TEMZ BR HAYAT ÇN SZ DE DETERJANI KESN

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "TEMZ BR HAYAT ÇN SZ DE DETERJANI KESN"

Transkript

1 ÖZEL EGE LSES TEMZ BR HAYAT ÇN SZ DE DETERJANI KESN HAZIRLAYAN ÖRENC: Zeynep ÇALANDA 63 6B DANIMAN ÖRETMEN: Özgem Ayça BEKTUR ZMR (2011)

2 ÇNDEKLER Sayfa Konu, Özet, Giri.3 Projenin Amacı, Projenin Hedefleri 4 Gerçekletirilen faaliyetler, Yöntem, Elde Yıkama Denemeleri. 5 Çamaır Makinesinde Yıkama Denemeleri 6 Ulaılan Sonuçlar...7 Son söz, Faaliyet Takvimi, Proje Bütçesi.8 Resimler..9 Destek veren Kii ve Kurumlar, literatür taraması...10

3 TEMZ BR HAYAT ÇN SZ DE DETERJANI KESN Konu: Alerjik bünyeli insanlarda özellikle bebeklerde kullanılan deterjanların zararını en aza indirebilecek alternatif yıkama yöntemi gelitirilerek denenmesi Projenin özeti: 20x60 ölçülerindeki pamuklu kumalara leke ablonu yardımıyla eit leke yükü olacak ekilde 4 er leke yapıldı. Lekeler: bebek maması, meyveli yourt (böürtlenli), dondurma (çilekli) vine suyu Lekelemenin nasıl yapılacaını örenmek için Ege üniversitesi Tekstil Mühendislii bölümünden yardım alındı. Her yıkama denemesi için 3 örnek kumaımız oldu. Her örnek kumata bebek maması, meyveli yourt (böürtlenli), dondurma (çilekli), vine suyu lekeleri yapıldı. Çamaır makinesinde toplam 9 kuma ile 9 deneme yapıldı. Yıkama denemeleri, deterjanla, at kuyruu otu ile ve kül suyu ile yapıldı. Deterjanla yıkama kontrol grubu olarak kullanıldı. En iyi sonuç Atkuyruu otu ile alındı. Atkuyruu otu ile yıkanan kumaların mukavemet ve ph ölçümleri yapıldı. GR Bu projeye balamama eski yıkama tekniklerini ailemden duymam ve merak etmem sebep oldu. Okulda öretmenimle konutuumda bu yönetimlerin iyi sonuçlar verdiini örendim ve denemeye karar verdim. Ege Üniversitesi Tekstil Mühendislii Bölümünden okuluma yakın olması nedeniyle rahatlıkla destek alabildim. "Eit kir yükü ile lekeleme nasıl yapılır, hangi tür kumaları daha çok kullanıyoruz, hangi lekeler daha zor çıkar" gibi bilgileri bu bölümdeki öretim görevlilerinden örendim ve projemde yararlandım.

4 PROJENN AMACI: Alerjik bünyeli yetikinlerde ve çocuklarda deterjanın verdii zararları en aza indirmek, doaya ve cildimize zarar vermeden yıkama salayacak yöntem gelitirmek. PROJENN HEDEFLER: 1. Doal yollarla yıkamak için uygun materyalleri seçmek. 2. Deterjandan kaynaklanan çevre kirliliini azaltmak. 3. Hızla artan Dünya nüfusuna karı artan atık miktarı düünülerek doaya dost atıklar üretmek. 4. Eskiden kullanılıp artık unutulmu olan çevreci yöntemleri günümüz teknolojisine uyarlamak. 5. At kuyruunun halk arasında farklı temizleme kullanılma yönteminden hareket ederek yıkama ileminde faydalarımızı salamak. 6. Otomatik makineler için uygun bir yıkama düzenei gelitirmek. 7. lköretim 8. Sınıf Maddenin Yapısı ve Özellikleri ünitesi kazanım 4.3 ve 4.9 ve ilköretim 7. Sınıf nsan ve Çevre Ünitesi 1.9, 1.10, 1.11 den yardım alarak etkinlik tasarlayıp gelitirmek.

5 GERÇEKLETRLEN FAALYETLER: Eskiden kullanılan yıkama yöntemleri ile ilgili kaynak taraması yapıldı. Pamuklu kumalar alındı. Leke ablonu kullanılarak 20x60 ölçülerinde kesilen pamuklu kumalara, - bebek maması, -meyveli yourt (böürtlenli), -dondurma (çilekli), -vine suyu lekeleri yapıldı. Bütün denemeler aynı çeit kumalara eit leke yükleri yapılarak denendi. Üniversiteden edindiimiz fırça ve leke ablonu yardımıyla lekelerimizdeki kir yüklerinin eit olması salandı. Her yıkama denemesi leke yapıldıktan bir gün sonra yapıldı. Lekeli kuma olarak anılan kumalar aynı ölçülerde 4 leke bulunan kumalar olması salandı. Kontrollü deney yöntemi kullanıldı. YÖNTEM 20x60 ölçülerinde 15 adet pamuklu kuma kesildi. Her kumaa fırça ve ablon yardımıyla 4 adet leke yapıldı. Bu kumalardan 3 tanesi kül ile; 3 tanesi ise atkuyruu otu ile olmak üzere 6 tanesi elde yıkama denemelerinde kullanıldı. Kalan 9 kuma 3'e ayrılarak 3 tanesi kontrol grubunu oluturmak üzere deterjanla, 3 tanesi kül ile, 3 tanesi ise atkuyruu otu ile ayrı yıkama denemelerinde yıkandı. 1. ELDE YIKAMA DENEMELER: A) KÜL DENEMELER: Odun alınarak yakılıp kül haline getirildi. 1 saat bekletildi. Kül dibe çöktü. Üstteki su dikkatle alınarak biriktirildi. Lekeli kuma bu suda 1 gün bekletildi; yıkandı. Sonuç: Lekenin çıktıı ancak külden kaynaklanan renk deiimi gözlendi. Sadece suyla tekrar yıkandıında renk deiiminin azaldıı ancak, kumaın beyazlıının kaybolduu, az da olsa koyulatıı görüldü. B) AT KUYRUU OTU LE ELDE YIKAMA: Aynı denemeler yapıldı. Atkuyruu otu küçük parçalara ayrılarak suda 3 gün bekletildi. Üstteki su alınarak yıkama tekrarlandı. Sonuç: Suyla tekrar yıkamaya gerek kalmaksızın lekelerin çıktıı gözlemlendi. Kumaın beyazlıının kaybolmadıı, aksine çok daha aardıı gözlemlendi.

6 2. ÇAMAIR MAKNESNDE YIKAMA DENEMELER: Lekeler 1 gün bekletildi. 20x60 ölçülerinde kesilen kumalardaki aynı lekeler Frigidaire marka çamaır makinesinde 40 0 C sıcaklıkta kısa programda yıkandı. Hatayı önlemek ve tesadüfe ye bırakmamak amacıyla her deneme 3 tekrarlı yapıldı. Yıkama topu olarak kullanmak amacıyla pamuklu kumalardan keseler yapıldı. Bu keselerin içerisine yıkama denemesinin özelliine göre ve her birinden 150 gram olmak üzere atkuyruu otu veya kül konuldu. Bu keseler yıkama esnasında malzemenin deterjan gözüne deil çamaırın "kalbine" yani çamaırların arasında konuldu. Kumaın mukavemetinin ölçülmesi amacıyla kullanılmak üzere, her yıkamada 1X1m ölçülerinde lekesiz kumalar da makineye eklendi. Bu kumalarla üniversitenin ilgili bölümünde mukavemet testleri yapılması planlandı. A) DETERJANLA YIKAMA DENEMELER (KONTROL) Yıkama topu olarak belirlenen keselerin içerisine 150 gr deterjan kondu. 20x60 cm ölçülerinde kesilen kumalara yapılan 4 çeit leke çamaır makinesinde 40 0 C sıcaklıkta yıkandı. Tesadüfe yer bırakmamak amacıyla her bir kuma bir kez olmak üzere toplam 3 ayrı kumala 3 ayrı yıkama yapıldı. B) ATKUYRUU OTU VE KÜL LE YIKAMA DENEMELER (DENEY) - Yıkama topu olarak belirlenen keselerin içerisine 150gr. ufalanmı atkuyruu otu koyuldu. Deterjanla yıkamada olduu gibi yine 20x60 cm ölçülerinde kesilen kumalara yapılan 4 çeit leke çamaır makinesinde 40 0 C sıcaklıkta yıkandı. Tesadüfe yer bırakmamak amacıyla her bir kuma bir kez olmak üzere toplam 3 ayrı kumala 3 ayrı yıkama yapıldı. - Keselerin içerisine 150 gram toz haline getirilmi kül koyuldu. 20x60 cm ölçülerinde kesilen kumalara yapılan 4 çeit leke çamaır makinesinde 40 0 C sıcaklıkta yıkandı. Tesadüfe yer bırakmamak amacıyla her bir kuma bir kez olmak üzere toplam 3 ayrı kumala 3 ayrı yıkama yapıldı.

7 ULAILAN SONUÇLAR: Deterjanla Yıkama Lekeleri çok iyi bir ekilde çıkardı. 3 tekrarda da aynı sonuca ulaıldı. Örnek kumalardaki 4 leke de sorunsuz bir ekilde çıktı. Atkuyruu ile yıkama Örnek kumalardaki lekeleri çok iyi bir ekilde çıkardı. 3 tekrarda da aynı sonuca ulaıldı. Atkuyruunun çok iyi bir aartıcı olduu fark edildi. Lekeli kumaları daha beyaz yaptı. Kül ile yıkama Örnek kumalardaki lekeleri iyi bir ekilde çıkarmadı. Fakat kumaları az da olsa koyulatırdıı görüldü. 3 tekrarda da aynı sonuca ulaıldı. Kül ile yıkamadan sonra sadece su ile de yıkadıımızda biraz da olsa karartısı geçti fakat lekelerin yeri belli oldu. Amacımız özellikle alerjik bünyeli insanlarda ve çocuklarda deterjanın verdii zararları en aza indirmek olduundan kumaların deriye zarar verip vermediini anlamak için yıkama yapılan kumalarda ph ölçümleri yapıldı. Sonuçlar: Deterjanla yıkanan kumaların ph ı: 6,8 Atkuyruu otu ile yıkanan kumaların ph ı: 6,8 Kül ile yıkanan kumaların ph ı: 6,8 Tekstil mühendisliinden piyasada kullanılan deterjanların çounun ph larının bu aralıkta olduunu örendik. Derimizin ph ı 5,5 olmasına karın 6,8 nötre yakın bir deerdedir ve deriye zarar vermeyecektir. Atkuyruu otunun ph ının 6,8 çıkması ve çok iyi bir aartıcı olması temizlikte kullanmamızda bir sakınca olmayacaı sonucuna ulamamızı saladı. Kullanılan külün ve atkuyruunun kumaa zarar verip vermediini anlamak için Ege Üniversitesi Tekstil mühendislii bölümünde kumaların mukavemet testleri yapıldı. Sonuçlar: Ege Üniversitesinden destek aldıımız öretim üyeleri sonuçları benim için yorumladı. Sonuçlar aaıdaki gibi yorumlanmıtır. Deterjanla yıkanan kumaların mukavemeti: çok iyi Atkuyruu otu ile yıkanan kumaların mukavemeti: iyi Kül ile yıkanan kumaların mukavemeti: iyi Atkuyruuotunun kumaa az da olsa zarar verdii gözlemlenmitir. Uzun süreli yıkamalarda kumaın mukavemetinin iyi olmamasından dolayı yıprandıı görülmütür.

8 Son söz: Atkuyruu otu aktarlardan duyduum kadarıyla aartıcı olarak kullanılan bir ot. Ancak, daha önce bulaıklarda temizleyici olarak kullanılmı. Ben bu proje ile çamaırlarda, özellikle beyazlarda kullanılabilecek doal bir materyali hatırlatmı oldum. Bu proje gelitirilebilir ve makinelerde rahatlıkla kullanılabilecek bir ürün haline getirilebilir. Böylece hem anneler çocuklarına güvenle kullanabilir hem de allerjik bünyeli insanlar rahatlıkla kullanabilir. Faaliyet Takvimi: EYLÜL: Literatür taraması EKM: Materyal toplama KASIM: Denemelere balama ARALIK: Çamaır makinesi denemeleri OCAK: Yazım aaması PROJE BÜTÇES: Bebek maması: 3,50TL Meyveli yourt: 1,75TL Meyve suyu: 4 TL Dondurma: 1,25 Atkuyruu otu: (1 çuval) 25TL Kül: para ödenmedi

9 ! "#$%&!$'$ "#$%&!$'$ " (&$)) )*)$ $ "#$%&+)($ "& $#$) )*

10 ,$ $)),$ $&!&&%&$)) PROJE HAZIRLIKLARINDA DESTEK VEREN K VE KURUMLAR Ege Üniversitesi Tekstil Mühendislii Tekstil Kimyası Ana Bilim Dalı Doç. Dr Esen Özdoan, Yrd. Doç.Dr. Tülay Gülümser, Literatür taraması:

11

1. Deterjan Üretimi. 1.1.Yüzey Aktif Maddeler

1. Deterjan Üretimi. 1.1.Yüzey Aktif Maddeler Departman: Üretim Yapılan : Deterjan Üretimi Örenildi Tarih:10 Ocak 2005 Sayfa : 1 1. Deterjan Üretimi Deterjanlar, her biri temizlemede ayrı bir görev yapan, pek çok maddenin çok kompleks bir karıımıdır.

Detaylı

KK PP LL AA NN S a y f a 1 KK PP LL AA NN S a y f a 2 KK PP LL AA NN S a y f a 3 KK PP LL AA NN S a y f a 4 SUNU Öncelikle 2011-2014 yıllarını kapsayacak olan bu stratejik planımızın hazırlanmasında görev

Detaylı

. Temizleme... 17. / Programlara genel bakı... 19. 1 Cihazın kullanılması... 21

. Temizleme... 17. / Programlara genel bakı... 19. 1 Cihazın kullanılması... 21 SM SB çindekiler 8 Amacına uygun kullanım..... 4 ( Güvenlik bilgileri............ 4 Cihazı çalıtırmadan önce.......... 5 Cihaz teslim edilince.............. 5 Kurma ileminde................. 5 Günlük

Detaylı

*** Prof. Dr., Mersin Üniversitesi, Eitim Programları ve Öretimi Bölümü, tyanpar@gmail.com - 673 -

*** Prof. Dr., Mersin Üniversitesi, Eitim Programları ve Öretimi Bölümü, tyanpar@gmail.com - 673 - Uluslararası Sosyal Aratırmalar Dergisi The Journal of International Social Research Cilt: 8 Sayı: 38 Volume: 8 Issue: 38 Haziran 2015 June 2015 www.sosyalarastirmalar.com Issn: 1307-9581 INTEL ÖRETMEN

Detaylı

I. BÖLÜM. Ankara Üniversitesinin ngiliz Dili ve Edebiyatı ile Amerikan Kültürü ve

I. BÖLÜM. Ankara Üniversitesinin ngiliz Dili ve Edebiyatı ile Amerikan Kültürü ve I. BÖLÜM GR Ankara Üniversitesinin ngiliz Dili ve Edebiyatı ile Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Anabilim dallarına kayıt yaptıran birinci sınıf lisans örencileri, orta öretim kurumlarının, aırlıklı olarak

Detaylı

- Bula ık... 14. 8 Amacına uygun kullanım... 4 ( Güvenlik bilgileri... 4. 7 Çevrenin korunması... 9. . Temizleme... 18. * Cihazı tanıma...

- Bula ık... 14. 8 Amacına uygun kullanım... 4 ( Güvenlik bilgileri... 4. 7 Çevrenin korunması... 9. . Temizleme... 18. * Cihazı tanıma... SM SB çindekiler 8 Amacına uygun kullanım..... 4 ( Güvenlik bilgileri............ 4 Cihazı çalıtırmadan önce.......... 5 Cihaz teslim edilince.............. 5 Kurma ileminde................. 5 Günlük

Detaylı

. Temizleme... 18. / Programlara genel bakı... 20. 1 Cihazın kullanılması... 22

. Temizleme... 18. / Programlara genel bakı... 20. 1 Cihazın kullanılması... 22 SM SB çindekiler 8 Amacına uygun kullanım..... 4 ( Güvenlik bilgileri............ 4 Cihazı çalıtırmadan önce.......... 5 Cihaz teslim edilince.............. 5 Kurma ileminde................. 5 Günlük

Detaylı

Yıkama. Kapatılması Program seçme dü mesini Durdurma konumuna getiriniz.

Yıkama. Kapatılması Program seçme dü mesini Durdurma konumuna getiriniz. Çamaır makineniz Tebrikler Modern, kalite açısından yüksek deerde Siemens marka bir ev aleti almaya karar verdiniz. Bu çamaır makinesi, tasarruflu su ve elektrik tüketimi ile kendini gösterir. Fabrikamızdan

Detaylı

HAYAT BLGS ÖRETMNDE DRAMA YÖNTEMNN ETKLLNN BLSEL ALAN BASAMAKLARINA GÖRE DEERLENDRLMES

HAYAT BLGS ÖRETMNDE DRAMA YÖNTEMNN ETKLLNN BLSEL ALAN BASAMAKLARINA GÖRE DEERLENDRLMES Ahi Evran Üniversitesi Kırehir Eitim Fakültesi Dergisi (KEFAD) Cilt 8, Sayı 1, (2007), 179-195 179 HAYAT BLGS ÖRETMNDE DRAMA YÖNTEMNN ETKLLNN BLSEL ALAN BASAMAKLARINA GÖRE DEERLENDRLMES Engin KARADA Yeditepe

Detaylı

ODTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI VE DANIŞMANLIK HİZMETİ VERİLEN OKULLAR 3.EUREKA FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

ODTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI VE DANIŞMANLIK HİZMETİ VERİLEN OKULLAR 3.EUREKA FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI ODTÜ GELİŞTİRME VAKFI OKULLARI VE DANIŞMANLIK HİZMETİ VERİLEN OKULLAR 3.EUREKA FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI PROJE NO: 1 SINIF : 7 OKULUN ADI : ANKARA ODTÜ G.V.ÖZEL ORTAOKULU PROJENİN ADI : GÖL VE NEHİR

Detaylı

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000)

Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) Türkçe Ulusal Derlemi Sözcük Sıklıkları (ilk 1000) 14.08.2014 SIRA SIKLIK SÖZCÜK TÜR AÇIKLAMA 1 1209785 bir DT Belirleyici 2 1004455 ve CJ Bağlaç 3 625335 bu PN Adıl 4 361061 da AV Belirteç 5 352249 de

Detaylı

Çok Alanlı Sanat Eitiminde Ölçümleme ve Deerlendirme Yaklaımları: Bolu li Örnei

Çok Alanlı Sanat Eitiminde Ölçümleme ve Deerlendirme Yaklaımları: Bolu li Örnei Mamur, N. (2004). Çok Alanlı Sanat Eitiminde Ölçümleme ve Deerlendirme Yaklaımları: Bolu li Örnei, lköretim- Online, 3(2), 1-18, [Online]: http://ilkogretim-online.org.tr Çok Alanlı Sanat Eitiminde Ölçümleme

Detaylı

T.C. ADNAN MENDERES ÜNVERSTES SOSYAL BLMLER ENSTTÜSÜ YL 2006 0007

T.C. ADNAN MENDERES ÜNVERSTES SOSYAL BLMLER ENSTTÜSÜ YL 2006 0007 T.C. ADNAN MENDERES ÜNVERSTES SOSYAL BLMLER ENSTTÜSÜ YL 2006 0007 TOPLAM KALTE YÖNETM UYGULAMALARINA ÖRGÜT KÜLTÜRÜNÜN ETKS: AMPRK BR ÇALIMA HAZIRLAYAN: BAAK ÇATALOLU DANIMAN: YRD. DOÇ. DR. AL ENDER ALTUNOLU

Detaylı

KONAKLAMA VE SEYAHAT HİZMETLERİ

KONAKLAMA VE SEYAHAT HİZMETLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI KONAKLAMA VE SEYAHAT HİZMETLERİ ÇAMAŞIRLARI YIKAMA 814EH0005 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan

Detaylı

YÜKSEK FONKSYONLU OTSTK VE ASPERGER SENDROMLU ÇOCUKLARIN E TMNDE KAYNATIRMA

YÜKSEK FONKSYONLU OTSTK VE ASPERGER SENDROMLU ÇOCUKLARIN E TMNDE KAYNATIRMA YÜKSEK FONKSYONLU OTSTK VE ASPERGER SENDROMLU ÇOCUKLARIN E TMNDE Yard. Doç. Dr. Alev GRL; D.E.Ü. E. Bil. Fak. PDR AB Dalı KAYNATIRMA Yetersizlii olan bireylerin eitimleriyle ilgili düzenlemeler, yatılı

Detaylı

Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu

Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu D4 9121 E Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu Döküman Numarası 2820523049/ 02-08-12.(11:52) www.beko.com Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Beko ürününü tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Detaylı

çindekiler kapatılması... 8 Parlatıcı %... 8 Parlatıcı miktarının ayarlanması... 8 Parlatıcı ilave göstergesinin

çindekiler kapatılması... 8 Parlatıcı %... 8 Parlatıcı miktarının ayarlanması... 8 Parlatıcı ilave göstergesinin çindekiler Güvenlik bilgileri.................. 4 Cihaz teslim edilince.............. 4 Kurma ileminde................. 4 Günlük kullanımda............... 4 Evde çocuk varsa................ 4 Kapak kilidi.....................

Detaylı

Çamașır Makinesi Kullanma Kılavuzu D6 7101 E D6 7081 E D6 7102 ES D6 7102 E

Çamașır Makinesi Kullanma Kılavuzu D6 7101 E D6 7081 E D6 7102 ES D6 7102 E Çamașır Makinesi Kullanma Kılavuzu D6 7101 E D6 7081 E D6 7102 ES D6 7102 E Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Beko ürününü tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yüksek kalite ve teknoloji

Detaylı

çindekiler kapatılması... 8 Parlatıcı %... 8 Parlatıcı miktarının ayarlanması... 8 Parlatıcı ilave göstergesinin

çindekiler kapatılması... 8 Parlatıcı %... 8 Parlatıcı miktarının ayarlanması... 8 Parlatıcı ilave göstergesinin çindekiler Güvenlik bilgileri.................. 4 Cihazı çalıtırmadan önce.......... 4 Cihaz teslim edilince.............. 4 Kurma ileminde................. 4 Günlük kullanımda............... 4 Evde çocuk

Detaylı

1. DEPREM. a. DEPREM ÖNCES ALINMI ÖNLEMLERLE NASIL HAREKET EDECEKSNZ? DEPREM ÖNCES NE GB ÖNLEMLER ALMALISINIZ.

1. DEPREM. a. DEPREM ÖNCES ALINMI ÖNLEMLERLE NASIL HAREKET EDECEKSNZ? DEPREM ÖNCES NE GB ÖNLEMLER ALMALISINIZ. 1 1. DEPREM a. DEPREM ÖNCES ALINMI ÖNLEMLERLE NASIL HAREKET EDECEKSNZ? aa. DEPREM ÖNCES NE GB ÖNLEMLER ALMALISINIZ. 1. Öncelikle binanızın depreme dayanıklılıkla ilgili testlerini yaptırmalısınız. 2. Bina

Detaylı

ODÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Sosyal Bilimler Aratırmaları Dergisi Issn: 1309-9302 http://sobiad.odu.edu.tr Cilt: 2 Sayı: 4 Aralık 2011

ODÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Sosyal Bilimler Aratırmaları Dergisi Issn: 1309-9302 http://sobiad.odu.edu.tr Cilt: 2 Sayı: 4 Aralık 2011 ODÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Sosyal Bilimler Aratırmaları Dergisi Issn: 1309-9302 http://sobiad.odu.edu.tr Cilt: 2 Sayı: 4 Aralık 2011 TÜRKÇEDE ON BR YAINA KADAR ÇOCUKLARA ÖRETLMES GEREKEN, BRLEM GÜCÜ

Detaylı

Prof. Dr. Süleyman PAMPAL. Doç. Dr. Kemal ERŞAN Taşıt Emisyonu ve Kontrolü YILDIR GELİŞEREK YOL ALIYOR

Prof. Dr. Süleyman PAMPAL. Doç. Dr. Kemal ERŞAN Taşıt Emisyonu ve Kontrolü YILDIR GELİŞEREK YOL ALIYOR ANKARA TRAFİK VAKFI SAYI 26 / YIL 6 OCAK - ŞUBAT / 2008 ISSN 1304-4842 ATESTAŞ YAYIN ORGANIDIR ANKARA TRAFİK VAKFI 10 YILDIR GELİŞEREK YOL ALIYOR Emniyet Kemeri Neden Gereklidir? Araçlarda Güvenlik Sistemleri

Detaylı

T.C. SELÇUK ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ

T.C. SELÇUK ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ i T.C. SELÇUK ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ HARDAL YAĞI BİYODİZELİNDE DEPOLAMA SÜRESİ VE ŞARTLARININ YAKIT ÖZELLİKLERİ ÜZERİNDEKİ ETKİSİNİN ARAŞTIRILMASI Atakan ALTUNTAŞ YÜKSEK LİSANS TEZİ MAKİNA

Detaylı

saçta bitlenme ne yapmal? kopfläuse...was tun? türkische Fassung

saçta bitlenme ne yapmal? kopfläuse...was tun? türkische Fassung saçta bitlenme ne yapmal? kopfläuse...was tun? türkische Fassung Künye Bu broşür, Federal Sağlık Bakanlığının talimatıyla, Federal Sağlık Bilgilendirme Merkezi (BZgA: Bundeszentrale für gesundheitliche

Detaylı

OYUNCAKLARIN DÜNYASI

OYUNCAKLARIN DÜNYASI 2010 / 2011 ÖRETM YILI SOSYAL BLGLER YILLIK PROJES OYUNCAKLARIN DÜNYASI PROJE GRUBU SEMRA ECE AKAT ALP KAYMAKÇIOLU CAN DÜZEN ATA ULA GÜNER DENZ BNGÜL SNAN YUMURTACI DANIMAN ÖRETMEN ENAY UZUNCALI MART,

Detaylı

Döviz Kuru Hareketleri ve Enflasyon Dinamii: Türkiye Örnei

Döviz Kuru Hareketleri ve Enflasyon Dinamii: Türkiye Örnei Döviz Kuru Hareketleri ve Enflasyon Dinamii: Türkiye Örnei Hakan Berument Bilkent Üniversitesi Ankara Tel: + 32 266 2529 Faks: + 32 266 54 e-posta: berument@bilkent.edu.tr Mart 22 . Giri: 995 Meksika krizi

Detaylı

Anahtar Kelimeler: Hizmet Kalitesi, Önem-performans Analizi, Konaklama letmeleri, Üniversite Sosyal Tesisleri. Abstract

Anahtar Kelimeler: Hizmet Kalitesi, Önem-performans Analizi, Konaklama letmeleri, Üniversite Sosyal Tesisleri. Abstract HZMET KALTESNN ÖNEM-PERFORMANS ANALZ LE ÖLÇÜLMES: ÜNVERSTE SOSYAL TESSLERNN KONAKLAMA ÜNTELER ÜZERNDE BR UYGULAMA MEASUREMENT OF SERVICE QUALITY WITH IMPORTANCE-PERFORMANCE ANALYSIS: AN APPLICATION ON

Detaylı

Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu

Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu Çamaşır Makinesi Kullanma Kılavuzu 12143 MK Doküman Numarası 2820524280/ 11-10-14.(9:01) Lütfen önce bu kılavuzu okuyun! Değerli Müşterimiz, Arçelik ürününü tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Yüksek

Detaylı

Anahtar Kelimeler: Avrupa Birlii Hayat Boyu Örenme Projeleri, Öretim Elemanı, Tutum, Görü. Abstract

Anahtar Kelimeler: Avrupa Birlii Hayat Boyu Örenme Projeleri, Öretim Elemanı, Tutum, Görü. Abstract Uluslararası Sosyal Aratırmalar Dergisi The Journal of International Social Research Cilt: 8 Sayı: 38 Volume: 8 Issue: 38 Haziran 2015 June 2015 www.sosyalarastirmalar.com Issn: 1307-9581 ETM FAKÜLTES

Detaylı

Helal Gıda Nedir? Bilime Yön Veren Müslüman Bilim Adamları. Çınar Koleji Bilim Şenliği. Parmaklarınız Konuşacak! Uzay Gözlemevi ve Planetaryum

Helal Gıda Nedir? Bilime Yön Veren Müslüman Bilim Adamları. Çınar Koleji Bilim Şenliği. Parmaklarınız Konuşacak! Uzay Gözlemevi ve Planetaryum Çınar Koleji Fen Bilimleri Yayını Haziran 2014 SAYI:1 Bilime Yön Veren Müslüman Bilim Adamları Çınar Koleji Bilim Şenliği Helal Gıda Nedir? Parmaklarınız Konuşacak! Uzay Gözlemevi ve Planetaryum Fenoterapi

Detaylı