JAPONYA KAIZEN ÇALIŞMA TURU Nisan S.P.A.C. Danışmanlık ve HIRAYAMA Consulting işbirliği ile.

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "JAPONYA KAIZEN ÇALIŞMA TURU. 11-19 Nisan 2015. S.P.A.C. Danışmanlık ve HIRAYAMA Consulting işbirliği ile."

Transkript

1 Dünya'da Standartları oluşturan Yalın şirketlerinin uygulamalarını yerinde incelemek için Japonya'ya gidiyoruz. JAPONYA KAIZEN ÇALIŞMA TURU Nisan 2015 S.P.A.C. Danışmanlık ve HIRAYAMA Consulting işbirliği ile.

2 Tur hakkında KAIZEN Japonya Çalışma Turu sizin için uygun mu? TPS (Toyota Üretim Sistemi) kullanarak sürekli iyileştirme ve proses geliştirme sistemlerine ihtiyacınız var mı? KAIZEN ve Yalın uygulamaları ile maliyetlerinizi azaltmak istiyor musunuz? Rekabetçi yeteneklerinizi geliştirmek, YALIN felsefesini yerinde görmek için Japonya'daki uzmanlardan eğitim almak ister misiniz? YALIN'ın kritik yöntemlerini, en iyi uygulandığı fabrikalardaki liderlerinden öğrenmek ister misiniz? Yalın kültürü ve felsefesini kurumunuza aktarmak ister misiniz? Bu deneyimlere sahip olmak ve hizmet verdiğiniz firmaya değer katmak için Japonya KAIZEN Turu'nun sizin için uygun olacağını düşünüyoruz. KAIZEN Japonya Çalışma Turu'nun özellikleri TPM ve TPS konularında en büyük deneyime sahip japon uzmanlardan eğitim almak ve önerilerini dinlemek, Eski Toyota Motor yöneticilerinden KAIZEN ve Yalın Felsefesi eğitimi almak, Vaka örneklerini yerinde görmek, Dünya'nın en yalın fabrikalarını ziyaret etmek, Kurumunuzda Sürekli İyileştirme Sistemleri'nin başarısı için benzersiz uygulama deneyimleri yaşamak. KAIZEN Japonya Çalışma Turu'nun avantajları Toyota Üretim Sistemi ve diğer Japon metodolojilerinin yapısını ve geçmiş deneyimleri incelemek, Katılımcıların problemlerini, konu uzmanı Japon eğitmenlerle birlikte analiz etmek, paylaşmak ve çözmek. Dünyanın en verimli fabrikalarını, fabrika liderleri ile birlikte gezmek, Japon kültürünü ve Mükemmel Üretim Sistemleri'ndeki geçmiş deneyimleri öğrenmek.

3 Tur Programı* 10 Nisan Nisan 2015 TARİH İstanbul - Tokyo Tokyo (NRT) GÜN PROGRAM 11 Nisan Gün - Tokyo Tokyo Havaalanına varış. Otele transfer 12 Nisan Gün - Tokyo Otelde dinlenme. Serbest zaman. 13 Nisan Gün - Tokyo TPS Eğitimi Suzuki fabrika ziyareti. 14 Nisan Gün - Tokyo Nissan fabrika ziyareti. Fabrika ziyareti (Daha sonra belirlenecektir.) Nagoya'ya transfer. 15 Nisan Gün - Nagoya TPS Uygulamalı Çalıştay - DOJO 16 Nisan Gün - Nagoya Toyota fabrika ziyareti. Toyota müzesi ziyareti. 17 Nisan Gün - Osaka/Kyoto Mitsubishi fabrika ziyareti. Mirai Kogyou Fabrika ziyareti. Kyoto'ya transfer. 18 Nisan Gün - Osaka/Kyoto 19 Nisan Gün - Osaka 19 Nisan Nisan 2015 Osaka - İstanbul İstanbul Kaizen Turu Değerlendirme Oturumu (Özet). Kyoto şehrinde serbest zaman. Osaka Havaalanından Türkiye'ye dönüş. * SPAC Danışmanlık, tur tarihleri üzerinde değişiklik yapma hakkına sahiptir.

4 Program Detayları Gün 1-2 Tokyo Tokyo Havaalanına varış. Otele transfer. Otelde dinlenme. Serbest zaman Nisan Gün 3 TPS Eğitimi Suzuki Fabrika Ziyareti (*) Tokyo 13 Nisan Gün 4 Tokyo 14 Nisan (*) Fabrika Ziyaretleri Nissan Fabrika ziyareti (*) Fabrika ziyareti (*) (Daha sonra belirlenecektir.) NAGOYA'YA TRANSFER: Gün sonunda Nagoya şehrine transfer gerçekleşecektir. Hirayama Danışmanlık firmasının belirlediği/önerdiği Yalın felsefesini en iyi yürüten sanayi kuruluşları arasından tespit edilen firmalardandır. Her bir ziyaret kapsamında Yalın tekniklerinden her birinin bir kurum bünyesinde incelemesi yapılacaktır. Her bir fabrika turunda, tura rehberlik edecek şirket çalışanı tarafından belirlenen konu hakkında açıklamalar ve kritik hususlar kısa eğitimlerle katılımcılara aktarılacaktır. Bu kapsamda 6 farklı fabrika ziyareti yapılacak ve 6 farklı konu yerinde görülecek ve eğitim alınacaktır.

5 Program Detayları Gün 5 Nagoya 15 Nisan TPS Uygulamalı Çalıştay - DOJO (Hirayama Eğitim Merkezi) Hirayama Eğitim Merkezi, Toyota Motors yada grup şirketlerinde çalışan personele Temel TPS operasyon eğitimi vermek üzere kurulmuş ve konu hakkında en iyi kurumlardan biri olmuştur. Eğitim merkezinin şu andaki temel amacı, yurt ve dünya çapında TPS Kaizen Yönetimi'ni yaygınlaştırma konusunda eğitim ve öğretim programlarını desteklemektir. Bugüne kadar 30 ülkeden katılımcı Hirayama Dojo'larına katılmıştır. Susumu MINEGISHI (Merkez Şefi) Toyota Motor Corporation fabrikası HONSHA'nın eski Baş Usta'sıdır. Honsha fabrikasının montaj hatları sorumluluğunu alan Susumu, gerçek bir profesyoneldir. Onun üretim bölümündeki gidişata karşı, akıl dolu ve taviz vermez tutumu, gerçek YALIN iş sonuçlarına ulaşılmasında etkin olmuş ve bir çok Yalın fanatiği yetiştirmiştir. Bu Çalıştay Kapsamında; 1- Kaizen uygulamalarınızda başarılı olmak için, yönetici ve süreç sahibi olarak beceriler kazanacaksınız. 2- TPS konusunda temel bilgileri ve daha önemlisi felsefesini anlayacaksınız. 3- MUDA, MURA ve MURI tespit etmek için Genchi Gembutsu (Gemba) prensibini uygulayacaksınız. 4- Operasyon ve zaman yönetimi konusunda tecrübe edinip, Usta Kaizen tekniğini göreceksiniz. PROGRAM 09:00-10:30 10:45-12:00 12:00-13:00 13:00-14:30 14:40-16:50 17:10-17:30 - Teorik eğitim Standart iş tanımları açıklaması Öğle yemeği Radyatör montaj hattından problemleri bulmak MUDA, MURA, MURI tespit edilmesi ve grup tartışması Tartışma

6 Program Detayları Gün 6 Nagoya 16 Nisan Toyota Motor Corporation (Fabrika Ziyareti) Japonya'nın en büyük otomobil üreticisi olan Toyota Motor Corporation (TMC), Yaris, Prius ve Lüks Lexus hattı gibi modeller dışında kamyonet, minivan ve SUV'lar üretmekte ve Dünya'da 170'den fazla ülkede kendi araçlarını satmaktadır yılında, yılda 10 milyondan fazla araç üreten dünyanın ilk otomobil üreticisi olduğunu ve kendi 200 milyonuncu aracını ürettiğini açıklamıştır. Toyota, 9.98 milyon araç satışı ile 2013'te dünyanın en çok satan üreticisi olmuştur. Toyota Motor Corporation'ın üretim sistemi olarak bilinen TPS (Toyota Production System) dünya çapında çok iyi bilinen ve kabul görmüş "Just-in-Time" (JIT) ya da "Yalın Üretim Sistemi" olarak adlandırılan Sürekli İyileştirme ve Geliştirme yolculuğudur. Kuruluş tarihi Çalışan sayısı Ürünler : Ağustos 1937 : : Otomobil, Konut, Finans/Bankacılık vb. TUR PROGRAMI 10:30-11:00 - Toyota Kaikan Fuar Merkezi 11:00-12:45 - Fabrika Ziyareti 12:45-13:00 - Sergi Merkezine Transfer 13:00-14:00 - Toyota Kaikan'da Öğle Yemeği Toyota Teknoloji Müzesi (Saha Ziyareti) Toyota Grubu'nun 13 şirketinin işbirliğinde kuruldu ve Toyota'nın asıl yeri "Toyota Bouseki"nin ana ofis binalarını kullanmaktadır. Misyonu otomobil mühendisliğini, değişen dünya ve gelecekteki geliştiricilere Japon imalat teknolojisinin tarihini sistematik bir şekilde tanıtmaktır. MÜZE BÖLÜMLERİ: 1- Tekstil makineleri: İplik-dokuma teknolojisi 2- Otomobil: Otomobil teknolojisi ve sanayi (Otomobil mekanizmaları ve bileşenleri, otomobil ve üretim teknolojilerinin gelişimi, malzeme laboratuarı, prototip alanı) Ziyaret programı: 15:00-17:00 Web URL:

7 Program Detayları Gün 7 Osaka/Kyoto 17 Nisan Mitsubishi Fabrika ziyareti (*) Mirai Kogyou Fabrika ziyareti (*) KYOTO'YA TRANSFER: Gün sonunda Kyoto şehrine transfer gerçekleşecektir. Kaizen Turu Değerlendirme Oturumu Gün 8 Osaka/Kyoto 18 Nisan Yalın felsefesine yıllarını vermiş eski Toyota uzmanları ile birlikte yapılan Kaizen turlarının yorumlanması, özetlenmesi ve toparlanması sağlanacaktır. Bu çalışma ile tüm katılımcıların kendi kurumları için faydalı olabilecek sorularını Japon uzmanlara sormaları ve önerilerini almaları olanağı yaratılacaktır. Serbest zaman Öğleden sonra Kyoto şehri için panoramik bir tur ve kısa süreli alışveriş olanağı sağlanacaktır. Gün 9 Osaka 19 Nisan (*) Fabrika Ziyaretleri Dönüş 8. Gece konaklamalar otelimizde yapıldıktan sonra, ertesi gün dönüş için hava alanı transferi Hirayama tarafından sağlanacaktır. Dönüş programını geciktirmek isteyen katılımcılar, bu noktadan sonra kendi planlamalarını yapabileceklerdir. Hirayama Danışmanlık firmasının belirlediği/önerdiği Yalın felsefesini en iyi yürüten sanayi kuruluşları arasından tespit edilen firmalardandır. Her bir ziyaret kapsamında Yalın tekniklerinden her birinin bir kurum bünyesinde incelemesi yapılacaktır. Her bir fabrika turunda, tura rehberlik edecek şirket çalışanı tarafından belirlenen konu hakkında açıklamalar ve kritik hususlar kısa eğitimlerle katılımcılara aktarılacaktır. Bu kapsamda 6 farklı fabrika ziyareti yapılacak ve 6 farklı konu yerinde görülecek ve eğitim alınacaktır.

8 Şehir Bilgisi Japonya merkezinde bulunan Nagoya kenti, Chubu bölgesindeki Aichi Prefecture'un başkenti ve Japonya'nın 3 büyük bölgesinden (Tokyo, Osaka, Nagoya) biridir. Büyük Nagoya, Nagoya şehir merkezi; otomobil, otomobil parçaları, makina takımları ve uçak parçaları gibi büyük üretim kategorilerinin Japonya üretiminin %40'ının üzerinde üretim yapılan ve Japon ekonomisinde "güçlü lider" rolünü oynayan Japon imalat sanayilerinin merkezidir. Nüfus: Ekonomi: Büyük Nagoya GSYH 459 milyar USD TURİSTİK YERLER: Nagoya İstasyon Alanı (iş alanı ve modern binalar), Nagoya Kalesi Bölgesi (devlet ve kamu daireleri), Sakae Bölgesi (Alışveriş, moda ve gece hayatı), Shirakabe ("Tokugawa" kökenli en güçlü Shogun aile). YİYECEK: Nagoya, miso soslu mutfağı ve tebasaki'si ile meşhurdur. Meşhur tabaklar kishimen şehriye, miso-katsu pirzola, tavuk kanat uçları kızarmış tebasaki. Kyoto, Japonya'nın en önde gelen seyahat ve kültür merkezidir. 794 yılında Kyoto'ya sermaye taşıma konusunda karar alınmasını takiben, 1000 yılı aşkın bir süredir gelişen bir şehirdir. Sermaye 1868 yılında Tokyo'ya kayana kadar Kyoto Japonya'nın başkenti ve imparatorun ikamet ettiiği yerdi. Tarihi yerleri, güzel doğa manzaraları ve sıcak insanlarıyla nefes kesici bir şehirdir. Nüfus: Ekonomi: Bilgi teknolojisi (Nintendo, Omrom, Kyocera), turizm ve el sanatları. TURİSTİK YERLER: Tüm şehir tarihi yerler ve onlarca tapınaklar ile turistik bir mekandır. Bunlardan bazıları: Kyoto kulesi, Kiyomizu-dera tapınağı, Nijo kalesi, Kinkakuji tapınağı, Gion kasabası, Tetsugaku no michi. YİYECEK: Kyoto kenti kendi mutfak kültürüne sahiptir. Okyanusa uzaklığı nedeniyle taze deniz ürünleri almak zordu. Bu yüzden Kyo-ryori'de kuru gıda, sebze ve soya fasulyesi ürünleri kullanılır. Bu malzemelerden çeşitli pişirme yöntem ve teknikleri geliştirdiler. Mevsimsel doğal ürünlerin bir sanat eseri gibi hazırlanarak sunulduğu güzel yemek tabakları ve lezzetli yiyecekler sofistike bir yemek kültürü yarattı.

9 Tur Detayları KATILIM ÜCRETİ: USD (+KDV) TARİHLER: 9 GÜN - 8 GECE Katılımcıların Tokyo Havaalanına gelmeleri beklenir. Tur grubu Hirayama tarafından karşılanır. Katılımcılar tur öncesi veya sonrasına, tur dışı ekstra günler ekleyerek kendi bağımsız programlarını yapabilirler. Katılım faturasının tur tarihinden 30 gün önce ödenmesi gerekmektedir. ÜCRET DAHİLİNDEKİLER: 8 Gece otelde konaklama ve kahvaltı, Eğitimler ve Fabrika Ziyaretleri sırasındaki Öğle Yemekleri Hirayama çalışanları refakatinde fabrika ziyaretleri, Ulaşım hizmetleri (Şirket ziyaretleri ve gezileri de dahil), Eğitim materyalleri, Eğitim ve fabrika ziyaretlerinde tercüman hizmeti, Hirayama personeli tarafından sağlanacak eğitim, asistanlık ve danışmanlık hizmetleri. ÜCRET HARİCİNDEKİLER Japonya'ya gidiş-dönüş uçak biletleri, Tur grubu dışında Japonya'ya ulaşan katılımcıların hava alanı ulaşım hizmetleri, Zorunlu Seyahat Sigortası ve alkollü içecekler (yemekte veya yemek dışı), Küçük (kişisel) harcamalar (telefon görüşmeleri, ek içecekler, çamaşırhane, minibar vb.), Eğitimler ve fabrika ziyaretleri dışındaki öğle yemekleri ve tüm akşam yemekleri. NOT: Tur için gerekli olabilecek "Faydalı Bilgiler" için lütfen web sitemizi ziyaret ediniz.

10 Organizasyon LEAN SIX SIGMA CONSULTING S.P.A.C. DANIŞMANLIK ODTÜ Teknokent, Silikon Blok, Zemin Kat, No:19 Çankaya-ANKARA Tel: (312) Faks:

Almanca öğrenmek. Sprache. Kultur. Deutschland.

Almanca öğrenmek. Sprache. Kultur. Deutschland. TR 2014 Almanya DA Almanca öğrenmek Sprache. Kultur. Deutschland. İÇİNDEKİLER Sizlere sunduğumuz hizmetler Ders, kurs sistemi, etüt merkezi, sınavlar, konaklama, kültür ve boş zamanları değerlendirme programı

Detaylı

Benim Projem Destek Rehberi Yapı Kredi KOBİ lerin yanında!

Benim Projem Destek Rehberi Yapı Kredi KOBİ lerin yanında! yapıkredi.com.tr 444 0 448 Benim Projem Destek Rehberi Yapı Kredi KOBİ lerin yanında! İçindekiler Yapı Kredi KOBİ Bankacılığı 1 KOBİ lere hibe ve destek programları Destek programlarından hangi konularda

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ MESLEKİ TEKNİK EĞİTİM ALANLARI

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ MESLEKİ TEKNİK EĞİTİM ALANLARI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ MESLEKİ TEKNİK EĞİTİM ALANLARI Ankara, 2012 1 2 3 İÇİNDEKİLER GİRİŞ... 6 ACİL SAĞLIK HİZMETLERİ... 7 ADALET... 9 AİLE VE TÜKETİCİ HİZMETLERİ...

Detaylı

Vodafone Türkiye Sürdürülebilirlik Raporu

Vodafone Türkiye Sürdürülebilirlik Raporu Vodafone Türkiye Sürdürülebilirlik Raporu 2011-2012 Rapor Hakkında Vodafone Türkiye olarak ikinci kez yayımladığımız bu Sürdürülebilirlik Raporu aracılığıyla 2011/12 mali yılına ait sürdürülebilirlik

Detaylı

TOKAT TAKİ MESLEKİ EĞİTİMİN DURUMU VE İHTİYAÇ ANALİZİ

TOKAT TAKİ MESLEKİ EĞİTİMİN DURUMU VE İHTİYAÇ ANALİZİ TOKAT TAKİ MESLEKİ EĞİTİMİN DURUMU VE İHTİYAÇ ANALİZİ i Prof.Dr. Mustafa BALOĞLU Yrd.Doç.Dr. Nail YILDIRIM Esra KARABAĞ KÖSE Ali UÇAR Tokat-2012 ii Bu rapor, T.C. Kalkınma Bakanlığı nın genel koordinasyonunda

Detaylı

Geçen zaman içerisinde büyük ilerlemeler kaydetmemize rağmen hala gelişmiş ülkelerin gerisindeyiz.

Geçen zaman içerisinde büyük ilerlemeler kaydetmemize rağmen hala gelişmiş ülkelerin gerisindeyiz. İzmir Teknoloji Geliştirme Bölgesi, Bilişim Vadisi Olma Yolunda Hızla İlerliyor Türkiye Ekonomisi, Cumhuriyet in kuruluşundan bugüne çok büyük ilerlemeler kaydetti. Geçmişte toplu iğneyi bile yurt dışından

Detaylı

ilerlemenin yolu her zaman ileri bakmak...

ilerlemenin yolu her zaman ileri bakmak... Sürdürülebilirlik Raporu ilerlemenin yolu her zaman ileri bakmak... İçindekiler 2 Yönetiṁ Kurulu Başkanı ndan Mesaj 4 Vizyon, Misyon, Hedef ve İlkeler 6 Kısaca Otokar 8 Otokar ın Rekabet Avantajları 10

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) KİŞİSEL GELİŞİM İŞ ORGANİZASYONU ANKARA 2006 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen modüller; Talim

Detaylı

TEŞEKKÜR. Bu çalışma esnasında benden yardımlarını ve görüşlerini eksik etmeyen herkese teşekkür ederim.

TEŞEKKÜR. Bu çalışma esnasında benden yardımlarını ve görüşlerini eksik etmeyen herkese teşekkür ederim. TEŞEKKÜR Akademisyen olma uğraşlarımda bana devamlı destek olan ve desteklerini hayatım boyunca unutmayacağım, bu çalışmanın ortaya çıkmasında büyük emeği olan danışmanım, değerli hocam Nevin ALTUĞ a teşekkür

Detaylı

TEKNİK İNCELEME Sosyal Bir İşletme Olma: IBM in Hikayesi IDC NİN GÖRÜŞLERİ. Sponsor: IBM. Ocak 2011

TEKNİK İNCELEME Sosyal Bir İşletme Olma: IBM in Hikayesi IDC NİN GÖRÜŞLERİ. Sponsor: IBM. Ocak 2011 TEKNİK İNCELEME Sosyal Bir İşletme Olma: IBM in Hikayesi Sponsor: IBM Erin Traudt Ocak 2011 Richard Vancil IDC NİN GÖRÜŞLERİ Son yıllarda müşteri odaklı sosyal ağ uygulamaları ve platformlarının sayısındaki

Detaylı

sektörü için dijital ilaç çağı olacak 675.000

sektörü için dijital ilaç çağı olacak 675.000 Petrol fiyatı aşağı, Türkiye ekonomisi yukarı? ISSN: 1309-0054 Sayfa 3 Sayfa 9 Sayfa 11 The Şubat - Mart 2015 Deloitte Times www.deloitte.com.tr Healthcare and Life Sciences Predictions 2020 A bold future?

Detaylı

BULDAN STRATEJİK YOL HARİTASI

BULDAN STRATEJİK YOL HARİTASI BULDAN STRATEJİK YOL HARİTASI Mayıs, 2010 Hazırlayan: Denizli ABİGEM AB Türkiye İş Merkezlerinin Yaygınlaştırılması Projesi AB tarafından finanse edilen ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından

Detaylı

T.C.DOĞUŞ ÜNİVERSİTESİ ÖNLİSANS/LİSANS ÖĞRETİMİ STAJ YÖNERGESİ

T.C.DOĞUŞ ÜNİVERSİTESİ ÖNLİSANS/LİSANS ÖĞRETİMİ STAJ YÖNERGESİ T.C.DOĞUŞ ÜNİVERSİTESİ ÖNLİSANS/LİSANS ÖĞRETİMİ STAJ YÖNERGESİ (Üniversite Senatosunun 20.11.2008 tarih ve 2008/20 sayılı toplantısında kabul edilerek, 25.03.2009 tarih, 2009/4 sayılı Mütevelli Heyeti

Detaylı

EVALUATION OF ALL INCLUSIVE SYSTEM AND ITS EFFECTS TO STAKEHOLDERS AT A GLANCE OF THE HOTEL MANAGERS (THE CASE OF MARMARIS) Abstract.

EVALUATION OF ALL INCLUSIVE SYSTEM AND ITS EFFECTS TO STAKEHOLDERS AT A GLANCE OF THE HOTEL MANAGERS (THE CASE OF MARMARIS) Abstract. Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Dergisi, Bahar 2005, 1:97-124 HER ŞEY DAHİL SİSTEMİNİN VE SİSTEMDEN FAYDALANANLAR AÇISINDAN ETKİLERİNİN OTEL YÖNETİCİLERİNİN GÖZÜNDEN DEĞERLENDİRİLMESİ (MARMARİS ÖRNEĞİ)

Detaylı

BORUSAN GRUBU SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU 2013

BORUSAN GRUBU SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU 2013 BORUSAN GRUBU SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU 2013 1 İÇİNDEKİLER Rapor Hakkında Başkan ve CEO Ortak Mesajı Kurumsal Profil Sürdürülebilir Yönetim Anlayışımız Çalışanlarımız Müşterilerimiz ve Tedarikçilerimiz

Detaylı

KURUM KAYNAK PLANLAMASI (ERP) Özet. Abstract

KURUM KAYNAK PLANLAMASI (ERP) Özet. Abstract Düzakın ve Sevinç, Kurum Kaynak Planlaması (ERP) 189 Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dergisi Cilt XXI, Sayı 1, 2002, s. 189-218 KURUM KAYNAK PLANLAMASI (ERP) Erkut DÜZAKIN * Selma

Detaylı

İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ

İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ DERS NOTLARI Doç.Dr.GürhanUYSAL Ondokuz Mayıs Üniversitesi, İİBF, İşletme Bölümü, Samsun 1 Giriş Bu araştırmada insan kaynakları uygulamaları olarak işgören bulma ve seçme süreci,

Detaylı

Türkiye ve İsveç te İnsan Kaynakları Yönetimi - El Kitabı

Türkiye ve İsveç te İnsan Kaynakları Yönetimi - El Kitabı Türkiye ve İsveç te İnsan Kaynakları Yönetimi - El Kitabı Türkçe versiyon Altındağ Nilüfer Osmangazi Tepebaşı Umeå Yıldırım Elif Karadenizli Bostancıoğlu Süleyman Yavuz Yiğit Bağdaş Ali Gülbay Süleyman

Detaylı

Enerji sektöründe riske dayalı karar verme artıyor! House da buluştu

Enerji sektöründe riske dayalı karar verme artıyor! House da buluştu ISSN: 1309-0054 Sayfa 8 Farklı bir bakış açısına mı ihtiyacınız var? Enerji sektöründe riske dayalı karar verme artıyor! Sayfa 10 The Kasım 2014 - Ocak 2015 Deloitte Times www.deloitte.com.tr Vergisel

Detaylı

YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ YÜKSEK LİSANS DERSİ

YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ YÜKSEK LİSANS DERSİ T.C. İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ENFORMATİK ANA BİLİM DALI YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ YÜKSEK LİSANS DERSİ NURAY AKMAN 2601090217 DOÇ.DR. ZUHAL TANRIKULU İSTANBUL,2010 İçindekiler İçindekiler...

Detaylı

TOBB ETÜ MBA: Her Zaman Bir Adım Önde...

TOBB ETÜ MBA: Her Zaman Bir Adım Önde... EKONOMİ ve teknoloji Ünİversİtesİ Sosyal Bİlİmler ENSTİTÜSÜ İŞLETME YÜKSEK LİSANS (MBA) PROGRAMI TOBB ETÜ MBA: Her Zaman Bir Adım Önde... I İşletme Yüksek Lisans Eğitiminin Doğal Adresi:...Tanım Gereği

Detaylı

KÜÇÜK VE ORTA ÖLÇEKLİ SANAYİ İŞLETMELERİ (KOBİ LER)

KÜÇÜK VE ORTA ÖLÇEKLİ SANAYİ İŞLETMELERİ (KOBİ LER) tmmob makina mühendisleri odası ODA RAPORU KÜÇÜK VE ORTA ÖLÇEKLİ SANAYİ İŞLETMELERİ (KOBİ LER) Genişletilmiş Dördüncü Baskı Hazırlayanlar Yavuz BAYÜLKEN Cahit KÜTÜKOĞLU Nisan 2012 Yayın No: MMO/583 tmmob

Detaylı

Egemen BAĞIŞ Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci

Egemen BAĞIŞ Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen BAĞIŞ Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci 81 İl 81 Proje/Ulusal Ajansın 10. Yılı Festivalinin Değerli Ziyaretçileri 2003 yılında kurulan Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı,

Detaylı

SUNUMUN İÇERİĞİ. www.erkankaraarslan.org

SUNUMUN İÇERİĞİ. www.erkankaraarslan.org STRATEJİK PLANLAMA SUNUMUN İÇERİĞİ STRATEJİK PLANLAMA NEDİR? Stratejik planlama; Bir işletmenin amaç ve misyonuna uygun yönetimsel kararlarını uygulamak için gerekli faaliyetlerin bütünüdür (Steiner, 1979)

Detaylı

www.tekim.com.tr www.tekimakademi.net

www.tekim.com.tr www.tekimakademi.net www.tekim.com.tr www.tekimakademi.net S ağlam yapıların ancak sağlam temeller üzerine inşa edileceğine inanıyoruz. Deneyimlerimizi paylaşmak için çıktığımız yolda, sizlere eğitim programlarımız ve eğitim

Detaylı

Eğitimdir ki, bir milleti ya hür, bağımsız şanlı yüksek bir topluluk halinde yaşatır ya da milleti esaret ve sefalete terk eder.

Eğitimdir ki, bir milleti ya hür, bağımsız şanlı yüksek bir topluluk halinde yaşatır ya da milleti esaret ve sefalete terk eder. Eğitimdir ki, bir milleti ya hür, bağımsız şanlı yüksek bir topluluk halinde yaşatır ya da milleti esaret ve sefalete terk eder. DÜZCE ÜNİVERSİTESİ İLETİŞİM Konuralp Yerleşkesi, 81620 DÜZCE Tel: (0 380)

Detaylı

1- Yaşar 2010 BM Küresel İlkeler Sözleşmesi İlerleme Bildirimi

1- Yaşar 2010 BM Küresel İlkeler Sözleşmesi İlerleme Bildirimi Yaşar 2010 BM Küresel İlkeler Sözleşmesi İlerleme Bildirimi 1- Yaşar 2010 BM Küresel İlkeler Sözleşmesi İlerleme Bildirimi İçindekiler 2 Yönetim Kurulu Başkanı nın Mesajı 3 İcra Başkanı nın Mesajı 4 Yaşar

Detaylı

ANTAKYA TİCARET BORSASI KALİTE EL KİTABI

ANTAKYA TİCARET BORSASI KALİTE EL KİTABI ANTAKYA TİCARET BORSASI KALİTE EL KİTABI İÇİNDEKİLER 3-0-1-Giriş -2-Borsanın Görevleri 4-0-3-Borsanın Faydaları 0-4-Diğer Borsalarla Entegrasyon 5-0-5-Revizyon Takip Çizelgesi 6-0-6-Çapraz Çizelge 7-0-6-Çapraz

Detaylı

TÜRKİYE NİN EN İYİ İŞVERENLERİ

TÜRKİYE NİN EN İYİ İŞVERENLERİ 2014 TÜRKİYE NİN EN İYİ İŞVERENLERİ 2014 1 İçindekiler En İyi İşveren Olarak Farkınızı Ortaya Çıkarın Avrupanın En İyi İşverenleri Hoşgeldiniz 4-5 Türkiye nin En İyi İşverenleri 50-500 Kategorisi Metodoloji

Detaylı