BANKA VE TİCARET HUKUKU ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ ÖĞRETİM KILAVUZU

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "BANKA VE TİCARET HUKUKU ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ ÖĞRETİM KILAVUZU 2015-2016"

Transkript

1 BANKA VE TİCARET HUKUKU ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ ÖĞRETİM KILAVUZU I-) II-) SERTİFİKA PROGRAMLARI I. Yabancı Dilde Sertifika Programları 27. Hukukçular İçin İngilizce I Sertifika Programı Hukukçular İçin İngilizce II Sertifika Programı (İleri Düzeyde Hukukî Yazışma İngilizcesi) Hukukçular İçin İngilizce III Sertifika Programı (Amerikan Sözleşmeler Hukuku ve Sözleşme Düzenlenmesi) II. Lisansüstü Sertifika Programları Borçlar - Ticaret Hukuku Sertifika Programı Enerji - Tahkim Hukuku Sertifika Programı 21. İnşaat Sözleşmeleri Hukuku Sertifika Programı Banka - Sermaye Piyasası Hukuku Sertifika Programı Muhasebe - Vergi Hukuku Sertifika Programı 13. Rekabet Hukuku Sertifika Programı EĞİTİM SEMİNERLERİ

2 2 ENSTİTÜ TAKVİMİ * SERTİFİKA PROGRAMLARI KAYIT TARİHLERİ I.Yarıyıl : 1 Eylül Eylül 2015 II.Yarıyıl : 1 Şubat Şubat 2016 Hukukçular İçin İngilizce Sertifika Programı - Seviye Tespit Sınavı: 30 Eylül 2015 Çarşamba saat (Sözlü sınav tarihi yazılı sınav sonuçlarının açıklanmasından sonra duyurulacaktır.) ÖĞRETİM SÜRESİ SINAV TARİHLERİ I. Yarıyıl : 12 Ekim Ocak 2016 Sınavlar : 1 Şubat Şubat 2016 II. Yarıyıl : 7 Mart Mayıs 2016 Sınavlar : 1 Haziran Haziran 2016 Eylül Sınavları : 1 Eylül Ekim 2016 (*) Zorunlu hallerde takvimde değişiklik yapılabilir.

3 3 Öğrencilerimiz, Enstitü kütüphanesi ile A.Ü. Hukuk Fakültesi kütüphanesinden Enstitü kimlik kartlarını göstererek faydalanabilirler. Kayıt için müracaat etmeden önce bu broşürü ve özellikle Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği ni dikkatle okumanızı rica ederiz. İnternet adresimizden bize ulaşabilirsiniz.

4 4 Enstitü Kurulu: Ergün YORULMAZ (Kurul Başkanı/T. İş Bankası A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı) Mehmet ŞENCAN (T. İş Bankası A.Ş. Başkent Kurumsal/Ankara Şube Müdürü) E. Burhanettin KANTAR (T. İş Bankası A.Ş. İştirakler Bölüm Müdürü) İbrahim Murat HAZNEDAR (T. İş Bankası A.Ş. Bölge Hukuk Müşaviri) Prof. Dr. Asuman TURANBOY (A.Ü. Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi) Prof. Dr. İsmail KIRCA (A.Ü. Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi) Prof. Dr. Kemal ŞENOCAK (A.Ü. Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi) Enstitü Müdürü: Prof. Dr. Sabih ARKAN Adres: BANKA VE TİCARET HUKUKU ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ (A. Ü. HUKUK FAKÜLTESİ-TÜRKİYE İŞ BANKASI A.Ş. VAKFI/1954) ANKARA ÜNİVERSİTESİ CEBECİ KAMPÜSÜ, B BLOK CEMAL GÜRSEL CADDESİ Cebeci/ANKARA Eğitimle ilgili olarak Eğitim Koordinatörü Nigâr ADIYAMAN ı arayınız. Tel : (0 312) ya da den dahili 3 Fax : (0 312) E - Mail : Banka hesabımız: T. İş Bankası A.Ş. - Cebeci Şubesi (4205) Hesap Nu: Ankara (Sınav Ücretleri) (IBAN: TR ) Hesap Nu: Ankara (Kayıt Ücretleri) (IBAN: TR )

5 5 İÇİNDEKİLER Enstitümüz yılında Enstitümüzün Eğitim Programları...8 Öğretim ve Sınav Ücretleri...9 Kayıt Süresi ve Gerekli Belgeler...10 Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği...11 Sertifika Programları Hukukçular İçin İngilizce I...19 Hukukçular İçin İngilizce II...23 (İleri Düzeyde Hukukî Yazışma İngilizcesi) Hukukçular İçin İngilizce III...27 (Amerikan Sözleşmeler Hukuku ve Sözleşme Düzenlenmesi) Borçlar - Ticaret Hukuku...32 Enerji - Tahkim Hukuku...35 İnşaat Sözleşmeleri Hukuku...38 Banka - Sermaye Piyasası Hukuku...39 Muhasebe - Vergi Hukuku...42 Rekabet Hukuku...43 Eğitim Seminerleri...45 Kayıt Formları...47 Banka ve Ticaret Hukuku Dergisi Aboneliği...55 Banka ve Ticaret Hukuku Araştırma Enstitüsü Yayınları ( )...57

6

7 7 BANKA VE TİCARET HUKUKU ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ Enstitümüz, 1 Aralık 1954 tarihinde Türkiye İş Bankası tarafından Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi nde Medenî Kanun hükümlerine göre kurulmuş, tüzel kişiliğe sahip bir vakıftır. Enstitü nün amacı, memleketimizde banka, sigorta ve ticaret hukuku alanındaki bilimsel araştırma, inceleme ve yayınları geliştirmek ve Türk banka ve ticaret hukukunu, çağdaş hukuk sistemleri arasında ileri bir seviyeye ulaştırmaktır. Bu amacı gerçekleştirmek üzere, ticaret, banka ve sigorta hukukunun bütün kollarında Enstitü ye Vakıf Senediyle aşağıdaki görevler verilmiştir: a) Araştırma ve inceleme, b) Öğretim (ders, seminer, kurs, konferanslar) c) Dokümantasyon (ihtisas kütüphanesi, belgeler ve içtihatlar arşivi kurmak, bibliyografyalar çıkarmak), ç) Yayın, d) Millî ve milletlerarası kuruluşlarla işbirliği yapma, kongre ve seminerler düzenleme. Enstitü nün ticaret, banka ve sigorta hukuku alanında bir ihtisas kütüphanesi vardır. Kütüphaneye çeşitli dillerde toplam 52 adet süreli yayın gelmektedir. Bunların 35 tanesi Türkçe, 10 tanesi Almanca, 3 tanesi Fransızca, 4 tanesi İngilizce dir. Kütüphanemize düzenli olarak Hürriyet ve Dünya gazeteleri de gelmektedir. Ayrıca 2013 Şubat ayından itibaren Resmi Gazete aboneliği de başlatılmıştır. Kütüphanemizde katalog tarama programı olarak MİLAS kullanılmaktadır. Kütüphanede 1 Temmuz 2015 tarihi itibariyle toplam adet kayıtlı bibliyografik künye vardır. Bunların i kitap, i makale kaydıdır. Kütüphane kolleksiyonuna dahil olan kitapların bibliyografik bilgilerine aşağıdaki adreslerden ulaşılabilir:

8 8 Ayrıca Banka ve Ticaret Hukuku Dergisi (Batider), A.Ü. Hukuk Fakültesi Dergisi, Erzincan Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dergisi, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Mecmuası, Ticaret Hukuku ve Yargıtay Kararları Sempozyumu, toplu eserde bulunan makaleler (toplam 129 adet Armağan) ile Banka ve Ticaret Hukuku Araştırma Enstitüsü nün yapmış olduğu sempozyum ve panellerde yer alan makalelerin bibliyografik künyelerine yukarıda verilen internet adresinden ulaşılabilir. Bankacılıkla ilgili temel kitaplar ile Enstitü nün çalışma alanına giren bilimsel yayınların (monografiler, sempozyum, bilimsel toplantı, tebliğ ve tutanaklar, bibliyografyalar) sayısı 493 tür. Enstitü ayrıca yılları arasında yılda iki defa, 2009 yılından itibaren ise, yılda dört defa yayınlanmakta olan, Index to Foreign Legal Periodicals da (IFLP) taranan, hakemli, Banka ve Ticaret Hukuku Dergisi ni çıkarmaktadır (abonelik koşulları için bkz. s. 55). Enstitü kütüphane ve arşivlerinden banka, sigorta ve ticaret hukuku alanında çalışma yapan Türk ve yabancı, her ilgili şahıs, hafta içi hergün , saatleri arasında ücretsiz olarak yararlanabilir. Enstitümüz, Vakfımızın kurucusu T. İş Bankası A.Ş. tarafından yaptırılan Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü ndeki binasında çalışmalarına devam etmektedir YILINDA ENSTİTÜMÜZÜN EĞİTİM PROGRAMLARI Eğitim programlarımızın yılında Enstitümüz de açılması, bu programlara en az 20 öğrencinin kesin kaydını yaptırmasına bağlıdır. * * * Enstitümüz de bütün dersler, üniversite öğretim üyeleri ve uzmanlar tarafından verilmektedir. * * * Derslere devam etmek amacıyla kurumlarından izin isteyen katılımcılar için Enstitü tarafından girişimlerde bulunulabilir. Kurumlarının isteği üzerine, bu katılımcıların devam durumları denetlenmektedir. * * *

9 9 Öğrenciler tüm Enstitü yayınlarını, üniversite öğrencilerine yapılan indirimle, Enstitü deki Kitap Satış Bürosu ndan satın alabilirler. * * * Talep halinde kurumlara, ihtiyaç duydukları alanda özel eğitim programları da düzenlenmektedir. Bu hususta Enstitümüz Eğitim Koordinatörlüğü ile irtibata geçiniz. ÖĞRETİM VE SINAV ÜCRETLERİ İngilizce Programında seviye tespit sınavı ücreti 65,-TL dir. Hukukçular İçin İngilizce I Sertifika Programında öğretim ücreti peşin KDV dahil 1.500,-TL (kredi kartı tek çekim ve 2 taksit 1530,-TL 3. ve 4. taksitlerde 1560-TL); Hukukçular İçin İngilizce II (İleri Düzeyde Hukukî Yazışma İngilizcesi) Sertifika Programı ve Hukukçular İçin İngilizce III (Amerikan Sözleşmeler Hukuku ve Sözleşme Düzenlenmesi) Sertifika Programı öğretim ücretleri peşin KDV dahil 900,- TL (kredi kartı tek çekim ve 2 taksit 920,-TL 3. ve 4. taksitlerde 940-TL) dir. Borçlar - Ticaret, Enerji - Tahkim, Banka - Sermaye Piyasası Hukuku Sertifika Programlarında peşin 2.000,-TL (kredi kartı tek çekim ve 2 taksit 2040,-TL 3. ve 4. taksitlerde 2080-TL); Muhasebe - Vergi, İnşaat Sözleşmeleri Hukuku Sertifika Programlarında peşin 1.650,-TL (kredi kartı tek çekim ve 2 taksit 1680,-TL 3. ve 4. taksitlerde 1710-TL); ve Rekabet Hukuku Sertifika Programında peşin 1.500,-TL (kredi kartı tek çekim ve 2 taksit 1530,-TL 3. ve 4. taksitlerde 1560-TL) dir. Bütün programlarımızda; şubat ayı sınav ücreti 65,-TL; haziran ayı sınav ücreti 65,-TL; eylül ayı sınav ücreti 75,-TL dir. Şubat ve haziran sınav ücretleri istenildiği takdirde kayıt sırasında da yatırılabilir. II. ve III. öğretim yıllarında sınava girenler o dönemin sınav ücretlerini öderler. Ders veren öğretim üyelerince öğrencilere dağıtılması uygun görülen ders materyalleri maliyetleri karşılığında öğrencilere verilir.

10 10 Ödenen ücretler kesin kayıt yapıldıktan sonra geri verilmez. Ancak müracaat sayısının yetersizliği ya da kontenjanların dolması nedeniyle kesin kaydı yapılamayanlara -başka bir programa kayıtlarını yaptırmak istemedikleri takdirde- ödedikleri ücret iade edilir. Öğretim ücretlerinin T. İş Bankası A.Ş. Cebeci Şubesindeki (IBAN: TR ) no lu hesaba; sınav ücretleri ile İngilizce seviye tespit sınav ücretlerinin ise aynı şubedeki 4903 (IBAN: TR ) no lu hesaba ödenmesi gerekir. Öğretim ücretleri için, T. İş Bankası, Yapı Kredi, Garanti ve HSBC banka kartlarına dört aya kadar taksit, diğer banka kartlarına tek çekim uygulanmaktadır. KAYIT SÜRESİ VE GEREKLİ BELGELER Enstitü Müdürü kayıt süresini değiştirebilir. Geçici kayıt için, gerekli belgelerle birlikte, bizzat veya posta yoluyla başvurulabilir. Birinci yarıyılda açılacak eğitim programlarının kayıtları 1 Eylül Eylül 2015; ikinci yarıyılda açılacak programların kayıtları 1 Şubat Şubat 2016 tarihleri arasında yapılacaktır. Kayıt için gerekli belgeler şunlardır: 1) Kayıt formları I, II, III, IV (bkz. s. 47, 49, 51, 53), 2) Öğrenim belgesinin (kurum onaylı) fotokopisi, 3) Nüfus kâğıdı fotokopisi, 4) 3 adet fotoğraf, 5) Banka dekontu.

11 11 EĞİTİM VE ÖĞRETİM YÖNETMELİĞİ I. SERTİFİKA PROGRAMLARI 1. Madde Programların Amacı: Yüksek öğrenimlerini tamamlamış olanların, özellikle hukukçuların ilgili alanlardaki bilgilerini canlı tutmak, geliştirmek ve hukuktaki yenilikleri aktararak gelişmelerini sürdürmeleri ve uzmanlaşmalarını sağlamak amacıyla Banka ve Ticaret Hukuku Araştırma Enstitüsü tarafından iki yarıyıl devam etmek üzere Lisansüstü Sertifika Programları açılır. Programlara lisans öğrenimlerini hukuk fakülteleri haricinde diğer fakültelerde yapmış olanların da katılmaları mümkündür. 2. Madde Kaydolma Şartları: Enstitünün lisansüstü sertifika programlarına başta hukuk fakülteleri mezunları olmak üzere diğer fakültelerde lisans öğrenimini tamamlamış olanlar da, kayıtlarını yaptırabilirler. Hukuk fakültesinin son sınıfından en çok üç dersten bekleyen öğrenciler yedek olarak kayıtlarını yaptırabilirler. Kayıtlı öğrenci sayısı 50 nin altında olduğu takdirde bu öğrencilerin de kesin kaydı yapılır. Bütün sınavlarında başarılı olsalar bile bu öğrenciler ancak hukuk fakültesini bitirdikten sonra sertifika alma hakkını kazanırlar. Enstitü Müdürü programın tarih ve ücretini belirlemeye, değiştirmeye yetkilidir. 3. Madde Öğretim İlkeleri ve Derslere Devam: Bu programdan istenilen sonucun alınabilmesi için öğrencilerin her ders saatine karşılık en az iki saat inceleme ve okuma süresi ayırmaları ve ders için çalışma ve tartışmalara aktif biçimde katılmaları esastır. Derslere devam zorunlu olup, her derste yapılan yoklama sonucunda derslerin yarısından fazlasına devam etmemiş olan öğrenciler o dersin ilk yazılı sınavına giremezler.

12 12 edilir. 4. Madde Öğrenci Sayısı: Sertifika programlarına, ön kayıt tarihlerine göre, en çok 50 öğrenci kabul Bir programa yirmiden az kişinin müracaat etmesi halinde, o program açılmayabilir. Bu durumda öğrenciler başka bir programı seçebilirler. 5. Madde Dersler: Dersler Enstitü de esas itibariyle iş günlerinde, fakat iş saatleri dışında, haftada iki veya üç gün, ikişer saat ( ) yapılır. Enstitü Müdürü, öğrencilerin ve öğretim üyelerinin isteklerini gözönüne alarak ders, gün ve saatlerini tespit eder. Ders programları Enstitü de ilân edilir. Ayrıca öğrenciler ders programlarını Enstitü nün internet adresinden de öğrenebilirler. Öğretim üyesinin isteği halinde veya yer durumu gerektirdiği takdirde Cumartesi günleri de öğretim yapılabilir. Bu durumda ders saatleri ilgili öğretim üyesi ile öğrencilerin istekleri gözönüne alınarak tesbit edilir. 6. Madde Sınav: Sınavlar kış (Şubat), yaz (Haziran), güz (Eylül) olmak üzere yılda üç defa yapılır. Birinci dönem derslerinin sınavı kış (Şubat) döneminde yapılır. İkinci dönem derslerinin sınavı yaz (Haziran) döneminde yapılır. Güz (Eylül) döneminde bütün derslerden sınav yapılır. Sınav tarihleri Enstitü de ilân edilir. Ayrıca öğrenciler sınav tarihlerini Enstitü nün internet adresinden de öğrenebilirler. Öğretim üyeleri ara sınavı yapabilirler ve ara sınavlarında verilen notları, sınavlarda, öğrenciler lehine gözönüne alabilirler.

13 13 7. Madde Sınav Hakkı: Bir öğrenci kaydolduğu tarihten sonra açılacak sınavlara her dersten iki defa girebilir. Bu haklarını kayıt tarihinden itibaren en geç iki yıl içinde kullanmalıdır. 8. Madde Sınav Disiplini: Sınavlarda kopya çeken, çektiren veya bunlara teşebbüs eden öğrenciler programdan çıkartılır. Bu gibi öğrenciler hiçbir surette yeniden sınavlara ve müteakip programlara kabul edilemez ve Enstitü den yararlanamazlar. Enstitü gerekirse durumu mensup oldukları müesseseye bildirir. 9. Madde Değerlendirme: Sınavda tam puan 100 dür. Ortalama 55 den 60 a kadar olanlar orta, 61 den 80 e kadar olanlar iyi, 81 dahil daha yukarı olanlar pekiyi derece ile programı bitirirler. 10. Madde Başarı: Her ders için başarı notu asgari 50 dir. 11. Madde Başarı Sertifikası: Sertifika derslerinin sınavını başarı ile bitiren öğrencilere, Başarı Sertifikası verilir. Başarı sertifikası tanzim edilinceye kadar, öğrencinin yazılı talebi üzerine kendisine geçici Mezuniyet Belgesi verilir. 12. Madde Katılma Belgesi: Programları başarıyla tamamlamayanlara sınavında başarılı oldukları dersleri gösteren Katılma Belgesi verilir. 13. Madde Sözcü: Her programdaki öğrenciler iki hafta içinde bir sözcü seçerler. Sözcüler öğrencilerin dileklerini Enstitü nün Eğitim Koordinatörüne bildirirler.

14 Madde Hukukçular İçin İngilizce Sertifika Programı Seviye Tespit Sınavı: Hukukçular için İngilizce Sertifika Programına kesin kayıt yaptırmak isteyenlerin, programda yer alan dersleri takip edecek düzeyde genel İngilizce bilgisine sahip olmaları gereklidir. Bu husus Enstitü tarafından tespit edilir. 15. Madde Hukukçular İçin İngilizce Sertifika Programına Kayıt Şartları: Programa kayıt için hukuk fakültesinde üçüncü sınıfa geçmiş olmak yeterlidir. Bu programa hukukçu veya hukuk öğrencisi olmayanlar kontenjan müsaitse Enstitü Müdürü tarafından kabul edilebilir. Enstitü Müdürü bu programın tarih ve ücretini belirlemeye, değiştirmeye yetkilidir. Ödenen ücretler kesin kayıt yapıldıktan sonra geri verilmez, ancak müracaat sayısının yetersizliği ya da kontenjanların dolması nedeniyle kesin kaydı yapılamayanlara başka bir programa kayıtlarını yaptırmak istemedikleri takdirde ödedikleri ücret iade edilir. II. DİĞER PROGRAMLAR A. Eğitim Programları 16. Madde Programların Amacı: Enstitü Müdürü tarafından uygun bulunduğu takdirde belirli meslek alanlarında bilgi ve iş tecrübesini arttırmak amacıyla Enstitü tarafından tek dönemlik ya da daha kısa süreli programlar açılır. 17. Madde Uygulanacak Hükümler: Bu yönetmelikteki diğer hükümler Enstitü Müdürü tarafından uygun bulunduğu takdirde bu eğitim programı hakkında da uygulanabilir. Enstitü Müdürü programın tarih ve ücretini belirlemeye, değiştirmeye yetkilidir.

15 15 B. Eğitim Seminerleri 18. Madde Seminerlerin Amacı: Yoğun çalışma hayatı nedeniyle güncel gelişmeler ve önemli konularda eğitim alma imkânından yoksun olanlar için Enstitü tarafından Enstitü Müdürünün oluruyla, hafta içi veya hafta sonlarında bilgilendirici ve tecrübe kazandırıcı eğitim seminerleri yapılır. 19. Madde Uygulanacak Hükümler: Bu yönetmelikteki diğer hükümler Enstitü Müdürü tarafından uygun bulunduğu takdirde bu eğitim programı hakkında da uygulanabilir. Enstitü Müdürü programın tarih ve ücretini belirlemeye, değiştirmeye yetkilidir. 20. Madde Yürürlük: Bu yönetmelik Enstitü Kurulu tarafından kabul edildiği tarihte yürürlüğe girer.

16

17 SERTİFİKA PROGRAMLARI 27. Hukukçular İçin İngilizce I Sertifika Programı Hukukçular İçin İngilizce II Sertifika Programı (İleri Düzeyde Hukukî Yazışma İngilizcesi) Hukukçular İçin İngilizce III Sertifika Programı (Amerikan Sözleşmeler Hukuku ve Sözleşme Düzenlenmesi) * * * Borçlar - Ticaret Hukuku Sertifika Programı Enerji - Tahkim Hukuku Sertifika Programı 21. İnşaat Sözleşmeleri Hukuku Sertifika Programı Banka - Sermaye Piyasası Hukuku Sertifika Programı Muhasebe - Vergi Hukuku Sertifika Programı 13. Rekabet Hukuku Sertifika Programı

18

19 A. Genel Olarak HUKUKÇULAR İÇİN İNGİLİZCE I SERTİFİKA PROGRAMI Enstitümüz, öğretim yılından itibaren hukuk fakültesi 3. ve 4. sınıf öğrencileri ile mezunlarına yönelik olarak iki yarıyıl devam eden Hukukçular İçin İngilizce Sertifika Programı nı açmaktadır. B. Seviye Tespit Sınavı Seviye tespit sınavı 30 Eylül 2015 Çarşamba günü saat da yapılacaktır. Bu sınava katılabilmek için 65,-TL sınav harcı ödenmesi gerekmektedir.

20

21 HUKUKÇULAR İÇİN İNGİLİZCE I SERTİFİKA PROGRAMI Sıra Konu Öğretim Üyesi Saat 1 Legal terminology and translation Ceren Ünal, LLM 28 2 Basic concepts of Turkish law Prof. Dr. Şebnem Akipek Öcal 24 3 Basic concepts of European Union law Dr. Özge AKIN 12 4 Basic concepts of English law Larry D. White, J.D Basic concepts of American law Larry D. White, J.D Practical aspects of legal profession Larry D. White, J.D. 8 7 Competition law (Unfair trade, non-compete obligations, antitrust law) Yrd. Doç. Dr. Gamze Aşcıoğlu Öz Yrd. Doç. Dr. Gül Efem 4 8 Basic concepts of legal persons Prof. Dr. Şebnem Akipek Öcal 8 Toplam: 108

22

23 HUKUKÇULAR İÇİN İNGİLİZCE II SERTİFİKA PROGRAMI (İLERİ DÜZEYDE HUKUKÎ YAZIŞMA İNGİLİZCESİ) A. Genel Olarak Bu program hukukî İngilizce nin etkin olarak kullanımını gerektiren branşlarda yararlanmak üzere İngilizce hukukî yazışma yeteneklerini daha fazla ilerletmek isteyen kişilerin hukukî yazışma becerilerini geliştirme amacı ile düzenlenmektedir. B. Kaydolma Şartı Hukukçular İçin İngilizce I Sertifika Programı nı başarıyla tamamlamış olmak veya en az 600/100/250 TOEFL puanı gerekmektedir.

24

25 HUKUKÇULAR İÇİN İNGİLİZCE II SERTİFİKA PROGRAMI Sıra Konu Öğretim Üyesi Saat A. Yazılı 1 Writing Correspondence in English Larry D. White, J.D. 4 2 Effective Letter Writing Larry D. White, J.D. 4 3 Legal Writing Larry D. White, J.D. 4 4 Writing in English for Arbitration Larry D. White, J.D. 8 Toplam: 20 B. Sözlü 5 Speaking in English Larry D. White, J.D. 2 6 Persuasive Speaking Larry D. White, J.D. 4 7 Effective Argument Larry D. White, J.D. 6 Toplam: 12

26

27 HUKUKÇULAR İÇİN İNGİLİZCE III SERTİFİKA PROGRAMI (AMERİKAN SÖZLEŞMELER HUKUKU VE SÖZLEŞME DÜZENLENMESİ) A. Genel Olarak Çoğu uluslararası sözleşmenin Amerikan hukuku uygulanarak İngilizce düzenlenmesi nedeniyle, Türk avukatların, Amerikan sözleşmeler hukukunun teori temelini ve uygulamasını anlamalarının faydası büyüktür. Bu program, Amerikan sözleşmeler hukukunun ana kurallarını ve sözleşmelerin söz konusu kuralların uygulanması ve bunlara uygun olması bakımından nasıl düzenlenmesi gerektiğini ele almaktadır. B. Kaydolma Şartı Hukukçular İçin İngilizce I Sertifika Programı nı başarıyla tamamlamış olmak veya en az 600/100/250 TOEFL puanı gerekmektedir.

28

29 AMERİKAN SÖZLEŞMELER HUKUKU VE SÖZLEŞME DÜZENLENMESİ Sıra Konu Öğretim Üyesi Saat A. American Contract Law 1 Contract formation Larry D. White, J.D. 4 2 Contract remedies Larry D. White, J.D. 4 3 Contract breach Larry D. White, J.D. 4 4 Special situations Larry D. White, J.D. 6 5 Current issues Larry D. White, J.D. 4 B. Contract Drafting 6 General contract writing Larry D. White, J.D. 6 7 Special contract drafting Prof. Dr. Şebnem Akipek Öcal 4 Toplam: 32

30

31 Genel Olarak LİSANSÜSTÜ SERTİFİKA PROGRAMLARI Bu programlarda izlenen amaç, yüksek öğrenimlerini tamamlamış olanların, özellikle hukukçuların ilgili alanlardaki bilgilerini canlı tutmak, geliştirmek ve hukuktaki yenilikleri aktararak gelişmelerini sürdürmeleri ve uzmanlaşmalarını sağlamaktır. Milli Eğitim Bakanlığı nın 8 Eylül 1995 tarihli ve 4613 sayılı yazısı ile Lisansüstü 1 yıl süreli sertifika programlarını bitirenlerin, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu nun 36. maddesi A/9 hükmü ile, aynı maddenin 12/b hükmü kapsamında değerlendirilmesi uygun görülmüştür. Lisans öğrenimini hukuk fakültelerinde yapmamış olanlar için bu programları takip etmek güçtür. Diğer fakültelerde lisans öğrenimi yapmış olanların bu durumu ve çalışma şartlarını gözönüne alarak müracaat etmelerini rica ederiz.

32 32 BORÇLAR - TİCARET HUKUKU SERTİFİKA PROGRAMI BORÇLAR HUKUKU I. Kısım Sıra Konu Öğretim Üyesi Saat 1 Genel İşlem Koşulları, TBK ve Prof. Dr. Şebnem Akipek Öcal 4 TKHK karşılaştırma 2 Haksız Fiiller, Tazminat ve Prof. Dr. Ahmet Kılıçoğlu 6 Geçici Ödemeler 3 Kusursuz Sorumluluk Halleri ve Prof. Dr. Ahmet Kılıçoğlu 4 Tehlike Sorumluluğu 4 Müteselsil Borçluluk Prof. Dr. Çiğdem Kırca 2 5 Alacağın Devri ve Borcun Yrd. Doç. Dr. Mehmet İstemi 4 Üstlenilmesi 6 Unidroit - Sözleşmelere İlişkin Yrd. Doç. Dr. Süleyman Yılmaz 4 İlkeler Toplam: 24 II. Kısım Sıra Konu Öğretim Üyesi Saat 1 Alacaklının ve Borçlunun Yrd. Doç. Dr. Mehmet İstemi 4 Temerrüdü ve Sonuçları 2 Borca katılma, Sözleşmeye Yrd. Doç. Dr. Mehmet İstemi 2 Katılma ve Sözleşmenin Devri 3 Borcun Sona Ermesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet İstemi 4 4 Sözleşmelerde Vergi Konulu Doç. Dr. Cenker Göker 2 Rücu 5 Sözleşme Türleri, Sözleşme Prof. Dr. Şebnem Akipek Öcal 4 Özgürlüğü İlkesi ve İsimsiz Sözleşmeler 6 Satış Sözleşmesi ve Viyana Yrd. Doç. Dr. Süleyman Yılmaz 6 Konvansiyonu (CISG) 7 Vekâlet Sözleşmesi Prof. Dr. Şebnem Akipek Öcal 4 8 Kefalet ve Garanti Sözleşmesi Prof. Dr. Şebnem Akipek Öcal 6 Toplam: 32

33 33 TİCARET HUKUKU Sıra Konu Öğretim Üyesi Saat I 6102 SAYILI KANUNUN TAKDİMİ 6102 SAYILI KANUNUN ÇIKARILMASINDA ETKİLİ OLAN SEBEPLER 6102 SAYILI KANUNUN KAYNAKLARI Prof. Dr. Sabih Arkan 1 II BAŞLANGIÇ HÜKÜMLERİ Yrd. Doç. Dr. Burçak Yıldız Yrd. Doç. Dr. Başak Şit İmamoğlu III TİCARÎ İŞLETME Yrd. Doç. Dr. Burçak Yıldız A B C D E Ticari İşletme Kavramı ve Bütünlük İlkesi Tacir ve Tacir Olmanın Hükümleri Ticaret Sicili Ticaret Unvanı ve İşletme Adı Haksız Rekabet Yrd. Doç. Dr. Başak Şit İmamoğlu Yrd. Doç. Dr. Burçak Yıldız Yrd. Doç. Dr. Başak Şit İmamoğlu 1 (6) Yrd. Doç. Dr. Burçak Yıldız 4 2 F G IV Ticarî Defterler Acentelik TİCARET ŞİRKETLERİ (10) A GENEL HÜKÜMLER 1 Ehliyet Yrd. Doç. Dr. Burçak Yıldız 2 2 Sermaye Koyma Borcu Yrd. Doç. Dr. Burçak Yıldız 2 3 Ortakların Kişisel Alacaklıları Yrd. Doç. Dr. Burçak Yıldız 2 4 Birleşme, Bölünme ve Tür Değiştirme Yrd. Doç. Dr. Hülya Çoştan 2

34 34 5 Şirketler Topluluğu Yrd. Doç. Dr. Hülya Çoştan 2 B ANONİM ŞİRKETLER (36) 1 2 Giriş, 6102 Sayılı TTK Özel Kanunlar İlişkisi Kuruluş Prof. Dr. Feyzan Hayal Şehirali Çelik 3 Eşit İşlem İlkesi Prof. Dr. Feyzan Hayal Şehirali Çelik 4 Yönetim Kurulu Prof. Dr. Asuman Turanboy 4 5 Kurumsal Yönetim, Denetleme, Borçlanma Yasağı Prof. Dr. Korkut Özkorkut 4 6 Genel Kurul Prof. Dr. Asuman Turanboy Prof. Dr. Feyzan Hayal Şehirali Çelik 7 Esas Sözleşme Değişiklikleri Prof. Dr. Asuman Turanboy Prof. Dr. Korkut Özkorkut Pay a İmtiyazlı Paylar Yrd. Doç. Dr. Burçak Yıldız 2 b Pay Senetleri ve Kaydî Sistem Prof. Dr. Asuman Turanboy 2 c Payların Devrinin Sınırlandırılması Yrd. Doç. Dr. Burçak Yıldız 2 9 Kâr Payı ve Yedek Akçeler Prof. Dr. Korkut Özkorkut 4 10 a b c d Sona Erme ve Tasfiye Genel Olarak Haklı Sebeplerle Fesih Ek Tasfiye Tasfiyeden Dönülmesi Yrd. Doç. Dr. Hülya Çoştan 2 11 Hukukî Sorumluluk Yrd. Doç. Dr. Burçak Yıldız 4

35 35 C LİMİTED ŞİRKETLER Tanımı ve Kuruluş Şirket Sözleşmesinin Değiştirilmesinde Özellik Gösteren Hâller Ortakların Hak ve Borçları Genel Kurul Yönetim ve Temsil Denetim Sona Erme, Ortakların Şirketten Çıkması ve Çıkarılması Prof. Dr. İsmail Kırca 6 Toplam: 60 ENERJİ - TAHKİM HUKUKU SERTİFİKA PROGRAMI ENERJİ HUKUKU Sıra Konu Öğretim Üyesi Saat I GİRİŞ Doç. Dr. Ayhan Tekinsoy Enerji Hukukunun Konusu ve Hukuk Sistemi İçindeki Yeri Enerji Hukukuna İlişkin Temel Hukukî Kavramlar Yrd. Doç. Dr. Burak Öztürk (6) 2 4 II ENERJİ KAYNAKLARI/ DOĞAL KAYNAKLAR HU- KUKU/ENERJİ PİYASALARI - HUKUKİ ÇERÇEVE (28) Anayasa ve İdare Hukuku Çerçevesi Doç. Dr. Ayhan Tekinsoy Yrd. Doç. Dr. Burak Öztürk 2 Petrol ve Doğal Gaz Arama ve Üretimine İlişkin Hukuki Çerçeve/Petrol Kanununda Öngörülen Yeni Hukuki Çerçeve Deniz Daşdan 4

36 36 Petrol Piyasası Kanunu Nuri Karaoğuz 4 Doğalgaz Piyasası Kanunu Bağdagül Kaya 4 LPG Piyasası Kanunu Ali Kemal Kılavuz 4 Elektrik Piyasası Kanunu Mehmet Kösekahyaoğlu 4 III Enerjinin Transit İletimi / Petrol ve Doğal Gaz Taşıma Faaliyetlerine İlişkin Hukuki Çerçeve (Boru hatları ile uluslararası petrol ve doğal gaz taşımacılığı; LPG taşımacılığı) Enerjinin Transit İletimi / Elektrik Üretim ve Dağıtımına İlişkin Hukuki Çerçeve YATIRIM HUKUKU AÇISIN- DAN ENERJİ Enerji Yatırımlarına İlişkin Ulusal ve Uluslararası Hukuki Çerçeve Enerji Yatırımlarında Politik Riskler ve Bunlardan Korunma Yolları Deniz Daşdan 2 Çetin Kayabaş 4 (12) Prof. Dr. Bilgin Tiryakioğlu 2 Prof. Dr. Bilgin Tiryakioğlu 2 Enerji Yatırım Sözleşmeleri Doç. Dr. Banu Şit Köşgeroğlu 2 Yatırımların Korunmasına İlişkin İki Taraflı Uluslararası Anlaşmalar Çerçevesinde Enerji Yatırımlarının Korunması Enerji Şartı Anlaşması Çerçevesinde Enerji Yatırımlarının Düzenlenmesi ve Korunması Prof. Dr. Bilgin Tiryakioğlu 2 Doç. Dr. Sedat Çal 2 Enerji Yatırımlarından Doğan Uyuşmazlıkların Çözümü Prof. Dr. Bilgin Tiryakioğlu Doç. Dr. Banu Şit Köşgeroğlu 2 IV ENERJİ SEKTÖRÜ VE ULUS- LARARASI TİCARET Doç. Dr. Ülkü Halatçı Ulusoy 6

37 37 V ENERJİ VE ÇEVRE HUKUKU Doç. Dr. Abdurrahman Saygılı 6 VI ENERJİ SEKTÖRÜ VE RE- KABET HUKUKU Yrd. Doç. Dr. Gamze Aşçıoğlu Öz 6 Toplam: 64 TAHKİM HUKUKU Sıra Konu Öğretim Üyesi Saat 1 Uyuşmazlıklarda Devlet Mahkemeleri Dışında Çözüm Yolları ve Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Yöntemleri Doç. Dr. Rifat Erten Doç. Dr. Banu Şit Köşgeroğlu 6 2 Tahkim Hakkında Genel Bilgiler Prof. Dr. Ziya Akıncı Prof. Dr. Korkut Özkorkut 3 Tahkim Anlaşması Doç. Dr. Rifat Erten 4 4 Tahkim Yargılaması Prof. Dr. Ramazan Arslan 12 5 Hakem Kararı ve İptal Davası Doç. Dr. Banu Şit Köşgeroğlu 6 6 Yabancı Hakem Kararlarının Tanınması ve Tenfizi Prof. Dr. Fügen Sargın 6 7 ICC Tahkim Prof. Dr. Kemal Dayınlarlı 6 8 ICSID Tahkimi Prof. Dr. Kemal Dayınlarlı 6 9 UNCITRAL Tahkim Kuralları Prof. Dr. Kemal Dayınlarlı 6 6 Toplam: 58

38 38 İNŞAAT SÖZLEŞMELERİ HUKUKU SERTİFİKA PROGRAMI Sıra Konu Öğretim Üyesi Saat 1 Borçlar Kanunu Açısından İnşaat Sözleşmeleri Yrd. Doç. Dr. Leyla Müjde Kurt 18 2 a) İnşaat Sözleşmeleri ve FIDIC b) FIDIC Bağlamında Mühendis ve Hukukçu İşbirliği 3 İnşaat Sözleşmelerinde Teminat Mektupları Prof. Dr. Korkut Özkorkut 12 Av. Füsun Tuncel Yazoğlu 8 4 Yap-İşlet-Devret Sözleşmeleri Av. Müge Erekmekçi 6 5 a) Avrupa Topluluğunda İhale b) Kamu İhale Kanunu Kapsamında Yapım İhaleleri c) Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu Kapsamında Yapım Sözleşmeleri 6 Yapım Sözleşmelerinde Risk ve Sigorta 7 İnşaat Sözleşmeleri ile İlgili Tahkim Hukuku (20) İbrahim Baylan Işıl Ulaş 8 Prof. Dr. Korkut Özkorkut 10 Toplam: 82

39 39 BANKA - SERMAYE PİYASASI HUKUKU SERTİFİKA PROGRAMI BANKA HUKUKU Sıra Konu Öğretim Üyesi Saat A BANKA TÜRLERİ, BANKA MEVZUATI VE MİLLETLER- ARASI DÜZENLEMELERİN TANITILMASI Yrd. Doç. Dr. Başak Şit İmamoğlu 2 B BANKANIN KURUMSAL YA- PISI (6102 sayılı TTK NIN BANKK NA ETKİLERİ İLE) (8) 1 Bankanın Kuruluşu ve Faaliyete Geçmesi Yrd. Doç. Dr. Başak Şit İmamoğlu 4 2 a b c d e Yönetim ve İç Sistemler Yönetim Kurulu Genel Müdür Kredi Komitesi Şube Müdürleri Zorunlu ve İhtiyari Diğer İdari Birimler 3 4 Bağımsız Denetim Özkaynak ve Sermaye Yeterliliği Sayılı TTK nın Bankacılık Kanunu na Etkileri Yrd. Doç. Dr. Başak Şit İmamoğlu Ana Sözleşme ve Ana Sözleşme Değişiklikleri Pay ve Paysahipliği Pay Edinim Devirleri Prof. Dr. Asuman Turanboy 2 C BANKACILIK İŞLEMLERİ (4) 1 Genel Olarak Bankacılık İşlemlerinin Tanıtılması (m. 4 çerçevesinde) Prof. Dr. Asuman Turanboy 2

40 40 2 Mevduat 2 D BANKA KREDİLERİ (23) 1 Banka Hukuku Bakımından Yrd. Doç. Dr. Başak Şit İmamoğlu i ii Banka Kredisi Kavramı Banka Kredisi Sayılmaya Bağlanan Sonuçlar - Kredi sınırlamaları - Karşılık ayrılması - Sermaye yeterliliğini sağlama 2 Ticari Krediler - Bireysel Krediler - Nakdi- Krediler - Gayrınakdi Krediler Av. Füsun Tuncel Yazoğlu 2 Av. Füsun Tuncel Yazoğlu 2 - Akreditif Prof. Dr. Korkut Özkorkut 4 - Teminat Mektupları Av. Füsun Tuncel Yazoğlu 4 3 Banka Kredi Sözleşmeleri Av. Füsun Tuncel Yazoğlu i Hukuki Niteliği Av. Füsun Tuncel Yazoğlu 1 ii GİŞ Bakımından Değerlendirilmesi Av. Füsun Tuncel Yazoğlu 1 4 Kredi Sözleşmelerinde Faiz Av. Füsun Tuncel Yazoğlu 2 5 Teminatlar (Kefalet, Rehin, Sair Teminatlar) 6 Alacakların Takip ve Tahsili İçin Yalnızca Banka Kredi Sözleşmelerine Özgü Kanun Yolları Av. Füsun Tuncel Yazoğlu 2 Av. Füsun Tuncel Yazoğlu 2 7 Banka Kartları Av. Füsun Tuncel Yazoğlu 2 E BDDK - GÖREV VE YET- KİLERİ - İDARİ YAPTIRIM- LAR Erkan Eren 2 2

41 41 F HUKUKİ VE CEZAİ SORUM- LULUK 1 Hukuki Sorumluluk 2 Cezai Sorumluluk i ii iii İdari Yaptırımlar Tedbirler İdari Para Cezaları SERMAYE PİYASASI HUKUKU Doç. Dr. Tuğrul Katoğlu 4 Toplam: 44 Sıra Konu Öğretim Üyesi Saat A Piyasalar Kubilay Dağlı 2 B Sermaye Piyasasının Unsurları - Sermaye Piyasasına Hakim Olan İlkeler C Sermaye Piyasası Hukukunda Önemli Konular 1 İhraç ve Halka Arz, İzahname ve İzahnameden Doğan Sorumluluk 2 Halka Açık Anonim Şirketler ve Halka Açık Bankalar Prof. Dr. Korkut Özkorkut 4 (44) Doç. Dr. Çağlar Manavgat 8 Prof. Dr. Asuman Turanboy 4 3 Sermaye Piyasası Araçları Dr. Nusret Çetin 4 4 Sermaye Piyasası Kurumları Dr. Yusuf Z. Sönmez 4 5 Sermaye Piyasası Faaliyetleri Kubilay Dağlı 8 6 Sermaye Piyasasında İhraççıların Hukuki Statüsü Prof. Dr. Zühtü Aytaç Prof. Dr. Korkut Özkorkut D Borsalar ve MKK Kubilay Dağlı 4 E Sermaye Piyasasında Hukuki ve Cezai Sorumluluk Dr. Nusret Çetin 4 8 Toplam: 50

BANKA VE TİCARET HUKUKU ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ ÖĞRETİM KILAVUZU 2012-2013

BANKA VE TİCARET HUKUKU ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ ÖĞRETİM KILAVUZU 2012-2013 BANKA VE TİCARET HUKUKU ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ ÖĞRETİM KILAVUZU 2012-2013 I) TEMEL SERTİFİKA PROGRAMLARI 53. Bankacılık/İş Hayatı Sertifika Programı 24. Hukukçular İçin İngilizce I Sertifika Programı Hukukçular

Detaylı

KREDİ KARTI SÖZLEŞMELERİ

KREDİ KARTI SÖZLEŞMELERİ T.C. ANKARA ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ ÖZEL HUKUK (MEDENİ HUKUK) ANABİLİM DALI KREDİ KARTI SÖZLEŞMELERİ Yüksek Lisans Tezi Hacı Ali AÇIKGÜL Ankara - 2007 T.C. ANKARA ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER

Detaylı

PETKİM PETROKİMYA HOLDİNG A.Ş. NİN 29.03

PETKİM PETROKİMYA HOLDİNG A.Ş. NİN 29.03 PETKİM PETROKİMYA HOLDİNG A.Ş. NİN 29.03.2013 TARİHİNDE SAAT 13:30 DA YAPILACAK 2012 YILI OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISINA İLİŞKİN BİLGİLENDİRME DOKÜMANI Şirketimizin 2012 yılına ilişkin Olağan Genel Kurul

Detaylı

BANKALAR KANUNU ŞERHİ SORULARLA BANKA HUKUKU

BANKALAR KANUNU ŞERHİ SORULARLA BANKA HUKUKU BANKALAR KANUNU ŞERHİ SORULARLA BANKA HUKUKU 2. Baskı Doç. Dr. Ahmet Battal Nisan-2004 Büyük ailemin sağlam yapıtaşları, samimi ilgilerini ve desteklerini her zaman hissettiğim, altın kalpli ve güler

Detaylı

ARACI KURUMLARDA BAĞIMSIZ DENETİM UYGULAMASI

ARACI KURUMLARDA BAĞIMSIZ DENETİM UYGULAMASI T.C. İSTANBUL TİCARET ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ İŞLETME ANABİLİM DALI MUHASEBE VE DENETİM YÜKSEK LİSANS PROGRAMI ARACI KURUMLARDA BAĞIMSIZ DENETİM UYGULAMASI Yüksek Lisans Tezi İlknur KAYACIK

Detaylı

T.C. Resmî Gazete. Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğünce Yayımlanır CUMHURBAŞKANLIĞINA VEKÂLET ETME İŞLEMİ

T.C. Resmî Gazete. Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğünce Yayımlanır CUMHURBAŞKANLIĞINA VEKÂLET ETME İŞLEMİ T.C. Resmî Gazete Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğünce Yayımlanır 28 Temmuz 2015 SALI YÜRÜTME VE İDARE BÖLÜMÜ Sayı : 29428 CUMHURBAŞKANLIĞINA VEKÂLET ETME İŞLEMİ T.C. CUMHURBAŞKANLIĞI

Detaylı

Önsöz. Prof. Dr. Mehmet BAHTİYAR. Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ticaret Hukuku Öğretim Üyesi

Önsöz. Prof. Dr. Mehmet BAHTİYAR. Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ticaret Hukuku Öğretim Üyesi Önsöz i Prof. Dr. Mehmet BAHTİYAR Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ticaret Hukuku Öğretim Üyesi ORTAKLIKLAR HUKUKU Kısa Karşılaştırma ve Değerlendirmeler Dersler Soru Örnekleri Yeni TTK ya Göre Yazılmış

Detaylı

İletişim bilgileri: BDDK Doküman Merkezinde 800 adet basılmıştır.

İletişim bilgileri: BDDK Doküman Merkezinde 800 adet basılmıştır. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Yıllık Faaliyet Raporu, şeffaflık ve hesap verebilirlik ilkeleri doğrultusunda ilgili mercileri ve kamuoyunu bilgilendirme amacıyla hazırlanmaktadır. İletişim bilgileri:

Detaylı

HALK YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. OCAK- HAZİRAN 2013 YÖNETİM KURULU FAALİYET RAPORU

HALK YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. OCAK- HAZİRAN 2013 YÖNETİM KURULU FAALİYET RAPORU Sayfa No: 1 TANITICI BİLGİLER 02.09.1997 tarihinde kurulan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Sermaye Piyasası Mevzuatı ve ilgili mevzuat kapsamında, Ana Sözleşmesi nde belirlenen faaliyetlerini sürdürmektedir.

Detaylı

Kurumsal Yönetim İlkelerine Uyum Raporu Genel Bilgiler Yönetim Organı Üyeleri ve Üst Düzey Yöneticilere Sağlanan Mali Haklar Araştırma ve Geliştirme

Kurumsal Yönetim İlkelerine Uyum Raporu Genel Bilgiler Yönetim Organı Üyeleri ve Üst Düzey Yöneticilere Sağlanan Mali Haklar Araştırma ve Geliştirme Kurumsal Yönetim İlkelerine Uyum Raporu Genel Bilgiler Yönetim Organı Üyeleri ve Üst Düzey Yöneticilere Sağlanan Mali Haklar Araştırma ve Geliştirme Çalışmaları Şirket Faaliyetleri ve Faaliyetlere İlişkin

Detaylı

İSMMMO Yayınları 142. Grafik ve Uygulama Evren Günay

İSMMMO Yayınları 142. Grafik ve Uygulama Evren Günay TÜRK TİCARET KANUNU İSMMMO Yayınları 142 Grafik ve Uygulama Evren Günay Baskı ve Cilt TOR OFSET SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ Hadımköy Yolu Akçaburgaz Mah.. 4. Bölge 9. Cadde 116. Sok.. No: 2 Esenyurt/İSTANBUL

Detaylı

TSKB GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. KURUMSAL YÖNETİM İLKELERİ

TSKB GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. KURUMSAL YÖNETİM İLKELERİ TSKB GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. KURUMSAL YÖNETİM İLKELERİ UYUM RAPORU 2014 İÇİNDEKİLER SAYFA 1. KURUMSAL YÖNETİM İLKELERİNE UYUM BEYANI 3 BÖLÜM II- PAY SAHİPLERİ 4 2. Yatırımcı İlişkileri Bölümü

Detaylı

Yeni Türk Ticaret Kanunu

Yeni Türk Ticaret Kanunu Prof. Dr. Veliye YANLI / Yrd. Doç. Dr. Murat Yusuf AKIN Yeni Türk Ticaret Kanunu Dünya Değişiyor. Ya Siz? kpmg.com.tr Yeni Türk Ticaret Kanunu Dünya Değişiyor. Ya Siz? Yeni Türk Ticaret Kanunu Dünya

Detaylı

4.Bölüm. Sermaye Piyasası Kurumları. Yrd. Doç.Dr. Mine AKSOY

4.Bölüm. Sermaye Piyasası Kurumları. Yrd. Doç.Dr. Mine AKSOY 4.Bölüm Sermaye Piyasası Kurumları Yrd. Doç.Dr. Mine AKSOY Amaçlarımız Bu bölümü tamamladıktan sonra; aşağıdaki bilgi ve becerilere sahip olabileceksiniz: Sermaye Piyasası Kurumlarına ilişkin genel bilgileri

Detaylı

Kiler Alışveriş Hizmetleri Gıda Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi

Kiler Alışveriş Hizmetleri Gıda Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi Kiler Alışveriş Hizmetleri Gıda Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi 01.01.2014 31.03.2014 HESAP DÖNEMİNE AİT YÖNETİM KURULU FAALİYET RAPORU Sayfa 1 / 25 KURUMSAL KİMLİK Ticari Unvanı : Kiler Alışveriş Hizmetleri

Detaylı

29 Haziran 2012 tarihli Resmi Gazete de yayımlanan 6327 sayılı Kanunla bazı Kanunlarda değişiklikler yapılmıştır.

29 Haziran 2012 tarihli Resmi Gazete de yayımlanan 6327 sayılı Kanunla bazı Kanunlarda değişiklikler yapılmıştır. SİRKÜLER TARİHİ : 2/7/2012 SİRKÜLER NO : 2012/59 VERGİ KANUNLARI İLE DİĞER BAZI KANUNLARDA DEĞİŞİKLİKLER YAPILDI: 29 Haziran 2012 tarihli Resmi Gazete de yayımlanan 6327 sayılı Kanunla bazı Kanunlarda

Detaylı

İHLAS GAZETECİLİK A.Ş. 01.01.2013 / 31.03.2013 HESAP DÖNEMİNE AİT YÖNETİM KURULU FAALİYET RAPORU

İHLAS GAZETECİLİK A.Ş. 01.01.2013 / 31.03.2013 HESAP DÖNEMİNE AİT YÖNETİM KURULU FAALİYET RAPORU İHLAS GAZETECİLİK A.Ş. 01.01.2013 / 31.03.2013 HESAP DÖNEMİNE AİT Sayfa No: 2 a) Raporun dönemi :01.01.2013 31.03.2013 Dönemi Faaliyet Raporu Ortaklığın Unvanı : İhlas Gazetecilik Anonim Şirketi Dönem

Detaylı

8. Bölüm ÖZEL EMEKLİLİK SİSTEMLERİ. Yrd. Doç. Dr. Faruk AKIN

8. Bölüm ÖZEL EMEKLİLİK SİSTEMLERİ. Yrd. Doç. Dr. Faruk AKIN 8. Bölüm ÖZEL EMEKLİLİK SİSTEMLERİ Yrd. Doç. Dr. Faruk AKIN AMAÇLARIMIZ Bu bölümü tamamladıktan sonra; aşağıdaki bilgi ve becerilere sahip olabileceksiniz: Özel emeklilik sistemlerinin dünya genelinde

Detaylı

İYTE YDYO Öğrenci El Kitabı

İYTE YDYO Öğrenci El Kitabı İYTE YDYO Öğrenci El Kitabı 1 Öğrenci Elkitabı 2014-2015 1. Hoşgeldiniz 2. Yabancı Diller Yüksekokulu Hakkında 2.1. Okulumuzun Tarihçesi 2.2. Misyon ve Vizyon 2.3. Okulumuz Nasıl İşler? 3. İYTE Hakkında

Detaylı

UYGULAMA YÖNERGESİ. İçindekiler

UYGULAMA YÖNERGESİ. İçindekiler STAJ VE SINAVLARA İLİŞKİN USUL VE ESASLAR HAKKINDAKİ UYGULAMA YÖNERGESİ İçindekiler 1. Temel İlkeler... 3 2. Hedefler... 3 3. TESMER Otomasyon Sistemi (TEOS)... 4 4. Aday Meslek Mensubu Olma Koşulları...

Detaylı

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU 2010-2011 KATALOĞU

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU 2010-2011 KATALOĞU 1 2 İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU 2010-2011 KATALOĞU İ.Ü. Basımevi Müdürlüğü İSTANBUL-22-08-2008 Tel: 0(212)632 35 04-0(212)631 35 05 Copyright 2007 İ.Ü.Sosyal Bilimler Meslek

Detaylı

T.C. Resmî Gazete. Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğünce Yayımlanır BAKANLAR KURULU KARARI

T.C. Resmî Gazete. Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğünce Yayımlanır BAKANLAR KURULU KARARI T.C. Resmî Gazete Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğünce Yayımlanır 5 Haziran 2013 ÇARŞAMBA Sayı : 28668 YÜRÜTME VE İDARE BÖLÜMÜ BAKANLAR KURULU KARARI Karar Sayısı : 2013/4766 Gebze-Orhangazi-İzmir

Detaylı

YÖNETİM KURULU FAALİYET RAPORU 01 OCAK 2013 30 EYLÜL 2013 FAALİYET RAPORU

YÖNETİM KURULU FAALİYET RAPORU 01 OCAK 2013 30 EYLÜL 2013 FAALİYET RAPORU 01 OCAK 2013 30 EYLÜL 2013 FAALİYET RAPORU AFYON ÇİMENTO SAN. T.A.Ş. Sayfa No: 1 1-GENEL BİLGİLER: 1.1-Rapor Dönemi :01 Ocak 2013 30 Eylül 2013 1.2-Ortaklığın Unvanı 1.3-Ortaklığın Ticaret Sicili :Afyon

Detaylı

YEN TTK ve MUHASEBE DÜZEN NDE KAR ILA ILAB LECEK SORUNLAR ve ÇÖZÜM ÖNER LER

YEN TTK ve MUHASEBE DÜZEN NDE KAR ILA ILAB LECEK SORUNLAR ve ÇÖZÜM ÖNER LER YEN TTK ve MUHASEBE DÜZEN NDE KAR ILA ILAB LECEK SORUNLAR ve ÇÖZÜM ÖNER LER B LD R LER 07-11 Kas m 2012 Ankara Aralık, 2013 Yönetim Yeri ve Yazışma Adresi ANKARA SMMM ODASI Kumrular Caddesi No: 28 Kızılay/ANKARA

Detaylı

01.01.2013 31.12.2013 YILLIK YÖNETİM KURULU FAALİYET RAPORU

01.01.2013 31.12.2013 YILLIK YÖNETİM KURULU FAALİYET RAPORU 01.01.2013 31.12.2013 YILLIK YÖNETİM KURULU FAALİYET RAPORU I-ŞİRKET PROFİLİ ŞİRKET BİLGİLERİ Raporun Dönemi : 01.01.2013 31.12..2013 Ortaklığın Unvanı : METAL GAYRİMENKUL A.Ş.. Ticaret Sicil No : İstanbul

Detaylı

T.C. Resmî Gazete. Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğünce Yayımlanır BAKANLAR KURULU KARARLARI

T.C. Resmî Gazete. Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğünce Yayımlanır BAKANLAR KURULU KARARLARI T.C. Resmî Gazete Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğünce Yayımlanır 23 Şubat 2013 CUMARTESİ Sayı : 28568 YÜRÜTME VE İDARE BÖLÜMÜ BAKANLAR KURULU KARARLARI Karar Sayısı : 2013/4286

Detaylı

111 SORUDA YENİ TÜRK TİCARET KANUNU

111 SORUDA YENİ TÜRK TİCARET KANUNU 111 SORUDA YENİ TÜRK TİCARET KANUNU İsmail KÖKBULUT 2012 BEDELSİZDİR Sahibi Hazırlayan : İsmail KÖKBULUT : İsmail KÖKBULUT Kapak Tasarım : Derya Başpınar Basım Tarihi : Şubat 2012 İsteme Adresi : SUNUŞ

Detaylı

T.C. Resmî Gazete. Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğünce Yayımlanır BAKANLAR KURULU KARARI

T.C. Resmî Gazete. Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğünce Yayımlanır BAKANLAR KURULU KARARI T.C. Resmî Gazete Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğünce Yayımlanır 17 Ocak 2015 CUMARTESİ YÜRÜTME VE İDARE BÖLÜMÜ Sayı : 29239 BAKANLAR KURULU KARARI Karar Sayısı : 2014/7069 Türkiye

Detaylı

RÖNESANS GAYRİMENKUL YATIRIM ANONİM ŞİRKETİ ESAS SÖZLEŞMESİ

RÖNESANS GAYRİMENKUL YATIRIM ANONİM ŞİRKETİ ESAS SÖZLEŞMESİ RÖNESANS GAYRİMENKUL YATIRIM ANONİM ŞİRKETİ ESAS SÖZLEŞMESİ KURULUŞ MADDE 1 : Aşağıda adları, soyadları uyrukları ve ikametgahları yazılı kurucular arasında, Türk Ticaret Kanununun anonim şirketlerin ani

Detaylı

Türkiye Halk Bankası Anonim Şirketi

Türkiye Halk Bankası Anonim Şirketi Türkiye Halk Bankası Anonim Şirketi 31 Mart 2015 Tarihinde Sona Eren Hesap Dönemine Ait Konsolide Finansal Tablolar ve Sınırlı Denetim Raporu 27 Nisan 2015 Bu rapor, 2 sayfa sınırlı denetim raporu ve 98

Detaylı