Farklı ekranlar arasında kitlelere ulaşma

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Farklı ekranlar arasında kitlelere ulaşma"

Transkript

1 Televizyonun Evrimi

2 Farklı ekranlar arasında kitlelere ulaşma İnternette sürekli artan ve sınırsız konuma gelen kaynak durumu, insanların artık televizyonun kölesi olmasını engelliyor. İzleyecilerin istedikleri her an tercih ettikleri içerikleri takip ediyor olmaları, aslında hem izleyiciler hem de reklamverenler için avantajlar barındırıyor. İnsanlar artık sadece istedikleri programı değil istedikleri programı istediği yerde izleme şansını yakalıyor. Salonda bulunan 70 inç 4K Oled Tv den cep telefonuna kadar her yerde aynı içeriği tüketebiliyorlar. Ekran ve cihazlar arasında eş zamanlı olarak yapılan Tv programlamaları izleyiciler için oldukça güzel olsa da reklamverenler, programcılar ve distribütörler açısından hedef kitlelere ulaşmak açısından büyük karmaşıklıklara yol açabiliyor. Bu yüzden programcıların ve distribütörlerin sürdürülebilir bir iş modeline ihtiyaçları var ve bu modelin ilk önceliği reklamverenleri tatmin etmekten geçiyor. Tanımlar ; Programcılar - Bir ya da daha çok televizyon kanalının sahipleri- Örn: Doğuş Grubu Distribütörler - Televizyon kanallarına servis sağlayıcılar Örn: DirecTV, Amerika'da hizmet veren bir Direct Broadcast Satellite (Uydudan doğrudan yayın) hizmetleri vermekte olan bir Dijital Platformdur.

3 Türkiye Çoklu Ekran Kullanımı ve mecra tüketimi konusunda global ortalamaya göre daha aktif! Türkiye de İkinci ekran tüketimi global ortalamanın üzerinde Mobil tüketirken ikinci ekran tüketimi yine ortalamanın üzerinde Günlük TV izleme saati ortalamanın altında: 2.14 Geçen ay Tv On- Demand tüketenlerin oranı ise yine ortalamanın üzerinde: 62% 84% 80% 91% 79% % 66% 60% 48% 48% 45% 29% 26% 24% 21% 10% 3% GWI Turkey Market Report, 2014 Among Online Users

4 Kullanılan programlar Bir kaç yıl öncesine kadar Tv endüstrisinin her cihaz için programlama yapacağı kimsenin aklına gelmezdi. Fakat, programcılar ve distribütörler Online TV ye olan talebi karşılamak ve izleyicilere daha fazla olanak vermek için büyük adımlar atmaya başladılar. Kullacıların seçtiği en popüler uygulama çeşitleri ; TV Everywhere (Kablolu Tv, uydu çoklu sistemlerdeki kaydınızı onaylarak her yerden premium içerikteki dizi ve filmlere erişmenizi sağlıyor) Bağımsız bir akış servisi (CBS All Access: 6,500 dizi bölümü ve canlı TV yayını sunuyor) Abonelik modeli (Netflix) Dijital medya deposu ( Google Play) kullanıyorlar.

5 Tivibu & DigiturkPlay Tivibu Ev, genişbant internet bağlantısı üzerinden IPTV (settop box) alıcısı ile sunulan yeni nesil TV platformudur. CRM datalarının platforma entegre edilmesi ile detaylı hedef kitle kırılımı sağlıyor. Tivibuweb kullanıcıların % 72 si VOD İzliyor. Bir Kullanıcı Ayda Ortalama 6 VOD İçeriği İzliyor.Tivibuweb üyelerinin %44 ü Marmara Bölgesinden, fakat sadece % 5 i Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinden. Türkiye de Digitürk Play Üyesi dir ve uygulama yaklaşık mobil cihazda yüklüdür.canlı Maç ve içerikler öncesi Preroll, uygulama genelinde görünebilir banner alanları ve uygulama açılışında Rich Media reklam çözümleri sunulmaktadır. Digitürk Play Websitesi; Aylık 17 milyonu aşan sayfa gösterimi, 4 milyon civarı video gösterimine sahiptir. Üç büyüklerin maçları haftasonu yaklaşık 200 bin futbolsevere ulaşmaktadır.

6 Reklamverenlerin neye ihtiyaç duyduğunu unutmayalım.. Fakat, bütün bu seçenekler reklamverenlerin işini yapmasını daha da zorlaştırıyor. Önceden bir reklamveren kullanım satın alabilmek için normalde belirli bir programda yerleştirme yapıyordu. Örneğin; A dizisi yaş aralığındaki bir kitleye garantili erişim sağlayabiliyordu. Fakat değişen sistem sayesinde kullanıcıların belirli bir bölümü diziyi başka yerlerden takip etmeye başladılar. Örneğin; dizinin, B kanalında canlı yayınlanırken sonrasında Google Play de izleyicilere sunuluyor olması, reklamverenin bu ayrışan kullanıcıları internet ortamında şeklinde hedeflemesini geleneksel Tv ye göre çok daha zor bir hale getiriyor. İnternet ortamında başarılı şekilde para kazanmanın anahtarı, reklamverenlere ihtiyacı olan şeyi verebilmekten geçiyor; diğer bir deyişle ortak bir birim ile ölçeklendirebilme yapabilmek ve marka güvenirliği sağlayabilmekten. Internet tabanlı TV ile ilgili yeni doğan bu teknolojiyi göz ardı etmek ise artık mümkün gözükmüyor ve bu teknoloji hızla gelişmeye devam ediyor. Bu konunun en büyük örnekleri; 50 den fazla ülkede 1000'den fazla cihaz türüne içerik sağlayan Netflix ve birçok dilde 61 ülkeye hizmet vermekte olan YouTube. Bunların piyasada yer alan oyunculardan sadece ikisi olduğunu da unutmayalım.

7 Geleneksel TV nin erişimini online TV ye de taşıyarak TV reklam gelirlerini artırmak amaçlayan programcılar ve distribütörler, öncelikle reklamverenlerin endişelerini gidermeliler.. Ölçeklendirme : Ölçüm: Teknoloji: Markanın İçerik Güvenliğini Sağlaması Reklamverenler için geleneksel TV süresi satın almanın güzelliği basitliğinden kaynaklanıyordu. Önceden tanımlanmış bir zaman dilimindeki bir program seçilip ardından ulaşmak istenilen hedef kitledeki milyonlarca insana ulaşılıyordu. Fakat, televizyon içeriklerinin farklı cihaz ve ekranlar üzerinden internette yer almasıyla büyük ölçekli hedeflemeler yapmak da zorlaştı. Reklamverenler TV ürün yerleştirmelerini GRP metriği üzerinden yapmaya alışmışlardı, internet ölçümlerinin de bu gruba eklenmesiyle yeni ölçüm standartları gelişmeye başladı ve satın alma denklemleri de daha karmaşık bir hal aldı. Bu noktada, oluşturulacak ortak bir ölçüm standardı, nerede ve ne zaman izlendiğinin önemi olmadan tüm TV içeriklerinin alım ve satımına olanak sağlayabilir. Güncel teknolojiler tek kullanıcıya farklı cihazlar üzerinden ulaşmak için tasarlanmış değildir ve birçok teknoloji sağlayıcılası günümüzde tüketici aktivitesinin çapraz ekran görünümünü sağlayan çözümlere yönelik girişimler ve yayıncı kimlikleri gibi yöntemler üzerinden çalışmalarını sürdürmektedir. Böylece programcılar, reklamverenlerin istedikleri hedef kitlelelere ulaşmasını sağlayabilecekler. İzleyici için bu durum, akıllı telefonunda bir programı izlerken, programı Nexus Player gibi bir cihazla daha büyük bir ekrana taşıyabilmesi anlamına gelmektedir. İçerik halen reklamverenler için büyük bir önem taşıyor. Reklamların nerede yer aldığını bilmek bu yüzden halen önemli. Böylelikle reklamlarının alakasız içeriklerle beraber yer almasını da önlemiş oluyorlar. Online TV reklamları göz önüne alındığında ise, programcılar ve distribütörler, içerik etiketleri ve yaş değerlendirmesi gibi marka güvenliği denetimlerini sağlamak için yeni yollar bulmak zorunda kalacaklar.

8 Uzun vadede bir «para kazanma modeli» oluşturmak Ölçümler bir " erişim X frekans " metriği ile sınırlı olmamalıdır. Video ölçümü için kullanılan gösterim, görüntülenebilirlik, video başlangıcı, video sonu ve marka bilinirliği gibi metriklerin zenginliğinden faydalınılmalı ve dikkate alınmalıdır. Geleceğe yönelik bir seçenek olarak, dinamik reklam yerleştirme (DRY-DAI) yani sürekli olarak değişen reklam modeline dayalı bir para kazanma stratejisi oluşturma üzerinde durulabilir. Bu model hem programcılar, hem distibütörler ve hem de reklamverenler için fırsatlar oluşturuyor. DRY, çapraz ekran ve çapraz cihaz reklam karmaşıklığını çözmesiyle beraber spotların değerini artırıyor, çünkü bu yöntem ile her kullanıcıya özel ve alakalı reklamlar kullanılıyor.

9 Tüketicilerin TV izlerken başka cihazlar da tükettiklerini artık hepimiz biliyoruz. Bu nedenle reklamların aynı zamanda birden fazla cihazda (mobil, tablet) yer alması bir gereklilik halini aldı. Böylece verilen marka mesajı birçok mecrada kullanıcıya ulaşarak daha da güçlü bir etki yaratacak. Sistem, gelişmiş algoritmalar ile Tv spotlarındaki ses dalgalarının analiz edilmesiyle Tv de yayın yapılan anda farklı mecralarda da reklam verilebilmesini sağlıyor. Yararları; TV deki reklamların ardından dijital mecralardaki reklam yayınlarıyla bütünleşik kampanya yönetimi gerçekleştirilerek kampanyanın TV den dijital mecralara devamlılığı ve yüksek erişim Satış hedefli kampanyalarda daha hızlı şekilde kullanıcıya ulaşılması ve satın alma işlemine yönlendirme Gerçek zamanlı olarak kaybedilen TV izleyicilerinin geri kazanılması Detaylı bilgiye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz;

10 Gelecek, bütünsel kampanya yönetiminde.. Konu reklamverenleri tatmin etmeye gelince, sorunun sadece ihtiyaçlarını karşılamakla sona ermediğini, aynı zamanda onlara istediklerini vermek olduğunu görüyoruz. Bunlar; mesaj ile alakalı reklamlar, performansa yönelik geri bildirim ve farklı ekranlar arasında bütünsel bir kampanya yönetimi yapmaktan geçiyor. Ayrıca, TV nin internete kaymasıyla birlikte, reklamverenler TV ve dijital bütçelerin planlama, yönetim ve ölçümlemesini birlikte yürütme imkanına sahip olacaklar. Bu yıl, emarketer araştırmalarına göre ABD de reklam bütçelerinin % 31 inin dijital tarafta, % 37 sinin ise TV de harcanacağı tahmin ediliyor. Dinamik reklam yerleştirme (DAI), programatik satın alma ve satma ve çapraz ekran ölçümü gibi teknolojiler, reklamverenlerin bu bütçeleri bütünsel olarak yönetmesini çok daha kolay bir hale getirecektir Açıkhava Sinema 7% 1% Radyo 2% Dergi 2% Gazete 19% 2014 F Internet 11% TV 58% Internet Outdoor Cinema Magazines Radio Newspapers TV TV %58 lik pay ile en çok yatırım yapılan mecra İstatistiki olarak: TV Büyümesi = 3.6 X GSMH Büyümesi F Medya Yatırımlarının 2014 te ~%4 büyümesi bekleniyor % 2014 f 4% H 2,7 2015f 5% 2016f 8% 2015 F 2016 F Kaynak: Reklamcılar Derneği & Tüik & GroupM

11 Bütünsel kampanya yönetimi büyük fırsatlar doğuruyor.. Bütünsel yönetilen kampanyalar reklamverenlere üç büyük fırsat sunuyor. İlk olarak, reklamverenler, hedef kitle ile ilgili reklamlar yaratarak, farklı ekranlar ve aygıtlar arasında tüketicilerin ilgi alanları ve davranışlarını daha iyi analiz edebilecekler. Diğer taraftan, anında geri bildirim ve dijital metrikler kullanılarak TV reklam performansları hakkında çok daha derin içgörüler elde edilecektir: TV reklamlarının online satışlara doğrudan etkisini görmenin mümkün olması gibi. Son olarak ise, reklamverenler artık hangi medya kanalını kullanacağını değil, kişi odaklı mesajın gösterim sıklığını yönetebilecekler.

12 Sosyal Medya Vs TV MediaCom un geliştirdiği bir hizmet olan Community Plus içerik stratejileri bilgilerini kullanarak daha sistemsel ve kolay sayfa yönetimi yapmanızı sağlıyor. Sistem içinde bulunan takvim menüsü kullanılarak yapılacak paylaşımlar daha efektif bir şekilde programlanabiliyor ve sonrasında programın arayüzü üzerinden çok daha hızlı bir şekilde yorum ve cevap yazılabiliyor. Program sizlere daha önce yayınlanmış paylaşımların da datasını grafik olarak veriyor. Böylece paylaşımların etkilerini daha kolayca gözlemleyebiliyor ve sonrasında verimli olan paylaşım tipleri üzerinden stratejinizi oluşturabilme şansı yakalıyorsunuz. Somera, Türkiye de Sosyal Medya Ölçüm, analiz etme ve araştırma hizmeti sunan bir mecradır. Marka ve Tv Analitiği; Özellikle reklamverenlere yönelik olarak sosyal medyadaki marka ile ilgili konuşmaların, pazarlama iletişimi ve iş sonuçları doğrultusunda analiz ve yorumlanması yapılıyor. Tv Analitiği; TV kanallarının ve programların, dijital varlıklarının sosyal medyadaki etkileşimi ölçümleniyor. Böylece, TV yapımların geleneksel ölçümlenme yöntemlerine yeni bir boyut katarak, kanalların, yapımcıların ve reklamverenlerin iş ve iletişim hedefleri doğrultusunda fayda kazanması sağlanıyor.

13 Netflix Modeli & Ulan İstanbul Ulan İstanbul izleyicilerinin büyük bir bölümü diziyi internet üzerinden takip ediyordu ve bu yüzden dizi TV Reyting sıralamasında 20.sıralara kadar geriledi. Diziyi yayından kaldırmak isteyen ancak dizinin getirisinden vazgeçemeyen Kanal D yönetimi diziyi yayınlamak için yeni bir formül buldu ve diziyi bölüm başı 1.99 TL ye internette yayınlama kararı aldı. Bu da kullanıcı için ayda 8 TL ediyor ve hedef kitlenin ( öğrenci ağırlıklı kesimin) bir dizi için aylık yaklaşık 8 TL ödeyecek olması biraz zor gözüküyor. Bu durumun farkında olan bir marka 35. bölümü sahiplenerek, kullanıcılara ücretsiz erişim hakkı sağladı. Kanal D yöntimi her ne kadar diziye son verme kararı vermiş olasa da, bu örnekler, her kesime hitap eden dizinin bulunduğu Netflix benzeri bir platformun Türkiye de de yavaş yavaş yer bulacağı anlamına geliyor. 8 TL ye ayda bir dizi izlemek yerine 20 Tl ye 2-3 kişilik bir ailenin izleyebileceği dizi grubu, kullanıcılar için çok daha avantajlı ve çekici olacaktır. Fakat, bunun bir başlangıç olduğunun da unutulmaması gerekiyor. Ulan İstanbul un ardından bu uygulamaya geçecek olan diziler Tivibu, Turkcell TV+ ve D-Smart Blu servislerine eklenebilirler. Tek tek bölüm bölüm satmak yerine bu servisler ile iş birliği yapmak da başka bir strateji olarak düşünülebilir. İnternet dizilerinin izleyicilere sunduğu en büyük avantaj; «Sansürsüz ve Reklamsız Dizi Keyfi» ve istenilen yerde ve aygıtta izleme şansı olarak gösteriliyor. Dizi 36.bölüm den itibaren ücretli olarak yayinlanmaya başlamıştır. 36.Bölüm: , 37.bölüm: ve dizinin en son bölümü şu ana kadar kişi tarafından satın alınmıştır. 35.bölüm (23-24 Şubat verileri) Kanald.com.tr Web Video İzlenme: view Kanald.com.tr Web Sayfa Görüntülenmesi: impression Kanald.com.tr Mobil İzlenme: view Tekil Erişim: bölüm (16-24 Şubat verileri) Kanald.com.tr Web Video İzlenme: view Kanald.com.tr Web Sayfa Görüntülenmesi: impression Kanald.com.tr Mobil İzlenme: view Tekil Erişim:

14 TEŞEKKÜRLER

Markaların tatlı belası CTR. onlar mı? RTB ile reklamı satıyoruz, satıyoruz,sattık...

Markaların tatlı belası CTR. onlar mı? RTB ile reklamı satıyoruz, satıyoruz,sattık... 6 Akıllı cihazların hayatımızdaki etkisi artıyor! 8 11 Markaların tatlı belası CTR Mobilin yılı 2013 12 Mobil rakamlar 14 Biz mi daha akıllı onlar mı? 18 İşletim sistemleri rekabeti 20 Mobil Videolar yükselişe

Detaylı

Ekosistem nasıl çalışır? Hangi çarklar birbirini nasıl döndürür?

Ekosistem nasıl çalışır? Hangi çarklar birbirini nasıl döndürür? İÇİNDEKİLER Giriş...1 Programatik satın alma nedir, nasıl çalışır?...1 Ekosistem nasıl çalışır? Hangi çarklar birbirini nasıl döndürür?...1 Neden programatik?...3 Programatik Satın Alma Nasıl Başladı?...3

Detaylı

2013 Q2. Değerlendirme. ios işletim sisteminin dünden bugüne hikayesi. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu 2012-2013 Q1 karşılaştırması

2013 Q2. Değerlendirme. ios işletim sisteminin dünden bugüne hikayesi. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu 2012-2013 Q1 karşılaştırması 1 İçerik 2013 Q2 mobilike Kurucu Ortaklarından 01 Rakamlarla Mobil Global & Türkiye de mobil rakamlar 02 Örnek çalışma Vaseline 06 Teknoloji 4G 08 Karşılaştırma İki cihaz karşılaştırması - Samsung S4 &

Detaylı

Q2.2015 1 Q1.2015 Q2.2015. KİŞİSEL REKLAM Herkesin reklamı kendine.

Q2.2015 1 Q1.2015 Q2.2015. KİŞİSEL REKLAM Herkesin reklamı kendine. Q2.2015 1 Q1.2015 Q2.2015 KİŞİSEL REKLAM Herkesin reklamı kendine. Q2.2015 Global & lokal mobil veriler mobilike Opera Mediaworks ailesine katıldı Kitlesel yerine kişisel iletişim Gülümseyin hedefliyoruz!

Detaylı

Mobil Reklamın Anatomisi

Mobil Reklamın Anatomisi Q1.2015 Q1.2015 1 Mobil Reklamın Anatomisi İNCELEME Mobil reklamın her pikseli MOBİL VİDEO Mobil video reklamlarının önlenemez yükselişi TEKNOLOJİ Facebook Audience Network ün faydası kime? Q1.2015 2015

Detaylı

Küresel Eğlence ve Medyaya Bakış 2014-2018

Küresel Eğlence ve Medyaya Bakış 2014-2018 Küresel Eğlence ve Medyaya Bakış 2014-2018 Dijital stratejiden, dijital çağa uygun iş stratejisine Türkiye sonuçlarını da içeren bu özet çalışma sektördeki mevcut durumu analiz ederken önümüzdeki 5 yıla

Detaylı

Perakendede bütünlüğü yakalamak

Perakendede bütünlüğü yakalamak PwC Küresel Toplam Perakende* Araştırması ve Türkiye sonuçları Perakendede bütünlüğü yakalamak Perakendeciliğin gelecekteki iş modelini tüketiciler şekillendiriyor *Total Retail www.pwc.com.tr/perakende

Detaylı

Dijital Pazarlamada Marka Yönetimi ve Sosyal Medyanın Etkileri

Dijital Pazarlamada Marka Yönetimi ve Sosyal Medyanın Etkileri Dijital Pazarlamada Marka Yönetimi ve Sosyal Medyanın Etkileri Muhammet Altındal 1 1 Marmara Üniversitesi, Gazetecilik Bölümü, Bilişim Yüksek Lisans, İstanbul muhammetaltindal@gmail.com Özet: Ekonomi,

Detaylı

18 Kasım 2013 DenizBank Güncel Haber Bülteni

18 Kasım 2013 DenizBank Güncel Haber Bülteni 18 Kasım 2013 DenizBank Güncel Haber Bülteni 2017 YILINDA KÜRESEL MOBİL ÖDEME İŞLEM HACMİ 700 MİLYAR DOLARI AŞACAK Dünyaca ünlü araştırma şirketi Gartner ın sunduğu veriye göre mobil ödeme işlem hacmi

Detaylı

Sosyal medya turizmde pazarlamanın tanımını değiştiriyor. CATHIC 4. kez turizm profesyonellerini buluşturdu

Sosyal medya turizmde pazarlamanın tanımını değiştiriyor. CATHIC 4. kez turizm profesyonellerini buluşturdu 24 TEMMUZ 2014 ǀ 10 TL ÜCRETSİZ ÖZEL EK REGNUM CARYA GOLF&SPA RESORT CATHIC 4. kez turizm profesyonellerini buluşturdu Oteller, bilgi ve iletişim teknolojilerini yakından takip ediyor Anadolu daki iş ve

Detaylı

REKLAMIN SONUÇLARI VE ETKİLERİ

REKLAMIN SONUÇLARI VE ETKİLERİ REKLAMIN SONUÇLARI VE ETKİLERİ Çok konuşulanlardan biri, hiç şüphesiz reklamın sonuçlarıdır. Ben bu kadar para harcadım, ne olacak? Sonuç bu mu olacaktı, ne kadarı boşa gitti acaba? hep tartışılan sorulardır.

Detaylı

E-Ticarette tüketiciler çok sayıda ürün çeşidini görebilir, en uygun ürünü bulma şansı artar.

E-Ticarette tüketiciler çok sayıda ürün çeşidini görebilir, en uygun ürünü bulma şansı artar. 4. HAFTA E-TİCARET 1. E-Ticarete Giriş E-Ticaret Nedir? Kısaca E-Ticaret olarak tanımlanan Elektronik Ticaret, her türlü mal ve hizmet satışının güvenli olarak internet üzerinden gerçekleştirilmesidir.

Detaylı

HIZLI TÜKETİM ÜRÜNLERİNDE SOSYAL MEDYA KULLANIMI İLE MARKA KONUMLANDIRILMASI

HIZLI TÜKETİM ÜRÜNLERİNDE SOSYAL MEDYA KULLANIMI İLE MARKA KONUMLANDIRILMASI SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME YÜKSEK LİSANS PROĞRAMI (TEZSİZ) BİTİRME PROJESİ Danışman: Doç. Dr. ASLIHAN NASIR HIZLI TÜKETİM ÜRÜNLERİNDE SOSYAL MEDYA KULLANIMI İLE MARKA KONUMLANDIRILMASI MUSTAFA ÇELİK

Detaylı

dijital manzara Pazarlamacının dijital reklamcılık kılavuzu

dijital manzara Pazarlamacının dijital reklamcılık kılavuzu dijital manzara Pazarlamacının dijital reklamcılık kılavuzu 1 PricewaterhouseCoopers (PWC) Global Entertainment & Media Outlook 2013 yılına kadar, küresel reklamcılık pastasındaki yeni tüketici davranışını

Detaylı

DİJİTAL HARİTALAR TÜRKİYE RUSYA

DİJİTAL HARİTALAR TÜRKİYE RUSYA DİJİTAL HARİTALAR TÜRKİYE RUSYA Türkiye ve Rusya yüzyıllardır birbirlerine komşu iki ülke. Tarihi, coğrafi ve ekonomik anlamda ciddi bir bağları bulunuyor. Son yıllarda iki ülkenin de büyümesi dünyanın

Detaylı

Toplam perakende 2015: Perakendeciler ve Değişim Çağı

Toplam perakende 2015: Perakendeciler ve Değişim Çağı www.pwc.com.tr/totalretail #toplamperakende2015 Toplam perakende 2015: Perakendeciler ve Değişim Çağı PwC Yıllık Küresel Toplam Perakende Tüketici Araştırması Nisan 2015 Mağaza ve online alışveriş arasındaki

Detaylı

WM DERGİ. Emin Doğu emindogu@wmdergi.com Twitter : emindogu GRAFİK & DÜZENLEME. Merve Odabaşı merveodabasi@wmdergi.com

WM DERGİ. Emin Doğu emindogu@wmdergi.com Twitter : emindogu GRAFİK & DÜZENLEME. Merve Odabaşı merveodabasi@wmdergi.com 03 WM DERGİ GENEL YAYIN YÖNETMENİ Emin Doğu emindogu@wmdergi.com Twitter : emindogu GRAFİK & DÜZENLEME Merve Odabaşı merveodabasi@wmdergi.com YAZAR İbrahim Hızlıoğlu ibrahimhizlioglu@wmdergi.com YAZAR

Detaylı

www.verinetwork.com www.eozcelik.com

www.verinetwork.com www.eozcelik.com ADWORDS, SEO, YOUTUBE, SOSYAL MEDYA, NETWORK- PC BAKIM, WEB YAZILIM TASARIM www.verinetwork.com www.eozcelik.com Google Reklam Nedir? Dünyanın en ünlü ve lider arama motoru olan Google firmasının internet

Detaylı

Q2.2014 ARAŞTIRMA KARŞILAŞTIRMA ANALİZ İNCELEME. Aerodinamiğin teknikleriyle mobil uygulamaların ne ilgisi var? Mesajlaşma uygulamaları savaşıyor

Q2.2014 ARAŞTIRMA KARŞILAŞTIRMA ANALİZ İNCELEME. Aerodinamiğin teknikleriyle mobil uygulamaların ne ilgisi var? Mesajlaşma uygulamaları savaşıyor Q2.2014 1 Q2.2014 KARŞILAŞTIRMA ARAŞTIRMA ANALİZ İNCELEME Mesajlaşma uygulamaları savaşıyor Aerodinamiğin teknikleriyle mobil uygulamaların ne ilgisi var? Yükselen trend: Cross Device Reklamcılık Mobil

Detaylı

SAYISAL KARASAL TELEVİZYON YAYINCILIĞI

SAYISAL KARASAL TELEVİZYON YAYINCILIĞI Dijital İletişim Teknolojileri İhtisas Dergisi OCAK 2015 SAYI: 6 İKİ AYDA BİR YAYIMLANIR ÜCRETSİZDİR TUYAD DAN ELEKTRONİK GERİ DÖNÜŞÜM HAMLESİ SAYISAL KARASAL TELEVİZYON YAYINCILIĞI DÜZLEMSEL UYDU ANTENLERİ

Detaylı

Perakendede mobil etkinin yükselişi. Akıllı telefonların mağazacılığa etkisi

Perakendede mobil etkinin yükselişi. Akıllı telefonların mağazacılığa etkisi Perakendede mobil etkinin yükselişi Akıllı telefonların mağazacılığa etkisi 2 İçindekiler Yönetici özeti 1 Mobil etki 2 Gelecek öngörüleri 7 Akıllı telefonların perakendede kullanımı 9 Mobil yolculuğa

Detaylı

ÇÖZÜMLER SEKTÖRLERE GÜÇ VEREN PERAKENDE SEKTÖRÜNE YÖNELİK UYGULAMALAR ENERJİ SEKTÖRÜNDE FARK YARATAN ÇÖZÜMLER SPOR VE EĞLENCEYE TEKNOLOJİ DESTEĞİ

ÇÖZÜMLER SEKTÖRLERE GÜÇ VEREN PERAKENDE SEKTÖRÜNE YÖNELİK UYGULAMALAR ENERJİ SEKTÖRÜNDE FARK YARATAN ÇÖZÜMLER SPOR VE EĞLENCEYE TEKNOLOJİ DESTEĞİ SAYI 8 / 2013 SEKTÖRLERE GÜÇ VEREN ÇÖZÜMLER PERAKENDE SEKTÖRÜNE YÖNELİK UYGULAMALAR ENERJİ SEKTÖRÜNDE FARK YARATAN ÇÖZÜMLER SPOR VE EĞLENCEYE TEKNOLOJİ DESTEĞİ ... ÖNSÖZ SAP NİN BENZERSİZ SEKTÖREL UZMANLIĞI

Detaylı

SMS ile pazarlama çılgınlığı yeni bir sektör yarattı

SMS ile pazarlama çılgınlığı yeni bir sektör yarattı SMS ile pazarlama çılgınlığı yeni bir sektör yarattı Günde kaç defa cep telefonunuza bu tür mesajlar geliyor? Bu mesajları mutlaka açıp okuyorsunuz: Kimi indirim haberi veriyor, kimi kredi kartı ekstrenizi

Detaylı

INTERNET REKLAMCILIĞI E-REKLAM

INTERNET REKLAMCILIĞI E-REKLAM INTERNET REKLAMCILIĞI E-REKLAM Bilişim Teknolojileri ve e-ticaret Şubesi 1 İÇİNDEKİLER 1. İNTERNET REKLAMCILIĞI İLE PAZARLAMA... 4 1.1. REKLAMIN AMAÇLARI... 4 1.2. GELENEKSEL REKLAMDAN İNTERNET REKLAMCILIĞINA

Detaylı

DIJITAL BELGE VE ELEKTRONIK UYGULAMALAR ZAMAN VE MALIYET TASARRUFU SAĞLIYOR 4. E-TICARET KONFERANSI NDA SOSYAL MEDYA KONUŞULDU GELENEKSEL

DIJITAL BELGE VE ELEKTRONIK UYGULAMALAR ZAMAN VE MALIYET TASARRUFU SAĞLIYOR 4. E-TICARET KONFERANSI NDA SOSYAL MEDYA KONUŞULDU GELENEKSEL TÜRKİYE NİN E-TİCARET REFERANSI HAZİRAN - TEMMUZ 2015 - SAYI 14 - ÜCRETSİZDİR 4. E-TICARET KONFERANSI NDA SOSYAL MEDYA KONUŞULDU GELENEKSEL LOJİSTİKTEN E-LOJİSTİK E DIJITAL BELGE VE ELEKTRONIK UYGULAMALAR

Detaylı

MOBİLİTE REKABETTE YENİ FIRSAT: SAP TEKNOLOJİ ÇÖZÜMLERİ İLE DAHA VERİMLİ VE YENİLİKÇİ KURUMLAR BAŞARI ÖYKÜSÜ: ŞİŞECAM'DA İNSAN KAYNAKLARI SÜREÇLERİ

MOBİLİTE REKABETTE YENİ FIRSAT: SAP TEKNOLOJİ ÇÖZÜMLERİ İLE DAHA VERİMLİ VE YENİLİKÇİ KURUMLAR BAŞARI ÖYKÜSÜ: ŞİŞECAM'DA İNSAN KAYNAKLARI SÜREÇLERİ SAYI 4 / 2012 REKABETTE YENİ FIRSAT: MOBİLİTE TEKNOLOJİ ÇÖZÜMLERİ İLE DAHA VERİMLİ VE YENİLİKÇİ KURUMLAR BAŞARI ÖYKÜSÜ: ŞİŞECAM'DA İNSAN KAYNAKLARI SÜREÇLERİ AKBANK GENEL MÜDÜR YARDIMCISI TURGUT GÜNEY:

Detaylı

ÖZET OTELCİ L İ K SEKTÖRÜNDE Bİ R PAZARLAMA ARACI OLARAK SOSYAL MEDYA KULLANIMI OTEL PAZARLAMA MODELİ ÖNERİ S İ. Ekim 2012, 67 Sayfa

ÖZET OTELCİ L İ K SEKTÖRÜNDE Bİ R PAZARLAMA ARACI OLARAK SOSYAL MEDYA KULLANIMI OTEL PAZARLAMA MODELİ ÖNERİ S İ. Ekim 2012, 67 Sayfa Yarýna bir deðer býrak TURÝZM SEKTÖRÜ ÝKÝNCÝLÝK ÖDÜLÜ Mehmet Kemal Dedeman Araþtýrma ve Geliþtirme Proje Yarýþmasý OTELCÝLÝK SEKTÖRÜNDE BÝR PAZARLAMA ARACI OLARAK SOSYAL MEDYA KULLANIMI-OTEL PAZARLAMA

Detaylı

ERCİYES İLETİŞİM 2014 TEMMUZ. akademia. www.erciyes-akademia.com

ERCİYES İLETİŞİM 2014 TEMMUZ. akademia. www.erciyes-akademia.com ERCİYES İLETİŞİM 2014 TEMMUZ 17 www.erciyes-.com Değişen Televizyon Platformlarının İzleyiciye Sunduğu Seçenekler ISSN:1308-3198 Erciyes İletişim Dergisi 2014 Cilt (Volume): 3, Sayı (Number): 4, (18-24)

Detaylı

Bulut Bilişim. Dosyası. İşbirliğiyle. katkılarıyla

Bulut Bilişim. Dosyası. İşbirliğiyle. katkılarıyla Bulut Bilişim İşbirliğiyle Dosyası Bulut Bilişim, ortak kullanılan kaynaklar üzerinde, ihtiyaca göre ölçeklenebilen, anında kullanıma hazır, kaynak ataması ve yönetimi kolay yapılabilen BHT-Bilişim ve

Detaylı

1 Zorlu Grubu iç iletişim yayınıdır. Üç ayda bir yayımlanır. Ocak-Şubat-Mart 2014. Güçlü iletişim. Güçlü grup

1 Zorlu Grubu iç iletişim yayınıdır. Üç ayda bir yayımlanır. Ocak-Şubat-Mart 2014. Güçlü iletişim. Güçlü grup 1 Zorlu Grubu iç iletişim yayınıdır. Üç ayda bir yayımlanır. Ocak-Şubat-Mart 2014 44 Güçlü iletişim Güçlü grup sunuş 01 Zorlu Holding iletişimde fark yaratıyor Günümüzde kitle iletişim araçlarının son

Detaylı