mavi dalga Merve Kayan & Zeynep Dadak

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "mavi dalga Merve Kayan & Zeynep Dadak"

Transkript

1 Merve Kayan & Zeynep Dadak İngilizce Adı: Ortak Yapımcılar: Yapımcı: İletişim: The Blue Wave Michael Eckelt (Riva Film, Almanya) Floor Onrust (Family Affair Films, Hollanda) Nikos Moutselos (Two Thirty Five, Yunanistan) Yamaç Okur (Bulut Film, Türkiye)

2 bir bakışta mavi dalga Yönetmen-Senaryo: Merve Kayan & Zeynep Dadak Oyuncular: Ayris Alptekin (Deniz) Nazlı Bulum (Gül) Onur Saylak (rehberlik öğretmeni Fırat) Sefa Tokgöz (Güney) Taner Ölmez (Kaya) Derya Durmaz (Nevin, Deniz in annesi) Albina Özden (Esra) Cüneyt Yalaz (Yusuf, Deniz in babası) Begüm Akkaya (Perin) Sude Aslantaş (Deniz in kızkardeşi) Fehime Secven (Aylin) Konuk Oyuncular: Hazal Kaya (Fırat nişanlı) Banu Fotocan (Hanım) Tülin Özen (Ceylan) Hakan Karsak (müdür yardımcısı) Neslihan Acar (Yasemin Hanım) Görüntü Yönetmeni: Daniel Bouquet Sanat Yönetmeni: Nadide Argun Ses: Jeffrey Grieshober Kurgu: Çiçek Kahraman Yardımcı Yapımcı: Zümrüt Burul Yürütücü Yapımcı: Kaan Kurbanoğlu Senaryo Danışmanı: Franz Rodenkirchen Müzik: kim ki o Yapımcı: Ortak Yapımcılar: Yamaç Okur (Bulut Film) Michael Eckelt (Riva Film, Almanya) Floor Onrust (Family Affair, Hollanda) Nikos Moutselos (2:35, Yunanistan) Zeynep Dadak (Fenafilm, Türkiye) Tür: Drama, Gençlik Dil: Türkçe Süre: 90 dk. Planlanan Çekim: Ekim, Kasım 2012 Çekim Yeri: Balıkesir İngilizce Adı: The Blue Wave Proje aşağıdaki ortak yapım marketlerine ve atölye çalışmalarına seçilmiştir: 2011, İstanbul Film Festivali, Köprüde Buluşmalar Proje Geliştirme Atölyesi (BingerLab Senaryo Geliştirme Ödülü ne layık görülmüştür) 2011, Hollanda Film Buluşmaları, Ortak Yapım Marketi 2012, Sundance!F İstanbul Senaryo Geliştirme Atölyesi Destekleyenler: Eurimages Yapım Desteği, 2012 Hamburg Film Fonu (Almanya), Yapım Desteği, 2012 Hubert Bals Film Fonu (Hollanda), Senaryo ve Proje Geliştirme Desteği, 2011 Hubert Bals Plus Film Fonu (Hollanda), Yapım Desteği, 2011 Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü, Senaryo Yazım Desteği 2011 Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü, Yapım Desteği 2011 Proje Özeti: Merve Kayan ve Zeynep Dadak ın birlikte yönettikleri ilk uzun metraj filmleri İki yönetmenin birlikte yönettiği Bu Sahilde (On the Coast) kısa filmi 2011 yılında Rotterdam Film Festivali nde ana yarışmada yer aldı.

3 logline ve kısa sinopsis logline Balıkesir de büyümekte olan Deniz, ergenlik döneminin sıkıntılarıyla boğuşan liseli bir genç kızdır. Ülke çapındaki doğalgaz kesintisiyle birlikte, Deniz in çalkantılarına bir de kentteki hayatın altüst olması eklenir. kısa sinopsis Deniz Balıkesir de büyümekte olan liseli bir genç kızdır. Yakın arkadaşları Esra ve Gül ile birlikte bir gün yaşadıkları şehirden çıkarak büyük şehirde üniversite okumanın hayalini kurarlar. Hayallerini gerçekleştirmek için kazanmaları gereken üniversite sınavına iki sene kalmıştır. Okullar açılır, Deniz in babası her iki senede bir yaptığı gibi, yine yeni bir iş kurmaya hazırlanır; annesi Nevin de küçük kızı Defne nin okuluna gelir sağlamak için düzenlenen kermesin organizatörlüğünü üstlenir. Sonbaharın sonuna doğru bir gün, yaşanan elektrik kesintisi sırasında bir kaza olur. Kermes için bağışlanan ve Deniz in eve götürmek üzere aldığı değerli goblen tablo alev alır. Bu aksiliğin ardından Deniz yavaş yavaş arkadaşlarından uzaklaşmaya başlar. Bir yandan iki erkeğe birden aşık olmuştur. Bu erkeklerden biri, okulundaki rehberlik hocası, diğeri ise bir arkadaşıdır. Ergenliğin getirdiği sıkıntılar, Türkiye çapında ortaya çıkan doğalgaz kesintisiyle birlikte daha da şiddetlenir. Artık Deniz, dış dünyada dalga dalga yayılan krizlerle mücadele etmek konusunda yalnız değildir.

4 oyuncular Ayris Alptekin 1992 de İstanbul da doğdu. Adıgüzel Güzel Sanatlar Lisesi nin Oyunculuk Bölümü nü bitirdi. Güngör Dilmen in Midas ın Kulakları ve Talat Sait Halman ın Kahramanlar ve Soytarılar oyunlarında rol aldı dan bu yana Yeni Metin Yeni Tiyatro Projesi kapsamında, Şehir Tiyatroları nın Genç Günler inde Oyunalanına! adlı oyun okumasına katıldı; GalataPerform da Kabuk, 5 Yazar 5 Balkon ve Böyle Şeyler Neden Alışveriş Merkezlerinde Olmaz? oyunlarında yazar ve oyuncu olarak yer aldı. Eğitimini İstanbul Üniversitesi nin Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölümü nde sürdürüyor.

5 oyuncular Onur Saylak 1977 Ankara doğumlu tiyatro sanatçısı, dizi oyuncusu, aktördür. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Fizik Bölümü nde eğitim gördü. Üniversiteden ayrılarak şansını tamamen farklı bir alan olan Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü nde denedi. Bu arada üniversitenin tiyatro kulübüne katılarak oyunculuğa başladı (İletişim Fakültesi Tiyatro Topluluğu). Amatör tiyatro oyunlarında yer aldı. Bundan sonra hayatının geri kalanını aktör olarak sürdürmeye karar verdi ve Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü nü kazandı ve kendini tamamen oyunculuğa odakladı. Bilkent Üniversitesi nde eğitim gördüğü süre boyunca Ankara Devlet Tiyatrolarında Getto ve Üç Kuruşluk Opera oyunlarında, ve Bilkent Tiyatrosunda Nazım Hikmet in Her Şeye Rağmen adlı oyunu da dahil birkaç tiyatro oyununda yer aldı. Hisarbuselik dizisinde Çetin isimli karakteri canlandırdı. Kod Adı dizisiyle izleyici kitlesini genişletti. Ayrıca TED Koleji nde tiyatro yönetmeni olarak da çalıştı. Sesinin şarkı söylemeye uygun olmasından dolayı üniversite korosunda yer aldı ve müzikal tiyatro ile ilgilendi (Biedermann ve Kundakçılar). Bazı tiyatro oyunları için şarkı sözleri yazdı. TRT 2 televizyonunda Hadi Gidelim (2003) isimli 13 bölümlük bir gençlik programı sundu. Sinema dünyasına da 6 Haziran 2008 tarihinde 15. Altın Koza Film Festivali kapsamında ilk kez gösterime giren ve aynı zamanda en iyi film ödülünü kazanan Sonbahar adlı sinema filmiyle adım atmıştır. Daha sonra Güz Sancısı filminde de rol almıştır yılında ise Yılmaz Güney Özel Ödülü alan Nesli Çölgeçen in yönettiği Denizden Gelen filminde başrolde oynamıştır.

6

7

8

9 Merve Kayan yönetmenler 1981 yılında doğan ve Uzunköprü de büyüyen Merve Kayan, Amerika Birleşik Devletleri ndeki Denison Üniversitesi nde Sinema dalında lisans yaptı. New York ta ve İstanbul da çeşitli film yönetmenleriyle, görüntü yönetmeni ve kurgucu olarak çalıştı. Yüksek lisansını Kaliforniya daki San Diego Üniversitesi nin Görsel Sanatlar Bölümü nde tamamladı. Burada film dersleri de veren Kayan, 1999 yılından beri çektiği kısa film ve belgesellerle yurtiçi ve yurtdışında çok sayıda festivale katıldı. Zeynep Dadak la ortak çalışması olan Mavi Dalga, yönetmenin ilk uzun metrajlı film projesidir. Filmografi 2010 Elope (Müzikal Film, 16mm) Bu Sahilde* (Yaratıcı Belgesel, 16mm) 2008 Work (Video Yerleştirme, HD) 2006 Ah (Deneysel, DV) 2005 Sweet Splits (Mierle Laderman Ukeles ile ortak Kısa Belgesel, DV) 2003 The Gift (Kısa Film, 16mm) 2003 Aud (Kısa Film, 16mm) Zeynep Dadak 1978 de Balıkesir de doğan Zeynep Dadak, Sinema-TV dalında Marmara Üniversitesi nden lisans, İstanbul Bilgi Üniversitesi nden yüksek lisans dereceleri aldı den bu yana kısa film ve belgeseller yapan Dadak, aynı zamanda Altyazı Aylık Sinema Dergisi yazarı ve yayın kurulu üyesidir. Çeşitli üniversitelerde film dersleri veren yönetmen halen New York Üniversitesi Sinema Çalışmaları Bölümü nde doktorasına devam etmektedir. Mavi Dalga, yönetmenin Merve Kayan la ortak çalışması ve iki yönetmenin de ilk uzun metrajlı film projesidir. Filmografi 2010 Elope (Müzikal Film, 16mm) Bu Sahilde* (Yaratıcı Belgesel, 16mm) 2007 For the Record: World Tribunal on Iraq (Orta Metrajlı Belgesel, DV) 2004 The Roundtrip (Kısa Film, DV) 2001 Use Your Head (Kısa Film, DV) * Merve Kayan ve Zeynep Dadak ın birlikte yönettikleri Bu Sahilde adlı film, dünya prömiyerini Rotterdam Film Festivali Yarışma Bölümü nde yaptı. Türkiye ve Dünya çapında yirmiyi aşkın festivalde gösterilen film Akbank Kısa Film Festivali nde Mansiyon Ödülü ve İFSAK 2010 En İyi Belgesel Film Ödülü nü kazandı.

10 yönetmenler MERVE KAYAN VE ZEYNEP DADAK IN BU SAHİLDE FİLMİYLE ALDIĞI ÖDÜLLER 03/2010 Akbank Kısa Film Festivali - Belgesel Dalı Mansiyon / İstanbul, Türkiye 04/2010 İFSAK Kısa Film Yarışması - En İyi Belgesel Film / İstanbul, Türkiye 05/2010 Hisar Kısa Film Seçkisi un en iyi 10 filmi / İstanbul, Türkiye BU SAHİLDE NİN KATILDIĞI FESTİVALLER 01/2010 Rotterdam Uluslararası Film Festivali - Yarışma Bölümü. Rotterdam, Hollanda (Dünya Prömiyeri) 02/2010!f Uluslararası Bağımsız Film Festivali. İstanbul, Türkiye 03/2010 Akbank Kısa Film Festivali. İstanbul, Türkiye 03/2010 Ankara Uluslararası Film Festivali. Ankara. Türkiye 04/2010 IndieLisboa Uluslararası Film Festivali. Lizbon, Portekiz 04/2010 İstanbul Uluslararası Film Festivali. İstanbul, Türkiye 04/2010 Diyarbakır Film Günleri. Diyarbakır, Türkiye 05/2010 Uçan Süpürge Uluslararası Film Festivali. Ankara, Türkiye 06/2010 Hamburg Uluslararası Kısa Film Festivali. Hamburg, Almanya 06/2010 Documentarist İstanbul Belgesel Günleri. İstanbul, Türkiye 07/2010 Ischia Uluslararası Film Festivali. Ischia, İtalya 08/2010 Visible Evidence XVII- Uluslararası Belgesel Çalışmaları Kongresi. İstanbul, Türkiye 08/2010 Dokufest Uluslararası Belgesel ve Kısa Film Festivali. Prizren, Kosova 10/2010 Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali. Antalya, Türkiye 10/2010 Festival du Nouveau Cinema Montreal. Montreal, Kanada 10/2010 Hot Springs Belgesel Film Festivali. Arkansas, ABD 11/2010 Sheffield DocFest Belgesel Film Festivali. Sheffield, İngiltere 11/2010 L Alternativa Uluslararası Bağımsız Sinema Festivali. Barselona, İspanya 12/2010 Belo Horizonte Uluslararası Kısa Film Festivali. Belo Horizonte, Brezilya 03/2012 Los Angeles Türk Filmleri Festivali, ABD Bu Sahilde yi İzlemek İçin:

11 yapımcı Yamaç Okur Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi mezunu de yayın hayatına başlayan Altyazı Aylık Sinema Dergisi nin kurucularından yılından itibaren Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezi nin direktörlüğünü yapmaktadır. Mithat Alam Film Merkezi bünyesinde gerçekleştirilen Hisar Kısa Film Seçkisi ve Türk Sineması Görsel Hafıza Projesi nin kurucularındandır yılında Nadir Öperli ile birlikte Bulut Film i kurmuştur yılında Seyfi Teoman ın ilk uzun metraj sinema filmi Tatil Kitabı ile ilk uzun metraj sinema filmi yapımcılığını gerçekleştirmiştir. Filmin dünya galası 2008 Uluslararası Berlin Film Festivali nde Forum bölümünde gerçekleştirilmiştir. Yapımcılığını yaptığı ikinci uzun metraj Bahtı Kara (Yön.: Theron Patterson), 2009 yılında Bursa İpek Yolu Film Festivali nde En İyi Film Ödülü nü kazanmıştır. Ortak yapımcılığını yaptığı İki Dil Bir Bavul (Yön. Orhan Eskiköy, Özgür Doğan) 2008 yılında IDFA da yarışma filmi olarak dünya galasını yapmıştır. Yamaç Okur, son olarak Seyfi Teoman ın Bizim Büyük Çaresizliğimiz filminin yapımcılığını gerçekleştirmiştir. Film, 2011 Şubat ayında Berlin Film Festivali yarışmalı bölümünde dünya galasını gerçekleştirmiştir. Okur, Sinema Eseri Yapımcıları Meslek Birliği (SEYAP) ın Yönetim Kurulu ndaki görevinin yanı sıra, İstanbul Film Festivali Köprüde Buluşmalar Ortak Yapım ve Proje Geliştirme Platformu nun da Danışma Kurulu üyeliğini sürdürmektedir. Şu sıralar 2012 sonbaharında çekilmesi planlanan Zeynep Dadak ve Merve Kayan ın yönetmeniğini yaptığı Mavi Dalga filminin ön hazırlığı ve 2012 bahar aylarında çekimleri tamamlanan Melisa Önel in yönetmenliğini yaptığı Kumun Tadı filminin post-prodüksiyon süreci ile ilgili çalışmalarına devam etmektedir. Bulut Film Hakkında 2007 yılında kurulan Bulut Film, Türkiye nin genç sinemacılarını uluslararası sinema dünyasına kazandırmak üzere yola çıkmıştır. Bulut Film in ilk yapımı olan Tatil Kitabı (Seyfi Teoman, 2008) Berlin Film Festivali nde dünya prömiyerini yaptıktan sonra, otuzun üzerinde film festivalinde gösterilmiş ve İstanbul Film Festivali nin En İyi Film ödülü dahil olmak üzere birçok ödül kazanmıştır. Bulut Film in daha sonraki yapımlarından İki Dil Bir Bavul (Orhan Eskiköy & Özgür Doğan, 2009-Perişan Film ile Ortak Yapım) 2009 da Abu Dhabi Film Festivali nde En İyi Ortadoğu Belgeseli Ödülü nü, Bahtı Kara ise 2009 da Bursa İpekyolu Film Festivali nde En İyi Film, En İyi Senaryo ve En İyi Oyuncu ödüllerini almıştır yılında yapımcılığını yaptığı Bizim Büyük Çaresizliğimiz (Seyfi Teoman, 2011) Berlin Film Festivali nde yarışma bölümünde gösterilmiş, Nürnberg Alman-Türk Filmleri Festivali nde En İyi Film ve Sinema Yazarları Ödülü nü aldıktan sonra, İstanbul Film Festivali nde Jüri Özel Ödülü, Radikal Gazetesi Seyirci Ödülü ve En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü nü almıştır. Bulut Film in son filmi Tepenin Ardı (Emin Alper, 2012), Berlin Film Festivali nde gösterilmiş, Caligari Ödülü nün yanısıra En İyi İlk Film Mansiyonu na layık görülmüştür. Film, Nisan ayında İstanbul Film Festivali nde En İyi Film, En İyi Senaryo ve FIPRESCI Ödülleri ni kazanmıştır. İLETİŞİM BULUT FILM A: Purtelas Mah. Ozogul Sok. 18/12 Cihangir Beyoglu Istanbul Turkey T: , E: W:

12 film ekibi Daniel Bouquet görüntü yönetmeni Çarpma etkisi yaratan çekimler, keyif veren ama insanı öyküden koparmayan estetik görüntüler Bilinçli renk kullanımı Karakter gelişimi için oyuncu ve kamera arasında alan yaratılması. Görüntü yönetmeni Daniel Bouquet in Nothing Personal filmindeki çalışması hakkında festival jürisinin sarf ettiği sözler böyle yılında Hollanda da doğan Bouquet, 2006 da Hollanda Film ve Televizyon Akademisi nden mezun oldu. Resim, fotoğraf ve grafik tasarım alanlarında deneyimi olan Bouquet, dünyanın çeşitli yerlerinde, belgeseller, uzun ve kısa metraj filmler ve reklam filmleri çekti. Mezuniyetinden yalnızca üç yıl sonra, alanında Hollanda nın en büyük ödülünü kazandı. İlk uzun metrajlı filmi Kikkerdril (2008) Uruguay, Arjantin ve Güney Kore dahil pek çok ülkedeki festivallerde ödüller kazandı. Son olarak görüntü yönetmenliğini üstlendiği Sacha Polak imzalı Hemel filmi 2012 yılında gösterilmek üzere Berlin Film Festivali ne seçildi. Bouquet, Nothing Personal ile 2009 yılında Hollanda Film Festivali nde En İyi Görüntü dalında Altın Buzağı ödülünü kazandı. Aynı filmle, 2010 yılında Makedonya daki Manaki Kardeşler Film Festivali nde ödüle layık görüldü. Çiçek Kahraman kurgu Boğaziçi Üniversitesi nde sosyoloji alanında yüksek lisans eğitimini tamamlayan Çiçek Kahraman, daha sonra ABD de Boston Üniversitesi nin Sinema-TV bölümünde yüksek lisans yaptı. Kurgucu olarak profesyonel kariyerine, İstanbul Bilgi Üniversitesi nde araştırma görevlisi olarak çalıştığı yıllarda adım attı. Taylan Biraderler in yönettiği Küçük Kıyamet (2006) filmiyle 16. Ankara Film Festivali nde, Ümit Ünal ın yazıp yönettiği Ara (2007) ile de 15. Altın Koza Film Festivali nde En İyi Kurgu ödülünün sahibi oldu. Kurguladığı diğer filmler arasında Tatil Kitabı (Seyfi Teoman, 2008), Lodos (Didem Erayda, 2008), Gölgesizler (Ümit Ünal, 2009), Uzak İhtimal (Mahmut Fazıl Coşkun, 2009), Orada (Hakkı Kurtuluş & Melik Saraçoğlu, 2009), Adab-ı Muaşeret (Emre Akay, 2009) ve Bizim Büyük Çaresizliğimiz (Seyfi Teoman, 2011) bulunmaktadır. Kahraman aynı zamanda İstanbul Bilgi Üniversitesi Sinema-TV bölümünde kurgu dersleri de vermektedir.

13 Nadide Argun sanat yönetmeni film ekibi 1981 yılında Sakarya da doğdu. Mimar Sinan Üniversitesi nde sosyoloji alanında lisans eğitimi aldığı yıllarda, çeşitli televizyon programları ve reklam filmlerinde kostüm ve sanat departmanlarında çalıştı. Seyfi Teoman ın yazıp yönettiği Tatil Kitabı filmiyle ilk sanat yönetmenliğine imza attıktan sonra Didem Erayda nın ilk filmi Lodos un (2008), Theron Patterson ın yönettiği Bahtı Kara nın (2009) sanat yönetmenliğini üstlendi da, İstanbul da Hafriyat Karaköy Sergi Merkezi nde Tatbikat isimli ilk sergisini açtı. Sanat yönetmenliğini yaptığı diğer filmler arasında Gişe Memuru (Tolga Karaçelik, 2010), Bizim Büyük Çaresizliğimiz (Seyfi Teoman, 2011) ve Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikayesi (Onur Ünlü, 2011) bulunmaktadır. kim ki o müzik Ekin Sanaç ve Berna Göl tarafından 2006 yazında kurulan ve bir synthesizer-bas gitar ikilisi olarak yola koyulan kim ki o nun enstrümanları canlı çalma ilkesine dayandırdığı müziği; post-punk, darkwave ve synth-pop a göndermeler taşıyor. Kendi hazırladıkları En Az İki, En Fazla Sekiz ve Diğerleri Nerde? albümleriyle müziklerini Türkiye de ve yurtdışında pek çok kulağa ulaştıran grup, 2008 yılından bu yana The Radio Dept., Jens Lekman ve Moon Duo gibi sanatçılarla Avrupa ve İngiltere turneleri yaptı. Elope adlı film projesinin müziklerini de üstlenen kim ki o nun son albümü Dans, 2010 yılında Hollanda merkezli bağımsız plak şirketi Enfant Terrible dan plak formatında yayınlandı.

14 sinopsis (uzun) Deniz, 16 yaşında Balıkesir de büyümekte olan bir genç kızdır. Disiplinli ama sevgi dolu annesi, istikrarsız ama girişken babası, kendi dünyasında mutlu ve ilişki kurabildiği küçük kız kardeşinden oluşan ailesi ve kendisine herkesten yakın bulduğu arkadaşları Esra ve Gül arasında büyüyen, sorumluluk alıp, prensiplerinden ödün vermeyen biridir. Yaz tatili sona ererken, Deniz ve arkadaşlarının onları lise sonunda bekleyen, korkulan üniversite sınavı dolayısıyla gelecekleri ilgili somut seçimler yapmalarının zamanı da gelmiştir. Okul baskısıyla, başarılı olma kaygısıyla, entelektüel heyecanlarla meşgul genç zihinleri, cinselliğin keşfiyle değişen vücutlarına ağır gelir. Deniz in babası her iki senede bir yaptığı gibi, yine yeni bir iş kurmaya hazırlanırken, annesi Nevin de küçük kızı Defne nin okuluna para getirmesi için düzenlenen kermesin organizatörlüğünü üstlenmiştir. Ara sıra Deniz de kermes hazırlıklarında annesine yardım eder. Kısa süre içinde kermeste satılmak üzere bağışlanan bir sürü büyüklü küçüklü eşya, oturma odalarının bir köşesinde birikir. Bu köşe, adeta yaşadıkları şehrin zanaat ve ticaretinin tablosu haline gelmiştir. Okullar açılır. Genç ve yakışıklı rehberlik öğretmeni Fırat, üniversite hayatlarını da belirleyecek olan lise branş seçimlerinde öğrencilere yol göstermektedir. Fırat ı etkilemek için Deniz birden gelecekle ilgili planlarında bir değişiklik yapar. Deniz aniden sayısal yerine sosyal bölümlere ağırlık verme kararı almıştır. Arkadaşları buna oldukça şaşırırlar. Belki de uzun süredir hayalini kurdukları gibi aynı şehirde üniversite okuyamayacaklardır. Deniz, Fırat a olan hayranlığının yanı sıra, bir de 18 yaşındaki Kaya ile yakınlaşmaktadır. Kaya, bir akşam Deniz ve okuldan diğer arkadaşlarını, halasının boş evindeki partiye davet eder. Deniz, kermeste satılmak üzere bağışlanan değerli goblen tabloyu annesine götürmek için sahibinden emanet alır ve tabloyla birlikte partiye gelir. Kızlı erkekli grup tüm enerjileriyle eğlenirken birden elektrikler kesilir. Yaşanan kargaşada devrilen gaz lambasıyla tablo alev alır ve resmin bir köşesi yanarak kül olur. Aldığı sorumluluk birden devasa bir soruna dönüşür ve Deniz kendini duygusal bir girdabın içinde bulur. Günler kısalıp, kış karanlığı daha erken bastırırken Deniz in Fırat la ilişkisi hiç de hayalindeki gibi gelişmez. Deniz, giderek kendini daha yalnız hisseder. Bir an içine sığmayan enerjisi bir diğer anda ağır bir taş gibi bedenine çöküp hareket etmesine izin vermez. Sorumluluklarıyla gerçekten yapmak istedikleri arasında bir denge kurmayı çoğu zaman başarırken, duygu dünyasının ayarını yapmak onun için daha zordur. Ne Kaya, ne Deniz aralarında bir süredir devam eden çekime daha fazla karşı koyamazlar. Tüm bu endişeler ve yeni heyecanlar yetmezmiş gibi, soğuk kışın ortasında şehre hayat veren doğal gaz akışı tamamıyla durur. Artık kriz dalgalarıyla boğuşmak zorunda olan yalnızca Deniz değildir. Hep gizlice korkulan bu doğal gaz kriziyle birlikte tüm ülke, dış dünyayla olan ilişkisini sorgulamak zorunda kalacaktır.

15 karakterler DENİZ (17) İnce yapılı, zeki ve esprili bir genç kızdır. Gün geçtikçe artan çekiciliğinin yavaş yavaş farkına varmaktadır. Enerjisini ayarlamakta güçlük çeker. Bir gün içi içine sığmazken ertesi günü hareketsiz geçirebilir. Davranışları henüz olgun değildir ama kontrollüdür. Hayattaki sorumluluklarının farkında, bir gün bulunduğu şehirden çıkmak için çaba göstermesi gerektiğinin bilincindedir. Özellikle ailesiyle olan ilişkisinde, ne kadar çok sorumluluk alırsa, istediklerini gerçekleştirmeye, özgürlüğünü elde etmeye o kadar çok hak kazanıyormuş düşüncesindedir. Seçimlerine fazla karışmayan bir anne babaya sahip olmaktan genel olarak memnun görünse de, kimi zaman hayatında tepki gösterecek bir otorite olmamasının eksikliğini hisseder. Kolay heyecanlanıp yine kolayca umutsuzluğa kapılan bir ruh yapısına sahiptir. Hayata dair kafasında varolan soruları ya da bir konuya olan ilgisini, bu konudaki hayal kırıklığını ya da kızgınlığını açıkça dile getirebilir. Ancak kimi zaman hislerini kontrol altına almaya çalışırken aniden fiziksel bir tepki verebilir. İstemdışı olduğunu iddia ettiği bu tepkiler, ya yakınındakilere ya da kendisine ufak fiziksel zararlar vermesiyle sonuçlanır. FIRAT (30) Esmer, uzun boylu, çekicidir. Cazibesinin farkındadır. Ankara da bir üniversitede Psikoloji bölümünü bitirmiş, son altı senedir farklı küçük şehirlerde rehber öğretmenlik yapmaktadır. Mesleğinden ve küçük bir şehirde yalnız başına yaşamaktan şimdilik memnundur. İşinden kaynaklanan, genç insanlara olan profesyonel ilgisi, kimi zaman kişisel bir ilgiye dönüşür. Beğenilmekten çok hoşlanır, bu nedenle de zaman zaman öğrencilerle olan ilişkilerine sınır koymakta zorlanır. Gizemli bir kimlik oluşturma konusunda gayretlidir, hakkında çok şey bilinmesini istemez. KAYA (18) Olgun ve düşüncelidir. Gelecekten tam olarak ne beklediğini, neye yeteneği ve isteği olduğunu henüz keşfedememiştir. İyi görünümlüdür ama çapkın olmaktan çok uzaktır. Erkek olma baskısından rahatsız olduğu için, kendini yanında rahat hissedebildiği kız arkadaşları olsun ister. Daha çok kız arkadaşlarıyla vakit geçirmeyi sevse de, erkek grubuyla bir araya geldiğinde daha maskülen tarafı ortaya çıkar. Onlarla futbol oynarken kızlarla da film seyredip, muhabbet etmeyi sever. Deniz e olan ilgisinin temelinde de bu ikilik yatar. Deniz in yanında ikisi birden olabildiği için rahat eder.

16 karakterler ESRA (17) Etrafındakilerin ruh halinden anlayan, düşünceli bir genç kızdır. Fiziksel gelişimini arkadaşlarından daha önce tamamlamıştır. Arkadaşlarına göre daha kiloludur, sırtı genelde kambur durur. Fakat vücudunu, kendine güvenli bir şekilde taşır. Ortaokulun başından beri, hep uzun ya da kısa süreli bir erkek arkadaşı olmuştur. Babasının uzakta yaşaması ve onu sadece annesinin büyütmek zorunda kalması Esra için duygusal olarak kolay değildir. Bundan dolayı, gelecek kaygısı günlük yaşamının bir parçası haline gelmiştir. Deniz e en düşkün olan karakterdir. GÜL (16) Arkadaşları arasında, üzerinde başarı baskısını en fazla hisseden Gül dür. Anne babası doktor oldukları için, insan vücuduyla mantık çerçevesinde ilişki kurar. Hastalıklar, fiziksel değişimler, onun için garip şeyler değildir. Gül ün kafasını karıştıran konular daha çok varoluşuna dairdir. Dünyadaki varlığını sorgularken, çocukça yorumlarla, aşırı bilimsel açıklamalar arasında gidip gelir. Kuralların gerekliliğine inanır. Onun için kurallara uyarken içine düştüğü boşluk ve bunu sorgulama hissini anlamak, kurallara uymaktan daha zordur. PERİN (17) Minyon, atletik yapılıdır. Dik durur. Babası subay olduğu için, hayatı boyunca bir yerden diğerine taşınmış, sürekli yeniden arkadaşlıklar kurmak zorunda kalmış ve bu sebepten de kendine sağlam bir savunma mekanizması geliştirmiştir. Aslında kendi içinde kırılgandır, ancak güvenli görünür. Dans, spor ve müzik aracılığıyla kendisini fiziksel olarak ifade etmek onun için çok önemlidir. Diğerlerine kıyasla daha seksi dir, cinsellik konusunda deneyimli olduğunu ima eder. Oysa seks konusunda takındığı bu tavır, kendisi için uygun gördüğü karakterin parçasıdır. İnsanlara güvenmekte zorlansa da, güven ihtiyacını bastırmak onun için giderek zorlaşmaktadır.

17 yönetmen görüşü Türkiye nin batısında küçük bir şehirde büyümekte olan bir grup liseli kız nasıl yaşar? 17 yaşındaki Deniz ve arkadaşları reşit olma yolunda ilerlerken lise yıllarının sonunda, onları yırtıcı bir hayvan gibi bekleyen üniversite sınavı gerçeğiyle her gün yüzleşirler. Mavi Dalga da Deniz ve arkadaşlarını yemek yerken, çarşıdan eve dönerken, film seyredip şarkı söylerken izliyoruz. Bu günlük olaylar Deniz ve arkadaşlarının birbirleriyle ve çevreleriyle nasıl ilişki kurduğunu görmemiz için birer vasıta olmanın yanında ayak uydurmaları gereken dış dünyanın da ritmini belirliyor. Deniz ve arkadaşlarının günlük telaşlarının arkasında nasıl gelecek kaygısı gibi daha büyük sorunlar varsa, yetişkinlerin dünyasında da doğalgaz kesintisi sorunu patlak veriyor. Filmdeki doğalgaz meselesi Türkiye nin, arada kalmışlığı (taşralığı), bu genç (ergen) Cumhuriyet in değişkenliği, dış kaynaklara bağlılığı gibi ebedi sorunlarını cisimleştirirken bir yandan da günlük ekonomik kaygıların ve ülkenin dış dünyayla kurduğu ilişkinin gerginliğini daha mikro düzeyde anlatılan bir büyüme (coming of age) hikayesiyle yanyana getiriyor. Filmi tasarlarken, Türkiye de genç insanların sinemada ve televizyondaki temsillerine baktık. Birbirlerine kötü davranan İstanbullu acımasız zengin kızlar, katı okul kurallarından müzdarip öğrenciler ya da taşrada ağır ağır ilerleyen delikanlılar gördük. Balıkesir de bir cumartesi akşamüzeri aynı kanepede oturup birbiriyle konuşan kızlara kulak vermenin, stereotiplere hapsolmuş söz konusu gençlik, özellikle genç kadın temsillerini kırmanın yöntemlerinden biri olduğunu düşünüyoruz. Onları anlamaya çalışmak için Deniz ve diğer kızların arkadaşlıklarına yoğunlaşmak gerekiyor. Hayatta kendi başlarına vermeleri gereken kararlar artarken, onları yetişkin hayata hazırlayan bireysellik duygusu ve bunun getirdiği yalnızlık korkusu filmin tabanını oluşturuyor. Mavi Dalga aynı zamanda bir aşk hikâyesi. Aşkın günlük hayatta sürekli bir endişe alanı yaratarak, nasıl hayatın tamamını kaplayabildiğini anlatıyor. Deniz in arkadaşlarına, geleceğe, kendi bedenine duyduğu ilgiyle, erkeklere karşı olan heyecanı farklı şeyler değil. Filmin sonuna gelindiğinde, kızlar kendi duygu ve beden evrenlerini yönetebileceklerini fark ediyorlar. Kızların vücutlarını kullanma biçimleri ve kendilerini ifade ediş biçimlerindeki farklılaşmayı görselleştirmeyi planlıyoruz. Mavi Dalga nın yönetmenleri olarak bizi birlikte yaratmaya teşvik eden şey gerçek mekana ve zamana yayılmış, gerçeklik ihtimali olan hikâyeleri ve durumları gerçekçi olma kaygısı duymadan filmleştirmek. Günlük hayatın sıradanlığı ile gerçeküstü ve imkansızlık hissi veren anlarının birbirine geçerek oluşturduğu karmaşık yapının, sinemanın da çoğu zaman yüzeye çıkarmaya çalıştığı daha derin bir gerçekliğe işaret ettiğini düşünüyoruz. Mavi Dalga da yaratmak istediğimiz bu gerçeklik aynı zamanda ince bir mizah duygusu da barındırıyor. Böylece, anlatılmasını çok önemsediğimiz bir hikâyeden, bizzat gerçeğin hayal gücünden ve mizahından beslenen kurmaca bir film çıkarabilmeyi umuyoruz.

18 Filmin Görsel ve Ses Dünyası yönetmen görüşü Mavi Dalga nın görsel ve ses dünyası karakterlerin ruh hallerini en iyi biçimde yansıtacak şekilde yaratılacak. Filmin anlatımı (görüntü yönetimi, sanat yönetimi, ses tasarımı) Deniz ve arkadaşlarının bir enerjik bir durağan olan ruh hallerini aksettirecek. Mavi Dalga, objeler, insanlar, ve duyguların sürekli biriktiği bir film. Bu birikime bir de değişen mevsimler eklenince, ortaya karakterlerin ve mekanların sürekli değişim halinde olduğu bir atmosfer ortaya çıkıyor. Genç karakterleri grup halinde gördüğümüz sahnelerde, kadrajda onların hem birbirleriyle olan ilişkilerini, grup dinamiklerini, hem de birey olarak karakterlerini yakından tanıma fırsatı bulacağız. Filmde, fazla dikkat çekmeyen el kamerası ile dolly kullanılacak.

19 ışık yönetmen görüşü Filmde kullanılacak yumuşak ışık, karakterleri doğrudan aydınlatmak yerine, içinde bulundukları mekanları aydınlatacak. Genel ışık, doğal bir mekan hissi yaratırken, oda/sokak lambaları, bilgisayar ekranları ve cep telefonlarından gelen yoğun ışık, belli öğeleri ön plana çıkaracak. Özellikle belli mekanları (ev, okul servisi, vs.) tekrar gördüğümüzde, mekanın ışığı Deniz in ruh haliyle birlikte değişecek. Mekan araştırma gezilerinden çeşitli fotoğraflar

20 renk yönetmen görüşü Filme pastel renkler hakim olacak. Şehrin mavi, gri beton dokusu önünde ilerlerken, ya da iç mekanlardaki duvarların önünde, kimi zaman fonda kaybolan, kimi zaman daha parlak renkleriyle ayrılan genç karakterler göze çarpacak. Mekan araştırma gezilerinden çeşitli fotoğraflar

21 renk yönetmen görüşü

22 yönetmen görüşü ses Dialog, ses efektleri ve müzik öğeleri geçişken şekilde tasarlanacak. Filmdeki diyaloglar, seyirciyi karakterlerin günlük yaşamlarıyla ilgili bilgilendirmenin yanında, kimi zaman da onların duygusal hallerini yansıtan, inişli çıkışlı ses kümeleri olarak kullanılacak. Benzer bir şekilde filmdeki ses efektleri de, kimi zaman duyguları ve kaygıları vurgulayacak. Ses efektleri, bir çok sahne arasında köprü oluştururken, bu sahnelerdeki ruh hallerini birbirine bağlamak için kullanılacak. Mavi Dalga da genellikle karakterlerin o an dinlediği ya da o an mekanda çalan (diegetic) müzikleri duyacağız. Kimi ses öğeleri, (AVM deki anonslar, televizyondan, radyodan gelen sesler) film boyunca tekrar tekrar duyuluyor. Bu kamusal sesler belli belirsiz duyulduğunda, bazı ses ve kelimeler öne çıkarak daha çok vurgulanacak. senaryodan bölümler 58 DÜKKAN/SU FİLTRECİSİ - İÇ - GÜN Deniz ve Defne yeni dükkanın önüne gelirler. Perin onlara el sallayarak köşeden ayrılır. Sokağın devamında açılmış olan doğalgaz çukurlarının yanındaki metal işaret levhalarına tekme atarak ilerleyen bir grup genç görülür. Tekme atılan levhalar bangırtıyla yuvarlanırlar. Yusuf un dükkanının önü kalabalıktır. Herkes sımsıkı giyinmiştir. Dükkanın açılışı o güne planlandığı için, girişte ve kapının önünde çiçekler durur. AVM de duyulan bozuk motor sesine benzer bir ses, arka planda duyulmaktadır. Yandaki büfeden televizyonun sesi gelir. Sokak kapısının önünde, iki UFO durmakta, birkaç kişi de altında sigara içip televizyonu görmeye çalışmaktadır. TELEVİZYON SES: (belli belirsiz)...fabrikaların %59 unun doğalgaza geçişi tamamlanmış olduğundan, kesintinin özellikle batı bölgelerimizde yol açacağı zararın beklenenden de büyük olacağını söyledi... Nevin elinde plastik su bardaklarıyla dışarı çıkar ve içeride yeni filtrelerinden süzülen sudan kapının önünde duran misafirlere ikram eder. Deniz ve Defne yi görür. NEVİN: Hah, geldiniz mi? Noldu anlatın bakayım. DEFNE: Buz eridi. NEVİN: Allah allah, buz pistiyle doğalgazın ne alakası var? DENİZ: E doğalgazla soğutuyorlarmış. Ne bilim? NEVİN: Neyse canım, gelir heralde. TELEVİZYON SES: (belli belirsiz) Elektrik, benzin ve benzeri... Birden ses kesilir, elektrikler gider. KALABALIK HALİNDE: Aaaaa... YUSUF: (koşarak dışarı gelir) Şimdi boku yedik... ÖMER: Dedim ama abii dedim, hepimiz aynı anda yakarsak o sobaları ne olacak? Trafolar patlıyo heralde. YUSUF: Artık hohlaya hohlaya ısınırız. Arkadaki takılı kalmış motor sesi de tamamen kesilir. Birinin cep telefonundan, tam anlaşılmayan bir haber sesi gelmektedir. CEP TELEFONU RADYOSU: (belli belirsiz) diplomatik...krizin dalga dalga...mavi akım.. Karanlık bastırmış, birden şehre sessizlik hakim olmuştur.

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

Soruşturma: Hisar Kısa Film Seçkisi 2011

Soruşturma: Hisar Kısa Film Seçkisi 2011 Soruşturma: Hisar Kısa Film Seçkisi 2011 Mithat Alam Film Merkezi nin 1960 larda Robet Kolej de yapılan Hisar Kısa Film Festivali nin devamı olarak 2005 ten bu yana sürdürdüğü Hisar Kısa Film Seçkisi nin

Detaylı

Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü nde eğitimi devam ederken

Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü nde eğitimi devam ederken Nadir Öperli: Yapımcılık Yönetmenle Çıkılan Uzun Bir Yolculuk Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü nde eğitimi devam ederken Mithat Alam dan seçmeli dersler alıp Mithat Alam Film Merkezi nin kuruluş sürecine

Detaylı

BURAYA KADAR. Sert, edepsiz ve absürd komedi RÖPORTAJ OKAN ARPAÇ YAZDI TUNA KİREMİTÇİ UÇAKLAR A OĞLUMLA ÜÇÜNCÜ DEFA GİTTİK

BURAYA KADAR. Sert, edepsiz ve absürd komedi RÖPORTAJ OKAN ARPAÇ YAZDI TUNA KİREMİTÇİ UÇAKLAR A OĞLUMLA ÜÇÜNCÜ DEFA GİTTİK Sayı: 14 / 18-24 Ekim 2013 TUNA KİREMİTÇİ UÇAKLAR A OĞLUMLA ÜÇÜNCÜ DEFA GİTTİK CANAN SANAN AHMET ÜMİT İN AŞK HİKAYESİ TİYATRO AK LA KARA DA BARIŞ AKPOLAT ZEKASIZ SEKSAPEL E ANNIE LENNOX TAN TEPKİ RÖPORTAJ

Detaylı

Kutluğ Ataman: Esas oyuncu atmosferdir.

Kutluğ Ataman: Esas oyuncu atmosferdir. Kutluğ Ataman: Esas oyuncu atmosferdir. Mithat Alam Film Merkezi 2009 yılındaki ilk retrospektifini Türkiye sinemasının ve güncel sanatının önemli temsilcilerinden birine, Kutluğ Ataman a ayırdı. Ataman

Detaylı

Meltem Cumbul: Türkiye de kadın hikayelerinin çok fazla yeri yok, o yüzden yazmak istedim...

Meltem Cumbul: Türkiye de kadın hikayelerinin çok fazla yeri yok, o yüzden yazmak istedim... Meltem Cumbul: Türkiye de kadın hikayelerinin çok fazla yeri yok, o yüzden yazmak istedim... Mithat Alam Film Merkezi 2009 Güz döneminde oyuncu retrospektifleri kapsamında Meltem Cumbul u konuk etti. Filmografisinin

Detaylı

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ KURUMSAL GAZETESİ SAYI:

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ KURUMSAL GAZETESİ SAYI: www.ahaber.anadolu.edu.tr ANADOLU ÜNİVERSİTESİ KURUMSAL GAZETESİ SAYI: 711 30 Haziran - 15 Eylül 2014 SAYFA3 2 ANADOLU ÜNİVERSİTESİ AÇIKÖĞRETİM MEZUNLARINI AĞIRLADI SAYFA4 ------------------------------------------------------------------------

Detaylı

2. Dönem, Sayı 7 Yazdırılabilir Sürüm

2. Dönem, Sayı 7 Yazdırılabilir Sürüm 2. Dönem, Sayı 7 Yazdırılabilir Sürüm Bu sürüm, bilgisayardan okuyacağı her şeyi, öncesinde yazıcı çıktısını alarak okuyanlar için hazırlandı. Resim yok, renk yok, yazılar 1 punto daha büyük, 4 sütun yerine

Detaylı

Sophokles in yukarıdaki şiirinde öne çıkarmaya. çalıştığı şey özgürlük tür; özgür insanın yaratıcı. gücü ve mücadele azmidir. Özgür insanın, hayatın

Sophokles in yukarıdaki şiirinde öne çıkarmaya. çalıştığı şey özgürlük tür; özgür insanın yaratıcı. gücü ve mücadele azmidir. Özgür insanın, hayatın II Sophokles in yukarıdaki şiirinde öne çıkarmaya çalıştığı şey özgürlük tür; özgür insanın yaratıcı gücü ve mücadele azmidir. Özgür insanın, hayatın hangi alanında bulunursa bulunsun, engellenemeyen yaratıcı

Detaylı

VAR ETTİNİZ, VAR OLUN...

VAR ETTİNİZ, VAR OLUN... VAR ETTİNİZ, VAR OLUN... Darüşşafaka varsa sayenizde var. 151 yıldır iyi ki varsınız. Darüşşafaka ya bağış yapın, babası veya annesi hayatta olmayan binlerce çocuğumuzun eğitimine katkıda bulunun. www.darussafaka.org

Detaylı

Soruşturma: Hisar Kısa Film Seçkisi Yönetmenlerinin Ağzından Kısa Film

Soruşturma: Hisar Kısa Film Seçkisi Yönetmenlerinin Ağzından Kısa Film Soruşturma: Hisar Kısa Film Seçkisi Yönetmenlerinin Ağzından Kısa Film Mithat Alam Film Merkezi, 2005 yılından bu yana bir yıl içerisinde yapılmış en iyi on kısa filmi kapsayan Hisar Kısa Film Seçkisi

Detaylı

Eğitim dinamik bir süreç

Eğitim dinamik bir süreç www.ahaber.anadolu.edu.tr HAFTALIK İLETİŞİM GAZETESİ SAYI: 526 11-14 ARALIK 2009 Türkiye nin eksiği kültürel program Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, 3 Aralık günü Olimpiyat Rüzgârı konulu bir panel

Detaylı

OCAK - ŞUBAT - MART 2013

OCAK - ŞUBAT - MART 2013 OCAK - ŞUBAT - MART 2013 İZMİR YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ BÜLTENİ İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü adına Derginin Sahibi Prof.Dr. Mustafa Güden Rektör Editör - Genel Yayın Yönetmeni Prof.Dr. Ahmet E. Eroğlu

Detaylı

Yeni yılınız kutlu olsun

Yeni yılınız kutlu olsun Yeni yılınız kutlu olsun Üç ülkeden seçme filmler Anadolu Üniversitesi nde... İletişim Bilimleri Fakültesi (İBF) ve Sinema Kulübü tarafından düzenlenen iki ayrı etkinlik; Brezilya, Portekiz ve Romanya

Detaylı

i n d e k s 14-16 17-28 K6Portre N D E S indeks Kariyer İpek Bilgin 73 Konuk Yazar Filiz Akın 61 Yasemin Oğuz 81 Bizim Dünyamız Aktüalite

i n d e k s 14-16 17-28 K6Portre N D E S indeks Kariyer İpek Bilgin 73 Konuk Yazar Filiz Akın 61 Yasemin Oğuz 81 Bizim Dünyamız Aktüalite indeks 2 N D E S I 8 K6Portre Konuk Yazar Filiz Akın 61 Yasemin Oğuz 81 14-16 Aktüalite Gurme 32 Uludağ Kebapçısı Sağlık Prof. Dr. Gülsan Türköz Sucak 81 40 Çocuk Doç. Dr. Figen Şahin 17-28 Bizim Dünyamız

Detaylı

Merhaba PAYLAŞIMDAN. İkram Göktaş

Merhaba PAYLAŞIMDAN. İkram Göktaş ı günlerdeyiz. Kuzey Afrika ve Ortadoğu tar ni sayfalar açılırken, bu büyük değişim bir lı oluyor. Öncelikle oralarda yaşayan halkla dişe duyarken, bir yandan da dünya ekon siyasi dengelerin nasıl etkileneceğini

Detaylı

2 okul 2 sorun. Y l: 13 Say : 287 Fiyat: 1 TL TİYATRO. Bu başka Mexico Akatlar Kültür Merkezi 6 DA

2 okul 2 sorun. Y l: 13 Say : 287 Fiyat: 1 TL TİYATRO. Bu başka Mexico Akatlar Kültür Merkezi 6 DA Beşiktaş Gazetesi IPhone ve IPad (ios) uygulaması AppStore da... Ücretsiz indirin İsmail Ünal aday mı? HENÜZ bu konu hakkında yorum yapmak erken ama yine de söyleyeyim. İSMAİL BAŞTUĞ (Siyaset ve Spor)

Detaylı

MAG. Hareketli Hayatı Teşvik Projesi ve aile hekimlerinin rolü. New York ve Şanlıurfa nın yeniden keşfi. Futbolun öteki yüzü

MAG. Hareketli Hayatı Teşvik Projesi ve aile hekimlerinin rolü. New York ve Şanlıurfa nın yeniden keşfi. Futbolun öteki yüzü MAG Sayı 1 Ocak-Mart 2015 Hareketli Hayatı Teşvik Projesi ve aile hekimlerinin rolü Egzersiz İlaçtır New York ve Şanlıurfa nın yeniden keşfi Sporun ruh sağlığına ve iş hayatına olumlu etkileri Futbolun

Detaylı

PRAG'DA BRUCE SPRINGSTEEN KALİTE YAŞAMIN KENDİSİDİR

PRAG'DA BRUCE SPRINGSTEEN KALİTE YAŞAMIN KENDİSİDİR BULU AĞUSTOS 2012 SAYI 13 www.sev.org.tr MA PRAG'DA BRUCE SPRINGSTEEN KALİTE YAŞAMIN KENDİSİDİR AMERİKAN KOLEJLERİ'NDE RENGâRENK BAHAR TÜRK POP MÜZİĞİNİN 50 YILI TATLININ DAYANILMAZ CAZİBESİ Merhaba Değerli

Detaylı

Aşk, kurabiyeler ve uyanış...

Aşk, kurabiyeler ve uyanış... Aşk, kurabiyeler ve uyanış... Genel Yayın Yönetmeni begum@edu-artdergisi.com Begüm ÇELİKKOL Bundan 14 yıl önceydi Ankara da bir yarışmaya katılmak üzere yola çıkmıştım. Yine aylardan Nisan dı. Yol boyunca

Detaylı

damarlarınıza işleyecek

damarlarınıza işleyecek Taze Taze kan damarlarınıza işleyecek Genel Yayın Yönetmeni begum@edu-artdergisi.com Begüm ÇELİKKOL Sanatın her alanından haberdar olmanız için Edu&Art bundan sonra sizlerle birlikte olacak! Yayıncılık

Detaylı

Requiem ayakta alkışlandı

Requiem ayakta alkışlandı www.ahaber.anadolu.edu.tr ANADOLU ÜNİVERSİTESİ KURUMSAL GAZETESİ SAYI: 721 02-22 Mart 2015 GDO: TEHLİKE Mİ? KURTARICI MI? GDO: Genetiği Değiştirilmiş Organizma, doğal ürün yetiştirme ve insan sağlığı üzerindeki

Detaylı

GENEL YAYIN YÖNETMENİ ONUR ÖZIŞIK YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ MURAT RENAY

GENEL YAYIN YÖNETMENİ ONUR ÖZIŞIK YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ MURAT RENAY GENEL YAYIN YÖNETMENİ ONUR ÖZIŞIK YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ MURAT RENAY TASARIM & GÖRSEL YÖNETMEN ONUR ÖZIŞIK FOTOĞRAFLAR ALEE TE SEDA YEŞİLYURT EDİTÖRLER ALEE TE BENER HAMAMCI DENİZ DÜZ DİDEM KIYGI DİNÇER GÜNER

Detaylı

2. Dönem, Sayı 1 Yazdırılabilir Sürüm

2. Dönem, Sayı 1 Yazdırılabilir Sürüm 2. Dönem, Sayı 1 Yazdırılabilir Sürüm Bu sürüm, bilgisayardan okuyacağı her şeyi, öncesinde yazıcı çıktısını alarak okuyanlar için hazırlandı. Resim yok, renk yok, yazılar 1 punto daha büyük, 4 sütun yerine

Detaylı

Değerli Esenlerliler

Değerli Esenlerliler Değerli Esenlerliler Sadece fiziki bir kavram olmanın ötesinde sosyal ve kültürel hizmetleri de içerecek şekilde genişleyen yerel yönetim kavramı kentlinin kültürel ve sosyal alanlarda bir şeyler yapabilir

Detaylı

Gündem İletişim Fakültesi nin gurur günü

Gündem İletişim Fakültesi nin gurur günü 2 Mayıs - Haziran 2014 Gündem İletişim Fakültesi nin gurur günü Gündem Gazetesi Türkçe Bölüm Editörü Aybeniz Küzeci de törende bir konuşma yaptı Bahadır Konuk Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) İletişim Fakültesi

Detaylı

Mustafa Kemal Atatürk

Mustafa Kemal Atatürk Gençler, cesaretimizi güçlendiren ve sürdüren sizlersiniz. Siz, almakta olduğunu terbiye ve kültür ile insanlık değerinin, vatan sevgisinin en değerli örneği olacaksınız. Mustafa Kemal Atatürk Öğretmenler!

Detaylı

Ameliyat sırasında meydana gelebilecek bir enerji probleminde kesintisiz transfer hayati önem taşır.

Ameliyat sırasında meydana gelebilecek bir enerji probleminde kesintisiz transfer hayati önem taşır. Bir Legrand Grup Markasıdır Doğru seçim hayat kurtarır... Ameliyat sırasında meydana gelebilecek bir enerji probleminde kesintisiz transfer hayati önem taşır. OCAK - ŞUBAT 2013 İnform Personelini Bilgilendirme

Detaylı

Eğitim Gönüllüleri Yayın Organıdır / Üç ayda bir yayımlanır / Aralık 2012

Eğitim Gönüllüleri Yayın Organıdır / Üç ayda bir yayımlanır / Aralık 2012 Eğitim Gönüllüleri Yayın Organıdır / Üç ayda bir yayımlanır / Aralık 2012 Fotoğraf: Mesut Yılmaz Sevgili TEGV Dostları, Dolu dolu geçen bir yılı daha geride bırakıyoruz. 2012 bizim için hızlı, benim için

Detaylı

OKUL DERGİSİ 2012-2013

OKUL DERGİSİ 2012-2013 OKUL DERGİSİ 2012-2013 TEMA: SİNEMA «Konuşursam beni sadece İngilizce bilenler anlayacak ama sessiz bir filmi herkes anlayabilir ve Dünya benim yaşadığım ülkeden ibaret değil.» Charlie Chaplin İki Mustafa

Detaylı