Risen Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri A.Ş. Finans İşlemleri. Logo Tiger ile Finansal İşlemler

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Risen Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri A.Ş. Finans İşlemleri. Logo Tiger ile Finansal İşlemler"

Transkript

1 Risen Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri A.Ş. Finans İşlemleri Logo Tiger ile Finansal İşlemler 12/2/2013

2 Table of Contents Finans... 3 Finans Tanımları... 3 Kasa Kartı Tanımlanması... 3 Cari Hesap Tanımları... 5 Banka Şube ve Hesaplarının Tanımlanması... 8 Banka Şube Tanımları... 8 Banka Hesapları Tanımları... 9 Ödeme Tahsilat Planları Ödeme Tahsilat Planları Ödeme Tahsilat Planları Fonksiyonları Ödeme Tahsilat Planları Gün Ay Yıl Kullanımı Ödeme/Tahsilat Planı Satır Örnekleri Finans Hareketleri Kasa İşlemleri Kasa Açılış İşlemleri Kasa Virman İşlemi Kasa Nakit Tahsilat / Ödeme Bankaya Para Yatırma / Bankadan Para Çekme Muhasebe Tahsil / Tediye İşlemleri Kasadan Alınan Hizmet Faturaları Banka İşlemleri Gelen Gönderilen Havale / EFT Banka Açılış Fişi Banka Virman Fişi Banka İşlem Fişi Çek Senet İşlemleri Çek Girişi Çek Çıkış (Cari Hesaba) Pörtföydeki Çekin Cirolanması Kendi Çekimizi Cari hesaba Göndermek Çeklerin Bankaya Tahsile Gönderilmesi Çeklerin Bankaya Teminat için Gönderilmesi Çeklerin Takibi Müşteriye İade Portföyden ve Cirodan Tahsil Bankada Tahsil Portföyde Karşılıksız/Portföyde Protestolu Bankada Karşılıksız/Bankada Protesto Müşteriden Portföye İade Bankadan Portföye İade Müşteriden Protestolu (senetler için), Karşılıksız (çekler için) İade Cirodan Tahsil Tahsil Edilemiyor Kendi Çekimizin Takibi Müşteriden İade Müşteride Tahsil... 55

3 Finans Logo Tiger Plus ile finansal işlemleri yürütebilmek için sürecin tetikleneceği işlemlerin sistem girilmesi gerekmektedir. Şöyle ki; bir ödemenin, tahsilatın, kasa ya da banka hareketinin öncesinde bu işlemi doğuran, finansal işlemin vadesini oluşturan bir fatura, ön ödemeli sipariş veya satınalma fişinin sisteme girilmiş olması gereklidir. Böylece sistem yapılan ödeme yada tahsilatın hangi kayıtla ilişkili olduğunu tutabilir bu kayıtlar arasında oluşan vade farklarını hesaplayabilir veya kur farklarını oluşturabilir. Logo da finansal süreç aşağıdaki işlemleri içerir; Kasa işlemleri (Nakit tahsilat, Nakit Ödeme, kaşa açılış işlemi, kasalar arası virman, bankaya para yatırma, bankadan para çekme, kasadan alınan/verilen faturalar, tahsil ve tediye makbuzu ve gider pusulası) Banka işlemleri (Gelen ve Gönderilen Havale, hesaplararası virman, banka işlem fişi, banka açılış fişi) Cari hesap Fişleri (Borç dekontu, alacak dekontu, alınan serbest meslek makbuzu) Çek Senet İşlemleri (Çek Senet alımı, ciro, bankaya tahsile gönderme, çek-senet iade, tahsil ve karşılıksız çeksenet) Finans Tanımları Tüm bu finansal süreçleri takip etmek için öncelikle finansal bazı tanımları tapmak gerekmektedir. Cari hesap kartları, banka ve banka hesaplarının tanıtılması, kasa kartı açılması ve nihayetinde ödeme tahsilat planları oluşturullması gerekmektedir. Aşağıda finans işlemlerinde kullanılacak tanımların nasıl oluşturlacağını bulabilirsiniz. Kasa Kartı Tanımlanması Kasa işlemlerinde kullanılacak kasa kartı tanımlamak için aşağıdaki adımları takip ediniz. 1. Menü / Finans / Ana Kayıtlar / Kasalar linkine tıklayınız. 2. Açılan kasa kartları penceresinde F9 menü (sağ klik menü) / Ekle seçeneği ile yeni bir kasa kartı tanımı açınız.

4 3. Kasa kodu ve açıklaması bilgisini giriniz. Gerekirse kasa adresi, kullanılacak döviz türü vekullanılacak kur tipi seçilebilir. Eğer tek tip döviz ile çalışan bir kasa ise ve döviz tipi işlemlerde değiştirilmeyecek ise haraketlerde döviz tipi değiştirilmeyecek kutucuğu işaretlenmelidir. 4. Muhasebe Kodları alanında kasanın çalıştığı muhasebe kodu seçilmelidir. Eğer özel bir kodlama düzeni yok ise kasanın kullandığı muhasebe hesabı kodu ile kasa kodunun aynı olması karşılıklı kontrollerde kolaylık sağlayabilir. Kasa muhasebe hesabını seçmek için ilgili hesap kodu alanına gelerek F10 yada... ikonuna tıklayarak muhasebe hesapları penceresini açarak ilgili hesabı seçiniz. Hesap seçildikten sonra seç butonu ile muhasebe hesabının kasa musahebe kodu alanına gelmesini sağlayınız. 5. Kasaya dair gerekli tanımlamaları yaptıktan sonra kasa kartı tanımını F2 yada kaydet butonu ile kaydediniz.

5 Cari Hesap Tanımları Cari hesap tanımları adından da nalaşılacağı gibi sistemde kullanılan yardımcı hesapların takip edildiği tanım türleridir. Cari hesaplar ile müşteriler, tedarikçiler, personel avansları, grup şirketleri ve diğer kamu kurum ve kuruluşların bilgileri tutulur. Sistemde cari hesapları tanımlamak için aşağıdaki adımları takip ediniz. 1. Menü / Finans / Ana Kayıtlar / Cari Hesaplar linkine tıklayınız. 2. Açılan Cari Hesaplar penceresinde F9 menü (sağ klik menü) / Ekle seçeneği ile yeni bir Cari Hesap kartı tanımı açınız. 3. Açılan CH kartında başlık bilgilerinde kodlama yapısına göre CH kodunu ve unvanını giriniz. İsteğe göre 2. Unvanda girilebilir.

6 4. İletişim bilgileri tabında CH ile iligli iletişim, adres ve ilgili bilgileri girilir. 5. Ticari bilgiler tabında ise CH ait vergi bilgileri ödeme planı, indirim ve kur farkı hesaplama metodları seçilir. Kur Farkı işlemleri takibi için kullanılan yöntemler aşağıda belirtilmiştir. Hareketler Üzerinden Ödemeler Üzerinden Ödemeler Üzerinden (Tarih Kontrolsüz) Hareketler Üzerinden seçiminde kur farkı, işleme ait fiş ve fatura tarihi esas alınarak hesaplanır. Ödemeler Üzerinden seçiminde ise kur farkları ödeme tarihi dikkate alınarak hesaplanacaktır.

7 Ödemeler Üzerinden (Tarih Kontrolsüz) seçilirse, ödemeler üzerinden kur farkı hesaplaması yapılırken, hesaplama tarihinin vade tarihini dikkate almaması sağlanır. 6. CH ie ilgili diğer detaylar Diğer tabında girilecektir. CH ait sınıflandırmada kullanılacak özel kodlar, CH muhasebe hesabı (varsa masraf merkezi), gönderilecek formların gönderim biçim, mail adresi ve gönderim biçimi gibi detaylar bu alandan seçilebilir. 7. Son olarak Banka Hesap bilgileri kısmında CH ait banka hesapları bilgisi girilir. Banka hesapları ödeme işlemlerinde kullanılabileceğinden girilmesi önem arz eden verilerdendir. Banka bilgileri girişinde banka ve şube bilgisi ilgili alanda F10 /... ikonuna tıklanarak açılan listeden seçilir. Genel bilgiler kısmına ise hesap numarası ve IBAN numarası girilir.

8 8. Banka Şube no alanına tıklanarak açılan alanda Türkiyede listeli tüm bankaların bilgileri EDI numaralrı ile yer alır. Buradan seçim yapılması halinde banka şubesine ait detaylar otomatik olarak CH ile ilişkilendirilir. 9. Gerekli veri ve detaylar CH kartına girildikten sonra CH kartı F2 yada kaydet butonu ile kaydedilir. Banka Şube ve Hesaplarının Tanımlanması Bankalara ait tanımlamaları yaparken öncelikle banka şubelerinin tanımlanması gerekmektedir. Daha sonra her bir şube de bulunan banka hesapları şubeler üzerinden tanımlanacaktır. Banka Şube Tanımları Banka şubelerinin tanımlanması için aşağıdaki adımları takip ediniz. 1. Menü / Finans / Ana Kayıtlar / Bankalar linkine tıklayınız. 2. Açılan Bankalar penceresinde F9 menü (sağ klik menü) / Ekle seçeneği ile yeni bir Banka şubesi kartı tanımı açınız.

9 3. Açılan banka kartı tanımında Banka kodu, (banka kodu muhasebe hesaplarına uygun olarak girilmesi ileride yapılacak karşıt kontroller için uygun olacaktır.) banka adı, şubesi ve şube numarası bilgilerini giriniz. Gerekirse adres, telefon ve ilgili bilgilerini de ilgili alanlara girebilirsiniz. 4. Gerekli bilgileri girdikten sonra banka kartı tanımını kaydediniz. Banka Hesapları Tanımları Banka hesapları tanımlamak için her bir banka şube tanımı üzerinden işlem yapılmaktadır. Aşağıdaki adımları izleyerek banka hesabı ekleyebilirsiniz. 1. Menü / Finans / Ana Kayıtlar / Bankalar linkine tıklayınız. 2. Açılan Bankalar penceresinde banka hesabı eklemek istediğiniz banka şubesini seçiniz ve üzerinde F9 menü (sağ klik menü) / Hesaplar seçeneğini tıklayınız.

10 3. Açılan hesaplar penceresinde hesap kartı eklemeden önce eklenecek hesabın türünün açılır menüden seçiniz. Banka hesapları açılırken öncelikle hesap tipi seçimi çok önemlidir. Hatalı banka tipi seçildiken sonra değiştirilemez. Dolayısıyla bu seçim esnasında dikkatli olunmalıdır. Banka hesap türleri üç ana grup altında toplanmıştır: Ticari Hesaplar Kredi Hesapları Kredi Kartı Hesapları Dövizle çalışma söz konusu ise bu hesaplar dövizli olarak açılabilir. Dövizli ticari hesap, kredi ve kredi kartı hesapları da ayrı birer kayıt türüdür. 4. Banka hesap tipi seçildikten sonra sağ klik menüde yer alan Ekle seçeneği ile yeni bir banka hesabı eklenir.

11 5. Açılan banka hesabı tanımında hesap kodu (muhasebe kodu ile uyumlu olarak açılmalıdır.) hesap adı, hesap no IBAN ve varsa özel kod bilgileri girilir. 6. Gerekli detaylar girildikten sonra banka hesap kartı F2 yada kaydet butonu ile kaydedilir. Ödeme Tahsilat Planları Ödeme tahsilat planları uygulandıkları fiş, fatura ve formlara vade tarihi yada taksit ataması yapan fonksiyonlardır. Finansal sistemde ve vade takibi yapılan firmalarda önem arz eden bir uygulamadır. Ödeme Tahsilat Planları Bir ödeme tahsilat planı uygulamak için aşağıdaki adımları izleyiniz. 1. Menü / Finans / Ana Kayıtlar / Ödeme Tahsilat Planları linkine tıklayınız. 2. Açılan Ödeme Tahsilat Planları penceresinde F9 menü (sağ klik menü) / Ekle seçeneğini tıklayınız.

12 3. Açılan Ödeme tahsilat planları penceresinde Kodu ve açıklaması bilgilsini giriniz. Gün alanından ödeme / tahsilat günlerini seçiniz. Faiz oranları kısmından erken ve geç ödeme faiz oranlarını giriniz. 4. Ödeme tahsilat planları satırlarında yapılacak ödemelerin hangi frmül, koşul,vade ve ödeme tipi ile yapılacağı seçilir. Detaylar için takip eden ödeme planı uygulamaları kısmını inceleyiniz. 5. Gerekli veri ve detay girildikten sonra ödeme tahsilat planlarını kaydediniz. Ödeme Tahsilat Planları Fonksiyonları Ödeme tahsilat planı satırlarında kullanılan ve ödeme tahsilat astırının hesaplanmasına yada vadelendirilmesine yardımcı olan fonksiyonlar aşağıda belritilmiştir. Formül Fonksiyonları Koşul Fonksiyonları Adı Açıklaması Adı Açıklaması P1 İşlem Tutarı (KDV dahil) P1 İşlem Tutarı (KDV dahil) P2 İşlem Tutarı (KDV hariç) P2 İşlem Tutarı (KDV hariç) P3 Toplam KDV P3 Toplam KDV P4 Kalan Tutar P4 Kalan Tutar P5 Ödenen Tutar P5 Ödenen Tutar P6 Masraf Tutarı P6 Masraf Tutarı P7 İşlem Günü (31/12/99 tarihli fişte 31 değerini üretir.) P8 İşlem Ayı (31/12/99 tarihli fişte 12 değerini üretir.) P9 İşlem Yılı (31/12/99 tarihli fişte 99 değerini üretir.) P10 İşlem Tarihi - yyaagg - (01/01/99 tarihli fişte değerini üretir.) P11 Ticari İşlem Grubu

13 Kullanılan sayısal ve mantıksal fonksiyonlar MIN MIN (, ) İki parametreden küçük olanını döndürür. MAX MAX (, ) İki parametreden büyük olanını döndürür. ABS ABS ( ) Sayının mutlak değerini verir. AND... AND... Birlikte kullanıldığı koşulların tamamı doğru ise anlamındadır. OR... OR... Birlikte kullanıldığı koşulların en az biri doğruysa anlamındadır. MOD MOD(, ) Bölme işleminin kalanını verir. DIV DIV (, ) Bölme sonucunun tam kısmını verir. >... >... Büyük ise FONT>... FONT> Küçük ise >=... >=... Büyük veya eşit ise FONT>... Küçük veya eşit ise =... =... Eşit ise FONT>... Farklı ise (Eşit değil ise) Ödeme Tahsilat Planları Gün Ay Yıl Kullanımı Ödeme tahsilat planlarında gün ay ve yıl haneleri vade hesaplamasında kullanılmaktadır. Bu kullnımlara dair etay ve örnekler aşağıdadır. Boş bırakılabilir: Bu durumda fatura tarihindeki gün, ay veya yıl bilgisi geçerlidir. Kolonların hepsi boş bırakılabileceği gibi tek bir kolon da boş bırakılabilir. Bu durumda sadece boş bırakılan kolon için fatura tarihi geçerlidir. Yani ay kolonu boş ise faturanın kesildiği ay geçerlidir. Sabit rakam girilebilir: Gün, ay ve yıl kolonlarının hepsine veya her birine sabit rakamlar girilebilir. Sabit rakam girilen kolon, değişkenliğini kaybeder. Örneğin ay kolonuna 12 yazıldığında, plan satırının tarihi Aralık ayında sabitleşmiştir. Gün ve yıl bilgileri değişebilir. "+" karakteri ile birlikte rakam girilebilir: Bir kolona girilen + işareti, içinde bulunulan yıl, ay veya güne, "+" işaretinden sonra yazılacak rakam kadar ekleme yapılacak anlamına gelir. Örneğin gün kolonuna "+5" yazılırsa, bu faturanın kesildiği günden beş gün sonrası anlamına gelir. Aynı şekilde ay kolonuna "+1" yazılırsa, faturanın kesildiği aydan bir ay sonrası anlamına gelir. "-" karakteri ile birlikte rakam girilebilir: Bir kolona girilen "-" işareti, içinde bulunulan yıl, ay veya günden, "-" işaretinden sonra yazılacak rakam kadar çıkarma yapılacak anlamına gelir. Örneğin gün kolonuna "-15" yazılırsa, faturanın kesildiği günden onbeş gün öncesi anlamına gelir. Aynı şekilde ay kolonuna "-6" yazılırsa, faturanın kesildiği aydan, altı ay öncesi anlamına gelir. "H" karakteri ile hafta bilgileri girilebilir (Gün kolonunda) "H" karakterinden sonra yazılan rakam haftanın kaçıncı günü olacağını, başına yazılan rakam ise kaçıncı hafta olacağını belirler. Örneğin Salı günü için "H2" yazılır. Fatura ayının 3. Perşembesi diyebilmek için "3H4" yazılmalıdır. Fatura tarihinden 2 hafta sonraki Pazartesi (Fatura tarihi Pazartesi ise o günde dahil) diyebilmek için "+2H1" yazılmalıdır.

14 Gün, ay ve yıl kolonlarının kullanım örnekleri aşağıda yer almaktadır Açıklama Gün Ay Yıl Fatura tarihinden 30 gün sonra +30 Fatura tarihinden bir sonraki ayın 15'inde Fatura tarihinden bir yıl sonra +1 Fatura tarihinden iki sonraki ayın ilk Salı günü H2 +2 Fatura tarihinden sonraki ikinci Çarşamba +2H3 Fatura ayının son Cuma günü 4H5 Nisan ayının ikinci Perşembe günü 2H4 4 Fatura ayının üçüncü haftası 3H Fatura tarihinden 3 hafta sonraki Pazartesi +3H (Fatura tarih de dahil olmak üzere) Fatura tarihinden bir önceki ayın 20'si 20-1 Ödeme/Tahsilat Planı Satır Örnekleri Ödeme tahsilat planları uygulama örnekleri aşağıda belirtilmiştir. Açıklama Formül Koşul Gün Ay Yıl Fatura tutarı TL. den büyük ise ve fatura ayın beşinden önce kesilmiş ise, fatura tutarını 60 gün sonra tahsil et demek için, Fatura tutarı TL. den küçük ve fatura ayın 15 inde kesilmiş ise, fatura tutarını 3 ay sonra tahsil et demek için, P1 (P1> ) AND (P7>5) +60 P1 (P1> ) AND (P7=15) +3 Masraf tutarı TL. den büyük ise ve fatura ayın beşinden önce kesilmiş ise, masraf tutarını Fatura tarihinden sonraki ikinci çarşamba tahsil et demek için, P6 (P1> ) AND (P7>5) +2H3 İlk satır için Örnek ekran görüntüsü aşağıdadır.

15 Açıklama Formül Koşul Gün Ay Yıl Fatura tutarı 3 eşit taksitte 120, 150 ve180 gün vadeli çek ile ödenecek. (örneğe ait erkan görüntüsü aşağıdadır.) Ödeme tipi her bir satır için değiştirilebilir. P1/ P1/ P Finans Hareketleri Finansal işlemler kasa, banka, cari hesap ve çek senet ile yürütülmektedir. Her bir gruba dair detaylı giriş biçimleri aşağıda verilmiştir. Kasa İşlemleri Logo sisteminde kasayı etkileyen tüm işlemler kasa üzerinden yapılır. Logo uygulamalarında likit işlemlerin önceliği vardır. Yani en likit olan değer nakit işlemler kasa ile gerçekleştirilir. Banka işlemleri 2. Derece likit olduğundan bankaya yatırılan ve bankadan çekilen işlemler de kasadan yapılır. Aynı şekilde çek senetlerde nakit tahsilatları kasadan yapılır. Kasa işlemleri ve yapılış usulleri aşağıda başlıklar halinde verilmiştir. Kasa Açılış İşlemleri Kasa devir bakiyesinin sisteme girildiği fiş türüdür. Devir işlemi sistem tarafından yapılıyorsa bu fiş otomatik olarak sistem tarafından oluşturulur. Manuel giriş yapmak için ise aşağıdaki adımları izleyiniz. 1. Menü / Finans / Hareketler / Kasa İşlemleri linkinden Kasa İşlemleri penceresini açınız. 2. Açılan pencerede giriş yapmak istediğiniz kasa kartını seçiniz ve üzerinde sağ klik (F9 Menü) / İşlemler linkine tıklayınız.

16 3. Açılan Kasa İşlemleri penceresinde sağ kli Menü (F9 Menü) / Ekle Seçeneğini tıklayınız yada klavyeden Insert tuşuna basınız. Gelen menüden Kasa İşlemleri / Açılış (Borç) seçeneğini işaretleyiniz.

17 4. Gelen açılış fişi ekranında tarihin firma dönem başlangıç tarihi (01 Ocak 20XX) olduğuna dikkat ediniz. Açılışın yapıldığı işyerini, açılış tutarını ve işlem açıklmasını yazınız. 5. Gerekli detayları girdikten sonra işlemi Kaydet butonu ile kaydediniz. Kasa Virman İşlemi 1. Menü / Finans / Hareketler / Kasa İşlemleri linkinden Kasa İşlemleri penceresini açınız. 2. Açılan pencerede giriş yapmak istediğiniz kasa kartını seçiniz ve üzerinde sağ klik (F9 Menü) / İşlemler linkine tıklayınız. 3. Açılan Kasa İşlemleri penceresinde sağ klik Menü (F9 Menü) / Ekle Seçeneğini tıklayınız yada klavyeden Insert tuşuna basınız. Gelen menüden Kasa İşlemleri / Kasa Virman (Borç) seçeneğini işaretleyiniz. Virman seçeneğinde borç seçimi oluşacak fişin işlemin girildiği kasanın borç bakiyesini artırır, alacak seçeneği ise oluşacak fişin işlemin girildiği kasanın bakiyesini azaltır. Seçim yapılırken bu hususa dikkat ediniz.

18 4. Açılan virman fişinde kasalar arası transferi yapılacak tutarın etkisine gore borç yada alacak virman seçeneğine tıklayınız. Örneğimizde TL kasadan USD kasaya transfer edileceğini dolayısıyla TL kasa bakiyesinde azalma olacağını bu nedenle de Virman (Alacak) seçeneği işaretlenmelidir. 5. Virman fişinde tarih, işyeri, virman yapılan kasa ve işlem numarası gibi bilgileri giriniz. Yapılacak işlem eğer döviz cinsinden ise (örneğimizde 200 USD tutarında TL Tl kasadan USD ye çevrilerek USD kasaya aktarılmaktadır.) Kullanılacak para birimi kısmında İşlem Dövizi seçeneğini işaretleyiniz.

19 6. Girilecek olan değer döviz ise ve işlem dövizi seçildi ise tutar alanında döviz tipini ve dövizli tutar kısmında sağ klik F9/ Döviz Girişi seçeneği tıklanır 7. Açılan Döviz girişi ekranında işlem dövizi alanında dövizli tutar ve kur bilgisi girilerek tutarın oluşması sağlanır. Dövizli tutar girilmesi tamamlandıktan sonra döviz bilgileri F2 yada Kaydet butonu ile kaydedilir. 8. Gerekli detay ve veri giriş tamamlandıktan sonra virman fişi F2 yada Kaydet butonu ile kaydedilir. Gider Pusulası Kaydı Kendi namına iş yapan kişilerden çeşitli amaçlar için alınan hizmet ve mallar gider pusulası ile sisteme kaydedilecektir. Gider pusulası girişi için aşağıdaki adımları izleyiniz. 1. Menü / Finans / Hareketler / Kasa İşlemleri linkinden Kasa İşlemleri penceresini açınız. 2. Açılan pencerede giriş yapmak istediğiniz kasa kartını seçiniz ve üzerinde sağ klik (F9 Menü) / İşlemler linkine tıklayınız.

20 3. Açılan Kasa İşlemleri penceresinde sağ klik Menü (F9 Menü) / Ekle Seçeneğini tıklayınız yada klavyeden Insert tuşuna basınız. Gelen menüden Kasa İşlemleri / Gider Pusulası seçeneğini işaretleyiniz. 4. Açılan Gider Pusulası formunda Belge numarası, tarih, Alıcı adı /soyadı (bu alanda istenirse bir cari hesap seçilebilir.), Proje Kodu, yapılan masrafın bağlanacağı Muhasebe hesabı, stopajın bağlanacağı Muhasebe hesabı, hizmet tipi ve stopaj oranı ile net yada toplam tutar girilir. Gider pusulasına ait detay açıklamay açıklama bölümüne yazabilirsiniz.

21 5. Gerekli detay ve bilgiler girildikten sonra gider pusulasını kaydediniz. Kasa Nakit Tahsilat / Ödeme Kasadan yapılan tüm tahsilat ve ödemeler Kasa İşlemleri altında CH Ödeme ve Tahsilat işlemleri ile yapılmaktadır. Aşağıdaki adımları izleyerek CH ödeme / tahsilat hareketi oluşturunuz. 1. Menü / Finans / Hareketler / Kasa İşlemleri linkinden Kasa İşlemleri penceresini açınız. 2. Açılan pencerede giriş yapmak istediğiniz kasa kartını seçiniz ve üzerinde sağ klik (F9 Menü) / İşlemler linkine tıklayınız. 3. Açılan Kasa İşlemleri penceresinde sağ klik Menü (F9 Menü) / Ekle Seçeneğini tıklayınız yada klavyeden Insert tuşuna basınız. Gelen menüden CH İşlemleri / Nakit Tahsilat yada Nakit Ödeme seçeneğini işaretleyiniz. Nakit tahsilat kasa bakiyesini olumlu nakit ödeme ise kasa bakiyesini negatif olarak etkiler.

22 4. Açılan Nakit tahsilat formunda Makbuz numarasını, tarihini, İşyeri ve Proje Kodunu, tahsilat yapılan Cari hesabı, tahsilat tutarını ve fiş açıklamasını giriniz. 5. Gerekli veri ve detayı girdikten sonra fişi kaydedebilirsiniz. Bankaya Para Yatırma / Bankadan Para Çekme Bankadan kasaya para çekilmesi yada kasadan bankaya para yatırılması işlemleri kasa içerisinde yapılmaktadır. Kasadan Bankaya para yatırmak için aşağıdaki adımları takip ediniz. 1. Menü / Finans / Hareketler / Kasa İşlemleri linkinden Kasa İşlemleri penceresini açınız. 2. Açılan pencerede giriş yapmak istediğiniz kasa kartını seçiniz ve üzerinde sağ klik (F9 Menü) / İşlemler linkine tıklayınız.

23 3. Açılan Kasa İşlemleri penceresinde sağ klik Menü (F9 Menü) / Ekle Seçeneğini tıklayınız yada klavyeden Insert tuşuna basınız. Gelen menüden Banka İşlemleri / Bankaya yatırılan yada Bankadan çekilen linkine tıklayınız. 4. Açılan form içerisinde Belge numarasını, Tarih, işyeri, proje bilgilerini giriniz. Para çekilen banka hesabını Banka Hesap Kodu alanındaki ikonu yada F10 tuşu ile açılan bankalar penceresinde ilgili bankayı çift tıklayarak istenen hesabını seçiniz. Son olarak çekilen tutarı ve fiş için açıklama bilgisini giriniz. 5. Tüm detaylar girildikten sonra fişi kaydediniz.

24 Muhasebe Tahsil / Tediye İşlemleri Kasadan direkt bir Muhasebe hesabına yapılan ödeme ve tahsilatlar kasa işlemlerinde yer alan Muhasebe tahsil tediye işlemleri ile yapılır. Bunun için aşağıdaki adımları izleyiniz. 1. Menü / Finans / Hareketler / Kasa İşlemleri linkinden Kasa İşlemleri penceresini açınız. 2. Açılan pencerede giriş yapmak istediğiniz kasa kartını seçiniz ve üzerinde sağ klik (F9 Menü) / İşlemler linkine tıklayınız. 3. Açılan Kasa İşlemleri penceresinde sağ klik Menü (F9 Menü) / Ekle Seçeneğini tıklayınız yada klavyeden Insert tuşuna basınız. Gelen menüden Muhasebe İşlemleri / Muhasebe Tahsil yada Muhasebe Tediye linkine tıklayınız.

25 4. Açılan Muhasebe Tahsil formunda kasa işlem numarası, proje kodu, tarih, işyeri, kasa ve kasa karşı hesabını seçiniz. Tahsil edilen tutarı giriniz. Son olarak açıkalamakısmına fiş açıklamasını yazınız. 5. Gerekli detayları girdikten sonra fişi kaydediniz. Kasadan Alınan Hizmet Faturaları Kasadan aynı anda ödeme yapılarak alınan hizmetler kasa alınan hizmet faturası ile sisteme girilecektir. Teammüllerde kapalı fatura olarak bilinen kasadan direkt ödenen alınan hizmet faturlarının girişi için aşağıdaki işlemleri takip ediniz. 1. Menü / Finans / Hareketler / Kasa İşlemleri linkinden Kasa İşlemleri penceresini açınız. 2. Açılan pencerede giriş yapmak istediğiniz kasa kartını seçiniz ve üzerinde sağ klik (F9 Menü) / İşlemler linkine tıklayınız.

26 3. Açılan Kasa İşlemleri penceresinde sağ klik Menü (F9 Menü) / Ekle Seçeneğini tıklayınız yada klavyeden Insert tuşuna basınız. Gelen menüden Faturalar / Alınan Hizmet Faturası linkine tıklayınız. 4. Açılan alınan hizmet faturası tıpkı satınalma mödülündeki alınan hizmet faturasına benzemektedir. Dolayısıyla alınan hizmet faturasında uygulanan prosedür aynen burada da uygulanacaktır. Kasa alınan hizmet faturasının normal alınan hizmet faturasından tek farkı fatura formunda kasa kodu ve kasa işlem koduna ait alanlar bulunmasıdır. 5. Kasa alına hizmet faturası ile ilgili olarak kasa işlem no, fatura no, belge no, cari hesap (cari hesap seçilmeden de kasa alıan hizmet faturası kaydedilebilir.) proje bilgisi, işyeri bilgileri seçilir. Fatura satırlarında alınan hizmet, miktar ve birim fiyat girilir. Alıana herbir işlem için bu tekrarlanır.

27 6. Kasa alınan hizmet faturasına ait detaylar ise detay tabında yer alan açıklama alanına girebilirsiniz. 7. Gerekli detay girildikten sonra kasa alınan hzmet faturasını kaydedebilirsiniz. Kasadan yapılabilecek diğer işlemler ile ilgili bazı açıklamaları aşağıda bulabilirsiniz. Sistem ile iligli yapılan kurguya istinaden veri girişinde aşağıdaki husulara dikkat etmenizi rica ederiz. Çek ve senet tahsilatları kasadan değil kolaylık sağlaması bakımından çek senet kartı üzerinden yapılacaktır. Satınalma faturaları, satış faturaları gibi malzeme ve cari hesaplar ilgilendiren faturalar kasadan değil satış ve satınalma bölümünden girilmesi ödemelerin ise gerektiğinde kasa tahsilat yada ödeme olarak yapılması daha uygun olur kanaatindeyiz. Kasa kur farkı fişleri işlemler menüsü altından çalıştırılarak sistem tarafından otomatik olarak oluşturulması önerilir. Banka İşlemleri Bankadan yapılan işlemler finans bölümünde banka fişleri ile girilmektedir. Her bir işlem türüne göre sisteme girilecek fiş türleri ve süreç aşağıda belirtilmiştir. Gelen Gönderilen Havale / EFT Firma banka hesaplarına gelen veya bu hesaplardan gönderilen ödemeler Logo sisteminde Gelen Havale / EFT yada Gönderilen Havale / EFT ile işlenir. Aşağıdaki adımları izleyerek Gelen Gönderilen Havale / EFT kaydını sisteme girebilirsiniz. 1. Menü / Finans / Hareketler / Banka Fişleri linkinden Banka Fişleri penceresini açınız. 2. Açılan pencerede alt kısımda bulunan fiş türleri açılır menüsünden Gelen havale / EFT türünü seçiniz ve sağ klik (F9 Menü) / Ekle linkine tıklayınız.

28 3. Açılan gelen havale formunda başlık bilgileri kısmında fiş tarihi, proje kodu, işyeri bilgilerini giriniz. 4. Havale satırında ise havalenin yapıldığı banka hesabını, işlem türünü, havale yapan cari hesabı, havale tutarını varsa elge numarasını, (farklı bir proje ait satırlarda proje kodunu ayrıca seçiniz.), açıklamasını ve varsa masraf tutarını giriniz. Bu işlemi ilgili fişte olacak diğer satırlarda da tekrarlayınız. 5. Fiş geneli için açıklama yapılacaksa fişin alt tarafında yer alan Açıklama kısmına gerekli açıklmaları girebilirsiniz. 6. Gerekli detay ve veriler girildikten sonra fişi kaydedebilirsiniz. Banka Açılış Fişi Banka işlemleri yapılırken sene başında yada ilke kez programa bankaya ait açılış rakamı girilirken kullanılacak fiş türüdür. Aşağıdaki adımları izleyerek yeni banka açılış fişi oluşturunuz.

29 1. Menü / Finans / Hareketler / Banka Fişleri linkinden Banka Fişleri penceresini açınız. 2. Açılan pencerede alt kısımda bulunan fiş türleri açılır menüsünden Banka Açılış türünü seçiniz ve sağ klik (F9 Menü) / Ekle linkine tıklayınız. 3. Açılan banka açılış fişi içerisinde başlık kısmında işyeri bilgisini giriniz. Satırlarda ise açılış tutarı girilecek hesapları seçiniz ve borç yada alacak değerlerini giriniz. 4. Alt kısımda bulunan açıklama satırına ise banka açılışlarına dair genel bir açıklama girebilirsiniz. 5. Gerekli detay ve verileri girdikten sonra fişi F2 yada kaydet butonu ile kaydedebilirsiniz. Banka Virman Fişi Banka hesapları arasında yapılan transferler yada döviz hesapları ile yapılan bozdurma işlemlerinde banka virman fişi kullanabilirsiniz. Aşağıda verilen adımları izleyerek yeni bir banka virman fişi oluşturunuz.

30 1. Menü / Finans / Hareketler / Banka Fişleri linkinden Banka Fişleri penceresini açınız. 2. Açılan pencerede alt kısımda bulunan fiş türleri açılır menüsünden Banka Virman fiş türünü seçiniz ve sağ klik (F9 Menü) / Ekle linkine tıklayınız. 3. Açılan banka virman fişinde başlık kısmında tarih bilgisini, işyeri bilgisini (varsa proje bilgisini) giriniz. 4. Fiş satırlarında birinci satırda para girişi olan hesabı ikinci satırda ise para çıkan hesabı seçiniz. Para giren hesabın borcuna, para çıkan hesabın da alacağına transferi yapılan tutarı giriniz. 5. Açıklama kısmına ise işlem ilgili açıklamaları girebilirsiniz. 6. Gerekli verileri ve detayı girdikten sonra banka virman fiişini kaydediniz.

31 Banka İşlem Fişi Banka işlemlerinde banka tarafından alınan masraflar, faiz kazançları, faiz ödemeleri ve diğer her türlü işlem için banka işlem fişini kullanabilir ve bu işlem fişi ile girilen tutarları sistemde takip edebilirsiniz. Yeni bir banka işlem fişi girmek için aşağıdaki adımları takip ediniz. 1. Menü / Finans / Hareketler / Banka Fişleri linkinden Banka Fişleri penceresini açınız. 2. Açılan pencerede alt kısımda bulunan fiş türleri açılır menüsünden Banka İşlem fiş türünü seçiniz ve sağ klik (F9 Menü) / Ekle linkine tıklayınız. 3. Açılan Banka İşlem Fişi formunda başlık kısmında tarih, işyeri ve varsa proje kodu alanında proje bilgisini giriniz. 4. Satırlarda kullanılan banka hesabını seçiniz. Yapılacak işlemin türünü belirtiniz ve işlem tutarını borç / alacak alanına giriniz. 5. Fiş genel açıklamasına ise fiş ile ilgili detayları giriniz. 6. Gerekli verileri ve açıklamaları girdikten sonra fişi kaydediniz.

32 Çek Senet İşlemleri Çek senet girişleri Logo sisteminde çekin tarihçesini tutabilecek bir yapı ile kurgulanmıştır. Dolayısıyla çek tarihçesi çek ya da senetin alımı ile başlar yani çek ilk girildiği hareket ile doğmaktadır. Aşağıda çek ve senetlere özgü giriş işlemleri sıralanmıştır. Daha ziyade çekler ilgili işlemler burada ele alınacaktır. Aşağıda bordro tiplerine dair detay açıklama bulabilirsiniz. No Tür Açıklama 1 Çek Girişi Cari hesaplardan alınan çek bilgilerinin kaydedilmesinde kullanılır. 2 Senet Girişi Cari hesaplardan alınan senet bilgilerinin kaydedilmesinde kullanılır. 3 Çek Çıkış (Cari Hesaba) Portföyde bulunan müşteri çeklerinin ve firmanın kendi çeklerinin cari hesaplara verilmesinde kullanılır 4 Senet Çıkış (Cari Hesaba) Portföydeki müşteri senetlerinin ve firmanın kendi borç senetlerinin cari hesaplara verilmesinde kullanılır. 5 Çek Çıkış (Banka Tahsil) Portföydeki çeklerin bankaya tahsile çıkılmasında kullanılır. 6 Senet Çıkış (Banka Tahsil) Portföyde bulunan senetlerin bankaya tahsile çıkılmasında kullanılır. 7 Çek Çıkış (Banka Teminat) Portföydeki çeklerin bankaya teminata verilmesinde kullanılır. 8 Senet Çıkış (Banka Teminat) Portföydeki senetlerin bankaya teminata verilmesinde kullanılır. 9 İşlem Bordrosu (Müşteri Çeki) Müşteri çeklerindeki durum değişiklikleri için kullanılır. 10 İşlem Bordrosu (Müşteri Senedi) Müşteri senetlerindeki durum değişiklikleri için kullanılır. 11 İşlem Bordrosu (Kendi Çekimiz) Firmanın kendi çeklerindeki durum değişiklikleri için kullanılır. 12 İşlem Bordrosu (Borç Senedimiz) Firmanın borç senetlerindeki durum değişiklikleri için kullanılır. 13 İşyerleri Arası İşlem Bordrosu (Müşteri Çeki) Firmanın farklı yerlerde işyerinin olması durumunda her İşyerine ait çek hareketlerinin işlenmesinde kullanılır. 14 İşyerleri Arası İşlem Bordrosu (Müşteri Senedi) Firmanın farklı yerlerde işyerinin olması durumunda her İşyerine ait senet hareketlerinin işlenmesinde kullanılır. Çek Girişi Çek girişi işlemi bir çekin müşteriden alınarak portföye konulmasını ifade etmektedir. Bu işlemi yapmak için aşağıdaki adımları takip ediniz. 1. Menü / Finans / Hareketler / Çek Senet Bordroları seçeneğini tıklayarak Çek senet bordroları penceresini açınız. 2. Açılan Pencerede alt kısımda bulunan bordro türü kayar menüsünden Çek Girişini seçiniz ve sağ klik menuden Ekle linkini tıklayınız.

33 3. Açılan Çek girişi penceresinde bordro tarihi, proje kodu, işyeri bilgisi, çekin alındığı Cari hesabı seçiniz. Satırlarda sağ klik menüde Müşteri Çeki linkini tıklayınız. 4. Açılan çek formunda portföy numarasını vadesini, muhabir şube ve ödeme yerini, varsa proje kodunu, çek seri numarasını, TC Kimlik / Vergi nosunu giriniz (Çek firmadan direkt değil ciro çeki ise Ciro kutucuğunu işaretleyiniz.). Alınan çekin tutarını (dövizli olması durumunda işlem dövizi seçilir, döviz tipi seçilir ve dövizli tutar alanına dövizli tutar bilgisi girilir.) Son olarak banka bilgisini girerek çeki kaydediniz.

34 5. Çekin girilmesi ardından eğer bordro da başka çekler var ise 3. ve 4. adımlar tekrarlanarak diğer çekler de girilir. 6. Tüm çekler ve gerekli açıklamalar girildikten sonra çek giriş bordrosunu kaydediniz. Girilen çeklere gore çek bordrosu sağ alt kısmında bordro ortalama vade ve toplam tutar bilgileri oluşmaktadır. 7. İşlem tamamlanmıştır. Çek Çıkış (Cari Hesaba) Cari Hesaplara çek çıkışı 2 şekilde yapılır. Bunlar; 1. Cari hesaba pörtföydeki bir çekin ciro edilmesi 2. Cari hesaba firma çeki verilmesi. Her iki işlemde Çek Çıkış (Cari Hesaba) işlemi ile yapılmaktadır. 1. Pörtföydeki Çekin Cirolanması Pörtföydeki bir çekin cirolanması için aşağıdaki adımları takip ediniz. 1. Menü / Finans / Hareketler / Çek Senet Bordroları seçeneğini tıklayarak Çek senet bordroları penceresini açınız. 2. Açılan Pencerede alt kısımda bulunan bordro türü kayar menüsünden Çek Çıkışı (Cari hesaba) seçiniz ve sağ klik menuden Ekle linkini tıklayınız.

35 3. Açılan Çek girişi penceresinde bordro tarihi, proje kodu, işyeri bilgisi, çekin alındığı Cari hesabı seçiniz. Satırlarda sağ klik menüde Ciro linkini tıklayınız.

36 4. Ciro Linki tıklandıktan sonra açılan müşteri çekleri penceresinden ciro edilmek istenen çeklerin sol tarafında bulunan kutucuk işaretlenir ve sol alt köşede yer alan Aktar butonun tıklayarak çeki bordroya aktarınız. 5. Ciro edilmek istenen Çek / Çekler bordroya aktarıldıktan sonra gerekirse bordro açıklaması yazılır ve bordro kaydet butonu ile kaydedilir. 6. Çek cirolama işlemi tamamlanmıştır.

37 2. Kendi Çekimizi Cari hesaba Göndermek Eğer bir cari hesaba Kendi Çekimi göndereceksek bu işlem yine Çek Çıkış (Cari Hesaba) bordro türü ile yapılacaktır. Bu işlem için aşağıdaki adımları takip ediniz. 1. Menü / Finans / Hareketler / Çek Senet Bordroları seçeneğini tıklayarak Çek senet bordroları penceresini açınız. 2. Açılan Pencerede alt kısımda bulunan bordro türü kayar menüsünden Çek Çıkışı (Cari hesaba) seçiniz ve sağ klik menuden Ekle linkini tıklayınız. 3. Açılan Çek girişi penceresinde bordro tarihi, proje kodu, işyeri bilgisi, çekin alındığı Cari hesabı seçiniz. Satırlarda sağ klik menüde Kendi Çekimiz linkini tıklayınız.

38 4. Açılan kendi çekimiz formunda pörtföy numarasını, çekimizin vadesini, muhabir Şube, ödeme yeri ve seri numarası gibi bilgileri giriniz.borçlu bilgisi ve Vergi numarası firma tanımında yapılmış ise bu alnlara otomatik olarak gelecektir. 5. Daha sonra çekin tutarını ve hangi banka hesabımızdan verilen çek kaydı olduğu seçilir. Gerekli detaylar girildikten sonra kendi çekimiz Kaydet butonu ile kaydedilir. 6. Kendi çekimiz kaydedildikten sonra gerekirse bordro açıklaması yazılır ve çek bordrosu kaydedilir.

39 7. Kendi çekimizin cari hesaba verilmesi işlemi tamamlanmıştır. Çeklerin Bankaya Tahsile Gönderilmesi Portföydeki çeklerin bankaya tahisle gönderilmesi işlemi (05) Çek Çıkış (Banka Tahsil) bordrosu ile yapılmaktadır. Aşağıdaki adımları izleyerek Çek Çıkış (Banka Tahsil) fişi oluşturabilirsiniz. 1. Menü / Finans / Hareketler / Çek Senet Bordroları seçeneğini tıklayarak Çek senet bordroları penceresini açınız. 2. Açılan Pencerede alt kısımda bulunan bordro türü kayar menüsünden (05) Çek Çıkış (Banka Tahsil) seçiniz ve sağ klik menuden Ekle linkini tıklayınız. 3. Açılan Çek girişi penceresinde bordro tarihi, proje kodu, işyeri bilgisi, çekin gönderileceği banka hesabını seçiniz. Satırlarda sağ klik menüde Bankaya Çıkış linkini tıklayınız.

40 4. Açılan Müşteri çeki penceresinde bankaya gönderilmek istenen çek veya çekler satırın sol tarafındaki kutuvcuk işaretlenerek seçilir ve ağa alt köşedeki Aktar butonu ile seçilen çek (ler) bordroya aktarılır. 5. Bankaya çıkan çekler bordroya getirildikten sonra bordro ile ilgili genel açıklamayı yazınız. 6. Gerekli veriler ve datay girildikten sonra bordroyu kaydediniz.

41 Çeklerin Bankaya Teminat için Gönderilmesi Portföydeki çeklerin bankaya tahisle gönderilmesi işlemi (07) Çek Çıkış (Banka Teminat) bordrosu ile yapılmaktadır. Aşağıdaki adımları izleyerek Çek Çıkış (Banka Teminat) fişi oluşturabilirsiniz. 1. Menü / Finans / Hareketler / Çek Senet Bordroları seçeneğini tıklayarak Çek senet bordroları penceresini açınız. 2. Açılan Pencerede alt kısımda bulunan bordro türü kayar menüsünden (07) Çek Çıkış (Banka Teminat) seçiniz ve sağ klik menuden Ekle linkini tıklayınız. 3. Açılan Çek girişi penceresinde bordro tarihi, proje kodu, işyeri bilgisini seçiniz. Hesap Kodu alanına kredi kullanılan banka hesabını, Banka Kredi Kodu alanından ise çekin hangi banka kredisi için verileceğini seçiniz. Satırlarda sağ klik menüde Bankaya Çıkış linkini tıklayınız.

42 4. Açılan Müşteri çeki penceresinde bankaya gönderilmek istenen çek veya çekler satırın sol tarafındaki kutucuk işaretlenerek seçilir ve ağa alt köşedeki Aktar butonu ile seçilen çek(ler) bordroya aktarılır. 5. Bankaya çıkan çekler bordroya getirildikten sonra bordro ile ilgili genel açıklamayı yazınız. 6. Gerekli veriler ve datay girildikten sonra bordroyu kaydediniz.

43 7. Kayıt esnasında teminat tutarının yetersiliğine ilişkin uyarı gelirse bu uyarıya göre çek sayısı ve tutarını artırabilir yada Tamam butonu ile devam edebilirsiniz. 8. İşlem tamamlanmıştır. Çeklerin Takibi Elimizdeki yada bankada tahsilde bulunan çeklerimiz tahsil olma ciro da tahsil olma iade vb. durumlarda tekrar işlenerek sistemde durumlarının takibi yapılmalıdır. Bu tarz işlemler sistemde (09) İşlem Bordrosu (Müşteri Çeki) bordro tipi ile yapılır. Bu bordronun kendi içinde türleri bulunmaktadır. Bordro durum türleri için (09) İşlem Bordrosu (Müşteri Çeki) türü seçilir ve sağ klik menüden Ekle seçeneği tıklanır. Seçeneklerden istenilen tür seçilir ve tıklanır. Bu adımdan sonra her bir bordro türü için açılan bordro türü kendi başlığı altında aşağıda incelenmiştir.

44 Müşteriye İade Karşılığı olmayan çekin, alınan kişiye iade edilmesinde kullanılır. Bu durumda borç dekontu otomatik olarak kesilir. Bordro satırlarında sağ fare düğmesi menüsünde yer alan çekler seçeneği ile müşteri çekleri listelenir. İade edilecek çekler işaretlenir ve Aktar seçeneği ile bordroya aktarılır. Çekler ya da senetler listesinde Toplu Seçim seçeneği ile istenen özellikteki çek ya da topluca seçilerek bordroya aktarılır. Seçilen çekler bordro satırlarına aktarıldıktan sonra Kaydet düğmesi tıklanır ve bordro kaydedilir. İade işleminden dolayı programın provizyon masrafları için kestiği borç dekontu otomatik olarak açılır. Borç işlemleri penceresinde, işleme ait döviz bilgilerini ve muhasebe kodlarını kaydetmek için sağ fare düğmesi menüsünde yer alan seçenekler kullanılır. Dekont bilgilerinde gerekirse değişiklik yapılabilir.

45 Kaydedilen toplu işlem bordrosu, bordrolar listesinde bordro numarası, tarih, tür, toplam tutar, özel kod, İşyeri ve işlem açıklaması bilgileri ile listelenir. Portföyden ve Cirodan Tahsil Halen portföyde bulunan ya da ciro edilmiş olan çek ya da senetlerin tahsil işlemi için kullanılır. Bordro satırlarında sağ fare düğmesi menüsünde yer alan çekler/senetler seçeneği ile çek ya da senetler listelenir. Tek, tek ya da toplu olarak seçilir ve bordro satırlarına aktarılır.

46 Bankada Tahsil Bankaya tahsile çıkılan çek (senetlerin) tahsil edilmesi durumudur. Bankada tahsil edilen çekler (senetler) bordro satırında sağ fare düğmesi menüsünde yer alan Çekler/Senetler seçeneği ile listelenir ve bankada tahsil edilmiş olanlar seçilerek bordro satırlarına aktarılır. Banka takas çekleri ile cari hesaplar arasında kesilen virman fişi ekrana gelir. Fiş üzerinde gerekirse değişiklik yapılarak kaydedilir.

47 Portföyde Karşılıksız/Portföyde Protestolu Portföyde bulunan çek ya da senedin karşılıksız çıkması durumudur. Bankada Karşılıksız/Bankada Protesto Bankaya tahsil ve teminata verilen çeklerin karşılıksız çıkması, senetlerin ise protesto olması durumudur. Her iki durumda da banka işlem fişi otomatik olarak oluşturulur. Fiş döviz bilgileri ve muhasebe kodları fiş üzerinde sağ fare düğmesi menüsünde yer alan seçeneklerle kaydedilir.

48 Müşteriden Portföye İade Ciro edilen çek ya da senetlerin iade edilmesinde kullanılır. Cari hesap işlem fişi otomatik olarak ekrana gelir. Fiş döviz bilgileri ve muhasebe kodları sağ fare düğmesi menüsünde yer alan seçeneklerle kaydedilir.

49 Bankadan Portföye İade Bankaya tahsil ya da teminata verilen çek ya da senetlerin portföye iadesi işlemidir. Banka işlem fişi otomatik olarak kesilir.

50 Müşteriden Protestolu (senetler için), Karşılıksız (çekler için) İade Cari hesaba ciro edilen çek ya da senedin karşılıksız çıkması ya da protesto olması durumunda bu çek ve senetlerin portföye alınması işleminde kullanılır. Cari hesap işlem fişi program tarafından otomatik olarak oluşturulur. Fiş döviz bilgileri ve muhasebe kodları sağ fare düğmesi menüsünde yer alan seçeneklerle kaydedilir.

51 Cirodan Tahsil Ciro edilen çek ya da senedin tahsil edildi durumuna alınmasıdır. Ciro Edilen Çekler açılan pencereden seçilir ve bordroya aktarılır. Bordro aktarılan çekin ardından kaydedilir ve ilgili çek ciro takibinden düşer.

52 Tahsil Edilemiyor Müşteri çeki ya da senedinin tahsil edilememe durumudur. Tahsil edilemeyen çekler işlem bordrosu satırlarında Çekler/Senetler seçeneği ile müşteri çek/senetleri listelenir ve ilgili kayıtlar seçilerek bordro satırlarına aktarılır.

53 Kendi Çekimizin Takibi Firmanın kendi çekleri ve borç senetlerindeki toplu durum değişiklikleri kendi çekimiz ve borç senedimiz bordro türleri ile kaydedilir. Bordrolar listesinde bordro türü seçimi yapılarak ilgili bordro seçilir. Ekle komutu kullanıldığında ekrana gelen pencere, işlem bordrosu tür seçeneklerini içerir. Bu seçenekler aşağıda detaylı olarak ele alınmıştır. Müşteriden İade Firmanın kendi çekleri ve senetlerinin müşteriden iade edilmesi durumunda bu işlem türü seçilir. Bordro üst kısmında bordro genel bilgileri işlenir.

54 Bordro satırlarına geçildiğinde sağ fare düğmesi menüsünde yer alan çekler/ senetler seçeneği ile firmanın kestiği çekler (senetler) listelenir. Tek, tek ya da toplu seçim seçeneği ile filtre bordroya aktarılır ve kaydedilir. Bu durumda program otomatik olarak alacak dekontu kesecektir. Dekont üzerinde, döviz bilgileri ve muhasebe kodları sağ fare düğmesi menüsünde yer alan seçeneklerle kaydedilir.

55 Müşteride Tahsil yapılır. Müşteriye verilen çek ya da senetlerin tahsil edilmesi yani ödenmesi halinde toplu durum değişikliği bu seçenekle Bordroda satırlarında Kendi çekimiz ve Borç senedimiz seçenekleri ile firmanın kendi çekleri ve senetleri listelenir. Tek ya da toplu olarak seçilir ve bordro satırlarına aktarılır.

56 Bordro kaydedildiğinde program otomatik olarak banka cari hesapları ile kesilen çekler hesabı arasında virman fişi kesecektir. Kaydet butonuna tıklandığında hem bordro hemde oluşan banka fişleri kaydedilir.

GO Plus Banka LOGO Kasım 2012

GO Plus Banka LOGO Kasım 2012 GO Plus Banka LOGO Kasım 2012 İçindekiler Banka... 4 Bankalar ve Banka Hesapları... 5 Bankalar... 6 Banka Bilgileri... 7 Banka Döviz Toplamları... 9 Banka Hareketleri... 10 Banka Ekstresi... 11 Banka Hesapları...

Detaylı

GO Plus Banka LOGO Mart 2012

GO Plus Banka LOGO Mart 2012 GO Plus Banka LOGO Mart 2012 İçindekiler İçindekiler... 2 Banka... 4 Bankalar ve Banka Hesapları... 5 Bankalar... 6 Banka Bilgileri... 7 Banka Döviz Toplamları... 9 Banka Hareketleri... 10 Banka Ekstresi...

Detaylı

Banka LOGO Ocak 2012

Banka LOGO Ocak 2012 Banka LOGO Ocak 2012 İçindekiler START İçindekiler... 2 Banka... 3 Bankalar ve Banka Hesapları... 4 Bankalar... 5 Banka Bilgileri... 6 Banka Hareketleri... 8 Banka Ekstresi... 9 Banka Hesapları... 10 Banka

Detaylı

Banka LOGO Kasım 2009

Banka LOGO Kasım 2009 Banka LOGO Kasım 2009 İçindekiler LOGO - GO Banka...4 Bankalar ve Banka Hesapları...5 Bankalar...6 Banka Bilgileri...7 Banka Döviz Toplamları...8 Banka Hareketleri...9 Banka Ekstresi...10 Banka Hesapları...11

Detaylı

Banka LOGO Haziran 2008

Banka LOGO Haziran 2008 Banka LOGO Haziran 2008 İçindekiler LOGO-GO Banka...4 Bankalar ve Banka Hesapları...5 Bankalar...6 Banka Bilgileri...7 Banka Döviz Toplamları...8 Banka Hareketleri...9 Banka Ekstresi...10 Banka Hesapları...11

Detaylı

Alım-Satım Tanımları LOGO Haziran 2008

Alım-Satım Tanımları LOGO Haziran 2008 Alım-Satım Tanımları LOGO Haziran 2008 İçindekiler İçindekiler... 1 İçindekiler...2 Alım Satım Tanımları...4 Ödeme / Tahsilat Planları...5 Ödeme/Tahsilat Planı Bilgileri...6 Ödeme/Tahsilat Planı Satır

Detaylı

Cari Hesap LOGO Ocak 2007

Cari Hesap LOGO Ocak 2007 LKS2 Cari Hesap LOGO Ocak 2007 içindekiler Cari Hesap... 4 Cari Hesap Kartları... 5 Cari Hesap Bilgileri... 6 Cari Hesap İletişim Bilgileri... 7 Cari Hesap Ticari Bilgileri... 7 Cari Hesap Risk Bilgileri...

Detaylı

GO Plus Kasa LOGO Mart 2012

GO Plus Kasa LOGO Mart 2012 GO Plus Kasa LOGO Mart 2012 İçindekiler Kasalar... 3 Kasa Bilgileri... 4 Kasa Hesap Özeti... 6 Hesap Özeti Grafiği... 7 Kasa Döviz Toplamları... 8 Kasa Ekstresi... 9 Kasa İşlemleri... 10 Ekle... 10 Değiştir...

Detaylı

Sistem İşlemleri LOGO Ocak 2012

Sistem İşlemleri LOGO Ocak 2012 Sistem İşlemleri LOGO Ocak 2012 İçindekiler START İçindekiler... 2 Sistem İşlemleri... 5 Firma Tanımları... 6 Firma Detay Bilgileri... 7 Firmanın Genel Bilgileri... 7 Mali Müşavir Bilgileri... 8 Firma

Detaylı

Kasa LOGO Kasım 2009

Kasa LOGO Kasım 2009 Kasa LOGO Kasım 2009 İçindekiler Kasalar...3 Kasa Bilgileri...4 Kasa Hesap Özeti...6 Hesap Özeti Grafiği...7 Kasa Döviz Toplamları...8 Kasa Ekstresi...9 Kasa İşlemleri...10 Kasa İşlem Türleri...12 Kasa

Detaylı

Cari Hesap LOGO Mayıs 2014

Cari Hesap LOGO Mayıs 2014 Cari Hesap LOGO Mayıs 2014 İçindekiler İçindekiler... 2 Cari Hesap... 5 Cari Hesaplar... 6 Cari Hesap Kayıt Türleri... 7 Cari Hesaplar Listesi'nden İşlem Ekleme... 8 Cari Hesap Bilgileri... 9 Cari Hesap

Detaylı

Finans LOGO Ocak 2011

Finans LOGO Ocak 2011 Finans LOGO Ocak 2011 İçindekiler Finans... 9 Finans Parametreleri... 11 Ana Kayıtlar... 29 Cari Hesaplar... 30 Cari Hesaplar Listesi'nde İşlem Özellikleri... 33 Cari Hesap Kayıt Türleri... 34 Cari Hesap

Detaylı

KASA LOGO Haziran 2008

KASA LOGO Haziran 2008 KASA LOGO Haziran 2008 İçindekiler Kasalar...3 Kasa Bilgileri...4 Kasa Hesap Özeti...6 Hesap Özeti Grafiği...7 Kasa Döviz Toplamları...8 Kasa Ekstresi...9 Kasa İşlemleri...10 Kasa İşlem Türleri...11 Kasa

Detaylı

GO Plus Cari Hesap LOGO Mart 2012

GO Plus Cari Hesap LOGO Mart 2012 GO Plus Cari Hesap LOGO Mart 2012 İçindekiler Cari Hesap... 5 Cari Hesaplar... 6 Cari Hesap Kayıt Türleri... 10 Grup Şirketleri, Hiyerarşi Kodları ve Grup Ağacı... 11 Cari hesabın ait olduğu grup şirketinin

Detaylı

Cari Hesap LOGO Ocak 2012

Cari Hesap LOGO Ocak 2012 Cari Hesap LOGO Ocak 2012 İçindekiler İçindekiler... 2 İçindekiler... 2 Cari Hesap... 5 Cari Hesaplar... 6 Cari Hesap Kayıt Türleri... 7 Cari Hesaplar Listesi'nden İşlem Ekleme... 8 Cari Hesap Bilgileri...

Detaylı

Cari Hesap LOGO Haziran 2008

Cari Hesap LOGO Haziran 2008 Cari Hesap LOGO Haziran 2008 İçindekiler Cari Hesap...5 Cari Hesaplar...6 Cari Hesap Kayıt Türleri...8 Cari Hesaplar Listesi'nde İşlem Özellikleri...9 Grup Şirketleri, Hiyerarşi Kodları ve Grup Ağacı...10

Detaylı

GO Plus Teminatlar LOGO Kasım 2012

GO Plus Teminatlar LOGO Kasım 2012 GO Plus Teminatlar LOGO Kasım 2012 İçindekiler Teminatlar... 3 Teminat Bilgileri... 4 Teminat mektubu türündeki teminatlar için Teminat Detay Bilgileri... 6 İpotek Türü Teminatlar için İpotek Detay Bilgileri...

Detaylı

GO Plus Muhasebeleştirme

GO Plus Muhasebeleştirme GO Plus Muhasebeleştirme LOGO Mart 2012 İçindekiler İçindekiler... 2 Muhasebeleştirme... 3 Muhasebe Bağlantı Kodları... 4 Muhasebe kodlarının kartlar üzerinden girilmesi... 4 Muhasebe bağlantı kodları

Detaylı

Faturalar LOGO Haziran 2008

Faturalar LOGO Haziran 2008 Faturalar LOGO Haziran 2008 İçindekiler LOGO - GO Faturalar...4 Alım ve Satış Faturaları...5 Alım ve Satış Fatura Türleri...7 Fatura Bilgileri...8 Fatura Başlık Bilgileri...9 Fatura Satır Bilgileri...10

Detaylı

Genel Muhasebe LOGO Ocak 2013

Genel Muhasebe LOGO Ocak 2013 Genel Muhasebe LOGO Ocak 2013 İçindekiler Genel Muhasebe... 7 Ana Kayıtlar... 8 Muhasebe Hesapları... 9 Muhasebe Hesabı Bilgileri... 11 Bağlantılar/Kontroller... 13 Finansal Tablolar... 15 Muhasebe Hesabı

Detaylı

LKS2. Kredi Kartı Uygulamaları

LKS2. Kredi Kartı Uygulamaları LKS2 Kredi Kartı Uygulamaları LOGO Kasım 2006 İçindekiler LKS2 Kredi Kartı Uygulamalarında kullanılan parametreler... 3 Banka Hesabı Kayıt Türleri... 3 Geri Ödeme Planları... 4 Geri Ödeme Plan Bilgileri...

Detaylı

Fatura LOGO Kasım 2009

Fatura LOGO Kasım 2009 Fatura LOGO Kasım 2009 İçindekiler LOGO - GO Faturalar...5 Alım ve Satış Faturaları...6 Alım ve Satış Fatura Türleri...8 Fatura Bilgileri...9 Fatura Başlık Bilgileri...10 Fatura Satır Bilgileri...11 Fatura

Detaylı

GO Plus Fatura LOGO Mart 2012

GO Plus Fatura LOGO Mart 2012 GO Plus Fatura LOGO Mart 2012 İçindekiler İçindekiler... 2 İçindekiler... 2 Fatura... 5 Satınalma ve Satış Faturaları... 6 Satınalma ve Satış Fatura Türleri... 10 Fatura Bilgileri... 11 Fatura Başlık Bilgileri...

Detaylı

GO Plus Stok LOGO Kasım 2014

GO Plus Stok LOGO Kasım 2014 GO Plus Stok LOGO Kasım 2014 İçindekiler Stok Takibi... 5 Stok İşlemleri... 6 Sipariş Fişi ve İrsaliye Bilgileri... 6 Sipariş Fişi, İrsaliye Başlık Bilgileri... 7 Cari Hesap Bilgileri... 8 Sipariş, İrsaliye

Detaylı

Muhasebeleştirme LOGO Haziran 2008

Muhasebeleştirme LOGO Haziran 2008 Muhasebeleştirme LOGO Haziran 2008 İçindekiler LOGO-GO Muhasebeleştirme...3 Muhasebe Bağlantı Kodları...4 Muhasebe kodlarının kartlar üzerinden girilmesi...4 Muhasebe bağlantı kodları seçeneği ile...4

Detaylı

GO Plus Fatura LOGO Kasım 2012

GO Plus Fatura LOGO Kasım 2012 GO Plus Fatura LOGO Kasım 2012 İçindekiler Fatura... 5 Satınalma ve Satış Faturaları... 6 Satınalma ve Satış Fatura Türleri... 9 Fatura Bilgileri... 10 Fatura Başlık Bilgileri... 11 Fatura Satır Bilgileri...

Detaylı

AKINSOFT E-Site. Yardım Dosyası. Doküman Versiyon : 1.01.02 Tarih : 09.08.2011. Sayfa-1. Copyright 2010 AKINSOFT

AKINSOFT E-Site. Yardım Dosyası. Doküman Versiyon : 1.01.02 Tarih : 09.08.2011. Sayfa-1. Copyright 2010 AKINSOFT Yardım Dosyası Doküman Versiyon : 1.01.02 Tarih : 09.08.2011 Sayfa-1 1- ÇALIŞMA ŞEKLİ HAKKINDA KISA BİLGİ programı; apartmanlara, sitelere ve site yönetim şirketlerine hitap etmektedir. Program özellikleri

Detaylı

BANKA POS ĐŞLEMLERĐ VE RAPORLAR

BANKA POS ĐŞLEMLERĐ VE RAPORLAR BANKA POS ĐŞLEMLERĐ VE RAPORLAR Versiyon : 3.6.8.x ve üstü İlgili Programlar : Tüm Ticari Paketler Tarih : 23.09.2009 Doküman Seviyesi (1 5) : 3 (Tecrübeli Kullanıcı) GĐRĐŞ PARALOG destekleyecek araçlar

Detaylı

1. Giriş... 1. 1.1. Başlık (1)... 2 2.1.1. Kullanıcı Adı...3 2.1.2. Panel Gizleme...3. Kullanılan Standart Ekran Tipleri... 4 Mesajlar (4)...

1. Giriş... 1. 1.1. Başlık (1)... 2 2.1.1. Kullanıcı Adı...3 2.1.2. Panel Gizleme...3. Kullanılan Standart Ekran Tipleri... 4 Mesajlar (4)... 1. Giriş... 1 1.1. Başlık (1)... 2 2.1.1. Kullanıcı Adı...3 2.1.2. Panel Gizleme...3 2.2. Modüller (2)... 4 2.3. AnaSayfa (3)... 4 2.3.1. 2.4. Kullanılan Standart Ekran Tipleri... 4 Mesajlar (4)... 7 1.

Detaylı

Borç / Avans Yönetimi LOGO

Borç / Avans Yönetimi LOGO Borç / Avans Yönetimi LOGO KASIM 2011 İçindekiler Borç / Avans Yönetimi... 4 Borç Tanımları... 5 Borç Tanım Bilgileri... 6 Borç Kayıtları... 8 Personel Borçlandırma... 9 Borç Toplamları... 11 Borç Taksitleri...

Detaylı