döviz dergisi SAYI : 101 TARİH : 19 OCAK KURUCU ALPER KORKMAZ twitter : twitter.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "döviz dergisi SAYI : 101 TARİH : 19 OCAK 2014 www.dovizdergisi.com KURUCU ALPER KORKMAZ e-mail : alper@alperkorkmaz.com twitter : twitter."

Transkript

1 döviz dergisi SAYI : 101 TARİH : 19 OCAK 2014 KURUCU ALPER KORKMAZ twitter : twitter.com/alperfrx

2 2 İÇİNDEKİLER Hakkımızda....3 Piyasalarda Bu Hafta Neler Olacak?... 4 Döviz... 6 Dolar Index...6 EUR/USD...6 GBP/USD...6 USD/TRY...6 EUR/TRY...6 Endeks....7 BIST Dowjones... 7 Dax... 7 Emtia....7 Altın/Ons... 7 Ham Petrol... 7 Yatırım Önerileri te Altın İthalatı Yüzde 57 Geriledi Dolar 1 Euro Olur mu? Kur Savaşları İhracata Nasıl Yansır?...10 Frankla İsviçrelilerin Alım Gücü Arttı Alpar İflas Etti...13 TCMB Faizi 25 Baz Puan İndirecek....14

3 3 HAKKIMIZDA Dünyanın en büyük piyasasında işlem yapmak ve yaptığınız işlemler için bilgi almak istiyorsunuz. Döviz dergisini okuyorsunuz çünkü yurt dışı piyasalardaki gelişmelerin hayatımızı daha çok etkilediği bugünlerde, başta ekonomik olmak üzere, politik, sosyal, çevresel ve teknolojik oluşumları daha yakından takip etmek ve yurt dışı spot parite (fx), vadeli işlemler, opsiyon ve CFD piyasaları aracılığıyla yatırım portföyünüzü çeşitlendirmek istiyorsunuz ve 2007 yılında yaşanan ekonomik krizler sonrasında, ülkemizde önce döviz dalgalanmalarının serbest bırakılması, ardından faizlerin hızla gerileyerek cazibesini kaybetmesi, yatırımcıların alternatif yatırım araçlarına yönelmesine neden olmuştur. Yatırımcıların kaldıraçlı yatırım enstrümanlarına olan talebi, uzun bir süredir Vadeli İşlemler ve Opsiyon Borsası A.Ş nin faaliyete geçmesini sağlamış, zamanla aynı şekilde çalışan yurt dışı piyasalara ilgi daha da artmıştır. Bu ilgi, yatırımcıların tek bir borsa ve geleneksel enstrümanlar yanında, farklı yatırım alternatiflerine duydukları ihtiyacı işaret etmektedir; bu durum aynı zamanda ülkemizdeki yatırımcıların daha nitelikli ve bilinçli olmaları yolunda güzel bir trendin başladığının da işaretidir. Döviz Dergisi bu trende paralel olarak, yatırımcıların yurt dışı piyasalara güvenilir ve etkin bir kaynaktan erişimlerini sağlamak üzere kurulmuştur. Dergimizde zengin kapsamlı strateji bültenlerimize erişebileceksiniz. Döviz Dergisi ile edindiğimiz tecrübelerimizi ve bilgilerimizi sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

4 4 PİYASALARDA BU HAFTA NELER OLACAK? İsviçre Merkez Bankası nın beklenmedik kararının yankıları sürerken, Ocak haftasında da ekonomi gündemi yoğun olacak. Türkiye de Merkez Bankası nın faiz kararını açıklayacağı haftada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ilk kez Bakanlar Kurulu na başkanlık edecek. Küresel piyasalarda haftanın en önemli gündem maddesi Avrupa Merkez Bankası nın tahvil alım programı hakkında vereceği karar olacak. Bu hafta aynı zamanda İsviçre nin Davos kasabasının ev sahipliği yapacağı ve dünya liderlerinin ve iş dünyasının önde gelen isimlerinin buluşacağı Dünya Ekonomik Forumu düzenlenecek. Haftanın bir diğer önemli gündemi de Uluslararası Para Fonu nun açıklayacağı Dünya Ekonomik Görünümü olurken, ABD de konut başlangıçları verisi takip edilecek. Çin in ekonomik büyüme rakamlarını yayımlayacağı haftada, Japonya, Kanada ve Brezilya da para politikası kararı verecek. Haftanın programı şöyle: 19 OCAK PAZARTESİ Cumhurbaşkanı Erdoğan Beştepe deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı nda kabineyi toplayarak, Bakanlar Kurulu na ilk kez başkanlık edecek. Avrupa Birliği dışişleri bakanları Brüksel de bir araya gelerek, Rusya politikalarını ve Fransa daki terör saldırılarına tepkilerini görüşecek.

5 5 P5+1 ve İran heyeti nükleer anlaşma için Cenevre de toplantı yapacak. ABD de Martin Luther King Jr. günü nedeniyle piyasalar kapalı olacak. 20 OCAK SALI Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu faiz kararını açıklayacak. IMF Dünya Ekonomik Görünümü güncellemesini yayınlayacak. ABD Başkanı Barack Obama ulusa sesleniş konuşması yapacak. Çin dördüncü çeyrek ekonomik büyüme rakamlarını açıklayacak. Morgan Stanley gibi birçok şirket bilanço yayımlayacak. 21 OCAK ÇARŞAMBA Dünya Ekonomik Forumu Davos ta başlayacak. Zirvede Başbakan Ahmet Davutoğlu nun da aralarında yer aldığı 40 tan fazla devlet başkanı hazır bulunacak. ABD de konut başlangıçları verisi yayımlanacak. Japonya Merkez Bankası 2 günlük toplantının sonunda politika kararını açıklayacak. Brezilya Merkez Bankası faiz ve para politikası kararlarını duyuracak. İngiltere Merkez Bankası son toplantısının tutanaklarını yayımlayacak. 22 OCAK PERŞEMBE Avrupa Merkez Bankası haftanın en önemli gündemi olarak öne çıkan politika kararını açıklayacak. AMB nin geniş çaplı bir ülke tahvil alım programı açıklaması bekleniyor. Almanya Başbakanı Angela Merkel Dünya Ekonomik Forumu na hitap edecek. 23 OCAK CUMA ABD de ikinci el konut satışları verisi açıklanacak. HSBC ve Markit Çin PMI ı yayımlayacak. 24 OCAK CUMARTESİ Başbakan Ahmet Davutoğlu nun, G20 Dönem Başkanı sıfatıyla katılacağı Dünya Ekonomik Forumu nun son gününde kapsamında 24 Ocak ta düzenlenecek özel oturumda, tek konuşmacı olarak katılımcılara hitap etmesi bekleniyor.

6 6 DÖVİZ dolar index Dolar endeksi geçtiğimiz hafta 93,3 e kadar yükseldi. 92,63 den haftayı kapatan endeks de 91,3 ilk önemli destek noktamdır. 91,7 in altında şu an fiyatlanma beklemediğim endeksde yıl içinde yükselişler devam edecektir. Euro, Dolar karşısında 1,145 e kadar gerileyerek haftayı 1,1565 den kapattı. eur / usd Geçtiğimiz haftalarda 1,16 ve 1,08 hedefli satış için strateji izlediğimi belirttiğim paritede 1,08 li seviyeleri bekliyorum. Paritede şu an satış baskısı devam ediyor. Fakat satış için bu hafta izlenilmesini tavsiye ediyorum. gbp / usd İngiliz Sterlini, Dolar karşısında 1,506 a kadar gerileyerek Cuma günü gelen alımlar ile 1,515 den kapattı. Sterlin de yıl içinde 1,48 seviyesini bekliyorum. 1,546 ın üzerinde kalıcı bir Sterlin beklemiyorum. usd / try Dolar, Türk Lirası karşısında değer kazanarak 2,28 li seviyelerden 2,34 e kadar yükselerek haftayı 2,323 den kapattı. Kurda yıl içinde 2,45 li seviyeleri bekliyorum. Bu hafta kur 2,37 li seviyeleri test edebilir. 2,32 den 2,37 hedefli 2,28 stoplu işlem stratejisi düşünülebilir. Euro/Türk Lirası 2,636 a kadar düşerek haftayı 2,69 dan kapattı. eur / try Kurda yükselişler satış fırsatı olarak değerlenidiriliyor.

7 7 ENDEKS bist30 Bist30 endeksi geçen hafta beklediğim yönde hareket ederek e kadar yükseldi den haftayı kapatan endeks de hedefli yükselişin devam etmesini bekliyorum. Yıl içinde endeksin hedefine kadar yükseliş dinamiği olduğuna inanıyorum. Dowjones endeksi a kadar yükselerek dan haftayı kapattı. dowjones Hafta içinde geçen hafta gördüğümüz li seviyelerin yeniden görülebileceğini tahmin ediyorum haftalık direnç noktamdır. dax Almanya Dax Endeksi 9670 den haftayı kapattı direnç seviyem olurken hisselerde karışık seyir izleyeceğimizi tahmin ediyorum. DAX yılı kayıp ile kapatmasını bekliyorum. Fakat bu hafta ECB in açıklamaları endeksi e yaklaştırabilir. Deutsche Bank hisselerine yatırım yapılabilir. EMTİA Altın/Ons 1280 den haftayı kapattı. altın / ons Geçtiğimiz hafta 1262 e kadar yükseliş beklediğim altında 1260 destek noktam oldu hedefli alım için strateji geliştirilebilir. ham petrol Ham petrol 48,5 den haftayı kapattı. 43,9 dolara kadar düşen fiyatlar ile İsviçre nin politikası petrolde olumlu bir seyre neden oldu. Hafta içi 51 li seviyeleri test edebiliriz.

8 8 Döviz, hisse senedi ve emtia analizleri için adresine mail gönderebilirsiniz. Güncel analizlere üyelik için adresinden üyelik formunu doldurabilirsiniz. YATIRIM ÖNERİLERİ SON HEDEF USDTRY 2,324 2,42 USDCHF 0,8575 STOP Petrol 48,5 51 Altın/TL(gr) 95,2 99 Gram Altın/Türk Lirası hedefimize ulaşmıştır. SNB açıklaması ile USD/CHF önerimiz sonlandırılmıştır. Mısır 3,87 5,9 Bakır 2,63 2,6 GEÇEN HAFTAKİ ÖNERİLERİMİZ SON HEDEF USDTRY 2,293 2,42 USDCHF 1,014 1,06 Petrol Altın/TL(gr) Mısır 4 5,9 Bakır 2,758 2, SON HEDEF USDTRY 2,343 2,42 USDCHF 1 1,06 Petrol Altın/TL(gr) 89,6 95 Mısır 3,95 5,9 Bakır 2,81 2,6 Burada yer alan öneriler kaldıraçlı piyasalar için uygun olmayabilir. Piyasada riski olan ticari işletmeler için hazırlanmıştır.

9 TE ALTIN İTHALATI YÜZDE 57 GERİLEDİ Borsa İstanbul verilerine göre, Türkiye nin 2014 te ithal ettiği altın miktarı bir önceki yıla göre %57 geriledi. Türkiye, 2013 te rekor bir rakam olan 302,3 ton altın ithal ettikten sonra, bu rakam 2014 te 130,9 ton seviyesine geriledi. Bu düşüşte, Kasım 2014 önemli bir istisna teşkil ediyor, çünkü bu ayın ithalat rakamı, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %143 artış kaydetmişti. Ancak artış uzun süreli bir trende dönüşmedi.bazı kaynaklar, Türkiye nin altın ithalatındaki artışı, İran ile gerçekleşen ve Batılı devletlerin İran a uyguladığı ekonomik ambargoyu deldiği iddia edilen enerji alımlarına bağlıyorlar. Ancak resmi kaynaklar bu iddiaları yalanlıyor. 1 DOLAR 1 EURO OLUR MU? İsviçre Merkez Bankası nın aldığı faiz kararının etkisiyle 1,16 seviyesinin altına inen Euro, son 11 yılın en düşük seviyesini gördü. Piyasa uzmanları Dolar ın Euro ya eşitlenmesinin uzak bir ihtimal olmadığı görüşünde. İsviçre Merkez Bankası nın minimum kur uygulamasını bırakmasının piyasalarda yaşattığı kargaşa üçüncü gününe girdi. İsviçre para birimi dünkü rekor yükselişin ardından zayıflarken, Avrupa hisse senetleri ise geriledi. İsviçre den gelen bu sürpriz hamle, Avrupa Merkez Bankası nın (AMB) gelecek hafta gerçekleştireceği toplantıda geniş çaplı bir teşvik paketi açıklanması ihtimalini de kuvvetlendirmiş oldu. Avrupa genelindeki eleştirilere yanıt veren İsviçre Merkez Bankası Başkanı Thomas Jordan ise piyasalarda büyük dalgalanma yapan kararın kaçınılmaz olduğunu savundu. Bir basın açıklaması ile kendini savunan Jordan, Bu olağanüstü ve geçici karar İsviçre ekonomisinin zarar görmesini engellemek içindi. Karar kaçınılmazdı ve bu önlemi daha fazla erteleyemezdik dedi.

10 10 Bu gelişmeler ile birlikte Yunanistan da 25 Ocak ta yapılacak genel seçimler sonrasında Euro dan çıkmaya varabilecek siyasi sonuçlara ilişkin beklentiler, piyasalarda Euro ile Dolar ın eşitleneceği beklentisini artırdı. Yatırım bankası Goldman Sachs uzmanları, ABD doları ile Euro nun yıl sonuna kadar aynı değere ulaşacağını öngörüyor. Goldman Sachs, 1 Euro nun 2015 sonunda 1.08 dolara düşeceğini, 2016 içinde ise bu iki para biriminin aynı düzeyde olacağı tahmininde bulunuyor. KUR SAVAŞLARI İHRACATA NASIL YANSIR? Türkiye de ihracatçıların gündeminde yine kur seviyeleri var. Ancak bu kez gündem TL nin değerli olup olmaması değil, Euro nun Dolar karşısında gerilemesi. Euro/Dolar paritesi Türkiye nin ihracatı için kritik öneme sahip bir konu. Üretimi yapmak için ara malını Dolar üzerinden ithal eden Türk ihracatçılar, Avrupa Birliği ülkelerine ürün satışını Euro bazında yapıyor. Son dönemde Euro Bölgesi ne dair endişelerin artmasıyla birlikte Euro/Dolar paritesi dokuz yılın en düşük seviyelerine inip 1,20 ye gerileyince, Türkiye de de TL Euro ya karşı gücünü korudu. Ancak küresel piyasalardaki Dolar a yönelim trendinin sürmesi, TL nin Dolar a karşı görece daha zayıf seyretmesine yol açtı. Bu da ihracatçının girdi maliyetlerinin yükselmesi, ihracat gelirlerinin azalması sonucunu doğurdu.

11 11 Türkiye İhracatçılar Meclisi Yönetim Kurulu Üyesi ve Makine Sektör Kurulu Başkanı Adnan Dalgakıran, kurların geldiği seviyeler ve izlediği trendler için düşündürücü diyor. BBC Türkçe nin sorularını yanıtlayan Dalgakıran, Orta-düşük teknolojili üretimde Uzak Doğu dan çok ara mamül kullanıyoruz ve bunlar Dolar la ithal ediliyor. Bu tür şirketler mevcut kur seviyelerinden olumsuz etkileniyor diyor. Dalgakıran, Türkiye nin ihracatının yüzde 75 lik kısmını da bu tür orta-düşük teknolojili üretim yapan şirketlerin gerçekleştirdiğini hatırlatıyor. Yüksek teknolojili ürünler için ise avantaj söz konusu. Dalgakıran, Bu tür üretim yapan şirketler ara malını da genelde Euro bazında Avrupa dan alıp ürünlerini yine Avrupa ya satıyor diyor. KUR SAVAŞLARI İÇİNDE DENGE Euro nun değer kaybetmesi Avrupa nın ihracatı açısından avantajlı bir durum. İç pazarı durgunlaşan ve eksi enflasyon bölgesine geçerek deflasyona giren Avrupa da şirketler önceliği ihracata vermeye çalışıyor ve Euro daki düşüş de maliyetlerini düşürerek rekabet avantajı yapıyor. Ancak Adnan Dalgakıran a göre bu durum çok uzun sürmeyebilir. Dalgakıran, ABD doların bu kadar güçlenmesine izin vermez. Mutlaka bir hamle yapacaklardır diyor. Türkiye de dünya ticaretinde söz sahibi para birimleri arasında yaşanan rekabet çekişmesi içerisinde kendisine yer bulmaya çalışanlar arasında. PETROL AVANTAJ SAĞLIYOR Ancak çok bilinmeyenli bir denklem olan ihracatta tek belirleyici konu kur da değil. Türkiye nin en büyük hazır giyim ihracatçılarından ve Damat markasının sahibi Orka Group un Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, son dönemde petrolde yaşanan düşüşün ihracatçı için çok olumlu olduğu görüşünde. BBC Türkçe nin sorularını yanıtlayan Orakçıoğlu Hazır giyimde ihracatın yüzde 75 ini Avrupa ya yapıyoruz. Euro daki değer kaybı nedeniyle kısmen bir avantaj kaybı oldu. Ama petroldeki düşüş de maliyetleri aşağı çekiyor diyor.

12 12 Küresel ekonomideki yavaşlamayla birlikte azalan enerji talebine karşılık ABD deki kaya petrolü teknolojisi sayesinde artan petrol arzı nedeniyle petrolün varil fiyatı 45 dolara kadar gerilemiş durumda. Mayıs 2014 te petrol 110 dolar seviyesinin üzerinde işlem görüyordu. Petrolle birlikte tekstil sektöründe sık kullanılan pamuk gibi ürünlerin de fiyatında düşüş olduğunu söyleyen Orakçıoğlu, resmin tamamına bakıldığında Türk ihracatçısının bir fırsat yakalamış olduğunu düşünüyor. Avrupa daki zayıf ekonomik görünümün de Türkiye için avantaja dönüşebileceğini söyleyen Orakçıoğlu, Avrupalı firmalar sipariş miktarlarını düşürdüklerinde Uzak Doğu dansa Türkiye ye yöneliyor. Türkiye nin Avrupa ya yakınlığı önemli. Gelen siparişin repetesini 3-4 haftada yapabiliyoruz. Kalite ve esneklik bizi olumlu ayrıştırıyor diyor. frankla İSVİÇRELİLERİN ALIM GÜCÜ ARTTI Tatil, alışveriş ve her şey için bu çok iyi bir haber. Fransa da çok fazla alışveriş yapıyorum. İsviçre den kat kat ucuz. Şimdi bile ucuz. Bu fırsatı kaçırmamalıyız. İsviçre Merkez Bankası nın aldığı beklenmedik karar Avrupa genelinde paniğe neden oldu. Örneğin Polonya da binlerce kişinin emlak kredilerini Frank üzerinden ödemesi ve milli para birimi Zloti nin de yüzde 20 değer kaybetmesi evlerini acilen satışa çıkarmalarına yol açtı. Yabancı bir döviz ile ödenecek bir kredi çektiğinizde risk almış olursunuz. Polonya da kişi bu riski kabul etti. İlk başlarda aylık ödemeleri çok düşüktü. Sonra idare edilir düzeyde oldu, ama şu anda çok kötü durumda. Polonya da Frank kurundan ödenen krediler toplam kredilerin yüzde 40 ını oluşturuyor. Aynı durumla karşı karşıya bulunan Macaristan da da binlerce kişi bu tür emlak kredileri çekmiş durumda. Fakat Polonya ile aradaki fark ise Macarların böylesi durumlara karşı yaptırdıkları özel sigortalarının bulunması. Aynı sorunla Fransa da bazı belediyeler de karşı karşıya geldi. Bu yüzden bir çok yerel yönetimle bankalar arasında yapılan sözleşmeler yeniden masaya yatırıldı.

13 13 ALPARİ İFLAS ETTİ İngiltere merkezli döviz piyasası aracı kurumlarından Alpari, İsviçre Merkez Bankası nın (SNB) euro/ frank taban seviye uygulamasına son vermesinin ardından müşterilerinin çoğunluğunun ettiği zararları gerekçe göstererek iflas ettiğini açıkladı. Alpari tarafından yapılan açıklamada, SNB nin euro/ frank kurunda sınırlama politikasından vazgeçmesi nedeniyle İsviçre frankında görülen hareketler olağanüstü oynaklığa ve likiditenin son derece azalmasına yol açtı denildi. Bu durum, müşterilerin çoğunun hesaplarındaki teminatın üzerinde zarar etmesine neden oldu. Müşteriler bu zararı kapatamazsa, zarar bize yansımaktadır. Bu durum sonrası Alpari (UK) Limited borçlarını ödeyemez hale geldiğini teyit etmektedir. SNB dün piyasaları şaşkınlığa uğratan bir karar alarak, euronun 1.2 frankın altına inmesine izin vermeme politikasından vazgeçti. Kararın ardından frankın euro karşısındaki kazanımları bir ara yüzde 40 a kadar yükseldi. Financial Times gazetesine göre aynı durum Yeni Zelanda nın Excel pazarında da yaşandı. Dünyanın en büyük döviz brokerlerinde biri olan New York merkezli FXCM, müşterilerine 225 milyon dolar borçlanarak negatif özsermaye nedeniyle sermaye piyasası kurallarını ihlal ediyor olabileceğini açıkladı. İngiltere merkezli halka açık finans kuruluşu IG Group, dün kayıplarının 30 milyon poundu aşmayacağını açıkladı. Yaygın işlem gören para birimleri arasında şimdiye kadar neredeyse benzeri görülmemiş bu devasa hareket gelişmiş ekonomilerdeki son çöküntü olmayacak. tcmb faizi 25 BAZ PUAN İNDİRECEK

14 14 Deutsche Bank, TCMB nin 20 Ocak Salı günü yapacağı Para Politikası kurulu toplantısında gerek faiz koridorunu, gerekse politika faizini 25 baz puan indirmesini beklediğini bildirdi. Deutsche Bank, TCMB nin TL yi desteklemek için yüzde 7,25-11 aralığındaki yeni faiz koridoru içinde sıkı likiditeyi devam ettireceğini ve getiri eğrisini yatay tutacağını düşürdüklerini de vurguladı. Tahminleri için risklerin biraz yukarı yönlü olduğunu da belirten Deutsche Bank, TCBB nin TL nin kısa vadele yörüngesini daha iyi değerlendirmek için faiz artırımı için bir ay veya daha fazla beklemeyi tercih etme potansiyeli olduğunu da ifade etti.

15 YASAL UYARI Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu rapor ABD de dağıtılmak için hazırlanmamıştır. Döviz piyasasındaki ticaretin sabit vadeleri ve garantileri yoktur ve bu da likiditeyi ve her an hareket etme olanağını piyasanın ana karakteristiği yapmaktadır. Buna yüksek oynaklık ve özellikle de şeffaflık eklenebilir. Döviz veya yabancı para ticaretindeki temel unsur ise kaldıraç etkisi ile işlem yapma olanağıdır. Başka bir deyişle çok az sermayeyle çok daha yüksek bir miktarı hareket ettirmek mümkündür. Döviz ticaretinde ki normal kaldıraç oranı 1:100 dür. Başka bir deyişle, işlem yapmak istediğiniz döviz miktarının %1 i kadar bir teminat ile işlem yapabilirsiniz. Örneğin; Euro yatırarak Euro değerinde işlem gerçekleştirebilirsiniz. Bu durumda satın aldığınız döviz sizin lehinizde sadece yüzde 0.5 oranında bir hareket gerçekleştirdiğinde pozisyonu kapatırsanız 500 Euro luk bir gelir elde edersiniz Euroluk yatırımınızda göz önüne alındığında, bu yüzde 50 oranında bir gelir demektir. Döviz kurları genellikle gün içinde yüzde 1 oranında aşağı veya yukarı dalgalanma gösterirler. Döviz işlemlerinin çekiciliği, küçük fiyat hareketlerinde bile anında önemli kazançlar elde edebilme şansında yatmaktadır. Ancak bu kazanç şansının yanı sıra aynı oranda kaybetme riski de vardır ve bunu, daha önce de altını çizdiğimiz gibi, kesinlikle unutmamalısınız.gerekli finansal koşullara sahip spekülatif kişiler için döviz işlemleri; hızı, yüksek likiditesi ve özellikle de kaldıraç etkileriyle eşsiz bir ortam oluşturmaktadır. Şeffaflık ve günün 24 saati güncel koşullara cevap vermek de diğer avantajları arasındadır. Kaldıraçlı spot parite ve vadeli işlemler piyasaları doğaları gereği yatırımcıların hesaplarında bulunan teminatların ortalama 50 kattı büyüklüğünde pozisyonların açılmasına olanak verir. Yatırım yaparken kaybetmeyi göze alabileceğiniz büyüklükteki sermayelerle çalışmalısınız. Hiçbir suretle borç alarak bu piyasalarda işlem yapmamalı veya hayat standardınızı etkileyecek büyüklükte riskler almamalısınız.

16

döviz dergisi SAYI : 63 TARİH : 7 NİSAN 2014 İLETİŞİM 0(212) 505 37 69 info@dovizdergisi.com www.dovizdergisi.com

döviz dergisi SAYI : 63 TARİH : 7 NİSAN 2014 İLETİŞİM 0(212) 505 37 69 info@dovizdergisi.com www.dovizdergisi.com döviz dergisi SAYI : 63 TARİH : 7 NİSAN 2014 ADRES Galataderesi Caddesi 27/6 Şişli - İstanbul İLETİŞİM 0(212) 505 37 69 info@dovizdergisi.com www.dovizdergisi.com KURUCU Alper Korkmaz alper@alperkorkmaz.com

Detaylı

döviz dergisi SAYI : 93 TARİH : 3 KASIM 2014 www.dovizdergisi.com KURUCU ALPER KORKMAZ e-mail : alper@alperkorkmaz.com twitter : twitter.

döviz dergisi SAYI : 93 TARİH : 3 KASIM 2014 www.dovizdergisi.com KURUCU ALPER KORKMAZ e-mail : alper@alperkorkmaz.com twitter : twitter. döviz dergisi SAYI : 93 TARİH : 3 KASIM 2014 KURUCU ALPER KORKMAZ e-mail : alper@alperkorkmaz.com twitter : twitter.com/alperfrx 2 İÇİNDEKİLER Hakkımızda... 3 Apple Hisseleri Rekora Doymuyor... 4 AB Bankacılığı,

Detaylı

döviz dergisi PARİTE ANALİZLERİ ENDEKS ANALİZLERİ PİYASA GELİŞMELERİNİ YAKINDAN TAKİP EDİN Sayı 48 16 Aralık 2013

döviz dergisi PARİTE ANALİZLERİ ENDEKS ANALİZLERİ PİYASA GELİŞMELERİNİ YAKINDAN TAKİP EDİN Sayı 48 16 Aralık 2013 PİYASA GELİŞMELERİNİ YAKINDAN TAKİP EDİN döviz dergisi Sayı 48 16 Aralık 2013 PARİTE ANALİZLERİ ENDEKS ANALİZLERİ ANALİZLER VE ÖNEMLİ GELİŞMELER DÖVİZ DERGİSİ NDE ANALİZLER 04 Alper Korkmaz Değerlendirme

Detaylı

döviz dergisi PARİTE ANALİZLERİ ENDEKS ANALİZLERİ PİYASA GELİŞMELERİNİ YAKINDAN TAKİP EDİN Sayı 46 2 Aralık 2013 EURO / DOLAR DOWJONES BORSA İSTANBUL

döviz dergisi PARİTE ANALİZLERİ ENDEKS ANALİZLERİ PİYASA GELİŞMELERİNİ YAKINDAN TAKİP EDİN Sayı 46 2 Aralık 2013 EURO / DOLAR DOWJONES BORSA İSTANBUL PİYASA GELİŞMELERİNİ YAKINDAN TAKİP EDİN döviz dergisi Sayı 46 2 Aralık 2013 PARİTE ANALİZLERİ EURO / DOLAR İNGİLİZ STERLİNİ / DOLAR ENDEKS ANALİZLERİ DOWJONES BORSA İSTANBUL DOLAR / TÜRK LİRASI EURO /

Detaylı

PİYASA GELİŞMELERİNİ İLK SİZ TAKİP EDİN. döviz dergisi 30 EYLÜL 2013 PAZARTESİ - SAYI NO: 37. www.dovizdergisi.com WWW.DOVİZDERGİSİ.

PİYASA GELİŞMELERİNİ İLK SİZ TAKİP EDİN. döviz dergisi 30 EYLÜL 2013 PAZARTESİ - SAYI NO: 37. www.dovizdergisi.com WWW.DOVİZDERGİSİ. PİYASA GELİŞMELERİNİ İLK SİZ TAKİP EDİN döviz dergisi 30 EYLÜL 2013 PAZARTESİ - SAYI NO: 37 www.dovizdergisi.com WWW.DOVİZDERGİSİ.COM İÇİNDEKİLER ANALİZLER HABERLER SAYFA 4 EUR/USD ANALİZ SAYFA 5 GBP/USD

Detaylı

PİYASA GELİŞMELERİNİ İLK SİZ TAKİP EDİN. döviz dergisi 7 EKİM 2013 PAZARTESİ - SAYI NO: 38 WWW.DOVİZDERGİSİ.COM

PİYASA GELİŞMELERİNİ İLK SİZ TAKİP EDİN. döviz dergisi 7 EKİM 2013 PAZARTESİ - SAYI NO: 38 WWW.DOVİZDERGİSİ.COM PİYASA GELİŞMELERİNİ İLK SİZ TAKİP EDİN döviz dergisi 7 EKİM 2013 PAZARTESİ - SAYI NO: 38 WWW.DOVİZDERGİSİ.COM İÇİNDEKİLER ANALİZLER HABERLER SAYFA 4 KATRANDAN ŞEKER OLUR MU? SAYFA 6 EUR/USD ANALİZİ GBP/USD

Detaylı

döviz dergisi FABER VE NİJERYA ENERJİ BORSASI KURULUYOR GAZZE NİN GAZI, KUZEY IRAK IN BAĞIMSIZLIĞI VE İSRAİL İN HEDEFİ 14 TEMMUZ 2014 77.

döviz dergisi FABER VE NİJERYA ENERJİ BORSASI KURULUYOR GAZZE NİN GAZI, KUZEY IRAK IN BAĞIMSIZLIĞI VE İSRAİL İN HEDEFİ 14 TEMMUZ 2014 77. döviz dergisi 77.SAYI 14 TEMMUZ 2014 GAZZE NİN GAZI, KUZEY IRAK IN BAĞIMSIZLIĞI VE İSRAİL İN HEDEFİ FABER VE NİJERYA ENERJİ BORSASI KURULUYOR Mehmet Emin Karamehmet, Rus Alfa nın elindeki yüzde 13.8 lik

Detaylı

döviz dergisi PARİTE ANALİZLERİ ENDEKS ANALİZLERİ PİYASA GELİŞMELERİNİ YAKINDAN TAKİP EDİN Sayı 43 11 Kasım 2013 DOLAR / TÜRK LİRASI

döviz dergisi PARİTE ANALİZLERİ ENDEKS ANALİZLERİ PİYASA GELİŞMELERİNİ YAKINDAN TAKİP EDİN Sayı 43 11 Kasım 2013 DOLAR / TÜRK LİRASI PİYASA GELİŞMELERİNİ YAKINDAN TAKİP EDİN döviz dergisi Sayı 43 11 Kasım 2013 PARİTE ANALİZLERİ DOLAR / TÜRK LİRASI EURO / TÜRK LİRASI EURO / DOLAR İNGİLİZ STERLİNİ / DOLAR ENDEKS ANALİZLERİ DOWJONES BORSA

Detaylı

döviz dergisi EMTİA ANALİZLERİ ENDEKS PARİTE ANALİZLERİ ANALİZLERİ PİYASA GELİŞMELERİNİ YAKINDAN TAKİP EDİN Sayı 52 20 OCAK 2013 ALTIN BİST 30 PETROL

döviz dergisi EMTİA ANALİZLERİ ENDEKS PARİTE ANALİZLERİ ANALİZLERİ PİYASA GELİŞMELERİNİ YAKINDAN TAKİP EDİN Sayı 52 20 OCAK 2013 ALTIN BİST 30 PETROL PİYASA GELİŞMELERİNİ YAKINDAN TAKİP EDİN döviz dergisi Sayı 52 20 OCAK 2013 ENDEKS ANALİZLERİ BİST 30 DOWJONES EMTİA ANALİZLERİ ALTIN PETROL SOYA FASULYESİ PARİTE ANALİZLERİ EURO / DOLAR MISIR BUĞDAY SOYA

Detaylı

16 EYLÜL 2013 PAZARTESİ - SAYI NO: 35 WWW.DOVİZDERGİSİ.COM

16 EYLÜL 2013 PAZARTESİ - SAYI NO: 35 WWW.DOVİZDERGİSİ.COM PİYASA GELİŞMELERİNİ İLK SİZ TAKİP EDİN döviz dergisi 16 EYLÜL 2013 PAZARTESİ - SAYI NO: 35 WWW.DOVİZDERGİSİ.COM İÇİNDEKİLER ANALİZLER HABERLER SAYFA 4 TÜRKİYE ANALİZİ SAYFA 7 TURKCELL ANALİZİ DOĞAN HOLDİNG

Detaylı

döviz dergisi SAYI : 83 TARİH : 25 AĞUSTOS 2014 ALPER KORKMAZ YAZIYOR.. ANALİZLER adres Galataderesi Caddesi 27/6 Şişli - İstanbul

döviz dergisi SAYI : 83 TARİH : 25 AĞUSTOS 2014 ALPER KORKMAZ YAZIYOR.. ANALİZLER adres Galataderesi Caddesi 27/6 Şişli - İstanbul döviz dergisi SAYI : 83 TARİH : 25 AĞUSTOS 2014 ALPER KORKMAZ YAZIYOR.. YABANCI YATIRIMCI NEDEN BANKA HİSSELERİNE KOŞUYOR? DEUTSCHE BANK HİSSELERİ NE OLACAK? ANALİZLER USD / TRY, EUR / TRY, EUR / USD,

Detaylı

döviz dergisi PETROL PARİTE ANALİZLERİ ANALİZLERİ PİYASA GELİŞMELERİNİ YAKINDAN TAKİP EDİN Sayı 41 28 Ekim 2013 HAM PETROL BRENT PETROL EURO / DOLAR

döviz dergisi PETROL PARİTE ANALİZLERİ ANALİZLERİ PİYASA GELİŞMELERİNİ YAKINDAN TAKİP EDİN Sayı 41 28 Ekim 2013 HAM PETROL BRENT PETROL EURO / DOLAR PİYASA GELİŞMELERİNİ YAKINDAN TAKİP EDİN döviz dergisi Sayı 41 28 Ekim 2013 PETROL ANALİZLERİ HAM PETROL BRENT PETROL PARİTE ANALİZLERİ EURO / DOLAR STERLİN / DOLAR DOLAR / JAPON YENİ DOLAR / TÜRK LİRASI

Detaylı

döviz dergisi TARİH : 8 EYLÜL SAYI : 85 www.dovizdergisi.com

döviz dergisi TARİH : 8 EYLÜL SAYI : 85 www.dovizdergisi.com döviz dergisi SAYI : 85 TARİH : 8 EYLÜL İÇİNDEKİLER 4 FED KARARLARI VE DRAGHİ NİN AÇIKLAMALARI ÜZERİNE 6 EURO 7 BANKA ANALİZLERİ 9 BEKLENTİ 9 JP MORGAN RAPORU 11 WESTPAC MAJÖR DÖVİZ ANALİZİ 11 GLOBAL PİYASA

Detaylı

döviz dergisi SAYI : 80 TARİH : 04 AĞUSTOS 2014 ALPER KORKMAZ YAZIYOR.. ANALİZLER adres Galataderesi Caddesi 27/6 Şişli - İstanbul

döviz dergisi SAYI : 80 TARİH : 04 AĞUSTOS 2014 ALPER KORKMAZ YAZIYOR.. ANALİZLER adres Galataderesi Caddesi 27/6 Şişli - İstanbul döviz dergisi SAYI : 80 TARİH : 04 AĞUSTOS 2014 ALPER KORKMAZ YAZIYOR.. AMERİKA LI PETROL ŞİRKETLERİ DÜNYAYA SAVAŞ AÇTI ANALİZLER EUR / USD, GBP / USD, USD / TRY, BIST30 DOWJONES, ALTIN, HAM PETROL, BRENT

Detaylı

PİYASA GELİŞMELERİNİ YAKINDAN TAKİP EDİN. döviz dergisi. Sayı 60 17 MART 2014

PİYASA GELİŞMELERİNİ YAKINDAN TAKİP EDİN. döviz dergisi. Sayı 60 17 MART 2014 PİYASA GELİŞMELERİNİ YAKINDAN TAKİP EDİN döviz dergisi Sayı 60 17 MART 2014 ANALİZLER 04 Alper Korkmaz : Rusya 08 RTS Index 09 Ruble 09 Ham Petrol 09 Brent Petrol 10 Altın 10 Gram Altın / Türk Lirası 10

Detaylı

döviz dergisi PARİTE ANALİZLERİ ENDEKS ANALİZLERİ PİYASA GELİŞMELERİNİ YAKINDAN TAKİP EDİN Sayı 44 18 Kasım 2013 DOLAR / TÜRK LİRASI

döviz dergisi PARİTE ANALİZLERİ ENDEKS ANALİZLERİ PİYASA GELİŞMELERİNİ YAKINDAN TAKİP EDİN Sayı 44 18 Kasım 2013 DOLAR / TÜRK LİRASI PİYASA GELİŞMELERİNİ YAKINDAN TAKİP EDİN döviz dergisi Sayı 44 18 Kasım 2013 PARİTE ANALİZLERİ DOLAR / TÜRK LİRASI EURO / TÜRK LİRASI EURO / DOLAR İNGİLİZ STERLİNİ / DOLAR ENDEKS ANALİZLERİ DOWJONES BORSA

Detaylı

PİYASA GELİŞMELERİNİ İLK SİZ TAKİP EDİN. döviz dergisi 19 AĞUSTOS 2013 PAZARTESİ - SAYI NO: 31. doğru analizler doğru yatırımlar..

PİYASA GELİŞMELERİNİ İLK SİZ TAKİP EDİN. döviz dergisi 19 AĞUSTOS 2013 PAZARTESİ - SAYI NO: 31. doğru analizler doğru yatırımlar.. PİYASA GELİŞMELERİNİ İLK SİZ TAKİP EDİN döviz dergisi 19 AĞUSTOS 2013 PAZARTESİ - SAYI NO: 31 doğru analizler doğru yatırımlar.. WWW.DOVİZDERGİSİ.COM İÇİNDEKİLER ANALİZLER HABERLER SAYFA 4 EURO / DOLAR

Detaylı

SAYI : 76 TARİH : 7 TEMMUZ 2014

SAYI : 76 TARİH : 7 TEMMUZ 2014 BİLGİSAYARINIZDAN, TABLETİNİZDEN, TELEFONUNUZDAN KOLAYCA OKUYABİLİRSİNİZ SAYI : 76 TARİH : 7 TEMMUZ 2014 www.dovizdergisi.com İÇİNDEKİLER ANALİZLER HABERLER 4 ANALİZLER 9 DOLAR INDEX, EUR/USD, GBP/USD,

Detaylı

döviz dergisi www.dovizdergisi.com PİYASA GELİŞMELERİNİ İLK SİZ TAKİP EDİN DOVIZDERGISI Yaz 8071 e Gönder Döviz Dergisi Mail Adresine Gelsin

döviz dergisi www.dovizdergisi.com PİYASA GELİŞMELERİNİ İLK SİZ TAKİP EDİN DOVIZDERGISI Yaz 8071 e Gönder Döviz Dergisi Mail Adresine Gelsin PİYASA GELİŞMELERİNİ İLK SİZ TAKİP EDİN döviz dergisi ALPER KORKMAZ DEĞERLENDİRİYOR Alper Korkmaz Kur Riski ve Kurlarda Beklentilerini Dile Getiriyor - Sayfa 10 da. 21 Ocak Pazartesi EURO ANALİZ İNGİLİZ

Detaylı

döviz dergisi www.dovizdergisi.com PİYASA GELİŞMELERİNİ İLK SİZ TAKİP EDİN GENEL DEĞERLENDİRMELER BANKA ANALİZLERİ EMTİA ANALİZLERİ VE BİRÇOK ANALİZ

döviz dergisi www.dovizdergisi.com PİYASA GELİŞMELERİNİ İLK SİZ TAKİP EDİN GENEL DEĞERLENDİRMELER BANKA ANALİZLERİ EMTİA ANALİZLERİ VE BİRÇOK ANALİZ PİYASA GELİŞMELERİNİ İLK SİZ TAKİP EDİN döviz dergisi 4 Şubat Pazartesİ GENEL DEĞERLENDİRMELER BANKA ANALİZLERİ EMTİA ANALİZLERİ VE BİRÇOK ANALİZ ÖNEMLİ GELİŞMELERLE DÖVİZ DERGİSİ NDE! DOVIZDERGISI Yaz

Detaylı

Haftalık Bülten. Kemal Cenk Erdem kemal.erdem@tacirler.com.tr www.twitter.com/borsaus 07 Mayıs 11 Mayıs 2012

Haftalık Bülten. Kemal Cenk Erdem kemal.erdem@tacirler.com.tr www.twitter.com/borsaus 07 Mayıs 11 Mayıs 2012 Haftalık Bülten Haftanın Özeti VOB 30 Endeks Kontratları VOB Dolar/TL Kontratı Euro/Dolar (EURUSD) spot Sterlin/Dolar (GBPUSD) Dolar/Yen (USDJPY) spot Altın(Dolar/ons) Bakır S&P 500 Vadeli Kontratı Brent

Detaylı

döviz dergisi www.dovizdergisi.com PİYASA GELİŞMELERİNİ İLK SİZ TAKİP EDİN GENEL DEĞERLENDİRMELER BİRÇOK ÖNEMLİ ANALİZ ÖNEMLİ GELİŞMELER

döviz dergisi www.dovizdergisi.com PİYASA GELİŞMELERİNİ İLK SİZ TAKİP EDİN GENEL DEĞERLENDİRMELER BİRÇOK ÖNEMLİ ANALİZ ÖNEMLİ GELİŞMELER www.dovizdergisi.com PİYASA GELİŞMELERİNİ İLK SİZ TAKİP EDİN döviz dergisi 11 Şubat pazartesi GENEL DEĞERLENDİRMELER BİRÇOK ÖNEMLİ ANALİZ ÖNEMLİ GELİŞMELER DÖVİZ DERGİSİ NDE! DOVIZDERGISI Yaz 8071 e Gönder

Detaylı

döviz dergisi DÖVİZ DERGİSİ NDE BİRÇOK ANALİZ PİYASA İLE İLGİLİ GELİŞMELER PİYASA GELİŞMELERİNİ İLK SİZ TAKİP EDİN WWW.DOVİZDERGİSİ.

döviz dergisi DÖVİZ DERGİSİ NDE BİRÇOK ANALİZ PİYASA İLE İLGİLİ GELİŞMELER PİYASA GELİŞMELERİNİ İLK SİZ TAKİP EDİN WWW.DOVİZDERGİSİ. PİYASA GELİŞMELERİNİ İLK SİZ TAKİP EDİN döviz dergisi 20 Mayıs 2013 pazartesi - SAYI NO: 18 BİRÇOK ANALİZ PİYASA İLE İLGİLİ GELİŞMELER DÖVİZ DERGİSİ NDE WWW.DOVİZDERGİSİ.COM İÇİNDEKİLER ANALİZLER SAYFA

Detaylı

döviz dergisi PİYASA GELİŞMELERİNİ İLK SİZ TAKİP EDİN 14 Ocak Pazartesi FOREX TE NEDEN KAYBEDERİZ?

döviz dergisi PİYASA GELİŞMELERİNİ İLK SİZ TAKİP EDİN 14 Ocak Pazartesi FOREX TE NEDEN KAYBEDERİZ? PİYASA GELİŞMELERİNİ İLK SİZ TAKİP EDİN döviz dergisi 14 Ocak Pazartesi FOREX TE NEDEN KAYBEDERİZ? Forex piyasasında kaybetmemek için ve düzenli kazanmak için neler yapmalıyız? İÇİNDEKİLER SAYFA 4 FOREX

Detaylı

Haftalık Bülten. Kemal Cenk Erdem kemal.erdem@tacirler.com.tr www.twitter.com/borsaus 14 Mayıs 18 Mayıs 2012

Haftalık Bülten. Kemal Cenk Erdem kemal.erdem@tacirler.com.tr www.twitter.com/borsaus 14 Mayıs 18 Mayıs 2012 Haftalık Bülten Haftanın Özeti VOB 30 Endeks Kontratları VOB Dolar/TL Kontratı Euro/Dolar (EURUSD) spot Sterlin/Dolar (GBPUSD) Dolar/Yen (USDJPY) spot Altın(Dolar/ons) Bakır S&P 500 Vadeli Kontratı Brent

Detaylı

24 HAZİRAN 2013 PAZARTESİ - SAYI NO:

24 HAZİRAN 2013 PAZARTESİ - SAYI NO: PİYASA GELİŞMELERİNİ İLK SİZ TAKİP EDİN döviz dergisi 24 HAZİRAN 2013 PAZARTESİ - SAYI NO: 23 DOĞRU ANALİZLER DOĞRU YATIRIMLAR.. İÇİNDEKİLER SAYFA 5 USD INDEX ANALİZİ EURO INDEX ANALİZİ SAYFA 6 EUR / USD

Detaylı

döviz dergisi DÖVİZ DERGİSİ NDE BİRÇOK ANALİZ PİYASA İLE İLGİLİ GELİŞMELER PİYASA GELİŞMELERİNİ İLK SİZ TAKİP EDİN WWW.DOVİZDERGİSİ.

döviz dergisi DÖVİZ DERGİSİ NDE BİRÇOK ANALİZ PİYASA İLE İLGİLİ GELİŞMELER PİYASA GELİŞMELERİNİ İLK SİZ TAKİP EDİN WWW.DOVİZDERGİSİ. PİYASA GELİŞMELERİNİ İLK SİZ TAKİP EDİN döviz dergisi 06 Mayıs 2013 pazartesi - SAYI NO: 16 BİRÇOK ANALİZ PİYASA İLE İLGİLİ GELİŞMELER DÖVİZ DERGİSİ NDE WWW.DOVİZDERGİSİ.COM İÇİNDEKİLER SAYFA 4 PARAN MI

Detaylı

PİYASA GELİŞMELERİNİ İLK SİZ TAKİP EDİN. döviz dergisi 22 TEMMUZ 2013 PAZARTESİ - SAYI NO: 27. analizler. yatırımlar.. doğru.

PİYASA GELİŞMELERİNİ İLK SİZ TAKİP EDİN. döviz dergisi 22 TEMMUZ 2013 PAZARTESİ - SAYI NO: 27. analizler. yatırımlar.. doğru. PİYASA GELİŞMELERİNİ İLK SİZ TAKİP EDİN döviz dergisi 22 TEMMUZ 2013 PAZARTESİ - SAYI NO: 27 w doğru analizler doğru yatırımlar.. İÇİNDEKİLER SAYFA 4 DOLAR INDEX ANALİZİ SAYFA 5 EUR / USD ANALİZİ GBP /

Detaylı

Rapor 1 Dolar Endeksi 92 puana doğru haraketeni sürdürürken, TCMB'den döviz kurlarına yönelik ek tedbir geldi. Gelişmekte olan ülkeler, dolardaki güçlenmeye karşı dayanıklıkları anlamında test edilecekler.

Detaylı

2015 Şubat ayı Beklenti Raporu. 2015 Şubat Ayı Beklenti Raporu

2015 Şubat ayı Beklenti Raporu. 2015 Şubat Ayı Beklenti Raporu 2015 Şubat Ayı Beklenti Raporu 1 Değerli Yatırımcılar, 2015 yılının ilk ayında finansal varlıkların çok sert hareketlere maruz kaldığını gördük. Makro-ekonomik gelişmelerin piyasalar üzerindeki etkileri

Detaylı