Propert ten ipuc. lari: A'dan Z'ye Teknik Terimler. KENDİN YAP Sözlüğü. Nur im

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Propert ten ipuc. lari: A'dan Z'ye Teknik Terimler. KENDİN YAP Sözlüğü. Nur im"

Transkript

1 Propert ten ipuc lari: A'dan Z'ye Teknik Terimler KENDİN YAP Sözlüğü Nur im

2 A Açık zaman Malzemenin uygulanması ile malzemenin kabuk tutması arasındaki zaman dilimi ile ilgili bir ürün özelliğidir (işlenebilirlik süresi açısından önemlidir). Anhidrit şaplar Bu şaplarda, bağlayıcı malzeme olarak, anhidrit kullanılır. Anhidrit şaplar, yüzer vaziyette veya kompozit olarak uygulanır; asla ıslak veya rutubetli hacimlerde kullanılmamalıdır. Üzerlerine herhangi bir şey uygulanmadan önce, yüzeyleri, taşlanmalıdır. Aşır su kullanımı Harç karılırken çok fazla su eklenmesi. Fazla su eklenmesi, malzeme özelliklerinin değişmesine neden olur. Astarlama Örneğin; yapışma kapasitesinin arttırılması, emme kapasitesinin düşürülmesi veya sağlamlaştırmak amacıyla, üzerine fayans döşenecek olan zemine ilk önce bir emülsiyon veya başka bir harcın uygulanması. Astarlar/Aderans köprüleri Örneğin; yapışma kapasitesinin arttırılması, emme kapasitesinin düşürülmesi veya sağlamlaştırmak amacıyla, üzerine fayans döşenecek olan zemine ilk önce bir emülsiyon veya bir harç şerbetinin uygulanması. Astarlar, mutlaka bir duvar kağıdı fırçası, bir fırça veya bir rulo ile sürülmelidir. Ayırıcı tabaka üzerine uygulanan şaplar Bu şap, sabit bir şekilde zemine bağlı olmayıp, ayırıcı folyonun üzerinde bulunur. Asgari kalınlığı, yaklaşık 35 mm dir. B Bağlayıcı malzemeler Agregaları (kum, çakıl) sıkıca birbirine bağlayan alçı, kireç ve çimento. Basınçsız su Bu yükleme durumu, yüzey suyu ve sızıntı suyunda, damlayan bir sıvı şeklinde mevcuttur. Su, yalıtım malzemesinin üzerine, hidrostatik basınç uygulamaz. Biriken su Tuğla duvara dışarıdan hidrostatik basınç uygulayan yeraltı suyu, biriken su veya askıdaki su. Bu basıncın, yeraltı suyu içinde kalan su yalıtımlarında ve kohezyonlu zeminler ve/ veya şevli bölgelerde varsayılması gerekmektedir. Bitüm Bitüm, seçkin hammaddelerin hazırlandığı sırada çeşitli organik maddelerden elde edilen ve viskozite davranışı sıcaklığa göre değişen bir karışımdır. Bitüm emülsiyonu Kaynar su ile iyice karıştırılması ve bitümün suyun içinde damla şeklinde dağılması sonucunda ortaya çıkan bitüm emülsiyonu. Boya pigmentleri Örneğin; renkli dekoratif dış cephe sıvalarının boyanması için kullanılan çok ince, kuru boya tozları. Bu pigmentler, genellikle ışığa ve hava koşullarına dayanıklıdır. Buhar geçirgenliği Yapı malzemelerinin nefes alma aktivitelerini ifade eder.

3 Buttering floating yönetmi Bkz. kombine yöntem Buttering yöntemi İnce yataklı çalışma yöntemi. Bu yöntemde fayans yapıştırıcı, fayanslanacak zemine değil, fayansın arka yüzüne sürülür. Büzülme (rötre) Bir yapı bileşeninin sertleşme sırasındaki kısalmasını ifade eder. C Çatlak köprüleme Zeminde mevcut olan veya sonradan oluşan çatlakların köprülenebilmesi olanağını ifade eder. Çimento şap Çimento şapta, sertleşmeden sorumlu bağlayıcı malzeme, çimentodur. Çimento şaplar hidrolik olarak sertleşir ve tamamen sertleşmeleri için en az 28 gün gereklidir. Döşeme kaplamaları, bu süre dolduktan sonra döşenmelidir. Çizerek pürüzleştirme Çizilerek pürüzleştirilen bir malzeme, yüzey profillendirme veya taşların düzensizliklerinin düzeltilmesi amacıyla uygulanır ve üzerine bir kat daha uygulanmadan önce kurumuş olmalıdır. CO 2 Karbondioksit ( sera gazı ) - karbon içeren yakıtların (kömür, mazot, doğalgaz, odun) yakıldığı sırada ortaya çıkar. Çukur Bodrum dış duvarı ile toprak arasında kalan boşluğu ifade eder. Bu çukur, kalın kaplama yeterli oranda kuruduktan sonra, toprakla doldurulur. D Dekoratif dış cephe sıvaları Tanelerinin granülometrik yapısı sayesinde çeşitli strüktürlerin oluşturulabilmesine izin veren sıvalardır. Bu sıvalar, genellikle renklidir. DIN 4108 Bina inşaatında ısı yalıtımı ile ilgili asgari gerekliliklere dair DIN (Alman Endüstri Standardı). DIN Yapı yalıtımları ile ilgili Alman Standardı. Bu standart, yapı yalıtımlarının nasıl uygulanacağını tarif eder ve ilgili yük durumları ile ilgili olarak yalıtım malzemelerinin nasıl kullanılacağı konularını ele alır. Dispersiyon yapıştırıcı Plastikten elde edilen, kullanıma hazır yapıştırıcılar. Bu yapıştırıcılar, suyunun buharlaşması veya hava ile temas etmesi sonucunda katılaşır. Dona dayanıklı Sertleşmiş vaziyette don etkilerine karşı dayanıklı olma durumu. Donatı Betonda çatlak oluşumunu en aza indirgeyen ve betonun içine yerleştirilen döşeme donatıları veya demir çubuklar.

4 Döşeme Bir binanın, taşıyıcı yatay yapı bileşenlerinin üstünde yer alan tüm kaplamalar. Drenaj levhaları Drenaj levhaları, koruyucu tabaka olarak, kalın kaplamanın üzerine yapıştırılır. Daha sonra çukurlar, toprakla doldurulur. Düşük enerjili ev Dış duvar U değeri 0,3 veya altında olan düşük enerjili ev. Düzeltme süresi Fayans yapıştırıcıların test kriteri: Fayansın konumumun; yapışma özellikleri değişmeksizin düzeltilebileceği zaman dilimi. E Enerji bilançosu yöntemi Isı kayıpları ile ısı kazançlarının karşılaştırılmasını ifade eder. Enerji tasarrufu yönetmeliği EnEV Binalarda kullanılan, enerji tasarruflu ısı yalıtımı ve enerji tasarruflu sistem teknolojilerine dair yönetmelik. F Floating yöntemi Fayans yapıştırıcısının zemine sürüldüğü, ince yatak çalışma yöntemi. G Genleşme derzleri Bkz. oturma derzleri. Granüler alt tabaka Üzerine beton dökülecek bir zeminin tesviye edilmesi amacıyla kullanılan kum veya ince çakıldan oluşan tabaka. H Harç grupları/sıva harcı grupları Harcın dayanımını tanımlarlar. Duvar örgü harçları, harç gruplarında, sıvalar, sıva harcı gruplarında sınıflanmıştır. Hidrolik olarak sertleşen ince yatak harcı Seramik fayans ve karoların döşenmesinde kullanılan kuru harç. Bağlayıcı malzeme olarak, çimento kullanılır. Bu harçlar, su ilave edildikten sonra sertleşir. Homojen Aynı türden, tekdüze anlamına gelir. Bir harç; eğer malzemesi iyice karıştırılmış ve eşit oranlı uygulanabiliyor ise, homojendir. I İnce yataklı çalışma / Kalın yatak yöntemi Günümüzde, fayans döşeme işlerinde kullanılan en yaygın tekniklerden biridir. Yapıştırıcı, zemine veya fayansın arka yüzüne ince bir yatak oluşturacak (2-6 mm arası) şekilde sürülür. Ancak, bu tekniğin uygulanabilmesi için, zeminin tamamen düz olması gerekir. Işığa dayanıklı Işığın etkisiyle rengi solan iyi renk pigmentlerinin iyi bir özelliği.

5 Islak tabaka kalınlığı Yalıtılacak olan yapı bileşeninin üzerine uygulanan kalın tabakanın kalınlığıdır. Belirtilen ıslak tabaka kalınlığı, hiçbir noktada, %100 den daha fazla aşılmamalıdır. K Kabuk tutma Fayans yapıştırıcılarının, tarama ile sertleşme başlangıcı arasındaki süre ile ilgili test kriteri. Bu süre sonunda, taranan tabakanın aderans yeteneği azalır. Malzeme, yüzeyinde kabuk tutmaya başladıktan sonra, üzerine artık fayans koyulmamalıdır. Kalın kaplamalar Bitüm emülsiyonu bazlı, macunsu, mala ile uygulanabilen ve plastik ile modifiye edilmiş bitümlü kalın kaplamalar. Bu kaplamalar, dış su yalıtımı olarak kullanılır ve ilgili yapının suya bakan tarafına uygulanır. Kalın yataklı çalışma / Kalın yatak yöntemi Fayans döşemede uygulanan en eski teknik. Tek tek her fayansa, mm kalınlığında harç sürülür. Örneğin; doğal taş döşenirken. Karıştırma veya hazırlama Malzeme hazırlığı aşamasını ifade eder. Kuru harçlar, işlenmeden önce, topaksız bir karışım elde edilene kadar temiz su ile karıştırılmalıdır. Bu karıştırma işlemi, en iyi şekilde bir karıştırıcı ile gerçekleştirilebilir. Karma suyu İşlenebilecek seviyeye gelene kadar karıştırma amacıyla harca eklenen su miktarını ifade eder. Kayma Fayans yapıştırıcıları için bir test kriteri. Dikey veya çok eğimli yüzeylerde, yapıştırıcının, fayansın ağırlığı nedeniyle kaç milimetre kaydığı ölçülür. Fayans 0,5 mm den fazla kaymadığı takdirde, test başarılı sayılır. Keçeli mala ile perdahlama Katılaşmaya başlamış bir sıvanın, keçeli mala ile perdahlanması işlemi. Kendinden yayılma (akışkan) Bir zemin tesviye harcının akışkanlık yeteneğini ifade eden bir özellik. Malzeme, nerdeyse kendiliğinden yayılır. Malzemenin eşit oranlı yayılabilmesi için, çek çek, süpürge veya mala kullanılır. Kıvam Harcın ince veya kalın kıvamını ifade eder. Kıvamın işlenebilir derecede olması, ilgili uygulama şekline göre değişir ve ambalajın üzerinde belirtilen su miktarı ile elde edilir. Kohezyonlu zemin Örneğin; balçık veya kil gibi plastik özelliklere sahip zeminlere kohezyonlu zemin denir. Kohezyonsuz zemin Diğerlerinin yanı sıra, kum ve çakıl kohezyonsuz zemin olarak anılır; yani, bunlar, plastik özellikleri olmayan zeminlerdir. Kombine yöntem ( Buttering Floating olarak da bilinir). Çok yüksek zorlanmalara maruz kalan yerlerde kullanılan özel ince yatak tekniği. Hem zemine, hem de fayansın arka yüzüne yapıştırıcı sürülür.

6 Kür uygulama Betonlar ve harçlar, işlendikten sonra bir kür uygulamasına tabi tutulur; yani, betonlar ve harçlar; hakim olan ortam koşullarına göre, bir folyo ile örtülür veya nemli tutulur. Kuru harç Üretim tesislerinde önceden karışıtırılan ve su ilave edildiğinde kullanıma hazır olan harç. Kuru tabaka kalınlığı Kuru tabaka kalınlığı, bitüm esaslı kalın kaplamanın nihai kalınlığını ifade eder. Bu kalınlık, kalın tabakanın tamamen kurumasından sonra oluşur ve yükleme durumlarında göre, hiçbir noktada altına düşülmemesi gereken asgari kalınlıklara sahip olmak zorundadır. Kuruma süresi Bir malzemenin tamamen kuruması için gerekli olan süreyi ifade eder. İzleyen çalışmalar, ancak malzeme tamamen kuruduktan sonra gerçekleştirilebilir. Kuvars kumu Minerallerden oluşan kum. Kum ocakları ve ırmaklardan elde edilir. Duvar örgü, sıva ve şap harçlarında agrega olarak kullanılır. L Lento Bir açıklığın üzerinde yer alan kiriş veya taşıyıcı. M Mahya Çatının; eğimli çatı yüzeylerinin birbirleriyle bitiştiği en üst kenarı. Mineral bazlı sıvalar Doğal hammadde bazlı üretilen sıva harçlarıdır. Bağlayıcı malzeme olarak, kireç, çimento, bunların kombinasyonları veya alçı kullanılır. Mineral bazlı renkli dekoratif dış cephe sıvaları Burada, plastik katkı malzemeleri içermeyen doğal kireç sıvalar söz konusudur. O Olgunlaşma süresi Dinlenmesi gereken bazı malzemelerin, karılıp tekrar karıştırılmaları arasındaki zaman dilimi. Oluk Tüm duvar ve döşemeler ile iç köşeler arası geçiş noktalarını ifade eder. Bu geçiş olukları, MG II veya III sınıfı bir harç ile 4-6 mm büyüklüğünde bir yarıçapta oluşturulur. Orta yataklı çalışma / Orta yatak yöntemi İnce yatak ve kalın yatak yönteminden geliştirilen bir teknik. Yapıştırıcı, dişleri 5-15 mm arasında olan kaba bir dişli mala ile sürülür. Bu şekilde, zemindeki ufak tefek düzensizlikler tesviye edilebilir. Oturma derzleri Sabit yapı bileşenleri arasında konstrüksiyondan kaynaklanan gerilmeleri dengeleyen derzler. Bu derzler, sürekli elastik kalacak şekilde yalıtılır. Zeminde öngörülmüş olan oturma derzleri, kesinlikle kaplamanın yüzeyine kadar uygulanmalıdır.

7 P Perdah malası Şap veya sıvalı yüzeylerin işlenmesi, dekoratif dış cephe sıvalarının uygulanması ve/veya işlenmesi ve düz bir strüktürün elde edilmesi amacıyla kullanılan çelik veya plastik mala. Perdahlama Sertleşmeye başlamış bir alçı sıvanın çelik perdah malası ve gerekmesi durumunda biraz su ile düzleştirilmesi işi. PS Sert köpük levhalar Teknik tanımı: Polistiren köpük. Is ve ses yalıtımında kullanılan köpük levhalar. Stiropor veya stirofoam olarak da bilinir. S Şap Genellikle, çimento, anhidrit, dökme asfalt veya asfalt/bitüm üzerine uygulanan, düz ve pürüzsüz bir yüzeye sahip döşeme kaplaması. Şaplar, yüzer şaplar ve kompozit şaplar olmak üzere ikiye ayrılır. Şerbetleme Genel olarak, herhangi bir yüzeyin şerbetle yalıtılması; burada kullanıldığı anlamı ile, derzleme aşamasını ifade eder. Derzleme yapılırken, sıvı/yumuşak bir harç (şerbet), çek çekle uygulanır. Sıkıştırma 1. Derzlere yerleştirilen derz dolgu harcının sıkıştırılması işlemini ifade eder. 2. Harç veya beton yapısının sıkıştırılması işlemi. Solvent İşlenebilirlik sıcaklıklarının düşürülebilmesi amacıyla, bitümlü ürünlerin imalatında kullanılır. T Tamamen kuruma süresi Kalın kaplamanın ne kadar sürede tamamen kuruduğunu ve çukurun ne zaman doldurulabileceğini belirten süre. Tarama Zemine uygulanan malzemenin - bir fayans yapıştırıcıda da olduğu gibi - dişli veya taraklı mala ile çekilmesini ifade eder. Temas yüzeyi Fayans yapıştırıcıları için bir test kriteri. Dişli bir mala ile taranan yapıştırıcının plastik deformasyonu ile ilgili kapasitesini ifade eder. Dişli bir mala ile taranan fayans yapıştırıcının üzerine bir cam koyulmak suretiyle yük bindirilir. Daha sonra, cam ile yapıştırıcı arasındaki temas yüzeyinde ne kadar yapıştırıcı olduğu ölçülür. Temas yüzeyi minimum % 65 oranında olmak zorundadır. Tuğla duvar ankrajı Tuğla duvarların bitişikteki yapı bileşenlerine bağlanması amacıyla kullanılan, paslanmaz tel ankraj. U U Değeri Isı kayıpları rakamlarını belirten ısı geçirme katsayısı. Bu katsayı, Wat olarak bir metrekare çarpı Kelvin W/(m 2 xk) şeklinde ifade edilir ve 1 C'de 1m 2 duvar yüzeyinde ne kadar sıcaklık gradyanının kaybolduğunu belirtir. U Değeri ne kadar düşükse, yalıtım o kadar iyi demektir.

8 V İşlenebilirlik Süresi Malzemenin; karıldıktan sonra işlenebilir vaziyette kaldığı süre. Kompozit şap Şap, sağlamca zemine bağlıdır. Asgari kalınlığı, yaklaşık 20 mm'dir. Y Yıllık ısıtma sıcaklığı ihtiyacı Kalorifer yakıtı litre ve doğalgaz metreküp cinsinden olmak üzere, her bir metrekare kullanım alanı ve yararlı alan bazında yıllık enerji ihtiyacı. Yükleme durumu Toprak altında kalan bölgelerin yalıtım çalışmalarında, çeşitli yükleme durumları göz önünde bulundurulur: Zemin rutubeti ve birikme yapmayan sızıntı suyu ile birikme yapan sızıntı suyu. Yüzer şap Bu şap, sabit bir şekilde zemine bağlı olmayıp, ayırıcı folyonun üzerinde bulunur. Asgari kalınlığı, yaklaşık 35 mm dir. Z Zemin kaplaması Doğrudan doğruya kullanılan ve üzerinde yürünen yüzey tabakası. Üst yüzey olarak da anılır. Parke, laminat, fayanslar, karolar, tekstil kaplamalar vb. en fazla bilinen zemin kaplamalarıdır. Zemin nemi Zemin nemi, çok iyi geçirgenlik özelliklerine sahip bir zeminde, bodrum duvarları üzerinde damlayan bir sıvı şeklinde etkili olmayacak biçimde mevcuttur. PROBAU Yapı Malzemeleri Eviniz için marka kalitesi Evinizin uzmanı! PROBAU, çok sayıda yenileme ve inşaat uygulamaları ile evlerindeki tamir ve yenileme işlerini kendileri yapanlar için her zaman güvenebileceğiniz, profesyonel kalitede çok geniş bir ürün yelpazesi sunmaktadır. ÜCRETSİZ ÇAĞRI MERKEZİ Pazartesi - Cuma saat arası BAHAG AG Postfach , Mannheim

İNŞAAT TEKNOLOJİSİ SU YALITIMI

İNŞAAT TEKNOLOJİSİ SU YALITIMI İNŞAAT TEKNOLOJİSİ SU YALITIMI 2013 İÇİNDEKİLER AÇIKLAMALAR... 2 GİRİŞ... Error! Bookmark not defined. ÖĞRENME FAALİYETİ 1... 2 1. SU YALITIM MALZEMESİNİ HAZIRLAMAK... 2 1.1. Su Yalıtım Malzemeleri...

Detaylı

SU YALITIMCISI (SEVİYE 3) DERS NOTU

SU YALITIMCISI (SEVİYE 3) DERS NOTU SU YALITIMCISI (SEVİYE 3) DERS NOTU 2012 Hazırlayan Doç. Dr. Tayfun UYGUNOĞLU İÇİNDEKİLER 1. GİRİŞ... - 2-2. KİŞİSEL GÜVENLİK VE ÇEVRE KAZA RİSKLERİ... - 2-2.1. Su Yalıtımı İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin

Detaylı

Mtack 201 ile mflor zeminler için montaj önerileri. Alt zeminin kontrolü ve ön işlemden geçirilmesi

Mtack 201 ile mflor zeminler için montaj önerileri. Alt zeminin kontrolü ve ön işlemden geçirilmesi Mtack 201 ile mflor zeminler için montaj önerileri Alt zeminin kontrolü ve ön işlemden geçirilmesi Kontroller Alt zemin DIN 18365'te açıklandığı şekilde kuru, engebesiz ve temiz tutulmalıdır. Alt zemin

Detaylı

7. ÖNEMLİ YAPI MALZEMELERİ

7. ÖNEMLİ YAPI MALZEMELERİ 1 7. ÖNEMLİ YAPI MALZEMELERİ a) Bağlayıcı maddeler (Çimento, alçı, kireç) b) Taşlar c) Metaller d) Harç ve beton e) Toprak Malzemeler f) Ahşap g) Organik polimerler 7.1. Taşlar Yerkabuğunu oluşturan sert

Detaylı

Baumit Dış Cephe Isı Yalıtım Sistemleri. Güvenilir ve Mükemmel Isı Yalıtım Çözümleri. İleriye yönelik fikirler.

Baumit Dış Cephe Isı Yalıtım Sistemleri. Güvenilir ve Mükemmel Isı Yalıtım Çözümleri. İleriye yönelik fikirler. Baumit Dış Cephe Isı Yalıtım Sistemleri Güvenilir ve Mükemmel Isı Yalıtım Çözümleri İleriye yönelik fikirler. Dış Cephe Isı Yalıtım Sistemleri Her Açıdan Avantajlı Yaşam kalitesinin tadına varın Yüksek

Detaylı

YAPIDAKİ GÖRÜNMEZ GÜÇ. Polimer modifiyeli Bitüm esaslı Su Yalıtım Malzemesi (Tek bileşenli)

YAPIDAKİ GÖRÜNMEZ GÜÇ. Polimer modifiyeli Bitüm esaslı Su Yalıtım Malzemesi (Tek bileşenli) YAPIDAKİ GÖRÜNMEZ GÜÇ ARDEX BU-T Yüksek uygulama güvenliği Dikey yüzeylerde akmayacak şekilde tiksotropik Esnek ve çatlak köprüleme özellikli Yüksek ısı direnci Soğuk havalarda da yüksek esneklik ve elastikiyet

Detaylı

Tozuma. Beton Dökümünde ve Sonrasında Yaşanan Problemler ve Çözümler. Tozuma. Tozuma. Yüzeyde Kabarcık Oluşumu. Yüzeyde Kabarcık Oluşumu 19.04.

Tozuma. Beton Dökümünde ve Sonrasında Yaşanan Problemler ve Çözümler. Tozuma. Tozuma. Yüzeyde Kabarcık Oluşumu. Yüzeyde Kabarcık Oluşumu 19.04. Tozuma Beton Dökümünde ve Sonrasında Yaşanan Problemler ve Çözümler Türkiye Hazır Beton Birliği Dr. Tümer AKAKIN İnş. Müh. Yasin ENGİN Betonun terlemesi bitmeden yapılan yüzey bitirme işlemleri sonucu

Detaylı

TEKNİK REHBER. DELTA -TERRAXX - Yatay uygulamalar için koruma ve drenaj sistemi BİRİNCİ KALİTE

TEKNİK REHBER. DELTA -TERRAXX - Yatay uygulamalar için koruma ve drenaj sistemi BİRİNCİ KALİTE DELTA değerleri korur. Enerji tasarrufu sağlar. Konfor yaratır. TEKNİK REHBER BİRİNCİ KALİTE DELTA -TERRAXX - Yatay uygulamalar için koruma ve drenaj sistemi BİRİNCİ KALİTE EN 13252 STANDARDINA UYGUNDUR

Detaylı

Alışveriş merkezleri, showroomlar, mağazalar, restoranlar ve konutlardaki yeni, cilalı zeminler.

Alışveriş merkezleri, showroomlar, mağazalar, restoranlar ve konutlardaki yeni, cilalı zeminler. Ultratop CT ÇİMENTO ESASLI ŞAPLAR C40-F10 A9-A2 fl-s1 AVRUPA STANDARTLARINA UYGUNDUR 13813 13813 5 ila 40 mm arası kalınlıklarda aşınma dayanımlı zemin kaplamaları için özel hidrolik bağlayıcı esaslı,

Detaylı

Doğru yol yapımı, doğru yerin tespit edilmesiyle mümkündür. Sürekli kullanılacak

Doğru yol yapımı, doğru yerin tespit edilmesiyle mümkündür. Sürekli kullanılacak 6. TOPRAK MÜHENDİSLİĞİ 6.1 Orman Yolları Yapımında Toprak Mühendisliği Doğru yol yapımı, doğru yerin tespit edilmesiyle mümkündür. Sürekli kullanılacak orman yollarının, yapım ve bakım masraflarının minimize

Detaylı

MasterTile FLX 29 (Eski Adı Ultrafleks )

MasterTile FLX 29 (Eski Adı Ultrafleks ) Özel Çimento Esaslı, Her Çeșit Zemin İçin Yüksek Dayanım ve Performanslı, Esnek, Hızlı, Seramik, Granit ve Doğal Taș Yapıștırıcısı Tanımı MasterTile FLX 29, çimento esaslı, seramik, değișik tarz cam malzemeleri

Detaylı

ÖĞRENME FAALİYETİ 1 1. BİNA İÇİ ATIK SU TESİSATI

ÖĞRENME FAALİYETİ 1 1. BİNA İÇİ ATIK SU TESİSATI ÖĞRENME FAALİYETİ 1 ÖĞRENME FAALİYETİ 1 AMAÇ Bina içi atık su tesisatının bölümlerini, döşenmesinde dikkat edilecek hususları öğrenecek, standartlara uygun olarak boruların çaplarını hesaplayabilecek ve

Detaylı

Tepe Betopan Giydirme Cephe Sistemleri Teknik Bilgi, Detay ve Montaj Kılavuzu

Tepe Betopan Giydirme Cephe Sistemleri Teknik Bilgi, Detay ve Montaj Kılavuzu Tepe Betopan Giydirme Cephe Sistemleri Teknik Bilgi, Detay ve Montaj Kılavuzu İçindekiler 1. Giriş 6 1.1 Dünyada ve Türkiye de Çimentolu Yonga Levhanın Tarihçesi ve Gelişimi 7 1.2 Malzeme Özellikleri

Detaylı

Çok hızlı kuruyan, kendiliğinden yerleşen şap

Çok hızlı kuruyan, kendiliğinden yerleşen şap CT TESVİYE BİLEŞİMLERİ C30-F7 A2 fl-s1 AVRUPA STANDARTLARINA UYGUNDUR TS EN 13813 Ultraplan TS EN 13813 Çok hızlı kuruyan, kendiliğinden yerleşen şap TS EN 13813 E GÖRE SINIFLANDIRILMASI Bu teknik föyde

Detaylı

Isı, ses ve su yalıtımında devrim yaratan çözüm! Seranit ten...

Isı, ses ve su yalıtımında devrim yaratan çözüm! Seranit ten... Isı, ses ve su yalıtımında devrim yaratan çözüm! Seranit ten... Su geçirmez Isı geçirmez Ses geçirmez Yanmaz İNDEKS SERAMONT 4 SERAMONT BİNA MANTOLAMA ISI-SES-SU YALITIM HARCI 6 SERAMONT U-BİNA MANTOLAMA

Detaylı

YAPI MALZEMELERİNİN YANICILIK SINIFLARI

YAPI MALZEMELERİNİN YANICILIK SINIFLARI YPI MLZEMELERİNİN YNICILIK SINIFLRI 1 2 3 4 EK-1 Yanıcılık Sınıfı Yapı Malzemelerinin Tanımı Yangında Davranış Gözlenen 1 Yanmaz 2 1 Hiç Yanmaz lev almaz, yanmaz, kömürleşmez (Elektrikli tüp fırın deneyi

Detaylı

TÜRKİYE ÇİMENTO MÜSTAHSİLLERİ BİRLİĞİ. Niçin Beton Yol? TÇMB/AR-GE/Y 09.01. Prof. Asım YEĞİNOBALI. Temmuz 2009, ANKARA

TÜRKİYE ÇİMENTO MÜSTAHSİLLERİ BİRLİĞİ. Niçin Beton Yol? TÇMB/AR-GE/Y 09.01. Prof. Asım YEĞİNOBALI. Temmuz 2009, ANKARA TÜRKİYE ÇİMENTO MÜSTAHSİLLERİ BİRLİĞİ Niçin Beton Yol? TÇMB/AR-GE/Y 09.01 Prof. Asım YEĞİNOBALI Temmuz 2009, ANKARA 1. BASKI TÇMB / ARGE ENSTİTÜSÜ Yerleşim Adresi: Cyberpark, Cyberplaza C Blok Zemin, Kat

Detaylı

ISITMA TESİSAT TEKNİĞİNİN TEMELLERİ

ISITMA TESİSAT TEKNİĞİNİN TEMELLERİ ISITMA TESİSAT TEKNİĞİNİN TEMELLERİ Seçkin GENÇLER Makina Mühendisi Hoşgeldiniz ISITMA TESİSAT TEKNİĞİNİN TEMELLERİ Program içeriği: Isıtma sisteminin komponentleri Kapalı ısıtma sistemleri: tek ve çift

Detaylı

Arş. Gör. Gökhan DURMUŞ Arş. Gör. Ömer CAN Arş. Gör. Kürşat YILDIZ

Arş. Gör. Gökhan DURMUŞ Arş. Gör. Ömer CAN Arş. Gör. Kürşat YILDIZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ BİLİMSEL ARAŞTIRMA PROJESİ KESİN RAPOR Proje Yürütücüsü : Prof. Dr. Metin ARSLAN Proje kodu : 07/2004 32 Proje Başlama tarihi : 07/2004 Proje Adı :Beton Yol Kaplamalarında Alternatif

Detaylı

ELEKTRONİK HABERLEŞME YER ALTI TESİSLERİ REFERANS DÖKÜMANI

ELEKTRONİK HABERLEŞME YER ALTI TESİSLERİ REFERANS DÖKÜMANI ELEKTRONİK HABERLEŞME YER ALTI TESİSLERİ REFERANS DÖKÜMANI BİLGİ TEKNOLOJİLERİ VE İLETİŞİM KURUMU 1 Amaç Elektronik Haberleşme Altyapısına İlişkin Yer Altı Tesisleri Referans Dokümanı, 27/12/2012 tarihli

Detaylı

,$1i$ :.4. ,'llra. a,l

,$1i$ :.4. ,'llra. a,l a,l :.4.,$1i$,'llra.' Türkiye nin İlk Beton Karayolları TÇMB / AR-GE / Y 09.02 Prof. Asım YEĞİNOBALI Ağustos 2010, ANKARA 2. Baskı ISBN 978-975-8136-27-8 TÇMB / AR-GE ENSTİTÜSÜ Yerleşim Adresi: Cyberpark,

Detaylı

VAN URARTU MÜZESİ TEKNİK ŞARTNAMESİ

VAN URARTU MÜZESİ TEKNİK ŞARTNAMESİ VAN URARTU MÜZESİ TEKNİK ŞARTNAMESİ MADDE.1-200 DZ. DEMİRSİZ BETON VAN URARTU MÜZESİNDE KULLANILACAK OLAN TEMEL ALTI BETONLARININ TAMAMI 16.002 POZ YAPIM ŞARTLARINA UYGUN OLARAK YAPILACAKTIR. MADDE.2-250

Detaylı

KAYNAKLI BİRLEŞİMLER

KAYNAKLI BİRLEŞİMLER KAYNAKLI BİRLEŞİMLER TARİHÇE VE BİRLEŞİMLERİN TATBİKİ* Aynı veya benzer alaşımlı metallerin, ısı etkisi altında birleştirilme işlemine kaynak adı verilir (Şekil 1). Kaynakla birleştirmenin bazı türlerinde,

Detaylı

DOĞRU BOYA SİSTEMİ NASIL SEÇİLMELİ Korozyona karşı koruyucu boyalar için ISO 12944 standardına uygun temel esaslar ve sistemler

DOĞRU BOYA SİSTEMİ NASIL SEÇİLMELİ Korozyona karşı koruyucu boyalar için ISO 12944 standardına uygun temel esaslar ve sistemler DOĞRU BOYA SİSTEMİ NASIL SEÇİLMELİ Korozyona karşı koruyucu boyalar için ISO 12944 standardına uygun temel esaslar ve sistemler Giriş Bu çalışmanın amacı yapınızı korozyona karşı korumada en uygun Hempel

Detaylı

akustik olarak çok verimlı VoglToptec Görsellik ilgi çekici, Akustik asma tavanlar Akustik sıva sistemi entegre sonuç güvenliği ile

akustik olarak çok verimlı VoglToptec Görsellik ilgi çekici, Akustik asma tavanlar Akustik sıva sistemi entegre sonuç güvenliği ile Sistem VoglToptec Teknik bilgiler VoglToptec Görsellik ilgi çekici, akustik olarak çok verimlı Akustik sıva sistemi entegre sonuç güvenliği ile Sistem VoglToptec Perforeli malzeme ve ses emme değerleri

Detaylı

YOL ÇİZGİ EL KİTABI. Çizgimiz doğruluk ilkemiz kalitedir

YOL ÇİZGİ EL KİTABI. Çizgimiz doğruluk ilkemiz kalitedir YOL ÇİZGİ EL KİTABI Çizgimiz doğruluk ilkemiz kalitedir Başkanın Mesajı Gelişmiş ülkelerde, kara ulaşımında, trafik kazalarının azaltılması ile ilgili yapılan araştırmalarda yatay ve işaretlemelerin önemi

Detaylı

DUVARLAR duvar Yapıdaki Fonksiyonuna Göre Duvar Çeşitleri 1-Taşıyıcı duvarlar; 2-Bölme duvarlar; 3-İç duvarlar; 4-Dış duvarlar;

DUVARLAR duvar Yapıdaki Fonksiyonuna Göre Duvar Çeşitleri 1-Taşıyıcı duvarlar; 2-Bölme duvarlar; 3-İç duvarlar; 4-Dış duvarlar; DUVARLAR Yapılarda bulunduğu yere göre, aldığı yükleri temele nakleden, bina bölümlerini birbirinden ayıran, bölümleri çevreleyen ve yapıyı dış tesirlere karşı koruyan düşey yapı elemanlarına duvar denir.

Detaylı

ZORLU ÇEVRE KOŞULLARINA KARŞI KORUNMASI

ZORLU ÇEVRE KOŞULLARINA KARŞI KORUNMASI DIŞ MEKANLARDA ÇALIŞAN ELEKTRONİK DEVRELERİN ZORLU ÇEVRE KOŞULLARINA KARŞI KORUNMASI Necdet ÖZYÖNÜM - necdet.ozyonum@c3teknoloji.com Yıllar öncesinde hayat koşulları daha ilkel, teknolojiden beklentiler

Detaylı

www.geoplast.it www.absyapi.com.tr

www.geoplast.it www.absyapi.com.tr Havalandırmalı tek parça temeller için plastik kalıp www.geoplast.it www.absyapi.com.tr GELENEKSEL TEMEL İNSTABİLİTE YARIKLAR ÇATLAKLAR RUTUBET * RADON NEDİR Radon, U238'in bozulmasıyla ortaya çıkan renksiz

Detaylı

ÜRETİM YÖNTEMLERİ VE İMALAT TEKNOLOJİLERİ KAYNAK YÖNTEMLERİ

ÜRETİM YÖNTEMLERİ VE İMALAT TEKNOLOJİLERİ KAYNAK YÖNTEMLERİ ÜRETİM VE İMALAT TEKNOLOJİLERİ Yrd. Doç. Dr. Afşın Alper Cerit Erciyes Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Bölümü Birleştirme Yöntemleri Çözülebilir birleştirme yöntemleri Çözülemeyen birleştirme

Detaylı