Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "http://alikoker.name.tr"

Transkript

1 Lispi bu kadar güçlü kılanın ne olduğunu hiç merak ettiniz mi? Şimdi bunu kendiniz keşfedebilirsiniz- Üstelik bunu yapmak için bilgisayarınıza hiçbir şey yüklemenize gerek yok! A COMIC BOOK By Conrad Barski, M.D. LISPERATI.COM Bu belge İstanbul Bilgi Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Bölümü öğrencisi Seda Çelebican tarafından Türk diline çevrilmiştir. Belgenin Türk kültürüne uyarlanmasında ve genel editörlük işlemlerinde İstanbul Bilgi Üniversitesi emba Yazılım Geliştirme ekibinden Emre Sevinç emek harcamıdştır. Bu süreçte çok titiz eleştirileri, geri beslemeleri ile bize yardımcı olan Bilkent Bilgisayar Mühendisliği bölümü öğrencilerinden Hayrettin Gürkök'e ve Lisp konusunda yardımcı

2 olan Bülent Murtezaoğlu'na teşekkürü bir borç biliriz. Belgedeki hatalardan çevirmen ve editör sorumludur. Orjinal belgenin yazarı Dr. Conrad Barski hiçbir maddi hatadan ötürü sorumlu tutulamaz. Belgeyle ilgili tartışma için fazlamesai.net adresini kullanabilirsiniz. Lisp ile programlama yapmayı öğrenmiş herhangi biri size onun diğer tüm programlama dillerinden farklı olduğunu söyleyecektir. O, pek çok bakımdan şaşırtıcı derecede farklıdır- Bu çizgi roman size Lispin eşsiz tasarımının onu nasıl güçlü kıldığını gösterecek. Bu kılavuzda ufak tefek Lisp kodları vardır ve bu font ve renktedir... sadece bu kod parçacıklarını Lisp derleyicisinin komut satırına kopyalayın ve bu kılavuzun sonuna eriştiğinizde kendinize ait bir macera oyununuz olacak! Kullanabileceğiniz pek çok muhteşem Lisp derleyicisi vardır, ancak bu kılavuzla birlikte en kolay kullanabileceğiniz Franzın Allegro Common Lispidir.Bu çok güçlü ticari Lisp, Franz,Inc. tarafından nezaketle bir telnet ortamından erişilebilir hale getirildi, yani bilgisayarınıza hiçbir yazılım yüklemeden onu BURADAN kullanabilirsiniz. Sadece bağlantıya tıklayın ve tarayıcınız size ihtiyacınız olan her şeyi sunan bir telnet penceresi açacaktır!

3 (Kullanmayı sevdiğim bir diğer Lisp ise açık kaynak CLISPtir, eğer Lisp ile çok zaman geçirmeyi düşünüyorsanız bunu indirmeyi tercih edebilirsiniz.) Eğer Allegro Common Lisp kullanıyorsanız lütfen Lisp komut satırından şu satırı çalıştırın: (setf tpl:*print-length* nil)...sadece yazıyı tarayıcınızdan kopyalayın, sonra telnet penceresinde sağ tıklayıp Yapıştırı (Paste) seçin. Bu satırın üzerinde fazla durmayın- sadece Allegronun metin tabanlı macera oyunumuzun bastığı mesajları silmesini engelliyor.

4 Sözdizim ve Anlamlandırma Her bilgisayar dilinin sözdizim ve anlamlandırma'dan olusan bir kodu vardır. Programlama dilinin sözdizim'i, programın takip etmesi gereken en temel iskeleti oluşturur böylece derleyici programınızın içinde neyin ne, neyin fonksiyon neyin değişken, olduğunu anlar. Bir programın anlamlandırması biraz daha gelişigüzel olan kısmıdır, mesela mevcut değişik komutlar ve programın herhangi bir anında bakabileceğiniz değişkenler. Lisp'i özel kılan ilk şey başlıca programlama dilleri arasında en basit sözdizimine sahip olmasıdır. Kısaca, Lisp sözdizim'i der ki; Lisp derleyicisine girilen her metin listeler halinde düzenlenmeli, bunlar da listelerin listesi olarak ya da gereğince düzenlenir. Parantezler her listenin başını ve sonunu belirler: Ayrıca Lisp derleyicisi kodunuzu okurken iki kip kullanır: Kod Kipi ve Veri Kipi, listelerinize istediğiniz her şeyi koyabilirsiniz. Ancak derleyici kodunuzu okurken önce Kod Kipinden başlar- Kod Kipinde, listeleriniz "form" adı verilen özel listelerden olmalıdır:

5 Form, ilk sembolü derleyicinin anlayabileceği özel bir kelime olan liste olarak düşünülebilir; söz konusu ilk sembol genellikle bir fonksiyonun adı olur. Bu durumda derleyici diğer elemanları fonksiyona parametre olarak gönderir. Genellikle, siz veri kipine geçmesini söylemediğiniz sürece, bu parametrelerin de Kod Kipi'nde olduğunu varsayar. Oyun Dünyamız için Verileri Tanımlamak Formlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için oyun dünyamızın verilerini oluşturacak formları yaratalım. Oynumuzda oyuncunun alıp kullanabileceği objeler olacak, öncelikle bu objeleri tanımlayalım: (setf *nesneler* '(viski-sisesi kova kurbaga zincir)) Şimdi bu satırı parçalara bölelim ve ne dediğine bakalım: Bir Lisp derleyicisi hep Kod Kipinde okumaya başlar ve bir form bekler, yani ilk sembol, setf, bir komut olmalıdır. Bu durumda komut, değişkene bir değer atamaktadır: Değişken *nesne*dir (Lispçiler global değişkenleri iki yıldız arasına yazmayı severler) ve onu eşitlediğimiz değer de dört nesneli listemiz.şimdi, listemiz veri tipinde olduğu için (derleyicinin viski-sisesi isimli bir fonksiyonu çağırmaya çalışmasını istemiyoruz yani) derleyiciyi listeyi okurken Veri Kipine döndürmemiz gerekiyor. Listenin önündeki kesme işareti derleyiciye dönmesini söyleyen komuttur:

6 Komutun neden setf olarak isimlendirildiğini merak ediyor olabilirsiniz. Açıkçası ben de pek emin değilim ama fark edeceksiniz ki Lispte pek çok komutun garip isimleri var, ne de olsa Lisp çok eski bir dil. Bu aslında yararlı bir durum, genel komutların Lisp sürümleri Lispe özel tüm zarif güçlerine sahiptir yani bu garip isimler Lispteki komutlarla diğer dillerdeki komutların karışmasını engeller. Mesela setf komutu bu klavuzda değinebileceğimizin ötesinde becerilere sahiptir. Şimdi dünyamızdaki bazı nesneleri tanımladık, bir adım daha ileri gidip dünyanın gerçek halini tanımlayalım. Dünyamızın neye benzediğine ilişkin resim: Bu basit oyunda sadece üç değişik mekan olacak: oturma odası ve çatı katı ile bahçesi olan bir ev. Bu küçük dünyayı anlatacak *harita* isimli yeni bir değişken tanımlayalım:

7 (setf *harita* '((oturma-odasi (büyücünün evindeki bir oturma odasindasiniz. kanepede horul horul uyuyan bir büyücü var.) (bati kapi bahce) (ustkat merdiven cati-kati)) (bahce (güzel bir bahcedesiniz. onünüzde bir kuyu var.) (dogu kapi oturma-odasi)) (cati-kati (terk edilmis evin cati katindasiniz. kösede dev bir kaynak makinasi var.) (altkat merdiven oturma-odasi)))) Bu harita bizim üç mekanımızla da ilgili önemli olan her şeyi içermektedir: mekana ait özel bir isim (yani ev, bahce ve cati-kati), oradan görülenlerle ilgili kısa bilgi (büyük listenin içinde kendine ait bir listede saklanmakta), ve o yerin içeri ve dışarı yollarıyla ilgili nereye ve nasıl yöntemleri. Bu tek değişkenin ne kadar bilgi zengini olduğuna ve sadece bilmemiz gerekenleri anlattığına dikkat edin Lispçiler küçük, kısa ve öz olan, fazlalık yapan her şeyi dışarda bırakan ve sadece bakarak anlaşılabilen kod parçacıkları yaratmayı severler. Artık bir haritamız ve çeşitli nesnelerimiz olduğuna göre bu nesnelerin haritada nerelerde olduğunu söyleyen bir değişken yaratmamız mantıklıdır: (setf *nesne-yerleri* '((viski-sisesi oturma-odasi) (kova oturma-odasi) (zincir bahce) (kurbaga bahce))) Burda her nesneyi bir yer ile ilişkilendirdik. Bu cins listeler Lispte tahmin edeeğiniz üzere ilişkilendirme listeleri olarak adlandırılır. Bir ilişkilendirme listesi kısaca bir listeler listesidir, bu iç listelerin her birinin ilk elemanı bir anahtar semboldür ve diğer bir takım verilerle ilişkilendirilmiştir. Aynı zamanda *harita* değişkenimiz de bir ilişkilendirme listesidir burdaki üç anahtar ise oturma-odasi, bahce ve catikati. Dünyamızı ve içindeki nesneleri tanımladığımıza göre geriye kalan tek şey oyuncunun nerede olduğunu tanımlamaktır: (setf *yer* 'oturma-odasi) Şimdi oyun komutları yapmaya başlayalım!

8 Oyun Dünyamızda Etrafa Bakınmak Sahip olmak isteyeceğimiz ilk komut bize bulunduğumuz yeri söyleyecek olan komuttur. Peki bir fonksiyonun dünyadaki bir yeri tanımlamak için neye ihtiyacı olabilir? Tanımlamasını istediğimiz yerin neresi olduğunu bilmek ister ve bir haritaya bakabilmek ve o haritada bu yeri bulabilmek ister. İşte tam olarak bunu yapan fonksiyonumuz: (defun yer-tarif-et (yer harita) (second (assoc yer harita))) Tahmin edebileceğiniz gibi defun kelimesi bir fonksiyon tanımladığımız anlamına geliyor. Fonksiyonun adı yer-tarifet ve iki parametre alır: bir yer ve bir harita. Bu değişkenlerin iki yıldız arasında olmamasından onların yerel olduklarını anlıyoruz yani global *yer* ve *harita* değişkenlerinden farklıdırlar. Lisp'teki fonksiyonların diğer programlama dillerindekilerden çok matematiksel fonksiyonlara benzediğine dikkatinizi çekmek isterim: Tıpkı matematikteki gibi bu fonksiyon da kullancıya okuması için bir şeyler basmaz ya da bir mesaj kutusu açmaz: Tek yaptığı tanımı içeren fonksiyonun sonucuna göre bir değer döndürmektir. Bulunduğumuz yerin oturma-odasi olduğunu düşünelim (ki gerçekten de öyle..)

9 Burası için bir tanım bulmak için öncelikle haritadan oturmaodasi'nı gösteren noktayı bulması gerekiyor. İşte bunu assoc komutu yapıyor ve bize oturma-odasi'nı tarif eden veriyi dönüyor. Sonra second komutu listedeki ikinci nesneyi yani oturma-odasi'nın tanımını siler (Eğer yarattığımız *harita* değişkenine bakarsanız, oturma-odasi'ni tanımlayan yazı parçacığı, oturma-odasi ile ilgili bütün veriyi toplayan listenin ikinci nesnesi olduğunu görürsünüz.) Şimdi Lisp prompt'umuzu kullanarak fonksiyonumuzu deneyelim- Kılavuzumuz boyunca olduğu gibi gene bu font ve renkte olan yazıları Lisp komut satırına yapıştırın: (yer-tarif-et 'oturma-odasi *harita*) ==> ( BÜYÜCÜNÜN EVINDEKI BIR OTURMA ODASINDASINIZ. KANEPEDE HORUL HORUL UYUYAN BIR BÜYÜCÜ VAR. Mükemmel! Tam istediğimiz gibi.. oturma-odasi'nin önüne koyduğumuz kesmeye dikkatinizi çekmek isterim, ne de olsa bu sembol yeri adlandıran veri (yani bunu Veri Kipi'nde okumak istiyoruz), ancak *harita* sembolünün önüne bir kesme koymadik, çünkü bu durumda isteğimiz derleyicinin

10 *harita* değişkeninin sakladığı verilere ulaşması (yani derleyicinin Kod Kipi'nde olmasını ve *harita* kelimesine sadece ham veri olarak bakmamasını istiyoruz.) Pratik Programlama Stili Belki yer-tarif-et fonksiyonumuzun pek çok değişik yönden bayağı kaba olduğunu fark ettiniz. Öncelikle nden yer ve harita değişkenlerini parametre olarak alıyoruz da, direkt olarak global değişkenleri okumuyoruz? Bunun sebebi Lispçilerin genellikle Pratik Programlama Stili'nde yazmayı sevmeleridir (daha açık olmak gerekirse bu- "prosedürel programlama" ya da- "yapısal programlama" ile tamamen alakasızdır..). Bu stilde amaç şu kuralları daima izleyen fonksiyonlar yazmaktır: 1. Sadece fonsiyona verilen ya da fonksiyon tarafından yaratılmış değişkenleri okur. (Yani hiç bir global değişken okunmaz.) 2. Asla atanmış bir değişkenin değeri değiştirilmez. (Yani değişkenleri arttırmak yada benzer saçmalıklar yok.) 3. Asla dış dünya ile etkileşime girmez, sonuç değerini döndürmek hariç. (Yani dosyalara yazma, kullanıcıya mesaj yazma yok.) Belki de bu katı kısıtlamalarla gerçekten işe yarayan bir şeyler yapan bir kod yazıp yazamayacağınızı merak ediyorsunuzdur... Kim bu kuralları izleme zahmetine katlanır ki? Çok önemli bir sebep: Bu stilde kod yazmak programınıza ilişkisel şeffaflık verir: Bu demek oluyor ki, verilen bir kod parçası aynı parametrelerle çağırıldığında, her zaman aynı değeri döner ve her ne zaman çağrılırsa çağrılsın hep aynı şeyi yapar- Bu programlama hatalarını azaltır ve ayrıca pek çok durumda programcının üretkenliğini arttırdığına inanılır. Elbette her zaman için fonksiyonel stilde olmayan fonksiyonlar ya da kullanıcı veya dış dünya ile iletişim kuramayacağınız durumlar olacaktır. Bu klavuzda bundan sonra karşılaşacağınız çoğu fonksiyon bu kuralları izlemeyecek. yer-tarif-et fonksiyonumuzla ilgili bir diğer poblem ise bize

11 o yerden başka yerlere doğru olan yolları söylememesi. Bu yolları bize tarif eden bir fonksiyon yazalım: (defun yol-tarif-et (yol) `(,(first yol) ile,(second yol) arasinda bir yol var.)) Pekala, bu fonksiyon bayağı garip görünüyor: Hatta bir fonksiyondan çok bir veri parçasını andırıyor. Önce deneyelim, yaptığını nasıl yaptığını sonra anlarız: (yol-tarif-et '(bati kapi bahce)) ==> (BATI ILE KAPI ARASINDA BIR YOL VAR.) Artık her şey açık: Bu fonksiyon yolu tarif eden bir liste alır (tıpkı *harita* değişkenimizin içinde olan gibi) ve ondan güzel bir cümle çıkarır. Şimdi fonksiyona tekrar bakarsak fonksiyonun yarattığı veriye çok benzediğini göreceksiniz: Kısaca yoldan ilk ve ikinci cisimleri kesip belirlenen cümleye çevirir. Bunu nasıl yapar? Ters-kesme kullanarak! Daha önce de derleyicimizi Kod Kipi'nden Veri Kipi'ne döndürmek için kesme kullandığımızı unutmayın- Terskesme kullanarak sadece dönmekle kalmaz ayrıca Kod Kipi'ne virgül ile geri de dönebiliriz: Bu- œters-kesme" tekniği Lisp'in muhteşem bir özelliği- bize yarattığı veri gibi gözüken kod yazmamıza izin veriyor. Bu çoğunlukla fonksiyonel stilde yazılan kodla olan bir şey: fonksiyonlarımızı ürettikleri veriye benzer şekilde yarattığımızda kodumuzu daha kolay anlaşılır yaparız ve aynı zamanda uzun ömürlü olmasını sağlar. Veri değişmediği sürece, fonksiyonlar veriyi sıkı bir şekilde takip ettiğinden, onların refaktörize edilmesi ya da değiştirilmesi muhtemelen gerekmeyecektir. Böyle bir fonkiyonu VB ya da C'de nasıl yazardınız bir düşünün: Büyük olasılıkla yolu parçalara bölerdiniz sonra da yazı parçacıklarını tekrar birbirine eklerdiniz- Yaratılan veriye hiç benzemeyen ve düşük ihtimalle uzun ömürlü olacak, daha rastgele bir süreç. Artık bir yol tanımlayabiliriz, ancak oynumuzdaki bir yer birden çok yola sahip olabilir. Haydi yollari-tarif-et isimli bir fonksiyon yaratalım: (defun yollari-tarif-et (yer harita) (apply #'append (mapcar #'yol-tarif-et (cddr (assoc yer harita))))) Bu fonksiyon, fonksiyonel programlama tekniğini kullanmakta: Yüksek Düzey Fonksiyonlar'ı kullanmak- Yani

12 apply ve mapcar fonksiyonları diğer fonksiyonları parametre olarak alıyor böylece onları kendileri çağırıyorlar- Bir fonksiyonu aktarmak için, fonksiyonun adından önce #' koymanız gerekir. cddr komutu listenin ilk iki elemanını kesip atar (böylece geriye sadece yol verisi kalır). mapcar kısaca başka bir fonksiyonu listedeki her nesneye uygular, temel olarak yaptığı bütün yolları yol-tarif-et fonksiyonu ile güzel açıklamalara dönüştürür. "apply #'append" ise sadece parantezleri temizler ve çok önemli değildir. Haydi bu yeni fonksiyonu deneyelim: (yollari-tarif-et 'oturma-odasi *harita*) ==> (BATI ILE KAPI ARASINDA BIR YOL VAR. USTKAT ILE MERDIVEN ARASINDA BIR YOL VAR.) Çok güzel! Hala tanımlamamız gereken bir şey var: bulunduğumuz yerin zemininde herhangi bir nesnenin olup olmadığı, varsa ne oldukları. Önce verilen yerde herhangi bir nesne var mı bunu söyleyen bir yardımcı fonksiyon yazalım: (defun is-at (nesne yer nesne-yeri) (eq (second (assoc nesne nesne-yeri)) yer))...eq fonksiyonu bize nesne-yeri listesindeki sembolün şu anki yer olup olmadığını söyler. Haydi bunu deneyelim: (is-at 'viski-sisesi 'oturma-odasi *nesne-yerleri*)

13 ==> T t sembolü (ya da nil hariç bütün değerler) viski-sisesi'nin oturma-odasi'nda var olduğu anlamına gelir. Şimdi bu fonksiyonu yeri tanımlamak için kullanalım: (defun zemin-tarif-et (yer nesneler nesne-yeri) (apply #'append (mapcar (lambda (x) `(zeminde bir,x görüyorsunuz.)) (remove-if-not (lambda (x) (is-at x yer nesne-yeri)) nesneler)))) Bu fonksiyonda yeni bir kaç şey var: Öncelikle, isimsiz fonksiyonlara sahip (lambda bunun için sadece süslü bir isim). Bu ilk lambda formu, yardımcı bir fonksiyon tanımlamakla aynı (defun fasafiso (x) `(zeminde bir,x görüyorsunuz.)) ve sonra #'fasafiso'yu mapcar fonksiyonuna gönderir. remove-if-not fonksiyonu listeyi mapcar'a güzel cümleler kurmak üzere göndermeden önce içinden o an ki yerde olmayan bütün nesneleri çıkarır. Şimdi bu yeni fonksiyonu deneyelim: (zemin-tarif-et 'oturma-odasi *nesneler* *nesne-yerleri*) ==> (ZEMINDE BIR VISKI-SISESI GÖRÜYORSUNUZ. ZEMINDE BIR KOVA GÖRÜYORSUNUZ. ) Şimdi bütün bu tanımlayıcı fonksiyonları tek ve kolay bir BAK fonksiyonu ile bağlayabiliriz, bu fonksiyon global değişkenleri kullanarak (yani Fonksiyonel Stil'de olmadan) tanımlayıcı fonksiyonları besler ve her şeyi tanımlar: (defun bak () (append (yer-tarif-et *yer* *harita*) (yollari-tarif-et *yer* *harita*) (zemin-tarif-et *yer* *nesneler* *nesne-yerleri*)))

14 Haydi deneyelim: (bak) ==> ( BÜYÜCÜNÜN EVINDEKI BIR OTURMA ODASINDASINIZ. KANEPEDE HORUL HORUL UYUYAN BIR BÜYÜCÜ VAR. BATI ILE KAPI ARASINDA BIR YOL VAR. USTKAT ILE MERDIVEN ARASINDA BIR YOL VAR. ZEMINDE BIR VISKI-SISESI GÖRÜYORSUNUZ. ZEMINDE BIR KOVA GÖRÜYORSUNUZ. ) Çok şık! Oyun Dünyamızda Yürümek Artık dünyamızı görebildiğimize göre artık içinde yürüyebilmemizi sağlayacak kodu yazabiliriz. bir-yöndeyürü fonksiyonu (fonksiyonel stil'de değil) bir yön seçer ve o yönde yürümemizi sağlar: (defun bir-yönde-yürü (yön) (let ((sonraki (assoc yön (cddr (assoc *yer* *harita*))))) (cond (sonraki (setf *yer* (third sonraki)) (bak)) (t '(bu yönde gidemezsiniz.))))) let özel komutu bize sonraki yerel değişkenini yaratmamıza izin verir ve buna oyuncunun yürümek istediği yöne ait yol tanımını atarız- cddr ise sadece ilk elemanı listeden kesip alır. Eğer kullanıcı sahte bir yön yazarsa sonraki artık nil olur. cond komutu ise Lisp'te bir dizi if-then komutu gibidir: cond içindeki her satırın kontrol etmesi gereken bir değer ve yapması gereken bir görev vardır. Bu durumda, eğer sonraki yer nil değil ise oyuncunun yerini yol tanımındaki üçüncü elemana setf'leyecektir, ki bu da yeni yönü anlatan sembolü tutar, ve sonra kullanıcıya yeni yerin nasıl göründüğünü söyler. Eğer sonraki yer nilise o satırı gerçeklestiremeyip bir sonraki satıra gecer ve kullanıcıyı da uyarır. Haydi bunu deneyelim: (bir-yönde-yürü 'bati) ==> ( GÜZEL BIR BAHCEDESINIZ. ÖNÜNÜZDE BIR KUYU VAR. DOGU ILE KAPI ARASINDA BIR YOL VAR. ZEMINDE BIR KURBAGA GÖRÜYORSUNUZ. ZEMINDE BIR ZINCIR GÖRÜYORSUNUZ. ) Tanımlama fonksiyonlarımızı, oyuncumuza yazması kolay, bir bak komutu ile basitlestirmiştik. Benzer bir şekilde biryönde-yürü komutumuza da oyuncumuzun yazması gereken sinir bozucu işaretlemelerden arındıracak bir ayarlama yaparsak hoş olur. Ancak öğrendik ki, derleyici bir formu

15 Kod Kipi'nde okumaya başlarsa bütün parametrelerini de, bir kesme işareti aksini söylemedikçe Kod Kipi'nde okur. Derleyiciye bati'nin sadece bir parça veri olduğunu kesme işareti kullanmadan bir şekilde söyleyemez miyiz? TILSIM YARATMAK Şimdi Lisp'in inanılmaz güçlü bir özelliğini öğreneceğiz: TILSIM yaratmak! SPEL (ki biz tilsim olarak isimlendirdik), "Semantic Program Enhancement Logic" yani "Anlamlandırılmış Program Geliştirme Mantığı"nın kısaltmasıdır ve kendi bilgisayar dünyamızın kodunda yeni bir davranış stili yaratmamıza olanak sağlayarak Lisp dilini temel seviyede değiştirip ihtiyaçarımız doğrultusunda davranışlarını ayarlayabilmemizi sağlar- Lisp'in büyü gibi olan kısmı budur. TILSIM'ları kullanıma açmak için öncelikle Lisp derleyicimizde TILSIM'ları aktif hale getirmemiz gerekir (Bu satır için endişe etmeyin- ileri seviye Lispçiler buraya tıklamalı.) (defmacro deftilsim (&rest geriye-kalanlar) Artık kullanıma açıldıklarına göre ilk tilsim'ımızı yaratalım, adı da yürü olsun: (deftilsim yürü (yön) `(bir-yönde-yürü ',yön)) Bu kodun yaptığı şey, derleyiciye yürü kelimesinin gerçekte yürü kelimesi olmadığını ve aslında onun bir-yönde-yürü demek olduğunu ve yön'ün önünde aslında -biz görmesek debir kesme işareti olduğunu söylemek. Esasen kodumuz derlenmeden önce onu başka bir şeye çevirecek olan bazı özel kodları programımız ve derleyici arasında bir yerlere sokuşturabiliriz.

16 Bu fonksiyonun daha önce yazdığımız yol-tarif-et koduna ne kadar çok benzediğine dikkat edin: Lisp'te birbirine neredeyse eş derecede benzeyen sadece kod ve veri değildir, kod ve derleyiciye özel komutlar (TILSIMlar) da benzeşir- Gayet tutarlı ve net bir tasarım! Haydi yeni tilsim'ımızı deneyelim: (yürü dogu) ==> ( BÜYÜCÜNÜN EVINDEKI BIR OTURMA ODASINDASINIZ. KANEPEDE HORUL HORUL UYUYAN BIR BÜYÜCÜ VAR. BATI ILE KAPI ARASINDA BIR YOL VAR. USTKAT ILE MERDIVEN ARASINDA BIR YOL VAR. ZEMINDE BIR VISKI-SISESI GÖRÜYORSUNUZ. ZEMINDE BIR KOVA GÖRÜYORSUNUZ. ) Çok daha iyi! Şimdi dünyamızda nesneleri kaldırmamızı saplayacak komutu yaratacağız: (defun nesneyi-al (nesne) (cond ((is-at nesne *yer* *nesne-yerleri*) (push (list nesne 'body) *nesneyerleri*) `(simdi bir,nesne tasiyorsunuz)) (t '(onu alamazsiniz.)))) Bu fonksiyon nesnenin gerçekten de o an ki yerimizin zemininde olup olmadığına bakar- eğer öyleyse yeni yeri (kullanıcının bedenini) listeye iter (itmek burda listeye yeni bir eleman eklemek manasındadır, bunu öyle yapar ki assoc komutu bunu görür ve bir önceki yeri gizler.) ve bize başarıp başaramadığını söyleyen bir cümle döndürür. Şimdi bu komutu daha kolay kullanmamızı sağlayacak bir başka TILSIM yaratalım:

17 (deftilsim al (nesne) `(nesneyi-al ',nesne)) Şimdi yeni TILSIMımızı deneyelim: (al viski-sisesi) ==> (SIMDI BIR VISKI-SISESI TASIYORSUNUZ) Şimdi bir kaç işe yarar komut daha ekleyelim- İlk önce taşıdığımız nesneleri listeleyen bir komut: (defun envanter () (remove-if-not (lambda (x) (is-at x 'body *nesneyerleri*)) *nesneler*)) Şimdiyse belli bir nesneye sahip olup olmadığımızı söyleyecek bir komut: (defun sahip (nesne) (member nesne (envanter))) Oynumuzda Özel Oyun Eylemleri Yaratma Artık yapmamız gereken tek bir şey kaldı ve sonra oynumuz tamamlanmış olacak: Oynumuza, oyuncunun yapmadan oyunu kazanamayacağı bazı özel oyun eylemlerini eklemek. İlk komut oyuncunun çatı katındaki zinciri kovaya kaynak yapmasını sağlayacak: (setf *zincir-kaynak-yapildi* nil) (defun kaynak-yap (ozne nesne) (cond ((and (eq *yer* 'cati-kati) (eq ozne 'zincir) (eq nesne 'kova) (not *zincir-kaynak-yapildi*)) (setf *zincir-kaynak-yapildi* 't) '(zincir güvenli sekilde kovaya kaynak yapildi.)) (t '(kaynak eylemini gerceklestiremem.)))) Şimdi ilk olarak, bu eylemi yapıp yapmadığımızı söylememize yarayan yeni bir global değişken yarattık. Sonra da kaynak yapmak için bütün şartların uygun olduğundan emin olmamızı ve kaynak yapmamızı sağlayan bir kaynak-yap fonksiyonu oluşturduk.

18 Haydi yeni komutumuzu deneyelim: (kaynak-yap 'zincir 'kova) ==> (KAYNAK EYLEMINI GERCEKLESTIREMEM.) Eyvaah.. bizim kovamız ya da zincirimiz yok, değil mi?...ve ortalıkta bir kaynak makinası da yok... eh peki.. Şimdi zincir ve kovayı kuyu'ya daldıracak bir komut yaratalım: (setf *kova-dolu* nil) (defun daldir (ozne nesne) (cond ((and (eq *yer* 'bahce) (eq ozne 'kova) (eq nesne 'kuyu) (sahip 'kova) *zincir-kaynak-yapildi*) (setf *kova-dolu* 't) '(kova simdi su dolu)) (t '(bu sekilde daldiramazsiniz.)))) Eğer dikkat ettiyseniz bu komut kaynak-yap komutuna fazlasıyla benzemektedir... Her iki komut da yer, özne ve nesneyi kontrol etmeye ihtiyaç duyuyor- Ancak onların benzerliklerini tek bir fonksiyona toplamamıza izin

19 vermeyecek kadar farklılıkları var.. Bu çok kötü......ancak bu Lisp olduğu için biz sadece fonksiyon yazmanın ötesine geçebilir ve tilsim yaratabiliriz! Haydi şu TILSIMı yaratalım: (deftilsim oyun-eylemi (komut ozn nsn mekan &rest geriye-kalanlar) `(deftilsim,komut (ozne nesne) `(cond ((and (eq *yer* ',',mekan) (eq ',ozne ',',ozn) (eq ',nesne ',',nsn) (sahip (t '(kusura bakma,',komut eylemini gerceklestiremem.))))) bu TILSIMın ne kadar gülünç bir şekilde karmaşık olduğunu fark ettiniz mi? - Daha çok garip kesme işaretleri, ters-kesme işaretleri, virgüller ve bir listeye sokabileceğiniz başka acaip sembollere sahip. Dahası bu bir başka TILSIM yaratabilen bir TILSIM! Daha ileri düzey Lisp programcıları bile bu kadar dev bir şey yaratabilmek için üzerinde düşünmeye ihtiyaç duyarlar (ve aslına bakarsanız onlar bu TILSIMı zerafetten yoksun bulup, bazı adımlar atarak onu daha iyi huylu yapmaya çalışacaklardır, ki biz bununla burda ilgilenmeyeceğiz..) Bu TILSIMın amacı sizlere bu TILSIMların ne kadar bilmiş ve becerikli olabileceklerini göstermekti. Hem çirkin olması, onu bir kere yazıp yüzlerce komut yaratmak için kullandıktan sonra çok da önemli değil. Şimdi yeni TILSIMımızı çirkin kaynak-yap komutunu değiştirmek için kullanalım:

20 (oyun-eylemi kaynak-yap zincir kova cati-kati (cond ((and (sahip 'kova) (setf *zincir-kaynak-yapildi* 't)) '(zincir güvenli sekilde kovaya kaynak yapildi.)) (t '(elinizde bir kova yok.)))) Bakın artık bu komutu anlamak ne kadar da kolaylaştı- oyuneylemi TILSIMı fazlalıklardan bizi kurtararak tam olarak söylemek istediğimizi yazmamıza izin veriyor- Sanki sadece oyun komutları için kendi bilgisayar dilimizi yarattık. TILSIMlar ile kendi sözde-dilinizi yaratmanıza Alana Özel Dil Programlama (DSLP - Domain Specific Language Programming) ismi verilir, bu en güçlü ve zarif programlama tekniklerinden biridir. (kaynak-yap zincir kova) ==> (ELINIZDE BIR ZINCIR YOK.) hala daha kaynak yapmak için uygun durumda değiliz ancak komutumuz işini yapıyor! Şimdi daldir komutunu da yeniden yazalım: (oyun-eylemi daldir kova kuyu bahce (cond (*zincir-kaynak-yapildi* (setf *kova-dolu* 't) '(kova simdi su dolu)) (t '(su seviyesi yetisemeyeceginiz kadar asagida.)))) kaynak-yap komutunun nesneye sahip olup olmadığımızı kontrol ettiğini ancak daldi komutunun o adımı atladığına dikkat edin -yeni oyun-eylemi TILSIMı kodu yazmayı ve anlamayı kolaylaştırıyor.

21 Ve son kodumuz, suyu büyücünün üzerine sallamak için: (oyun-eylemi salla kova büyücü oturma-odasi (cond ((not *kova-dolu*) '(kovada bir sey yok.)) ((sahip 'kurbaga) '(büyücü uyanir ve kurbagisini caldiginizi görür. o kadar cok hayal kirikligina ugrar ki sizi büyülü dünyadan men eder. kaybettiniz! oyun bitti.)) (t '(büyücü uyanir ve size hosgeldin der nazikce. size büyülü düsükkarbonatli kurabiye verir. kazandiniz. oyun bitti.))))

22 Tam anlamıyla bitmiş metin tabanlı bir macera oyunu yazdınız! Oyunun tam bir dökümü için BURAYA tıklayın. Lisp komut satırınıza tek bir adımda kopyalayıp yapıştırabileceğiniz kaynak kodu için BURAYA tıklayın. Bu klavuzu mümkün olduğu kadar basit tutmak için Lisp'in nasıl çalıştığıyla ilgili pek çok ayrıntı gizlenmiş ya da şöylece üzerinden geçilmiştir, o yüzden şimdi onlara bir bakalım...

Microsoft Small Basic. Programlamaya Giriş

Microsoft Small Basic. Programlamaya Giriş Microsoft Small Basic Programlamaya Giriş Bölüm 1 Giriş Small Basic ve Programlama Bilgisayar Programlaması, programlama dilleri kullanılarak, bilgisayar yazılımlarının oluşturulması süreci olarak tanımlanır.

Detaylı

Python Kılavuzu. Sürüm 2.x. Fırat Özgül

Python Kılavuzu. Sürüm 2.x. Fırat Özgül Python Kılavuzu Sürüm 2.x Fırat Özgül 01/04/2013 İÇİNDEKİLER 1 Temel Bilgiler 2 1.1 Python Hakknda.................................... 2 1.2 Python Nasl Okunur?................................. 3 1.3

Detaylı

JAVA Eğitim Notları JAVA ile Programlama Giriş Bu eğitimde iyi bir java programcısı olmak için gerekli olan tüm bilgileri yoğun uygulamalar çerçevesinde inceleyeceğiz. Bu bilgileri öğrenirken aslında bilgisayar

Detaylı

Access 2000, bütün Windows 95/98 programları gibi çeşikli yollarla başlatılabilir.

Access 2000, bütün Windows 95/98 programları gibi çeşikli yollarla başlatılabilir. Eğer bana bilgisayar kullanımını haklı gösterecek tek bir şey şey derseniz, hemen Veritabanı derim. Veri-işlem. Ve ister telefon defterinizi oluşturun, ister firmanızın demirbaş envanterini tutun, Microsoft

Detaylı

jquery Tercüme: Editör: Yiğit Ot Kaynak: http://www.wowebook.info/book/jquery-novice-to-ninja/

jquery Tercüme: Editör: Yiğit Ot Kaynak: http://www.wowebook.info/book/jquery-novice-to-ninja/ jquery Tercüme: Merve KARADAYI Burcu SAYİN Editör: Yiğit Ot Kaynak: http://www.wowebook.info/book/jquery-novice-to-ninja/ 1 BÖLÜM 1: GİRİŞ Not: Buradaki örneklerin kodlarına http://www.sitepoint.com/books/jquery1/code.php?

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AÇIK KAYNAK KODLA TEMEL UYGULAMALAR 482BK0135 Ankara, 2012 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında

Detaylı

Bunlara PHP komut ayracı denir; birinci türü uzun veya standart ayraç sayılır; ikincisine ike "kısa ayraç" denir.

Bunlara PHP komut ayracı denir; birinci türü uzun veya standart ayraç sayılır; ikincisine ike kısa ayraç denir. PHP Dili PHP yorumlayıcısı, bu "programı" çalıştırabilmek için dosyanın içinde PHP komutlarını arar. PHP komutları birinci bölümde gördüğümüz gibi iki şekilde yazılabilir: 1.

Detaylı

http://alikoker.name.tr VBScript'e Giriş

http://alikoker.name.tr VBScript'e Giriş VBScript'e Giriş 1 Bu kitapçıktaki örneklerimizi VBScript diliyle yazacağımıza göre, önce hızlı bir VBScript kursu görsek iyi olur. Visual Basic dilini biliyorsanız, VBScript biliyorsunuz sayılır. VBScript,

Detaylı

ADOBE DREAMWEAVER CS4 Kullanıcı El Kitabı

ADOBE DREAMWEAVER CS4 Kullanıcı El Kitabı ADOBE DREAMWEAVER CS4 Kullanıcı El Kitabı ADOBE DREAMWEAVER CS4 Kullanıcı El Kitabı İÇİNDEKİLER Dreamweaver Temelleri İçerik Eklemek Stil Sayfaları Oluşturmak Bağlarla Çalışmak Resimlerle Çalışmak Tablolarla

Detaylı

A-PDF Split DEMO : Purchase from www.a-pdf.com to remove the watermark. Flash İçeriğini

A-PDF Split DEMO : Purchase from www.a-pdf.com to remove the watermark. Flash İçeriğini A-PDF Split DEMO : Purchase from www.a-pdf.com to remove the watermark Flash İçeriğini 10 Yüklemek ve Optimize Etmek Parçaları birleştirmeye başlamanın zamanı geldi. Kitapta şu ana kadar, Tech Bookstore

Detaylı

BİLGİSAYAR KULLANIMI II DERS NOTU

BİLGİSAYAR KULLANIMI II DERS NOTU BİLGİSAYAR KULLANIMI II DERS NOTU B2K03: Veritabanı Programlama FileMaker Pro VERİTABANI Veritabanı (DB-Dbase-Datasbase), mevcut durumu göstermeye yönelik enformasyon üretmek için düzenlenmiş veri yığınıdır.

Detaylı

Office 2010 için çok özel ipuçları DOLU DOLU TAM 112 SAYFA! Türkçe sürüm. Yeni Microsoft Office i tüm detaylarıyla öğrenin! KİTAP

Office 2010 için çok özel ipuçları DOLU DOLU TAM 112 SAYFA! Türkçe sürüm. Yeni Microsoft Office i tüm detaylarıyla öğrenin! KİTAP Office 2010 için çok özel ipuçları KİTAP DOLU DOLU TAM 112 SAYFA! Türkçe sürüm Yeni Microsoft Office i tüm detaylarıyla öğrenin! R Word 2010 R Excel 2010 R PowerPoint 2010 R OneNote 2010 R Outlook 2010

Detaylı

BİLGİSAYAR KULLANIMI II DERS NOTU

BİLGİSAYAR KULLANIMI II DERS NOTU BİLGİSAYAR KULLANIMI II DERS NOTU B2K01: Microsoft Excel'e Giriş HESAP TABLOSU PROGRAMLARI 1 EXCEL İN TARİHİ 1 EXCEL KULLANIMI 2 SEÇME İŞLEMLERİ 3 GİRİŞ SEKMESİ 4 Giriş Sekmesi: Pano grubu 4 EGZERSİZ 4

Detaylı

Pamukkale Üniversitesi. Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü. Access2000 e. Başlama Kılavuzu. Yrd. Doç. Dr. E.

Pamukkale Üniversitesi. Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü. Access2000 e. Başlama Kılavuzu. Yrd. Doç. Dr. E. Pamukkale Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Access2000 e Başlama Kılavuzu Yrd. Doç. Dr. E. Şahin Çonkur İçindekiler 1. Giriş... 1 2. Access i Çalıştırmak... 2 2.1. Varolan

Detaylı

PDF Created with deskpdf PDF Writer - Trial :: http://www.docudesk.com

PDF Created with deskpdf PDF Writer - Trial :: http://www.docudesk.com Her Yönüyle ilk C# Programımız C# dili ortaya çıkalı daha hiç birşey yapmayan varsa ya da birşeyler yapıp da ne yaptığından emin olmayan varsa işte bu yazı tam size göre. Bu yazımızda klasik Merhaba Dünya

Detaylı

Ramazan ayı nedeniyle dergimizi biraz geç yayına veriyoruz. Malumunuzdur ramazanda bir koşuşturma mevcuttu. Fakat ipleri koparmadık.

Ramazan ayı nedeniyle dergimizi biraz geç yayına veriyoruz. Malumunuzdur ramazanda bir koşuşturma mevcuttu. Fakat ipleri koparmadık. Hayat için kısa, bir derginin yeni sayısının gün yüzüne kavuşması için uzun sayılabilecek bir aradan sonra buradayız yine. Ama önemli olan her ay yeni bir sayıyla buluşmaktan çok, anlamlı bir sayıyla karşınıza

Detaylı

12. HAFTA TBT182. Temel Bilgisayar Bilimleri. Öğr. Gör. E. Ekmel SULAK. ekmelsulak@karabuk.edu.tr

12. HAFTA TBT182. Temel Bilgisayar Bilimleri. Öğr. Gör. E. Ekmel SULAK. ekmelsulak@karabuk.edu.tr 12. HAFTA TBT182 Öğr. Gör. E. Ekmel SULAK ekmelsulak@karabuk.edu.tr Karabük Üniversitesi Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi 2 İçindekiler 12.1 Forumlar... 3 12.1.1. Tanım... 3 12.1.2. Üyelik

Detaylı

qmail 1.0 ın Üzerinden Geçen 10 Yılın Ardından Güvenlik Konusunda Bazı Düşünceler*

qmail 1.0 ın Üzerinden Geçen 10 Yılın Ardından Güvenlik Konusunda Bazı Düşünceler* qmail 1.0 ın Üzerinden Geçen 10 Yılın Ardından Güvenlik Konusunda Bazı Düşünceler* Metin KAYA EnderUNIX Üyesi Endersys Yazılım Mühendisi metin at enderunix.org metin.kaya at endersys.com.tr http://www.enderunix.org

Detaylı

Form Đşlemleri PHP-1 1

Form Đşlemleri PHP-1 1 Form Đşlemleri PHP yi dinamik sayfa hazırlama işlemlerinin bütünü olarak düşünürsek, formlar için de bu bütünün kalbi diyebiliriz. Dinamik içeriğe sahip bir site hazırlamanın ilk adımı, kullanıcı katılımını

Detaylı

Resmi Kullanıcı Kılavuzu. Linux Mint 16. Mate Sürümü

Resmi Kullanıcı Kılavuzu. Linux Mint 16. Mate Sürümü www.linuxmint.org.tr Resmi Kullanıcı Kılavuzu Linux Mint 16 Mate Sürümü TÜRKÇE TERCÜME : BAKİ ALPERTÜRK, YUSUF BOLU, İREM HARMANCI KILAVUZ TASARIMI : EREN KOVANCI, YUSUF BOLU, ERDAL DEMİRAY HATA DÜZELTİMİ

Detaylı

EXCEL DERSLERĐ. Şekil 2

EXCEL DERSLERĐ. Şekil 2 EXCEL DERSLERĐ 1-Hücreleri Birbirine Bağlamak a) Đki hücreyi bağlamak: Excelde iki hücreyi birbirine bağlamak için =bağlanacak hücre adı şeklinde düzenleme yapılır. ÖRNEK1: Aşağıdaki örnekte C2 hücresi

Detaylı

ASP YE GİRİŞ...1 STATİK SAYFA NEDİR?... 1 DİNAMİK SAYFA NEDİR?...

ASP YE GİRİŞ...1 STATİK SAYFA NEDİR?... 1 DİNAMİK SAYFA NEDİR?... İÇİNDEKİLER ASP YE GİRİŞ...1 STATİK SAYFA NEDİR?... 1 DİNAMİK SAYFA NEDİR?... 1 ASP SAYFALARININ ÇALIŞMA İLKESİ... 2 ASP'NİN DİLİ... 3 YAZILIM KURALLARI... 3 DEĞİŞKENLER... 4 Dizi Değişkenleri... 4 REDIM

Detaylı

Önsöz... 4. ASP ye Giriş... 8. Kişisel Web Server Kuralım... 8. PWS Kurulurken Hata Verirse... 9 Bir Örnek Yapalım... 10

Önsöz... 4. ASP ye Giriş... 8. Kişisel Web Server Kuralım... 8. PWS Kurulurken Hata Verirse... 9 Bir Örnek Yapalım... 10 ASP/KİTAP 1 Önsöz... 4 ASP ye Giriş... 8 Kişisel Web Server Kuralım... 8 PWS Kurulurken Hata Verirse... 9 Bir Örnek Yapalım... 10 Internet te ASP... 10 ODBC İşliyor Mu?... 14 ASP nin Unsurları... 14 ASP

Detaylı

Adobe Dreamweaver CS3

Adobe Dreamweaver CS3 Ders Notları Adobe Dreamweaver CS3 Bölüm 1 Genel Bilgiler Giriş Dreamweaver CS3, Web sitelerinin oluşturulmasını, yönetilmesini, bakımının ve devamlılığını sağlanmasını mümkün kılmak için güçlü görsel

Detaylı

www.eticaretokulu.com

www.eticaretokulu.com www.eticaretokulu.com ARAMA MOTORU TAKTİKLERİ Web Sitenizi Zirveye Çıkartmanın Sırları Oğuz Koç 2003 İnternet Pazarlama Merkezi A.Ş. Eserin her türlü yayın hakları saklıdır. Yazılı izin alınmadan, kısmen

Detaylı

http://alikoker.name.tr

http://alikoker.name.tr ASP/KİTAP 1 Önsöz... 4 ASP ye Giriş... 10 Kişisel Web Server Kuralım... 11 PWS Kurulurken Hata Verirse... 12 Bir Örnek Yapalım... 14 Internet te ASP... 15 ODBC İşliyor Mu?... 20 ASP nin Unsurları... 21

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AÇIK KAYNAK KODLA FORM İŞLEMLERİ VE OTURUM YÖNETİMİ 482BK0133 Ankara, 2012 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim

Detaylı

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

10 DERSTE FRONTPAGE SİTESİ

10 DERSTE FRONTPAGE SİTESİ 10 DERSTE FRONTPAGE SİTESİ ÖNSÖZ...3 DERS 1: SİTENİZİ PLANLAYIN...5 WEB SİTESİ NİN AMACI...5 SİTENİN TÜRÜNÜ DOĞRU BELİRLEYİN...7 EŞ-DOST SINIRINI AŞACAK MISINIZ?...7 SİTENİN İSKELETİ...8 Site Planını FrontPage

Detaylı

C Programlama Ders Notları

C Programlama Ders Notları C Programlama Ders Notları Revizyon ve Baskı Bilgisi 21/13.02.2012 13:15:00 İçindekiler İçindekiler... 2 Önsöz... 5 Yaralanılabilecek Diğer Kaynaklar... 5 Program Nedir... 6 Programlama Dili Nedir?...

Detaylı