GE Power & Water Water & Process Technologies. Rafineri Sektörü için Su ve İşleme Çözümleri

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "GE Power & Water Water & Process Technologies. Rafineri Sektörü için Su ve İşleme Çözümleri"

Transkript

1 GE Power & Water Water & Process Technologies Rafineri Sektörü için Su ve İşleme Çözümleri

2 Rafineri ve Yakıt Üretim İşlemlerinin Maksimizasyonu Yüz yılı aşkın süredir GE tüm dünyada müşterilere en zor küresel sorunlara cevap bulmak konusunda sürdürülebilir çözümler sunarak yardım etmektedir. Bugün, operasyonel verimlilik, iyileştirilmiş ürün hacmi ve azaltılmış duruş süreleri, rafineri sektörü için en üst sırada bulunan önceliklerdir. Ayrıca, su sağlanabilirliğine ve kalitesine ilişkin kaygıların, insanların tüketimini ve koruma çabalarını tedit etmesi bir yana, aynı zamanda bu en değerli kaynak sektörde çok önemli bir role sahiptir. Su kıtlığı, enerji talebi, nihai ürün kalite talepleri ve çevresel düzenlemeler arttıkça GE, müşterilerimizin, enerji ve su tüketimini azaltırken ve zorunlu düzenlemelere uygunluk sağlarken daha verimli ve karlılıkla çalıştırabilecekleri su ve arıtım işlemleri üzerine araştırma ve yenilikçi teknolojilere yatırım yapmaya devam etmektedir. Talep, Tedarik ve Ekonomi Küresel ekonomi yavaş yavaş iyileşirken, rafineriler nihai petrol ürünlerinde oturmuş pazarlarda ve büyüyen, gelişen bölgelerde talepte olumlu bir değişim görmeyi bekleyebilir. Dünya genelinde rafineri tesisleri plansız duruşları ve sonrasında zamansız ekipman temizleme ve değiştirme maliyetini azaltırken veya sonlandırırken üretimi ve kar marjlarını artırma yollarını aramaya devam edecektir. Dalgalı talep ve tedariğin kural olduğu bir ortamda rafineriler aynı zamanda büyüyen çevresel sorunlara çözüm bulmak zorunda kalacaktır. Refah içinde bir gelecek planlamak için bugünden stratejik bir yol çizilmesi gereklidir. GE rafinerilerin, onlara daha güvenli, daha verimli ve daha karlı operasyonlar yürütmelerinde yardımcı olabilecek kaliteli su ve işleme çözümlerine ilişkin mevcut ve geleceğe dair endişelerini anlamak ve bu konuyu ele almak için iyi konumlanmıştır.

3 Hidrokarbon İşleme Teknolojisi ve Çözümleri Ham petrolü yüksek değerde yakıt ve diğer rafine ürünler olarak arıtma, pek çok karmaşık ve pahalı sistemin dikkatli bir koordinasyonunu ve hassas biçimde yönetilmesini gerektirir. Karlılığınızın, bu önemli işleme birimlerinin kalitesini ve verimliliğini sürdürme, operasyon maliyetlerini kontrol etme, çevresel gerekliliklere uyma ve üretim işlemlerinin her adımında nihai ürün kalitesini sağlarken verimliliği iyileştirmeye bağlı olduğunu biliyoruz. GE korozyonu en aza indirecek, kirliliği azaltacak, enerji tasarrufu ve suyun yeniden kullanımını sağlayacak ve tesis duruş sürelerini en aza indirecek eksiksiz bir kimyasal madde ve ekipman çözümleri portföyü sunmaktadır. Teknolojimiz aşağıdakileri kapsar: Evre Ayrışması: tuz giderici performansını ve verimliliği iyileştirmek, ürün hacmini en yükseğe çekmek için ve yakıt gazı tüketimini azaltmak için emülsiyon kırıcı teknoloji. Yüksek kalitede ürünlerin maksimizasyonu için kritik önemdeki eikpmanın daha uzun süreyle ve daha verimli çalışması amacıyla çürüme önleyiciler. Hasılayı korumak ve operasyonel esnekliği artırmak üzere kritik önemdeki üretim birimlerinde korozyonu önlemek ekipman ömrünü uzatmak için korozyon inhibitorleri. Atık Yiyiciler ve Nihai Ürün Katkıları: GE nin Atık Yiyicileri ve Nihai Ürün Katkıları, rafine yakıtların ve diğer hidrokarbonların gerekli spesifikasyonlara sahip olmasını sağlar ve nihai ürün kalitesini iyileştirir. ActNow* Acil Durum Katkı Maddeleri, spesifikasyon dışı hidrokarbonunuz acil arıtım gerektirdiğinde doğru kişileri, ekipmanı ve destek servislerini sunar. Performans optimizasyonu ve özvarlıkların korunması için eksiksiz çevrim içi ve çevrim dışı izleme çözümleri ve bilgi yönetim sistemleri seti. Özvarlıkların güvenliği korunurken ve çevresel koruma sağlanırken, tesis üretkenliğini ve su sistemlerini iyileştirmek için buhar kazanı, soğutucu ve gelişmiş kimyasallar içeren altyapı çözümleri. Atık su yönetimi ve suyun yeniden kullanımı: Suyun geri kazanılmı, arıtımı ve geri dönüşümü için entegre atık su yönetimi ve suyun yeniden kullanımı çözümleri. GE nin hareketli su filosu -dünyanın en büyüğü- sahada acil durum, kısa dönemli kiralamalar ve uzun dönemli dış kaynak kullanımı yoluyla su arıtımı talebini karşılamaktadır. İşleme uygulamaları için ham su ön arıtımı dahil olmak üzere Berraklaştırma ve Filtrasyon ve ayrıca yağ ve katıların atılması, köpük kontrolü, biyolojik çoğalma ve çamuru sudan ayırma dahil bir dizi atık su arıtım uygulamaları. Acı su ve deniz suyu dahil çok çeşitli içilemez su kaynaklarının etkili arıtımını sağlayan membran berraklaştırma ve su arındırma teknolojilerinin eksiksiz bir portföyü.

4 Teknoloji Geliştirmeye Yatırım Yapmak GE, teknoloji ve yeniliklerle eşanlamlıdır. Su arıtma ve işleme teknolojilerinde bir lider olarak, işletmemiz müşterilerimize bugün karşı karşıya oldukları en büyük su sorunlarına çözüm getirme ve geleceğin sorunları için bir adım önde olma konularında yardım etme taahhüdü verir. Bu amaçla, GE küresel araştırma merkezlerimizde teknolojiyi ilerletme görevine sahip den fazla araştırmacı istihdam etmektedir. Yenilikçi teknolojik çözümlerin geliştirilmesinde en mükemmeli bulmak için dünya çapında önde gelen sektör liderleri yanında araştırma ve eğitim kurumlarıyla da birlikte çalışıyoruz. Rafineri Sektörü için AR&GE GE ve ConocoPhillips yakın zamanda Doha, Katar da Küresel Sürdürülebilir Su Merkezi açtı. Katar Bilim ve Teknoloji Parkı nda bulunan bu merkez, petrol ve gaz üretiminden elde edilmiş suyun ve rafineri atık suyunun arıtılması ve geri dönüşümünü ve ayrıca endüstriyel ve yerel yönetimsel sürdürülebilir su ile ilgili diğer projeleri araştırmak amacıyla şirketler arasında bir ortak girişimdir. Örnek Calisma GE den Embreak* Gulf Coast Rafinerisi ndegenel Klor Düzeyinde Yüzde 50 Azalma Elde Etti Gulf Coast taki bir rafineri, ağır Venezuela ham petrolünün işlenmesinde zayıf bir dehidrasyon yaşıyordu. Su nakli,1,5 PTB den daha fazla tuz seviyeleiriyle yüzde 0,5 in üzerine çıkmıştır. Genel klor harcaması kontrolü için ppm arasında 1,5 PTB de kostik madde enjekte edildi ama tuz giderici performansı fırın yakıt kullanımını, birim basınç düşüşünü ve genel korozyon kontrolünü etkiliyordu. GE ağır ham petrol dehidrasyonu için geliştirilmiş yeni bir emülsiyon kırıcı kullanarak 60 günlük bir değerlendirme yürüttü. GE den Embreak* ham petrole mevcut programla eşit dozlarda enjekte edildi. Performans iyileştikçe kimyasal enjeksiyon oranı geçmiş kimyasal enjeksiyon dozlarının yaklaşık yüzde 60 ına düşürüldü. Klorürün yüzde 50 oranında azaltılması bir yana ayrıca standart sapma da önemli ölçüde azaltıldı ve ham petrol genel giderlerinde daha istikrarlı bir korozyon kontrolüne olanak verildi. Bu klorür azaltımı, kostik madde enjeksiyonunun neredeyse yüzde 30 düşürülmesiyle sağlandı.

5 Örnek Calisma ActNow* Gaz Yağı Akıtma Noktasını Düşürüyor ve Rafinerinin Ham Petrol Birimi Yavaşlama Cezasından Kaçınmasına Yardm Ediyor Önemli bir ABD Gulf Coast rafinerisinde plansız bir FCC duruşu, aşırı gaz yağı stoğu ile sonuçlandı ki bu, rafineri için önemli bir ekonomik cezaya neden olabilirdi. Tek çözüm, bir ham petrol birimi yavaşlamasını engellemek için yağın 48 saat içinde sevkiyatı gibi görünüyordu. Rafinerideki rutin operasyonlar sırasında bir GE servis mühendisi durumdan haberdar oldu ve akıtma noktasını düşürmek için gerekli spesifikasyonları karşılamak için gaz yağının arıtılmasını önerdi. Örnek alınmasının ardından, GE arıtılmamış gaz yağının 80ºF (27ºC) akıtmaya sahip olduğunu ve spesifikasyonları karşılamak için 25ºF (14ºC) azalma gerektiğini saptadı. Ayrıca yapılan testler GE nin ActNow Akıtma Noktası Düşürücüsünün akıtmayı istenen spesifikasyonlara göre azaltmada çok etkili olabileceğini gösterdi. 24 saat içinde ActNow kimyasal enjeksiyon ve pompalama römorkları sahadaydı ve mavna yükleme operasyonu sırasında başladı. Yükleme sırasında GE sürekli olarak arıtımı denetledi ve uygun arıtım için gereken ayarlamaları gerçekleştirdi. Gaz yağı akıtma noktası 53ºF (12ºC) dereceye düşürülürek sevkiyat için istenen şartı karşılayacak 55ºF (13ºC) derecesine erişti. Rafineri tam ham petrol işlem oranlarını sürdürmeyi başardı ve tahminen günde yaklaşık 50 Amerikan dolarlık ekonomik cezadan kaçınmış oldu. Örnek Calisma GE MobileRO* Sistemi Rafinerinin Kuraklık Sırasında Plansız Duruslarini Önlüyor Kuraklık dönemi, güney İtalya daki en eski ve en büyük petrol rafirinerilenden birinin su kaynaklarına ilişkin alternatif seçenekleri göz önüne almasını gerektirdi. Bu dönemde kent suyunun kullanımına artan bir şekilde getirilen sınırlamayla ve bir kapanmadan kaçınma amacıyla ikinci bir su kaynağı gerekliliği doğdu. Çözüm bulma ihtiyacı kesinlikle acil durumdu ve bu nedenle GE personeli bir çalışma merkezi incelemesi gerçekleştirdi ve rafineri tarafından yeniden kullanılabilecek, yakınlardaki kent atık su arıtma tesisinden su geri dönüşümü olasılığını saptadı. Atık suyu rafinerinin kendi arıtım ve filtrasyon sisteminden geçirdikten sonra GE MobileRO ters ozmoz (RO) birimleri rafineri işlemleri için süzme suyu sağladı. Geçici mobil sistem donanımın sahaya ulaşmasından itibaren birkaç gün içinde çalışır durumdaydı. GE teknik ekibi, müşterinin tam olarak gerekli miktarda ve doğru kalitede suya sahip olmasını sağlamıştır. Kuraklık koşulları ve talep artmaya devam ettikçe sistemin esnek doğası sayesinde arıtılmış su üretimi kesilmeden mevcut sisteme bir üçüncü RO birimi eklemek kolay oldu.

6 Rafinerilerde Tahmini Sonuçlara Son Hidrokarbon işleme, doğası gereği işletimde ve ticari açıdan ciddi zorluklar sergileyebilir. GE hidrokarbon işleme ve petrokimyasal sektörlerinde, genel işletim ve ürün maliyetlerini azaltan ve tesis performans ve güvenilirliği optimizasyonu sağlayan üstün teknolojiler ve hizmetler sunar. Küresel rafineri sektöründe su arıtma ve işleme çözümleri lideri olarak size aşağıdaki faydaları sağlayacak, ihtiyaca özel arıtma programları sunuyoruz: Rafineri hasılasının maksimizasyonu Değerli sabit varlıkların korunması Karlılığı ve verimi artırmak Enerji kullanımını azalatmak Nihai yakıtlarda istenen spesifikasyonları karşılamak Çevresel sağlık ve güvenlik düzenlemelerine uymak GE nin müşteri temelli iş uygulamalarına uygun olarak, adanmış hidrokarbon işleme uzmanlarımız ile size ekonomi, kalite, güvenlik ve çevresel performans hedeflerine ulaşılmasında yardımcı olmak. Yenilik, teknik destek ve saha desteği ve saha mühendisliğinin rakipsiz bileşimi ile arıtma işlemlerinin her adımında en üstün verimi sağlamak için sizinle çalışabiliriz. GE ile Ortaklık Onlarca yıldır GE, dünya çapında hidrokarbon işlemede şirketler için, onlara, sektörün en büyük ticari zorluklarının üstesinden gelmede yardımcı olan eksiksiz su arıtma ve işleme aaçları ve teknolojileri sunan stratejik bir ortak olmuştur. Bugün, şu andaki ve gelecekteki ticari hedeflerinizi maliyet etkin, etkili ve sorumlu bir şekilde gerçekleştirmenize yardım edecek kanıtlanmış çözümler geliştirmeye her zamankinden daha fazla bağlıyız. Artan çevresel düzenlemelerden gelecekteki eğilimlere kadar sektördeki değişikliklerin öngörülmesindeki uzmanlığımız ve becerilerimiz bize, petrol rafinerilerinin ve petrokimya tesislerinin kendilerine özgü ihtiyaçlarının karşılanmasında özel olarak hazırlanmış ve sizi en üst sırada tutacak arıtma programları sunma becerisi verir.

7

8 GE nin müşterilere en büyük sorunların çözülmesinde nasıl yardımcı olduğunu öğrenmek için adresini ziyaret edin GE Power & Water Water & Process Technologies Global Headquarters 4636 Somerton Road Trevose, PA USA Tel adresini ziyaret ederek ve Bize Ulaşın üzerine tıklayarak size en yakın iletişim noktasını bulabilirsiniz * General Electric Company ticari markası bir ya da daha fazla ülkede tescilli olabilir. Buradaki bilgiler herhangi bir bildirimde bulunmaya gerek duyulmaksızın değiştirilebilir ve sadece genel kılavuz niteliğindedir. Sistemlerin, ürünlerin ve hizmetlerin boyut ve kapsamı değişiklik gösterebilir. Resimler örnek olma amacıyladır ve ölçeksizdir. Tüm yasal yükümlülükler sözleşme belgelerinde belirtildiği şekliyle münhasırdır. Burada bulunanların hiç biri beyan, garanti ya da taahhüt oluşturmaz. 2011, General Electric Company. Tüm hakları saklıdır. GEA18269B-TR (12/2011)

GE Enerji ve Su Su ve İşleme Teknolojileri. Kentsel Su ve Atıksu Çözümleri

GE Enerji ve Su Su ve İşleme Teknolojileri. Kentsel Su ve Atıksu Çözümleri GE Enerji ve Su Su ve İşleme Teknolojileri Kentsel Su ve Atıksu Çözümleri GE, yüz yılı aşkın bir süredir tüm dünyada müşterilere en zor sorunlara cevap bulma konusunda sürdürülebilir çözümler sunarak yardım

Detaylı

Roche Türkiye Kurumsal Sorumluluk Raporu 2013. Yaşamı iyileştirmek - şimdi ve gelecekte

Roche Türkiye Kurumsal Sorumluluk Raporu 2013. Yaşamı iyileştirmek - şimdi ve gelecekte Roche Türkiye Kurumsal Sorumluluk Raporu 2013 Yaşamı iyileştirmek - şimdi ve gelecekte 2013 te öne çıkanlar Üst üste 5. kez DJSI sektör lideri Etik ve uyum konusunda en üst düzeyde çaba Medikal ve Tedarikçi

Detaylı

Su bizim esasımızdır.

Su bizim esasımızdır. Su bizim esasımızdır. Su bizim esasımızdır. Bugün hala dünya çapında milyarlarca insan temiz içme suyuna erişememekte ve endüstrileşmiş uluslarda bile bir besin kaynağı olarak su gittikçe daha değerli

Detaylı

Şehirler için sürdürülebilir gelişme. Sürdürülebilir Şehir. www.siemens.com.tr/sehirler

Şehirler için sürdürülebilir gelişme. Sürdürülebilir Şehir. www.siemens.com.tr/sehirler Şehirler için sürdürülebilir gelişme Sürdürülebilir Şehir www.siemens.com.tr/sehirler İçindekiler Şehirler, gelecek için büyümenin itici güçleridir, ama aynı zamanda CO 2 emisyonlarında en büyük paya sahiptirler.

Detaylı

Bölüm 1 - Raporun Amaç ve Kapsamı

Bölüm 1 - Raporun Amaç ve Kapsamı 1 Bölüm 1 - Raporun Amaç ve Kapsamı İlerleme Bildirimi Bu rapor, Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi için yıllık ilerleme bildirim (COP) koşullarını ve gelişimini açıklamayı hedeflemektedir.

Detaylı

www.pwc.com/tr/energy Yetkinliğimiz Türkiye enerji, altyapı hizmetleri ve madencilik sektörleri

www.pwc.com/tr/energy Yetkinliğimiz Türkiye enerji, altyapı hizmetleri ve madencilik sektörleri www.pwc.com/tr/energy Yetkinliğimiz Türkiye enerji, altyapı hizmetleri ve madencilik sektörleri Giriş Türkiye deki enerji, altyapı hizmetleri ve madencilik sektörlerinin görünümü önemli ölçüde değişiyor.

Detaylı

Answers for infrastructure. HVAC bina teknolojisi güçlü ortaklardan gelen kalite ve enerji verimliliği

Answers for infrastructure. HVAC bina teknolojisi güçlü ortaklardan gelen kalite ve enerji verimliliği Answers for infrastructure. HVAC bina teknolojisi güçlü ortaklardan gelen kalite ve enerji verimliliği HVAC bina teknolojisi deneyimli ortaklardan gelen enerji tasarrufu ve garantili konfor Siemens in

Detaylı

Aktif Enerji Yönetim Mimarisi; Enerji Santralinden evdeki prize

Aktif Enerji Yönetim Mimarisi; Enerji Santralinden evdeki prize Aktif Enerji Yönetim Mimarisi; Enerji Santralinden evdeki prize Veri Merkezleri Endüstriyel Tesisler Binalar Enerji ve Altyapı www.schneider-electric.com 1 Şirket genelinde %30'a varan enerji tasarrufu

Detaylı

Bölüm 1 - Raporun Amaç ve Kapsamı

Bölüm 1 - Raporun Amaç ve Kapsamı 1 Bölüm 1 - Raporun Amaç ve Kapsamı İlerleme Bildirimi Bu rapor, Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi için yıllık ilerleme bildirim (COP) koşullarını ve gelişimini açıklamayı hedeflemektedir.

Detaylı

Tüm ihtiyaçlarınız için tek bir çözüm ortağı

Tüm ihtiyaçlarınız için tek bir çözüm ortağı Tüm ihtiyaçlarınız için tek bir çözüm ortağı Hakkımızda IPS PETROL ÜRÜNLERİ ENERJİ SAN. TİC. LTD. ŞTİ. 2010 yılından bu yana deneyimli kadrosu ile birçok yerli ve yabancı firma için danışmanlık ve temsilcilik

Detaylı

Canon Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Sürdürülebilirlik Raporu 2013

Canon Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Sürdürülebilirlik Raporu 2013 Canon Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Sürdürülebilirlik Raporu 2013 canon-europe.com İçindekiler 3 Canon Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (Canon EMEA) Başkanı ve CEO sundan Mesaj 4 Canon Hakkında 6 Müşterilerimizi

Detaylı

Sürdürülebilir Şehirler. Şehirsel Altyapılar İçin Sürdürülebilir Gelişme

Sürdürülebilir Şehirler. Şehirsel Altyapılar İçin Sürdürülebilir Gelişme Sürdürülebilir Şehirler Şehirsel Altyapılar İçin Sürdürülebilir Gelişme İçindekiler» Şehirler, gelecek için büyümenin itici güçleridir, ama aynı zamanda CO 2 emisyonlarında en büyük paya sahiptirler. Dünya

Detaylı

Yardımcı işletmelerde akış ölçümü Basınçlı hava, gaz, buhar ve su için özel enerji yönetimi çözümleri

Yardımcı işletmelerde akış ölçümü Basınçlı hava, gaz, buhar ve su için özel enerji yönetimi çözümleri Products Solutions Services Yardımcı işletmelerde akış ölçümü Basınçlı hava, gaz, buhar ve su için özel enerji yönetimi çözümleri Akış 2 Yardımcı işletmelerde akış ölçümü Proses takibi giderek yaygınlaşmakta

Detaylı

GRUNDFOS ATIK SU ATIK SU PROFESYONELLERİ

GRUNDFOS ATIK SU ATIK SU PROFESYONELLERİ GRUNDFOS ATIK SU ATIK SU PROFESYONELLERİ Atık su w a s t e w a t e r / / g r u n d f o s / / p a g e s 2 G R U N D F yönetimi profesyonellerinin geleceğine bakın Atık Su Profesyonelleri ile yeni bir bakış

Detaylı

Mükemmel Mühendislik Çözümleri. Hizmette Mühendislik Çözümleri

Mükemmel Mühendislik Çözümleri. Hizmette Mühendislik Çözümleri Mükemmel Mühendislik Çözümleri Hizmette Mühendislik Çözümleri Weir Grubu ile ilgili genel bilgi Weir, maden, petrol ve doğal gaz ve enerji pazarlarına odaklanmış uluslararası bir FTSE100 mühendislik çözüm

Detaylı

Sağlık, Güvenlik ve Çevre Politikası

Sağlık, Güvenlik ve Çevre Politikası Sağlık, Güvenlik ve Çevre Politikası Novartis Global Politikası 1 Mart 2014 Versiyon HSE 001.V1.TR 1. Giriş Novartis'te amacımız, Sağlık, Güvenlik ve Çevre (HSE) konusunda lider şirketler arasında yer

Detaylı

Petrol ve gaz endüstrisi için elektriksel ve döner ekipmanlar. Yatırımınızın maksimum geri dönüşü için güç birliği.

Petrol ve gaz endüstrisi için elektriksel ve döner ekipmanlar. Yatırımınızın maksimum geri dönüşü için güç birliği. Petrol ve gaz endüstrisi için elektriksel ve döner ekipmanlar Yatırımınızın maksimum geri dönüşü için güç birliği Enerji çözümleri Uzmanlık alanlarında iş birliği İhtiyaçlarınıza göre uyarlanmış kapsamlı

Detaylı

İŞ MODELLERİ. Türkiye Tekstil ve Konfeksiyon Sektöründe Kurumsal Sosyal Sorumluluk Uygulamaları

İŞ MODELLERİ. Türkiye Tekstil ve Konfeksiyon Sektöründe Kurumsal Sosyal Sorumluluk Uygulamaları İŞ MODELLERİ Türkiye Tekstil ve Konfeksiyon Sektöründe Kurumsal Sosyal Sorumluluk Uygulamaları Hazırlayan: İTKİB Mayıs 2012 İstanbul Birleşmiş Milletler Ortak Programı MDG-F (Binyıl Kalkınma Fonu) 2067,

Detaylı

İÇİNDEKİLER. Erdemir Ar-Ge Merkezi. Vizyon. Çevresel Performans. Erdemir Yönetim Kurulu Başkanı Mesajı. 2020 Vizyonumuz. Çevre Yönetim Yaklaşımı

İÇİNDEKİLER. Erdemir Ar-Ge Merkezi. Vizyon. Çevresel Performans. Erdemir Yönetim Kurulu Başkanı Mesajı. 2020 Vizyonumuz. Çevre Yönetim Yaklaşımı SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU 2014 İÇİNDEKİLER Vizyon 3 Erdemir Yönetim Kurulu Başkanı Mesajı 4 2020 Vizyonumuz 6 Rapor Kapsamı 8 Erdemir ve İsdemir Yönetim Sistemleri Politikası 9 Kurumsal Profil ve Ekonomik

Detaylı

Kurumsal Sosyal Sorumluluk Raporu. 1 Ocak 2011-31 Aralık 2011

Kurumsal Sosyal Sorumluluk Raporu. 1 Ocak 2011-31 Aralık 2011 Kurumsal Sosyal Sorumluluk Raporu 1 Ocak 2011-31 Aralık 2011 İçindekiler Rapor Hakkında Murahhas Aza Mesajı CCİ 2020 Vizyonu ve Stratejik Yönetim Çerçevesi 2011 Yılında Gerçekleşenler Sürdürülebilirlik

Detaylı

2014 FAALİYET RAPORU İÇİNDEKİLER

2014 FAALİYET RAPORU İÇİNDEKİLER 2014 FAALİYET RAPORU 1 İÇİNDEKİLER 02 04 06 08 10 12 14 16 18 20 22 24 26 28 36 40 41 42 44 48 62 63 64 65 66 67 68 70 70 71 72 73 75 142 Olağan Genel Kurul Gündemi Yönetim Kurulu Başkanı nın Mesajı Temel

Detaylı

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORU 2013 İÇİNDEKİLER 3 RAPOR HAKKINDA 11 AKSA HAKKINDA 20 YÖNETİŞİM 36 SÜRDÜRÜLEBİLİR OPERASYONLAR 53 ÇEVRE 67 İNSAN KAYNAKLARI 87 TOPLUM 93 PERFORMANS TABLOLARI 101 GRI GÖSTERGELERİ

Detaylı

BT'yi hızlandırın. Bulutunuzla Yenilik Yapın.

BT'yi hızlandırın. Bulutunuzla Yenilik Yapın. BT'yi hızlandırın. Bulutunuzla Yenilik Yapın. Gelişmiş teknolojik altyapısı ve bulut bilgi işlemle ilgili üst sınıf yaklaşım biçimi nedeniyle VMware'i seçtik. Birlikte çalışma kararı almamız çok kolay

Detaylı

KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ KATI ATIK YÖNETİM PLANI FİZİBİLİTE RAPORU

KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ KATI ATIK YÖNETİM PLANI FİZİBİLİTE RAPORU KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ KATI ATIK YÖNETİM PLANI FİZİBİLİTE RAPORU Şubat 2008 Lefkoşa. Kısaltmalar AB AEED ÇED ÇEY ÇKD KAY KKA KTT MBA ÖTT SB STK TAY TY TYİ Avrupa Birliği Atık elektronik ve elektrikli

Detaylı

Mikro baskı için gelişmiş mürekkep püskürtmeli inkjet teknolojisi

Mikro baskı için gelişmiş mürekkep püskürtmeli inkjet teknolojisi Teknik rapor Mikro baskı için gelişmiş mürekkep püskürtmeli inkjet teknolojisi Beş kata kadar daha fazla çalışma süresi ile tel ve kablo uygulamalarında hat verimliliği artar Bir çok üretim tesisi, verimliliği

Detaylı

WASTE WATER Solutions. Ürünler Çözümler Servis Dünya genelinde

WASTE WATER Solutions. Ürünler Çözümler Servis Dünya genelinde WASTE WATER Solutions WASTE WATER Solutions Ürünler Çözümler Servis Dünya genelinde Gelenek Kalite Yenilikçilik WASTE WATER Solutions Geleceğin bir geçmişi vardır Hep birlikte geleceği, başka bir deyişle

Detaylı

Değerli Paydaşlar, Saygılarımızla, Dr. Tahsin Yüksel Genel Müdür

Değerli Paydaşlar, Saygılarımızla, Dr. Tahsin Yüksel Genel Müdür Değerli Paydaşlar, Çalışma hayatında ortak insani değerlerin gelişimini amaçlayan Küresel İlkeler Sözleşmesinin hem küresel hem de yerel boyutta desteklemekten duyduğumuz gururu bu yıl da sizlerle paylaşmaktan

Detaylı

üretimde tam entegrasyon sürdürülebilir ve etkili operasyonlar Your business technologists. Powering progress

üretimde tam entegrasyon sürdürülebilir ve etkili operasyonlar Your business technologists. Powering progress üretimde tam entegrasyon sürdürülebilir ve etkili operasyonlar Your business technologists. Powering progress Entegre üretim: Nedir ve neden? Üretim sektörü son yıllarda büyük gelişme kaydetti: Bütün yan

Detaylı

Sürdürülebilirlik Raporu 2011-2012

Sürdürülebilirlik Raporu 2011-2012 Sürdürülebilirlik Raporu 2011-2012 Sürdürülebilirlik Raporu 2011-2012 1 Rapor Hakkında Sürdürülebilir bir gelecek oluşturmak için paydaşlarımızla birlikte hareket etmemiz gerektiğine; bunun da ancak dürüst,

Detaylı

Müşterisinden güç alan bir tedarik zincirinin koordinasyonu

Müşterisinden güç alan bir tedarik zincirinin koordinasyonu Müşterisinden güç alan bir tedarik zincirinin koordinasyonu Küresel Üst Düzey Yönetici Araştırmasından CSCO öngörüleri IBM İş Değerleri Enstitüsü IBM Üst Düzey Yönetici Araştırmasından Üst Düzey Tedarik

Detaylı