T.C İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ GÜZEL SANATLAR VE TASARIM FAKÜLTESİ EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI ÖZEL YETENEK SINAV KILAVUZU

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "T.C İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ GÜZEL SANATLAR VE TASARIM FAKÜLTESİ 2015-2016 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI ÖZEL YETENEK SINAV KILAVUZU"

Transkript

1 T.C İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ GÜZEL SANATLAR VE TASARIM FAKÜLTESİ EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI ÖZEL YETENEK SINAV KILAVUZU MALATYA- 2015

2 T.C. İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ GÜZEL SANATLAR VE TASARIM FAKÜLTESİ MÜZİK BÖLÜMÜ ÖNKAYIT KOŞULLARI VE GEREKLİ BELGELER Kontenjanlar : Eğitim - Öğretim yılında Müzik Bölümüne Özel Yetenek Sınavı ile alınacak öğrenci kontenjanları; Örgün Öğretim İkinci Öğretim Müzikoloji Anabilim Dalı: Müzikoloji Anabilim Dalı: Her bölüm için 2015 ÖSYS Kılavuzu nda belirlenen kontenjan kadar Müzik Teknolojisi Anabilim Dalı: Müzik Teknolojisi Anabilim Dalı: Her bölüm için 2015 ÖSYS Kılavuzu nda belirlenen kontenjan kadar NOT: MÜZİKOLOJİ ANABİLİM DALI MÜZİK TEKNOLOJİSİ ANABİLİM DALI 1. ve 2.AŞAMA SINAVLARI 1.Aşama Sınavı 10 Haziran 2015 Çarşamba günü saat da aynı anda başlayacaktır. 2. Aşama Sınavı 11 Haziran 2015 Perşembe günü saat da aynı anda başlayacaktır. Sınavlar belirtilen tarihlerde bitmediği takdirde 12 Haziran 2015 Cuma günü ve sonraki günlerde de devam edecektir. Önkayıt Koşulları Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak 2015 yılı YGS-1, YGS-2, YGS-3, YGS-4, YGS-5, YGS-6 puan türlerinin herhangi birinden en az 140 puan almak. Başvuru form dilekçesi ( Başvuru formu online olarak adresinden doldurulacaktır.) Sınava Giriş Belgesi (Başvurusu kabul edilen her aday, tarihinden itibaren giriş belgesinin çıktısını web üzerinden alabilecektir. Adaylara Fakültemiz tarafından giriş belgesi gönderilmeyecektir.

3 YETENEK SINAVI VE ÖNKAYIT TARİHLERİ Müzikoloji Anabilim Dalı Müzik Teknolojisi Anabilim Dalı (Örgün ve İkinci Öğretim ) İçin Sınav Tarihleri: Başvuru Tarihi: 25 Mayıs 09 Haziran 2015 Sınav Tarihi : 10- Haziran 2015 (1. Aşama Sınavı ) Sınav Saati : Haziran 2015 ( 2. Aşama Sınavı ) Sınav Yeri : İnönü Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Konser Salonu 1- SINAVLARIN DEĞERLENDİRME TABLOSU 1. AŞAMA Puan Açıklama İşitme Yeteneği Aşama sınavında; 50 ve üzeri puan alanlar 2. aşama sınavına girmeye hak kazanır. 2. AŞAMA Puan a) Alan Test Sınavı 80 b) Çalgı yeteneği 10 c) Ses Yeteneği 10 Genel Toplam ÖZEL YETENEK SINAVINDA UYGULANACAK ESASLAR Adayların Özel Yetenek Sınavı Başarı Puanı, 1. Aşama Sınavının %50 si ve 2. Aşama Sınavının %50 si toplanarak belirlenir. 1. AŞAMA SINAVI (Ağırlığı %50) İşitme Yeteneği : ( 100 Puan ) Çokses İşitme : İki ses, üç ses ve dört ses işitmeden oluşacaktır. Adaylar, piyanoda aynı anda çalınacak olan iki sesi, üç sesi ve dört sesi Na veya La hecesiyle verirler. Ezgi işitme :Bu bölüm makamsal ve tonal ezgiler olmak üzere ikiye ayrılır. Adaylara dörder ölçüden oluşan iki ayrı ezgi sorulur ve piyanoda çalınacak olan ezgilerin Na veya La hecesiyle tekrar edilmesi istenir. Tartım İşitme : Adaylara dört ölçüden oluşan bir tartım kalıbı sorulur ve adaylardan bu tartımı el ile veya kalemle vurarak tekrar etmesi istenir.

4 Müziksel İşitme ve Algılama Yeteneği Puan Durumu İşitme Yeteneği Adet Puan Toplam Puan İki Ses İşitme 3 x 5 15 Üç Ses İşitme 3 x 6 18 Dört Ses İşitme 1 x 7 7 Tonal Ezgi 1 x Makamsal ezgi 1 x Ritm Tekrarı 1 x Genel Toplam AŞAMA SINAVI (Ağırlığı %50) a) Alan Test Sınavı (80 Puan ) Bu bölümde adaylara, başvurdukları Anabilim Dalı (Müzikoloji Müzik Teknolojisi) ile ilgili olarak, adayların alana yönelik bilgilerini ölçme amaçlı toplam 20 sorudan oluşan çoktan seçmeli test sınavı uygulanacaktır. (Adaylar bu bölümde kullanmak üzere yumuşak uçlu bir kurşun kalem ve silgi bulundurmak zorundadır.) b) Çalgı Yeteneği ( 10 puan) Bu bölümde adaydan çalgısı ile hazırladığı bir parçayı seslendirmesi istenir. Çalgının doğru tutulması, ritmin ve seslerin doğru olması, halk müziği eserlerinde tavrın kullanılması yönü ile değerlendirilir. Adaylar çalgılarını kendileri getirir. (Piyano çalacak adaylar için sınav salonunda piyano bulunmaktadır.) c) Ses Yeteneği ( 10 puan ) Adaydan hazırladığı bir eseri (okul şarkıları- halk türküsü- marş vs) seslendirmesi istenir. Hazırlanmış olan eserin müzikal biçimde, ritminin ve seslerin doğru olması yönü ile değerlendirme yapılır. SINAVDA ADAYLARIN DİKKAT ETMELERİ GEREKEN HUSUSLAR Her aday sınava gelirken yanında ; 1. Özel kimlik belgesini (Nüfus cüzdanı ya da pasaport. Başka kimlik kabul edilmeyecektir. Nüfus Cüzdanı mutlaka fotoğraflı olacaktır.) 2. Sınava Giriş Belgesini (Başvurusu kabul edilen her aday, tarihinden itibaren giriş belgesinin çıktısını web üzerinden alabilecektir. Adaylara Fakültemiz tarafından giriş belgesi gönderilmeyecektir. ) 3. Silgi ve yumuşak uçlu kurşun kalemini getirmek zorundadır. 4. Adaylar, sınavlara girmek için o sınavın başlayacağı saatten yarım saat önce, yanlarında getirmeleri zorunlu olan belge ve gereçlerle sınav yerinde hazır bulunurlar.

5 5. Özel yetenek sınavı başvurularının planlanandan fazla olması halinde sınav mesai saatleri dışına taşabilir. Bu durumda Sınav Yürütme Kurulu nca sınav yerinde adaylara açıklama yapılır. 6. Adayların sınav sırasında uymak zorunda oldukları kurallar, görevlilerce kendilerine hatırlatılır. Kurallara uymayanlar veya sınav disiplinini bozanlar ile kendileri yerine başkasını sınava sokanlar sınav dışı bırakılır ve haklarında yasal işlem yapılır. Sınavlar kamera ile kayda alınır. 7. Yetenek Sınavı Salonu nda adayların (kapalı dahi olsa) cep telefonu, ses kayıt cihazı, kamera ve benzeri özelliklere sahip araçlarla girmeleri yasaktır. 3. SINAV SONUÇLARININ İLANI VE KAYITLAR İnönü Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Müzik Bölümünü kazanan adaylar Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Dekanlığınca ilan edilir. Kesin kayıt işlemleri Öğrenci Dairesi Başkanlığınca yapılır. Kesin kayıt için verilen süre içinde kaydını yaptırmayan öğrenciler bu haklarını kaybederler ve yerlerine başarı sıralamasına göre yedek listeden öğrenci kaydı yapılır. Müzik Bölümü için her iki Anabilim Dalı na başvuran öğrenciler, kazandıkları Anabilim Dalları içinden sadece birine kesin kayıt yaptırabileceklerdir. Şu anda okuduğunuz bu kılavuzla, sınavla ilgili kurallar ve diğer bilgiler size aktarılmış sayılmaktadır.

6 İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ GÜZEL SANATLAR VE TASARIM FAKÜLTESİ SERAMİK BÖLÜMÜ EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ÖN KAYIT VE YETENEK SINAVI KILAVUZU ADAY KABUL ŞARTLARI a) Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak. b) 2015 yılı YGS-1, YGS-2, YGS-3, YGS-4, YGS-5, YGS-6 puan türlerinin herhangi birinden en az 140 puan almak. c) Başvuru form dilekçesi (Başvuru formu online olarak adresinden doldurulacaktır.) d) Sınava Giriş Belgesi (Başvurusu kabul edilen her aday, tarihinden itibaren giriş belgesinin çıktısını web üzerinden alabilecektir. Adaylara Fakültemiz tarafından giriş belgesi gönderilmeyecektir. ) MEB Talim ve Terbiye Kurulunun öğretmen atamalarına esas oluşturan alanlara ilişkin, "MEB'e Bağlı Eğitim Kurumlarına Öğretmen Olarak Atanacakların Atamalarına Esas Olan Alanlar ile Mezun Oldukları Yükseköğretim Programlarına İlişkin Çizelge"de yer alan programlara mahsus olmak üzere, alan fakültelerinden mezun olanlar için mezuniyet sonrası pedagojik formasyon sertifika programının devamına karar verilmiştir. YETENEK SINAVI TARİHİ VE YERİ Öğrenci kontenjanı: 2015 ÖSYS Kılavuzu nda belirlenen kontenjan kadar Başvuru tarihi : 25 Mayıs - 09 Haziran 2015 Sınav tarihi : 10 Haziran 2015 Sınav saati : Sınav yeri : İnönü Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi B Blok Resim ve Seramik Bölümleri Binası Merkez Kampüs/MALATYA Sınavlar belirtilen tarihlerde bitmediği takdirde 11 Haziran 2015 Perşembe günü ve sonraki günlerde de devam edecektir. SINAVIN YAPILIŞI Sınav tek oturumda gerçekleştirilecektir. Tek oturumlu ve tek aşamalı bu sınavda adayların ikiz kâğıt üzerine yapacakları MODELDEN DESEN ve İMGESEL TASARIM çalışması birlikte değerlendirilecektir. Sınav jürisinin belirleyeceği sorular ve teknik detaylar adayların kapasitelerini ve yeteneklerini ölçmeye yönelik çalışmalardan oluşur. Sınav sorusu ve detayları sınav jürisi tarafından sınava başlama anında saptanarak adaylara duyurulur. Sınav 100 tam puan üzerinden değerlendirilir. Sınavda sorulacak sorular, kullanılacak kâğıtların ölçüleri ve sınav şekli tamamen sınav jürisinin kararına bağlıdır. Adaylar sınava girmek için sınavın başlayacağı saatten yarım saat önce (10 Haziran 2015 Çarşamba günü saat: 15.00) yanlarında getirmeleri gerekli; giriş belgesi ve özel kimlik belgesi (nüfus cüzdanı ya da pasaporttan başka kimlik belgesi kabul edilmeyecektir) ile hazır bulunmak zorundadırlar. Her aday ancak bilgisayar tarafından kura ile belirlenen ve giriş belgesinde yazılı olan derslikte sınava girebilir. Başka bir derslikte sınava giremez. Giriş belgesi ve özel kimliği (nüfus cüzdanı ya da pasaport) olmayan adaylar kesinlikle sınava alınmaz. Adayların cep telefonu ile sınava girmeleri yasaktır. Adayların sınav sırasında

7 uymaları gereken kurallar, görevlilerce kendilerine hatırlatılır. Kurallara uymayan ya da sınav disiplinini bozanlar ile kendilerinin yerine başkasını sınava sokanlar sınav dışı bırakılır ve haklarında yasal işlem yapılır. Adaylar sınav başlamadan önce, sınav kâğıtlarında kimlik belirtmek için ayrılan köşeye ad, soyadı ve aday numaralarını mürekkepli kalemle yazarlar. Bu köşe sınav sonuna kadar açık kalır. Sınavın başında, giriş belgeleri görevlilerce incelenir. Önceden belirlenen saatte; sınav sona erince, ad, soyadı ve aday numarası yazılı köşeler tekrar kimlik tespiti yapılarak görevlilerle birlikte kapatılır ve sınav evrakı aday tarafından görevliye teslim edilir. Sınav kâğıdı üzerinde işaret niteliği taşıyan yazı, çizim, rakam, boya vs. işaret bulunamaz. Bu kurala uymayan kâğıtlar tutanakla iptal edilir. Sınav yürütme komisyonu gerek gördüğünde, sınavın emniyeti açısından sınava giren bütün adayların sınav salonuna girişte ve gerektiğinde sınav esnasında film ve fotoğraflarını çektirebilir. SINAVIN DEĞERLENDİRİLMESİ Sınav kâğıtlarına karşılaştırmalı değerlendirme yöntemi ile puan verilir. Jüri tarafından tespit edilen not, kimlik kısmı kapalı olan sınav kâğıdının üzerine mürekkepli kalemle yazılır. Jüri sınav kâğıtlarını 100 tam puan üzerinden değerlendirir. 49 puan ve altında puan alanlar başarısız kabul edilir ve değerlendirme dışı bırakılır (Aritmetik ortalama ve standart sapma hesabına dahil edilmez). 50 ve üstündeki puanlar özel yetenek sınav puanı (ÖYSP) olarak kabul edilir. Daha sonra sınav kâğıtlarındaki kimlik bilgilerinin olduğu kapalı köşeler açılarak verilen notlar bilgisayara işlenir. Sonuçlar sınav jürisi tarafından Dekanlığa bildirilir, Dekanlık tarafından ilan edilir. Sınavı kazanmaya esas olacak kesin hesaplama ve sıralama (Ortaöğretim Başarı Puanı-OBP belli olduktan sonra) 2015-ÖSYS Kılavuzundaki usul ve esaslara göre yapılır. Sınavı asil ve yedek listeden kazanan adaylar Üniversitemizin Web sayfasında ilan edilir. ÖZEL YETENEK SINAV SONUCUNUN İLANI VE KAYIT a) Kesin kayıt yaptırmaya hak kazanan asil ve yedek adaylar, Üniversitemizin Web sayfasında ilan edilir. b) Asil ve yedek listeden kazananların kayıtları, Ağustos ayı içinde Üniversite tarafından ilan edilecek kayıt dönemi içinde yapılır. c)asil listeden kazanan adaylar belirtilen tarihlerde kayıtlarını yaptırmadıkları takdirde kayıt haklarını kaybederler. d) Asil listeden kayıt yaptırmayanların yerine kontenjan doluncaya kadar yedek listeden adaylar sırasıyla çağrılacaklardır.

8 GÜZEL SANATLAR VE TASARIM FAKÜLTESİ RESİM BÖLÜMÜ AKADEMİK YILI ÖZEL YETENEK SINAVI KILAVUZU Aday Kabul Şartları Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak yılı YGS-1, YGS-2, YGS-3, YGS-4, YGS-5, YGS-6 puan türlerinin herhangi birinden en az 140 puan almak. Başvuru form dilekçesi (Başvuru formu online olarak adresinden doldurulacaktır.) Sınava Giriş Belgesi (Adaylar tarihinden itibaren giriş belgesinin çıktısını web üzerinden alabilecektir. Adaylara herhangi bir giriş belgesi gönderilmeyecektir) Özel Yetenek Sınav Tarihi ve Yeri Öğrenci Kontenjanı: 2015 ÖSYS Kılavuzu nda belirlenen kontenjan kadar Başvuru Tarihi: 25 Mayıs - 09 Haziran 2015 Özel Yetenek Sınavı 10 Haziran 2015 (Çarşamba) tarihinde saat 08.30'da Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi B-Blok ta yapılacaktır. Tüm adayların 8.00'de sınav yerinde hazır bulunması gerekmektedir. Sınavlar belirtilen tarihlerde bitmediği takdirde 11 Haziran 2015 Perşembe günü ve sonraki günlerde de devam edecektir. İlan edilen gün ve saatlerde mazereti olsa bile sınava girmeyen adaylar sınav haklarını kaybederler. Sınav için gereken resim altlığı ve çizim yapılacak resim kâğıdı (Dekanlık onaylı) Dekanlık tarafından verilecektir. Diğer malzemeler (kalem, silgi, kalem açacağı, kıskaç vs.) adaylar tarafından getirilecektir. MEB Talim ve Terbiye Kurulunun öğretmen atamalarına esas oluşturan alanlara ilişkin, "MEB'e Bağlı Eğitim Kurumlarına Öğretmen Olarak Atanacakların Atamalarına Esas Olan Alanlar ile Mezun Oldukları Yükseköğretim Programlarına İlişkin Çizelge"de yer alan programlara mahsus olmak üzere, alan fakültelerinden mezun olanlar için mezuniyet sonrası pedagojik formasyon sertifika programının devamına karar verilmiştir. Özel Yetenek Sınavının Uygulanışı Özel Yetenek Sınavı tek oturumda, tek aşamalı olarak gerçekleştirilecektir. Tek oturumlu ve tek aşamalı bu sınavda adayların ikiz kağıt üzerine yapacağı MODELDEN DESEN ve İMGESEL TASARIM çalışması birlikte değerlendirilecektir. Sınavda sorulacak sorular, kullanılacak kâğıtların ölçüleri ve sınav şekli tamamen sınav jürisinin kararına bağlıdır. Özel Yetenek Sınavının Yapılışı ile İlgili Açıklamalar Özel Yetenek Sınavı, Sınav Yürütme Kurulu Başkanlığınca önceden ilan edilmiş gün, saat ve yerde yapılır. Daha önce duyurulmuş sınav saatinden önce sınava başlanamaz. Ancak zorunlu nedenlerle sınavın başlama saati Sınav Yürütme Kurulu kararı ile ileri bir saate alınabilir. Adaylar sınava girmek için o sınavın başlayacağı saatten yarım saat önce ve yanlarında getirmeleri gerekli belge (fotoğraflı giriş belgesi, özel kimliği (nüfus cüzdanı veya pasaport) ve gereçlerle (kalem, silgi, kalem açacağı, kıskaç vs.) birlikte sınav yerinde hazır bulunurlar. Her aday ancak bilgisayar tarafından kura ile belirlenen ve giriş belgesinde yazılı olan

9 derslikte sınava girebilir. Giriş belgesi ve özel kimliği (nüfus cüzdanı ya da pasaport) olmayan adaylar kesinlikle sınava alınmaz. Adayların cep telefonu ile sınava girmeleri yasaktır. Adayların sınav sırasında uymak zorunda oldukları kurallar, görevlilerce kendilerine hatırlatılır. Kurallara uymayanlar veya sınav disiplinini bozanlar sınav dışı bırakılır ve haklarında yasal işlem yapılır. Adaylar sınav başlamadan önce sınav kâğıtlarında kimlik belirtmek için ayrılan köşeye tükenmez kalemle ad, soyadı ve aday numaralarını yazarlar. Bu köşe sınav sonuna kadar açık kalır. Sınav giriş belgeleri görevlilerce incelenir. Sınav sona erince ad, soyadı ve aday numarası yazılı köşeler kimlik tespiti yapılmak suretiyle aday tarafından salon sorumlularının önünde kapatılarak teslim edilir. Sınav kâğıdı üzerinde işaret niteliği taşıyan yazı, çizim, rakam, boya v.s işaret bulunamaz. Buna uymayan kâğıtlar tutanakla iptal edilir. Sınav kâğıtları daha sonra görevlilerce sınav Yürütme Kurulu Başkanlığına teslim edilir. Özel Yetenek Sınavının Değerlendirilmesi Sınav kâğıtlarının değerlendirilmesi, kâğıtların kapalı kimlik yerleri açılmadan jürinin ortak kararı ile 100 tam puan üzerinden mukayeseli değerlendirme yöntemi ile yapılır. Jüri tarafından tespit edilen ortak not, sınav kâğıdının üstüne yazılır. 49 ve altı puan alanlar başarısız kabul edilir ve değerlendirme dışı bırakılır. 50 ve yukarı puanlar Özel Yetenek Sınav Puanı (ÖYSP) olarak kabul edilir. Daha sonra sınav kâğıtlarındaki kimlik yazılı köşeler açılarak verilen notlar bilgisayara işlenir; Sınavı kazanmaya esas olacak kesin hesaplama ve sıralama ÖSYS kılavuzundaki Özel Yetenek Sınavı ile Seçme Yönetimi nde belirtilen usul ve esaslara göre yapılır. Özel Yetenek Sınav Sonucunun İlanı ve Kayıt Kesin kayıt yaptırmaya hak kazanan asil ve yedek adaylar, Üniversitemizin Web sayfasında ilan edilecektir. Asil ve yedek listeden kazananların kayıtları, Ağustos ayı içinde Üniversite tarafından ilan edilecek kayıt dönemi içinde yapılacaktır. Asil listeden kazanan adaylar belirtilen tarihlerde kayıtlarını yaptırmadıkları taktirde kayıt haklarını kaybederler. Asil listeden kayıt yaptırmayanların yerine kontenjan doluncaya kadar yedek listeden adaylar sırasıyla çağrılacaktır.

10 GÜZEL SANATLAR VE TASARIM FAKÜLTESİ GRAFİK-TASARIM BÖLÜMÜ AKADEMİK YILI ÖZEL YETENEK SINAVI KILAVUZU Aday Kabul Şartları Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak yılı YGS-1, YGS-2, YGS-3, YGS-4, YGS-5, YGS-6 puan türlerinin herhangi birinden en az 140 puan almak. Başvuru form dilekçesi (Başvuru formu online olarak adresinden doldurulacaktır.) Sınava Giriş Belgesi (Adaylar tarihinden itibaren giriş belgesinin çıktısını web üzerinden alabilecektir. Adaylara herhangi bir giriş belgesi gönderilmeyecektir) Özel Yetenek Sınav Tarihi ve Yeri Öğrenci Kontenjanı: 2015 ÖSYS Kılavuzu nda belirlenen kontenjan kadar Başvuru Tarihi: 25 Mayıs - 09 Haziran 2015 Özel Yetenek Sınavı 10 Haziran 2015 (Çarşamba) tarihinde saat 12.00'de Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi B-Blok ta yapılacaktır. Tüm adayların 11.30'da sınav yerinde hazır bulunması gerekmektedir. Sınavlar belirtilen tarihlerde bitmediği takdirde 11 Haziran 2015 Perşembe günü ve sonraki günlerde de devam edecektir. İlan edilen gün ve saatlerde mazereti olsa bile sınava girmeyen adaylar sınav haklarını kaybederler. Sınav için gereken resim altlığı ve çizim yapılacak resim kâğıdı (Dekanlık onaylı) Dekanlık tarafından verilecektir. Diğer malzemeler (kalem, silgi, kalem açacağı, kıskaç vs.) adaylar tarafından getirilecektir. MEB Talim ve Terbiye Kurulunun öğretmen atamalarına esas oluşturan alanlara ilişkin, "MEB'e Bağlı Eğitim Kurumlarına Öğretmen Olarak Atanacakların Atamalarına Esas Olan Alanlar ile Mezun Oldukları Yükseköğretim Programlarına İlişkin Çizelge"de yer alan programlara mahsus olmak üzere, alan fakültelerinden mezun olanlar için mezuniyet sonrası pedagojik formasyon sertifika programının devamına karar verilmiştir. Özel Yetenek Sınavının Uygulanışı Özel Yetenek Sınavı tek oturumda, tek aşamalı olarak gerçekleştirilecektir. Tek oturumlu ve tek aşamalı bu sınavda adayların ikiz kâğıt üzerine yapacağı MODELDEN DESEN ve İMGESEL TASARIM çalışması birlikte değerlendirilecektir. Sınavda sorulacak sorular, kullanılacak kâğıtların ölçüleri ve sınav şekli tamamen sınav jürisinin kararına bağlıdır. Özel Yetenek Sınavının Yapılışı ile İlgili Açıklamalar Özel Yetenek Sınavı, Sınav Yürütme Kurulu Başkanlığınca önceden ilan edilmiş gün, saat ve yerde yapılır. Daha önce duyurulmuş sınav saatinden önce sınava başlanamaz. Ancak zorunlu nedenlerle sınavın başlama saati Sınav Yürütme Kurulu kararı ile ileri bir saate alınabilir. Adaylar sınava girmek için o sınavın başlayacağı saatten yarım saat önce ve yanlarında getirmeleri gerekli belge (fotoğraflı giriş belgesi, özel kimliği (nüfus cüzdanı veya pasaport) ve gereçlerle (kalem, silgi, kalem açacağı, kıskaç vs.) birlikte sınav yerinde hazır bulunurlar. Her aday ancak bilgisayar tarafından kura ile belirlenen ve giriş belgesinde yazılı olan derslikte sınava girebilir. Giriş belgesi ve özel kimliği (nüfus cüzdanı ya da pasaport) olmayan

11 adaylar kesinlikle sınava alınmaz. Adayların cep telefonu ile sınava girmeleri yasaktır. Adayların sınav sırasında uymak zorunda oldukları kurallar, görevlilerce kendilerine hatırlatılır. Kurallara uymayanlar veya sınav disiplinini bozanlar sınav dışı bırakılır ve haklarında yasal işlem yapılır. Adaylar sınav başlamadan önce sınav kâğıtlarında kimlik belirtmek için ayrılan köşeye tükenmez kalemle ad, soyadı ve aday numaralarını yazarlar. Bu köşe sınav sonuna kadar açık kalır. Sınav giriş belgeleri görevlilerce incelenir. Sınav sona erince ad, soyadı ve aday numarası yazılı köşeler kimlik tespiti yapılmak suretiyle aday tarafından salon sorumlularının önünde kapatılarak teslim edilir. Sınav kâğıdı üzerinde işaret niteliği taşıyan yazı, çizim, rakam, boya v.s işaret bulunamaz. Buna uymayan kâğıtlar tutanakla iptal edilir. Sınav kâğıtları daha sonra görevlilerce sınav Yürütme Kurulu Başkanlığına teslim edilir. Özel Yetenek Sınavının Değerlendirilmesi Sınav kâğıtlarının değerlendirilmesi, kâğıtların kapalı kimlik yerleri açılmadan jürinin ortak kararı ile 100 tam puan üzerinden mukayeseli değerlendirme yöntemi ile yapılır. Jüri tarafından tespit edilen ortak not, sınav kâğıdının üstüne yazılır. 49 ve altı puan alanlar başarısız kabul edilir ve değerlendirme dışı bırakılır. 50 ve yukarı puanlar Özel Yetenek Sınav Puanı (ÖYSP) olarak kabul edilir. Daha sonra sınav kâğıtlarındaki kimlik yazılı köşeler açılarak verilen notlar bilgisayara işlenir; Sınavı kazanmaya esas olacak kesin hesaplama ve sıralama ÖSYS kılavuzundaki Özel Yetenek Sınavı ile Seçme Yönetimi nde belirtilen usul ve esaslara göre yapılır. Özel Yetenek Sınav Sonucunun İlanı ve Kayıt Kesin kayıt yaptırmaya hak kazanan asil ve yedek adaylar, Üniversitemizin Web sayfasında ilan edilecektir. Asil ve yedek listeden kazananların kayıtları, Ağustos ayı içinde Üniversite tarafından ilan edilecek kayıt dönemi içinde yapılacaktır. Asil listeden kazanan adaylar belirtilen tarihlerde kayıtlarını yaptırmadıkları takdirde kayıt haklarını kaybederler. Asil listeden kayıt yaptırmayanların yerine kontenjan doluncaya kadar yedek listeden adaylar sırasıyla çağrılacaktır.

1-BAŞVURU İŞLEMLERİ ÖN KAYIT KOŞULLARI

1-BAŞVURU İŞLEMLERİ ÖN KAYIT KOŞULLARI BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ RESİM VE BASKI SANATLARI BÖLÜMLERİ 2015-2016 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ÖN KAYIT - YETENEK SINAVI UYGULAMA ESASLARI Üniversitemiz Güzel Sanatlar Fakültesi Resim

Detaylı

T.C. YÜZÜNCÜ YIL ÜNİVERSİTESİ Güzel Sanatlar Fakültesi

T.C. YÜZÜNCÜ YIL ÜNİVERSİTESİ Güzel Sanatlar Fakültesi T.C. YÜZÜNCÜ YIL ÜNİVERSİTESİ Güzel Sanatlar Fakültesi ÖN KAYIT VE YETENEK SINAV TARİHLERİ Yetenek sınavına girecek adayların ön kayıtları 5 gün süreyle Yüzüncü Yıl Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

Detaylı

T.C. ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM FAKÜLTESİ GÜZEL SANATLAR EĞİTİMİ BÖLÜMÜ MÜZİK EĞİTİMİ ANABİLİM DALI 2015-2016 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI

T.C. ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM FAKÜLTESİ GÜZEL SANATLAR EĞİTİMİ BÖLÜMÜ MÜZİK EĞİTİMİ ANABİLİM DALI 2015-2016 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI T.C. ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM FAKÜLTESİ GÜZEL SANATLAR EĞİTİMİ BÖLÜMÜ MÜZİK EĞİTİMİ ANABİLİM DALI 2015-2016 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI ÖZEL YETENEK SINAV KILAVUZU MÜZİK EĞİTİMİ ANABİLİM DALI Samsun Ondokuz

Detaylı

MÜZİK ÖĞRETMENLİĞİ VE RESİM-İŞ ÖĞRETMENLİĞİ

MÜZİK ÖĞRETMENLİĞİ VE RESİM-İŞ ÖĞRETMENLİĞİ KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ FATİH EĞİTİM FAKÜLTESİ GÜZEL SANATLAR EĞİTİMİ BÖLÜMÜ MÜZİK ÖĞRETMENLİĞİ VE RESİM-İŞ ÖĞRETMENLİĞİ 2012 YILI ÖZEL YETENEK SINAVLARI KILAVUZU Temmuz 2012 TRABZON 1 İÇİNDEKİLER

Detaylı

ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ 19 MAYIS SAMSUN DEVLET KONSERVATUVARI MÜZİK BÖLÜMÜ GELENEKSEL TÜRK MÜZİKLERİ ANASANAT DALI LİSANS PROGRAMI

ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ 19 MAYIS SAMSUN DEVLET KONSERVATUVARI MÜZİK BÖLÜMÜ GELENEKSEL TÜRK MÜZİKLERİ ANASANAT DALI LİSANS PROGRAMI ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ 19 MAYIS SAMSUN DEVLET KONSERVATUVARI MÜZİK BÖLÜMÜ GELENEKSEL TÜRK MÜZİKLERİ ANASANAT DALI LİSANS PROGRAMI 2015/2016 AKADEMİK YILI ÖZEL YETENEK SINAVI KILAVUZU SAMSUN - 2015

Detaylı

2015-2016 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI ÖZEL YETENEK SINAVI KILAVUZU

2015-2016 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI ÖZEL YETENEK SINAVI KILAVUZU 2015-2016 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI ÖZEL YETENEK SINAVI KILAVUZU KONYA 2015 Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinin aşağıda belirtilen bölümlerine 2015-2016 eğitim-öğretim yılı için ön kayıt ve özel

Detaylı

GİRİŞ YETENEK SINAVLARI KILAVUZU

GİRİŞ YETENEK SINAVLARI KILAVUZU MİMAR SİNAN GÜZEL SANATLAR ÜNİVERSİTESİ 2015/2016 EĞİTİM- ÖĞRETİM YILI GİRİŞ YETENEK SINAVLARI KILAVUZU MİMAR SİNAN GÜZEL SANATLAR ÜNİVERSİTESİ 2015 İÇİNDEKİLER GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ VE MİMARLIK FAKÜLTESİ

Detaylı

GİRİŞ YETENEK SINAVLARI KILAVUZU

GİRİŞ YETENEK SINAVLARI KILAVUZU MİMAR SİNAN GÜZEL SANATLAR ÜNİVERSİTESİ 2014 / 2015 EĞİTİM - ÖĞRETİM YILI GİRİŞ YETENEK SINAVLARI KILAVUZU MİMAR SİNAN GÜZEL SANATLAR ÜNİVERSİTESİ 2014 İÇİNDEKİLER GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ VE MİMARLIK

Detaylı

AKSARAY ÜNİVERSİTESİ 2014-2015 EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI

AKSARAY ÜNİVERSİTESİ 2014-2015 EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI AKSARAY ÜNİVERSİTESİ 2014-2015 EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI EĞİTİM FAKÜLTESİ GÜZEL SANATLAR EĞİTİMİ BÖLÜMÜ RESİM-İŞ EĞİTİMİ ANABİLİM DALI ÖZEL YETENEK SINAVI KILAVUZU I. KONTENJAN ÖZEL YETENEK SINAVI KILAVUZU

Detaylı

Başvuru Şartları: Kontenjanlar:

Başvuru Şartları: Kontenjanlar: 20 Ocak 2015 tarihli Yükseköğretim Yürütme Kurulu toplantısında alınana kararla 2014-2015 Eğitim Öğretim Yılı Bahar Döneminde yürütülen Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı için Karadeniz Teknik

Detaylı

T.C. SELÇUK ÜNİVERSİTESİ DİLEK SABANCI DEVLET KONSERVATUVARI 2014-2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI ÖZEL YETENEK GİRİŞ SINAVI KILAVUZU

T.C. SELÇUK ÜNİVERSİTESİ DİLEK SABANCI DEVLET KONSERVATUVARI 2014-2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI ÖZEL YETENEK GİRİŞ SINAVI KILAVUZU T.C. SELÇUK ÜNİVERSİTESİ DİLEK SABANCI DEVLET KONSERVATUVARI 2014-2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI ÖZEL YETENEK GİRİŞ SINAVI KILAVUZU 2014-2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI ÖZEL YETENEK GİRİŞ SINAVI KILAVUZU I. AMAÇ VE

Detaylı

SPOR BİLİMLERİ GATRONOMİ VE MUTFAK SANATLARI LİSANS PROGRAMLARINA

SPOR BİLİMLERİ GATRONOMİ VE MUTFAK SANATLARI LİSANS PROGRAMLARINA T.C. AVRASYA ÜNİVERSİTESİ 2013-2014 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI ÖZEL YETENEK SINAVI KLAVUZU SPOR BİLİMLERİ VE GATRONOMİ VE MUTFAK SANATLARI LİSANS PROGRAMLARINA 2013-2014 Eğitim-Öğretim Yılı için ÖZEL YETENEK

Detaylı

ENERJİ YÖNETİCİSİ ve ETÜT-PROJE EĞİTİMLERİ SERTİFİKALANDIRMA SINAV KILAVUZU

ENERJİ YÖNETİCİSİ ve ETÜT-PROJE EĞİTİMLERİ SERTİFİKALANDIRMA SINAV KILAVUZU YENİLENEBİLİR ENERJİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ENERJİ YÖNETİCİSİ ve ETÜT-PROJE EĞİTİMLERİ SERTİFİKALANDIRMA SINAV KILAVUZU Sayfa 1 / 15 Bu kılavuz, 27/10/2011 tarih ve 28097 sayılı Resmi Gazete de yayımlanan Enerji

Detaylı

DOKUZ EYLÜL ÜN VERS TES GÜZEL SANATLAR FAKÜLTES. Bilgi için: GSF Tel: (232) 238 90 75. www.deu.edu.tr/gsf. G R fi SINAVLARI KILAVUZU 2006-2007 ZM R

DOKUZ EYLÜL ÜN VERS TES GÜZEL SANATLAR FAKÜLTES. Bilgi için: GSF Tel: (232) 238 90 75. www.deu.edu.tr/gsf. G R fi SINAVLARI KILAVUZU 2006-2007 ZM R DOKUZ EYLÜL ÜN VERS TES GÜZEL SANATLAR FAKÜLTES Bilgi için: GSF Tel: (232) 238 90 75 www.deu.edu.tr/gsf G R fi SINAVLARI KILAVUZU 2006-2007 ZM R SUNUŞ Dokuz Eylül Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi

Detaylı

T.C. KARABÜK ÜNİVERSİTESİ HASAN DOĞAN BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR YÜKSEKOKULU

T.C. KARABÜK ÜNİVERSİTESİ HASAN DOĞAN BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR YÜKSEKOKULU T.C. KARABÜK ÜNİVERSİTESİ HASAN DOĞAN BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR YÜKSEKOKULU BEDEN EĞİTİMİ ÖĞRETMENLİĞİ ÖZEL YETENEK SINAV KILAVUZU Karabük - 2014 http://besyo.karabuk.edu.tr HASAN DOĞAN BEDEN EĞİTİMİ SPOR

Detaylı

2011-2012 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI NİĞDE ÜNİVERSİTESİ YABANCI UYRUKLU ÖĞRENCİ SINAVI (NÜYÖS) KILAVUZU

2011-2012 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI NİĞDE ÜNİVERSİTESİ YABANCI UYRUKLU ÖĞRENCİ SINAVI (NÜYÖS) KILAVUZU 2011-2012 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI NİĞDE ÜNİVERSİTESİ YABANCI UYRUKLU ÖĞRENCİ SINAVI (NÜYÖS) KILAVUZU 1. GENEL BİLGİLER, TEMEL İLKE VE KURALLAR 1.1. Niğde Üniversitesi Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı (NÜYÖS),

Detaylı

Doktora - 4 - - 5 2 - 10 2

Doktora - 4 - - 5 2 - 10 2 Üniversitemiz Sosyal Bilimler Enstitüsü nün aşağıda yazılan anabilim dallarına 2014-2015 Eğitim Öğretim Yılı Bahar Yarıyılında yüksek lisans ve doktora öğrencisi alınacaktır. Adayların 19-23 Ocak 2015

Detaylı

YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ YURTDIŞINDAN ÖĞRENCİ KABUL ESASLARI (LİSANS)

YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ YURTDIŞINDAN ÖĞRENCİ KABUL ESASLARI (LİSANS) YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ YURTDIŞINDAN ÖĞRENCİ KABUL ESASLARI (LİSANS) KAPSAM MADDE 1 - (1) Bu esaslar, Yıldız Teknik Üniversitesinde öğrenim görmek üzere Yıldız Teknik Üniversitesi Yurt Dışı Öğrenci

Detaylı

EGE ÜNİVERSİTESİ YURTDIŞINDAN KABUL EDİLECEK ÖĞRENCİ SEÇME VE YERLEŞTİRME KILAVUZU 2015 (ÖN LİSANS ve LİSANS ÖĞRENİMİ)

EGE ÜNİVERSİTESİ YURTDIŞINDAN KABUL EDİLECEK ÖĞRENCİ SEÇME VE YERLEŞTİRME KILAVUZU 2015 (ÖN LİSANS ve LİSANS ÖĞRENİMİ) EGE ÜNİVERSİTESİ YURTDIŞINDAN KABUL EDİLECEK ÖĞRENCİ SEÇME VE YERLEŞTİRME KILAVUZU 2015 (ÖN LİSANS ve LİSANS ÖĞRENİMİ) Bu kılavuz, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı nın 21.01.2010, 17.03.2010, 13.02.2013

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ÖLÇME, DEĞERLENDİRME VE SINAV HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ÖZEL ÖĞRETİM KURUMLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ÖLÇME, DEĞERLENDİRME VE SINAV HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ÖZEL ÖĞRETİM KURUMLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ÖLÇME, DEĞERLENDİRME VE SINAV HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ÖZEL ÖĞRETİM KURUMLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavı e-kılavuzu 2015 1 İÇİNDEKİLER Sayfa

Detaylı

2015-RTEÜYÖS KILAVUZU

2015-RTEÜYÖS KILAVUZU 2015-RTEÜYÖS KILAVUZU İÇİNDEKİLER BAŞVURU TAKVİMİ 2 GENEL BİLGİLER, TEMEL İLKE VE KURALLAR 5 BAŞVURU KOŞULLARI 6 BAŞVURU İŞLEMLERİ 8 SINAVA ÇAĞRI 10 SINAV 11 SINAV SONUÇLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ 13 SINAV

Detaylı

YENİLİK VE EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

YENİLİK VE EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI YENİLİK VE EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ÖZEL ÖĞRETİM KURUMLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Motorlu Taşıt Sürücü Adayları Sınavı e-kılavuzu 2014 İLETİŞİM BİLGİLERİ Sınav uygulamasıyla

Detaylı

MESLEK YÜKSEKOKULLARI İLE AÇIKÖĞRETİM ÖNLİSANS PROGRAMLARI MEZUNLARININ LİSANS ÖĞRENİMİNE

MESLEK YÜKSEKOKULLARI İLE AÇIKÖĞRETİM ÖNLİSANS PROGRAMLARI MEZUNLARININ LİSANS ÖĞRENİMİNE 2014 MESLEK YÜKSEKOKULLARI İLE AÇIKÖĞRETİM ÖNLİSANS PROGRAMLARI MEZUNLARININ LİSANS ÖĞRENİMİNE DİKEY GEÇİŞ SINAVI (DGS) KILAVUZU Sınav ücretini bankaya yatırmak, Başvuru Merkezinden yeniden şifre edinmek

Detaylı

MARMARA ÜNİVERSİTESİ LİSANSÜSTÜ EĞİTİM-ÖĞRETİM VE SINAV YÖNETMELİĞİ. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

MARMARA ÜNİVERSİTESİ LİSANSÜSTÜ EĞİTİM-ÖĞRETİM VE SINAV YÖNETMELİĞİ. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar MARMARA ÜNİVERSİTESİ LİSANSÜSTÜ EĞİTİM-ÖĞRETİM VE SINAV YÖNETMELİĞİ Resmî Gazete: 15 Kasım 2012 / 28468 BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç ve kapsam MADDE 1 (1) Bu Yönetmeliğin amacı;

Detaylı

ANKARA ÜNİVERSİTESİ 2014 TIPDİL SINAVI KILAVUZU

ANKARA ÜNİVERSİTESİ 2014 TIPDİL SINAVI KILAVUZU 1. GENEL BİLGİLER ANKARA ÜNİVERSİTESİ 2014 TIPDİL SINAVI KILAVUZU BAŞVURU TARİHLERİ: 02 TEMMUZ 16 TEMMUZ 2014 SINAV TARİHİ/YERİ: 31 AĞUSTOS 2014 SAAT: 10.00/ANKARA SINAV SÜRESİ: Sınav süresi 150 (YÜZ ELLİ)

Detaylı

T.C. MİMAR SİNAN GÜZEL SANATLAR ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜNDEN

T.C. MİMAR SİNAN GÜZEL SANATLAR ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜNDEN T.C. MİMAR SİNAN GÜZEL SANATLAR ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜNDEN Üniversitemiz Fen-Edebiyat Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Mimarlık Fakültesi, Devlet Konservatuvarı ve Meslek Yüksekokulu nun 2014 2015

Detaylı

MESLEK YÜKSEKOKULLARI İLE AÇIKÖĞRETİM ÖNLİSANS PROGRAMLARI MEZUNLARININ LİSANS ÖĞRENİMİNE

MESLEK YÜKSEKOKULLARI İLE AÇIKÖĞRETİM ÖNLİSANS PROGRAMLARI MEZUNLARININ LİSANS ÖĞRENİMİNE 2015 MESLEK YÜKSEKOKULLARI İLE AÇIKÖĞRETİM ÖNLİSANS PROGRAMLARI MEZUNLARININ LİSANS ÖĞRENİMİNE DİKEY GEÇİŞ SINAVI (DGS) KILAVUZU Başvuru işleminizi kılavuzda belirtildiği şekilde yaparak sınav ücretini

Detaylı

KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ

KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR YÜKSEKOKULU ANTRENÖRLÜK EĞİTİMİ BÖLÜMÜ 2013 2014 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI ÖZEL YETENEK SINAVI SINAV GİRİŞ KILAVUZU Kırıkkale-2013 Sevgili Adaylar, Üniversite eğitimi

Detaylı

2011 YURT DIŞINDA ÇALIŞANLARIN ÇOCUKLARI İÇİN YÜKSEKÖĞRETİME GİRİŞ SINAVI (YÇS) KILAVUZU

2011 YURT DIŞINDA ÇALIŞANLARIN ÇOCUKLARI İÇİN YÜKSEKÖĞRETİME GİRİŞ SINAVI (YÇS) KILAVUZU 2011 YURT DIŞINDA ÇALIŞANLARIN ÇOCUKLARI İÇİN YÜKSEKÖĞRETİME GİRİŞ SINAVI (YÇS) KILAVUZU Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı Ankara T.C. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM)

Detaylı

T.C. GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR YÜKSEKOKULU. www.besyocuyuz.com

T.C. GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR YÜKSEKOKULU. www.besyocuyuz.com T.C. GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR YÜKSEKOKULU www.besyocuyuz.com 2015 2016 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI ÖZEL YETENEK BAŞVURU VE DEĞERLENDİRME KILAVUZU DEĞERLİ ADAYLAR TOKAT 2015 Gaziosmanpaşa

Detaylı