ENF 100 Temel Bilgi Teknolojileri Kullanımı Ders Notları 6. Hafta. Öğr. Gör. Dr. Barış Doğru

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "ENF 100 Temel Bilgi Teknolojileri Kullanımı Ders Notları 6. Hafta. Öğr. Gör. Dr. Barış Doğru"

Transkript

1 ENF 100 Temel Bilgi Teknolojileri Kullanımı Ders Notları 6. Hafta Öğr. Gör. Dr. Barış Doğru

2 Konular 1. İnternetin Temel Kavramları * Bilgisayar Ağları * Ağ Bağlantısı gereksinimleri * Temel Ağ tipleri * İnternetin tarihçesi * İnternete bağlanma yöntemleri * Hız ve kapasite Birimleri * Arama motorları * İnternet adres yapısı ve türleri * Diğer internet kavramları

3 Konular 2. Web Tarayıcılar * Google Chrome tarayıcısı ile ilgili işlemler * Temel ayarlar * Web de dolaşma (Üniversite eğitiminde sıkça kullanılan sayfalar) 3. Elektronik Posta ( ) * E-posta hesabı oluşturma * E-posta okuma, yazma, gönderme, cevap verme ve silme * E-posta ile dosya yollama (gmail üzerinde uygulama) * E-posta ile ilgili genel özellikler ve temel ayarlar 4. İnternet güvenliği * Zararlı yazılımlar * Virüsler ve truva atları * Microsoft güvenlik ayarları * Anti-virüs programları

4 İnternetin Temel Kavramları

5 Bilgisayar Ağları Birden çok bilgisayarın birbirine bağlı olarak kullanılmasıyla oluşturulan çalışma biçimine Bilgisayar ağı (Computer network) denir.

6 Ağ Bağlantısı gereksinimleri Fax-modem kartı Fax- modem ; bilgisayar ortamında dijital olarak bulunan bilgileri analoğa çevirerek telefon hattı üzerinden başka bir bilgisayara gönderen veya telefon hattı üzerinden gönderilen analog sinyali dijital veriye çeviren cihazdır. Çevirmeli tip internet bağlantısına izin verir. Telefon hattına paralel çekilir ve bu hattı meşgul eder. Artık pek kullanılmamaktadır.

7 Ağ Bağlantısı gereksinimleri Ethernet kartı ADSL, Kablonet ve Fiber optik kablolu internet gibi yeni bağlantı teknolojilerinde ise bilgisayar kasası içinde bir modeme ihtiyaç yoktur. Ana hattan gelen kablo; harici bir modem ya da router (yönlendirici) ye bağlanarak bu cihazdan kablolu olarak bilgisayarın ethernet kartı yuvasına gelerek ya da kablosuz şekilde bağlanır.

8 Ağ Bağlantısı gereksinimleri Ağ kablosu Bilgisayarları birbirlerine ağ üzerinden bağlayan iletken kablolardır. 1. Bükümlü çift kablo (RJ45 : Üzerinde 8 adet metal bağlantı noktası bulunan konnektör) olarak düz ya da çapraz dizilimli, 2. Fiber optik kablo

9 Ağ Bağlantısı gereksinimleri Hub (çoklayıcı) Ağ kablolarının bağlandığı ve elektronik bilgi akışının sağlayan cihazdır. Bir modem ya da router ın arkasındaki giriş ve çıkış yuvaları hub tır. Genelde ofislerde kullanılan sadece çoklayıcı özelliğinde hub lar da mevcuttur.

10 Ağ Bağlantısı gereksinimleri İşletim sistemi Ağ yönetimi özelliği olan bir işletim sistemine ihtiyaç vardır.

11 Temel Ağ tipleri Yerel Bilgisayar Ağları (LAN) Küçük alanlar özellikle bir bina, bir firma, bir departman gibi alanlardaki bilgisayarların kablolarla birbirlerine bağlanması ile oluşan ağa Yerel Ağ denir. Bu tip ağlarda genellikle bir ana makine bulunur ve diğer bilgisayarlar ana makinaya bağlanır. WLAN, Kablosuz Yerel Ağ bağlantısı nı temsil eder. Wi-fi (Wireless Fidelity) olarak da kısaltılabilir. Kablosuz bağlantıda a, b ve g teknolojileri kullanılmaktadır.

12 Temel Ağ tipleri Geniş Alan Bilgisayar Ağları (WAN : Wide Area Network) Bir ülke ya da dünya çapında binlerce kilometre mesafeler arasındaki bilgisayarların telefon hatlarıyla ya da uydularla birbirine bağlanmasını sağlayan ağlara WAN denir. WAN ağları üzerinden onbinlerce kullanıcı ve bilgisayar çalışabilir. Örneğin bir şirketin İstanbul ve Ankara şubelerindeki bilgisayarların bağlantısı gibi.

13 Temel Ağ tipleri Şehirsel Bilgisayar Ağları (MAN : Metropolitan Area Network) LAN ın kapsadığı alandan geniş, fakat WAN ın kapsadığından daha dar olan mesafeler arası iletişimi sağlayan ağlardır. Genellikle şehir içi bilgisayar sistemlerinin birbirleri ile bağlanması ile oluşturulur.

14 İnternetin tarihçesi İnternet; birçok bilgisayar sisteminin birbirine bağlı olduğu, dünya çapında yaygın olan ve sürekli büyüyen çok büyük bir bilgi ağıdır. Bu bilgisayar ağı yüksek hızda veri aktarabilen iletişim hatlarından oluşmaktadır ların sonunda ABD de farklı yerlerdeki bilgisayarları birbirine bağlamak için kullanılmaya başlanmıştır te Web Sayfası kavramının ortaya çıkış ile 60 milyon kullanıcıya ulaştı. Günümüzde 180 ülkede 1,5 milyar kullanıcısı vardır.

15 İnternete bağlanma yöntemleri Çevirmeli ağ (Dial-up) Modem ve telefon hattından ISS (İnternet servis sağlayıcısı) ndan alınan hizmet ile veri transfer hızını belirleyen birimdir.

16 İnternete bağlanma yöntemleri ADSL (Asymmetric Digital Subscriber Line) Mevcut telefonlar için kullanılan yüksek hızlı veri,ses ve görüntü işlemini aynı anda sağlayan bir modem teknolojisidir.

17 Kablo Net İnternete bağlanma yöntemleri Kablolu TV nin olduğu yerlerde verilen bir hizmettir.

18 Fiber İnternet İnternete bağlanma yöntemleri İnternet bağlantısını sağlayan kablolar bakır yerine, içinden ışık geçen böylelikle daha hızlı ve kesintisiz olan optik kablolardır.

19 İnternete bağlanma yöntemleri GPRS (General Pocket Radio Service) ve WAP (Wireless Application Protocol) GPRS, 2G cep telefonlarınınşebekesi üzerinden internet ve veri iletimi sağlayan bir teknolojidir. WAP, Kablosuz iletişim kullanan uygulamalar için kurulmuş uluslar arası bir standarttır.

20 3G (3. Nesil) İnternete bağlanma yöntemleri 3. nesil bir standart ailesidir. Mobil (akıllı cep telefonları, tablet, modem vb) kullanıcılar için geniş alanda kablosuz telefon görüşmeleri, görüntülü aramalar ve kablosuz veri aktarımı vardır. GPRS ve WAP gibi 2.nesil (2G) teknolojilerine göre en büyük yeniliği haberleşmenin ses yerine veri odaklı olmasıdır. 4G teknolojisinde veri iletim hızları cep telefonlarında 100 Mbps,wi-fi ağlarda ise 1Gbps standarttır.

21 Hız ve kapasite Birimleri İnternette alınan ve gönderilen veri hızı olarak iki hız mevcuttur. Alınan / Verilen : 512 Kbps / 128 Kbps ya da 100 Mbps Fiber veya 8 Mbps ADSL gibi Kbps : Kilo bit per second (Saniyedeki kilo bit miktarı) Kapasitesi ise kullanım tercihine göre sınırsız (Adil Kullanım Hakkı dahilinde) ya da sınırlı (25 GB, 50 GB vb) olabilir.

22 Arama motorları Arama motoru, internet üzerinde arama yapabileceğimiz ve belli bir adres yardımıyla ulaşılabilen özel sitelerdir. Başlıca görevleri, başka internet sitelerini araştırıp bulmaktır. Her sitenin kendine özgü adresi olan URL (Uniform Resource Locator) leri tarayarak içeriklerini arşivler ve bir arama talep edildiğinde özel bir süzgeçten geçirerek sonuçları bize ulaştırır.

23 Arama motorları Google da arama yapmak için; anahtar kelime ya da kelimeler Arama Kutucuğu na yazılır ve Google da Ara butonuna basılır. Aranacak kelimelerin tırnak içinde yazılması ile o kelimelerin bir bütün olarak aranması sağlanır. Web, Görseller, Videolar ya da Haberler şeklinde özel aramalar yapmak mümkündür. Ekranda tüm arama sonuçları listelenir ve üzerine tıklandığında ilgili linke ait web sitesi görüntülenir.

24 İnternet adres yapısı ve türleri Her web sayfasının bir URL si vardır. Adresler çoğunlukla ile başlar.daha sonra sayfanın tamamlayıcı ismi gelir. Bu isim tek başına ana sayfayı simgeler. Ana sayfanın altında birçok alt link (ara sayfa) açılabilir. İnternet adresleri 3 veya 4 kısımdan oluşur : * 1. kısım; www (world wide web) ile başlayan adresler web sayfası adresleridir. * 2. kısım; kurumun isminin kısaltmasıdır. * 3. kısım; sayfanın ne tür bir kuruma ait olduğunu belirtir. * 4. kısım; ülke kodunu temsil eder. Her adreste bu bölüm kullanılmaz. Bazı ülke kısaltmaları : tr : Türkiye de : Almanya uk : İngiltere nl : Hollanda ru : Rusya fr : Fransa it : İtalya bg : Bulgaristan

25 İnternet adres yapısı ve türleri İnternet adres türleri : edu : Education (Eğitim kurumları), com : Commercial (Ticari kuruluşlar), gov : Government (Resmi kurumlar), www. osym.gov.tr net : Net (İnternet sağlayıcıları vb), org : Organization (Ticari olmayan dernek veya vakıflar), bel : Belediyeler (Yerel belediyeler),

26 İnternet adres yapısı ve türleri İnternet adres yazım kuralları : 1. Web adresindeki harf ve kelimeler arasında boşluk kullanılamaz 2. Türkçe karakterler (ç,ğ,ı,ö,ş,ü) kullanılmaz.

27 Diğer internet kavramları www (world wide web : Geniş Dünya Ağı) Dünyadaki tüm bilgisayarlar arasında kurulan sınırsız ağı temsil eder. Herhangi bir kişi, kurum veya organizasyonun kendileri ile ilgili bilgileri birbirlerine bağlantılı bir şekilde yayınladığı oluşuma web sitesi denir. Ftp (File Transfer Protocol) İnternet ortamına dosya gönderme alma işlemleri için geliştirilmiş bir protokoldür. Bu safyaların adresleri ftp ile başlar ve sayfa yapısı bilgisayarların dizin yapısına benzer.

28 (E-posta : Elektronik Posta) Diğer internet kavramları İnternette en etkin kullanılan araçlardan biridir. E-posta gönderilecek adres bilindikten sonra posta metni ve oluşturulan ekler (dosyalarımız) kısa sürede karşı tarafa gönderilebilir. E-posta adres örnekleri :

29 Diğer internet kavramları E-posta adresleri 2 kısımdan oluşur; Birinci kısım; kullanıcı adını, ikinci kısım ise internet adresini gösterir. Kullanıcı adı ile internet adresi karakteri konulur. E-posta adresleri gmail, hotmail, yahoo gibi ücretsiz e-posta hizmetleri veren sitelerden ya da bağlı bulunan internet servis sağlayıcısından (ttnet, superonline, ford, garanti, itu, halic vb) alınabilir.

30 Download/Upload (İndirme/Yükleme) Diğer internet kavramları İnternetten herhangi bir nesne, dosya veya program indirme işlemine download denir. İnternet ortamına dosya veya program gönderme işlemine upload denir. IP (İnternet Protokol) İnternette her bilgisayarın bir IP adresi vardır. Bilgisayarlar bu numara ile tanınır. IP numarası üçer basamaklı 4 kısımdan oluşur.

31 http (Hyper Text Transfer Protocol) Diğer internet kavramları Bir web dökümanına ulaşmak istediğimizde herşey 4 ana fazda gerçekleşir : * Bağlantının sağlanması * İstenilen web servisine iletilmesi * Cevap * Bağlantının kesilmesi Bu safhalar,web üzerinde iletişimin kurallarını tanımlayan bir protokol oluşturur. Bu protokole http denir.

32 Diğer internet kavramları Tarayıcı (Web Browser) Web sayfalarını açmaya ve görmeye yarayan programların genel adıdır. İnternet servis sağlayıcısı (ISS) İnternet hizmeti sunan firmalardır. Demo Bir programın sınırlandırılmış sürümüdür. Hypertext Birbirleriyle ilişki içinde bulunan, yani linkler yardımı ile birbirlerine bağlı olan metin veya elemanların (film, ses, resim gibi) oluşturduğu sisteme verilen genel isimdir. Link Bağlantı anlamına gelir ve hypertext sisteminin temelini oluşturur. Multimedya Animasyon, grafik, metin ve ses gibi farklı uygulamaların birleşimidir.

33 Web Tarayıcılar İnternette gezinebilmek için kullanıcılara görsel bir arayüz sunan uygulamalara web tarayıcısı (browser) denir. Internet Explorer Google Chrome Mozilla Firefox Netscape Navigator Opera

34 Google Chrome Araç Çubuğu Yeni Sekme, Yeni Pencere, Yeni Gizli Pencere, Düzenle, Yakınlaştır, Sayfayı Farklı Kaydet, Bul, Yazdır, Araçlar, Geçmiş, İndirilenler ve Ayarlar düğmeleri yer almaktadır. (Detayı uygulamada)

35 Web de dolaşma

36 Web de dolaşma Youtube

37 Web de dolaşma Wikipedia

38 Web de dolaşma google maps

39 Web de dolaşma google translate

40 Web de dolaşma tureng

41 Web de dolaşma haliç kütüphane

42 Web de dolaşma scholar google (google akademik)

43 Web de dolaşma megep modülleri

44 Elektronik Posta ( ) Elektronik posta (e-posta) ya da elektronik mektup (e-mektup), kullanıcıların internet üzerinden dünyanın her yerindeki kişiler ile iletişim kurmalarını sağlar. Günümüzde milyonlarca internet kullanıcısının kişisel elektronik posta adresleri vardır ve bu yolla farklı yerlerde bulunan insanlar birbirlerine birkaç dakika içinde e-posta gönderebilir ya da alabilirler. Elektronik posta sadece kişisel iletişim için değil, kurum içi ve kurumlararası iletişim amacıyla da çok yaygın olarak kullanılmaktadır.

45 E-posta hesabı oluşturma

46 E-posta okuma

47 E-posta gönderme

48 E-postaya dosya ekleme Bonus: E-öğrenim sayfanıza girip, kendi programınızla ilgili ilk 5 haftanın sunum dosyalarını önce bir klasör haline getirip, WINRAR da sıkıştırın ve mail kotasına uygun olarak parçalara ayırın. Daha sonra gmail hesabınızdan (ya da başka bir e- postadan) adresime gönderin. (Bu dersin olduğu günün akşamı saat 23:00 e kadar)

49 Google Drive kullanarak dosya yükleme 25 MB olarak sınırlanan Gmail kotasını, Google Drive ile 10 GB a kadar artırmak mümkündür. Aynı zamanda dosya yüklemek ve paylaşmak için de ortak kullanım alanları oluşturulabilir. Bilgisayarınızda büyük dosya yığınlarını depolamaktan kurtulmuş olursunuz. Çünkü artık, web üzerinden istediğiniz anda ulaşabileceğiniz bir depolama alanınız vardır.

50 E-posta silme

51 E-posta temel ayarları

52 Ara sınav için araştırma konusu (Bu konudan da arasınavda sorumlusunuz!) * İnternet güvenliği * Zararlı yazılımlar * Virüsler ve truva atları * Microsoft güvenlik ayarları * Anti-virüs programları Not : Daha önceden de belirtildiği üzere Arasınav da buraya kadar (6. Hafta sunum dosyası dahil) sorumlusunuz.

53 Gelecek Hafta Microsoft Office Programları-MS Word (Kelime İșlemci Uygulaması)

Temel İnternet Kavramları

Temel İnternet Kavramları EMYO 2012 Temel İnternet Kavramları İnternet İnternetin Tarihçesi İnternet Bağlantı Şekilleri IP (Internet Protocol) Numarası TCP/IP (Transmission Control Protocol / Internet Protocol) Protokoller (HTTP,HTTPS,FTP

Detaylı

BİLGİSAYAR AĞLARI VE İNTERNET

BİLGİSAYAR AĞLARI VE İNTERNET BİLGİSAYAR AĞLARI VE İNTERNET Bilgisayar Ağları Ağ Çeşitleri İnternet Nedir Hasan KILIÇ Bilişim Teknolojileri Öğretmeni BİLGİSAYAR AĞLARI BİLGİSAYAR AĞI NEDİR? İki ya da daha fazla bilgisayarın birbirine

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BÜRO YÖNETİMİ BİLGİSAYARLA İLETİŞİM

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BÜRO YÖNETİMİ BİLGİSAYARLA İLETİŞİM T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BÜRO YÖNETİMİ BİLGİSAYARLA İLETİŞİM Ankara, 2013 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri kazandırmaya

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ İNTERNET VE E-POSTA YÖNETİMİ 482BK0015 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan

Detaylı

Temel Internet Kullanımı. Ri Akademi Bilişim ve Eğitim Teknolojileri Yazılım Geliştirme Eğitmeni H.Berat YILDIRIM

Temel Internet Kullanımı. Ri Akademi Bilişim ve Eğitim Teknolojileri Yazılım Geliştirme Eğitmeni H.Berat YILDIRIM Temel Internet Kullanımı Ri Akademi Bilişim ve Eğitim Teknolojileri Yazılım Geliştirme Eğitmeni H.Berat YILDIRIM 2014 Sunu Programı Internet Temel Kavramlar İnternet nedir? Bilgisayar ağı nedir? TCP/IP

Detaylı

6. HAFTA INTERNET ve E-POSTA YÖNETĠMĠ

6. HAFTA INTERNET ve E-POSTA YÖNETĠMĠ 6. HAFTA INTERNET ve E-POSTA YÖNETĠMĠ INTERNET İnternet, birçok bilgisayar sisteminin birbirine bağlı olduğu dünya çapında yaygın olan ve sürekli büyüyen bir iletişim ağıdır. İnternet kelime anlamı olarak

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ İNTERNET VE E-POSTA YÖNETİMİ ANKARA 2006 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

ÜNİTE TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ - II İÇİNDEKİLER HEDEFLER İNTERNET

ÜNİTE TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ - II İÇİNDEKİLER HEDEFLER İNTERNET HEDEFLER İÇİNDEKİLER İNTERNET İnternet Nedir? İnternetin Yapısı ve İşleyişi İnternet Servis Sağlayıcıları İnternet Adresleri İnternete Bağlantı Şekilleri TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ - II Bu üniteyi çalıştıktan

Detaylı

İNTERNET - EYLÜL 2012 İÇERİK

İNTERNET - EYLÜL 2012 İÇERİK İNTERNET EYLÜL 2012 İÇERİK İnternet nedir? İnternetin Tarihçesi Ne işe yarar? Bilgisayar Ağları Ağı oluşturan bileşenler Ağı oluşturan cihazlar Ağın sınıflandırılması Domain-IP-URL Kavramları İnternete

Detaylı

Atabey Meslek Yüksek Okulu Web Tasarımının Temelleri

Atabey Meslek Yüksek Okulu Web Tasarımının Temelleri Atabey Meslek Yüksek Okulu Web Tasarımının Temelleri TEMEL KAVRAMLAR Web Tasarımının Temelleri, dersinin iyi anlaşılabilmesi için bu dersin temelini oluşturan kavramların iyi bilinmesi gerekir. İnternetin

Detaylı

İNTERNET VE E-POSTA YÖNETİMİ Modül 7 Çalışma Soruları

İNTERNET VE E-POSTA YÖNETİMİ Modül 7 Çalışma Soruları İNTERNET VE E-POSTA YÖNETİMİ Modül 7 Çalışma Soruları BÖLÜM 1 İNTERNET VE TEMEL UYGULAMALAR(57s). 1 BÖLÜM 2 POSTA İŞLEMLERİ (5s)... 1 BÖLÜM 3 POSTA YÖNETİM YAZILIMI (9s)... 1 BÖLÜM 4 İNTERNET GÜVENLİĞİ

Detaylı

Temel Bilgi Teknolojisi Kullanımı

Temel Bilgi Teknolojisi Kullanımı SAKARYA ÜNİVERSİTESİ BİLGİSAYAR VE BİLİŞİM BİLİMLERİ FAKÜLTESİ ORTAK BİLGİSAYAR DERSLERİ KOORDİNATÖRLÜĞÜ Temel Bilgi Teknolojisi Kullanımı 1.HAFTA Bilgi Teknolojilerine Giriş Öğr.Gör. Ömer Faruk SEYMEN

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BÜRO YÖNETİMİ VE SEKRETERLİK BİLGİSAYARLA İLETİŞİM

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BÜRO YÖNETİMİ VE SEKRETERLİK BİLGİSAYARLA İLETİŞİM T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) BÜRO YÖNETİMİ VE SEKRETERLİK BİLGİSAYARLA İLETİŞİM ANKARA 2006 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

İNTERNET. Yrd. Doç. Dr. Özge Öztimur Karadağ

İNTERNET. Yrd. Doç. Dr. Özge Öztimur Karadağ İNTERNET Yrd. Doç. Dr. Özge Öztimur Karadağ İnternet Nedir? İnternet, tüm dünyaya yayılmış, milyarlarca bilgisayarı birbirine bağlayan bilgisayar ağlarının toplamıdır. İnternet in Doğuşu Başlangıçta ABD

Detaylı

Ağların kurulumu gibi; bu ağların yönetimi de çok önemlidir. Özellikle bu konuda alanında uzman kişiler her zaman aranan insanlardır.

Ağların kurulumu gibi; bu ağların yönetimi de çok önemlidir. Özellikle bu konuda alanında uzman kişiler her zaman aranan insanlardır. İNTERNET Network (Ağ) Nedir? Bir veya birden fazla bilgisayarın; dosya ve veri alış verişi yapabilmesi için birbirine bağlanarak oluşturduğu yapıya Network (Ağ) denir. Ağlar coğrafi konumuna göre 3 başlık

Detaylı

Bilgisayarla İletişim ENF102 - Bilgisayar - II

Bilgisayarla İletişim ENF102 - Bilgisayar - II Bilgisayarla İletişim ENF102 - Bilgisayar - II Öğrt. Gör. Alper Aslan Bilgisayarla İletişim 1. İnternet 1.1. Tarayıcı 1.2. Arama Motorları 2. E-Posta E 2.1. E-Posta Göndermek 2.2. E-Posta Almak 2.3. E-Postaya

Detaylı

Modül 4: İnternet ve İletişim. Güncelleme: H.Hakan Çetinkaya

Modül 4: İnternet ve İletişim. Güncelleme: H.Hakan Çetinkaya Modül 4: İnternet ve İletişim Hazırlayan: Yasemin Gülbahar Güncelleme: H.Hakan Çetinkaya Bu konuyu bitirdiğinizde; İnternet e ilişkin temel kavramlar hakkında bilgi edinecek, Web tarayıcı programlarını

Detaylı

İNTERNET. Öğr. Gör. Özge Öztimur Karadağ. Tuesday, March 4, 14

İNTERNET. Öğr. Gör. Özge Öztimur Karadağ. Tuesday, March 4, 14 İNTERNET Öğr. Gör. Özge Öztimur Karadağ İnternet Nedir? İnternet, tüm dünyaya yayılmış, milyarlarca bilgisayarı birbirine bağlayan bilgisayar ağlarının toplamıdır. İnternet in Doğuşu Başlangıçta ABD de

Detaylı

İnternetin Temelleri. İnternet Nedir? Bilgisayar Ağı. Ağ Türleri. İnternet Uygulamaları. İnternet Protokolleri

İnternetin Temelleri. İnternet Nedir? Bilgisayar Ağı. Ağ Türleri. İnternet Uygulamaları. İnternet Protokolleri İnternetin Temelleri İnternet Nedir? Bilgisayar Ağı Ağ Türleri İnternet Uygulamaları İnternet Protokolleri 1 İnternetin Nedir? Interconnected Networks, kelimelerinin kısaltmasıdır ve kendi aralarında bağlantılı

Detaylı

Temel Bilgi Teknolojisi Kullanımı

Temel Bilgi Teknolojisi Kullanımı SAKARYA ÜNİVERSİTESİ BİLGİSAYAR VE BİLİŞİM BİLİMLERİ FAKÜLTESİ ORTAK DERSLER KOORDİNATÖRLÜĞÜ Temel Bilgi Teknolojisi Kullanımı 4.HAFTA Bilgi ve İletişim (İnternet, Ağ kavramları, Google Servisleri) Öğr.Gör.Dr.

Detaylı

3.11. İNTERNET E GENEL BAKIŞ

3.11. İNTERNET E GENEL BAKIŞ 3.11. İNTERNET E GENEL BAKIŞ Asaf Varol 1 Tunay Alkan 2 ÖZET Günümüzde Internet in kullanımı çok hızlı bir şekilde gelişme göstermektedir. Uzaktan eğitimle doğrudan ilişki içerisinde olan bu aracı kullanmaya

Detaylı

TEMEL BĠLGĠ TEKNOLOJĠSĠ KULLANIMI DERS ĠÇERĠĞĠ

TEMEL BĠLGĠ TEKNOLOJĠSĠ KULLANIMI DERS ĠÇERĠĞĠ TEMEL BĠLGĠ TEKNOLOJĠSĠ KULLANIMI DERS ĠÇERĠĞĠ 1. BĠLGĠ TEKNOLOJĠLERĠ KAVRAMLARI 1.1. Genel Kavramlar 1.1.1. Donanım, Yazılım ve Bilgi Teknolojisi Bilgisayarlar, kullanıcılar tarafından aldığı ham verileri,

Detaylı

BILG101 Bilgisayara Giriş

BILG101 Bilgisayara Giriş BILG101 Bilgisayara Giriş Ünite 12: İnternet in Altyapısı Doğu Akdeniz Üniversitesi Bilgisayar ve Teknoloji Yüksek Okulu Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri Bölümü Giriş Bu ünitede İnternet ve

Detaylı

Günümüzde tüm dünyayı saran İnternet ağının temeli Amerikan ve Sovyet Rusya arasındaki rekabete dayanmaktadır.

Günümüzde tüm dünyayı saran İnternet ağının temeli Amerikan ve Sovyet Rusya arasındaki rekabete dayanmaktadır. İletişim Teknolojisi İletişim teknolojisi; birbirinden uzakta bulunan bilgisayarların birbirleriyle bazı özel tanımlı kurallar kullanarak haberleşmesini ve kendi aralarında birinden diğerine bilgi aktarımını

Detaylı

İSTANBUL TİCARET ODASI YAYIN NO: 2002/37 SORULARLA INTERNET E-TİCARET REHBERİ. Hazırlayan Nuray KORKMAZ

İSTANBUL TİCARET ODASI YAYIN NO: 2002/37 SORULARLA INTERNET E-TİCARET REHBERİ. Hazırlayan Nuray KORKMAZ İSTANBUL TİCARET ODASI YAYIN NO: 2002/37 SORULARLA INTERNET VE E-TİCARET REHBERİ Hazırlayan Nuray KORKMAZ İstanbul, 2002 Bu kitabın tüm hakları İstanbul Ticaret Odası'na (İTO) aittir. İTO'nun ve yazarının

Detaylı

İnternet Kullanımı 22.03.2014

İnternet Kullanımı 22.03.2014 İnternet Kullanımı 22.03.2014 İnternet Nedir? İki veya daha fazla bilgisayarın bir araya gelerek veri alışverişi için oluşturdukları yapıya bilgisayar ağı denir. İnternet: Dünya üzerinde yer alan birbirinden

Detaylı

MODÜL 1 HTML İLE BASİT İŞLEMLER

MODÜL 1 HTML İLE BASİT İŞLEMLER MODÜL 1 HTML İLE BASİT İŞLEMLER Bu modülü bitirdiğinizde; HTML kodları ile WEB sayfaları için işlevselliği ve verimliliği artırıcı basit işlemler yapabileceksiniz. Ayrıca, 1. WEB sayfası oluşturmaya hazırlık

Detaylı

Ağ Temelleri. Bilgisayar ağı gelişiminin tarihçesini öğrenmek. Farklı ağ çeşitlerini öğrenmek ve tanımlayabilmek.

Ağ Temelleri. Bilgisayar ağı gelişiminin tarihçesini öğrenmek. Farklı ağ çeşitlerini öğrenmek ve tanımlayabilmek. Ağ Temelleri 2/66 Bilgisayar ağı gelişiminin tarihçesini öğrenmek. Farklı ağ çeşitlerini öğrenmek ve tanımlayabilmek. Gerekli ortam sağlandığında, ağ kurmak için hangi ağ cihazlarının kullanılması gerektiği

Detaylı

BÖLÜM 8 INTERNET. 8.1. Giris. 8.1.1. Internet Nedir?

BÖLÜM 8 INTERNET. 8.1. Giris. 8.1.1. Internet Nedir? BÖLÜM 8 8.1. Giris INTERNET 8.1.1. Internet Nedir? Bilgisayar teknolojisi her alanda oldugu gibi egitim alaninda da büyük gelismelerin olusmasina etken olmustur. Özellikle Internet sayesinde egitimde hem

Detaylı

İNTERNETE GİRİŞ Eğitim Semineri

İNTERNETE GİRİŞ Eğitim Semineri İNŞAAT BÖLÜMÜ İNTERNETE GİRİŞ Eğitim Semineri İNTERNET NEDİR? Bir Topluluk: 100,000,000 a yakın insanın etkileştiği, kendi yazısız kurallarını oluşturan büyük bir topluluk Bir Kütüphane: Pek çok yararlı

Detaylı