Unigraphics NX CAM. Bilgi tabanlı mühendislik uygulamaları yapılabilir. CAM sihirbazı sayesinde, CAM operasyonları için harcanan zamanı kısaltır.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Unigraphics NX CAM. Bilgi tabanlı mühendislik uygulamaları yapılabilir. CAM sihirbazı sayesinde, CAM operasyonları için harcanan zamanı kısaltır."

Transkript

1 Unigraphics NX CAM Unigraphics NX, imalata yönelik komple çözüm paketleri içerisinde CAM konusuna en çok yatırım yapan ve de CAM alanında 32 yıllık tecrübesi ile teknoloji lideri olmuş bir üründür. Unigraphics NX CAM yazılımının genel özellikleri; Aynı arayüzü kullanarak hem CAD hem de CAM işlemlerinin yapılmasına olanak sağlar. 3 boyutlu CAD datası ve CAM tamamen birbirine bağlantılı olarak çalışır. Modeldeki değişiklikleri CAM operasyonları otomatik olarak algılar ve değişikliğe uyum sağlar. Modelde değişiklik yaptıktan sonra her seferinde data transferi ve CAM operasyonlarının yeni baştan yapılmasına gerek yoktur. Katı model, yüzey model, 2 veya 3 boyutlu eğriler, nokta, vb. objeleri ayrıt etmeksizin CAM yapılmasına olanak sağlar. Her durumda tutucu, pabuç veya çeşitli farklı geometrilerin dalma kontrollerini yapmak mümkündür. Kullanıcı, kendine özel operasyonlar hazırlayabilir; bunları şablon haline getirip CAM de kendi standartlarını oluşturabilir. En çok kullanılan menüler kişiselleştirilebilir, kullanıcı kendi CAM fonksiyonlarının default ön değerlerini sabitleyebilir ve istediği zaman değiştirebilir. Bilgi tabanlı mühendislik uygulamaları yapılabilir. CAM sihirbazı sayesinde, CAM operasyonları için harcanan zamanı kısaltır. Sahip olduğu kabiliyetler nedeniyle imalata yönelik her türlü ihtiyacı karşılayabilecek bir CAM paketidir. Aynı paket içerisinde, delik delme operasyonları, 2-2, eksen freze, tel erezyon ve torna modülleri mevcuttur. Bilindik katıdan kesim simülasyonu dışında kendine özgü takımyolu simulasyonu ve takımyolu üzerinden dalma kontrolü özellikleri mevcuttur. Tool list özelliği ile takımın hareket edecegi kordinatları post çıkarmadan önce görüp, post çıktısı ile karşılaştırma olanağı sunar. Kopyalama yolu ile çoğaltılmış geometriler için CAM operasyonunu sadece bir kez yaparak bu operasyonun transform veya array yöntemleri ile çoğaltılabilmesine olanak tanır, böylece harcanan zamanı azaltır.

2 Montaj ortamında da CAM yapmak mümkündür. Takım ve parça malzemesine göre, ilerleme ve devir değerleri otomatik olarak hesaplatılabilir. Unigraphics NX in kendi PDM paketi olan Teamcenter ile tam uyumludur. Makine imalatçıları, kalıpçılar ve havacılık sektörü için özel CAM çözümleri vardır. Delik Delme (Drilling): Delik delme, kılavuz çekme, rayba ve baralama operasyonlarını içerir. Üç boyutlu geometri üzerindeki delikleri otomatik olarak algılar. İki boyutlu geometri üzerinden de işlem yapılabilir. Bu operasyonlar, bir nokta, yay ve daire merkezi kullanılarak uygulanabilir. Delikler arası mesafeyi optimize ederek en kısa zamanda deliklerin işlenmesini sağlar. Delik delme işlemini gagalama şeklinde veya takım delik tabanında istenilen süre kadar kalacak şekilde ayarlayabilir. NC kodlar istenirse cycle çevrimleri şeklinde yada normal linear kodlar şeklinde alınabilir. Otomatik Delik Delme (HoleMaking): Delik delme işlemlerini otomatik hale getiren operasyondur. Model üzerinde delikler hazır olduğunda bunlar algılanarak gerekli takımlar kütüphaneden otomatik olarak seçilip operasyon süresi en aza indirgenmektedir. Örneğin H7 toleransında bir delik delinecekse otomatik olarak puntalama, küçük çaplı bir delik delme, ve raybalama operasyonlarını takımları ile birlikte otomatik olarak türetilir. 2.5 Eksen CAM (Planar Milling): Unigraphics NX in 2,5 eksen frezeleme operasyonudur. İki boyutlu çizimden hatta noktalardan dahi işlem yapma kabiliyeti vardır. Üç boyutlu geometriden doğrudan takımyolu oluşturulabilir. Tek operasyon içinde, birden fazla derinlik seviyesine sahip geometrilerin takımyolları yaratılabilir. Bir önceki takımın alamadığı yerleri, otomatik olarak hesaplatıp işlemek mümkündür, böylece 2,5 eksen uygulamalarında da rest machining(yarı-kaba işleme) yapabilirsiniz. 3 Eksen CAM Kaba/Yarı Kaba İşleme (Core&Cavity Milling): Unigraphics NX in kaba ve yarı kaba 3 eksen takımyolu hazırlama operasyonlarıdır. Z vektörü ya da belirleyeceğiniz bir vektör doğrultusunda takımyolu hazırlar. Toplam derinlik, farklı talaş derinlikleriyle işlenebilir. Otomatik olarak bir önceki operasyondan kalan talaşı takım çapına göre hesaplama yaparak takım yolu üretebilir. Zig, Zig-Zag, parça geometrisine göre

3 ofsetler halinde, trochoidal gibi çeşitli kesme metotları mevcuttur. Takım tutucunun değerleri verilip 3D simülasyondan talaş kaldırırken izlenebilir. NC kod çıktıları Linear, Circular(G17), Circular (G17,G18,G19 üç eksende de), NURBS (Non-Uniform Rational Basis Splines) şeklinde verilebilir. Trochoidal kesim yöntemi duvar kenarlarında talaş kaldırırken takıma etkiyen ekstra yükleri azaltarak yüksek hızda talaş kaldırabilme imkanı tanır. 3 Eksen CAM Yarı Hassas/Hassas İşleme (Fixed Contour): Unigraphics in yarı hassas ve hassas 3 eksen takımyolu hazırlama operasyonudur. Birden fazla yüzeyden meydana gelen ya da bir sınır içinde kalan geometrilerin işlenmesi, takımyolunun her yerde eşit aralıkta tutularak işlenmesi, dövme ya da dökümden gelen modellerin stok miktarı verilerek ve kabadan hassasa doğru yüzey formu takip edilerek işlenmesi, yazı yazılması gibi pek çok yarı hassas ve hassas işleme tekniklerini içerir. Teknik resimde yazılmış olan yazıyı direkt olarak tek hamlede seçip düzlemsel ya da formlu bir yüzeye işleyebilmektedir. Verilen bir açı değerinden daha dik ya da daha yatay bölgeleri program otomatik olarak algılar ve algılanan yüzeyler farklı yöntemlerle işlenebilir. Z-level kesimlerde kalkma yapmadan parça üzerinde direkt, rampa yaparak ya da izi helisel olarak dağıtarak kesim yapabilir. Takım tutucusu hesaba katılarak takımyolu oluşturulurken otomatik dalma kontrolü yapılabilir. Pasolara giriş ve çıkışlarda parçaya, kesme yönüne teğet giriş-çıkışlar, kesmeye başlangıç bölgelerinde parçaya helisel giriş gibi özellikler çok detaylı olarak ayarlanabilir. Açısına bakılmaksızın tüm yüzeylerde verilen takım yolu aralığı ile eşit, scallop (eşit paso aralığı) kontrollü olarak kesim yapılabilmektedir. Bu yüntem zig-zag veya parça geometrisine ofsetli takımyolu oluştururken kullanılabilir. Takım yollarını parça geometrisine göre teğet olarak uzatabilmektedir.

4 Hassas İşleme (Flow Cut): Unigraphics NX in süper hassas işleme yöntemidir. Kaba ve hassas işlemler bittikten sonra, geometri üzerindeki takım ucunun iki noktasının temas ettiği alanlar bulunup işlenir. Özellikle kalıpçılık sektörü için çok önemli olan bir fonksiyondur. 4-5 Eksen CAM (Variable Axis): Unigraphics NX in 4 ve 5 eksen frezeleme operasyonudur. Her tür 4 ve 5 eksen tezgah için kullanılabilir. Sürekli 4 ve 5 eksen hareket kabiliyetine sahiptir. 4 ve 5 eksen operasyonlarda, kaba ve hassas işlemler mevcuttur. Torna (Turning): Unigraphics NX in torna modülüdür. Her tür torna için hızlı takımyolu hazırlama imkanı verir.c eksen desteği de mevcuttur. Tüm torna tezgahları için hızlı ve güvenilir takım yolu üretir. Alın tornalama, kaba tornalama, kanal açma, diş çekme gibi birçok operasyon uygulanabilir.

5 Takım Yolu Düzenleme (Graphical Tool Path Editor): Hazırlanmış takımyollarının sonradan operasyona girmeden düzenlenmesini sağlar. Örneğin, bir takımyolunu hazırladıktan sonra, iş parçasını tezgaha bağlamak için gerekli aparatların mecburen takımyollarının geçtiği bölgeye bağlanması gerekebilir. Bu durumda, takımyollarının değiştirilmesi lazımdır. Bu takımyolunu oluşturma işi çok zaman alırsa yeni bir kayıp oluşturur. Unigraphics NX ile, operasyona müdahale etmeden takımyolunu istenen biçimde kesip yeni hareketler eklemek mümkündür. Takım yolunun ölçeği değiştirilebilir. İşleme Simülasyonu (Cam Visualization/Integrated Simulations/Verification): Unigraphics NX in CAM simulasyonu fonksiyonudur. Takım yollarını tezgaha göndermeden önce çarpma ve dalma kontrolünü görmek mümkündür. Ayrıca, kalan talaş geometrisi de elde edilebilir. Post çıktısını simüle etme yeteneğine sahiptir.tezgaha göndermeden en güvenilir şekilde kontrol yapmaya olanak sağlar.tezgahın kinematik özellikleri tanıtılarak simülasyon yapılabilir.dalma ve çarpma kontrolü yapılabilir. Tel Erezyon (Wire EDM): Unigraphics in tel erezyon modülüdür. 2 ve 4 eksen takımyolu hazırlama olanağı verir. Çoklu parça seçimi,ardışık programlama,aynı parça programlarını kaba,kopartma ve finish olarak 3 ayrı program ya da tek program içerisinde yapabilme yeteneğine sahiptir. Unigraphics PostProcessor: Unigraphics kendi postbuilder ı ile 2 eksenden 5 eksene kadar tezgah ve kumanda panosu bağımsız freze, torna, tel erzyon postlarını üretebilir ve CAM operasyonu bittiğin de tek bir tıklama mesafesinde makinanıza uygun NC kodları üretebilir. NURBS ve high speed takım yollarını destekler. Trochoidal işleme: NX3 versiyonu ile kullanıma sunulmuş olan Trochoidal işleme metodu, NX4 versiyonunda kullanıcılardan gelen talepler doğrultusunda oldukça geliştirildi. Kaba işleme esnasında takımın fazla talaşa girmemesini sağlayan bu metod, aynı zamanda highspeed işlemeler için optimize edilmiş takım yolları üretmek için ideal bir seçimdir. NX4 versiyonu ile dışarıya doğru işleme, köşe yuvarlatma ve değişken trochoid genişliği belirleyebilecek şekilde fonksiyonellik geliştirilmiştir. Değişken genişlik parametresi sayesinde dar duvarları içeren geometriler bile bu metodla işlenebilmektedir.

6 Takım kütüphanesinde kolaylıklar: Takım özellikleri penceresinde yapılan değişikliklerle, takım eklemek için veritabanına erişim yapmaya gerek kalmadan doğrudan son kullanıcının kütüphaneye takım veya tutucu ekleyebilmesi mümkündür. Genişletilmiş Malzeme kütüphanesi: Takım malzemesi, kesim metodu ve parça malzemesine göre ilerleme hızlarının tavsiye edilmesini sağlayan Machining Data Libraries veritabanı NX4 ile genişletilerek daha çok kombinasyonu destekler hale getirilmiştir. Bu sayede, tavsiye edilen işleme parametreleri NX içerisinden sorgulanabilmektedir. Özel formlu takım tanımlama: NX4 ile, ekran görüntüsünde görülen türden takımları açılara ve uzunluklara bağlı olarak katman yapısıyla tanımlama imkanı gelmiştir. Plunge Milling: Birim zamanda daha çok kaba talaş kaldırabilmek için tercih edilebilen bir yöntem olan Plunge Milling, NX4 ile varolan takım yolu stratejilerine Cavity Milling dahilinde eklenmiştir. Kaba işlemede ulaşmakta güçlük çekilen derin kısımların kolayca işlenmesinde de kullanılabilir yılında kullanıcılardan en çok oyu alan geliştirme isteği olarak NX e eklenmiştir.

7 Ters açıların işlenmesi: T kesicilerle ters açıda kalan kısımların işlenmesi eskiden dolaylı yoldan yapılabilirken, yeni versiyonla bu işlemeye ait bir seçenek eklenmiştir. Bu sayede, tutucu ve takım çarpışma kontrolleri de yapılabilmektedir. In Process Workpiece IPW (In Process Workpiece) olarak bilinen kütüğün işleme esnasındaki halleri torna, freze ve delik delme işlemlerinde ortak olarak kullanılabilir hale getirilmiştir. Bu sayede tüm bu operasyon tipleri, farklı talaş kaldırma yöntemleri olsalar bile ortak bir yarıkaba stratejisi izlenebilmektedir. Integrated Simulation and Verification: NX Manufacturing modülünün en başarılı bulunan özelliklerinden birisi olan Integrated Simulation and Verification (IS&V) sayesinde, kullanıcılar işleme simülasyonunu basit bir ekranda takımın hareketi şeklinde değil, tezgah kinematiğine uygun bir şekilde, sahip oldukları tezgah üzerinde görebilmektedirler. NX4 versiyonunda yapılan ISV geliştirmeleri sayesinde, kullanılan her türlü operasyon tipi tezgah üzerinde simüle edilebilmektedir. Virtual Prove Out: Klasik simülasyon yöntemlerinde, tezgah üzerinde yapılan bir işlemenin gerçekte ne kadar bir süre içerisinde tamamlanacağı o hareketin hangi hızla yapılacağına ve hareketin uzunluğuna bağlı olarak teorik bir şekilde hesaplanmakta ve tezgahın ivmelenme, yavaşlama, highspeed modunda dönüşlerde kendiliğinden yaptığı hareketler gibi faktörler dikkate alınmamaktadır. Dolayısıyla, gerçek işleme süresi bu teorik süreden oldukça farklı çıkmaktadır. ISV sayesinde, sanal tezgahın tanımlanmasının ardından, bu sürelerin tam olarak hesaplanması mümkündür. NX4 te eklenen Virtual Prove Out ile, kontrol ünitesi üzerindeki parametreler bile hesaplamalara dahil edilmekte, tezgahın hareketleri tam olarak simüle edilebilmektedir. Bu sayede klasik yaklaşımda mümkün olmayan cycle simülasyonları, NURBS hareketleri gibi durumlar doğru olarak hesaplanır. Siemens 840D kontrol ünitesi ile yapılmış bir çalışma resimde görülmektedir:

8 CAM Wizards: NX4 versiyonuyla gelen CAM operasyon yardımcıları, yeni başlayan ya da genellikle birbirine benzer işler ile uğraşan kullanıcılar için oldukça büyük kolaylıklar sağlamaktadır. NX kurulumu içerisinde bulunan yardımcıların yanı sıra, kullanıcılar kendi yardımcılarını da Process Studio ile oluşturabilmektedir. Solid Edge Parçalarının İşlenmesi : Solid Edge parçalarının NX Manufacturing altında işlenebilmesi daha da kolay hale getirilmiştir. Solid Edge içerisinden NX Manufacturing çalıştırılabilir, ve aktif parça işlenmek üzere yüklenebilir. Solid Edge parçalarında bulunan unsurlar, unsur tabanlı işleme (Feature Based Machining) uygulamalarında otomatik olarak tanınmaktadır. Geliştirilmiş Dalma Kontrolü : Dalma kontrolü, tüm freze ve delik işlemlerinde hem takım hem de takım tutucu için geçerli olacak şekilde geliştirilmiştir. Güvenlik amacıyla, istenirse her postprocess işleminden önce zorunlu ve otomatik olarak dalma kontrolü yaptırılabilir.

Akıllı İşleme Yoluyla Otomasyon

Akıllı İşleme Yoluyla Otomasyon Kolay Güçlü Etkin Akıllı İşleme Yoluyla Otomasyon CAMWorks CNC programlamayı ve işlemeyi optimize etmek için, dünya standartlarındaki teknolojileri ve entegre otomasyon araçlarını birleştirerek verimliliği

Detaylı

SINUMERIK. 840D solution line ShopMill ile frezeleme. Önsöz. Giriş. Sisteme genel bakış. İşparçası ve Takım Ayarları.

SINUMERIK. 840D solution line ShopMill ile frezeleme. Önsöz. Giriş. Sisteme genel bakış. İşparçası ve Takım Ayarları. Önsöz Giriş SINUMERIK 840D solution line Sisteme genel bakış İşparçası ve Takım Ayarları Takım yönetimi Takım Tezgahlarının satışı için Sisteme Genel Bakış Program yönetimi, Kullanıcı hafızası Simülasyon

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) MAKİNE TEKNOLOJİSİ CAM PROGRAMI İLE TORNALAMA ANKARA 2006 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

NX 10 ile Gelen Yenilikler

NX 10 ile Gelen Yenilikler Siemens PLM Software NX 10 ile Gelen Yenilikler Hiç olmadığı kadar güçlü ve kullanımı daha kolay Faydaları Tasarım NX Layout ve NX Realize Shape ile konsept tasarımlarınızı kolayca gerçekleştirin Dokunmatik

Detaylı

MeKaMS MillTurnSim TopCAM TopCAT TopMill TopTurn. Atölye Programlaması & Simülasyonu

MeKaMS MillTurnSim TopCAM TopCAT TopMill TopTurn. Atölye Programlaması & Simülasyonu MeKaMS MillTurnSim TopCAM TopCAT Atölye Programlaması & Simülasyonu Her CNC Kontrolü için ve ile Çok Yanlı & Komple Mill-Turn Frezeleme 2 Her CNC Kontrolü için ve ile Çok Yanlı & Komple Mill-Turn Frezeleme

Detaylı

C A M MESLEKİ BİLGİSAYAR UYGULAMALARI

C A M MESLEKİ BİLGİSAYAR UYGULAMALARI C A M MESLEKİ BİLGİSAYAR UYGULAMALARI CNC TEZGAHLARI Günümüzde tarım ve diğer insan iş gücü gereksinimini azaltmak ve seri imalata yani fabrikasyona geçebilmek için makinalar ve bu makinalar için takım

Detaylı

SAYISAL GRAFİK 11. yılında. SAYISAL GRAFİK Web Sitesi Tamamen Yenilendi. TATEF 2002 Fuarı 25-29 Eylül 2002 tarihleri arasında İstanbul da yapılacak

SAYISAL GRAFİK 11. yılında. SAYISAL GRAFİK Web Sitesi Tamamen Yenilendi. TATEF 2002 Fuarı 25-29 Eylül 2002 tarihleri arasında İstanbul da yapılacak SAYISAL GRAFİK 11. yılında SAYISAL GRAFİK kuruluşunun 10. yıldönümünü kutladı. 21 Ağustos 1992 tarihinde kurulun SAYISAL GRAFİK, 10 yıldır, en ileri teknolojik uygulamaları Türkiye de kullanıma sunmak

Detaylı

Alanın En Güvenilir ve En Hızlı İmalat Çözümü Inventor İçinde Kusursuz Entegrasyon

Alanın En Güvenilir ve En Hızlı İmalat Çözümü Inventor İçinde Kusursuz Entegrasyon Alanın En Güvenilir ve En Hızlı İmalat Çözümü Inventor İçinde Kusursuz Entegrasyon Inventor HSM;Inventor kullanıcıları için tam parametrik bir CAM çözümüdür.kullanıcılar tanıdıkları ve bildikleri bir ortamda

Detaylı

Bilgisayar Destekli İmalat

Bilgisayar Destekli İmalat Bilgisayar Destekli İmalat Bilgisayar Destekli Đmalat (Computer Aided Manufacturing-CAM) CAM, planlama, yönetme ve bir imalat işleminin kontrolünün doğrudan veya dolaylı olarak bilgisayar yardımı ile yapılmasıdır.

Detaylı

Teknik makale. Kesme ve Kanal Açma: 21. yüzyılda daha yüksek performans, kalite ve takım ömrü nasıl sağlanır. Mayıs 2015. 40 yıl önce başladı

Teknik makale. Kesme ve Kanal Açma: 21. yüzyılda daha yüksek performans, kalite ve takım ömrü nasıl sağlanır. Mayıs 2015. 40 yıl önce başladı Teknik makale Mayıs 2015 Kesme ve Kanal Açma: 21. yüzyılda daha yüksek performans, kalite ve takım ömrü nasıl sağlanır Kesme ve kanal açma zorluklarının üstesinden gelmek isteyen üretim mühendisleri üretkenlik,

Detaylı

CNC EĞİTİMİ DERS NOTLARI

CNC EĞİTİMİ DERS NOTLARI 1 CNC EĞİTİMİ DERS NOTLARI 1. GİRİŞ 1.1. CNC nedir? CNC (Computer Numerical Control) Bilgisayar Yardımı İle Sayısal Kontrol anlamındaki kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir ifadedir. Bir CNC tezgah

Detaylı

CNC TORNA TEZGAHLARI İÇİN DİALOG METODU KULLANILARAK NC KOD TÜRETİLMESİ

CNC TORNA TEZGAHLARI İÇİN DİALOG METODU KULLANILARAK NC KOD TÜRETİLMESİ PAMUKKALE ÜNİ VERSİ TESİ MÜHENDİ SLİ K FAKÜLTESİ PAMUKKALE UNIVERSITY ENGINEERING COLLEGE MÜHENDİ SLİ K B İ L İ MLERİ DERGİ S İ JOURNAL OF ENGINEERING SCIENCES YIL CİLT SAYI SAYFA : 2004 : 10 : 3 : 299-304

Detaylı

Ses3000 CNC Ltd. Şti.

Ses3000 CNC Ltd. Şti. MasterCAM X7 Yenilikler Ses3000 CNC Ltd. Şti. Türkiye Distribütörü Kullanılan Takım Yollarını Canlandırma ve Doğrulama Eski Versiyonlardaki Durum: Mastercam X6 da kullanılan takım yollarını canlandırma

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) MAKİNE TEKNOLOJİSİ METAL MODELLEME

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) MAKİNE TEKNOLOJİSİ METAL MODELLEME T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) MAKİNE TEKNOLOJİSİ METAL MODELLEME ANKARA 2006 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen modüller;

Detaylı

Yeni BLS-NEO Son derece verimli ve esnek.

Yeni BLS-NEO Son derece verimli ve esnek. Yeni BLS-NEO Son derece verimli ve esnek. Global powerhouse local solution provider. baykal.com.tr Yeni BLS-NEO Yüksek üretkenlik Hassas kabiliyet. Kurulduğu 1950 yılından bu yana metal sac işleme makineleri

Detaylı

T. C. SELÇUK ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ EDM İLE KABA İŞLEMEDE KÜRESEL UÇLU ELEKTROTLARIN KULLANILABİLİRLİĞİNİN DENEYSEL OLARAK ARAŞTIRILMASI: DİKDÖRTGEN CEPLERİN BOŞALTILMASI Engin AVLAR YÜKSEK

Detaylı

Sayısal kontrol, metal ve metal olmayan her türlü malzemelerin talaş kaldırmak suretiyle işlenmesinde kullanılan tüm takım tezgahlarında kullanılır.

Sayısal kontrol, metal ve metal olmayan her türlü malzemelerin talaş kaldırmak suretiyle işlenmesinde kullanılan tüm takım tezgahlarında kullanılır. 1. NC (NUMERİCAL CONTROL) Sayısal kontrol (NC Numerical Control), takım tezgahlarının sayı harf vb. sembollerden meydana gelen ve belirli bir mantığa göre kodlanmış komutlar yardımıyla işletilmesidir.komutlar

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI METAL TEKNOLOJİSİ KATI OLUŞTURMA

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI METAL TEKNOLOJİSİ KATI OLUŞTURMA T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI METAL TEKNOLOJİSİ KATI OLUŞTURMA Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri kazandırmaya

Detaylı

Ses3000. Ġçindekiler : Konu : Ses3000 MasterCAM Türkçe Kullanım Kitabı

Ses3000. Ġçindekiler : Konu : Ses3000 MasterCAM Türkçe Kullanım Kitabı Ses3000 CNC TAKIM TEZGAHLARI ve CAD/CAM BĠLGĠSAYAR SĠSTEMLERĠ LTD. ġtġ. Tel : (0212) 674 25 07-08 Faks : (0212) 613 88 68 E-Posta : bilgi@ses3000.com http : www.ses3000.com. Ġçindekiler : Konu : Sayfa:

Detaylı

ÜNİTE MAKİNA VE TEÇHİZAT İÇİNDEKİLER. Prof. Dr. Ayhan ÇELİK HEDEFLER TALAŞLI ÜRETİM YÖNTEMLERİ

ÜNİTE MAKİNA VE TEÇHİZAT İÇİNDEKİLER. Prof. Dr. Ayhan ÇELİK HEDEFLER TALAŞLI ÜRETİM YÖNTEMLERİ TALAŞLI ÜRETİM YÖNTEMLERİ İÇİNDEKİLER Üretim Yöntemlerinin Sınıflandırılması Talaşlı Üretimin Temelleri Talaşlı Üretim Yöntemleri CNC ile İşleme MAKİNA VE TEÇHİZAT Prof. Dr. Ayhan ÇELİK HEDEFLER Bu üniteyi

Detaylı

Çözümleri. Proses Kontrol. Parça kalitesini ve hassasiyeti geliştirin ve CNC işleme merkezinizin verimliliğini arttırın

Çözümleri. Proses Kontrol. Parça kalitesini ve hassasiyeti geliştirin ve CNC işleme merkezinizin verimliliğini arttırın CNC takım tezgahları için prob çözümleri cep rehberi Proses Kontrol Çözümleri Parça kalitesini ve hassasiyeti geliştirin ve CNC işleme merkezinizin verimliliğini arttırın CNC takım tezgahları için prob

Detaylı

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) METAL TEKNOLOJİSİ KATI MODELLEME ANKARA,2006 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen modüller; Talim

Detaylı

Bu sürümdeki yenilikler

Bu sürümdeki yenilikler TurboNest Bu sürümdeki yenilikler TurboNest, üretiminizin kalitesini ve verimliliğini artıran ve kullanıcı arayüzünü büyük ölçüde basitleştiren güçlü yeni özellikler ve geliştirmeler içerir. Mevcut sürüm:

Detaylı

SECO ÜRÜN HABERLERİ ÖZET 2014-2 ÜRETKEN TAKIMLAR & KAPSAMLI UZMANLIK

SECO ÜRÜN HABERLERİ ÖZET 2014-2 ÜRETKEN TAKIMLAR & KAPSAMLI UZMANLIK SECO ÜRÜN HABERLERİ ÖZET 2014-2 ÜRETKEN TAKIMLAR & KAPSAMLI UZMANLIK ÇÖZÜM VE DESTEK Seco'yu seçerek gelişmiş metal işleme çözümlerinden oluşan kapsamlı bir portföyden ve uzman hizmetlerden fazlasına ulaşırsınız.

Detaylı

CNC TAKIM TEZGAHLARI ve CNC PROGRAMLAMA BALIKESİR 2012 ÖNSÖZ Balıkesir Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümünde verilmekte olan CNC tezgahlar dersi içeriğine uygun olarak hazırlanan bu ders notlarında

Detaylı

SIVAMA YÖNTEMLERİ VE SIVAMA MAKİNESİ TASARIMI

SIVAMA YÖNTEMLERİ VE SIVAMA MAKİNESİ TASARIMI T.C. GEBZE YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ MÜHENDİSLİK VE FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ SIVAMA YÖNTEMLERİ VE SIVAMA MAKİNESİ TASARIMI Barış GÜN YÜKSEK LİSANS TEZİ TASARIM VE İMALAT MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI GEBZE

Detaylı

Daha Kolay, Daha Akıllı, Daha Hızlı.

Daha Kolay, Daha Akıllı, Daha Hızlı. BSDT Bilişim Dış Ticaret ve Sanayi Limited Şirketi Merkez Ofis Konya Şube Adres: 19 Mayıs mh. İnönü cd. Sümer sk. Sümko 2 Sitesi M2 B-Blok D.25 Kozyatağı / Kadıköy / İstanbul Tel: 0216 372 16 15 Faks:

Detaylı

1.MODER ÜRETĐMDE SAYISAL KO TROLLÜ C C TAKIM TEZGAHLARI

1.MODER ÜRETĐMDE SAYISAL KO TROLLÜ C C TAKIM TEZGAHLARI 1.MODER ÜRETĐMDE SAYISAL KO TROLLÜ C C TAKIM TEZGAHLARI 1.1.Giriş : Modern üretimin temelini sayısal kontrollü takım tezgahları oluşturmaktadır. Türk metal işleme endüstrisinde günümüzün en yaygın ve gelişmeye

Detaylı

ENDÜSTRİYEL OTOMASYON KAVRAMI VE İLERİ TEKNOLOJİYE GEÇİŞ

ENDÜSTRİYEL OTOMASYON KAVRAMI VE İLERİ TEKNOLOJİYE GEÇİŞ ENDÜSTRİYEL OTOMASYON KAVRAMI VE İLERİ TEKNOLOJİYE GEÇİŞ ENDÜSTRİYEL OTOMASYON KAVRAMI Otomatik üretim modern sanayinin temeli ve teknik ilerlemenin genel eğilimi olmaktadır. Bu da yeni fabrikasyon süreçleri,

Detaylı

H.Şeyma Kahraman CAD/CAE CONSULTANT Mechanical Engineer skahraman@biltim.com 1

H.Şeyma Kahraman CAD/CAE CONSULTANT Mechanical Engineer skahraman@biltim.com 1 H.Şeyma Kahraman CAD/CAE CONSULTANT Mechanical Engineer skahraman@biltim.com 1 SIEMENS NX 8 TASARIM ÖZELLİKLERİ Direct Sketch Araç Çubuğunun Geliştirilmesi Taslak çizim oluşturmada büyük kolaylık sağlayan

Detaylı