Düşün, düşün Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 16/15, 17

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Düşün, düşün Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 16/15, 17"

Transkript

1 Düşün, düşün Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 16/15, 17 Nisan 2015) Geçen hafta neler oldu? *** HDP Eşgenel Başkanı Selahattin Demirtaş, Ağrı Diyadin de yaşanan çatışmanın ardından MHP ve CHP ye Ağrı ya gitme çağrısı yaptı. Çağrıya yanıt CHP den geldi. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, bir heyeti bölgeye gitmesi için görevlendirdi. Öte yandan HDP İmralı Heyeti de Ağrı da yaşanan çatışma ile ilgili olarak bölgeye yaptığı incelemeyi bir rapor halinde yayımladı. (Haberin devamı bültende) *** Türk Silahlı Kuvvetleri, Ağrı'da yaşanan çatışma ile ilgili bir açıklama yayınladı. Çatışma sırasında yaralı 4 askerin taşınmasına yardım eden vatandaşlara teşekkür etti. Ancak ardından bir açıklama daha yaparak "Yaralı personelimizin sağlık durumu iyi. Yardım eden vatandaşlar için canlı kalkan tanımını kabul etmiyoruz" dedi. *** Diyarbakır da örgüt propagandası yapmak suçlamasıyla gözaltına alınan ve hakkında beş yıla kadar hapis istemiyle dava açılan Hollandalı gazeteci Geerdink beraat etti. Diğer yandan işkenceye tolerans gösterildiğini gösteren haberi nedeniyle hapis istemiyle yargılanan Milliyet gazetesi muhabiri Kemal Göktaş da beraat etti. (Haberin devamı bültende) *** 1938 Dersim Katliamı sırasında Hozat ilçesinde yaşayan Canan ve Baran ailelerine mensup 24 kişinin yakılarak katledildikten sonra gömüldüğü iddia edilen toplu mezar için kazı çalışmalarına başlandı. Karapınar köyünün Seke Sure mezrasında mahkeme kararıyla başlatılan kazı çalışmalarının ilk gününde 8 kafatası bulundu. *** Twitter, şeffaflık raporunu yayınladı. Rapor 1 Temmuz 2014 ile 31 Aralık 2014 tarihleri arasındaki aralığı kapsıyor. Rapora göre bu tarihler arasında tüm dünyadan Twitter'a gelen "içerik kaldırma talebi adedi 376. Bu taleplerin 328'i ise Türkiye'den... *** Kocaeli 2 No lu F Tipi Cezaevi nde bir mahkûma postayla gelen Demokratik Modernite dergisinin teslim edilmesi yasaklamıştı. Anayasa Mahkemesi (AYM), bu yasaklamanın ifade özgürlüğünün ihlali olduğuna karar verdi. (Haberin devamı bültende) *** Türk Silahlı Kuvvetleri, kışlalarda cep telefonlarının belirli koşul ve saatlerde serbest bırakılmasını kararlaştırdı. Artık er ve erbaşlar, onaylanmış cep telefonları üzerinden yakınlarıyla iletişim kurabilecek.

2 *** Türkiye'nin ilk nükleer santrali olacak Akkuyu Nükleer Santral Projesi kapsamında, Akkuyu Nükleer Deniz Yapıları nın temeli Mersin in Gülnar ilçesinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ın da katıldığı törenle atıldı. *** İstanbul Film Festivali'nde gösterimi Kültür Bakanlığı'nın kayıt tescil şartı dayatması sonucu iptal edilen 'Bakur' belgeseli, 26. Ankara Uluslararası Film Festivali'nde de krize neden oldu. Festival, adil bir yarışma olamayacağı gerekçesiyle belgesel ve kısa film yarışmalarını iptal ettiğini duyurdu. *** Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Başdanışmanı Etyen Mahçupyan Yaş Haddi gerekçesiyle görevinden alındı. Mahçupyan, son olarak "Bosna ve Afrika'da yaşananların soykırım olduğu kabul edilirken 1915'te Ermenilere yapılanlara soykırım dememek imkânsız" açıklamasıyla tartışılmıştı. Uluslararası Af Örgütü: Bizimle misin? Uluslararası Af Örgütü, 7 Haziran da gerçekleşecek seçimler öncesi ülke genelinde bir kampanya başlattı: Bizimle misin? Düzenledikleri basın toplantısında kampanyayı tanıtan Af Örgütü nden Ruhat Sena Akşener ve Andrew Gardner, Türkiye ve uluslararası düzeyde çalışma yaptıkları yedi konunun kampanyada ele alındığını, ancak sorunların bundan ibaret olmadığını anlattı. Af Örgütü seçime katılacak siyasi partiler ve milletvekili adaylarından seçim öncesi kampanyada belirtilen yedi madde üzerinden taahhütlerini açıklamalarını ve milletvekili seçildikleri takdirde bunları hayata geçirmelerini talep ediyor. Af Örgütü nün imza kampanyasına katılmak ve bahsedilen yedi madde hakkında bilgi sahibi olmak için web adresi: https://www.change.org/p/siyasi- partilere- ve- milletvekili- adaylar%c4%b1na- %C3%A7a%C4%9Fr%C4%B1m%C4%B1zd%C4%B1r- bizimlemisin#petition- letter

3 CHP ve İmralı heyetinden Ağrı raporu HDP Eşgenel Başkanı Selahattin Demirtaş, Bahar Şenliği sırasında yaşanan çatışmanın ardından MHP ve CHP ye Ağrı ya gitme çağrısı yaptı. Çağrıya yanıt CHP den geldi. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, CHP Genel Başkan Başdanışmanı ve Ağrı milletvekili adayı Cemil Erhan başkanlığındaki bir heyeti bölgeye gitmesi için görevlendirdi. Erhan, ilk açıklamasında "5 ölü olmadığını söylemek istiyorum. Çünkü buradakiler ölen bir kişinin Diyadin halkından, birinin gerilla olduğunu söylüyorlar" dedi. Genelkurmay Başkanlığı ndan, yapılan açıklamada 4 askerin yaralandığı, 5 PKK'linin ise öldürüldüğü belirtilmişti. Öte yandan HDP İmralı Heyeti de Ağrı da 11 Nisan da yaşanan çatışma ile ilgili olarak bölgeye yaptığı incelemeyi bir rapor halinde yayımladı. Raporda, operasyonun hükümet tarafından organize edilen seçime yönelik bir provokasyon olduğu vurgulanırken, askerlerin operasyon için birkaç gün önceden bölgeye sevk edildiği belirtildi. İmralı Heyeti, hükümetin çözüm sürecindeki ateşkesi ihlal ettiğini vurgularken, Ağrı Valisi nin açığa alınarak hakkında soruşturma başlatılması, tüm sivil toplum örgütleri ile ilgililerin bölgede inceleme yapması ve bu çatışma hakkında soruşturma başlatılması çağrısı yaptı. AİHM den Veli Saçılık kararı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 5 Temmuz 2000 deki Burdur Cezaevi operasyonunda kolu kopan Veli Saçılık ı haklı buldu, Türkiye yi AİHM kararlarına uymak için uyardı.

4 Cezaevi operasyonunda kolu koparılan Saçılık dava açmış ve yerel mahkeme devletin kendisine tazminat ödemesi gerektiğine karar vermiş, ancak Yargıtay bu kararı bozmuş ve ödenen tazminatın geri alınmasını kararlaştırmıştı. AYM: Öcalan ın yazıları yasak gerekçesi olamaz Kocaeli 2 No lu F Tipi Cezaevi nde bir mahkûma postayla gelen Demokratik Modernite dergisinin teslim edilmesi yasaklamıştı. Anayasa Mahkemesi (AYM), bu yasaklamanın ifade özgürlüğünün ihlali olduğuna karar verdi. Yasaklamanın gerekçesinde dergide Abdullah Öcalan ın yasaklı kitaplarından alıntı yapıldığı belirtilerek ilgili yönetmeliklerin kurum güvenliğini tehlikeye düşürme maddesine yer verildi. AYM kararın gerekçesinde Anayasanın ifade özgürlüğü, düşünceyi açıklama ve yayma hürriyeti ile ilgili maddelerine yer verdi. Derginin başvurucuya ulaşmasına izin verilmesinin kamu güvenliği bakımından ne tür somut risk ve tehlikeler taşıdığının anlaşılamadığını belirtti. Bakur belgeseline sansür Gazeteci Ertuğrul Mavioğlu ile yönetmen Çayan Demirel in çektiği, PKK kamplarındaki günlük yaşamı anlatan Bakur (Kuzey) adlı belgesel İKSV tarafından İstanbul Film Festivali programından çıkarıldı. İKSV den yapılan açıklamaya göre TC Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü nden kendilerine gelen yazı uyarınca kayıt tescil belgesi olmadığı için filmin yayınlanamayacağı belirtilmiş.

5 Bakur un yapımcısı Surela Film den yapılan açıklamada, kayıt ve tescil belgesi nin ifade özgürlüğünü engelleyen bir sansür mekanizması olarak kullanıldığı ifade edildi. Bakur belgeselinin gösteriminin iptal edilmesine tepki gösteren sinemacılar ortak bir bildiri yayımlayarak 23 filmin festivalden çekildiğini duyurdu. Bir tepki de Radikal Gazetesi nden geldi. Gazete, Sansürün olduğu yerde sanat, sanatın olmadığı yerde yaratıcılık ve ifade özgürlüğü olamaz. Kimse böyle bir Türkiye'de yaşamak istemez. O nedenle yıllardır büyük bir gurur duyarak düzenlediğimiz Radikal Halk Ödülü'nü bu yıl iptal ediyoruz diye açıklama yaptı. Gazeteci Geerdink ve Göktaş beraat etti 6 Ocak ta örgüt propagandası yapmak suçlamasıyla Diyarbakır daki evinden gözaltına alınan ve hakkında beş yıla kadar hapis istemiyle dava açılan Geerdink, ikinci kez hakim karşısına çıktı. Diyarbakır 6 ıncı Ağır Ceza Mahkemesi ndeki karar duruşmasında mahkeme, savcılığın mütalaasına uyarak Hollandalı gazeteci Geerdink hakkında beraat kararı verdi. Diğer yandan işkenceye tolerans gösterildiğini gösteren haberi nedeniyle hapis istemiyle yargılanan Milliyet gazetesi muhabiri Kemal Göktaş da beraat etti. İzmir Karabağlar da bir kadının karakolda işkence görmesiyle ilgili savcılık mütalaasını skandal olarak haber yapan Göktaş hakkında kamu görevlisine hakaret ve yargı görevini yapanı etkilemeye teşebbüs iddiasıyla soruşturma açıldı. İşkenceyi ortaya çıkardığını, uygulamayı gizleyen bilirkişilerin bile haberin yayınlanmasından sonra ceza aldıklarını belirten Göktaş beraat etti. İnternet yasası yürürlüğe girdi

6 İnternet yasası olarak bilinen 5651 sayılı yasada yapılan düzenlemeler resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Yasaya göre, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) mahkeme kararı olmaksızın site kapamaları ve engellemeler yapabilecek. Yasa TİB Başkanı na, milli güvenlik, kamu düzeninin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi nedenlerinden birinin varlığına kanaat getirirse 4 saat içinde istediği sayıda internet sitesine erişimi kapatma yetkisi veriyor. Bilişim avukatları, düzenlemelerin Anayasa'ya aykırı olduğu gerekçesiyle iptali için hukuki süreç başlatacak. Balon şişirmek, ağaç dikmek, halay çekmek suç Ege Üniversitesi nde bir grup öğrenci hakkında balon şişirmek, ağaç dikmek ve halay çekmek suçlamalarıyla 2 ayrı soruşturma açıldı. 15 üniversite öğrencisi Mayıs ayı başında balon şişirmek suçlamasıyla ifadeye çağırıldı. Soruşturma açılan öğrencilerden biri olan Tuana Uğuz un babası Ali İhsan Uğuz, Sanıyorum dünyada balon şişirmek ve ağaç dikmenin suç sayıldığı başka bir üniversite yoktur diyerek tepkisini dile getirdi. Savcı Kara ya hapis istemi 17 Aralık yolsuzluk operasyonunu yürüten savcı olarak bilinen Celal Kara hakkında görevi kötüye kullanma suçundan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlandı. Savcı Kara, bu operasyonun talimatını verdikten bir süre sonra Afyonkarahisar Cumhuriyet Başsavcılığı'na savcı olarak atandı, ardından da HSYK tarafından tedbiren görevinden uzaklaştırıldı.

7 Salavat duası okul zili oldu İstanbul Ümraniye de bulunan Ticaret Odası İlkokulu nun zil sesi salavat duası olarak değiştirildi. Veliler ve eğitimciler duruma tepki gösterdi. Değişikliğin Kutlu Doğum Haftası sebebiyle yapıldığı belirtildi. Eğitim Sen İstanbul 2 No lu Şube Hukuk Sekreteri Mehmet Aydoğdu, Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında böyle bir uygulama yer almıyor dedi. Aydoğdu, Burada yapılan dayatmadır. Sünni İslam anlayışında olmayan öğrenciler ne yapacak? Velilere sormadan, eğitimcilere sormadan keyfi yapılmış bir uygulamayla karşı karşıyayız dedi. Eğitimciler ve velilerin tepkisine Okul zili Salavat çalıyor haberinin sosyal medyada yoğun bir şekilde paylaşılması da eklenince, okul yönetimi Salavat duası olan zil sesini kaldırarak, okulun eski zil sesini kullanmaya başladı. DÜŞÜNCE SUÇLARI MÜZESİNDE BU HAFTA 7 Haziran seçimleri yaklaşırken liderler müze ziyaretçilerini kaydıraktan kayarak selamlamaya başladı. Müzenin mezarlık bölümüne uğrayan ziyaretçiler aydın, yazar ve gazetecilerin yanında artık Uğur Mumcu'nun mezarını da ziyaret edebilecekler. Merak ediyorsanız, girip bakın:

8 DÜŞÜNCE SUÇU DURUŞMALARI 1990 lı yıllarda işlenen 18 faili meçhul cinayetle ilgili arasında İçişleri eski Bakanı Mehmet Ağar ın da olduğu 19 sanığın yargılandığı davaya 10 Nisan 2015 te Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi nde devam edildi. Duruşmada eski MİT yöneticisi Mehmet Eymür tanık sıfatıyla dinlenirken mahkeme heyeti sanık Mehmet Ağar ın telekonferans yöntemiyle ifadesinin alınmasına karar vererek duruşmayı 3 Temmuz 2015 e erteledi. Antalya da 4 Ekim 2012 de polisin açtığı ateş sonucu yaşamını yitiren Çağrı Danışman ın öldürülmesi olayıyla ilgili 22 polis hakkında açılan davaya Antalya 6. Ağır Ceza Mahkemesi nde 6 Nisan 2015 te başlandı. Mahkeme heyeti sanıkların ifadesini alarak, tanıkların dinlenmesi için duruşmayı erteledi. Erzurum un Hınıs İlçesi ndeki Kobani eylemlerinin ardından haklarında yasadışı örgüt üyesi oldukları ve propaganda yaptıkları suçlamalarından dava açılan 12 si tutuklu 14 kişinin yargılanmasına 10 Nisan 2015 te devam edildi. Hınıs Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, tutuklu sanıkların tahliye edilmesi talebini reddederek duruşmayı 8 Haziran 2015 e erteledi. KCK Soruşturması adı altında 46 basın yayın çalışanı hakkında yasadışı örgüt üyesi oldukları suçlamasıyla açılan davaya 10 Nisan 2015 tarihinde İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi nde devam edildi. Mahkeme heyeti, müdafi avukatlarının talebi üzerine Anayasa Mahkemesi ne gönderilen dosya ile ilgili kararın beklenmesi için duruşmayı 11 Eylül 2015 e erteledi. İstanbul da 30 Eylül 2013 tarihinde silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Hasan Ferit Gedik in ölümüyle ilgili 16 sı tutuklu 35 sanık hakkında açılan davaya 13 Nisan 2015 te devam edildi. Anadolu 10. Ağır Ceza Mahkemesi duruşmayı 27 Nisan 2015 e erteledi. Hatay da 10 Eylül 2013 te düzenlenen Gezi Parkına destek eylemine polisin müdahalesi sonucu yaşamını yitiren Ahmet Atakan ın ölümünü 11 Eylül 2013 te Eskişehir de protesto eden 110 kişi hakkında açılan davaya 14 Nisan 2015 te başlandı. Eskişehir 3. Asliye Ceza Mahkemesi ndeki duruşma erteledi. IŞİD in Kobani ye yönelik saldırılarını protesto etmek amacıyla Çukurova Üniversitesi nde eylem düzenleyen öğrencilerden 23 ü hakkında açılan davaya 14 Nisan 2015 te başlandı. Adana 14. Asliye Ceza Mahkemesi duruşmayı 6 Ekim 2015 e erteledi. Bursa da 6 Ekim 2013 te Barış ve Demokrasi Partisi nin (düzenlediği bir organizasyonda seslendirdiği bir şarkı nedeniyle hakkında yasadışı örgüt propagandası yaptığı suçlamasıyla dava açılan Ahmet Elçi 10 ay hapse mahkûm oldu. Bursa 3. Ağır Ceza cezayı 6 bin TL para cezasına çevirdi. Konya 3. Çocuk Mahkemesi 17 Mart 2013 te düzenlenen Newroz kutlamasında seslendirdiği Oremar adlı şarkı nedeniyle Yasadışı örgüt propagandası yapmakla suçlanan L.M. isimli çocuğu 6 ay 20 gün hapis cezasına mahkûm etti. Cumhuriyet Gazetesi nin 13 Eylül 2014 tarihli nüshasında TÜRGEV e Hediye Konak başlığıyla yayınlanan haber nedeniyle gazetenin muhabiri Canan Coşkun hakkında soruşturmanın gizliliğini ihlal, iftira ve hakaret suçlamalarından açılan dava 15 Nisan 2015 te sonuçlandı. İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi ndeki duruşmada hâkim, gazeteci hakkında beraat kararı verdiğini açıkladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında twitter hesabından Başbakan dan dört dörtlük ibneyim, ibneliği sizden öğrenecek değiliz açıklaması bekliyorum şeklinde mesaj atan Levent Pişkin hakkında açılan tazminat davası 16 Nisan 2015 te sonuçlandı. İstanbul 14. Asliye Hukuk Mahkemesi, Pişkin in Recep Tayyip Erdoğan a 10 bin lira manevi tazminat ödemesine karar verdi. İzmir de 13 Mart 2014 te Konak Meydanı nda yapılan Berkin Elvan protestosunda dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan a hakaret ettikleri iddiasıyla 2 kişi hakkında açılan dava 16

9 Nisan 2015 te sonuçlandı. İzmir 27. Asliye Ceza Mahkemesi, sanıklardan S.Ö. ye 7 bin 80 TL adlî para cezası vererek hükmün açıklanması geri bıraktı. Diğer sanık Y.G. ise beraat etti. İzmir de düzenlenen Kobani ye destek eylemlerini organize ettikleri gerekçesiyle arasında HDP İl Eş Başkanı Cavit Uğur un da bulunduğu 14 kişi hakkında yasadışı örgüt üyesi olmamakla beraber yasadışı örgüt adına suç işledikleri iddiasıyla açılan davaya 16 Nisan 2015 te devam edildi. İzmir 3. Ağır Ceza Mahkemesi ndeki duruşma 18 Haziran 2015 e ertelendi. İstanbul da 1 Mayıs 2013 te, İşçi Bayramı dolayısıyla Taksim Meydanı nda yapılan gösteriler nedeniyle 33 kişi hakkında açılan dava 16 Nisan 2015 te sonuçlandı. İstanbul 20. Asliye Ceza Mahkemesi sanıkların beraatlerine karar verdi. İstanbul da faaliyet yürüten İşçilerin Birliği Derneği hakkında Dernekler Müdürlüğü nün talebiyle açılan kapatma davasına 15 Nisan 2015 te devam edildi. Küçükçekmece Adliyesi nde görülen duruşmada dava dosyasına ait belgeleri inceleyen hâkim duruşmayı 26 Haziran 2015 e erteledi. GELECEK HAFTANIN DURUŞMALARI Halkın Türkiye Komunist Partisi (HTKP) Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından Diren Türkiye kampanyası başlatmıştı. Kampanya kapsamında İzmir'de üzerinde Çık bakalım çık bakalım Çankaya'ya çık bakalım yazan ve Hitler bıyıklı Recep Tayyip Erdoğan'ın resminin olduğu Diren Türkiye afişini asan HTKP üyesi 3 kişiye Cumhurbaşkanı'na hakaret suçlamasıyla dava açıldı. Davanın ilk duruşması 20 Nisan 2015 tarihinde görülecek. Mersin in Tarsus İlçesi nde Gezi Parkı eylemlerine destek vermek için düzenlenen gösterilerde dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan aleyhinde atılan sloganlar nedeniyle 37 kişi hakkında kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret ettikleri suçlamasıyla Türk Ceza Kanunu nun (TCK) 125. maddesi uyarınca açılan davanın bir sonraki duruşması 21 Nisan 2015 tarihinde Tarsus 2. Asliye Ceza Mahkemesi nde görülecek. Hakkari nin Çukurca ilçesinde 28 Ağustos 2001 tarihinde askerlerin açtığı ateş sonucu öldürülen İl Genel Meclis üyesi Ayhan Yıldırım davasının ikinci duruşması 22 Nisan 2015 tarihinde Çukurca Asliye Ceza Mahkemesi nde yapılacak. İfade özgürlüğü ile ilgili olaylara ilişkin haberleri ( tr.org/sites.aspx?siteid=21&mod=cat&id=705 ) takip edebilir ve haftalık bültene ulaşabilirsiniz.

Düşün, düşün Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 19/15, 8

Düşün, düşün Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 19/15, 8 Düşün, düşün Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 19/15, 8 Mayıs 2015) Geçen hafta neler oldu? *** Taksim in Valilik tarafından yasaklanması nedeniyle bu yıl da 1 Mayıs İşçi Bayramına polis şiddeti

Detaylı

Düşün, düşün. Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 25/15, 19. Haziran 2015) Geçen hafta neler oldu?

Düşün, düşün. Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 25/15, 19. Haziran 2015) Geçen hafta neler oldu? Düşün, düşün Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 25/15, 19 Haziran 2015) Geçen hafta neler oldu? *** Yüksek Seçim Kurulu 7 Haziran seçimlerinin kesin sonuçlarını açıkladı. 46 milyon 163 bin 243 oy

Detaylı

Düşün, düşün. Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 2/15, 9. Ocak 2015) Geçen hafta neler oldu?

Düşün, düşün. Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 2/15, 9. Ocak 2015) Geçen hafta neler oldu? Düşün, düşün Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 2/15, 9 Ocak 2015) Geçen hafta neler oldu? *** Fransız Mizah dergisi Charlie Hebdo'nun Paris'teki merkezi, 7 Ocak Çarşamba günü silahlı saldırıya uğradı.

Detaylı

Press for Freedom Özgürlük için Basın

Press for Freedom Özgürlük için Basın Press for Freedom Özgürlük için Basın İfade ve Basın Özgürlüğü İhlalleri Raporu Nisan 2015 Press for Freedom / Özgürlük için Basın İfade ve Basın Özgürlüğü İhlalleri Raporu, Nisan 2015 İçindekiler Giriş...

Detaylı

Press for Freedom Özgürlük için Basın

Press for Freedom Özgürlük için Basın Press for Freedom Özgürlük için Basın -1- Özgürlük için Basın projesi: Özgürlük için Basın projesi genel anlamda ifade ve basın özgürlüğü için yeni bir platform kurmayı, karar alma süreçlerini etkileyen

Detaylı

Türkiye İnsan Hakları Raporu 2014

Türkiye İnsan Hakları Raporu 2014 TİHV Türkiye İnsan Hakları Vakfı Türkiye İnsan Hakları Raporu 2014 Evren Özer Ankara, Nisan 2015 Türkiyeİnsan Hakları Vakfı Yayınları (101) Türkiye İnsan Hakları Vakfı, Türk Medeni Yasasına göre kurulmuş,

Detaylı

Press for Freedom Özgürlük için Basın

Press for Freedom Özgürlük için Basın Press for Freedom Özgürlük için Basın İfade ve Basın Özgürlüğü İhlalleri Raporu Haziran 2015 Press for Freedom / Özgürlük için Basın İfade ve Basın Özgürlüğü İhlalleri Raporu, Haziran 2015 İçindekiler

Detaylı

Press for Freedom Özgürlük için Basın

Press for Freedom Özgürlük için Basın Press for Freedom Özgürlük için Basın Özgürlük için Basın projesi: Özgürlük için Basın projesi genel anlamda ifade ve basın özgürlüğü için yeni bir platform kurmayı, karar alma süreçlerini etkileyen medya

Detaylı

DÜŞÜNCE VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ ÖDÜLLERİ

DÜŞÜNCE VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ ÖDÜLLERİ DÜŞÜNCE VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ ÖDÜLLERİ 2015 Bandrol Uygulaması na ilişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin 5 inci maddesinin ikinci fıkrası çerçevesinde bandrol taşıması zorunlu değildir Türkiye Yayıncılar

Detaylı

Press for Freedom Özgürlük için Basın

Press for Freedom Özgürlük için Basın Press for Freedom Özgürlük için Basın İfade ve Basın Özgürlüğü İhlalleri Raporu Temmuz 2015 Press for Freedom / Özgürlük için Basın İfade ve Basın Özgürlüğü İhlalleri Raporu, Temmuz 2015 İçindekiler Giriş...

Detaylı

2012 YILI TÜRKİYE İNSAN HAKLARI İHLALLERİ RAPORU İNSAN HAKLARI DERNEĞİ

2012 YILI TÜRKİYE İNSAN HAKLARI İHLALLERİ RAPORU İNSAN HAKLARI DERNEĞİ 29 Aralık 2012 de Şanlıurfa nın Ceylanpınar İlçesi nde Suriye deki şiddet ortamından Türkiye ye sığınanların kaldığı çadır kentte 24 Aralık 2012 de bir çadırda çıkan yangında yaralanan 5 çocuktan Mahmut

Detaylı

Press for Freedom Özgürlük için Basın

Press for Freedom Özgürlük için Basın Press for Freedom Özgürlük için Basın Özgürlük için Basın projesi: Özgürlük için Basın projesi genel anlamda ifade ve basın özgürlüğü için yeni bir platform kurmayı, karar alma süreçlerini etkileyen medya

Detaylı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu Türkiye de Mayıs Ayı İnsan Hakları İhlalleri raporunu açıkladı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu Türkiye de Mayıs Ayı İnsan Hakları İhlalleri raporunu açıkladı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu Türkiye de Mayıs Ayı İnsan Hakları İhlalleri raporunu açıkladı. - İnsan hakları devletin veya hükümetlerin insafına terk edilemeyecek kadar hayatî önem taşır.

Detaylı

Press for Freedom Özgürlük için Basın

Press for Freedom Özgürlük için Basın Press for Freedom Özgürlük için Basın Özgürlük için Basın projesi: Özgürlük için Basın projesi genel anlamda ifade ve basın özgürlüğü için yeni bir platform kurmayı, karar alma süreçlerini etkileyen medya

Detaylı

TÜRKİYE İNSAN HAKLARINA SAYGI. Bölüm 1 Aşağıdakilere Maruz Kalmayacak Biçimde Bireyin Kişiliğine Saygı:

TÜRKİYE İNSAN HAKLARINA SAYGI. Bölüm 1 Aşağıdakilere Maruz Kalmayacak Biçimde Bireyin Kişiliğine Saygı: TÜRKİYE Yaklaşık 74 milyon nüfusu olan Türkiye, çok partili parlamenter sistem ve sınırlı yetkilere sahip cumhurbaşkanı idaresindeki bir anayasal cumhuriyettir. 2007 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi

Detaylı

Press for Freedom Özgürlük için Basın

Press for Freedom Özgürlük için Basın Press for Freedom Özgürlük için Basın Özgürlük için Basın projesi: Özgürlük için Basın projesi genel anlamda ifade ve basın özgürlüğü için yeni bir platform kurmayı, karar alma süreçlerini etkileyen medya

Detaylı

Düşün, düşün Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 30/15, 24 Temmuz 2015)

Düşün, düşün Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 30/15, 24 Temmuz 2015) Düşün, düşün Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 30/15, 24 Temmuz 2015) Geçen hafta neler oldu? *** Kobani nin yeniden inşa çalışmalarına katılmak üzere Urfa nın Suruç ilçesinde toplanan gençlerin

Detaylı

Türkiye İnsan Hakları Raporu 2008

Türkiye İnsan Hakları Raporu 2008 TİHV Türkiye İnsan Hakları Vakfı Türkiye İnsan Hakları Raporu 2008 S. Erdem Türközü Evren Özer Nadia Di Maggio Düzelti: Nart Bozkurt Ankara, Nisan 2009 Türkiye İnsan Hakları Vakfı Yayınları (59) ISBN:

Detaylı

YASALAR da YARGILANIR

YASALAR da YARGILANIR YASALAR da YARGILANIR Hazırlayan: Zafer GÖKDEMİR (Avukat) Uncular Caddesi, No.28 Kat.2 Üsküdar/İSTANBUL Tel.: 0216 492 0504, 0216 532 75 45, antenna@antenna-tr.org www.antenna-tr.org 2 Düşünce Suçu(!?)na

Detaylı

YAZMA! OYNAMA! KONUŞMA!

YAZMA! OYNAMA! KONUŞMA! KÜLTÜR VE SANATA UYGULANAN BASKI VE SANSÜR RAPORU 2014 YAZMA! OYNAMA! KONUŞMA! KÜLTÜR VE SANATA UYGULANAN BASKI VE SANSÜR RAPORU 2014 CHP Kültür ve Sanat Platformu YAZMA! OYNAMA! KONUŞMA! Kültür ve Sanata

Detaylı

VALİ TERÖRÜNE İZİN VERMEYECEĞİZ KOCAELİ VALİSİ ERCAN TOPACA GÖREVDEN ALINMALIDIR

VALİ TERÖRÜNE İZİN VERMEYECEĞİZ KOCAELİ VALİSİ ERCAN TOPACA GÖREVDEN ALINMALIDIR VALİ TERÖRÜNE İZİN VERMEYECEĞİZ KOCAELİ VALİSİ ERCAN TOPACA GÖREVDEN ALINMALIDIR 2010 yılında Ercan Topaca nın Kocaeli Valisi olarak atanmasının ardından Kocaeli daha önce görülmemiş keyfi yasaklamalara,

Detaylı

TÜRKİYE 2012 İNSAN HAKLARI RAPORU. Yıl boyunca yaşanan en belirgin insan hakları ihlalleri:

TÜRKİYE 2012 İNSAN HAKLARI RAPORU. Yıl boyunca yaşanan en belirgin insan hakları ihlalleri: 2012 İNSAN HAKLARI RAPORU ÖZET Türkiye, Cumhurbaşkanı nın sınırlı yetkilere sahip olduğu, çok partili parlamenter sistemle yönetilen, anayasal bir cumhuriyettir. Yasama yetkisi, tek meclisli Büyük Millet

Detaylı

Türkiye İnsan Hakları Raporu 2009 S. Erdem Türközü Evren Özer

Türkiye İnsan Hakları Raporu 2009 S. Erdem Türközü Evren Özer TİHV Türkiye İnsan Hakları Vakfı Türkiye İnsan Hakları Raporu 2009 S. Erdem Türközü Evren Özer Ankara, Mayıs 2010 Türkiye İnsan Hakları Vakfı Yayınları (65) ISBN: 978-975-7217-74-9 Türkiye İnsan Hakları

Detaylı

2009 İnsan Hakları Raporu: Türkiye

2009 İnsan Hakları Raporu: Türkiye 2009 İnsan Hakları Raporu: Türkiye http://www.state.gov/g/drl/rls/hrrpt/2009/eur/136062.htm Demokrasi, İnsan Hakları ve Çalışma Dairesi İnsan Hakları Uygulamalarına İlişkin 2009 Yılı Ülke Raporu 11 Mart

Detaylı

Türkiye Ülke İnsan Hakları Uygulamaları Raporu - 2007

Türkiye Ülke İnsan Hakları Uygulamaları Raporu - 2007 Türkiye Ülke İnsan Hakları Uygulamaları Raporu - 2007 Demokrasi, İnsan Hakları ve Çalışma Dairesi Tarafından Yayınlanmıştır 11 Mart 2008 Türkiye, yaklaşık 70,5 milyon nüfusuyla çok partili parlamenter

Detaylı

AYIN TARİHİ. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan: Akıllarınca Bizi Hizaya Getirmek İstiyorlar

AYIN TARİHİ. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan: Akıllarınca Bizi Hizaya Getirmek İstiyorlar T.C. Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından aylık yayımlanır. Yaygın süreli yayınların derlemelerinden oluşur. AYIN TARİHİ Temmuz 2013 İÇ POLİTİKA AK Parti nin Twitter Kılavuzu

Detaylı

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Yayınları ( 36 ) Yayına Hazırlayan: Dokümantasyon Merkezi ISBN : 975-7217-43-3

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Yayınları ( 36 ) Yayına Hazırlayan: Dokümantasyon Merkezi ISBN : 975-7217-43-3 Türkiye İnsan Hakları Vakfı Yayınları ( 36 ) Yayına Hazırlayan: Dokümantasyon Merkezi BULUŞ Tasarım ve Matbaacılık Hizmetleri Tel : (312) 222 44 06 Faks: 222 44 07 ISBN : 975-7217-43-3 Türkiye İnsan Hakları

Detaylı

(prometheus TOHAV. e-bülten NİSAN HAZİRAN ---------- SAYI-7 GEZİ OLAYLARI SAYFA 2. İşkence ve Kötü Muamelenin Önlenmesinde

(prometheus TOHAV. e-bülten NİSAN HAZİRAN ---------- SAYI-7 GEZİ OLAYLARI SAYFA 2. İşkence ve Kötü Muamelenin Önlenmesinde NİSAN 2013 HAZİRAN 2013 ---------- SAYI-7 TOHAV (prometheus e-bülten GEZİ OLAYLARI SAYFA 2 Merhaba, TOHAV tarafından yürütülen İşkence ve Kötü Muamelenin Önlenmesinde Aktif Sivil Toplum projesi kapsamında

Detaylı

TÜRKİYE 2013 İNSAN HAKLARI RAPORU

TÜRKİYE 2013 İNSAN HAKLARI RAPORU YÖNETİCİ ÖZETİ TÜRKİYE 2013 İNSAN HAKLARI RAPORU Türkiye çok partili parlamenter sistemi ve yetkileri sınırlı cumhurbaşkanı olan anayasal bir cumhuriyettir. Yasama yetkisini tek meclisli parlamento (Büyük

Detaylı

TÜRKİYE 2013 İNSAN HAKLARI RAPORU

TÜRKİYE 2013 İNSAN HAKLARI RAPORU YÖNETİCİ ÖZETİ TÜRKİYE 2013 İNSAN HAKLARI RAPORU Türkiye çok partili parlamenter sistemi ve yetkileri sınırlı cumhurbaşkanı olan anayasal bir cumhuriyettir. Yasama yetkisini tek meclisli parlamento (Büyük

Detaylı