POWERPOİNT Microsoft Powerpoint Office Düğmesi Microsoft Powerpoint Office Düğmesi - Yeni:

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "POWERPOİNT 2007 5.1. Microsoft Powerpoint Office Düğmesi 5.1.1. Microsoft Powerpoint Office Düğmesi - Yeni:"

Transkript

1 5. POWERPOİNT Microsoft Powerpoint Office Düğmesi Office 2007 ile gelen farklılıklardan bir tanesi aç, kaydet gibi özelliklerin bir menü yerine Office düğmesi altında toplanmasıdır. Powerpoint ekranında sol üst köşede yer alan bu simge eski Office sürümlerindeki dosya menüsünün görevini üstlenmiştir. Ana hatları ile bu menüde yapılabilecek işlemler şunlarıdır; Microsoft Powerpoint Office Düğmesi - Yeni: Powerpoint te sunu oluşturmak istenildiğinde boş bir sunum açılmasını sağlar. Bunun yanı sıra bu menüden Powerpoint üzerinde yer alan yüklü şablon ya da temalardan istediğinizi kullanarak çok daha şık sunumlar oluşturabilirsiniz. Yüklü şablon ve temaların özgün olmadığına inananlardansanız boş bir sunuya istediğiniz görsel tasarımı uygulayıp kendi şablonlarınızı oluşturabilirsiniz Microsoft Powerpoint Office Düğmesi - Aç: Daha önce üzerinde oluşturduğunuz ya da farklı bir kaynaktan aldığınız sunuların üzerinde düzenlemeler yapmak için tek yapmanız gereken şey aç seçeneğine tıkladıktan

2 sonra karşınıza gelen pencereden üzerinde çalışacağınız sunuyu seçip sol alt köşedeki aç butonuna tıklamak Microsoft Powerpoint Office Düğmesi - Kaydet ve Farklı Kaydet: Çalışmalarını saklamak ya da farklı bir türe çevirmek için kullanılan menü seçeneğidir. Kaydet seçeneği sadece yapılan çalışmaları kaydetmemizi sağlarken farklı kaydet seçeneği birçok alternatifi kullanıcılara sunmaktadır Microsoft Powerpoint Office Düğmesi - Yazdırma Seçenekleri: Oluşturulan çalışmalar her zaman elektronik ortamda sunulmayabilir. Bazı durumlarda kağıda aktarmak istediğiniz sunumlarınız için Office 2007 çok farklı yazdırma alternatifleri sunmaktadır. Tüm Office uygulamalarında sunulan bu çeşitlilik Powerpoint programının yapısına göre biraz daha çeşitlenmektedir. Örneğin isterseniz MS Word den farklı olarak sunum sayfalarınız yerine sunuda gözükmeyecek olan dinleyici notlarınızı yazdırabilirsiniz. Dinleyici notları anlattığınız sunum sayfası ile ilgili fakat dinleyiciler tarafından gözükmeyecek olan ekstra bilgileri ya da ufak hikâyecikleri içerebilir. Hatta dinleyicilere sorulacak sorular bile burada yer alabilir.

3 Genel hatlarıyla yazdır menüsüne bakacak olursak, Yazıcı adı kısmından bilgisayarınıza bağlı olan yazıcılardan birini seçebilirsiniz. Eğer bu seçimi yapmazsanız varsayılan olarak seçilen yazıcı kullanılacaktır. Yazdırma aralığı kısmından ise yazdırılacak alan belirleyebiliriz. Sunumun farklı yerlerinden seçilecek bazı sayfaları ( 1,7,12 gibi) seçebilir yada belirli bir aralığı ( 3-7 ) yazdırabilirsiniz. MS Office ürünlerinde aynı dokümandan birden fazla çıktı almamız da mümkündür. Kopya sayısı seçeneği sayesinde yazdırmak istediğimiz dokümandan kaç adet çıktı almak istediğimizi belirleyebilir sol alt köşede yer alan Renkli/Gri tonlamalı seçeneğinden çıktının siyah/beyaz ya da renkli olarak yazdırılmasını sağlayabiliriz. Powerpoint in çok kullanılan yazdırma özelliklerinden biride yazdırılacak alandan dinleyici notlarını seçip sağında yer alan Slayt / Sayfa kısmına gelerek aşağıda görüldüğü gibi bir sayfada kaç slayt yazdırılacağını belirleyebiliriz Microsoft Powerpoint Office Düğmesi - Şifreleme: Çoğu Office kullanıcısı tarafından bilinmeyen oluşturulan dokümana erişim yasağı koyma imkânı Powerpoint te de yer almaktadır. Şifreleme işlemini anlatmadan önce buraya koyacağınız şifreyi unutmanız durumunda özel şifre kırma programları dışında çalışmanıza ulaşma imkânınız bulunmamaktadır.

4 Office düğmesinde Hazırla menüsünde yer alan şifreleme işlemi özet olarak şu şekilde yapılmaktadır. İlk olarak şifrele menüsüne gelerek bizden istenilen doküman erişim şifresini yazıyoruz daha sonra aynı şifreyi tekrar yazmamız gerekiyor ve böylece şifreleme işlemini tamamlıyoruz. Çalışmayı açmak istediğimizde ise karşımıza şöyle bir ekran gelecektir. Bu ekrana şifreyi yazarak çalışmanızı kullanmaya ya da oluşturmaya devam edebilirsiniz Microsoft Powerpoint Giriş Menüsü Microsoft Powerpoint Giriş Menüsü Yazı Tipi Seçili ya da yazılacak metine yan taraftaki K seçeneği seçildiğinde metin kalın yazılacaktır. T seçeneği seçildiğinde yazı eğik yazılmaya başlayacaktır. A seçeneği seçildiğinde ise metnin altı çizilecektir. abc seçeneği seçildiğinde metnin üzeri çizilir, X 2 seçeneği seçildiğinde alt simge, X 2 seçeneği seçildiğinde ise üst simge yazılır. Aa seçeneği seçildiğinde ise şu şekilde bir menü ile karşılaşılır.

5 Tümce kullanımında ilk harf büyük yazılırken diğerleri küçük yazılacaktır. Küçük harf seçildiğinde tüm harfler küçük olurken, büyük harf seçeneğinde tüm harfler büyük yazılacaktır. Çok işe yarayacak iki özellikten biri Her Sözcüğü Büyük Harfe Çevir seçeneğidir. Bu seçenek cümledeki kelimelerin ilk harflerini büyük yaparken büyük küçük dönüştür seçeneği ile metindeki tüm büyük harfler küçüğe dönüşürken tüm küçük harflerde büyüğe dönüşecektir. Calibri (Gövde) seçeneğinde farklı yazı tipleri seçilirken 11 seçeneğinden yazının büyüklüğü belirlenir. Yine bu sekmede metin vurgu rengi, yazı rengi, yazı büyüt ve küçük seçenekleri ile birlikte biçimlendirmeyi temizle seçenekleri bulunmaktadır Microsoft Powerpoint Giriş Menüsü Paragraf Microsoft Powerpoint Giriş Menüsü Paragraf - Madde işareti: Her satır başına farklı alternatifler çerçevesinde madde işareti ekler Microsoft Powerpoint Giriş Menüsü Madde Numaraları: Her satır başına farklı alternatifler çerçevesinde numara ( veya A. B. C. şeklinde) ekler. Örneğin, 1. Temel Tıp Bilimleri a. Biyoistatistik A.D. b. Tıp Eğitimi ve Bilişimi A.D. 2. Dahili Tıp Bilimleri 3. Cerrahi Tıp Bilimleri

6 Microsoft Powerpoint Giriş Menüsü Satır Aralığı: Satırlar ve paragraflar arasındaki boşluğun belirlendiği menüdür. Paragraf öncesinde ya da paragraf bitiminde ne kadar boşluk bırakılacağı belirlenebilir Microsoft Powerpoint Giriş Menüsü Hizalama Gölgelendirme ve Kenarlıklar: Yazılan yazıların sayfa içerisinde ya da bir metin kutusu içerisinde hizalama yapmayı sağlar. Sola hizalama, ortalama, sağa hizalama ve iki yana yasla gibi seçenekleri vardır. Yazılan yazıların arka planını renklendirmek için gölgelendirme kullanılır. Örneğin, Öğr. Gör. Kürşat Volkan ÖZCAN gibi seçeneği Kenarlıklar seçeneğinde istenilen yerin etrafına ya da istenilen yerine kenarlık eklememizi sağlar Microsoft Powerpoint Giriş Menüsü Girinti Azalt ve Girinti Arttır: Yazılan yazıların sayfa içerisinde sağa doğru veya sola doğru girintilenmesini sağlar. Çok düzeyli listelemede bir alt düzeye ya da bir üst düzeye geçmeyi sağlar Microsoft Powerpoint Giriş Menüsü Düzenleme Üç seçeneği vardır. Bunlardan Bul seçeneği doküman içerisinde bir kelime ya da kelime grubunu arar. Aranan kelimenin kaç adet bulunduğunu gösterir ve sonrakini bul seçeneği ile o kelimeleri arar. Değiştir seçeneği ise bul seçeneği ile bulunan kelimelerin istenilen bir kelime ile değiştirilmesini sağlar Microsoft Powerpoint Ekle Menüsü Microsoft Powerpoint Ekle Menüsü Resim Ekle menüsünden Resim seçeneğini seçtiğimizde karşımıza gelen ekran şu şekilde olacaktır.

7 Gelen pencerenin sol tarafından resmin bulunduğu konumu seçtiğimizde belirtilen adreste yer alan tüm fotoğraflar görülebilecektir. İstediğimiz resmi seçip ekleme işlemini tamamlıyoruz Microsoft Powerpoint Ekle Menüsü SmartArt Bir SmartArt grafiği sahip olduğunuz bilgilerin ve fikirlerin görsel sunumudur. SmartArt grafiklerini, mesajınızı hızlı, kolay ve etkin biçimde iletecek farklı pek çok düzen arasından seçim yaparak oluşturabilirsiniz. Çizimler ve grafikler metinlere oranla kitlelerin sunulan bilgileri daha iyi anlamalarına ve hatırlamalarına yardımcı olsa da, çoğu kişi yalnızca metin içeren içerikler oluşturur. Ekle menüsünden seçilen SmartArt seçeneği sonrası aşağıdaki gibi bir menü açılır.

8 Açılan pencereden istediğiniz SmartArt seçeneğini seçerek grafiği oluşturmaya başlayabilirsiniz. İstediğiniz bilgileri grafiğin üzerine girdikten sonra dilerseniz oluşmakta olan grafiği renklendirebilirsiniz. Tek yapmanız gereken Tasarım menüsündeki Renkleri Değiştir seçeneğine tıklayarak beğendiğiniz renk grubunu seçmek. Seçilen renk gruplarındaki yer alan renkleri isterseniz değiştirebilirs siniz. Fazla detay olmaması açısından konunun bu kısmına burada yer verilmemiştir Microsoft Powerpoint Ekle Menüsüü Grafik Sunumlarda özellikle sayısal verilerin anlaşılabilir bir şekilde sunulabilmesi çoğu zaman grafikler ile çok daha kolay hale gelmektedir. Burada dikkat edilmesii gereken husus gösterilmek istenen sayısal verilerin MS Excel gibi bir hesap tablosu programında var olması zorunluluğudur. Grafik ekleme işlemi ile

9 beraber otomatik olarak açılacak Excel ekranına olarak bu verilerin girilmesi gerekmektedir. Grafik eklemek için Ekle menüsünden Grafik seçeneğini seçmek yeterlidir. Grafik türü seçildikten sonra verilerin girilmesi için açılan MS Excel den grafikte yer alacak veri aralıkları ve boyutları belirlenir. İstenilen değerler girildikten sonra Excel ekranı kapatılabilir. Bu aşamadan sonra grafikte görünüme dair istediğiniz değişiklikleri yapabilirsiniz Microsoft Powerpoint Ekle Menüsü Film ve Ses Sunumlarınızda sesli veya video gibi hareketli görsel öğelere yer verebilirsiniz. Bunun için yapılması gerekenler oldukça kolaydır fakat dikkat edilmesi gereken bir iki nokta bulunmaktadır. Öncelikli olarak video ve ses dosyasının slayta

10 nasıl ekleye bileceğimize bakalım daha sonra dikkat edilmesi gerekenleri belirtelim. Ekle menüsünden Medya Klipleri kategorisinden Video ya da Ses seçeneğini seçiyoruz. Açılan pencereden eklenmek istenen medya nesnesini işaretleyip tamama tıklıyoruz. İstediğimiz medya nesnesi slayta eklenmeden önce son olarak ayarlamamız gereken dosya slâyt çalıştırıldığında otomatik olarak çalmaya başlasın mı yoksa fare tıklamasından sonramı çalsın olacaktır.

11 Microsoft Powerpoint Ekle Menüsü - Slâyt Numarası ve Alt Bilgi Slâytlarınızı numaralandırmak veya tüm slâytlarınızın alt kısmında bir takım bilgiler vermek istiyorsanız bunun için Ekle menüsünden Slâyt Numarasını seçmeniz yeterlidir. Açılan bu pencereden Slâyt Numarası veya Tarih vs. bilgileri tüm slâytlarınıza yerleştirebilirsiniz Microsoft Powerpoint Ekle Menüsü - Şekiller Slâytlara şekiller ( ok çeşitleri, çizgiler, belirtme şekilleri, temel geometrik şekiller ) eklemek ekranda özellikle vurgulamak istenilen noktayı belirginleştirmenin en klasik yöntemlerindendir. Bunun için Ekle menüsünden Şekilleri seçerek istediğimiz işlemi gerçekleştirebiliriz. Eklenen şekil üzerinde bulunan yeşil daire sağa ya da sola doğru sürüklenerek şekil döndürülebilir. İstenirse eklenen şeklin içerisine yazı eklenebilir. Bunun için farenin üzerine sağ tıklanarak açılan menüden metin düzenle seçildiğinde imlecin şeklin içerisinde yanıp söndüğünü gördüğünüzde metni yazabilirsiniz.

12 5.4. Microsoft Powerpoint Tasarım Özellikleri Microsoft Powerpoint Tasarım Özellikleri - Temalar Slâytların temel esprisi anlatımları görsel olarak zenginleştirmektir. Bu bağlamda sadece beyaz zemin üzerine yazılar yazmak Powerpoint ile sunum yapmanın ruhuna aykırıdır. Bunun için yapılması gereken Tasarım menüsünden beğendiğiniz Temayı seçmektir Microsoft Powerpoint Tasarım Özellikleri - Görünüm Sadece Temalarda yer alan seçenekler sizler için yeterli olmuyorsa kendi Temanızı oluşturabilir ya da var olan temada kendinize özgü değişiklikler yapabilirsiniz. Bunun için Görünümden Asıl Slayt ı seçmeniz gerekir. Burada sadece bir örneği belirtelim örneklerin sayılarını artırmak mümkündür. Etkili slayt özelliklerinde yer alan ve tüm profesyonel şirketlerin kullandığı slayt sayılı numaralandırmayı şu şekilde hazırlayabiliriz. Slayt # / 50

13 5.5. Microsoft Powerpoint Slâyt Gösterimi Animasyonlar Slâytlarda iki farklı şekilde animasyon özelliklerinden yararlanabiliriz. Bunlardan ilki sayfalar arası geçiştir. Animasyon menüsünde Slayta Geçiş özelliği ile sayfalar arası hareketliliği sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra sayfadaki seçili nesneyi hareketlendirmek için animasyon menüsünden özel animasyon seçeneği seçilir. Sağ taraftan gelen özel animasyon menüsünden efekt ekle seçeneğinden efekt türünü seçerek işlemi tamamlıyoruz. Eklenen efektlerin tümü özel animasyon menüsünde görüntülenmektedir. Bu menüden sıralama, zamanlama vs. özellikler düzenlenebilir.

5. GÖSTERİ AYARLARI...35 5.1. Geçiş Efekti...35 5.2. Özel Canlandırma...36 5.3. Özel Slayt Gösterisi...40 5.4. Slayt Zamanlaması...41 5.5.

5. GÖSTERİ AYARLARI...35 5.1. Geçiş Efekti...35 5.2. Özel Canlandırma...36 5.3. Özel Slayt Gösterisi...40 5.4. Slayt Zamanlaması...41 5.5. İÇİNDEKİLER 1. BELGE İŞLEMLERİ...1 1.1. Arayüz...1 1.1.1. Giriş...1 1.1.2. Genel Görünüm...1 1.2. Sunu Görünümleri...3 1.3. Temel Sunu İşlemleri...4 1.3.1. Sunum Oluşturma...4 1.3.2. Kayıt işlemleri...5

Detaylı

Resim 6.1: Sunu uygulamasını açma. Resim 6.2: Mevcut sunu belgesini açma

Resim 6.1: Sunu uygulamasını açma. Resim 6.2: Mevcut sunu belgesini açma A BAŞLANGIÇ Konuya Hazırlık 1. Bildiğiniz sunu hazırlama yazılımlarının adlarını yazınız. 2. PowerPoint programında sunu ve slayt hazırlamayla ilgili bildiklerinizi sınıf ortamında paylaşınız. PowerPoint,

Detaylı

MICROSOFT EXCEL 2010 BAŞLANGIÇ SEVİYESİ EĞİTİM İÇERİĞİ

MICROSOFT EXCEL 2010 BAŞLANGIÇ SEVİYESİ EĞİTİM İÇERİĞİ Orta Doğu Teknik Üniversitesi Middle East Technical University MICROSOFT EXCEL 2010 Instructional Technology Support Office Web adresi: http://its.metu.edu.tr Adres: GİSAM No:9 Tel: 2103571 E-posta: its@metu.edu.tr

Detaylı

1.ARAYÜZ. www.yazanadam.com. www.yazanadam.com

1.ARAYÜZ. www.yazanadam.com. www.yazanadam.com 1.ARAYÜZ Arayüz, Türk Dil Kurumu nun Büyük Türkçe Sözlüğü ne göre; bilgisayar yazılımlarının kullanıcı tarafından çalıştırılmasını sağlayan, çeşitli resimlerin, grafiklerin,yazıların yer aldığı ön sayfa

Detaylı

:Metin kutusu. numarası. :Kenarlık :Sayfa rengi :Kes(ctrl ve x) :Alt simge :Simge ekle :Kopyala(ctrl ve c) :Üst bilgi.

:Metin kutusu. numarası. :Kenarlık :Sayfa rengi :Kes(ctrl ve x) :Alt simge :Simge ekle :Kopyala(ctrl ve c) :Üst bilgi. Word 2010 Ders Notları : Yazı tipinin değiştirildiği alan :Köprü :Alt simge : Yazı tipini büyüt :Küçük resim :Üst simge : Yazı tipini daralt :Kalın :İtalik :Altı çizgili :Metin kutusu :Resim :Satır aralığı

Detaylı

MS WORD 1.BÖLÜM 3.1. MS WORD EKRANI KULLANMAK

MS WORD 1.BÖLÜM 3.1. MS WORD EKRANI KULLANMAK MS WORD 1.BÖLÜM Bölüm Adı: MS WORD EKRANI KULLANMAK Bölümün Amacı: MS Word ekranındaki menü, sekme, şerit, grup, düğme gibi kavramları tanıtmak. Neler Öğreneceksiniz? Bu bölümü bitiren kişi: 1. MS Word

Detaylı

MS WORD 1.BÖLÜM. Bölüm Adı: MS WORD EKRANI KULLANMAK Bölümün Amacı: MS Word ekranındaki menü, sekme, şerit, grup, düğme gibi kavramları tanıtmak.

MS WORD 1.BÖLÜM. Bölüm Adı: MS WORD EKRANI KULLANMAK Bölümün Amacı: MS Word ekranındaki menü, sekme, şerit, grup, düğme gibi kavramları tanıtmak. MS WORD 1.BÖLÜM Bölüm Adı: MS WORD EKRANI KULLANMAK Bölümün Amacı: MS Word ekranındaki menü, sekme, şerit, grup, düğme gibi kavramları tanıtmak. Neler Öğreneceksiniz? Bu bölümü bitiren kişi: 1. MS Word

Detaylı

MICROSOFT POWERPOINT 2003 SUNU

MICROSOFT POWERPOINT 2003 SUNU MICROSOFT POWERPOINT 2003 SUNU Sunular toplantılar, tanıtımlar, seminerler vb. oturumlarda konuşmanın kullanacağı görsel materyalin hazırlanması, kurgulanması ve sunulması işlemlerini kapsar. Diğer bir

Detaylı

MICROSOFT WORD 2010 BAŞLANGIÇ SEVİYESİ EĞİTİM İÇERİĞİ

MICROSOFT WORD 2010 BAŞLANGIÇ SEVİYESİ EĞİTİM İÇERİĞİ Orta Doğu Teknik Üniversitesi Middle East Technical University MICROSOFT WORD 2010 Instructional Technology Support Office Web adresi: http://its.metu.edu.tr Adres: GİSAM No:9 Tel: 210 35 71 E-posta: its@metu.edu.tr

Detaylı

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Turizm Fakültesi. Microsoft PowerPoint Ders Notları. Doç.Dr. Yaşar SARI. www.yasarsari.com

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Turizm Fakültesi. Microsoft PowerPoint Ders Notları. Doç.Dr. Yaşar SARI. www.yasarsari.com Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Turizm Fakültesi Microsoft PowerPoint Ders Notları Doç.Dr. Yaşar SARI www.yasarsari.com Aralık-2013 I İ Ç İ N D E K İ L E R Sayfa No GİRİŞ... 1 A. MS-POWERPOINT İ ÇALIŞTIRMA...

Detaylı

BİLGİSAYAR II DERS NOTLARI

BİLGİSAYAR II DERS NOTLARI SINIF ÖĞRETMENLİĞİ BİLGİSAYAR II DERS NOTLARI MİCROSOFT EXCEL 2010 Ders Öğretim Üyesi Yrd. Doç.Dr. Engin KURŞUN İÇİNDEKİLER MİCROSOFT EXCEL 2010... 3 Excel Nasıl Başlatılır... 3 EXCEL ÇALIŞMA SAYFASINA

Detaylı

POWERPOINT 2003. MENÜLER: PowerPoint de birçok işlem menüler kullanılarak yapılır. Şimdi bu menülerin ve seçeneklerin nasıl kullanılacağına bakalım.

POWERPOINT 2003. MENÜLER: PowerPoint de birçok işlem menüler kullanılarak yapılır. Şimdi bu menülerin ve seçeneklerin nasıl kullanılacağına bakalım. POWERPOINT 2003 Microsoft PowerPoint, bilgisayar ortamında etkili sunumlar yapmak için sunular oluşturabilen bir programdır. Sunular, slayt adı verdiğimiz sahnelerin arka arkaya gösterilmesiyle oluşturulur.

Detaylı

Hazırlayan: Hasan Tınmaz. Hesap Tablosu Uygulaması 1

Hazırlayan: Hasan Tınmaz. Hesap Tablosu Uygulaması 1 Modül 6: Hesap Tablosu Uygulaması Hazırlayan: Hasan Tınmaz Bu konuyu bitirdiğinizde; o Elektronik Tablolama uygulamalarının ne işe yaradığını öğrenebilecek, o Elektronik tablolama uygulamasının sayfa görünümünü

Detaylı

Microsoft Office. PowerPoint 2007. Güleser Çakmak. Düzelti: C. Banu Üçüncüoğlu. Grafik Uygulama: Tuna Erkan. Genel Yayın Yönetmeni: Mehmet Çömlekçi

Microsoft Office. PowerPoint 2007. Güleser Çakmak. Düzelti: C. Banu Üçüncüoğlu. Grafik Uygulama: Tuna Erkan. Genel Yayın Yönetmeni: Mehmet Çömlekçi Microsoft Office Güleser Çakmak Düzelti: C. Banu Üçüncüoğlu Grafik Uygulama: Tuna Erkan Genel Yayın Yönetmeni: Mehmet Çömlekçi Copyright 2007, Bilge Adam A.Ş. Kitabın yayın hakları Bilge Adam a aittir.

Detaylı

MS WORD 4.BÖLÜM. Bölüm Adı: NESNE EKLEME Bölümün Amacı: Belgeye nesne ekleme işlemlerini gerçekleştirmek.

MS WORD 4.BÖLÜM. Bölüm Adı: NESNE EKLEME Bölümün Amacı: Belgeye nesne ekleme işlemlerini gerçekleştirmek. MS WORD 4.BÖLÜM Bölüm Adı: NESNE EKLEME Bölümün Amacı: Belgeye nesne ekleme işlemlerini gerçekleştirmek. Neler Öğreneceksiniz? Bu bölümü bitiren kişi: 1. Ekle sekmesini tanır. 2. Kapak sayfası oluşturabilir.

Detaylı

BĠL 101 - Bilişim Teknolojileri. Excel 2007. http://bil.etu.edu.tr/bil101

BĠL 101 - Bilişim Teknolojileri. Excel 2007. http://bil.etu.edu.tr/bil101 BĠL 101 - Bilişim Teknolojileri Excel 2007 http://bil.etu.edu.tr/bil101 Ribbon Menüler Ribbon Menüler Çalışma sayfamızı açtığımız zaman üst taraftaki otomatik olarak gelen menüler Ribbon menüler olarak

Detaylı

POWERPOINT 2010 TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ II

POWERPOINT 2010 TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ II ÜNİTE 1 POWERPOINT 2010 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ÖZET 10 ÜNİTE 2 POWERPOINT 2010 Giriş Sunu içeriğinin, dinleyicilere daha verimli aktarılması sununun görselliğiyle ilişkilidir. Buna bağlı olarak sunumları daha

Detaylı

XP OFFICE WORD YAZILIM PROGRAMI

XP OFFICE WORD YAZILIM PROGRAMI XP OFFICE WORD YAZILIM PROGRAMI Word de bir doküman, tez veya kitap yazarken yapabileceğini bütün işlemleri bulabilirsiniz. Uzun bir dokümanı Word kullanarak hazırlamakla, daktilo kullanarak hazırlamak

Detaylı

Standart araç Çubuğu. Çalışma Alanı

Standart araç Çubuğu. Çalışma Alanı Bölüm 4: Kelime İşlemci Uygulaması Hazırlayan: Emine Cabı Bu konuyu bitirdiğinizde; o Kelime işlemci uygulamasını açabilecek, o Yeni belge açabilecek ve kapatabilecek, o Belgeyi kaydedebilecek, o Belgeyi

Detaylı

TC MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ SUNU HAZIRLAMA MODÜLÜ

TC MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ SUNU HAZIRLAMA MODÜLÜ TC MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ SUNU HAZIRLAMA MODÜLÜ ANKARA 2005 İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER AÇIKLAMALAR...İİİ GİRİŞ... 1 ÖĞRENME FAALİYETİ-1...4

Detaylı

Word. Kelime işlemci programı olup, aşağıdaki işlemler yapılabilir;

Word. Kelime işlemci programı olup, aşağıdaki işlemler yapılabilir; Word Kelime işlemci programı olup, aşağıdaki işlemler yapılabilir; 1- Biçimlendirilmiş yazılar yazılır 2- Tablolar hazırlanır 3- Mektup ve zarf hazırlanabilir 4- Tez yazılabilir 5- Makrolar oluşturulur.

Detaylı

BİL 101 - Bilişim Teknolojileri. Word 2007. http://bil.etu.edu.tr/bil101

BİL 101 - Bilişim Teknolojileri. Word 2007. http://bil.etu.edu.tr/bil101 BİL 101 - Bilişim Teknolojileri Word 2007 http://bil.etu.edu.tr/bil101 Dosya oluşturma ve kaydetme Yeni Dosya Oluşturma Microsoft Word dosyası açıldıktan sonra Office tuşuna basılır Yeni(New) seçilir Yeni

Detaylı

MICROSOFT WORD 2010 İLERİ SEVİYE EĞİTİM İÇERİĞİ

MICROSOFT WORD 2010 İLERİ SEVİYE EĞİTİM İÇERİĞİ Orta Doğu Teknik Üniversitesi Middle East Technical University MICROSOFT WORD 2010 Instructional Technology Support Office Web adresi: http://its.metu.edu.tr Adres: GİSAM No:9 Tel: 210 35 71 E-posta: its@metu.edu.tr

Detaylı

OpenOffice.org. OpenOffice.org Calc. Murat Üstüntaş. Açık Kaynak Kodlu Ofis Yazılımı

OpenOffice.org. OpenOffice.org Calc. Murat Üstüntaş. Açık Kaynak Kodlu Ofis Yazılımı OpenOffice.org Açık Kaynak Kodlu Ofis Yazılımı OpenOffice.org Calc Murat Üstüntaş OpenOffice.org Calc ile Çalışmak OpenOffice.org Calc programı bir ofis ortamı içerisinde bizlere hesaplamaların yapılmasına

Detaylı

Impress Kullanım Kılavuzu

Impress Kullanım Kılavuzu Impress Kullanım Kılavuzu Yazan : Şenol ALDIBAŞ 2012 - Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi 1 İçindekiler LibreOffice Impress...6 LibreOffice Impress Ekranını Tanıyalım...7 Menü Çubuğu...8 Standart Araç

Detaylı

Şekil 1- Publisher 2010 programının çalıştırılması

Şekil 1- Publisher 2010 programının çalıştırılması 1. HAFTA MICROSOFT PUBLISHER Basılı yayın hazırlama programı ile broşür, bülten, el ilanı, kartpostal, etiket, kartvizit, takvim, web sayfası ve benzerleri gibi her an lazım olabilecek birçok yayın özgün

Detaylı

Microsoft Office PowerPoint 2007

Microsoft Office PowerPoint 2007 Microsoft Office PowerPoint 2007 Ders 1 Öğr.Gör. Serkan KORKMAZ Birecik - 2014 Programa Giriş Başlat Tüm Programlar Microsoft Office Microsoft Office Power Point 2 Ofis Programları -II Dosya Uzantısı 2003

Detaylı

İçindekiler KISIM I: MICROSOFT OFFICE 2OO3'E GİRİŞ

İçindekiler KISIM I: MICROSOFT OFFICE 2OO3'E GİRİŞ İçindekiler KISIM I: MICROSOFT OFFICE 2OO3'E GİRİŞ BÖLÜM 1: MICROSOFT OFFICE 2003 PROGRAMLARINI YÜKLEME Microsoft Office 2003 Programlarını Değiştirme - Kaldırma Uygun Office 2003 Paketini Belirleyin BÖLÜM

Detaylı

BAŞLANGIÇ 1. ELEKTRONİK TABLOLAMA UYGULAMASIYLA İLK ADIMLAR. Konuya Hazırlık 1. Excel le Word ün farklılıkları neler olabilir?

BAŞLANGIÇ 1. ELEKTRONİK TABLOLAMA UYGULAMASIYLA İLK ADIMLAR. Konuya Hazırlık 1. Excel le Word ün farklılıkları neler olabilir? A BAŞLANGIÇ Konuya Hazırlık 1. Excel le Word ün farklılıkları neler olabilir? Aritmetiksel işlemler ve mantıksal karşılaştırmaların yapıldığı programlar elektronik tablolama programlarıdır. Günümüzde yaygın

Detaylı

ÖĞRENME FAALİYETİ 5 ÖĞRENME FAALİYETİ 5 5. GÖSTERİ AYARLARI

ÖĞRENME FAALİYETİ 5 ÖĞRENME FAALİYETİ 5 5. GÖSTERİ AYARLARI ÖĞRENME FAALİYETİ 5 AMAÇ ÖĞRENME FAALİYETİ 5 Bu faaliyette verilen bilgiler doğrultusunda hazırladığınız sunular için ihtiyaca uygun gösteri ayarlarını yapabileceksiniz. ARAŞTIRMA Sunum içindeki efekt

Detaylı