1990 LARIN GENÇLİĞİ İÇİNDEKİLER

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "1990 LARIN GENÇLİĞİ İÇİNDEKİLER"

Transkript

1 1990 LARIN GENÇLİĞİ İÇİNDEKİLER ARAŞTIRMANIN YÖNTEMİ VE TEMSİL ÖZELLİKLERİ 2 I. SİYASAL KİMLİKLER VE EĞİLİMLER 4 Oy verme davranışları ve siyasal eğilimler 4 90 lı yılların gençliği 80 lerin gençliği değil 5 Hayat pahalılığı herkes için, düşünce özgürlüğü gençler için yaşamsal öneme sahip 6 RP, YDH, AB 8 II. AİDİYETLER 10 Kimlikler arasında içiçe geçme ve kutupsallaşma gerilimi 10 İçiçe geçen kimlikler ve bir ortak alan: Özgürlük olarak liberallik 10 Şemsiye kimliklerden bayrak kimliklere ya da çok boyutlu kimliklerin zenginliğinden tek boyutlu kimliklerin fukaralığına 13 Beklenmeyen akrabalıklar 17 III. NASIL YAŞIYORLAR? 18 Kültürel etkinlikler 18 Fenerbahçeliler çoğunlukta 20 Hobisi olmayan bir milletiz 21 Sigara ve alkol 21 Hayatın anlamı nerede? 22 Gençleri en iyi gençler anlar 22 Rahatlamak için ne yaparlar? 23 Kimler, hangi dernekte? 23 Kimden dayak yemişler? 24 Arkadaşlarıyla en çok ne konuşurlar? 24 Saygı görüyorlar mı? 25 Gelecek nasıl görülüyor? 25 Aile kurumuna ve evlilik öncesi ilişkiye yaklaşım 26 IV. GELENEK VE MODERNLİK ARASINDA GENÇLİK 29 Milliyetçilik 30 Herkesin dini kendine mi? 31 Hoşgörü: Nereye Kadar? 33 V. ŞİDDET: AŞMAK İÇİN DAHA ÇOK YOL VAR Rahatsız olunanlar, müdahale edilmesi gerekenler 35 Şiddetin gerekli olduğu durumlar 37 VI. EĞİTİM: ÜNİVERSİTELİLER VE LİSELİLER 39 Eğitim giderek daha çok sorgulanıyor 39 Okul ve siyaset 43

2 ARAŞTIRMANIN YÖNTEMİ VE TEMSİL ÖZELLİKLERİ 1990 ların Gençliği araştırması 1 Ocak-15 Şubat 1995 tarihleri arasında İstanbul da yapıldı. Araştırmada temel olarak yüzyüze görüşme (anket) ve grup tartışmasıderinlemesine görüşme yöntemleri kullanıldı. Araştırmada kullanılan soru kağıtları, gençlik ve kimlikler konusunda dört yıldır sürdürülen araştırmalara dayanarak hazırlandı. Bu araştırmalarda sınanan hipotezler ve elde edilen kalitatif veriler soru kağıdının ve grup tartışmalarının temelini oluşturdu. Anketlerde ve grup tartışmalarında asıl kitle olarak üniversite gençliği hedeflendi. Ama karşılaştırmalara olanak sağlaması için liseli gençlik ve çalışan gençlik de araştırma kapsamına alındı. Anketler İstanbul daki üniversiteleri ve bölümlerini temsil etmek üzere kotalı olarak gerçekleştirildi. Üniversite ve bölümlerde de sınıflar alt kota olarak kabul edildi. Son aşamada görüşmeler tesadüfi olarak seçilen öğrencilerle yapıldı. Liseler ise devlet lisesi, Anadolu lisesi, kolej, meslek lisesi ve imam-hatip lisesi olarak kotalandırıldı. Son olarak çalışan gençler İstanbul un çeşitli semtlerinden tesadüfi olarak seçildi. Kırk anketörün katıldığı saha çalışmasında 542 üniversite öğrencisi, 223 lise öğrencisi ve 313 çalışan (ve işsiz) genç olmak üzere toplam gençle görüşüldü. Araştırmada grup tartışmalarından en az saha çalışması kadar bilgi elde edildi kişilik tartışma grupları üniversiteli, liseli ve çalışan gençlerden oluşturuldu. Grup tartışmalarına çeşitli siyasal ve kültürel eğilimlerden gençler katıldı. Tartışmalar anket çalışması ile karşılıklı etkileşim içinde yürütüldü. Sonuç olarak, genel bulgular itibariyle araştırmanın üniversite öğrencilerinin ağırlıkta olduğu bir kitleyi temsil ettiğini söylemek gerekir. Ama alt çözümlemelerde, kimliklere, üniversiteli, liseli, çalışan genç ayırımlarına bakıldığında, söz konusu kesimler arasındaki farklılıkları görmek mümkündür.

3 GENÇLİK IMV-SAM 3 GİRİŞ 1990 ların Gençliği araştırması her şeyden önce, bütün tektipçi, toptancı, kategorize edici eğilimlere karşın, gençlerin kimliklerinin önemli ölçüde içiçe geçen özellikler taşıdığını ortaya koyuyor. Gençlerin paylaştıkları konular ve alanlar çok fazla: Örneğin düşünce özgürlüğü. Öte yandan gençler çok daha basit düzeylerde, her gün yüzyüze olduğumuz, ama dikkat etmediğimiz, adını koymadığımız beraberlikleri yaşıyorlar. Örneğin, Atatürkçüler le Müslümanlar aynı müzikleri dinleyebiliyorlar, ekonomik hayata yöneldikleri zaman aynı yatırım araçlarını kullanmayı hayal ediyorlar. Bunun gibi Milliyetçiler biraz Müslüman, biraz Solcu, Atatürkçüler hem Liberal hem Müslüman lar. Ama keskinleşen toplumsal-kültürel farklılıklar ve buralardan ortaya çıkan mücadeleler ve ideolojileşen yaşam, paylaşılanlardan çok farklılıkların ön plana çıkmasına neden oluyor. İçiçe geçen kimlikler ayrışıyor ya da içiçeliklerini bir kenara bırakıp kutuplara gidiyorlar. Böylece içinde bulunduğumuz yılların gençliği, 80 lerin duyarsızapolitik olarak nitelenen gençliğinden çok, farklı bir boyutta da olsa 70 lerin kutuplaşmış gençliğine benzemeye başlıyor. Çünkü güç şemsiye kimliklerde değil, bayrak kimliklerde. Müslümanlık ta değil, İslamcılık ta, milliyetçilik te değil, ülkücülük te, solculuk ta değil sosyalistlik te. Bu araştırma biraz da sesi soluğu çıkmayan ortak payda ve paydalara, özgürlük arayışına ilişkin verileri ortaya çıkardığı için amacına ulaştı. Aynı şekilde söz konusu özgürlük alanının kurumsallaşmasını arzulayan, ama bunun için kamusal alana güçlü bir ideolojiyle çıkamayan, bu yüzden özel yaşamlara hapsolan çoğulluğun, göreliliğin verilerini ortaya çıkarmış oldu.

4 GENÇLİK IMV-SAM 4 I. SİYASAL KİMLİKLER VE EĞİLİMLER Oy verme davranışları ve siyasal eğilimler Araştırmadan elde edilen bulgular gençlerin siyasete yaklaşımında çok önemli noktalara işaret ediyor. Her şeyden önce oy verme konusunda mevcut siyasal partilere oldukça mesafeli duran % 35 lik bir kesim dikkati çekiyor. Bu kesim yaşı tutsa da tutmasa da seçimlerde oy kullanmaya yanaşmıyor. Bu kesimin oy vermeyeceğini belirterek getirdiği eleştirilerin başında, sokakta her gün duyulabilecek türden eleştiriler geliyor. Bir başka kesim kendini var olan partilerle özdeşleştiremiyor. Ancak bu iki neden, her an, üçüncü neden olarak sunulan radikal sistem eleştirisine dönebilme potansiyelini de taşıyor. (Oy kullanmayanlar) Niçin oy kullanmaz? Bu partilerin hepsi birbirinden beter % 53 Hiçbirini benimseyemiyorum % 22 Radikal sistem eleştirisi % 20 Kararsız % 5 Öte yandan gençlik kesimindeki en büyük parti olan oy vermezler partisi bir yana bırakıldığında, 27 Mart 1994 seçimlerinden bu yana ciddi oy kaymalarının olduğu dikkat çekiyor. Üniversite kesiminin ağırlıkta olduğu örneklemimiz içinde, özellikle 27 Mart ta en büyük parti olan SHP nin bugün yapılacak bir genel seçimde koltuğu DSP ye kaptıracağı anlaşılıyor. İkinci parti durumuna düşen SHP nin oyları DSP, YDH ve oy kullanmayacak kesim arasında dağılıyor. Bugün bir genel seçim yapılsa ve yaşları ne olursa olsun bütün gençler seçime katılsa, örneklemimizdeki üniversite ve lise öğrencileri ile çalışan gençlerin oy verme eğilimleri aşağıdakine benzer bir görünüm sergileyecek: Partiler Çalışanlar Liseliler Üniversiteliler Toplam ANAP CHP DSP DYP MHP SHP RP YDH Diğer Oy kullanmaz Görüldüğü gibi eğitim yoluyla kentsel-kamusal alanın merkezinde yer alan ve giderek var olan partilerde kendini bulamayan üniversiteli gençlerin tersine, çevre semtlerde yaşayan ve iş hayatına girmiş olan gençleri DSP, RP, ANAP temsil edebiliyor. SHP bu kesimde de kan kaybına uğrarken, MHP yükselen bir parti olarak dikkat çekiyor.

5 GENÇLİK IMV-SAM 5 Gençlerin hangi partiye kesinlikle oy vermeyecekleri sorulduğunda ise en başa RP yükseliyor. Hangi partiye oy vermezdiniz? RP % 41.0 MHP % 17.2 SHP % 8.9 Gençler iç siyasete politikacılara eleştiri gibi görünen sıradan eleştiriler getiriyor olsalar da, dünyanın değişimine ilişkin olarak söyledikleri radikal gelişmelerin işaretini veriyor. 90 lı yılların gençliği 80 lerin gençliği değil 1980 li yıllarda kamuoyunda ve sol kesimlerde o yılların gençliğine hafif burun kıvırarak apolitik yakıştırması yapılır, 12 Eylül çocukları hafif tertip aşağılanırdı. İşin ilginç yanı 80 li yılların gençliği bu yakıştırmalardan rahatsız olmak yerine bireyciliğini, girişimci ve apolitik özelliklerini sahiplenir, hatta bunları ön plana çıkarırdı. Ama araştırmaya göre bu eğilim artık değişiyor. Eski tabirle saflar belirginleşmeye başlıyor. Anlamlar, referanslar, değerler yeniden harmanlanıyor, yeni bileşimler halinde yavaş yavaş vücut buluyor. Onlar 80 lerin bireyci-duyarsız izlerini hâlâ -hatta güçlenerek- taşıdıklarını düşünüyorlar. Ama bir yandan da bu yeniden yapılanma arayışçılık-gerçekçilik olarak dikkat çekiyor. 90 lı yılların gençleri kendilerinden önceki kuşakları ve kendilerini şöyle değerlendiriyorlar: 68 kuşağı 70 ler kuşağı 80 ler kuşağı 90 lar kuşağı Siyasi-sol Olumlu-idealist Arayışçı Maceracı Siyasi-olumsuz Bireyci-duyarsız Cahil Not: Siyasi-sol: Solcu, devrimci, Olumlu-idealist: Yurtsever, idealist, toplumcu, demokrat, inanan, Arayışçı: Gerçekçi, arayışçı, Maceracı: Romantik, safdil, maceracı, Siyasi-olumsuz: Anarşist, terörist, totaliter, Bireyciduyarsız: Liberal, apolitik, bireyci, duyarsız, işbilir. Tablodan izlendiği gibi duyarsızlık özelliği hakim olmakla birlikte, arayışçılık kendini hissettiriyor. Aşağıdaki tabloda yer alan veriler, oy verme eğilimlerinde var olan siyaset le sorunları olan gençlerin artık pek de apolitik olmadıklarına, reformist, hatta arkasındaki ideoloji ve değerler bütünü ne olursa olsun duyarlı, devrimci, ilgili olarak adlandırılabilecek bir dizi özellik taşıdıklarına, neredeyse 70 li yılları aratacak şekilde kutupsallaşma eğiliminde olduklarına işaret ediyor.

6 GENÇLİK IMV-SAM 6 Dünyanın değişimine ilişkin hangi yaklaşıma katılıyorsunuz? Hayat zaten yürüyor, fedakarlığa gerek yok Genel gidişat değişmeyebilir ama düzeltmeler yapılabilir Dünya haksızlara bırakılmaz, radikal dönüşüm çabaları gerek Çalışanlar Liseliler Üniversiteliler Tablodan da görüldüğü gibi reformist olarak adlandırılabilecek ikinci yaklaşım her kesimde en fazla taraftar toplayan önermedir. Kaderciler (birinci yaklaşım) çalışanlar arasında göreli olarak daha çok dikkat çekerken, devrimci olarak adlandırılabilecek üçüncü yaklaşım başta üniversiteliler olmak üzere tüm gruplarda önemli oranlarda taraftar topluyor. İşte haksızlar ve radikal çabalar her kesim tarafından aynı biçimde anlaşılmadığı içindir ki, 90 larda eskisinden farklı da olsa bir tür yeni ve güçlü ideolojilerin ortaya çıkışına şaşırmamak gerekiyor. Ayrıca incelenen kitlenin % 24 ünün son yıllarda herhangi bir mitinge katılmış olması gençlerin eleştirildiği gibi çok da kendi hallerinde olmadıklarını ortaya koyuyor. Hayat pahalılığı herkes için, düşünce özgürlüğü gençler için yaşamsal öneme sahip Bu aşamada gençlerin ülke sorunlarına nasıl baktığı da önem kazanıyor. Gençler diğer tüm toplum kesimleri gibi hayat pahalılığı, enflasyon vb sorunları birinci dereceden hissediyorlar. Benzer şekilde eğitim de genel olarak Türkiye de ağırlığı hissedilen bir sorun olarak gençler tarafından öne çıkarılıyor. Bunu siyasal eğilimi, görüşü ne olursa olsun, özellikle üniversite öğrencilerinin daha sıkça dile getirdiği düşünce özgürlüğü sorunu izliyor. Kimlikler arasında ortak alan olmasına karşın, bir türlü kurumsallaşamayan ve platform yaratamayan düşünce özgürlüğü nü, çevre kirliliği sorunu izliyor. İlginç olan bir nokta, çevre nin artık dile getirilmesi gereken bir sorun olarak algılanması. Anketlerde bu sorunu en başlara yerleştiren kenar semtlerin gençleri aslında çevreciliği bir tür entel uğraşı olarak algılayabiliyorlar. Şu da bir gerçek ki, çevre duyarlılığı liseli gençlerde diğer gruplara kıyasla oldukça yüksek bir oranda kendini gösteriyor.

7 GENÇLİK IMV-SAM 7 Sorunlar % Hayat pahalılığı, enflasyon 40.0 Eğitim 30.4 Düşünce özgürlüğü 23.7 Çevre kirliliği 23.2 Kürt sorunu 23.2 Terör 21.0 İnsan hakları 19.3 Demokrasi 15.2 Ülke bütünlüğü 12.2 Laiklik 11.9 Şeriat 10.5 Sosyal adalet 8.3 Nüfus artışı 6.6 Ahlak çöküntüsü 6.7 Özgürlük 5.8 Cinsellik 4.9 Irkçılık 4.6 Din ve vicdan hürriyeti 4.5 Toplumsal barış 3.8 Dinsizlik 2.3 Cinsiyet ayırımclığı 2.3 Komşu ülkelerle çatışma 1.4 Rüşvet 1.1 Komünizm 1.0 Toprak erozyonu 0.7 Askeri darbe 0.7 En önemli sorunlar arasında yer alan Kürt sorunu na çözüm olarak, genellikle (% 62) görüşme yolu dile getiriliyor. Askeri çözümden yana olanların oranı % Geri kalanlar ise bir tür boşvermişlik içinde görünüyor. Buna paralel olarak demokrasinin en önemli sorunlardan biri olarak görülmesi, 90 lı yılların gençliğinin ifade özgürlüğü arayışlarına da tercüman oluyor. Gençler, kimlik sorunlarının ancak bu temsil alanının iyi işlemesi halinde krize girmeyeceğinin büyük ölçüde farkındalar. Öte yandan görüşülen gençlere hangi kurumlara daha çok güvendikleri sorulduğunda % 21 lik bir kesimin hiçbiri diye cevap vermesi demokrasinin geleceğine ilişkin bir başka karamsar sonucu ortaya çıkarıyor.

8 GENÇLİK IMV-SAM 8 Güvenilen kurumlar % İnsan hakları kuruluşları 21.0 Ordu 19.4 Mahkemeler 13.6 Polis 10.0 Üniversiteler 7.7 Basın 5.2 Özel TV ler 4.1 Sendikalar 3.2 TRT 2.2 Hükümet 1.8 Belediyeler 1.7 Siyasi partiler 0.6 Diğer 1.9 Hiçbiri 21.2 Tablodan çıkan en önemli sonuç, üyeleri seçimle belirlenen siyasal organların en düşük güvenilirlik oranlarına sahip olması. Ordu kutsallığını korumaya devam ederken, insan hakları ile ilgilenen kuruluşlar en azından niyetleri itibariyle gençlerden olumlu puan topluyorlar. Orduyu diğer kurumlara kıyasla güvenilir bulan gençlerin şimdiye kadar gerçekleştirilen askeri darbeleri nasıl algılandıkları da önemli ve ilginç sonuçlar ortaya koyuyor. Üniversiteli, kentli, liberal ve sol ideolojilere açık gençlerin özellikle 12 Eylül 1980 darbesine yaklaşımları dikkat çekiyor. 27 Mayıs Mart Eylül 1980 Gerekliydi Gereksizdi Fikri yok Mayıs ve 12 Mart, 90 lı yılların gençliği tarafından artık uzak birer tarih olarak algılanırken, 12 Eylül ve arkasından gelen uygulamalar en azından önemli bir kesim için meşruiyetini korumaya devam ediyor. RP, YDH, AB Siyasi gelişmelerin gençler tarafından kocaman soru işaretleriyle izlendiği bir dönemde yıldızı parlayan iki farklı parti, RP ve YDH gençler üzerinde şu etkileri bırakıyor: Refah Partisi nin iktidara gelmesi hakkındaki düşünceniz nedir? Kesinlikle iktidara gelmemeli, baskıcı bir düzen getirir % 50.9 Temelde diğer partilerden çok farklı bir uygulama yapamaz % 27.7 Gelmesi halinde faydalı uygulamalar yapar % 11.4 Fikri yok % 9.9

9 GENÇLİK IMV-SAM 9 Yeni Demokrasi Hareketi aşağıdakilerden hangisini daha çok temsil ediyor? Sermayenin çıkarlarını % 29.6 Toplumda uzlaşma arayanları % 24.8 ANAP ın dört eğilimi birleştirme zihniyetinin devamını % 19.6 Radikalliklerden korkan orta sınıfları % 5.0 Eski solcuları % 3.6 Diğer % 3.1 Fikri yok % 14.4 İç siyasete/siyasi partilere dönük bu sorgulamalar, dışarıya dönük olarak daha net gibi görünen, ama tam bir kimlik sorununa/bölünmesine işaret eden bir takım gruplanmalar sergiliyor. Türkiye Avrupa Birliği ne girmeli mi? Kesinlikle girmeli % 21.0 Girmeli % 32.3 Farketmez % 30.7 Girmemeli % 10.8 Kesinlikle girmemeli % 5.3 Türkiye nerede olmalı? diye sorulduğunda ise, seçeneklerin artmasıyla birlikte bir önceki soruya göre AB diyenlerin oranı düşüyor. Türkiye nerede olmalı? Kendine yeterli ülke olmalı % 45.1 Avrupa Birliği % 32.9 İslam ülkeleri % 7.7 Orta Asya-Kafkas Türk cumhuriyetleri % 4.7 Bölgesel işbirliği % 3.9 Diğer % 5.8 Aslında bu sonuçlar, Türk toplumunun bir yanıyla Batı ya dönük yaşarken, öteki yanıyla sürekli güçlü tutmaya çalıştığı ve büyük ölçüde Kürt sorunu (Resmi düzeylerde dile getirilen Ermeni parmağı ), AB ye girişimizin engellenmesi, Bosna da Batı nın iki yüzlülüğü gibi konularla yeniden ürettiği içe dönüklüğünü, gençler aracılığıyla ortaya koyuyor. Özellikle Bosna ve diğer bazı uluslararası konularda gençlerin Türkiye den askeri çözüm seçeneğini talep etmeleri, Batı dan ve Batı nın diplomatik girişimlerinden ümit kesilmesiyle, dolayısıyla içe dönük ruh halinin gelişmesiyle yakından ilişkili gibi görünmektedir. Çözüm ne olmalı? Bosna Çeçenya Ege Kıbrıs Askeri çözüm Görüşme İlgilenmiyor

10 GENÇLİK IMV-SAM 10 II. AİDİYETLER Kimlikler arasında içiçe geçme ve kutupsallaşma gerilimi Yapılan araştırmanın en önemli bulgularından biri, gençlik içinde içiçe geçmiş, dolayısıyla bir tür zenginlik içeren kimliklerin hakim olması. Yani gençlerin çoğunlukla paylaştıkları değerler oldukça fazla. Yukarıda da değindiğimiz gibi anlam ve referansların yeniden harmanlanması sonucunda, en azından bir grupta bulunan bazı değerler muhakkak bir başka grup tarafından da paylaşılabiliyor. Bu, gençlerin giderek radikalleşen, çatışma eksenlerinin çoğaldığı toplumumuzda aslında pekala birleştirici olabilecek unsurlar yaşadıkları anlamına geliyor. Ama ilginç olan, bu birleştirici unsurların varlığına rağmen, Türkiye nin genel siyasal ve toplumsal dengesizliklerinin gençlere de yansıması ve birleştirici unsurlardan çok ayırıcı unsurların ön plana çıkması. Böyle olunca üniversitelerde, çevre mahallelerde solcusosyalist, ülkücü-milliyetçi, Müslüman-İslamcı ya da Atatürkçü-çağdaş kimliklerini ön plana çıkaran gençler, aralarındaki mesafeyi her geçen gün daha da netleştiriyorlar. Genel olarak bakıldığında gençlerin ortak olarak adlandırılabilecek alan, kişisel düşüncelerini, etik değerlerini rahatça yaşayabilecekleri bir özgürlük alanı. Her kesimden genç bu alanı farklı şekilde yorumlasa da, bu alanın arayışı kendini ifade etme, kendi gibi olma arayışına denk düşüyor. Dolayısıyla buradaki ortak alan çok farklı kesimleri bir araya getirebiliyor. İçiçe geçen kimlikler ve bir ortak alan: Özgürlük olarak liberallik Gençlerin kimliklerini tanımlamaları için sorulmuş çeşitli sorulara verdikleri yanıtlar incelendiğinde altı ana kimlik grubu şekilleniyor. Aralarındaki karşılıklı geçişler her zaman net olmasa da, karşımıza milliyetçiler, Müslümanlar, solcular, bir anlamda laiklik ya da laikçilik taşıyan Atatürkçüler, siyasal ve kültürel bir içerik taşıyan liberaller ve kendilerini siyasal ve kültürel olarak tanımlamayanlar olarak adlandırabileceğimiz gruplar çıkıyor. Bu adlandırmaları biraz açarsak: * Milliyetçi kimliğin milliyetçi, Türk, sağcı, Müslüman-Türk, Osmanlı, * Müslümanlığın Müslüman, dindar, geleneksel, muhafazakar, * Solculuğun solcu, sosyalist, ateist, marjinal, etnik, * Atatürkçülüğün Atatürkçü, sosyal demokrat, TC vatandaşı, * Liberalliğin liberal, modern, batılı, evrensel, demokrat, özgürlükçü, * Adlandırma kolaylığı için tarafsızlar-uyumlular diyebileceğimiz kendilerini siyasal ve kültürel olarak tanımlamayanlar ın ise öğrenci, uyumlu, İstanbullu, erkek/kız tanımlamalarına daha yakın oldukları anlaşılıyor. Ancak hemen belirtmek gerekir ki, aşağıdaki tabloda görülebileceği gibi, örneğin kendilerini milliyetçi kimliğini öne çıkararak tanımlayanların, önem sırasına göre uyumlu, liberal, Atatürkçü, Müslüman ve çok düşük bir düzeyde olsa da solcu tanımlarını da benimseyebildikleri anlaşılıyor. Benzer şekilde, kendilerini Müslüman kimliğini öne çıkararak ifade edenlerin milliyetçilik leri, Atatürkçülük leri ve liberallik leri dikkat çekiyor. Solcu ların solculuktan sonra

11 GENÇLİK IMV-SAM 11 en yakın oldukları değerler liberal başlığı altında toplanıyor. Bu grupla diğer değerler arasında çok düşük düzeylerde ilgi ya da bağ var. Atatürkçü özellikleri baskın olan gençler aynı zamanda liberal, uyumlu, milliyetçi, Müslüman özelliklerini taşıyor. Liberaller de ön plana çıkan bir başka boyut ise tarafsızuyumlu olmaları. Bunu solculuk ve Atatürkçülük izliyor. Son olarak tarafsızuyumlular ın paylaştıkları diğer değerler arasında Atatürkçülük, liberallik ve milliyetçilik yer alıyor. Milliyetçi (% 18) Müslüman (% 11) Solcu (% 13) Atatürkçü (% 14) Liberal (%32) Uyumlu (% 12) Uyumlu %21 Milliyetçi %38 Liberal %53 Liberal %28 Uyumlu %19 Atatürkçü %28 Liberal %20 Atatürkçü %14 Atatürkçü %8 Uyumlu %19 Solcu %18 Liberal %28 Atatürkçü %15 Liberal %12 Uyumlu %8 Milliyetçi %18 Atatürkçü %13 Milliyetçi %16 Müslüman %15 Solcu %6 Müslüman %15 Milliyetçi %7 Müslüman %8 Solcu %7 Not: Tablodaki oranlar tek başlarına bir anlam ifade etmeyip, sadece hücrelerin birbirleriyle karşılaştırılmalarına imkan vermektedir. Bu kimlikler arasında en geniş şemsiye kimliğin milliyetçilik olduğu anlaşılıyor. Kendilerini bu şekilde tanımlayan gençler daha sonra bu kimliğin altını çok farklı biçimde doldurabiliyorlar. Ancak yukarıda belirttiğimiz ifade özgürlüğünün ve genç kimliğinin yaşanmak istendiği alana ya da ortak alana en çok denk düşen kimlik tanımlaması liberallik başlığı altında yer alıyor. Bir başka deyişle her şemsiye kimliğin altında liberallik, özgürlük, modernlik, demokratlık gibi tanımlamalar ortak olarak bulunuyor. Bu üst kimlikler derinlemesine incelendiğinde, bugün yapılacak bir genel seçimde oy verilecek partilerin kimliklerle eşleştirilmesi ilginç sonuçlar veriyor. Partiler Milliyetçi Müslüman Solcu Atatürkçü Liberal Uyumlu Toplam ANAP CHP DSP DYP MHP SHP RP YDH Diğer Oy kullanmaz Not: Tablonun yukarıdan aşağıya (Milliyetçilerin % 10.4 ü ANAP a oy veriyor şeklinde) okunması gerekmektedir. Tablonun sağ tarafında yer alan toplama (genel parti ortalamasına) göre yüksek olan oranlar koyu yazılmıştır. Bu oranlar kimliklerin göreli olarak daha fazla yöneldikleri partileri göstermektedir.

12 GENÇLİK IMV-SAM 12 Solcular var olan siyasal parti yelpazesiyle en az özdeşleşen kesim profilini çizerken, aynı zamanda en homojen grup olma özelliğini de taşıyor. Benzer bir homojenleşme Müslüman kimliği altında toplanan gençlerde görülüyor. Diğer gruplar ise en azından birden fazla parti tabanına yayılarak göreli olarak daha büyük bir esneklik sergiliyorlar. MHP milliyetçilerden genel oy oranına kıyasla çok yüksek oranda oy alırken, DSP nin gençlik nezdinde artık milliyetçi bir parti olarak algılandığı anlaşılıyor. Ancak DSP nin liberallerden de oy alıyor olması kapsayıcılığının geniş olduğunu gösteriyor. Öte yandan üniversiteli gençler arasında liberal ve solcu kimlikleri ön plana çıkıyor. Özellikle çalışan kesimde, ardından da liselilerde milliyetçilik ve Müslümanlık daha çok dikkati çekiyor. Çalışanlar arasında Atatürkçülüğün, en azından üniversitelilere kıyasla daha yüksek oranda benimsendiği görülüyor. Ancak çalışanlar işyerlerindeki pozisyonlarına göre değerlendirildiğinde, ayırımlar çok daha net biçimde ortaya çıkıyor. İşyerlerinde işçi statüsünde bulunan ya da işsiz olan gençlerde milliyetçilik en önemli şemsiye kimlik olarak dikkati çekiyor. İşyerlerinde beyaz yakalı denilebilecek türden işlerde çalışan gençlerde ise liberal özellikler ağır basıyor. Buradan hareketle, içiçelikleri söz konusu olsa da, kimliklerarası farklılaşmanın siyasal alana nasıl yansıdığına ilişkin fikir edinmek mümkün oluyor. Örneğin Refah Partisi nin iktidara gelme olasılığı hakkında Atatürkçüler ve Müslümanlar arasında ortaya çıkan kutuplaşma görülebilmektedir. Gelmemeli Farketmez Faydalı olur Fikri yok Müslüman Milliyetçi Uyumlu Solcu Liberal Atatürkçü Ancak Refah konusunda kutuplaşan Atatürkçüler ve Müslümanlar ın, örneğin YDH nın değerlendirilmesi konusunda birbirlerine yaklaştıkları görülüyor. YDH hangisini daha çok temsil ediyor? Sermaye çıkarı Uzlaşma arayışı Orta sınıflar Eski solcular ANAP ın devamı Liberal Atatürkçü Uyumlu Müslüman Milliyetçi Solcu

13 GENÇLİK IMV-SAM 13 Tablodan da görülebileceği gibi başka konularda yan yana gelen liberaller ve solcular YDH konusunda hayli zıt eğilimler içine giriyorlar. Müslümanlar milliyetçilerden ve solculardan farklı olarak liberaller ve Atatürkçüler ile birlikte YDH nın uzlaşma arayışını ön plana çıkarıyorlar. Şemsiye kimliklerden bayrak kimliklere ya da çok boyutlu kimliklerin zenginliğinden tek boyutlu kimliklerin fukaralığına Ancak bir yandan konjonktüre, diğer yandan toplumun içine girdiği ekonomik istikrarsızlığa ve siyasi olarak daracık gelen demokrasi ye bağlı olarak toplumsal aktörler arasında sertleşme başlayınca, gençler arasında ortak alan ortadan kalkıyor ve dört ana grup (profil) belirginleşiyor. En fazla paylaşılan liberallik bile güçlü bir kimlik haline dönüşemiyor. Hatta bu liberallik, gençlik içinde ideolojilerin yükselişine paralel olarak sanki utanılacak bir özellik gibi bastırılıyor. 90 lı yılların gençliği kendi kimliği söz konusu olduğunda, bu özelliğinden ötürü kendini duyarsız olarak tanımlayabiliyor. İdeolojik üretim yoğunluğu olarak adlandırılabilecek bir skala üzerinde siyasilerden başlayıp siyasi olmayanlara doğru bakıldığında, adı geçen dört profili görmek mümkün görünüyor. 1. İslamcı gençler Bu gençler arasında en yoğun ideoloji üretim ve tüketim kapasitesine sahip olanlar, özellikle imam-hatip okulu gibi teori ve pratiğin içiçe geçtiği kurumlardan gelenler. Bu okullarda hem diğer okullarda edinilen bilgilere, hem de İslâmi bilgilere sahip olunması, bu gençlere olağanüstü bir güven sağlıyor. Azınlıkta oldukları ortamlarda bile, karşı karşıya kaldıkları diğer kesimlerin gençleri ile çok farklı düzeylerde tartışmaya girebiliyorlar. Buradan söylemlerinin en güçlü unsurlarından biri ortaya çıkıyor: Biz bütün sol, sosyalist yazarları okuyoruz. Siz Kuran ı okuyor musunuz? Bu gençler bütün sol veya sosyalist yazarları okumasalar bile, en azından, kamusal alanda İslami literatür ve jargon a kıyasla daha güçlü bir şekilde var olan, hatta reklamlara, medyaya kadar -içi boşaltılarak da olsa- giren sol, sosyalist söylem (ve bu çerçevedeki literatür, jargon) ile içiçeler. Kendi özel bilgi kaynakları (imam-hatip liseleri, ilahiyat fakülteleri, camiler, hocalar, medreseler, yurtlar, tarikat vb örgütlenmeler) ve bilgi türleriyle (Kuran, hadis, fıkıh, tefsir, dinler tarihi vb) diğerlerinin sahip olmadıkları bir alanda elde ettikleri söz gücü ile aktör olarak rahatlıkla konumlanabiliyorlar ve bu avantaj sayesinde kimlikler yarışında bir adım önde gidiyorlar. Bu profildeki gençler daha çok İstanbul gibi büyük şehirlere görece yakın tarihlerde göç etmiş kesimlerden çıkıyor. Bu göç tarihinde geleneğin ve alt sosyoekonomik grupların içiçe geçmişliği rahatlıkla izleniyor. Sosyal olarak aşağıda bulunan bu kesimlerin verdiği yükselme mücadelesi, hatta hırsı, kalkış ya da dayanak noktası olarak kültürel kökenleri buluyor. Bu kültürel kökenlerin başında gelen İslam ise, modern bir çevrede, aralarında bu gençlerin de bulunduğu kesimler tarafından geleneksel özelliklerinden kurtarılıp ideolojik ve siyasi bir boyutla eklemleniyor.

14 GENÇLİK IMV-SAM 14 İslamcı gençlerin sahip oldukları ve beslendikleri bu ikili yapı ideolojilerinin bir yanıyla alabildiğine gerçekçi bir zemin bulmasını da beraberinde getiriyor. Bu gerçekçilik modern bir dünyanın farkında olmalarını sağlıyor. İslamcı gençler aralarında her an kavgaya hazır radikaller den dünya hayatına asgari düzeyde giren münzeviler e kadar birçok renk taşımalarına rağmen, genel olarak kimliklerini net olarak tanımlayan gruplar arasında hoşgörünün bayraktarlığını en çok yapan -ya da en azından sözünü eden- bir profil sunuyorlar. Bu gençler, Ali Bulaç ın Türkiye nin siyasal ve entellektüel platformuna armağan ettiği Medine Vesikası ndan esinlenerek, her kimliğin kendi hukuku altında kalarak bir arada yaşayabileceklerini, ortak bir alanın varolabileceğine inandıklarını sık sık dile getiriyorlar, ancak diğer kesimleri çok kolay ikna edemedikleri ya da diğerleriyle kolay kolay birarada olamadıkları da bir gerçek. Bunda yaşam tarzlarının yüksek oranda ideolojize olması etken oluyor; diğer kesimlerle girdikleri her ilişkide yaşanılan bir dinden çok anlatılan bir dinin ön plana çıkması, etraflarında daha çok gerilimli bir atmosferin doğmasına neden oluyor. Ancak başlangıçtaki gerginliğe rağmen, ilişkinin kendisi korunabildiği ölçüde gevşeme de başlıyor. Bu gevşemede söylemin yumuşaması da etkili oluyor. Hoşgöreceğiz, kesmeyeceğiz sözlerinin ötesinde, keskin önermeler yerine kendi keskin kimliğini sorgulayan şu türden bir ifadenin kullanılması bu yumuşamaya zemin hazırlıyor: Vazgeçemeyeceğimiz şeyler var, ama biz de öğreniyoruz, arayış içindeyiz. Bu andan itibaren bir yandan siyasallaşmış bir İslam ın ya da İslamcılığın ötesinde farklı düzeylerde ilişkiler kurulabiliyor ve İslami olmayan kesimler şimdiye kadar öteki olarak adlandırdıkları ve dışarıda bıraktıkları Müslümanlar a daha yoğun bir ilgiyle yaklaşıyorlar. Paradoksal olarak İslamcı gençler en başarılı tebliğ çalışmalarını İslami propaganda yı en az düzeyde yaptıkları zaman gerçekleştirmiş oluyorlar. Bu ilişki bir yanıyla İslamcı olmayan kesimleri etkilerken, İslamcılar ı da etkiliyor. İslamcılar çevreleriyle kurdukları diyalog ve ilişki sonucunda teorik ve ideolojik düzeyde bol bol sözünü ettikleri hoşgörü ve birarada yaşamayı öğreniyorlar ve bunu içselleştiriyorlar. Bir bakıma kamusal alanda yüksek sesle söylenenler sahip çıktıkları değerler yelpazesi içinde yer alıyor ve bu değerlere bağlanmalarını da beraberinde getiriyor. 2. Sosyalist gençler Sosyalist gençler ideolojik üretim bakımından İslamcılar dan sonra geliyorlar. 70 li yıllarda kırsal kökenli gençlerin ve bu gençlerin geleneklerle içiçe kültürlerinin egemen olduğu sosyalist gençliğin, 80 lerle birlikte bir tür değişim sürecine girdiği anlaşılıyor. Sosyalist gençlerin tabanı üç farklı toplumsal kesimden oluşuyor. Bunlardan biri daha çok üniversite kökenli ve sosyoekonomik olarak orta ve üst kesimlerden geliyor. Burada oluşan sosyalist kimlik daha çok liberal özellikler taşıyan, entellektüel bir kimlik. Çok okuyan, çok tartışan bir kimlik. Bu gruptan bir kişiyi şunları söylerken duymak çok mümkün: Sosyalistim, ama sırf sosyalistçe yaşamam. İnandığım, bağlı olduğum şeyler var ama bu da 70 lerden farklı. Bunlar da müzik yapmamı engellemez. Bunlara yakın bir konuma, tek bir kimlik özelliğini ön plana çıkarmayan, kültürel olarak Batılı düşünce normlarına yakın gençleri de eklemek mümkün görünüyor.

15 GENÇLİK IMV-SAM 15 Müziğin hatta rock, pop türü müziklerin çok önemli bir gösterge olduğu bu kesime kıyasla, ikinci kesim daha çok orta sınıflara ait ve sosyalistliği bir devrimci gibi yaşayan, şiddete daha yatkın bir kesim. Bu kesimler karşıt gruplarla kolayca sıcak çatışmaya girdiği gibi, kendi içinde de geleneksel fraksiyon çatışmaları nı yaşıyorlar lerin gençliğine en yoğun eleştiriyi getiren grup bu sosyalistler. Bu gruba göre 12 Eylül ün kişiliksizleştirdiği, kapitalist kültürün medya ve çeşitli sömürü organlarıyla içini boşalttığı gençler, duyarlılığını kaybetmiş, bencil bir gençlik olarak yaşıyorlar. Bir şekilde sosyalistler tüm gençliğin misyonunu taşırcasına 80 li yılların acısını çıkartıyor ve 70 li yılların devrimci kuşaklarını bugüne taşıyorlar. Bu kesimde ciddiyet ön planda: 16 Mart unutulmadı. Üçüncü kesim ise daha çok üniversite dışında şehrin kenar semtlerinde filizlenen bir sosyalist profili sunuyor. Belki de bu grubun en önemli özelliği burada yatıyor. Aynı MHP-ülkücü ve RP-İslamcı gruplaşmalarının sahip olduğu bir toplumsal taban taşıyan gecekonduda siyasal mobilizasyon, özellikle Alevi gençler arasında sosyalist kimliği altında gerçekleşiyor. Öte yanda toplumsal boyut (ezilen sınıf) en yakındaki Sünni-Müslüman-Türk özelliğine sarılarak İslamcılık veya ülkücülük aidiyetinde birleşirken, burada toplumsal ezilmişlik en yakındaki Aleviliğin üzerine sosyalist aidiyetinin kurgulanması/kurulması ile gerçekleşiyor. Sosyalist terminolojinin renklerinden çok genel sloganlarının ön plana çıktığı bu kesimde sosyalist olmak bir başka korunma ve tepki ideolojisi olarak işlev görüyor. Ve dinlenen müzik özgün müzik ya da çağdaş Türk halk müziği ve semahlar oluyor. Sosyalistler yeni bir dalga yaratamamanın, yaratıcı olamamanın sıkıntısını çekiyorlar, geçmişi temizleyemiyorlar. 16 Mart ve benzeri olaylar grupların mitolojisinde ihtiyaç olarak yeniden üretiliyor. 3. Kemalist gençler İdeolojik olarak Türk toplumunun laik ve modern kesimlerinin değer yargılarını Atatürk ün kişiliğiyle bütünleştiren bu kimliğe ait gençler, tepkisel kimliğin en güzel örneklerinden birini sunuyor. Yükselen İslamcı akıma karşı tepkici bir hareket olarak gelişen, modern ve Batılı değerlerle içiçe olan bu grup, en kolay ve en yakında bulunan imajları kullanıyor. Dolayısıyla Atatürk çok kolay bir referans, Atatürkçülük derin entellektüel çaba gerektirmeyen bir kimlik özelliği sunuyor. Kemalistlik-Atatürkçülük bir anlamda en kolay kimliklerden biri olarak diğerlerinden ayrılıyor. Kolaylığı özellikle başvurduğu isimde yatıyor. Hemen el altında bulunan, duvarlarda resimleri, vecizeleri, söyleyiş kolaylığı olan ve meşruiyetini koruyabilmiş bir isim. Bu isim kalkış noktasını sunuyor. Önce örneğin çağdışı kalmış örümcek kafalı zihniyete tepki duyuluyor, Kemalist olunuyor, sonra bu kimliğin altı dolduruluyor. İleride ülkücülerde görülebileceği gibi Mustafa Kemal kolay kolay laf edilemeyecek, insanın sırtını yaslayabileceği bir dayanak olarak kullanılıyor. Dev-Yolcular bile Atatürkçü dernek kurdular.

16 GENÇLİK IMV-SAM Ülkücü gençler Bayrak kimliklerin başında ülkücülük geliyor. Ülkücülük sırtını dayamak için bir tür sigorta gibi. Her zaman sizi koruyacak ağabeyler, gerektiği durumlarda gösterilecek bozkurt amblemli anahtarlıkları, rozetleri, otomobillere asılan flamaları göstererek garanti sağlayan bir sağlamcı aidiyet sunuyor. İz bırakma, kendini belli etme bu kesimin en bariz özelliklerinden biri olarak belirtilebilir. Çocuğun biri dersanede teneffüste tahtaya kalkıp tebeşirle kocaman MHP yazıyor. Maçta adam böyle parmaklarını kaldırıyor (V işareti), benim de gücüme gidiyor. Ben niye parmaklarımı kaldırmayayım (kurt işareti)? Etrafıma işaret veriyorum. Yeni milliyetçilik Burada biraz soluklanıp son zamanlarda ülkücülük le arasında bağlar oluşan bazı eğilimlere değinmekte yarar var. Aslında milliyetçilikle ilgisi olmayan ama kullanılış kolaylığı ve çağrıştırdıkları ile yeni milliyetçilik olarak adlandırılan bu eğilimler demetinin ana parçaları şunlar: İdeolojinin somutlandığı ülkücülük-milliyetçilik siyaseti (güçlü devlet vb), kitleselliğin tatmin edildiği spor karşılaşmaları (özellikle futbol), toplu kitlesel gösteriler (Cumhuriyet Bayramı, askere uğurlamalar, doğuda çatışmalarda hayatını kaybeden askerlere cenaze törenleri) ve mahallede sokakta yaşanan delikanlılık-erkeklik. Üç alanda da kimliğin empoze edilmesi, ülkücü gençliğin adeta vazgeçilmez, varolması için olmazsa olmaz bir koşulu. Araştırmanın kantitatif bulguları bu sonuçları doğruluyor. Arkadaşlarla konuşulan konular arasında futbol genel kitlede % 16 olarak ilk sırada yer alırken, milliyetçi olarak adlandırılan kesimde bu oran en üst düzeye (% 37) çıkıyor. Aynı şekilde futbol izleyenlerin oranı genel kitlede % 74 iken, milliyetçi kesimde bu oran gene en üst düzeye (% 86 ya) yükseliyor. Siyaset-futbol-delikanlılık üçlemesi bir anlamda gecekondu ve çevre semtlerde yaşayan alt sosyal sınıflara ait gençlerin, fakat daha da önemlisi ülkücülüğün sosyalizasyon unu, meşruluğu nu sağlıyor. Ülkücülerin yelpazesi genişliyor. Adam kahveye gideceğine Ülkü Ocağı na gidiyor. İşçi, emekçi çocukları arkalarına dayıları alınca kendini güvencede hissediyor. Ülkü Ocağı sayesinde bir sürü çocuk tiner ve balin koklamaktan kurtuldu. Ülkü Ocakları na polisler gelip sizin sayenizde suçlar azaldı diyerek ocağa teşekkür ediyor. İlginç olan bir nokta, ülkücülük ve yeni milliyetçilik harmanında oluşmuş gençlerin yüzeysel ideolojilerindeki bütün yerel vurguya rağmen, dünyanın herhangi bir yerinde düşük sosyoekonomik gelir gruplarının yaşadığı banliyölerde rastlanabilecek bir profil çiziyor olmaları. Sınıfsal farklılıklar karşısında, çok dolaylı yollardan, üst sosyal sınıfların sembollerine saldırarak deşarj olma yollarını arıyor. Vandalizm, hoşgörü eksikliği ve milliyetçilik bu grupta birleşiyor. Gruba bir idealden (ülküden) çok, somut aidiyet (ülkücü) yetiyor.

17 GENÇLİK IMV-SAM 17 Beklenmeyen akrabalıklar Salt siyasal bir düzeyde ele alındığı zaman, gençlerin kimliklerinin yakınlık-uzaklık, akrabalık-düşmanlık bakımından birbirlerine göre konumlanışlarını şu şekilde özetlemek mümkün: İslamcı ülkücü sosyalist Kemalist Bu şema kimliklerin birbirlerinden tamamen kopuk olmadıklarını da göstermeyi amaçlıyor. Çevresel ilişki akrabalıkları, kutuplararası ilişki kamplaşmaları ve düşmanlıkları gösteriyor. Belli açılardan (yerellik, muhafazakarlık, geleneklerle yakın ilişki gibi) İslamcılar ülkücüler le yakınlık gösteriyorlar, ama aynı şekilde başka açılardan da (kültürlülük, liberalizme, medya egemenliğine karşı olma, entellektüel boyutun şiddetin önüne geçmesi gibi) sosyalistlerle yakınlıkları var. Benzer durum diğer gruplar için de geçerli. Örneğin Kemalistler Batılı değerlere, global arayışlara yakınlık bakımından sosyalistlere yakınlar. Öte yandan ulus/millet/bayrak gibi konular ve entellektüel üretimin zayıflığı, buna karşılık şiddete (en azından meşru olabileceği) yaklaşım bakımından ülkücülere yakın bir yerde bulunuyorlar. Kutuplararası yatay ve dikey ilişkilere bakıldığında ise düşmanlıkların bir yandan ülkücülerle sosyalistler arasında, diğer yandan Kemalistler ile İslamcılar arasında olduğunu söylemek mümkün görünüyor. Bu kutuplaşma ilginç bir anlam dağılımına da işaret ediyor. Sosyalistler ve Kemalistler Batılı-modern değerlere yakınlık bakımından akraba gibi görünseler de, evrensellik-yerellik gibi bir eksende ele alındıklarında, sosyalistler ile İslamcılar ı evrensellik, ülkücüler ile Kemalistler i ise yerellik başlığı altında toplamak çok yanlış olmayacaktır. Evrensellik tanımları farklı olsa da, entellektüel boyuttan gelen bir özgürlük arayışı bu grupları diğerlerinden ayırıyor. Bütün kavga, radikal söylem, farklı köken ve referans görüntülerine rağmen, bu özellikleriyle de aslında net kimlik bölünmelerinin olmadığını görmek mümkün oluyor. Yukarıda tipolojileştirilmiş gruplar arasında bulunan ara profillerle, aslında bütün grupların birbirleriyle ilişki içinde olduğu da söylenebilir. Örneğin üniversitelerde kimliklerin ötekine açık veya kapalı olmaları büyük ölçüde bulunulan okula, birime göre değişiyor. Bir üniversitede ilişkiler daha yumuşak cereyan ederken, bir başka üniversitede stratejik askeri nedenler gruplararası gerginlikleri artırabiliyor. Sonuç olarak, farklılıklar göreli olarak ortaya çıkıyor, ancak bu göreli farklılıklar ideolojileşerek keskinleşiyor.

18 GENÇLİK IMV-SAM 18 III. NASIL YAŞIYORLAR? Kültürel etkinlikler Gençlerimiz müzik dinliyor, TV seyrediyor ve sinemaya gidiyorlar. Kültürel etkinliklere ilişkin sorulara verilen cevaplarda sık müzik dinleme oranı % 87.4 gibi yüksek bir düzey gösteriyor. Pekiyi hangi müziği dinliyorlar? Müzik türü Türk halk müziği % 15.2 Türk sanat müziği % 15.2 Klasik Türk müziği % 6.7 Türk pop müziği % 40.2 Arabesk % 10.8 Özgün müzik % 22.7 Tasavvuf/dini müzik % 3.9 Caz % 6.0 Klasik batı müziği % 15.7 Yabancı pop müziği % 16.3 Rock % 21.0 Techno % 2.2 (Çok cevaplı bir soru olduğu için oranların toplamı % 100 ü aşmaktadır). Gençlerin önemli bir bölümü (% 40) Türk pop müziği dinliyor. Türk pop müziğini özgün müzik izliyor (% 22.7). Özgün müzik kapsamına giren devrimci müzik sol dünya görüşüne yakın gençler arasında önemli bir dinleyici kitlesi buluyor. Bu tür müzik özellikle çalışan gençlik kesiminde arabeske karşı bir seçenek olarak görülüyor. Bu gençler için özgün müzik, düşüncelerinin, duygularının ifadesini buldukları önemli bir toplumsal deneyim. Türk popunu da dinlediklerini söylüyorlar, fanatik olmadıklarını vurguluyorlar ama genel yönelimleri bireysel ifadelerden çok toplumsal bir içeriği ön plana çıkarıyor. Gençler arasında rock müzik de önemlice bir dinleyici kitlesi buluyor (% 21). Bu tür müzik özellikle üniversiteli ve liseli gençlik arasında dinleniyor. Gene aynı kitleye hitap eden yabancı pop müziği % 16.3 oranında dinleniyor. Klasik batı müziği, Türk halk müziği ve Türk sanat müziği hemen hemen aynı oranlarda dinleniyor (% 15). Klasik batı müziği daha çok üniversiteli gençler arasından dinleyici bulurken THM ve TSM nin çalışan gençlik içinde de dinleyicileri var. Daha çok çalışan gençliğin ilgi gösterdiği arabesk müzik göreli olarak az dinleniyor (% 11). Araştırmanın başka bölümlerinde görüleceği gibi gençler kendilerini belirli ölçütlere göre tanımlıyorlar. Kimliklerini oluşturan başlıca unsurlardan biri dünya görüşleri. Arada sanki aşılmaz duvarlar var gibi görünüyor. Ama gerçekten böyle mi? Kendini milliyetçi, Müslüman, solcu, liberal olarak tanımlayan gençler hayatın çeşitli alanlarında birbirlerinden gerçekten bu kadar katı çizgilerle ayrılıyorlar mı?

19 GENÇLİK IMV-SAM 19 Örneğin ne tür müzik dinliyorlar? Araştırma sonuçlarına göre Türk halk müziğini en çok solcular dinliyor (% 35). Kendilerini Müslüman olarak tanımlayan grupta bu oran % 19, milliyetçi ve liberallerde ise % 12 dolayında. Türk sanat müziğini en çok Müslümanlar (% 20.5), milliyetçiler (% 17.3) ve Atatürkçüler (% 15.5) dinliyor. Klasik Türk müziğinin önde gelen dinleyicileri ise Müslümanlar ve Atatürkçüler. Milliyetçiler (% 44) ve Atatürkçüler (% 41) Türk popu dinliyorlar. Onları liberaller (% 30) ve Müslümanlar (% 20.5) izliyor. Özgün müzik yukarıda da belirtildiği gibi en çok solcular tarafından dinleniyor. Ama ilk tercihleri olmamakla birlikte milliyetçi ve Müslümanlar arasında da % 15 dolayında bu tür müzik dinleyenler var. Rock müziğini en çok liberaller, solcular ve Atatürkçüler dinliyor. İkinci tercihleri olarak yabancı pop müziğini belirtenler içinde dikkate değer gruplar milliyetçiler, Atatürkçüler, liberaller ve Müslümanlar. Evet, gençlerimiz müzik dinliyor, TV seyrediyor ve sinemaya gidiyor. Ama liseliler (% 70.4) ve çalışan gençlik (%67.5) üniversitelilere göre (% 45.7) daha çok TV seyrediyor. TV de en çok hangi programlar izleniyor? Sinema (% 45) ve müzik (% 28) TV de de en çok izlenen programlar arasında yer alıyor. Ama tartışma ve açık oturumlar (% 30) ile haberler de (% 28) hatırı sayılır ölçüde izleniyor. Dünya görüşü izlenen program türünü nasıl etkiliyor? Ya da etkiliyor mu? Milliyetçi Müslüman Solcu Liberal Atatürkçü Sinema Haber Reality show Tartışma/açık oturum Müzik Haber Programı (Tablodaki oranlar Milliyetçilerin %53.1 i sinema seyreder biçiminde okunmalıdır) Herkes sinema seyrediyor. Kendilerini milliyetçi olarak tanımlayanlar TV de % 53 oranında sinema programlarını izliyor. Ama öteki kesimlerin oranları da % 40 ile % 48 arasında değişiyor. Haberleri en dikkatle liberaller, solcular ve Müslümanlar dinliyor. Tartışma ve açık oturumlarda da kesin üstünlük Müslümanlar (% 23.5) ve solcularda görülüyor (% 22.3). Haber programların başlıca müdavimleri ise milliyetçiler, solcular ve Müslümanlar.

20 GENÇLİK IMV-SAM 20 Haberleri ve açık oturumları daha çok üniversiteliler ve çalışanlar izliyor. Liseliler ise müzik programlarında hayli önde gidiyor. Opera-bale, müze hatta tiyatroyla karşılaştırıldığında sinemaya gitme oranı oldukça yüksek. Görüşülen gençlerin % 25 i sinemaya sık gittiklerini belirtiyorlar. Ara sıra gidenlerin oranı % 50 ye yakın. Gençlerimiz tiyatroya pek sık gitmiyor; opera, bale ve müzeye gitme, resim sergisi gezme gibi alışkanlıklarının da henüz yerleştiği söylenemez. Üniversite gençliği tüm bu etkinlikleri göreli olarak daha yüksek oranda yapıyor. Konferans dinleme ve siyasal etkinliklerin oranı da gene üniversite gençliği içinde daha yüksek. Siyasal etkinliklere katılım ve çeşitli konferansları izleme konusunda yoğun bir etkinlik görülmüyor. Gene de 1990 ların gençliğinin tümüyle siyasetten uzak olduğu söylenemez. Gençlerin üçte birine yakın bir bölümü sık ya da arada sırada siyasal etkinlikte bulunduklarını belirtiyorlar. Sık ya da arada sırada konferans izleyenlerin oranı ise % 35 i geçiyor. Gençler okuyor mu? Araştırma sonuçlarına göre gençlerimizin önemli bir bölümü yoğun bir biçimde okuyor. % 40 a yakın bir bölümü ayda 1-2 kitap okuyor, 4 ten çok kitap okuyanların oranı ise % 12 ye yaklaşıyor. Öte yandan düzenli bir biçimde okumayanların oranı da hayli yüksek (% 29.5). Neden mi okumuyorlar? Ya zamanları yok ya da kitap okumayı sevmiyor lar. Sık kitap okuyanlar arasında üniversite gençliği önemli bir yer tutuyor. Gençler ibadet ediyor mu? Araştırma kapsamına giren gençlerin % 15.5 i sık ibadet ettiğini, % 26.3 ü ise arada sırada ibadet ettiğini belirtiyor. Hiç ibadet etmediklerini belirtenlerin oranı ise % 40. Liseliler içinde sık ibadet edenlerin oranı % 22. Liselileri çalışanlar ve üniversiteliler izliyor. Arada sırada ibadet edenlerde en yüksek oran çalışanlarda; liselilerin oranı burada da yüksek. Genel olarak bakıldığında en dindar grup liseliler. Yaş grupları açısından daha küçük yaştakilerin ve alt gelir düzeyindekilerin daha sık ibadet ettikleri görülüyor. Fenerbahçeliler çoğunlukta Araştırma kapsamına giren gençler içinde Fenerbahçeliler çoğunlukta. Onları Galatasaraylılar ve Beşiktaşlılar izliyor. Takım tutmayanlar ya da Milli Takım cevabını verenler de hayli çok. Takımlar Fenerbahçe % 30.9 Galatasaray % 24.6 Beşiktaş % 21.2 Trabzonspor % 3.1 Tutmuyor % 17.3 Diğer % 2.2

ACR Group. NEDEN? neden?

ACR Group. NEDEN? neden? ACR Group NEDEN? neden? CİNSİYET YÜZDE % Kadın Erkek 46,8 53,2 YAŞ - - - - - - 18-25 26-35 20,1 27,6 36-45 46-60 29,4 15,2 60+ 7,7 I. AMAÇ Bu çalışmanın amacı, aylık periyotlar halinde düzenlediğimiz,

Detaylı

TÜRKİYE DE ETNİK, DİNİ VE SİYASİ KUTUPLAŞMA. Dr. Salih Akyürek Fatma Serap Koydemir

TÜRKİYE DE ETNİK, DİNİ VE SİYASİ KUTUPLAŞMA. Dr. Salih Akyürek Fatma Serap Koydemir TÜRKİYE DE ETNİK, DİNİ VE SİYASİ KUTUPLAŞMA Dr. Salih Akyürek Fatma Serap Koydemir 30 Haziran 2014 ÇALIŞMANIN AMACI Kutuplaşma konusu Türkiye de çok az çalışılmış olmakla birlikte, birçok Avrupa ülkesine

Detaylı

KARARSIZ AK PARTĠ SEÇMENĠ PARTĠSĠNE DÖNÜYOR

KARARSIZ AK PARTĠ SEÇMENĠ PARTĠSĠNE DÖNÜYOR Türkiye 7 Haziran 2015'te yapılacak milletvekili genel seçimlerine hazırlanırken araştırma şirketleri de seçmenlerin nabzını tutmaya devam ediyor. Genel seçim öncesi Politic's Araştırma Şirketi'nce yapılan

Detaylı

frekans araştırma www.frekans.com.tr

frekans araştırma www.frekans.com.tr frekans araştırma www.frekans.com.tr FARKLI KİMLİKLERE VE YAHUDİLİĞE BAKIŞ ARAŞTIRMASI 2009 Çalışmanın Amacı Çalışma Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Türk Yahudi Cemaati ve Yahudi Kültürünü Tanıtma

Detaylı

City Security Group STADYUM GÜVENLİĞİ ARAŞTIRMASI

City Security Group STADYUM GÜVENLİĞİ ARAŞTIRMASI City Security Group STADYUM GÜVENLİĞİ ARAŞTIRMASI Ağustos 2013 Araştırma Künyesi PROJE ADI ARAŞTIRMA EVRENİ AMAÇ SAHA ÇALIŞMASI ÖRNEKLEM SAYISI CSG STADYUM GÜVENLİĞİ ARAŞTIRMASI İstanbul da Yaşayan 18

Detaylı

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

1999 dan 2007 ye Seçmen Tercihleri ve Değişim AKP

1999 dan 2007 ye Seçmen Tercihleri ve Değişim AKP 1999 dan 2007 ye Seçmen Tercihleri ve Değişim AKP VERİ ARAŞTIRMA A.Ş. Bu çalışma, Radikal Gazetesinin isteği üzerine seçim istatistiklerinden yararlanılarak VERİ ARAŞTIRMA A.Ş. tarafından RADİKAL Gazetesi

Detaylı

1999 dan 2007 ye Seçmen Tercihleri ve Değişim

1999 dan 2007 ye Seçmen Tercihleri ve Değişim 1999 dan 2007 ye Seçmen Tercihleri ve Değişim Türkiye de 2007 genel milletvekili seçimlerine ilişkin değerlendirme yaparken seçim sistemine değinmeden bir çözümleme yapmak pek olanaklı değil. Türkiye nin

Detaylı

3 Kasım 2002 Seçimlerine Doğru: Senaryolar ve Alternatifler...

3 Kasım 2002 Seçimlerine Doğru: Senaryolar ve Alternatifler... 3 Kasım 2002 Seçimlerine Doğru: Senaryolar ve Alternatifler... Seçime Doğru Giderken Kamuoyu: 3 Kasım 2002 seçimlerine bir haftadan az süre kalmışken, seçimin sonucu açısından bir çok spekülasyon bulunmaktadır.

Detaylı

Siyasi Tercihler ve Oy Değişimleri

Siyasi Tercihler ve Oy Değişimleri Siyasi Tercihler ve Oy Değişimleri Tonguç Çoban 9 Kasım 2010 Nobody s Unpredictable Seçmenler kimleri seçiyor? Muhtar Belediye Meclis Üyeleri Belde veya İlçe Belediye Başkanı Büyükşehir Belediye Başkanı

Detaylı

1999 dan 2007 ye Seçmen Tercihleri ve Değişim CHP

1999 dan 2007 ye Seçmen Tercihleri ve Değişim CHP 1999 ve 2002 Seçimlerinde CHP 1999 dan 2007 ye Seçmen Tercihleri ve Değişim CHP 1999 seçimlerine Türkiye yükselen milliyetçilikle girdi. Ecevit in azınlık iktidarında seçimlere kısa bir süre kala Türkiye

Detaylı

TÜRKİYE DE İŞ DÜNYASINDA ÇALIŞANLAR SOSYAL MEDYAYI NASIL KULLANIYOR?

TÜRKİYE DE İŞ DÜNYASINDA ÇALIŞANLAR SOSYAL MEDYAYI NASIL KULLANIYOR? Haziran 2010 SOSYAL MEDYA ARAŞTIRMASI: TÜRKİYE DE İŞ DÜNYASINDA ÇALIŞANLAR SOSYAL MEDYAYI NASIL KULLANIYOR? Proje Koordinatörleri: İndeks Araştırma Ekibi Simge Şahin, İstanbul Bilgi Üniversitesi Giriş:

Detaylı

EUROBAROMETRE 71 AVRUPA BİRLİĞİ NDE KAMUOYU

EUROBAROMETRE 71 AVRUPA BİRLİĞİ NDE KAMUOYU Standard Eurobarometer European Commission EUROBAROMETRE 71 AVRUPA BİRLİĞİ NDE KAMUOYU BAHAR 2009 ULUSAL RAPOR ÖZET TÜRKİYE Standatd Eurobarometre 71 / Bahar 2009 TNS Görüş ve Sosyal Bu araştırma Avrupa

Detaylı

SEÇMENLERİN TOPLUMSAL PROFİLİ VE SİYASAL EĞİLİMLERİ: SINIF, TOPLUMSAL CİNSİYET, ETNİSİTE, DİN, İDEOLOJİ VE GEZİ OLAYLARI

SEÇMENLERİN TOPLUMSAL PROFİLİ VE SİYASAL EĞİLİMLERİ: SINIF, TOPLUMSAL CİNSİYET, ETNİSİTE, DİN, İDEOLOJİ VE GEZİ OLAYLARI SEÇMENLERİN TOPLUMSAL PROFİLİ VE SİYASAL EĞİLİMLERİ: SINIF, TOPLUMSAL CİNSİYET, ETNİSİTE, DİN, İDEOLOJİ VE GEZİ OLAYLARI SAMER araştırma merkezi, 23 Kasım-7 Aralık tarihleri arasında İstanbul ve İzmir

Detaylı

Türkiye nin Gizli Yoksulları 1

Türkiye nin Gizli Yoksulları 1 PLATFORM NOTU'14 / P-1 Yayınlanma Tarihi: 11.03.2014 * Türkiye nin Gizli ları 1 Thomas Masterson, Emel Memiş Ajit Zacharias YÖNETİCİ ÖZETİ luk ölçümü ve analizine yeni bir yaklaşım getiren iki boyutlu

Detaylı

EK-2: İnşaat Mühendisliği Öğrenci Anketi

EK-2: İnşaat Mühendisliği Öğrenci Anketi 80 EK-2: İnşaat Mühendisliği Öğrenci Anketi Sayın İnşaat Mühendisi Adayı, İnşaat Mühendisliği Eğitimi Kurulu, İMO 40. Dönem Çalışma Programı çerçevesinde İMO Yönetim Kurulu nca İnşaat Mühendisliği Eğitimi

Detaylı

Liselilerden Eğitim Sistemine Sert Eleştiri

Liselilerden Eğitim Sistemine Sert Eleştiri On5yirmi5.com Liselilerden Eğitim Sistemine Sert Eleştiri "Türkiye'deki Sosyo-Kültürel Değişmeler Hakkında Liseli Gençlik Ne Düşünüyor" araştırmasından çarpıcı sonuçlar elde edildi. İşte o araştırma...

Detaylı

ANKET SONUÇLARI. Anket -1 Lise Öğrencileri anketi.

ANKET SONUÇLARI. Anket -1 Lise Öğrencileri anketi. ANKET SONUÇLARI Anket -1 Lise Öğrencileri anketi. Bu anket, çoğunluğu Ankara Kemal Yurtbilir İşitme Engelliler Meslek Lisesi öğrencisi olmak üzere toplam 130 öğrenci üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya

Detaylı

(5) Meslek Lisesi (6) İmam Hatip Lisesi (7) Ön lisans (8) Lisans

(5) Meslek Lisesi (6) İmam Hatip Lisesi (7) Ön lisans (8) Lisans Değerli Katılımcı; Bu anket çalışması Türkiye de çalışmakta olan ya da çalışmak isteyip iş bulamayan gençliğinin eğitim olanakları, çalışma şartları ve sosyal durumları üzerine bilimsel araştırma yapma

Detaylı

Standart Eurobarometer 76. AVRUPA BİRLİĞİ NDE KAMUOYU Sonbahar 2011 ULUSAL RAPOR TÜRKİYE

Standart Eurobarometer 76. AVRUPA BİRLİĞİ NDE KAMUOYU Sonbahar 2011 ULUSAL RAPOR TÜRKİYE Standart Eurobarometer 76 AVRUPA BİRLİĞİ NDE KAMUOYU Sonbahar 2011 ULUSAL RAPOR TÜRKİYE Bu araştırma Avrupa Komisyonu Basın ve İletişim Genel Müdürlüğü tarafından talep ve koordine edilmiştir. Bu rapor

Detaylı

Katılımcının Yaşı n % 21-30 114 21.6 31-40 152 28.8 41-50 208 39.5 51+ 53 10.1 TOPLAM 527 100.0

Katılımcının Yaşı n % 21-30 114 21.6 31-40 152 28.8 41-50 208 39.5 51+ 53 10.1 TOPLAM 527 100.0 12 Eczacı Profili-1998-2007 II. 1998 ARAŞTIRMASI BULGULARI ll.l.toplumsal VE EKONOMİK ÖZELLİKLER Katılımcının Yaşı n % 21-30 114 21.6 31-40 152 28.8 41-50 208 39.5 51+ 53 10.1 TOPLAM 527 100.0 Tabloda

Detaylı

DÜZEY B1 Avrupa Konseyi Ortak Dil Ölçütleri Çerçevesinde BÖLÜM 4 SINAV GÖREVLİSİNİN KİTAPÇIĞI. Dönem Kasım 2009 DİKKAT

DÜZEY B1 Avrupa Konseyi Ortak Dil Ölçütleri Çerçevesinde BÖLÜM 4 SINAV GÖREVLİSİNİN KİTAPÇIĞI. Dönem Kasım 2009 DİKKAT ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΘΝΙΚΗΣ ΠΑΙ ΕΙΑΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ ΚΡΑΤΙΚΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΓΛΩΣΣΟΜΑΘΕΙΑΣ Milli Eğitim ve Din İşleri Bakanlığı Devlet Dil Sertifikası DÜZEY B1 Avrupa Konseyi Ortak Dil Ölçütleri Çerçevesinde BÖLÜM

Detaylı

KURAN IN ANLAMI İLE BULUŞMAK ARAŞTIRMASI

KURAN IN ANLAMI İLE BULUŞMAK ARAŞTIRMASI KURAN IN ANLAMI İLE BULUŞMAK ARAŞTIRMASI Kasım 2007 İÇİNDEKİLER Metodoloji I. Araştırmanın Metodoloji ve Örneklemin Yapısı II. Örneklemin Mezhep Bağlılığı ile İlgili Yapısı III. Dindarlık Algısı IV. Din

Detaylı

Murat Çokgezen. Prof. Dr. Marmara Üniversitesi

Murat Çokgezen. Prof. Dr. Marmara Üniversitesi Murat Çokgezen Prof. Dr. Marmara Üniversitesi 183 SORULAR 1. Ne zaman, nasıl, hangi olayların, okumaların, faktörlerin veya kişilerin tesiriyle ve nasıl bir süreçle liberal oldunuz? 2. Liberalleşmeniz

Detaylı

Yerel Seçimler Sonrası Sandık ve Seçmen Analizi

Yerel Seçimler Sonrası Sandık ve Seçmen Analizi Yüksek İstişare Konseyi Toplantısı Yerel Seçimler Sonrası Sandık ve Seçmen Analizi 17 Nisan 201 Yüzde (%) Birim SANDIK SONUÇLARI (yüzde) Seçim Tipi Partiler 30 BÜYÜKŞEHİR BB + 51 İGM 30 BÜYÜKŞEHİR MECLİSİ

Detaylı

Bilecik Siyasi Gündem Araştırması

Bilecik Siyasi Gündem Araştırması Bilecik Siyasi Gündem Araştırması Metodoloji Proje kapsamında Bilecik in Fatih, Bahçelievler, Beşiktaş, Cumhuriyet, Ertuğrulgazi, Gazipaşa, Hürriyet, İsmetpaşa, İstasyon, İstiklal, Orhangazi, Osmangazi,

Detaylı

İÇİNDEKİLER I. ARAŞTIRMANIN METODOLOJİSİ 3 II. GENEL DEĞERLENDİRME 6 III. BULGULAR.12 IV. DEMOGRAFİK SONUÇLAR 37 V. REFERANSLARIMIZDAN BAZILARI..

İÇİNDEKİLER I. ARAŞTIRMANIN METODOLOJİSİ 3 II. GENEL DEĞERLENDİRME 6 III. BULGULAR.12 IV. DEMOGRAFİK SONUÇLAR 37 V. REFERANSLARIMIZDAN BAZILARI.. İÇİNDEKİLER I. ARAŞTIRMANIN METODOLOJİSİ 3 II. GENEL DEĞERLENDİRME 6 III. BULGULAR.12 IV. DEMOGRAFİK SONUÇLAR 37 V. REFERANSLARIMIZDAN BAZILARI..40 2 I. ARAŞTIRMANIN METODOLOJİSİ 3 ARAŞTIRMANIN ADI: Türkiye

Detaylı

Uluslararası Genç Liderler Akademisi Eğitimleri. Sosyal Etki Analizi

Uluslararası Genç Liderler Akademisi Eğitimleri. Sosyal Etki Analizi Uluslararası Genç Liderler Akademisi Eğitimleri Sosyal Etki Analizi Hazırlayanlar: Zeynep Arslan ve Elif Kalan Ağustos, 2012. İstanbul, Türkiye GİRİŞ Habitat Kalkınma ve Yönetişim Derneği nin koordinasyonunda,

Detaylı

Türkiye Cezasızlık Araştırması. Mart 2015

Türkiye Cezasızlık Araştırması. Mart 2015 Türkiye Cezasızlık Araştırması Mart 2015 İçerik Araştırma Planı Amaç Yöntem Görüşmecilerin Dağılımı Araştırma Sonuçları Basın ve ifade özgürlüğünü koruyan yasalar Türkiye medyasında sansür / oto-sansür

Detaylı

Türkiye de azınlık olmak Anket Çalışması

Türkiye de azınlık olmak Anket Çalışması Türkiye de azınlık olmak Anket Çalışması Kişilik Bilgileri: D.1 Hangi yaş aralığında bulunduğunuzu işaretleyiniz. K.1 20 nin altında 1 20-29 2 30-39 3 40-49 4 50-59 5 59 un üstü 6 D.2 Cinsiyetiniz? K.2

Detaylı

Türkiye Siyasi Gündem Araştırması

Türkiye Siyasi Gündem Araştırması I. AMAÇ Bu çalışmanın amacı, aylık periyotlar halinde düzenlediğimiz, Türkiye nin Siyasi Gündemine paralel konuların ele alınarak halkın görüşlerini tespit etmek ve bu görüşlerin NEDENİ ni saptamak adına

Detaylı

İSTANBUL DA GENÇLER ARASINDA CİNSELLİK ARAŞTIRMASI RAPORU

İSTANBUL DA GENÇLER ARASINDA CİNSELLİK ARAŞTIRMASI RAPORU İSTANBUL DA GENÇLER ARASINDA CİNSELLİK ARAŞTIRMASI RAPORU Kültegin Ögel Ceyda Y. Eke Nazlı Erdoğan Sevil Taner Bilge Erol İstanbul 2005 Kaynak gösterme Ögel K, Eke C, Erdoğan N, Taner S, Erol B. İstanbul

Detaylı

Türkiye de Kutuplaşmanın Boyutları Araştırması. 1 Şubat 2016

Türkiye de Kutuplaşmanın Boyutları Araştırması. 1 Şubat 2016 Türkiye de Kutuplaşmanın Boyutları Araştırması 1 Şubat 2016 Yöntem ve Künye Araştırma çalışması, 3-10 Aralık 2015 tarihleri arasında, Türkiye 18+ yaş nüfusunu temsil eden 1024 kişiyle, 16 ilin kentsel

Detaylı

Sosyal Araştırmalar Enstitüsü 1 Kasım 2015 Genel Seçim Sandık Sonrası Araştırması

Sosyal Araştırmalar Enstitüsü 1 Kasım 2015 Genel Seçim Sandık Sonrası Araştırması Sosyal Araştırmalar Enstitüsü 1 Kasım 2015 Genel Seçim Sandık Sonrası Araştırması 4 Kasım 2015 Not: bu dosyada iletilen veriler görselleştirilirken slide da belirtilen logo, örneklem bilgisi (n=) ve Ipsos

Detaylı

Haziran 25. Medya ve Güven. Gündem. Tüm hakları gizlidir.

Haziran 25. Medya ve Güven. Gündem. Tüm hakları gizlidir. Haziran 25 Medya ve Güven 2013 Tüm hakları gizlidir. Gündem 1. Yöntem Bu araştırma Xsights Araştırma ve Danışmanlık, bu konu hakkında online araştırma yöntemiyle, toplamda 741 kişi ile bir araştırma gerçekleştirmiştir.

Detaylı

BİZ KİMİZ? ODTÜ Atatürkçü Düşünce Topluluğu, Atatürk ü ve ideolojisini daha iyi tanımak ve tanıtmak için 1989 yılında ODTÜ Kültür İşleri Müdürlüğü bünyesinde kurulmuş olan bir düşünce topluluğudur. Atatürkçü

Detaylı

DİYARBAKIR ÇINAR BELEDİYESİ BELEDİYE MEMNUNİYET ARAŞTIRMASI

DİYARBAKIR ÇINAR BELEDİYESİ BELEDİYE MEMNUNİYET ARAŞTIRMASI 13 DİYARBAKIR ÇINAR BELEDİYESİ BELEDİYE MEMNUNİYET ARAŞTIRMASI NİCEL SAHA ARAŞTIRMASI Araştırmayı Yürüten&Raporu Hazırlayan Siyasal Sosyal Araştırmalar Merkezi (SAMER) 1.1.13 İÇİNDEKİLER I. Yöntem ve Örneklem...

Detaylı

Türkiye de Zorunlu Din Dersi Uygulaması

Türkiye de Zorunlu Din Dersi Uygulaması Türkiye de Zorunlu Din Dersi Uygulaması Derya Kap* Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi nin (AİHM)16 Eylül 2014 tarihli zorunlu din dersinin mevcut içerikle uygulanamayacağına dair hükmü, Türkiye de din dersi

Detaylı

BOR İlçesi Mevcut Siyasi Durum Tespit Araştırması 24 ŞUBAT 2014

BOR İlçesi Mevcut Siyasi Durum Tespit Araştırması 24 ŞUBAT 2014 BOR İlçesi Mevcut Siyasi Durum Tespit Araştırması 24 ŞUBAT 2014 BOR İlçesi Mevcut Siyasi Durum Tespit Araştırması - 2014 1 1.1. ARAŞTIRMANIN ADI BOR İlçesi Mevcut Siyasi Durum Tespit Araştırması 1. 2.

Detaylı

TÜRK TOPLUMUNDA FUTBOL ALGISI ARAŞTIRMASI. Futbol, Fanatizm, Şiddet

TÜRK TOPLUMUNDA FUTBOL ALGISI ARAŞTIRMASI. Futbol, Fanatizm, Şiddet TÜRK TOPLUMUNDA FUTBOL ALGISI ARAŞTIRMASI Futbol, Fanatizm, Şiddet 1. ARAŞTIRMANIN KİMLİĞİ Araştırmanın Amacı Uluslararası ölçekte en fazla konuşulan ortak dil Futbol dur. Bugün itibariyle de devasa bir

Detaylı

Dershane Algısı Araştırması Mayıs 2012

Dershane Algısı Araştırması Mayıs 2012 Dershane Algısı Araştırması Mayıs 2012 KÜNYE Proje Adı Araştırma Sahibi Araştırma Evreni Adayların Dershane Algısı Araştırması İKSara A.Ş. Toplumsal Gündem Araştırmaları Nisan 2012 Türkiye de üniversiteye

Detaylı

İnternet, televizyon dahil tüm mecraları geride bırakarak sektörel haber alımında zirveye oturdu.

İnternet, televizyon dahil tüm mecraları geride bırakarak sektörel haber alımında zirveye oturdu. Basın Bülteni 13.07.2013 İş Dünyası Profesyonelleri Gözünden Medya Hitay Yatırım Holding firmalarından Türkiye nin en büyük izinli veritabanına sahip online araştırma şirketi DORinsight tarafından İş Dünyası

Detaylı

21.05.2014 Çarşamba İzmir Gündemi

21.05.2014 Çarşamba İzmir Gündemi 21.05.2014 Çarşamba İzmir Gündemi Doğu Akdeniz de Son Gelişmeler ve Kıbrıs, İKÇÜ de Ele Alındı İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çelebi Avrupa Birliği Merkezi nin

Detaylı

KILIÇDAROĞLU K.MARAŞ'TA

KILIÇDAROĞLU K.MARAŞ'TA KILIÇDAROĞLU K.MARAŞ'TA Chp Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kahramanmaraş ın Elbistan İlçesi nde siyaseti sadece insan için yaptıklarını, iktidara gelmeleri halinde terörü sonlandırıp ülkeye huzuru getireceklerini

Detaylı

E-demokrasi Projesi Anket Sonuçları

E-demokrasi Projesi Anket Sonuçları E-demokrasi Projesi Anket Sonuçları (Üniversite Gençleri İçin E-Demokrasi Projesi Anket Çalışması ) Sonuçlar Bu sorgudaki kayıt sayısı: 261 Anketteki toplam kayıt: 261 Toplama göre yüzde: 100.00% 1. Cinsiyetiniz?

Detaylı

ULUSLARARASI İŞÇİ DAYANIŞMASI DERNEĞİ. Meslek Liseliler Ne Yaşıyor? Ne İstiyor? Boyun Eğme. Mücadele Et!

ULUSLARARASI İŞÇİ DAYANIŞMASI DERNEĞİ. Meslek Liseliler Ne Yaşıyor? Ne İstiyor? Boyun Eğme. Mücadele Et! ULUSLARARASI İŞÇİ DAYANIŞMASI DERNEĞİ Meslek Liseliler Ne Yaşıyor? Ne İstiyor? Boyun Eğme Mücadele Et! Boyun Eğme Mücadele Et! Patronlar meslek lisesi öğrencilerini sömürülecek işçi olarak görüyorlar!

Detaylı

Müze eğitiminin amaçları nelerdir?

Müze eğitiminin amaçları nelerdir? Müze eğitiminin amaçları nelerdir? Sergilenen nesnelerle insanlar arasında köprü kurarak nesnelerin onların yaşantıları ile bütünleşmesini sağlamak; Nesnelerin maddi ve ideal değerleri ile algılanması

Detaylı

TÜRKİYE SOSYAL, EKONOMİK VE POLİTİK ANALİZ SEPA 5

TÜRKİYE SOSYAL, EKONOMİK VE POLİTİK ANALİZ SEPA 5 TÜRKİYE SOSYAL, EKONOMİK VE POLİTİK ANALİZ SEPA 5 HAZİRAN 2012 Araştırmacılar Derneği üyesi olan GENAR, araştırmalarına olan güvenini her türlü denetime ve bilimsel sorgulamaya açık olduğunu gösteren Onur

Detaylı

İHL'yi Ne Kadar Tanıyoruz?

İHL'yi Ne Kadar Tanıyoruz? On5yirmi5.com İHL'yi Ne Kadar Tanıyoruz? İmam Hatip Liseleri Son günlerin en gözde hedefi Katsayı, Danıştay, ÖSS ve başörtüsüyle oluşan okun saplandığı tam 12 noktası. Kimilerinin ötekileri Yayın Tarihi

Detaylı

Cumhuriyet Halk Partisi

Cumhuriyet Halk Partisi 1 İstanbul Milletvekili Oran dan LYS ye girenlere doğru tercih uyarısı Tarih : İstanbul Milletvekili Umut Oran, Ağustos a kadar tercih yaparak üniversiteye girmeye çalışan yaklaşık milyon öğrenciye ileride

Detaylı

Araştırmanın Künyesi;

Araştırmanın Künyesi; Araştırmanın Künyesi; Araştırma; 05 06 Nisan 2008 günleri Türkiye nin 7 coğrafi bölgesinde, 26 il ve 68 ilçede bunlara bağlı 81 mahalle ve köyde, 18 yaş ve üstü seçmen nüfusunu temsil eden 724 ü kadın

Detaylı

Türkiye dönüşüm geçirerek kırsal bir tarım ekonomisinden küresel ölçekte. 1950 yılında Türkiye nin kentsel nüfusu ülkenin toplam nüfusunun sadece

Türkiye dönüşüm geçirerek kırsal bir tarım ekonomisinden küresel ölçekte. 1950 yılında Türkiye nin kentsel nüfusu ülkenin toplam nüfusunun sadece SİLİVRİ 2014 DÜNYA VE AVRUPA KENTİ Türkiye dönüşüm geçirerek kırsal bir tarım ekonomisinden küresel ölçekte rekabetçi bir sanayi ekonomisi haline gelmiştir. 1950 yılında Türkiye nin kentsel nüfusu ülkenin

Detaylı

Öğrencilerin çektiği fotokopiye yasal formül şart!

Öğrencilerin çektiği fotokopiye yasal formül şart! On5yirmi5.com Öğrencilerin çektiği fotokopiye yasal formül şart! Üniversitelerin açılmasıyla birlikte geçen hafta İstanbul Polisi, Beyazıt ve Beşiktaş'ta bir dizi korsan fotokopi baskını gerçekleştirildi.

Detaylı

ÖZEL ÜMRANİYE İRFAN ANADOLU LİSESİ 2012-2013 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI VELİ BÜLTENİ

ÖZEL ÜMRANİYE İRFAN ANADOLU LİSESİ 2012-2013 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI VELİ BÜLTENİ ÖZEL ÜMRANİYE İRFAN ANADOLU LİSESİ 2012-2013 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI VELİ BÜLTENİ Kasım 2012 www.irfankoleji.com Sayfa 1 / 5 GENCİN TEKNOLOJİYLE İMTİHANI Gençler Dile Geldi adında İntel in düzenlemiş olduğu

Detaylı

EKİM 2014 KAHRAMANMARAŞ SELİM IŞIK

EKİM 2014 KAHRAMANMARAŞ SELİM IŞIK EKİM 2014 KAHRAMANMARAŞ SELİM IŞIK TEMEL KAVRAMLAR Kamu Kamuoyu Bir ülkedeki halkın bütünü, halk, amme. Belirli bir konu ve olay hakkında toplumun büyük bir kesimi veya belli gruplar tarafından benimsenen

Detaylı

Araştırma Notu 13/155

Araştırma Notu 13/155 Araştırma Notu 13/155 25 Eylül 2013 ARTIK DAHA GEÇ EMEKLİ OLUYORUZ Seyfettin Gürsel *, Gökçe Uysal ve Ayşenur Acar Yönetici Özeti 1990 larda erken emekliliğe izin veren düzenlemeler Türkiye yi genç emekliler

Detaylı

Patronun hizmetini yapıyor Çalışan kadından bahsediyorum. Ben kocama muhtaç değilim diye evvela ailesini dağıtıyor.

Patronun hizmetini yapıyor Çalışan kadından bahsediyorum. Ben kocama muhtaç değilim diye evvela ailesini dağıtıyor. Babalarını Yola Getiren Kızlar! Prof. Dr. Hasan Şimşek İstanbul Kültür Üniversitesi (www.hasansimsek.net) 28 Aralık 2014 Yakın geçmişte Cübbeli Ahmet Hoca hakkında bir yazı yazdım. Özellikle dindar geçinen

Detaylı

BURDUR İLİNDE SPORA KATILIMIN SOSYO EKONOMİK BOYUTUNUN ARAŞTIRILMASI

BURDUR İLİNDE SPORA KATILIMIN SOSYO EKONOMİK BOYUTUNUN ARAŞTIRILMASI 996 I.BURDUR SEMPOZYUMU BURDUR İLİNDE SPORA KATILIMIN SOSYO EKONOMİK BOYUTUNUN ARAŞTIRILMASI Kemal FİLİZ * Kadir PEPE ** ÖZET Araştırmada, Burdur ilinde aktif spor yapan sporcuların sosyoekonomik profillerinin

Detaylı

SİYASAL VE TOPLUMSAL EĞİLİMLER ARAŞTIRMASI EKİM 1997 RAPORU İMV-SAM İSTANBUL MÜLKİYELİLER VAKFI SOSYAL ARAŞTIRMALAR MERKEZİ

SİYASAL VE TOPLUMSAL EĞİLİMLER ARAŞTIRMASI EKİM 1997 RAPORU İMV-SAM İSTANBUL MÜLKİYELİLER VAKFI SOSYAL ARAŞTIRMALAR MERKEZİ SİYASAL VE TOPLUMSAL EĞİLİMLER ARAŞTIRMASI EKİM 1997 RAPORU İMV-SAM İSTANBUL MÜLKİYELİLER VAKFI SOSYAL ARAŞTIRMALAR MERKEZİ STE ARAŞTIRMASI İMV-SAM 2 İÇİNDEKİLER Sayfa ÖZET BULGU VE SONUÇLAR 3 I. ARAŞTIRMA

Detaylı

Türkiye nin geleceğini 25 milyonluk kitle belirleyecek

Türkiye nin geleceğini 25 milyonluk kitle belirleyecek Tarih: 19.01.2013 Sayı: 2014/01 İSMMMO dan Türkiye nin Yaratıcı Geleceği / Y Kuşağı Raporu Türkiye nin geleceğini 25 milyonluk kitle belirleyecek İSMMMO nun Türkiye nin Yaratıcı Geleceği / Y Kuşağı adlı

Detaylı

2012 İŞ YERİNDE KADIN ARAŞTIRMASI RAPORU. Mart, 2012

2012 İŞ YERİNDE KADIN ARAŞTIRMASI RAPORU. Mart, 2012 2012 İŞ YERİNDE KADIN ARAŞTIRMASI RAPORU Mart, 2012 ARAŞTIRMA HAKKINDA 2012 Şubat ayında PERYÖN web sayfasında yer alan İş Yerinde Kadın Araştırması, Dernek üyeleri ve iletişim veri tabanında bulunan yaklaşık

Detaylı

Diğer: Diğer:... Diğer:...

Diğer: Diğer:... Diğer:... Anket Üniversite Bu anket formu, işitme engellilerin üniversite eğitimlerini desteklemeyi amaçlayan bir proje çerçevesinde sizlerin sorunlarını değerlendirmek için hazırlanmıştır. Ad Soyad: Devam ettiğiniz

Detaylı

ULUSAL VEYA ETNİK, DİNSEL VEYA DİLSEL AZINLIKLARA MENSUP OLAN KİŞİLERİN HAKLARINA DAİR BİLDİRİ

ULUSAL VEYA ETNİK, DİNSEL VEYA DİLSEL AZINLIKLARA MENSUP OLAN KİŞİLERİN HAKLARINA DAİR BİLDİRİ 209 ULUSAL VEYA ETNİK, DİNSEL VEYA DİLSEL AZINLIKLARA MENSUP OLAN KİŞİLERİN HAKLARINA DAİR BİLDİRİ Birleşmiş Milletler Genel Kurulu nun 20 Aralık 1993 tarihli ve 47/135 sayılı Kararıyla ilan edilmiştir.

Detaylı

KAYNAK: Birol, K. Bülent. 2006. "Eğitimde Sanatın Önceliği." Eğitişim Dergisi. Sayı: 13 (Ekim 2006). 1. GİRİŞ

KAYNAK: Birol, K. Bülent. 2006. Eğitimde Sanatın Önceliği. Eğitişim Dergisi. Sayı: 13 (Ekim 2006). 1. GİRİŞ KAYNAK: Birol, K. Bülent. 2006. "Eğitimde Sanatın Önceliği." Eğitişim Dergisi. Sayı: 13 (Ekim 2006). 1. GİRİŞ Sanat, günlük yaşayışa bir anlam ve biçim kazandırma çabasıdır. Sanat, yalnızca resim, müzik,

Detaylı

Metodoloji Türkiye Ne Diyor?

Metodoloji Türkiye Ne Diyor? HAZİRAN 2013 Metodoloji Türkiye Ne Diyor? Araştırması İNC Araştırma ve İletişim Danışmanlığı tarafından 24-29 Haziran 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın alan uygulaması NUTS 2 sınıflamasına

Detaylı

2014 Yerel Seçimleri Tekirdağ Kapaklı Siyasi Eğilim Araştırması

2014 Yerel Seçimleri Tekirdağ Kapaklı Siyasi Eğilim Araştırması 2014 Yerel Seçimleri Tekirdağ Kapaklı Siyasi Eğilim Araştırması ARAŞTIRMANIN AMACI Yaklaşan Belediye Başkanlığı seçimlerinde ortaya çıkacak tablonun önceden tahmin edilmesi araştırmanın en temeldeki amacı

Detaylı

TİSK İŞGÜCÜ PİYASASI BÜLTENİ NİSAN 2013 (SAYI: 23) I. SON BİR YILDA İŞGÜCÜ PİYASASINDAKİ GELİŞMELER (OCAK 2013 İTİBARİYLE) a. İŞGÜCÜ KOMPOZİSYONU:

TİSK İŞGÜCÜ PİYASASI BÜLTENİ NİSAN 2013 (SAYI: 23) I. SON BİR YILDA İŞGÜCÜ PİYASASINDAKİ GELİŞMELER (OCAK 2013 İTİBARİYLE) a. İŞGÜCÜ KOMPOZİSYONU: TİSK İŞGÜCÜ PİYASASI BÜLTENİ NİSAN 2013 (SAYI: 23) (Ocak 2013 TÜİK HİA Verilerinin Değerlendirilmesi) Türkiye İstatistik Kurumu nun (TÜİK) Ocak 2013 Hanehalkı İşgücü İstatistikleri, 14 Nisan 2013 tarihli

Detaylı

ΤΕΛΙΚΕΣ ΕΝΙΑΙΕΣ ΓΡΑΠΤΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΟ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΟ ΔΟΚΙΜΙΟ ΑΠΟΤΕΛΕΙΤΑΙ ΑΠΟ 6 (ΕΞΙ) ΣΕΛΙΔΕΣ

ΤΕΛΙΚΕΣ ΕΝΙΑΙΕΣ ΓΡΑΠΤΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΟ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΟ ΔΟΚΙΜΙΟ ΑΠΟΤΕΛΕΙΤΑΙ ΑΠΟ 6 (ΕΞΙ) ΣΕΛΙΔΕΣ ΚΥΠΡΙΑΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΜΕΣΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΡΑΤΙΚΑ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΑ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ ΤΕΛΙΚΕΣ ΕΝΙΑΙΕΣ ΓΡΑΠΤΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΜΑΘΗΜΑ: ΤΟΥΡΚΙΚΑ ΕΠΙΠΕΔΟ: A ΔΙΑΡΚΕΙΑ: 2 ώρες ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ:

Detaylı

Emekliler her gün 1 4 saatlerini internette geçiriyor. Emekliler günde 1 4 saat bilgisayar başında. Emekliler bilgisayar ve interneti seviyor

Emekliler her gün 1 4 saatlerini internette geçiriyor. Emekliler günde 1 4 saat bilgisayar başında. Emekliler bilgisayar ve interneti seviyor Basın Bülteni Banu Sürüel, Capitol Halkla İlişkiler Gaye Kökten, Intel Türkiye Tel: 212 339 83 83 Tel: 212 349 15 00 banu.suruel@ogilvy.com Gaye.Kokten@intel.com Emekliler her gün 1 4 saatlerini internette

Detaylı

Almanya daki slam Konferans ve Federal Alman Hükümetinin Entegrasyon Politikas

Almanya daki slam Konferans ve Federal Alman Hükümetinin Entegrasyon Politikas Almanya daki slam Konferans ve Federal Alman Hükümetinin Entegrasyon Politikas Ali Aslan Almanya son on yıllarda her şeyden önce Müslüman ağırlıklı devletlerden gelen göçmenler yoluyla dini ve kültürel

Detaylı

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu v TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu ÖNSÖZ Yirmi birinci yüzyılı bilgi teknolojisi çağı olarak adlandırmak ne kadar yerindeyse insan hakları çağı olarak adlandırmak da o kadar doğru olacaktır. İnsan

Detaylı

tepav Ocak2013 N201307 TÜRKİYE DE YOLSUZLUK ALGISI ÜZERİNE NOTLAR DEĞERLENDİRMENOTU Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı

tepav Ocak2013 N201307 TÜRKİYE DE YOLSUZLUK ALGISI ÜZERİNE NOTLAR DEĞERLENDİRMENOTU Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı DEĞERLENDİRMENOTU Ocak01 N0 tepav Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı Evren AYDOĞAN 1 Araştırmacı, Yönetişim Çalışmaları Uluslararası Şeffaflık Örgütü nün- Transparency International (TI), Yolsuzluk

Detaylı

TÜSİAD YÖNETİM KURULU BAŞKANI HALUK DİNÇER İN KADIN-ERKEK EŞİTLİĞİ HAKKINDA HER ŞEY KISA FİLM YARIŞMASI ÖDÜL TÖRENİ KONUŞMASI

TÜSİAD YÖNETİM KURULU BAŞKANI HALUK DİNÇER İN KADIN-ERKEK EŞİTLİĞİ HAKKINDA HER ŞEY KISA FİLM YARIŞMASI ÖDÜL TÖRENİ KONUŞMASI TÜSİAD YÖNETİM KURULU BAŞKANI HALUK DİNÇER İN KADIN-ERKEK EŞİTLİĞİ HAKKINDA HER ŞEY KISA FİLM YARIŞMASI ÖDÜL TÖRENİ KONUŞMASI 7 Ocak 2015 İstanbul, Sabancı Center Sayın Konuklar, Değerli Basın Mensupları,

Detaylı

Hazırlayan: Bilgehan TURHAN Bilgisayar Y. Mühendisi

Hazırlayan: Bilgehan TURHAN Bilgisayar Y. Mühendisi Hazırlayan: Bilgehan TURHAN Bilgisayar Y. Mühendisi turhan@infosoft.com.tr Yönetici Özeti 30.Mart Yerel Seçimlerine ait YSK' dan alınan tutanakların oldukça önemli bölümünde mühür olmaması başlı başına

Detaylı

ODTÜ G.V. ÖZEL LĠSESĠ SOSYAL BĠLĠMLER ZÜMRESĠ. 2011-2012 Eğitim-Öğretim Yılı. Ders Adı : Siyaset ÇalıĢma Yaprağı 13 SĠYASET

ODTÜ G.V. ÖZEL LĠSESĠ SOSYAL BĠLĠMLER ZÜMRESĠ. 2011-2012 Eğitim-Öğretim Yılı. Ders Adı : Siyaset ÇalıĢma Yaprağı 13 SĠYASET ODTÜ G.V. ÖZEL LĠSESĠ SOSYAL BĠLĠMLER ZÜMRESĠ 2011-2012 Eğitim-Öğretim Yılı Ders Adı : Siyaset ÇalıĢma Yaprağı 13 Adı Soyadı : No: Sınıf: 11/ SĠYASET Siyaset; ülke yönetimini ilgilendiren olayların bütünüdür.

Detaylı

İşsizlik ve İstihdam Raporu-Ağustos 2016

İşsizlik ve İstihdam Raporu-Ağustos 2016 İşsizlik ve İstihdam Raporu-Ağustos 2016 Geniş tanımlı işsiz 5 milyon 660 bin İstihdam artışında kamu lokomotif! Tarım dışı genç kadın işsizliği yüzde 24,8! Özet 15 Ağustos 2016, İstanbul Türkiye Devrimci

Detaylı

SİYASET BİLİMİ VE ULUSLARARASI İLİŞKİLER DOKTORA PROGRAMI DERS İÇERİKLERİ ZORUNLU DERSLER. Modern Siyaset Teorisi

SİYASET BİLİMİ VE ULUSLARARASI İLİŞKİLER DOKTORA PROGRAMI DERS İÇERİKLERİ ZORUNLU DERSLER. Modern Siyaset Teorisi SİYASET BİLİMİ VE ULUSLARARASI İLİŞKİLER DOKTORA PROGRAMI DERS İÇERİKLERİ ZORUNLU DERSLER Modern Siyaset Teorisi Dersin Kodu SBU 601 Siyaset, iktidar, otorite, meşruiyet, siyaset sosyolojisi, modernizm,

Detaylı

Proje: COMPASS 510858-LLP-1-AT-LEONARDO-LMP. Proje hakkında açıklayıcı bilgiler

Proje: COMPASS 510858-LLP-1-AT-LEONARDO-LMP. Proje hakkında açıklayıcı bilgiler Proje: COMPASS 510858-LLP-1-AT-LEONARDO-LMP Proje hakkında açıklayıcı bilgiler Bu anketin amacı, niteliksel bilgilerin toplanıp, belirli formlarda yardım ve ihtiyacı olan, 15-25 yaş arası göçmen yada farklı

Detaylı

KAMU VE BELEDİYE HİZMETLERİNİN YEREL SEÇİME ETKİSİ

KAMU VE BELEDİYE HİZMETLERİNİN YEREL SEÇİME ETKİSİ DEĞERLENDİRMENOTU Mayıs2014 N201416 tepav Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı Hasan Çağlayan Dündar 1 Araştırmacı, Ekonomi Çalışmaları KAMU VE BELEDİYE HİZMETLERİNİN YEREL SEÇİME ETKİSİ TÜİK,

Detaylı

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, Kapitalist Sömürü Sistemini Yıkmak için Örgütlenme ve Mücadelenin adıdır!

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, Kapitalist Sömürü Sistemini Yıkmak için Örgütlenme ve Mücadelenin adıdır! 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, Kapitalist Sömürü Sistemini Yıkmak için Örgütlenme ve Mücadelenin adıdır! Clara Zetkin haklı olarak Kadının özgürlüğünün, tüm insanoğlunun özgürlüğü gibi, emeğin sermayenin

Detaylı

EKLER EK-1 ÖĞRENCİLERİN TV İZLEME ALIŞKANLIKLARI. Sevgili öğrenciler,

EKLER EK-1 ÖĞRENCİLERİN TV İZLEME ALIŞKANLIKLARI. Sevgili öğrenciler, EKLER EK-1 ÖĞRENCİLERİN TV İZLEME ALIŞKANLIKLARI Sevgili öğrenciler, Günümüz dünyasında teknoloji hızla ilerlemektedir. Dünya çeşitli teknolojik araçlar sayesinde küçülmekte ve bu sayede bilgiye ulaşmak

Detaylı

Mirbad Kent Toplum Bilim Ve Tarih Araştırmaları Enstitüsü. Kadına Şiddet Raporu

Mirbad Kent Toplum Bilim Ve Tarih Araştırmaları Enstitüsü. Kadına Şiddet Raporu Mirbad Kent Toplum Bilim Ve Tarih Araştırmaları Enstitüsü Kadına Şiddet Raporu 1 MİRBAD KENT TOPLUM BİLİM VE TARİH ARAŞTIRMALARI ENSTİTÜSÜ KADINA ŞİDDET RAPORU BASIN BİLDİRİSİ KADIN SORUNU TÜM TOPLUMUN

Detaylı

Bu bölümde A.B.D. nin tarihi ve A.B.D. hakkında sıkça sorulan konular hakkında genel bilgilere yer verilmektedir.

Bu bölümde A.B.D. nin tarihi ve A.B.D. hakkında sıkça sorulan konular hakkında genel bilgilere yer verilmektedir. - 1 - I. A.B.D. HAKKINDA GERÇEKLER Bu bölümde A.B.D. nin tarihi ve A.B.D. hakkında sıkça sorulan konular hakkında genel bilgilere yer verilmektedir. 1- Genel bakış A.B.D. nin değişen nüfus yapısı: http://usinfo.state.gov/journals/itsv/0699/ijse/ijse0699.htm

Detaylı

EĞİTİM İŞ ANNE BABALARIN ÖSS SINAVI SONRASI BEKLENTİ VE KAYGILARININ TESPİT EDİLMESİ ARAŞTIRMA NO:2 GENEL EĞİTİM SEKRETERLİĞİ 14.06.

EĞİTİM İŞ ANNE BABALARIN ÖSS SINAVI SONRASI BEKLENTİ VE KAYGILARININ TESPİT EDİLMESİ ARAŞTIRMA NO:2 GENEL EĞİTİM SEKRETERLİĞİ 14.06. 2009 EĞİTİM İŞ EĞİTİM VE BİLİM İŞGÖRENLERİ SENDİKASI ANNE BABALARIN ÖSS SINAVI SONRASI BEKLENTİ VE KAYGILARININ TESPİT EDİLMESİ ARAŞTIRMA NO:2 GENEL EĞİTİM SEKRETERLİĞİ 14.06.2009 ARAŞTIRMANIN AMACI Araştırmanın

Detaylı

Türkiye de üniversiteye giremeyen öğrenciler Fas ta üç dil öğreniyor

Türkiye de üniversiteye giremeyen öğrenciler Fas ta üç dil öğreniyor Türkiye de üniversiteye giremeyen öğrenciler Fas ta üç dil öğreniyor Türkiye deki üniversite imkanlarının zorluğu ve kontenjan sıkıntısı öğrencileri değişik arayışlara itiyor. Her yıl 50 binin üzerinde

Detaylı

Beykoz İlçesi Üniversiteye Giriş Analiz Çalışması (2012, 2013 ve 2014 Yılları)

Beykoz İlçesi Üniversiteye Giriş Analiz Çalışması (2012, 2013 ve 2014 Yılları) Beykoz İlçesi Üniversiteye Giriş Analiz Çalışması (2012, 2013 ve 2014 Yılları) Beykoz İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü 7 Şubat 2015 SUNUŞ 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu nun 28. maddesi ile ortaöğretim

Detaylı

Bodrumlu seçmenden yoğun katılım

Bodrumlu seçmenden yoğun katılım Bodrumlu seçmenden yoğun katılım Kocadon ve CHP ye Demir, CHP ye katılan vatandaşlara rozet taktı CHP li Başkan Kocadon: Barışa en yakın parti CHP dir CHP li Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, CHP

Detaylı

2. En başarılı olduğunuzu düşündüğünüz dersler hangileri? 3. En başarısız olduğunuzu düşündüğünüz dersler hangileri?...

2. En başarılı olduğunuzu düşündüğünüz dersler hangileri? 3. En başarısız olduğunuzu düşündüğünüz dersler hangileri?... ANKET-1 (LİSE) Türk İşaret Dilinde izlemek için tıklayınız. Ad Soyad:. Okul -Sınıfı:. 1. Okul başarınızı nasıl yorumluyorsunuz? Kötü Orta İyi Çok iyi 2. En başarılı olduğunuzu düşündüğünüz dersler hangileri?

Detaylı

MHP yi Bekleyen Gelişmeler Anketinin Sonuçları

MHP yi Bekleyen Gelişmeler Anketinin Sonuçları MHP yi Bekleyen Gelişmeler Anketinin Sonuçları MHP Anketinin Sonuçları Anket sonuçları iki bölümde sunulmaktadır. İlk bölümde ankete katılanların dağılımları ile ilgili sonuçları grafikler yardımı ile

Detaylı

BİREYSEL EĞİTİM PROGRAMI GÖRÜŞME FORMU

BİREYSEL EĞİTİM PROGRAMI GÖRÜŞME FORMU BİREYSEL EĞİTİM PROGRAMI GÖRÜŞME FORMU Formun Amacı: Bu form çocuğun sağlık durumu, psikomotor gelişimi, özbakım gelişimi, sosyal duygusal gelişimi ve davranışsal özelliklerine ilişkin bireysel gereksinimleri

Detaylı

KONDA. 30 Mart. Yerel Seçimler Sonrası Sandık ve Seçmen Analizi

KONDA. 30 Mart. Yerel Seçimler Sonrası Sandık ve Seçmen Analizi KONDA 30 Mart Yerel Seçimler Sonrası Sandık ve Seçmen Analizi 6 Nisan 20 KONDA Yerel Seçimler Sonrası Sandık ve Seçmen Analizi / 6 Nisan 20 Sayfa 2 / 78 İÇİNDEKİLER. SUNUŞ... 2. YEREL SEÇİMDE PARTİLER

Detaylı

NEDEN ANNEMETRE? NE DiYOR?

NEDEN ANNEMETRE? NE DiYOR? NE DiYOR? NEDEN ANNEMETRE? Siyasi partilerden şirketlere, kanaat önderlerinden sivil toplum sözcülerine her kesimin temsilcilerinin annelere söyleyecek bir sözü var. Savaşa girmek isteyen liderler anaların

Detaylı

Sayın Velimiz, Ocak ayında sizlere ulaştırdığımız Veli Bilgilendirme Bülteni nde belirtildiği gibi,

Sayın Velimiz, Ocak ayında sizlere ulaştırdığımız Veli Bilgilendirme Bülteni nde belirtildiği gibi, Sayın Velimiz, Ocak ayında sizlere ulaştırdığımız Veli Bilgilendirme Bülteni nde belirtildiği gibi, TÜRKÇE dersinde, Kişisel Gelişim ve Okuma Kültürü temalarına bağlı olarak çeşitli metinler ve Düşünceler

Detaylı

Türkiye Sosyal-Siyasal Eğilimler Araştırması. Kadir Has Üniversitesi. Kantitatif Araştırma Özeti 5 Şubat 2014

Türkiye Sosyal-Siyasal Eğilimler Araştırması. Kadir Has Üniversitesi. Kantitatif Araştırma Özeti 5 Şubat 2014 Türkiye Sosyal-Siyasal Eğilimler Araştırması Kadir Has Üniversitesi Türkiye Sosyal-Siyasal Eğilimler Araştırması Kantitatif Araştırma Özeti 5 Şubat 2014 Türkiye Sosyal-Siyasal Eğilimler Araştırması 1 GENEL

Detaylı

EKONOMİ POLİTİKALARI GENEL BAŞKAN YARDIMCILIĞI Mayıs 2012, No: 33

EKONOMİ POLİTİKALARI GENEL BAŞKAN YARDIMCILIĞI Mayıs 2012, No: 33 EKONOMİ POLİTİKALARI GENEL BAŞKAN YARDIMCILIĞI Mayıs 2012, No: 33 i Bu sayıda; Kısa vadeli Dış Borç Stoku, Merkez Bankası Net Döviz Pozisyonu rakamları Uluslararası Yatırım Pozisyonu, Ve İmalat Sanayi

Detaylı

Panelden amaç bir konuda karara varmaktan ziyade sorunu çeşitli yönleriyle aydınlatmak, farklı görüşleri, farklı anlayışları ortaya koymaktır.

Panelden amaç bir konuda karara varmaktan ziyade sorunu çeşitli yönleriyle aydınlatmak, farklı görüşleri, farklı anlayışları ortaya koymaktır. Panel Nedir? Özellikleri Nelerdir? Nasıl Yapılır? Toplumu ilgilendiren bir konunun dinleyiciler önünde, sohbet havası içinde, uzmanları tarafında n tartışıldığı konuşmalara panel denir. Açık oturum ile

Detaylı

AK PARTİ OY KAYBI ANALİZİ. www.perspektifs.com info@perspektifs.com twitter.com/perspektifsa

AK PARTİ OY KAYBI ANALİZİ. www.perspektifs.com info@perspektifs.com twitter.com/perspektifsa AK PARTİ OY KAYBI ANALİZİ www.perspektifs.com info@perspektifs.com twitter.com/perspektifsa Araştırma; doğru, nitelikli bilginin üretildiği bir merkez olarak; deneyimli, araştırmacı, alanında uzman, akademik

Detaylı

Sosyal Araştırmalar Enstitüsü. 10 Ağustos 2014. için gerçekleştirilmiştir.

Sosyal Araştırmalar Enstitüsü. 10 Ağustos 2014. için gerçekleştirilmiştir. 10 Ağustos 2014 için gerçekleştirilmiştir. Araştırma Hakkında Araştırma, 10 Ağustos 2014 günü, Bilgisayar Destekli Telefon Görüşmesi (CATI) yöntemi ile mahalli seçimlerde oy kullanan toplam 1500 seçmen

Detaylı

EKONOMİ POLİTİKALARI GENEL BAŞKAN YARDIMCILIĞI Eylül 2012, No: 44

EKONOMİ POLİTİKALARI GENEL BAŞKAN YARDIMCILIĞI Eylül 2012, No: 44 EKONOMİ POLİTİKALARI GENEL BAŞKAN YARDIMCILIĞI Eylül 2012, No: 44 i Bu sayıda; Ekim ayı enflasyon verileri, Eylül ayı dış ticaret verileri; TİM Ekim ihracat verileri değerlendirilmiştir. i 1 2012 de Türkiye

Detaylı

BEŞİKTAŞ BELEDİYESİ HİZMET VE BEKLENTİ ARAŞTIRMASI

BEŞİKTAŞ BELEDİYESİ HİZMET VE BEKLENTİ ARAŞTIRMASI BEŞİKTAŞ BELEDİYESİ HİZMET VE BEKLENTİ ARAŞTIRMASI EKİM - 2015 MetroPOLL Stratejik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi A.Ş. Cinnah Caddesi No: 67/18 06680 Çankaya/ANKARA Tel: (312) 441 4600 Faks: (312) 441

Detaylı