Doküman Kontrol. İyi Dokümantasyonun Temelleri ve Doküman Kontrol Sistemleri

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Doküman Kontrol. İyi Dokümantasyonun Temelleri ve Doküman Kontrol Sistemleri"

Transkript

1 Doküman Kontrol İyi Dokümantasyonun Temelleri ve Doküman Kontrol Sistemleri

2 Hayatın gerçekleri... Hikayemiz, Herkes, Biri, Herhangibiri ve Hiçkimse adındaki dört kişi hakkında. Yapılması gereken çok önemli bir iş vardı ve Herkes, Birinin bunu yapacağından emindi. Aslında bu işi Herhangibiri de yapabilirdi. Fakat Hiçkimse yapmadı. Bunun üzerine Biri çok kızdı, çünkü bu Herkesin işiydi. Herkes, Herhangibirinin bu işi yapacağını düşünmüştü, fakat Hiçkimse, Herkesin yapmayacağını bilmiyordu. Sonuçta Herhangibirinin yapacağı bir işi Hiçkimse yapmadığı için Herkes, Birini suçladı.

3 ISO nun 2000 Yılı Kalite Raporu Doküman kontrolü; Uygulanması ve Sürdürülmesi en güç olan maddedir.

4 Etkin Bir Sistem Oluşturmanın İlk Basamağı: İyi bir dokümantasyona sahip olmaktır!

5 İyi bir dokümantasyon: Açık Kısa Anlaşılır

6 Detaylara Boğulmaktan Kaçının.. Bu prosedürün amacı yapılacak tüm faaliyetlerin dokümantasyon esaslarını belirlemektir. Dokümantasyon faaliyetin aksaksız yapılmasını sağlayacak ayrıntıda olmalıdır. Burada göz önüne alınacak iki temel faktör faaliyetin güçlüğü ve faaliyeti icra eden kişinin bilgi düzeyidir.

7 Prosedürlerin kullanıcı odaklı olmasını sağlayın. İçinde bir eylem yer alan kısa cümleler kullanın. Edilgen cümlelerin kullanımından kaçının. İşi kimin yapacağını açıkça belirtin. Okunmayı kolaylaştıracak font büyüklüğü ve satır aralığını seçin.

8 Basamak İki: Doğru Miktarda Dokümantasyona Sahip Olun Fakat ne kadar dokümantasyona ihtiyacım var?

9 Çok fazla dokümantasyon: Her şey için mutlaka bir talimat oluşturma alışkanlığı... Tekrar ve uyumsuzluk Bir işlemin birden fazla talimat içerisinde farklı şekillerde yer alması.

10 Ya da çok az: Prosesin ürün kalitesini etkilediği durumlarda iş talimatlarının bulunmaması. Çalışanların işleri kendi yöntemlerine göre yapmaları. İyi dokümante edilmedikleri için proseslerde değişkenlik olması.

11 Dokümantasyon: Doğru Miktar Buradaki amacın proseslerin tutarlılığı olduğunu hatırlayın. İki farklı çalışan belirli bir işi aynı şekilde yapabilirler mi? Eğer bu soruya vereceğiniz cevap Belki ise o işi dokümante etmeniz gerekir.

12 Basamak 3: Doküman Kontrol Sisteminizi Oluşturun El Kitabı Prosedürler İş Talimatları

13 Terminolojinizi açıklığa Prosedür İş Talimatı Formlar Ekler kavuşturun: Prosedür: Prosesleri tanımlar. İş Talimatları: Proseslerin nasıl uygulanacağını anlatır. Formlar: Kayıtların tutulmasını kolaylaştıran dokümanlar. Ekler: Prosedürlere anlaşılmayı kolaylaştırmak için eklenen bilgiler.

14 Neleri Kontrol Edeceksiniz? Prosedürler İş Talimatları Formlar Ekler Dış Dokümanlar Müşteri şartları Sözleşmeler Çizimler

15 Basamak 4: Dokümanları nerede muhafaza edeceksiniz?

16 Dokümantasyon Yapınızı Planlayın ISO bu konuda gereken esnekliği sağlamıştır Dokümantasyon yapısı ve şeklinin seçimi tamamen kuruluşa bırakılmıştır Bunun için: Basit bir işlem programını. Örnek, Word. Mevcut bir veri tabanı programını ya da Bir doküman kontrol yazılım paketini kullanabilirsiniz.

17 Şirketiniz İçin En İyisi Nedir? Aşağıdakilere dayalı olarak şirketinizin sistemini belirleyin. Şirket büyüklüğü Bilgisayar kurulumu ve elverişliliği Uygulanan farklı proseslerin sayısı Proses ve dokümanların değişim sıklığı

18 Şirketiniz tek tip sistemden daha Örnek: fazlasına ihtiyaç duyabilir Kalite sistem dokümanları ile Mühendislik dokümanlarını ayrı sistemler kullanarak muhafaza etmeniz gerekebilir. Bu dokümanlar iki ayrı sistemi gerekli kılacak kadar farklı olabilirler.

19 Örnek Sistemler

20 Basılı Sistem Mastır elektronik dokümanlar Word formunda muhafaza edilir. Master liste Excel de hazırlanır ve muhafaza edilir. Basılı kopyalar revizyonları kolaylaştırmak için halkalı ya da vidalı ciltlerde muhafaza edilir ve her bir sayfaya KONTROLLÜ DOKÜMAN damgası vurulur.

21 Basılı Sistem Basılı dokümanlar dağıtılır. Mastır liste her bir kitapta bulunması gereken prosedür ve iş talimatlarını belirtir. Dağıtım her bir alanda sadece o alanla ilgili dokümanların bulunmasını sağlayacak şekilde yapılır.

22 Basılı Sistem Bir personel Doküman Kontrol Koordinatörü olarak görevlendirilir. Bu personel Mastır listenin güncel olmasını sağlar Dokümanlarda revizyonlar yapar Revize edilmiş dokümanları dağıtır Güncelliğini yitiren dokümanları toplar

23 Basılı Sistem Dokümanlarda revizyon yapmak için kullanılabilecek Değişiklik Talep Formları tüm çalışanların kullanımına sunulur. Değişiklikler hayata geçirilmeden önce onaylanmalıdır. Revizyonların tarihi ve kapsamı kitapların başındaki listelere işlenmelidir. Tüm ilgili personel revizyonlardan haberdar edilmelidir.

24 Online Sistem Veritabanı prosedür ve iş talimatlarını tutacak şekilde kurulur. Lotus Notları Paket Sistem Bu her biri standardın bir maddesini içeren Bölüm Sistemi şeklinde tasarlanabilir.

25 Online System Prosedür ve İş Talimatları sisteme girilir ya da eğer mevcutsa basılı sistemin elektronik kopyasından yüklenebilir. Yetkiler Sistem yöneticisi - Admin Editör - Edit Temsilci - Rep Onay - App Yalnız okuma Read only şeklinde dağıtılabilir.

26 Online System Editörler prosedür ya da iş talimatlarını yazarlar. Dokümanlar ağ üzerinden yönetim temsilcisi ve onay makamına onay için gönderilir. Onaylanan dokümanlar otomatik olarak Kalite Dokümanları içinde yerini alır ve tüm personelin kullanımına sunulur.

27 Online System Dokümanlar ekranda görülebilir ya da çıktıları alınabilir Çıktısı alınan dokümanlar Gün Maddesi ile kontrol edilirler. Çıktısı alınan tüm dokümanlara o günün tarihi basılır. Dokümanlar sadece çıktı alındıkları gün boyunca geçerlidir.

28 Online Sistem Bazı basılı kopyaların dağıtımı gerekli olabilir. Dağıtımı yapılan dokümanlar için bir mastır liste muhafaza edilmelidir. Kontrollü kopyalar tanımlanmalıdır.

29 Online Sistem Revizyonlar editör tarafından yapılmalı ve yönetim temsilcisi ve/ya da onay makamı tarafından onaylanmalıdır. Editör yapılan değişikliklerin etkin hale gelip gelmediğini kontrol etmelidir.

30 Mühendislik Çıktıları Her bir çıktının güncel revizyon durumunu belirten mastır liste oluşturulmalıdır. Bu genellikle bir imalat yazılımında yer alır.

31 Mühendislik Çıktıları Güncel çıktı revizyonlarının mastır dosyası muhafaza edilmelidir. Basit dosya muhafaza klasör, raf sistemi Elektronik CAD sistemi

32 Mühendislik Çıktıları Eğer çıktılar belirli alanlara dağıtılıyorsa kontrol edilmelidir. Operatörler elektronik mastır listelere göre doğrulama yapmalıdırlar. Çıktılar iş numarası ile etiketlenmelidir.

33 Dış Kaynaklı Dokümanlar Bu dokümanlar doküman kontrol sisteminize dahil edilmelidir. Örneğin: Müşteriye Ait Dokümanlar Endüstri Mevzuatları ISO 9000 Standartları Dokümantasyonunuz için kullanılan referanslar.

34 Dış Kaynaklı Dokümanlar Bunları mastır listede dış kaynaklı dokümanlar için bir bölüm oluşturarak kontrol edebilirisiniz. Bunlar: Doküman Adı Revizyon Durumu Dokümanın Bulunduğu Yer/Yerler Dokuman Numarası şirketiniz tarafından verilen.

35 Doküman Kontrolü ile İlgili Genel Problemler

36 Genel Problemler Dokümanları yazan personel Prosedür ve İş Talimatı arasındaki farkı bilmemektedir. Terminoloji tanımlanmamış olup, tutarlı bir şekilde kullanılmamaktadır. Revizyonlar çok fazla zaman almakta, dokümanlar güncel olarak muhafaza edilmemektedir.

37 Genel Problemler Değişiklikleri ve değişikliklerle ilgili eğitimleri takip etmek için bir proses bulunmamaktadır. Dokümanların tutarsız kullanımı: formlar ekler çizimler dış kaynaklı dokümanlar

38 Genel Problemler Onay Dağıtım Dokümanların güncelliğinin sürdürülmesi

39 Genel Problemler Çok fazla doküman dağıtılmakta, sistem sürdürülememektedir. Dış kaynaklı dokümanların kontrolünde eksiklik İyi bir planlama yapamama...

40 Ve tüm taşlar yerine oturacaktır.

ISO 9001:2000 KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ. Eğitmen Cihangir HURŞİ

ISO 9001:2000 KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ. Eğitmen Cihangir HURŞİ ISO 9001:2000 KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ Eğitmen Cihangir HURŞİ ŞİTOĞLU 1 2 KALİTE Kalite, bir ürün veya hizmet ile ilgili özelliklerin, belirlenen veya olabilecek ihtiyaçları karşılama derecisidir. Kalite

Detaylı

TS EN ISO 9001:2008 KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ. Doç.Dr. A. Kemal SEÇKİN

TS EN ISO 9001:2008 KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ. Doç.Dr. A. Kemal SEÇKİN TS EN ISO 9001:2008 KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ Doç.Dr. A. Kemal SEÇKİN KALİTE NEDİR??? KALİTE; KULLANIMA UYGUNLUKTUR. (JURAN) ŞARTLARA UYGUNLUKTUR. (CROSBY) İHTİYAÇLARIN KARŞILANABİLME ORANIDIR. TANIMLAR Kalitenin

Detaylı

DENETİM VE DOKÜMANTASYON BEKLENTİLERİ

DENETİM VE DOKÜMANTASYON BEKLENTİLERİ ISO 9001:2008 KALİTE YÖNETİM SİSTEMLERİ İÇİN DENETİM ve DOKÜMANTASYON BEKLENTİLERİ Genel Şartlar Proseslerin dış kaynaklı hale getirmek yeni standart bütünün bir parçası olsa da prosesler hem yasal hem

Detaylı

TÜRK STANDARDI TURKISH STANDARD

TÜRK STANDARDI TURKISH STANDARD TÜRK STANDARDI TURKISH STANDARD TS EN ISO 13485 Nisan 2004 ICS 03.120.10;11.040.01 TIBBî CİHAZLAR KALİTE YÖNETİM SİSTEMLERİ MEVZUAT AMAÇLARI BAKIMINDAN ŞARTLAR Medical devices Quality management systems

Detaylı

TÜRK STANDARDI TSEK TURKISH STANDARD TS EN ISO 9001

TÜRK STANDARDI TSEK TURKISH STANDARD TS EN ISO 9001 TÜRK STANDARDI TURKISH STANDARD TS EN ISO 9001 Mart 2009 ICS 03.120.10 KALİTE YÖNETİM SİSTEMLERİ - ŞARTLAR Quality management systems - Requirements TS EN ISO 9001 (2009) standardı, EN ISO 9001 (2008)

Detaylı

PROSEDÜR SİSTEM BELGELENDİRME. REVİZYON İZLEME TABLOSU Revizyon Revizyon Açıklaması Tarih 00 İlk yayındır. 15.10.2011

PROSEDÜR SİSTEM BELGELENDİRME. REVİZYON İZLEME TABLOSU Revizyon Revizyon Açıklaması Tarih 00 İlk yayındır. 15.10.2011 Sayfa No : 1 / 25 REVİZYON İZLEME TABLOSU Revizyon Revizyon Açıklaması Tarih 00 İlk yayındır. 15.10.2011 01 Bölüm 5.9.1 e belgelendirme kararı ile ilgili eklemeler yapıldı. Tanımlarda düzenlemeler yapıldı.

Detaylı

ENTEGRE EL KĠTABI. ONAYLAYAN Genel Müdür. HAZIRLAYAN Yönetim Temsilcisi. Doküman No Sayfa No Revizyon No Yayın Tarihi

ENTEGRE EL KĠTABI. ONAYLAYAN Genel Müdür. HAZIRLAYAN Yönetim Temsilcisi. Doküman No Sayfa No Revizyon No Yayın Tarihi DOKÜMAN NO: EEK 03.01.2013 : 2 / 32 ĠÇĠNDEKĠLER. Çapraz Entegre Çizelge 3 0. Firma Bilgileri 5 Firma Tanıtımı 6 1. Kapsam 9 1.1. Genel 9 1.2. Uygulama 9 2. Atıfta Bulunulan Referanslar 9 3. Terimler ve

Detaylı

KALİTE GÜVENCE VE STANDARTLAR KALİTE GÜVENCE SİSTEMİ VE ISO 9000 SERİLERİ

KALİTE GÜVENCE VE STANDARTLAR KALİTE GÜVENCE SİSTEMİ VE ISO 9000 SERİLERİ BÖLÜM 4 KALİTE GÜVENCE SİSTEMİ VE ISO 9000 SERİLERİ ISO 9000 bir kalite sistemi oluşturulması için izlenmesi gerekli yolu gösteren ve oluşturulmuş kalite sistemlerini de değerlendirmekte kullanılan, kalite

Detaylı

ISO 9001 A- ISO 9000 NEDĐR?

ISO 9001 A- ISO 9000 NEDĐR? ISO 9001 Gerek politik arenada ve gerekse ticari piyasa şartlarındaki değişimler sonucunda ancak müşteriye dönük stratejileri ve politikaları bulunan ve kaliteli ürünleri ve/veya hizmetleri sunan şirketlerin

Detaylı

EGE Danışmanlık Ltd. Şti.

EGE Danışmanlık Ltd. Şti. Eğitim Notu Konu : ISO 9000 2000 KALİTE GÜVENCE SİSTEMİ STANDARDI Hazırlayan : Vahit YAVUZ* *EGE Danışmanlık ve Ticaret Ltd. Şti. ANKARA- İZMİR İSTANBUL 1 KALİTE ; - Bir ürün veya hizmetin belirlenen veya

Detaylı

KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ PROSES MODELİ

KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ PROSES MODELİ 1 KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ PROSES MODELİ Kalite Yönetim Sistemi Sürekli İyileştirme M Ü Ş T E R İ Ş A R T L A R I Girdi Kaynak Yönetimi Katma değer sağlayan faaliyetler Yönetim Sorumluluğu Ürün Gerçekleştir

Detaylı

ITU BİREYSEL/GRUP SERTİFİKASYONU İÇİN BAŞVURUNUN ELE ALINMASI PROSEDÜRÜ

ITU BİREYSEL/GRUP SERTİFİKASYONU İÇİN BAŞVURUNUN ELE ALINMASI PROSEDÜRÜ 1. AM AÇ Bu prosedür, ITU belgelendirmesi için başvuru yöntemini açıklar. Program hakkındaki bilgiler, olası başvurudan alınacak bilgiler ve belgelendirme hizmeti teklifi için sorumlulukları tanımlar.

Detaylı

BURÇSAN LASTİK SÜNGER SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. KALİTE EL KİTABI

BURÇSAN LASTİK SÜNGER SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. KALİTE EL KİTABI BURÇSAN LASTİK SÜNGER SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. KALİTE EL KİTABI YAYIM TARİHİ : EKİM 2007 KOPYA NO : KEK / VERİLDİĞİ BÖLÜM : REVİZYON NO : 00 REVİZYON TARİHİ :- BURSA 2007 BURÇSAN Lastik Sünger San. ve Tic.

Detaylı

ISO 9000 FIRSATI. kaliteofisi.com. **Bu e kitap www.kaliteofisi.com adresiden ücretsiz olarak indirilebilir.

ISO 9000 FIRSATI. kaliteofisi.com. **Bu e kitap www.kaliteofisi.com adresiden ücretsiz olarak indirilebilir. ISO 9000 I SO 9000 : 2000 FIRSATI kaliteofisi.com **Bu e kitap www.kaliteofisi.com adresiden ücretsiz olarak indirilebilir. ISO 9001 Fırsatı Ocak 2003 Kaliteofisi Danışman Grubu tarafından hazırlanmıştır.

Detaylı

Profesyonel Araştırma ve TÜAD Kuralları Eğitimi (GAB 2014, ISO 20252, ESOMAR) GAB 2014 & ISO 20252 05.06.2014 06.06.2014 1

Profesyonel Araştırma ve TÜAD Kuralları Eğitimi (GAB 2014, ISO 20252, ESOMAR) GAB 2014 & ISO 20252 05.06.2014 06.06.2014 1 Profesyonel Araştırma ve TÜAD Kuralları Eğitimi (GAB 2014, ISO 20252, ESOMAR) GAB 2014 & ISO 20252 05.06.2014 06.06.2014 1 Eğitim İçeriği GAB & ISO 20252 Nedir Denetim ve Belgelendirme Prosedürü Kapanış

Detaylı

GAB 2009 YÖNETİM SİSTEMİ ŞARTLAR. Rev: 02 16.04.2009

GAB 2009 YÖNETİM SİSTEMİ ŞARTLAR. Rev: 02 16.04.2009 GAB 2009 YÖNETİM SİSTEMİ ŞARTLAR Rev: 02 16.04.2009 0. İÇİNDEKİLER 1. GİRİŞ 2. TERİMLER VE TANIMLAR 3. GAB YÖNETİM SİSTEMİ 3.1 Genel Şartlar 3.2 Doküman Yönetimi 3.3 Kayıtların Yönetimi 3.4 GAB El Kitabı

Detaylı

ISO 9001:2008 ISO/DIS 9004 24.12.2008

ISO 9001:2008 ISO/DIS 9004 24.12.2008 ISO 9001:2008 ISO/DIS 9004 24.12.2008 Sunuşun İçeriği Sunuş İçeriği Bölüm 1: 9001:2008 Geçişi Nasıl olacak? Bölüm 2: 9001:2008-9001:2000 (Değişikliklerle ilgili detay inceleme) Bölüm 3: 9004 Beklenen Değişiklikler

Detaylı

ETKİN SÜREÇ YÖNETİMİ VE ISO 9001:2000 STANDART BELGELENDİRME LTD.ŞTİ.

ETKİN SÜREÇ YÖNETİMİ VE ISO 9001:2000 STANDART BELGELENDİRME LTD.ŞTİ. Daha iyi, iyinin düşmanıdır Kapak Tasarım Reklama Ajans Mizanpaj ve Baskı Reklama Ajans Copyright 2004, Standart Belgelendirme Ltd.Şti. Bu kitabın tüm yayın hakları Standart Belgelendirme Ltd.Şti. ne ait

Detaylı

ISO/TS 16949 - TEKNİK SPESİFİKASYON

ISO/TS 16949 - TEKNİK SPESİFİKASYON ISO/TS 16949 - TEKNİK SPESİFİKASYON Otomotiv Sektörü İçin Kalite Yönetim Sistemi Sayfa : 1/34 4. Kalite Yönetim Sistemi 4.1 Genel şartlar 4.1.1 Genel şartlar - Ek 4.2 Dokümantasyon şartları 4.2.1 Genel

Detaylı

ISO9001 Kalite Yönetim Sistemi EUROCONS EĞİTİM DANIŞMANLIK LTD.ŞTİ.

ISO9001 Kalite Yönetim Sistemi EUROCONS EĞİTİM DANIŞMANLIK LTD.ŞTİ. ISO9001 Kalite Yönetim Sistemi EUROCONS EĞİTİM DANIŞMANLIK LTD.ŞTİ. Kalite Yönetim Sistemleri Kalite Kavramı Kalitenin Temel Özellikleri Toplam Kalite Yönetimi Kalite Maliyetleri ISO 9000:2000 Kalite Yönetim

Detaylı

Yazılım İçin Ömür Devri Boyunca Birleştirilmiş NATO Kalite Gereksinimleri

Yazılım İçin Ömür Devri Boyunca Birleştirilmiş NATO Kalite Gereksinimleri Yazılım İçin Ömür Devri Boyunca Birleştirilmiş NATO Kalite Gereksinimleri BASKI 1 (Temmuz 2001) i ii KUZEY ATLANTİK PAKTI TEŞKİLATI ASKERİ SATANDARDİZASYON AJANSI (MAS) NATO YAYIN MEKTUBU Temmuz 2001 1.

Detaylı

SİİRT TİCARET VE SANAYİ ODASI BAŞKANLIĞI KALİTE EL KİTABI

SİİRT TİCARET VE SANAYİ ODASI BAŞKANLIĞI KALİTE EL KİTABI SİİRT TİCARET VE SANAYİ ODASI BAŞKANLIĞI KALİTE EL KİTABI DOKÜMAN KODU: KEK REVİZYON NO: 00 YAYIN TARİHİ: 01.12.2010 KONU : İÇİNDEKİLER BÖLÜM NO : A KEK DOKÜMA N NO KONU A İÇİNDEKİLER - B REVİZYON SAYFASI

Detaylı

ISO 9001:2008 KALİ KAL TE YÖNET E İ T M SİSTEMİ EĞİTİMİ

ISO 9001:2008 KALİ KAL TE YÖNET E İ T M SİSTEMİ EĞİTİMİ ISO 9001:2008 KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ EĞİTİMİ KALİTE Müşteri ihtiyaç ve beklentilerini karşılayabilmek, mümkünse daha fazlasını başarabilme becerisidir. KALİTE GÜVENCE SİSTEMİNİN S ORTAYA ÇIKIŞI Ş Bitmiş

Detaylı

PERSONEL BELGELENDİRME EL KİTABI

PERSONEL BELGELENDİRME EL KİTABI PERSONEL BELGELENDİRME EL KİTABI TS EN ISO / IEC 17024 Kapsam: 12UY0045-4 Bilgisayar Donanım Elemanı Seviye 4 Ulusal Yeterliliği 12UY0045-5 Bilgisayar Donanım Elemanı Seviye 5 Ulusal Yeterliliği 12UY0046-4

Detaylı

ÇEVRE YÖNETİM SİSTEMİ

ÇEVRE YÖNETİM SİSTEMİ istanbul Sanayi Odası - Çevre Şubesi Yayın no: 2002 7 Çevre Şubesi yayın no: 2002 1 KOBİller İçin ÇEVRE YÖNETİM SİSTEMİ Rehberi Nisan 2002 İrtibat için: İstanbul Sanayi Odası Tepebaşı, Meşrutiyet Cad.

Detaylı

Denetim ve Belgelendirme Prosedürü

Denetim ve Belgelendirme Prosedürü 1 AMAÇ Bu prosedürün amacı 17021 standardı kapsamında TÜV SÜD / Türkiye ye yönetim sistemi belgelendirmesi için başvuran firmalara; belgelendirme müracaatını nasıl yapacaklarının, belgelendirme denetiminin

Detaylı

Analiz safhasının tamamlanmasından sonra, tasarımın başlangıç adımlarına başlanır.

Analiz safhasının tamamlanmasından sonra, tasarımın başlangıç adımlarına başlanır. 1 Analiz safhasının tamamlanmasından sonra, tasarımın başlangıç adımlarına başlanır. Bu evrede, analizde sorulan NE sorusuyla elde edilen bilgilerin, nasıl yapılacağı, nasıl gerçekleştirileceği ortaya

Detaylı

TÜRK STANDARDI TURKISH STANDARD

TÜRK STANDARDI TURKISH STANDARD TÜRK STANDARDI TURKISH STANDARD Bu tadil metni 09 Mart 2010 tarihli TSE Teknik Kurul toplantısında kabul edilerek yürürlüğe girmiş olup metin üzerindeki redaksiyonel düzeltmeler devam etmektedir. TS EN

Detaylı

Hazırlayan: S. DOĞAN 03.03.2014

Hazırlayan: S. DOĞAN 03.03.2014 Sayfa: 1 / 13 Hazırlayan: S. DOĞAN 03.03.2014 Onaylayan: C.PERGEL 03.03.2014 Revizyon No: Revizyon Tarihi: Yapılan Değişiklik 01 28.01.2015 Uygunsuzlukların kapatılması için net süre tanımlandı. Ara denetim,

Detaylı

KALİTE EL KİTABI Doküman Kodu Dok. Rev. No Dok. Yayın Tarihi MİM.KEK 07 28.01.2012

KALİTE EL KİTABI Doküman Kodu Dok. Rev. No Dok. Yayın Tarihi MİM.KEK 07 28.01.2012 Sayfa 1/25 İÇİNDEKİLER ISO 9001 ISO 14001 OHSAS 18001 BAŞLIK SAYFA - - - Firma Tanıtımı 3 1 1 1 Amaç ve Kapsam 4 2 2 2 Referanslar, Doküman ve Formlar 4 3 3 3 Tanımlamalar ve Kısaltmalar 5 4 4 4 Entegre

Detaylı