Bilim ve Teknoloji Tarihi-4.Hafta

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Bilim ve Teknoloji Tarihi-4.Hafta"

Transkript

1 Bilim ve Teknoloji Tarihi-4.Hafta

2 Ders İçeriği Giriş İcadın Anonim Dönemi-I.Aşama İlk Toplumlardan Antik Medeniyetlere Teknoloji İlk İnsanlar-İlk Aletler, Avcı ve Toplayıcı Toplumlar Şehir Toplumları: Neolitik Devrim, Tarım ve Köleciliğin Doğuşu Yazının İcadı İlk Temel Teknolojiler Antik Çağın İnşaat Teknolojileri Antikite de Temel Makineler El, su ve Yel Değirmenleri Bilimsel Aletler, Saatler ve Diğer İcatlar Bilim adamlarının hayatları:

3 Antik Çağın İnşaat Teknolojileri Tarım öncesi toplumlarda çıkış noktası nasıl ateş ise, yaşamı bitki ve hayvan üretimine bağlı, bunun için toprağa yerleşmeyi seçmiş medeni toplumlardaki çıkış noktasının inşaat teknolojileri olması doğaldır. Çünkü, tarım için sulama sistemleri (kanallar); hasat için depolar; şehirleri korumak için surlar ve kuleler; gökyüzünde rasat (astronomi) ve halkı yönetmek için tapınak, arena, agora ve heykel; ölüleri gömmek için anıt mezarlar yapmak gerekir.

4 Antik Çağın İnşaat Teknolojileri Antik dönem veya eski medeniyetlerin yapıları ve büyük ölçekli sanat eserleri yani (colossi) heykeller, dikilitaşlar, anıtlar, anıt-mezarlar, zamanların tahribine rağmen günümüze gelmiştir, Greko-Romen tapınakların, agora ve tiyatroların nasıl yapıldığı konusunda belli bir fikrimiz olmakla beraber, piramitlerin inşası, dikilitaşların ocaktan çıkarılıp-dikilmesi, Çin Seddi nin inşası vb. hakkındaki teknik düzeyde tartışmalar hala sürmektedir.

5

6

7

8

9 Antik Çağın İnşaat Teknolojileri İnşaat tekniklerinden bir kısmı hakkında (vinçler, kaldıraçlar, kama) aşağıda açıklama yapılmakla birlikte, bu mimari kavram(lar)ın nasıl ortaya çıktığı ve tasarımlarını kimin (kimlerin) yaptığı bilinmemektedir.

10 Antik Çağın İnşaat Teknolojileri Antik Mısır da, Yunanistan da ve diğer yerlerde bu mimarların (mühendisler) adları bilinmese de, bunları yaptıran hükümdarlar bilinir. Yaptıranın ve yapan mimarların belli olduğu en önemli Antik dönem yapısı Ayasofya dır. Roma, kubbe teknolojisini geliştirip içine binlerce kişi alabilecek kapalı mekanlar (mabetler) inşa etti. Sütun ormanlarını andıran yapılarıyla Mısır, Yunan ve diğer Asya medeniyetleri büyük kubbe yapımında başarılı değildir. Kapalı, büyük tek kubbeli mekan yaratamayan diğer antik medeniyetler, Güney Doğu Asya dan Amerika ya, Aztek, Olmek, Hint tapınakları, Sümer zigguratları, cemaati içine almak yerine, dışında, tapınağın üstüne toplamayı tercih edecektir.

11

12 Ders İçeriği Giriş İcadın Anonim Dönemi-I.Aşama İlk Toplumlardan Antik Medeniyetlere Teknoloji İlk İnsanlar-İlk Aletler, Avcı ve Toplayıcı Toplumlar Şehir Toplumları: Neolitik Devrim, Tarım ve Köleciliğin Doğuşu Yazının İcadı İlk Temel Teknolojiler Antik Çağın İnşaat Teknolojileri Antikite de Temel Makineler El, su ve Yel Değirmenleri Bilimsel Aletler, Saatler ve Diğer İcatlar Bilimlerin Doğuşu ve Ortaçağ a Kadar Gelişmesi Bilim adamlarının hayatları: Leonardo da Vinci nin hayatı Öklid in hayatı Arşimed in hayatı

13 Antikite de Temel Makineler Antik inşaat teknolojisi, çevrede bulunan malzemenin kullanılmasına dayanır: Taşlar çıkarılacak, yontulacak, üst üste konacak, heykeller veya sütunlar önce taşınacak, sonra yerlerine dikilecek, tuğla örülecek vb. Bunlarla, duvarlar, kolonlar, kubbeler, kirişler, kemerler, tonozlar vb. çeşitli yapı formları elde edilecektir. Ancak bu işler için birçok alet, düzenek ve yöntem gerekir. Bu işleri de köleler yapacaktır.

14 Antikite de Temel Makineler Bazı Grek-Helen yazarlar 7 temel makine tanımlamaktadır. dişli, eğik düzlem, dingil-tekerlek, kaldıraç, makara, kama, burgu-vida Bu basit-temel makinelerin birleştirilmesindeki amaç büyük ağırlıkların kaldırılması olduğundan, hesaplama temeli kaldıraç ilkesidir. Genel bir makine biliminin temellerini atmaktan çok, ağırlıkların kaldırılması için özel bir soruna yönelindiği anlaşılıyor.

15 Antikite de Temel Makineler Kuyulardan su çeken kollar birer kaldıraçtır. Preslerin bir kısmı bu ilkeye göre çalışır; Taş blokları ve odunları parçalamak için kama kullanılır; eğik düzlem piramitlere taş taşımak için kum veya toprak dökülür. Makara ve vinçlerin yüzlerce çeşidi hakkında belgeler mevcuttur ve günümüz insanı da bunları her yerde bulabilir. Eskiler vidayı preslerde ve Arşimet burgusunda kullanırlardı. Su dolabı (noria) ve değirmen çarkı, kaldıraç ve tekerlek ilkelerine göre düzenlenmiş ve yerçekiminden de yararlanan düzeneklerdir.

16 Antikite de Temel Makineler İnsanın kendi normal gücü ve becerisiyle iş yapan alet kavramından, kendi gücünü aşan ve birçok organik ve organik olmayan güçleri birleştiren düzenekler anlamında makine kavramı doğmakta, güç ve hareket düşüncesinin ayrışmasına yol açmaktadır.

17 Antikite de Temel Makineler Ana makine elemanları 1. Kaldıraç (lever) 2. Eğik Düzlem (inclined plane) 3. Tekerlek (Wheel) 4. Makara (pulley) 5. Vinç ve bucurgat (winch&capstan&crane) 6. Vida-burgu (screw) 7. Pres-Baskı (press) 8. Dişli Çark (gear wheel) 9. Kesiciler (blades, knives) 10. Testere (saw) 11. Fırlatıcılar (projectiles) 12. Kama (wedge)

18 Antikite de Temel Makineler Ana makine elemanları 1. Kaldıraç (lever) 2. Eğik Düzlem (inclined plane) 3. Tekerlek (Wheel) 4. Makara (pulley) 5. Vinç ve bucurgat (winch&capstan&crane) 6. Vida-burgu (screw) 7. Pres-Baskı (press) 8. Dişli Çark (gear wheel) 9. Kesiciler (blades, knives) 10. Testere (saw) 11. Fırlatıcılar (projectiles) 12. Kama (wedge)

19 1.Kaldıraç (lever) Terazi, su kuyusundan (şaduf) su çekmekte kullanılan çatala bağlı sırık (seren), bir taşı kaldırmak için yapılan düzenek vb. aletlere kaldıraç adı verilir. Mısır bunu kullanmıştı, ama makarayı bilmiyordu. Bir çekiç, kerpeten, tırnak makası, balta, eski usul bir (demir veya ahşap) kilit ve anahtar da aynı prensiple iş yapmaktadır. Bir sopa ile oynayan her insan sonunda kaldıraç prensibini, bilmeden uygulamaya başlar; Arşimed kaldıraç sisteminin mekanik kurallarını bulmuştur.

20

21

22 Antikite de Temel Makineler Ana makine elemanları 1. Kaldıraç (lever) 2. Eğik Düzlem (inclined plane) 3. Tekerlek (Wheel) 4. Makara (pulley) 5. Vinç ve bucurgat (winch&capstan&crane) 6. Vida-burgu (screw) 7. Pres-Baskı (press) 8. Dişli Çark (gear wheel) 9. Kesiciler (blades, knives) 10. Testere (saw) 11. Fırlatıcılar (projectiles) 12. Kama (wedge)

23 2. Eğik Düzlem (inclined plane) Mısırlıların ve büyük taşlarla (magalith) uğraşan diğer kavimlerin, sürtünme katsayısı nispeten az kum veya toprak yığınlarını yükselterek bu eğik düzlemler üzerinde, cisimleri kaydırması ve yerine ulaştırmasıdır. Bu yaklaşım hem bir ulaşım, hem de o zamanki vinçlerle kaldırılamayan dikilitaşlar gibi cisimlerin yerlerine oturtulması için tek yoldu.

24 Antikite de Temel Makineler Ana makine elemanları 1. Kaldıraç (lever) 2. Eğik Düzlem (inclined plane) 3. Tekerlek (Wheel) 4. Makara (pulley) 5. Vinç ve bucurgat (winch&capstan&crane) 6. Vida-burgu (screw) 7. Pres-Baskı (press) 8. Dişli Çark (gear wheel) 9. Kesiciler (blades, knives) 10. Testere (saw) 11. Fırlatıcılar (projectiles) 12. Kama (wedge)

25 3. Tekerlek (wheel) En basit bir makine elemanı olarak, kara ulaşımından, çömlekçi tablasına, değirmenlerden saat çarklarına kadar bir eksen etrafında dönen her şey, özel veya genel bir tekerlektir. Buhar ve gaz türbini yani modern jet motorları, jeneratörler esasında birer tekerlek sayılmalıdır. Antikite de, noria veya dolap denen, ülkemizde de görülen su kaldırma düzeninin özel biçimi, nehrin akış gücünden yararlanıp suyu kanala boşaltır.

26

27 Antikite de Temel Makineler Ana makine elemanları 1. Kaldıraç (lever) 2. Eğik Düzlem (inclined plane) 3. Tekerlek (Wheel) 4. Makara (pulley) 5. Vinç ve bucurgat (winch&capstan&crane) 6. Vida-burgu (screw) 7. Pres-Baskı (press) 8. Dişli Çark (gear wheel) 9. Kesiciler (blades, knives) 10. Testere (saw) 11. Fırlatıcılar (projectiles) 12. Kama (wedge)

28 4. Makara (pulley) Sabit bir iş alanında örneğin bir duvar inşasında, harç ve taşların yukarıya çıkarılması için ya bir işçi bunları iskeleler arasında dolaşıp, sırtında taşıyacaktır ya da bir makara ve/veya yuvarlak bir ağaca atılmış bir halatla cismi yukarı çekecektir. Makara da bir tekerlektir.

29

30 Antikite de Temel Makineler Ana makine elemanları 1. Kaldıraç (lever) 2. Eğik Düzlem (inclined plane) 3. Tekerlek (Wheel) 4. Makara (pulley) 5. Vinç ve bucurgat (winch&capstan&crane) 6. Vida-burgu (screw) 7. Pres-Baskı (press) 8. Dişli Çark (gear wheel) 9. Kesiciler (blades, knives) 10. Testere (saw) 11. Fırlatıcılar (projectiles) 12. Kama (wedge)

31 5. Vinç ve bucurgat (winch&capstan&crane) Daha fazla makarayla ve daha geniş bir alanda hareket esnekliği olan kaldırma düzenekleridir. Bu sistemlerde kullanılan makaralar da tekerlek sistemlerdir. Bucurgat vince benzer, ancak yatay kollarla tahrik edilen dikey bir ekseni vardır. Bucurgatın kolları vincin kollarından çok daha uzun olabileceği için mekanik kazancı daha yüksektir. Bucurgatın diğer bir üstünlüğü bir insan veya hayvan tarafından çevrilebilmesidir.

32 6. Vida-burgu (screw) İlk çağlarda Arşimed Burgusu diye bilinen su terfisi için kullanılan, boru içindeki salyangoz, vidanın kavramsal gelişiminde öncülük yapmış olmalıdır. Bu şekliyle, 17. Yüzyılda Hollanda da su tahliyesi için sürekli dönen yel değirmenleri tarafından çalıştırılıyordu. Ancak, bu eleman bugünkü şekil ve işlevini daha sonraki dönemlerde kazanmıştır. Vida, makine elemanları arasında en az doğal olanıdır. Bir vida yapmak için, dik üçgen kesitli yumuşak madenden bir tel, üçgenin hipotenüsü bir helis oluşturacak şekilde, bir silindire sarılır. Dişi vida, silindirsel bir deliğe, çapı gittikçe artan vidalar sıkılarak açılır.

33

34 Antikite de Temel Makineler Ana makine elemanları 1. Kaldıraç (lever) 2. Eğik Düzlem (inclined plane) 3. Tekerlek (Wheel) 4. Makara (pulley) 5. Vinç ve bucurgat (winch&capstan&crane) 6. Vida-burgu (screw) 7. Pres-Baskı (press) 8. Dişli Çark (gear wheel) 9. Kesiciler (blades, knives) 10. Testere (saw) 11. Fırlatıcılar (projectiles) 12. Kama (wedge)

35 7. Pres-Baskı (press) Kaldıraç ilkesi ile çalışan presler (beam pres, bag press) yanında vida prensibiyle (screw pres) ve kama prensibiyle çalışan (wedge press) presler de yer almaktadır. Buradan da anlaşılıyor ki, bir şeyi sıkma fikri, 3 tür temel makine elemanı kullanarak çözülüyor. Üzüm gibi sulu, yumuşak maddeler bir çuvala konularak, iki ucundan kaldıraç gücüyle sıkılıyor. Zeytin gibi, sert cisimlerin suyu veya çekirdeklerinin kırılması için vidalı veya kamalı presler kullanılıyor. Zeytin çekirdeğinden, günümüzün yüzlerce tonluk, hidrolik metal kalıp veya bıçak preslerine böyle gelindi. Hidrolik presler, örneğin tren frenleri farklıdır; bunlar Pascal prensibiyle çalışmaktadır

36

37 Antikite de Temel Makineler Ana makine elemanları 1. Kaldıraç (lever) 2. Eğik Düzlem (inclined plane) 3. Tekerlek (Wheel) 4. Makara (pulley) 5. Vinç ve bucurgat (winch&capstan&crane) 6. Vida-burgu (screw) 7. Pres-Baskı (press) 8. Dişli Çark (gear wheel) 9. Kesiciler (blades, knives) 10. Testere (saw) 11. Fırlatıcılar (projectiles) 12. Kama (wedge)

38 8. Dişli Çark (gear wheel) Dişli düzenler, (cogwheels=bir tekerlek üstüne sıralanmış çubuklarla yapılmış ahşap dişli çarklar), ilk su değirmenlerinden, Ortaçağdaki ilk kule saatlerine kadar uygulanmıştır. Bugünkü modern çarklar, önce mekanik saatlerin doğuşuyla, elde azdırılarak, metalden (bronz, çelik) yapılmıştır. Daha ileriki tarihlerde, dişli işleme tezgahları doğunca bu bir sanayi koluna dönüşmüş, Sanayi Devriminde, el yapımı küçük çarkların yanı sıra büyük döküm çarkları, buharlı makinelerin özünü oluşturmuştur.

39

40 Antikite de Temel Makineler Ana makine elemanları 1. Kaldıraç (lever) 2. Eğik Düzlem (inclined plane) 3. Tekerlek (Wheel) 4. Makara (pulley) 5. Vinç ve bucurgat (winch&capstan&crane) 6. Vida-burgu (screw) 7. Pres-Baskı (press) 8. Dişli Çark (gear wheel) 9. Kesiciler (blades, knives) 10. Testere (saw) 11. Fırlatıcılar (projectiles) 12. Kama (wedge)

41 9. Kesiciler (blades, knives) İnsanın ilk aleti olan çakıl taşı veya obsidiyen yontu, bir balta veya bıçak işlevi görüyordu. Bronzun icadıyla daha keskin ve işe göre değişen bıçaklar, kılıçlar yapıldı. Demir, özellikle dövme demir ve (fiam) çeliği en keskin bıçak ve kılıçların yapımına yol açtı. Ancak, endüstriyel ölçekte, ucuz, takım tezgahlarında kullanılan çelik-alaşım kesiciler ve deliciler 19. Yüzyıl ortasında ucuz çelik üretimiyle yayılacaktır.

42

43 Antikite de Temel Makineler Ana makine elemanları 1. Kaldıraç (lever) 2. Eğik Düzlem (inclined plane) 3. Tekerlek (Wheel) 4. Makara (pulley) 5. Vinç ve bucurgat (winch&capstan&crane) 6. Vida-burgu (screw) 7. Pres-Baskı (press) 8. Dişli Çark (gear wheel) 9. Kesiciler (blades, knives) 10. Testere (saw) 11. Fırlatıcılar (projectiles) 12. Kama (wedge)

44 10. Testere (saw) Bıçak, keser, el testeresi, çerçeve testere, planya, matkap, vb. aletler Asurilerden Mısırlılara değin, genelde mobilya yapımında yani mimari gibi ilk zanaatlar arasına giren marangozluk mesleğinin aletleridir.

45

46 Antikite de Temel Makineler Ana makine elemanları 1. Kaldıraç (lever) 2. Eğik Düzlem (inclined plane) 3. Tekerlek (Wheel) 4. Makara (pulley) 5. Vinç ve bucurgat (winch&capstan&crane) 6. Vida-burgu (screw) 7. Pres-Baskı (press) 8. Dişli Çark (gear wheel) 9. Kesiciler (blades, knives) 10. Testere (saw) 11. Fırlatıcılar (projectiles) 12. Kama (wedge)

47 11. Fırlatıcılar (projectiles) Bir yakın döğüş aleti olan ilk taş balta aynı zamanda, insanın ilk uzun döğüş veya av aleti oldu. Bir sopanın ucuna küçük bir delici yerleştirmek yoluyla mızrak, sonra daha küçük bir mızrağı daha isabetli bir şekilde, bir gergi mekanizmasıyla çok daha uzağa göndermek yoluyla ok-yay bulundu. Özellikle, ormanlık yerlerde, yay (kiriş) ve ok yapacak esnek organik malzemeler daha çoktur. Ok-yay, mızrak, balta, mancınık (katapult), topuz gibi ilk silahlar, barutun pratik silahlara dönüşmesiyle 16. Yüzyıldan sonra, Askeri Devrim sürecinde ortadan kalkacaktır.

48

49 Antikite de Temel Makineler Ana makine elemanları 1. Kaldıraç (lever) 2. Eğik Düzlem (inclined plane) 3. Tekerlek (Wheel) 4. Makara (pulley) 5. Vinç ve bucurgat (winch&capstan&crane) 6. Vida-burgu (screw) 7. Pres-Baskı (press) 8. Dişli Çark (gear wheel) 9. Kesiciler (blades, knives) 10. Testere (saw) 11. Fırlatıcılar (projectiles) 12. Kama (wedge)

50 12. Kama (wedge) Bir ağacı, kayayı bölmek için kullanılan ucu sert cisimlerdir. Bir maddenin içine girdikten sonra bir kaldıraç olarak kullanılabilir veya bir pres işlevi de görebilir. Kamalar, temel makine elemanlarının çok işlevli olmasının başka bir örneğidir.

51 Ders İçeriği Giriş İcadın Anonim Dönemi-I.Aşama İlk Toplumlardan Antik Medeniyetlere Teknoloji İlk İnsanlar-İlk Aletler, Avcı ve Toplayıcı Toplumlar Şehir Toplumları: Neolitik Devrim, Tarım ve Köleciliğin Doğuşu Yazının İcadı İlk Temel Teknolojiler Antik Çağın İnşaat Teknolojileri Antikite de Temel Makineler El, su ve Yel Değirmenleri Bilimsel Aletler, Saatler ve Diğer İcatlar Bilim adamlarının hayatları:

52 El, Su ve Yel Değirmenleri El değirmeni denmesine rağmen, evde tahıl öğüten dibek veya sabit bir taş yuvasında, diğer taşla tahılı ezen en ilkel alet (saddle stone); sabit bir dairesel taşın üstünde, yine tırtıllı, ortasındaki delikten tahıl dökülen bir başka taş tekerlek şekline dönüştü. Üstteki taşın ortası delik olduğu gibi, bunun kaymasını önleyen bir çubuk taşların ekseninde tekerlek prensibinin başka bir uygulamasıdır. Bu değirmen ev ihtiyacının dışında, kent ihtiyacına göre tasarlanınca, prensip aynı kaldı, ama taşlar büyüdü ve bunu çevirmek için köleler veya hayvan koşuldu. Bunun bir sonraki aşaması, su ve rüzgar gücünü kullanan su ve yel değirmenleridir.

53

54 El, Su ve Yel Değirmenleri Bu tür değirmenler, tekerlek kavramının su veya rüzgar gücüyle bir iş yapmak üzere (genelde tahıl öğütmek için değirmen taşlarını döndürmek veya suyu tahliye etmek üzere) uygulanmasından ibarettir. Aynı su değirmenleri; testere, (hızar), ağır çekiç (demir dövmek) gibi mekanik işlerde kullanılacaktır. Krank mil de bu hareketin, matkap gibi diğer aletlere kadar adapte edilmesi olarak kabul edilebilir. Bu aletler veya düzenekler testere, çekiç gibi inip-çıkan (reciprocal) hareketlere imkan veriyordu.

55 Antikçağ teknolojileri hakkında belgesel

56 Ders İçeriği Giriş İcadın Anonim Dönemi-I.Aşama İlk Toplumlardan Antik Medeniyetlere Teknoloji İlk İnsanlar-İlk Aletler, Avcı ve Toplayıcı Toplumlar Şehir Toplumları: Neolitik Devrim, Tarım ve Köleciliğin Doğuşu Yazının İcadı İlk Temel Teknolojiler Antik Çağın İnşaat Teknolojileri Antikite de Temel Makineler El, su ve Yel Değirmenleri Bilimsel Aletler, Saatler ve Diğer İcatlar Bilim adamlarının hayatları:

57 Bilimsel Aletler, Saatler ve Diğer İcatlar Antik medeniyetlerde, zaman, arazi ölçümü, güneş ve yıldızların yerlerini belirleyip denizlerde seyrüsefer yapmayı kolaylaştıran kadranlar (quadrants) ile bunların gökyüzündeki hareketlerini temsilen gösteren astronomik modeller (armillary spheres) ve cerrahi aletler yapılmıştır. Burada bilim-teknoloji ilişkisi daha belirgin hale gelir ve zamanla etkileşim artar. Aşağıda, bu aletlerden bazı örnekleri görülmektedir.

58

59 Antik Su Saati, Kum Saati ve Güneş Saatleri 13. Yüzyıla kadar ve hatta mekanik saatler çıktıktan sonra bile uzun zaman, bir kaptan bir kaba su akışı veya bir cam küreden diğerine kum akışı sağlanarak belli bir süreyi ifade etmek üzere çeşitli düzenekler, saat olarak kullanılıyordu. (Soyut evrensel zaman birimleri, yani günün 24 saate, saatin 60 dakikaya ve dakikanın da 60 saniyeye bölünmesi mekanik saatlerle birlikte ortaya çıkmıştır;

60 Antik Su Saati, Kum Saati ve Güneş Saatleri Suyun bir kaptan akarak, su seviyesini belli çizgilere düşürmesi veya bir kabı doldurarak belli çizgilere gelmesi esasına dayanan çeşitli su saatleri yapıldı. Kum saati, camın icadından sonra iki küre arasında belli miktar kumun, belli bir zamanda akışına dayanır. Çin ve Japonya da, mevsimine göre belli sürede biten mumlar da, zaman ölçmek için kullanılırdı. Mevsimine göre öğle (Güneşin tepe noktası) vaktini gösteren çizgi etrafında zamanı bölen Güneş saatleri, klasik dünyada ve Ortaçağlarda çok bilinen kamusal zaman göstergeleridir.

61 Mısır Cerrahisi: Koleksiyoncusunun ismini taşıyan üç bin yıllık Edwin Smith papirüsleri her gün inşaatlarda yaralanan işçileri gözleyerek hazırlanmış olmalıdır. Her vaka ayrı biçimde tanımlanmış (tanı) ve (varsa) tedavi yolu önerilmiştir. Vücudun çeşitli yerlerindeki yaralanmalara ait 48 örnek vaka ve her sunuda bir başlık, inceleme, tanı ve tedavi yolu da gösterilmektedir; 13 örnek vaka ölümcül sayılmış, tedavi edilemeyeceği kanaatine varılmıştır. Bu papirüs ilk kez bize beynin sinir sisteminin merkezi olduğunu gösterdiği gibi, kalbin de, nabız atışlarından hareketle, dolaşım sistemiyle ilgili olabileceğine işaret etmektedir. Ancak, Mısırlıların kan dolaşımı hakkında bir bilgileri olduğuna dair herhangi bir işaret yoktur

62

63 Newton un hayatı üzerine kısa film Lavaziye nin hayatı üzerine kısa film

2006 2007 ÖĞRETİM YILI ÖZEL EGE İLKÖĞRETİM OKULU MATEMATİK PROJESİ

2006 2007 ÖĞRETİM YILI ÖZEL EGE İLKÖĞRETİM OKULU MATEMATİK PROJESİ 2006 2007 ÖĞRETİM YILI ÖZEL EGE İLKÖĞRETİM OKULU 4. SINIF MATEMATİK PROJESİ KONU: ZAMAN ÖLÇÜLERİNİN TARİHİ DANIŞMAN ÖĞRETMEN: Zeliha ÇETİNEL HAZIRLAYANLAR: Ant Kaan Ata YILMAZ Berk KORKUT Kerem SANCAK

Detaylı

Bilinç Tarihi Dr. Cahit Karakuş

Bilinç Tarihi Dr. Cahit Karakuş Bilinç Tarihi Dr. Cahit Karakuş 2012 1 İÇİNDEKİLER Giriş... 3 1. Göçler ve Keşifler... 6 1.1. Tekerlek... 10 1.2. Suyun gücü... 12 1.3. Birbirini tetikleyen buluşlar... 14 1.4. İpek yollarında inzivaya

Detaylı

ÖZET. Basit Makineler. Basit Makine Çeşitleri BASİT MAKİNELER

ÖZET. Basit Makineler. Basit Makine Çeşitleri BASİT MAKİNELER Basit Makineler Basit Makine Nedir? Günlük hayatımızda yaptığımız işleri kolaylaştırmak için bir takım araçlar kullanırız. Bir kuvvetin yönünü, büyüklüğünü ya da bir kuvvetin hem büyüklüğünü hem de yönünü

Detaylı

2. ÜNİTE KUVVET VE HAREKET

2. ÜNİTE KUVVET VE HAREKET 2. ÜNİTE KUVVET VE HAREKET Sarmal Yayları Tanıyalım İş ve Enerji Enerji Çeşitleri ve Dönüşümleri Basit Makineler Enerji ve Sürtünme i Bu ünitede öğrencilerin; Sarmal yayların özelliklerini farketmeleri,,

Detaylı

Bilim ve Teknoloji Tarihi-2.Hafta

Bilim ve Teknoloji Tarihi-2.Hafta Bilim ve Teknoloji Tarihi-2.Hafta Yard. Doç. Dr. Kamil Erkan Kabak Beykent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü Email: erkankabak@beykent.edu.tr Bilim ve Teknoloji Tarihi Dersinin İşlenişi Bilim ve

Detaylı

MAKİNA VE TECHİZAT ÜNİTE 1,2,3,4,5

MAKİNA VE TECHİZAT ÜNİTE 1,2,3,4,5 MAKİNA VE TECHİZAT ÜNİTE 1 Makina: Herhangi bir enerji türünü başka bir enerjiye dönüştürmek, belli bir güçten yararlanarak bir işi yapmak veya etki oluşturmak için çeşitli mekanik parçalardan oluşan düzenekler

Detaylı

BÖLÜM 1. ÜRETİM KAVRAMI. 1.1. Giriş

BÖLÜM 1. ÜRETİM KAVRAMI. 1.1. Giriş BÖLÜM 1. ÜRETİM KAVRAMI 1.1. Giriş Metaller insanlar tarafından binlerce yıldan beri kullanılmakla birlikte, ilk yararlı metalin nasıl üretildiği kesin olarak bilinmemektedir. Metallerin erken çağlardan

Detaylı

KLASİK FİZİĞİN KURAMI VE FELSEFESİ. Prof. Dr. Süleyman BOZDEMİR

KLASİK FİZİĞİN KURAMI VE FELSEFESİ. Prof. Dr. Süleyman BOZDEMİR KLASİK FİZİĞİN KURAMI VE FELSEFESİ Prof. Dr. Süleyman BOZDEMİR Çukurova Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Fizik Bölümü (8 Aralık 2004, Seminer Notları) M. Serdar ÇAVUŞ Ç.Ü Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik

Detaylı

HALK KÜTÜPHANELERİNDE İÇ MİMARİ

HALK KÜTÜPHANELERİNDE İÇ MİMARİ HALK KÜTÜPHANELERİNDE İÇ MİMARİ Mehmet Ayhan HAZIRLAR Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Sınav Yönetmeliğinin Bilgi ve Belge Yönetimi Anabilim Dalı için öngördüğü

Detaylı

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

Ortaöğretim FİZİK 9. Ders Kitabı. Kadem ERBAŞ

Ortaöğretim FİZİK 9. Ders Kitabı. Kadem ERBAŞ Ortaöğretim FİZİK 9 Ders Kitabı Kadem ERBAŞ Mil lî Eği tim Ba kan lı ğı Ta lim ve Ter bi ye Ku ru lu Baş kan lı ğı nın 16 Aralık 2014 ta rih ve 106 sa yı lı ka ra rıy la ekli listenin 118. sırasında yer

Detaylı

T.C. SELÇUK ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ

T.C. SELÇUK ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ T.C. SELÇUK ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ELEKTRİK KESİNTİLERİNE KARŞI ASANSÖR KURTARMA SİSTEMİ TASARIMI ve UYGULAMASI Zafer DEDEOĞLU YÜKSEK LİSANS TEZİ ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM

Detaylı

ONAY. Bu Bitirme Ödevi aşağıda adı geçen jüri üyeleri tarafından Kabul Edilmiştir /Edilmemiştir.../../ 20..

ONAY. Bu Bitirme Ödevi aşağıda adı geçen jüri üyeleri tarafından Kabul Edilmiştir /Edilmemiştir.../../ 20.. ONAY Bu Bitirme Ödevi aşağıda adı geçen jüri üyeleri tarafından Kabul Edilmiştir /Edilmemiştir.../../ 20.. Danışman : Üye : Üye : TABLO VE ŞEKİLLER LİSTESİ Sayfa No Tablo1. Mobilya Sektöründe İstihdam

Detaylı

CNC TAKIM TEZGAHLARI ve CNC PROGRAMLAMA BALIKESİR 2012 ÖNSÖZ Balıkesir Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümünde verilmekte olan CNC tezgahlar dersi içeriğine uygun olarak hazırlanan bu ders notlarında

Detaylı

TC ANKARA ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ BİLGİ VE BELGE YÖNETİMİ ANABİLİM DALI

TC ANKARA ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ BİLGİ VE BELGE YÖNETİMİ ANABİLİM DALI TC ANKARA ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ BİLGİ VE BELGE YÖNETİMİ ANABİLİM DALI TÜRK ULUSAL BİLGİ POLİTİKALARINDA BİLGİ MERKEZİ SORUNSALI Yüksek Lisans Tezi H. Ekrem UZUNOSMANOĞLU Ankara - 2007

Detaylı

Eğitim Paketi ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİ. Çengelhan Rahmi M. Koç Müzesi Sutepe Mh. Depo Sk. No:1 Altındağ - ANKARA. Tel: 0312 309 68 00 Fax: 0312 309 12 10

Eğitim Paketi ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİ. Çengelhan Rahmi M. Koç Müzesi Sutepe Mh. Depo Sk. No:1 Altındağ - ANKARA. Tel: 0312 309 68 00 Fax: 0312 309 12 10 ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİ Eğitim Paketi Çengelhan Rahmi M. Koç Müzesi Sutepe Mh. Depo Sk. No:1 Altındağ - ANKARA Tel: 0312 309 68 00 Fax: 0312 309 12 10 http//www.rmk-museum.or.tr ebayam@rmk-museum.org.tr İÇİNDEKİLER

Detaylı

PEYZAJ MİMARİSİNDE TASARIM VE PROJE UYGULAMA

PEYZAJ MİMARİSİNDE TASARIM VE PROJE UYGULAMA PEYZAJ MİMARİSİNDE TASARIM VE PROJE UYGULAMA HAZIRLAYANLAR Şule KADER Peyzaj Mimarı İstanbul Ağaç ve Peyzaj A.Ş. Mustafa KUPİK Peyzaj Yüksek Mimarı ve Kentsel Tasarım Uzmanı İstanbul Ağaç ve Peyzaj A.Ş.

Detaylı

ÇOK KATLI YÜKSEK YAPILARIN TASARIMINA ETKİ EDEN FAKTÖRLERİN İRDELENMESİ

ÇOK KATLI YÜKSEK YAPILARIN TASARIMINA ETKİ EDEN FAKTÖRLERİN İRDELENMESİ DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ÇOK KATLI YÜKSEK YAPILARIN TASARIMINA ETKİ EDEN FAKTÖRLERİN İRDELENMESİ H. Selena KIRKAN Aralık, 2005 İZMİR ÇOK KATLI YÜKSEK YAPILARIN TASARIMINA ETKİ EDEN

Detaylı

İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİNE GİRİŞ (Bölüm-1)

İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİNE GİRİŞ (Bölüm-1) İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİNE GİRİŞ (Bölüm-1) Yard. Doç. Dr. Banu Yağcı Kaynaklar: Cimilli, Tayfun, İnşaat Mühendisliğine Giriş, Ders Notu, 1981 Eriş, Ertuğrul, İKÜ, Mühendislik Fakültesi Açılış Konuşması, 2009

Detaylı

FREKANS REFERANSLARI: ELEKTRONİĞİN TEMELİNDEKİ MEKANİK HASSASİYET

FREKANS REFERANSLARI: ELEKTRONİĞİN TEMELİNDEKİ MEKANİK HASSASİYET MAKALE FREKANS REFERANSLARI: ELEKTRONİĞİN TEMELİNDEKİ MEKANİK HASSASİYET Doç. Dr., Koç Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Makina Mühendisliği Bölümü, İstanbul ealaca@ku.edu.tr ÖZET Zaman tutan ve frekans

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ DOĞRU AKIM VE ALTERNATİF AKIM DEVRELERİ 522EE0243 ANKARA, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında

Detaylı

NWSA-Humanities Received: December 2012 NWSAID: 2013.8.3.4C0169 Accepted: July 2013 E-Journal of New World Sciences Academy

NWSA-Humanities Received: December 2012 NWSAID: 2013.8.3.4C0169 Accepted: July 2013 E-Journal of New World Sciences Academy ISSN: 1306-3111/1308-7320 Status : Original Study NWSA-Humanities Received: December 2012 NWSAID: 2013.8.3.4C0169 Accepted: July 2013 E-Journal of New World Sciences Academy Ahmet Güneş Cumhuriyet University,

Detaylı

İTFAİYECİLİK VE YANGIN GÜVENLİĞİ

İTFAİYECİLİK VE YANGIN GÜVENLİĞİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI İTFAİYECİLİK VE YANGIN GÜVENLİĞİ BİNA VE TESİS YANGIN RİSKLERİ Ankara, 2013 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer

Detaylı

DENEY KİTABI MMB 401 MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ LABORATUVARI I MMB 402 MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ LABORATUVARI II

DENEY KİTABI MMB 401 MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ LABORATUVARI I MMB 402 MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ LABORATUVARI II T.C. OSMANİYE KORKUT ATA ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ MMB 401 MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ LABORATUVARI I ve MMB 402 MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ LABORATUVARI II DENEY KİTABI İÇİNDEKİLER

Detaylı

DÜNYA DA VE TÜRKİYE DE GÜNEŞ ENERJİSİ

DÜNYA DA VE TÜRKİYE DE GÜNEŞ ENERJİSİ DÜNYA DA VE TÜRKİYE DE GÜNEŞ ENERJİSİ HAZİRAN 2009 ISBN: 978-605-89548-2-3 DEK-TMK YAYIN NO: 0011/2009 Baskı: EKC FORM OFSET - (0312) 342 16 16 Bu rapor Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi ne ait

Detaylı

Kayar Kalıp ve Uygulamaları

Kayar Kalıp ve Uygulamaları Mustafa Selmanpakoğlu İnşaat Yüksek Mühendisi MİMAG Makine ve İnş. San. Ltd. Şti. Kayar Kalıp ve Uygulamaları Özet Kayar kalıp Türkiye de yaklaşık olarak 60 yıldır kullanılmaktadır. İlk uygulamaları TMO

Detaylı

Programı : İç Mimarlık

Programı : İç Mimarlık İSTANBUL KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MOBİLYA TARİHİNE GENEL BAKIŞ VE ART DECO YÜKSEK LİSANS TEZİ Tolga ERDEM Endüstri Ürünleri Tasarımcısı 040960001 Anabilim Dalı : İç Mimarlık ve Çevre

Detaylı

YENİ YÜZYIL ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MADEN SEKTÖRÜNDE 6331 SAYILISI İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU

YENİ YÜZYIL ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MADEN SEKTÖRÜNDE 6331 SAYILISI İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU YENİ YÜZYIL ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MADEN SEKTÖRÜNDE 6331 SAYILISI İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU Bitirme Projesi Sertaç ALAN 131101326 Bölüm: İş Sağlığı ve Güvenliği Danışman Yrd. Doç.

Detaylı

KALIPÇILIK VE METAL ŞEKİLLENDİRMEDE FARKLI MALZEMELERİN GERİLME ANALİZİ

KALIPÇILIK VE METAL ŞEKİLLENDİRMEDE FARKLI MALZEMELERİN GERİLME ANALİZİ T.C. DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ MAKİNA MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ KALIPÇILIK VE METAL ŞEKİLLENDİRMEDE FARKLI MALZEMELERİN GERİLME ANALİZİ BİTİRME PROJESİ ALİ SEZER ÖMER FARUK KARAOĞLANLAR

Detaylı

ENDÜSTRİYEL OTOMASYON KAVRAMI VE İLERİ TEKNOLOJİYE GEÇİŞ

ENDÜSTRİYEL OTOMASYON KAVRAMI VE İLERİ TEKNOLOJİYE GEÇİŞ ENDÜSTRİYEL OTOMASYON KAVRAMI VE İLERİ TEKNOLOJİYE GEÇİŞ ENDÜSTRİYEL OTOMASYON KAVRAMI Otomatik üretim modern sanayinin temeli ve teknik ilerlemenin genel eğilimi olmaktadır. Bu da yeni fabrikasyon süreçleri,

Detaylı