EYLEMDE ÇATI (NESNESİNE GÖRE) A1. Aşağıdaki fiillerden hangisinin yüklem olduğu cümlede nesne bulunmaz?

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "EYLEMDE ÇATI (NESNESİNE GÖRE) A1. Aşağıdaki fiillerden hangisinin yüklem olduğu cümlede nesne bulunmaz?"

Transkript

1 TÜRKÇE EYLEMDE ÇATI (NESNESİNE GÖRE) A1. Aşağıdaki fiillerden hangisinin yüklem olduğu cümlede nesne bulunmaz? A) Katmak B) Kırmak C) Koparmak D) Kaçırmak E) Kanmak A2. Yüklemi geçişli olduğu halde nesne kullanılmamış cümle aşağıdakilerden hangisidir? A) O, bu sınavı başarır. B) Artık, bu konuyu düşünme. C) Bir kez daha bu hataya düşme. D) Buralarda kirlilik önlenemiyor. E) O hiçbir zaman başaramaz. A3. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde eylem yapılışı yönünden diğerlerinden farklı bir özellik göstermektedir? A) Çocukları parkta atlıkarıncaya bindirdi. B) Davranışlarıyla babasını kızdırdı. C) Bazı küçük sorunları büyüttüm. D) Okul yıllarım boyunca kitaplarımı ona taşıttım. E) Kardeşimi sinemaya gitmekten caydırdım.

2 A4. Aşağıdaki cümlelerden hangisi çatı bakımından diğerlerinden farklıdır? A) Küçücük çocuk, ne de güzel okuyordu! B) Tebeşirle tahtaya çok güzel yazarım. C) Günlük bir dergide çizeceğim artık. D) Yalnız sen değil, ben de bilemedim. E) Oturduğu yerden sürekli bana bakıyor. A5. Geçişli fillerin -r,-t,-dır ekleriyle geçişlilik dereceleriartırılmış biçimlerine ettirgen fil denir. Aşağıdaki cümlelerin hangislnde yüklem ettirgen bir fllldir? A) Devlet okullarında çocuklar kalabalık sınıflarda okuyorlar. B) Ben sizin çocuklarınızı yirmi kişilik sınıflarda okutacağım. C) Deftere yazdığın yazılar doğru dürüst okunmuyor bile. D) Kasabalarda yetişen çocuklar yüksek okul okuyamıyorlar. E) Günümüzde insanlar günlük gazete bile almıyorlar. B1. Binlerce kamçı şaklar I Atılır soylu kısraklar II III Kuşlar çığlık çığlığa IV Birdenbire sağnaklar V Bu dizelerdeki altı çizili sözcüklerin hangilerinin çatı özelliği vardır? A) I ve IV B) II ve V C) II ve III D) III ve IV E) I ve II

3 B2. Aşağıdakilerin hangisinde işi başkasına yaptırma anlamı vardır? A) Tek vuruşla koca boksörü yıkıverdi. B) Bu işi bu paraya asla yapmam! C) Yapa yapa bu resmi yaptın! D) O adamın gücü bu işi yapmaya yetmez. E) Raporu kurula okutuver. B3. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde yüklem, geçişli eylem dir? A) Taşıma su ile değirmen dönmez. B) Bu havada nereye gidiyorsun. C) Şunun haline insan güler. D) Çiçeklerin hepsi kurumuştu. E) Çocuğun kendisi bunu söyledi. B4. Aşağıdaki dizelerin hangisinde, yüklem geçişli bir eylemdir? A) Eğilmez başın gibi gökler bulutlu efem B) Ruhum solmaz güneşi gurbetin gülü sandı C) Çıplak ayaklarında uyumaz bir yayla vardı D) Şu aşk kokmaz hava, dolmaz ciğerlerime E) Harcımızdır bizim aşılmaz yollar B5. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde, yüklem nesne alamaz? A) Bütün ayrıntılarıyla anlayamıyorum. B) Elbette çok iyi anımsayacaksınız C) Buna karşılık beklemem yersiz, biliyorum. D) İki saattir burada bekliyorum. E) Her zamanki gibi yine kaybolmuş.

4 C1. Bazı eylemler kullanıldığı cümlenin anlamına göre geçişli veya geçişsiz olabilir. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde aynı zamanda geçişsiz olarak da kullanılabilecek geçişli bir eylem vardır? A) Bunların hepsini sen mi yazdın? B) Kamyondaki eşyaları da içeriye taşıyın. C) Saat tutarsan seni on dakikada geçerim. D) Onu hiç ummadığım bir yerde buldum. E) Bütün soruları bir günde çözmüş. C2. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde, yüklem çatı bakımından ötekilerden farklıdır? A) Karşımda onu görünce gözlerime inamamıştım. B) Akşam, bugün de sonbahardan süzülüp doğdu. C) Bitmez zafer günlerini hatırlayınca ağlar. D) Başak tutan ellerin bir gün al bayrak tutar. E) Kurumuş yapraklar sanki bir gurbete gidiyor. C3. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde yüklem geçişlidir? A) Eskiden su böyle içilirdi. B) Bizler ayrıca marifetli sayılırız. C) Aynı gün komşum bana uğradı. D) Başarılı olup para kazanıyoruz. E) Şu tepeye bir kez daha çıkalım. C4. Aşağıdaki atasözlerinin hangisinde yüklem geçişli bir eylemdir?

5 A) Yol yürümekle, borç ödemekle tükenir. B) Zaman sana uymazsa, sen zaman uy. C) Ateşin olmadığı yerden duman çıkmaz. D) Taşıma su ile değirmen dönmez. E) Misafir, umduğunu değil, bulduğunu yer. C5. Aşağıdaki dizelerin hangisinde altı çizili fiilde bir başkasına yaptırma anlamı vardır? A) Dertliler oturmuş derdin söyleşir. B) Küstürdüm barışamam, ayrıldım kavuşamam. C) Karadır kaşların ferman yazdırır. D) Kaldır aradaki karayı gönül. E) Dindirir mi kalbimdeki sızıyı. C6. Aşağıdaki atasözlerinden hanglsinin yükleml geçişsiz bir fiildir? A) Kırk hırsız bir çıplağı soyamaz. B) Kaymağı seven mandayı yanında taşır. C) Hamama giren terler. D) Veren eli herkes öper. E) Acı patlıcanı kırağı çalmaz D1. Geçişsiz fillerin r, t, dır ekleriyle geçişli hale getirilmiş şekillerine oldurgan fiil denir. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde yüklem oldurgan bir fiil değildir? A) Kooperatif yöneticileri üyeleri kandırmışlar. B) Bebeği kanapenin üzerinde uyutmuş. C) Uydurduğu sözlere herkesi inandırmış. D) Çocuğu orada saatlerce ağlatmış.

6 E) Üyelere aidatları ödemeyi kabul ettirmiş. D2. Aşağıdaki cümlelerin hangisi nesne yüklem ilişkisi bakımından diğerlerinden farklıdır? A) Bu köhne evde altı yıl oturdum. B) Annem bu gelişte bir bizde kaldı. C) Otobüsten son durakta inecektin. D) Karlı havalarda otobüs beklerken çok üşürdüm. E) Eşyalarını başka bir otobüse yerleştirmiş. D3. Aşağıdaki cümlelerden hangisi nesne yüklem ilişkisi bakımından diğerlerinden farklıdır? A) Çocuklar bu yaşlarda soyut şeyleri anlamıyorlar. B) Eşyaları ne işe yaradıklarına bakarak algılıyorlar. C) Sözcüklerin somut karşılığını arıyorlar. D) Zararlı olan davranışla, yararsız davranışı fark etmiyorlar. E) Nesneleri, sözcükleri yorumlamaya başlayınca düzeltiyorlar. D4. Aşağıdaki cümlelerden hangisinin yüklemi, geçişli olduğu halde nesne almamıştır? A) Bütün ilaçlarımı iki günde kullanıyorum B) İlaçların kullanımını hiç aksatmıyorum. C) Bazı hastalarını ilaç kullanmadan iyileştiriyor. D) Hastayla benden başka kimse bilmiyor. E) Ağır hastanın ilaçlarını seruma katıyor. D5. Nesne alabilen fiillere geçişli, alamayan fiillere geçişsiz fiil denir. Aşağıdaki cümlelerln hangisinde yüklem geçişli fiildir?

7 A) Bu rüzgârlar genellikle hüzün getirir. B) Geçen yıl ürettiklerimiz elimizde kalmıştı. C) Bu sezon da bölgemizde karpuz yetişmedi. D) Seracılıkla uğraşan çiftçiler bu durumdan yakınıyor. E) Arazi çorak olduğu için suya doymuyor. D6. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde yüklem geçişli olduğu halde nesne kullanılmamıştır? A) Her şiiri, farklı bir tarzda okuyor. B) Sanat programlarını kendisi organize ediyor. C) İşleri çok yoğun olduğu için aramıyor. D) Dünya edebiyatının önemli yapıtlarını yeniden basıyor. E) Baskısı biten eserlerimi ona bastırmayı düşünüyorum. TÜRKÇE EYLEMDE ÇATI (ÖZNESİNE GÖRE) A1. Aşağıdakilerin hangisinde dönüşlü fiil kullanılmıştır? A) Şarkıcı halkın beğenisini kazandı. B) Zil sesini duyar duymaz giyindi. C) Acı sözleriyle hepimizi üzdü. D) Tiz bir sesle çocuğu yanına çağırdı. E) Ekmekler yemekten önce kızartıldı. A2. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde yaptığı işten etkilenen özne kullanılmıştır? A) Her sabah ağlaya ağlaya evden çıkar. B) Kendi kendine bir köşede söylendi. C) Haberler gazeteden öğrenildi. D) Üzümler sepetlere dolduruldu. E) Anneleri çocuklarını çok sever.

8 A3. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde, özne - yüklem ilişkisi bakımından diğerlerinden farklı bir yüklem vardır? A) Derdim geldi dert üstüne oturdu. B) Yol ver dağlar ben sılaya gideyim. C) Ben seni severim sen de seversen. D) Kar yağmış da süremedim izini. E) Bir yiğit öldürüldü sevgin için. A4. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde yüklem edilgen çatılıdır? A) Sonunda kaptan pilotun sesi duyuldu. B) Kucağıma alınca, küçük başını omzuma yasladı. C) İçimizdeki korkuyu bastırarak havalandık. D) Umut dolu bir yaşama doğru yol alacaksınız. E) Benden beklemediği bir karşılık duyunca alındı. A5. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde yüklem dönüşlü bir eylemdir? A) Her zaman yeniden başlamak duygusu doğuyor içimde. B) Yol üstünde kadınlar, oturmuş örgü örer. C) Ben sordum o anlattı, güzelim Tekirdağ şivesiyle. D) Duruyor bir an, geziniyordu, kafeste bir aslan gibi. E) Yaşadın mı büyük yaşayacaksın, hayat, sunulmuş bir armağandır. B1. Aşağıdaki dizelerin hangisinde, yüklem işteş çatılı bir eylemdir?

9 A) Gölge düşmüş sulara atılan bir sedeften B) Gün söndü, kız dönüyor obaya salınarak C) Bu tufan yükselirken hep sizi düşündüm D) Bu ırmak denizle nasıl kucaklaşacak E) Mor dağlar ağarırken kopan bir ince tel mi B2. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde yüklem çatı bakımından ötekilerden farklıdır? A) Yazmayı çok sevdiğini herkes bilir. B) Bahçedeki çiçekleri sulamayı unutma. C) Yolu kazmayı biliyor, kapatmayı bilmiyor. D) Sürmeyi kaşlarının altına süreceksin. E) Onu burada görmeyince üzülüyorsun. B3. Aşağıdaki cümlelerden hangisi çatısı yönüyle bir özellik göstermez? A) Ben seni duvarların arkasına sakladım. B) Önceki yiğitlerin üzüntüsü biter mi? C) Hortlatır gerilerde bir derdi bir bakış. D) Bir duruş tazeler eski bir acıyı. E) Hani bir sevgilin vardı yıllar önce? B4. Aşağıdaki dizelerin hangisinde yüklem dönüşlü bir eylemdir? A) Sevilsin çocuklar dört mevsimde B) Uyudun süt emerek şu zaman beşiğinde C) Yıkanır ördekler mavi, duru sularda D) Bastığı kumsal olsam bu enginlerde E) Geleceğin günü bekliyorum umutsuzca

10 B5. Aşağıdaki dizelerden hangisi özne-yüklem ilişkisi bakımından diğerlerinden farklıdır? A) Söndürülür yürekteki yangınlar bu vuslatla. B) Sular şarıi şarıl dökülür denizlere. C) Ayrıldık Niğde yolundan Ulukışla ya. D) Yorulur bağrı yanık anne acı çekmekten. E) Kimi bulsa sarılır annesiz çocuklar. C1. I, n ekini alan fiiller, özneleri belliyse dönüşlü ; belli değilse edilgen olur. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde yüklem, edilgen çatılı bir fiildir? A) Bu sütunlar granitten ve mermerden yapılmış. B) Olayın taraflarından biri arkadaşlarına açılmış. C) Ortakların işi terk etmesine herkes üzülmüş. D) İşin sürüncemede kalmasından ben de sıkıldım. E) Gereksiz laflarla oyalanmaktan yoruldum artık. C2. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde yüklem işteş çatılı bir fiildir? A) Ailelerinden baskı gören çocuklar daha da hırçınlaşıyor. B) Çocuklar sokaklarda hırçınca dövüşüyor. C) Çocuk, okulla ev arasında bocalıyor. D) Yaşı ilerledikçe çocuğu eğitmek güçleşiyor. E) Anne baba kavgasının içinde büyüyen çocuk kavgaya alışıyor.

11 C3. Aşağıdaki cümleierden hanglslnin yükleminde çatı özelliği aranmaz? A) Her iki ülkenin bayrağı da göndere çekildi. B) Konuk devlet başkanı yirmi bir pâre top atışıyla karşılandı. C) İki ülke arasındaki sorunlar tartışıldı. D) Toplantının sonunda liderlerin iyi niyet dilekleri belirtildi. E) Her iki liderin de sorunlara yaklaşımı ılımlıydı. C4. Aşağıdaki dizelerin hangisi özne-yüklem ilişkisine göre diğerlerinden farklıdır? A) Gelir bayram günü çalar davullar. B) Unuttu dediğin dost seni anar. C) Sana kutsal gelir bin yıllık çınar. D) Sana yazılır ancak bu sözler. E) Yerine konar baykuşlar bir gün. C5. Şiir sözcüğü aşağıdaki cümlelerin hangisinde sözde özne göreviyle kullanılmıştır? A) Şiir, bizim toplumumuzda çok sevilen bir sanattır. B) Şiir, her toplumda güzel sanatların lideridir. C) Şiir, her çağda ve her toplumda sevilmiştir. D) Şiir, ilhama dayanan ve bilgiyle gelişen bir türdür. E) Şiir, bütün sanatların temeli olan bir anıttır.

12 D1. Aşağıdaki cümlelerden hangisinin yüklemi, çatı bakımından diğerlerinden farklıdır? A) Bu eserler Çatalhöyük te yapılan kazıda bulunmuş. B) Şehrin trafiği turizm sezonu için yeniden düzenlenmiş. C) Caddeler ve sokaklar güzelce temizlenmiş. D) Şehrin piknik alanları düzenli bir şekilde ağaçlandırılmış. E) Turizm alanlarının düzenlenmesine gönüllü kuruluşlar da katılmış. D2. Aşağıdaki cümlelerden hangisinin yüklemi, çatı bakımından diğerlerinden farklıdır? A) Bahçelerde ak güller açıldı. B) Çocuklar ağlamaktan yoruldu. C) Genci, ihtiyarı savaşa çağrıldı. D) Kadınlar bile silaha sarıldı. E) Yiğit bir ana öne atıldı. D3. Derste konuları enine boyuna tartışıyoruz. Bu cümlenin yüklemi, çatı bakımından aşağıdakilerden hangisiyie özdeştir? A) Beldemizin sorunlarını valiliğin yardımıyla çözmüştük. B) Yapılması gereken işleri kendi aramızda paylaştık. C) Öncelikli işleri belediyemizin yapmasını uygun görmüştük. D) Sağlık ocağının yerini bir hayırseverden almıştık. E) Okul binasının işçiliğini belde halkı üstlenmişti. D4. Doğum günü söz grubu, aşağıdaki cümlelerin hangisinde sözde özne göreviyle kullanılmıştır? A) Her yıl doğum günümde aynı hata yapılır.

13 B) Doğum günü armağanımı, babamdan aldım. C) Ajandaya doğum günü notu yazdım. D) Bu akşam doğum günüm sessizce kutlanacak. E) Doğum günü için ünlü bir şarkıcı çağrılmış. D5. Aşağıdaki cümlelerin hangisi özne-yüklem ilişkisi bakımından diğerlerinden farklıdır? A) Çocuklar birkaç saat önce parka götürülmüş. B) Kavgaya karışan öğrenciler okuldan atılmış. C) Bu şiir Çanakkale Savaşı nın yıldönümünde okunmuş. D) Bir gencin eski şiiri bilmesine sevinmiş. E) Bazı yazarlar yaşadıkları dönemde çok beğenilmiş. EYLEMDE ÇATI (ÖZNESİNE GÖRE) DİLİM DEĞERLENDİRME C 1. Aşağıdakilerin hangisinde, eylem geçişli olduğu halde, cümlede nesne yoktur? A) Herkes kendi evine gitmişti. B) Yola bugün çıkılacaktı. C) Hazırlanma imkanı bulamamıştı. D) Değerli yüzükler hediye ediliyordu. E) Bir saattir aralıksız okuyor. 2. Aşağıdaki cümlelerden hangisinin yüklemi, geçişsiz bir eylemdir? A) Buradaki herkesi tanıyorum. B) Neden bizi beğenmiyorsun? C) Yarın resim sergisine git. D) Yeni bir sözleşme hazırla! E) Bir gün derse götüreceğim.

14 3. Dedi ki: Ey bizimle bu bağa gül devşirmeye gelen can- lar! Aranızda ömrünce aşk derdine düşmeyen varsa kalksın ayağa! Bu dizelerdeki yüklemler için aşağıdakilerden hangisi söylenebilir? A) Etken B) Edilgen C) Dönüşlü D) Ettirgen E) İşteş 4. Aşağıdaki dizelerden hangisinde, nesne yüklem ilişkisi diğerlerinden farklıdır? A) Gönlüm gonca iken onu soldurdun felek B) Yiğitler, er meydanında belli olur. C) Bir onulmaz derde düştüm ağlarım D) Kimseler uğramasın böyle derde E) Lokman Hekim gelse artık kâr etmez 5. Aşağıdaki cümlelerden hangisinde, yüklem geçişli olduğu halde nesne yoktur? A) Emine gelin, güneşlerde oturur. B) Yel vurdukça siyah zülfünü zedeler. C) Bana çok mu gördün yâri sevmeyi. D) Galiba dostlar da unuttu bizi. E) Ben o kadar söyledim sen dinlemedin.

15 6. Aşağıdaki cümlelerin hangisindeki yüklem nesne alabilir? A) Uzun uzun resimlere baktı. B) Ayağa kalkıp, bir adım geri gitti. C) Kalmam için ikna edecekmiş. D) Mutlu görünmek için çaba harcıyordu. E) Çok mutlu olmadığı belliydi. 7. Aşağıdakilerin hangisinde, dır, t, r eki çatısı yönüyle diğerlerinden farklı bir sözcüğe eklenmiştir? A) Çocuğu, gülümseyerek yanımdan uzaklaştırdım. B) Yurttaki öğrencilere geçmişe ait mektuplar yazdırıyordu. C) Derse girmeden çocuklarda bit yoklaması yaptırıyordu. D) Bahçedeki çiçekleri her sabah bahçıvana sulatırdı. E) Ders aralarında çocukları oynatıyordu. 8. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde özne, yüklemin bildirdiği işi başkasına yaptırmaktadır? A) Bu dedikonun kimden çıktığını araştırmadık. B) Her zaman çantasında değişik ilaçlar bulundururdu. C) En beğendiği öğrencisini işe aldırdı. D) Bankaya bir miktar para yatırdı. E) İşsiz kaldığım için kendimi bile geçindiremiyordum. 9. Aşağıdaki cümlelerden hangisi nesne-yüklem ilişkisine göre ötekilerden farklıdır? A) Yazar, yapıtıyla ilgili birçok şey söylüyor. B) Kitaplarında günlük yaşamımızı buluyorduk. C) Okur-yazar takımımız da dedikoduyu seviyor.

16 D) Yazarın yapıtlarını değil de yaşamını tartıştılar. E) Sanatçı yurt dışına gidinceye kadar onunla haberleşmiştik. 10. Aşağıdaki cümlelerden hangisinin yüklemi ettirgen bir fiildir? A) Su akarken küpünü doldur. B) Doldu diye boş testiyi kaldırır. C) Gemiyi zorlukla yüzdürdüler. D) Çocuklara kitap okuturdu. E) Yazısı büyük bir tartışma başlattı. 11. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde yüklem geçişli bir fiil olduğu halde cümlede nesne kullanılmamıştır? A) Arkadaşlarımız, sabahtan beri sizi bekliyorlar. B) Akşamları iş yerinden eve kadar yürüyordu. C) En küçük bir gelişmede çocuklar gibi seviniyordu. D) Karlar erimeye başlayınca dereler coştu. E) Siz geldikten sonra ben oltayla da yakaladım. 12. Geçişsiz fillerin r, t, dır ekleri getirilerek geçişli hale getirilmiş biçimlerine oldurgan fiil denir. Aşağıdaki cümlelerden hangi yüklemi bu kurala örnektir? A) Depodaki bütün eşyaları dışarı taşıttım. B) Önümüzdeki yıl işleri biraz büyütürüz. C) Mutfağa büyük bir aspiratör aldıracağım. D) İhtiyaçlarını ay başlarında bana bildirirsin. E) Toplantı tarihlerini ben size duyuracağım.

17 13. I. Minareyi çalan kılıfını hazırlar. Il. Kaymağı seven mandayı yanında taşır. III. Şahin küçüktür, ama turnayı gökten indirir. IV. Dert insanı döve döve söyletir. V. İtle yatan bitle kalkar. Yukarıdaki atasözlerinden hangisinin yüklemi oldurgan fiildir? A) l B) li C) lli D) lv E) V 14. Yıllarca bu köye bir okul binası yaptırılamamıştı. Bu cümlenin yüklemi Için aşağıdakilerden hangisi söylenemez? A) Duyulan geçmiş zamanın hikayesiyle çekimlenmiştir. B) Önce ettirgenlik eki almıştır. C) Edilgen çatılı filin olumsuzudur. D) Yeterlik fiilinin olumsuzudur. E) DönüşIü bir fiildir. 15. Aşağıdaki cümlelerden hangisinin yüklemi geçişli bir fiildir? A) Gençlere beni karşıya geçirin diye yalvarıyordu. B) Akşamları gizli gizli ağlardım. C) Mezuniyet töreninde onu görememek beni yıktı. D) Çocuklar okula gidecek kadar büyüdüler. E) Okulun bitmesine yakın ayağı yanmıştı. 16. Aşağıdaki cümlelerden hangisi nesne ilişkisine göre diğerlerinden farklıdır?

18 A) Yine eve kat çıkmanın hesaplarını yapıyor. B) Kendini mutfaktan dışarı atıyor. C) Çocuğun ıslak elbiselerini sobanın tellerine asıyor. D) Çocuk yerdeki küçük yatakta yatıyor. E) Babası, çocuğun saçlarını okşuyordu. 1. Aşağıdaki cümlelerden hangisinin yüklemi işteş çatılıdır? A) Solumuzdaki araba bizi sıkıştırıyordu. B) Zar zor bu otobüse yetiştik. C) Yeni gelen müdüre alışabildiniz mi? D) Aldığımız kedilerden ikisi çok çabuk gelişti. E) Yarın bir arkadaşımla iş için görüşeceğim. 2. Aşağıdaki dizelerden hangisinin yüklemi çatısı bakımından incelenemez? A) Yıllar var ki tek başına yaşıyor B) Gün ortası bir selam verip geçer C) Sallanır iki el, anlatır iki ağız D) Issız bir akşamdır benim yaşadığım E) Gölgeler gibi erir uzatsam ellerimi 3. Aşağıdaki cümlelerden hangisinde, özne gerçektir? A) Bu köye bir daha gelinmez. B) Soru böyle bir ortamda çözülmez. C) Bu yol izlenirse hemen varılmaz.

19 D) Günlerin nasıl geçtiği bilinmez. E) Çocuk, bu şekilde sana bağlanmaz. 4. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde, eylem edilgen olduğu halde işi yapan da söylenmiştir? A) İşlerin artması bize de rahat bir nefes aldırdı. B) Az önce burada büyük bir gürültü duyuldu. C) İstediğiniz eşyaların hepsi köşke alındı. D) Sınavın önemi öğrencilerce daha iyi anlaşıldı. E) Dağın üst yamaçlarında kaybolan çocuk bulundu. 5. Aşağıdaki cümlelerin hangisinin yüklemi dönüşlü bir eylemdir? A) Bir an paniğe kapılarak anneme sıkıca sarıldım. B) Merdivenleri çıkarken duyduğum acı dayanılmazdı. C) Eski bir otobüsün koltuklarına üçerli dörderli yerleştirildik. D) Eşyalar bir gece yarısı kimseye gösterilmeden taşınmış. E) Benim de ilk defa katıldığım avda üç tavşan vuruldu. 6. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde, özne işi yapan durumunda değildir? A) Mektubu dün postaya verdirdi. B) Yolun her tarafına mıcır taşları dağılmıştı. C) İkramiyenin kendisine çıktığını öğrenince çok heyecanlandı. D) İzinsiz dışarı çıkılmasına herkes karşı çıktı. E) Dün kaybolan çocuğu bugün buldular.

20 7. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde yüklem edilgen çatılıdır? A) Adam, ağır ağır yerinden doğruldu. B) Güneş, usul usul sulara gömülüyor. C) Virajı alamayan araba dereye savrulmuş. D) Eşine, onu ilk görüşünde vurulmuş. E) Bu höyüklerde büyük kazılar yapılmış. 8. Unutulmuş bir ihtişamla gelir Yine bir gün kemençe tellerine Bir avuç türküdür güzelliğiniz Söylenir ülkemin güzellerine Bu dizelerde çatı bakımından incelenebilecek kaç sözcük vardır? A) 1 B) 2 C) 3 D) 4 E) 5 9. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde türkü sözcüğü sözde özne görevinde kullanılmıştır? A) Türkü, halk kültürümüzün en temel öğesidir. B) Türkü, yöreden yöreye çağdan çağa değişmiştir. C) Türkü, bin yıllık bir tarih boyunca söylenmiştir. D) Türkü, halkın bütün duygularının yansıdığı bir aynadır. E) Türkü, birçok ilimizde düğünlerin tek eğlencesidir. 10. Aşağıdaki cümlelerden hangisi özne-yüklem ilişkisi yönünden diğerlerinden farklıdır? A) Tüm dünyada popüler yapıtların öne çıktığı görülüyor.

21 B) Bazı yapıtlar para kazanma amacıyla yazılıyor. C) Bu tür yapıtlar iki ay geçmeden unutuluyor. D) Gerçek edebiyat adamları, bu duruma çok uzülüyor. E) Popüler yapıtların birçoğu sinemaya aktarılıyor. 11. Aşağıdaki cümlelerde altı çizili fiilimsilerden hangisi edilgen çatıdadır? A) Şair acısının yatıştırılmasını istemez. B) Ayrılırken üzüidüğünü belli etmemeye çalıştı. C) Benim gelmeme sevindiği her halinden belliydi. D) Aşağı eğilip yırtık resmi elime aldım. E) Burada çalışırken yorulduğumu fark etmiyorum bile. 12. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde yüklem işteş çatılı bir fiildir? A) Yüzü gözü tuzlu suya bulanmıştı. B) Eli dolabın üstündeki aynaya yetişmedi. C) Zamanla demirin kirine pasına alışacaksın. D) Kenar mahallelerin birine yerleşecekti. E) Artık çocuklarınla belli saatlerde buluşacaksın. 13. Aşağıdaki cümlelerden hangisi özne yüklem ilişkisine göre diğerlerinden farklıdır? A) Şirkette ona her türlü yetki veriliyor. B) Ay sonlarında bir haftalık geziye çıkıyor. C) Çalıştığı şirkette denetleme işlerine bakıyor. D) On iki yıldır bu işte çalışıyor. E) Hatasını bulduğu personele çok kızıyor.

22 14. Aşağıdaki cümlelerden hangisinde birliktelik anlamı yoktur? A) Bahar aylarında kuzular meleşirdi. B) Kuzu otlatan çocuklar zaman zaman tartışırlardı. C) Dere kenarlarında kurbağalar ötüşüyor. D) Balık avlayanlar durmadan gülüşürdü. E) Derenin içine girdik mi balıklar kaçışırdı. 15. işini vaktinde bitirip bir kenara çekilirdi. Bu cümlenin yüklemiyle aşağıdaki cümlelerden hangisinin yüklemi çatı yönünden özdeştir? A) Haftada bir okula sanatçı getiriliyordu. B) Sabahleyin erkenden evden ayrılmıştı. C) Atölyedeki arızalı makineler tamir edildi. D) Arabasına yüklü bir ceza yazılmış. E) Yağmur suyunun şifalı olduğuna inanılırdı. 16. Bu insanlar işe yerleştirilmek vaadiyle kandırılmışlar. Cümlesinde görülen özne yüklem ilişkisi aşağıdaki cümlelerin hangisinde vardır? A) Bazı yayın organlarının yayını durdurulmuş. B) Olayı duyan okurlar çok üzüldüler. C) Meydana toplanan kalabalık meydandan sessizce ayrıldı. D) Dinleyiciler sanatçının bu sözlerinden alındılar. E) İzleyici kaybeden bazı programcılar güldürüye sarıldılar. 17. Etken fiiller l, n eklerinden birini aldığında, öznesi belli değilse edilgen, öznesi belliyse dönüşlü fiil olur. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde yüklem dönüşlü fiil değildir?

23 A) Şimdi boş geçirdiği vakitler için dövünüyor. B) Bizim takım yendi mi çocuk gibi sevinirdi. C) Annem torunlarıyla avunuyor. D) Kardeşlerimi evlendiremediği için üzülürdü. E) Isparta civarında petrol bulunmuştu. 18. Aşağıdaki cümlelerden hangisinin yüklemi çatı yönünden diğerlerinden farklıdır? A) Yedide kalkan otobüse zor yetiştim. B) Bahçedeki fidanlar epey gelişti. C) Derslerin boş geçmesine alıştım. D) Uzun bir küskünlükten sonra barıştılar. E) Kalabalığı görünce bir köşeye sığıştım. 19. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde yüklem isteş bir fiildir? A) Bu odadaki hasta iyileşti. B) Genç yaşta saçları kırlaştı. C) Öndeki koltuklardan birine yerleşti. D) Askerden gelir gelmez işe girişti. E) Önümüzdeki ay buluşmak üzere sözleştik.

24 20. (l) Tezgahların arasında başları önde yürüdüler. (II) Bastıkları yere dikkat ediyorlardı. (lll) Bican ın çenesi titremeye başlamıştı. (IV) Ürkek tavırlarla etrafına bakındı. (V) Memleketi aklına gelmiş ve gözleri dolmuştu. Yukarıdaki cümlelerden hangisinin yüklemi dönüşlü bir fiildir? A) I B) II C) III D) IV E) V 21. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde çatı özelliği aranmaz? A) Döküm artıklarıyla dolu iki barakaya girdiler. B) Bican kafasını kaldırıp göğe baktı. C) O kirli pas rengi bulut yine gökyüzünde asılıydı. D) Yolun sonuna kadar sessizce ilerlerdiler. E) Önlerindeki sahada da yığın yığın döküm artıkları duruyordu. 22. Aşağıdaki cümlelerden hangisinde özne yükiem ilişkisi farklıdır? A) Aranan eser fuarda bulundu. B) Mutlu günlerinde yanlarında bulundu. C) Yaşlı olduğu için ona öncelik tanındı. D) Yüzünü iyice saklamasına rağmen tanındı. E) Koltuğun döşemesi eskidiği için yenil

PHNDQLN IRWRNRSL \D GD KHUKDQJL ELU

PHNDQLN IRWRNRSL \D GD KHUKDQJL ELU Copyright Ç NDEK LER DİL ve ANLATIM - EDEBİYAT................................... 5-40 TARİH................................................................... 41-72 COĞRAFYA........................................................

Detaylı

İFADE ÇEŞİTLERİ 1. DESTEKLEYİCİ VE AÇIKLAYICI İFADELER. Dengeli beslenmek yani her çeşit yiyecekten yeterince yemek sağlığımız için önemlidir.

İFADE ÇEŞİTLERİ 1. DESTEKLEYİCİ VE AÇIKLAYICI İFADELER. Dengeli beslenmek yani her çeşit yiyecekten yeterince yemek sağlığımız için önemlidir. İFADE ÇEŞİTLERİ 1. DESTEKLEYİCİ VE AÇLAYICI İFADELER Dengeli beslenmek yani her çeşit yiyecekten yeterince yemek sağlığımız için önemlidir. Ben hiç yemek ayırt etmem. Açıkçası her yemeği severek yerim.

Detaylı

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

Hazırlayanlar Ümit AKYÜZ, Serap SEYFİ. YAYINA HAZIRLAYANLAR KURULU Kurumsal Yayınlar Yönetmeni Saime YILDIRIM

Hazırlayanlar Ümit AKYÜZ, Serap SEYFİ. YAYINA HAZIRLAYANLAR KURULU Kurumsal Yayınlar Yönetmeni Saime YILDIRIM YAYIN KURULU Hazırlayanlar Ümit AKYÜZ, Serap SEYFİ YAYINA HAZIRLAYANLAR KURULU Kurumsal Yayınlar Yönetmeni Saime YILDIRIM Kurumsal Yayınlar Birimi Dizgi & Grafik Mustafa Burak SANK & Ezgi Güler & Meltem

Detaylı

Sunum - Tartışma ve Tartışma Türleri - Panel. 5. Aşağıdakilerden hangisi panelle ilgili değildir?

Sunum - Tartışma ve Tartışma Türleri - Panel. 5. Aşağıdakilerden hangisi panelle ilgili değildir? DİL ANLATIM Sunum - Tartışma ve Tartışma Türleri - Panel 10. SINIF GENEL 01 1. Aşağıdakilerden hangisi sunumda dikkat edilmesi gereken özelliklerden biri değildir? A) Slaytlar ile anlatımın eş zamanlı

Detaylı

1. SAYFA: 2-3 2. SAYFA: 4-18 3. SAYFA: 19-21 4. SAYFA: 22-25 5. SAYFA: 26 6. SAYFA: 27 7. SAYFA: 28-29 8. SAYFA: 30 9. SAYFA: 31 10. SAYFA: 32 11.

1. SAYFA: 2-3 2. SAYFA: 4-18 3. SAYFA: 19-21 4. SAYFA: 22-25 5. SAYFA: 26 6. SAYFA: 27 7. SAYFA: 28-29 8. SAYFA: 30 9. SAYFA: 31 10. SAYFA: 32 11. ÇALIŞMA KÂĞITLARI 1. Parçada Anlam SAYFA: 2-3 2. Gerçek Mecaz Eş Sesteş Zıt Yan Terim Anlam SAYFA: 4-18 3. Atasözü Deyim SAYFA: 19-21 4. Öznel Nesnel Anlatım SAYFA: 22-25 5. Sebep-Sonuç Amaç-Sonuç SAYFA:

Detaylı

önce, önce, sonra, daha sonra, sonunda, en sonunda ifadelerinden uygun olanlarını kullanmalıyız.

önce, önce, sonra, daha sonra, sonunda, en sonunda ifadelerinden uygun olanlarını kullanmalıyız. OLAYLARIN OLUŞ SIRASI Bir olayı karışık anlattığımızda doğru anlaşılmayabilir. Bu yüzden anlattıklarımızda belli bir sıralama olmalıdır. Olayları oluş sırasına göre anlatırken ilk önce, önce, sonra, daha

Detaylı

SÖZCÜKTE ANLAM İLİŞKİLERİ

SÖZCÜKTE ANLAM İLİŞKİLERİ 8 6 Bu testi çözmen gereken dakika DGS'de bu testten çıkan soru sayısı Test - 1 Sözcükte Anlam İlişkileri - 1 1. Dil sözcüğü, aşağıdaki cümlelerin hangisinde bir sözü söylemeye gönlü razı olmamak anlamında

Detaylı

ÖNSÖZ. Hazırlayanlar. Okuma kitabın, siz sevgili öğrencilerimize yararlı olması dileğiyle...

ÖNSÖZ. Hazırlayanlar. Okuma kitabın, siz sevgili öğrencilerimize yararlı olması dileğiyle... Dr. Aktan AGO Mr. Osman EMİN 0 ÖNSÖZ Sevgili Öğrenciler, Okulda öğrendiğiniz derslerin temeli Türkçe dersidir. Öğrenim hayatınızda bütün derslerde başarılı olabilmeniz için, Türkçeyi iyi bilmeniz ve kullanmanız,

Detaylı

SÖZEL BÖLÜM ÇÖZÜMLÜ YAPRAK TEST / SORULAR

SÖZEL BÖLÜM ÇÖZÜMLÜ YAPRAK TEST / SORULAR GENEL YETENEK GENEL KÜLTÜR SÖZEL BÖLÜM ÇÖZÜMLÜ YAPRAK TEST / SORULAR SÖZCÜK-SÖZ ANLAM - I / SORULAR SÖZCÜK-SÖZ ANLAM - I 1. Girmek sözcüğü, aşağıdaki cümlelerin hangisinde yeni bir duruma geçmek, dönüşmek

Detaylı

2013 YILI ESERLER DERECEYE GİREN ORTAOKUL VE LİSE ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK

2013 YILI ESERLER DERECEYE GİREN ORTAOKUL VE LİSE ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK 2013 YILI ORTAOKUL VE LİSE ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK DERECEYE GİREN ESERLER Sevgili gençler ve kıymetli öğretmenlerimiz, Sermaye Piyasası Kurulu olarak geleneksel hale getirdiğimiz Kompozisyon Yarışmasının

Detaylı

2009 2010 ÖĞRETİM YILI TED SAMSUN KOLEJİ 8. SINIF ON SÖZCÜK BİR ÖYKÜ TÜRKÇE PROJESİ

2009 2010 ÖĞRETİM YILI TED SAMSUN KOLEJİ 8. SINIF ON SÖZCÜK BİR ÖYKÜ TÜRKÇE PROJESİ 2009 2010 ÖĞRETİM YILI TED SAMSUN KOLEJİ 8. SINIF ON SÖZCÜK BİR ÖYKÜ TÜRKÇE PROJESİ 1 Değerli Okurlar, Türkiye deki okullar daha çok zihinsel gelişmeye önem veren, sosyal gelişmeyi ihmal eden, sosyal faaliyetleri

Detaylı

PHNDQLN IRWRNRSL \D GD KHUKDQJL ELU

PHNDQLN IRWRNRSL \D GD KHUKDQJL ELU Copyright Ç NDEK LER DİL ve ANLATIM - EDEBİYAT................................... 5-40 TARİH................................................................... 41-72 COĞRAFYA..........................................................

Detaylı

ÜNİTE 5 DOĞA VE EVREN

ÜNİTE 5 DOĞA VE EVREN ÜNİTE 5 DOĞA VE EVREN Metin 1 Ağaç... 192 Etkinlik 1... 192 Etkinlik 2 Dil Bilgisi... 195 Etkinlik 3 Davet... 198 Konu Testi 1... 200 Metin 2 Oyunlarımız ve Çim Adamlarımız... 202 Etkinlik 1... 204 Etkinlik

Detaylı

4ANLAM YÖNÜNDEN ANLAM VE KAVRAM ANLAM ÇEŞİTLERİ ANLAM İLİŞKİLERİNE GÖRE SÖZCÜKLER ANLAM ÖZELLİKLERİNE GÖRE SÖZCÜKLER ANLAMI ZENGİNLEŞTİREN DEĞERLER

4ANLAM YÖNÜNDEN ANLAM VE KAVRAM ANLAM ÇEŞİTLERİ ANLAM İLİŞKİLERİNE GÖRE SÖZCÜKLER ANLAM ÖZELLİKLERİNE GÖRE SÖZCÜKLER ANLAMI ZENGİNLEŞTİREN DEĞERLER 4ANLAM YÖNÜNDEN ünite SÖZCÜKLER ANLAM VE KAVRAM ANLAM ÇEŞİTLERİ ANLAM İLİŞKİLERİNE GÖRE SÖZCÜKLER ANLAM ÖZELLİKLERİNE GÖRE SÖZCÜKLER ANLAMI ZENGİNLEŞTİREN DEĞERLER KALIPLAŞMIŞ SÖZ GRUPLARI ANLAM DEĞİŞMELERİ

Detaylı

Yazmak ve Düşünmek. yaza çize. kültür, sanat ve edebiyat dergisi

Yazmak ve Düşünmek. yaza çize. kültür, sanat ve edebiyat dergisi kültür, sanat ve edebiyat dergisi...... yaza çize Yazmak ve Düşünmek Geçtiğimiz eğitim öğretim yılında Edebiyatın güzelliğine merhaba! diyerek yayın yaşamına başlayan Yaza Çize kültür, sanat ve edebiyat

Detaylı

Makedonya Cumhuriyeti eğitim ve Bilim Bakaninin nr.22-4038/1 günlü ve 29.06.2010 numarali karariyla, Makedonya Cumhuriyeti nde bu kitabin

Makedonya Cumhuriyeti eğitim ve Bilim Bakaninin nr.22-4038/1 günlü ve 29.06.2010 numarali karariyla, Makedonya Cumhuriyeti nde bu kitabin Mr. Osman EMİN Hazırlayan: Osman EMİN Denetleyenler: Mr. Sena ARİF ŞEŞUM Başkan Nevin AGO Üye Aynur SEYFULLAH Üye Lektör: Hacer MEHMED Bilgisayar hazırlığı ve tasarım: Osman EMİN Yayımlayan: Makedonya

Detaylı

TÜRKÇE. 2) MECAZ (DEĞİŞMECE) ANLAM Sözcüğün gerçek anlamından uzaklaşarak kazanmış olduğu yeni anlama mecaz anlam denir.

TÜRKÇE. 2) MECAZ (DEĞİŞMECE) ANLAM Sözcüğün gerçek anlamından uzaklaşarak kazanmış olduğu yeni anlama mecaz anlam denir. TÜRKÇE Anlam Bakımından Sözcükler...1 Sözcüklerde Anlam İlişkileri.3 Cümlede Anlam.6 Ses Bilgisi...9 Paragraf Bilgisi...13 Sözcüklerin Yapı Özellikleri..17 Yazım Kuralları..22 Noktalama İşaretleri...25

Detaylı

C seçeneğinde dönemin yazarları arasından sivrilmek diğer yazarları geride bırakmak anlamını taşır.

C seçeneğinde dönemin yazarları arasından sivrilmek diğer yazarları geride bırakmak anlamını taşır. Bu soru tipine Sözcükte Çok Anlamlılık denir. Sözcüğün cümlede kazandığı anlamı sorar. Ya da sözcüğün anlamını verir, hangi cümlede o anlamda kullanıldığını sorar. TEOG da gelmesi çok muhtemel bir soru

Detaylı

İzmir Eko-Okullar 2014-2015. Atatürk ve Ağaç Sevgisi Temalı Hikayeler Kitapçığı

İzmir Eko-Okullar 2014-2015. Atatürk ve Ağaç Sevgisi Temalı Hikayeler Kitapçığı İzmir Eko-Okullar 2014-2015 Atatürk ve Ağaç Sevgisi Temalı Hikayeler Kitapçığı İzmir Bahçeşehir Koleji Karşıyaka Anaokulu Karşıyaka Özel TAKEV İlkokulu Özel Fatoş Nurcan Abla Koleji Özel İzmir SEV Okulları

Detaylı

TÜRKÇE DERSİ BENZER SORULAR. ANABİLİM Ödev Testi. TEOG Sınav Sorusu-1

TÜRKÇE DERSİ BENZER SORULAR. ANABİLİM Ödev Testi. TEOG Sınav Sorusu-1 TÜRKÇE DERSİ BENZER SORULAR TEOG Sınav Sorusu-1 17. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde biçmek sözcüğü Bu sanat eserine paha biçilemez. cümlesindeki anlamıyla kullanılmıştır? A) Ekinler zamanında biçilmezse

Detaylı

ÖĞRENME ALANI: DİLBİLGİSİ KAZANIM: Kelime Türleriyle İlgili Bilgi ve Kuralları Kavrama / Uygulama 2

ÖĞRENME ALANI: DİLBİLGİSİ KAZANIM: Kelime Türleriyle İlgili Bilgi ve Kuralları Kavrama / Uygulama 2 ÖĞRENME ALANI: DLBLGS AZANIM: elime Türleriyle lgili Bilgi ve uralları avrama / Uygulama 2 ÖRNE SORULAR VE ÇÖZÜMLER 1. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde zamir kullanılmamıştır? A) Bakkal Hasan, mahallede

Detaylı

TEMEL TÜRKÇE (A 1/ A 2) İÇİN SÖZ DAĞARCIĞI TESPİT DENEMESİ Doç. Dr. Fatma AÇIK 1

TEMEL TÜRKÇE (A 1/ A 2) İÇİN SÖZ DAĞARCIĞI TESPİT DENEMESİ Doç. Dr. Fatma AÇIK 1 TEMEL TÜRKÇE (A 1/ A 2) İÇİN SÖZ DAĞARCIĞI TESPİT DENEMESİ Doç. Dr. Fatma AÇIK 1 ÖZET: Dil olmadan söz, söz olmadan dil düşünülemez. Böyle olunca kelimelerin üzerinde kişinin egemenliği açıkça ortaya çıkar.

Detaylı

Sevinci Eksik Şiirler Çocuk Hakları Şiir Kitabı

Sevinci Eksik Şiirler Çocuk Hakları Şiir Kitabı Sevinci Eksik Şiirler Çocuk Hakları Şiir Kitabı Hazırlayan Mustafa Ruhi Şirin Çocuk Vakfı Yayınları: 79 I. Türkiye Çocuk Hakları Kongresi Yayın Dizisi: 4 Yayın yönetmeni : Mustafa Ruhi Şirin Kapak ve iç

Detaylı

Hazırlayan: Osman EM N. Denetleyenler: Mr. Sena AR F E UM Ba kan Nevin AGO Üye Aynur SEYFULLAH Üye. Lektör: Hacer MEHMED Bilgisayar hazırlı ı

Hazırlayan: Osman EM N. Denetleyenler: Mr. Sena AR F E UM Ba kan Nevin AGO Üye Aynur SEYFULLAH Üye. Lektör: Hacer MEHMED Bilgisayar hazırlı ı Mr. Osman EMİN Hazırlayan: Osman EM N Denetleyenler: Mr. Sena AR F E UM Ba kan Nevin AGO Üye Aynur SEYFULLAH Üye Lektör: Hacer MEHMED Bilgisayar hazırlı ı Yayımlayan: Makedonya Cumhuriyeti E itim ve Bilim

Detaylı

Ebumara Köşe Yazısı 26 Nisan 2012, www.drtus.com. TUS u KAZAN(a)MAMA SANATI (2.KISIM) (bir pratisyenin anıları) Yol boyunca düşündüm.

Ebumara Köşe Yazısı 26 Nisan 2012, www.drtus.com. TUS u KAZAN(a)MAMA SANATI (2.KISIM) (bir pratisyenin anıları) Yol boyunca düşündüm. TUS u KAZAN(a)MAMA SANATI (2.KISIM) (bir pratisyenin anıları) Yol boyunca düşündüm. İlk görev yerim olacak olan köy (kağıt üstünde kasaba güya) yoluna düşeli bir saat kadar olmuştu. Koca bir saat! Bir

Detaylı

buluşuyor! dergide bu dergide buluşuyor! Sancaktepe SANCAKTEPELİ ÇOCUKLAR MUTLU YILLAR! EĞLENCELİ TEST KIŞA HAZIR MISIN?

buluşuyor! dergide bu dergide buluşuyor! Sancaktepe SANCAKTEPELİ ÇOCUKLAR MUTLU YILLAR! EĞLENCELİ TEST KIŞA HAZIR MISIN? Sancaktepe Yıl: 3 / Sayı: 14 Eylül - Ekim 2012 SANCAKTEPE BELEDİYESİ NİN ÇOCUKLARA ÖZEL ARMAĞANIDIR EĞLENCELİ TEST KIŞA HAZIR MISIN? BİR BÜYÜK VELİ AHMET YESEVİ bu dergide bu dergide buluşuyor! buluşuyor!

Detaylı

Güldür be kız Canım Acıyor

Güldür be kız Canım Acıyor Güldür be kız Canım Acıyor Adı: Hilal Nickname: Mariah Candan Selman & Demet Macunlar Kitabın hazırlanma aşamasında desteklerini esirgemeyen; T.Özer, Taylan Ece, Ferdi Korucu, Formula, Hüseyin Gürsu, Özgür

Detaylı

III. GENÇ MEŞALE ÖYKÜ YARIŞMASI

III. GENÇ MEŞALE ÖYKÜ YARIŞMASI III. GENÇ MEŞALE ÖYKÜ YARIŞMASI Değerli Okur, Yazı hayata atılan bir imzadır. Ben de varım, fikirlerim, hayallerim, aktarmak istediğim gözlemlerim, duygularım ve düşüncelerim var demektir. Tarihe belge

Detaylı

Anılardan Bir Demet. Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Anıları SAĞLIK SEN YAYINLARI

Anılardan Bir Demet. Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Anıları SAĞLIK SEN YAYINLARI Anılardan Bir Demet Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Anıları SAĞLIK SEN YAYINLARI SAĞLIK SEN YAYINLARI: 2 Sağlık Sen Adına Sahibi: Mahmut KAÇAR Genel Başkan Genel Yayın Yönetmeni Mahfuz SUNAR Genel

Detaylı