İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SAĞLIK VE SOSYAL HİZMETLER DAİRE BAŞKANLIĞI ENGELLİLER MÜDÜRLÜĞÜ (İSEM)

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SAĞLIK VE SOSYAL HİZMETLER DAİRE BAŞKANLIĞI ENGELLİLER MÜDÜRLÜĞÜ (İSEM)"

Transkript

1 İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ENGELLİLER MÜDÜRLÜĞÜ (İSEM)

2 ENGELLİLER MÜDÜRLÜĞÜ İstanbul Büyükşehir Belediyesi nde 1994 yılında Özürlüler Koordinasyon Merkezi olarak kurulan hizmet birimi, çeşitlenen hizmetleri ve büyüyen yapısı ile zamanla şehirdeki bütün engelli ailelerine yerinde hizmet ulaştırmayı amaç edindi. Bu amaca hizmet vermek üzere yeni merkezlerle beraber Temmuz 2006 da Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı bünyesinde müdürlük olarak kurumsallaştı.istanbul Büyükşehir Belediye Meclisi nin tarihli 230 sayılı kararı ile Engelliler Müdürlüğü (İSEM) adını aldı. İSEM tarafından İstanbul un çeşitli noktalarında 25 merkezde engellilikle ilgili bilgilendirme, bilinçlendirme, yönlendirme, danışmanlık, sosyal ve mesleki rehabilitasyon hizmetleri verilmek üzere çalışmalar yürütülmektedir.

3

4

5 MERKEZLER AVRUPA SİLİVRİ BÜYÜKÇEKMECE KÜÇÜKÇEKMECE BAĞCILAR ESENLER GAZİOSMANPAŞA RAMİ RAMİ ORTEZ-PROTEZ YEDİKULE BEYOĞLU KAĞITHANE SARIYER YAZ KAMPI FATİH BAKIRKÖY

6 MERKEZLER ANADOLU BEYKOZ ÜMRANİYE ATAKENT MALTEPE ÇEKMEKÖY SANCAKTEPE SULTANBEYLİ ŞİLE TUZLA

7 MİSYON Engelli bireylerin yaşam kalitesini yükseltmek amacıyla engellilere yönelik yardım ve destek hizmetlerini güçlendirmek, engellilerin toplumsal hayata katılımını arttırmak için gerekli tedbirleri almak, toplumda engellilikle ilgili farkındalık yaratmak ve engellilerin haklarına saygılı bir toplum yapısının oluşumuna katkıda bulunmak. VİZYON İstanbul il sınırları içerisinde yaşayan engelli bireylere ve yakınlarına dünya standartlarında hizmet sunmak.

8

9 KİMLERE HİZMET VERİYORUZ? İstanbul il sınırları içinde ikamet etmek kaydıyla, tam teşekküllü bir hastaneden %40 veya üzeri vücut fonksiyon kaybı olduğunu bir sağlık kurulu raporuyla belgeleyen; görme, işitme-konuşma, ortopedik ve zihinsel engelliler ile ruhsal-duygusal rahatsızlığı veya süreğen hastalığı olan bütün engellilere hizmet vermektedir. KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELER; * Engelli Sağlık Kurulu Raporu * Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

10 MEVCUT HİZMETLERİMİZ SOSYAL REHABİLİTASYON ve DANIŞMANLIK HİZMETLERİ PSİKOLOJİK DESTEK HİZMETLERİ EĞİTİM HİZMETLERİ FİZYOTERAPİ ve SPORLA REHABİLİTASYON HİZMETLERİ MANEVİ BAKIM HİZMETİ İSTİHDAM DESTEK HİZMETLERİ ERİŞİLEBİLİRLİK ve ULAŞIM HİZMETLERİ MEDİKAL MALZEME ve ORTEZ PROTEZ DESTEĞİ YAZ KAMPI TOPLUMSAL BİLİNÇLENDİRME PROJESİ (ESHA) DİĞER HİZMETLERİMİZ

11 SOSYAL REHABİLİTASYON VE DANIŞMANLIK HİZMETLERİ I. Sosyal Servis Hizmetleri İSEM Sosyal Servisi, engelli ve yakınlarının ilk olarak başvurabilecekleri servistir. Bilgilendirme, danışmanlık, kurum içi ve dışı departmanlara yönlendirme ve bu yönlendirmelerin takibi, bütüncül bir sosyal hizmet sisteminin gerektirdiği şekilde sosyal servis tarafından gerçekleştirilmektedir. İSEM bünyesinde çalışan, alanında uzman sosyolog, psikolog ve kayıt elemanları aracılığıyla sosyal servis hizmetleri verilmektedir. İstanbul genelinde Müdürlüğümüze kayıtlı engelli sayısı kişidir.

12 SOSYAL REHABİLİTASYON VE DANIŞMANLIK HİZMETLERİ Kayıt Altına Alınmış Engelli Sayısı ( kişi )

13 SOSYAL REHABİLİTASYON VE DANIŞMANLIK HİZMETLERİ II. Sosyal Destek Programları (Sosyal Organizasyonlar) Piknik Sinema Tiyatro Festivaller Konser Özel Gün ve Hafta Etkinlikleri Balık Tutma Uçurtma Şenliği Müze Gezileri Sergiler yılları arasında gerçekleştirilen organizasyonlarımıza toplam kişi katılım sağlamıştır.

14 SOSYAL REHABİLİTASYON VE DANIŞMANLIK HİZMETLERİ Sosyal Faaliyetlere Katılan Engelli ve Yakını ( kişi )

15

16 SOSYAL REHABİLİTASYON VE DANIŞMANLIK HİZMETLERİ III. Yasal Haklar Danışmanlığı Engelli ve engelli yakınlarına, sahip oldukları yasal haklar konusunda bilgilendirme ve yönlendirme hizmetleri yapılmaktadır. İSEM Yasal Haklar Danışmanlığı Biriminde görevli avukatlar tarafından İSEM Merkezlerinde gerçekleştirilen yasal haklar seminerleri, telefonla ve yüz yüze yapılan görüşmeler ile engelli ve yakınlarına hukuki danışmanlık hizmeti verilmektedir. İSEM Hukuki Danışmanlık servisine başvuran engelli ve yakınları, engelli raporu çıkarılması, engelli maaşı, bakım hizmetleri, özel eğitim, istihdama ilişkin haklar, emeklilik, engelli aracı alımı, engelli kimlik kartı, beyazkart ve refakatçi kartlarının alımı vb. konularda bilgi desteği almaktadır. Ayrıca İstanbul un farklı ilçelerinde düzenlenen Engellilerin Yasal Hakları seminerleriyle toplu bilgilendirmeler yapılmaktadır. Yasal Haklar Danışmanlığı nın da içinde bulunduğu Danışmanlık Hizmetimiz kapsamında 2004 yılından günümüze kadar kişiye danışmanlık hizmeti verilmiştir.

17 SAĞLIK VE SOSYAL HİZMETLER DAİRE BAŞKANLIĞI PSİKOLOJİK DESTEK HİZMETLERİ 1 Bireysel ve Grupla Psikolojik Danışmanlık Bireysel ve grupla psikolojik danışmanlık çalışmalarıyla, engelli birey ve ailelerinin yaşadıkları ruhsal sorunların çözümüne destek olunmaktadır. Bugüne kadar kişi psiko-sosyal danışmanlık hizmeti almıştır. Aile Eğitim ve Seminer Çalışmaları Ailelerin, çocuklarına doğru ve sağlıklı bir yaklaşım geliştirmeleri ve engellilik konusunda bilgi sahibi olmalarını sağlamak amacıyla eğitim programları ve seminerler düzenlenmektedir. Bugüne kadar kişi eğitim almıştır.

18 PSİKOLOJİK DESTEK HİZMETLERİ 2 Konuşma Terapisi Ağız ve dil kaslarında gelişim bozukluğu olan, konuşma güçlüğü çeken çocuklar için rehabilitasyon çalışmaları yapılmaktadır. Bugüne kadar seans konuşma terapisi hizmeti verilmiştir. Küçük Adımlar Erken Eğitim Programı Küçük Adımlar Erken Eğitim Programı, 0 6 yaş arası gelişimsel geriliği olan çocukların ailelerine yönelik hazırlanmış bir erken eğitim programıdır. Üniversitelerle işbirliği halinde yürütülen proje; 0-4 yaş arasında normal gelişim sürecinde edinilen becerileri kapsamakta ve ailenin eğitilerek çocuğun gelişimi sağlanmaktadır. Bugüne kadar 2037 kişi bu eğitime katılmıştır.

19 EĞİTİM VE REHABİLİTASYON HİZMETLERİ Zihinsel Engelliler Beceri Kazandırma ve Mesleki Rehabilitasyon Merkezleri Bu merkezlerde zihinsel engelli bireylerin mesleki becerilerinin artırılması ve yeteneklerinin geliştirilmesi amacıyla özel eğitim programları uygulanmaktadır. Eğitim programları kapsamında engelli bireyin sosyal becerileri, öz bakım becerileri ve el becerilerini arttıran eğitimler verilmektedir. Herhangi bir eğitim alma olanağı bulunmayan, yaş aralığında bulunan, eğitilebilir ya da öğretilebilir durumda olan, hafif veya orta düzeyde zihinsel engelli bireylere eğitimler verilmektedir. Zihinsel Engelliler Beceri Kazandırma ve Mesleki Rehabilitasyon Merkezlerinde eğitim alan toplam zihinsel engelli öğrenci sayısı dir öğrenciye seans eğitim verilmiştir.

20 EĞİTİM VE REHABİLİTASYON HİZMETLERİ - 1 Zihinsel Engelliler Eğitim ve Beceri Kazandırma Merkezlerindeki Eğitim Seans Sayısı

21 EĞİTİM VE REHABİLİTASYON HİZMETLERİ Karma Eğitim Hizmetleri KURS ADI BİLGİSAYAR İŞLETMENLİĞİ WEB TASARIMI ÇAĞRI MERKEZİ OPERATÖRLÜĞÜ KİTRE BEBEK YAPIMI İPEK HALICILIK GRAFİK TASARIMI EV BÜRO KURUM TEMİZLİĞİ NİKAH ŞEKERİ YAPIMI GALOŞ YAPIMI MUM YAPIMI AHŞAP İŞLERİ SERAMİK YAPIMI MATBAA İŞLERİ SERİGRAFİ ÇİNİ BOYAMA BİLGİSAYAR BAKIM ONARIM VE TAMİRİ

22 EĞİTİM VE REHABİLİTASYON HİZMETLERİ - 2 Engellilere Yönelik Verilen Eğitimlerin Toplam Seans Sayısı

23 EĞİTİM VE REHABİLİTASYON HİZMETLERİ - 3

24 EĞİTİM VE REHABİLİTASYON HİZMETLERİ - 4 BEYOĞLU ENGELLİLER MERKEZİ GÖRME ENGELLİLER BİRİMİNDE; Beyaz Baston Kullanımı Bilgisayar Kullanımı Ev ve El Becerisi Eğitimleri Braille Alfabesi Eğitimi Matematik KPSS VE Görme Engelliler için Bağımsız Yaşam Eğitimleri verilmektedir.

25 EĞİTİM VE REHABİLİTASYON HİZMETLERİ Yaz Okulu Hizmetleri Örgün eğitime devam etmelerine rağmen çeşitli nedenlerle yeterli eğitim desteği alamamış olan 8-13 yaş arası çocuklar ve gençlere destek eğitimleri verilir. Bu yaş aralığındaki engellilerin örgün eğitim kurumlarında, aktif katılımcı bireyler olması amacıyla sosyal rehabilitasyonlarını destekleyecek kültürel çalışmalar yapılmaktadır yılından günümüze kadar engelli birey Yaz Okulu hizmetimizden faydalandı.

26 EĞİTİM VE REHABİLİTASYON HİZMETLERİ Türk İşaret Dili Eğitimleri Türk İşaret Dili Eğitimleri kapsamında bugüne kadar kamuda çalışan (polis, öğretmen, zabıta, psikolog, hemşire, doktor, itfaiye eri, AKUT gönüllüleri, nikah memurları, din görevlisi, ilçe belediyelerinin halkla ilişkiler personeli, spor eğitmenleri v.b. ) personele eğitim verilmiştir.

27 EĞİTİM VE REHABİLİTASYON HİZMETLERİ - 7 ATAKENT ve FATİH OTİZM MERKEZLERİ 17 yaş ve üzeri otizmli bireylere Resim, Müzik, Beden Eğitimi, Bağımsız Yaşam Becerisi, Bahçe Eğitimi verilmektedir. Otizmli bireylerin ailelerine yönelik Psikolojik Danışmanlık, Grup Terapisi, Psikoterapi hizmetleri verilmektedir. Gerçekleştirilen sosyal organizasyonlarla otizmli bireylerin toplumsal becerilerinin geliştirilmesine yardımcı olunmaktadır. Otizm alanında merkezimize müracaat eden her kişi ve kuruluşa danışmanlık hizmeti vermekteyiz.

28 SANATLA REHABİLİTASYON Tiyatro Eğitimleri - 1

29 SANATLA REHABİLİTASYON Tiyatro Eğitimleri - 2

30 SANATLA REHABİLİTASYON Ritim Eğitimleri ve Mehter Takımı - Engelliler Gösteri Sanatları Topluluğu

31 SANATLA REHABİLİTASYON Müzik Eğitimi İSÖMX Müzik Grubu

32 SANATLA REHABİLİTASYON Dans Eğitimleri - Engelliler Gösteri Sanatları Topluluğu

33 SANATLA REHABİLİTASYON Resim ve Plastik Sanatlar

34 SANATLA REHABİLİTASYON Kısa Film Eğitimleri Sinema Atölyesi Projesi

35 SANATLA REHABİLİTASYON Animasyon - Stop Motion Eğitimleri

36 FİZYOTERAPİ ve SPORLA REHABİLİTASYON HİZMETLERİ 1 1- Fizik Tedavi Rehabilitasyon Hizmetleri Tıbbi rehabilitasyon etiği çerçevesinde, engellilerin fiziksel kapasitelerini geliştirerek günlük yaşam aktivitelerinde, maksimum bağımsızlığa ulaşmalarını sağlamak amacıyla çalışmalar yürütülmektedir. Fizyoterapi biriminde, fizik tedaviye ihtiyacı olan engellilerin değerlendirilmesi yapılmakta, ev egzersiz programı hazırlanmakta, kurum içi ve dışı yönlendirmeler gerçekleştirilmekte, danışmanlık ve eğitim hizmetleri verilmektedir.

37 FİZYOTERAPİ VE SPORLA REHABİLİTASYON HİZMETLERİ 2 2. Sporla Rehabilitasyon Yüzme, Basketbol, Futbol, Futsal, Voleybol, Badminton, Buz Pateni Uzak doğu sporları, İzcilik Körling Yukarıda sayılan branşlarda günümüze kadar seans sporla rehabilitasyon hizmeti verildi.

38 FİZYOTERAPİ VE SPORLA REHABİLİTASYON HİZMETLERİ 2 Sporla Rehabilitasyon Hizmeti Seans Sayısı

39 FİZYOTERAPİ ve SPORLA REHABİLİTASYON HİZMETLERİ 3 3.Atla Terapi İSEM tarafından Hippoterapi adı ile bilinen at üstünde terapi yöntemi ile engelli çocukların kişisel gelişimine katkıda bulunulmaktadır. Atın çok boyutlu hareketlerinden faydalanılarak, engelli çocukların duygusal, zihinsel ve fiziksel gelişimleri için destekleyici bir terapi yöntemi uygulanmaktır seans atla terapi hizmeti verildi.

40 FİZYOTERAPİ VE SPORLA REHABİLİTASYON HİZMETLERİ 4 4.Hidroterapi Ortopedik veya zihinsel engellilere su içinde egzersiz yaptırılarak kişilerin bedensel ve zihinsel gelişimlerine destek olunmaktadır. İSEM, Avrupa ve Amerika da Watsu adıyla bilinen engellinin psikolojik ve fizyolojik rahatsızlıklarının giderilmesi için uygulanan rehabilitasyon yöntemini Türkiye de ilk olarak hizmete koymuştur. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor komplekslerinde, yüzme antrenörlerince ücretsiz yüzme dersleri, hidroterapi ve Watsu terapisi engelli bireylere sunulmaktadır.

41 MANEVİ BAKIM HİZMETLERİ 1 Toplumda hasta, engelli ve bakıma muhtaç yaşamlarını idame ettiren kişilerin kendi istek ve arzuları doğrultusunda ruh, gönül ve kalbin güçlenmesine yardımcı ve kişinin manevi tekamülüne destek veren nitelikte bir hizmet birimidir.

42 İSTİHDAM DESTEK HİZMETLERİ - 1 İSEM, engelli bireyleri iş hayatına hazırlayarak ve engelli bireyin iş bulmasında aracı olarak, bireyin sahip olduğu engelleri aşmasına katkı sağlamaktadır. İSEM Sosyal Servislerinde görevli sosyologlar tarafından çalışma hayatına katılmak isteyen engellilerin özgeçmiş bilgileri alınıp, İSEM Kariyer Geliştirme ve İstihdama Destek Birimine iş takibi yapılmak üzere ulaştırılmaktadır. İSEM Kariyer Geliştirme ve İstihdam Destek Birimince engellinin fiziksel ve psiko-sosyal özellikleri dikkate alınarak kendisine uygun iş olanakları araştırılmakta; kriterlere uygun işler bulunmasıyla işverenlerle temasa geçilmektedir. Periyodik olarak toplu halde yapılan mülakatlar vasıtasıyla işveren ve engelli bir araya getirilmekte, engelli bireyin istihdamına aracı olunmaktadır. İSEM Kariyer Geliştirme ve İstihdama Destek Birimince, İSEM Sosyal Servislerle koordinasyon içinde çalışabilecek engellilerin çalışma hayatına katılımı için gerekli danışmanlık ve eğitim hizmetleri de yürütülmektedir.

43 İSTİHDAM DESTEK HİZMETLERİ - 2 Başlıca İstihdam Destek Hizmetlerimiz şu şekildedir; Engellinin Özgeçmiş Formunu Düzenleme İstihdam Süreçlerine Uyum Desteği Firma Görüşmeleri Açık İş Pozisyonu Takibi Görüşme Süreci ve İstihdam Takibi İstihdam İzleme Süreci / Çalışan Takibi Mesleki Eğitimler Kariyer Planlama Desteği Kamu Personel Alımı Duyuruları

44 İSTİHDAM DESTEK HİZMETLERİ - 2 İstihdam Edilen Kişi Sayısı

45 ULAŞIM HİZMETLERİ ve ÇAĞRI MERKEZİ 1 Engelsiz Taksi İstanbul Genelinde Engellilere ve Yaşlılara Ücretsiz Ulaşım Hizmeti Projesi

46 ULAŞIM HİZMETLERİ VE ÇAĞRI MERKEZİ 2 Engelsiz Taksi Projesi Hedef Kitlesi Zihinsel, ortopedik ve süreğen engelliler arasından; Tekerlekli sandalye ve akülü araç kullanan engelli bireyler, Denge problemi yaşayan spastik engelli bireyler, Ağır mental retardasyona sahip zihinsel engelli bireyler, Süreğen engelli bireyler Toplu taşıma araçlarını kullanmakta güçlük çeken ya da toplu taşıma araçlarını kullanımı sakıncalı olan engelli bireyler, 65 yaşını aşmış, bireysel olarak hareket edemeyen ve yürümekte zorluk yaşayan yaşlı bireyler,

47 ULAŞIM HİZMETLERİ VE ÇAĞRI MERKEZİ 3 Engelsiz Taksi Projesi Hizmet Alanları Toplu taşıma araçlarını kullanamayan engelli ve yaşlıların sosyal hayatın içerisinde daha fazla yer almalarını sağlamak amacıyla özel donanımlı araçlarla; Sağlık Kamu Kurum ve Kuruluşları Eğitim Alışveriş Cenaze Sosyal Organizasyonlar LYS, KPSS, ÖSS ve Açık Öğretim Sınavlarına ulaşım hizmeti sağlanmıştır. Bu çerçevede 2007 Ağustos ayından 2013 yılı arasında servis hizmeti gerçekleştirilmiştir.

48 ULAŞIM HİZMETLERİ VE ÇAĞRI MERKEZİ 3 Engelliler ve Yaşlılara Ulaşım Hizmeti Çerçevesinde Yapılan Servis Hizmeti Sayısı

49 ULAŞIM HİZMETLERİ VE ÇAĞRI MERKEZİ 3 ALO ü arayan herkes engellilerle ilgili servislere ulaşabilmekte ve sağlanan tüm hizmetlerden kolaylıkla yararlanabilmektedir.

50 MEDİKAL MALZEME DESTEĞİ Engellilerin bağımsız yaşam becerilerini arttırmak amacıyla sosyal güvencesi olmayan engellilere ücretsiz medikal yardım yapılmaktadır. Engelliler Müdürlüğünde; ortez protez, beyaz baston, tekerlekli sandalye, akülü araç, koltuk değneği, işitme cihazı, hasta altı bezi dağıtımı gerçekleştirilmektedir yılları arasında adet medikal malzeme yardımında bulunulmuştur. Ortez Protez Beyaz Baston Banyo Tipi Sandalye Havalı Yatak Puset Konuşan Saat Jel Minder Portatif Küvet Transfer Tahtası Tekerlekli Sandalye Kanedyen Baston Walker Akülü Araç İşitme Cihazı Hasta Altı bezi Ayakta Durma Sehpası Koltuk Altı Değneği

51 MEDİKAL MALZEME DESTEĞİ Ayni Yardım (Medikal Yardım ve Hasta Altı Bezi) ( kişi )

52 YAZ KAMPI KAMP - GENEL BİLGİLER Kamp Hizmetinin Verildiği Aylar Mayıs Ekim Kamp Süresi 7 Gün Toplam Kullanım Alanı m² Konaklama mekanı 55 adet ev Bir Dönemde Ağırlanan Misafir Sayısı 220 Kişi Yaz Döneminde Kamp Hizmetinden Yararlanan Kişi Sayısı Misafirlerin Yaralanabilecekleri Faaliyetler Kamptaki Sosyal Alanlar Kamptaki Spor Alanları Kişi - Eğitim Faaliyetleri - Sosyal ve Kültürel Faaliyetler - Rehabilitasyon Hizmetleri - Tarihi ve Turistik Geziler - Çocuk Bahçesi - İnternet Kafe - Kafeterya - Basketbol Sahası - Voleybol Sahası - Mini Golf - Tırmanma Duvarı - Masa Tenisi - Satranç 2004 yılından günümüze kadar engelli birey ve ailesi kamp hizmetimizden yararlanmıştır.

53 TOPLUMSAL BİLİNÇLENDİRME PROJESİ (ESHA) ESHA Projesi (Engellilerin Sosyal Hayata ya da Toplumun Engellilere Adaptasyonu Projesi) İl Milli Eğitime bağlı ilk ve ortaöğretim okulları İstanbul Emniyet Müdürlüğü Trafik Polisleri İstanbul Müftülüğü Personeli İstanbul da Görev yapan Din Görevlileri İETT Şoförleri İBB İzcileri 2004 yılından günümüze kadar bireye engellilik ile ilgili bilinç kazandırmak amacıyla seminerler verilmektedir.

54 TOPLUMSAL BİLİNÇLENDİRME PROJESİ (ESHA) ESHA Projesi (Engellilerin Sosyal Hayata ya da Toplumun Engellilere Adaptasyonu Projesi) Kapsamında Sunum Yapılan Kişi Sayısı

55 HERKES İÇİN ERİŞİLEBİLİR İSTANBUL KOORDİNASYON KURULU

56 İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı bünyesinde yapı, ulaşım, çevre ve engellilik alanlarında çalışan Müdürlükleri, İlçe Belediyelerin Fen İşleri Müdürlükleri ve Sivil Toplum Kuruluşlarının katılımı ile İstanbul un herkes için erişilebilir bir metropol olması için çalışmalar yürüten Erişilebilir Koordinasyon Komisyonu Toplantıları gerçekleştirilmektedir. Burası kentin mimari ve ulaşım alanındaki engellilerin önünde engel teşkil eden problemlerini aşmak üzere farklı meslek gruplarından uzmanların çalışmalar yürüttüğü Yarı Resmi Kent Konseyidir.

57

58 ERİŞİLEBİLİRLİK FAALİYETLERİ KAPSAMINDA YAPILAN ÇALIŞMA RAPORLARI 801 KAMU PERSONELİNE ERİŞİLEBİLİRLİK EĞİTİMİ VERİLDİ. 110 ADET PROJENİN ERİŞİLEBİLİRLİK İNCELEMESİ YAPILDI. 143 ADET ERİŞİLEBİLİRLİK TESPİT ÇALIŞMASI VE RAPORLAMASI YAPILDI. 131 ADET ERİŞİLEBİLİRLİĞE YÖNELİK İMALATIN SAHADA KONTROLÜ YAPILDI. ERİŞİLEBİLİRLİK SEMPOZYUMU YAPILDI. İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ GENELİNDE YAPILAN ERİŞİLEBİLİRLİK ÇALIŞMALARININ TEK ELDEN KOORDİNE EDİLMESİ AMACIYLA YAPI, ULAŞIM VE BİLGİ İLETİŞİM ALANLARINDA KOMİSYONLAR KURULDU.

59 Kuaförlük Hizmeti DİĞER HİZMETLERİMİZ Engellilerin hayatlarını kolaylaştırmak için her zaman yeni projeleri hayata geçiren İSEM bu çalışmalar kapsamında evinden çıkamayan engellilere ücretsiz kuaförlük hizmeti vermektedir. Bu hizmetten yararlanmak isteyen engelliler ALO servisini arayarak önce kayıt yaptırmaktadırlar. Kayıtları alınan engelliye belirli gün ve saatte kuaför yönlendirilmekte ve engellinin saç ve sakal kesimi yapılmaktadır. Bu güne kadar kişi bu hizmetten faydalanmıştır.

60 DİĞER HİZMETLERİMİZ e-danışmanlık ve Canlı Destek Hizmeti İşitme engelli bireylerin daha hızlı bir şekilde bilgiye ulaşabilmesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi hizmetlerinden faydalanabilmesi amacıyla başlatılan e - danışmanlık ve canlı destek hizmeti aynı zamanda devletin sosyal güvenlik kapsamında vermiş olduğu hizmetlerle ilgili de işitme engelli bireylerin bilgi sahibi olmasını sağlıyor. İSEM bünyesinde çalışan bir Türk İşaret Dili Tercümanı aracılığıyla evden sunulan e - danışmanlık ve canlı destek hizmeti Facebook, Messenger Hotmail, Google Talk üzerinden işitme engelli bireylere ulaştırılıyor.istanbul Büyükşehir Belediyesi nin yerinde hizmet anlayışına uygun olarak geliştirilen e - danışmanlık ve canlı destek projesi, işitme engelli bireylerin bilgi alma ihtiyacını karşılamakla beraber zamanın getirdiği modern ihtiyaçlara karşılık vermesi için tasarlandı.

61 SİHİRLİ ELLER PROJESİ AB PROJESİ - 1

62 AB PROJESİ - 2 KONUŞAN PARMAKLAR PROJESİ

63 AB PROJESİ - 3 BU YAZ BİRLİKTE GÜLELİM PROJESİ

64 AB PROJESİ - 4

65 AB PROJESİ - 5 BU YAZ BİRLİKTE GÜLELİM PROJESİ

66 DEVAM EDEN PROJELER

67

68 İŞ TE ENGEL YOK PROJESİ İş te Engel Yok-Engelli Gençler İstihdam Projesinin genel amacı; İstanbul da yaşayan engelli gençlerin bilgi, beceri, yapabilirlik ve farkındalıklarını artırarak toplumsal hayata aktif katılım sağlayan bireyler olmalarına ve eğitimsizlik, engellilik, zor yaşam çevreleri ve yoksulluk gibi nedenlerle ortaya çıkan dezavantajlılığın azaltılması, engelli gençlerin eğitim, kültür, sanat, spor gibi sosyal hizmetlere erişiminin artırılarak eşit fırsatlar sunulmasına ve sağlıklı bir toplum inşa edilmesine katkı sağlamaktır. Projenin ayrıca diğer bir amacı da engelli gençlerin insan hak ve özgürlüklerinden tam olarak yararlanmalarını, kimseye muhtaç olmadan yaşamlarını sürdürebilmelerini ve toplumla bütünleşmelerini sağlamak üzere işgücüne katılımlarını ve istihdam olanaklarını artırmayı amaçlamaktadır.

69 İSTANBUL SOSYAL DARÜŞŞİFAHANELERİ- DEZAVANTAJLI GRUPLARIN REHABİLİTASYON MODELLERİNİN GELİŞTİRİLMESİ PROJESİ İstanbul Sosyal Darüşşifahaneleri Dezavantajlı Grupların Rehabilitasyon Modellerinin Geliştirilmesi Projesi ile İstanbul da yaşayan ve sosyal dışlanmaya maruz kalan ya da kalabilecek durumdaki dezavantajlı grupların (engelli bireyler, sokak çocukları, sokağa düşme riski bulunan çocuklar) farklı ihtiyaçlarına cevap verecek eğitim, rehabilitasyon ve danışmanlık hizmetlerinin sunulması amaçlanıyor. Proje ile dezavantajlı bireylere (engelli bireyler ve sokak çocukları) Bağımsız Yaşam Eğitimleri verilerek onların sosyal yaşamda kimseye muhtaç olmadan bağımsız bireyler olarak katılımları, mesleki eğitimler almaları, su, müzik, koku ve meşguliyet terapisi yöntemlerinin modernize edilmesi ile ortaya çıkarılacak rehabilitasyon yöntemleri ile sosyal ve ruhsal rehabilitasyonları sağlanacak.

70 ERİŞİLEBİLİR TURİZM ENGELSİZ İSTANBUL PROJESİ İstanbul u erişilebilir kılmayı ve küresel turizmde rekabet edebilir düzeye ulaştırmayı hedefleyen bu projede ortak olan İSEM; Arkeoloji Müzesi, Ayasofya Müzesi, Büyük Saray Mozaikleri Müzesi, Kariye Müzesi, Koç Müzesi, Miniatürk Müzesi, Panorama Müzesi ve Topkapı Sarayı Müzesi ile İBB Halkla İlişkiler Müdürlüğü İletişim Noktaları çalışanları, turizm rehberleri için engelli bireylerle doğru iletişim kurmaya yönelik sunumların yanı sıra verilen Türk İşaret Dili eğitimleri, farkındalık eğitimleri ile İstanbul un erişilebilirliğine katkıda bulunulmaktadır.

71 YAYINLAR

72 YAYINLAR

73 YAYINLAR

74 ENGELLİLER MÜDÜRLÜĞÜ TEŞEKKÜRLER İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Sevgili Hemşehrilerim,

Sevgili Hemşehrilerim, Sevgili Hemşehrilerim, Bir şehrin medeniyet ölçüsü o şehirde yaşayan vatandaşların ve engellilerin şehri kullanma oranına bağlıdır. Yaptığımız her yatırımda engelli bireylerin faydalanabilmesini göz önünde

Detaylı

GELİN ENGELLERİ BİRLİKTE AŞALIM

GELİN ENGELLERİ BİRLİKTE AŞALIM GELİN ENGELLERİ BİRLİKTE AŞALIM Sevgili Hemşehrilerim, Bir şehrin medeniyet ölçüsü o şehirde yaşayan vatandaşların ve özürlülerin şehri kullanma oranına bağlıdır. Yaptığımız her yatırımda özürlü bireylerin

Detaylı

1. Özürlülere Yönelik Hizmetler

1. Özürlülere Yönelik Hizmetler 1. Özürlülere Yönelik Hizmetler Özürlülerin; kapasitelerini geliştirmek, yaşam koşullarını iyileştirmek, bağımsızlaşmalarına destek olmak, toplumsal gelişmelerden pay almalarına yardımcı olarak üretime

Detaylı

ENGELLİLERE YÖNELİK HİZMETLER

ENGELLİLERE YÖNELİK HİZMETLER 130 ENGELLİLERE YÖNELİK HİZMETLER Stratejik Hedef 3.1 Stratejik Hedef 3.5 Dezavantajlı Gruplara Yönelik Hizmetleri Etkinleştirmek ve Yaygınlaştırmak Sosyal Destek Hizmetleri Konusunda Paydaşlarla, Gönüllülerle

Detaylı

Eyüp Sosyal Hizmetler Rehberi

Eyüp Sosyal Hizmetler Rehberi Eyüp Sosyal Hizmetler Rehberi Mart 2015 EYÜP BELEDİYESİ EYÜP BELEDİYESİ Eyüp Sosyal Hizmetler Rehberi Eyüp Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü Sevgili Eyüplüler, Huzur başkenti Eyüp ü, Sosyal Hizmetler

Detaylı

ATAŞEHİR BELEDİYESİ SOSYAL YARDIM İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ 2013 YILI BRİFİNG RAPORU

ATAŞEHİR BELEDİYESİ SOSYAL YARDIM İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ 2013 YILI BRİFİNG RAPORU ATAŞEHİR BELEDİYESİ SOSYAL YARDIM İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ 2013 YILI BRİFİNG RAPORU ATAŞEHİR BELEDİYESİ SOSYAL YARDIM İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ 1. SOSYAL SERVİS Düşük sosyo- ekonomik düzeydeki kişiler, engelli kişiler,

Detaylı

BAĞCILAR DA ENGELLİ POLİTİKALARI VE ENGELLİLERE YÖNELİK UYGULAMALAR

BAĞCILAR DA ENGELLİ POLİTİKALARI VE ENGELLİLERE YÖNELİK UYGULAMALAR BAĞCILAR DA ENGELLİ POLİTİKALARI VE ENGELLİLERE YÖNELİK UYGULAMALAR Prof. Dr. Ali Seyyar 1 GİRİŞ Engelli bireylerin kendilerini içinde yaşadıkları kentin ve mahallenin bir parçası olarak görebilmeleri

Detaylı

Baskı - Tasarım Grafer Tasarım Baskı Ambalaj

Baskı - Tasarım Grafer Tasarım Baskı Ambalaj Baskı - Tasarım Grafer Tasarım Baskı Ambalaj Büyük Sanayi 1. Cadde Yapıcı İşhanı 74/98 İskitler / ANKARA Tel : 0.532 774 02 89 Özürlü; doğuştan veya sonradan herhangi bir nedenle bedensel, zihinsel, ruhsal,

Detaylı

T.C. ALANYA BELEDİYESİ PARK VE BAHÇELER MÜDÜRLÜĞÜ

T.C. ALANYA BELEDİYESİ PARK VE BAHÇELER MÜDÜRLÜĞÜ T.C. ALANYA BELEDİYESİ PARK VE BAHÇELER MÜDÜRLÜĞÜ T.C. ALANYA BELEDİYESİ FAALİYET RAPORU 2013 PARK BAHÇELER MÜDÜRLÜĞÜ A-TASARIMI YAPILAN PROJELER Güllerpınarı Mahallesi, İzzet Azakoğlu Caddesi, 225 adada

Detaylı

1.2. İNSANİ VE SOSYAL GELİŞME GENEL KOORDİNATÖRLÜĞÜ. 1.2.1. Sosyal Projeler Koordinatörlüğü nün Proje ve Faaliyetleri

1.2. İNSANİ VE SOSYAL GELİŞME GENEL KOORDİNATÖRLÜĞÜ. 1.2.1. Sosyal Projeler Koordinatörlüğü nün Proje ve Faaliyetleri 1.2. İNSANİ VE SOSYAL GELİŞME GENEL KOORDİNATÖRLÜĞÜ 1.2.1. Sosyal Projeler Koordinatörlüğü nün Proje ve Faaliyetleri 1.2.1.1. Çok Amaçlı Toplum Merkezleri (ÇATOM) Projenin amacı; kadınların sorunlarının

Detaylı

ÖZÜRLÜLER İÇİN SAĞLIK KURULU RAPORU

ÖZÜRLÜLER İÇİN SAĞLIK KURULU RAPORU Özürlü; doğuştan veya sonradan herhangi bir nedenle bedensel, zihinsel, ruhsal, duygusal ve sosyal yeteneklerini çeşitli derecelerde kaybetmesi nedeniyle toplumsal yaşama uyum sağlama ve günlük gereksinimlerini

Detaylı

GİRİŞ. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası nın 90. maddesine göre;

GİRİŞ. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası nın 90. maddesine göre; GİRİŞ Engelli bireylerin insan hak ve özgürlüklerinden tam ve eşit şekilde yararlanmasını öngören Engellilerin Haklarına İlişkin Sözleşme, Türkiye Cumhuriyeti tarafından 30 Mart 2007 tarihinde imzalanmıştır.

Detaylı

SAĞLIK KURUMLARINDA ÖZÜRLÜ BİREYLER İÇİN ULAŞILABİLİRLİK TEMEL BİLGİLER REHBERİ

SAĞLIK KURUMLARINDA ÖZÜRLÜ BİREYLER İÇİN ULAŞILABİLİRLİK TEMEL BİLGİLER REHBERİ T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI TÜRKİYE HALK SAĞLIĞI KURUMU BAŞKANLIĞI SAĞLIK KURUMLARINDA ÖZÜRLÜ BİREYLER İÇİN ULAŞILABİLİRLİK TEMEL BİLGİLER REHBERİ Haziran 2012 ANKARA 0 Sağlık Kurumlarında Özürlü Bireyler İçin

Detaylı

KÜLTÜREL VE SOSYAL İŞLER DAİRE BAŞKANLIĞI

KÜLTÜREL VE SOSYAL İŞLER DAİRE BAŞKANLIĞI KÜLTÜREL VE SOSYAL İŞLER DAİRE BAŞKANLIĞI GÖREV TANIMI Daire Başkanlığımızın hedefine yönelik kent bütününde gerek kültürel gerekse sosyal anlamda kentlilik bilincini ve kültürünü geliştirmeye, sosyal

Detaylı

ULUSAL GENÇLİK VE SPOR POLİTİKASI BELGESİ

ULUSAL GENÇLİK VE SPOR POLİTİKASI BELGESİ ULUSAL GENÇLİK VE SPOR POLİTİKASI BELGESİ İÇİNDEKİLER ÖNSÖZ... 1 YASAL DAYANAK... 1 YÖNTEM... 2 GENÇLİK POLİTİKALARI... 4 1. GİRİŞ... 4 1. 1. Gençlik Tanımı... 4 1. 2. Neden Gençlik Politikası... 5 2.

Detaylı

2015 ADAY ÖĞRENCİ BİLGİ KİTAPÇIĞI

2015 ADAY ÖĞRENCİ BİLGİ KİTAPÇIĞI 2015 ADAY ÖĞRENCİ BİLGİ KİTAPÇIĞI YAŞAR ÜNİVERSİTESİ 2015 ADAY ÖĞRENCİ BİLGİ KİTAPÇIĞI İÇİNDEKİLER... SY: 4 SY: 6 SY: 12 SY: 13 SY: 14 SY: 15 SY: 16 SY: 17 SY: 18 SY: 20 SY: 24 SY: 25 MÜTEVELLİ HEYET BAŞKANIMIZDAN

Detaylı

TANITIM DOSYASI YAYIN ORGANLARIMIZ

TANITIM DOSYASI YAYIN ORGANLARIMIZ Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği 1998 yılından bu yana; öncelikle omurilik felçlileri olmak üzere tüm ortopedik engellilerin tıbbi, mesleki, ekonomik ve sosyal sorunlarının çözümlerine yönelik ulusal

Detaylı

ÖZÜRLÜNÜN EL REHBERİ YASAL HAKLAR VE İSTİHDAM

ÖZÜRLÜNÜN EL REHBERİ YASAL HAKLAR VE İSTİHDAM ÖZÜRLÜNÜN EL REHBERİ YASAL HAKLAR VE İSTİHDAM 2008 Özürlünün Yasal Hakları İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı bünyesinde çalışmalarını sürdüren Özürlüler Müdürlüğü

Detaylı

KARTAL BELEDİYESİ TARAFINDAN UYGULAMAYA GEÇİRİLEN VE ÇALIŞMALARI DEVAM EDEN PROJELER

KARTAL BELEDİYESİ TARAFINDAN UYGULAMAYA GEÇİRİLEN VE ÇALIŞMALARI DEVAM EDEN PROJELER KARTAL BELEDİYESİ TARAFINDAN UYGULAMAYA GEÇİRİLEN VE ÇALIŞMALARI DEVAM EDEN PROJELER STRATEJİ GELİŞTİRME MÜDÜRLÜĞÜ BİLGİ İŞLEM MÜDÜRLÜĞÜ PROJE NO:1 PROJE ADI: YAZILIM GELİŞTİRME ÇALIŞMALARI- KARTAL BELEDİYESİ

Detaylı

Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı. 2014 Yılı Faaliyet Raporu

Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı. 2014 Yılı Faaliyet Raporu Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı 2014 Yılı Faaliyet Raporu T.C. BALIKESİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KÜLTÜR VE SOSYAL İŞLER DAİRE BAŞKANLIĞI 2014 YILI FAALİYET RAPORU Kültür ve Sosyal İşler Dairesi

Detaylı

Değerinize Değer Katar. tanıtım. kataloğu

Değerinize Değer Katar. tanıtım. kataloğu Değerinize Değer Katar 2014 tanıtım kataloğu üniversitesi Sizler, yani yeni Türkiye nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz... Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler asla ve asla

Detaylı

ENGELLİLER VE AİLELERİ İÇİN MESLEK EDİNDİRME KURSLARI

ENGELLİLER VE AİLELERİ İÇİN MESLEK EDİNDİRME KURSLARI ENGELLİLER VE AİLELERİ İÇİN MESLEK EDİNDİRME KURSLARI Adres: Barbaros Mahallesi Hoca Ahmet Yesevi Caddesi Bağcılar / İstanbul Telefon: (0212) 630 16 16 (3 hat) Fax: (0212) 630 16 24 Web: www.bagcilarengellilersarayi.com

Detaylı

Uygulama Sonrası Değerlendirme Raporu

Uygulama Sonrası Değerlendirme Raporu Uygulama Sonrası Değerlendirme Raporu Sosyal İçerme ve Toplumsal Bütünleşme Mali Destek Programı (2010) İzleme ve Değerlendirme Birimi 2014 DEĞERLENDİRME EKİBİ Aşkın AYIK İzleme ve Değerlendirme Birim

Detaylı

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ EUA ÖZDEĞERLENDİRME RAPORU

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ EUA ÖZDEĞERLENDİRME RAPORU i ANADOLU ÜNİVERSİTESİ EUA ÖZDEĞERLENDİRME RAPORU İçindekiler... i Ekler Listesi... iv Kısaltmalar Listesi... vi Anadolu Üniversitesi EUA Özdeğerlendirme Ekibi... viii 1. Giriş... 1 2. Ulusal ve Kurumsal

Detaylı

2014 YILI BÜTÇE SUNUÞU TBMM GENEL KURULU

2014 YILI BÜTÇE SUNUÞU TBMM GENEL KURULU T.C. M LLÎ E T M BAKANLI I 2014 YILI BÜTÇE SUNUÞU TBMM GENEL KURULU Nabi AVCI Millî E itim Bakanı 15 Aralık 2013 T. C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Strateji Geliştirme Başkanlığı 2014 YILI BÜTÇE SUNUŞU TBMM

Detaylı

Türkiye de Engellilik ve Kalkınma: Son 10 yılın raporu

Türkiye de Engellilik ve Kalkınma: Son 10 yılın raporu 2002 2013 Türkiye de Engellilik ve Kalkınma: Son 10 yılın raporu Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü 2002 2013 2002-2013 yılları engellilik alanında devrim niteliğinde adımların atıldığı bir dönemdir.

Detaylı

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ 2015 PERFORMANS PROGRAMI

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ 2015 PERFORMANS PROGRAMI 2 İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ 2015 PERFORMANS PROGRAMI 2014 İSTANBUL 2 ÇALIŞMADAN, ÜRETMEDEN, RAHAT YAŞAMAYI ALIŞKANLIK HALİNE GETİRMİŞ TOPLUMLAR, ÖNCE HAYSİYETLERİNİ, SONRA HÜRRİYETLERİNİ, DAHA SONRA

Detaylı

2012-20131 STRATEJİK PLANI 2009-2013 T.C. YÜKSEK ÖĞRENİM KREDİ VE YURTLAR KURUMU TEMMUZ 2008 2009-2010 2010-2011 2011-2012 K R E D İ K U R U M U V E

2012-20131 STRATEJİK PLANI 2009-2013 T.C. YÜKSEK ÖĞRENİM KREDİ VE YURTLAR KURUMU TEMMUZ 2008 2009-2010 2010-2011 2011-2012 K R E D İ K U R U M U V E K R E D İ V E YÜKSEK ÖĞRENİM 1961 Y U RT L A R K U R U M U T.C. YÜKSEK ÖĞRENİM KREDİ VE YURTLAR KURUMU STRATEJİK PLANI 2009-2013 TEMMUZ 2008 2009-2010 2010-2011 2011-2012 YURTKUR - STRATEJİK PLAN 2009-2013

Detaylı

POLİTİKA NOTU. Engellilerin Sorunlarını Onlarla Birlikte Çözüyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi. Bilim, Yönetim ve Kültür Platformu

POLİTİKA NOTU. Engellilerin Sorunlarını Onlarla Birlikte Çözüyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi. Bilim, Yönetim ve Kültür Platformu Cumhuriyet Halk Partisi Bilim, Yönetim ve Kültür Platformu Meslek POLICY Kuruluşları, İşçi Sendikaları ve Diğer Sivil Toplum BRIEF Kuruluşları Gn. Bşk. Yrd. POLİTİKA NOTU Engellilerin Sorunlarını Onlarla

Detaylı

Yasal Düzenlemeler. Modül 2 EĞİTİM KİTAPÇIĞI. Editör Miguel Santos. Yazarlar Pîrvu IONICĂ Luminiţa OPREA. Düzenleyen Mehtap COŞGUN BAŞAR ROMANYA

Yasal Düzenlemeler. Modül 2 EĞİTİM KİTAPÇIĞI. Editör Miguel Santos. Yazarlar Pîrvu IONICĂ Luminiţa OPREA. Düzenleyen Mehtap COŞGUN BAŞAR ROMANYA Modül 2 EĞİTİM KİTAPÇIĞI Yasal Düzenlemeler Editör Miguel Santos Yazarlar Pîrvu IONICĂ Luminiţa OPREA Düzenleyen Mehtap COŞGUN BAŞAR ROMANYA Bu proje, Hayatboyu Öğrenme Programı Grundtvig Çok Taraflı Projeler

Detaylı