KURUMSAL EĞİTİM PROGRAMLARI TEKLİFİ TEKLİF KONUSU KURUM:

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "KURUMSAL EĞİTİM PROGRAMLARI TEKLİFİ TEKLİF KONUSU KURUM:"

Transkript

1 KURUMSAL EĞİTİM PROGRAMLARI TEKLİFİ TEKLİF KONUSU KURUM

2 Zümrüdüanka'nın Düşü 2000 Alanlarında birer idol olan grafiker Mengü Ertel, merhum yazarşair-sinema eleştirmeni Onat Kutlar, edebiyatçı ressam Ferit Edgü, ressam Bedri Baykam, Prof. Dr. Dikmen Gürün, oyuncu ve yönetmen Genco Erkal, tarihçi yazarprof. Dr. İlber Ortaylı, avukat Nejla Fertan ve Prof. Zeliha Berksoy önemli bir toplumsal mirasımızın geleceğe taşınması için bir tohum ektiler; Semiha Berksoy Opera Vakfı... Vakfın logosunu da o yıllarda hayatta olan Semiha Berksoy bizzat tasarlamıştı. İlklerin kadını ve Cumhuriyet dönemi sanatının uluslararası hayranlık uyandıran simgesi olarak anılan; ilk kadın opera sanatçımız, yüksek dramatik soprano, ressam ve tiyatrocu Semiha Berksoy, yine o yıllarda, ömrünü adadığı modern sanatın, gelecek kuşaklara aktarılması düşünden beslenen bir amblem daha çizmişti Bir Zümrüdüanka kuşu... Katıldığı bir TV programında sunucunun Dünya çapında sanatçı olmuşsunuz, neden Türkiye'de kalmakta ısrar ettiniz? şeklindeki sorusuna; Ee, burası da dünya çapı diyerek ülkesinde modern sanatın gelişmesi için bakışını özetleyen ve bu uğurda ömrünü vakfeden Semiha Berksoy'un düşlerinde Zümrüdüanka ile çok güzel şeyler yapmak vardı Ne var ki, 2004'de ülkesinin üzerinde parıltılar bırakan bir kuyruklu yıldız olarak kayıp ve kainata merhaba dediğinde, düşü yarım kalmış ve tasarladığı amblem mezar taşını süslemişti 2007 Ardında bıraktığı Semiha Berksoy Opera Vakfı, taşıdığı adın hakkını veren bir azimle do sesini verip, ölümü yendi ve Zümrüdüanka'nın düşünü gerçekleştirdi; operamızın Primadonnası, sanatımızın olduğu kadar döneminin toplumsal yaşamının da dünya çapında çağdaşlık ikonu olan Semiha Berksoy'un, tarihimizde eşine ender rastlanır çok yönlü sanatsal mirasının korunmasını ve yeni kuşakların yaşamına dokunmasını sağlamak amacıyla BERKSOY SANAT AKADEMİSİ kuruldu ve biçok branşta öğretime başladı. Zümrüdüanka artık akademinin logosuydu Popüler kültürün, sanat öğretiminde yarattığı erezyondan uzak bir öğretim sistemi benimseyen BERKSOY SANAT AKADEMİSİ, opera, tiyatro ve resim sanat dallarında; yetişkinler ve çocuklar için Tiyatro Stüdyosu,

3 EĞİTMENLERİMİZ Prof. Dr. Zeliha BERKSOY Mimar Sinan Güzel Sanat Üniversitesi Sahne Sanatları ve Tiyatro Ana Sanat Dalı Başkanı Kurucusu olduğu Mimar Sinan Devlet Konservatuvarı nda 1978 den Sahne Sanatları ve Tiyatro Ana Sanat Dalı Başkanı olan ve birçok saygın sanatçı, TV yıldızı yetiştiren Prof. Dr. Zeliha Berksoy aynı zamanda Berksoy Sanat Akdemisinin de kurucu başkanıdır. Yarım asırlık tiyatroculuk geçmişine uluslararası birçok başarı sığdıran Prof. Dr. Berksoy denetçi olarak katıldığı kurumsal eğitimlerin aynı zamanda planlayıcısıdır. Tamer LEVENT Devlet Tiyatroları Eski Genel Müdürü / TOBAV Genel Başkanı 1950 senesi İzmir doğumlu olan Tamer Levent tartışmasız, Türkiye nin önemli sanatçılarındandır. 70 ülkede sahne sanatları ve özellikle Türkiye de öncüsü olduğu yaratıcı drama alanlarında önemli çalışmalara imza atmıştır. Devlet Tiyatrolarında birçok saygın oyun yöneten ve rol alan Tamer Levent, yaratıcı drama alanındaki dünya çapındaki liderlik deneyimiyle Berksoy Sanat Akademisi nin kurumsal yaratıcı drama eğitimlerinin programı hazırlayıp yönetmekte ve diğer eğitim programlarına da denetçi olarak katılmaktadır.

4 EĞİTMENLERİMİZ Dr. Tamer GÜLER Oyuncu-Akademisyen-Yazar Mimar Sinan Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü mezunu olan Güler özellikle etkili konuşma alanında yayınladığı makale ve kitaplarla tanınmaktadır. Bu alanda kendi yöntemini geliştirerek ulusal anlamda kabul görmüş isimler arasına giren Tamer Güler bir çok önemli eğitim kurumunda bu alanda eğitim vermekte olduğu gibi Berksoy Sanat Akademisi kurumsal eğitimlerinin baş uygulayıcısı konumundadır. Cenk SÖZERİ Oyuncu-Eğitmen Mimar Sinan Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü nden 1993 yılında mezun olan Cenk Sözeri sayısız tiyatro, tv, sinema projesinde aranan yüzler arasındadır. Oyunculuğunun yanında Berksoy Sanat Akademisi nde tiyatro ve diksiyon dersleri vermektedir. Ali BARIŞIK Oyuncu-Eğitmen 2007 senesinde Mimar Sinan Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü nden mezun olan Ali Barışık, BBC Radyo Tiyatrosu, Royal Shakespeare Company gibi uluslararası proje başarılarının yanında 2007 yılından bu yana Berksoy Sanat Akademisi eğitmen kadrosundadır. Barışık ayrıca TRT başta olmak üzere birçok popüler TV projesinde başarılı oyuncular arasındadır. Eğitimler, seçilecek programa göre 1 eğitmen tarafından uygulanacaktır NOT İstanbul dışı eğitler süresince eğitmenlerin konaklama ihtiyaçları eğitim alan kurumca karşılanmalıdır.

5 1) ETKİLİ KONUŞMA VE BEDEN DİLİ Eğitim Süresi 2 Gün (14 Saat) 14 Nefes Güçlendirme 1. Soluk almada kullanılan organların tanıtılması. 2. Diyaframı geliştirecek çalışmaların yapılması. 3. Nefesi kullanma teknikleri. 4. Diyafram nefesinin vurgulama ve tonlamaya etkisi 5. Konuşmada nefesi doğru ve yerinde kullanma tekniği Anlaşılır Ses Çıkarma 1. Türkçedeki bütün seslerin tanıtılması.(vokaller, konsonlar) 2. Bu seslerin doğru çıkarılması ve ses renginin etkileyici kullanımı 3. Konuşmadaki tembellik, tıslama, şive, ağız ve diş yapısından kaynaklanan yanlışlıklar. 4. Konuşmada yuvarlama, cümle sonu düşüklükleri ve zor söyleyişler 5. İstanbul Türkçesinin incelikleri 6. Konuşmada ifadeye dayalı ses iniş çıkışları, vurgulama ve duraklar Konuşmaları Vücut Diliyle Destekleme 1. İletişimde beden dilinin önemi. 2. Jest ve mimik. 3. Konuşmada vücut dili. 4. Hitabet NOT EĞİTİMİN İKİNCİ GÜNÜ PROF. ZELİHA BERKSOY TARAFINDAN KATILIMCILARA SON BİR SAAT SUNUMU YAPILACAKTIR. Üst, Orta, Alt Kademe Yöneticiler, Hizmet Personelleri vb Eğitimin hede fi... personelinin, bu eğitimi konunun uluslararası uzmanlarından doğrudan alması iletişim verimliliğini kalıcı olarak artıracaktır. Ancak kurumunuz hedef personel sayısı eğitimin maliyetini belirleyecek etken olacaktır. Öte yandan söz konusu program kurum ihtiyaçları doğrultusunda dramatik öğelerle özgünleştirilebilir.

6 2) TİYATRO WORKSHOP Eğitim Süresi 1 Gün (8 Saat) 14 1) Ses- Nefes egzersizi yapılacak r. (30 dakika) a) Soluk almada kullanılan organların tanı lması. b) Diyaframı geliş ecek çalışmaların yapılması c) Nefesi kullanma teknikleri d) Diyafram nefesinin vurgulama ve tonlamaya etkisi 2) Diksiyon dersi ve alış rmalar ( 1 saat) a) Türkçedeki bütün seslerin tanı lması. ( okaller, konsonlar) b) Bu seslerin doğru çıkarılması c) Konuşmadaki tembellikler ve slama d) Şive ve ağızdan kaynaklanan yanlışlar e) Fiziksel engellerin konuşmaya etkisi f) Konuşmada yuvarlama ve zor söyleyişler g) İle şimde beden dilinin önemi, jet ve mimik, konuşmada vücut dilinin kullanımı 20 dakika ara 3) Doğaçlamalar (1 saat) a) Tek kişilik doğaçlama egzersizi b) İki ve üç kişilik doğaçlama egzersizi c) Grup doğaçlama egzersizi 20 dakika ara 4) Dünya Tiyatro Tarihi (1 saat) a) 20. Yüzyıl Tiyatrosu b) Meyerhold Tiyatrosu c) Berthold Brecht Tiyatrosu d) Türk Tiyatrosu e) Popüler Sanat 20 dakika ara 5) Okuma Tiyatrosu- Moliere komedilerinden seçmeleri (3 saat) a) Oyun Seçimi b) Rollerin dağılımı c) Konu ve içerik analizi d) Oyunculuk çalışması ile okuma atrosu NOT TİYATRO WORKSHOP EĞİTİMİ PROF. ZELİHA BERKSOY VE YARDIMCI ASİSTANI TARAFINDAN VERİLECEKTİR Üst, Orta, Alt Kademe Yöneticiler, Hizmet Personelleri vb Eğitimin hede fi... personelinin, bu eğitimi konunun uluslararası uzmanlarından doğrudan alması iletişim verimliliğini kalıcı olarak artıracaktır. Ancak kurumunuz hedef personel sayısı eğitimin maliyetini belirleyecek etken olacaktır. Öte yandan söz konusu program kurum ihtiyaçları doğrultusunda dramatik öğelerle özgünleştirilebilir.

7 3) TOPLULUK ÖNÜNDE KONUŞMA Eğitimin Süresi 2 Gün (14 Saat) Nefes Güçlendirme 1. Soluk almada kullanılan organların tanıtılması. 2. Diyaframı geliştirecek çalışmaların yapılması. 3. Nefesi kullanma teknikleri. 4. Diyafram nefesinin vurgulama ve tonlamaya etkisi 5. Konuşmada nefesi doğru ve yerinde kullanma tekniği Anlaşılır Ses Çıkarma 1. Türkçedeki bütün seslerin tanıtılması.(vokaller, konsonlar) 2. Bu seslerin doğru çıkarılması. 3. Konuşmadaki tembellikler. 4. Tıslama 5. Şive ve ağızdan kaynaklanan yanlışlar. 6. Fiziksel engellerin konuşmaya etkisi. 7. Konuşmada yuvarlama. Heceleri Doğru Vurgulama 1. Vurgu 2. Sözcüklerin tümce içindeki anlamlarına göre vurgu almaları 3. Türkçede sıkça rastlanan tonlama yanlışları. 4. Dilin farklı bölgelerdeki kullanımlarından doğan yanlışlar. Düzgün Cümle Kurma 1. Türkçenin yazım özellikleri ve temel yazım kuralları 2. Anlatım bozuklukları 3. Cümlenin amacına uygun anlatım biçimleri 4. İstanbul Türkçesinin doğru ve etkin kullanılması 5. Dilimizde kullanılan yabancı sözcükler ve okunuşları Konuşmaları Vücut Diliyle Destekleme 1. İletişimde beden dilinin önemi. 2. Jest ve mimik. 3. Konuşmada vücut dili. Etkili Konuşma Planı Yapma 1. Konuşmada hazırlık aşaması 2. Hazırlıksız yapılan konuşmalar 3. Sunum çeşitleri NOT EĞİTİMİN İKİNCİ GÜNÜ PROF. ZELİHA BERKSOY TARAFINDAN KATILIMCILARA SON BİR SAAT SUNUMU YAPILACAKTIR. Üst Kademe Yöneticiler, Şube Müdürleri, Basın Sözcüleri vb Topluluğa hitap eden... hedef personelinin yetkinliğini artırmayı amaçlayan bu program, 3 numaralı programın tercih edilmesi durumunda kurum içi eğiticilerce de

8 3) EĞİTİMCİNİN EĞİTİMİ Eğitim Süresi 5 Gün (35 Saat) ) İLETİŞİMDE TEMEL BECERİLER 2) GELİŞMİŞ BECERİLER 3) DEĞER 4) İLETİŞİMİN YAŞAMSAL DEĞERİ Etik-Estetik 5) BEN ve ÖTEKİ 6) ÇATIŞMA 7) TOPLUMSAL BECERİLER 8) TOPLUM ÖNÜNDE KONUŞABİLME 9) RETORİK 10) EN GÜÇLÜ İLETİŞİM-SANAT NOT EĞİTİMİN İKİNCİ GÜNÜ PROF. ZELİHA BERKSOY TARAFINDAN KATILIMCILARA SON BİR SAAT SUNUMU YAPILACAKTIR. Eğitici Personel Eğitimden yararlanmasını planlanan personel sayısı 100 den fazla ise, maliyet açısından uygun seçenek bu programdır. Eğitilen personele eğitim müfredatı konusunda danışmanlık yapmak ve süreç sonunda yararlılık analizi de bu programa dahildir.... içinbu program kurum ihtiyaçları doğrultusunda özgünlük kazanabilir.

9 4) TELEFONDA ETKİLİ KONUŞMA Eğitim Süresi 2 Gün (14 Saat) En fazla 20 Bu eğitimde temel amaç telefonda konuşan kişinin kendine olan güvenini geliştirmek, karşı tarafı etkileyici bir ses tonuna ve düzgün konuşma yeteneğine sahip olmasını sağlamak, konuya hakimiyetini geliştirmek, karşı tarafı ikna edebilmesini ve sonuç odaklı sağlıklı bir iletişim kurmasını sağlamaktır. Nefes Güçlendirme 1. Soluk almada kullanılan organların tanıtılması. 2. Diyaframı geliştirecek çalışmaların yapılması. 3. Diyaframla nefes almanın incelikleri. 4. Nefesi kullanma teknikleri. 5. Diyafram nefesinin vurgulama ve tonlamaya etkisi 6. Konuşmada duraklama. 7. Konuşmadaki durakların heceler yardımıyla yapılması Anlaşılır Ses Çıkarma 1. Türkçedeki bütün seslerin tanıtılması.(vokaller konsonlar ) 2. Bu seslerin doğru çıkarılması. 3. Konuşmadaki tembellikler. 4. Tıslama 5. Şive ve ağızdan kaynaklanan yanlışlar 6. Fiziksel engellerin konuşmaya etkisi. 7. Konuşmada yuvarlama. 8. Zor söyleyişler. Düzgün Cümle Kurma 1. Türkçe'nin yazım özellikleri ve temel yazım kuralları 2. Anlatım bozuklukları 3. Biçim ve içeriğe ait yanlışlar 4. Türkçeyi doğru ve etkin kullanabilme 5. Türkçenin temel özellikleri ve diksiyon disiplininin bir arada kullanılması 6. Dilimizde kullanılan yabancı sözcükler ve okunuşları NOT EĞİTİMİN İKİNCİ GÜNÜ PROF. ZELİHA BERKSOY TARAFINDAN KATILIMCILARA SON BİR SAAT SUNUMU YAPILACAKTIR. İ Memurları, Orta ve Üst Kademe Yöneticiler, Santral Çağrı Merkezi Çalışanları, Şube Personelleri Genel anlamda Çağrı Merkezi vb için geliştirdiğimiz bu program,... nin yukarıda listelenen hedef personellerine uygulanabilir. Eğitim hede fipersonelin idari iletişim vasfına yetkinlik sağlamak amacındaki programın, kurum itibarına olumlu yönde katkı vereceği de öngörülmektedir.

10 5) YARATICI DRAMA Eğitim Süresi 16 Hafta x 4 saat (64 Saat) Karşındakini ve kendini tanıyabilme. 2. Birlikte hareket edebilme. 3. Grup içinde enerjiyi dengeleyebilme. 4. Verili durumlara göre mimik çalışmaları. 5. Ses, nefes çalışmaları. 6. Diksiyon egzersizleri. 7. Hayali istekleri anlatabilme. 8. Heykel tamamlama. 9. Hikaye yazma ve oynama 10. Hikaye tamamlama 11. Göz teması 12. Çevreyi ve kendini gözlem 13. Duyguların vücuda yansıması 14. Ayna egzersizi 15. Ritm duygusu 16. Vücut güven oyunu NOT EĞİTİMİN İKİNCİ GÜNÜ PROF. ZELİHA BERKSOY TARAFINDAN KATILIMCILARA SON BİR SAAT SUNUMU YAPILACAKTIR. Seçilmiş İlgili Grup Bu program,... de özellikle kolektif çalışan ve çalışma performansı yüksek risk sınıfında olan (proje grubu vb.) Personeli için son derece yararlı olabilecek bir programdır. Program süresince ekip üyeleri birbirlerini daha iyi tanıması, ekipte karşılıklı güven duygusu ve kolektif çalışma becerisinin üst düzeyde gelişmesi beklenir.

11 6) TİYATRO OYUNU SAHNELEME Eğitim Süresi 16 Hafta x 4 saat (64 Saat) Tanışma 2. Ses ve nefes çalışmaları 3. Diksiyon 4. Konsantrasyon çalışmaları 5. Doğaçlamalar 6. Kişi ve karakterlere göre oyum seçimi 7. Seçilen oyunun okuma çalışmaları 8. Prova 9. Oyunun sergilenmesi NOT EĞİTİMİN İKİNCİ GÜNÜ PROF. ZELİHA BERKSOY TARAFINDAN KATILIMCILARA SON BİR SAAT SUNUMU YAPILACAKTIR. Seçilmiş İlgili Grup Bu program,... katılımcılarına sağlayacağı takım ruhu oluşturma, faydasının ötesinde kurumun imajına yönelik bir çalışma olarak önerilebilir. Kurum adına yazılacak bir oyunun ve sahnelenme sürecinin medyada kurumun imajı adına kamuoyunda olumlu izlenimler yaratması kaçınılmazdır. Öte yandan oluşturulacak oyunun eğitsel içeriğine önem verilmesi halinde eğitim materyali olarak arşivlenmesi de mümkündür.

12 REFERANSLARIMIZ

Nedim Saban. Berrin Politi De. Bayar

Nedim Saban. Berrin Politi De. Bayar Nedim Saban Sanat Yonetmeni Berrin Politi De. Bayar Egitmen ÇOCUKLAR IÇIN YARATICI DRAMA VE GENÇLER IÇIN OYUNCULUK/ MUZIKAL TIYATRO EGITIMI Çocuklar kişisel gelişimleri için gerekli olan alışkanlık ve

Detaylı

Eğitimlerin Amacı. Genel Yaklaşımlar

Eğitimlerin Amacı. Genel Yaklaşımlar İLETİŞİM, KİŞİSEL GELİŞİM, OFİS YÖNETİMİ ve OUTDOOR EĞİTİMLER 2013 Eğitimlerin Amacı İçerikler Eğitmenler Genel Yaklaşımlar AMACIMIZ Özel yaşamımızda ve mesleki kariyerimizde başarı için çoğu zaman doğruyu

Detaylı

E Ğ İ T İ M P R O G R A M L A R I

E Ğ İ T İ M P R O G R A M L A R I E Ğ İ T İ M P R O G R A M L A R I Eğitim ve Gelişim Hizmetlerindeki FARKIMIZ!.. Sistema, Türkiye pazarında, Çağrı Merkezi ve Müşteri Hizmetleri Profesyonellerine odaklanmış ilk eğitim kurumudur. Sistema

Detaylı

Leadership Insights. CEO lar tiyatro öğrenirse neler olabilir? Zeliha Berksoy ve Liderlik... İçimizdeki Lider

Leadership Insights. CEO lar tiyatro öğrenirse neler olabilir? Zeliha Berksoy ve Liderlik... İçimizdeki Lider CEO S 2009 SAYI:61 Leadership Insights Dr.Yeşim Toduk AKİŞ İçimizdeki Lider CEO lar tiyatro öğrenirse neler olabilir? Zeliha Berksoy ve Liderlik... BEN ZELİHA BERKSOY A BAKTIĞIMDA ÜÇ DEĞİŞİK LİDERLİK GÖRÜYORUM.

Detaylı

Belge No: KY-833/13-R EGESEM EĞİTİM KATALOĞU

Belge No: KY-833/13-R EGESEM EĞİTİM KATALOĞU Belge No: KY-833/13-R EGESEM EĞİTİM KATALOĞU EGESEM olarak 2012 2013 Eğitim Öğretim yılına hazırlanırken özel sektör ihtiyaçlarına da cevap veren eğitim programlarımız hakkında ayrıntılı bilgilerin bulunduğu

Detaylı

Tiyatro Temel Mesleki Eğitim için güçlendirme metodu olarak Tiyatro [UYGULAMA PLANI TÜRKİYE]

Tiyatro Temel Mesleki Eğitim için güçlendirme metodu olarak Tiyatro [UYGULAMA PLANI TÜRKİYE] Hayat Boyu Öğrenme Programı 2007-2013 Leonardo da Vinci Yenilik Transferi Tiyatro Temel Mesleki Eğitim için güçlendirme metodu olarak Tiyatro [UYGULAMA PLANI TÜRKİYE] Deliverable 6 WP2 Ref. num: 2013-1-IT1-LEO05-03968

Detaylı

4 ve 5. sınıflarda kulüp çalışmaları Pazartesi ve Perşembe günleri sürdürülecektir.

4 ve 5. sınıflarda kulüp çalışmaları Pazartesi ve Perşembe günleri sürdürülecektir. 71 Sevgili öğrencimiz ve sayın velimiz; Öğrencilerimizin her kademe için ulaşması hedeflenen akademik becerilerin yanı sıra, çok yönlü ve topluma uyumlu bireyler olmalarını önemsiyoruz. Okulumuz birçok

Detaylı

KURUCU REKTÖR DR. SUAT İ. GÜNSEL İN MESAJI

KURUCU REKTÖR DR. SUAT İ. GÜNSEL İN MESAJI 1 KURUCU REKTÖR DR. SUAT İ. GÜNSEL İN MESAJI Halkıyla bütünleşen üniversite sözü, artık, Yakın Doğu Üniversitesi nin hedefini gösteren bir parola olmaktan çıkmış, halkımızın doğrudan kendi ifâdesi, kendi

Detaylı

Fırtına Değişim Eğitim ve Yönetim Danışmanlığı. Eğitim Programları ve Danışmanlık Hizmetleri

Fırtına Değişim Eğitim ve Yönetim Danışmanlığı. Eğitim Programları ve Danışmanlık Hizmetleri Fırtına Değişim Eğitim ve Yönetim Danışmanlığı Eğitim Programları ve Danışmanlık Hizmetleri HAKKIMIZDA Biz Kimiz? Fırtına Değişim; Eğitim ve Yönetim Danışmanlığı alanlarında Efsun Fırtına nın 22 yıllık

Detaylı

İLKÖĞRETİM ÖĞRETMEN ADAYLARININ MESLEKİ VE ÖZEL ALAN YETERLİKLERİ

İLKÖĞRETİM ÖĞRETMEN ADAYLARININ MESLEKİ VE ÖZEL ALAN YETERLİKLERİ EĞİTİM FAKÜLTELERİNİN ÖĞRETMEN YETİŞTİRME KAPASİTESİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ İLKÖĞRETİM ÖĞRETMEN ADAYLARININ MESLEKİ VE ÖZEL ALAN YETERLİKLERİ Editörler Yrd. Doç Dr. Abdurrahman EKİNCİ Öğrt. Gör. Ömer

Detaylı

Final Aşaması Sonuçlandı

Final Aşaması Sonuçlandı Yaratıcı Kalkınma Fikirleri Yarışması 2009, Türkiye İçindekiler Final Aşaması Sonuçlandı Yarışmanın Final Aşaması Yarışmaya Ait Bazı İstatistik- 2 6 Dünya Bankası tarafından Türkiye'de Gençlik: Geleceğimizi

Detaylı

ÖZEL PEV OKULLARI VELİ-ÖĞRENCİ KILAVUZU

ÖZEL PEV OKULLARI VELİ-ÖĞRENCİ KILAVUZU PEV OKULLARI VELİ-ÖĞRENCİ KILAVUZU Ö Z E L P E V O K U L L A R I Sayfa 1 İÇİNDEKİLER 1. Önsöz 2. Tarihçe 3. Vizyonumuz-Misyonumuz 4. Felsefe ve Temel İlkeler 5. Hak ve Sorumluluklar a. Okulun Hakları b.

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı TEMEL OYUNCULUK KURS PROGRAMI

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı TEMEL OYUNCULUK KURS PROGRAMI T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı KURS PROGRAMI ANKARA 2010 KURS PROGRAMI KURUMUN ADI : KURUMUN ADRESİ : KURUCUNUN ADI : PROGRAMIN DAYANAĞI : 1739 sayılı Millî Eğitim Temel

Detaylı

SANAT AKADEMISI. Uluslararası akademik akreditasyonu olan

SANAT AKADEMISI. Uluslararası akademik akreditasyonu olan Keşfedin! Çok Şey Bulacaksınız NES ibe AYDIN SANAT AKADEMISI Uluslararası akademik akreditasyonu olan Sofya Ulusal Müzik Akademisi Bale Sanatları Bölümü ve The Thames Valley University London College of

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI TALİM VE TERBİYE KURULU BAŞKANLIĞI İLKÖĞRETİM 1, 2 VE 3. SINIFLAR HAYAT BİLGİSİ DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMI VE KILAVUZU

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI TALİM VE TERBİYE KURULU BAŞKANLIĞI İLKÖĞRETİM 1, 2 VE 3. SINIFLAR HAYAT BİLGİSİ DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMI VE KILAVUZU T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI TALİM VE TERBİYE KURULU BAŞKANLIĞI İLKÖĞRETİM 1, 2 VE 3. SINIFLAR HAYAT BİLGİSİ DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMI VE KILAVUZU ANKARA 2009 1 İÇİNDEKİLER Sayfa TÜRK MİLLÎ EĞİTİMİNİN GENEL

Detaylı

Ders Bilgi Formu (Türkçe) Ders Adı: Dans Uygulamaları. Bölüm/Program/ABD Sahne Sanatları Kredi: 5. Öğretim Dili: Türkçe. Ders Kodu: TİY 413-414

Ders Bilgi Formu (Türkçe) Ders Adı: Dans Uygulamaları. Bölüm/Program/ABD Sahne Sanatları Kredi: 5. Öğretim Dili: Türkçe. Ders Kodu: TİY 413-414 Ders Bilgi Formu () Dans Uygulamaları 5 TİY 413-414 Seçmeli Öğretim Yöntem ve Teknikleri: Anlatım, uygulamalı alıştırmalar. Ders Amaçları:Öğrencilerde farklı ritm ve müziklerin algılamasını geliştirmek,

Detaylı

Hayatta en hakiki mürşit, ilimdir.

Hayatta en hakiki mürşit, ilimdir. Hayatta en hakiki mürşit, ilimdir. Anasınıfı İlkokul Ortaokul Anadolu Lisesi Fen Lisesi İyi eğitimle iyi gelecek 2004 2005 eğitim öğretim yılında sistemimiz ISO 9001 2000 Kalite Yönetim Sistemi Standartlarına

Detaylı

Faaliyet Raporu 2013 1

Faaliyet Raporu 2013 1 Faaliyet Raporu 2013 1 Faaliyet Raporu 2013 2 İçindekiler 04 Başkan ın Mesajı 08 Yönetim 11 Varoluş Nedenimiz ve Amacımız 12 Etkinlik Noktalarımız ve Saha Çalışmalarımız 20 2014-2018 Eğitim Stratejisi

Detaylı

T.C. NİĞDE ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM FAKÜLTESİ TÜRKÇE ÖĞRETMENLİĞİ BÖLÜMÜ DERS İÇERİKLERİ

T.C. NİĞDE ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM FAKÜLTESİ TÜRKÇE ÖĞRETMENLİĞİ BÖLÜMÜ DERS İÇERİKLERİ SAYFA:1/8 I. YARIYIL DERSLERİ TUR1001 TÜRK DİL BİLGİSİ I SES BİLGİSİ (2 0 2) Türk dilinin kaynağı, tarihî gelişimi, Türkçenin diğer dillerle karşılaştırılması, Türkçe nin sesleri; ünlü, ünsüz seslerin

Detaylı

Portre: Ercan Kesal Mert Fırat

Portre: Ercan Kesal Mert Fırat Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı yayın organıdır üç ayda bir yayımlanır YAZ 2014 Portre: Ercan Kesal Mert Fırat Doç.Dr.Banu Manav Kültür Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı

Detaylı

ÜLKEM İÇİN PROJESİ 2015-2017 EL KİTABI

ÜLKEM İÇİN PROJESİ 2015-2017 EL KİTABI ÜLKEM İÇİN PROJESİ 2015-2017 EL KİTABI Sevgili Ülkem İçin Gönüllüleri, Sınırların ortadan kalktığı günümüzde, küresel bir vatandaş olabilmek büyük önem arz ediyor. Bunu başarmanın temel gereklilikleri

Detaylı

ARALIK 2014 / 12. Sayı OKAN KOLEJİ İTALYA DA

ARALIK 2014 / 12. Sayı OKAN KOLEJİ İTALYA DA ARALIK 2014 / 12. Sayı OKAN KOLEJİ İTALYA DA 1 İçindekiler 2 İçindekiler 62 Okan Koleji Ortaokulu 3 Genel Müdür Yardımcımız dan 63 Ortaokul Müdürümüz den.. 6 Öğretmen-ce Paylaşımlar 64 Yabancı Diller 11

Detaylı

KURUMSAL ORGANİZASYON, KURUM KÜLTÜRÜ, İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ ve YÖNETİŞİMİ SİSTEMLERİ EĞİTİMLERİ 2013

KURUMSAL ORGANİZASYON, KURUM KÜLTÜRÜ, İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ ve YÖNETİŞİMİ SİSTEMLERİ EĞİTİMLERİ 2013 KURUMSAL ORGANİZASYON, KURUM KÜLTÜRÜ, İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ ve YÖNETİŞİMİ SİSTEMLERİ EĞİTİMLERİ 2013 Eğitimlerin Amacı İçerikler Eğitmenler Genel Yaklaşımlar Referanslar AMACIMIZ Yönetsel gelişmelerin

Detaylı

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı. Faaliyet Raporu 2011

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı. Faaliyet Raporu 2011 Faaliyet Raporu Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı Faaliyet Raporu 2011 04 Başkan ın Mesajı 06 Genel Müdürün Mesajı 09 Yönetim 11 Varoluş Nedenimiz ve Amacımız 14 Etkinlik Noktalarımız ve Saha Çalışmalarımız

Detaylı

Gelenekten Geleceğe. Eğitim Felsefemiz. Anaokulu. İlkokul. Ortaokul. Anadolu Lisesi. Rehberlik. Yabancı Dil. Öğrenci Takip Sistemi

Gelenekten Geleceğe. Eğitim Felsefemiz. Anaokulu. İlkokul. Ortaokul. Anadolu Lisesi. Rehberlik. Yabancı Dil. Öğrenci Takip Sistemi 2 4 6 10 14 16 18 20 22 Gelenekten Geleceğe Eğitim Felsefemiz Anaokulu İlkokul Ortaokul Anadolu Lisesi Rehberlik Yabancı Dil Öğrenci Takip Sistemi 1 Gelenekten Geleceğe Arte Koleji, kuruluş enerjisini

Detaylı

Eğitim: Eyüboğlu. eyuboglu.k12.tr

Eğitim: Eyüboğlu. eyuboglu.k12.tr Eğitim: Eyüboğlu eyuboglu.k12.tr Eyüboğlu Bir başarı öyküsü... Eğitim Kurumlarının yükselişinin ve başarısının arkasında hayatını eğitime adamış bir isim var: Dr. Yük. Müh. Rüstem Eyüboğlu. Dr. Yük. Müh.

Detaylı

II. Yazma Becerileri Sempozyumu

II. Yazma Becerileri Sempozyumu Terakki Vakfı Okulları II. Yazma Becerileri Sempozyumu Düşünme ve Yazma 7 Aralık 2013 Sempozyum TERAKKİ 130+ projesi kapsamında gerçekleştirilmektedir. TERAKKİ 130+ Projesi; Terakki nin 130. yılından sonra

Detaylı

Tiyatro, Başlangıç Düzeyindeki Mesleki Eğitim için Geliştirme Metodu [İyi uygulamaları kapsayan kısa kılavuz]

Tiyatro, Başlangıç Düzeyindeki Mesleki Eğitim için Geliştirme Metodu [İyi uygulamaları kapsayan kısa kılavuz] Hayatboyu Öğrenme Programı 2007-2013 Leonardo da Vinci Yenilik Transferi Tiyatro Tiyatro, Başlangıç Düzeyindeki Mesleki Eğitim için Geliştirme Metodu [İyi uygulamaları kapsayan kısa kılavuz] Ref. num.:

Detaylı

Eğitim Gönüllüleri Yayın Organıdır / Üç ayda bir yayımlanır / Aralık 2010

Eğitim Gönüllüleri Yayın Organıdır / Üç ayda bir yayımlanır / Aralık 2010 Eğitim Gönüllüleri Yayın Organıdır / Üç ayda bir yayımlanır / Aralık 2010 1 Fotoğraf: XXXXXXXX 2 15. Yılımızı Geride Bırakırken... Merhaba, Eğitim sisteminin etkililiğinin önemli ölçütlerinden biri olarak

Detaylı

Müzik Tiyatro Dans 1

Müzik Tiyatro Dans 1 Müzik Tiyatro Dans 1 Müzik, seslerle düşünme sanatıdır JULES COMBARIEU 2 İÇİNDEKİLER 4 Hoş geldiniz 6 Misyonumuz, hedeflerimiz 8 Tarihçemiz 10 Kurucumuz hakkında 12 Eğitime başlarken 14 Müzik eğitimi neden

Detaylı