin Erkanlı Genel Müdür Veko Giz Plaza Meydan Sokak 20 / 72 Maslak, İ S T A N B U L eralyikim.com

30 04. P.O.P 4.1 USB Bellek

31 04. P.O.P 4.1 USB Bellek Promosyon üzeri uygulamalarda tek renk kullanımı önerilmektedir. USB bellek temsili kullanılmışır.

32

Baskı Tabanlı (Paper Based): Basılarak çoğaltılacak dokümanlar ve uygulamalardır.

Baskı Tabanlı (Paper Based): Basılarak çoğaltılacak dokümanlar ve uygulamalardır. 01.GİRİŞ Kurumsal kimlik, bir kuruluşun temel stratejileri doğrultusunda görsel bir bütünlük sağlayarak kendini ifade etme biçimidir. Eral Atık ın görsel ve algısal iletişimine dair ortak bir dil oluşturmak

Detaylı

Kurumsal Kimlik Kılavuzu

Kurumsal Kimlik Kılavuzu Kurumsal Kimlik Kılavuzu İçindekiler 1 GİRİŞ 1.1 Marka Kent Konseyi nin Mesajı 1.2 Kurumsal Kimlik Hakkında 1.3 Terminoloji 2 TEMEL UNSURLAR 2.1 Amblem / Amblem Kullanımı / Logotype 2.1.1 Oranlar 2.1.2

Detaylı

Kurumsal Kimlik Klavuzu

Kurumsal Kimlik Klavuzu Kurumsal Kimlik Klavuzu İçindekiler 01. GİRİŞ 01.1 Rektör Prof. Dr. Orhan BÜYÜKALACA nın Mesajı 01.2 Kurumsal Kimlik Hakkında 01.3 Terminoloji 02. TEMEL UNSURLAR 02.1 Amblem / Amblem Kullanımı / Logotype

Detaylı

KURUMSAL KİMLİK KLAVUZU

KURUMSAL KİMLİK KLAVUZU KURUMSAL KİMLİK KLAVUZU Amblem ve Logo ERS Sembolü (Amblem) ERS Logo ERS Amblem ve Logo birlikte 1 Amblem ve Logo Farklı Ölçülerde Kullanımı Amblem ve Logo nun farklı ölçülerde kullanılması Verilen ölçüler

Detaylı

KURUMSAL KİMLİK REHBERİ

KURUMSAL KİMLİK REHBERİ KURUMSAL KİMLİK REHBERİ Memduh Boydak Mütevelli Heyet Başkanı Değerli Arkadaşlarım, Melikşah Üniversitesi olarak, geliştirdiğimiz eğitim stratejileriyle ve yaptığımız doğru hamlelerle bir dünya üniversitesi

Detaylı

Size de çok iyi gelecek. Kurumsal Kimlik Rehberi

Size de çok iyi gelecek. Kurumsal Kimlik Rehberi Size de çok iyi gelecek Kurumsal Kimlik Rehberi TEMEL İLKELER Bu kılavuz; kurumsal kimliğin temel öğelerini, logoyu, logonun biçimlerini içerir. Uygulayıcı kişiler ve kuruluşların Kadoil ile ilgili hazırladıkları

Detaylı

Ben ve Kök Hücrem. Kök Hücre (İlik) Nakilleri İçin Bir Rehber

Ben ve Kök Hücrem. Kök Hücre (İlik) Nakilleri İçin Bir Rehber Ben ve Kök Hücrem Kök Hücre (İlik) Nakilleri İçin Bir Rehber Ben ve Kök Hücrem Kök Hücre (İlik) Nakilleri İçin Bir Rehber Kanserle Dans Derneği Yayınları Eylül - 2013 İçindekiler 01 03 04 05 06 07 11

Detaylı

01. GÖRSEL İFADE STANDARTLARI

01. GÖRSEL İFADE STANDARTLARI Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Kurumsal Kimlik Rehberi 2013 İçindekiler Sunuş 5 Önsöz 7 01. GÖRSEL İFADE STANDARTLARI 1. HSYK logosu 10 2. HSYK Logosu Çizim Standartları ve Ölçüleri 12 3. HSYK Logosu

Detaylı

İçindekiler Bölüm 1 Bölüm 2 Bölüm 3

İçindekiler Bölüm 1 Bölüm 2 Bölüm 3 Kimlik Rehberi İçindekiler 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 Bölüm 1 Koç Sembolü Vehbi Koç Vakfı Yazısı Vehbi Koç Vakfı Logotaypı Oranlar Güvenlik Alanı Minimum Boyut Renk Logotaypın Farklı Zeminlerde Kullanımı

Detaylı

Ahmet DAVUTOĞLU GENEL BAŞKAN ve BAŞBAKAN

Ahmet DAVUTOĞLU GENEL BAŞKAN ve BAŞBAKAN Saygıdeğer Ak Parti Milletvekili Adayları, Türkiye, 7 Haziran 2015 tarihinde genel seçimlere gidecek ve önümüzdeki dönem milletimizi temsil edecek olan milletvekillerini seçecektir. Partimiz, devletimize

Detaylı

KURUMSAL KİMLİK KILAVUZU

KURUMSAL KİMLİK KILAVUZU KURUMSAL KİMLİK KILAVUZU Kurumsal Kimliğin Önemi Her kurum kendi içerisinde bütünleşik bir yapıya sahiptir. Kurumun dış dünyada duruşu ise kurumsal kimliğiyle doğru orantılı olarak gelişir. Kurumsal kimlik,

Detaylı

KMK KURUM KİMLİĞİ KILAVUZU

KMK KURUM KİMLİĞİ KILAVUZU KMK KURUM KİMLİĞİ KILAVUZU İçindekiler Kurumsal 1.0 KMK Hakkımızda 1 1.1 KMK Misyon - Vizyon 2 1.2 KMK Kalite Politikası 3 1.3 KMK Altyapı 4 Logo 2.0 Logo 5 2.1 Logo nun Renkli Zemin Kullanımları 6 Renkler

Detaylı

A Temel İlkeler. B Kurumsal Evrak

A Temel İlkeler. B Kurumsal Evrak A Temel İlkeler 1. Sembol 2. Yazı 3. Logotayp - Temel Kullanım 4. Logotayp - Dikey Kullanım 5. Logotayp - Kurumsal Renk Standartları 6. Logotayp - Güvenlik Alanı ve Minimum Kullanım Ölçüsü 7. Logotayp

Detaylı

KURUMSAL KİMLİK KILAVUZU. T. C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı tarafından hazırlanmıştır.

KURUMSAL KİMLİK KILAVUZU. T. C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı tarafından hazırlanmıştır. KURUMSAL KİMLİK KILAVUZU 2015 T. C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı tarafından hazırlanmıştır. İÇİNDEKİLER AMBLEM ve LOGO 1.0 Amblem / Type 1.1 Logotype 1.2 Logo nun Renkli Kullanımı 1.3 Logo nun SB Kullanımı

Detaylı

Temel İlkeler. Kurumsal Evrak

Temel İlkeler. Kurumsal Evrak Temel İlkeler 1. Logotayp 2. Grup Şirketlerinin Logotaypları 3. Logotayp - Renkler 4. Logotayp - Güvenlik Alanı ve Minimum Kullanım Ölçüsü 5. Logotayp - Renkli Kullanım Standartları 6. Logotayp - Siyah/Beyaz

Detaylı

DĠYANET ĠġLERĠ BAġKANLIĞI TANITIM YÖNERGESĠ (*) BĠRĠNCĠ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

DĠYANET ĠġLERĠ BAġKANLIĞI TANITIM YÖNERGESĠ (*) BĠRĠNCĠ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar DĠYANET ĠġLERĠ BAġKANLIĞI TANITIM YÖNERGESĠ (*) BĠRĠNCĠ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1 - (1) Bu Yönerge nin amacı, Diyanet İşleri Başkanlığı merkez, taşra ve yurt dışı teşkilatları

Detaylı

HOROZ LOJİSTİK. kurumsal kimlik REHBERİ

HOROZ LOJİSTİK. kurumsal kimlik REHBERİ HOROZ LOJİSTİK kurumsal kimlik REHBERİ LOGO Horoz Lojistik, tüm dünyada kendisini aşağıdaki logo ile ifade eder. Bu logo tüm kurumsal işlerinde kullanılır. (kartvizit, antetli kağıt, ambalaj, yaka kartı,

Detaylı

Partibeta Beta Parti Malzemeleri A.Ş. nin tescilli markasıdır. Kurumsal Kimlik. www.partibeta.com

Partibeta Beta Parti Malzemeleri A.Ş. nin tescilli markasıdır. Kurumsal Kimlik. www.partibeta.com Partibeta Beta Parti Malzemeleri A.Ş. nin tescilli markasıdır. Kurumsal Kimlik www.partibeta.com Titiz bir çalışma sonucunda oluşturulan elinizdeki kılavuz, tüm iletişim ortamlarında, Partibeta kurumsal

Detaylı

KURUMSAL KİMLİK KILAVUZU

KURUMSAL KİMLİK KILAVUZU KURUMSAL KİMLİK KILAVUZU 2 T.C. KADİRLİ BELEDİYESİ TARAFINDAN HAZIRLANMIŞTIR. G R A F İ K TA S A R I M İÇİNDEKİLER Temel Unsurlar Amblem Amblem Oranları Amblem Renk Değerleri (Pantone ve Trikromi baskı

Detaylı

AMBLEM. Belediyemizin amblemi; yıldız ve K harfinin stilize edilmiş halidir.

AMBLEM. Belediyemizin amblemi; yıldız ve K harfinin stilize edilmiş halidir. KURUMSAL KİMLİK KILAVUZU 2011 4 AMBLEM Amblem, kurumsal kimliğin temel taşıdır. Etkin bir kurumsal kimlik çalışması doğru çizgilere ve değerlere sahip çıkan bir amblem tasarımı ile başlar. Kurumsal kimlikte

Detaylı

KURUM KİMLİĞİ KILAVUZU V.01

KURUM KİMLİĞİ KILAVUZU V.01 KURUM KİMLİĞİ KILAVUZU V.01 KURUM KİMLİĞİ KILAVUZU V.01 istanbullines denizcilik yatırım a.ş. kurum kimliği kılavuzu aynasanat reklam tasarım tarafından hazırlanmıştır. İçindekiler 1 Giriş---------------------------------------

Detaylı

KURUMSAL KİMLİK KILAVUZU

KURUMSAL KİMLİK KILAVUZU KURUMSAL KİMLİK KILAVUZU KURUMSAL KİMLİK KILAVUZU T.C. ORTA KARADENİZ KALKINMA AJANSI YAYIN VE TEMSİL DAİRESİ BAŞKANLIĞI TARAFINDAN HAZIRLANMIŞTIR. G R A F İ K TA S A R I M T. C. O R T A K A R A D E N

Detaylı

KURUMSAL KÝMLÝK KILAVUZU ÝÇÝNDEKÝLER TEMEL ÖGELER - Logonun Dikey Kullanýmý - Logonun Yatay Kullanýmý - Logo Renkleri - Görsel ve Zemin Üzerinde Logo Kullanýmý - Tipografi - Logonun Hatalý Kullanýmý KURUMSAL

Detaylı

Baykal Makine A.Ş. Kurumsal Kimlik Rehberi. www.baykal.com.tr

Baykal Makine A.Ş. Kurumsal Kimlik Rehberi. www.baykal.com.tr Baykal Makine A.Ş. Kurumsal Kimlik Rehberi www.baykal.com.tr 02 "Makine imal etmek o kadar zevkli birşey ki, hani geçinmek için para bir vasıta olmasa ona hiç önem vermezdim. Aslında sanatçı ustaların

Detaylı

T.C. İSTANBUL KALKINMA AJANSI GÖRÜNÜRLÜK USUL VE ESASLARI REHBERİ

T.C. İSTANBUL KALKINMA AJANSI GÖRÜNÜRLÜK USUL VE ESASLARI REHBERİ T.C. İSTANBUL KALKINMA AJANSI GÖRÜNÜRLÜK USUL VE ESASLARI REHBERİ İÇİNDEKİLER I II III A A1 A2 A3 A4a A4b A5 A6 A7 A8 A9 A10 A11 A12 IV V V1 V2 V3 V4 V5 V6 V7 V8 V9 GİRİŞ GENEL GÖRÜNÜRLÜK KURALLARI İLETİŞİM

Detaylı

AK PARTi KURUM K ML KILAVUZU

AK PARTi KURUM K ML KILAVUZU 2006 çindekiler AMBLEM VE LOGO 1.0 Amblem...19 1.1 Logotype...20 1.2 Logo nun Dikey Kullan m...21 1.3 Logo nun Yatay Kullan m...22 1.4 Logo nun Dikey Renkli Kullan mlar...23 1.5 Logo nun Yatay Renkli Kullan

Detaylı

İçindekiler KURUMSAL KİMLİK KLAVUZU

İçindekiler KURUMSAL KİMLİK KLAVUZU İçindekiler 1 2 3 4 5 6 7 8 9 AMBLEM / LOGO ORANLARI BASILI MALZEMELER AÇIKHAVA UYGULAMALARI TABELA VE YÖNLENDiRMELER AMBALAJ UYGULAMALARI DiJiTAL UYGULAMALAR PERSONEL KARTLARI BAYRAKLAR PROMOSYONLAR KURUMSAL

Detaylı

Taslak çalışması : Dizgi, grafik, tashih: Film: Montaj: Ozalit prova: Kalıp :

Taslak çalışması : Dizgi, grafik, tashih: Film: Montaj: Ozalit prova: Kalıp : Taslak çalışması : Kitabın ebadı, kullanılacak kağıt cinsi, renk sayısı vb. özellikler kararlaştırıldıktan sonra, kitaba girecek yazılı ve görsel unsurların sırasını, yerini belirten ve tipo grafik öğelerin

Detaylı

Beşiktaş JK. Kurumsal Kimlik Kılavuzu

Beşiktaş JK. Kurumsal Kimlik Kılavuzu Kurumsal Kimlik Kılavuzu Kurumsal Kimlik Kılavuzu Kılavuz özet Kılavuz, Beşiktaş Jimnastik Kulübü Kurumsal Kimlik tasarım standartlarının doğru kullanımını ve tutarlı uygulamasını içerir. Özel olarak,

Detaylı

REKABETÇİ SEKTÖRLER PROGRAMI İLETİŞİM ve TANITIM KİTAPÇIĞI

REKABETÇİ SEKTÖRLER PROGRAMI İLETİŞİM ve TANITIM KİTAPÇIĞI PROGRAMI İLETİŞİM ve TANITIM KİTAPÇIĞI Bu kitapçık Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti nin mali desteğiyle üretilmiştir. Bu yayının içeriğinden sadece International Consulting Expertise (ICE) sorumludur

Detaylı