Internet Kontrol Protokolleri

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Internet Kontrol Protokolleri"

Transkript

1 Internet Kontrol Protokolleri IP yanında internette ICMP, ARP, RARP, BOOTP ve DHCP gibi çeşitli kontrol protokolleri de kullanılmaktadır. ICMP (Internet Control Message Protokol, Internet Kontrol Mesajı Prot.) Đnternetin işleyişi routerlar tarafından yakından takip edilmektedir. Beklenmeyen bir durum gerçekleştiğinde bu olay ICMP ile rapor edilir. Aynı zamanda ICMP interneti test için de kullanılır. Aşağıdaki tabloda en önemlileri verilen ICMP mesajları bir IP paketinin içinde bulunur.

2 DESTINATION UNREACHABLE mesajı subnet veya bir router gönde-rilen adresi bulamadığında veya DF (don t fragment) biti yanık büyük bir pa-ketin küçük paket standardına sahip bir ağdan geçemediğinde üretilir. TIME EXCEEDED mesajı paketin içinde bulunan sayaç sıfırlandığında verilen bir mesajdır. Bu olay paketlerin ağda bir döngüde döndüklerini, bir yerde sıkışma olduğunu veya sayacın çok küçük seçildiğinin habercisidir. SOURCE QUENCH günümüzde çok fazla kullanılmayan, çok fazla paket gönderen kaynakları yavaşlatmak amacıyla kullanılan bir mesajdır. Bu paketi alan kaynak yavaşlamak zorundadır. REDIRECT mesajını bir router, gelen paketin yanlış yönlendirilmiş olduğuna karar verdiğinde, paketi gönderen tarafa durumu bildirmek için kullanır. ECHO ve ECHO REPLY bir hedefin hayatta ve ulaşılabilir olduğunu anlamak için kullanılan mesajlardır. Sorgulayan taraf hedefe ECHO gönderir, hedef bu mesajı aldığında geriye ECHO REPLY yollar. ECHO nun yanında zaman bilgisi de isteniyorsa TIMESTAMP REQUEST ve TIMESTAMP REPLY mesajları kullanılır. Bu şekilde ağın gecikme performansı ölçülebilir.

3 ARP (Address Resolution Protocol, Adres Çözme Protokolü) Internette her bilgisayarın eşi olmayan bir IP adresine sahip olmasına rağmen veri bağlantı katmanının bu adresleri anlamaması nedeniyle bu adresler aslında paket göndermek için doğrudan kullanılamaz. Veri bağlantı katmanı için anlamlı olan adres örneğin Ethernet teki MAC adresidir. Paket gönderimi için bir şekilde IP adresinin MAC adresini çevirilmesi gerekmektedir. Bu çevirimi aşağıdaki örnek üzerinden inceleyelim.

4 Bu ağda örneğin sırasıyla ve taban adreslerine sahip Bilgisayar ve Elektronik Müh. Bölümlerinin ağlarını bağlayan adresine sahip kampüs FDDI backbone u bulunsun. Ağdaki her bilgisayarın eşi olmayan bir Ethernet adresi E1-E6 ve FDDI ring üzerindeki her birimin F1-F3 FDDI adresleri olsun. Đlk olarak 1 ve 2 bilgisayarlarının bağlantı kurmasını inceleyelim. Örneğin gönderici alıcının adresinin olduğunu bilsin. Öncelikle eagle.cs.uni.edu adresinin IP numarası bulunmalıdır. Bu işlem Domain Name System (DNS) tarafından yapılır. Burada bu işlemin detayına girilmeyecektir. Örneğin gönderici DNS ten ilgili IP nin olduğunu öğrenmiş olsun. Üst katmanlar IP adresli bir paket hazırlayıp IP yazılımına iletmesi için verirler. Bu noktadan sonra IP yazılımının adresin hangi ağda bulunduğunu bulması gerekir. Örnekte gönderici ve alıcı aynı ağda bulunmaktadırlar. Fakat hala alıcının Ethernet adresine ihtiyaç bulunmaktadır. Bunun için sistemde IP-Ethernet adres bilgisinin tutulduğu bir tablo yaratılabilir. Ancak binlerce bilgisayarı olan ağlarda bu yöntem çok verimli olmayabilir. Bunun yerine Bilgisayar 1 bulunduğu ağda IP adresine sahip bilgisayarı soran bir broadcast paketi yayınlar. Bu paket Ethernetindeki herkese ulaşır ve bütün bilgisayarlar istenilen IP ile kendi IP adreslerini karşılaştırırlar. Dolayısıyla isteğe E2 Ethernet ve IP

5 adresli Bilgisayar 2 cevap verir. Bu soru-cevap protokolünü ARP ismi verilir. Đnternetteki hemen bütün bilgisayarlar bu protokolü işletecek yazılıma sahiptirler. ARP nin tabloya üstünlüğü basitliğidir. Ağ yöneticisi sürekli tabloyu yenilemekle uğraşmak zorunda kalmaz. Sadece her bilgisayara bir IP ve subnet mask atar, işin kalınını ARP halleder. ARP den sonra Bilgisayar 1, IP adresli ağ katmanı paketlerini E2 Ethernet adresli veri bağlantı katmanı çerçevelerinin veri kısmına ekler ve Ethernete gönderir. Bilgisayar 2 nin Ethernet kartı kendi E2 adresini hatta görünce bu çerçeveyi alıp işleyerek bir IP paketine dönüştürür ve üst katmandaki IP yazılımına iletir. ARP protokolü için çeşitli iyileştirmeler mümkündür: Genellikle bir bilgisayara peşpeşe paketler gönderileceği için gönderici ARP ı bir kere çalıştırır ve elde ettiği Ethernet adresini sonraki iletişimlerinde de kullanır. Ayrıca iletişim genellikle iki bilgisayar arasında yapıldığı için Bilgisayar 2 de 1 in Ethernet adresine ihtiyaç duyar. Bu durumda 2 den 1 e ARP çalıştırılması gerekir. Bunu engellemek için 1 ARP paketini gönderirken kendi Ethernet adresini de bu pakete ekleyebilir. Aslında kendilerine gönderilmemiş olsa bile bu paketleri alan bütün bilgisayarlar kendi ARP tablolarını oluşturabilir.

6 Aynı yapıda başka bir örnek olarak Bilgisayar 1 in 4 ( ) ile iletişim kurma isteğini inceleyebiliriz. Burada ARP ın kullanılması mümkün olmaz çünkü iki bilgisayar aynı ağ üzerinde değiller. Bu durumda iki çözüm düşünülebilir. Birincisinde CS routerı kendi ağı dışında ağına da gönderilen ARP paketlerine cevap verecek şekilde ayarlanabilir. Bu durumda Bilgisayar 1 ( , E3) çiftini kabul edecektir ve Bilgisayar 4 ile iletişim kurduğunu varsayıp (ağ katmanında gerçekten kuruyor) Ethernet paketlerini CS routerına gönderecektir (Burada fiziksel doğrudan bir bağlantı sözkonusu değil). CS routerı ise ağına gönderilen paketleri kabul edip oraya yönlendirecektir. Bu yönteme proxy ARP ismi verilir. Diğer bir yöntemde Bilgisayar 1 hedef adresinin kendi ağına ait olmadığını farkeder ve paketin yönlendirilmesi için kendi (CS) routerına iletir. Bu şekilde CS routerının diğer ağların adreslerini bilmesine ve onlar adına cevap vermesine gerek kalmaz. Eğer CS routerı FDDI daki diğer routerların IP adresini biliyor fakat FDDI adreslerini tanımıyorsa, aynı ARP işlemleri FDDI backbone u üzerinden de işletilir.

7 RARP, BOOTP ve DHCP Bazı durumlarda ARP ın tersi de, yani bilinen bir Ethernet adresinden IP adresini bulmaya da ihtiyaç olabilir. Bu yöntem özellikle diski olmayan ve image bilgisini uzaktaki bir serverdan alan bilgisayarların olduğu ağlarda gereklidir. Bir bilgisayar boot edildiğinde IP adresini bilmediği için ağa benim Ethernet adresim , benim IP adresimi bilen var mı? paketi gönderir. Bu yönteme RARP (Reverse ARP, Ters ARP) ismi verilir. Ağda bulunan RARP serverı bu isteği duyduğunda ilgili bilgisayara daha önce bir tabloda belirlenmiş IP adresini gönderir. Bu yöntemin dezavantajı RARP paketi hep 1 lerden oluşan bir adrese yani broadcast adresine gönderilmektedir ve çoğu router bu paketi geçirmez. Dolayısıyla her altağda bir RARP server bulunmalıdır. Bu sorunu aşmak için BOOTP protokolü kullanılır. BOOTP RARP ın tersine routerlardan geçen UDP paketleri kullanır. Dezavantajı IP- Ethernet adres tablolarının elle girilmesidir. Ağa yeni üye katıldığında adresleri tabloya girilmeden çalıştırılamaz. Bunu engellemenin yolu tabloları dinamik yönetmektedir. Bu amaçla BOOTP geliştirilerek DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol) meydana getirilmiştir. DHCP hem elle hem otomatik IP adres atanmasına izin vermektedir. DHCP serverının her altağda bulunması gerekmez. Bütün ağ için bir tane olabilir, ancak doğrudan bağlı olmayan altağlardan ulaşım için altağlarda DHCP relay agent kurulu olmalıdır.

8 Yeni boot edilen bir bilgisayar IP adresini bulmak için öncelikle DHCP DISCOVER paketini broadcast yayınlar. Üzerinde bulunduğu LAN daki DHCP relay agent bütün DHCP paketlerini durdurur ve DHCP DISCOVER paketini gördüğünde muhtemelen başka bir ağdaki DHCP serverına gönderir. Dolayısıyla agent sadece DHCP serverının IP adresini bilmek zorundadır. Otomatik adres atamasıyla ilgili bir problem IP adresi alan bilgisayarların kapanmadan önce adresleri servera geri dödürmemeleridir. Bu durumda kısa zamanda mevcut bütün adresler tükenecektir. Dolayısıyla her IP adresi belirli bir süre için atanır. Bir bilgisayar bu süre bitmeden DHCP serverına hala hayatta olduğunu ve o IP adresini kullandığını bildirmek zorundadır, aksi takdirde IP adresini kaybeder.

9 IPv6 CIDR ve NAT yetersiz IPv4 adresleri için geçici bir çözüm olabilir, ama en sonunda IPv4 ten çok daha fazla yeteneğe sahip IPv6 ya geçilecektir. (Aradaki sürüm olan IPv5, deney sürümü olmaktan öteye geçememiştir.) IPv6 tasarlanmadan önce tasarım grubu bir takım hedefler belirlemişti: 1. Verimsiz bir adres alanı ile bile olsa milyarlarca hostun desteklenmesi, 2. Routing tablolarının boyutlarının küçültülmesi, 3. Routerların paket işleme hızlarını arttırmak için protokolün basitleştirilmesi, 4. Mevcut IP den daha iyi güvenlik sağlanması, 5. Özellikle gerçek zamanlı uygulamalar için servis tiplerine daha fazla önem verilmesi, 6. Multicasting e scopelar tanımlanarak yardım edilmesi, 7. Bir hostun adresini değiştirmeden roam yapmasına izin verilmesi (mobil kullanıcılar için) 8. Protokolün ileride gelişmesine izin verilmesi, 9. Eski ve yeni protokollerin bir arada kullanılabilmesi.

10 Tüm bu amaçları gerçekleştirmek üzere yapılan davete katılan 21 proje-den 3 ü finalist seçildi. Çeşitli tartışmalardan sonra Deering ve Francis in önerileri birleştirilerek SIPP (Simple Internet Protocol Plus) ismi verildi ve IPv6 takma adıyla anılmaya başlandı. IPv6 yukarıdaki hedefleri oldukça tatmin etmektedir. IP nin iyi yanlarını tutup kötü yanlarını atmış veya arkaplana koymuş, gerektiğinde yenilerini de eklemiştir. IPv6, IPv4 ile uyumlu olmamakla birlikte çoğu internet protokolünü (TCP, UDP, ICMP, IGMP, OSPF, BGP ve DNS) hala desteklemektedir. IPv6 nın temel özellikleri şöyle sıralanabilir: 1. IPv4 e oranla daha uzun adreslere sahiptir. Bu şekilde adres sıkıntısı problemi çok uzun süre için çözülmüştür. 2. Başlık yapısı çok büyük miktarda basitleştirilmiştir. IPv4 ün 13 alanına karşılık IPv6 da 7 alan bulunmaktadır. Bu şekilde routerların iş yükü azaltılmaktadır. 3. Option lar IPv4 e oranla daha iyi desteklenmektedir. IPv4 başlığındaki standart olan çoğu alan IPv6 da opsiyonel olmuştur. Böylece routerlar kendilerini ilgilendirmeyen optionlar ile uğraşmak zorunda kalmamaktadırlar. 4. IPv6 güvenlik alanında çok daha gelişmiştir. 5. Servis kalitesi daha ağırlık kazanmıştır. Multimedia internet için IPv4 e göre daha elverişlidir.

11 Ana IPv6 Başlığı Aşağıdaki IPv6 başlığından görülebileceği gibi IPv4 başlığına oranla çoğu alan çıkarılmış ve opsiyonel yapılmıştır.

12 Version alanında paketin hangi IP sürümüne ait olduğu belirtilir. Burada paketin IPv6 ya ait olduğu belirtilir. Traffic Class alanında paketin ne tür bir trafik akışına ait olduğu belirtilir. Böylece değişik gerçek zaman gereksinimleri olan paketler arasında ayrım yapılabilir. Flow label alanı iki kullanıcının aralarında belirli özellik ve gereksinimleri olan sanal bağlantılar kurmasına yardım edebilecek bir alandır. Örneğin iki bilgisayar arasında çalışan bir süreç çok sıkı gecikme gereksinimlerine sahip olabilir. Akış iletişimden önce kurulup bir kimlik (flow label) verilerek paketler işaretlenebilir. Router gelen paketin bu alanına bakarak daha önceden belirlenmiş/talep edilmiş kaynakları bu akışa ayırabilir. Böylece hem datagram gibi esnek hem de sanal-devre gibi garantili bir iletişim sağlanabilir. Payload length kısmı IPv4 ün aksine 40byte-lık paket hariç, toplam veri yükünün miktarını belirtir. Next header uzatılmış başlıklardan (opsiyonel) hangisinin takip eden pakette geleceğini bildirir. Hop limit alanı IPv6 paketinin ömrünün kaç hop olduğunu belirler. IPv4 teki benzer alan saniye saymak için tasarlanmıştı ancak genellikle hop saymaktadır. Source ve Destination Address alanları uzun tartışmalar sonucunda 16-byte olarak belirlenmiştir.

13 IPv4 e benzer olarak IPv6 adresleri de gruplanarak yazılacaktır: 8000:0000:0000:0000:0123:4567:89AB:CDEF IPv4 ten farklı olarak adres yazılırken baştaki sıfırlar ve tüm sıfırlar atılabilecektir. Yukarıdaki örnek 8000:::123:4567:89AB:CDEF olacaktır. IPv4 adresleri ise :: olarak yazılabilecektir. Adres alanı toplam =~3x10 38 hostu adresleme yeteneğine sahiptir. Bu şekilde yeryüzünün kara ve su dahil heryeri bilgisayarla kaplanmış olsa bile metrekare başına 7x10 23 IP adresi düşeceği hesaplanmaktadır. Elbette bu adreslerin büyük kısmı IPv4 te olduğu gibi boşa harcanabilir. Ancak bu durumda bile metrekare başına 1000 IP adresinden fazlası düşebilir. IPv4 teki IHL alanı başlığın sabit uzunlukta olması nedeniyle kaldırılmıştır. Benzer şekilde paket parçalama işlemi IPv6 ta daha farklı şekilde yapılacağı için ilgili alanlar da kaldırılmıştır. Ayrıca veri bağlantı ve taşıma katmanlarının Checksum hesaplaması nedeniyle, routerlarda çok zaman alan bu işlem Ipv6 da kaldırılmıştır.

14 IPv6 ile ilgili tartışmalar: Her yeni sistem gibi IPv6 hakkında da ciddi tartışmalar yaşanmaktadır. Bunlardan en büyüğü adres alanı ile ilgilidir. Tasarım aşamasında adres için 8-20 byte arasında çeşitli önerilerden 16-byte seçilmiştir. Kimileri ise değişken adres uzunluğunu savunmuştur. Başka bir konu 255 olan max. hop sayısıdır. Bu sayının gelişen internette zamanla kısa kalacağı ve ayrılan çok büyük adres alanı yanında küçük kaldığıdır. Ancak karşıt fikirliler her alanın arttırılmasının başlığı çok büyüteceği ve hop sayısının amacının ortamda dolaşan paket sayısını sınırlamak olduğunu bu sayının arttırılmasının ortamdaki paket sayısını da arttıracağını savunmaktadır. Ayrıca yeni açılan ülkeler/kıtalararası hatlar sayesinde hop sayısının çok kısaldığı ve 125 hoptan fazla sayılmasının bir problemin habercisi olduğunu savunanlar bulunmaktadır. Diğer bir konu max. paket boyutudur. Kimileri 64kbyte boyutun yetersiz olduğunu ve MB boyutlarında paketler gerektiğini savunmaktadır. Ancak buna karşılık örneğin 1MB lık bir paket 1.5Mbps bir hattı 5 sn. boyunca meşgul edeceğinden gerçek zamanlı uygulamaları kötü etkileyeceğine karar verilmiş ve standart IP boyutu 64KB korunmuştur.

15 Checksum ın kaldırılması da tartışılmıştır. Arabayı hafifletmek için frenleri çıkarmak gibi benzetmeler yapılmasına rağmen sonunda güvenlik isteyen üst katman uygulamalarının bu işi taşıma katmanında yapmalarına karar verilmiştir. Bir tartışma konusu da mobil IP kullanıcılarının dünyanın her yerinde aynı IPv6 adresini kullanabilmeleridir. En büyük savaş güvenlik alanında yaşanmıştır. Gerekliliği tartışılmazken nerede ve nasıl olacağı tartışılmıştır. Muhtemel bugların olabileceği ve kullanıcının kontrolünün dışındaki ağ katmanında yoksa uygulamanın kendisinde mi yapılacağı tartışma konusudur. Başka bir konu ise güvenli bir ağ yapısının ulusal güvenliği tehlikeye atıp atmayacağıdır. Çok güçlü kriptoya sahip uygulamalar Amerika nın (vs.) dışına çıkarılamaz.

Đnternette Ağ Katmanı

Đnternette Ağ Katmanı Đnternette Ağ Katmanı Ağ katmanı gözüyle internet çok sayıda subnetin birbiriyle bağlanmasıdır. Tam tanımlı bir yapısı yoktur, çok sayıdaki bölgesel subnetler backbone lar yardımıyla birbirine bağlanır.

Detaylı

TCP/IP ve Bileşenleri

TCP/IP ve Bileşenleri 12 TCP/IP ve Bileşenleri Şu ana kadar bilgisayar ağı kavramları ve ağ yapısının fiziksel katmanları hakkında genel bir fikir edindik. Bu noktada bilgisayarlar arası iletişimi sağlayan temel protokol katmanlarına

Detaylı

Veri bağlantısı katmanı iki alt bölüme ayrılır: Media Access Control(MAC) ve Logical Link Control(LLC).

Veri bağlantısı katmanı iki alt bölüme ayrılır: Media Access Control(MAC) ve Logical Link Control(LLC). OSI (Open System Interconnect). Phsical Layer (Fiziksel Katman) : Veri gönderimi yapılacaksa üst katmandan gelen digital bit streamini taşıyıcı kablo sistemi üzerine vermek için analog sinyale çevirir

Detaylı

TC. FIRAT ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ELEKTRİK-ELEKTRONİK BÖLÜMÜ SWİTCH, ROUTER VE FREWALL KONFİGÜRASYONU BİTİRME ÖDEVİ

TC. FIRAT ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ELEKTRİK-ELEKTRONİK BÖLÜMÜ SWİTCH, ROUTER VE FREWALL KONFİGÜRASYONU BİTİRME ÖDEVİ TC. FIRAT ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ELEKTRİK-ELEKTRONİK BÖLÜMÜ SWİTCH, ROUTER VE FREWALL KONFİGÜRASYONU BİTİRME ÖDEVİ DANIŞMAN Yrd.Doç.Dr. Hasan H. BALIK HAZIRLAYAN Mahmut Ergünöz ELAZIĞ-2003

Detaylı

IP Protokolü. IP adreslerinin yapısını öğrenmek. IPv4 ve IPv6 arasındaki farkları sıralamak.

IP Protokolü. IP adreslerinin yapısını öğrenmek. IPv4 ve IPv6 arasındaki farkları sıralamak. IP Protokolü 2/66 IP adreslerinin yapısını öğrenmek. IPv4 ve IPv6 arasındaki farkları sıralamak. Ağ katmanında IP protokolüne yardımcı protokolleri öğrenmek. 2 1 3/66 İnternete bağlı her bilgisayarın kendine

Detaylı

AĞ TEMELLERİ DERS NOTLARI (6&7&8) KARAMANOĞLU MEHMETBEY ÜNİVERSİTESİ TEKNİK BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU

AĞ TEMELLERİ DERS NOTLARI (6&7&8) KARAMANOĞLU MEHMETBEY ÜNİVERSİTESİ TEKNİK BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU AĞ TEMELLERİ DERS NOTLARI (6&7&8) KARAMANOĞLU MEHMETBEY ÜNİVERSİTESİ TEKNİK BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU TCP/IP Ağ protokolleri de bilgisayarlar arası veri akışını düzenler. TCP/IP internette veri transferi

Detaylı

Ağ Katmanı tasarım Hususları

Ağ Katmanı tasarım Hususları Bölüm 4 Ağ Katmanı Ağ Katmanı tasarım Hususları Sakla- ve İlet Paket Anahtarlama İletim katmanına sağlanan servisler Bağlantısız servislerin gerçeklenmesi Bağlantı temelli servislerin gerçeklenmesi Sanal-devre

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ AĞ PROTOKOLLERİ ve AĞ GÜVENLİĞİ ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından

Detaylı

Bölüm 8. PROGRAM EKLE/KALDIR. Program Ekle / Kaldır ı açmak için BaĢlat Ayarlara Denetim Masası Program Ekle/Kaldır seçilir.

Bölüm 8. PROGRAM EKLE/KALDIR. Program Ekle / Kaldır ı açmak için BaĢlat Ayarlara Denetim Masası Program Ekle/Kaldır seçilir. Bölüm 8. PROGRAM EKLE/KALDIR Program Ekle / Kaldır ı açmak için BaĢlat Ayarlara Denetim Masası Program Ekle/Kaldır seçilir. PROGRAM EKLE/KALDIR(devam) 1. Program DeğiĢtirmek veya Kaldırmak 2. Yeni Program

Detaylı

Bilgisayar Ağları ve Internet

Bilgisayar Ağları ve Internet Bilgisayar Ağları ve Internet Küçük bir alan içerisindeki veya uzak mesafelerdeki bilgisayarların iletişim hatları aracılığıyla birbirine bağlandığı, dolayısıyla bilgi ve sistem kaynaklarının farklı kullanıcılar

Detaylı

ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ AĞ GÜVENLİĞİ VE AĞ PROTOKOLLERİ 481BB0007 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında

Detaylı

3. Linux Ağ Yönetimi I

3. Linux Ağ Yönetimi I 3. Linux Ağ Yönetimi I 3.1 TCP/IP Ağ Kavramları Diğer açık sistemler gibi Linux'un da en büyük özelliklerinden biri ağ protokolleri ve uygulamalarının sistemin en doğal parçalarından biri olmasıdır. Dolayısıyla

Detaylı

Topoloji Nedir? Bir ağdaki bilgisayarların nasıl yerleşebileceğini,nasıl bağlanacağını,veri iletiminin nasıl olacağını belirleyen gene yapıdır.

Topoloji Nedir? Bir ağdaki bilgisayarların nasıl yerleşebileceğini,nasıl bağlanacağını,veri iletiminin nasıl olacağını belirleyen gene yapıdır. AĞ TOPOLOJİLERİ Topoloji Nedir? Bir ağdaki bilgisayarların nasıl yerleşebileceğini,nasıl bağlanacağını,veri iletiminin nasıl olacağını belirleyen gene yapıdır. Fiziksel Topoloji : Ağın fiziksel olarak

Detaylı

UNIX SİSTEMLERDE AĞ ANALİZİ YAPABİLEN BİR UYGULAMA YAZILMASI. Yüksek Lisans Tezi. Mesut AKTOGAN. Danışman: Yrd.Doç.Dr. Erdem UÇAR Edirne - 2006

UNIX SİSTEMLERDE AĞ ANALİZİ YAPABİLEN BİR UYGULAMA YAZILMASI. Yüksek Lisans Tezi. Mesut AKTOGAN. Danışman: Yrd.Doç.Dr. Erdem UÇAR Edirne - 2006 I UNIX SİSTEMLERDE AĞ ANALİZİ YAPABİLEN BİR UYGULAMA YAZILMASI Yüksek Lisans Tezi Mesut AKTOGAN Danışman: Yrd.Doç.Dr. Erdem UÇAR Edirne - 2006 II TRAKYA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ UNIX SİSTEMLERDE

Detaylı

IP ADRESLEME VE ALT AĞLAR I. IP ADRESLEME VE ALT AĞLAR (SUBNETS) Internet gibi TCP/IP protokol grubunu kullanan bir ağa katılan her bilgisayara tek

IP ADRESLEME VE ALT AĞLAR I. IP ADRESLEME VE ALT AĞLAR (SUBNETS) Internet gibi TCP/IP protokol grubunu kullanan bir ağa katılan her bilgisayara tek I. IP ADRESLEME VE ALT AĞLAR (SUBNETS) Internet gibi TCP/IP protokol grubunu kullanan bir ağa katılan her bilgisayara tek ve eşsiz bir IP adresinin otomatik veya statik olarak verilmesi gerekmektedir.

Detaylı

Network Eğitimi Notları

Network Eğitimi Notları Network Eğitimi Notları Bu yazımızda Network ve Windows NT Server Version 4.0 üzerinde yoğunlaşacağız. 2000 ve XP ye değinmeyeceğim çünkü asıl olan temeldir. Bu temeli yükseltmek ise her birimizin bireysel

Detaylı

ANKARA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ YÜKSEK LİSANS TEZİ

ANKARA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ YÜKSEK LİSANS TEZİ ANKARA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ YÜKSEK LİSANS TEZİ İNTERNET PROTOKOLÜ SÜRÜM 6 (IPv6) MİMARİSİ ÜZERİNDE SERVİS SINIFLARININ ÖNCELİKLENDİRİLMESİ Muhammet Eşref ERDİN ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM

Detaylı

TCP/IP nin DÜNÜ, BUGÜNÜ, YARINI

TCP/IP nin DÜNÜ, BUGÜNÜ, YARINI TCP/IP nin DÜNÜ, BUGÜNÜ, YARINI Ayhan AKBAL Fırat Üniversitesi Mühendsilik Fakültesi Elektrik-Elektronik Müh.Bölümü ayhanakbal@gmail.com Hasan. H. BALIK Fırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik

Detaylı

IPv6 EL KİTABI. V2.1 Nisan 2012

IPv6 EL KİTABI. V2.1 Nisan 2012 IPv6 EL KİTABI V2.1 Nisan 2012 [IPv6 El Kitabı, Ulusal IPv6 Protokol Altyapısı Tasarımı ve Geçişi Projesi kapsamında hazırlanmış olup, IPv6 ya geçiş aşamasında IPv6 protokolü, geçiş yöntemleri ve yapılandırması

Detaylı

Ağ Donanımı. Kazım BUDAK Seda ATABAY Sultan ODABAŞI Tuğba SERT

Ağ Donanımı. Kazım BUDAK Seda ATABAY Sultan ODABAŞI Tuğba SERT Ağ Donanımı Kazım BUDAK Seda ATABAY Sultan ODABAŞI Tuğba SERT Ağ Tarihçesi 1960'li yılların sonlarında Hawaii Üniversitesi ALOHA adını verdiği bir geniş ağ kurdu. Üniversitenin amacı kampüsün değişik noktalarına

Detaylı

Kenan ERDOĞAN YÜKSEK LİSANS TEZİ ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ HAZİRAN 2007 ANKARA

Kenan ERDOĞAN YÜKSEK LİSANS TEZİ ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ HAZİRAN 2007 ANKARA İPv4 TEN İPv6 YA GEÇİŞ SÜRECİ İÇİN İPv6 TÜNEL VE SANAL HEDEF İP TEKNİKLERİ Kenan ERDOĞAN YÜKSEK LİSANS TEZİ ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ HAZİRAN 2007 ANKARA

Detaylı

Bağlantılı ve Bağlantısız Servisler: Katmanlar üst katmanlara iki tür servis sunabilirler; bağlantılı servis ve bağlantısız servis.

Bağlantılı ve Bağlantısız Servisler: Katmanlar üst katmanlara iki tür servis sunabilirler; bağlantılı servis ve bağlantısız servis. Bağlantılı ve Bağlantısız Servisler: Katmanlar üst katmanlara iki tür servis sunabilirler; bağlantılı servis ve bağlantısız servis. Bağlantılı servis telefon sistemine benzer. Bir bağlantılı ağ servisinin

Detaylı

Türkçe CCNA EĞİTİM Notları

Türkçe CCNA EĞİTİM Notları Türkçe CCNA EĞİTİM Notları INTERNETWORKING TEMELLERI Network Nedir, Ne İşe Yarar? Birden fazla bilgisayarın çeşitli sebeplerden dolayı birbirlerine bağlandığı yapıya network (ağ) denir. Bir çok bilgisayarın

Detaylı

PARTNER EĞİTİMLERİ KURS DÖKÜMANI

PARTNER EĞİTİMLERİ KURS DÖKÜMANI ZyXEL PARTNER EĞİTİMLERİ KURS DÖKÜMANI NETRON TECHNOLOGY 2008 İçindekiler 2 İçindekiler İçindekiler... 2 Temel Network Kavramları... 7 Network lerde Veri Aktarımı...7 Veri Paketleri...10 Network Tipleri...11

Detaylı

BİLGİSAYAR AĞ SİSTEMLERİ

BİLGİSAYAR AĞ SİSTEMLERİ BİLGİSAYAR AĞ SİSTEMLERİ Bugün telefon, telgraf, radyo ve televizyon gibi araçların yanı sıra bilgisayar da iletişim amacıyla kullanılmaya başlanmış önemli bir iletişim aracıdır. Bilgisayarın iletişim

Detaylı

Bölüm 4 Ağ Katmanı. 4.1 Giriş. 4.2 Ağ katmanı tasarımında önemli noktalar

Bölüm 4 Ağ Katmanı. 4.1 Giriş. 4.2 Ağ katmanı tasarımında önemli noktalar Bölüm 4 Ağ Katmanı 4.1 Giriş OSI başvuru modelinin 3. katmanıdır. Ağdaki bir bilgisayar ikinci katmanda hangi protokolde çalışırsa çalışsın (Ethernet, Jetonlu halka, ATM gibi) üçüncü katmanda bir yönlendirilmiş

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALT AĞLAR 481BB0051 Ankara, 2012 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri kazandırmaya

Detaylı

Temel Ağ (Network) Kavramları

Temel Ağ (Network) Kavramları Temel Ağ (Network) Kavramları Ağ (network) kavramı, var olan kaynakların kullanıcılar tarafından beraber kullanılması, bilgiye ortak ulaşmaları ve buna bağlı olarak da maliyet ve zaman tasarrufu sağlanılması

Detaylı

BİLGİSAYAR AĞ TEKNOLOJİLERİ VE İLETİŞİM PROTOKOLLERİNİN UYGULANMASI

BİLGİSAYAR AĞ TEKNOLOJİLERİ VE İLETİŞİM PROTOKOLLERİNİN UYGULANMASI Niğde Üniversitesi Mühendislik Bilimleri Dergisi, Cilt 3 Sayı 2, (1999), 15-33 BİLGİSAYAR AĞ TEKNOLOJİLERİ VE İLETİŞİM PROTOKOLLERİNİN UYGULANMASI *Mustafa ALKAN ve **Hakan TEKEDERE *Niğde Üniversitesi

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AĞ HİZMETLERİ Ankara, 2014 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri kazandırmaya

Detaylı