Bölüm 9: Seçme ve maskeleme

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Bölüm 9: Seçme ve maskeleme"

Transkript

1 261 Bölüm 9: Görüntünün bazı parçalarına değişiklik uygulamak istiyorsanız önce o parçaları oluşturan pikselleri seçmeniz gerekir. Adobe Photoshop CS4'te pikselleri, Seçim araçlarını kullanarak veya maske üzerinde boyama yapıp maskeyi seçim olarak yükleyerek seçersiniz. Photoshop'ta vektör nesnelerini seçmek ve bunlarla çalışmak için kalem, seçim ve şekil araçlarını kullanırsınız. Bu bölümde piksel seçme araçları ve teknikleri anlatılmaktadır. Seçim yapma Piksel seçme hakkında Seçim görüntünüzün bir ya da daha çok kısmını yalıtır. Belirli alanları seçerek, görüntünüzün bu bölümlerini düzenleyebilir ve efekt ve filtre uygulayabilir ve seçili olmayan alanları olduğu gibi bırakabilirsiniz. Photoshop, raster ve vektör verileri seçimi yapmak için ayrı araç kümeleri sağlar. Örneğin pikselleri seçmek için seçim çerçevesi araçlarını ya da kement araçlarını kullanabilirsiniz. Tüm pikselleri seçmek, seçimi kaldırmak ya da yeniden seçmek için Seçim menüsündeki komutları kullanabilirsiniz. Vektör verilerini seçmek için, yol olarak adlandırılan anahatlar üreten kalem ya da şekil araçlarını kullanabilirsiniz. Yolları seçimlere ya da seçimleri yollara dönüştürebilirsiniz. Seçimler kopyalanabilir, taşınabilir ve yapıştırılabilir ya da bir alfa kanalında kaydedilebilir ve saklanabilir. Alfa kanalları görüntüleri maske olarak adlandırılan gri tonlamalı görüntüler halinde saklar. Maske seçimin tersi gibidir: görüntünün seçili olmayan kısmını kaplar ve yapılacak düzenlemelere ya da değişikliklere kaşı korur. Alfa kanalını görüntüye yükleyerek, saklanmış bir maskeyi yeniden seçime dönüştürebilirsiniz. Not: Görüntünün tamamındaki ya da seçili bir alandaki belirli renkleri ya da renk aralıklarını seçmek için Renk Aralığı komutunu kullanabilirsiniz. Ayrıca bkz. Maskeler ve alfa kanalları hakkında sayfa 284 Alfa kanalı maskeleri oluşturun ve düzenleyin sayfa 288 Yolları seçim kenarlıklarına dönüştürün sayfa 400 Seçim araçları galerisi sayfa 20 Piksel seçin, seçimi kaldırın ve yeniden seçin Katmandaki tüm görülebilir pikselleri seçebilir ya da seçili piksellerin seçimini kaldırabilirsiniz. Araç beklendiği şekilde çalışmıyorsa gizli bir seçiminiz olabilir. Seçimi Kaldır komutunu kullanın ve aracı yeniden deneyin. Tuval sınırları içinde kalan katmandaki tüm pikselleri seçme 1 Katmanlar panelinde katmanı seçin. 2 Seç > Tümü'nü seçin.

2 262 Seçim kaldırma Aşağıdakilerden birini yapın: Seç > Seçimi Kaldır'ı seçin. Dikdörtgen Seçim Çerçevesi aracını, Oval Seçim Çerçevesi aracını ya da Kement aracını kullanıyorsanız, görüntüde seçili alanın dışındaki herhangi bir yeri tıklatın. En son yaptığınız seçimi yeniden yapın Seç > Yeniden Seç'i seçin. Seçim çerçevesi araçlarını kullanarak seçin Seçim çerçevesi araçları dikdörtgenler, ovaller ve 1 piksellik satır ve sütunlar seçmenizi sağlar. 1 Seçim çerçevesi aracı seçin: Dikdörtgen Seçim Çerçevesi Dikdörtgen seçer (ya da Shift tuşuyla kullanıldığında kare seçer). Oval Seçim Çerçevesi Oval seçer (ya da Shift tuşuyla kullanıldığında daire seçer). Tek Satır ya da Tek Sütun Seçim Çerçevesi Aracı Kenarlığı 1 piksellik satır ya da sütun olarak tanımlar. 2 Seçenekler çubuğunda seçim seçeneklerinden birini belirleyin. A B C D Seçim seçenekleri A. Yeni B. Ekle C. Çıkart D. Kesiştir 3 Seçenekler çubuğunda geçiş yumuşatma ayarı belirleyin. Oval Seçim aracı için kenarları yumuşatmayı açın veya kapatın. Bkz. Seçimlerin kenarlarını yumuşatma sayfa Dikdörtgen Seçim aracı ya da Oval Seçim aracı için seçenekler çubuğuna bir stil seçin. Normal Seçim çerçevesinin oranlarını sürükleyerek belirler. Sabit Oran En boy oranını belirler. En boy oranının değerlerini girin (ondalık değerler geçerlidir). Örneğin eni boyunun iki katı olan bir seçim çerçevesi çizmek için en değerini 2 boy değerini 1 olarak girin. Sabit Boyut Seçim çerçevesinin eni ve boyu için hazır değerleri girer. Piksel değerlerini tam sayı olarak girin. Piksele ek olarak (px), en ve boy değerlerine inç (in) ya da santimetre (cm) gibi belirli birimler de girebilirsiniz. 5 Seçiminizi kılavuzlara, ızgaralara, dilimlere ya da belge sınırlarına hizalamak için seçiminizi yapıştırmak üzere aşağıdakilerden birini yapın. Görünüm > Yapış'ı seçin ya da Görünüm > Buna Yapış'ı seçin ve alt menüden bir komut seçin. Seçim çerçevesi seçimi, belge sınırına ya da Buna Yapış alt menüsünde denetlenen çeşitli Photoshop Ekstralarına yapışabilir. 6 Seçim yapmak için aşağıdakilerden birini yapın: Dikdörtgen Seçim aracı ya da Oval Seçim aracıyla seçmek istediğiniz alanın üzerinde sürükleyin. Seçim çerçevesini kare ya da daireyle sınırlamak için, sürüklerken Shift tuşunu basılı tutun (seçimin şeklini korumak için önce fare tuşunu sonra Shift tuşunu serbest bırakın).

3 263 Seçim çerçevesini merkezinden sürüklemek için, sürüklemeye başladıktan sonra Alt (Windows) tuşunu ya da Option (Mac OS) tuşunu basılı tutun. Seçim çerçevesini görüntünün köşesinden sürükleme (solda) ve sürüklerken Alt/Option tuşuna basarak görüntünün merkezinden sürükleme Tek Satır da Tek Sütun Seçim Çerçevesi aracıyla, seçmek istediğiniz alanın yanında tıklatın ve seçim çerçevesi aracını tam konumuna sürükleyin. Seçim çerçevesi görünmüyorsa görüntünüzün büyütme oranını artırın. Dikdörtgen ya da oval seçim çerçevesini yeniden konumlandırmak için önce seçim kenarlığını oluşturmak üzere fare tuşunu basılı tutarak sürükleyin. Sonra boşluk tuşunu basılı tutarak sürüklemeye devam edin. Boşluk çubuğunu serbest bırakın ancak, seçim kenarlığını ayarlamaya devam etmeniz gerekiyorsa fare düğmesini basılı tutun. Kement aracıyla seçme Kement aracı, seçim kenarlığının serbest formlu parçalarını çizmek için kullanışlıdır. 1 Kement aracını seçin ve seçenekleri belirleyin. 2 Serbest el seçim kenarlığı çizmek için sürükleyin. 3 Seçenekler çubuğunda seçim seçeneklerinden birini belirleyin. A B C D Seçim seçenekleri A. Yeni B. Ekle C. Çıkart D. Kesiştir 4 (İsteğe bağlı) Seçenekler çubuğunda geçiş yumuşatma ve kenar yumuşatmayı ayarlayın. Bkz. Seçimlerin kenarlarını yumuşatma sayfa Başka hiçbir piksel seçili değilken düz kenarlı bir seçim kenarlığı çizmek için Alt (Windows) tuşuna ya da Option (Mac OS) tuşuna basın ve parçaların başlaması ve bitmesi gereken yerleri tıklatın. Serbest el ve düz kenarlı parçalar çizme arasında geçiş yapabilirsiniz. 6 En son çizilen parçaları silmek için, istenilen parçanın sıkılaştırma noktalarını silene kadar Sil tuşunu basılı tutun. 7 Seçim kenarlığını kapatmak için Alt (Windows) tuşu ya da Option (Mac OS) tuşu basılı değilken fareyi serbest bırakın. 8 (İsteğe bağlı) Seçim sınırlarını daha fazla ayarlamak veya seçimi farklı arka planlar önünde ya da maske olarak görüntülemek için Kanarları İncelt'i tıklatın. Bkz. Seçim kenarlarını inceltme sayfa 273. Çokgen Kement aracıyla seçin Çokgen Kement aracı, seçim kenarlığının düz kenarlı parçalarını çizmek için kullanışlıdır. 1 Çokgen Kement aracını seçin ve seçenekleri belirleyin.

4 264 2 Seçenekler çubuğunda seçim seçeneklerinden birini belirleyin. A B C D Seçim seçenekleri A. Yeni B. Ekle C. Çıkart D. Kesiştir 3 (İsteğe bağlı) Seçenekler çubuğunda geçiş yumuşatma ve kenar yumuşatmayı ayarlayın. Bkz. Seçimlerin kenarlarını yumuşatma sayfa Başlangıç noktasını ayarlamak için görüntünün içinde tıklatın. 5 Aşağıdakilerden birini veya daha fazlasını yapın: Düz bir parça çizmek için, işaretçiyi ilk düz parçanın bitmesini istediğiniz yere getirin ve tıklatın. Sonraki parçaların bitiş noktalarını ayarlamak için tıklatmaya devam edin. 45 derecenin katlarında bir düz çizgi çizmek için, sonraki parçayı tıklatmak üzere ilerlerken Shift tuşunu basılı tutun. Serbest elle parça çizmek için Alt (Windows) tuşunu ya da Option (Mac OS) tuşunu basılı tutun ve sürükleyin. Bitirdiğinizde Alt ya da Option tuşunu ve fare düğmesini serbest bırakın. En son çizilen düz parçaları silmek için Sil tuşuna basın. 6 Seçim kenarlığını kapatın: Çokgen Kement aracı işaretçisini başlama noktasının üstüne getirin (işaretçinin yanında kapalı bir daire görünür) ve tıklatın. İşaretçi başlama noktasının üstünde değilse, Çokgen Kement aracı işaretçisini çift tıklatın ya da Ctrl tuşu basılıyken (Windows) ya da Command tuşu basılıyken (Mac OS) tıklatın. 7 (İsteğe bağlı) Seçim sınırlarını daha fazla ayarlamak veya seçimi farklı arka planlar önünde ya da maske olarak görüntülemek için Kanarları İncelt'i tıklatın. Bkz. Seçim kenarlarını inceltme sayfa 273. Mıknatıslı Kement aracıyla seçin Mıknatıslı Kement aracını kullanırken kenarlık, görüntüdeki tanımlı alanların kenarlarına yapışır. Mıknatıslı Kement Aracı kanal başına 32 bitlik görüntüler için kullanılamaz. Mıknatıslı Kement Aracı, özellikle yüksek kontrastlı arka planlara yerleştirilmiş karmaşık kenarlı nesneleri hızla seçmek için kullanışlıdır. 1 Mıknatıslı Kement aracını seçin. 2 Seçenekler çubuğunda seçim seçeneklerinden birini belirleyin. A B C D Seçim seçenekleri A. Yeni B. Ekle C. Çıkart D. Kesiştir 3 (İsteğe bağlı) Seçenekler çubuğunda geçiş yumuşatma ve kenar yumuşatmayı ayarlayın. Bkz. Seçimlerin kenarlarını yumuşatma sayfa 274.

5 265 4 Şu seçeneklerden herhangi birini ayarlayın: Genişlik Algılama genişliğini belirlemek üzere Genişlik için bir piksel değeri girin. Mıknatıslı Kement aracı yalnızca işaretçiden itibaren belirlenen mesafe içinde olan kenarları algılar. Kement işaretçisini kement genişliğini gösterecek şekilde değiştirmek için Caps Lock tuşuna basın. İşaretçiyi, araç seçili ancak kullanımda değilken değiştirebilirsiniz. Mıknatıslı Kement kenar genişliğini 1 piksel arttırmak için sağ köşeli paranteze (]), 1 piksel azaltmak için sol köşeli paranteze ([) basın. Kontrast Kementin görüntüdeki kenarlara hassasiyetini belirlemek üzere Kontrast için %1 - %100 arasında bir değer girin. Yüksek bir değer yalnızca çevresiyle keskin bir kontrast oluşturan kenarları, düşük bir değer daha düşük kontrastlı kenarları algılar. Sıklık Kementin sıkıştırma noktalarını ayarlama hızını belirlemek üzere Sıklık için 0 ve 100 arasında bir değer girin. Yüksek bir değer seçim kenarlığını yerine daha hızlı bağlar. Kenarları belirgin şekilde tanımlanmış bir görüntüde, daha yüksek bir genişlik ve daha yüksek bir kenar kontrastı deneyin ve kenarlığı kabaca izleyin. Kenarları yumuşak bir görüntüde, daha düşük bir genişlik ve daha düşük bir kenar kontrastı deneyin ve kenarlığı tam olarak izleyin. Stilus Basıncı Stilus tabletiyle çalışıyorsanız Stilus Basıncı seçeneğini seçin veya seçimini kaldırın. Bu seçenek işaretliyken stilus basıncının artması kenar genişliğini azaltır. 5 İlk birleşme noktasını oluşturmak için görüntüyü tıklatın. Sıkılaştırma noktaları seçim kenarlığını yerine bağlar. 6 Serbest elle parça çizmek için fare düğmesini serbest bırakın ya da basılı tutun ve sonra işaretçiyi izlemek istediğiniz kenar boyunca taşıyın. Seçim kenarlığının en yeni parçası etkin durumda kalır. İşaretçiyi hareket ettirirken etkin parça, seçenekler çubuğunda ayarlanan algılama genişliğine göre görüntüdeki en güçlü kenara yapışır. Mıknatıslı Kement aracı önceki parçaları bağlamak için seçim kenarlığına düzenli aralıklarla sıkılaştırma noktaları ekler. 7 Kenarlık istenilen kenara yapışmazsa elle sıkılaştırma noktası eklemek için bir kez tıklatın. Kenarı izlemeye devam edin ve sıkılaştırma noktalarını gereken şekilde ekleyin. Sıkılaştırma noktaları seçim kenarlıklarını kenarlara bağlar. 8 Geçici olarak diğer kement aracına geçmek için aşağıdakilerden birini yapın: Kement aracını etkinleştirmek için Alt (Windows) tuşuna ya da Option (Mac OS) tuşuna basın ve fare düğmesi basılı olarak sürükleyin. Çokgen Kement aracını etkinleştirmek için Alt (Windows) tuşunu ya da Option (Mac OS) tuşunu basılı tutun ve tıklatın. 9 En son çizilen parçaları ve sıkılaştırma noktalarını silmek için istenilen parçaya ait sıkılaştırma noktalarını silene kadar Sil tuşunu basılı tutun.

6 Seçim kenarlığını kapatın: Serbest el Mıknatıslı parça içeren bir kenarlığı kapatmak için çift tıklatın ya da Enter veya Return tuşuna basın. Düz parça içeren bir kenarlığı kapatmak için Alt (Windows) tuşunu ya da Option (Mac OS) tuşunu basın ve çift tıklatın. Kenarlığı kapatmak için başlatma noktasının üstüne sürükleyin ve tıklatın. 11 (İsteğe bağlı) Seçim sınırlarını daha fazla ayarlamak veya seçimi farklı arka planlar önünde ya da maske olarak görüntülemek için Kanarları İncelt'i tıklatın. Bkz. Seçim kenarlarını inceltme sayfa 273. Hızlı Seçim aracıyla seçin Ayarlanabilir yuvarlak fırça ucuyla seçimi hemen "boyamak" için Hızlı Seçim aracını kullanabilirsiniz. Sürüklemenizle birlikte seçim dışa doğru genişleyip otomatik olarak görüntüde tanımlanan kenarları bulur ve izler. 1 Hızlı Seçim aracını seçin. 2 Seçenekler çubuğunda seçim seçeneklerinden birini belirleyin: Yeni, Ekle veya Çıkar. Hiçbir şey seçili değilse Yeni varsayılan seçenektir. Başlangıç seçimi yapıldıktan sonra seçenek otomatik olarak Ekle'ye dönüşür. 3 Hızlı Seçim aracı fırça ucu boyutunu değiştirmek için seçenekler çubuğundaki Fırça menüsünü tıklatın ve piksel cinsinden bir boyut yazın veya Çap sürgüsünü taşıyın. Fırça ucu boyutunu kalem baskısı veya stilus tekerine duyarlı hale getirmek için Boyut açılan menüsü seçeneklerini kullanın. Seçim oluştururken, Hızlı Seçim aracı fırça ucu boyutu için sağ köşeli paranteze (]), azaltmak için de sol köşeli paranteze ([) basın. 4 Hızlı Seçim seçeneklerini belirleyin. Tüm Katmanları Örnekle Geçerli olarak seçili katman yerine tüm katmanları temel alan seçimi oluşturur. Otomatik Geliştir Seçim sınırında kabalığı ve bloke olmayı azaltır. Otomatik Geliştir işlevi, seçimi görüntü kenarlarında daha ileriye doğru akıtır ve Kenarı İncelt iletişim kutusundaki Düzgünleştir, Kontrast ve Yarıçap seçenekleriyle elle uygulayabileceğiniz kenar inceltmelerden bazılarını uygular. 5 Görüntünün seçmek istediğiniz alanın içini boyayın. Boyadığınızda seçim de büyür. Güncelleştirme yavaşsa, seçimdeki çalışmanın tamamlanmasına gereken süre için sürüklemeye devam edin. Şeklin kenarlarına yakın boyadığınızda seçim alanı şekil kenarının konturlarını izlemek için uzar. Seçimi uzatmak için Hızlı Seçim aracıyla boyama

7 267 Sürüklemeyi bırakıp alan yakınlarını tıklatır veya sürüklerseniz seçim yeni alanı da kapsayacak şekilde büyür. seçimden çıkartmak için seçenekler çubuğundaki Çıkart seçeneğini tıklatıp varolan seçimi sürükleyin. Ekleme ve çıkartma modları arasında geçici olarak geçiş yapmak için Alt (Windows) veya Option (Mac) tuşunu basılı tutun. Araç imlecini değiştirmek için Düzen > Tercihler > İmleçler > Boyama İmleçleri (Windows) veya Photoshop > Tercihler > İmleçler > Boyama İmleçleri'ni (Mac OS) seçin. Normal Fırça Ucu, seçim modunu göstermek için artı veya eksi işaretli standart Hızlı Seçim imlecini gösterir. 6 (İsteğe bağlı) Seçim sınırlarını daha fazla ayarlamak veya seçimi farklı arka planlar önünde ya da maske olarak görüntülemek için Kanarları İncelt'i tıklatın. Bkz. Seçim kenarlarını inceltme sayfa 273. Sihirli Değnek aracıyla seçin Sihirli Değnek aracı tutarlı şekilde renklendirilmiş bir alanı (örneğin kırmızı bir çiçek), o alanın anahattını izlemek zorunda kalmadan seçmenizi sağlar. Sihirli Değnek aracının seçimi için, tıklattığınız piksele benzerliği temel alarak bir renk aralığı ya da tolerans belirlersiniz. Sihirli Değnek aracını Bitmap modundaki bir görüntüde ya da kanal başına 32 bitlik görüntülerde kullanamazsınız. 1 Sihirli Değnek aracını seçin. 2 Seçenekler çubuğunda seçim seçeneklerinden birini belirleyin. Sihirli Değnek aracının işaretçisi seçilen seçeneğe bağlı olarak değişir. A B C D Seçim seçenekleri A. Yeni B. Ekle C. Çıkart D. Kesiştir 3 Seçenekler çubuğunda aşağıdakilerden herhangi birini belirleyin: Tolerans Seçilen piksellerin benzerliğini ya da farklılığını belirler. Piksel cinsinden arasında bir değer girin. Düşük bir değer, tıklattığınız piksele çok benzeyen birkaç renk seçer. Yüksek bir değer daha geniş bir renk aralığı seçer. Yumuşatılmış Daha düzgün kenarlı bir seçim oluşturur. Bitişik Yalnızca aynı renkleri kullanan bitişik alanları seçer. Aksi durumda, görüntünün tümünde aynı renkleri kullanan tüm pikseller seçilir. Tüm Katmanları Örnekle Renkleri, tüm görünür katmanlardan gelen verileri kullanarak seçer. Aksi durumda, Sihirli Değnek aracı yalnızca etkin katmandaki renkleri seçer. 4 Görüntüde, seçmek istediğiniz rengi tıklatın. Bitişik seçiliyse, tolerans aralığındaki tüm bitişik pikseller seçilir. Aksi durumda, tolerans aralığındaki tüm pikseller seçilir. 5 (İsteğe bağlı) Seçim sınırlarını daha fazla ayarlamak veya seçimi farklı arka planlar önünde ya da maske olarak görüntülemek için Kanarları İncelt'i tıklatın. Bkz. Seçim kenarlarını inceltme sayfa 273.

8 268 Renk aralığı seçme Renk Aralığı komutu, varolan bir seçimde ya da görüntünün tümünde belirlenen bir rengi ya da renk aralığını seçer. Seçimi değiştirmek istiyorsanız, bu komutu uygulamadan önce tüm seçimleri kaldırdığınızdan emin olun. Renk Aralığı komutu kanal başına 32 bitlik görüntüler için kullanılamaz. Varolan bir seçimi arıtmak için, bir renk altkümesi seçmek üzere Renk Aralığı komutunu tekrar tekrar kullanın. Örneğin mavi renkli bir seçimdeki yeşil alanları seçmek için Renk Aralığı iletişim kutusunda Maviler'i seçin ve Tamam'ı tıklatın. Daha sonra Renk Aralığı iletişim kutusunu yeniden açın ve Yeşiller'i seçin. (Sonuçlar keskindir çünkü bu teknik bir renk karışımındaki renklerin parçalarını seçer.) 1 Seç > Renk Aralığı'nı seçin. Katman maskesini inceltmek için Renk Aralığı'nı da kullanabilirsiniz. Bkz. Maske opaklığını değiştirme veya kenarları inceltme sayfa Seç menüsünden Örneklenmiş Renkler aracını seçin. Seç menüsünden ayrıca bir renk ya da ton aralığı seçebilirsiniz ancak seçimi ayarlayamazsınız. Gamut Dışı seçeneği yalnızca RGB ve Lab görüntülerinde kullanılabilir. (gamut dışı renk, proses renk bastırma kullanılarak bastırılamayan bir RGB ya da Lab rengidir.) Görüntüde birden fazla renk aralığı seçecekseniz, daha doğru bir seçim oluşturmak için Yerel Renk Kümelerini seçin. 3 Görüntüleme seçeneklerinden birini belirleyin: Seçim Görüntüde örneklediğiniz renklerin sonucunda oluşturulan seçimin önizlemesini sağlar. Beyaz alanlar seçili piksellerdir, siyah alanlar seçili olmayanlar ve gri alanlar ise kısmen seçili olanlardır. Görüntü Tüm görüntünün önizlemesini sağlar. Örneğin görüntünün ekranda olmayan bir bölümünden örnekleme yapmak isteyebilirsiniz. Renk Aralığı iletişim kutusunda Görüntü ve Seçim önizlemeleri arasında geçiş yapmak için Ctrl tuşuna (Windows) ya da Command (Mac OS) tuşuna basın. 4 Damlalık işaretçisini görüntünün ya da önizleme alanının üstüne getirin ve dahil edilmesini istediğiniz renkleri örneklemek için tıklatın.

9 269 Örnekleme rengi 5 Seçilen renklerin aralığını Belirsizlik kaydırıcısını kullanarak ya da bir değer girerek ayarlayın. Belirsizlik ayarları, seçimde hangi genişlikte bir renk aralığı olacağını denetler ve kısmen seçili piksellerin (seçim önizleme alanındaki gri alanlar) miktarını artırır ya da azaltır. Renk aralığını sınırlamak için düşük, artırmak için yüksek bir Belirsizlik değeri belirleyin. Belirsizliği artırmak seçimi genişletir Yerel Renk Kümelerini seçerseniz, bir rengin maskeye dahil edilecek örnek noktalardan ne kadar uzak veya bu noktalara ne kadar yakın olacağını kontrol etmek için Aralık kaydırıcısını kullanın. Örneğin, görüntünüzde hem ön planda hem de arka planda sarı çiçek yaması var, ancak siz sadece ön plandaki çiçekleri seçmek istiyorsunuz. Ön plandaki renkleri örnekleyin ve Aralık değerini arka plandaki benzer renkli çiçekler seçilmeyecek şekilde daraltın. 6 Seçimi ayarlayın: Renk eklemek için artı damlalığı seçin ve önizleme alanının ya da görüntünün içinde tıklatın. Renk çıkarmak için eksi damlalığı seçin ve önizleme alanının ya da görüntünün içinde tıklatın. Artı damlalığı geçici olarak etkinleştirmek için Shift tuşunu basılı tutun. Eksi damlalığı etkinleştirmek için Alt (Windows) tuşunu ya da Option (Mac OS) tuşunu basılı tutun. 7 Seçimi görüntü penceresinde önizlemek üzere Seçim Önizleme için bir seçenek belirleyin. 8 Orijinal seçime dönmek için Alt (Windows) tuşunu ya da Option (Mac OS) tuşunu basılı tutup Sıfırla'yı tıklatın.

10 270 9 Renk Aralığı ayarlarını kaydetmek ve yüklemek için, geçerli ayarları kaydetmek ve yeniden kullanmak üzere Renk Aralığı iletişim kutusundaki Kaydet ve Yükle düğmelerini kullanın. Not: "%50'den fazla piksel seçilmedi" iletisini görürseniz, seçim kenarlığı görünmeyecektir. Örneğin görüntü yeterince yüksek doygunlukta kırmızı ton içermediği halde Seç menüsünden Kırmızılar renk seçeneğini belirlemiş olabilirsiniz. Seçim yapmayla ilgili video için bkz. Piksel seçimlerini ayarlama Seçimi taşıma, gizleme ya da ters çevirme Seçim kenarlığını görüntüde taşıyabilir, gizleyebilir ve seçimi görüntünün daha önce seçilmemiş olan kısmı seçilecek şekilde ters çevirebilirsiniz. Not: Seçim kenarlığını değil de seçimin kendisini taşımak için Taşıma aracını kullanın. Bkz. Seçimi taşıyın sayfa 276. Ayrıca bkz. Dönüşüm uygulama sayfa 227 Ekstralar'ı gösterme veya gizleme sayfa 40 Seçim kenarlığını taşıyın 1 Herhangi bir seçim aracını kullanarak seçenekler çubuğundan Yeni Seçim'i seçin ve işaretçiyi seçim kenarlığının içine konumlandırın. Seçimi taşıyabileceğinizi belirtmek için işaretçi değişerek şeklini alır. 2 Görüntünün farklı bir alanını çevrelemek için kenarlığı sürükleyin. Seçim kenarlığını tuval sınırlarının kısmen dışına sürükleyebilirsiniz. Tekrar geri sürüklediğinizde orijinal kenarlık bozulmamış şekilde görünür. Seçim kenarlığını başka bir görüntü penceresine de sürükleyebilirsiniz. Orijinal seçim kenarlığı (solda) ve taşınmış seçim kenarlığı (sağda) Seçim kenarlığının şeklini değiştirmek için geometrik dönüşümler de uygulayabilirsiniz. Seçimin hareketlerini denetleyin Yönü 45 derecenin katlarıyla sınırlamak için sürüklemeye başlayın ve sürüklemeye devam ederken Shift tuşunu basılı tutun. Seçimi 1 piksellik aralıklarla taşımak için ok tuşlarını kullanın. Seçimi 10 piksellik aralıklarla taşımak için Shift tuşunu basılı tutun ve ok tuşlarını kullanın.

11 271 Seçim kenarlıklarını gizleyin ya da gösterin Aşağıdakilerden birini yapın: Görünüm > Ekstralar'ı seçin. Bu komut seçim kenarlarını, ızgaraları, kılavuzları, hedef yolları, dilimleri, ek açıklamaları, katman kenarlıklarını, sayımı ve akilli kılavuzu gösterir. Görünüm > Göster > Seçim Kenarları'nı seçin. Bu, seçim kenarlarının görünümünü değiştirir ve yalnızca geçerli seçimi etkiler. Farklı bir seçim yaptığınızda seçim kenarları yeniden görünür. Görüntünün seçili olmayan kısımlarını seçme Seç > Ters Çevir'i seçin. Bu seçeneği, düz renkli bir arka plana yerleştirilmiş bir nesneyi seçmek için kullanabilirsiniz. Sihirli Değnek aracını kullanarak arka planı seçin ve sonra seçimi ters çevirin. Seçimleri elle ayarlayın Varolan piksel seçimlerine ekleme ya da çıkarma yapmak için seçim araçlarını kullanabilirsiniz. Seçime elle ekleme ya da çıkarma yapmadan önce, seçenekler çubuğunda geçiş yumuşatma ve kenar yumuşatma değerlerini, orijinal seçimde kullanılanlarla aynı değerlere ayarlamak isteyebilirsiniz. Seçime ekleme veya ek alan seçme 1 Seçim yapın. 2 Herhangi bir seçim aracını kullanarak aşağıdakilerden birini yapın: Seçenekler çubuğunda Seçime Ekle'yi seçin ve seçime eklemek için sürükleyin. Shift tuşunu basılı tutun ve seçime eklemek için sürükleyin. Seçime eklerken işaretçinin yanında bir artı işareti görünür. Seçimden çıkarma 1 Seçim yapın. 2 Herhangi bir seçim aracını kullanarak aşağıdakilerden birini yapın: Seçenekler çubuğunda Seçimden Çıkar'ı seçin ve diğer seçimlerle kesiştirmek için sürükleyin. Alt (Windows) tuşunu ya da Option (Mac OS) tuşunu basılı tutun ve başka bir seçimi çıkarmak için sürükleyin. Seçimden çıkarırken işaretçinin yanında bir eksi işareti görünür. Yalnızca diğer seçimlerin kesiştiği alanı seçme 1 Seçim yapın. 2 Herhangi bir seçim aracını kullanarak aşağıdakilerden birini yapın: Seçenekler çubuğunda Seçimle Kesiştir'i seçin ve sürükleyin. Alt+Shift (Windows) ya da Option+Shift (Mac OS) tuşunu basılı tutun ve seçmek istediğiniz orijinal seçimin üzerinde sürükleyin. Kesişen bir alanı seçerken işaretçinin yanında bir "x" görünür.

12 272 Kesişen seçimler Seçimi belirli sayıda piksel kadar genişletme ya da daraltma 1 Seçim yapmak için bir seçim aracını kullanın. 2 Seç > Değiştir > Genişlet ya da Daralt'ı seçin. 3 Genişletme Miktarı ya da Daraltma Miktar için arasında bir piksel değeri girin ve Tamam'ı tıklatın. Kenarlık, belirlenen piksel sayısı kadar genişler ya da daralır. Seçim kenarlığının tuval kenarı boyunca yer alan hiçbir parçası etkilenmez. Seçim kenarlığının çevresinde seçim oluşturun Kenarlık komutu varolan bir seçim kenarlığının içinde ve dışında bir piksel genişliği seçmenizi sağlar. Bu komut, görüntü alanının kendisi yerine alanın çevresindeki kenarlığı ya da bir piksel grubunu seçmeniz gerektiğinde, örneğin yapıştırılan bir nesnenin etrafındaki hale efektini temizlemek için kullanışlıdır. Orijinal seçim (solda) ve Kenarlık komutundan sonra: 5 piksel (sağda) 1 Seçim yapmak için bir seçim aracını kullanın. 2 Seç > Değiştir > Kenarlık'ı seçin. 3 Yeni seçimin kenarlık genişliği için piksel arasında bir değer girin ve Tamam'ı tıklatın. Yeni seçim orijinal olarak seçilen alanı çerçeveler ve orijinal seçim kenarlığında ortalanır. Örneğin 20 piksellik bir kenarlık genişliği, orijinal seçimin içinde 10 ve dışında 10 piksellik yeni, yumuşak kenarlı bir seçim oluşturur. Seçimi, benzer renkli alanları içerecek şekilde genişletme Aşağıdakilerden birini yapın: Sihirli değnek seçeneklerinde belirlenen tolerans aralığında kalan tüm bitişik pikselleri dahil etmek için Seç > Büyüt öğelerini belirleyin. Tolerans aralığında bulunan ve yalnızca bitişik olanları değil tüm görüntüdeki pikselleri dahil etmek için Seç > Benzer'i seçin. Seçimi belli aralıklarla artırmak için komutlardan herhangi birini bir defadan fazla seçin.

13 273 Not: Büyüt ve Benzer komutlarını Bitmap modundaki görüntülerde ya da kanal başına 32 bitlik görüntülerde kullanamazsınız. Renk tabanlı seçimlerdeki ayrık pikselleri temizleme 1 Seç > Değiştir > Düzgünleştir'i seçin. 2 Örnek Yarıçap için arasında bir piksel değeri girin ve Tamam'ı tıklatın. Seçimdeki her piksel için Photoshop o pikselin çevresindeki belirttiğiniz yarıçap ayarına kadar olan pikselleri inceler. Bu çevreleyen piksellerin yarısından fazlası seçilmişse piksel seçimde kalır ve çevresindeki seçilmemiş pikseller seçime eklenir. Çevreleyen piksellerin yarısından azı seçilmişse piksel seçimden kaldırılır. Genel etki olarak, seçimdeki lekeli görünümü ve düz keskin köşeleri ve pürüzlü çizgileri azaltmayı amaçlar. Seçim kenarlarını inceltme Kenarı İncelt seçeneği seçimin kenar kalitesini artırır ve kolay düzenleme için farklı arka planlar önünde seçimi görüntülemenizi sağlar. Katman maskesini inceltmek için Kenarı İncelt de kullanabilirsiniz. Bkz. Maske opaklığını değiştirme veya kenarları inceltme sayfa Herhangi bir seçim aracıyla seçim oluşturun. 2 Seçim aracı seçenekleri çubuğunda Kenarı İncelti tıklatın veya seçimi ayarlamak için Seç > Kenarı İncelt'i seçin: Yarıçap İçinde kenar inceltmenin oluştuğu seçim sınırı çevresindeki bölgenin boyutunu saptar. Kısa saç, kürk veya bulanık sınırlar gibi yumuşak geçişli veya ince ayrıntılı alanlarda daha doğru seçim sınırı oluşturmak için yarıçapı arttırın. Kontrast Seçim kenarlarını netleştirir ve belirsiz dışlayıcıları kaldırır. Kontrastı artırma yüksek Yarıçap ayarının seçim kenarlarına yakın neden olduğu aşırı paraziti kaldırabilir. Düzgünleştir Daha yumuşak bir anahat oluşturarak seçim sınırındaki sıra dışı alanları ("tepeler ve vadiler") azaltır. Bir değer girin veya sürgüyü arasında hareket ettirin. Geçiş Yumuşatma Yumuşak kenarlı seçim ve çevreleyen pikseller arasında bir geçiş oluşturur. Kenarın geçiş yumuşatma genişliğini piksel arasında tanımlamak için bir değer girin veya sürgüyü hareket ettirin. Daralt/Genişlet Seçim sınırını daraltır veya genişletir. Miktarı saptamak için değer girin veya genişleten sürgüyü 0-100, daraltan sürgüyü de arasında ayarlayın. Yumuşak kenarlı seçimlere belirsiz ayarlamalar yapmak için çok kullanışlıdır. Seçimin daraltılması seçim kenarlarından istenmeyen arka plan renklerini kaldırmaya yardımcı olabilir. Seçili nesne renklerinin arka plandan farklı olduğu görüntüler için Yarıçap'ı azaltmayı, keskin kenarlara Kontrast uygulamayı, sonra da Daralt/Genişlet sürgüsünü ayarlamayı deneyin. Gri tonlu veya seçili nesne renkleriyle arka planın çok benzer olduğu görüntüler için önce yumuşatmayı, ardından Geçiş Yumuşatma ve Daralt/Genişlet seçeneklerini deneyin. 3 Görünüm modlarını değiştirmek için Seçim Görünümü simgesini tıklatın. Modlarla ilgili bilgileri görüntülemek için Açıklama'yı tıklatın. Kenar inceltme önizlemesini açmak veya kapatmak için Önizleme'yi seçin ya da seçimini kaldırın. Seçimi ayarlarken yakınlaştırmak veya uzaklaştırmak için Yakınlaştırma aracını tıklatın. Görüntüyü yeniden konumlandırmak için El aracını kullanın.

14 274 Maske rengi veya opaklığını değiştirmek için Hızlı Maske önizleme modu simgesini çift tıklatın. 4 Seçim ayarlarınızı kaydetmek için Tamam'ı tıklatın. Seçimlerin kenarlarını yumuşatma Seçimin sert kenarlarını, kenar yumuşatma ve geçiş yumuşatmayla düzleştirebilirsiniz. Kenar Yumuşatma Seçimin pürüzlü kenarlarını, kenar pikseller ve arka plan pikseller arasında renk geçişini yumuşatarak düzleştirin. Yalnızca kenar pikselleri değiştiği için hiçbir ayrıntı kaybedilmez. Kenar yumuşatma, bileşik görüntüler oluşturmak için seçimleri keserken, kopyalarken ve yapıştırırken kullanışlıdır. Kenar yumuşatma Kement aracı, Çokgen Kement aracı, Mıknatıslı Kement aracı, Oval Seçim Çerçevesi aracı ve Sihirli Değnek aracıyla kullanılabilir. (Seçenekler çubuğunu görüntülemek için bir araç seçin.) Not: Bu seçeneği, bu araçları kullanmadan önce belirlemelisiniz. Seçim yapıldıktan sonra kenar yumuşatma ekleyemezsiniz. Geçiş Yumuşatma Seçim ve çevreleyen pikseller arasında bir geçiş sınırı oluşturarak kenarları bulanıklaştırır. Bu bulanıklaştırma, seçimin kenarında biraz ayrıntı kaybına neden olabilir. Geçiş yumuşatmayı Seçim Çerçevesi araçları, Kement aracı, Çokgen Kement aracı ya da Mıknatıslı Kement aracı için, o aracı kullanırken tanımlayabilirsiniz ya da varolan bir seçime geçiş yumuşatma ekleyebilirsiniz. Not: Geçiş yumuşatma yalnızca seçimi taşıdıktan, kestikten, kopyaladıktan ya da doldurduktan sonra görünür. Kenar yumuşatma kullanarak piksel seçin 1 Kement aracı, Çokgen Kement aracı, Mıknatıslı Kement aracı, Oval Seçim Çerçevesi aracı ya da Sihirli Değnek aracını seçin. 2 Seçenekler çubuğunda Kenar Yumuşatma'yı seçin. Seçim aracı için geçiş yumuşatma uygulanmış kenar tanımlama 1 Kement ya da seçim çerçevesi araçlarından herhangi birini seçin. 2 Seçenekler çubuğunda bir Geçiş Yumuşatma değeri girin. Bu değer geçiş yumuşatma uygulanmış kenarın genişliğini tanımlar ve piksel arasında olabilir. Varolan bir seçim için geçiş yumuşatma uygulanmış bir kenar tanımlayın 1 Seç > Değiştir > Geçiş Yumuşatma'yı seçin. 2 Geçiş Yumuşatma Yarıçapı için bir değer girin ve Tamam'ı tıklatın Not: Geniş bir geçiş yumuşatma yarıçapıyla yapılan küçük bir seçim, kenarları görülemeyecek ve bu nedenle seçilemeyecek kadar belirsiz olabilir. "%50'den fazla piksel seçilmedi" iletisini görürseniz, geçiş yumuşatma yarıçapını küçültün ya da seçimin boyutunu büyütün. Veya maskeyi geçerli ayarıyla kabul etmek ve kenarları göremeyeceğiniz bir seçim oluşturmak için Tamam'ı tıklatın.

Bölüm 12: Çizim. Vektör grafikleri çizme. Şekiller ve yollar çizme. Çizim modları

Bölüm 12: Çizim. Vektör grafikleri çizme. Şekiller ve yollar çizme. Çizim modları 378 Bölüm 12: araçları (Kalem ve şekil araçları) vektör şekilleri oluşturmanıza ve düzenlemenize olanak verir. Şekillerle, şekil katmanlarında ve yollar olarak çalışabilirsiniz; ayrıca boyama araçlarıyla

Detaylı

Bölüm 7: Renk ve ton ayarlamaları

Bölüm 7: Renk ve ton ayarlamaları 158 Bölüm 7: Photoshop CS4, renk ve ton düzeltmeleri ile ayarlamalarını gerçekleştirmek için çok çeşitli araçlar sağlar. Histogramları ve piksel değerlerini görüntüleme Histogramlar hakkında Histogram

Detaylı

Adobe Fireworks CS3 Yardımcı El Kitabı

Adobe Fireworks CS3 Yardımcı El Kitabı Adobe Fireworks CS3 Yardımcı El Kitabı 1 İçindekiler Bölüm 1 Genel Bilgiler... 3 Bölüm 2 Bitmap Düzenleme... 5 Bölüm 3 Vektörel Araçlar... 25 Bölüm 4 Katmanlar ve Sayfalarla Çalışmak... 35 Bölüm 5 Metin

Detaylı

ADOBE FIREWORKS CS5. Uygulamasını Kullanma

ADOBE FIREWORKS CS5. Uygulamasını Kullanma ADOBE FIREWORKS CS5 Uygulamasını Kullanma Yasal uyarılar Yasal uyarılar Yasal uyarılar için bkz. http://help.adobe.com/tr_tr/legalnotices/index.html. iii İçindekiler Bölüm 1: Yenilikler Yenilikler..............................................................................................................

Detaylı

Bölüm 13: Filtreler. Temel filtre bilgileri. Filtrelerin kullanımı

Bölüm 13: Filtreler. Temel filtre bilgileri. Filtrelerin kullanımı 404 Bölüm 13: Görüntülere özel efektler eklemek için veya fotoğrafları keskinleştirmek gibi sık kullanılan görüntü düzenleme görevlerini gerçekleştirmek için filtreler kullanabilirsiniz. Bu bölümde Adobe

Detaylı

Bölüm 16: Yazdırma. Photoshop'tan yazdırma. Yazdırma hakkında. Masaüstü yazdırma hakkında

Bölüm 16: Yazdırma. Photoshop'tan yazdırma. Yazdırma hakkında. Masaüstü yazdırma hakkında 496 Bölüm 16: görüntünüzü çıktı aygıtına gönderme işlemidir. Kağıda veya filme (pozitif veya negatif), baskı plakasına veya doğrudan dijital yazdırma baskısına yazdırabilirsiniz. dan önce, Yazdır iletişim

Detaylı

UYARI : 6.bölümde anlatılan kodlar actinscript 2 dili ile yazılmıştır ::.. Lazoid..::

UYARI : 6.bölümde anlatılan kodlar actinscript 2 dili ile yazılmıştır ::.. Lazoid..:: UYARI : 6.bölümde anlatılan kodlar actinscript 2 dili ile yazılmıştır ::.. Lazoid..:: 1 İçindekiler Bölüm 1 Flash a Genel Bakış... 5 Bölüm 2 Grafikler ile Çalışmak... 19 Bölüm3 Sembol Oluşturmak ve Düzenlemek...

Detaylı

ADOBE MUSE. İlk web sitenizi oluşturma

ADOBE MUSE. İlk web sitenizi oluşturma ADOBE MUSE İlk web sitenizi oluşturma İçindekiler Bölüm 1 Yazılımı yükleme ve örnek projeyi hazırlama Site haritası oluşturma A-Kalıp sayfasını düzenleme Renk örnekleri panelinde renk paletini ayarlama

Detaylı

Adobe Acrobat 8 Yardımcı El Kitabı

Adobe Acrobat 8 Yardımcı El Kitabı Adobe Acrobat 8 Yardımcı El Kitabı 1 İçindekiler Bölüm 1 Çalışma Alanı... 5 Bölüm 2 PDF Oluşturmak... 34 Bölüm 3 PDF İçeriğini Birleştirmek... 43 Bölüm 4 PDF'leri Dışa Aktarmak... 55 Bölüm 5 İnceleme ve

Detaylı

ADOBE ACROBAT. X STANDARD Uygulamasını Kullanma

ADOBE ACROBAT. X STANDARD Uygulamasını Kullanma ADOBE ACROBAT X STANDARD Uygulamasını Kullanma bildirimler Yasal bildirimler için bkz. http://help.adobe.com/tr_tr/legalnotices/index.html. iii İçindekiler Bölüm 1: Yenilikler Yenilikler (Acrobat 10.1)...............................................................................................

Detaylı

Photoshop CS3 Araçlar hakkında

Photoshop CS3 Araçlar hakkında Photoshop CS3 Araçlar hakkında Photoshop'u başlattığınızda, Araçlar paleti ekranın sol tarafında gösterilir. Araçlar paletindeki bazı araçların bağlama duyarı seçenekler çubuğunda gösterilen seçenekleri

Detaylı

Giriş... 6 Ekran öğeleri... 6 Hızlı Başlangıç Rehberi... 8 Başlangıç... 9 İşlemler... 12 Mod seçimi... 12 Tam ekran modu...

Giriş... 6 Ekran öğeleri... 6 Hızlı Başlangıç Rehberi... 8 Başlangıç... 9 İşlemler... 12 Mod seçimi... 12 Tam ekran modu... Giriş... 6 Ekran öğeleri... 6 Hızlı Başlangıç Rehberi... 8 Başlangıç... 9 İşlemler... 12 Mod seçimi... 12 Tam ekran modu... 14 Not ve ilgili görevler... 15 Çizim... 15 Masaüstünde çizim... 16 Şekil araçlarıyla

Detaylı

Piksel yoğunluğu arttırılırsa görüntü netleşir. Ancak çok fazla arttırıldığında dosyanın kapasitesinin artmasına neden olur.

Piksel yoğunluğu arttırılırsa görüntü netleşir. Ancak çok fazla arttırıldığında dosyanın kapasitesinin artmasına neden olur. 5.HAFTA PHOTOSHOP TEMEL KAVRAMLAR Piksel Ekranda oluşturulan görüntüler noktalardan oluşur. Noktalar kare şeklindedir. Çok yakından bakıldığında veya resim büyütüldüğü zaman bu noktalar fark edilebilir.

Detaylı

MICROSOFT WORD 2010 BAŞLANGIÇ SEVİYESİ EĞİTİM İÇERİĞİ

MICROSOFT WORD 2010 BAŞLANGIÇ SEVİYESİ EĞİTİM İÇERİĞİ Orta Doğu Teknik Üniversitesi Middle East Technical University MICROSOFT WORD 2010 Instructional Technology Support Office Web adresi: http://its.metu.edu.tr Adres: GİSAM No:9 Tel: 210 35 71 E-posta: its@metu.edu.tr

Detaylı

S ON KULLANICI LISANS SÖZLEŞMESI Bu metni, Yardım şeridinden erişilebilen PaperPort Hakkında panelini kullanarak görüntüleyin.

S ON KULLANICI LISANS SÖZLEŞMESI Bu metni, Yardım şeridinden erişilebilen PaperPort Hakkında panelini kullanarak görüntüleyin. Başlarken Kılavuzu Y ASAL U YARI Telif Hakkı 2011 Nuance Communications, Inc. Tüm hakkı saklıdır. Nuance Communications, Inc., 1 Wayside Road, Burlington, Massachusetts 01803-4609, ABD şirketinin önceden

Detaylı

Microsoft Word 2007. Mehmet Emin Vural. Sürüm 1.0

Microsoft Word 2007. Mehmet Emin Vural. Sürüm 1.0 Mehmet Emin Vural Sürüm 1.0 EKİM 2008 AÇIKLAMA Bu e-kitap Microsoft Office Yardım dosyalarının düzenlenmesi ile oluģturulmuģtur. İÇİNDEKİLER 1 WORD U TANIYALIM... 1 1.1 Word Nedir?... 1 1.2 Word ü Başlatma...

Detaylı

GeoGebra Yardım Resmi Kullanım Kılavuzu 3.2

GeoGebra Yardım Resmi Kullanım Kılavuzu 3.2 GeoGebra Yardım Resmi Kullanım Kılavuzu 3.2 Yazanlar: Markus Hohenwarter ve Judith Hohenwarter Çevirenler: Mustafa Dogan ve Erol Karakırık www.geogebra.org GeoGebra Yardım 3.2 Son Düzenleme: Aralık 11,

Detaylı

1.ARAYÜZ. www.yazanadam.com. www.yazanadam.com

1.ARAYÜZ. www.yazanadam.com. www.yazanadam.com 1.ARAYÜZ Arayüz, Türk Dil Kurumu nun Büyük Türkçe Sözlüğü ne göre; bilgisayar yazılımlarının kullanıcı tarafından çalıştırılmasını sağlayan, çeşitli resimlerin, grafiklerin,yazıların yer aldığı ön sayfa

Detaylı

ENTEGRE OFİS 1. HAFTA: WORD 2007 YE GİRİŞ 1.1. WORD GİRİŞ

ENTEGRE OFİS 1. HAFTA: WORD 2007 YE GİRİŞ 1.1. WORD GİRİŞ ENTEGRE OFİS 1. HAFTA: WORD 2007 YE GİRİŞ İncelenecek Konular: 1.1. Giriş 1.2. Word Ortamında Çalışmak 1.3. Belge Açmak ve Kapatmak, Belgede Gezinmek 1.4. Belgenin Farklı Görünümlerini Görüntülemek 1.5.

Detaylı

Bölüm 4 Writer ile Başlamak

Bölüm 4 Writer ile Başlamak Başlangıç Kılavuzu Bölüm 4 Writer ile Başlamak LibreOffice ile Kelime İşlem Çevirmen: Ayhan YALÇINSOY Web:http://ayalcinsoy.wordpress.com E-posta: ayhanyalcinsoy@gmail.com Telif Hakkı Bu belgenin telif

Detaylı

Standart araç Çubuğu. Çalışma Alanı

Standart araç Çubuğu. Çalışma Alanı Bölüm 4: Kelime İşlemci Uygulaması Hazırlayan: Emine Cabı Bu konuyu bitirdiğinizde; o Kelime işlemci uygulamasını açabilecek, o Yeni belge açabilecek ve kapatabilecek, o Belgeyi kaydedebilecek, o Belgeyi

Detaylı

MUSTAFA KEMAL ÜNİVERSİTESİ ADAY MEMUR HAZIRLAYICI EĞİTİMİ TEMEL BİLGİSAYAR EĞİTİMİ DERS NOTLARI

MUSTAFA KEMAL ÜNİVERSİTESİ ADAY MEMUR HAZIRLAYICI EĞİTİMİ TEMEL BİLGİSAYAR EĞİTİMİ DERS NOTLARI MUSTAFA KEMAL ÜNİVERSİTESİ ADAY MEMUR HAZIRLAYICI EĞİTİMİ TEMEL BİLGİSAYAR EĞİTİMİ DERS NOTLARI 1. ŞİFRE VE BİLGİ GÜVENLİĞİ Güvenliğin en zayıf ve en kritik halkası insandır! Evet, dışarda yüzbinlerce

Detaylı

ADOBE CONNECT 9'u Kullanma

ADOBE CONNECT 9'u Kullanma ADOBE CONNECT 9'u Kullanma Yasal bildirimler Yasal bildirimler Yasal bildirimler için, bkz. http://help.adobe.com/tr_tr/legalnotices/index.html. iii İçindekiler Bölüm 1: Adobe Connect 9.4'teki yenilikler

Detaylı

2007 Adobe Systems Incorporated. Tüm hakları saklıdır. Adobe Fireworks Fireworks Uygulamasını Kullanma Bu kılavuz son kullanıcı sözleşmesini içeren

2007 Adobe Systems Incorporated. Tüm hakları saklıdır. Adobe Fireworks Fireworks Uygulamasını Kullanma Bu kılavuz son kullanıcı sözleşmesini içeren KULLANIM KILAVUZU 2007 Adobe Systems Incorporated. Tüm hakları saklıdır. Adobe Fireworks Fireworks Uygulamasını Kullanma Bu kılavuz son kullanıcı sözleşmesini içeren bir yazılımla birlikte verilmişse

Detaylı

M I C R O S O F T. K e l i m e İ ş l e m c i N e d i r? A r a ç ç u b u k l a r ı B E L G E L E R İ A Ç M A K - K A P A T M A K - K A Y D E T M E K

M I C R O S O F T. K e l i m e İ ş l e m c i N e d i r? A r a ç ç u b u k l a r ı B E L G E L E R İ A Ç M A K - K A P A T M A K - K A Y D E T M E K M I C R O S O F T W O R D K e l i m e İ ş l e m c i N e d i r? Kelime işlemci, bilgisayarda belge oluşturmak amacıyla kullanılan programlara verilen genel bir addır Bu programlar kağıda dökmek istediğimiz

Detaylı

ADOBE FLASH CS4 PROFESSIONAL Uygulamasini kullanma

ADOBE FLASH CS4 PROFESSIONAL Uygulamasini kullanma ADOBE FLASH CS4 PROFESSIONAL Uygulamasini kullanma Telif Hakkı 2008 Adobe Systems Incorporated. Tüm hakları saklıdır. Windows ve Mac OS için Adobe Flash CS4 Professional'ı kullanma Bu kılavuz son kullanıcı

Detaylı

Capture Pro Software. Kullanım Kılavuzu. A-61735_tr

Capture Pro Software. Kullanım Kılavuzu. A-61735_tr Capture Pro Software Kullanım Kılavuzu A-61735_tr BAŞLARKEN 1-1 KULLANICI ARABİRİMİ 2-1 SORUN GİDERME 3-1 EKLER A A-1 1 Başlarken İçindekiler Destekleyici belgeler...1-2 Terimler...1-3 Kodak Capture Pro

Detaylı

Uygulama: Expression Web kurulumu. 1. Kuruluma Başlama.

Uygulama: Expression Web kurulumu. 1. Kuruluma Başlama. 1. MS Expression Web nedir? Microsoft Expression Web, Web tasarımcıları ve yazılımcılarının Web sayfaları oluşturmaları için profesyonel bir tasarım aracıdır. Expression Web, Microsoft tarafından geliştirilen

Detaylı

Hızlı Başvuru Kılavuzu

Hızlı Başvuru Kılavuzu Hızlı Başvuru Kılavuzu 2 Bu Kılavuzda Windows 7 ile alınmış ekran görüntüleri gösterilmektedir. Görünüm diğer İşletim Sistemlerinde farklı olabilir. PDF dosyaları neden popülerdir? Taşınabilir Belge Biçimi

Detaylı

Ç İ Z İ M N E S N E L E R İ

Ç İ Z İ M N E S N E L E R İ Ç İ Z İ M N E S N E L E R İ İ L E Ç A L I Ş M A K. Ç i z i m A r a ç Ç u b u ğ u : Belgenize çizim nesneleri eklemek için başka bir yardımcı programa ihtiyacınız yok. Word sizin için kolaylıkla düz çizgiler,

Detaylı