AŞIK OYUNU AŞIK OYUNU

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "AŞIK OYUNU AŞIK OYUNU"

Transkript

1

2 Teknolojik gelişmelerle birlikte hepimiz daha az hareket eder olduk. Şehirleşmenin de etkisiyle, zaman geçirdiğimiz bütün mekanlar da hareketi asgari düzeye indirecek şekilde tasarlanmaya başladı. Bu hareketsiz yaşamdan en çok etkilenen çocuklar. Oysa fiziksel aktiviteye dayalı aktif yaşam 1 tarzı, her yaştan insanın hem fiziksel hem de ruhsal sağlığının korunması ve geliştirilmesinde önemli bir yere sahip. Genç yaşlarda aktif bir yaşam biçiminin benimsenmesi, ileri yaşlarda daha sağlıklı, daha keyifli ve kaliteli bir yaşam sürmede önemli bir yere sahip. Bu noktadan hareketle proje, çocukların dünyasını hareketlendiren en önemli aracı, yani oyunu kullanıyor. 1. Aktif yaşam günlük yaşantımızın mümkün olabilen her anında fiziksel olarak aktif olmayı ifade eder. Planlı ve düzenli yapılan egzersizler ve plansız aktivitelerle günlük yaşamı elden geldiğince fiziksel olarak aktif geçirmektir. 01

3 AŞIK OYUNU AŞIK OYUNU Kişi Sayısı: 5-40 Malzemeler: Oyuncu sayısı kadar top, taş, aşık Oyuna Başlerken Nasıl Oynanır? Süre: 20 dakika Aşık oyunu, aşık kemiği ile oynanan birkaç türlü oyunun genel adıdır. Balıkesir de fes kapama, Hakkari de kemik, Kayseri de Enek Dövmeli ve Katmalı isimleriyle çeşitli şekillerde oynanamaktadır. Her oyuncuya bir taş (aşık) verin. Oyun alanının en uzak atış çizgisinde sıralanın. Oyuncu sayısı kadar taşı en içteki çemberin içerisine yerleştirin (taşların eşit büyüklükte olmasına dikkat edin). Oyuna kimin başlayacağını belirleyin. İlk oyuncu aşığını çemberin içindeki taşlara doğru atar ve taşları çemberin dışına çıkarmaya çalışır. Oyuncu aşığıyla vurarak çember dışına çıkardığı taşı alır. Oyuncu eğer taşı çıkaramazsa sıra diğer oyuncuya geçer. Oyunda amaç daire içindeki tüm taşları daire dışına çıkarmaktır. Kolaylaştır Hareket Kat Daha Fazla Hareket Kat Oyunculardan, attıkları taşları oyun alanının en küçük çemberinin içerisine isabet ettirmeye çalışmalarını isteyebilrisiniz. Oyuncuların oyun alanına olan uzaklığını arttırabilir, oyunu 2 veya daha fazla gruba ayrılarak oynayabilirsiniz. Oyun için kullandığınız taşları daha küçük seçebilirsiniz.

4 KEMİK Kişi Sayısı:5-40 Malzemeler: Oyuna Başlerken KEMİK OYUNU Süre: 20 dakika Oyuncu sayısı kadar taş, hedef olacak bir nesne, top, taş, kiremit vb. gibi Oyunculardan birini ebe olarak belirleyin. Ebeye çemberin içerisinde durmasını söyleyin. Ebeye bir taş verin ve dairenin merkezine yerleştirmesini isteyin. (Dairenin ortasına yerleştirilen taşa micoz diyoruz) Her oyuncuya bir yassı taş verin. Oyunculardan en uzaktaki atış çizgisinde sıralanmalarını isteyin. Nasıl Oynanır? Oyuncular sırayla ellerindeki yassı taşla atış çizgisinden atış yaparak micozu uzağa sürüklemeye çalışır. Micoz vurulduğu anda ebe micozu eski yerine koymaya çalışır. Ebe micozu yerine koymaya çalışırken diğer oyuncular da, oyun alanına dağılan taşlarını toplayarak tekrar atış çizgisinin arkasına kaçmaya çalışır. Atış çizgisinden uzaklaşıp kendi taşlarını toplamaya çalışırken ebeye yakalanan oyuncu ebe ile yer değiştirir. Kolaylaştır Hareket Kat Daha Fazla Hareket Kat Oyuncuların atış çizgisine olan uzaklığını azaltabilirsiniz. Oyuncuların atış çizgisine olan uzaklığını arttırabilirsiniz. Ebe ve micoz sayısını arttırabilirsiniz. Oyunu 9 taş oyununa uyarlayarak oynabilirsiniz.

5 YAĞ SATARIM BAL SATARIM YAĞ SATARIM BAL SATARIM Kişi Sayısı:5-40 Malzemeler: Mendil, bez parçası veya taş Oyuna Başlerken Süre:10 dakika Yağ satarım, bal satarım, tekerleme eşliğinde oynanan geleneksel çocuk oyunlarından biridir. Balıkesir de Tura, Aydın da Koy Kaç Oyunu, Antalya da Mendil Sende, Kırşehir de Mendil Saklamaç isimleriyle çeşitli şekillerde oynanmaktadır. Oyunculardan birini ebe olarak belirleyin. Diğer oyunculardan en dıştaki dairenin üzerinde halka şeklinde dizilmelerini ve yere çökmelerini isteyin. Nasıl Oynanır? Ebe elinde bir mendille ile yağ satarım bal satarım tekerlemesini söyleyerek oyuncuların arkasında dolaşır. Tekerlemeyi söylerken mendili bir oyuncunun arkasına bırakır ve koşmaya başlar. Mendili arkasına bıraktığı kişi kalkıp ebeyi kovalamaya başlar. Ebe, eğer yakalanmadan arkasına mendil koyduğu oyuncunun yerine geçebilirse, oyuncu yeni ebe olur. Eğer yakalanırsa ebe oyunu tekrar eder.

6 MENDİL KAPMACA Kişi Sayısı:5-4 Malzemeler: Oyuna Başlerken MENDİL KAPMACA Mendil veya bez parçası Kişi sayısı eşit iki ekip oluşturun. Oyunculardan birini oyun lideri olarak belirleyin. Oyun liderine bir mendil ya da bez parçası verin. Süre:20 dk Oyun liderinden dairenin ortasında durmasını ve mendili yukarı doğru kaldırmasını isteyin. Ekiplerden dairenin iki tarafında sıralanmalarını ve eşit büyüklükte olmak üzere kendilerine birer güvenli alan belirlemelerini isteyin. Nasıl Oynanır? Oyun liderinin başla komutuyla birlikte ekiplerin ilk sırasında bulunan oyuncular dairenin iki tarafından çıkış yaparlar ve dairenin ortasına koşarak mendili kapmaya çalılşır. Mendili oyun liderinin elinden kapan oyuncu, diğer ekibin oyuncusuna yakalanmadan kendi ekibinin olduğu güvenli alana girmeye çalışır. Mendili kapan oyuncu, diğer ekibin oyuncusuna yakalanmadan güvenli alana girebilirse ekibinin hanesine 1 puan yazılır. Mendili kapan oyuncu, güvenli alana giremeden diğer ekibin oyuncusuna yakalanırsa puan karşı ekibin hanesine yazılır. Oyun diğer oyuncularla devam eder.

7 SALYANGOZ Kişi Sayısı:5-40 SALYANGOZ Süre: 20 dk. Oyuna Başlerken Oyunculardan ok yönünde sıralanmalarını isteyin. Oyuncular oyun alanında bulunan rakamları bulmak için uygun toplama, çıkarma, çarpma ve bölme işlemlerini, belirlenen dört işlem hareketini kullanarak yapmaya çalışırlar. Oyunculara dört işlem için belirlenen hareketleri anlatın. - Çarpma işlemi için bir kareden diğerine ayaklar çapraz şekilde atlanır. - Bölme işlemi için bir kareden diğerine kollar iki yana açılarak atlanır. - Çıkarma işlemi için bir kareden diğerine kollar havaya kaldırılarak atlanır. - Toplama işlmi için bir kareden diğerine kollar önde birleştirilerek atlanır. Nasıl Oynanır? Oyuncular başlama noktasında durur, birinci ve ikinci kutucuktaki numaraları kullanarak nasıl üçüncü kutucuktaki numarayı elde edebileceklerini düşünür. Oyuncular bölme, çarpma, toplama ve çıkarma işlemlerini kullanarak problemi çözer ve bir kareden diğerine atlayarak oyun alanının ortasına doğru ilerlemeye çalışır. Oyuncular bir kareden diğerine atlarken, işlem için belirlenen hareketi de yapmak zorundadır.

8 Örneğin; ilk kare olan 6 ve 7 yi kullanarak 13 rakamına nasıl ulaşabileceğimizi düşünelim. 6 ve 7 rakamlarının toplamı 13 rakamını verir. Bu durumda toplama işlemini kullanmak doğru olacaktır. Oyuncu, 6 karesinden 7 karesine, kollarını önde birleştirerek atlar ve 13 karesine gelir. Her oyuncu en kısa sürede ve doğru işlemleri kullanarak, 50 rakamının bulunduğu kareye ulaşmaya çalışır. Hareket Kat Oyun alanının ortasına bir nesne koyabilirsiniz. Oyunculardan bu nesneyi alıp, işlemleri tekrar ederek başlangıç noktasına geri getirmesini isteyebilirsiniz. Daha Fazla Hareket Kat Oyunculardan her matematik işlemi için birden çok hareket yapmalarını isteyebilirsiniz. Örneğin; Toplama: bir kareden diğerine iki el omuz hizasında yanlara doğru açık olarak atla. Çıkarma: bir kareden diğerine iki el omuz hizasında öne doğru açık olarak atla. Çarpma: bir kareden diğerine eller çapraz göğüs bölgesinde bağlanı olarak atla. Bölme: bir kareden diğerine bir el omuz hizasında yana doğru açık, diğer el yukarı doğru açık şekilde atla.

9 HEDEF DÖRT İŞLEM Kişi Sayısı: 2-20 Malzemeler: Taş Oyuna Başlerken HEDEF DÖRT İŞLEM Oyun alanında sıralanın. Oyuna ilk başlayacak oyuncuyu belirleyin. Her oyuncuya birer taş verin. Süre: 10 dk. Nasıl Oynanır? İlk oyuncu, dört işlem hanesindeki bir işlem simgesinin üzerinde durarak elindeki taşı oyun alanı içerisindeki hanelere atar ve bir matematik işlemi yaparak en yüksek puanı toplamaya çalışır. Örneğin; oyuncu artı işlemi üzerinde durarak sırasıyla 10 ve 16 hanelerine taşı atar. Eğer üçüncü atışında 26 numaralı haneye (10+16=26) isabet ettirebilirse puan hanesine 26 yazılır. Oyuncu dilerse atış yapmaya 26 numaralı hane üzerinden devam edebilir. Her oyuncunun bir seferde üç atış hakkı vardır.

10 SALYANGOZ SEK SEK Kişi Sayısı: 2-20 Malzemeler Taş SALYANGOZ SEK SEK Süre: 10dk. Oyuna Başlerken Her oyuncuya birer taş verin ve oyunculardan ok yönünde sıralanmalarını isteyin. Oyuna ilk başlayacak oyuncuyu belirleyin. Nasıl Oynanır? Oyuncu taşı ok yönündeki ilk kutucuğa atar ve ayağıyla taşı hareket ettirerek oyun alanının ortasına kadar gelmeye çalışır. Bütün oyuncular sırayla sekerek ve taşı sürükleyerek oyun alanının ortasına gelmeye çalışır. Oyunu iki ekip halinde de oynayabilirsiniz Hareket Kat Oyunculardan sadece tek sayılar veya sadece çift sayıların olduğu kutucuklara atış yapmalarını isteyebilirsiniz. Daha Fazla Hareket Kat Oyuncular iki gruba ayrılır. Oynatıcı, oyun alanından bir rakam seçer, her gruba bir işlem ve sonucunu verir. Örneğin; 3 hamlede 50 ye nasıl ulaşılır? Ekipler kendi aralarında hesaplamaları yaparak oyun alanı üzerinde işlemi çözmeye çalışır.

11 TEK VE ÇİFT SAYILAR Kişi Sayısı:2-20 TEK VE ÇİFT SAYILAR Süre:10 dk. Oyuna Başlerken Nasıl Oynanır? Kolaylaştır Kişi sayısı eşit iki ekip oluşturun. Ekiplerdan biri tek sayılar, diğeri çift sayılar grubu olacaktır. Tek sayılar ekip oyuncularından oyun alanının 1 numaralı kutucuğun önünde sıralanmasını isteyin. Çift sayılar ekip oyuncularından oyun alanının 36 ya da 50 numaralı kutucuğun önünde sıralanmasını isteyin. Tek sayılar grubundaki oyuncular 1 numaralı kutucuktan başlayarak, tek ayakları üzerinde sadece tek sayılara basarak 35 ya da 50 numaralı kutucuğa giderek yine aynı şekilde geri gelir. Çift sayılar grubundaki oyuncular 36 ya da 50 numaralı kutucuktan başlayarak, tek ayakları üzerinde sadece çift sayılara basarak 2 numaralı kutucuğa giderek yine aynı şekilde geri gelir. Tek ve çift sayılar grubundan turu tamamlayan ilk oyuncu diğer ekip arkadaşının eline dokunur ve sıradaki ekip oyuncusu aynı şekilde turu tamamlayıp geri döner. Oyunda amaç, ekip olarak en fazla sayıda turu yapmaktır. Hareket Kat Oyunculardan bir turda sadece bir ya da iki sırayı tamamlamalarını isteyebilirsiniz. Bir oyuncunun atacağı tur sayısını artırabilirsiniz. Böylece oyuncular daha fazla efor sarfedecektir.

12 MERDİVENLER YILANLAR HEDEF TAHTASI MERDİVENLER YILANLAR HEDEF TAHTASI Kişi Sayısı: 2-30 Malzemeler Top Süre: 10 dk. Oyuna Başlerken Nasıl Oynanır? Oyunculardan bir hakem belirleyin. Oyunculardan kağıttan toplar hazırlamalarını isteyin Oyunculardan oyun alanının yanında olmak üzere, kağıttan topları koyacakları bir alan belirlemelerini ve kağıttan toplarını bu alana koymalarını isteyin Oyunculardan oyun alanının 1 metre (3 adım) uzağında sıralanmalarını isteyin. Oyuncular sırasıyla kağıttan topları alır ve kutucukların üzerine atış yapar Hakem topun isabet ettiği kutucuk üzerindeki puanı oyuncuların puan hanelerine yazar. Her oyuncunun beş atış hakkı vardır. Oyunda amaç, en yüksek puanı toplamaktır. Hareket Kat Atış hakkını artırabilirsiniz. Böylece oyuncu daha fazla efor sarfedecektir.

13 YÖN BULMA OYUNU Oyuna Başlerken Nasıl Oynanır? Kişi Sayısı: YÖN BULMA OYUNU 4-30 Süre:10 dk. Kişi sayısı eşit iki ekip oluşturun. Her ekip için bir oyun lideri ve bir de oyuncu belirleyin. Oyunculardan birini hakem olarak belirleyin. Her ekibin oyun lideri bir seferde en fazla beş yön söyleyerek, oyuncunun 1 numaralı kutucuktan başlayarak 36 ya da 50 numaralı kutucukta sonlanacak rotasını tamamlamaya çalışır. Yön söylerken kullanılacak adım sayısı 1-5 arasında olmalıdır. Oyun lideri arka arkaya aynı yönleri söyleyemez. Her ekip sırayla beş yön komutunu kullanarak en kısa sürede son kutucuğa ulaşmaya çalışır. Hakem oyuncuların komutlarının doğruluğunu takip eder ve süre tutar. Oyunda amaç; en hızlı şekilde oyun alanının son kutucuğuna ulaşabilmektir. Tur bittikten sonra ekibin diğer oyuncuları ile oynamaya devam edilebilir. *Örneğin; oyun lideri 2 batı der ve oyuncu batı yönünde 2 kutu ilerler. Oyun lideri dört komut daha verir ve sıra diğer ekibe geçer. Hareket Kat Bir oyuncunun oynacağı tur sayısını artırabilirsiniz.

14 TEK VE ÇİFT SAYILAR Kişi Sayısı:2-20 TEK VE ÇİFT SAYILAR Süre: 10 dk. Oyuna Başlerken Kişi sayısı eşit iki ekip oluşturun. Ekiplerdan biri tek sayılar, diğeri çift sayılar grubu olacaktır. Tek sayılar ekip oyuncularından oyun alanının 1 numaralı kutucuğun önünde sıralanmasını isteyin. Çift sayılar ekip oyuncularından oyun alanının 36 ya da 50 numaralı kutucuğun önünde sıralanmasını isteyin. Nasıl Oynanır? Kolaylaştır Tek sayılar grubundaki oyuncular 1 numaralı kutucuktan başlayarak, tek ayakları üzerinde sadece tek sayılara basarak 35 ya da 50 numaralı kutucuğa giderek yine aynı şekilde geri gelir. Çift sayılar grubundaki oyuncular 36 ya da 50 numaralı kutucuktan başlayarak, tek ayakları üzerinde sadece çift sayılara basarak 2 numaralı kutucuğa giderek yine aynı şekilde geri gelir. Tek ve çift sayılar grubundan turu tamamlayan ilk oyuncu diğer ekip arkadaşının eline dokunur ve sıradaki ekip oyuncusu aynı şekilde turu tamamlayıp geri döner. Oyunda amaç, ekip olarak en fazla sayıda turu yapmaktır. Hareket Kat Oyunculardan bir turda sadece bir ya da iki sırayı tamamlamalarını isteyebilirsiniz. Bir oyuncunun atacağı tur sayısını artırabilirsiniz. Böylece oyuncular daha fazla efor sarfedecektir.

15 PUSULA Kişi Sayısı: 9-27 Oyuna Başlerken Nasıl Oynanır? Pusula Süre:10 dk. Oyunculardan birini ebe olarak belirleyin. Ebe, " kaptan olacaktır. Kaptandan oyun alanının ortasında durmasını isteyin. Diğer oyunculardan yönlerin üzerinde yerlerini almalarını isteyin. Oyuncularla yönler üzerinde konuşun. Kaptan aynı anda iki yön ismi söyler Yön ismi söylenen noktalarda duran oyuncular kaptana yakalanmadan birbirleriyle yer değiştirmeye çalışır. Eğer yer değiştirme esnasında bir oyuncu kaptan tarafından yakalanırsa oyunun yeni ebesi olur.

16 PUSULA TOPU Malzemeler: top Kişi Sayısı: 8-24 Oyuna Başlerken Nasıl Oynanır? Pusula Topu Süre:10 dk. Oyunculardan yarısının, Kuzey- Güney- Doğu- Batı noktaları üzerinde sıralanmalarını isteyin. Oyunculara diğer yarısından ise, en iç çemberde sıralanmalarını isteyin. Dışarıdaki çemberde olan oyuncuların ellerine birer top verin. İçerideki çemberde olan oyuncular saat yönünde dönmeye başlar. Dışarıdaki çemberde olan oyuncular ellerindeki topları karşılarına gelen en yakın oyuncuya atarlar. İçerideki oyuncular ise topu tutup tekrar dışarıdaki oyunculara atarlar. Oyunda amaç, topu yere düşürmemektir. Top yere düştüğünde oyun yeniden başlar. Hareket Kat Dışarıdaki dairede kalan oyunculardan ellerindeki topu dairenin merkezine doğru atmalarını isteyebilirsiniz. Bu durumda, diğer oyuncular topu yakalamak için daha fazla efor sarfedecektir.

17 YÖNÜNÜ BUL Kişi Sayısı: 9-27 Oyuna Başlerken Nasıl Oynanır? Yönünü Bul Süre:10 dk. Oyunculardan birini oyun lideri olarak belirleyin. Sekiz oyuncuya ana yön ve ara yönlerin isimlerini verin. Oyunculardan oyun alanın içerisinde dağınık olarak durmalarını isteyin. Oyuncularla yönler üzerinde konuşun. lideri olur. Hareket Kat Oyun lideri bir yön ismi söyler. Yön ismi söylenen oyuncu yönün bulunduğu noktaya gider ve diğer oyuncular ismi söylenen oyuncunun arkasında sıraya girmeye çalışırlar. *Örneğin oyun lideri kuzey derse, kuzey olan oyuncu kuzey noktasına gelir ve diğer oyuncular kuzeyin arkasında sıralanırlar. En sona kalan/en son olarak sıraya giren oyuncu yeni oyun Daha Fazla Hareket Kat Oyun lideri aynı anda iki yön ismi söyleyebilir. Bu durumda oyuncular iki oyuncunun arkasında kişi sayısı eşit olacak şekilde sıralanmaya çalışırlar. Oyun liderinden arka arkaya dört yön söylemesini isteyebilirsiniz. Bu durumda oyuncular, sırasıyla söylenen ilk iki/üç yöne koşar ve ardından liderin en son söylediği yönde sıralanmaya çalışırlar.

18 MEYVE SALATASI Kişi Sayısı: 5-27 Oyuna Başlerken Nasıl Oynanır? Meyve Salatası Süre:10 dk. Oyunculardan kişi sayısı eşit olacak şekilde yönlerin bulunduğu noktalarda durmalarını isteyin. Oyunculardan birini ebe olarak belirleyin. Ebeden oyun alanının ortasında durmasını isteyin. Oyunculardan birer meyve ismi seçmelerini isteyin (elma,armut,kiraz vb.gibi. ) Oyunculardan sırasıyla sesli bir şekilde seçtikleri meyveyi söylemelerini isteyin. Oyuncular ebenin verdiği komutlara göre hareket ederler. Ebe, iki tane meyve ismi söyler ve söylenen meyveleri seçen iki oyuncu birbiriyle yer değiştirmeye çalışır. Ebe, "meyve salatası" derse tüm oyuncular yanındaki oyuncuyla olmamak kaydıyla bir başka oyuncuyla yer değiştirir. Bu esnada, ebe boş kalan yerlerden birini kapmaya çalışır. Kapar ise, açıkta kalan oyuncu yeni ebe olur. Her turun sonunda hatırlatma amaçlı, oyunculardan kimin hangi meyveyi seçtiğini tekrarlamasını isteyin. Hareket Kat Oyunculara hak tanıyabilirsiniz. Böylece açıkta kalan oyuncu ve dolayısıyla ebe dafa fazla efor sarfedecektir.

19 DÜMEN Kişi Sayısı: 5 25 Dümen Süre:10 dk. Oyuna Başlerken Oyunculardan fırtınalı bir günde bir gemide olduklarını hayal etmelerini isteyin. Oyunculardan birini ebe olarak belirleyin.ebe, geminin kaptanı olacaktır. Ebeden oyun alanını ortasında geçmesini isteyin. Burası geminin dümeni olacaktır. Diğer oyunculardan yönlerin üzerinde yerlerini almalarını isteyin. Oyuncularla yönler üzerinde konuşun. Nasıl Oynanır? Ebe bir yön söyler Oyuncular ebenin söylediği yöne doğru eğilirler Eğer oyuncu/oyuncular söylenen yön üzerinde duruyor ise bulunduğu yerde bir kere zıplar. Ebe sadece dört ana yönü kullanır. Söylenen yönden başka bir yöne eğilen oyuncu ebe olur. Söz konusu yön üzerinde birden fazla oyuncu var ise ebe belirleme oyunlarından yararlanabilirsiniz. Hareket Kat Daha Fazla Hareket Kat Ebeden yönleri seri bir şekilde söylenmesini isteyebilirsiniz. Böylece oyuncular daha fazla efor sarfedecektir. Ebeden en ara yönleri de kullanmasını isteyebilirsiniz.

20 EL ÇIPRMA Kişi Sayısı: 9-27 Oyuna Başlerken Nasıl Oynanır? El Çırpma Süre:10 dk. Oyunculardan birini ebe olarak belirleyin Ebeden oyun alanının ortasında durmasını isteyin. Diğer oyunculardan yönlerin üzerinde yerlerini almalarını isteyin. Kuzey yönü üzerinde duran oyuncu/oyuncular elini bir kez çırpar. Elini bir kez çırpan oyuncunun/oyuncuların solundaki oyuncu iki kez çırpar İki kez çırpan oyuncunun/oyuncuların solundaki oyuncu/oyuncular üç kez çırpar. (Kişi sayısına göre devam eder.) Eğer bir oyuncu/oyuncular şaşırırsa, yönler üzerinde duran her oyuncu solundaki oyuncuyla ebeye yakalanmadan yer değiştirir. Ebeye yakalanan oyuncu yeni ebe olur. Söz konusu yön üzerinde birden fazla oyuncu var ise ebe belirleme oyunlarından yararlanabilirsiniz. Hareket Kat Oyunculardan tek ayakları üzerinde ve ellerini arkalarında bağlayarak yer değiştirmelerini isteyebilirsiniz.

21 RÜZGAR OYUNU Rüzgar Oyunu Malzemeler: Kağıttan top Kişi Sayısı: 9-23 Süre:10 dk. Oyunculardan birini oyun lideri olarak belirleyin. Oyunculardan oyun alanının ortasında durmalarını isteyin. Oyun alanınızdaki yönlerin üzerine yerleştirmek üzere Oyuna nesneler seçin veya nesneleri kendiniz hazırlayın. Başlerken Her yön noktasına bir çeşitten nesneler gelecek şekilde nesneleri yerleştirin. Yerleştirdiğiniz nesnelerin oyuncu sayınızdan 2 eksik olmasına dikkat edin. Örneğin oyuncu sayınız 12 ise yön noktalarına 10 tane nesne yerleştirin. (Kuzey yönü için taş, güneybatı yönü için kağıttan top vb.) Oyuncularla rüzgar isimleri üzerine konuşun. Nasıl Oynanır? Oyun lideri rüzgar isimlerinden birini söyler. (Yıldız, Poyraz, Gündoğuşu, Keşişleme, Kıble, Lodos, Günbatısı, Karayel) Oyun alanının ortasında bekleyen tüm oyuncular oyun liderinin söylediği rüzgarın estiği yöne gider ve o yönde duran nesnelerden alıp oyun alanının ortasına geri döner. Oyunda amaç, doğru rüzgar-yön eşleştirmesini yapıp, en fazla sayıda nesneyi toplamaktır. Hareket Kat Oyunculardan tek ayakları üzerinde ve ellerini arkalarında bağlayarak hareket etmelerini isteyebilirsiniz.

22 TOPLU SEK SEK Toplu Sek Sek Malzemeler: kağıttan top Kişi Sayısı: 4-40 Süre:10 dk. Kişi sayısı eşit dört ekip oluşturun. Her ekipten birer renk seçmelerini isteyin (Örneğin; kırmızı,mavi vb.) Oyuna Her ekipten seçtikleri renkten en az 6 adet kağıttan top Başlerken hazırlamalarını isteyin. Ekiplerden oyun alanının başlangıç noktalarında dizilmelerini isteyin. Ekiplerden hazırladıkları kağıttan topları kendi bitiş noktalarına koymalarını isteyin. Nasıl Oynanır? Her ekibin ilk oyuncuları aynı anda başlamak üzere,her haneye basacak şekilde tek ayakları üzerinde sekerek bitiş noktalarına gider. Oyuncular bitiş noktası üzerindeki topları alır ve yine her haneye basacak şekilde tek ayak üzerinde sekerek başlangıç noktalarına geri gelirler. Oyuncular her defasında yalnızca bir top alabilirler. Oyuncu başlangıç noktasına geri döndüğünde sıra, sıradaki oyuncuya geçer Oyunda amaç, ekibe ait (renkteki) topların tamamını en kısa sürede toplayabilmektir.

23 SEK SEK MENDİL KAPMACA Sek Sek Mendil Kapmaca Malzemeler: Mendil Bez Parçası Kişi Sayısı: 3-33 Süre:10 dk. Kişi sayısı eşit üç ekip oluşturun. Oyunculardan birini hakem olarak belirleyin. Hakeme bir mendil/bez parçası vererek oyun alanının Oyuna Başlerken ortasında durmasını isteyin. Hakem kolu havada olacak şekilde mendili tutar. Her ekipten oyun alanının başlangıç noktalarında dizilmelerini isteyin. Nasıl Oynanır? Her ekibin ilk oyuncuları aynı anda başlamak üzere,her haneye basacak şekilde tek ayakları üzerinde sekerek oyun alanın ortasına gelir Oyun alanının ortasına ilk gelen oyuncu ebenin tuttuğu mendili alır ve yine her haneye basacak şekilde tek ayağı üzerinde sekerek başlangıç noktasına geri döner. Hakem, elinde mendille başlangıç noktasına gelen ilk oyuncunun ekip hanesine 1 puan yazar. Sıra diğer oyunculara geçer. Oyunda amaç, en fazla puanı toplamaktır.

24 ÜÇGEN SEK SEK Üçgen Sek Sek Malzemeler: Kağıttan top Kişi Sayısı: 3-33 Süre:10 dk. Her ekipten birer renk seçmelerini isteyin (Örneğin; kırmızı,mavi vb.) Oyunculardan kağıttan toplar hazırlamalarını isteyin. Oyuna Ekiplerden oyun alanının 1 numaralı kutucklarında arka Başlerken arkaya dizilmelerini isteyin. Ekiplerden hazırladıkları kağıttan topları ortadaki yuvarlak alana koymalarını isteyin. Her ekibin ilk oyuncuları aynı anda başlamak üzere,her haneye basacak şekilde tek ayakları üzerinde sekerek bitiş Nasıl noktalarına gider. Oyuncular 2 3, Oynanır? numaralı kutucuklarda birer ayaklarını koyarlar. Oyuncular bitiş noktası üzerindeki topları alır ve yine her haneye basacak şekilde tek ayak üzerinde sekerek başlangıç noktalarına geri gelirler. Oyuncular her defasında yalnızca bir top alabilirler. Oyuncu başlangıç noktasına geri döndüğünde sıra, sıradaki oyuncuya geçer Oyunda amaç, ekibe ait (renkteki) topların tamamını en kısa sürede toplayabilmektir.

25 TWİSTER Twister Malzemeler: Kağıttan top Kişi Sayısı: 5-30 Süre:10 dk. Oyunculardan birini oyun lideri olarak belirleyin. Oyunculardan oyun alanının etrafında rastgele konumlanmalarını isteyin. Oyuna Başlerken Oyun lideri, oyunculara, sağ el kırmızıya, sol ayak mora gibi yönlendirmeler verir. Nasıl Oynanır? Bir renk/ yuvarlak içerisine sadece bir oyuncu ayağını ya da elini oyabilir. Oyun öğrenciler dengelerini yitirinceye ya da yönlendirme verilmesi imkansızlaşıncaya kadar devam eder.

26 DAMA Kişi Sayısı: 16 Oyuna Başlerken Nasıl Oynanır? Dama Süre:10 dk. Kişi sayısı eşit iki ekip oluşturun. Oyunculardan oyun alanının iki tarafında karşılıklı olarak konumlanmalarını isteyin. Her ekipten oyun alanının başındaki alandan bir sıra atlayarak, diğer sıra üzerinde dizilmelerni isteyin Boş bırakılan sıra diğer ekibin dama alanıdır. Hangi grubun oyuna başlayacağını belirleyin. Ekipler her tur öncesinde turda oynayacak oyuncuyu kendi aralarında belirler. Oyuna başlayacak ekipteki belirlenen oyuncu istediği yöne doğru bir kare ilerler. Sıra diğer ekibin oyuncusuna geçer. Oyuncular, sadece bir kare ilerleyebilir ve ilerleme yönleri ileri,sağ,soldur. Oyuncular her hamle öncesi ekip arkadaşları ile tartışıp, hamleye karar verirler. Karar için 10 saniye süreleri vardır. 10 saniye bitiminde oyuncu hamlesini yapmak zorundadır. Oyuncuların önündeki veya yanındaki karşı ekibin oyuncusununarkasında eğer boş bir kare varsa, oyuncu karşı ekip oyuncusunun üzerinden atlar ve oyuncuyu eler. Oyunculardan biri karşı ekip oyuncularının arkasındaki dama alanına gelince o oyuncu dama (taşı)olur Dama olan oyuncu kendisi ile aynı doğrultudaki oyuncunun üzerinden atlayarak oyuncuyu eleyebilir.

27 ÖRÜMCEK AĞI Malzemeler: top Kişi Sayısı: 2-30 Oyuna Başlerken Nasıl Oynanır? Örümcek Ağı Süre:10 dk. Oyunculardan birini hakem olarak belirleyin. Oyun alanına 1.5 metre (2 adım) mesafede olacak şekilde bir atış çizgisi belirleyin. Oyunculardan atış çizgisinde sıralanmalarını isteyin. Oyun alanı hedef tahtasıdır. Hedef tahtası 1 den 24 e kadar numaralandırılmıştır. Oyuncular sırayla atış çizgisinden ellerindeki topları hedef tahtasına atarlar. Her oyunucunun üç atış yapma hakkı vardır. Hakem her oyuncunun topu isabet ettirdiği rakamı oyuncu ismi ile birlikte yazar Bir oyuncu atışlarını bitirdiğinde ( 3 atış) rakamlar toplanıp, oyuncu isminin olduğu haneye yazılır. Tüm oyuncular atışlarını bitirdiğine tur biter ve en az puanı alan oyuncu oyunu kazanır.

28 LABİRENT Malzemeler: zil Kişi Sayısı: 5-40 Oyuna Başlerken Labirent Süre:10 dk. Oyunculardan birini hakem olarak belirleyin. Hakeme zil veya benzeri bir nesne verin ve oyun alanını ortasında durmasını isteyin. Oyunculardan kişi sayısı eşit dört ekip oluşturun Her bir ekipten oyun alanının farklı renkteki başlangıç noktalarında durmalarını isteyin. Oyunculara çizgilerin üzerinden geçemeyecekleri kuralını açıklayın. Nasıl Oynanır? Farklı renkteki başlangıç noktalarında duran oyuncular en hızlı şekilde oyun alanının ortasına ulaşıp başlangıç noktasına geri dönmeye çalışırlar. Oyun alanının ortasına ulaştıklarında zili çalmak zorundadırlar. Başlangıç noktasına en hızlı şekilde dönen ekip oyunu kazanır.

29 LABİRENT OYUNU Labirent Oyunu Malzemeler: kağıttan top/objeler Kişi Sayısı: 5-40 Süre:10 dk. Oyunculardan kağıttan toplar yapmalarını isteyin. Oyunculardan kişi sayısı eşit dört ekip oluşturun Her bir ekipten oyun alanının farklı renkteki başlangıç Oyuna noktalarında durmalarını isteyin. Başlerken Oyunculara çizgilerin üzerinden geçemeyecekleri ve adım alarak ilerleyecekleri kuralını açıklayın. Hazırladığınız kağıttan topları oyun alanınızın içerisine yerleştirin. Nasıl Oynanır? Farklı renkteki başlangıç noktalarında duran oyuncular en hızlı şekilde oyun alanının ortasına ulaşıp başlangıç noktasına geri dönmeye çalışırlar. Oyuncular oyun alanının ortasına varmaya çalışırken aynı zamanda oyun alanı içerisindeki kağıttan topları almaya çalışırlar. Oyunda amaç en hızlı şekilde başlangıç noktasına dönmek en çok topu toplamaktır.

30 KAPLUMBAĞA Malzemeler: taş, top Kişi Sayısı: 2-30 Oyuna Başlerken Kaplumbağa Süre:10 dk. Oyunculardan kağıttan toplar hazırlamalarını isteyebilirsiniz. Oyunculardan birini hakem olarak belirleyin. Oyun alanına 1.5 metre (2 adım) mesafede olacak şekilde bir atış çizgisi belirleyin. Oyunculardan atış çizgisinde sıralanmalarını isteyin. Nasıl Oynanır? Oyun alanı hedef tahtasıdır. Hedef tahtası 1 den 10 a kadar numaralandırılmıştır. Oyuncular sırayla atış çizgisinden ellerindeki topları hedef tahtasına atarlar. Her oyuncunun üç atış yapma hakkı vardır. Hakem her oyuncunun topu isabet ettirdiği rakamı oyuncu ismi ile birlikte yazar Bir oyuncu atışlarını bitirdiğinde ( 3 atış) rakamlar toplanıp, oyuncu isminin olduğu haneye yazılır. Tüm oyuncular atışlarını bitirdiğine tur biter ve en az puanı alan oyuncu oyunu kazanır.

31 KAYDIRAK Kaydırak Malzemeler: top, yassı taş Kişi Sayısı: 2-30 Süre:10 dk. Oyunculardan kullanacakları malzeme olarak kağıttan top yapmalarını isteyebilirsiniz. Oyunculardan birini hakem olarak belirleyin. Oyuna Hakem süre tutacaktır. Başlerken Oyunculardan oyun alanı etrafında konumlanmalarını isteyin. Oyunculara çizgilerin üzerinden geçemeyecekleri ve kağıttan top/yassı taş/kiremitin çizgiye gelmemesi gerektiği kuralını açıklayın. Oyuna ilk başlayacak oyuncuyu belirleyin. Oyuna başlayan oyuncu elindeki kağıttan topu/yassı taşı/kiremiti oyun alanının başındaki 1 numaralı haneye atar. Nasıl Oynanır? Sırasıyla 2,3,4... numaraları üzerinden tek ayağı üzerinde taşı sürükleyerek 10 numaralı haneye gelmeye çalışır.. Oyuncu 10 numaralı haneye geldiğinde hakem süreyi oyuncunun ismi ile birlikte not düşer. Tüm oyuncular sırayla aynı şekilde oynar. Oyunda amaç; en hızlı şekilde 10 numaralı haneye gelmektir.

32 KELİME YAP Kelime Yap Kişi Sayısı: 2-30 Oyuna Başlerken Nasıl Oynanır? Süre:10 dk. Oyunculardan birini oyun lideri olarak belirleyin. Oyunculardan oyun alanının dışında, oynama sırasına göre yan yana dizilmelerini isteyin. Oyuncular oynama sırasını kendi aralarında belirler. Oyun lideri oyunculara çeşitli kelimeler söyler. (elma, defter, zürafa vb.) Oyuncular, liderin söylediği kelimeleri tek ayakları ile harfler üzerinde ilerleyerek yazmaya çalışırlar. Kelimeyi yazan oyuncu sıranın sonuna geçer. Oyunda amaç, en kısa sürede en fazla sayıda kelime yazmaktır.

33 BİL BAKALIM Bil Bakalım Kişi Sayısı: 2-30 Oyuna Başlerken Nasıl Oynanır? Süre:10 dk. Oyunculardan birini oyun lideri olarak belirleyin. Oyunculardan oyun alanının dışında, oynama sırasına göre yan yana dizilmelerini isteyin. Oyuncular oynama sırasını kendi aralarında belirler. Oyun lideri aklından en fazla beş harfli bir kelime tutar. Oyuncuların üç harf seçme hakkı vardır. Oyuncular seçtikleri bir harfin üzerine atlar. Eğer oyuncunun seçtiği/atladığı harf oyun liderinin aklından tuttuğu kelimenin içerisinde var ise, oyuncu bir harf üzerine daha atlama hakkı kazanır. Eğer oyuncunun atladığı seçtiği/atladığı harf oyun liderinin aklından tuttuğu kelimenin içerisinde yok ise, oyun sırası sıradaki oyuncuya geçer. Oyuncular kelimeyi buluncaya kadar oyun devam eder.

34 Koşuyolu Mahallesi İsmail Paşa Sokak No.76 Koşuyolu, Kadıköy, İstanbul T F E-Posta.

35 A. OYUN ALANLARI UYGULAMA ÖNERİLERİ

36 1. OYUN ALANI UYGULAMASI Dayanıklılık/kalıcılık, uygulama kolaylığı, uygulama hızı, sağlık standartlarına uygunluk ve güvenlik kriterleri çerçevesinde değerlendirildiğinde, en uygun uygulama yönteminin Preform Temoplastik Uygulaması olduğu görüldü. 2. UYGULAMA YAPILACAK ALANIN ÖZELLİKLERİ Preform Termoplastik Uygulama yapılacak alanın aşağıdaki özelliklere göre seçilmesi en iyi sonuçları verir. Uygulanacak alan temiz, aşınmamış, çukurlaşmamış ve düz asfalt yüzey olmalı, Uygulanacak yüzeyde öncelikli olarak asfalt tercih edilmeli (ancak düzgün ve sağlam betona da uygulama yapılabilir), Uygulama alanı araç trafiğinden muaf olmalı, Alan futbol, basketbol, voleybol vb. alanlardan bağımsız olmalı, Oyun alanları uygulamasında, ağaç altı gibi gölgelik yerler tercih edilmeli, Uygulama yapılacak zeminin düz ve engebesiz olması, hem uygulama sırasında hem de sonrasında rahat kullanım için tercih edilmeli. 3. PREFORM TERMOPLASTİK OYUN ALANLARININ BAKIMI VE KORUNMASI Oyun alanında kar küreme vb. kazıma işlemleri yapılmamalıdır. Oyun alanları kimyasallarla temizlenmemeli sadece su tutularak temizlenmelidir. Oyun alanları buzlanırsa tuz dökülerek yumuşak bir fırça ile temizlenebilir. Oyun alanları üzerinde ateş yakılmamalıdır. UYGULAMA İÇİN PÜF NOKTALAR Uygulanacak alan temiz, aşınmamış, çukurlaşmamış ve düz asfalt yüzey olmalı, Uygulanacak yüzeyde öncelikli olarak asfalt tercih edilmeli (ancak düzgün ve sağlam betona da uygulama yapılabilir), Uygulama alanı araç trafiğinden muaf olmalı, Alan futbol, basketbol, voleybol vb. alanlardan bağımsız olmalı, Oyun alanları uygulamasında, ağaç altı gibi gölgelik yerler tercih edilmeli, Uygulama yapılacak zeminin düz ve engebesiz olması, hem uygulama sırasında hem de sonrasında rahat kullanım için tercih edilmeli.

37 OYUN ALANLARI KARŞILAŞTIRMASI OYUNLAR DEĞERLENDİRME KRİTERLERİ Fiziksel Aktivite - Efor Düzeyi Öğrencilerin Tercih/Katılım Düzeyi Eğlence Düzeyi Ebeveyn ile Oynama Düzeyi Kolay Anlaşılırlık Düzeyi Birden Fazla Oyun Oynamaya İmkan Verme Oranı (%) Diğer Branş Derslerinde Kullanım Oranı * (%) Çocukları Yeni Oyun Bulmaya Teşvik Oranı (%) Sınıf Aralığı 1 Üçgen Sek Sek Oyun Alanı Hafif-Orta-Yüksek Alfabe Oyun Alanı Hafif-Orta Labirent Oyun Alanı Hafif-Orta-Yüksek Twister Dama Oyun Alanı Hafif-Orta Geleneksel Oyun Alanı Hafif-Orta Pusula Dart Oyun Alanı Hafif-Orta Toplu Sek Sek Oyun Alanı Hafif-Orta-Yüksek Salyangoz Oyun Alanı Hafif-Orta Merdivenler Yılanlar Oyun Alanı-36 Hafif-Orta Merdivenler Yılanlar Oyun Alanları-50 Hafif-Orta Örümcek Ağı Oyun Alanı Hafif-Orta Kaplumbağa Oyun Alanı Hafif-Orta

38 B. ÇIK DIŞARIYA OYNAYALIM OYUN ALANLARI ÖLÇÜLERİ

39 ÇIK DIŞARIYA OYNAYALIM OYUN ALANLARI ÖLÇÜLERİ ALFABE Boyut: 2,50*3,20 m ALFABE İç Şerit genişliği Dış şerit genişliği Kare boyutu Harf boyu 72 mm 50 mm 340 mm 185 mm GELENEKSEL Boyut: 3,00*5,00 m Çizgiler arası: 120 cm Çizgi çember arası: 120 cm Büyük çember küçük çember arası: 45cm KAPLUMBAĞA Boyut: 2,10*3,30 KAPLUMBAĞA Rakam boyu 200 mm LABİRENT Boyut: 6,00*6,00 LABİRENT Şerit Genişliği İki Şeri arası genişlik Dairelerin çapı Her bır daıre ayrı renkte olacak 60 mm 300 mm 370 mm 36 LIK YILAN MERDİVEN Boyut: 3,00*3,00 m 36 MY ve 50 MY Dış şerit genişliği Kare Boyutu Büyük merdiven şerit genişliği Büyük merdiven uzunluğu 80 mm 412 mm 40 mm 1054 mm

40 küçük merdiven şerit genişliği 40 mm küçük merdiven uzunluğu 638 mm Büyük yılan boyu 1250 mm B. Yılan şerit genişliği 52 mm Küçük yılan boyu 750 mm Küçük yılan şerit genişliği 30 mm Rakam boyu 200 mm 50 LİK YILAN MERDİVEN Boyut: 2,10*4,20m 36 MY ve 50 MY Dış şerit genişliği Kare Boyutu Büyük merdiven şerit genişliği Büyük merdiven uzunluğu küçük merdiven şerit genişliği küçük merdiven uzunluğu Büyük yılan boyu 80 mm 412 mm 40 mm 1054 mm 40 mm 638 mm 1250 mm B. Yılan şerit genişliği 52 mm Küçük yılan boyu Küçük yılan şerit genişliği Rakam boyu 750 mm 30 mm 200 mm ÖRÜMCEK Boyut: 4,60*3,36 ÖRÜMCEK Şerit Genişliği Rakam boyu 50 mm 163 mm SALYANGOZ r=1,85 SALYANGOZ Ok Uzunluğu 438 mm 6 nın boyu 410 mm 7 nin boyu 365 mm 13 ün boyu 335 mm 2 nin boyu 312 mm 26 nın boyu 250 mm 10 un boyu 255 mm 16 nın boyu 225 mm

41 8 in boyu 230 mm 24 ün boyu 142 mm 24 ün boyu 142 mm 48 in boyu 140 mm 10 nun boyu 160 mm 58 in boyu 157 mm 18 in boyu 130 mm 40 ın boyu 145 mm 3 ün boyu 132 mm 43 ün boyu 112 mm 7 nin boyu 102 mm 50 nin boyu 200 mm artının boyu eksinin boyu bölünün boyu çarpının boyu Not: Rakamlar sırası ile dıştan içe doğrudur DÖRTLÜ SEK SEK Boyut: 3,60*5,12 m 200 mm 200 mm 200 mm 173 mm SEKSEK Şerit Genişliği Kare iç boyutu Küçük daire çapı Büyük Daire çapı Rakam boyu 60 mm 325 mm 75 mm 240 mm 150 mm ÜÇLÜ SEK SEK Boyut: 5,76*5,50 SS3 Dikdörtgen boyutu Daire Çapı Rakam Boyu TWİST DAMA Boyut: 2,90*2,90 m 500*400 mm 500 mm 165 mm TDK Dış şerit genişliği kare boyutu Daire çapı 80 mm 340 mm 240 mm

42 PUSULA r=3,25 PUSULA Büyük Yıldız Uzunluğu Küçük yıldız uzunluğu Şerit Genişliği iç dire şerit genişliği iç dire çapı Küçük Rakam boyu Büyük Rakam boyu Harf Boyu 1610 mm 1155 mm 80 mm 110 mm 560 mm 112 mm 225 mm 243 mm

43 C. OYUN ALANLARI ve OYUN ALANLARINDA OYNANAN OYUNLAR

44 1. GELENEKSEL OYUN ALANI Kültürümüzün geçmişten günümüze aktardığı birçok geleneksel oyuna imkân veren oyun alanları tasarlandı. Aşık oyunu, gerehli, gaydırah, micoz, 9 taş, yağ satarım bal satarım ve mendil kapmaca gibi birçok geleneksel oyunun oynanabileceği tasarlanmış alanlarda, öğrenciler hem kültürel bir mirası yeniden canlandırıyor hem de fiziksel olarak aktifleşiyorlar. HANGİ OYUNLAR OYNANABİLİR? 1. AŞIK OYUNU 2. MENDİL KAPMACA 3. KEMİK 4. YAĞ SATARIM BAL SATARIM 5. 7/9 TAŞ 6. GEREHLİ 7. GAYDIRAH 8. MİCOZ 9. CEVİZ

45 AŞIK OYUNU Aşık oyunu, aşık kemiği ile oynanan birkaç türlü oyunun genel adıdır. Balıkesir de fes kapama, Hakkari de kemik, Kayseri de Enek Dövmeli ve Katmalı isimleriyle çeşitli şekillerde oynanamaktadır. Her oyuncuya bir taş (aşık) verin. Oyun alanının en uzak atış çizgisinde sıralanın. Oyuncu sayısı kadar taşı en içteki çemberin içerisine yerleştirin (taşların eşit büyüklükte olmasına dikkat edin). Oyuna kimin başlayacağını belirleyin. İlk oyuncu aşığını çemberin içindeki taşlara doğru atar ve taşları çemberin dışına çıkarmaya çalışır. Oyuncu aşığıyla vurarak çember dışına çıkardığı taşı alır. Oyuncu eğer taşı çıkaramazsa sıra diğer oyuncuya geçer. Oyunda amaç daire içindeki tüm taşları daire dışına çıkarmaktır. KEMİK Kemik, belirlenen bir hedefe topların isabet ettirilmesini amaçlayan geleneksel çocuk oyunlarından biridir. Zonguldak ta Çilingir, Balıkesir de Pelten, Ordu da Höme, Kayseri de Kaydırak ve Micoz isimleriyle çeşitli şekillerde oynanmaktadır. Oyunculardan birini ebe olarak belirleyin. Ebeye çemberin içerisinde durmasını söyleyin. Ebeye bir taş verin ve dairenin merkezine yerleştirmesini isteyin. (Dairenin ortasına yerleştirilen taşa micoz diyoruz) Her oyuncuya bir yassı taş verin. Oyunculardan en uzaktaki atış çizgisinde sıralanmalarını isteyin. Oyuncular sırayla ellerindeki yassı taşla atış çizgisinden atış yaparak micozu uzağa sürüklemeye çalışır. Micoz vurulduğu anda ebe micozu eski yerine koymaya çalışır. Ebe micozu yerine koymaya çalışırken diğer oyuncular da, oyun alanına dağılan taşlarını toplayarak tekrar atış çizgisinin arkasına kaçmaya çalışır.. Atış çizgisinden uzaklaşıp kendi taşlarını toplamaya çalışırken ebeye yakalanan oyuncu ebe ile yer değiştirir. YAĞ SATARIM BAL SATARIM Yağ satarım, bal satarım, tekerleme eşliğinde oynanan geleneksel çocuk oyunlarından biridir. Balıkesir de Tura, Aydın da Koy Kaç Oyunu, Antalya da Mendil Sende, Kırşehir de Mendil Saklamaç isimleriyle çeşitli şekillerde oynanmaktadır. Oyunculardan birini ebe olarak belirleyin. (bkz: ebe belirleme oyunları) Diğer oyunculardan en dıştaki dairenin üzerinde halka şeklinde dizilmelerini ve yere çökmelerini isteyin.

46 Ebe elinde bir mendille ile yağ satarım bal satarım tekerlemesini söyleyerek oyuncuların arkasında dolaşır. Tekerlemeyi söylerken mendili bir oyuncunun arkasına bırakır ve koşmaya başlar. Mendili arkasına bıraktığı kişi kalkıp ebeyi kovalamaya başlar. Ebe, eğer yakalanmadan arkasına mendil koyduğu oyuncunun yerine geçebilirse, oyuncu yeni ebe olur. Eğer yakalanırsa ebe oyunu tekrar eder. MENDİL KAPMACA Mendil Kapmaca, Anadolu da oynanan geleneksel çocuk oyunlarından biridir. İstanbul da Kap Kaç, Sivas ta Mendil Kapması, Ordu da Mendil Kaçırma Oyunu isimleriyle çeşitli şekillerde oynanmaktadır. Kişi sayısı eşit iki ekip oluşturun. Oyunculardan birini oyun lideri olarak belirleyin. Oyun liderine bir mendil ya da bez parçası verin. Oyun liderinden dairenin ortasında durmasını ve mendili yukarı doğru kaldırmasını isteyin. Ekiplerden dairenin iki tarafında sıralanmalarını ve eşit büyüklükte olmak üzere kendilerine birer güvenli alan belirlemelerini isteyin. Oyun liderinin başla komutuyla birlikte ekiplerin ilk sırasında bulunan oyuncular dairenin iki tarafından çıkış yaparlar ve dairenin ortasına koşarak mendili kapmaya çalılşır. Mendili oyun liderinin elinden kapan oyuncu, diğer ekibin oyuncusuna yakalanmadan kendi ekibinin olduğu güvenli alana girmeye çalışır. Mendili kapan oyuncu, diğer ekibin oyuncusuna yakalanmadan güvenli alana girebilirse ekibinin hanesine 1 puan yazılır. Mendili kapan oyuncu, güvenli alana giremeden diğer ekibin oyuncusuna yakalanırsa puan karşı ekibin hanesine yazılır. Oyun diğer oyuncularla devam eder. CEVİZ Her oyuncunun birer top(kozluk) verilir. Oyuncu sayısı kadar top/ceviz dairenin içerisine kale çizgilerine paralel olarak yerleştirilir. Oyunda amaç dairenin içindeki cevizleri kozlukla vurarak dairenin dışına çıkarmaktır. Oyuncunun bir diğer amacı da oyuncuların kazandığı topları da ele geçirmektir. Bunun için her oyuncu rakibin kozluğunu vurmaya çalışır. GEREHLİ Dikdörtgen oluşturacak şekilde dört nokta belirlenir. Oyunculardan biri ebe olarak belirlenir ve oyun alanının ortasında durur. Ebeye bir top verilir.

47 Ebe topu elinde tutarak saymaya başlar; ebe kaçın diye bağırdıktan sonra dikdörtgenin köşelerinde duran 4 oyuncu, dikdörtgenin dışına çıkmadan en az dört defa yer değiştirmek zorundadır. Oyuncular yer değiştirirken ebenin topuna hedef olmamaya çalışırlar. Vurulan oyuncu ebe olur. GAYDIRAH Oyun alanın en dışında kalan daire kaledir. Her oyuncunun bir topu/yassı taşı (gaydırah) vardır. Kalenin ortasına da bir top/ince uzun taş (fotah) yerleştirilir. Oyunculardan biri ebe olarak belirlenir ve diğer oyuncular atış çizgisinde sıralanır. Oyuncular atış çizgisinden gaydırahları ile fotaha atış yaparak kaleden uzaklaştırmaya çalışırlar. Ebe ise fotahı geri getirip tekrar kaleye dikmeye çalışır. Oyuncular atış yaptıkları gaydırahı alıp ebeye yakalanmadan atış çizgisinin arkasına geçmeye çalışırlar. MİCOZ Oyunculardan biri ebe olarak belirlenir ve ebe büyük dairenin içerisinde durur. Ebe micoz adı verilen taşı/topu içerideki dairenin merkezine yerleştirir. Her oyuncuya birer top/yassı taş verilir. Oyuncular ellerindeki toplarla atış yaparak micozu uzağa götürmeye çalışırlar. Micoz vurulduğu anda ebe micozu tam olarak eski yerine koymaya çalışır. Ebe micozu yerine koymaya çalışırken diğer oyuncular da kendi taşlarını/toplarını alıp atış çizgisinin arkasına kaçmaya veya micozu uzaklaştırmaya çalışırlar. Yakalanan oyuncu ebe ile yer değiştirir. 7/9 KİREMİT: 7/9 tane taş dairenin ortasına dizilir. Oyuncular kişi sayısı eşit iki ekibe ayrılır. Her ekip için bir ebe seçilir. Ebe dairenin yanında, diğer oyuncular atış çizgisinin arkasında bekler. Oyuna başlama hakkı kazanan ekibin bir oyuncusu topu alır ve taşlara/kiremitlere doğru atar. Oyunculardan biri üstüste duran kiremitleri çember dışına çıkarmadan düşürmeyi başarırsa, taşları düşüren ekip kaçmaya başlar. Taşlar yıkılırsa taşların başında bekleyen karşı ekibin ebesi topu kapar. Diğer ekip ise yıkılan taşları üst üste koymaya çalışır. Ebe ise koydurmamak için topla oyunculara vurmaya çalışır.

48 2. ÜÇGEN SEKSEK OYUN ALANI Dünyanın birçok ülkesinde çocukların severek oynadığı seksek oyunu, her yaştaki öğrencinin, birçok farklı yorumla oynamasına olanak verecek şekilde tasarlandı. Oyun, öğrencilerin el, kol ve göz koordinasyonunu geliştirirken, sıçrama hareketiyle denge ve kas kuvvetinin artmasını sağlıyor. HANGİ OYUNLAR OYNANABİLİR? 1. ÜÇGEN SEKSEK 2. SEKSEK MENDİK KAPMACA ÜÇGEN SEKSEK Oyuncular, çizili alanların içine sırayla yassı bir taşı ya da kiremit parçası atar Eğer taş çizili alanların dışına düşer ya da çizgiye denk gelirse, taş atma sırası öbür oyuncuya geçer Atış başarılı olur ise, oyuncu tek ayağı üzerinde sekerken, taşı bu ayağıyla iterek bütün boşluklardan geçirmesi gerekir. Eğer öbür ayağı yere değer ya da boşlukların arasındaki çizgilere basarsa yanar ve sırasını kaybeder. Oyun iki tur halinde oynanır; başlarken 1-8 doğru atarak ilerleyip ikinci turda ise 8-1 doğru geri gidilir. Şu şekilde de oynayabilirsiniz; taş veya kiremit atıldıktan sonra karelere isabet ederse,oyuncu taşın bulunduğu karenin üstünden atlar, dönüşte çizgilere değmeden taşı geri alır. ÜÇGEN SEKSEK MENDİL KAPMACA

49 Kişi sayısı eşit üç ekip oluşturun. Oyunculardan birini hakem olarak belirleyin. (bkz.ebe belirleme oyunları) Hakeme bir mendil/bez parçası vererek oyun alanının ortasında durmasını isteyin. Hakem kolu havada olacak şekilde mendili tutar. Her ekipten oyun alanının başlangıç noktalarında dizilmelerini isteyin. Her ekibin ilk oyuncuları aynı anda başlamak üzere,her haneye basacak şekilde tek ayakları üzerinde sekerek oyun alanın ortasına gelir Oyun alanının ortasına ilk gelen oyuncu ebenin tuttuğu mendili alır ve yine her haneye basacak şekilde tek ayağı üzerinde sekerek başlangıç noktasına geri döner. Hakem, elinde mendille başlangıç noktasına gelen ilk oyuncunun ekip hanesine 1 puan yazar. Sıra diğer oyunculara geçer. Oyunda amaç, en fazla puanı toplamaktır. 3. TOPLU SEKSEK OYUN ALANI HANGİ OYUNLAR OYNANABİLİR? 1. TOPLU SEKSEK 2. RENKLER TOPLU SEK SEK Oyuncular, çizili alanların içine sırayla yassı bir taşı ya da kiremit parçası atar Eğer taş çizili alanların dışına düşer ya da çizgiye denk gelirse, taş atma sırası öbür oyuncuya geçer. Atış başarılı olur ise, oyuncu tek ayağı üzerinde sekerken, taşı bu ayağıyla iterek bütün boşluklardan geçirmesi gerekir.

50 Eğer öbür ayağı yere değer ya da boşlukların arasındaki çizgilere basarsa yanar ve sıra diğer oyuncuya geçer. Oyun iki tur halinde oynanır; başlarken 1-8 doğru atarak ilerleyip ikinci turda ise 8-1 doğru geri gidilir. Şu şekilde de oynayabilirsiniz; taş veya kiremit atıldıktan sonra karelere isabet ederse, oyuncu taşın bulunduğu karenin üstünden atlar, dönüşte çizgilere değmeden taşı geri alır. RENKLER Kişi sayısı eşit dört ekip oluşturun. Her ekipten birer renk seçmelerini isteyin (Örneğin; kırmızı,mavi vb.) Her ekipten seçtikleri renkten en az 6 adet kağıttan top hazırlamalarını isteyin. (bkz.oyun malzemesi yapım önerileri) Ekiplerden oyun alanının başlangıç noktalarında dizilmelerini isteyin. Ekiplerden hazırladıkları kağıttan topları kendi bitiş noktalarına koymalarını isteyin. Her ekibin ilk oyuncuları aynı anda başlamak üzere,her haneye basacak şekilde tek ayakları üzerinde sekerek bitiş noktalarına gider. Oyuncular bitiş noktası üzerindeki topları alır ve yine her haneye basacak şekilde tek ayak üzerinde sekerek başlangıç noktalarına geri gelirler. Oyuncular her defasında yalnızca bir top alabilirler. Oyuncu başlangıç noktasına geri döndüğünde sıra, sıradaki oyuncuya geçer Oyunda amaç, ekibe ait (renkteki) topların tamamını en kısa sürede toplayabilmektir. 4. KAPLUMBAĞA OYUN ALANI

51 HANGİ OYUNLAR OYNANABİLİR? 1. KAPLUMBAĞA 2. KAYDIRAK KAPLUMBAĞA Kaplumbağa oyun alanının 1.5 metre uzağındaki atış çizgisinde sıralanın. Sayışarak, taş seçerek veya yazı-tura atarak oyuna kimin başlayacağını belirleyin. Oyuncular atış çizgisinden ellerindeki malzemeleri atarlar. Kaplumbağanın üzerinde 1 den 10 a kadar numaralar verilmiştir. Oyunda en çok puanı alan oyuncu oyunu kazanır. KAYDIRAK: Oyuna başlayan oyuncu elindeki taşı kaplumbağa oyun alanının başındaki 1 numaralı hazeneye atar. Tek ayağı üzerinde taşı kaydırarak sırasıyla 10 numaralı haneye gelmeye çalışır. Tüm oyuncular sırasıyla aynı şekilde oynar, amaç en hızlı şekilde 10 numaralı haneye gelmektir. 5. SALYANGOZ OYUN ALANI

52 HANGİ OYUNLAR OYNANABİLİR? 1. SALYANGOZ 2. HEDEF DÖRT İŞLEM 3. SALYANGOZ SEKSEK SALYANGOZ: Oyuncular ok yönünde sıralnırlar. Oyuncular bölme, çarpma toplama, çıkarma işlemlerini kullanarak problemi çözer ve oyun alanının ortasına doğru ilerlemeye çalışırlar. Oyuncular başlama noktasında dururken birinci ve ikinci kutucuktaki numaraları kullanarak nasıl üçüncü kutucuktaki numarayı elde edebileceklerini düşünürler. Salyangoz oyun alanının ortasına ilk gelen oyuncu oyunu kazanır. HEDEF DÖRT İŞLEM Oyun alanında sıralanın. Oyuna ilk başlayacak oyuncuyu belirleyin. Her oyuncuya birer taş verin. İlk oyuncu, dört işlem hanesindeki bir işlem simgesinin üzerinde durarak elindeki taşı oyun alanı içerisindeki hanelere atar ve bir matematik işlemi yaparak en yüksek puanı toplamaya çalışır. Örneğin; oyuncu artı işlemi üzerinde durarak sırasıyla 10 ve 16 hanelerine taşı atar. Eğer üçüncü atışında 26 numaralı haneye (10+16=26) isabet ettirebilirse puan hanesine 26 yazılır. Oyuncu dilerse atış yapmaya 26 numaralı hane üzerinden devam edebilir. Her oyuncunun bir seferde üç atış hakkı vardır. SALYANGOZ SEKSEK Her oyuncuya birer taş verin ve oyunculardan ok yönünde sıralanmalarını isteyin. Oyuna ilk başlayacak oyuncuyu belirleyin. Oyuncu taşı ok yönündeki ilk kutucuğa atar ve ayağıyla taşı hareket ettirerek oyun alanının ortasına kadar gelmeye çalışır. Bütün oyuncular sırayla sekerek ve taşı sürükleyerek oyun alanının ortasına gelmeye çalışır. Oyunu iki ekip halinde de oynayabilirsiniz.

53 6. ALFABE OYUN ALANI HANGİ OYUNLAR OYNANABİLİR? 1. KELİME YAP 2. BİL BAKALIM KELİME YAP Oyunculardan biri oyun lideri olarak belirlenir. Oyuncular, liderin söylediği kelimeleri alfabe oyun alanında tek ayak üzerinde giderek yazmaya çalışırlar. Oyuncular alfabe oyun alanını sırasıyla tamamlamaya çalışabilirler. İlk önce A sonra B sonra C... BİL BAKALIM Oyunculardan birini oyun lideri olarak belirleyin. (bkz.ebe belirleme oyunları) Oyunculardan oyun alanının dışında, oynama sırasına göre yan yana dizilmelerini isteyin. Oyuncular oynama sırasını kendi aralarında belirler.(bkz.ebe belirleme oyunları) Oyun lideri aklından en fazla beş harfli bir kelime tutar. Oyuncuların üç harf seçme hakkı vardır. Oyuncular seçtikleri bir harfin üzerine atlar. Eğer oyuncunun seçtiği/atladığı harf oyun liderinin aklından tuttuğu kelimenin içerisinde var ise, oyuncu bir harf üzerine daha atlama hakkı kazanır. Eğer oyuncunun atladığı seçtiği/atladığı harf oyun liderinin aklından tuttuğu kelimenin içerisinde yok ise, oyun sırası sıradaki oyuncuya geçer. Oyuncular kelimeyi buluncaya kadar oyun devam eder.

54 7. PUSULA OYUN ALANI HANGİ OYUNLAR OYNANABİLİR? 1. PUSULA 2. PUSULA TOPU 3. YÖNÜNÜ BUL 4. MEYVE SALATASI 5. DÜMEN 6. EL ÇIRPMA 7. RÜZGAR OYUNU PUSULA: Oyunculardan birini "kaptan olarak belirleyin. Kaptana ortadaki çemberin içinde durmasını söyleyin. Oyunculara birer yön üzerinde durmalarını söyleyin. Kaptan, oyunculara çeşitli yönler söyler ve oyuncular kaptana yakalanmadan söylenen noktaya ulaşmaya çalışırlar. Kaptan aynı anda iki yön ismi söyleyebilir. Bu noktalarda duran oyuncular kaptana yakalanmadan birbirleriyle yer değiştirmeye çalışırlar. Eğer bir oyuncu kaptan tarafından yakalanırsa oyunun yeni ebesi olur. PUSULA TOPU: Oyunculardan bazıları dışarıdaki çemberde (Kuzey, Güney, Doğu, Batı noktaları üzerinde), bazıları ise içerideki çemberde (Kuzeydoğu, Kuzeybatı, Güneydoğu, Güneybatı üzerine) sıralanırlar. Dışarıdaki oyuncuların ellerine birer top verilir. İçerdeki oyuncular saat yönünde dönmeye başlar. Dışarıdaki oyuncular ellerindeki topları karşılarına gelen en yakın oyuncuya atarlar.

55 İçerideki oyuncular ise topu tutup tekrar dışarıdaki oyunculara atarlar. MEYVE SALATASI: Oyunculardan biri ebe olarak belirlenir ve diğer oyuncular kendileri için bir meyve ismi seçerler(örneğin elam,armut,kiraz vb.). Oyuncular yönlerin üzerinde yerlerini alırlar. Ebe, oyun alanının ortasında durur ve iki tane meyve ismi söyler. Söylenen meyve isimlerini seçmiş oyuncular ebeye yerlerini kaptırmadan yer değiştirmek zorundadırlar. Ebe aynı anda 3 isim söyleyebilir. Ebe "meyve salatası" derse tüm oyuncular bir yanındaki oyuncular dışında bir oyuncuyla yer değiştirirler. Bu sırada bir oyuncu açıkta kalır ve oyunun yeni ebesi o olur. DÜMEN: Oyunculardan biri kaptan olarak belirlenir ve diğer oyunculara komutlar verir. Ebe oyun alanının ortasına, dümene geçer. Diğer oyuncularda yönlerin üzerinde yerlerini alır. Kaptan, oyunculara fırtınalı bir günde yola çıktıklarını söyler ve yönlerin komutlarını verir. Örneğin kaptan "kuzey" derse oyuncular kuzey tarafına doğru eğilirler,"güneybatı" derse oyuncular güneybatı tarafına doğru eğilirler. EL ÇIRPMA: Oyunculardan biri ebe olarak belirlenir ve oyun alnının ortasında yerini alır. Diğer oyuncular Pusula oyun alanının yönleri gösteren kısımlarında yerlerini alırlar. Bir oyuncu elini bir kez çırpar. Elini bir kez çırpan oyuncunun solundaki oyuncu iki kez çırpar, onun solundaki oyuncu üç kez çırpar. Eğer bir oyuncu şaşırırsa, yönler üzerinde duran her oyuncu solundaki oyuncuyla ebeye yakalanmadan yer değiştirmek zorundadır. Ebeye yakalanan oyuncu yeni ebe olur. RÜZGAR OYUNU: Oyunculardan biri oyun lideri olarak belirlenir. Diğer oyuncular Pusula oyun alanının ortasında toplanırlar. Oyuncu sayısından bir eksik olacak şekilde objeler oyun alanı üzerindeki yönlere yerleştirilir. Oyun lideri rüzgar isimlerinden Yıldız, Poyraz, Gündoğuşu, Keşişleme, Kıble, Lodos, Günbatısı, Karayel den birini söylediğinde oyun alanının ortasında bekleyen tüm ouncular o yöne gidip alanda duran objelerden alıp oyun alanının ortasına geri dönerler.

56 Tüm yönler üzerindeki objeler bittikten sonra en az objeye sahip lan oyuncu yeni oyun lideri olur. 8. ÖRÜMCEK OYUN ALANI HANGİ OYUNLAR OYNANABİLİR? 1. ÖRÜMCEK 2. HEDEF TAHTASI ÖRÜMCEK: Oyuncular oyun alanının 1.5 metre uzağındaki atış çizgisinde sıralanır. Hedef tahtası 1 den 24 e kadar numaralandırılmıştır. Oyuncular sırayla atış çizgisinden ellerindeki topları atarlar. Vurdukları rakamları toplarlar. En az puanı alan oyuncu oyunu kazanır. HEDEF TAHTASI: Oyuncular örümcek oyun alanının 1-5 metre gerisindeki atış çizgisinde sıralanırlar. Oyuncu elindeki taşı oyun alanı içerisindeki hanelere atarak ve matematik işlemlerini kullanarak en yüksek puanı toplamaya çalışır. Örneğin oyuncu toplama işlemini kullanarak 22 ve 1 hanelerine daha taşı atar eğer üçüncü atışında 23 numaralı haneye atabilirse puan haznesine 23 puan yazılır. Oyuncu dilerse atış yapmaya 23 numaralı hane üzerinden devam edebilir. Her oyuncunun 3 erlik atıştan 5 atış hakkı vardır. Amaç oyun sonunda en yüksek puanı almaktır.

57 9. LABİRENT OYUN ALANI HANGİ OYUNLAR OYNANABİLİR? 1. KÖŞE KAPMACA 2. LABİRENT 3. 4 NOKTA LABİRENT: Oyuncular labirent oyun alanının farklı renkteki başlangıç noktalarında dururlar. Oyunculara çizgilerin üzerinden geçemeyecekleri kuralını açıklayın. Farklı renkteki başlangıç noktalarında duran oyuncular en hızlı şekilde labirent oyun alanının ortasına ulaşıp geri dönmeye çalışırlar. En hızlı şekilde dönen oyuncu veya ekip oyunu kazanır. 4 NOKTA: 4 oyuncu labirent oyun alanının başlangıç noktalarında yerlerini alır. Oyunda amaç labirent oyun alanının dışına çıkmadan ve çizgiler üzerinde basmadan her köşedeki başlangıç noktasına uğrayıp en son olarak oyun alanının ortasına ulaşmaktır. Oyun alanının ortasına en hızlı ulaşan oyuncu oyunu kazanır. KÖŞE KAPMACA: Oyunculardan biri ebe olarak belirlenir. 4 Oyuncu labirent oyun alanının başlangıç noktalarında yerlerini alır. Oyunda amaç ebeye yakalanmadan köşeler arasında yer değiştirmektir. Ebeye yakalanan oyuncu oyunun yeni ebesi olur. 10. TWİSTER-DAMA OYUN ALANI

58 HANGİ OYUNLAR OYNANABİLİR? 1. TWİSTER 2. AKTİF DAMA 3. AKTİF SATRANÇ 4. YUVARLAK KAPMACA TWİSTER: Oyunculardan biri ebe olarak belirlenir. Lider, oyunculara, sağ el kırmızıya, sol ayak mora gibi direktifler verir. Bir yuvarlak içerisine sadece bir oyuncu ayağını ya da kolunu koyabilir. Oyun öğrenciler dengelerini yitirinceye ya da direktif verilmesi imkansızlaşıncaya kadar devam eder. DAMA: Oyuncular kişi sayısı eşit iki ekip oluştur. Ekiplere dama oyun alanında birer kare atlayarak karşılıklı dizilirler. Sayışarak, taş tutuşarak oyuna hangi ekibin başlayacğına karar verilir. Belirlenen ilk oyuncu istediği yöne doğru bir kare ilerler. Sıra diğer ekibe geçer. Oyuncular, bir kare ileri, sağa ve sola gider. Oyuncuların önündeki veya yanındaki karşı ekip oyuncusu, eğer arkasında boş bir kare varsa üzerinden atlanarak elenir. Oyunculardan biri karşı ekip oyuncularının arkasındaki dama boşluğuna gelince o oyuncu dama olur. Aynı doğrultuda tek oyuncunun üzerinden atlamak şartı ile istediği oyuncuyu eleyebilir. SATRANÇ:

AŞIK OYUNU AŞIK OYUNU

AŞIK OYUNU AŞIK OYUNU Teknolojik gelişmelerle birlikte hepimiz daha az hareket eder olduk. Şehirleşmenin de etkisiyle, zaman geçirdiğimiz bütün mekanlar da hareketi asgari düzeye indirecek şekilde tasarlanmaya başladı. Bu hareketsiz

Detaylı

ÇOCUK OYUNLARI OYNAMAYA VAR MISINIZ?

ÇOCUK OYUNLARI OYNAMAYA VAR MISINIZ? ÇOCUK OYUNLARI OYNAMAYA VAR MISINIZ? Neden oyun? Eğlendirerek öğretmek Saldırganlığı önlemek Serbest etkinlik zamanlarını etkili değerlendirmek Oyun çağını doldurmamış çocukların Bu dönemi sağlıklı atlatmaları

Detaylı

SHAPYY. HEDEF 2. Belirtilen şekillere ait kartı bulur

SHAPYY. HEDEF 2. Belirtilen şekillere ait kartı bulur SHAPYY HEDEF -1. Oyunu ve kurallarını tanır. 1-1 Oyunun adını doğru söyler 1-2 Oyunun bir grup uygulaması olduğunu belirtir. 1-3 Oyuna ait parçaları tanır. 1-4 Uygulamaya başlamak için gerekli parçaları

Detaylı

İSTANBUL PROF.FAİK SOMER SPOR LİSESİ 2014-2015 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI YETENEK SINAV KILAVUZU

İSTANBUL PROF.FAİK SOMER SPOR LİSESİ 2014-2015 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI YETENEK SINAV KILAVUZU İSTANBUL PROF.FAİK SOMER SPOR LİSESİ 2014-2015 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI YETENEK SINAV KILAVUZU Okulumuza öğrenci seçiminde; yetenek sınavı ( 1.Fiziksel uygunluk, 2.Ritim, 3.Sporcu geçmişi ) puanının %70 i ile

Detaylı

SOKAK OYUNLARI NEDİR?

SOKAK OYUNLARI NEDİR? Eve girmek için akşam ezanının okunmasını bekleyen çocuklar olarak günümüz çocuklarının evden çıkmamasını teknolojinin ilerlemesine bağlıyoruz. Evlerde tek başlarına oynadıkları bilgisayar oyunlarından

Detaylı

İçerik X 10 X 4 X 10 X 13 X 14 X 14 X 14 EDULUDO 1,2,3 Sayılar, SAYILARI OYUNLA KEŞFET EDULUDO, çocuğunuza erken öğreniminde eşlik eden eğlenceli, eğitsel bir koleksiyondur. EDULUDO SAYILAR, artan zorluk

Detaylı

T.C ERZİNCAN ÜNİVERSİTESİ

T.C ERZİNCAN ÜNİVERSİTESİ T.C ERZİNCAN ÜNİVERSİTESİ 2016-2017 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI GÜZ YARIYILI BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR YÜKSEKOKULU KURUMLARARASI GEÇİŞ, ÇİFT ANADAL VE YURTDIŞI KONTENJANI İÇİN MÜRACAAT EDEN ÖĞRENCİLER İÇİN ÖZEL YETENEK

Detaylı

8 Haftalık Fit Beyin Tembel Göz Egzersiz Programı

8 Haftalık Fit Beyin Tembel Göz Egzersiz Programı 8 Haftalık Fit Beyin Tembel Göz Egzersiz Programı Çocuk Grubu Çalışmaları 8 Haftalık Fit Beyin Tembel Göz Egzersiz Programı Çocuk Grubu Çalışmaları ile İlgili Bilgilendirme Katılımcılar egzersiz programına

Detaylı

ANAOKULU BİRİMİ AY: MART YIL:2017

ANAOKULU BİRİMİ AY: MART YIL:2017 AY: MART YIL:2017 ANAOKULU BİRİMİ ÖZLEM KAYA(Kurucu müdür) HÜLYA ÖNDER(Kurucu müdür) FATMA KIVRAK(Lider öğretmen) BAHAR ÇALIK(Lider öğretmen) ŞİRİN GÖK(Lider öğretmen) EZGİ ATEŞ(Lider öğretmen) HİLAL BİNALİ(Lider

Detaylı

1. Saha dört eşit parçaya bölünmüş durumdadır.ancak oyuncular bu bölumlerin sadece üçünü kullanabilirler.

1. Saha dört eşit parçaya bölünmüş durumdadır.ancak oyuncular bu bölumlerin sadece üçünü kullanabilirler. DAR ALAN OYUNU (4 BÖLGELİ GEÇİŞ OYUNU) YAŞ GURUBU: 10-14 1. Saha dört eşit parçaya bölünmüş durumdadır.ancak oyuncular bu bölumlerin sadece üçünü kullanabilirler. 2. Takımlar pozisyonlarına göre sahayı

Detaylı

OKUL ÖNCESİ 1 VE 2 GRUBU ARTS&CRAFT ATÖLYESİ 2. DÖNEM HAFTASONU ÇALIŞMALARI

OKUL ÖNCESİ 1 VE 2 GRUBU ARTS&CRAFT ATÖLYESİ 2. DÖNEM HAFTASONU ÇALIŞMALARI OKUL ÖNCESİ 1 VE 2 GRUBU ARTS&CRAFT ATÖLYESİ 2. DÖNEM HAFTASONU ÇALIŞMALARI TARİH ARTS&CRAFT ATÖLYE ÇALIŞMALARI 18.02.2017 MOZAİK ÇALIŞMASI 1.HAFTA Küçük kas motor becerilerimizi geliştiriyoruz. Malzemeler:

Detaylı

GİRİŞ... 1 ATLETİZM OYUNLARI... 9 DÜZ KOŞU OYUNLARI...

GİRİŞ... 1 ATLETİZM OYUNLARI... 9 DÜZ KOŞU OYUNLARI... İÇİNDEKİLER GİRİŞ... 1 ATLETİZM OYUNLARI... 9 DÜZ KOŞU OYUNLARI... 11 Bayrak Yarışı I... 12 Bayrak Yarışı II... 14 Bayrak Yarışı III... 16 Mekik Koşusu... 18 Numaralı Koşu Oyunu... 20 Alçak Çıkıştan Koşu...

Detaylı

E l e m e S i s t e m i 2

E l e m e S i s t e m i 2 ELEME SİSTEMİ Ana Kurallar ve Eşlendirme TÜRKİYE SATRANÇ FEDERASYONU ELEME SİSTEMİ Sistem, düzenlenen satranç etkinliklerinin eşlendirme sistemi olarak kullanılacağı gibi, eş puan durumunda ek maçların

Detaylı

OKU, ÇALIŞ, EĞLEN, GEZ, OYNA

OKU, ÇALIŞ, EĞLEN, GEZ, OYNA OKU, ÇALIŞ, EĞLEN, GEZ, OYNA Yaz tatili öğrencilerimizin değerlendirebileceği büyük bir fırsattır. Özellikle bir üst öğrenim kurumu olan liseler için hedefleri olan öğrenciler için mutlaka değerlendirilmesi

Detaylı

27.01.2016 Bünyamin ÖZDEŞ

27.01.2016 Bünyamin ÖZDEŞ 1 b)- KOŞMACA OYUNLARI 2 01_Saklambaç Oyunu Bir ebe seçilir. Ebe oyun alanının önceden belirlenmiş bir yerinde durur, yumulur. Burası ebenin kalesidir. Çocuklar saklanırlar. Ebe belirli bir sayıya kadar

Detaylı

İki kişi bir Top çalışmalar

İki kişi bir Top çalışmalar İki kişi bir Top çalışmalar 20 x 20 metre alan 2 Oyuncuya bir top 1. Oyuncular alan içinde hafif koşuyla dolaşmaya başlarlar. 2. Bu koşu sırasında yaklaşık 5 metre mesafedeki eşleri ile paslaşırlar. 3.

Detaylı

TEKRAR. Genç Brezilyalılar topla yatıp topla kalkar. Kazanmak için yaşarlar. Köklerine inerek orijinal futsal hız hareketlerinin bazılarını öğren.

TEKRAR. Genç Brezilyalılar topla yatıp topla kalkar. Kazanmak için yaşarlar. Köklerine inerek orijinal futsal hız hareketlerinin bazılarını öğren. Genç rezilyalılar topla yatıp topla kalkar. Kazanmak için yaşarlar. Köklerine inerek orijinal futsal hız hareketlerinin bazılarını öğren. antrenman DRILE D VÇ 360 ELÁSTICO lambreta TEKRR Çözene kadar Çözene

Detaylı

OYUNUN ÇOCUĞUN GELİŞİMİNE OLAN ETKİLERİ

OYUNUN ÇOCUĞUN GELİŞİMİNE OLAN ETKİLERİ Ünite 8 OYUNUN ÇOCUĞUN GELİŞİMİNE OLAN ETKİLERİ Öğr. Gör. Hatice Elif ALTUNTAŞLI OYUNUN ÇOCUĞUN GELİŞİMİNE OLAN ETKİLERİ Oyun, çocuk için gerçek dünya ve hayal dünyası arasındaki bir köprüdür. Oyun oynayan

Detaylı

ÖĞRETMENLER İÇİN FİZİKSEL AKTİVİTE YÖNERGELERİ

ÖĞRETMENLER İÇİN FİZİKSEL AKTİVİTE YÖNERGELERİ ÖĞRETMENLER İÇİN FİZİKSEL AKTİVİTE LERİ ÖĞRETMENLER İÇİN FİZİKSEL AKTİVİTE LERİ Komisyon Doç. Dr. Mehmet İNAN Prof. Dr. Aysel PEHLİVAN Dr. Saime ÇAĞLAK SARI Dr. Bülent ÖZDEN Değerli Öğretmenlerimiz,

Detaylı

Mantıksal çıkarım yapmak. 9 ve üzeri

Mantıksal çıkarım yapmak. 9 ve üzeri Aktivite 6 Savaş gemileri Arama algoritmaları Özet Bilgisayarların sıklıkla bir yığın verinin içerisinde bilgi bulmaları gerekir. Hızlı ve verimli yöntemler kullanarak bunu becerirler. Bu aktivitede 3

Detaylı

BÜLENT ECEVİT ÜNİVERSİTESİ BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR YÜKSEKOKULU Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü Özel Yetenek Sınavı Test Parkuru

BÜLENT ECEVİT ÜNİVERSİTESİ BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR YÜKSEKOKULU Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü Özel Yetenek Sınavı Test Parkuru BÜLENT ECEVİT ÜNİVERSİTESİ BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR YÜKSEKOKULU Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü Özel Yetenek Sınavı Test Parkuru Özel Yetenek Sınavı; adaylardaki esneklik, denge, kuvvet, dayanıklılık,

Detaylı

ÖZEL ÜLKEM ANAOKULU OCAK-ŞUBAT AYI BÜLTENİ 3 YAŞ

ÖZEL ÜLKEM ANAOKULU OCAK-ŞUBAT AYI BÜLTENİ 3 YAŞ ÖZEL ÜLKEM ANAOKULU OCAK-ŞUBAT AYI BÜLTENİ 3 YAŞ Ocak Ayında Temamız MASALLAR Şubat Ayında Temamız TAŞITLAR Ocak ayında masallar, Şubat ayında taşıtlar temalarımızı işledik. Çeşitli masallar sunumlarımızı

Detaylı

BİREYSELLEŞTİRLMİŞ EĞİTİM PLANI (B.E.P)

BİREYSELLEŞTİRLMİŞ EĞİTİM PLANI (B.E.P) UZUN DÖNEMLİ HEDEFLER BİREYSELLEŞTİRLMİŞ EĞİTİM PLANI (B.E.P) KISA DÖNEMLİ HEDEFLER 1. Sesleri tanır. 1. sesleri verilişlerine göre tanıyarak çıkartır. 2.Sesleri birbirinden ayırt eder. 3.Sesleri tanımada

Detaylı

PERMÜTASYON, KOMBİNASYON. Örnek: Örnek: Örnek:

PERMÜTASYON, KOMBİNASYON. Örnek: Örnek: Örnek: SAYMANIN TEMEL KURALLARI Toplama Kuralı : Sonlu ve ayrık kümelerin eleman sayılarının toplamı, bu kümelerin birleşimlerinin eleman sayısına eşittir. Mesela, sonlu ve ayrık iki küme A ve B olsun. s(a)=

Detaylı

FUTBOLTENİSİ OYUN KURALLARI

FUTBOLTENİSİ OYUN KURALLARI FUTBOLTENİSİ OYUN KURALLARI A.Tüm kategorilerde ki (tekler, çiftler ve üçlüler) ortak kurallar 1. Oyun Kortu ve Oyun Alanı 1.1 Oyun kortunun boyutları: a) tekler için 8.2 x 12.8 m b) çiftler ve üçlüler

Detaylı

Gökyüzü Hakkında Neler Biliyorum? Sorusuna arkadaşlarımızın verdiği cevaplar.

Gökyüzü Hakkında Neler Biliyorum? Sorusuna arkadaşlarımızın verdiği cevaplar. 04.12.2015 Denizyıldızı Sınıfı ndan Merhaba; Bu hafta, Gökyüzü ve Uzay konusuna giriş yaptık. Konumuzu Gökyüzü ve Uzay olarak iki başlığa ayırdık, bu hafta Gökyüzü konusunu işledik. İlk olarak gökyüzü

Detaylı

sürünerek, hızlı, yavaş şekillerde geçerler.

sürünerek, hızlı, yavaş şekillerde geçerler. ÖĞRETĐMDE TAVSĐYELER 1 Açıklamaları kısa ve basit yapınız. 2 Hareketi mümkün olduğu kadar çabuk başlatınız. 3 Çocukları cesaretlendirmek için teşvik edici olunuz. 4 Değişik çocukları seçerek onları kendilerine

Detaylı

BÜLENT ECEVİT ÜNİVERSİTESİ BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR YÜKSEKOKULU Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü Özel Yetenek Sınavı Koordinasyon Test Parkuru

BÜLENT ECEVİT ÜNİVERSİTESİ BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR YÜKSEKOKULU Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü Özel Yetenek Sınavı Koordinasyon Test Parkuru BÜLENT ECEVİT ÜNİVERSİTESİ BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR YÜKSEKOKULU Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü Özel Yetenek Sınavı Koordinasyon Test Parkuru Özel Yetenek Sınavı; adaylardaki esneklik, denge, kuvvet,

Detaylı

MASA TENİSİ. Ping-pong yada pinpon adıyla bilinen masa tenisi 20. yüzyılın başlarında İngiltere de gelişmiştir.

MASA TENİSİ. Ping-pong yada pinpon adıyla bilinen masa tenisi 20. yüzyılın başlarında İngiltere de gelişmiştir. MASA TENİSİ Ping-pong yada pinpon adıyla bilinen masa tenisi 20. yüzyılın başlarında İngiltere de gelişmiştir. 1900'lerde İngiltere ve ABD'de selüloit bir top ve tirşe gerili tefe benzer raketlerle oynanan

Detaylı

ELEME SİSTEMİ. A- Ana Kurallar

ELEME SİSTEMİ. A- Ana Kurallar ELEME SİSTEMİ Sistem, düzenlenen satranç etkinliklerinin eşlendirme sistemi olarak kullanılacağı gibi, eş puanlı oyuncuların olması durumunda eşitliklerin bozulması için ek maçların oynanmasında da kullanılabilir.

Detaylı

Basketbol müsabakaları iki hakem tarafından yönetilir. Misafir takım sahayı seçme hakkına sahiptir. Her devreden sonra saha değişimi yapılır.

Basketbol müsabakaları iki hakem tarafından yönetilir. Misafir takım sahayı seçme hakkına sahiptir. Her devreden sonra saha değişimi yapılır. Basketbol müsabakaları iki hakem tarafından yönetilir. Misafir takım sahayı seçme hakkına sahiptir. Her devreden sonra saha değişimi yapılır. Oyun, orta saha çizgisinde her takımdan birer oyuncu arasında

Detaylı

Language: English / Turkish

Language: English / Turkish Rules of Coerceo by Coerceo Company Erhan Turkish translation by Erhan Çubukcuoğlu Türkçe Language: English / Turkish Copyright (Ticari haklar) Bu döküman Coerceo şirketinin resmi yazılı izni olmaksızın

Detaylı

Aktivite 8. Saati Yen Sıralama ağları

Aktivite 8. Saati Yen Sıralama ağları Aktivite 8 Saati Yen Sıralama ağları Özet Bilgisayarlar hızlı olsalar da, problemleri çözme hızları sınırlıdır. Bu işleri hızlandırmanın bir yolu birkaç bilgisayar kullanarak problemin her bir parçasını

Detaylı

Arzu Güngören & Erkan Altıntaş -2013 ETKİNLİK PLANI

Arzu Güngören & Erkan Altıntaş -2013 ETKİNLİK PLANI ETKİNLİK PLANI 1.Etkinliğin Adı: KELİME AVI Yaş gurubu: 7-14 yaş (çocuğun düzeyine göre değişebilir) Etkinliğin hedefi: okuma 2.Materyaller: İki adet masa 16 adet 20x20 kesilmiş mukavva üzerinde (E,Ş,E,K-K,U,Z,U-K,E,D,İ-

Detaylı

Madde 2. Takımlar Her takım 4 oyuncudan oluşur (3 oyuncu sahada, bir oyuncu yedek).

Madde 2. Takımlar Her takım 4 oyuncudan oluşur (3 oyuncu sahada, bir oyuncu yedek). 3x3 Resmi Oyun Kuralları Ocak 2015 Resmi FIBA Basketbol oyun kuralları sadece bu belgede belirtilen 3x3 oyun kuralları için değil bütün oyun durumları için geçerlidir. Madde 1. Saha ve Top Müsabaka 3x3

Detaylı

ARI GRUBU KASIM AYI BÜLTENİ 2015-2016

ARI GRUBU KASIM AYI BÜLTENİ 2015-2016 ARI GRUBU KASIM AYI BÜLTENİ 2015-2016 ÇOCUKLAR YARININ BÜYÜKLERİDİR. GELECEĞİN YÖNETİCİSİ VE GÜVENCESİDİRLER. BAŞÖĞRETMEN ATATÜRK 10 KASIM ATATÜRK Ü ANMA HAFTASI, KIZILAY HAFTASI, DÜNYA ÇOCUK HAKLARI GÜNÜ,

Detaylı

ÇARPANLAR VE KATLAR I sayısının asal çarpanlarına ayrılmış hâli aşağıdakilerden A) B) C) D)

ÇARPANLAR VE KATLAR I sayısının asal çarpanlarına ayrılmış hâli aşağıdakilerden A) B) C) D) 8. Sınıf MATEMATİK ÇARPANLAR VE KATLAR I. Aşağıdakilerden hangisi 6 nın çarpanlarından biridir? A) 3 B) 6 C) 8 D) TEST. 360 sayısının asal çarpanlarına ayrılmış hâli aşağıdakilerden hangisidir? A) 3. 3.

Detaylı

Örnek...5 : A = { a, b, c, d, e, f } kümesinin 4 lü perm ütas yonlarının kaç tanesinde,

Örnek...5 : A = { a, b, c, d, e, f } kümesinin 4 lü perm ütas yonlarının kaç tanesinde, PERMÜTASYON ( SIRALAMA OLAYI ) Birbirinden farklı n tane nesnenin r tanesinin farklı her dizilişine (sıralanışına) n nesnenin r li permütasyonları denir ve P(n,r)= n! (r n) (n r)! biçim inde gösterilir.

Detaylı

YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ BEDEN EĞİTİMİ BÖLÜMÜ REKTÖRLÜK KUPASI FAKÜLTELER ARASI ÖĞRENCİ TURNUVALARI GENEL KURALLARI

YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ BEDEN EĞİTİMİ BÖLÜMÜ REKTÖRLÜK KUPASI FAKÜLTELER ARASI ÖĞRENCİ TURNUVALARI GENEL KURALLARI FAKÜLTELER ARASI ÖĞRENCİ TURNUVALARI GENEL KURALLARI. Turnuvanın yürütülmesinden Beden Eğitimi Bölümü sorumludur. Her türlü olay karşısında Beden Eğitimi Bölümü tarafından alınan kararlar uygulanacaktır..

Detaylı

TÜRKİYE TENİS FEDERASYONU DOĞU KULÜPLERİ ARASI TAKIM ŞAMPİYONASI TALİMATI

TÜRKİYE TENİS FEDERASYONU DOĞU KULÜPLERİ ARASI TAKIM ŞAMPİYONASI TALİMATI TÜRKİYE TENİS FEDERASYONU DOĞU KULÜPLERİ ARASI TAKIM ŞAMPİYONASI TALİMATI İlk Yayın Tarihi Değişiklik Tarihi Talimat Seri Numarası 18.08.2011 28.07.2013 Doğu_Takım_Şmp_1001 TTF Doğu Kulüpleri Arası Takım

Detaylı

EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR YÜKSEKOKULU ÖZEL YETENEK SINAVI BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR ÖĞRETMENLİĞİ KOORDİNASYON PARKURU

EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR YÜKSEKOKULU ÖZEL YETENEK SINAVI BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR ÖĞRETMENLİĞİ KOORDİNASYON PARKURU 2017-2018 EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILI BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR YÜKSEKOKULU ÖZEL YETENEK SINAVI BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR ÖĞRETMENLİĞİ KOORDİNASYON PARKURU 1. İstasyon: Çıkış çizgisinden parkura başladıktan sonra aday

Detaylı

YAKIN DOĞU ÜNİVERSİTESİ BESYO SATRANÇ DERS NOTLARI SATRANÇ OYUNUNUN TEMEL KURALLARI

YAKIN DOĞU ÜNİVERSİTESİ BESYO SATRANÇ DERS NOTLARI SATRANÇ OYUNUNUN TEMEL KURALLARI YAKIN DOĞU ÜNİVERSİTESİ BESYO SATRANÇ DERS NOTLARI SATRANÇ OYUNUNUN TEMEL KURALLARI Madde 1: Satrancın Doğası ve İlkeleri Satranç oyunu, kare şeklindeki, Satranç Tahtası üzerinde, iki rakip arasında taşların

Detaylı

2014-2015 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI OKULU BEDEN EĞİTİMİ DERSİ ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILLIK BİREYSEL DERS PLANI

2014-2015 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI OKULU BEDEN EĞİTİMİ DERSİ ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILLIK BİREYSEL DERS PLANI 2014-2015 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI OKULU EYLÜL 3. DÜZEN ALIŞTIRMALARI Ayakta duruşlarla ilgili beceriler geliştirir Çeşitli şekillerde diziliş 1. Rahat ol duruşu 2. Hazır ol duruşu 1. Yan yana birerli dizilir.

Detaylı

İstenen Durum Olasılık Tüm Durum 12

İstenen Durum Olasılık Tüm Durum 12 OLASILIK ÇIKMIŞ SORULAR 1.SORU İçinde top bulunan iki torbadan birincisinde beyaz, siyah ve ikincisinde beyaz, 5 siyah top vardır. Birinci torbadan bir top çekilip rengine bakılmadan ikinci torbaya atılıyor.

Detaylı

2. İlk tekerlek bundan altı bin yıl kadar önce tahtadan yapıldı. 4. İlk hava taşıtı tek kişilik uçaktır.

2. İlk tekerlek bundan altı bin yıl kadar önce tahtadan yapıldı. 4. İlk hava taşıtı tek kişilik uçaktır. DÜN, OKULBUGÜN, HEYECANIM YARIN HAVA KOŞULLARI VE TRAFİK GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE ULAŞIM A. Trafik kazalarının en çok yaşandığı mevsimin yuvarlağını boyayalım. C. Aşağıdaki açıklamalarla resimleri numaraları

Detaylı

BİZE KATILIR MISINIZ?

BİZE KATILIR MISINIZ? BİZE KATILIR MISINIZ? ŞARKILAR FARECİK Bizim mutfakta bir yuvası var. Ben bilemem ki kaç yavrusu var. Her şeyi kemirdi. Her şeyi dağıttı. Annemi babamı çıldırttı. Farecik farecik, Döktün saçtın farecik,

Detaylı

AYLIK BÜLTEN - 1 SANAT ANA SINIFI A. Ekim Ekim tacı yaptık. Renkli maskelerimizi yaptık. 29 Ekim kravatı yaptık.

AYLIK BÜLTEN - 1 SANAT ANA SINIFI A. Ekim Ekim tacı yaptık. Renkli maskelerimizi yaptık. 29 Ekim kravatı yaptık. ANA SINIFI A AYLIK BÜLTEN - 1 SANAT Ekim 2016 29 Ekim tacı yaptık. Renkli maskelerimizi yaptık. 29 Ekim kravatı yaptık. Cumhuriyet yıldızı hazırladık. Kesme yapıştırma tekniği ile kurbağa yaptık. Makarnalarımızı

Detaylı

MEB ULUSLARARASI SEKİZİNCİ ROBOT YARIŞMASI 13-14-15 MAYIS 2014 ESKİŞEHİR ÇİZGİ İZLEYEN ROBOT YARIŞMASI KURALLARI 1) Amaç

MEB ULUSLARARASI SEKİZİNCİ ROBOT YARIŞMASI 13-14-15 MAYIS 2014 ESKİŞEHİR ÇİZGİ İZLEYEN ROBOT YARIŞMASI KURALLARI 1) Amaç MEB ULUSLARARASI SEKİZİNCİ ROBOT YARIŞMASI 13-14-15 MAYIS 2014 ESKİŞEHİR ÇİZGİ İZLEYEN ROBOT YARIŞMASI KURALLARI 1) Amaç Belirlenen parkuru en kısa sürede ve en az ceza puanı ile tamamlamaktır. Final yarışmasında

Detaylı

TUNCELİ SPOR LİSESİ ÖZEL YETENEK SINAVI KILAVUZU 2015

TUNCELİ SPOR LİSESİ ÖZEL YETENEK SINAVI KILAVUZU 2015 TUNCELİ SPOR LİSESİ ÖZEL YETENEK SINAVI KILAVUZU 2015 SINAV TARİHİ : 01-3 TEMMUZ.2015 SINAV SAATİ : 09 : 00 SINAV YERİ : TUNCELİ SPOR LİSESİ SPOR SALONU TUNCELİ SPOR LİSESİ 2015-2016 YETENEK SINAVI BAŞVURU

Detaylı

VAN SPOR LİSESİ YETENEK SINAVI KILAVUZU SINAV TAKVİMİ YETENEK SINAVI BAŞVURULARI HAZİRAN 2016 YETENEK SINAVLARI TEMMUZ 2016

VAN SPOR LİSESİ YETENEK SINAVI KILAVUZU SINAV TAKVİMİ YETENEK SINAVI BAŞVURULARI HAZİRAN 2016 YETENEK SINAVLARI TEMMUZ 2016 2016 VAN SPOR LİSESİ YETENEK SINAVI KILAVUZU SINAV TAKVİMİ YETENEK SINAVI BAŞVURULARI 20-29 HAZİRAN 2016 YETENEK SINAVLARI 11-15 TEMMUZ 2016 ASİL ÖĞRENCİLERİN KESİN KAYITLARI 18-19 TEMMUZ 2016 YEDEK ÖĞRENCİLERİN

Detaylı

GELENEKSEL ÇOCUK OYUNLARI DERNEĞİ [MENDİL KAPMACA OYUN KURALLARI]

GELENEKSEL ÇOCUK OYUNLARI DERNEĞİ [MENDİL KAPMACA OYUN KURALLARI] 2011 GELENEKSEL ÇOCUK OYUNLARI DERNEĞİ [MENDİL KAPMACA OYUN KURALLARI] MENDİL KAPMACA OYUN KURALLARI OYUN ALANI 1. Oyun Alanı: Bu oyun açık alanda veya kapalı spor salonlarında oynanabilir. Oyun alanının

Detaylı

Eğitsel Oyun Projesi Raporu

Eğitsel Oyun Projesi Raporu Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü 2016-2017 Güz Dönemi - Bilişim Teknolojileri ve Öğretmen Yeterlikleri Dersi Eğitsel Oyun Projesi Raporu Betül ÖZEV 160805059 ozevbetul@gmail.com 1. Özet

Detaylı

Oyunun Adı: BARIS TOPU. Plastik top, Ek 1

Oyunun Adı: BARIS TOPU. Plastik top, Ek 1 Oyunun Adı: BARIS TOPU Uygulanacak Tarih: 03.04.2017 Katılan Öğretmen Sayısı: Katılan Öğrenci Sayısı: Oyunun Tamamlandığı Süre: Oyunun Uygulandığı Yer: Uygulanacak Yaş Grubu: 48 Ay ve üzeri Malzemeler:

Detaylı

MATEMATİK 2+2 UYGULAMALI ÖĞRENME SETİ. Her Haftaya Bir Bölüm ÇEK KOPAR SINIF

MATEMATİK 2+2 UYGULAMALI ÖĞRENME SETİ. Her Haftaya Bir Bölüm ÇEK KOPAR SINIF MATEMATİK 2 SINIF UYGULAMALI ÖĞRENME SETİ ÇEK KOPAR 10 9 11 12 1 2 3 2+2 Her Haftaya Bir Bölüm 8 4 Copyright Şifre Yayıncılık ve Eğitim Gereçleri Tic. A.Ş. Bu kitabın her hakkı Şifre Yayıncılık ve Eğitim

Detaylı

DOKUZ TAŞ (TOMBİK, DALYA-YEDİ KİREMİT) OYUNU OYUN KURALLARI (5. 6. SINIFLAR [KÜÇÜKLER], SINIFLAR [YILDIZLAR])

DOKUZ TAŞ (TOMBİK, DALYA-YEDİ KİREMİT) OYUNU OYUN KURALLARI (5. 6. SINIFLAR [KÜÇÜKLER], SINIFLAR [YILDIZLAR]) DOKUZ TAŞ (TOMBİK, DALYA-YEDİ KİREMİT) OYUNU OYUN KURALLARI (5. 6. SINIFLAR [KÜÇÜKLER], 7. 8. SINIFLAR [YILDIZLAR]) Aşağıdaki açıklamalarda adı geçen Geleneksel Oyun Lideri tanımlaması, Sorumlu Öğretmeni

Detaylı

Olimpiyat Sporlarıyla İlgili Bilmeceler

Olimpiyat Sporlarıyla İlgili Bilmeceler Hazırlayan: Tuğba Can Okçuluk Uzaktaki hedefe yapılan atışlarla, Toplayan en yüksek puanı, Kazanır madalya, Avcılığa dayanan bu spor dalında. Atletizm Yüz metre koşusu, üç bin metre koşusu, Maratonu, dekatlonu,

Detaylı

SATRANÇ EĞİTİM & BOYAMA KİTABI. Dr. Olgun Kulaç

SATRANÇ EĞİTİM & BOYAMA KİTABI. Dr. Olgun Kulaç SATRANÇ EĞİTİM & BOYAMA KİTABI Dr. Olgun Kulaç 2 SATRANÇ OYUNUNUN KURALLARI Madde 1: Satrancın Esasları Satranç oyunu, kare şeklindeki, Satranç Tahtası üzerinde, iki rakip arasında taşların sıra ile oynatılması

Detaylı

FUTBOL SEZONU KLASMAN BELİRLEME KURAL SINAVI (A)

FUTBOL SEZONU KLASMAN BELİRLEME KURAL SINAVI (A) 2012-2013 FUTBOL SEZONU KLASMAN BELİRLEME KURAL SINAVI (A) (Aday Hakemler) 1- Oyun alanı üzerinde hakemi aldatmaya yönelik yapıldığı tespit edilen her türlü hareket sportmenlik dışı davranış olarak değerlendirilecektir.

Detaylı

TEST. Tam Sayılar 1. ( 36) : (+12).( 3) : ( 2) 3 + [( 6) ( 2)] işleminin sonucu kaçtır? işleminin sonucu kaçtır? A) 9 B) 1 C) 1 D) 9

TEST. Tam Sayılar 1. ( 36) : (+12).( 3) : ( 2) 3 + [( 6) ( 2)] işleminin sonucu kaçtır? işleminin sonucu kaçtır? A) 9 B) 1 C) 1 D) 9 Tam Sayılar 1. ( 6) : (+12).( ) 7. Sınıf Matematik Soru Bankası 5. 4 2 : () + [( 6) ()] TEST 1 A) 9 B) C) 1 D) 9 A) B) 4 C) D) 2. 6. Yukarıdaki sayı doğrusu üzerinde modellenen işlem aşağıdakilerden (

Detaylı

++ :8. SINIF. ÜNİTE Çarpanlar ve Katlar UYGULAMA BÖLÜMÜ. Anla-Uygula

++ :8. SINIF. ÜNİTE Çarpanlar ve Katlar UYGULAMA BÖLÜMÜ. Anla-Uygula ÜNİTE 1 8.1.1 Çarpanlar ve Katlar Anla-Uygula 1 A B ++ :8. SINIF C D UYGULAMA BÖLÜMÜ 8.1.1.2 İki doğal sayının en büyük ortak bölenini (EBOB) ve en küçük ortak katını (EKOK) hesaplar; ilgili problemleri

Detaylı

HADİ BAKALIM KOLAY GELSİN DİJİTAL İŞLEM NE UYGULANDI? SİNEMA - TİYATRO - KONSER

HADİ BAKALIM KOLAY GELSİN DİJİTAL İŞLEM NE UYGULANDI? SİNEMA - TİYATRO - KONSER DİJİTAL İŞLEM HADİ BAKALIM KOLAY GELSİN Hesap makinelerini hepimiz kullanmışızdır. O makenilerdeki sayıların yazılışlarını biliyorsunuz. O rakamlarla yapılmış iki işlem bulacaksınız yanda. Ama işlemlerin

Detaylı

60-72 AY GELİŞİM DEĞERLENDİRME FORMU

60-72 AY GELİŞİM DEĞERLENDİRME FORMU 60-72 AY GELİŞİM DEĞERLENDİRME FORMU () Bağımsız yapabiliyor (/) Yardımla Yapabiliyor (-) Henüz Yapamıyor PSİKOMOTOR GELİŞİM / - Denge tahtasında ileri - geri ve yan yan yürür. Başlama ve durma komutlarına

Detaylı

Matematik ders ve çalışma kitabımız. defterimiz

Matematik ders ve çalışma kitabımız. defterimiz Öğrencinin Adı: Uzun Dönemli Amaç 1- RİTMİK SAYMALAR Kısa Dönemli Amaç Davranışlar Araç-Gereçler Başlama-Bitiş Tarihleri Değerlendirme 100 e kadar beşer ritmik sayar. 1. 5 ten başlayarak 20 (30, 40, 50,

Detaylı

ÖNYÜKLEME 1 ÖĞRENCİ İŞ DEFTERİ

ÖNYÜKLEME 1 ÖĞRENCİ İŞ DEFTERİ Öğrenci İsmi: ÖNYÜKLEME 1 ÖĞRENCİ İŞ DEFTERİ 1 Ünite 1 Tersine Mühendislik: NinjaKedi nasıl çalışır? Oyundaki şeyler Neleri Değişiyor? Daha Detaylı bulut pozisyon x-koordinatı 2 Oyunun Bölümleri - NinjaKedi!

Detaylı

AREL KOLEJİ Spor Salonu 7-8 Ekim 2017

AREL KOLEJİ Spor Salonu 7-8 Ekim 2017 AREL KOLEJİ Spor Salonu 7-8 Ekim 2017 ARELMEDSpor Festivali 2017 ile dünden bugüne Arel Eğitim Kurumlarından mezun olmuş tüm mezunlarımızı, ailelerini ve arkadaşlarını keyifli bir hafta sonu etkinliğine

Detaylı

HEM YETİŞKİN HEMDE UFAK ARKADAŞLARIMIZ İÇİN BİRBİRİNDEN FARKLI ŞİŞME OYUNLAR İLE EGLENİYORUZ

HEM YETİŞKİN HEMDE UFAK ARKADAŞLARIMIZ İÇİN BİRBİRİNDEN FARKLI ŞİŞME OYUNLAR İLE EGLENİYORUZ HEM YETİŞKİN HEMDE UFAK ARKADAŞLARIMIZ İÇİN BİRBİRİNDEN FARKLI ŞİŞME OYUNLAR İLE EGLENİYORUZ ZIP ZIP PARKUR ZIP ZIP TİMSAH DEV ŞİŞME KAYDIRAK Belinize bağlı esnek bir ip ile rakibinizden önce şişme kulvarın

Detaylı

O Oyunların vazgeçilmez öğeleri olan oyuncaklar çocuğun bilişsel, bedensel ve psikososyal gelişimlerini destekleyen, hayal gücünü ve yaratıcılığını

O Oyunların vazgeçilmez öğeleri olan oyuncaklar çocuğun bilişsel, bedensel ve psikososyal gelişimlerini destekleyen, hayal gücünü ve yaratıcılığını EĞİTİCİ OYUNCAKLAR O Oyunların vazgeçilmez öğeleri olan oyuncaklar çocuğun bilişsel, bedensel ve psikososyal gelişimlerini destekleyen, hayal gücünü ve yaratıcılığını geliştiren en değerli araçlardır.

Detaylı

ANTRENÖRLÜK EĞİTİMİ I VE II ÖĞRETİM SPOR BRANŞLARI SINAV ESASLARI

ANTRENÖRLÜK EĞİTİMİ I VE II ÖĞRETİM SPOR BRANŞLARI SINAV ESASLARI ANTRENÖRLÜK EĞİTİMİ I VE II ÖĞRETİM SPOR BRANŞLARI SINAV ESASLARI ATLETİZM Adaylar Atletizm Uygulama Sınavı Puanlama cetvellerinde) yer alan branşlardan birini seçeceklerdir. 1. Seçtikleri bir branştan

Detaylı

MART 2015 BÜLTENİ. Merhaba! Mart ayı boyunca yaptığımız etkinlikleri bulabileceğiniz. bültenimizi sizinle paylaşmanın sevinci ve gururu. içindeyiz.

MART 2015 BÜLTENİ. Merhaba! Mart ayı boyunca yaptığımız etkinlikleri bulabileceğiniz. bültenimizi sizinle paylaşmanın sevinci ve gururu. içindeyiz. MART 2015 BÜLTENİ Merhaba! Mart ayı boyunca yaptığımız etkinlikleri bulabileceğiniz bültenimizi sizinle paylaşmanın sevinci ve gururu içindeyiz. DİĞER ETKİNLİKLERİMİZ Drama ve Müzik dersleri her hafta

Detaylı

BÜLENT ECEVİT ÜNİVERSİTESİ BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR YÜKSEKOKULU Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü Özel Yetenek Sınavı Test Parkuru

BÜLENT ECEVİT ÜNİVERSİTESİ BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR YÜKSEKOKULU Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü Özel Yetenek Sınavı Test Parkuru BÜLENT ECEVİT ÜNİVERSİTESİ BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR YÜKSEKOKULU Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü Özel Yetenek Sınavı Test Parkuru Özel Yetenek Sınavı; adaylardaki esneklik, denge, kuvvet, dayanıklılık,

Detaylı

4. SINIF. Ardışık 9 tane doğal sayının toplamı 117 ise, en küçük sayı ile en büyük sayının toplamı kaçtır? A) 26 B) 27 C) 28 D) 29 E) 35

4. SINIF. Ardışık 9 tane doğal sayının toplamı 117 ise, en küçük sayı ile en büyük sayının toplamı kaçtır? A) 26 B) 27 C) 28 D) 29 E) 35 4. SINIF Soru 1 (13 2) = (52 2) = (34 8) = (23 3) Yukarıdaki eşitliğin sağlanabilmesi için,,, yerine sırasıyla hangi işlemler gelmelidir? A) x,, -, + B) +,, -, x C) +, -, x, D) x,, +, - E) -, +,, x Soru

Detaylı

C Emlak Ticareti Oyunu C

C Emlak Ticareti Oyunu C YAŞ 8+BRAND C Emlak Ticareti Oyunu C 2010 Hasbro. Tüm hakları saklıdır. Üretici Firma Bilgileri: Hasbro SA, Route de Courroux 6, 2800 Delemont İsviçre Tel: +41 324210800. Hasbro Oyuncak San. ve Tic. A.Ş.

Detaylı

VETERAN MASA TENĠSÇĠLERĠ DERNEĞĠ

VETERAN MASA TENĠSÇĠLERĠ DERNEĞĠ Sayfa : 1/5 TURNUVA YÖNETMELĠĞĠ TY.2012.03 YAYIN NO: 01 YAYIN TARĠHĠ: 16.04.2012 Hazırlayan : Teknik Kurul Onay : Başkan Değişiklik Kayıtları: Yayın No Değişiklik Tarihi Değişiklik Kapsamı 01 16 / 04 /2012

Detaylı

MİDİ VOLEYBOL OYUN KURALLARI

MİDİ VOLEYBOL OYUN KURALLARI MİDİ VOLEYBOL OYUN KURALLARI 2017-2018 1. Oyun Sahası 1.1 Ölçüler 1.2 Oyun sahasının yüzeyi 1.3 Oyun alanındaki çizgiler 1.4 Bölgeler ve sahalar 1.5 Isı ve Aydınlatma 2. File ve Direkler 2.1 Filenin yüksekliği

Detaylı

TAM SAYILARDA ÇARPMA BÖLME İŞLEMLERİ ESRA ÇAKIR

TAM SAYILARDA ÇARPMA BÖLME İŞLEMLERİ ESRA ÇAKIR Kazanım: Tam sayılarla çarpma ve bölme işlemleri yapar. Tam sayılarla işlemler yapmayı gerektiren problemleri çözer. HATIRLATMA :TAM SAYILARDA TOPLAMA İŞLEMİ Aynı işaretli tam sayılar toplanırken işaretleri

Detaylı

LEGOLİNO. HEDEF-1 Legolino oyununu tanıma

LEGOLİNO. HEDEF-1 Legolino oyununu tanıma LEGOLİNO HEDEF-1 Legolino oyununu tanıma 1-1 Oyunla ilgili dikkatini toplar. 1-2 Anlatılanları dikkatle dinler. 1-3 Parçaları kendisinin çıkarıp tekrar toplaması gerektiğini bilir. 1-4 Uygulama kutusunu

Detaylı

5. SINIF EĞİTİM ÖĞRETİM YILI SENE BAŞI SEVİYE TESPİT SINAVI

5. SINIF EĞİTİM ÖĞRETİM YILI SENE BAŞI SEVİYE TESPİT SINAVI 5. SINIF 2015-2016 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI SENE BAŞI SEVİYE TESPİT SINAVI 1. 3. 22 Mart Dünya Su Günü 20 Kasım Çocuk Hakları Günü 5 Haziran Dünya Çevre Günü 1 Eylül Dünya Barış Günü Yukarıda verilen günler

Detaylı

ZAMBAK 3.Sınıf Hayat Bilgisi Konu Başlıkları

ZAMBAK 3.Sınıf Hayat Bilgisi Konu Başlıkları ZAMBAK 3.Sınıf Hayat Bilgisi Okul Heyecanım 1 10. kazanımlar Okul Heyecanım 11 20. kazanımlar Okul Heyecanım 21 30. kazanımlar Benim Eşsiz Yuvam 1 6. kazanımlar Benim Eşsiz Yuvam 7 20. kazanımlar Benim

Detaylı

MASA TENİSİ TEMEL EĞİTİMİ

MASA TENİSİ TEMEL EĞİTİMİ MASA TENİSİ TEMEL EĞİTİMİ MASA TENİSİ Ping-pong yada pinpon adıyla bilinen masa tenisi 20. yüzyılın başlarında İngiltere de gelişmiştir. 1900'lerde İngiltere ve ABD'de selüloit bir top ve tirşe gerili

Detaylı

TÜRKİYE TENİS FEDERASYONU DOĞU KULÜPLERİ ARASI TENİS LİGİ TALİMATI

TÜRKİYE TENİS FEDERASYONU DOĞU KULÜPLERİ ARASI TENİS LİGİ TALİMATI TÜRKİYE TENİS FEDERASYONU DOĞU KULÜPLERİ ARASI TENİS LİGİ TALİMATI İlk Yayın Tarihi Değişiklik Tarihi Talimat Seri Numarası 18.08.2011 20.07.2012 Doğu_Lig_1001 TTF Doğu Kulüpleri Arası Tenis Ligi Talimatı

Detaylı

ZEKA OYUNLARIMIZ SATRANÇ

ZEKA OYUNLARIMIZ SATRANÇ ZEKA OYUNLARIMIZ SATRANÇ Satranç siyah ve beyaz olarak adlandırılacak iki oyuncu arasında oynanan bir oyundur. Satranç 64 karelik bir satranç tahtası üzerinde oynanır. Bu kareler boş veya bir taş tarafından

Detaylı

1. Alternatif. 2. Alternatif Say Toplamak. 3. Alternatif Ìlk Toplama Dersi. Renk Toplamak. Oyuncu Sayısı: Yaş: İçindekiler:

1. Alternatif. 2. Alternatif Say Toplamak. 3. Alternatif Ìlk Toplama Dersi. Renk Toplamak. Oyuncu Sayısı: Yaş: İçindekiler: OYUN TALİMATLARI Oyuncu Sayısı: Yaş: İçindekiler: 2-4 oyuncu 3 yaş ve üzeri 4 adet toplama tüpü, birleştirilebilir oyun alanı, 60 adet sayı baskılı renkli top, 55 oyun kartı ve oyun kılavuzu Oyun Haz rl

Detaylı

OYUN GELİŞTİRME AŞAMALARI-I

OYUN GELİŞTİRME AŞAMALARI-I Adı Soyadı : TAYFUN KARACA OYUN GELİŞTİRME AŞAMALARI-I Oyununuzun senaryosunu kısaca tanıtınız/ amacınıda belirtiniz: Oyunda bulunan karakterimizin adı mörfi, oyunda bir robosikletin içinde olduğu için

Detaylı

ATLETİZM OYUN KURALLARI VE DERS NOTLARI

ATLETİZM OYUN KURALLARI VE DERS NOTLARI ATLETİZM OYUN KURALLARI VE DERS NOTLARI İ İ Ş 1 Bir pist veya alanda yapılan, dünyanın en eski sporlarından biridir. Bu oyunlarda atletler koşu, yürüyüş, atlama ve atma yeteneklerini gösterirler. Bu tür

Detaylı

Namaz Dirilişe çağrı Kitaplığım Neden Namaz? Çünkü namaz, imandan sonra Rabbimizin en çok üzerinde durduğu bir ibadettir. Hz Peygamberin hayatının ayrılmaz parçasıdır. Namaz hayatın ta kendisidir. Hiç

Detaylı

Ö.Ç BİLFEN ANAOKULU 5 YAŞ GRUBU GÜNLÜK EĞİTİM PROGRAMI

Ö.Ç BİLFEN ANAOKULU 5 YAŞ GRUBU GÜNLÜK EĞİTİM PROGRAMI 13 NİSAN PAZARTESİ Ö.Ç BİLFEN ANAOKULU 5 YAŞ GRUBU GÜNLÜK EĞİTİM PROGRAMI 13-17 NİSAN 2015 SERBEST ZAMAN ETKİNLİĞİ: Çocuklarla selamlaşıldı ve istedikleri ilgi köşelerinde evden getirdikleri oyuncaklarla

Detaylı

ÖZEL EFDAL ERENKÖY ANAOKULU PENGUEN GRUBU EKİM AYI BÜLTENİ

ÖZEL EFDAL ERENKÖY ANAOKULU PENGUEN GRUBU EKİM AYI BÜLTENİ ÖZEL EFDAL ERENKÖY ANAOKULU PENGUEN GRUBU EKİM AYI BÜLTENİ 1 SONBAHAR VE YAPRAKLAR Sonbahar Mevsimin de gözlemlediğimiz hava olaylarını isimlendirdik. Sonbahar mevsimine ait giysileri ayırt ettik. Rüzgâr

Detaylı

2017 MAYIS / 1. HAFTA PAZARTESİ CUMA SABAH KAHVALTISI SABAH KAHVALTISI SABAH KAHVALTISI SABAH KAHVALTISI SABAH KAHVALTISI

2017 MAYIS / 1. HAFTA PAZARTESİ CUMA SABAH KAHVALTISI SABAH KAHVALTISI SABAH KAHVALTISI SABAH KAHVALTISI SABAH KAHVALTISI TRAFİK HAFTASI 2017 MAYIS / 1. HAFTA KONU 01.05.2017 02.05.2017 03.05.2017 04.05.2017 05.05.2017 ''Kaybolanı Bul'' Trafik kuralları nelerdir? Öğreniyorum ardından trafik tabelalarının ne anlama geldiği

Detaylı

ÖZEL YETENEK SINAVI KİTAPÇIĞI

ÖZEL YETENEK SINAVI KİTAPÇIĞI 2017-2018 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI VAN SPOR LİSESİ ÖZEL YETENEK SINAVI KİTAPÇIĞI 1 SEVGİLİ ADAYLAR; Van Spor Lisesi olarak amacımız öğrencilerin; Spor alanında temel bilgi ve becerileri kazanmaları için ilgi

Detaylı

SPORCU EĞİTİM MERKEZLERİ Eğitim ve Öğretim Yılı TEK AŞAMALI JUDO SINAV TALİMATI

SPORCU EĞİTİM MERKEZLERİ Eğitim ve Öğretim Yılı TEK AŞAMALI JUDO SINAV TALİMATI SPORCU EĞİTİM MERKEZLERİ 2015-2016 Eğitim ve Öğretim Yılı TEK AŞAMALI JUDO SINAV TALİMATI ANTROPOMETRİK ÖLÇÜMLER Boy (cm) Ağırlık (kğ) Doğum Tarihi Antropometrik ölçümler puanlamaya dahil değildir. 1-

Detaylı

ÖNYÜKLEME 1 ÖĞRENCİ İŞ DEFTERİ

ÖNYÜKLEME 1 ÖĞRENCİ İŞ DEFTERİ Öğrenci İsmi: ÖNYÜKLEME 1 ÖĞRENCİ İŞ DEFTERİ 1 Ünite 1 Tersine Mühendislik: NinjaKedi nasıl çalışır? Oyundaki şeyler Neleri Değişiyor? Daha Detaylı bulut pozisyon x-koordinatı 2 Oyunun Bölümleri - NinjaKedi!

Detaylı

İSTANBUL İLİ İLKÖĞRETİM OKULLARI 4, 5, 6. SINIFLAR ARASI MATEMATİK OLİMPİYATI SORU KİTAPÇIĞI 13 NİSAN 2013 T.C İSTANBUL VALİLİĞİ ÖZEL AKASYA KOLEJİ

İSTANBUL İLİ İLKÖĞRETİM OKULLARI 4, 5, 6. SINIFLAR ARASI MATEMATİK OLİMPİYATI SORU KİTAPÇIĞI 13 NİSAN 2013 T.C İSTANBUL VALİLİĞİ ÖZEL AKASYA KOLEJİ İSTANBUL İLİ İLKÖĞRETİM OKULLARI 4, 5, 6. SINIFLAR ARASI MATEMATİK OLİMPİYATI SORU KİTAPÇIĞI 13 NİSAN 2013 T.C İSTANBUL VALİLİĞİ ÖZEL AKASYA KOLEJİ DİKKAT: 1. Soru kitapçıklarını kontrol ederek, baskı

Detaylı

İSTANBUL İLİ İLKÖĞRETİM OKULLARI 4, 5, 6. SINIFLAR ARASI MATEMATİK OLİMPİYATI SORU KİTAPÇIĞI 13 NİSAN 2013 T.C İSTANBUL VALİLİĞİ ÖZEL AKASYA KOLEJİ

İSTANBUL İLİ İLKÖĞRETİM OKULLARI 4, 5, 6. SINIFLAR ARASI MATEMATİK OLİMPİYATI SORU KİTAPÇIĞI 13 NİSAN 2013 T.C İSTANBUL VALİLİĞİ ÖZEL AKASYA KOLEJİ İSTANBUL İLİ İLKÖĞRETİM OKULLARI 4, 5, 6. SINIFLAR ARASI MATEMATİK OLİMPİYATI SORU KİTAPÇIĞI 13 NİSAN 2013 T.C İSTANBUL VALİLİĞİ ÖZEL AKASYA KOLEJİ DİKKAT: 1. Soru kitapçıklarını kontrol ederek, baskı

Detaylı

Șehrinizi Kurun! 2 4 kișilik, 8 yaș ve üzeri

Șehrinizi Kurun! 2 4 kișilik, 8 yaș ve üzeri KUTU İÇERİĞİ Kartlar (108) Șehrinizi Kurun! 2 4 kișilik, 8 yaș ve üzeri Oyun Hakkında Tebrikler! Çok kısa bir süre önce Machi Koro şehrine başkan seçildiniz. Her ne kadar seçim çalışmaları esnasında dile

Detaylı

YANIT S ANIT S YF ARI

YANIT S ANIT S YF ARI YANIT SAYFALARI DOLDUR DOLDURABİLİRSEN Şekildeki boş kutulara öyle sayılar yazın ki soldan sağa ve yukarıdan aşağıya dört işlem yaptığınızda sonuçlar dışındaki sayıyı versin. 28 + 1-10 =4 8 + 10-22 =2

Detaylı

INDOOR CUP 2014 TEKNİK KURALLAR

INDOOR CUP 2014 TEKNİK KURALLAR INDOOR CUP 2014 TEKNİK KURALLAR 1. BRANŞLAR Yarışmalar aşağıdaki branşlarda düzenlenecektir: 1.1. Pist yarışmaları: 60m, 200m, 400m, 800m, 1000m, 2000m, 4x200m bayrak. 1.2. Alan yarışmaları: Uzun atlama,

Detaylı

MATEMATİK TESTİ. 1. Esin, dört arkadaşına saatin kaç olduğunu sorduğunda aşağıdaki yanıtları almıştır. : 2 yi 10 geçiyor.

MATEMATİK TESTİ. 1. Esin, dört arkadaşına saatin kaç olduğunu sorduğunda aşağıdaki yanıtları almıştır. : 2 yi 10 geçiyor. 1. Bu testte toplam soru vardır. MAEMAİK ESİ. Cevaplarınızı cevap kâğıdının Matematik esti için ayrılan bölümüne işaretleyiniz. 1. Esin, dört arkadaşına saatin kaç olduğunu sorduğunda aşağıdaki yanıtları

Detaylı

Go taşı ve tahtası. - Oyunun başında tahta boştur. - Oyuna önce siyah başlar. - Oyuncular sırayla taşlarını tahtaya

Go taşı ve tahtası. - Oyunun başında tahta boştur. - Oyuna önce siyah başlar. - Oyuncular sırayla taşlarını tahtaya Go Şimdi Go oyununun kurallarını öğrenmeye başlıyoruz. Kurallar dediğimize bakmayın, aslında pek kuralı da yok. Pekçok kaynak Go'nun aslında bir tek temel kuraldan oluştuğunu söyler. Go oyunu 19 yatay,

Detaylı

2014-2015 DEDELER İLKOKULU

2014-2015 DEDELER İLKOKULU 2014-2015 DEDELER İLKOKULU PROJE ADI: MANGALA OYUNU HEDEF KİTLE: 4-5 ve 6-7-8. Sınıf Öğrencileri PROJE SÜRESİ Başlama : 01 ARALIK 2014 Bitiş : 01 OCAK 2015 KATILIM: 4-5 ve 6-7-8. Sınıf Öğrencileri PROJENİN

Detaylı

BCO652 - Oyun Prototipleme

BCO652 - Oyun Prototipleme Ders 2 - Fiziksel Prototipler Hacettepe Üniversitesi October 13, 2016 Farklı prototipleme yöntemleri mevcuttur: Fiziksel Görsel Video Yazılım Bir oyun için birden fazlasına ihtiyacınız olabilir Fiziksel

Detaylı