T.C. BEYKENT ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI TASARIM VE YAPIM YÖNETİMİ YÜKSEK LİSANS PROGRAMI

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "T.C. BEYKENT ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI TASARIM VE YAPIM YÖNETİMİ YÜKSEK LİSANS PROGRAMI"

Transkript

1 T.C. BEYKENT ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI TASARIM VE YAPIM YÖNETİMİ YÜKSEK LİSANS PROGRAMI İNŞAAT VE YAPIM BİLİŞİMİ DERSİ ARAŞTIRMA ÖDEVİ HAZIRLAYANLAR: ABDURRAHMAN TEMUR SAMET CAN

2 ERP NEDİR ERP, Kurumsal Kaynak Planlama anlamına gelen Enterprise Resource Planning kelimelerinden oluşmaktadır. ERP bir organizasyonun tüm veri ve proseslerinin tek bir noktada entegre edildiği bilgi sistemleridir. Genellikle ERP sistemleri donanım ve yazılımın da dahil olduğu çok sayıda bileşen içerir. Çoğu ERP sistemi entegrasyonu gerçekleştirebilmek için, organizasyon genelinde bulunan çok sayıdaki fonksiyonlardan elde ettiği verilerini depolamak için birleştirilmiş veritabanı kullanmaktadır. ERP, işletmenin tüm departman ve fonksiyonlarını tek bir bilgisayar sistemine entegre ederek tüm farklı departmanların özel ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlamaktadır. Bu entegre yaklaşım, yazılımın doğru kurulumu ve kullanımı ile kuruluşlara çok büyük ölçüde geri dönüş sağlar. ERP, bir kurumun kendi iç süreçlerini bütünleşik bir yapıda gerçekleştirmeye imkan tanırken, işin kurum sınırları dışına taşan kısmının da desteklenmesini sağlar. Bu iki süreci birleştiren ERP çözümlerinin genel karakteristikleri şöyle özetlenebilir: ERP uygulamaları, iş süreçlerini adresler. ERP uygulamaları modüler yapıdadır. ERP uygulamaları entegredir. ERP uygulamaları kurumların sınırlarını aşar, müşterilerine, iş ortaklarına ve tedarikçilerine kadar uzanır. Uçtan uca bir ERP çözümü, kurumun tüm iş fonksiyonlarını destekler. ERP, finans, İK, üretim ve depolama için oluşturulan eski bağımsız bilgisayar sistemlerinin üstündedir ve bu sistemleri yazılım modullerinden oluşan birleşmiş tek bir yazılım ile değiştirir. Finans, üretim ve depolama kendi modüllerine sahip olsalar da bu modüller birbirine bağlantılı olarak çalışabilir. Örneğin finans departmanında bulunan kullanıcılar depolama modülü üzerinden siparişin sevkiyatının kontrolünü gerçekleştirebilir. ERP nin anahtarı : ENTEGRASYON Entegrasyon ERP için çok önemli bir yer tutar. ERP nin asıl amacı, organizasyondaki tüm birimlerin veri ve proseslerinin entegrasyonunu sağlayarak kolay erişim ve işakışı için birleştirmektir.

3 İdeal ERP Sistemi İdeal ERP, çok sayıda yazılımın modüllerinin tüm verilerini içerdiği ve tek bir veritabanının kullanıldığı bir sistemdir. Üretim: Mühendislik, işakışı yönetimi, kapasite, kalite kontrol,malzeme evsaf listesi, üretim prosesi gibi fonksiyonları içerir. Finans: Borç hesabı, alacak hesabı, sabit kıymetler, defter-i kebir, nakit yönetimi vs. İnsan Kaynakları:Sosyal haklar, eğitim, bordro, devamlılık vs. Tedarik Zinciri Yönetimi: Envanter,tedarik zinciri planlaması, tedarikçi planlama, sipariş girişi, satınalma vs. Projeler: Maliyetleme, faturalama, aktivite yönetimi, zaman ve masraf vs. Müşteri İlişkileri Yönetimi: Satış ve pazarlama, hizmet, görevlendirme, müşteri bilgileri, çağrı merkezi desteği vs. Veri Depolama: Genellikle işletmenin müşterileri, tedarikçileri ve çalışanları tarafından ulaşılan bir modüldür.

4

5 NETCAD Netcad Halihazır harita üretimi, imar planı çizimi, parselasyon haritaları yapımı ve imar uygulamalarının her türlü çizimi ile raporlarının hazırlanması, arazi toplulaştırma, kamulaştırma haritalarının üretimi, yağmurlama projeleri ve coğrafi bilgi sistemleri çalışmalarını yapabilen bir CAD programıdır. Dumankaya bu programı ihtiyaçların belirlenmesi aşamasında kullanmaktadır.

6 MS OFFİCE Microsoft Office hemen hemen dünyanın her yerinde ve her alanda kullanılan bir yazılımdır. Ms Office, Word, Excel, Powerpoint, Outlook ve Project gibi farklı işlevleri olan alt programlardan oluşmaktadır. Dumankaya şirket bünyesinde her alanda ve her departmanda Ms Office programlarını döküman oluşturma, mail alışverişi, sunum gibi amaçlarla kullanmaktadır.

7 AUTOCAD Autocad 2B ve 3B tasarım programıdır. Dumankaya şirketinde Autocad fizibilite, tasarım ve yapım alanlarında kullanılmaktadır. Tasarım aşamasında genellikle mimarlar tarafından kullanılan bir programdır.

8 3DS MAX 3 ds max 3 boyutlu modelleme, görselleştirme ve animasyon programıdır. Dumankaya firmasında tasarım alanında mimarlar tarafından kullanılmaktadır.

9 MICROSOFT DYNAMICS CRM Sektörde konut geliştirmenin yanı sıra sunulan hizmetlerde de farklılaşmaya inanan ve bu çalışmalarında müşteri memnuniyetini ön planda tutan Dumankaya İnşaat, Müşteri İlişkileri Yönetim süreçlerini geliştirmek ve daha verimli hale getirmek amacıyla Microsoft Dynamics CRM uygulamalarını kullanmaya başladı. İnşaat sektörünün deneyimli, dinamik ve yenilikçi kuruluşlarından Dumankaya İnşaat, proje geliştirmenin ötesinde sunulan hizmetlerde de farklılaşmaya önem veriyor. Nitelikli konut projelerinin yanında ayrıcalıklı hizmetlerden de yararlanmak isteyen müşterilerin ihtiyaçlarına yenilikçi çözümler sunan Dumankaya İnşaat, Microsoft Dynamics CRM ürünü ile Sosyal CRM geliştirmesi uygulamalarını da hayata geçirdi. CRM uygulamalarında Microsoft ile işbirliği içerisinde bulunan Dumankaya İnşaat, Microsoft Dynamics AX ile proje yönetimi, tedarik zinciri yönetimi ve finansal süreçlerini, satış sonrası hizmetler içinde Dynamics CRM uygulamasını kullanıyordu. Daha etkin pazarlama hizmetleri sunmak, pazarlama faaliyetlerini yönetmek, bu faaliyetlerden edindiği bilgileri saklamak ve bu bilgilere göre yeniden pazarlama faaliyetlerini planlamak ve uygulamak için,analitik crm çalışmaları gerçekleştirerek müşteri segmentasyonunu verimli hale getirdi.bu çalışmaları daha ileri taşıyabilmek için de Sosyal CRM geliştirmesi yapma kararı aldı. Bu projeleri de, sosyal mecraların kullanılması ve Microsoft Dynamics CRM üzerindeki çalışmalarına ağırlık vermiş olan Microsoft İş ortağı olan, Uzman CRM firması ile gerçekleştirdi. dedi. Açıklamalarına devam eden Kanat, proje sırasında önem verdikleri konuların başında devreye alınacak tüm kampanyaların, CRM içinde yaratılması ve buradaki parametrelere göre, web arayüzlerinin ve Facebook duvarlarına gerekli bilgilerin otomatik gönderilebilmesinin geldiğini belirtti. Kanat,

10 Geldiğimiz noktada sosyal medyada en çok takipçisi olan, kampanyaları retweet edilen ve anketlerine en fazla geri dönüşü olan inşaat firması olduk diyerek, projenin başarısının altını çizdi. Teknolojiye Uyumluluk Mobil cihazların aktif olduğu günümüzde akıllı telefon ve tüm mobil uygulamalarla entegre bir çalışma sistemi olan Sosyal CRM uygulaması Dumankaya İnşaat ın sosyal medya faaliyetlerini mobil ortamda da hayata geçirmesine olanak sağlıyor. İkinci El Hizmetlerde Hız ve Verimlilik Sunuyor Uygulamaya geçirilen CRM projesi Dumankaya İnşaat ın farklılaşan müşteri beklentilerine uygun çözümler sunmasına yardımcı oluyor. Yatırımcı müşteriler için yatırım amacıyla aldıkları gayrimenkullerini en iyi şekilde değerlendirerek yatırımlarına değer kazandırmada yardımcı olan uygulama ile Dumankaya İnşaat tüm bu değerlendirme hizmetlerini uygulama üzerinden İkinci El Piyasası adı altında yönetmeye başladı. Dumankaya İnşaat bu uygulama ile sitesi ve twitter kampanyaları ile ikinci el satış hizmetlerini de devreye alarak müşteri memnuniyeti artışı sağladı. Interaktif Pazarlama Sosyal CRM uygulaması ile birlikte interaktif pazarlama faaliyetleri konusunda büyük gelişmeler kaydeden Dumankaya İnşaat twitter üzerinden everamayason kampanyası birlikte 2 kez Türkiye TT listesine girdi. Referans Puan Sistemi Uygulaması Sektörde ilk olarak uygulanmaya başlayan Referans Puan Sistemi ile Dumankaya İnşaat, müşteri odaklı çalışmalarına bir yenisini daha ekledi. Müşterilerinin tavsiyeleri üzerinden kazandıkları referans puanları ödüle çeviren bu yeni sistem ile Dumankaya İnşaat sektör içerisinde fark yaratan çalışmalara imza atıyor. Satışlarının %35 lik kısmını tavsiye satışlar ile gerçekleştiren Dumankaya İnşaat uygulamaya başladığı Referans Puan Sistemi ni Sosyal CRM uygulaması üzerinden de takip edebiliyor. Müşteri Talepleri Analizi Müşterilerin talepleri, önerileri, şikayetleri konusunda geri bildirim çalışmaları

11 içinde CRM uygulaması üzerinden fayda sağlayan Dumankaya İnşaat, sistem üzerinde geliştirdikleri anket modülü ile hazırladıkları anketleri müşterisi ile paylaşma olanağı buluyor.

12 PRIMAVERA Primavera proje yönetimi, planlama ve maliyet hesapları için kullanılan bir prgoramdır. Dumankaya Primaverayı inşaat planlamsı ve kaynak planlaması aşamasında kullanmaktadır.

13 NEMETSCHEK ALLPLAN Allplan 3 boyutlu bina modelleme, planlama, tasarım vs. Gibi inşaat döngüsünü bir bütün halinde yönetmek için kullanılan bir program.

14 MICROSOFT DYNAMICS AX Temel Avantajlar: - Kolaylıkla uyarlanabilir ve yüksek düzeyde ölçeklenebilir olması - Müşteriler, satıcılar, iş ortakları ve çalışanların birbirleriyle etkin bağlantı kurabilmelerinin desteklenmesi - Tek kaynaktan sağlanan güçlü ve kapsamlı fonksiyonalite - Çeşitli ülkelerde, iş yerlerinde, dillerde ve para birimlerinde yürütülebilecek operasyonların desteklenmesi Temel Özellikler: Axapta işinizi tüm yönleri ile desteklerken aşağıda belirtilen çeşitli modüller arasından uygun seçimleri yapmanıza olanak sağlar: - Üretim - Dağıtım - Tedarik Zinciri Yönetimi - Proje Yönetimi - Finansal Yönetim - Müşteri İlişkileri Yönetimi - İnsan Kaynakları Yönetimi - İş Analizi - Enterprise Portal - Commerce Gateway Microsoft Business Solutions Axapta, iş dünyası ile aranızdaki bağlantıları en verimli şekilde kurabilmenizi ve önemli rekabet avantajlarını en süratlı ve etkin bir biçimde elde etmenizi destekleyen uyarlanabilir, ölçeklenebilir ve global bir Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP) çözümüdür. İşinizi dilediğiniz biçimde yürütün Uygulamaların uyarlanması Microsoft Axapta ile artık çok kolaylaşmıştır. Paket halinde sunulan çeşitli fonksiyonlar ve yetenekler, sistemin makul maliyetlerle iş süreçlerinizin tümünü kapsamasını ve güncel gereksinimlere adapte edilebilmesine olanak veren bir tasarıma sahiptir. Microsoft Axapta nın içerdiği esneklik sayesinde işinizi bir ERP çözümünün dikte ettirdiği iş yapış biçimleri yerine kendi gereksinimlerinizi karşılayacak bir biçimde yürütebilirsiniz. Modüllerin gereksinimlerinize uygun bir biçimde artırılması ve genişletilmesi kararı tümüyle size aittir. Finans ve Ticaret gibi en temel işlevlerden başlayabilir, daha sonar değişen ve artan iş ihtiyaçlarınıza gore Üretim ve Müşteri İlişkileri Yönetimi modüllerini ekleyebilirsiniz. Artan iş hacminiz gelişmiş teknoloji ile desteklenir Microsoft Axapta artan iş ihtiyaçlarınıza gore kolaylıkla ölçeklenebilecek şekilde tasarlanmıştır. Sisteme yeni kullanıcılar, ilave yerleşim birimleri (stok yerleri ve iş yerleri) ve geliştirilmiş bir dizi yetenek kazandırılması olanaklıdır. Microsoft Axapta da yük dengelemesine ve süratli ölçeklenebilirliğe izin veren Axapta Nesne Sunucuları

15 kullanılmıştır. Kapasiteyi artırmak istediğinizde yapacağınız tek şey sunucu kümesindeki sunucu sayısını artırmaktır. Tüm kullanıcılar, yerleşim birimleri ve süreçlerin tek veri tabanı üzerinde çalıştırılması sayesinde bakım ve yükseltim işleri dağıtık sistemlere gore çok daha basit ve düşük maliyetli bir biçimde gerçekleştirilebilmektedir. Microsoft Axapta kümelemeyi (clustering) desteklediğinden tek bir veri tabanının kullanılması farklı ülkelerde birden çok iş yeri ile çalışılması durumunda dahi yüksek performans sağlayabilmektedir. Global bir çözüm Çözümünüzü farklı ülke, dil ve para birimleriyle çalışacak şekilde kurabilirsiniz. Bu sizin değişikliklere çok daha çabuk yanıt verebilmenizi ve yeni pazar fırsatları yakalamanızı sağlayacaktır. Müşteriler ve iş ortaklarınızla kendi dillerinde iletişim kurabilirsiniz Microsoft Axapta sisteme eklemlenmiş çoklu dil yeteneklerine sahiptir. Buna gore örneğin Axapta kurulumunuz hangi dili tanıyor olursa olsun müşteri faturalarınızı müşterinin tercih ettiği dille düzenleme ve gönderme olanağınız vardır. Hatta farklı ülkelerdeki müşteriler ve satıcılar için farklı para birimleri tanımlayabilir, parasal değerlerde meydana gelen dalgalanmalara ilişkin muhasebe mutabakatlarını otomatik olarak alabilirsiniz. Microsoft Axapta bu anlamda gerçek bir uluslararası çözümdür. Çoklu-iş yeri operasyonları için tek bir çözüm Farklı iş yerleri ve stok yerlerinden oluşan işinizle ilgili gerçek-zamanlı bağlantıları ortak veri tabanı üzerinden başarıyla yürütebilirsiniz. İster bir sokak boyunca dizilmiş ister dünyanın çeşitli köşelerine yayılmış olsun, bu iş yerleri ile ilgili tüm satınalma siparişlerini, satış siparişlerini, finansal verileri ve diğer bilgileri gerçek-zamanlı olarak yaratabilir, güncelleyebilir ve paylaşabilirsiniz. Bağlantı ve etkileşim kolaylığı Microsoft Axapta iş süreçlerinizi internet ortamına taşıdığından hangi coğrafi bölgede olursa olsun tüm müşteri, satıcı ve uzak noktalardaki elemanlarınızla kolaylıkla bağlantı kurabilirsiniz. Bu bir yandan iletişimin hızını ve sizin için ifade ettiği değeri artırırken diğer yandan da işlem maliyetlerinde firmanız ve müşterileriniz açısından büyük tasarruflar yapılabilmesine yardımcı olacaktır. Internet üzerinden bilgi ve uygulama erişimi sağlamak için rol-bazlı kişisel Web portallarını kolaylıkla oluşturabilirsiniz. Web portalları bireyler ve firmalar arasındaki iletişimi basitleştirirken aynı zamanda verimsiz manüel işlemler nedeniyle harcanan süreleri ve olası insan hatalarını en aza indirirler. Microsoft Axapta sahip olduğu XML yeteneği sayesinde iş ortaklarınız ile aranızdaki bilgi ve işlemleri iş ortaklarınızın kullandığı sistem ya da iletişim tercihlerinden (örneğin Elektronik Veri Transferi (EDI) sistemleri) bağımsız

16 olarak elektronik ortamda aktarabilmekte, tedarik zinciri ilişkileri açısından yeni verimlilik unsurları kazandırmaktadır. Microsoft Axapta da diğer uygulamalarla kesintisiz bağlantı sağlamak amacıyla kullanılan Component Object Model (COM) sayesinde Microsoft Office ya da üçüncü parti ürünleri gibi COM-odaklı uygulamalardan erişilebilecek bilgi ve fonksiyonlardan da yararlanabilirsiniz. Hepsi tek kaynakta Microsoft Axapta gerçek anlamda tek-kaynaklı bir sistemdir. Kurumunuzun iç ve dış bağlantılarını kurabilmeniz ve doğabilecek yeni fırsatları avantaja dönüştürebilmeniz için tek bir iş mantığına, bir kod tabanına, bir veri tabanına ve bir araç kutusuna dayalı olarak çalışır. İşletme bünyesinde yürütülen tüm işlemleri kolay ve çabuk bir biçimde tanımlayabilmeniz mümkündür. Herhangi bir yerleşim birimindeki bilgilerde meydana gelen değişiklikler eş-zamanlı olarak uzak ya da yakın uygulama çözümü kapsamındaki tüm iş yerlerine yansıtılacaktır. Güncellemelerin tek uygulamada yaşama geçirilebiliyor olması ürün yükseltimlerini basitleştirmiş ve hızlandırmıştır.

17 GSTARCAD Autocad benzeri bir tasarım programı. Görsel ve kullanım olarak Autocad a benzeyen, fiyat olarak çok daha ekonomik bir program. Dumankaya firmasında bu program yapım aşamasında proje kotrolünde kullanılmaktadır.

18 SAP BUSINESS OBJECTS SAP BusinessObjects kişileri, bilgileri ve işletmeleri tüm iş ağlarında birbirine bağlayarak iş performansını optimize etmeniye yardımcı olan bir program. Dumankaya firmasında bu program yönetim, muhasebe, pazarlama ve bilgi işlem alanında raporlama amacı ile kullanılmaktadır.

19 QUICKSCORE Spider Strategies in QuickScore çözümü web tabanlı bir performans yönetimi yazılımıdır. QuickScore organizasyonunuzu 3 temel alanda dönüştürebilir: insanlar, süreçler ve belgeler. Dumankaya firmasında bu program insan kaynakları alanında kullanılmaktadır.

20 NIMBUS CONTROL Nimbus Control süreç yönetimini uygulamaya yarayan bir yazılımdır. Nimbus Control bu işlevi işletmelerdeki süreçleri tamamen anlayıp onları ard arda sıralamayı sağlayarak ve sonra da bunların operasyonel kullanımlarını gerçekleştiri. Dumankaya firmasında bu program insan kaynakları departmanında kullanılmaktadır.

21 MANAGE ENGINE SERVICE PLUS ManageEngine ServiceDesk Plus bilgi teknolojileri alt kütüphanesi olarak kullanılan bir programdır. Dumankaya tarafından bilgi işlem departamında kullanılmaktadır.

22 MICROSOFT VISUAL STUDIO Microsoft tarafından geliştirilen Visual Studio program yazmak için kullanılan bir programdır. Dumankaya firması bu programı bilgi işlem ve CRM departmanında kullanmaktadır.

23 PHOTOSHOP Photoshop grafik tasarımı, web tasarımı gibi alanlarda kullanılan bir programdır. Dumankaya firması bu programı bilgi işlem departmanında kullanmaktadır.

24 ADOBE FLASH Flash programı genel olarak animasyonlar üzerinde kullanılan bir programdır. Dumankaya firması bu programı bilgi işlem departmanında kullanmaktadır.

25 SAP BPC Sap BPC bütçe, fiyat analizi gibi alanlarla alakalı bir yazılım. Finansal performan programıdır. Dumankaya firmasında bu program bütçe planlama ve finansal analiz departmanında kullanılmaktadır.

26 IBM SPSS IBM SPSS istatiksel analiz üzerine bir programdır. Dumankaya firmasında bu program pazarlama departmanında kullanılmaktadır.

DEĞİŞİM İÇİN ÇEVİK GÜÇ

DEĞİŞİM İÇİN ÇEVİK GÜÇ DEĞİŞİM İÇİN ÇEVİK GÜÇ İÇİNDEKİLER Giriş... 3 Bugüne ve Geleceğe Yatırım... 4 j-guar a Hızlı Bakış... 5 j-guar ın Temel Özellikleri... 6 j-guar Ekosistemi... 8 İş Zekası (Business Intelligence)... 9 Modüller

Detaylı

IFS UYGULAMALARI AKILLI ŞİRKET ÇÖZÜMLERİ

IFS UYGULAMALARI AKILLI ŞİRKET ÇÖZÜMLERİ UYGULAMALARI AKILLI ŞİRKET ÇÖZÜMLERİ SCM ROI TCO PLM OBA ALM CRM OEE CALM RCM EAM VIM VMI SLA SOA SCM ROI OBA ALM CRM OEE CALM RCM EAM VIM VMI SLA SOA SCM ROI TCO PLM OBA ALM CALM RCM EAM VIM VMI SLA SOA

Detaylı

KURUMSAL KAYNAK PLANLAMASI PROGRAMI MICROSOFT DYNAMICS AX PROGRAMININ CRM MODÜLÜNÜN HİZMET ŞİRKETİNDE UYARLANMASI

KURUMSAL KAYNAK PLANLAMASI PROGRAMI MICROSOFT DYNAMICS AX PROGRAMININ CRM MODÜLÜNÜN HİZMET ŞİRKETİNDE UYARLANMASI T.C. İSTANBUL TİCARET ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI KURUMSAL KAYNAK PLANLAMASI PROGRAMI MICROSOFT DYNAMICS AX PROGRAMININ CRM MODÜLÜNÜN HİZMET ŞİRKETİNDE UYARLANMASI

Detaylı

KOBİ lerde Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP) Uygulamaları

KOBİ lerde Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP) Uygulamaları T.C. SANAYİ, BİLİM VE TEKNOLOJİ BAKANLIĞI VERİMLİLİK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ YAYIN NO: 723 KOBİ lerde Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP) Uygulamaları Talat POSTACI Önder BELGİN Yrd. Doç. Dr. Turan Erman ERKAN Ankara,

Detaylı

BSOFTsiday Sipariş ve Dağ ıtım Yö netim Sistemi

BSOFTsiday Sipariş ve Dağ ıtım Yö netim Sistemi BSOFTsiday Sipariş ve Dağ ıtım Yö netim Sistemi Rekabetin oldukça yoğun yaşandığı günümüzde, hızla değişen pazar koşullarına en hızlı, doğru ve zamanında uyum sağlayabilmek her geçen gün önem kazanmaktadır.

Detaylı

MİKRO ERP KURUMSAL KAYNAK PLANLAMASI. 2012 Mikro Yazılımevi A.Ş. Mikro ERP 1 2012 Mikro Yazılımevi A.Ş.

MİKRO ERP KURUMSAL KAYNAK PLANLAMASI. 2012 Mikro Yazılımevi A.Ş. Mikro ERP 1 2012 Mikro Yazılımevi A.Ş. MİKRO ERP KURUMSAL KAYNAK PLANLAMASI 2012 Mikro Yazılımevi A.Ş. Mikro ERP 1 2012 Mikro Yazılımevi A.Ş. MİKRO ERP KURUMSAL KAYNAK PLANLAMASI İşletmenizi geleceğe taşıyacak yeni teknolojiler... MİKRO ERP

Detaylı

Series 9000 Mikro ERP Yönetim Bilgi Sistemleri 2010 Mikro Yazılımevi A.Ş.

Series 9000 Mikro ERP Yönetim Bilgi Sistemleri 2010 Mikro Yazılımevi A.Ş. Series 9000 Yönetim Bilgi Sistemleri 1 MİKRO ERP KURUMSAL KAYNAK PLANLAMASI İşletmenizi geleceğe taşıyacak yeni teknolojiler... MİKRO ERP Günümüzde rekabet daha zor, riskler daha yüksek. Geçmişi ve bugünü

Detaylı

İŞ ZEKASI ÇÖZÜMLERİ. SAP BusinessObjects Portfolio

İŞ ZEKASI ÇÖZÜMLERİ. SAP BusinessObjects Portfolio SAP BusinessObjects Portfolio İŞ ZEKASI ÇÖZÜMLERİ Sap BUSINESSOBJECTS PORTFOLIO İŞ ZEKASI ÇÖZÜMLERİ İÇERİK 3 Web Inteligence 7 Crystal Reports 13 Xcelsius Enterprise 17 Dashboard Builder 21 Explorer 25

Detaylı

Elektronik Sosyal Bilimler Dergisi www.esosder.org Electronic Journal of Social Sciences. KURUMSAL KAYNAK PLANLAMASI (ERP) VE ĠġLETME AÇISINDAN ÖNEMĠ

Elektronik Sosyal Bilimler Dergisi www.esosder.org Electronic Journal of Social Sciences. KURUMSAL KAYNAK PLANLAMASI (ERP) VE ĠġLETME AÇISINDAN ÖNEMĠ Elektronik Sosyal Bilimler Dergisi www.esosder.org Electronic Journal of Social Sciences info@esosder.org YAZ-2009 C.8 S.29 (240-258) ISSN:1304-0278 SUMMER-2009 V.8 N.29 KURUMSAL KAYNAK PLANLAMASI (ERP)

Detaylı

Microsoft Dynamics AX 2012 GÜÇLÜ. ÇEVİK. BASİT.

Microsoft Dynamics AX 2012 GÜÇLÜ. ÇEVİK. BASİT. Microsoft Dynamics AX 2012 GÜÇLÜ. ÇEVİK. BASİT. Microsoft Dynamics AX, Microsoft 'un şirketinizin başarılı olması için çalışanlarınızın değişikliklere hazır olmalarını ve üstesinden gelmelerini sağlayan

Detaylı

30 yılı aşan bilgi birikimi. Senkronize çalışan BİLGİYE HIZLI ULAŞIM. Etkinliği artırma

30 yılı aşan bilgi birikimi. Senkronize çalışan BİLGİYE HIZLI ULAŞIM. Etkinliği artırma BİLENLERİN TERCİHİ 30 yılı aşan bilgi birikimi Etkinliği artırma Senkronize çalışan BİLGİYE HIZLI ULAŞIM TIGER ENTERPRISE Uygulama yazılımları pazarının lideri Logo dan liderlere özel! Türkiye Uygulama

Detaylı

TIGER ENTERPRISE. 25 yılı aşan bilgi birikimi. Etkinliği artırma

TIGER ENTERPRISE. 25 yılı aşan bilgi birikimi. Etkinliği artırma BİLENLERİN TERCİHİ TIGER ENTERPRISE Uygulama yazılımları pazarının lideri LOGO Business Solutions dan liderlere özel! Dünyanın 30 dan fazla ülkesine yazılım ihracatı gerçekleştiren, Türkiye de 170 bin

Detaylı

İşletmenize sınırsız fırsatlar sunar

İşletmenize sınırsız fırsatlar sunar İşletmenize sınırsız fırsatlar sunar İşletmenize Modern iş çözümleri, kurum içerisindeki insanların verimliliğini arttıracak yeni perspektifler sağlayarak onların tüm potansiyellerini kullanmalarına imkan

Detaylı

2011 FAALİYET RAPORU

2011 FAALİYET RAPORU 2011 FAALİYET RAPORU İÇİNDEKİLER SAYFA Yönetim Kurulu Başkanı nın Mesajı... 5-6 İcra Kurulu Başkanı nın Mesajı... 7-8 Yönetim... 11-14 LOGO Hakkında... 17-18 İnsan Kaynakları... 21-22 Ortaklığın Faaliyet

Detaylı

SORULARLA KURUMSAL KAYNAK PLANLAMA

SORULARLA KURUMSAL KAYNAK PLANLAMA İŞLETME YÖNETİMİNDE YENİ EĞİLİMLER DİZİSİ İSTANBUL TİCARET ODASI SORULARLA KURUMSAL KAYNAK PLANLAMA (ENTERPRISE RESOURCE PLANING-ERP) Hazırlayan Şehbal Talü Bilgi ve Dolcüman Yönetimi Şubesi Raportörü

Detaylı

YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ YÜKSEK LİSANS DERSİ

YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ YÜKSEK LİSANS DERSİ T.C. İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ENFORMATİK ANA BİLİM DALI YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ YÜKSEK LİSANS DERSİ NURAY AKMAN 2601090217 DOÇ.DR. ZUHAL TANRIKULU İSTANBUL,2010 İçindekiler İçindekiler...

Detaylı

Bilenlerin Tercihi. Çeyrek yüzyıldır işimiz, hayatınızı kolaylaştıran çözümler sunmak!

Bilenlerin Tercihi. Çeyrek yüzyıldır işimiz, hayatınızı kolaylaştıran çözümler sunmak! TIGER ENTERPRISE FİYAT LİSTESİ Bilenlerin Tercihi Çeyrek yüzyıldır işimiz, hayatınızı kolaylaştıran çözümler sunmak! İşimiz, çeyrek yüzyıldır, hayatınızı kolaylaştıran yazılımlar sunmak! Yazılımlarımızla

Detaylı

DEĞİŞİM İÇİN ÇEVİK GÜÇ

DEĞİŞİM İÇİN ÇEVİK GÜÇ DEĞİŞİM İÇİN ÇEVİK GÜÇ DEĞİŞİM İÇİN ÇEVİK GÜÇ Rekabet kurallarının her gün yeniden yazıldığı bir iklimde, uyum gösteremeyenin silindiği, sıradan olanın yarına kalamadığı, ama ödülün büyük olduğu bir dünyadasınız.

Detaylı

j-guar için Modern Uyarlama Aracı Temel Seviye

j-guar için Modern Uyarlama Aracı Temel Seviye j-guar için Modern Uyarlama Aracı Temel Seviye Genel Bilgi Bu eğitim kitabında j-guar uyarlama aracı ve ilişkili konularda Temel seviye eğitim içerikleri sunulacaktır. Kurumsal kaynak yönetimi, j-guar,

Detaylı

MOBİLİTE REKABETTE YENİ FIRSAT: SAP TEKNOLOJİ ÇÖZÜMLERİ İLE DAHA VERİMLİ VE YENİLİKÇİ KURUMLAR BAŞARI ÖYKÜSÜ: ŞİŞECAM'DA İNSAN KAYNAKLARI SÜREÇLERİ

MOBİLİTE REKABETTE YENİ FIRSAT: SAP TEKNOLOJİ ÇÖZÜMLERİ İLE DAHA VERİMLİ VE YENİLİKÇİ KURUMLAR BAŞARI ÖYKÜSÜ: ŞİŞECAM'DA İNSAN KAYNAKLARI SÜREÇLERİ SAYI 4 / 2012 REKABETTE YENİ FIRSAT: MOBİLİTE TEKNOLOJİ ÇÖZÜMLERİ İLE DAHA VERİMLİ VE YENİLİKÇİ KURUMLAR BAŞARI ÖYKÜSÜ: ŞİŞECAM'DA İNSAN KAYNAKLARI SÜREÇLERİ AKBANK GENEL MÜDÜR YARDIMCISI TURGUT GÜNEY:

Detaylı

BÜYÜK DÜŞÜNEN İŞLETMELER İÇİN İŞ YÖNETİM ÇÖZÜMÜ Çözüme Genel Bakış

BÜYÜK DÜŞÜNEN İŞLETMELER İÇİN İŞ YÖNETİM ÇÖZÜMÜ Çözüme Genel Bakış BÜYÜK DÜŞÜNEN İŞLETMELER İÇİN İŞ YÖNETİM ÇÖZÜMÜ Çözüme Genel Bakış ŞU ANDA BU ÖZEL KATALOĞA SAHİP OLDUĞUNA GÖRE, FİRMANIN GELECEĞİNİ TAM DA İSTEDİĞİN GİBİ ŞEKİLLENDİRMEYE BİR ADIM DAHA YAKLAŞTIN DEMEKTİR.

Detaylı

DEĞİŞİM İÇİN ÇEVİK GÜÇ

DEĞİŞİM İÇİN ÇEVİK GÜÇ DEĞİŞİM İÇİN ÇEVİK GÜÇ DEĞİŞİM İÇİN ÇEVİK GÜÇ Rekabet kurallarının her gün yeniden yazıldığı bir iklimde, uyum gösteremeyenin silindiği, sıradan olanın yarına kalamadığı, ama ödülün büyük olduğu bir dünyadasınız.

Detaylı

Microsoft Dynamics NAV 2013 R2. Microsoft Dynamics NAV 2013 R2 İşlevsellik ve Ürün Özellikleri Paketleri

Microsoft Dynamics NAV 2013 R2. Microsoft Dynamics NAV 2013 R2 İşlevsellik ve Ürün Özellikleri Paketleri Microsoft Dynamics NAV 2013 R2 Microsoft Dynamics NAV 2013 R2 İşlevsellik ve Ürün Özellikleri Paketleri Tarih: Kasım 2013 Microsoft Dynamics NAV 2013 R2 İşlevsellik ve Ürün Özellikleri Paketleri İçindekiler

Detaylı

BİLGİ YÖNETİMİ ÇÖZÜMLERİ

BİLGİ YÖNETİMİ ÇÖZÜMLERİ SAP BusinessObjects Portfolio BİLGİ YÖNETİMİ ÇÖZÜMLERİ Sap BUSINESSOBJECTS PORTFOLIO BİLGİ YÖNETİMİ ÇÖZÜMLERİ İÇERİK 3 Data Integrator 9 Data Quality Service 11 Data Services 15 Data Federator 19 Metadata

Detaylı

KURUMSAL KAYNAK PLANLAMASI (ERP) VE YAZILIM SEÇİM SÜRECİ

KURUMSAL KAYNAK PLANLAMASI (ERP) VE YAZILIM SEÇİM SÜRECİ KURUMSAL KAYNAK PLANLAMASI (ERP) VE YAZILIM SEÇİM SÜRECİ Erkan BAYRAKTAR * Mehmet EFE ** ÖZET Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP), bir işletmenin üretimden satışa, satınalmadan muhasebeye dek uzanan iş süreçlerinin

Detaylı

Bir Türk Dünya ya Bedeldir.

Bir Türk Dünya ya Bedeldir. Bilişim Teknolojileri, Danışmanlık ve Bakım Hizmetleri İnş. San.Tic. Ltd. Şti. Bir Türk Dünya ya Bedeldir. Bilişim Teknolojileri, Danışmanlık ve Bakım Hizmetleri, 20 yıllık deneyimi barındıran farklı disiplinlerden

Detaylı

YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ YÜKSEK LİSANS DERSİ FİNAL PROJESİ

YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ YÜKSEK LİSANS DERSİ FİNAL PROJESİ T.C. İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ENFORMATİK ANA BİLİM DALI YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ YÜKSEK LİSANS DERSİ FİNAL PROJESİ NURAY AKMAN 2601090217 DOÇ.DR. ZUHAL TANRIKULU İSTANBUL,2010 İçindekiler

Detaylı

İŞLETMELERİ LİDERLİĞE TAŞIYAN GÜÇ!

İŞLETMELERİ LİDERLİĞE TAŞIYAN GÜÇ! İŞLETMELERİ LİDERLİĞE TAŞIYAN GÜÇ! İŞLETMELERİ LİDERLİĞE TAŞIYAN GÜÇ! TIGER PLUS TIGER PLUS Uygulama yazılımları pazarının lideri LOGO Business Solutions dan geleceğin liderlerine özel! Dünyanın 41 den

Detaylı

SyteLine 7 Genişletilmiş ERP

SyteLine 7 Genişletilmiş ERP SyteLine 7 Genişletilmiş ERP Satış ve tedarikten üretim ve sevkiyat aşamasına kadar MAPICS SyteLine 7, üretim süreçlerini, arzla talebi denkleştirecek ve ürünün müşteriye daima tam zamanında ulaşmasını

Detaylı

Microsoft Dynamics AX 2012 Ürün Genel Bilgileri

Microsoft Dynamics AX 2012 Ürün Genel Bilgileri Ürün Genel Bilgileri Microsoft Corporation Haziran 2012 Ürün Genel Bilgileri İçindekiler Genel Bilgiler... 3 Sektöre Özel Özellikler... 5 Üretim... 5 Perakende... 5 Dağıtım... 5 Hizmet Sektörü... 5 Kamu

Detaylı