MALZEME GÜVENLİK BİLGİ FÖYÜ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "MALZEME GÜVENLİK BİLGİ FÖYÜ"

Transkript

1 CAM ELYAF SANAYİİ A.Ş. MALZEME GÜVENLİK BİLGİ FÖYÜ Döküman No. : CE-MSDS-2 Uygunluk: 2001/ 58 / EC Yayın Tarihi : Sayfa No : 1 / 5 Rev. Tarihi : Revizyon No. : ÜRÜNÜN TANIMI 1.1 Ürün Tanımı : Genel Adı : Devamlı Cam Elyafı Ticari Adı : Fitil, Kırpılmış Demet, Keçe, Demet 1.2 Ürün Kullanım Alanı : Cam Takviyeli Plastiklerin İmalatı 1.3 Üretici Firma Bilgileri : Üretici Firma : CAM ELYAF SANAYİİ A.Ş. Adres : P.K Çayırova-Gebze / Kocaeli Telefon : Faks : Acil Durum Telefonu : KİMYASAL BİLEŞİMİ Fitil, Demet Kırpılmış Demet Keçe ( % Ağırlık ) ( % Ağırlık ) Kompozisyon Devamlı E-Camı kompozisyonunu E- Camı Elyafı 98 min. 91 min. oluşturan başlıca maddeler: (CAS No.: ) silikon, alüminyum, (EINECS No.: ) kalsiyum ve bor oksitleridir. Yüzey Kaplayıcı Bağlayıcı 2 max. 1 max max. Silan türevleri ve polimerlerden oluşan kompleks karışımdır. Polimer karışımıdır. 3 - TEHLİKE TANIMI Cam elyafı ile devamlı temas, bazen ciltte, üst solunum yollarında ve gözlerde geçici tahrişe neden olmaktadır. Başlıca maruz kalma şekli, tozlarının solunması ve elyafın ciltle temasıdır. Cam elyafının kansere yol açma veya kalıcı bir solunum bozukluğuna neden olabilirliği ile ilgili herhangi bir gözlem bulunmamaktadır (Bölüm-11' e bakınız). Ürün kararlıdır, yanıcı değildir ve çevreye zarar vermez. Tehlike İşaretleri : Tehlike uyarısına gerek yoktur.

2 CAM ELYAF SANAYİİ A.Ş. MALZEME GÜVENLİK BİLGİ FÖYÜ Döküman No. : CE-MSDS-2 Uygunluk: 2001/ 58 / EC Yayın Tarihi : Sayfa No : 2 / 5 Rev. Tarihi : Revizyon No. : İLKYARDIM ÖNLEMLERİ Soluma : Açık havaya çıkın. Gırtlağınızı temizleyene kadar su için. Lifleri çıkartmak üzere burundan üfleyin. Rahatsızlık devam ederse tıbbi müdahaleye başvurun. Cilt Teması : Cildinizi ılık su ve sabunla yıkayın. Lifleri gidermek için yumuşak bir bez kullanın. Kaşımak liflerin daha derine girmesine neden olacağından, rahatsız olan bölgeyi kaşımayın. Rahatsızlık devam ederse tıbbi müdahaleye başvurun. Göz Teması : Yutma : Temiz su ile en az 15 dakika süre ile yıkayın. Rahatsızlık devam ederse tıbbi müdehaleye başvurun. Tadı hoş değildir. Tıbbi müdahaleye başvurun. Tıbbi yardım almadan önce ağzınızı su ile çalkalayın ve hiçbirşey yemeyin. 5 - YANGINLA MÜCADELE Alevlenme Limiti (%) LEL, UEL : Parlama Noktası : Kendi Kendine Yanma Sıcaklığı : Uygun Yangın Söndürücüler : Spesifik bir yangın söndürücü gerektirmez. Su, karbondioksit, köpük ve kuru kimyasal kullanılabilir. Güvenlik Nedeniyle Kullanılmaması Gereken Yangın Söndürücü : Yoktur. Yanma Sonucu Ortaya Çıkabilecek : Camın kendisi yanıcı değildir. Uzun süreli yangınlarda, Tehlikeli Maddeler cam elyafı üzerinde bulunan yüzey kaplayıcısı ve bağlayıcının yanmasından dolayı zararlı maddeler oluşabilir. Yanma sonucu oluşabilecek maddeler karbon dioksit, karbon monoksit, diğer hidrokarbonlar ve sudur. Yangınla Mücadelede Gerekli : Uzun süreli yangınlarda oksijen maskesi takılmalıdır. Koruyucu Teçhizat 6 - KAZA SONUCU DÖKÜLME, YAYILMA GİBİ OLAYLARA KARŞI ÖNLEMLER Kişisel Önlemler : Kapalı ortamlarda yeterli havalandırma sağlayın. Çevresel Önlemler : Özel bir önlem gerektirmez. Temizleme Metodu : Döküntüyü toplayın ve kalanları fazla tozumayacak şekilde süpürün. Döküntülerin Bertaraf Edilmesi : Bölüm-13' e bakınız. 7 - KULLANMA VE DEPOLAMA 7.1 Kullanım : Güvenli kullanım için özel bir önlem gerektirmez. 7.2 Depolama : Yangın ve patlamaya karşı özel bir önlem gerektirmez. 7.3 Özel Kullanım(lar) : Özellikle tavsiye edilen bir kullanım şartı yoktur. 8 - MARUZ KALMA / KİŞİSEL KORUNMA 8.1 Maruz Kalma Limit Değerleri : Solunumla İlgili Kontrol Referansları / Limitleri : * Occupational Safety and Health Administration (OSHA), cam elyafı tozunu rahatsız edici toz olarak sınıflandırmakta; 5 mg/m 3 miktarı solunabilir olmak üzere toplam 15 mg/m 3 tozu, izin verilen en üst değer (PEL) kabul etmektedir. OSHA'nın tanımına göre, izin verilen en üst değer 40 saatlik bir haftalık çalışma süresi içindeki 8 saatlik günlük çalışmanın zaman ağırlıklı ortalamasıdır (TWA).

3 CAM ELYAF SANAYİİ A.Ş. MALZEME GÜVENLİK BİLGİ FÖYÜ Döküman No. : CE-MSDS-2 Uygunluk: 2001/ 58 / EC Yayın Tarihi : Sayfa No : 3 / 5 Rev. Tarihi : Revizyon No. : 5 * Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 'nun görüşüne göre çapı 3,0 mikrondan büyük olan elyaf " solunabilir" değildir. WHO, çapı 3,0 mikrondan daha küçük ve boy-çap oranı 5:1 olan elyafı " solunabilir " olarak sınıflandırmaktadır. Cam Elyaf Sanayii A.Ş. sadece çapı 3,0 mikrondan daha büyük olan devamlı elyafı üretmektedir. Üretilen en ince elyaf ürününün nominal çapı 10,5 mikrondur. Nadir olarak bu ürünün üretim ve kullanım sırasında mekanik olarak öğütülmesi halinde az miktarda " solunabilir " toz meydana çıkabilir. * American Conference of Governmental Hygienists Kurumu (ACGIH), cam elyafı tozu için izin verilen en üst değer (TLV) olarak 10 mg/m 3 'ü (TWA 8 saat) kabul etmektedir. TLV değeri 1 m 3 havada bulunabilecek cam elyafı miktarının mg cinsinden ifadesidir. 8.2 Maruz Kalma Kontrolu : Kullanım Sırasındaki Maruziyetin Kontrolu : * Gerekli ise bölgesel havalandırma sistemleri kullanılmalıdır. * Elyafı giysilerden uzaklaştırmak amacı ile vakum ekipmanları kullanılmalıdır. * İş elbiseleri ayrı yıkanarak, elyafın diğer giysilere bulaşması engellenmelidir. * Çalışma bölgesi, kullanım sırasında oluşabilecek elyaf tozlarını ve lifleri barındırmayacak şekilde vakum cihazları ile temizlenmelidir. Temizlik sırasında basınçlı hava ve süpürme uygulamalarından, toz ve liflerin tekrar havaya yayılmasına neden olacağı için kaçınılmalıdır. * İş yerinde yeterli miktarda güvenlik duşları ve göz yıkama ekipmanları bulundurulmalıdır Solunum Sisteminin Korunması : Normal olarak gerekli değildir.eğer havada uçuşan cam elyafı konsantrasyonu kontrol limitlerinin çok üzerinde ise, solunum koruma cihazları sağlanmalıdır Ellerin Korunması : Koruyucu eldiven giyilmesi tavsiye edilir Gözlerin Korunması : Yan korumalı güvenlik gözlüğü kullanılması tavsiye edilir Cildin Korunması : Uzun kollu, el ve ayak bileklerini sıkı saran ve boynu koruyan iş elbisesi kullanılması tavsiye edilir Çevresel Maruz Kalma Kontrolu : Çevre ile ilgili özel bir önlem gerektirmez. 9 - FİZİKSEL VE KİMYASAL ÖZELLİKLER 9.1 Genel Bilgiler : Görünüm : Beyaz veya sarıya çalan beyaz renkte katı. Koku : Karakteristik kokusu yoktur. 9.2 Sağlık, Güvenlik ve Çevre İle İlgili Önemli Bilgiler : ph : Kaynama Noktası / Kaynama Sınıfı : Parlama Noktası : Alevlenebilirlik (katı, gaz) : Patlama Özellikleri : Oksidasyon Özellikleri : Buhar Basıncı : Spesifik Gravite Çözünürlük, - suda çözünürlük Ayrışma Katsayısı ( n-oktanol /su) : Viskozite : : Buhar Yoğunluğu : : Buharlaşma Katsayısı : : 9.3 Diğer Bilgiler : : 2.6 (Saf cam için) : E Camı çözünmez.yüzey kaplayıcı ve bağlayıcı maddeler organik çözücülerde kısmen çözünebilir.

4 Erime Noktası (Yumuşama Noktası) : 840 C 0 (Saf cam için) Kırılma İndisi : (Saf cam için) CAM ELYAF SANAYİİ A.Ş. MALZEME GÜVENLİK BİLGİ FÖYÜ Döküman No. : CE-MSDS-2 Uygunluk: 2001/ 58 / EC Yayın Tarihi : Sayfa No : 4 / 5 Rev. Tarihi : Revizyon No. : STABİLİTE VE REAKTİVİTE Stabilite : Stabil bir maddedir Kaçınılması Gereken Koşullar : Bilinen verilere göre yok Sakınılması Gereken Malzemeler : Bilinen verilere göre yok Bozunma Dolayısıyla Ortaya : Uzun süreli yangınlarda, bağlayıcı bileşenlerinin yanmasından Çıkabilecek Zararlı Ürünler dolayı düşük konsantrasyonda yanma gazları çıkışı oluşmaktadır (Bölüm-5' e bakınız) TOKSİKOLOJİK BİLGİLER Aşırı Maruziyet Belirtileri ; Soluma : Ağızda, burunda ve gırtlakta tahriş, kaşıntı yapabilir. Aşırı maruz kalma halinde tıkanıklık yapabilir. Cilt Teması : Geçici tahriş ve kızarıklıklar olabilir. Deriden absorblanmaz. Göz Teması : Geçici tahriş ve kızarıklık olabilir. Yutma : Sindirim kanalında geçici tahriş görülebilir. Genel Toksikolojik Bilgiler : Akut : Fiziksel özellikleri nedeni ile cam elyafı ciltte ve üst solunum yollarında geçici tahrişe neden olabilir. Kronik : * International Agency for Research on Cancer Kurumu ( IARC ) kesintisiz cam elyafı için " İnsanlarda kanserojen etkisi için yeterli delil yoktur " yargısını vermiştir. Kesintisiz cam elyafı bu kurum tarafından " İnsanlarda karsinojen olarak sınıflandırılamaz ( Grup 3) " olarak tanımlanmaktadır. ( IARC Monograph Cilt 43, " Man Made Mineral Fibers " ) * ABD' de cam elyafı üretiminde çalışan işçilerde yapılan bir çalışmada bu denek grubunda solunum yolları kanserlerinde bir artma olmadığı gözlenmiştir. Avrupa' da yapılan aynı tür bir çalışmada, akciğer kanserinde herhangi bir artma, kanser vakalarında ilk temastan bu yana geçen süre ile herhangi bir artma, temas süresinin artması ile herhangi bir artma gözlenmemiştir. * American Conference of Governmental Hygienists Kurumu ( ACGIH) 2000 TLV kitapcığında cam elyafı tozunu " A -4, insanlarda kanserojen olarak sınıflandırılamaz " olarak tanımlamaktadır. * Avrupa Birliği Direktifleri 67/548/EC ve düzeltilmiş şekli 96/69/EC, Cam Elyaf Sanayii A.Ş. tarafından üretilen tipteki elyafı " kanser riski taşıyan maddeler " arasında saymamaktadır. Periton içi testlerde karsinojen etkinin ispatlanmamış olması nedeniyle, ürettiğimiz cam elyafı karsinojen olarak sınıflandırılmamaktadır. ( 97/69/EC - Note Q, Reference: IARC Monographs Vol 43 (2002) ) Cam elyafı ürünlerinin ortalama elyaf çapı değerlerinden, ölçüm hatasının iki katı çıkarılarak bulunan değer 6 mikrondan büyüktür ve bu nedenle 67/69/EC - Note R'ye göre karsinojen olarak sınıflandırılmamaktadır. * Edinburg'daki Institute of Occupational Medicine Kurumu' nda yapılan bir laboratuvar çalışmasında " solunabilir " çapta E-camı mikroelyaftan, normalde karşılaşılabilecek dozun 1000 katı bir dozda soluyan denek hayvanlarında akciğer tümörlerine rastlanmıştır. Cam Elyaf Sanayii A.Ş. " solunabilir " çapta bu tür elyaf üretmemektedir.

5 CAM ELYAF SANAYİİ A.Ş. MALZEME GÜVENLİK BİLGİ FÖYÜ Döküman No. : CE-MSDS-2 Uygunluk: 2001/ 58 / EC Yayın Tarihi : Sayfa No : 5 / 5 Rev. Tarihi : Revizyon No. : EKOLOJİK BİLGİLER * " Tehlikeli Atıkların Kontrolü Yönetmeliği " kapsamında değildir. Environmental Protection Agency ( EPA ) Kurumu,Resource Conservation and Recovery Act Mevzuatı ( EPA- RCRA) madde 261 ' e göre " tehlikeli atık " olarak sınıflandırılmamıştır. * Cam elyafı atıkları, katı halde inert maddedir. Döküntüler için özel bir önlem gerekli değildir. * Atıklar çevre için zararsız madde olarak kabul edilmektedir Ekotoksisite : Bu ürünün herhangi bir çevre toksikliği yarattığına dair veri bulunmamaktadır Mobilite : Çözünmez ancak suda dağılabilir Süreklilik ve Bozunurluk : Herhangi bir veri bulunmamaktadır Biyolojik Birikim Potansiyeli : Herhangi bir veri bulunmamaktadır Diğer Zararlı Etkileri : Herhangi bir veri bulunmamaktadır DOĞADA UZAKLAŞTIRMA ( BERTARAF ETME ) * Cam elyafı ve cam elyafı ile temas etmiş ambalajlar " Tehlikeli Atıkların Kontrolü Yönetmeliği " kapsamında değildir. Atıklar yerel yönetmeliklere göre bertaraf edilmelidir TAŞIMA BİLGİLERİ Genel : Nakliye ile ilgili herhangi bir önlem veya kısıtlama bulunmamaktadır. UN No. : Karayolu Nakliyesi/ ADR-Sınıfı : Demiryolu Nakliyesi/ RID-Sınıfı: Deniz Nakliyesi/ IMDG-Sınıfı : Hava Yolu Nakliyesi/ ICAO : Deniz Kirletici Özelliği : Deniz kirletici sınıfında değildir. Diğer Bilgiler : Peroksit Tipi : Sıcaklık Kontrolü : Gerekli değildir YÖNETMELİK BİLGİSİ 67/548/EC ve 1999/45/EC no.lu Avrupa Birliği Direktifleri ile Zararlı Kimyasal Madde ve Ürünleri Yönetmeliğine Göre Etiket Bilgileri : Tehlike Sembolü : R Cümleciği : S Cümleciği : Cam elyafı ile temasta sadece mekanik tahriş rapor edilmiş, herhangi bir enflamasyon (yangı) rapor edilmemiştir. Bu nedenle Cam Elyafı Sanayii A.Ş. tarafından üretilen ürünler 88/379/ EC, 67/548/EC ve 97/69/EC sayılı Avrupa Birliği Direktifleri' nin " tehlikeli madde " sınıflandırmasına girmez DİĞER BİLGİLER

6 Bu döküman şu anki bilgilerimiz dahilinde hazırlanmış olup, ürüne ilişkin spesifik özellikleri garanti etmez. Yürürlükteki yönetmelik ve uygulamaların takip edilerek uygulanması, müşterilerimizin kendi sorumluluğundadır. Malzeme Güvenlik Bilgi Föyü Kalite Müdürlüğü tarafından hazırlanmıştır.

7

8

9

10

11

12

Düzenleme Sayısı: 1 Form No: 286001 Hazırlama Tarihi: 26.04.2012 Yeniden Düzenlenme ve Yayın Tarihi: 26.04.2012

Düzenleme Sayısı: 1 Form No: 286001 Hazırlama Tarihi: 26.04.2012 Yeniden Düzenlenme ve Yayın Tarihi: 26.04.2012 Sayfa No: 1/13 1. MADDE/MÜSTAHZAR VE ŞİRKET/İŞ SAHİBİNİN TANITIMI 1.1 Madde Hakkında Bilgiler Ticari Adı Ürün SDS No 286001 1.2 Kullanımı/Uygulama Alanı Tespit Elemanı 1.3 Üretici Firma: Firma Adı STAR

Detaylı

FMY FORMULA FE ULTRA 5W-20

FMY FORMULA FE ULTRA 5W-20 1.ÜRÜN VE FİRMA TANITIMI Ürün Adı : Ürün Tanımı : MOTOR YAĞI Üretici Firma : Opet Fuchs Madeni Yağ Sanayi ve Ticaret A.Ş. Adres : A.O.S.B 10006 sokak No:12 Çiğli/İMİR Tel/Fax : 0232 376 78 38 / 0232 376

Detaylı

Sürüm: 01-01-2012 Sayfa 1/5 Revizyon Sürümü: 01-12-2009 PRISTA SHPD 15W-40

Sürüm: 01-01-2012 Sayfa 1/5 Revizyon Sürümü: 01-12-2009 PRISTA SHPD 15W-40 Sürüm: 01-01-2012 Sayfa 1/5 1- MADDE/MÜSTAHZAR VE ŞİRKET/İŞ SAHİBİNİN TANITIMI 1.1 Ürünün tanımı Prista SHPD 15W-40 1.2 Bilinen kullanımları Multigrade Motor Yağı 1.3 SDS I sağlayanın bilgileri. Yeşilköy/ISTANBUL

Detaylı

FUELOIL NO.6. Hazırlama Tarihi: 06.06.2011 Yeniden Düzenlenme ve Yayın Tarihi: 07.06.2011

FUELOIL NO.6. Hazırlama Tarihi: 06.06.2011 Yeniden Düzenlenme ve Yayın Tarihi: 07.06.2011 Sayfa No: 1/14 MADDE VE FİRMA TANITIMI 1.1 Madde Hakkında Bilgiler Ticari Adı Ürün SDS No 123005 Ürün Kodu Q - 205 1.2 Kullanımı/Uygulama Alanı Sanayide kazan ve fırın yakıtı olarak kullanılır. 1.3 Üretici/

Detaylı

Sayfa No: 1/13 1. MADDE VE FİRMA TANITIMI 1.1 Madde Hakkında Bilgiler Ticari Adı Ürün SDS No 136025 CAS No 101-68-8 EINECS No 202-966-0 Molekül Formülü C 15 H 10 N 2 O 2 1.2 Kullanımı/Uygulama Alanı Yapısal

Detaylı

Malzeme Güvenlik Bilgi Formu

Malzeme Güvenlik Bilgi Formu 1. ÜRÜN TANIMI VE ŞİRKET DETAYI Ürün : Ürün Tipi : Transmisyon yağı. Ürün Kodu : 001D8263 Imalatçı/ Tedarikçi : Shell & Turcas Petrol A.Ş. Karamancılar Is Merkezi Gulbahar Mh. Salih Tozan Sk.No:18bblk

Detaylı

N,N-DIMETILFORMAMID. Düzenleme Sayısı: 1 Form No: 193177 Hazırlama Tarihi: 24.02.2012 Yeniden Düzenlenme ve Yayın Tarihi: 24.02.

N,N-DIMETILFORMAMID. Düzenleme Sayısı: 1 Form No: 193177 Hazırlama Tarihi: 24.02.2012 Yeniden Düzenlenme ve Yayın Tarihi: 24.02. Sayfa No: 1/18 MADDE VE FİRMA TANITIMI 1.1 Madde Hakkında Bilgiler Ticari Adı Ürün Kodu/No 193177 CAS No 68-12-2 EINECS No 200-679-5 Kimyasal Adı N,N-dimetilformamid Kimyasal Formülü C 3 H 7 NO Yapısal

Detaylı

MALZEME GÜVENLİK BİLGİ FORMU

MALZEME GÜVENLİK BİLGİ FORMU Madde/Müstahzar Adı: ANTİBLOK MB 071 PE Sayfa no: 1/6 1. MADDE /MÜSTAHZAR VE ŞİRKET TANIMI. 1.1 Madde/Müstahzar Tanımı: Katkı Ürünün Firma Kodu: ANTİBLOK MB 071 PE Nace Kod : 22.21 (Firmanın Sektörsel

Detaylı

GÜVENLİK BİLGİ FORMU AB Düzenlemesi no.1907/2006,ek II AMONYUM SÜLFAT

GÜVENLİK BİLGİ FORMU AB Düzenlemesi no.1907/2006,ek II AMONYUM SÜLFAT GÜVENLİK BİLGİ FORMU AB Düzenlemesi no.1907/2006,ek II AMONYUM SÜLFAT 1. MADDE / MÜSTAHZAR VE ŞİRKET / İŞ SAHİBİNİN TANITIMI 1.1. Ürün tanımı Ürün Adı : Amonyum Sülfat Gübre Çeşidi : Amonyum sülfat, sülfürik

Detaylı

AMONYUM PERSÜLFAT. Düzenleme Sayısı: 1 Form No: 193148 Hazırlama Tarihi: 16.02.2012 Yeniden Düzenlenme ve Yayın Tarihi: 16.02.2012

AMONYUM PERSÜLFAT. Düzenleme Sayısı: 1 Form No: 193148 Hazırlama Tarihi: 16.02.2012 Yeniden Düzenlenme ve Yayın Tarihi: 16.02.2012 Sayfa No: 1/15 1. MADDE VE FİRMA TANITIMI 1.1 Madde Hakkında Bilgiler Ticari Adı Ürün Kodu/No 193148 CAS No 7727-54-0 EINECS No 231-786-5 Kimyasal Formülü (NH 4 ) 2 S 2 O 8 Yapısal Formülü 1.2 Kullanımı/Uygulama

Detaylı

MOTORİN, MOTORİN 10PPM, ULTRA EURO DİESEL. Hazırlama Tarihi: 06.06.2011 Yeniden Düzenlenme ve Yayın Tarihi: 07.06.2011

MOTORİN, MOTORİN 10PPM, ULTRA EURO DİESEL. Hazırlama Tarihi: 06.06.2011 Yeniden Düzenlenme ve Yayın Tarihi: 07.06.2011 Sayfa No: 1/14 1. MADDE VE FİRMA TANITIMI 1.1 Madde Hakkında Bilgiler Ticari Adı Ürün SDS No 123002 Ürün Kodu Q - 202 1.2 Kullanımı/Uygulama Alanı Dizel motorlu araçlarda yakıt olarak kullanılır. Uçak

Detaylı

HICKSON DECOR PLUS WOODSTAIN (ÇEŞİTLİ RENKLER) Hazırlama Tarihi: 12.10.2009 Yeniden Düzenlenme ve Yayın Tarihi: 26.04.2011

HICKSON DECOR PLUS WOODSTAIN (ÇEŞİTLİ RENKLER) Hazırlama Tarihi: 12.10.2009 Yeniden Düzenlenme ve Yayın Tarihi: 26.04.2011 Sayfa No: 1/15 1. MADDE VE FİRMA TANITIMI 1.1 Madde Hakkında Bilgiler Ticari Adı Ürün Kodu/No 176002 1.2 Kullanımı/Uygulama Alanı Solvent bazlı ahşap boyası 1.3 Üretici Firma : 1.3.1 Üretici Firma Adı

Detaylı

GÜVENLĠK BĠLGĠ FORMU

GÜVENLĠK BĠLGĠ FORMU Sayfa No: 1/18 ACTRIL Cold Sterilant 1. MADDENĠN/KARIġIMIN VE ġġrketġn/dağiticinin KĠMLĠĞĠ 1.1 Madde / KarıĢım Kimliği Ticari Adı ACTRIL Cold Sterilant Ürün Kod(ları) 176-02-053 / 176-02-056 / 3024982

Detaylı

Sanayide plastifiyan üretiminde,dioktil terfitalat, koyu renkli reçine, boya alkit reçinesi, PET takoz, PET takviyeli renkli cam

Sanayide plastifiyan üretiminde,dioktil terfitalat, koyu renkli reçine, boya alkit reçinesi, PET takoz, PET takviyeli renkli cam 1. MADDE / MÜSTAHZAR VE ŞİRKET TANIMI Ürün Tanımı Kimyasal ismi Islak Teraftalik asit Formülü C8H6O4 Kimyasal aile Karboksilik Asit CAS No 100-21-0 EINECS No. 202-830-0 Ürün kullanımı Üretici Telefon Numarası

Detaylı

GÜVENLİK BİLGİ FORMU

GÜVENLİK BİLGİ FORMU GÜVENLİK BİLGİ FORMU 91/155/EEC ve Güvenlik Bilgi Formu Hazırlama Usul ve Esaslarına (11.3.2002 24692) göre hazırlanmıştır. Ürün Adı : GEAR CT 80W/90 İlk Yayımlanma Tarihi : 05.09.2004 Revizyon Tarihi

Detaylı

Düzenleme Sayısı: 1 Form No: 193155 Hazırlama Tarihi: 13.02.2012 Yeniden Düzenlenme ve Yayın Tarihi: 13.02.2012

Düzenleme Sayısı: 1 Form No: 193155 Hazırlama Tarihi: 13.02.2012 Yeniden Düzenlenme ve Yayın Tarihi: 13.02.2012 Sayfa No: 1/14 1. MADDE VE FİRMA TANITIMI 1.1 Madde Hakkında Bilgiler Ticari Adı Ürün Kodu/No 193155 CAS No 7647-01-1 EINECS No 231-595-7 Kimyasal Adı Hidroklorik Asit Kimyasal Formülü HCl Yapısal Formülü

Detaylı

Düzenleme Sayısı: 1 Form No: 193168 Hazırlama Tarihi: 13.03.2013 Yeniden Düzenlenme ve Yayın Tarihi: 13.03.2013

Düzenleme Sayısı: 1 Form No: 193168 Hazırlama Tarihi: 13.03.2013 Yeniden Düzenlenme ve Yayın Tarihi: 13.03.2013 Sayfa No: 1/13 1. MADDE VE FİRMA TANITIMI 1.1 Madde Hakkında Bilgiler Ticari Adı Ürün Kodu/No 193168 1.2 Kullanımı/Uygulama Alanı Petro-Kimya, sabun, dokuma sanayi, kâğıt ve pek çok kimyasal işlemde ve

Detaylı

GENEL BİLGİLER Normal kullanım koşullarında akut tehlikelere yol açmaları beklenmez. Herhangi bir rahatsızlığın devamı halinde doktora başvurun.

GENEL BİLGİLER Normal kullanım koşullarında akut tehlikelere yol açmaları beklenmez. Herhangi bir rahatsızlığın devamı halinde doktora başvurun. 26 Aralık 2008 tarih ve 27092 mükerrer sayılı T.C. Resmi Gazete'sinde yayımlanan, T.C. Çevre ve Orman Bakanlığı nın Tehlikeli Maddeler ve Müstahzarlara İlişkin Güvenlik Bilgi Formlarının Hazırlanması ve

Detaylı

GÜVENLİK BİLGİ FORMU

GÜVENLİK BİLGİ FORMU Sayfa No: 1/15 1. MADDE VE FİRMA TANITIMI 1.1 Madde Hakkında Bilgiler Ticari Adı CAS No 14808-60-7 EINECS No 238-878-4 EINECS Adı Kuvars Moleküler Formülü O2Si Eş Anlamlılar SiO2, "crystalline silica",

Detaylı

GÜVENLİK BİLGİ FORMU Drispac Plus Regular ve Superlo Polymer

GÜVENLİK BİLGİ FORMU Drispac Plus Regular ve Superlo Polymer GÜVENLİK BİLGİ FORMU 1 MADDE/MÜSTAHZAR VE ŞİRKET/İŞ SAHİBİNİN TANITIMI ÜRÜN ADI ÜRÜN NO. 100000014006 ÇEŞİTLERİ 1102077, 1102087, 1016814, 1017892, 1016815, 1017893 KULLANIM TEDARİKÇİ Endüstriyel kullanım.

Detaylı

Düzenleme Sayısı: 1 Form No: 139051 Hazırlama Tarihi: 26.08.2011 Yeniden Düzenlenme ve Yayın Tarihi: 26.08.2011

Düzenleme Sayısı: 1 Form No: 139051 Hazırlama Tarihi: 26.08.2011 Yeniden Düzenlenme ve Yayın Tarihi: 26.08.2011 Sayfa No: 1/15 1. MADDE VE FİRMA TANITIMI 1.1 Madde Hakkında Bilgiler Ticari Adı Ürün Kodu/No 139051 1.2 Kullanımı/Uygulama Alanı Cam suyunun ve cam yıkama sisteminin donmasını önleyen deterjan ve methanol

Detaylı

İDEA MGA 1690. : Çimento üretiminde dayanım arttırıcı, öğütme kolaylaştırıcı

İDEA MGA 1690. : Çimento üretiminde dayanım arttırıcı, öğütme kolaylaştırıcı 1. ÜRÜN TANIMI VE ŞİRKET DETAYI Ürün Adi : idea MGA 1690 Sayfa: 1/6 Kullanım Alanı Üretici Firma : Çimento üretiminde dayanım arttırıcı, öğütme kolaylaştırıcı : İdea Yapı Kimyasalları San. Tic. A.Ş. Aydınevler

Detaylı

Form No: GBF-02 Revizyon No: - CEM I 42,5 N PORTLAND ÇİMENTO

Form No: GBF-02 Revizyon No: - CEM I 42,5 N PORTLAND ÇİMENTO 1/10 1. MÜSTAHZAR VE FİRMA TANITIMI 1.1. Müstahzar Hakkında Bilgiler: Alternatif Ürün İsmi: Ticari Adı: 1.2. Müstahzarın Kullanımı / Uygulama Alanı: 1.3. Üretici / İthalatçı/ Teslimatı yapan: Firma Adı:

Detaylı

HICKSON DECOR AQUA WOOD STAIN VE BREATHER PAINT (ÇEŞİTLİ RENKLER) Hazırlama Tarihi: 27.06.2008 Yeniden Düzenlenme ve Yayın Tarihi: 26.04.

HICKSON DECOR AQUA WOOD STAIN VE BREATHER PAINT (ÇEŞİTLİ RENKLER) Hazırlama Tarihi: 27.06.2008 Yeniden Düzenlenme ve Yayın Tarihi: 26.04. Sayfa No: 1/13 1. MADDE VE FİRMA TANITIMI 1.1 Madde Hakkında Bilgiler Ticari Adı Ürün Kodu/No 176004 1.2 Kullanımı/Uygulama Alanı Su bazlı ahşap boyası 1.3 Üretici Firma : 1.3.1 Üretici Firma Adı Adresi

Detaylı

GENEL BİLGİLER Normal kullanım koşullarında akut tehlikelere yol açmaları beklenmez. Herhangi bir rahatsızlığın devamı halinde doktora başvurun.

GENEL BİLGİLER Normal kullanım koşullarında akut tehlikelere yol açmaları beklenmez. Herhangi bir rahatsızlığın devamı halinde doktora başvurun. 1 MADDE/MÜSTAHZAR VE ŞİRKET/İŞ SAHİBİNİN TANITIMI ÜRÜN ADI OPET FULLPRO C2 5W-30 ÜRETİCİ KULLANIM 26 Aralık 2008 tarih ve 27092 mükerrer sayılı T.C. Resmi Gazete'sinde yayımlanan, T.C. Çevre ve Orman Bakanlığı

Detaylı

MALZEME GÜVENLİK BİLGİ FORMU

MALZEME GÜVENLİK BİLGİ FORMU 21.02.2011 1 1. ÜRÜN VE TEDARİKÇİ TANIMLAMA MALZEME GÜVENLİK BİLGİ FORMU Ürün Adı Üretici : ÖZPOR Taşyünü Şilte, Levha : ÖZPOR Yalıtım Amb. İnş. Turz. Yat. San. Tic. A.Ş. 1. Organize San. Böl. Türkmenistan

Detaylı

MALZEME GÜVENLİK BİLGİ FORMU. Gulf Super Duty CF 30

MALZEME GÜVENLİK BİLGİ FORMU. Gulf Super Duty CF 30 Sayfa no: 1 1. ÜRÜN VE FİRMA TANITIMI Ürün Adı: Viskozite Sınıfı: Ürün Kodu: Ürün Tipi: Firma Bilgileri: Telefon: E-mail: SAE 30 02105\30\1 Motor yağı. Bu yağ, bir uzman tavsiyesi olmadan motor yağı olarak

Detaylı

Madde/Müstahzar Adı : P.Ü PANEL KAPI BOYASI Hazırlama Tarihi : 17.01.2011 Yeni Düzenleme Tarihi : - Kaçıncı Düzenleme Olduğu : 00 Sayfa No : 1/ 10

Madde/Müstahzar Adı : P.Ü PANEL KAPI BOYASI Hazırlama Tarihi : 17.01.2011 Yeni Düzenleme Tarihi : - Kaçıncı Düzenleme Olduğu : 00 Sayfa No : 1/ 10 Sayfa No : 1/ 10 1. MADDE/MÜHTAHZAR VE ŞİRKET/İŞ SAHİBİNİN TANITIMI 1.1. Madde/Mühtahzarın Tanıtılması : P.Ü PANEL KAPI BOYASI 1.2. Madde/Mühtahzarın Kullanımı : Alkid esaslı çift komponentli Son kat İpekMat

Detaylı

GÜVENLİK BİLGİ FORMU Motorin

GÜVENLİK BİLGİ FORMU Motorin 1 MADDENİN/KARIŞIMIN VE ŞİRKETİN/DAĞITICININ KİMLİĞİ 1.1. Madde /Karışımın kimliği Ürün Adı 1.2. Madde veya karışımın belirlenmiş kullanımları ve tavsiye edilmeyen kullanımları Kullanım Uygun olmayan kullanım

Detaylı

GÜVENLİK BİLGİ FORMU

GÜVENLİK BİLGİ FORMU GÜVENLİK BİLGİ FORMU Motorin 26 Aralık 2008 tarihli, 27092 mükerrer sayılı, "T.C. Çevre ve Orman Bakanlığı Tehlikeli Maddeler ve Müstahzarlara İlişkin Güvenlik Bilgi Formlarının Hazırlanması ve Dağıtılması

Detaylı