İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMİ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMİ"

Transkript

1 İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMİ Mehmet SEZER İş Güvenliği Uzmanı

2 X 60 X 60 X 24 X 365 X 70

3 Kaza sabah saat sıralarında meydana geldi. Şereflikoçhisar- Aksaray E-90 karayolunun 33 ncü kilometresinde 35 yaşındaki Doç.Dr. Taner Karakaş ın kullandığı 34 FC 4804 plakalı minibüs, dikkatsizlik ve tedbirsizlik sonucu direksiyon hakimiyetini kaybederek şarampole yuvarlandı. Kazada sürücü 24 yaşındaki Abidin Turgut ve Doç.Dr. Taner Karakaş olay yerinde yaşamlarını yitirdi. Kazada yaralanan Cengiz Açar, Yunus Bilkan Çelik, Murat Demir, Savaş Görgülü, Ahmet Hüsrev Güneş, Ramazan Duran, Cumali Turan, Burak Yıldız, Muhammed Kılınç, Sadık Ahmet Sümbül ve Ali Gürbüz Kulu Devlet Hastanesi ile Ankara daki çeşitli hastanelere sevk edildi.

4 Her 6 dk bir iş kazası oluyor

5 180 dakikada 1 kişi sakat kalıyor

6

7

8 2012 yılında İş kazası geçiren sayısı Ölümle sonuçlanan kaza sayısı Ömür boyu sakat kalanlar

9 Türkiye de her gün; 210 iş kazası olmaktadır. 4 kişi, iş kazası sonucu hayatını kaybetmektedir. 6 kişi, iş kazası sonucu iş göremez hale gelmektedir.

10 İÇİNDEKİLER 1. İşverenin ve çalışanın yasal yükümlülükleri 2. İş Kazaları ve Nedenleri 3. Risk Analizi ve Tehlikeler 4. Kişisel Koruyucu Donanımlar 5. Uyarı İşaretleri 6. Düşündüren Fotoğraflar

11 1. İŞVERENİN VE ÇALIŞANIN YASAL YÜKÜMLÜLÜKLERİ İş sağlığı ve güvenliği Mevzuatının genel yapısı; HİYERARŞİ ANAYASA İSG KANUNU(6331_2012) YÖNETMELİK VE TEBLİĞLER 11

12 1. İŞVERENİN VE ÇALIŞANIN YASAL YÜKÜMLÜLÜKLERİ İlgili yasal mevzuat: Anayasa MADDE 18 Hiç kimse zorla çalıştırılamaz, MADDE 50 Kimse, yaşına, cinsiyetine ve gücüne uygun olmayan işte çalıştırılamaz, Çocuklar ve kadınlar ile bedeni ve ruhi yetersizliği olanlar çalışma koşulları açısından özel olarak korunurlar, Dinlenmek çalışanın hakkıdır,

13 1. İŞVERENİN VE ÇALIŞANIN YASAL YÜKÜMLÜLÜKLERİ İlgili yasal mevzuat: İSG KANUNU(6331 nolu ) Madde 4 - İşverenin genel yükümlülüğü (1) İşveren, çalışanların işle ilgili sağlık ve güvenliğini sağlamakla yükümlü olup bu çerçevede; a) Mesleki risklerin önlenmesi, eğitim ve bilgi verilmesi dâhil her türlü tedbirin alınması, organizasyonun yapılması, gerekli araç ve gereçlerin sağlanması, sağlık ve güvenlik tedbirlerinin değişen şartlara uygun hale getirilmesi ve mevcut durumun iyileştirilmesi için çalışmalar yapar. b) İşyerinde alınan iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerine uyulup uyulmadığını izler, denetler ve uygunsuzlukların giderilmesini sağlar.

14 1. İŞVERENİN VE ÇALIŞANIN YASAL YÜKÜMLÜLÜKLERİ İlgili yasal mevzuat: İSG KANUNU(6331 nolu ) Madde 4 - İşverenin genel yükümlülüğü c) Risk değerlendirmesi yapar veya yaptırır. ç) Çalışana görev verirken, çalışanın sağlık ve güvenlik yönünden işe uygunluğunu göz önüne alır. d) Yeterli bilgi ve talimat verilenler dışındaki çalışanların hayati ve özel tehlike bulunan yerlere girmemesi için gerekli tedbirleri alır.

15 1. İŞVERENİN VE ÇALIŞANIN YASAL YÜKÜMLÜLÜKLERİ İlgili yasal mevzuat: İSG KANUNU(6331 nolu ) Madde 4 - İşverenin genel yükümlülüğü (2) İşyeri dışındaki uzman kişi ve kuruluşlardan hizmet alınması, işverenin sorumluluklarını ortadan kaldırmaz. (3) Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği alanındaki yükümlülükleri, işverenin sorumluluklarını etkilemez. (4) İşveren, iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin maliyetini çalışanlara yansıtamaz.

16 1. İŞVERENİN VE ÇALIŞANIN YASAL YÜKÜMLÜLÜKLERİ İlgili yasal mevzuat: İSG KANUNU(6331 nolu ) Madde 19 Çalışanların yükümlülüğü (1) Çalışanlar, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili aldıkları eğitim ve işverenin bu konudaki talimatları doğrultusunda, kendilerinin ve hareketlerinden veya yaptıkları işten etkilenen diğer çalışanların sağlık ve güvenliklerini tehlikeye düşürmemekle yükümlüdür.

17 1. İŞVERENİN VE ÇALIŞANIN YASAL YÜKÜMLÜLÜKLERİ İlgili yasal mevzuat: İSG KANUNU(6331 nolu ) Madde 19 Çalışanların yükümlülüğü (2) Çalışanların, işveren tarafından verilen eğitim ve talimatlar doğrultusunda yükümlülükleri şunlardır: a) İşyerindeki makine, cihaz, araç, gereç, tehlikeli madde, taşıma ekipmanı ve diğer üretim araçlarını kurallara uygun şekilde kullanmak, bunların güvenlik donanımlarını doğru olarak kullanmak, keyfi olarak çıkarmamak ve değiştirmemek. b) Kendilerine sağlanan kişisel koruyucu donanımı doğru kullanmak ve korumak.

18 1. İŞVERENİN VE ÇALIŞANIN YASAL YÜKÜMLÜLÜKLERİ İlgili yasal mevzuat: İSG KANUNU(6331 nolu ) Madde 19 Çalışanların yükümlülüğü c) İşyerindeki makine, cihaz, araç, gereç, tesis ve binalarda sağlık ve güvenlik yönünden ciddi ve yakın bir tehlike ile karşılaştıklarında ve koruma tedbirlerinde bir eksiklik gördüklerinde, işverene veya çalışan temsilcisine derhal haber vermek. ç) Teftişe yetkili makam tarafından işyerinde tespit edilen noksanlık ve mevzuata aykırılıkların giderilmesi konusunda, işveren ve çalışan temsilcisi ile iş birliği yapmak. d) Kendi görev alanında, iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması için işveren ve çalışan temsilcisi ile iş birliği yapmak.

19 2. İŞ KAZALARI VE NEDENLERİ İş Kazası Kapsamı 5510 sayılı Kanunun 13. Maddesinde iş kazası : a) Sigortalının iş yerinde bulunduğu sırada b) İşveren tarafından yürütülmekte olan iş dolayısıyla c) İşveren tarafından görev ile başka bir yere gönderilmesi yüzünden asıl işini yapmaksızın geçen zamanlarda d) Emzikli kadın sigortalının çocuğuna süt vermek için ayrılan zamanlarda e) Sigortalının işverence sağlanan bir taşıtla işin yapıldığı yere toplu olarak götürülüp getirilmeleri sırasında meydana gelen olaylardır.

20 2. İŞ KAZALARI VE NEDENLERİ Kaza Teorisi Bana birşey olmaz! Güvenli görünüyordu! Şimdiye kadar hep böyle yaptık! Böyle olacağı aklıma gelmemişti! Kazalar genelinde bu şekilde düşünüldüğü için yaşanır.

21 2. İŞ KAZALARI VE NEDENLERİ Uluslararası Çalışma Teşkilatının 199 ülkede yapılan istatistiklerine göre iş kazaları üç grupta toplanmıştır. %19,5 % Güvensiz Davranışlar 2 Güvensiz şartlar 3 Bilinmeyen %79,5 %99 İnsan Hatası %1 Şans

22 2. İŞ KAZALARI VE NEDENLERİ İşyerlerinde; Yaralanmalar; kazalardan, Kazalar; güvensiz davranış ve şartlardan Güvensiz davranış ve şartlar; insan kusurları ve ihmallerden İnsan kusurları ve ihmaller; yanlış kültür ve eğitim eksikliklerinden meydana gelmektedir.

23 2. İŞ KAZALARI VE NEDENLERİ iş kazalarının sınıflandırılması Ölümlü, Uzuv Kayıplı Kayıp iş günlü, İlk yardım gerektiren, Ramak kala.(yaralanma yok, malzeme hasarlı olabilir.) GÜVENLİ ÇALIŞ! SEN AİLENE VE İŞİNE LAZIMSIN.

24 Kaza Piramidi 2. İŞ KAZALARI VE NEDENLERİ ÖLÜM _ UZUV KAYIPLI KAZA _ GÜN KAYIPLI KAZA SAYISI ÖLÜM-ENGELLİ KALMA %0,3 YARALANMA %8,8 Ramak Kala Kaza %90,9 İLK YARDIMLI KAZA SAYISI RAMAK KALA OLAY BİLDİRİM SAYISI DEVRİYE UYGUNSUZLUK SAYILARI Çoğunlukla raporlanmayan Ramak Kala Olaylar (near miss) toplam kazaların %90,9 unu oluşturur.

25 2. İŞ KAZALARI VE NEDENLERİ Güvensiz Davranışlar: Görev verilmeden veya uyarılara aldırmadan sorumsuz biçimde çalışmak, Tehlikeli hızda çalışmak ya da alet kullanmak, Güvenlik donanımını kullanılmaz duruma sokmak, Yükleme, kaldırma, yerleştirme...vb. çalışmalarda güvenlik kurallarına uymamak.

26 2. İŞ KAZALARI VE NEDENLERİ Güvensiz Davranışlar:

27 2. İŞ KAZALARI VE NEDENLERİ Güvensiz Davranışların Sebepleri: Eğitimsizlik / Bilinç Yetersizliği, ( Kişisel Korunma Malzemelerinin kullanılmaması ) Farkında olmama, ( Tehlikeli bölgelerde veya tehlikeli cihazlarla çalışmak ) Alışkanlıklar, ( Unutkanlık, Asabiyet, Tikler, Dağınıklık, Yükseklik Korkusu ) Önemsememe, ( Sorumsuz ve disiplinsiz davranışlar ) Mazeret Bulma, ( Problemin kaynağını kendi haricinde arama )

28 2. İŞ KAZALARI VE NEDENLERİ Güvensiz Şartlar: Makinelerde koruyucu olmaması veya yetersiz olması Kusurlu ve eskimiş aletler, takımlar, Ortamın düzensiz dağınık olması, Yetersiz aydınlatma, Uygun olmayan veya eskimiş koruyucu malzemeler,(iş elbisesi,gözlükv.b) Güvensiz çalışma yöntemleri. Yetersiz havalandırma

29 2. İŞ KAZALARI VE NEDENLERİ Güvensiz Şartlar: İşyeri zorlukları, Yorgunluk, uykusuzluk, İş yeri sıcaklığının uygunsuzluğu, Mesai süresinin çok uzun olması gibi sebebler kaza oranını arttırmaktadır.

30 2. İŞ KAZALARI VE NEDENLERİ Güvensiz Şartlar:

31 2. İŞ KAZALARI VE NEDENLERİ işletmelerde yaşanabilecek iş kazaları Sac kesileri, delme ve batmalar Göz Kazaları (punta çapağı, zımpara çapağı, kimyasal sıçraması v.b.) Yükleme, indirme, işletme içi araç trafiğinde araç çarpması, Malzeme Düşmeleri, Elini veya parmağını makine/pres /el aleti v.b ye sıkıştırma, Ağır cisim çarpmaları, kasa devrilmeleri. Yüksekten düşmeler, Elektrik çarpması, Kaynak gibi ateşli işlerde yanıklar, Servis / Şirket araç kazası, Gıda zehirlenmesi, Kimyasal solunması Patlama / Yangın, V.b

32 2. İŞ KAZALARI VE NEDENLERİ İşletmelerde yaşanabilecek Meslek Hastalıkları Kaynakları Gürültü, Titreşim, Kaynak gazı solumaları, Kimyasallar ile çalışmalar, Kas iskelet rahatsızlıkları, V.b Kazancımızın bedeli çalışanımızın sağlığı ve kanı olmamalı

33 2. İŞ KAZALARI VE NEDENLERİ Kaza örneği Kazadan Önceki Durum (Yaya elinde cep telefonu yaya yolunda yuruyor, forklift operatoru ise kendi yolunda çelik sac rulosu taşiyor.)

34 2. İŞ KAZALARI VE NEDENLERİ Kaza örneği Kaza Anı:Yaya aniden forkliftin yoluna çıkıyor, çünkü telefon ile konuştuğu için forklifti görmüyor, forklift operatoru frene basıyor, çelik sac rulosu forkliften kayıyor ve yayaya çarpıyor.

35 3. RİSK ANALİZİ VE TEHLİKELER Risk Analizi Adımları: Sahada tehlikelerin tanımlanması, Riskin analiz edilmesi, önceliklerin belirlenmesi için sınıflandırılması Önlemlerin alınması ve aksiyon planının oluşturulması, Periyodik gözden geçirilmesi. Kapsam Rutin faaliyetler, Rutin olmayan faaliyetler, (temizlik, devreye alma, durdurma, bakım onarım) Tedarikçi, taşeron vb. faaliyetleri Ziyaretçi faaliyetleri

36 3. RİSK ANALİZİ VE TEHLİKELER Risklerden kimlerin zarar görebileceğinin belirlenmesi İşyerinde risklerden zarar görebilecek kişiler belirlenirken; Engelli personele Deneyimsiz personele Stajyerlere Çıraklara Hamile bayanlara Yeni doğum yapmış bayanlara Yalnız çalışan personele iş ortamı paylaşılan diğer personele (Kontrolcu, yönetici v.b) özel dikkat gösterilmelidir. çünkü diğerlerine göre daha savunmasız olabilirler. Risk varsa alt üst ilişkisine bakılmaksızın herkes birbirini uyarmalı.

37 3. RİSK ANALİZİ VE TEHLİKELER Risk derecelendirme matrisi ŞİDDET DERECESİ OLASILIK ÇOK HAFİF (1) HAFİF Hafif (2) ORTA (3) Orta Dereceli (3) CİDDİ Ciddi (4) Ç OK Çok Çok CİDDİ Ciddi (5) ÇOK KÜÇÜK (1) Anlamsız 1 Düşük 2 Düşük 2 2 Düşük 4 4 Düşük 5 5 KÜÇÜK Küçük (2) Düşük 2 2 Düşük 4 4 Düşük 4 4 Orta 8 8 Orta Orta ORTA Dereceli (3) (3) Düşük 3 3 Düşük 6 6 Orta 6 6 Orta Orta YÜKSEK Yüksek (4) Düşük 4 4 Orta 8 8 Orta Yüksek Yüksek 20 Çok Yüksek (5) ÇOK YÜKSEK (5) Düşük 5 5 Orta Orta Y Yüksekü TolereEdilen Edilemez 25 25

38 3. RİSK ANALİZİ VE TEHLİKELER Önleyici faaliyetler... T TEKNİK : Makine ve ekipmanlarda alınan teknik önlemler, Tehlikeyi kaynağında önlemeye veya daha az tehlikeli duruma getirmeye yöneliktir. O Organizasyonel : Sorumlulukların belirlenmesi, talimatların ve kuralların oluşturulması,v.b P Personel : Kişiye yönelik alınacak önlemlerdir. KKD kullanımı, bilinçlendirme eğitimleri gibi

39 3. RİSK ANALİZİ VE TEHLİKELER Önleyici faaliyet Hiyerarşi Ortadan kaldırma ETKİNLİK MALİYET Yerine koyma Mühendislik kontrolleri İşaretler/uyarılar ve idari önlemler Kişisel Koruyucu Donanım Kullanımı

40 4. KİŞİSEL KORUYUCU DONANIMLAR(KKD) Kişisel koruyucu donanımların işyerlerinde kullanılması hakkında yönetmelik (R.G: 02 Temmuz 2013 sayı : 28695)

41 4. KİŞİSEL KORUYUCU DONANIMLAR(KKD) KKD seçiminde dikkat edilecek hususlar: KKD lerin çalışanlar tarafından faaliyete özel seçilmesi, CE li olması, Kişisel Koruyucu malzemelerin kullanımında dikkat edilecek hususlar hakkında çalışanlar bilinçlendirilmesi, KKD lerin zimmetlenmesi, KKD lerin %100 Kullanılması için denetim ve gözetim. GÜVENLİ ÇALIŞ! SEN AİLENE VE İŞİNE LAZIMSIN.

42 4. KİŞİSEL KORUYUCU DONANIMLAR(KKD) CE Uygunluk İşareti: Üreticinin, KİŞİSEL KORUYUCU DONANIM YÖNETMELİĞİNDEN kaynaklanan bütün yükümlülüklerini yerine getirdiğini ve KKD'nin ilgili tüm uygunluk değerlendirme işlemlerine tabi tutulduğunu gösteren işareti, ifade eder.

43 4. KİŞİSEL KORUYUCU DONANIMLAR(KKD)

44 4. KİŞİSEL KORUYUCU DONANIMLAR(KKD) Baş koruma: Baret Kafaya parça düşmesi, kafayı çarpma, düşme v.b. Tehlikelerden korunmak için kullanılır. Vinç operatörleri, yüksekte yapılan bakım işleri, ambarlarda yüksekte yapılan istifleme işleri..v.b de kullanılır.. GÜVENLİ ÇALIŞ! SEN AİLENE VE İŞİNE LAZIMSIN.

45 4. KİŞİSEL KORUYUCU DONANIMLAR(KKD) Ayak koruma : Çelik burunlu ayakkabı Ayaklara ağır cisim düşmeleri tehlikelerinden korunmak için kullanılır. GÜVENLİ ÇALIŞ! SEN AİLENE VE İŞİNE LAZIMSIN.

46 GÜVENLİ ÇALIŞ! SEN AİLENE VE İŞİNE LAZIMSIN. 4. KİŞİSEL KORUYUCU DONANIMLAR(KKD) El ve kol koruma : Eldivenler, bileklikler, kolluklar Kaynak işleri, Keskin kenarlı cisimlerin elle tutulması, Asit ve baz çözeltileriyle yapılan çalışmalar..v.b lerde kullanılır. Eldiven, parmak kılıfları, kolluklar, bilek Koruyucuları, parmaksız eldivenler..v.b

47 GÜVENLİ ÇALIŞ! SEN AİLENE VE İŞİNE LAZIMSIN. 4. KİŞİSEL KORUYUCU DONANIMLAR(KKD) Göz ve Yüz koruma : Gözlükler ve Yüz maskeleri Kaynak işlerinde, talaş çıkartan makinalar da ve talaş toplama işlerinde, Asit ve baz gibi sıçraması muhtemel kimyasallarla yapılan işlerde, Lazer ve radyant ile yapılan işlerde..v.b de kullanılır.

48 4. KİŞİSEL KORUYUCU DONANIMLAR(KKD) Kulak Koruma : Manşon Kulaklık ve Kulak Tıkaçları Manşon kulaklık; Gürültünün yüksek olduğu >(90dBA) çalışma alanlarında manşon kulaklık kullanılması zorunluluğu vardır. İşitme kaybı olanlar gürültü ölçümüne bakılmaksızın manşon kullanmaları sağlanmalıdır. Kulak tıkaçları: Temiz ellerle, kesinlikle sessiz ortamda ve kulak yolu yukarı geriye doğru bir diğer elle çekilerek takılmalı. Sessiz ortamda da çıkarılmalıdır. Kulak akıntısı olanlar kulak tıkacı kullanamaz. GÜVENLİ ÇALIŞ! SEN AİLENE VE İŞİNE LAZIMSIN.

49 4. KİŞİSEL KORUYUCU DONANIMLAR(KKD) Solunum Koruma : Solunum Maskeleri Gaz maskeleri : Kaynak işleri, kimyasallar v.b ile çalışmalarda kullanılır. Toz maskeleri: Tozlu ortamlarda, Toz boya uygulaması v.b çalışmalarında kullanılır. GÜVENLİ ÇALIŞ! SEN AİLENE VE İŞİNE LAZIMSIN.

50 4. KİŞİSEL KORUYUCU DONANIMLAR(KKD) Yüksekden düşmelere karşı koruma: Emniyet kemerleri Paraşüt tipi emniyet kemeri tercih edilir.

51 4. KİŞİSEL KORUYUCU DONANIMLAR(KKD) Vücut Korumaları: İş Elbiseleri, Önlükler Asit ve baz gibi sıçraması muhtemel kimyasallar ile çalışmalarda, Kumlama işleri, v.b koruyucu elbise giyilir. Kaynak işlerinde önlük giyilir.

52 4. KİŞİSEL KORUYUCU DONANIMLAR(KKD)

53 5. UYARI İŞARETLERİ Güvenlik ve Sağlık İşaretleri Yönetmeliği (92/58/EEC) R.G.No : 28762, R.G.Tarihi : 11 Eyül 2013 RENK ANLAM AMAÇ Kırmı zı Yasak İşareti Tehlike Alarmı Yangınla Mücadele Tehlikeli hareket veya davranışı yasaklama Dur, kapat, düzeneği durdur, tahliye et vb. Ekipmanların yerinin gösterilmesi ve ne olduğu Sarı Uyarı işareti Dikkatli ol, önlem al, kontrol et, tehlikeyi uyar, basamaklar alçak geçitler engeller Mavi Zorunluluk işareti Yeşil Acil Kaçış, İlk yardım Tehlike yok Özel bir davranış ya da eylem kişisel koruyucu donanım kullan. Kapılar, çıkış yerleri ve yolları, acil durum duşları, acil toplanma yerleri Emniyetli durum

54 5. UYARI İŞARETLERİ Yasaklayıcı İşaretler

55 5. UYARI İŞARETLERİ İkaz İşaretleri

56 5. UYARI İŞARETLERİ Zorunluluk İşaretleri

57 5. UYARI İŞARETLERİ Acil Çıkış ve İlk Yardım

58 5. UYARI İŞARETLERİ

59 5. UYARI İŞARETLERİ

60 6. DÜŞÜNDÜRÜCÜ FOTOĞRAFLAR

61 6. DÜŞÜNDÜRÜCÜ FOTOĞRAFLAR

62 6. DÜŞÜNDÜRÜCÜ FOTOĞRAFLAR

63 6. DÜŞÜNDÜRÜCÜ FOTOĞRAFLAR Binlerce defa aynı işi yapmış olabiliriz. Yaptığımız iş bize çok basit ve risk taşımıyor gibi gözükebilir. Hiçbir şeyin ters gitme olasılığı yok gibi görünüyor değil mi? Tekrar düşünelim!!! Ne dersiniz?

64 6. DÜŞÜNDÜRÜCÜ FOTOĞRAFLAR Kurallara uygun olarak yaptığım tüm işleri, kendi işim olarak benimserim.

65 6. DÜŞÜNDÜRÜCÜ FOTOĞRAFLAR İş Sağlığı ve Güvenliği, Kazaların yalnızca % 3 ü önlem alınması mümkün olmayan kazalar olup, %97 si korunabilen kazalardır!!! Çalışanın desteği ve bilinci olmadan İş Sağlığı ve Güvenliği nde yol alınamaz.

66 İSG Çalışmalarında Başarılı Olmak İçin: İnanmak-İnandırmak, Bilgilenmek-Bilgilendirmek, Uygulamak-Uygulatmak, Prensip haline getirilmeli... KAZASIZ, SAĞLIKLI BİR ÇALIŞMA HAYATI DİLİYORUM.

TEMEL İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMİ. Emrah GÜRER İSG Uzmanı Çevre Mühendisi

TEMEL İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMİ. Emrah GÜRER İSG Uzmanı Çevre Mühendisi TEMEL İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMİ Emrah GÜRER İSG Uzmanı Çevre Mühendisi PROGRAM 1. Bölüm : İş Sağlığı Ve Güvenliği Genel Prensipleri 2. Bölüm : Temel Kavramlar(iş sağlığı ve güvenliği, meslek hastalıkları,

Detaylı

İş Güvenliği Nedir? İşyerlerinde;

İş Güvenliği Nedir? İşyerlerinde; İş Güvenliği Nedir? İşyerlerinde; İşin yapılması ile ilgili olarak oluşan tehlikelerden, sağlığa zarar verebilecek koşullardan korunmak ve daha iyi bir iş ortamı yaratmak için yapılan çalışmalara iş güvenliği

Detaylı

Makine Mühendisi. Sinan ÇÖREKLİ İş Müfettişi Proje Koordinatörü Uşak-2013

Makine Mühendisi. Sinan ÇÖREKLİ İş Müfettişi Proje Koordinatörü Uşak-2013 Makine Mühendisi Sinan ÇÖREKLİ İş Müfettişi Proje Koordinatörü Uşak-2013 KANUN GEREKÇELERİ 89/391 EEC Sayılı Çerçeve Direktif (Üye ve aday ülkelerin uyumlaştırması mecburi çerçeve direktif) Ulusal Program

Detaylı

6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Yasasının Çalışma Hayatına Getirdiği Yenilikler/ Yükümlülükler

6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Yasasının Çalışma Hayatına Getirdiği Yenilikler/ Yükümlülükler 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Yasasının Çalışma Hayatına Getirdiği Yenilikler/ Yükümlülükler MsC.M.Ayhan KENTBUĞA Gelişim Üniversitesi Öğr.Grv. www.kentbuga.com 533 955 69 88 10.11.2012 1 ayhan@kentbuga.com

Detaylı

İŞVERENİN ÖNLEM ALMA BORCU

İŞVERENİN ÖNLEM ALMA BORCU İŞVERENİN ÖNLEM ALMA BORCU İş kazaları ve meslek hastalıkları işyerlerinde meydana gelmektedir. Başka bir ifade ile iş kazası ve meslek hastalıklarının nedeni işyeri koşullarıdır. İşyerlerindeki kuralları

Detaylı

İstanbul Sağlık Müdürlüğü TEMEL İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMİ. İdari İşler Şube Müdürlüğü İş Sağlığı ve Güvenliği Birimi

İstanbul Sağlık Müdürlüğü TEMEL İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMİ. İdari İşler Şube Müdürlüğü İş Sağlığı ve Güvenliği Birimi İstanbul Sağlık Müdürlüğü TEMEL İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMİ İdari İşler Şube Müdürlüğü İş Sağlığı ve Güvenliği Birimi Eğitimin Amacı Eğitim sonunda; Katılı cıları iş güve liği bilincinin art ası, ülkemiz

Detaylı

İŞ SAĞLIĞI ve GÜVENLİĞİ

İŞ SAĞLIĞI ve GÜVENLİĞİ İŞ SAĞLIĞI ve GÜVENLİĞİ HİÇ HATA YAPMAMIŞ BİR İNSAN, YENİ BİR ŞEY DE DENEMEMİŞTİR. Albert EINSTEIN BAŞLARKEN İŞ SAĞLIĞININ TANIMI Çalışma koşullarını ve üretim araçlarını sağlığa uygun hale getirmek, Çalışanları

Detaylı

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI ANKARA ŞUBESİ YOZGAT İL TEMSİLCİLİĞİ

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI ANKARA ŞUBESİ YOZGAT İL TEMSİLCİLİĞİ 1 2 3 1982 Anayasamızın 2. maddesinde T. C. Devleti sosyal bir hukuk devleti olarak tanımlamıştır. Bu bağlamda sosyal devlet işyerlerinde sağlık ve güvenliğin sağlama amacı sosyal devlet anlayışından kaynaklanmaktadır.

Detaylı

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu na Genel Bakış

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu na Genel Bakış Halil POLAT İş Sağlığı ve Güvenliği Enstitüsü Müdürü İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu 30.06.2012 tarihli ve 28339 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Kanunla, kamudakiler dahil bütün

Detaylı

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ İÇ YÖNETMELİĞİ

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ İÇ YÖNETMELİĞİ İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ İÇ YÖNETMELİĞİ İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ İÇ YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1 - (1) Bu İç, Et ve Balık Kurumu. Kombinası Müdürlüğünde sağlık

Detaylı

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu 30.06.2012 tarihli ve 28339 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Kanunla, kamu çalışanları dahil bütün çalışanlar ve işyerleri

Detaylı

MARDİN SU VE KANALİZASYON İDARESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İŞ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ İÇ YÖNETMELİĞİ. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

MARDİN SU VE KANALİZASYON İDARESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İŞ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ İÇ YÖNETMELİĞİ. BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar MARDİN SU VE KANALİZASYON İDARESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İŞ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ İÇ YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1 - (1) Bu İç Yönetmelik, MARSU Genel Müdürlüğü nde

Detaylı

C SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANILIĞI SINAVI HAZIRLIK SPOT BİLGİLERİ

C SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANILIĞI SINAVI HAZIRLIK SPOT BİLGİLERİ C SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANILIĞI SINAVI HAZIRLIK SPOT BİLGİLERİ HAZIRLAYAN: KENAN AKBULUT A SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI VE İŞ YERİ HEKİMİ EĞİTİCİSİ 1- İŞHUKUKU 2- İş hukuku; İş nedeniyle

Detaylı

6331 SAYILI İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU SELİM TORUN KİMYA MÜHENDİSİ A SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

6331 SAYILI İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU SELİM TORUN KİMYA MÜHENDİSİ A SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI 6331 SAYILI İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU SELİM TORUN KİMYA MÜHENDİSİ A SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNİN AMACI Çalışma ortamından kaynaklanan sağlık ve güvenlik risklerini önlemek,

Detaylı

ANKARA ÜNİVERSİTESİ TANDOĞAN YERLEŞKESİ İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİİÇ YÖNETMELİĞİ

ANKARA ÜNİVERSİTESİ TANDOĞAN YERLEŞKESİ İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİİÇ YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar ANKARA ÜNİVERSİTESİ TANDOĞAN YERLEŞKESİ İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİİÇ YÖNETMELİĞİ Amaç MADDE 1) (1) Bu İç Yönetmelik, Ankara Üniversitesi Tandoğan Yerleşkesinde

Detaylı

09 Aralık 2003 Tarihli Resmi Gazete

09 Aralık 2003 Tarihli Resmi Gazete Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından: İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç Madde 1 Bu Yönetmelik, işyerlerinde sağlık ve güvenlik şartlarının iyileştirilmesi

Detaylı

6331 SAYILI İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YASASININ BELEDİYELERDE UYGULANMASI

6331 SAYILI İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YASASININ BELEDİYELERDE UYGULANMASI 6331 SAYILI İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YASASININ BELEDİYELERDE UYGULANMASI Mahmut ÇOLAK SGK Müfettişi TBB Personel ve Yazı İşleri Müdürü mahmutcolak44@gmail.com 6331 Sayılı Kanun İş sağlığı ve güvenliği (İSG)

Detaylı

TEMEL İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ

TEMEL İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ TEMEL İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ Kubilay AVLAYICI A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı İÇERİK 1. Genel Bilgilendirme 2. İş Sağlığı ve Güvenliği (Tanımı /Amaçları) 3. İş Kazası ve Meslek Hastalığı Tanımları ve Nedenleri

Detaylı

24 Ocak ve 31 Ocak 2013 GENEL İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMİ

24 Ocak ve 31 Ocak 2013 GENEL İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMİ 24 Ocak ve 31 Ocak 2013 GENEL İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMİ Abdullah YILMAZ C SınıE İş Güvenliği Uzmanı 0532 540 05 94 İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ TANIMI İşyerlerinde işin yapımı ve yürütümü ile ilgili olarak

Detaylı

ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ İÇ YÖNERGESİ

ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ İÇ YÖNERGESİ ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ İÇ YÖNERGESİ 1 BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1 - (1) Bu İç Yönergenin amacı; Orman Genel Müdürlüğü merkez ve taşra teşkilatında

Detaylı

15 ŞUBAT 2013- ADANA. Yasin PEKEROĞLU İş Güvenliği Uzmanı

15 ŞUBAT 2013- ADANA. Yasin PEKEROĞLU İş Güvenliği Uzmanı MEVZUAT BİLGİLENDİRME TOPLANTISI İş Sağlığı ve Güvenliği 15 ŞUBAT 2013- ADANA İş Güvenliği Uzmanı Adım adım iş kazası 2 3 4 5 6 Ve HAYATA VEDA 7 KAZA GELİYORUM DER 8 9 10 İŞ KAZALARI İŞ KAZALARININ SEBEPLERİ

Detaylı

İŞ SAĞLIĞI ve GÜVENLİĞİ İÇ YÖNETMELİĞİ (TASLAĞI)TASLAĞI

İŞ SAĞLIĞI ve GÜVENLİĞİ İÇ YÖNETMELİĞİ (TASLAĞI)TASLAĞI TC. ADANA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ASKİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İŞ SAĞLIĞI ve GÜVENLİĞİ İÇ YÖNETMELİĞİ (TASLAĞI)TASLAĞI EKİM-2014 ADANA SU VE KANALİZASYON İDARESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ HAZIRLAYAN ONAYLAYAN Mustafa C. AKPINAR

Detaylı

ENVER KIR ELEKTRİK MÜHENDİSİ-İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI

ENVER KIR ELEKTRİK MÜHENDİSİ-İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI ENVER KIR ELEKTRİK MÜHENDİSİ-İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI Amaç ve Kapsam Kanun tarihi: 22.05.2003 Kanun No: 4857 R.G Tarih : 10.06.2003 Bu kanunun amacı işverenler ile işçilerin çalışma şartları ve çalışma ortamlarına

Detaylı

MESLEK MENSUPLARINA YÖNELİK İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YOL HARİTASI MESLEK MENSUPLARININ OFİSLERİNE YÖNELİK ÖRNEK RİSK ANALİZİ FORMU

MESLEK MENSUPLARINA YÖNELİK İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YOL HARİTASI MESLEK MENSUPLARININ OFİSLERİNE YÖNELİK ÖRNEK RİSK ANALİZİ FORMU 2013 MESLEK MENSUPLARINA YÖNELİK İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YOL HARİTASI MESLEK MENSUPLARININ OFİSLERİNE YÖNELİK ÖRNEK RİSK ANALİZİ FORMU 0 ÖNSÖZ Değerli Meslek Mensuplarımız Sağlıklı ve güvenli ortamda çalışma

Detaylı

ERGON İŞ GÜVENLİĞİ SİSTEMLERİ

ERGON İŞ GÜVENLİĞİ SİSTEMLERİ ERGON İŞ GÜVENLİĞİ SİSTEMLERİ EĞİTMEN ECE GERÇEKCİ Kimyager - C sınıfı sertifikalı İSG Uzmanı - Eğitim Koordinatörü (ERGON İş Güvenliği) www.ergonisguvenligi.com DANIŞMANLIK PROJE İSG YÖNETİMİ UZMANLIK

Detaylı

ULAŞTIRMA DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANLIĞI 18001:2008 İSG YÖNETİM SİSTEMİ TEMEL EĞİTİMİ 01 NİSAN 2015

ULAŞTIRMA DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANLIĞI 18001:2008 İSG YÖNETİM SİSTEMİ TEMEL EĞİTİMİ 01 NİSAN 2015 ULAŞTIRMA DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANLIĞI 18001:2008 İSG YÖNETİM SİSTEMİ TEMEL EĞİTİMİ 01 NİSAN 2015 18001:2008 İSG YÖNETİM SİSTEMİ TEMEL EĞİTİMİ Kadir TOMAS Çevre Yüksek Mühendisi İş Güvenliği Uzmanı

Detaylı

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ ELEMANI (SEVİYE 4) YETERLİLİK KODU: 12UY0052-4

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ ELEMANI (SEVİYE 4) YETERLİLİK KODU: 12UY0052-4 İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ ELEMANI (SEVİYE 4) YETERLİLİK KODU: 12UY0052-4 HAZIRLAYAN SELİN KALIN MAKİNA MÜHENDİSİ- C SINIFI İSG UZMANI 1.İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNE GİRİŞ 5 1.1.İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim

Detaylı

MESLEK MENSUPLARINA YÖNELİK İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YOL HARİTASI MESLEK MENSUPLARININ OFİSLERİNE YÖNELİK ÖRNEK RİSK ANALİZİ FORMU

MESLEK MENSUPLARINA YÖNELİK İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YOL HARİTASI MESLEK MENSUPLARININ OFİSLERİNE YÖNELİK ÖRNEK RİSK ANALİZİ FORMU 2013 MESLEK MENSUPLARINA YÖNELİK İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YOL HARİTASI MESLEK MENSUPLARININ OFİSLERİNE YÖNELİK ÖRNEK RİSK ANALİZİ FORMU 0 ÖNSÖZ Değerli Meslek Mensuplarımız Sağlıklı ve güvenli ortamda çalışma

Detaylı

İş Sağlığı ve Güvenliğinde 6331 SAYILI İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNDE YENİ DİSİPLİNLER. Dr.Erkan ATMACA

İş Sağlığı ve Güvenliğinde 6331 SAYILI İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNDE YENİ DİSİPLİNLER. Dr.Erkan ATMACA İş Sağlığı ve Güvenliğinde nız olalım 6331 SAYILI İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNDE YENİ DİSİPLİNLER Dr.Erkan ATMACA İşyeri Hekimi DAYANAK OSGB Medikal Koordinatör NELER GETİRİYOR

Detaylı

Ġġ SAĞLIĞI ve GÜVENLĠĞĠ. Dr. Murat Can OCAKTAN Metalurji Yüksek Mühendisi Aralık 2013

Ġġ SAĞLIĞI ve GÜVENLĠĞĠ. Dr. Murat Can OCAKTAN Metalurji Yüksek Mühendisi Aralık 2013 Ġġ SAĞLIĞI ve GÜVENLĠĞĠ Dr. Murat Can OCAKTAN Metalurji Yüksek Mühendisi Aralık 2013 ĠÇERĠK: Genel Bilgilendirme/6331 sayılı ĠSG Kanunu ĠĢ Sağlığı ve Güvenliği Süreci (Tanımı /Amaçları/BileĢenleri) ĠĢ

Detaylı