GİRİŞ ROTA STARTER KIT

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "GİRİŞ ROTA STARTER KIT"

Transkript

1 1 GİRİŞ Rota şirketine hoş geldiniz. Eğer bu kitapçığı okuyorsanız, siz de Rota Business bağımsız temsilcisi olarak ilk adımlarınızı atıyorsunuz demektir. Rota nın iş adamları ve iş kadınları bu başlangıç kitapçığı ile işe nasıl başlayacaklarını öğrenecekler ve yapacakları bu harika reklam organizasyonunu kurarken püf noktaları edineceklerdir. Bugüne kadar içinizde taşıdığınız potansiyel ve fikirler sayesinde buradasınız. Diğerlerinden parmak uçlarınıza kadar farklı olduğunuz gibi potansiyel ve fikirlerinizde aynı şekilde farklıydı. Bu farklılıklar sizi Rota nın vizyonu ile inanılmaz başarılara sürükleyecek. Bu kitapçık elinizde ise belli ki geleceğinizi gerçekten önemsiyorsunuz. Bilmeniz gereken en önemli şey bu yolda her zaman yanınızda ve yakınınızda olup her an destek olacağımızdır. Artık kendiniz için çalışmayı, parayı sizin için çalıştırmayı öğreneceksiniz. Patron kelimesini unutup yerine yardımcı kelimesini benimseyeceksiniz. Kazanmanın, aynı zamanda kazandırmanın nasıl bir duygu olduğunu göreceksiniz.

2 2 ROTA İNTERNET HİZMETLERİ LTD. ŞTİ Rota, ticaret sistemine internet çağına uygun bir şekilde yenilik getirme amacı ile kurulmuştur. Bağımsız temsilcileri ile birlikte Türkiye ekonomisinin büyük bir parçası olmayı hedefleyen bir bakış açısına sahiptir. İnsanlarda dil, din, ırk ayrımı gözetmeksizin onlarla çalışır ve onlara hizmet eder. Panarota markası ile bağımsız temsilcilere inanılmaz bir avantaj sunar. E- ticaret e yeni bir soluk getiren yapısı ile onları Panarota nın bir sahibi, bir yöneticisi konumuna getirir. Panarota nın kar payı havuzu sayesinde reklamını yapan herkesin hakkını ödemiş olur.

3 3 E-ticaret / Affiliate ve Network Marketing Rota, Panarota ile inovatif bir e-ticaret sistemi kurmayı amaçlamıştır. Bu doğrultuda son kullanıcılara hem uygun fiyat ile her çeşit ürünü temin edebilmek hem de online alışverişin güven konusundaki handikabını ortadan kaldırmak için çağa uygun bir bakış açısı ortaya koymuştur. 1. E-Ticaret E-ticaret, insanların kolaylıkla ürünlerin fiyat-kalite endeksinde araştırmalar yapabilmesine ve uygun bulduğu ürünleri satın alabilmesine yarayan yüzyılımızın en gelişmiş ticaret modelidir. Ancak insanların geçmişten gelen alışkanlıkları ve ürünü satın aldıkları an elde edememeleri online alışverişe mesafeli durmalarına neden olmaktadır. Bu sektörde firmalar bu tarz handikapları yenebilmek için çok özel reklam yolları ve çözüm şekilleri üretmeye çalışmakta fakat gelişmekte olan bu sektörde hala yeterli paya erişememektedirler. Rota, online alışverişte ile piyasada en ideal online platform olmayı hedeflemiş ve bu yolda 2010'dan beri gerekli ve yeterli tecrübeleri edinerek şu an içinde bulunduğunuz e-mağaza sistemini geliştirmiştir.

4 4 E-mağaza sistemi, Rota nın halihazırda E-ticaret yapmakta olduğu Panarota sitesinin bütün haklarını bireyler ve kurumlar ile paylaşmak için kurulmuştur. Bu sistem, online yapılan alışverişlerde reklam ve güven noktasında son kullanıcıların rahat alışveriş yapabilmelerine ve e-mağaza sahiplerinin yani bağımsız temsilcilerin para kazanabilmelerine yarar. Çoğu insan, E-ticaret gibi revaçta olan sektörlere bilinçsizce atılarak, ticaretin en önemli kurallarından biri olan tecrübeyi ve yoğun emek sürecini yanlış algılayıp başarısız olmaktadırlar. Ancak, Panarota online alışveriş sitesi, vizyonu büyük ve inovatif kişilerin yönetiminde piyasada gücünü artırarak sürekli büyümektedir. Bağımsız temsilciler, e-mağaza sahibi olduklarında; şirket kurulumu, site hazırlıkları, yetkin bireylerler ile çalışma, ürün tedarikleri, kargo işlemleri, SEO, reklamlar ve daha sayılacak birçok imkana kolayca sahip olurlar. Aynı zamanda bunları profesyonel ekiplerin geliştirdikleri planlar dahilinde yürütürler. 2. Affiliate ve Network Marketing Rota, E-ticaret sistemindeki en önemli unsur olan reklamı, en güçlü yöntemlerden biri olan referans satışı ile kullanmaktadır. İnsanların psikolojik olarak beğendiği veya etkilendiği her şeyi paylaşma ihtiyacı vardır. Bunu da hayatlarının her aşamasında farklı şekillerde yapmaktadırlar. Aynı zamanda ticari reklamları da dolaylı yoldan yapmış olurlar.

5 5 Günümüzden yüz yıl öncesine kadar tavsiyenin ticaret ile olan dolaylı ilişkisi kullanılsa da doğrudan bireyleri ticari olarak buna iten bir sistem anlayışı yoktu. Fakat insanların doğrudan referanslarını kullanarak yapılan ticaret sistemlerinin ortaya çıkması ile insanlar artık referans olduğunda bundan kazanç elde etmeye başladı. Affiliate ve Network marketing gibi ticari sistemler de tam bu konuda reklam sektörüne yeni bir bakış açısı getirdi. Affiliate ve Network marketing sistemlerinin sunduğu ticari yöntem olan aracılıktan para kazanma, yani referans satışı, E-ticaret ile birleşince bugün içinde bulunduğunuz Rota Business ortaya çıkmış oldu. Rota Business ile beraber bireyler E-ticaret aracılığını referanslarının reklam gücü ile yaparak güven handikabını yenmekte ve ticaretlerini yaparken kendilerini organizasyon yönetimi ve E-ticaret konusunda uzmanlaştırma imkanı elde etmektedirler. Bireylere veya kurumlara e-mağaza satışı yaparak kurulan organizasyonlar ve bu sayede oluşan reklamlar yolu ile Rota Business bağımsız temsilcileri 3 şekilde kazanç elde etme imkanına sahiptir. a)reklam Organizasyonu Bireyler veya kurumlar Rota nın e-mağaza paketlerinin satışlarına referans olduklarında bireylerden veya kurumlardan oluşan bir reklam organizasyonu da kurmuş olurlar. Reklam organizasyonunu büyütmek veya onlara liderlik etmek tamamen şahsi kararlara bağlıdır. Bu organizasyondan da şirketin belirlediği şekil ve oranlar ile reklam primi elde ederler. Bu primleri isterlerse Panarota da alışveriş yaparak kullanabilirler veya şahsi banka hesaplarına yasalarda belirlenen vergiler düşülerek aktarabilirler.

6 6 b) E-mağaza dan referans satışları Bireyler veya kurumlar, üzerinden oluşturulan üyeliklere, kendi e-mağaza kodu ile referans olma hakkına sahiptir. Referansları ile oluşan üyeliklerden verilen siparişlerden şirketin belirlediği oranlarda ve Panarota da ürünlerin üzerinde rota puan rp olarak belirtilen ve 1rp=1tl olacak şekilde satış primi elde ederler. Bu primleri isterlerse Panarota da alışveriş yaparak kullanabilirler veya şahsi banka hesaplarına yasalarda belirlenen vergiler düşülerek aktarabilirler. c)kar payı ortaklığı Bireyler veya kurumlar, üzerinden bütün ürünlerin satışına dolaylı olarak referans oldukları veya reklamını broşür, sticker, sosyal medya paylaşımı vs. yollarla yaptıkları için bağımsız temsilcilik kademelerine göre hesaplarına, Panarota online alışveriş sitesi üyelerinin yaptığı alışverişlerden kar payı aktarılır. ÇALIŞMA PLANIMIZ VE KAZANÇ ŞEKİLLERİ Reklam Organizasyonu Kurmak ve Büyütmek Organizasyon, belirli bir amaca yönelik toplanmış kişilerin oluşturduğu bir birimdir. Günümüzde insanlar çeşitli organizasyonlar ile çeşitli faaliyetler yapar. Yaptıkları faaliyetler kar amaçlı veya amaçsız olabilir. Topluluklar her zaman insanların doğasından kaynaklanan yapılardır. İnsanlar varoluşlarından beri sürekli aileler, kabileler ve devletler gibi yapılar kurmuştur. İnsanlar topluluklardan her zaman yararlanıp, çoğunlukla da onu güç

7 7 olarak görmüştür. Toplulukların oluşturduğu kavramlar, bireylerin oluşturduğu kavramlardan her zaman daha güçlü ve yayılımı yüksek olmuştur. İnternet çağı insanların topluluklar üzerindeki düşünce yapılarını farklı boyutlara taşımıştır. Artık herhangi bir akıma ait toplulukları temsil eden bireylerin yani liderlerin yaptıkları davranışlar, satın aldığı şeyler, sosyal medya paylaşımları özenilen durumlar haline gelmiştir. Reklam sektörü, doğası gereği insanların gelişimine ve değişimine ayak uydurmak zorundadır. İnsanlar artık tercihlerini kendini ait hissettiği topluluğa veya onun liderine göre yapmaya başlamıştır. Birçok toplum bilimci ve pazarlama gurusu bu konunun üzerine yazılar yazarak ve videolar düzenleyerek reklama ve ticarete olan etkilerini vurgulamışlardır. Affiliate ve Network marketing sektörleri tam bu noktalarda ticaretin yeni gözdesi olmayı başarmışlardır. Rota bu yeniliklere uygun şekilde nasıl reklam organizasyonu kurulacağı ve büyütüleceği üzerine en iyi tecrübelere sahip uzmanlar ile çalışarak eğitimler vermektedir. Aşağıda başlangıç aşamasındaki bir bağımsız temsilcilinin kaliteli bir reklam organizasyonunu kurması için gerekli olan en önemli bilgiler verilmiştir. Bir organizasyon sıfırdan nasıl kurulur? Başlangıç aşamasında bulunan bir bağımsız temsilci yani bir Starter, ilk olarak onu referans eden kişi (upline) ile 8 temel kuraldan oluşan Temel Eğitimi almalıdır.

8 8 Eğitim süresi sınırsızdır, bir bağımsız temsilci kendi isteği ile kurmaya başladığı organizasyon büyüdükçe geldiği kademelerde yeterli olabilmek için sürekli upline ve liderlerinden eğitimler almaya dikkat etmelidir. Bütün yapılacaklar ayrıntısı ile ve şahsi araştırmalarla geliştirilecek şekilde Temel Eğitim de bulunmaktadır. Bu kitapçıkta Temel Eğitim de ki kuralların başlıklarına kısaca değinilerek hem eğitime hazır olmanız hem de eğitimde anlatılan uygulama kısımlarına daha hızlı adapte olmanız sağlanmaya çalışılacaktır. 1) Hayaller ve Hedefler belirlenerek, ulaşılmak istenen noktaya göre iş planı hazırlanmalıdır. Bu yapılırken mutlaka bir Upline ile kararlar alınmalı ve şirket tarafından gönderilen Rota Business Defter ine not edilmelidir. 2) Çalışma saatleriniz, yöntemleriniz, upline ve/veya liderler ile yapılacak toplantılara katılma ihtimalleriniz belirlenmelidir. Toplantılara katılmanız şiddetle tavsiye edilmektedir. 3) İşe girildiği ilk andan itibaren sosyal medya paylaşımları ve işteki kademenizi belirten durumları güncelleyerek, ilk önce kendi çevrenize reklamınızı yapmalısınız. 4) En azından haftada 3 kez sosyal medya hesaplanırınızda iş aktivitelerinizi paylaşmanız, insanların dikkatini çekecek, işe başlarken ve devamında sizi güçlü ve iradeli gösterecektir. 5) En az 100 kişilik isim listesi belirlemeli, oradaki isimlerle önce sosyal medyada beğeni ve yorumlarla daha sonra bulunduğunuz ortamlarda iletişim kurarak ön hazırlığınızı yapmalısınız.

9 9 6) Ön hazırlığını iletişim yolları ile tamamladığınız kişilere upline nınız ile planladığınız günlerde, Rota Business Presenter larından sunum saati randevusu alarak davet yapmalısınız. Davet yaparken Panarota dan daha önce sosyal medya, broşür vs yollarla bilgisi olan kişilere, Panarota nın ürünlerinden ve özel yanlarından bahsederek, nasıl bir iş görüşmesine çağırdığınızı belirtmelisiniz. 7) Rota Business Presenter larından aldığınız randevu saatlerinde, aday ile beraber bulunmalı, mutlaka upline ınızı da çağırarak 4 kişilik bir ortamda iş planını görüşmelisiniz. Presenter verdiği bilgilerden sonra soruları cevaplar. Burada en önemli nokta Presenter ın sözlerini bölmeden konuşmalara dahil olmak ve vaktini çok almayarak Presenter saygınlığına dikkat çekmektir. Çoğu soruyu size en yakın upline ile cevaplamaya çalışmak adayın sizi daha rahat anlamasını sağlayacaktır. 8) Sunum bittikten sonra, tercih ederse Presenter kalabilir ancak bu aşamada adayın Panarota ve bağımsız temsilcilik üzerine bilgilerini sizden alması daha yararlı olur. Sunumdan sonra e-mağaza paketi almak isteyen adaya, gerekli işlemlerin anlatılması, ödemedeki kolaylıkların ve eğitimlerin üzerinde durulması fayda sağlayacaktır. 9) Sunumlardan hemen sonra sosyal medya paylaşımları yapmak aday e-mağaza paketini aldıktan sonra eğitime gelene kadar bekleyeceği aşamada, ona sizin onun yanında olduğunuzu hissettirir. Ayrıca paylaşımlar adayın işe başlamasında ve hızlı başarılar elde etmesinde önemli rol oynar. 10) İlk iki e-mağaza satışını referans olarak gerçekleştirdikten sonra, artık reklam organizasyonda ilk kademesini atlar ve Starter Plus

10 10 olursunuz. Yani Starter kademesinde sizden eğitim ve bilgi desteği almaya başlayacak iki kişilik bir reklam organizasyonunuz olur. Bundan sonraki süreçte yönlendirme ve öğrediklerinizi öğretmeye başlama aşamasına geçersiniz ve isterseniz sorumluluklarınız artmaya başlar. 11) İletişim en önemli organizasyon kurallarından biridir ve günümüzde yolları oldukça farklılaşıp zenginleşmiştir. Telefon görüşmeleri, toplantılar, aktiviteler ve sosyal medya paylaşımları ile organizasyonunuzu zinde tutar, onlara ihtiyaçları olan desteği verirsiniz. Organizasyonunuz ile geçirdiğiniz vakit arttıkça aranızdaki iletişimin kalitesi de artacaktır. 12) Öğrendiklerinizi öğretmenin bu kadar yararlı ve kazançlı bir yolu neredeyse yoktur denebilir. Siz bilgilerinizi aktardıkça organizasyonunuz büyür ve kalitesi artar, böylece bağımsız temsilciliğinizi en başarılı yapmış olursunuz.

11 11 Kazanç türleri ve Bağımsız temsilcilik kademeleri Rota Business bağımsız temsilcileri 3 tür kazanç imkanı ile iş yaparlar. Reklam organizasyonu ve kar payı ortaklığından elde edilen gelirler birbiri ile ilişkili olup, referans satış geliri tamamen şahsidir. a) Reklam Organizasyonu ve Kar ortaklığı Bağımsız temsilcilikte organizasyonunuzun büyüklüğü ve dengesine göre kademeler belirlenmiştir.bu kademeler ve kar payından alınacak oranlar aşağıda verilmiştir. B.T kademeleri Reklam Org. Dengesi (kişi sayısı) Kar payından alınacak oran (55x) 1-Starter x 2-Starter Plus 1-1 9x 3-Presenter 3-3 8x 4-Presenter Plus 7-7 7x 5-Mentor x 6-Leader x 7-Star Leader x 8-Time Leader x 9-Master Leader x 10-Royal Leader x Yukarıdaki tabloda görüldüğü gibi Rota nın bağımsız temsilcilerinin reklam organizasyonlarının büyüklüğü ile Panarota nın kar payı havuzundan alınacak prim oranı doğru orantılıdır. Buradaki temel mantık reklamın büyüklüğü ile Panarota ya kazandırılan üyelerin sayısının paralel olmasıdır. NOT:Panarota kar payı havuzundan alınacak pay; oranın verildiği kademelerdeki kişi sayıları ile paylaştırılacaktır.

12 12 b) Referans Satışı Bağımsız temsilciler Panarota online alıveriş sitesindeki ürünlerden bireysel kazanç elde edebilmek için, kendi e-mağaza kodları ile Panarota ya ücretsiz üyeler kazandırabilir. Bu üyelikler ile alışveriş yapan bireylerden dolayı da her ürün kategorisine göre değişen oranlarda rota puan kazanılır. Bağımsız temsilcilerin Panarota nın e-mağazasını daha etkili kullanarak daha fazla kazanç elde etmeleri için Rota, uzman kişiler ve en güncel kaynaklardan yararlanarak E-ticaret Kiti hazırlamıştır. Özenle hazırlanan E- ticaret Kiti, bireysel e-mağaza kodları ile üye kazandırmanızı ve profesyonel bir bakış açısı ile E-ticaret yapmanızı sağlayacaktır.

13 13 E-TİCARET KİTİ GİRİŞ İlerleme yoksa gerileme vardır. Hiçbir şey yerini öylece koruyamaz. Bu olgu, her çağda geçerliliğini korumuşsa da, anlam ve önem açısından içinde yaşadığımız bilgi çağında kaçınılmaz bir gerçeklik halini almıştır. Bu gerçekliği idrak edebilmiş olan bireyler ve toplumlar, kendilerini ilerleme ve gelişmelerin, altını imzalarken bulmuşlardır. İşte bu noktada, hem bir çözüm hem de olmazsa olmaz bir gereklilik olarak, etkin birey modeli karşımıza çıkmaktadır. Günümüzde her türlü başarının temelinde bu etkin birey olgusunu görmekteyiz. Bağımsız temsilcilerin başarılı olmasının yolu, bu olguyu iyi anlamak ve yaşamlarına en iyi şekilde aktarmaktır. Etkin birey, çağın gereklerini iyi bilen, imkanlarını en iyi şekilde kullanan, sahip olduğu bilgi altyapısını sürekli geliştirerek yetenekleri doğrultusunda kullanabilen, gerek kendi iç dünyasında gerekse sosyal, aile ve iş yaşantısında her zaman için aktif bir gayret içerisinde olan 21. yüzyılın ideal insan tipidir. 21. yüzyıl ortamı içerisinde başarı, liderlik, kalite, yenilik, ve gelişmenin bayrağını bu tipte insanlar taşıyor ve taşımaya devam edecekler. Rota, eğitim niteliğinde hazırlanmış olan bu kitapçığın bu bölümünü bağımsız temsilcilerin daha başarılı ve daha kaliteli bir yaşam sürebilmeleri için söz konusu etkin birey modelini esas alarak, bağımsız temsilcilerin, e-mağaza kodları ile referans olduğu üyelerin yaptığı alışverişlerden olan kazancını, kısaca referans satışlarını artırabilmeleri için hazırlamıştır. Rota şirketi, bağımsız temsilcilerinin her zaman yanında ve destekçisi olacaktır.

14 14 BAŞLARKEN Bağımsız temsilcilerin referans satışlarını en iyi şekilde yapabilmeleri için, birey olarak sahip oldukları güç ve toplum yapısı hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmaları gerekir. Toplum yapısı, canlı bir organizma niteliğindedir. Birbirini tamamlayan birbirinden etkilenen bir organizma. Eski çağlarda genel olarak toplum, bireyi şekillendirirken, 21. Yüzyılda bireyler, yaptıkları kaliteli ve farklı işleri daha hızlı ve daha kolay yayabildikleri için tek bir kişinin bile tüm toplumu yönlendirebilme imkanı ortaya çıkmıştır. Bu durum, eğlence, siyaset, sosyal sorumluluk vb. alanlarda olduğu gibi iş dünyasında da kendini göstermektedir. Bağımsız temsilcilerin, yaptıkları işlerde sosyal medyayı yoğun bir şekilde kullanmaları, hem sahip oldukları değerleri yaygınlaştırmak hem de başarılı olabilmeleri adına olmazsa olmaz bir gerekliliktir.

15 15 ETKİN BİREY MODELİ Kişilerin hedeflerini gerçekleştirebilmeleri için işleyen ve işletmeleri gereken süreçler vardır. Kişilerin karakter yapıları, sahip oldukları bilgi zemini ile yeteneklerinin bir araya gelmesi sonucu oluşur. Bu karakter yapısı sırasıyla karar alma ve strateji üretme sürecini ortaya çıkarır. Karakter yapısının sağlamlığı karar alma ve strateji belirlemede sağlamlığı ölçüsünde pozitif sonuçlar ortaya koyar. Strateji belirleme içerisinde değerlendirme ve uygulama mekanizmaları devreye girmesiyle hedefe ulaşma süreci tamamlanmış olur. Kişi bu olguları ne kadar iyi benimserse yaptığı işlerde o derece muvaffak olur.

16 16 HEDEFLERİ GERÇEKLEŞTİRME Hedefler başarılı bir yaşamın en önemli belirleyicileridir. Amaca ulaşmada basamak teşkil eden kritik unsurlardır. Amaç ve hedeflerin yokluğunda insan, kendisini bir kaos, boşluk ve melankoli içerisinde bulur. Amaç ve hedeflerin varlığı, insanı hayata bağlar ve güçlü kılar. Ancak hedeflerin varlıkları tek başına yeterli değildir. İnsan aynı zamanda kendisi üzerinde sağlam bir disiplin, irade ve otokontrol mekanizması da kurmalıdır. Bağımsız temsilciler, etkin birey modelinin tüm unsurlarını anlar ve uygularlarsa hedeflerine daha iyi bir şekilde ulaşacaklardır.

17 17 BİLGİ İnsan, hayatı boyunca üzerine doğru akıp gelen bir zaman olgusuyla karşı karşıyadır. Ancak attığı doğru adımlar ile sürekli bir aksiyon içinde bulunarak, zamanı lehine işletebilir. Bilgi sahibi olmak, kişiyi her noktada kendisine, çevresine ve hayata karşı daha sorumlu bakmaya yönlendirir. Bu da insanların hayat serüvenlerine daha doğru alınmış kararlar ve ders alınmış tecrübeler katar. Özetle; bilgi zemininin sağlamlığı sayesinde kişi, yetenekleri doğrultusunda kendi bilinçli kararlarını alır ve bu sayede hayatın ya da başkalarının dayattıklarını değil tercih ettiklerini yaşar.

18 18 YETENEK Kişinin yeteneklerini bilmesi, hayat amacını belirlemede kullandığı en önemli unsurdur. İnsan, yeteneklerini iyi bilmekle kendisini daha iyi tanımlar ve kalıplaşmış ve dayatılmış bir çerçevede dünyayı algılamak zorunda kalmaz. Her canlının kendine özgü bir yeteneği vardır. Doğadan örnekle; kartallar uçar, aslanlar güçlüdür ve balıklar yüzer.bir balıktan asla bir koyun sürüsünü koruması beklenemez. Buradan hareketle; kişinin benlik algısının doğruluğu ve kendisini doğru tanımlayabilmesi, kişiye hedeflerini ve çalışma alanını olması gerektiği tayin edebilme ayrıcalığını sunar. Bu nedenlerle kişi yeteneklerini açığa çıkarabilmek için yoğun gayret sarf etmelidir.

19 19 KARAKTER Karakter, insanın sahip olduğu bilgi zemini ve yeteneklerinin toplamıdır. Karar alma, öncelikleri belirleme, araştırma yapma, taraf olunacak hususları seçebilme gibi yaşam içerisinde hayati önem arz eden fonksiyonların yeterlilik derecesini belirleyen kavram karakterdir. Uygulamaların kalitesini ve kişinin toplumdaki rol ve statüsünü belirlemesi, insanın kişi, olay, olgu ve kavramlara karşı duruşunu ve kişiliğinin kalitesini belirlemesi açısından sağlam bir karaktere sahip olmak, başarılı ve huzurlu bir yaşam sürmek açısından önemlidir. Sağlam karakter sahibi kişilerin hayatları incelendiğinde basit problemlerle tüketilmiş ömürler yerine önemli olaylar için harcanmış hayatlar göze çarpmaktadır.

20 20 KARAR ALMA Karar almanın mecburiyet ile olan ayrım ve ilşkisini tanımlamak önemlidir. Bu ayrım ve ilişki, başarmak ve günü kurtarmak arasındaki farkı ortaya koyar. Karar alma, alternatifler arasından seçim yapmaktır. Mecburiyet için bunu söylemek mümkün değil. Ayrımı bu şekilde tanımladıktan sonra, karar alma ve mecburiyet arasındaki ilişkiye bakılacak olursa karar, alındıktan sonra daha iyi bir seçenek ortaya çıkmadıkça kararın uygulanması mecburidir. Başarı; Karar alma imkanı varken mecburiyet durumuna düşmeyi beklememekle gelir. Başarı, alınan kararı yerinde ve zamanında eksiksiz bir şekilde uygulamakla gelir. Kısacası, karar almayı bilme ve alınan karara sadık kalmayla gelir. İnsanı bu ölçünün dışına çıkaran başlıca unsurlar, önemsememe hissi ve tembelliktir. İşte bu noktada çözüm olarak, öncelikleri belirlemek hususu insanın imdadına yetişmektedir. Öncelikleri belirlemek bir alışkanlık haline getirilirse tembellik ve önemsememe hissi azalacaktır. Geri kalan kısımda insanın üzerine düşen şahsi gayret, meselenin en önemli kısmıdır.

21 21 STRATEJİ Strateji, alınan kararları değerlendirme ve uygulama noktasında seçeneklerin belirlenerek üzerinde çalışılmasıdır. Rota, bağımsız temsilcilerin geliştirmesi gereken stratejileri, iyi düşünülmüş ve tecrübe edilmiş bir şekilde bağımsız temsilcilere sunar. Ancak uygulama noktasında, bağımsız temsilcilerin de üstlerine düşen pek çok durum mevcuttur. Rota, şirket olarak satışlarını artırmak adına gerekli SEO, tanıtım ve sosyal medya çalışmalarını eksiksiz bir şekilde yürütür. Bu, Rota nın şirket amaçları doğrultusunda geliştirmiş olduğu stratejilerin bir parçasıdır. Bağımsız temsilcilerin de kendi amaçları doğrultusunda stratejiler geliştirmesi ve bu yönde değerlendirme ve uygulama çalışmaları olmalıdır. Örneğin; bir e-mağaza sahibi olarak bağımsız temsilci, a binlerce hatta on binlerce kişiyi kendi e-mağaza kodu ile üye yapabilir. Bu sayılarda hedefler belirleyip bu hedefleri gerçekleştirmek için e-mağaza kodunu ulaşabildiği herkese ulaştırabilir. Ulaşamadığı noktalara ise sosyal medyanın tüm imkanlarını zorlayarak, kendi e-mağazası üzerinden yağılacak alışverişleri artırmak için gayret gösterebilir.

22 22 DEĞERLENDİRME Alınan kararlar için harekete geçmek ve kararları uygulamak için var olan çeşitli imkanların irdelenmesidir. E-mağaza üzerinden ürün satışı yapmak için bakıldığında sosyal medya başta olmak üzere, sosyal ortamlar, yakın- uzak çevre ve hedef-koşul ilişkisi unsurları, bağımsız temsilciler tarafından değerlendirmeye tabi tutulmalıdır. SOSYAL MEDYA Günümüzde sosyal medya; bireylerin duygu ve düşüncelerini paylaşması gibi mikro bir ölçekten, devletlerin politikalarına etki etmesi gibi makro ölçeklere kadar geniş bir alana yayılmıştır.

23 23 İnsanlar, sosyal medya yolu ile isteyerek ya da istemeyerek milyonlarca insana ulaşabilmektedir. Bu durum insanların, amaçlarını gerçekleştirmeleri doğrultusunda fikirlerini yayabilmeleri adına ciddi seviyede imkan ve kolaylık sağlımaktadır. Bununla birlikte bireysel ya da kurumsal fark etmeksizin her türlü ticari faaliyetin de sosyal medyadan bağımsız bir şekilde sağlıklı olarak yürütülmesi artık imkansız hale gelmiş durumdadır. İnsanlar, başka birisi tarafından tavsiye edilmemiş hiçbir şeyi satın almaya yanaşmamaktadır. Kurumsal tavsiyeler ve reklamlardan çok, bireysel yönlendirme ve tavsiyelere değer vermektedir. Tam bu noktada e-mağaza sahibi olan bağımsız temsilciler, bireysel kimliklerini kullanarak hem diğer insanlara ürün-hizmet satın almalarında referans olarak yol göstermekte; hem de bundan dolayı kazanç sağlamaktadırlar. Sosyal medya yoluyla paylaşılan bir bilginin anında yüzlerce kişiye, saatler içinde de milyonlarca kişiye ulaştırılabildiği düşünüldüğünde, bağımsız temsilcilerin yaptıkları faaliyetlerde başarılı olabilmelerinin yüksek oranda sosyal medyayı etkin ve yoğun kullanıp kullanmadıklarına bağlı olduğu görülmektedir. *Ülkemizde bazı sosyal medya verilerine bakıldığında önemi ortaya daha net çıkmaktadır. Aktif internet kullanıcı sayısı 37.7 milyon iken aktif sosyal medya kullanıcı sayısı 40 milyon civarındadır. Aynı zamanda 40 milyon sosyal medya hesabının 32 milyonunu da mobil cihazlar oluşmaktadır. *Türkiye de internet kullanıcıları, internette geçirdikleri vaktin yarısından fazlasını sosyal medyada geçirmektedir. Sonuç olarak, yeni nesillerin ülke nüfusundaki oranının her geçen gün arttığı düşünüldüğünde gelecek 10 yıl sonunda nüfusun %70 i aktif internet ve sosyal medya kullanıcısı olacağı tahmin edilmektedir. Görüldüğü üzere, sosyal medya en büyük tanıtım ve insanlara ulaşma aracı haline dönüşmüştür.

24 24 UYGULAMA Uygulama aşaması, değerlendirme bölümünde ele alınan başlıkların hayata geçirilmesi ve bunun nasıl yapılacağını içerir. Değerlendirme süreci genel olarak düşünsel bir süreçtir. Bu nedenle bu süreç sonunda bir sonuç beklenmez. Değerlendirmede ortaya çıkan varsayımlar, kişiyi motive eder. Uygulama aşamasında da canlı tutulması gereken en önemli unsur motivasyondur. Dikkat edilmesi gereken nokta, uygulamada atılacak olan adımların kalitesini motivasyon düzeyinin belirlemesidir. Aynı şekilde motivasyonun da devamlılığı için atılacak olan adımların kalitesinin yüksek olması önemlidir. Bu kaliteyi belirleyecek olan husus, bağımsız temsilcinin yaptığı işin yeterlilik seviyesinden önce kendisinin memnun olmasıdır.

25 25 SOSYAL MEDYA Sosyal medya kullanımının önemi hakkında değerlendirme bölümünde üzerinde çokça durulmuştur. İçinde bulunduğumuz çağda, sosyal medyadan bağımsız gerçekleştirilmeye çalışılan faaliyetlerin neredeyse hepsi başarısızlıkla sonuçlanmaktadır. Sosyal medyanın uygulama bölümünde, bağımsız temsilcilerin panarota.com üzerindeki e-mağazalarının satışlarını artırabilmeleri için, sosyal medya kullanımı hakkında ayrıntılı taktik ve yaklaşımlar ortaya koyulmuştur. Unutulmaması gereken nokta, sosyal medya bir bağımsız temsilci için kendi televizyon kanalı görevini görmektedir. Reytingler, kullanımın yoğunluğuna ve kalitesine bağlıdır. Bağımsız temsilcilerin, referans satışlarından gelir edebilmeleri oldukça ideal bir sistemle sunulmaktadır. E-mağaza kodu ile üye olan müşterilerin yaptığı bütün alışverişler, bağımsız temsilcinin referansı kabul edildiğinden dolayı sadece bu kodu düzgün yöntemler ile insanlara vermesi yeterli olacaktır.en iyi yöntem ise üzerinde durulduğu gibi sosyal medyanın efektif kullanılmasıdır. Bağımsız temsilcilerin kullanması gereken başlıca sosyal medya platformları Facebook,Twitter, instagram ve Pinterest tir. Bu platformların her birinde yer almak son derece önemlidir.

26 26 FACEBOOK Facebook, sosyal medya kullanıcılarının en geniş miktarda katılım gösterdiği platformdur. Facebook, diğer sosyal medya platformlarının sağladığı imkanların neredeyse tümünü tek başına sağlayabilmektedir. Bağımsız temsilerin e-mağazalarına facebook ile müşteri çekebilmeleri için; Panarota ve Rotabusiness sayfaları için arkadaş listeleri beğeni önerisi yapılması:bunu her ay tekrarlamak, arkadaş listesine yeni katılan kişileri de etkileyecektir. Bu tekrarlamalar, bir önceki beğeni önerisinde buna dikkat etmemiş olan kişilerin dikkatini çekecektir. Tüm gönderi paylaşımlarında #panarota, #rotabusiness ve kendi emağaza kodu #TR.. şeklinde etiketleyerek belirtilmesi: Bağımsız temsilcileri tanıyan veya tanımayan kişiler üzerinde bu etiketler sayesinde merak uyandırılmış olacaktır. Panarota.com üzerindki ürünlerin paylaşımının e-mağaza koduyla birlikte yapılması: Maksimum 2-3 gün aralıklarla sürekli olarak yapıldığında fayda sağlayacaktır.kampanyalı veya Panarota ya üye olunması ihtimalini yükselteceği düşünülen ürünler, e-mağaza kodu ile paylaşılabilir.

27 27 Facebook üzerinde arkadaş olunan başka insanların gönderilerini beğenilmesi ve yorum yapılması: Bu tip gönderilere yorum olarak gönderideki konu ile alakalı düşünceleri belirtmek aktif ve güvenilir sosyal medya kullanıcısı olduğunuzu gösterir. Beğeni ve yorumların yoğun tutulması, bağımsız temsilcinin profili üzerinden, e-mağazasına dikkat çekecektir. Profil bilgileri içerisinde panarota.com ve Rotabusiness ile ilgili bilgilerin bulunması: Hakkında bölümünde Panarota ve Rotabusiness sitelerinin bağımsız temsilcisi olunduğunun gösterilmesi, bu konuda bilgi verilmesi ve e-mağaza kodunun herkesin görecebileceği ve anlayacağı şekilde belirtilmesi önemlidir. Bağımsız temsilcinin profilinden görerek panarota.com a giren bir kullanıcı e-mağaza kodunu bilmediği takdirde alışılagelmiş şekilde alışverişini yapacaktır. Bu durumda bağımsız temsilci kazanç elde edemeyecektir. Geçmişten tanınan kişilerin arkadaş listesine eklenmesi

28 28 INSTAGRAM Instagram, günümüzün en hızlı büyüyen sosyal medya platformudur. Aynı zamanda satış ve tanıtım yapan kişi ve kurumların en yoğun olarak kullandığı platformdur. Bağımsız temsilcilerin e-mağazalarını tanıtım ve satışları açısından en çok verim alacakları alan instagramdır. Ürün satışı yapılan hesapların kategori bazlı takip edilmesi: Panarota.com üzerinden satışı yapılan ürün kategorilerinin her birinde satış ve tanıtım yapan Şirket in sosyal medya ekiplerinin yürüttüğü instagram hesapları mevcuttur. Bu hesapları takip etmek ve paylaşımlarını yapmak sizin vereceğiniz bilgiler doğrultusunda kendi e- mağazanıza yönlendirmede kolaylık sağlayacaktır. Satış ve tanıtım amacıyla açılmış diğer hesaplar üzerinde linkinin paylaşılması: Panarota,Rotabusiness ve ürünlerle ilgili yoğun paylaşım yapılması: Paylaşımlar yapılırken #panarota ve #rotabusiness etiketlerinin kullanılması faydalı olacaktır.

29 29 TWITTER Twitter, facebooktan sonra en fazla kullanıcının yer aldığı platformdur. Twitter hesapları facebook ve instagram hesaplarına göre, kullanıcılar tarafından daha çok benimseniyor ve sahipleniliyor. Bu nedenle Twitter üzerinden yapılan paylaşımlar, daha etkili olabiliyor. Twitter kullanımının önemi de bu noktada ortaya çıkıyor. Yapılan paylaşımlar daha önemli olarak algılanıyor. Twitter daki takipçi sayısının artırılması: Fenomenlerin takip edilmesi: Fenomen hesaplarının takip edilmesi, paylaşımlarının retweetlenmesi ve favorilere eklenmesi, takipçi sayınızı artıracaktır. Gündem etiketlerinin kullanılması: Gündem etiketlerinin kullanılması takipçisayısını artıracaktır. Bununla birlikte #panarota ve #rotabusiness etiketlerinin kullanılması panarota.com ve rotabusiness.com sitelerine girişleri artıracak ve aşinalık yaratacaktır. Ürün satışı amacıyla açılmış twitter hesaplarının takip edilmesi Panarota ve Rotabusiness ve ürün içerikli paylaşımların dışında da paylaşım yapılması: Güncel olaylara, bağımsız temsilcilerin kendi yaşam, duygu ve düşüncelerine dair paylaşımlarının yoğun olarak yapılması, e- mağaza ve satış içerikli paylaşımların etkisini artıracaktır.

ÖZET OTELCİ L İ K SEKTÖRÜNDE Bİ R PAZARLAMA ARACI OLARAK SOSYAL MEDYA KULLANIMI OTEL PAZARLAMA MODELİ ÖNERİ S İ. Ekim 2012, 67 Sayfa

ÖZET OTELCİ L İ K SEKTÖRÜNDE Bİ R PAZARLAMA ARACI OLARAK SOSYAL MEDYA KULLANIMI OTEL PAZARLAMA MODELİ ÖNERİ S İ. Ekim 2012, 67 Sayfa Yarýna bir deðer býrak TURÝZM SEKTÖRÜ ÝKÝNCÝLÝK ÖDÜLÜ Mehmet Kemal Dedeman Araþtýrma ve Geliþtirme Proje Yarýþmasý OTELCÝLÝK SEKTÖRÜNDE BÝR PAZARLAMA ARACI OLARAK SOSYAL MEDYA KULLANIMI-OTEL PAZARLAMA

Detaylı

PAZARLAMADA TEMEL KAVRAMLAR

PAZARLAMADA TEMEL KAVRAMLAR PAZARLAMAYA GİRİŞ Pazarlama faaliyetleri pazar adı verilen ve çeşitli öğelerden oluşan bir pazarlama sistemi içinde gerçekleşir. Bu sistemin işleyişinde en genel halde üç grup aktör rol oynamaktadır. Bunlar

Detaylı

E-Ticarette tüketiciler çok sayıda ürün çeşidini görebilir, en uygun ürünü bulma şansı artar.

E-Ticarette tüketiciler çok sayıda ürün çeşidini görebilir, en uygun ürünü bulma şansı artar. 4. HAFTA E-TİCARET 1. E-Ticarete Giriş E-Ticaret Nedir? Kısaca E-Ticaret olarak tanımlanan Elektronik Ticaret, her türlü mal ve hizmet satışının güvenli olarak internet üzerinden gerçekleştirilmesidir.

Detaylı

DIJITAL BELGE VE ELEKTRONIK UYGULAMALAR ZAMAN VE MALIYET TASARRUFU SAĞLIYOR 4. E-TICARET KONFERANSI NDA SOSYAL MEDYA KONUŞULDU GELENEKSEL

DIJITAL BELGE VE ELEKTRONIK UYGULAMALAR ZAMAN VE MALIYET TASARRUFU SAĞLIYOR 4. E-TICARET KONFERANSI NDA SOSYAL MEDYA KONUŞULDU GELENEKSEL TÜRKİYE NİN E-TİCARET REFERANSI HAZİRAN - TEMMUZ 2015 - SAYI 14 - ÜCRETSİZDİR 4. E-TICARET KONFERANSI NDA SOSYAL MEDYA KONUŞULDU GELENEKSEL LOJİSTİKTEN E-LOJİSTİK E DIJITAL BELGE VE ELEKTRONIK UYGULAMALAR

Detaylı

MEHMET KEMAL DEDEMAN ARAŞ TIRMA VE GELİ Ş T İ RME PROJE YARIŞ MASI - 2012

MEHMET KEMAL DEDEMAN ARAŞ TIRMA VE GELİ Ş T İ RME PROJE YARIŞ MASI - 2012 Yarýna bir deðer býrak TURÝZM SEKTÖRÜ ÜÇÜNCÜLÜK ÖDÜLÜ Mehmet Kemal Dedeman Araþtýrma ve Geliþtirme Proje Yarýþmasý KONAKLAMA ÝÞLETMELERÝNÝN PAZARLANMASINDA ÝNTERNETÝN ETKÝN KULLANIMINA YÖNELÝK BÝR MODEL

Detaylı

GİRİŞİMCİLER İÇİN SINIRSIZ TİCARET: E-TİCARET

GİRİŞİMCİLER İÇİN SINIRSIZ TİCARET: E-TİCARET Girişimcinin Gündemi GİRİŞİMCİLER İÇİN SINIRSIZ TİCARET: E-TİCARET Giriş Doç. Dr., Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Biga İ.İ.B.F., İşletme Bölümü mehmetmarangoz48@hotmail.com İnternet kullanıcılarının

Detaylı

1 P-3.1.2 Anton Colella. 2 P-3.1.2 Bettina Jacobsen. 3 P-3.1.2 Shozo Yamazaki. 4 P-3.1.5 Lucie Laliberte. 5 P-3.1.

1 P-3.1.2 Anton Colella. 2 P-3.1.2 Bettina Jacobsen. 3 P-3.1.2 Shozo Yamazaki. 4 P-3.1.5 Lucie Laliberte. 5 P-3.1. 1 P-3.1.2 Anton Colella 2 P-3.1.2 Bettina Jacobsen 3 P-3.1.2 Shozo Yamazaki 4 P-3.1.5 Lucie Laliberte 5 P-3.1.5 Andreas Bergmann 6 P-3.1.6 Adolf J.H. Enthoven 7 P-3.1.6 Igor Kozyrev P-3.1.2- Anton Colella

Detaylı

HIZLI TÜKETİM ÜRÜNLERİNDE SOSYAL MEDYA KULLANIMI İLE MARKA KONUMLANDIRILMASI

HIZLI TÜKETİM ÜRÜNLERİNDE SOSYAL MEDYA KULLANIMI İLE MARKA KONUMLANDIRILMASI SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME YÜKSEK LİSANS PROĞRAMI (TEZSİZ) BİTİRME PROJESİ Danışman: Doç. Dr. ASLIHAN NASIR HIZLI TÜKETİM ÜRÜNLERİNDE SOSYAL MEDYA KULLANIMI İLE MARKA KONUMLANDIRILMASI MUSTAFA ÇELİK

Detaylı

Arama Motoru Optimizasyonu Başlangıç Rehberi

Arama Motoru Optimizasyonu Başlangıç Rehberi Arama Motoru Optimizasyonu Başlangıç Rehberi EO Sayfa 1-1 Bu rehber kimlere hitap etmektedir? Bu rehberde Arama Motoru Optimizasyonu ile ilgili dünden bugüne gelen tüm bilgileri sizlere sunacağız. Eğer

Detaylı

2. İNOVASYONUN TANIMI

2. İNOVASYONUN TANIMI 1 1. GİRİŞ İnovasyon ülkemizde geniş kitlelerce yeni konuşulmaya ve tartışılmaya başlansa da gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin pek çoğunun gündemlerini uzun yıllardır meşgul ediyor. Ülkemizde bu kavram

Detaylı

KOBİ İşbirliği ve Kümelenme Projesi Ağ Oluşturma ve Bölgesel İşbirliği için KOBİ lerin Güçlendirilmesine Yönelik Teknik Yardım - TR 07R2.

KOBİ İşbirliği ve Kümelenme Projesi Ağ Oluşturma ve Bölgesel İşbirliği için KOBİ lerin Güçlendirilmesine Yönelik Teknik Yardım - TR 07R2. KOBİ İşbirliği ve Kümelenme Projesi Ağ Oluşturma ve Bölgesel İşbirliği için KOBİ lerin Güçlendirilmesine Yönelik Teknik Yardım - TR 07R2.02-01 İşbu rapor, Kısa Dönemli Uzman, Barış Cihan Başer, Arife YILMAZ

Detaylı

SORULARLA MÜŞTERİ İLİŞKİLERİ YÖNETİMİ

SORULARLA MÜŞTERİ İLİŞKİLERİ YÖNETİMİ İŞLETME YÖNETİMİNDE YENİ EĞİLİMLER DİZİSİ İSTANBUL TİCARET ODASI SORULARLA MÜŞTERİ İLİŞKİLERİ YÖNETİMİ (CRM-.Customer Relationsiıip Management) Hazırlayan Ebru Demirbağ BJİgi ve Dol

Detaylı

TEMEL YETERLİKLER TÜRKÇE KILAVUZ

TEMEL YETERLİKLER TÜRKÇE KILAVUZ TEMEL YETERLİKLER TÜRKÇE KILAVUZ TEMEL YETERLİKLERİN EDİNİLMESİNDE YENİLİKLER (2011-2013) LEONARDO DA VINCI ORTAKLAR AGIFODENT IAT DEKAPLUS TÖYEV - ASPECT İÇİNDEKİLER -TEMEL YETERLİKLERE GİRİŞ -TEMEL YETERLİKLERİN

Detaylı

Perakendede bütünlüğü yakalamak

Perakendede bütünlüğü yakalamak PwC Küresel Toplam Perakende* Araştırması ve Türkiye sonuçları Perakendede bütünlüğü yakalamak Perakendeciliğin gelecekteki iş modelini tüketiciler şekillendiriyor *Total Retail www.pwc.com.tr/perakende

Detaylı

BTSO. Tüccarın El Kitabı Serisi - IV. Firmanızın İnternet Sitesinin Hazırlanmasında Püf Noktalar. Kasım 2007

BTSO. Tüccarın El Kitabı Serisi - IV. Firmanızın İnternet Sitesinin Hazırlanmasında Püf Noktalar. Kasım 2007 BTSO Tüccarın El Kitabı Serisi - IV Firmanızın İnternet Sitesinin Hazırlanmasında Püf Noktalar Kasım 2007 Yayına Hazırlayan : İletişim ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü ISBN : İÇİNDEKİLER Giriş...22 Bazı Temel

Detaylı

Satış Görüşmeleri-Makaleler

Satış Görüşmeleri-Makaleler Satış Görüşmeleri-Makaleler 1- SATIŞ GÖRÜŞMESİ NASIL YAPILIR? Satışın en kritik zamanı, satış temsilcisi ve müşterinin karşı karşıya geldiği ilk tanışma ânıdır. Bu karşılaşmaya satışın kalbi denilir. Alıcılara

Detaylı

BÖLÜM I GİRİŞ. 1.1.Çalışmanın Önemi ve Türkiye de Bankacılık Sektörü ile İlgili Genel Bilgiler

BÖLÜM I GİRİŞ. 1.1.Çalışmanın Önemi ve Türkiye de Bankacılık Sektörü ile İlgili Genel Bilgiler 1 BÖLÜM I GİRİŞ 1.1.Çalışmanın Önemi ve Türkiye de Bankacılık Sektörü ile İlgili Genel Bilgiler Günümüz dünyası önemli boyutlarda teknolojik, ekonomik, gelişmelerle karşı karşıya bulunmaktadır. Bu da her

Detaylı

TÜKETİCİLERİN İNTERNET ÜZERİNDEN SATIN ALMA EĞİLİMLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ: İRAN DA BİR UYGULAMA

TÜKETİCİLERİN İNTERNET ÜZERİNDEN SATIN ALMA EĞİLİMLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ: İRAN DA BİR UYGULAMA T.C. ANKARA ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME ANABİLİM DALI TÜKETİCİLERİN İNTERNET ÜZERİNDEN SATIN ALMA EĞİLİMLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ: İRAN DA BİR UYGULAMA YÜKSEK LİSANS TEZİ Hazırlayan

Detaylı

Türkiye de Yazılım Sektörü

Türkiye de Yazılım Sektörü Türkiye de Katkı Sağlayanlar Mariye Umay Akkaya Zeynep Baktır Mustafa Canlı Anıl Çekiç Hüseyin Rahmi Çetin Murat Duran Erdem Erkul Aydın Kolat Gülara Tırpançeker Murad Tiryakioğlu Editör Murad TİRYAKİOĞLU

Detaylı

Türkiye Altın, Takı ve Mücevherat Sektörü Gelecek Stratejileri Konferansı. Sonuç Raporu

Türkiye Altın, Takı ve Mücevherat Sektörü Gelecek Stratejileri Konferansı. Sonuç Raporu Türkiye Altın, Takı ve Mücevherat Sektörü Gelecek Stratejileri Konferansı Sonuç Raporu İçindekiler TÜRKİYE ALTIN, TAKI VE MÜCEVHERAT SEKTÖRÜ YÖNETİCİ ÖZETİ...9 A. GELECEK STRATEJİLERİ KONFERANSI AJANDA

Detaylı

REHBERİ Projeler adına aradığınız her ne varsa

REHBERİ Projeler adına aradığınız her ne varsa Türk Tıp Öğrencileri Uluslararası Birliği P R O J E REHBERİ Projeler adına aradığınız her ne varsa TurkMSIC ProjeDestek Birimi İçindekiler Giriş / Hülya Şahin..... 1 TurkMSIC Mezunları projeler hakkında

Detaylı

T.C. KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME ANABİLİM DALI

T.C. KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME ANABİLİM DALI T.C. KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME ANABİLİM DALI KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ NİN KURUMSAL İMAJININ ÖĞRENCİLER AÇISINDAN ÖLÇÜLMESİ ÜZERİNE BİR ALAN ÇALIŞMASI

Detaylı

TALİM VE TERBİYE KURULU İLKÖĞRETİM MEDYA OKURYAZARLIĞI DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMI VE KILAVUZU

TALİM VE TERBİYE KURULU İLKÖĞRETİM MEDYA OKURYAZARLIĞI DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMI VE KILAVUZU T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI TALİM VE TERBİYE KURULU T.C. RADYO VE TELEVİZYON ÜST KURULU İLKÖĞRETİM MEDYA OKURYAZARLIĞI DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMI VE KILAVUZU ANKARA 2006 MEDYA OKURYAZARLIĞI DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMI

Detaylı

TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ KARİYER PLANLAMA UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (KARMER) KARİYER PLANLAMA VE GELİŞTİRME EL KİTABI

TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ KARİYER PLANLAMA UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (KARMER) KARİYER PLANLAMA VE GELİŞTİRME EL KİTABI TURGUT ÖZAL ÜNİVERSİTESİ KARİYER PLANLAMA UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (KARMER) KARİYER PLANLAMA VE GELİŞTİRME EL KİTABI Kariyeriniz yaşamınızdır ANKARA, 2011 KARİYER PLANLAMA VE GELİŞTİRME EL KİTABI

Detaylı

Gönüllü Kuruluþlarýn Yönetimi

Gönüllü Kuruluþlarýn Yönetimi Gönüllü Kuruluþlarýn Yönetimi Gönüllü Kuruluþlar ve Ýyi Yönetiþim Dr. Yýlmaz Argüden Gönüllü Kuruluþlarýn Yönetimi Pýnar Ilgaz Gönüllü Kuruluşların Yönetimi Dr.Yılmaz ARGÜDEN Pınar ILGAZ ARGE Danışmanlık

Detaylı

OTOMOTİV SEKTÖRÜNDE SOSYAL MEDYANIN KULLANIMI VE FIAT ÖRNEĞİ

OTOMOTİV SEKTÖRÜNDE SOSYAL MEDYANIN KULLANIMI VE FIAT ÖRNEĞİ OTOMOTİV SEKTÖRÜNDE SOSYAL MEDYANIN KULLANIMI VE FIAT ÖRNEĞİ Yrd. Doç. Dr. Barış BULUNMAZ Maltepe Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü Istanbul ÖZET Teknolojik gelişmelerin çok hızlı bir

Detaylı

KÜÇÜK İŞLETMELERDE BİLGİ YÖNETİMİ

KÜÇÜK İŞLETMELERDE BİLGİ YÖNETİMİ KÜÇÜK İŞLETMELERDE BİLGİ YÖNETİMİ İNDEKS 1. BİLGİ YÖNETİMİ 1.1 GİRİŞ 1.2 BİLGİ NEDİR? 1.2.1 VERİ 1.2.2 BİLGİ 1.2.3 BİLGİ BİRİKİMİ 1.3 BİLGİ BİRİKİMİ VE İŞLETME 1.3.1 BİLGİ BİR VARLIKTIR 1.3.2 HANGİ BİLGİYE

Detaylı

Enerji sektöründe riske dayalı karar verme artıyor! House da buluştu

Enerji sektöründe riske dayalı karar verme artıyor! House da buluştu ISSN: 1309-0054 Sayfa 8 Farklı bir bakış açısına mı ihtiyacınız var? Enerji sektöründe riske dayalı karar verme artıyor! Sayfa 10 The Kasım 2014 - Ocak 2015 Deloitte Times www.deloitte.com.tr Vergisel

Detaylı

Sberbank Değerler Kitabı

Sberbank Değerler Kitabı Sberbank Değerler Kitabı 60.000 3 Bu kitabın yapımında kişi katkıda bulunmuştur. Sberbank kuralları ve değerleri sene süren yoğun çalışmaların ürünüdür. Bu kitap için Rusya, Kazakistan, Ukrayna, Beyaz

Detaylı

İş Geliştirme Eğitimleri

İş Geliştirme Eğitimleri Küçük Ölçekli İşletmeler için İş Geliştirme Eğitimleri RESTORAN İŞLETMECİLİĞİ Kadın Girişimciliğini Destekleme Projesi Ankara, 2008 Kadın Girişimciliğini Destekleme Projesi Avrupa Birliği tarafından finanse

Detaylı