ÖZEL ANKARA PINAR ORTAOKULU EĞİTİM ÖĞRETİM YILI EKO OKULLAR PROGRAMI ÇÖP VE ATIK KONULU 2.YIL 1.DÖNEM RAPORU

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "ÖZEL ANKARA PINAR ORTAOKULU 2013-2014 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI EKO OKULLAR PROGRAMI ÇÖP VE ATIK KONULU 2.YIL 1.DÖNEM RAPORU"

Transkript

1 ÖZEL ANKARA PINAR ORTAOKULU EĞİTİM ÖĞRETİM YILI EKO OKULLAR PROGRAMI ÇÖP VE ATIK KONULU 2.YIL 1.DÖNEM RAPORU EYLÜL & EKİM - Eko-tim ve sorumlu öğrencilerin tespiti ve görev dağılımı yapılması Okulumuz eko tim ve sorumlu öğrencileri tespit etmek için, Pazartesi ve Cuma günü törenlerde duyurular yaparak, koordinatör öğretmenlerimiz Merve Çırak ile Münevver Seyrek sınıfları tek tek dolaştı, EKO TİM de görevli öğrenciler seçilerek görev dağılımları yapıldı. - 3.sınıflarla hububat, atık kumaş parçaları ve atık iplerle kolaj çalışması

2 Okulumuz 3. Ve 6. Sınıf öğrencileri hububat tohumları, ip ve kumaş parçaları kullanarak farklı poster ve tablolar oluşturdular. Okulumuz duvarlarında sergilendi.

3 - Tüm öğrencilerin bir seminer ile geçtiğimiz eğitim öğretim yılında yapılan etkinliklerin izletilip hatırlatılması ve eko okul hakkında bilgilendirme yapılacak etkinliklerden bahsetme Geçen yıl yaptığımız etkinlikleri, videoları, fotoğrafları ve eylem raporlarımızı öğrencilere rehberlik saatlerinde izlettik ve tüm fotoğrafları ve geçen yılın raporlarını okulumuz web sayfasının ana sayfasına slider olarak yüklendi ve velilere de belirtilerek herkes projemiz hakkında yeniden bilgilendirildi. - Eko-ilkenin ve sloganımızın her yerde olmasının sağlanması Bu yıl yeni binamızda eğitim ve öğretimimizi sürdürmekteyiz ve eko okul ilkemizi( EKO OKUL EKO PINAR) ve eko okul sloganımız ( ATIKLARI GERİ DÖNDÜR YAŞAMINI UZUN SÜRDÜR ) okulumuzun tüm katlarına ve okulumuz lobisine eko okul logosuyla birlikte yerleştirdik. Ayrıca geri dönüşüm ve tasarrufla ilgili bilgilendirici ve farkındalık yaratacak posterler okulumuz katlarına ve lobiye herkesin görebileceği mekanlara asıldı.

4

5 - Atık kağıt pil kutularını okula yerleştirme Okulumuz başta yönetim, müdürümüz, öğretmenlerimiz, hizmetlilerimiz ve eko timdeki öğrencilerimiz Yenimahalle Belediyesinin okulumuza gönderdiği atık kağıt ve pil kutularını okulumuzun her katının belli yerlerine, öğretmenler odalarına velilerimizin ve tüm gönüllü öğrencilerimizin katkısıyla yerleştirdik.

6 Öğrencilerimiz Yenimahalle Belediyesi tarafından gönderilen atık kağıt kutularını zevkle okulumuza yerleştirdiler.

7 - Eko okul eylem planının çıkarılması ve planın okuldaki idare ve öğretmenler odasının panolarına asılması. Eko okul eylem planımız okulumuzun öğretmenler odasına asıldı ve müdür ve müdür yardımcılarına teslim edildi. Ayrıca bu yılın eko okul eylem planımız okulumuz web sitesine eko okul sliderı ile birlikte de yüklenmiştir.

8 - 4. Ve 7. Sınıflarla atık gazete, kumaş ( deri ) ve kağıtlarla origami çalışması 4.ve 7. Sınıflar kadife kumaş, atık gazete kağıtları ve kartonlar, gazoz kapağı,saten kurdele vb. kullanarak tablolar oluşturdular ve bunlar kulumuzun lobisinde ve katlarındaki panolarda sergilendi.

9 - Atık maddeler kullanılarak hücre modeli tasarlanması ve organellerin o model üzerinde anlatılması 4., 5.,6. Sınıflarımızla Çeşitli atık malzemeler kullanılarak( iplik, karton,düğme sünger,plastik top vb. ) hücre modelleri yaptık.

10 KASIM - Eko okul eylem planının çıkarılması ve planın okuldaki idare ve öğretmenler odasının panolarına asılması. Ekim ayında okulumuzda öğretmenler odalarındaki panolara asılan yıllık eylem planı, tekrar gözden geçirilerek tamamlanan çalışmalar tespit edildi. Eksik kalan zümre çalışmalarıyla,yapılacak yeni çalışmalar zümrelere hatırlatıldı. - 4.sınıflarla artık malzemelerle kolaj çalışması 4.ve 7.sınıflarla kumaş parçaları ve atık kağıtlarla kolaj tekniği ile kompozisyonlar oluşturuldu.

11 - Atık malzemelerle genetikle ilgili DNA modelinin yapılması Hücremizi oluşturan,annemize babamıza benzememizi sağlayan önemli yapılardan birisi olan DNA yı atık kullanarak ( kağıt, plastik çubuk, lastik, kemer parçası,oyun hamuru,tahta parçaları ) tasarladık ve okulumuz web sitesine yükledik.

12 - Sardunya çiçeğinin Çelikleme yöntemiyle çoğaltılması vejetatif üreme - 2/D sınıfı öğrencileri olarak EKO OKUL projeleri kapsamında okulumuzda sera kurmaya karar verdik. Öncelikli olarak çelik ile üremeyi öğrenip çelik ile üreyebilen çiçek türlerinden çelikleme yaptık. Yeni ürettiğimiz çiçeklerimiz ile her gün ilgilenip bakımlarını yapıyoruz. Hem sınıfımız hem de seramız şimdiden yeşermeye başladı bile..

13 Atık çeşitlerinin incelenip kümeler konusu altında gruplandırılması Atık çeşitleri 6. Ve 4. Sınıflarda kümelendirilip çeşitli şekillerde gruplandırıldı. Metal, cam ve atık kağıt kullanılarak yapıldı.

14 - Çöp ve atık sözcüklerini kullanarak matematik sorusu yazma ve en iyi soruların panoya asılması 4. Ve 5. Sınıflar çöp ve atık sözcüklerini kullanarak matematik soruları yazdılar.öğrencilerimiz hem eko okul projesi ile hem de matematik ile ilgili bilgilerini artırmış oldular. Yaptıkları çalışmalar okul panolarında sergilendi.

15 ARALIK 3 Aralık ve 23 Aralık tarihlerinde Eko Okullar Programı Ankara İl toplantısına İlkokul koordinatör öğretmenimiz Merve Çırak ve Ortaokul koordinatör öğretmenimiz Münevver Seyrek katıldı. İl Milli Eğitim Müdürlüğü nde yapılan toplantıya Ankara bölgesindeki tüm eko okul projesi koordinatör öğretmenleri katıldı. Toplantıda Maltepe Okulu nun ve Özel Nesibe Aydın Ortaokulunun eko okul çalışmaları izlendi ve bilgi sahibi olundu.

16 - Okul genelinde ( 1 8.sınıflarda ) haftanın en temiz sınıfının seçilmesi ( her hafta uygulanacak) Özellikle Eko okul projesi kapsamında okul idaremiz teneffüslerde çalan zil sesinde : Sevgili öğrencilerimiz lütfen yerlere çöp atmayalım, atanları uyaralım, sınıflarımızı temiz tutalım, muslukları boşuna akıtmayalım, elektrikleri gereksiz yere açmayalım uyarısını teneffüs anonslarında duyurarak tüm öğrencilere her zaman farkındalık yarattı. Okulumuzda bulunan her sınıf kapılarına ve içlerine, kantinlere en temiz sınıf seçilme kriterleri yapıştırıldı, eko okul gönüllüsü öğretmenlerimize bu kriterler sınıf sınıf verilerek haftanın herhangi bir gününde sınıfları dolaşmaları sağlandı. Kriterlere en çok sahip olan sınıflar her cuma günü İstiklal Marşı töreninde duyuruldu, sınıflara ödül olarak üzerinde haftanın en temiz sınıfı yazan plaket tahtaların üzerine konuldu ayrıca en temiz sınıf yazan görsel materyal kapılara yapıştırıldı.

17

18 - Evde ailelerin yaptığı tasarrufların araştırılıp kompozisyon halinde yazdırılması Öğrencilerimiz evde ailelerinin yaptıkları tasarrufları, atıkları nasıl geri döndürdükleri hakkında kompozisyon yazdılar ve sınıfta arkadaşlarıyla paylaştılar.yaptıkları çalışmalar aynı zamanda panoda da sergilendi.

19 - Yenimahalle çapında Çevre konulu resim yarışmasının organize edilip içeriğinin şartnamesinin hazırlanması Konuyla ilgili resim yarışmasının şartnamesi hazırlanmakta olup Yenimahalle çapındaki yarışma ikinci dönem başında gerçekleştirilecektir. İlgili görsel materyallerimiz ve tüm bilgilerimiz ikinci dönem raporunda belirtilecektir. - Eko koronun kurulması ve öğrencilere çöp atık ile ilgili şarkı öğretilmesi Eko koromuz Müzik öğretmenimiz Melisa Kahraman tarafından gönüllü öğrencilerle ve melodika çalan öğrenci grubuyla oluşturuldu. Öğrencilerle birlikte çöp atık şarkısı oluşturulup birlikte söylendi. ÇÖP ATIK ŞARKIMIZ Dünya bizim evimiz temiz olsun çevremiz Çöpleri yere atıp onu kirletmeyelim ( 2 ) Dünya bizim evimiz orda geçer günümüz Mutlu bir yarın için onu yok etmeyelim. ( 2 )

20 OCAK - Yenimahalle Belediyesi ile işbirliği içerisinde okulun belli yerlerine Atık Yağ toplama şişelerinin konulması Yenimahalle Belediyesi ile bağlantı kurduk, kendileri atık kağıt kutularının okulumuza ulaştırdılar fakat Ocak ayındaki atık yağ toplama kapları için sekreterleriyle görüştüğümüzde yoğun seçim çalışmalarından dolayı atık yağ toplama kaplarını okulumuza ilerleyen aylarda getireceklerini belirttiler. Biz de atık yağları kendi kaplarımıza koyduk ve biriktirmeye devam edeceğiz.. - Çöp atık ile ilgili hikaye,şiir,yazı paylaşımı veya öğrencilere yazdırılması 3-A, 3-C ve 7.sınıflar olarak çöp atık ve temizlik ile ilgili şiir ve hikayeler yazdık. Öğrencilerimiz hem görsel olarak süsledikleri hikayelerini sınıfta arkadaşlarıyla paylaştılar hem de çöp atık ile ilgili özgün şiirlerini yazıp resimler yaptılar..

21

22 tarihinde Muharrem Gülen Pakoğlu Ortaokulunda yapılan BİYOLOJİK ÇEŞİTLİLİK konulu Eko Okullar Programı Ankara İl toplantısına İlkokul koordinatör öğretmenimiz Merve Çırak ve Ortaokul koordinatör öğretmenimiz Münevver Seyrek katıldı. 1.DÖNEM YAPTIĞIMIZ ÇALIŞMALARA EK OLARAK GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ ETKİNLİKLERİMİZ 1- ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İŞBİRLİĞİ İLE OKULUMUZ BAHÇESİNE MAVİ LADİN AĞAÇLARI DİKTİK. 2.ve 7. sınıf öğrencilerimiz Eco School projesi kapsamında Ankara Büyükşehir Belediyesi ile işbirliği içerisinde okul bahçesine Mavi Ladin ağaçları dikti. Ağaçlarımızı dikerken okulumuz Genel Müdürü Mustafa Türk, okulumuz Müdürü Ali Serit, Eko okul gönüllüsü velimiz ve aynı zamanda Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Müdürü Vedat Üçpınar, sınıf öğretmenlerimiz ve koordinatör öğretmenlerimiz ağaç dikim şenliğine katıldı. Ankara Büyükşehir Belediyesinin desteğiyle temin edilen ve her öğrencinin ve koordinatör öğretmenlerin isminin de yazılı olduğu, bakımını da öğrencilerimizin üstleneceği ağaçları okul bahçesine diktik. Ağaçlarımızın yıllar içerisinde büyüdüğü ve altında gölgeleneceğimizin hayali şimdiden bizi heyecanlandırdı. Doğa sevgisi dolu öğrencilerimiz kendine ait ağaçlarını dikmekten çok mutlu oldu ve ağaç dikme şenliğimiz bayram havasında geçti.

23

24 2- LALE SOĞANLARINI TOPRAKLA BULUŞTURDUK 2/D sınıfı öğrenci olarak EKO OKUL projeleri kapsamında ve aynı zamanda 2-D ve 6-D sınıflarında çocukları bulunan gönüllü velimiz Sincan Belediyesi Fen İşleri görevlisi Serap İşleyen ile işbirliği yaparak okulumuzun bahçesine lale soğanlarımızı ektik. Kültürümüzde önemli bir yere sahip olan lale soğanlarımızı okulumuz bahçesinde uygun olan bir yerde toprakla buluşturduk. Bahar mevsiminin gelişini bizlere müjdeleyecek lale bahçemizdeki çiçeklerimizin açacağı günü sabırla bekleyeceğiz.

25 3-1. VE 2. SINIFLARIN BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ DERSİNDE HAZIRLADIKLARI TEMİZ OKUL TEMİZ ÇEVRE RESİMLERİ VE ÇALIŞMALARININ OKUL LOBİSİNDE SERGİLENMESİ

26 4 ATIK MATERYALLERDEN EŞYALAR TASARLADIK Atık Plastik bardak, kağıt, kullanılmış kot pantolon, pet şişe, atık kapak, yoğurt kabı kullanarak ev eşyaları tasarladık. Öğrenciler iş birliği ve dayanışma içerisinde tasarruf bilinci ile günlük hayatlarında çok da zor olmayan ama emek gerektiren ürünleri sergileyerek eko okul projelerinde katkı sağlayarak ileriki hayatlarında kullanmak üzere tecrübe sahibi oldular. Eski kot pantolondan çanta yapımı Plastik şişeden kadeh yapımı Plastik şişeden kase yapımı Tuvalet kağıdı rulolarından kalemlik yapımı

27 Atık cd den süs eşyası yapımı Atık mavi kapaklardan kukla yapımı Atık yoğurt kaplarından günlük hayatta kullanacağımız ev eşyası Kullanılmış kartonlardan Bebek odalarına renkli yıldızlar

28 5-2.SINIFLAR VE SINIFLAR OLARAK ATIK MALZEMELERİ KULLANARAK ÇEŞİT ÇEŞİT EŞYALAR VE OYUNCAKLAR TASARLADIK VE SERGİLEDİK. 2/D SINIFI ÖĞRENCİLERİ VE 6. VE 7.SINIFLAR OLARAK, BOZULAN OYUNCAKLARIMIZIN PARÇALARINI, İŞE YARAMAYAN KUTULARI, KAVANOZ VE KAVANOZ KAPAKLARI, ATIK CD LER, PET ŞİŞE,KUMAŞ PARÇALARI,DÜĞMELERİ VB. ATMAYIP BİRİKTİRDİK. BU ATIK MALZEMELER İLE KENDİMİZ OYUNCAKLAR VE EŞYALAR TASARLADIK. ESKİMİŞ VE BOZULMUŞ EŞYALARIMIZIN DA BİR İŞE YARAYABİLECEĞİNİ GÖRDÜK. BU ÇALIŞMALAR OKULUMUZDA 2. VE 3. KATLARDA SERGİLENDİ VE EN GÜZELLERİ SEÇİLEREK ÖDÜLLENDİRME YAPILDI.

29 DÖNEM SONU DEĞERLENDİRMESİ ÖZEL ANKARA PINAR ORTAOKULU olarak okulumuzun eğitim öğretime başladığı ikinci yılında da böyle büyük bir projeye katılmaktan çok mutluyuz. Artılarıyla eksileriyle öğrencilerimiz ve bizim için olumlu bir dönemdi. Projeye başlama noktamız öncelikle küçük yaştan başlayan öğrencilerimizde farkındalık yaratmaktı. Bunun için onların ilgisini çekecek sunumlarla projemizin özünü öğrencilerimize benimsettik. Farkındalık yarattıktan sonra uygulama aşamaları hepimiz için başarılı geçti. Sadece okul içerisinde kalmasını önlemek için velilerimiz ve çevremizdeki herkesle ve belediyelerle işbirliği yaparak çalıştık. Öğrenci ve öğretmen sayımızın artmasıyla geçen yılki çalışmalarımızın üzerine bu yılki etkinliklerimizi ekleyerek bu yıl yeşil bayrağı okulumuza getirmenin ümidiyle 2.dönem çalışmalarımız devam edecektir. A.MÜNEVVER SEYREK ÖZEL ANKARA PINAR ORTAOKULU KOORDİNATÖR ÖĞRETMENİ KÜBRA YILMAZ ÖZEL ANKARA PINAR ORTAOKULU 2.KOORDİNATÖR ÖĞRETMENİ

ÖZEL YENİMAHALLE PINAR ORTAOKULU 2012-2013 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI EKO OKULLAR PROGRAMI ÇÖP VE ATIK KONULU 2.DÖNEM RAPORU

ÖZEL YENİMAHALLE PINAR ORTAOKULU 2012-2013 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI EKO OKULLAR PROGRAMI ÇÖP VE ATIK KONULU 2.DÖNEM RAPORU ÖZEL YENİMAHALLE PINAR ORTAOKULU 2012-2013 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI EKO OKULLAR PROGRAMI ÇÖP VE ATIK KONULU 2.DÖNEM RAPORU ŞUBAT Kentimizden Çöp Manzaraları konulu fotoğraf çekilmesi ve eko okul panosunda yayınlanması

Detaylı

GAZİ ÜNİVERSİTESİ VAKFI ÖZEL İLKÖĞRETİM OKULLARI 2011-2012 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI EKO-OKULLAR PROGRAMI EYLEM PLANI

GAZİ ÜNİVERSİTESİ VAKFI ÖZEL İLKÖĞRETİM OKULLARI 2011-2012 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI EKO-OKULLAR PROGRAMI EYLEM PLANI GAZİ ÜNİVERSİTESİ VAKFI ÖZEL İLKÖĞRETİM OKULLARI 2011-2012 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI EKO-OKULLAR PROGRAMI EYLEM PLANI EKİM 2011 EKİM AYI EYLEM PLANI Eko-okullar programı kapsamında yapılması planlanan etkinliklerin

Detaylı

ÖNSÖZ. Rıza EPİKMEN Türkiye Çevre Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı

ÖNSÖZ. Rıza EPİKMEN Türkiye Çevre Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı ÖNSÖZ Yaşamımız boyunca ihtiyaçlarımızın hemen hemen tümünü, doğrudan veya dolaylı olarak doğadan elde etmekteyiz. Doğa ile olan bu etkileşimimiz düşünüldüğünde, çevrenin korunmasında ve doğal kaynakların

Detaylı

SEV YAYINCILIK A.Ş. ŞİRKET MÜDÜRÜ EBRU ŞENOL

SEV YAYINCILIK A.Ş. ŞİRKET MÜDÜRÜ EBRU ŞENOL 2014 YAZ 6 100. GÜN KUTLAMALARI OKULA BAŞLAYALI 100 GÜN OLDU TOPLAMA İŞLEMİ YAPIYORUZ MATEMATİK ÖĞRENİYORUZ SAĞLIKLI BÜYÜYORUM BAHÇEDEN TURUNÇ REÇELİ SAĞLIK VE EĞİTİM VAKFI YAYINIDIR. YAZ 2014, YIL 3,

Detaylı

E-DERGİ YAKAMOZ ÖZEL PEV OKULLARI KÜLTÜR YAYINI / SAYI:9 / YIL: 2013-2014 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI

E-DERGİ YAKAMOZ ÖZEL PEV OKULLARI KÜLTÜR YAYINI / SAYI:9 / YIL: 2013-2014 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI E-DERGİ ÖZEL PEV OKULLARI KÜLTÜR YAYINI / SAYI:9 / YIL: 2013-2014 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI PEV Liselerinde Cumhuriyet Coşkusu Cumhuriyetimizin 90.yıldönümünde, Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK ün açtığı aydınlık

Detaylı

Istanbul Coşkun Koleji PYP aday okuludur. Istanbul Coskun Koleji is a PYP candidate school.

Istanbul Coşkun Koleji PYP aday okuludur. Istanbul Coskun Koleji is a PYP candidate school. Istanbul Coşkun Koleji PYP aday okuludur. Istanbul Coskun Koleji is a PYP candidate school. PYP NİN BEŞ TEMEL ÖĞESİ BİLGİ KAVRAMLAR TUTUMLAR BECERİLER EYLEM Kim Olduğumuz Bulunduğumuz Mekan ve Zaman Kendimizi

Detaylı

E-DERGİ YAKAMOZ ÖZEL PEV OKULLARI KÜLTÜR YAYINI / SAYI:3 / YIL: 2012-2012 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI

E-DERGİ YAKAMOZ ÖZEL PEV OKULLARI KÜLTÜR YAYINI / SAYI:3 / YIL: 2012-2012 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI E-DERGİ ÖZEL PEV OKULLARI KÜLTÜR YAYINI / SAYI:3 / YIL: 2012-2012 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI Bir yılın ardından Değerli velilerimiz, sevgili öğretmen arkadaşlarım, Göreve geldiğimiz günden bugüne fiziksel ve

Detaylı

İLKOKUL BÜLTENİ DEĞERLİ VELİLERİMİZ TED İSTANBUL KOLEJİ 01 KASIM 2013

İLKOKUL BÜLTENİ DEĞERLİ VELİLERİMİZ TED İSTANBUL KOLEJİ 01 KASIM 2013 İLKOKUL BÜLTENİ TED İSTANBUL KOLEJİ Yıl:4 Hafta:8 Sayı: 7 01 KASIM 2013 DEĞERLİ VELİLERİMİZ 22-23-24 Ekim tarihlerinde TED Istanbul Koleji Genel Müdür Yardımcısı ve Okul Müdürleri olarak Kıbrıs ta yapılan

Detaylı

ARALIK 2014 / 12. Sayı OKAN KOLEJİ İTALYA DA

ARALIK 2014 / 12. Sayı OKAN KOLEJİ İTALYA DA ARALIK 2014 / 12. Sayı OKAN KOLEJİ İTALYA DA 1 İçindekiler 2 İçindekiler 62 Okan Koleji Ortaokulu 3 Genel Müdür Yardımcımız dan 63 Ortaokul Müdürümüz den.. 6 Öğretmen-ce Paylaşımlar 64 Yabancı Diller 11

Detaylı

T.C. ANTALYA VALİLİĞİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ DEĞERLER EĞİTİMİ

T.C. ANTALYA VALİLİĞİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ DEĞERLER EĞİTİMİ 2013 T.C. ANTALYA VALİLİĞİ İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ DEĞERLER EĞİTİMİ ANTALYA - 2013 S * t i y i 6 i ç c ; 6 e * t d if t d e K ç o &, e u t o ld u ğ u, 4 & 4 tp z t t o f t lu * n c c e t ü ç ia t e

Detaylı

BÜLENT KORUCU İLE RÖPORTAJ KÜLTÜR SANAT 11. dereceye giren öğrenciler, ödüllerini Kaymakam Bey in elinden aldılar. Dereceye giren öğrencilerimiz;

BÜLENT KORUCU İLE RÖPORTAJ KÜLTÜR SANAT 11. dereceye giren öğrenciler, ödüllerini Kaymakam Bey in elinden aldılar. Dereceye giren öğrencilerimiz; YAZ MEVSİMİ Nİ PASTELLE BOYADIK! EĞİTİM 05 BÜLENT KORUCU İLE RÖPORTAJ KÜLTÜR SANAT 11 CAPRICE TE 5 GÜN GEZİLERİMİZ 15 EĞİTİM OKULUM ÖZEL SİLİVRİ FATİH İLKÖĞRETİM OKULU YAYIN ORGANIDIR. MAYIS 2010 YIL:2

Detaylı

www.turcev.org.tr www.mavibayrak.org.tr

www.turcev.org.tr www.mavibayrak.org.tr www.turcev.org.tr www.mavibayrak.org.tr İÇİNDEKİLER 2011 Yılı Mavi Bayrak Ödülleri Basın Toplantısıyla Açıklandı Ankara Valiliği Ziyaretimiz... 2011 Yılı Ulusal Mavi Bayrak Ödül Töreni 25.06.2011 Günü

Detaylı

{içindekiler} Anasınıfı. Kreş. Ödül Töreni. İlköğretim Okulu. Şiir ve Kompozisyon Yarışmaları. Yaşamın Temel Kaynağı Su. Dünya Matematik Günü

{içindekiler} Anasınıfı. Kreş. Ödül Töreni. İlköğretim Okulu. Şiir ve Kompozisyon Yarışmaları. Yaşamın Temel Kaynağı Su. Dünya Matematik Günü {içindekiler} Anasınıfı 5 Kreş 6 Ödül Töreni 7 İlköğretim Okulu 8 Şiir ve Kompozisyon Yarışmaları 10 Yaşamın Temel Kaynağı Su 11 Dünya Matematik Günü 12 İletkenler ve Yalıtkanlar 13 Konferans ve Seminerler

Detaylı

Kutlamalar ve Törenler. Anaokulu. İlkokul. Türkçe Edebiyat. IB (Uluslararası Bakalorya) CAS Aktiviteleri CISV. Sanat. Matematik.

Kutlamalar ve Törenler. Anaokulu. İlkokul. Türkçe Edebiyat. IB (Uluslararası Bakalorya) CAS Aktiviteleri CISV. Sanat. Matematik. Kutlamalar ve Törenler Ölümsüz Eserin Cumhuriyet 89 Yaşında 10 Kasım da Ata mızı Saygıyla Andık Vatan Sevdası ve Sahnede Çanakkale Zaferi Neşe ve Eğlence Dolu 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

Detaylı

Sarıkamış Bir Hüznün Tarihi. Anasınıfından Muhteşem Performans. Kulüpler Sayfa 8 de. Sultan Alparslan Koleji Rallisi Muhteşem Geçti

Sarıkamış Bir Hüznün Tarihi. Anasınıfından Muhteşem Performans. Kulüpler Sayfa 8 de. Sultan Alparslan Koleji Rallisi Muhteşem Geçti İNGİLİZCE TEOG 8. Sınıf öğrencilerimiz aktiviteli, eğlenceli ve oyun dolu İngilizce dersleriyle 1.TEOG sınavına hazırlandılar. 04 05 HAYALİMDEKİ EV Okulumuz 3. Sınıf zümresi tarafından Hayat Bilgisi dersi

Detaylı

BİLMEMİZ GEREKENLER SINIF İÇİ ETKİNLİKLER OKUMA YAZMAYA HAZIRLIK ETKİNLİĞİ SANAT ETKİNLİĞİ TÜRKÇE DİL ETKİNLİĞİ MÜZİK-OYUN ETKİNLİĞİ FEN ETKİNLİĞİ

BİLMEMİZ GEREKENLER SINIF İÇİ ETKİNLİKLER OKUMA YAZMAYA HAZIRLIK ETKİNLİĞİ SANAT ETKİNLİĞİ TÜRKÇE DİL ETKİNLİĞİ MÜZİK-OYUN ETKİNLİĞİ FEN ETKİNLİĞİ Sevgili Velimiz, 2014-2015 eğitim ve öğretim yılında çocuklarımızla birlikte hazırlayacağımız tüm etkinliklerimizi aylık bültenimizden takip edebilirsiniz. Bültenimizde sınıf içerisinde uyguladığımız tüm

Detaylı

İSTEK ÖZEL KEMAL ATATÜRK İLKÖĞRETİM OKULU 2010-2011 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI PYP SORGULAMA ÜNİTELERİ RAPORU

İSTEK ÖZEL KEMAL ATATÜRK İLKÖĞRETİM OKULU 2010-2011 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI PYP SORGULAMA ÜNİTELERİ RAPORU İSTEK ÖZEL KEMAL ATATÜRK 2010-2011 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI PYP SORGULAMA ÜNİTELERİ RAPORU 1 SINIF İSTEK ÖZEL KEMAL ATATÜRK DUYGULARIMIZI TANIYALIM ÜNİTESİ Disiplinlerarası Tema: Biz Kimiz Anafikir: Öğrenciler

Detaylı

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI KASIM AYI AYLIK EĞİTİM PLANI

MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI KASIM AYI AYLIK EĞİTİM PLANI MEB OKUL ÖNCESİ EĞİTİM PROGRAMI KASIM AYI AYLIK EĞİTİM PLANI OKUL ADI: TARİH: KASIM YAŞ GRUBU: ÖĞRETMEN ADI: AYLAR KAZANIMLAR VE GÖSTERGELERİ BİLİŞSEL GELİŞİM Kazanım 1. Nesne/durum/olaya dikkatini verir.

Detaylı

23 NİSAN COŞKUSU. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı coşkuyla kutladık.

23 NİSAN COŞKUSU. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı coşkuyla kutladık. 23 NİSAN COŞKUSU 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı coşkuyla kutladık. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin kuruluşunun 91. yılında, öğrencilerimiz günün anlamına uygun bir program hazırladılar.

Detaylı

ÖZEL ERCİYES EĞİTİM KURUMLARI 2012 BÜLTEN. www.erciyesegitimkurumlari.com.tr ÖZEL ERCİYES EĞİTİM KURUMLARI

ÖZEL ERCİYES EĞİTİM KURUMLARI 2012 BÜLTEN. www.erciyesegitimkurumlari.com.tr ÖZEL ERCİYES EĞİTİM KURUMLARI 2 ÖZEL ERCİYES EĞİTİM KURUMLARI 2012 BÜLTEN ÖZEL ERCİYES EĞİTİM KURUMLARI Adına Sahibi : Metin BEKİŞ / GENEL MÜDÜR Yazı İşleri Müdürü : Kürşat KAYA / Nimet ÖZARABACI Tuba BAYKAL / Ahmet AKKAYA Yayın Kurulu

Detaylı

( Hayat Bilgisi, Türkçe, Matematik, Beden Eğitimi, Halk Oyunları, Bilişim Teknolojileri, Müzik, Bale, Görsel Sanatlar, Drama, İngilizce, Satranç)

( Hayat Bilgisi, Türkçe, Matematik, Beden Eğitimi, Halk Oyunları, Bilişim Teknolojileri, Müzik, Bale, Görsel Sanatlar, Drama, İngilizce, Satranç) BU SAYIDA: Müdür Mektubu..3 1. sınıflar bülteni..4-19 ( Hayat Bilgisi, Türkçe, Matematik, Beden Eğitimi, Halk Oyunları, Bilişim Teknolojileri, Müzik, Bale, Görsel Sanatlar, Drama, İngilizce, Satranç) 2.

Detaylı

ÇANAKKALE CUMHURİYET ORTAOKULU 2015-2016 VELİ - ÖĞRENCİ EL KİTABI. Sunuş ve Hoş Geldiniz...2. 1.Okulun Temelleri...4. Vizyonumuz Misyonumuz...

ÇANAKKALE CUMHURİYET ORTAOKULU 2015-2016 VELİ - ÖĞRENCİ EL KİTABI. Sunuş ve Hoş Geldiniz...2. 1.Okulun Temelleri...4. Vizyonumuz Misyonumuz... ÇANAKKALE CUMHURİYET ORTAOKULU 2015-2016 VELİ - ÖĞRENCİ EL KİTABI İçindekiler Sunuş ve Hoş Geldiniz...2 1.Okulun Temelleri...4 Vizyonumuz Misyonumuz...6 Felsefe...7 İlkeler...7 2. Okulla İlgili Genel Bilgiler...8

Detaylı

AÇI OKULLARI E- Haber Mayıs 2014

AÇI OKULLARI E- Haber Mayıs 2014 AÇI OKULLARI E- Haber Mayıs 2014 İÇİNDEKİLER 1. KURUMSAL 2. ÖĞRETMENLER 3. AÇI AKADEMİK PROGRAM 3.1. OKUL ÖNCESİ # 3.2. İLKOKUL # 3.3. ORTAOKUL # 3.4. LİSE 4. AÇI ÖĞRENİM DENEYİMLERİ 4.1. OKUL ÖNCESİ #

Detaylı

MART 2014 / 10. Sayı

MART 2014 / 10. Sayı MART 2014 / 10. Sayı 1 İçindekiler 2 İçindekiler 42 Okan Koleji Ortaokulu 3 Öğretmen-ce Paylaşımlar.. 43 Yabancı Diller 7 Okan Koleji Anaokulu 48 Sözel Bölüm 8 Tuzla Anaokulu 51 Sayısal Bölüm 10 Ataşehir

Detaylı

TÜRÇEV BÜLTEN. Sayı: 14 Yıl: 2012 TÜRKİYE ÇEVRE EĞİTİM VAKFI. (Bu bülten TÜRÇEV in 2011 yılı faaliyetlerini kapsamaktadır.)

TÜRÇEV BÜLTEN. Sayı: 14 Yıl: 2012 TÜRKİYE ÇEVRE EĞİTİM VAKFI. (Bu bülten TÜRÇEV in 2011 yılı faaliyetlerini kapsamaktadır.) TÜRÇEV BÜLTEN TÜRKİYE ÇEVRE EĞİTİM VAKFI Sayı: 14 Yıl: 2012 (Bu bülten TÜRÇEV in 2011 yılı faaliyetlerini kapsamaktadır.) TÜRKİYE ÇEVRE EĞİTİM VAKFI Foundation for Environmental Education in Turkey Mebusevleri

Detaylı

YIL:6 SAYI:32 NİSAN 2011

YIL:6 SAYI:32 NİSAN 2011 YIL:6 SAYI:32 NİSAN 2011 ÇANAKKALE'NİN DÜNYAYA AÇILAN KAPISI Altın İçin Değerlerimizden Olmayalım! / Çanakkale EMITT ve Berlin ITB Fuarında Tanıtıldı Kentin Çevreci İşletmelerine Ödülleri Takdim Edildi

Detaylı

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI TALİM VE TERBİYE KURULU BAŞKANLIĞI İLKÖĞRETİM 1, 2 VE 3. SINIFLAR HAYAT BİLGİSİ DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMI VE KILAVUZU

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI TALİM VE TERBİYE KURULU BAŞKANLIĞI İLKÖĞRETİM 1, 2 VE 3. SINIFLAR HAYAT BİLGİSİ DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMI VE KILAVUZU T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI TALİM VE TERBİYE KURULU BAŞKANLIĞI İLKÖĞRETİM 1, 2 VE 3. SINIFLAR HAYAT BİLGİSİ DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMI VE KILAVUZU ANKARA 2009 1 İÇİNDEKİLER Sayfa TÜRK MİLLÎ EĞİTİMİNİN GENEL

Detaylı

Arnavutköy Bülteni NİSAN - MAYIS 2011 SAYI 2. Arnavutköy Hastanesi nin Açılışını Gerçekleştirdi

Arnavutköy Bülteni NİSAN - MAYIS 2011 SAYI 2. Arnavutköy Hastanesi nin Açılışını Gerçekleştirdi Yollar Çiçek Açtı 8 Festival Başlıyor 12 1. Arnavutköy Fotoğraf Yarışması 1 5 Arnavutköy Bülteni NİSAN - MAYIS 2011 SAYI 2 Başbakan Arnavutköy Hastanesi nin Açılışını Gerçekleştirdi Uluslararası Gençlik

Detaylı

Küresel İlkeler Sözleşmesi 3. İlerleme Bildirimi. Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı

Küresel İlkeler Sözleşmesi 3. İlerleme Bildirimi. Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı Küresel İlkeler Sözleşmesi 3. İlerleme Bildirimi Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı Küresel İlkeler Sözleşmesi 3. İlerleme Bildirimi 3 Kurum : Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı Adres : Acıbadem Caddesi Rauf

Detaylı