SCADA SUNUM. Subtitle of presentation By: Rıfat KARA, Selami BULUT Date: Mayıs 2013 Venue: The Grand Tarabya Hotel

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "SCADA SUNUM. Subtitle of presentation By: Rıfat KARA, Selami BULUT Date: Mayıs 2013 Venue: The Grand Tarabya Hotel"

Transkript

1 SCADA SUNUM Subtitle of presentation By: Rıfat KARA, Selami BULUT Date: Mayıs 2013 Venue: The Grand Tarabya Hotel

2 GİRİŞ İstanbul'un hava kirliliği problemini ortadan kaldırmak amacıyla doğalgaz ihtiyacını karşılamak üzere İstanbul Büyükşehir Belediyesi nin bir iştiraki olarak kurulan İGDAŞ; hizmetlerini insana ve çevreye saygı çerçevesinde, yenilikçi bir anlayışla, ileri teknoloji kullanarak, büyük sorumluluk ve tam güvenlik anlayışı içinde 27 yıldır başarıyla sürdürüyor.

3 GİRİŞ Türkiye nin lider gaz dağıtım şirketi İGDAŞ, bugün 15 bin kilometrelik doğalgaz altyapısı ve 5,5 milyar metreküpe yakın doğalgaz satışı ile İstanbulluya hizmet veriyor. İstanbul'da milyonlarca insana konforlu ve uygar bir yaşam sunmakla kalmayan İGDAŞ, diğer yakıt türlerinin yarattığı olağandışı hava kirliliğiyle boğulmak üzere olan kent için aynı zamanda büyük bir dönüşüm ve kurtuluş projesi olmuştur.

4 GİRİŞ İGDAŞ, doğalgaz şebekesinin güvenli bir şekilde yönetilmesi ve işletilmesi için teknolojiden azami derecede faydalanmaktadır. Bu amaçla doğalgaz güvenliğiyle ilgili tüm aşamaları kontrol edebilecek; hızlı ve güvenilir çözümler sağlayacak SCADA Sistemi ni devreye almıştır.

5 GİRİŞ İGDAŞ, SCADA aracılığıyla doğalgazın en güvenli şekilde dağıtımını kontrol altında tutmaktadır. SCADA Sistemi yardımı ile doğalgaz çelik şebekesi 24 saat aralıksız olarak, uzaktan izlenmekte ve kontrol edilmektedir. Şebeke üzerinden toplamda 2000 e yakın noktadan anlık olarak e yakın veri alınabilmekte ve gerçek haritalar üzerinde görüntülenebilmektedir.

6 RMS-A Sehir İstasyonu AKOM BCC ALO 187(İYS) GİRİŞ ALO 187(İYS) SCADA MAIN CENTER Anlık Kopya Bölge Regülatörü Müşteri istasyonu Telves Dmasflo 2.0 Kokulandırma Ünitesi Terminal server Büyük ölçekli endüstriyel müşteriler Şeflik Kullanıcıları Firewall KK Trafo- Redresör 187 İhbar Değerlendirme (PDA)

7 GİRİŞ SCADA Sistemi ile Muhtemel gaz kesintileri ve arızalar zamanında izlenebilmekte 24 saat boyunca oluşan alarmlar, ilgili teknik ekiplere otomatik iletilmekte Gerektiğinde duruma SCADA Merkezi nden uzaktan müdahale edilmekte Tüm istatistiksel ve raporsal veriler, diğer çalışmalarda kullanılmak üzere kayıt altına alınıp arşivlenebilmektedir

8 GİRİŞ SCADA Sistemi ile RMS-A Şehir İstasyonu Kokulandırma Ünitesi Online Koku Ölçüm Ünitesi RMS-B Bölge Regülatörü Müşteri İstasyonu Katodik Koruma Ünitesi Deprem Sensörü Gaz Kromotograf Cihazı Actuatorlu Vanalar Saha Personeli PDA izlenebilmektedir.

9 SCADA NIN İŞLEYİŞİ İSTANBUL DA DOĞALGAZ DAĞITIMI 5.5 Milyar m 3 Dogalgaz Satışı Toplam Hat: ,79 km Çelik Hat: 1.645,02 km Polietilen Hat: ,77 km

10 SCADA nın Operasyonel Faaliyetleri ÇELİK ŞEBEKE HARİTASI

11 SCADA nın Operasyonel Faaliyetleri İGDAŞ ŞEBEKE GAZ AKIŞI Anadolu yakasında 5 adet Avrupa yakasında 11 adet olmak üzere toplam 16 adet RMS-A şehir istasyonlarımızdan 50 ile 70 bar basınç aralığında gaz girişi yapılmaktadır. RMS istasyonlarımızda Regülasyon, Ölçümleme, Filtrasyon, Isıtma ve Kokulandırma işlemleri yapılmaktadır.

12 SCADA nın Operasyonel Faaliyetleri Çelik Şebeke Üzerinde RMS İstasyonları

13 SCADA nın Operasyonel Faaliyetleri REGÜLASYON Regülasyon işleminde 50 ile 70 bar basınç aralığında gelen doğal gaz basıncı, 22 bar'a düşürülmektedir. Bu basınç düşürülme esnasında gazın sıcaklığı da düşmektedir. Gaz 15 santigrat derece sıcaklığına getirilerek dağıtım şebekesine verilmektedir.

14 SCADA nın Operasyonel Faaliyetleri KOKULANDIRMA Gaz, RMS istasyonlarına yüksek basınçta ve kokusuz olarak gelmektedir. Gaz kaçağının anlaşılabilmesi için gaz, kokulandırma işlemine tabi tutulmaktadır. Burada gaza THT (Tetra Hidro Titofen) ve TBM (Tetra Bütil Merkaptan) maddeleri katılmaktadır. Koku miktarı SCADA sisteminde ayarlanabilmektedir.

15 SCADA nın Operasyonel Faaliyetleri ACTUATORLU ÇELİK VANA İhtiyaç duyulduğunda çelik şebekede bulunan gazı kontrol altına alabilmek ve uzaktan otomatik olarak açıp kapatma yapabilmek için şehrin çeşitli kritik noktalarına konulmuş vanalardır. İstanbul genelinde 97 adet çelik vana SCADA sisteminde kontrol edilmektedir..

16 SCADA nın Operasyonel Faaliyetleri Çelik Şebeke Üzerinde Vana Odaları

17 SCADA nın Operasyonel Faaliyetleri Katodik Koruma (TR Üniteleri) Toprak altında bulunan çelik şebeke, toprakta bulunan çeşitli etkenlerden dolayı korozyona uğrayabilir. Bunu önlemek için şebekemizde 20 adet katodik koruma sistemi bulunmaktadır. Katodik koruma sistemi, çelik borular üzerinde gerekli değerleri okur ve bunların stabil durumda kalmasını sağlar.

18 SCADA nın Operasyonel Faaliyetleri Çelik Şebeke Üzerinde TR Üniteleri İstanbul genelinde 20 adet Trafo Redresör Ünitesi bulunmaktadır.

19 SCADA nın Operasyonel Faaliyetleri MÜŞTERİ İSTASYONLARI Müşteri istasyonları 2 grupta toplanır. Çelik şebekeden beslenen müşteri istasyonları Polietilen şebekeden beslenen müşteri istasyonları Çelik şebekeden beslenen müşteri istasyonları yüksek tüketimli ve 20 bar girişi olan istasyonlardır. Polietilen müşteri istasyonları ise daha düşük tüketimli ve 4 bar girişli müşteri istasyonlarıdır.

20 SCADA nın Operasyonel Faaliyetleri Çelik Şebeke Üzerinde Müşteri İstasyonları İstanbul genelinde 845 adet müşteri istasyonu bulunmaktadır.

21 SCADA nın Operasyonel Faaliyetleri REGÜLATÖR İSTASYONLARI RMS istasyonlarından 20 bar ile çıkan gaz, şehir içi çelik şebekeye dağılmaya başlar ve buralarda Bölge Regülatörleri dediğimiz istasyonlarımız devreye girmektedir. Bölge regülatörleri, çelik hattan gelen 20 bar'lık basıncı 4 bar'a (polietilen hat) düşürerek evsel ve düşük basınçta gaz kullanımı yapan müşteri istasyonlarının kullanımına hazırlamaktadır.

22 SCADA nın Operasyonel Faaliyetleri BASINÇ HARİTASI Doğalgaz çelik şebekesi üzerindeki Bölge Regülatör basınçları harita üzerine taşınarak doğalgaz basınç haritası oluşturulabilmekte ve harita üzerinde filtreleme yapılarak belli basınç değeri altına düşen basınç ve çekişler renklendirilebilmektedir.

23 SCADA nın Operasyonel Faaliyetleri Çelik Şebeke Üzerinde Bölge Regülatörleri

24 SCADA nın Ölçümleme Faaliyetleri KOKU ÖLÇÜM NOKTALARI Şebekemizin alanı çok geniş olmasından dolayı RMS istasyonlarında yapılan kokulandırma, uç noktalara doğru azalmaktadır. Şebekemizde hangi noktada ne kadar koku miktarımızın olduğunu anlamak için kurulmuştur. İstanbul genelinde 7 adet online koku ölçüm cihazı bulunmaktadır.

25 SCADA nın Operasyonel Faaliyetleri Çelik Şebeke Üzerinde Online Koku Cihazları

26 SCADA nın Ölçümleme Faaliyetleri TÜKETİM VERİLERİ Bölge Regülatörleri ve Müşteri İstasyonlarına ait tüm veriler SCADA Sistemi üzerinden alınmaktadır.

27 SCADA nın Ölçümleme Faaliyetleri Günlük gaz günü raporları otomatik olarak önceden sisteme tanımlanan BOTAŞ ve TPAO mail adreslerine gönderilmektedir.

28 SCADA nın Ölçümleme Faaliyetleri HAVA SICAKLIĞI VE NEM ÖLÇÜMÜ İstanbul un 10 farklı meteorolojik bölgesinde hava sıcaklığı ve nem sensörleri takılarak ölçüm yapılmaktadır.

29 SCADA nın Ölçümleme Faaliyetleri RMS den anlık çekilen gaz Anlık Balans / Dengeleme Anlık balans yapılmaktadır. BR ve Çelik Hat MR Fark

30 SCADA nın Güvenlik Faaliyetleri DEPREM SENSÖRÜ Yer hareketlerinden oluşan sinyallerin değerlerinin SCADA merkezine taşınması.

31 SCADA nın Güvenlik Faaliyetleri ERKEN UYARI SİNYALİNİN ALINMASI Erken uyarı verileri Kandilli Rasathanesi nde kurulan Dexar Uydu haberleşme sistemi üzerinden İGDAŞ a aktarılmaktadır.

32 SCADA nın Güvenlik Faaliyetleri İHBAR YÖNETİM SİSTEMİ (İYS) Alo 187 ye gelen acil ihbarların ve SCADA alarmlarının saha ekiplerine online iletilmesi için kullanılan İhbar Yönetim Sistemi (İYS), AKOM da yedeklendirilerek veri güvenliği ve kesintisiz iş sürekliliği sağlanmıştır.

33 KAZANIMLAR SCADA sistemi ile Tüm şebeke 7/24 uzaktan kontrol ediliyor ve izleniyor. Böylece; İstanbul halkına güvenli ve kesintisiz doğal gaz hizmeti veriliyor. Arızalar, zamanında fark ediliyor ve an itibarıyla müdahale sağlanıyor. Anlık RMS-A giriş ve çıkış basınçlarını takip ederek acil durumda karar alma yeteneği kazandırıyor. Acil durumlarda gaz kesme imkânı bulunuyor.

34 KAZANIMLAR SCADA sistemi ile Acil ihbarlar ve alarmlar, mobil ekiplere online gönderilerek kısa sürede çözüm imkânı bulunuyor. Sistem bazlı çözüm sağlanıyor. Toplanan verilerden istatistiki raporlar üreterek stratejik karar alma ve planlama yapılabiliyor.

35 KAZANIMLAR Büyük ölçekli sanayi ve ticari aboneler, kendi tüketim verilerini, saatlik ve günlük izleme olanağı buluyor; bu kapsamda müşteri memnuniyeti sağlanıyor.

36 KAZANIMLAR SCADA sistemi ile Günlük, haftalık ve aylık kontrol yerine yıllık periyodik enstrüman bakımı yapılması sağlanıyor. Gerçek zamanlı balans yapma imkânı bulunuyor. Daha etkin bir iş gücü kullanımı ve verimli bir çalışma ortamı kazanılıyor. Araç yakıt ve bakım maliyetlerinde tasarruf sağlanıyor.

37 TEŞEKKÜRLER

Doğal Gaz Akıllı Şebeke Uygulamaları & Sayaç Kalibrasyon Kazanımları. Dr. Cevat ÖZARPA Teknik İşler ve Onarım Müdürü cozarpa@igdas.com.

Doğal Gaz Akıllı Şebeke Uygulamaları & Sayaç Kalibrasyon Kazanımları. Dr. Cevat ÖZARPA Teknik İşler ve Onarım Müdürü cozarpa@igdas.com. Doğal Gaz Akıllı Şebeke Uygulamaları & Sayaç Kalibrasyon Kazanımları Dr. Cevat ÖZARPA Teknik İşler ve Onarım Müdürü cozarpa@igdas.com.tr 1 İÇERİK KISACA İGDAŞ SCADA UYGULAMAMIZ GAZ KONTROL VE SEVKİYAT

Detaylı

SEVKİYAT KONTROL MERKEZİ USUL VE ESASLARI

SEVKİYAT KONTROL MERKEZİ USUL VE ESASLARI SEVKİYAT KONTROL MERKEZİ USUL VE ESASLARI 03.11.2002 tarih, 24925 sayılı Resmi Gazete de yayımlanarak yürürlüğe giren Doğal Gaz Piyasası Dağıtım ve Müşteri Hizmetleri Yönetmeliği 23.maddedeki Lisans Verilmesi,

Detaylı

PROCEEDING BOOK AKILLI ŞEHİRLERDE CBS İLE ALTYAPI YÖNETİMİ SMART CITIES INFRASTRUCTURE MANAGEMENT WITH GIS BİLDİRİ KİTABI ÖZET

PROCEEDING BOOK AKILLI ŞEHİRLERDE CBS İLE ALTYAPI YÖNETİMİ SMART CITIES INFRASTRUCTURE MANAGEMENT WITH GIS BİLDİRİ KİTABI ÖZET BİLDİRİ KİTABI PROCEEDING BOOK AKILLI ŞEHİRLERDE CBS İLE ALTYAPI YÖNETİMİ SMART CITIES INFRASTRUCTURE MANAGEMENT WITH GIS Mustafa Yalçınkaya 1, Gönül Yıldız 2,Ahmet Fatih Hameş 3 1 İGDAŞ Altyapı Bilgi

Detaylı

DOĞALGAZ SEKTÖRÜNDE CBS UYGULAMALARI

DOĞALGAZ SEKTÖRÜNDE CBS UYGULAMALARI DOĞALGAZ SEKTÖRÜNDE CBS UYGULAMALARI Mustafa Yalçınkaya 1, Ahmet Fatih Hameş 2 1 İGDAŞ Altyapı Bilgi Sistemleri Müdürlüğü,Kavacık,İSTANBUL, myalcinkaya@igdas.com.tr 2 İGDAŞ Altyapı Bilgi Sistemleri Müdürlüğü,İGABİS

Detaylı

DOĞALGAZ VE ALTYAPI. S. Sibel BÖREKÇİOĞLU İnşaat Mühendisi sibel.borekcioglu@izmirgaz.com.tr

DOĞALGAZ VE ALTYAPI. S. Sibel BÖREKÇİOĞLU İnşaat Mühendisi sibel.borekcioglu@izmirgaz.com.tr 19 DOĞALGAZ VE ALTYAPI S. Sibel BÖREKÇİOĞLU İnşaat Mühendisi sibel.borekcioglu@izmirgaz.com.tr GİRİŞ İzmir Büyükşehir Belediyesi sınırları içindeki ilçeler ile Tire deki imar planları tamamlanmış yerlerde

Detaylı

ÜRETİM-GÜÇ SANTRALLERİ

ÜRETİM-GÜÇ SANTRALLERİ ÜRETİM-GÜÇ SANTRALLERİ üretim - GÜÇ SANTRALLERİ I?? 38 Yüksek verimi en son teknolojiyle buluşturuyor Aynur Tekin Geçtiğimiz yılın Ağustos ayında, Akenerji tarafından devreye alınan 904 MW lık Erzin Doğal

Detaylı

DİCLE ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş

DİCLE ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş DİCLE ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş 2014 FAALİYET RAPORU Mayıs 2015 İÇİNDEKİLER İş Sağlığı ve Güvenliği Dağıtım Operasyonları 6 Rakamlarla Dicle EDAŞ 8 İnsan Kaynakları 10 Dağıtım Sistemleri ve Yatırımlar..11 Finans

Detaylı

Doğru ve hızlı çözümler sunar. Tanıtım Kataloğu

Doğru ve hızlı çözümler sunar. Tanıtım Kataloğu www.emienerji.com Doğru ve hızlı çözümler sunar. Tanıtım Kataloğu Doğru ve hızlı çözümler sunar. HAKKIMIZDA Emi Enerji A. Ş. 1974 ten beri faaliyetlerini sürdürmekte olan Emi Grup bünyesinde faaliyet göstermektedir.

Detaylı

Faalİyet Raporu 2011-2012 - 2013. /ugetam

Faalİyet Raporu 2011-2012 - 2013. /ugetam Faalİyet Raporu 211-212 - 213 /ugetam İçindekiler BAŞKANIN MESAJI 1 YÖNETİM KURULU BAŞKANININ MESAJI 2 GENEL MÜDÜRÜN MESAJI 3 YÖNETİM KURULLARIMIZ 5 ORGANİZASYON ŞEMASI 6 KURULUŞ VE TARİHÇE 8-9 KALİTE

Detaylı

Đstanbul Doğalgaz Şebekesinin önemli bir kısmı SCADA (Uzaktan Gözlem Kontrol ve Veri Toplama Merkezi) sistemi ile kontrol edilmektedir.

Đstanbul Doğalgaz Şebekesinin önemli bir kısmı SCADA (Uzaktan Gözlem Kontrol ve Veri Toplama Merkezi) sistemi ile kontrol edilmektedir. Đstanbul'un yüzde 90 ı artık doğalgazlı Nisan 2007 itibariyle doğalgaz abone sayısı 3 milyon 390 bin 2006 YATIRIM FAALĐYETLERĐ Altyapı Çalışmaları 2006 yılı içerisinde Đstanbul genelinde 1374 km polietilen

Detaylı

Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi Demirtaş Organızed Industrıal Zone. Yapım Production Divit Basın Yayıncılık Tanıtım Reklam Danışmanlık Ltd.Şti.

Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi Demirtaş Organızed Industrıal Zone. Yapım Production Divit Basın Yayıncılık Tanıtım Reklam Danışmanlık Ltd.Şti. Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi Demirtaş Organızed Industrıal Zone Gül Sokak No:11 DOSAB / Osmangazi / Bursa Tel: +90 224 261 00 40 (pbx) Faks: +90 224 261 10 43 www.dosab.org.tr e-mail: yonetim@dosab.org.tr

Detaylı

KASKİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

KASKİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ KASKİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ PROGRAMI KASKİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ PROGRAMI KASKİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ PROGRAMI KASKİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ PROGRAMI İÇİNDEKİLER ÜST YÖNETİCİNİN SUNUŞU...,5 I-GENEL BİLGİLER Misyon Vizyon...6 Yetki,Görev

Detaylı

AKILLI ULAŞIM SİSTEMLERİ

AKILLI ULAŞIM SİSTEMLERİ AKILLI ULAŞIM SİSTEMLERİ GİRİŞ Bilgisayar teknolojisindeki gelişmeler ulaştırma sektörünü de etkilemiş, özellikle son yıllarda Akıllı Ulaştırma Sistemleri adı altında bilişime dayalı sistemler geliştirilmiştir.

Detaylı

Techem Holding Genel Merkezi

Techem Holding Genel Merkezi Techem Holding Genel Merkezi 2 Techem Enerji Hizmetleri Enerji hizmetlerinde küresel çözüm ortağınız 1952 yılında Almanya da kurulan Techem, bugün dünya genelinde 25 i aşkın ülkede, sektör lideri olarak

Detaylı

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ. Bitiş Tarihi. İSPARK Taksi Durak Uygulaması, 2014 12.07.2014 23.11.2014 01.01.2014 31.12.2014.

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ. Bitiş Tarihi. İSPARK Taksi Durak Uygulaması, 2014 12.07.2014 23.11.2014 01.01.2014 31.12.2014. İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ FAALİYET RAPORU Tamamlanan Otopark İşletmeciliği Projeleri Tablo 43. Tamamlanan Otopark İşletmeciliği Projeleri İlçesi Proje Adı Başlama Tarihi Bitiş Tarihi Sarıyer Tarabya

Detaylı

Aken Elektrik Enerji sektörün ileri gelen markaları ile işbirliği içerisinde Elektrik, Enerji, Endüstriyel 0tomasyon pazarında faaliyet gösteren,

Aken Elektrik Enerji sektörün ileri gelen markaları ile işbirliği içerisinde Elektrik, Enerji, Endüstriyel 0tomasyon pazarında faaliyet gösteren, 1 Aken Elektrik Enerji sektörün ileri gelen markaları ile işbirliği içerisinde Elektrik, Enerji, Endüstriyel 0tomasyon pazarında faaliyet gösteren, müşterilerinin ihtiyaçlarına güvenilir, hızlı ve kaliteli

Detaylı

+90 216 656 65 00 +90 216 656 65 09

+90 216 656 65 00 +90 216 656 65 09 POZİTİF ENERJİ EWE TURKEY HOLDİNG ŞİRKET PROFİLİ 2013 İÇİNDEKİLER 04 KURUMSAL 06 Yönetim Kurulu Başkanı nın Mesajı 08 Genel Müdürlerin Mesajı 10 2013 e Bakış 12 Kısaca EWE Turkey Holding 14 Temel Finansal

Detaylı

T.C. KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İSU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ULUSLAR ARASI İSTANBUL AKILLI ŞEBEKELER KONGRESİ AKILLI ŞEBEKELERDE ÖRNEK UYGULAMALAR

T.C. KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İSU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ULUSLAR ARASI İSTANBUL AKILLI ŞEBEKELER KONGRESİ AKILLI ŞEBEKELERDE ÖRNEK UYGULAMALAR T.C. KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İSU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ULUSLAR ARASI İSTANBUL AKILLI ŞEBEKELER KONGRESİ AKILLI ŞEBEKELERDE ÖRNEK UYGULAMALAR ATIKSU SCADA SİSTEMİ KOCAELİ Murat SÖNMEZ SCADA ŞUBE MÜDÜRÜ

Detaylı

Performans Hedef ve Göstergeleri ile Kaynak İhtiyacı...32

Performans Hedef ve Göstergeleri ile Kaynak İhtiyacı...32 KASKİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ PROGRAMI İÇİNDEKİLER ÜST YÖNETİCİNİN SUNUŞU...2,3 I-GENEL BİLGİLER Misyon Vizyon...4 Yetki,Görev ve Sorumluluklar....5 Teşkilat Yapısı (Şeması)...8 Fiziksel Kaynaklar...9 İnsan Kaynakları...25

Detaylı

SiSTEM LPG KAPSAMLI REHBER. SiSTEM LNG

SiSTEM LPG KAPSAMLI REHBER. SiSTEM LNG SiSTEM LPG KAPSAMLI REHBER SiSTEM LNG Değerli iş ortağımız, Dünyanın en büyük LPG dağıtım grubu SHV Gas ın bir üyesi olan İpragaz, 96 yılından beri dünyadaki tüm teknik gelişmeleri izliyor, ülkemizde uygulamaya

Detaylı

T.C. ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI Meteoroloji Genel Müdürlüğü FAALİYET RAPORU

T.C. ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI Meteoroloji Genel Müdürlüğü FAALİYET RAPORU T.C. ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI Meteoroloji Genel Müdürlüğü FAALİYET RAPORU 2014 T.C. ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI METEOROLOJİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ FAALİYET RAPORU 2014 Ankara - 2015 Bizim dünyamız - bilirsiniz

Detaylı

Faaliyet Raporu. www.asat.gov.tr

Faaliyet Raporu. www.asat.gov.tr 13 Faaliyet Raporu www.asat.gov.tr 1 HAZIRLAYAN Asat Genel Müdürlüğü 2013 Yılı Faaliyet Raporu 5018 Sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanununun 41. maddesine dayanılarak hazırlanmış ve 6/1/2006-2006/9972

Detaylı

ERDEMİR DE GÜVENLİ BAKIM

ERDEMİR DE GÜVENLİ BAKIM ERDEMİR BAKIM YÖNETİM SİSTEMİ (BYS) 1999 BYS 2000 BYS 2002 BYS 2004 BYS 2007 BYS 2009 BYS 2010 BYS ERDEMİR DE GÜVENLİ BAKIM ERDEMİR T.A.Ş MAYIS 2011 1 ERDEMİR Türkiye nin en büyük entegre yassı çelik üreticisi

Detaylı

SİSTEM LNG. Fabrikalardan otellere, enerji ihtiyacı duyan tüm tesisler için maliyet avantajlı, doğayla dost, kaliteli ve güvenli doğal gaz çözümü.

SİSTEM LNG. Fabrikalardan otellere, enerji ihtiyacı duyan tüm tesisler için maliyet avantajlı, doğayla dost, kaliteli ve güvenli doğal gaz çözümü. SİSTEM LNG Fabrikalardan otellere, enerji ihtiyacı duyan tüm tesisler için maliyet avantajlı, doğayla dost, kaliteli ve güvenli doğal gaz çözümü. LNG NEDİR? Doğal gaz, atmosfer basıncında, -162 C ye kadar

Detaylı

KIZILCAHAMAM DOĞALGAZ DAĞITIM A.Ş. İÇ TESİSAT TEKNİK UYGULAMA ESASLARI

KIZILCAHAMAM DOĞALGAZ DAĞITIM A.Ş. İÇ TESİSAT TEKNİK UYGULAMA ESASLARI KIZILCAHAMAM DOĞALGAZ DAĞITIM A.Ş. İÇ TESİSAT TEKNİK UYGULAMA ESASLARI ÖNSÖZ Ekolojik dengenin korunması için kullanılan enerji kaynaklarının çevresel etkilere önem verilmesi gerekliliği, bilinçli bir

Detaylı

BAKIM / VARLIK YÖNETİM SİSTEMİ

BAKIM / VARLIK YÖNETİM SİSTEMİ BAKIM / VARLIK YÖNETİM SİSTEMİ TÜRKİYE NİN EN BÜYÜK İŞLETMELERİ BOYSWEB I TERCİH ETTİ BAKIM MALIYETLERINDE EN AZ %15 AZALMA YEDEK PARÇA STOK MALIYETLERINDE EN AZ %15 AZALMA ARIZA SAYISINDA %40-%80 AZALMA

Detaylı

Answers for infrastructure. HVAC bina teknolojisi güçlü ortaklardan gelen kalite ve enerji verimliliği

Answers for infrastructure. HVAC bina teknolojisi güçlü ortaklardan gelen kalite ve enerji verimliliği Answers for infrastructure. HVAC bina teknolojisi güçlü ortaklardan gelen kalite ve enerji verimliliği HVAC bina teknolojisi deneyimli ortaklardan gelen enerji tasarrufu ve garantili konfor Siemens in

Detaylı

Akıllı Ulaşım Sistemleri

Akıllı Ulaşım Sistemleri Akıllı Ulaşım Sistemleri İstanbul Büyükşehir Belediyesi Akıllı Ulaşım Sistemleri İleri seviyede haberleşme ve iletişim teknolojilerinin kullanımı ile ulaşımda güvenli, konforlu ve etkin bir hareketliliğin

Detaylı

Vodafone Türkiye Sürdürülebilirlik Raporu 2012-2013

Vodafone Türkiye Sürdürülebilirlik Raporu 2012-2013 Vodafone Türkiye Sürdürülebilirlik Raporu 2012-2013 Rapor Hakkında Rapor Hakkında Vodafone Türkiye olarak yayımladığımız bu üçüncü Sürdürülebilirlik Raporunu siz paydaşlarımızla paylaşmaktan mutluluk

Detaylı

AMR AMI AMR/AMI NIN TEMEL UNSURLARI. www.elektromed.com.tr. Otomatik Sayaç Okuma

AMR AMI AMR/AMI NIN TEMEL UNSURLARI. www.elektromed.com.tr. Otomatik Sayaç Okuma AMR Otomatik Sayaç Okuma Akıllı sayaçlarla otomatik olarak periyodik (günlük, saatlik ) iletişim kurarak, tek yönlü veri iletişimi ile tüketim ve sayaç durumu bilgilerini toplayan ve merkezi veri tabanına

Detaylı