KARGONUz HELİKOPTERLe GELECEK

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "KARGONUz HELİKOPTERLe GELECEK"

Transkript

1

2 KARGONUz HELİKOPTERLe GELECEK Amazon CEO su Jeff Bezos hızlı teslimat için minik helikopterleri kullanarak havadan dağıtım yapmak istediklerini söyledi. Amazon Prime Air adı verilen sistem, sekiz pervaneli özel helikopterlerle, ayakkabı kutusu büyüklüğünde taşıma haznesine sahip. Uzaktan kumandalı sistemin uzun süre denenmesi ve FAA onayı alması gerekiyor. Oktokopter denen bu cihazların dağıtıma çıkması 4-5 seneyi bulabilir. GPS sistemini kullanarak kargo dağıtan cihazlar şu anda Çin de görev yapmaktalar. Sidney deki kitap kiralama servisi gelecek bahar bu yolla dağıtım gerçekleştirecek. UPS kargo firması da benzer sistemi denemekle meşgul. FedEx de sürücüsüz dağıtım sistemlerini kullanmak için çalışmalar yapıyor. Sistem düzene girdiğinde dağıtıcı firmaların masrafları azalıyor olacak. (AA) Kendi Kendine Şarj Olabilen Batarya Daha iyi batarya üretme yarışında bilim adamları, teoride şarj esnasında batarya içerisinde daha fazla enerji saklanmasını sağlayan silikon maddesine odaklanıyorlar. Fakat bu materyalin önemli bir dezavantajı var. Bu özel silikonun kullanıldığı bataryalar uzun süre şarj edildiklerinde yüzeylerinde yırtıklar oluşuyor ve işe yaramaz hale geliyorlar. Ancak bu konuda Stanford üniversitesi SLAC laboratuvarında yürütülen çalışmalar ile silikon elektrotlar incelediğinde kendi kendilerini onarabildikleri keşfedildi. Bu materyal bataryalarda kullanıldığı takdirde dışarıdan müdahale olmadan şarj olabilecekleri anlamına geliyor. Yapay robot derisinden esinlenilerek ortaya çıkartılan silikon elektrotlar içerisinde birbirine zayıf kimyasal bağlarla bağlanmış silikon polimerleri barındırıyorlar. Bu polimerler çatlamış ve bozulmuş materyal yüzeyinin birkaç saat içerisinde onarılmasını sağlıyor. (AA) WİNAMP A ELVEDA dedik Bir dönemin efsane müzik oynatıcılarından olan Winamp, 20 Aralık günü kapandı senesinde 80 milyon Dolar a AOL tarafından satın alınan uygulama özellikle 2000 li yılların ortalarına kadar popülaritesini korumayı başardı. Fakat tam olarak karşılığı olmasa da GOM Player ve VLC Media Player gibi uygulamaların oldukça gelişmiş özelliklere sahip olması nedeniyle Winamp ın önemini hızlı bir şekilde azalttı. Resmi olarak kapanma nedeni açıklanmadı ama özellikle AOL firmasının kötü yönetimine dikkat çekiyorlar senesinde 25 milyon kullanıcıya ulaşan Winamp ın aynı hızda kullanıcı kaybetmesinin nedeni olarak yazılıma gereken önemin verilmediğini söyleyebiliriz sanırım. Bu kadar popüler olup, bünyesine ilgi çekici özellikler eklemeyi başaramamış başka bir uygulama hatırlıyor musunuz? Aslında Winamp ın 5. sürümü fena olmamıştı ama şaşırtıcı derece de fazla tükettiği RAM nedeniyle milyonlarca kullanıcı Winamp 2.95 sürümünde kalmaya devam etti. (AA)

3 Güney Kore oyun bağımlılığına savaş açtı Dünyanın teknolojik açıdan en gelişmiş ülkeleri arasında yer alan ve Samsung ile LG gibi iki önemli elektronik devinin anavatanı olan Güney Kore, teknolojinin getirdiği dezavantajlara da en çok maruz kalan ülkelerden. Ülkeden gelen bilgilere göre Güney Kore hükümeti çevrimiçi oyun bağımlılığını, alkol ve uyuşturucu bağımlılığı ile aynı statüye sokacak bir kanun tasarısı hazırlıyor. Hükümetin bu tasarısı ailelerin ve dini grupların desteğini kazanırken, oyuncular ve internet endüstrisinin ise alarma geçmesine sebep oldu. Zira video oyunlarındaki reklam gelirinin yüzde 1 i ile rehabilitasyon merkezleri kurulması öngörülüyor. Güney Kore de çevrimiçi oyun bağımlılığı giderek büyüyen bir sorun ve oyun bağımlısı bir ailenin bebeklerini açlıktan ölüme terketmeleri toplumda büyük bir ekti yaratmıştı yılından bu yana 16 yaşından küçüklerin gece yarısından sonra oyun oynaması yasak. Ülkede yaklaşık gencin tedavi gerektirecek derecede oyun bağımlısı olduğu tahmin ediliyor. Okul dönemindeki gençlerin 15 saate varan sürelerde çevrimiçi oyun oynadıkları belirtiliyor. Anketlere göre Güney Kore öğrencilerin okulda en çok mutsuz oldukları ülkelerin başında geliyor. Ancak oyun sektörü karara tepkili. Hem oyun bağımlılığının alkol ve uyuşturucu ile aynı kefeye konulması hem de rehabilitasyon kesintisi sektörün sonunu getirebilir. Sektör temsilcileri yaklaşık çalışana sahip olduklarını ve bunların uyuşturucu imalatçısı gibi gösterilmesinin yanlış olduğunu vurguluyor. (MS) robot güvenlik görevlileri geliyor! Her türlü probleme karşı alışveriş merkezi ya da okul gibi ortamlarda görev yapan güvenlik görevlilerinin yerini alması için K5 (Dar alanlar için uygun) ve K10 (Geniş alanlar için uygun) isimli iki yeni robot geliştirdiği duyuran Knightscope, bu makineleri olaya müdahale etmekten çok özerk olarak veri toplama amacıyla hazırlamış. Üzerlerinde yer alan 360 derece yüksek çözünürlüklü kamera, yüksek kaliteli mikrofon, termal ve kızıl ötesi sensörler, radar, ultrasonik hız ve mesafe sensörü, hava kalite ölçme sistemi ve optik karakter ile yüz algılama gibi teknolojiler bulunan robotlar, lazer görüntüleme sayesinde de bulundukları alanın üç boyutlu haritasını çıkartabiliyorlar. Kablosuz bağlantı üzerinden ortak kontrol merkezine çevrelerinde oluşan durumlar hakkında anlık olarak bilgi aktarımı yapan ve merkezde bulunan güvenlik güçlerine hiçbir insanın dikkat edemeyeceği düzeyde kontrol imkânı sunan K5 ve K10, kişilerin davranışlarını, araç plakalarını ve silahları dahi analiz edebiliyor. Bölge güvenliği konusunu yeni bir seviyeye taşıyacağı belirtilen K5 ve K10, şu an için prototip aşamasında ve geliştirilmeye devam ediyor. (MS)

4 Google, Boston Dynamics firmasını satın aldı Google, robot teknolojileri geliştirmek amacıyla kurulan yeni biriminin başına geçtiğimiz günlerde Andy Rubin i geçirmiş ve bu doğrultuda son altı ay içerisinde konusunun uzmanı 7 farklı firmayı satın almıştı. Gelen son bilgiye göre Google, AT- LAS, WildCat, Big Dog, Petman ve Cheetah gibi üst düzey robot modellerinin altında imzası bulunan Boston Dynamics firmasını da bünyesine kattı. Andy Rubin tarafından resmi Twitter hesabında Gelecek harika görünüyor şeklinde yorumlanan Boston Dynamics satın alma süreci, firmaya özellikle robot hareket / yürüme kabiliyeti açısından dünyanın en gelişmiş sistemlerine erişim imkanı sağlayacak. Boston Dynamics in ABD ordusu ile yaptığı mevcut anlaşmalara sadık kalacağı ancak ilerleye süreçte bu tarz askeri konulara girmeyeceği belirtilen Google ın, robot teknolojileri için satın aldığı sekizinci şirkete ne kadar ödeme yaptığı ise açıklamadı. (MS) youtube da canlı yayın yapın İnternet dünyasının video tarafındaki en büyük ismi YouTube, abonelik sayısına göre kullanıma açtığı canlı yayın hizmetini genişlettiğini duyurdu. Önceleri bir kanalın canlı yayın yapabilmesi için 1000 aboneye, daha sonra ise 100 aboneye sahip olması gerektiğini belirleyen YouTube, artık bu limitleri kaldırdı. Bu sayede herhangi bir olumsuz sicili olmayan ve onaylanmış hesaba sahip olan herkese canlı yayın yapmanın önü açılmış oldu. Aynı zamanda servis üzerinden Google+ Hangouts on Air görüşmesine de imkan tanıyan YouTube, sunduğu olanaklar ile kullanıcı deneyimini arttırmaya devam ediyor. (MNÇ) samsung 2014 satış beklentisini düşürdü Bu yıla aylık 10 milyon Galaxy S4 amiral gemi modeli satışı hedefi ile başlayan ancak yıl sonuna geldiğimizde bu hedefinden epey uzaklaşan Samsung, gelecek yıl beklentilerini de revize ediyor. Samsung gelecek yıl ki akıllı telefon satış hedefini 360 milyondan 330 milyona indirmiş durumda. Bu da beklentilerde yüzde 8 civarında bir düşüşü simgeliyor. Samsung un hedefleri düşürmesindeki en büyük neden Galaxy S4 satışlarının beklentilerin altında kalması ve bunun akıllı telefon bölümüne de sirayet etmesinin beklenmesi. Galaxy S4 ün özellikle HTC One yaygın satışa sunulduğunda ivme kaybetmeye başladığı belirtiliyor. Samsung Galaxy S5 satışlarında bu kez çıtayı biraz aşağı çekmiş durumda. Bununla birlikte Samsung un bu yıl 300 milyon akıllı telefon satışı beklentisi gözönüne alındığında yine yüzde 10 luk bir artış sözkonusu. Samsung un yeni yıldaki hedefi ise özellikle Çin den gelen rekabeti göğüsleyebilmek için orta seviye telefon ve tablet modellerine ağırlık vermek.(mnç)

5 ıntel e kötü haber! rakipler güçleniyor Kendi veri merkezlerini inşa eden ve sahip olduğu sunucuları özelleştirilmiş tasarım anlayışı ile hazırlayan Google, hali hazırda Intel in en büyük 5. müşterisi durumunda. Google, kendi sistemlerinde kullanmak üzere işlemci geliştirmeye çalışıyor. Google gibi diğer firmalarda boş durmuyorlar. ARM tarafında sunucu pazarına doğru genişleme stratejisi son bir kaç yıldır sık sık dile getiriliyordu. 64-bit ARMv8 mimarisine geçiş ile birlikte çok çekirdekli yeni nesil ARM sunucuların maliyet ve enerji tüketimi noktasındaki ölçeklenebilirlik avantajı ile sunucularda kendisine yer bulması bekleniyor. HP tarafından geliştirilen Moonshot sunucusu bu konuda önemli bir hamle olarak gösterilirken, devamının da geleceği öngörülüyor. Sadece Google değil aynı zamanda Intel in x86 tarafındaki tek rakibi olan AMD de, ARMv8 tabanlı Opteron işlemcilerin hazırlığında, Seattle kod adıyla geliştirilen çok çekirdekli yeni işlemci modellerinin başta web sunucuları olmak üzere geniş bir yelpazede kullanılması bekleniyor. Henüz resmi olarak doğrulanmasa da 128-Bit işlemci tasarımları için de hazırlıklara başlayan ARM, önümüzdeki yıllarda sunucu pazarında önemli bir paya ulaşabilir. Yaptığı satın almalar ile Intel gelirlerinin %4.3 ünü oluşturan Google, kendi geliştirdiği işlemcilere kayarsa, Intel hem önemli bir müşteri hem de ciddi bir gelir kaybı yaşayacak. Ancak mevcut performans figürleri çerçevesinde ARM tabanlı işlemciler bir defada değil kademeli olarak kullanılması beklenirken zira saf çekirdek performansında, x86 mimarisinin ciddi bir üstünlüğü bulunurken, güç tüketimi ise en büyük handikapı olarak gösteriliyor. Bu haber New York Borsası nda işlem gören Intel hisselerinin düşmesine neden oldu. Borsa nın gösterdiği reaksiyon normal karşılanıyor zira Google yeni Intel işlemcileri için her yıl 500 milyon dolarlık satın alma yapıyor. Akıllı cihaz pazarının tamamına yakının kontrol eden ARM, bu hamleler ile sunucu dünyasında yükselişe geçmeyi hedeflerken, sunucu pazarının %95 ine sahip olan Intel de mobil cihaz pazarında %1 olan payını yeni nesil 22nm ve sonrasında gelecek 14nm Atom işlemcileriyle birlikte arttırmayı ve önümüzdeki bir kaç yıl içerisinde pazarın lideri olmayı amaçlıyor. (MNÇ) Samsung 110 inç Ultra HD TV Üretti Dünyanın en büyük televizyonunu üretme yarışında Samsung öne geçmiş gibi görünüyor. Bu devasa televizyon 2.6 m genişliğinde ve 1.8m yüksekliğinde. Televizyonun haliyle UHD çözünürlüğe sahip olduğu dışında teknik bir ayrıntı verilmiş değil. Fiyatı da bilinmiyor. Televizyon ilk önce Çin, Ortadoğu ve Avrupa pazarlarına sürülecek. Muhtemelen CES 2014 fuarında görebileceğimiz bu devasa TV önümüzdeki yıl hangi ürünlerle karşılaşacağımız hakkında da bize bir ipucu veriyor. (AA)

6 Samsung Galaxy Ace 3 Samsung, Galaxy Ace 3 ile farklı kesimlere hitap eden cep telefonları üretmeye devam ediyor. Cihazın yurt dışı fiyatı 225 dolardan başlıyor. Yani HTC Desire 500 ve Nokia Lumia 625 ile aynı fiyat aralığında diyebiliriz. Galaxy Ace 3 ün hitap ettiği seviyede gerçekten çok fazla rakibi var. Onlara karşı en büyük kozu ise 4G ye sahip olması. 4 inç lik 480 x 800 çözünürlüklü ekranı daha parlak ve daha keskin görünüyor. Cihazın boyutları x 62.7 x 9.8mm. Yani Galaxy S4 Mini ile aynı boyutta. Wi-Fi, Bluetooth 4.0, GPS ve GLONASS, ve NFC gibi standart özelliklere de sahip. Dahili hafızasının 5GB ve 5MP lik arka kamerası var. Android çalıştıran tüm cihazlarda olduğu gibi, işletim sistemi kısmen cihaza göre özelleştirilmiş. TouchWiz arayüzüne de sahip olan cihazda, bildirim çubuğundan birçok ayarı kısa yoldan yapabiliyoruz. (AA) LG den 105 inç lik kavisli televizyon! LG Electronics, Las Vegas ta düzenlenecek olan 2014 CES fuarında dünyanın ilk 21:9 formatındaki CURVED ULTRA HD TV sini görücüye çıkaracağını açıkladı. LG nin de ilk CURVED ULTRA HD modeli olan 105UB9, dünyanın en büyük kavisli ekran tasarımına sahip televizyonu olma özelliği taşıyor. Yüksek görüntü kalitesine sahip ürün, 21:9 sinemaskop formatı sayesinde sinemadaki izleme deneyiminizi evinize getirecek. 105UB9 un extra geniş ekranının bir başka avantajı ise izlenen programa engel olmayacak şekilde ekranın köşesinden görüntü ayarlarını düzenlenebilmesi. 11 milyon piksel ekran çözünürlüğe (5120 x 2160) sahip ekranda renk keskinliği ve derinliğini sağlamak gibi sorunları aşmak için yeni bir teknoloji kullanıldı. Bugüne kadar kendi ışıklarını yansıtmadaki başarısı nedeniyle kavisli ekranlarda OLED paneller kullanılıyordu. LG Display, renk sızmasını önlemek için ve her açıdan üstün bir izleme deneyimi sağlamak için Thin Film Transistor (TFT) piksel devre teknolojisini detaylandırarak arka aydınlatmadaki düzensizlik sorununu aştı.(aa) SAMSUNG NX 1000 FOTOĞRAF MAKİNESİ NX1000 in dışı etkileyici bir tasarıma sahip. 20,3 MP APS-C CMOS Sensörü ile herhangi bir birinci sınıf DSLR a rakip olabilecek resimler üretiyor. Yeni sensör aynı zamanda Full HD video çıkış yetenekleri de sunuyor. Ayrıca tek dokunuşla kablosuz paylaşım Wi-Fi ye (Smart link) sahip p Full HD film çekimi yeteneği ile donatılmış olan NX1000 sabit bir kamerayla video çekimini bir sanat biçimi kılıyor. Akıllı Otomatik 2.0 kompozisyondaki anahtar bileşenleri analiz ediyor ve en iyi çekim için 16 fotoğraf ve 4 video çekimi modunu otomatik olarak ayarlıyor. Yüksek Hız Yakalama özellikleri, ayrı bir sensör modülüne ihtiyaç duymaksızın geçen anları ve hızlı hareket eden nesneleri yakalamanızı sağlar. NX1000 daha iyi devamlı çekim için saniyede 8 kare ile çekim yapabiliyor. (MS)

7 VESTEL 3D SMART 55PF EKRAN LED TV Vestel in yeni çıkardığı 9 serisi led tv özellikleri ile göz dolduruyor. Çifte Ekran özelliği ile artık siz maçınızı izlerken aynı anda eşiniz dizisinin keyfini çıkaracak. Üstelik tam ekranda. Tek yapmanız gereken Vestel 3D Smart TV niz ile birlikte ücretsiz gelen kırmızı ve beyaz gözlüklerden birini sizin diğerini eşinizin takması. Bu özelliği oyun oynarken de kullanabiliyorsunuz. Akıllı rehber özelliğine ek olarak size izleme alışkanlığınıza göre tavsiyelerde de bulunabiliyor. Smart TV özelliği ile de internete bağlanabiliyorsunuz. Pixellence teknolojisi ile görüntüler daha canlı ve net. Super Motion Rate (SMR) ile hareketli görüntü performansında mükemmel iyileştirme sağlıyor. Dahili Wi-Fi alıcısı ve HD uydu alıcısı olan televizyon Full Hd görüntü kalitesine, 4 HDMI, 3 USB, 2 Scart, PC ve DVI ses girişlerine sahip. 3D görüntüleri oynatma ve 2D - 3D dönüşümünüde yapabilen televizyonun tavsiye edilen fiyatı ise TL. (AA) ChromeBook Satışları Rekora Koşuyor! İnternet teknolojisi devi Google, ChromeBook yatırımlarının meyvesini almaya başladı! Notebook pazarında satışların %21 i ChromeBook a ait! İnternet ve internet araçlarıyla zaman geçirenler için geliştirilen ChromeBook, performansının yanı sıra 300 Dolarlık etiket fiyatıyla da büyük bir kullanıcı kitlesinin beğenisini kazanıyor. Chrome OS işletim sistemini kullanan başarılı model, kısa süre içinde %21 lik bir artış göstererek Notebook pazarının popüler ürünlerinden biri olmayı başardı. C720 ve Pixel adında iki farklı model olarak piyasaya sürülecek ChromeBook un orta seviye modeli C720, 2 GB ve 4 GB dahili depolama alanına ve dokunmatik bir ekrana sahip. 300 Dolar civarında son kullanıcı fiyatına sahip. ChromeBook Pixel ise daha yüksek işlemci gücü, daha büyük depolama alanı ve daha ince kasa tasarımı ile kullanıcı beğenisine sunulacak ve tahmini fiyatı ise 1500 Dolar civarında. (AA) 3 Boyutlu Yazıcıyla Çikolatalı Maske Yaptılar! 3 boyutlu yazıcılarla bu kez de çikolatalara şekil verildi. Yazıcı teknolojisinde gidilebilecek son durak olarak tanımlanan 3 boyutlu yazıcılara bir kullanım alanı daha kazandırıldı. Tıp dünyasında, biblolarda, hassas endüstriyel cihaz üretimlerinde hatta gerçek silah yapımında dahi kullanılan 3 boyutlu yazıcılar bu kez de lezzete şekil verdi. İngiliz merkezli bir şirket olan Choc Edge, 3 boyutlu yazıcılarla yeni bir hizmeti daha son kullanıcıyla buluşturdu. Dünyanın ilk 3 boyutlu çikolata yazıcısını üreten başarılı şirket, 3 boyutlu şekiller vererek hazırladığı çikolatalarla tüketicinin yüzünü güldürmeyi başarıyor. Şirketin resmi internet sitesinde bulunan bir özellik sayesinde, çikolataya dönüştürmek istenilen fotoğraf gönderiliyor ve adres bilgileri istenilen alanlara giriliyor. Müşterinin çikolatanın süt oranını ve yoğunluğunu da belirleyebildiği internet sitesinde fiyatlandırma, 177 TL ile 483 TL arasında değişiklik gösteriyor.(aa)

8 8 çekirdekli INTEL Core i7-5960x Extreme Edition 2014 için Intel ürün gamındaki en yüksek performanslı masaüstü işlemci modelleri, Haswell-E temelli ore i serisi modeller olacak. DDR4 teknolojisine merhaba diyeceğimiz yeni işlemci ailesi ile Intel ayrıca kendi tarihinde ilk defa son kullanıcılar için 8 çekirdekli işlemcilerini kullanıma sunmaya başlayacak. Ivy Bridge mimarisini kullanan Core i7-4960x gibi modellerden farklı olarak yeni işlemciler, Haswell tasarımını temel alacağından saf çekirdek performansında gelişim yaşancak, artan çekirdek sayısı ve DDR4 belleklerin sağlayacağı ekstra bant genişliği sayesinde platform seviyesinde ciddi bir performansı gelişiminin yaşanacağını söyleyebiliriz. 22nm üretim geometrisi ile hazırlanan işlemci ailesinin en hızlı üyesi Core i7-5960x olacak. AMD nin çift tam sayı ünitesi ve paylaşımlı kayar nokta ünitesi kullanan modüllerden oluşan 8 çekirdekli işlemcilerine karşı, alışagelmiş çekirdek tasarımı üzerine 8 çekirdekli bir yapının bina edildiği işlemci, Hyper-Threading teknolojisi ile toplamda 16 izlek desteği sunacak. 20MB büyüklüğündeki Seviye 3 bellek kapasitesi ile tek izlek performası artacak olan işlemcinin şu an mühendislik örneği aşamasında olan temsilcisi 3GHz çalışma frekansına sahip. Piyasaya çıkacak revizyonun bu hızda mı kalacağı yoksa, daha farklı bir frekans ile mi geleceği henüz bilinmiyor. X99 çipsetli anakartlarla kullanılması beklenen işlemci, LGA (revizyon 3) soket formunda olacak. Artan çekirdek sayısının bir yansıması olarak Core i7-4960x işlemcisinden farklı olarak ısıl tasarım gücü 130 Watt seviyesinden 140 Watt a yükselen işlemci, Haswell mimarisinin karakteristik bir özelliği olarak FVIR olarak bilinen entegre voltaj regülatörünü de bünyesinde barındıracak. Gelen bilgilere göre Intel, dört çekirdekli güncel işlemcilere göre 8 çekirdekli Haswell-E modellerinin, %55 daha yüksek IPC başarımı sunacağını öngörüyor. Extreme Edition serisi işlemcilerden alıştığımız üzere entegre grafik birimine yer verilmeyen Core i7-5960x, Turbo Boost 2.0 teknolojisi ile çekirdek çalışma frekansını, Intel in izin verdiği oranda dinamik olarak kontrol edebilecek. Hız aşırtma için çarpan kilidi açık olarak gelecek işlemci bu sayede çok daha kolay ve etkili bir overclock platformu oluyor. Core i7-5960x e ek olarak Intel ayrıca 6 çekirdekli ve 15MB L3 bellekli Core i7-5930k modelini de lanse edecek. Yeni işlemcilerin, önümüzdeki yılın ikinci yarısında kullanıcıların beğenisine sunulması bekleniyor. (MS)

9 metot kullanımı - 2 Geçen sayımızda C# da değer döndürmeyen metotları anlatmıştık. Bu sayımızda ise geriye değer döndüren metotları anlatacağız. Metot eğer geriye değer döndürecekse tanımlanırken başına geriye döndürülecek değerin tipi yazılır. Bu sayede kendi adı üzerinden çağrıldığı yere değeri döndürmüş olur; Tanımlanırken aşağıdaki yapıda tanımlanır. değişken_tipi metot_adı (varsa parametreler) { // kod bloğu return geriye_dönecek_değer; } {C# ile programlama} Not : Çağrıldığı yerde ise mutlaka dönecek değeri karşılamak için ya bir değişkene doğrudan değeri aktarmak ya da dolaylı olarak dönen değerin kullanılabileceği bir komutla bereber kullanılması gerekir. Yalnız mutlaka geriye dönecek değerin tipi dikkate alınmalıdır. Aksi takdirde tip uyuşmazlığı hatası verecektir. Örnek : int topla(int a, int b) { return a+b; } private void btngoster_click(object sender, EventArgs e) { int sonuc, s1, s2; s1=convert.toint32(textbox1.text); s2=convert.toint32(textbox1.text); sonuc=topla(s1, s2); MessageBox.Show(sonuc.ToString()); } (AA)

10 Çin hükümeti Battlefield 4 oyununu yasakladı Çin hükümeti Internet üzerindeki demir yumruğunu çekmeye niyetli değil. Üstelik hükümet BF4 oyununu sadece ulusal güvenliğine bir tehdit olarak görmekle kalmayıp oyunu kültürel istilanın bir parçası olarak da yorumluyor. Çin Kültür Bakanlığı tarafından oyunla ilgili dijital download, yama, demo vb. herşey yasaklandı. Ülkenin en ünlü sosyal medya sitesi Weibo.com da ZhandDi4, yani Battlefield 4 kelimesi sansürlendi. Oyun zaten Çin de resmi olarak satışa sunulmadı ama P2P linkler üzerinden indirilip oynanabiliyor. BF4 ün tek kişilik senaryosu 2020 yılında Çinde var olan bir iç mücadele ve bunun sonucunda Rusya destekli Çin in Amerika ile savaşa tutuşması üzerine kurulu. Bunun olmaması için oyuna biz dahil oluyoruz. (AA) YouTube, 4K Çözünürlüklü Videolara Başladı! Geçtiğimiz bahar aylarından bu yana teknoloji gündeminden bir an olsun düşmeyen 4K çözünürlüğe sahip özel Smart TV ler üretilmeye devam ederken, YouTube dan da video desteği geldi. 144p/240p/360p/480p/720p/1080p n in ardından şimdi de (2K)1440p ve (4K)2160p çözünürlük seçenekleriyle görünen YouTube, UltraHD keyfini evlere taşımaya hazırlanıyor. Birçok başarılı teknoloji devi tarafından üretilen 4K Smart TV lerin, ilk zamanlarında sorulan peki, bu çözünürlüğe uygun videoları nasıl bulacağız? sorusu da böylelikle yanıt bulmuş oldu. (AA) LG G3 bir sürprizle gelebilir! Apple ın iphone 5S inde yer verdiği parmak izi sensörü fazlasıyla konuşulmuş, kullanılabilirliğinin yanı sıra güvenlik sorunu teşkil edip etmediği hakkında da oldukça tartışılmıştı. iphone 5S in ardından HTC One Max te de bu sensöre yer verilmesi, diğer markaları da bu yarışın içine çekmek için yeterliydi elbette. Evet, bu defa da LG, G3 modeliyle parmak izi sensörüne Evet demiş gibi görünüyor. LG, G3 modelinde parmak izi sensörüne yer verecek. Şu an G3 ün prototipi üzerinde testler gerçekleştiren LG yetkilileri, eğer son anda bir değişiklik yapmazlarsa yeni telefonda bu özelliği görebileceğiz. LG G3 ün şubat ayında düzenlenecek olan MWC 2014 etkinliğinde tanıtılacağını umuyoruz. Bu arada G3 ün muhtemel diğer özellikleri arasında 5.5 inç IPS LCD ekran, x piksel çözünürlük bulunuyor. Ayrıca yeni telefon 16 MP kameraya da sahip olacak.(aa)

11 Aslında her şeyi Microsoft icat etti! - 2 Geçen sayımızda Microsoft un önemli buluşlarına devam ediyoruz; - Akıllı Cep Telefonu: Microsoft un Pocket PC platformunda ne ararsanız vardı. Cihaz hem bir PDA, hem medya çalıcısı, hem bir iş aracı, hem de bir telefondu de ortaya çıkan platform, 2007 de Windows Mobile 6 adıyla daha güçlü, ilgi çekici cihazlarda kullanılmaya başlandı. Windows Mobile, esas olarak Windows un kırpılmış bir sürümüydü. Ancak rakipler, farklı bir strateji izleyerek sıfırdan, basitliğe önem veren yeni bir platform geliştirmeyi tercih ettiler. Bugünkü duruma baktığımızda rakip stratejiler kazanmış görünüyor. - Siri ve Google Now: Microsoft Bob, PC nizde kafanızı karıştırabilecek her şeyi çizgi film benzeri arayüzüyle saklamayı amaçlıyordu. Aslında Bob, Siri den çok farklı değildi. Clippy ise bugün Google Now un yaptıklarını yapmayı, gelecekte yapacaklarınızı tahmin etmeyi amaçlayan bir araçtı. Birçok Microsoft projesinde olduğu gibi bu fikirler de zamanının ve teknolojinin o zamanki kapasitesinin fazlasıyla ötesindeydi. - Facebook: İnsanları internetin geri kalanından mümkün olduğunca uzaklaştıracak duvarlarla örülmüş bir bahçe mi dediniz? Microsoft un daha sonra MSN adını alan 1995 teki internet hizmeti, bilgisayarınızla entegre olarak tescilli hizmete bağlı kalmanızı sağlıyordu. - Akıllı Saatler: İlk akıllı saatleri Seiko üretse de, mobil veriyi kullanan ilk akıllı saatler Microsoft tan geldi. Smart Personal Object Technology (SPOT), FM radyo dalgaları üzerinden veri alabiliyordu. Ancak saat, Samsung Galaxy Gear gibi şimdiki akıllı saatlerin de yaşadığı soruna kurban gitti: o can alıcı uygulamayı sunamamak. - Smart TV: Microsoft, 2000 den bu yana TV sorununu çözmekle uğraşıyor. Windows XP Media Center Edition dan Windows 8 Pro ya firma, PC nizi bir ev eğlencesi merkezine dönüştüren çekici sayılabilecek yazılımlar sunuyor. Bu yazılımlarla videolarınızı oynatabiliyor, video akışlarına ulaşabiliyor, fotoğraflarınıza bakabiliyor, TV kartınız varsa yayınları kaydedebiliyor, kablosuz içerik akışı yapabiliyorsunuz. Ancak anlaşılan o ki tüketiciler, bu işlevlerin değil Netflix gibi bir hizmetin peşindeymiş. Microsoft un bugünkü medya hizmetleri, Netflix stili hizmetlere PC lerden, tabletlerden ve Xbox lardan erişim sunmayı amaçlıyor. (AA) Google Arama : URL ARaMASI inurl: Aranan kelimelerden ilkini web sitesinin URL sinde (adres satırında) diğerlerini metin içerisinde arar. Örnek: inurl:türkiye e-devlet allinurl: Aranan kelimelerin hepsinin web sitesinin URL sinde olan sonuçları getirir. Örnek: allinurl:türkiye Devlet (MS)

12 Tarihten: İlk harddisk Harddiskin icadı 1951 yılında IBM şirketi tarafından yapıldı. Üretimi yapılmış olan ilk bilgisayar IBM firmasının 305 RAMAC, IBM 350 isimli harddiski kullanıyordu. Dünyadaki ilk bilgisayarda kullanılmış olan bu harddisk modeli ilk harddisk olarak bilinir. Bu harddisk 50 adet 61 cm çapında diskten oluşmaktadır ve 5 MB kapasiteye sahiptir. 1 tondan daha ağır olan harddisk, aylık 3200$ dan kiralanabiliyordu. Satış fiyatı ise $ dı yılına kadar 1000 adet üretildi. (AA) Teknolojide Tutunamayanlar Paraşüt ceket Açıkçası bunun nereye gideceği çok belli. Son hızla aşağı yılında Alman mucit Franz Reichelt tarafından icat edilen paraşüt ceketin lansmanını Reichelt Eiffel Kulesi nden atlayarak yaptı. Sonuç? Paraşüt açılmadı, Reichelt öldü. (AA) Iron Man olmak aslında çok kolay! Iron Man zırhı! Belki de bu zamana kadar üretilmiş en detaylı ve fantastik zırh ile karşı karşıyayız. Pekin de bulunan Iron Man Factory isimli firma tarafından geliştirilen zırh, dolar fiyat etiketi üzerinden, en az kişinin kendi Mark III zırhlarına sahip olmaları için ön sipariş vermesini bekliyor. Eğer bu gerçek olursa, zırh için seri üretime geçilecek. Tamamen enjeksiyon kaplama ile üretilen zırhın kafa parçası, sahip olduğu hareket algılayıcı sensörler sayesinde maskenin vizör kısmının otomatik olarak açılıp kapanmasına olanak tanıyor. Pil ile çalışan ışıklandırma sistemiyse zırhın olması gereken yerlerinde, tüm gücüyle parlıyor. Mark III zırhın tek sınırlaması ise, sadece 170 ile 188 cm arasındaki boya sahip insanlara hitap etmesi. Geri kalan boylar için ne yazık ki Iron Man olmak en azından şimdilik mümkün değil. Firmanın, ön sipariş hedefi tamamlanınca üretime geçmesinden daha kötüsü, en az sekiz ayda tamamlanabiliyor olması. Eğer bu süre size uzun geldiyse üzülmeyin; Iron Man Factory zırhın tamamını 3D yazıcı ile dört ayda da üretebiliyor. Ama bu sefer fiyat, bir anda dolara fırlıyor. Ürünün gördüğü ilgi şimdilik tatmin edici olarak açıklanıyor ama sipariş sayısı açıklanmıyor. Pek çok kişi, bu ürünün Marvel tarafından dava edilip edilmeyeceğini de merak ediyor. (AA)

13 Facebook İstatistikleri: 2013 yılının Enleri Kullanıcı sayısı 1.15 Milyar Çalışan kişi sayısı 4619 Sayfa Sayısı 80 Milyon En aktif kullanıcılar Kanada Uygulama sayısı 10 Milyon Geçirilen Ortalama Zaman 20 Dakika Aylık geçirilen zaman 8.3 Saat Paylaşılan Fotoğraf Sayısı 240 Milyar Günlük beğeni 4.5 milyar Reklam amaçlı sayfalar 500 bin Günlük paylaşılan fotoğraf 350 Milyon (AA) Taksitle cep ve PC satın alma dönemi kapandı! Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu nun yeni yönetmeliğine göre peşin fiyatına taksitle cep telefonu ve bilgisayar satın almak, 1 Şubat 2014 ten itibaren mümkün olmayacak. BDDK nın kredi kartlarındaki büyümeyi ve cari açığı yavaşlatmak için aldığı tedbirler, gıda, akaryakıt gibi farklı ürünleri de etkiliyor. Tüketiciler 1 Şubat tan itibaren ürünleri ya peşin almak zorunda kalacaklar, ya da vade farkı ödeyerek taksitlendirme yoluna gidecekler. Bir BDDK yetkilisi yaptığı açıklamada taksitsiz satış yönetmeliğine bilgisayar, cep telefonu, fotoğraf makinesi dahil tüm elektronik cihazların dahil olduğunu söyledi. Böylece vade farksız, yani peşin fiyatına taksitle bilgisayar ve cep sahibi olma dönemi kapanıyor. Görünen o ki yeni bir telefona sahip olmadan önce artık cebimizde ne kadar para kaldığına ya da ne kadar vade farkı yiyeceğimize bakmamız gerekecek. (AA) Audi lerde Android dönemi! Google, Audi ile birlikte yepyeni bir ortaklığa soyundu. Amaçsa tamamen Android tabanlı, araç için eğlence ve bilgilendirme sistemi yaratmak. Gelen bilgilere bakacak olursak, bu girişim sadece Google ile sınırlı kalmayacak gibi. Evet, Nvdia başta olmak üzere, Android teknolojisini geleceğin arabaları içerisine entegre etmek için birçok farklı firma kendisini bu işe bulaştırmış durumda. Yeni araç içi Android sistemi, beraberinde kullanıcının ve yolcuların müzik, yol tarifi gibi uygulamalara ulaşmasının yanı sıra, günümüzde Android üzerinde yaygın şekilde kullanılan her türlü uygulamayı kullanmasına imkan sunacak. Geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen CES 2013 fuarında, benzeri bir haber Apple tarafından gelmişti. ios işletim sistemini araba konsollarında kullanacağını beyan eden firma, BMW, Mercedez-Benz, GM ve Honda gibi dev markalarla süreci çoktan başlatmıştı.olaya bu şekilde baktığımızda, Google ın Android işletim sistemi ile donanmış arabalar üretme fikri pek de şaşırtıcı gelmiyor. (AA)

14 Steve Jobs Jeffrey S. Young - W. L. Simon Karayel Bu cesur ve tamamen resmî olmayan portre, Steve Jobs un işletme tarihindeki en büyük ikinci oyunu nasıl sahnelediğini anlatiyor. Kitap, bizi, 1970 lerdeki Silikon Vadisinin baş döndürücü günlerine geri götürüp Jobs un olağan dışı hayatına sokuyor: Lisede toplum dışına itilmiş bir öğrencilik hayatı, ilk kurduğu şirketin iflası, gözden düşüşü, Apple ın ve bilgisayarın gelişim serüvenin arkasındaki itici güç hâline gelerek ilk büyük başarıya ulaşması, Müthiş dönüşü, üzerinde çalisarak Pixar la birlikte eğlence sanayinde devrim yapışı, Apple daki tahtını geri isteyişi ve ipod un sıra dışı basarısıyla, dijital çağın muhtemelen en büyük yenilikçisi olarak saygınlıgını geri kazanışı. Kitap bittiğinde, Disney Pixar ı henüz satın almış ve Jobs u Disney in en büyük hissedarı yapmıştı. Artık üçüncü oyun için de zemini hazırdı!(aa) facebook oyun: bizim çiftlik FarmVille oyunundan esinlenerek oyuncuların o konudaki ilgisinden faydalanılması için oluşturulmuş oyunlardan birisi de Facebook Bizim Çiftlik oyunudur. Oyunun FarmVille uygulamasıyla henüz tanışmamış veya tanışmasına rağmen sıkılıp biraz değişiklik isteyen kullanıcılara hitap ettiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Oyun adından da anlaşılacağı üzere çiftlik geliştirme üzerine kurulmuş. Çiftliğinizde size verilen tarlalardan verim almak için oyuna sık uğramanız ve ilgi göstermeniz gerekmektedir. Uygulamayı yapan kişilerin daha fazla hedef kitleye ulaşabilmek için yaptıkları kampanyalar da amacın gerçeklemesi için yeterli gözüküyor. Oyunu oynamaları için arkadaşlarınızı davet ettiğinizde size çeşitli ekstralar sunuluyor. Bu ekstralar sayesinde çeşitli ihtiyaçlarınızı gideriyor ve oyunda daha hızlı bir şekilde gelişiyorsunuz. Oyunların genelinde olan durum Facebook Bizim Çiftlik oyununda da var. Bu durum ise başlangıç aşamasında belirli bir noktaya gelene kadar eğlencenin tam anlamıyla başlamıyor olmasıdır. (AA) oyun: call of duty : ghosts Call of Duty : Ghosts a hoşgeldiniz. Eğlence sektörünün sahip olduğu en büyük markalardan birinin attığı bu sıradışı adıma... Call of Duty markasının açtığı bu yeni sayfada oyuncular özgürlüğü ya da hakları için değil, hayatta kalmak için savaşan, sakat kalmış bir ulusun tarafındalar. Büyük çaplı bir yıkımın 10 yıl sonrasında ülkenin sınırları ve küresel güçlerin dengesi sonsuza kadar değişmiştir. Artık bir süper güç değildir, ekonomisi ve devleti kül olmuştur, ülkenin bir zamanlar kudretli olan ordusu tamamen dağılmamak için mücadele vermektedir. Ülkenin Özel Operasyon güçlerinden geriye kalan, Ghosts olarak bilinen gizemli bir grup, teknolojik olarak üstün durumdaki yeni bir küresel güç ile savaşmaktadır. Call of Duty evreninin gerçekleştirdiği bu cesur atılım, saniyede 60 frame hızını ve akıcılığını korurken üstün derecede performans sağlayan yeni nesil grafik motorunun gücünü de arkasına almakta. (MS)

15 İletişimin Sırları Doç. Dr. Orhan Erdem Eğer bir eser kişiyi mutlu ediyor ve geliştiriyorsa, eğer bir eser kişinin ruhunda bir rahatlık bir gevşeme hissettiriyorsa, eğer bir eser kişinin kendisini aşmasını sağlıyorsa, eğer bir eser kişinin başka boyutlarda farklı lezzetleri tecrübe etmesini sağlıyorsa, eğer bir eser kişinin ruhen rahatlamasına sebep oluyorsa, eğer bir eser kişinin zihnen oturaklaşmasına sebep oluyorsa, Değerlidir Bu eser size iletişimde yürektenliği, Bu eser size iletişimde samimiyeti, Bu eser size iletişimde hoşgörüyü, Öğütlüyor Bu ülkenin binlerce yıllık birikimine uygun bir yaklaşım ile yazılan bu eseri okumalısınız (AA) Film: DÜĞÜN DERNEK Sivas ta düğün gelenekleri ağır, İsmail de imkan dardır, ama ne gam! Can yoldaşları ile tüm Sivas seferber edilecektir. Fikret ile Çetin gelinlik ve düğün salonu peşine düşerken, Saffet in payına da düğünün sanatçısını bulmak düşer. Bir tüp kamyonu, bir deve ve tek oğlunun mürüvvetini görmekten başka her şeye gözünü kapatabilen bir kayınvalide! Üzerine Letonya dan yola çıkan bir grup kız tarafı! Çekilen silahlar ve atılan dayaklar filmin kahkaha dozunu hiç düşürmüyor. Nefes kesen maceranın mizah sosu hiç eksilmiyor! Bu düğün ya gerçekleşecek, ya gerçekleşecek! Vazgeçmek yok! BKM yapımı komedi filminin senaryo ve yönetmenliği Selçuk Aydemir e ait. Başrollerde ise Ahmet Kural, Murat Cemcir, Rasim Öztekin, Devrim Yakut ve Barış Yıldız yer alıyor. (AA) Project Siena ile kendi uygulamanı yap! Microsoft, Windows 8.1 için yeni uygulamalar geliştirilmesini teşvik etmek amacıyla, uygulama geliştirme aşamasını çok daha basitleştiren Project Siena uygulamasının beta sürümünü yayınladı. Uygulama, hiçbir kodlama bilgisi gerektirmeksizin yeni uygulamalar geliştirmeye imkan tanıyor. Ayrıca, dokunmatik ekranlı cihazlar üzerinde de çalışan uygulama sayesinde, tablet üzerinde bile uygulama geliştirmek mümkün oluyor. Project Siena aslında daha çok doküman tabanlı uygulamalar geliştirmek için kullanılıyor; yani elektronik kitaplar, dergi ve gazeteler, web sayfası uygulamaları, ders notları, tarih veya bilimsel anektodlar vb. Microsoft bu sayede Windows ekosistemindeki uygulamaların azlığından şikayet eden kullanıcıların daha fazla uygulamaya ulaşmasını hedefliyor. (AA)

16 SUDOKU SORUSU SİVRİ ZEKA SORUSU Resimdeki şekilde 19 daire var. Bu daireleri 1,2,3,...,19 sayıları ile öyle doldurun ki yatay veya çapraz her sıranın içerdiği sayıların toplamı eşit olsun. Not:Her yatay veya çapraz sıranın içerdiği daire sayısı farklı (3,4,5) olabilir, fakat yine de dairelerdeki sayıların toplamı eşit olmalı. (MS) TEKNOKOMİKARE

20 sn de şarj olan telefon

20 sn de şarj olan telefon 20 sn de şarj olan telefon California da yaşayan 18 yaşındaki Easha Khare, geliştirdiği yeni şarj aletiyle başta telefon üreticileri olmak üzere bir anda ilgi odağı oldu. Hızlı biten ancak hızlı dolmayan

Detaylı

dünyanın ilk 27 all-ın-one oyuncusu HP den HAREKET ALGILAYICILI bilgisayar

dünyanın ilk 27 all-ın-one oyuncusu HP den HAREKET ALGILAYICILI bilgisayar dünyanın ilk 27 all-ın-one oyuncusu {haber} MSI tarafından geliştirilen AG2712 isimli model, 27 inç ekrana sahip ve tamamen oyuncuların dikkatini çekmek için hazırlanmış. Full HD 1080p çözünürlüğü destekleyen

Detaylı

TABLET ULTRABOOK AKILLI TELEFONLAR SONY XPERIA Z2 IŞIK HIZINDA INTERNET EN KASLI WIN 8 TABLET OYUN PC Sİ TOPLAMA REHBERİ EFSANE CEP TELEFONLARI

TABLET ULTRABOOK AKILLI TELEFONLAR SONY XPERIA Z2 IŞIK HIZINDA INTERNET EN KASLI WIN 8 TABLET OYUN PC Sİ TOPLAMA REHBERİ EFSANE CEP TELEFONLARI GALAXY NOTE PRO 12.2 MERCEK ALTINDA Aylık TeknoHobİ Dergİsİ Sayı: 2014/06 Fİyatı : 5 TL FIFA 2014 STADYUM EVİNİZDE HER KURUŞUNA DEĞEN AKILLI TELEFONLAR IŞIK HIZINDA INTERNET WI-FI 802.11ac SUYA TOZA MEYDAN

Detaylı

Mobil Dünya Kongresi nde 5G nin tohumları atıldı

Mobil Dünya Kongresi nde 5G nin tohumları atıldı ÖZEL EKİ Mobil Dünya Kongresi nde 5G nin tohumları atıldı Dünyanın en önemli mobil teknolojiler zirvesi olarak kabul edilen ve GSMA tarafından düzenlenen Mobil Dünya Kongresi-Mobile World Congress (MWC),

Detaylı

BİLİŞİM FUARLARI DERGİSİ

BİLİŞİM FUARLARI DERGİSİ BİLİŞİM FUARLARI DERGİSİ CEBIT Dünyanın bilişim alanında en önemli etkinliklerinden birisi olan CeBIT 2015, 16-20 Mart tarihleri arasında her yıl olduğu gibi Almanya'nın Hannover şehrinde gerçekleştirildi.

Detaylı

Rekabette Öne Geçmenin Yolu ERP den Geçiyor

Rekabette Öne Geçmenin Yolu ERP den Geçiyor 02/2015 Ergin Öztürk IFS Türkiye Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Rekabette Öne Geçmenin Yolu ERP den Geçiyor Başbakan Davutoğlu: Tarihi fırsat önümüze geldi Büyük Veri Ne Yapacağınızı Sizden Önce Tahmin

Detaylı

2013 Q2. Değerlendirme. ios işletim sisteminin dünden bugüne hikayesi. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu 2012-2013 Q1 karşılaştırması

2013 Q2. Değerlendirme. ios işletim sisteminin dünden bugüne hikayesi. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu 2012-2013 Q1 karşılaştırması 1 İçerik 2013 Q2 mobilike Kurucu Ortaklarından 01 Rakamlarla Mobil Global & Türkiye de mobil rakamlar 02 Örnek çalışma Vaseline 06 Teknoloji 4G 08 Karşılaştırma İki cihaz karşılaştırması - Samsung S4 &

Detaylı

Farklı bir pencereden bakmaya hazır mısınız?

Farklı bir pencereden bakmaya hazır mısınız? İşletmelerde Güvenlik Algısı ve Gerçekler 2014 RAPORU Farklı bir pencereden bakmaya hazır mısınız? Çok yakında Deloitte ve Trend Micro işbirliği ile TechInside sayfalarında! İÇİNDEKİLER Güle güle 2014,

Detaylı

Kompakt tabletlerin savaşı

Kompakt tabletlerin savaşı EKİM 2014 / SAYI: 10 / ISSN:2148-2748 L ste: Yaratıcılığınızı konuşturan uygulamalar Dosya: Pad Uyumlu M crosoft Off ce Asus A88X- Gamer ÜST DÜZEY SEÇİM ÜRÜN İNCELEME TP-LINK TL-WA860RE PERFORMANS ARTIRICI

Detaylı

Bankacılıkta Fiziksel Dönem Geride Kalıyor

Bankacılıkta Fiziksel Dönem Geride Kalıyor teknoloji dünyasının kalbi ıfa 2014 te attı ÖZEL DOSYA MüştEri ve FirMA ArASınDAki köprü: ÇAğrı MErkEZLEri Bankacılıkta Fiziksel Dönem Geride Kalıyor Kamu alanı Dijitalleşiyor bulut hizmetlerinde GüvenliK

Detaylı

Teknoloji için CIO 2010 ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU İŞ TEKNOLOJİLERİNDE LİDERLİK DOSYA KONUSU: 2011 DE DAHA HIZLI BANTGENİŞLİĞİ SUNACAK 4 TEKNOLOJİ

Teknoloji için CIO 2010 ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU İŞ TEKNOLOJİLERİNDE LİDERLİK DOSYA KONUSU: 2011 DE DAHA HIZLI BANTGENİŞLİĞİ SUNACAK 4 TEKNOLOJİ DOSYA KONUSU: 2011 DE DAHA HIZLI BANTGENİŞLİĞİ SUNACAK 4 TEKNOLOJİ SAYFA 40 İŞ TEKNOLOJİLERİNDE LİDERLİK Teknosa CIO su Önder Kaplancık Teknoloji için teknoloji geliştirmiyoruz. İş için teknoloji geliştiriyoruz.

Detaylı

Teknoloji Harikası Akıllı Telefonlar. TP-Link TL-WA890EA evinizin her şeyi ASUS Transformer Pad TF701

Teknoloji Harikası Akıllı Telefonlar. TP-Link TL-WA890EA evinizin her şeyi ASUS Transformer Pad TF701 MAYIS 2014 / SAYI: 5 / ISSN:2148-2748 Liste: Köpeğinize Yeni Numaralar Öğretin Dosya: En İyi Mesajlaşma Uygulamaları TP-Link TL-WA890EA evinizin her şeyi ASUS Transformer Pad TF701 İKİSİ BİR ARADA TABLET

Detaylı

Türkİye de Bulut Bİlİşİm

Türkİye de Bulut Bİlİşİm EKONOMİ IT YE EMANET IT ADVISOR www.itadvisor.com.tr AĞUSTOS 2012 SAYI 33 Türkİye de www.itadvisor.com.tr Bulut Bİlİşİm AĞUŞTOS 2012 SAYI 33 MOBİL UYGULAMALAR İŞ DÜNYASINDA SAĞLIKTA E-REÇETE DÖNEMİ BAŞLIYOR

Detaylı

Sokağa atılan geçmişin izinde

Sokağa atılan geçmişin izinde KARİYER Doktorlara tercüman olan mühendisler 04 05 06 2014 Hayat Krallara yaraşır düğünler Otomobil Schumacher bunu da kazanacak Spor Brezilya hazır Ya siz? English Summary of Contents Sokağa atılan geçmişin

Detaylı

Q2.2015 1 Q1.2015 Q2.2015. KİŞİSEL REKLAM Herkesin reklamı kendine.

Q2.2015 1 Q1.2015 Q2.2015. KİŞİSEL REKLAM Herkesin reklamı kendine. Q2.2015 1 Q1.2015 Q2.2015 KİŞİSEL REKLAM Herkesin reklamı kendine. Q2.2015 Global & lokal mobil veriler mobilike Opera Mediaworks ailesine katıldı Kitlesel yerine kişisel iletişim Gülümseyin hedefliyoruz!

Detaylı

SAYISAL KARASAL TELEVİZYON YAYINCILIĞI

SAYISAL KARASAL TELEVİZYON YAYINCILIĞI Dijital İletişim Teknolojileri İhtisas Dergisi OCAK 2015 SAYI: 6 İKİ AYDA BİR YAYIMLANIR ÜCRETSİZDİR TUYAD DAN ELEKTRONİK GERİ DÖNÜŞÜM HAMLESİ SAYISAL KARASAL TELEVİZYON YAYINCILIĞI DÜZLEMSEL UYDU ANTENLERİ

Detaylı

ISSN 2148-8061 9 7 7 2 14 8 8 0 60 0 4

ISSN 2148-8061 9 7 7 2 14 8 8 0 60 0 4 ISSN 2148-8061 9 7 7 2 14 8 8 0 6 0 0 4 Denemeyi göze deneyime güvenin. engineered in Germany www.t-systems.com/cloud #TechInside Fatih Sarı TechInside Yayın Koordinatörü Başlarken... TechInside ın ilk

Detaylı

OCAK 2013 SAYI 38. IT ADVISOR www.itadvisor.com.tr OCAK 2013 SAYI 38 YEDEKLEMEDEN. Emre Pekar GlassHouse Türkiye Genel Müdürü E-ATIKLAR

OCAK 2013 SAYI 38. IT ADVISOR www.itadvisor.com.tr OCAK 2013 SAYI 38 YEDEKLEMEDEN. Emre Pekar GlassHouse Türkiye Genel Müdürü E-ATIKLAR MOBİL ODAKLI DEĞİŞİMİN RİSKLERİ IT ADVISOR www.itadvisor.com.tr OCAK 2013 SAYI 38 YEDEKLEMEDEN www.itadvisor.com.tr Emre Pekar GlassHouse Türkiye Genel Müdürü OCAK 2013 SAYI 38 E-ATIKLAR ekim 10 3 02 11

Detaylı

TÜRKİYE NİN KAPSAMA HARİTASI

TÜRKİYE NİN KAPSAMA HARİTASI İK YÖNETİMİ IT İLE YENİLENMEYE DEVAM EDİYOR IT ADVISOR www.itadvisor.com.tr EYLÜL 2011 SAYI 22 AUTODESK BAŞARISINI SÜRDÜRMEK İSTİYOR BULUTUN KÜÇÜK İŞLETMELERE AVANTAJLARI www.itadvisor.com.tr İŞ PLANINIZ

Detaylı

ISSN1303-6300. Merhaba,

ISSN1303-6300. Merhaba, ISSN1303-6300 bilişim kültürü dergisi MAYIS 2006 Türkiye Bilişim Derneği Adına İmtiyaz Sahibi ve Sorumlu Müdür Turhan MENTEŞ Yayın Kurulu Başkanı Önder ÖZDEMİR Yayın Koordinatörü Aslı Evren ÖZBAY (TBD

Detaylı

geleceğimize yön verecek uygulamalar

geleceğimize yön verecek uygulamalar DEV EKRANLI AKILLI TELEFONLAR İŞ DÜNYASININ HİZMETİNDE www.itadvisor.com.tr KASIM 2013 SAYI 48 Ahmet Akkök Arneca Genel Müdürü Kerem Turgay Arneca Ar-Ge Lideri geleceğimize yön verecek uygulamalar BüyükşehirleriN

Detaylı

Geleceği hayalperestler kuracak

Geleceği hayalperestler kuracak Gezi Eşsiz güzellikleriyle Doğu Karadeniz 07 08 09 2014 Geleceği hayalperestler kuracak Hayat Elektronik beyinden akıllı kaleme Otomobil Dostluk ve Barış için: Orient Rally English Summary of Contents

Detaylı

Kurumsalda Mobil Cihazların Önemi

Kurumsalda Mobil Cihazların Önemi YÖNETİCİNİZİ DEĞİŞTİRMEDEN ÖNCE DÜŞÜNÜN ÖZEL HABER ORACLE OPEN WORLD 2014 Kurumsalda Mobil Cihazların Önemi EBOLA NIN ÇÖZÜMÜ BÜYÜK VERI OLABILIR MI? ŞIRKETLER 2015 TE IT YATIRIMLARINI ARTIRACAK E-TICARETE

Detaylı

Kablosuz Ağınızı Güçlendirin ÜRÜN İNCELEME. Samsung Galaxy Gear 2 EN AKILLI SAAT. HTC One Mini 2 TASARIM HARİKASI

Kablosuz Ağınızı Güçlendirin ÜRÜN İNCELEME. Samsung Galaxy Gear 2 EN AKILLI SAAT. HTC One Mini 2 TASARIM HARİKASI TEMMUZ 2014 / SAYI: 7 / ISSN:2148-2748 Liste: En İyi Ücretsiz Photoshop Alternatifleri Dosya: Android Kitkat Sırları ve İpuçları ÜRÜN İNCELEME HTC One Mini 2 TASARIM HARİKASI Samsung Galaxy Gear 2 EN AKILLI

Detaylı

Başarının sırrı inovasyon

Başarının sırrı inovasyon BAŞLARKEN Başarının sırrı inovasyon Dergimizin yeni sayısında tekrar birlikte olmaktan büyük mutluluk duymaktayım. Önceki sayılarımızda bizleri dikkate alarak yatırım yapan girişimci okurlarımızın şimdi

Detaylı

türkiye nin internet haritası

türkiye nin internet haritası KOBİLER İÇİN AĞ ÇÖZÜMLERİ REHBERİ www.itadvisor.com.tr HAZİRAN 2014 SAYI 55 türkiye nin internet haritası Hayatımızın temeline oturan internet olgusu tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hızla gelişiyor.

Detaylı

Rüyalardaki Sistemi Kuruyoruz

Rüyalardaki Sistemi Kuruyoruz EYLÜL 2014 / SAYI: 9 / ISSN:2148-2748 L ste: En İy DJ Uygulamaları Dosya: S stem n ze Bakım Yapın ÜRÜN İNCELEME TP-L nk Archer D5 SIRA DIŞI PERFORMANS Samsung U28D590D UHD KUSURSUZ GÖRÜNTÜ! NASIL YAPILIR?

Detaylı

sürekliliğini kanıksamış, her gün öğrenilecek yeni bir şey keşfedilmesini doğal karşılar olmuştur.

sürekliliğini kanıksamış, her gün öğrenilecek yeni bir şey keşfedilmesini doğal karşılar olmuştur. 2 21. Yüzyıl insanlık tarihi içerisinde bir dönüm noktasıdır. Son yirmi yılda büyük bir hızla gelişen teknoloji, hayatımızı baştan aşağı değiştirmiştir. Bu eşiğin öncesini bilmeyen gençlerimiz değişimin

Detaylı

TÜRKİYE BİLİŞİM DERNEĞİ YIL 40 SAYI 148. BT Projelerinde. Başarısızlık

TÜRKİYE BİLİŞİM DERNEĞİ YIL 40 SAYI 148. BT Projelerinde. Başarısızlık TÜRKİYE BİLİŞİM DERNEĞİ YIL 40 SAYI 148 AYLIK BİLİŞİM KÜLTÜRÜ DERGİSİ BT Projelerinde Başarısızlık Kaybedenler - Kazananlar / Adli Sanat Prof. Dr. Atilla Soykan dan dibe vurmanın faydaları yükselen e-ticaret

Detaylı

İŞLER BÜYÜDÜĞÜNDE KAÇINILMAZ OLUR

İŞLER BÜYÜDÜĞÜNDE KAÇINILMAZ OLUR ISSN: 2148-8061 www.techinside.com Haberde Analiz SAYI 13 EYLÜL 2015 İŞLER BÜYÜDÜĞÜNDE KAÇINILMAZ OLUR 3 Türkiye için 4.5G vakti Sage Summit 2015 i takip ettik Üç boyutlu tasarım dünyayı değiştirecek İÇİNDEKİLER

Detaylı