Linux Iptables - Netfilter Kurulumu

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Linux Iptables - Netfilter Kurulumu"

Transkript

1 Linux Iptables - Netfilter Kurulumu Soner SAĞ Internete bağlanan her sistem potansiyel saldiri tehlikelerine gebedir.bir saldirgan direkt olarak veya kendini gizleyerek sisteme sızmak isteyebilir.güncel Linux çekirdeklerinde kullanılan firewall'larin son gözdesi iptables, paket filtrelemesi yaparak erişim yetkisini belli bir seviyede tutar.bilinmelidir ki sistem kurulmaya başladigi andan itibaren, yönetim politikasinin belirlenmeye başlamasi ve firewall'un bu politika üzerine inşası şarttır.netfilter ( iptables ) kurulmadan önce, kullanıcının gereksiz servisleri çalıştırmaması ve gerekli olanlarda daha seçici davranması gerekir. Daha seçici davranmasindan kasit bir servisin her zaman bir kaç tane daha alternatifi olmasıdır ( sendmail yerine postfix gibi).sendmail eski günlerdeki verdiği güveni artık verememektedir. Linux da bilgilerinizi şifrelemek ve harici kullanıcılarin bunlara erişimini engellemek için SSH ( Secure Shell ) kurmak, bununla birlikte telnet gibi hedef olarak görülen servisleri gerek olmadikça çaliştirmamak, zorunluluk halinde dahi root girişini açmamak, önde gelen ve sürekli kullanılan önlemler listesinde yer alır. Peki firewall bizi ne kadar korur? Firewall'ı kurduktan sonra hiç bir saldırgan bizim sistemimize giremez deyip içimiz rahat edebilir mi?eğer Firewall'ı kurup makinamızı kapatıp hiç açmayacaksak bu doğrudur.bunu yapmak için firewall kurmakta gerekmez zaten.peki biz ne yapıyoruz. Tek başina firewall bir güvenlik görevlisi gibi çalişir.bir şirketin koruma memurundan öteye gidemez.yani içeri giren bir şahsın elini kolunu sallayak girmesine izin vermez.belli bir aramadan geçirerek üzerinde tehlikeli madde bulunmadigina inandığı andan sonra içeri girmesine izin verir.ama bulaşici bir hastalik taşiyip taşimadiğini bilemez çünkü bu görev ona ait değildir.bu şu demektir firewall paket filitrelemesi yapar uygun bölgelere uygun paketleri geçirir.ama paketlerin içindeki datalarla ilgilenmez.tcp-ip protokolunu bilenlerin ne demek isteğimi net anladiğini umuyorum. Internete bağlanan her sistem potansiyel tehlike altindadir. Peki bağlanmayan sistem değil midir? Büyük şirketler çalişanlarina güvenirler ama içerden de tehlike gelebilir.iptables arabirim filtremesi yapar.yani sadece Internetten değil birkaç arabirim bulunduran büyük bir ağda da erişim yetkisi düzenlenebilir. (Arabirimden kasıt birkaç ethernet birimi içeren veya PPP vb. ara birimi içeren ağlardır)büyük bir ağda gereklidir de.

2 NETFILTER NASIL ÇALIŞIR? İptables paket başlık bilgisinin kontrolu ve değiştirilmesi gibi işlevleri yerine getirerek çalişir. PREROUTING R FORWARD POSTROUTING INPUT OUTPUT LOCAL PROCESS PREROUTING :Her paketin uğradığı ilk kural alandır.paket bu alanda filitre işlemine girmez. R :Çekirdeğin paket bilgisine bakarak yönlendirme yaptiğı alandır.local process'i ilgilendiren bir paketse INPUT alanına gönderilir. INPUT :Local process'i ilgilendiren paketler burada kontrol edilir.filitre işleminden geçirilebilir. FORWARD :iletilen paketler bu alandan geçer.paket filitre işlemine sokulabilir. OUTPUT :Local process'den gönderilen paketlerin uğradığı ilk alandır. POSTROUTING :Giden paketlerin son noktasidir.filtre alanı değildir.kural alanıdır. NAT - AĞ ADRES ÇEVİRİMİ Firewall'larin bir görevi de ağ adres çevrimidir.(nat-network Address Translation).NAT paketlerin kaynak host'unun değiştirilmesi ile uygun ağa aktarilacak hale getirilmesidir.iki farklı ağ arasinda bu şekilde haberleşme mümkün olur.genelde küçük ve orta ölçekli ağlarda kordinasyonu sağlayan linux sistemde iki ethernet arabirimi olur ve bu arabirimlerden ilki (eth0) Internet yüzüne diğeri (eth1) ise LAN tarafindadir.bu sistemlerde iptable_nat modülü yüklü olmalıdır.normalde sistemde yüklü gelir.kontrol etmek için #lsmod yazılarak yüklü modüllere bakılabilir.eğer yüklü değilse #modprobe iptable_nat yüklenir. Paket adreslerini yönetmek için PREROUTING, POSTROUTING zincirleri kullanılır. Sistemde paket yönlendirmesi yapılmış olmalidir. #echo 1 > /proc/sys/net/ipv4/ip_forward veya /etc/sysctl.conf dosyasının içindeki net.ipv4.ip_forward=1 şeklinde olmalıdir. #sysctl -w net.ipv4.ip_forward=1 komutu ile değişken değiştirilebilir.

3 Iptables kurallar zinciri mantığı ile çalişir, bu zincirler INPUT,OUTPUT, FORWARD, olup paket adreslerini yönetmek,için PREROUTING, POSTROUTING kullanılır.kullanıcı isterse kendi tanımladiği bir zinciride ekleyebilir. TANIMLI ZİNCİRLER INPUT Gelen paketler için kurallar zinciri. OUTPUT Giden paketler için kurallar zinciri. FORWARD Yönlendirilen paketler için kurallar zinciri. PREROUTING Sadece NAT içindir.gelen paketlerin değiştirilmesi için. POSTROUTING Sadece NAT içindir.giden paketlerin değiştirilmesi için. Not : Bu zincirler silinemez. Netfilter(iptables) da kurallar oluşturmak için iptables komutu kullanılır.herhangi bir zincire gelen paket kurallardan herhangi biriyle uyuşana kadar ilerleyerek zincirin sonuna kadar ulaşır.herhangi bir kuralla uyuşmayan paket işleme sokulmaz. Netfilter zincir kurallari if-then-else mantiğinda çalişir. # Iptables -A INPUT -j ACCEPT -i eth1 -s / eth1 arabiriminden gelen ağına ve netmask'ına ait paketler kabul ediliyor. IPTABLES HEDEFLERİ ACCEPT DROP REJECT RETURN QUEUE Paketlerin geçisine izin verilir. Paketlerin geçişine izin verilmez. Paketlerin erişimi reddedilir ve gönderen bilgilendirilir. Zincirin sonuna gönderilir. Paketler kullanıcı alanına gönderilir. IPTABLES PARAMETRELERİ -A ZİNCİR Zincire kural ekler. -E ZİNCİR Zinciri yeniden adlandırır. -D ZİNCİR Zincirden bir kural siler. -D ZİNCİR <no> Zincirden belirtilen numaradaki kurali siler. -L ZİNCİR Belirtilen zincirdeki kurallari gösterir. -E ZİNCİR Zinciri yeniden adlandirir. -l ZİNCİR <no> Zincirde belirtilen numaralı alana kuralı ekler. -R ZİNCİR Zincirde kuralın yerine başkasını koyar. -R ZİNCİR <no> Zincirde belirtilen numaralı alana bir başkasını koyar. -N ZİNCİR Yeni bir zincir oluşturur. -X ZİNCİR Kullanıcının eklediği bir zinciri siler. -F ZİNCİR Zincirdeki kuralların tümünü siler. -P ZİNCİR Zincire genel politika ekler. Not : Zincirler ( INPUT,OUTPUT,FORWARD ve POSTROUTING PREROUTING ) büyük harflerle yazılır.

4 IPTABLES SEÇENEKLERİ! Kuralı tersine çevirir. -s [!] <adres/mask> Kaynak adresini belirtir / gibi.. -p [!] <port> UDP,TCP,ICMP,ALL protokollerinden biri kullanılır.all hepsi içindir. --sport [!] <port> Kaynak portu belirtir.etc/services da listelenen port isimleri olabilir ya da numarasıyla yazılabilir. --source-port <port> --sport ile aynı -d [!] <adres/mask> Varış adresidir. --dport [!] <port> Variş portudur. --icmp-type <tip> ICMP (Internet Control Message Protocol)tipini belirtir. -i [!] arabirim eth1,ppp0 gibi... -j <hedef> Kural için belirtilen zincirde hedef belirtir.-j ACCEPT gibi.. --to-source <adres> Yeni kaynak ip'si yazar SNAT ile kullanılır. --to-destination <adres Yeni variş ip'si yazar.dnat ile kullanılır. -o [!] <arabirim> Çıkan ve yönlendirilen zincirlerde kullanılır.(-o ppp1 gibi) -t <tablo> Tabloyu belirtir.nat tablosu için -t nat şeklinde yazilir. -m <modül> Kullanılacak modülü belirtir.-m limit gibi --state State (durum) modülü içindir.new,invalid,related ve ESTABLISHED seçenekleri içindir. --tcp-flags TCP flag'laridir.ack,fin,rst,urg,syn,ps veya ALL. --syn --limit <no/saniye> SYN paketlerini kontrol etmek içindir. Saniye başina eşleşme hızını kontrol etmek için kullanılır. -V Iptables'ın versiyonunu öğrenmek için kullanılır. --mac-source[!]<adress> Belirtilen fiziksel adres için işleme alinir yada alinmaz. Iptables'da CIDR (Classless Inter-Domain Routing) adres biçimide kullanabilirsiniz / / / (8 bitlik ağ alanı 24 bitlik host alanı) / (16 bitlik ağ alanı 16 bitlik host alanı) / (24 bitlik ağ alanı 8 bitlik host alanı) / (26 bitlik ağ alanı 6 bitlik host alanı) GENEL BİR SCRİPT İlk önce iptables komutunu yazar bir kural eklemek için -A yazıp hangi zincire uygulayacaksaniz onu yazarsiniz. Mesela: # iptables -A INPUT -s j ACCEPT adresinden gelen tüm paketler kabul ediliyor.veya tam tersi #iptables -A INPUT -j ACCEPT! -s adresinin dişinda gelen tüm paketler kabul ediliyor.

5 Tüm bir ağı kapsayan kurallar için ağ adreside belirtilebilir. #iptables -A INPUT -s / j ACCEPT Anlaşildiği gibi ağındaki paketler kabul edilebilir. Iptables'ı öğrenmenin en iyi yolunun bir kurallar bütününü bulup onu okumaktan geçtiğine inaniyorum. Yukaridaki iptables komutundaki ACCEPT ağlari için paketin olumlu kabul edilerek bir sonraki zincire aktarilacağini göstermektedir. İptables yazilmaya başlanirken önce paket yönlendirme kapatilir.sontra tüm zincirlerdeki kurallar silinir. #echo 0 > /proc/sys/net/ipv4/ip_forward #iptables -F INPUT #iptables -F OUTPUT #iptables -F FORWARD Artik iptables'in durumuna baktiğimizda boştur.bakmak için #iptables -L -n parametreleri kullanılabilir yada Redhat sistemlerde #service iptables status yazılarak yazdığımız iptables'ın durumu görülebilir. Zincirlerin genel politikasını belirtmek için ise; #iptables -P INPUT DROP #iptables -P OUTPUT ACCEPT #iptables -P FORWARD ACCEPT Burada dişaridan bağlantı yapmak isteyen paketlere izin verilmemektedir. Çikan paketler ve iletilen paketlere izin verilmiştir. #iptables -A INPUT -j DROP -i eth1! -s / #iptables -A FORWARD -j DROP -i eth1! -s / eth1 arabiriminden gelen paketlerin kendi ağımıza ait olup olmadığı kontrol ediliyor. #iptables -A INPUT -j DROP -i! eth1 -s / #iptables -A FORWARD -j DROP -i! eth1 -s / eth1 dişinda gelen paketlerin kaynak ip adreslerinin bizim ağimizla aynı olup olmadiği kontrol edilerek böle paketler reddediliyor.ip Spoof olarak adlandırılan ip dolandırıcılığına engel olmak için önlem alınıyor. #iptables -A INPUT -j DROP! -i lo -s / #iptables -A FORWARD -j DROP -i! lo -s / loopback arabirimimiz için de aynı kontrolu yapıp bu paketleri reddediyoruz. #iptables -A INPUT -j ACCEPT -i lo Kendi sistemimizin haberleşmesi için gönderilecek ve alınacak paket trafiğine izin veriyoruz. #iptables -A INPUT -j ACCEPT -p -tcp -i eth0 dport 80 -s #iptables -A INPUT -m state state ESTABLISHED,RELATED -i eth0 -p tcp sport 80 -s d / j ACCEPT #iptables -A OUTPUT -m state state NEW -o eth0 -p tcp sport 80 -d / j DROP

6 Dış ağdan web sunucumuza erişim izni veriyoruz.ikinci satirda ise kurulmuş bağlantılara izin vererek, web sunucumuzu kendi ağimizda çalişir hale getiriyoruz.web server'ımız 'dir.İstersek başka bir arabirime yada başka bir makinayida web sunucu olarak çalıştırabiliriz.web sunucusu dışardan ve kendi ağımızdan gelen isteklere cevap vermekte fakat kendi ağımızla bağlantı kurmasına izin verilmemekte.web server üzerinden ağımıza mudahale etmek isteyen olabilir. #iptables -A INPUT -i eth1 -p udp --dport 67:68 --sport 67:68 -j ACCEPT DHCP serverımızın varlığınıda kurallarımız arasına belirtiyoruz. #iptables -A INPUT -m state state ESTABLISHED,RELATED -i eth0 -p! icmp -j ACCEPT Dış ağlara netfilter üzerinden erişim izni vermek için kurulu bağlantılar korunarak ICMP paketleri dışındaki bütün paketler kabul ediliyor. #iptables -A INPUT -m state state NEW -i eth0 -j DROP #iptables -A FORWARD -m state state NEW -i eth0 -j DROP Dış ağdan gelecek SYN paketlerini reddediyoruz.dişardan bağlantı başlatılmasını bu sayede engelliyoruz. #iptables -A INPUT -j ACCEPT -p all -i eth1 -s / Ağımıza gelen tüm paketler kabul ediliyor. #iptables -t nat -A POSTROUTING -o eth0 -j MASQUERADE eth1'de olan ağımızın ( ) eth0 dan çıkışını ayarlayıp maskeleme oluşturuyoruz.(nat) #iptables -A INPUT -j ACCEPT -p icmp -i eth0 icmp-type 0 -d #iptables -A INPUT -j ACCEPT -p icmp -i eth0 icmp-type 8 -d #iptables -A INPUT -j ACCEPT -p icmp -i eth0 icmp-type 3 -d ICMP paketlerine izin veriyoruz.icmp (Internet Control Message Protocol). TÜM ICMP MESAJ TİPLERİ 0 Echo Cevabı 3 Hedefe ulaşilamiyor. 4 SQ 5 Tekrar Yöneltme 8 Echo İsteği 11 Parametre Problemi 12 Zaman Aşımı 13 Zaman Damgası İsteği 14 Zaman Damgası Cevabı 15 Bilgi İsteği 16 Bilgi Cevabı 17 Adres Maske İsteği 18 Adres Maske Cevabı

7 #iptables -A INPUT -p tcp -i eth0 --tcp-flags SYN,ACK,FIN,RST RST -m limit --limit 1/s -j ACCEPT Port taramalarından korunmak için eşleşmeyi 1 saniye veriyoruz. #iptables -A INPUT -p icmp -i eth0 --icmp-type 8 -m limit --limit 1/s -j ACCEPT Ping of Death ataklar'dan korunmak için eşleşmeyi 1 saniye veriyoruz. echo 1 > /proc/sys/net/ipv4/ip_forward Daha sonra gerekebilir düşüncesi ile aşagidaki dosyayi firewall adı ile kaydedebilirsiniz. #!/bin/sh # Iptables ile yazilmis Firewall'dir. # Linux Kernel cekirdekte yazildiktan sonra denenmistir. # Sistemde DHCP,WEB serverlari calismaktadir. # Internete bakan yuz ara1 ic network'e bakan ara2 degiskenlerine atanmistir. # # IPB="/sbin/iptables" LOCAL= /8 WEBSERV= LAN= /24 ara1=eth0 ara2=eth1 udp_port=67:68 echo 0 > /proc/sys/net/ipv4/ip_forward $IPB -F INPUT $IPB -F OUTPUT $IPB -F FORWARD $IPB -P INPUT DROP $IPB -P OUTPUT ACCEPT $IPB -P FORWARD ACCEPT $IPB -A INPUT -j DROP -i $ara2! -s $LAN $IPB -A FORWARD -j DROP -i $ara2! -s $LAN $IPB -A INPUT -j DROP -i! $ara2 -s $LAN $IPB -A FORWARD -j DROP -i! $ara2 -s $LAN $IPB -A INPUT -j DROP -i! lo -s $LOCAL $IPB -A FORWARD -j DROP -i! lo -s $LOCAL $IPB -A INPUT -j ACCEPT -i lo $IPB -A INPUT -j ACCEPT -p tcp -i $ara1 --dport www -s $WEBSERV $IPB -A INPUT -m state --state ESTABLISHED,RELATED -i $ara1 -p tcp --sport www -s $WEBSERV -d $LAN -j ACCEPT $IPB -A INPUT -i $ara2 -p udp --dport $udp_port --sport $udp_port -j ACCEPT $IPB -A OUTPUT -m state --state NEW -o $ara1 -p tcp --sport www -d $LAN -j DROP $IPB -A INPUT -m state --state ESTABLISHED,RELATED -i $ara1 -p! icmp -j ACCEPT $IPB -A INPUT -m state --state NEW -i $ara1 -j DROP $IPB -A FORWARD -m state --state NEW -i $ara1 -j DROP $IPB -A INPUT -j ACCEPT -p all -i $ara2 -s $LAN $IPB -A INPUT -j ACCEPT -p icmp -i $ara1 --icmp-type 0 -d $WEBSERV $IPB -A INPUT -j ACCEPT -p icmp -i $ara1 --icmp-type 8 -d $WEBSERV $IPB -A INPUT -j ACCEPT -p icmp -i $ara1 --icmp-type 3 -d $WEBSERV $IPB -A INPUT -p tcp --syn -m limit --limit 1/second -j ACCEPT $IPB -t nat -A POSTROUTING -o $ara1 -j MASQUERADE $IPB -A INPUT -p tcp -i $ara1 --tcp-flags SYN,ACK,FIN,RST RST -m limit --limit 1/second -j ACCEPT $IPB -A INPUT -p icmp -i $ara1 --icmp-type 8 -m limit --limit 1/second -j ACCEPT echo 1 > /proc/sys/net/ipv4/ip_forward

8 #chmod +x firewall #./firewall #service iptables save veya #iptables-save > /etc/sysconfig/iptables Yazdığımız script'in çiktisi aşagidaki gibi olacaktir. # Generated by iptables-save v1.2.7a on Sun Sep 12 00:37: *nat :PREROUTING ACCEPT [13:1727] :POSTROUTING ACCEPT [13:2030] :OUTPUT ACCEPT [36:5662] -A POSTROUTING -o eth0 -j MASQUERADE -A POSTROUTING -o eth0 -j MASQUERADE COMMIT # Completed on Sun Sep 12 00:37: # Generated by iptables-save v1.2.7a on Sun Sep 12 00:37: *filter :INPUT DROP [0:0] :FORWARD ACCEPT [0:0] :OUTPUT ACCEPT [0:0] -A INPUT -s! / i eth1 -j DROP -A INPUT -s / i! eth1 -j DROP -A INPUT -s / i! lo -j DROP -A INPUT -i lo -j ACCEPT -A INPUT -s i eth0 -p tcp -m tcp --dport 80 -j ACCEPT -A INPUT -s d / i eth0 -p tcp -m state -- state RELATED,ESTABLISHED -m tcp --sport 80 -j ACCEPT -A INPUT -i eth1 -p udp -m udp --sport 67:68 --dport 67:68 -j ACCEPT -A INPUT -i eth0 -p! icmp -m state --state RELATED,ESTABLISHED -j ACCEPT -A INPUT -i eth0 -m state --state NEW -j DROP -A INPUT -s / i eth1 -j ACCEPT -A INPUT -d i eth0 -p icmp -m icmp --icmp-type 0 -j ACCEPT -A INPUT -d i eth0 -p icmp -m icmp --icmp-type 8 -j ACCEPT -A INPUT -d i eth0 -p icmp -m icmp --icmp-type 3 -j ACCEPT -A INPUT -p tcp -m tcp --tcp-flags SYN,RST,ACK SYN -m limit --limit 1/sec -j ACCEPT -A INPUT -i eth0 -p tcp -m tcp --tcp-flags FIN,SYN,RST,ACK RST -m limit --limit 1/sec -j ACCEPT -A INPUT -i eth0 -p icmp -m icmp --icmp-type 8 -m limit --limit 1/sec -j ACCEPT -A FORWARD -s! / i eth1 -j DROP -A FORWARD -s / i! eth1 -j DROP -A FORWARD -s / i! lo -j DROP -A FORWARD -i eth0 -m state --state NEW -j DROP -A OUTPUT -d / o eth0 -p tcp -m state --state NEW -m tcp --sport 80 -j DROP COMMIT # Completed on Sun Sep 12 00:37: IPTABLES KOMUTLARI #iptables-save > /etc/sysconfig/iptables iptables-save komutu kuralları standart çiktıya gönderir. #iptables-restore < /etc/sysconfig/iptables iptables-restore komutu kuralları geri yüklemek için kullanılır. Netfilter /etc/sysconfig/iptables dosyasina kaydedilir.bu dosya açilişlarda ve service iptables start komutu verildiğinde kontrol edilecektir.

9 Ayrıca #service iptables save komutu ile /etc/sysconfig/iptables dosyasına değişiklikleri yansıtabilirsiniz. #service iptables stop iptables'ı durdurulur. #service iptables start iptables başlatir. Service iptables status iptables kurallarını gösterir. #iptables -L -n komutu ile iptables'ın durumu aşağıda görülmektedir. Chain INPUT (policy DROP) target prot opt source destination DROP all --! / /0 DROP all / /0 DROP all / /0 ACCEPT all / /0 ACCEPT tcp /0 tcp dpt:80 ACCEPT tcp /24 tcp spt:80 state RELATED,ESTABLISHED ACCEPT udp / /0 udp spts:67:68 dpts:67:68 ACCEPT!icmp / /0 state RELATED,ESTABLISHED DROP all / /0 state NEW ACCEPT all / /0 ACCEPT icmp / icmp type 0 ACCEPT icmp / icmp type 8 ACCEPT icmp / icmp type 3 ACCEPT tcp / /0 tcp flags:0x16/0x02 limit: avg 1/sec burst 5 ACCEPT tcp / /0 tcp flags:0x17/0x04 limit: avg 1/sec burst 5 ACCEPT icmp / /0 icmp type 8 limit: avg 1/sec burst 5 Chain FORWARD (policy ACCEPT) target prot opt source destination DROP all --! / /0 DROP all / /0 DROP all / /0 DROP all / /0 state NEW Chain OUTPUT (policy ACCEPT) target prot opt source destination DROP tcp / /24 tcp spt:80 state NEW Yazan : Soner SAĞ

OPENBSD - PAKET SÜZGECĐ PF - PACKET FILTER V1_1.0

OPENBSD - PAKET SÜZGECĐ PF - PACKET FILTER V1_1.0 OPENBSD - PAKET SÜZGECĐ PF - PACKET FILTER V1_1.0 TÜRKÇE KULLANMA KLAVUZU BÖLÜM -1- TEMEL AYARLAR Yusuf UZUNAY Orta Doğu Teknik Üniversitesi Enformatik Enstitüsü Ankara TÜRKĐYE yuzunay(at)ii.metu.edu.tr

Detaylı

OpenBSD PacketFilter(PF) ile Firewall Uygulamaları

OpenBSD PacketFilter(PF) ile Firewall Uygulamaları OpenBSD PacketFilter(PF) ile Firewall Uygulamaları Yıllarca NetBSD takımında aktif geliştirici olarak bulunmuş Theo de Raadt NetBSD işletim sistemini geliştirilmesi ile ilgili olarak diğer developerlarla

Detaylı

Netfilter + IPTables Güvenlik Duvarı. Sunan: Serdar KÖYLÜ

Netfilter + IPTables Güvenlik Duvarı. Sunan: Serdar KÖYLÜ Netfilter + IPTables Güvenlik Duvarı Sunan: Serdar KÖYLÜ Firewall Nedir? Ağlar arasında yalıtımı sağlayan düzeneklerdir. Bilinmesi gerekenler.. TCP PORT STATE Diğerleri UDP PORT IP ICMP OP-CODE INTERFACE

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALT AĞLAR 481BB0051 Ankara, 2012 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri kazandırmaya

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AĞ SORUNLARINI GİDERME Ankara, 2013 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri

Detaylı

3.5 Ağ Konfigürasyonu

3.5 Ağ Konfigürasyonu 3.5 Ağ Konfigürasyonu Linux sürümlerinin hepsinde ağ arayüzleri ile ilgili öntanımlı bilgiler çeşitli dosyalarda saklanır ve açılış esnasında çalışan betiklerle aktif hale getirilirler. Bu betiklerin kabaca

Detaylı

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ AĞ HİZMETLERİ Ankara, 2014 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında yer alan yeterlikleri kazandırmaya

Detaylı

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ENDÜSTRİYEL OTOMASYON TEKNOLOJİLERİ

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ENDÜSTRİYEL OTOMASYON TEKNOLOJİLERİ T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ENDÜSTRİYEL OTOMASYON TEKNOLOJİLERİ İNTERNET GÜVENLİĞİ ANKARA 2008 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen

Detaylı

CHAPTER 12. AĞ BİLEŞENLERİ ve AĞ AYARLARI

CHAPTER 12. AĞ BİLEŞENLERİ ve AĞ AYARLARI CHAPTER 12 AĞ BİLEŞENLERİ ve AĞ AYARLARI 12.1 TCP/IP ve Protokoller İnternet protokollerinin temeli Internet Protocol (IP)'dir. İnternet üzerinde yönlendirme(routing) gibi temel ağ işlemlerinin gerçekleştirildiği

Detaylı

YÖNLENDİRİCİ GÜVENLİĞİ

YÖNLENDİRİCİ GÜVENLİĞİ YÖNLENDİRİCİ GÜVENLİĞİ Sedat Kulduk, Enis Karaaslan, kulduk@bornova.ege.edu.tr, enis@bornova.ege.edu.tr Ege Üniversitesi Network Güvenlik Grubu ÖZET Bu bildiride, bilgisayar ağlarının kısa tanımından başlayarak,

Detaylı

T.C MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ENDÜSTRİYEL OTOMASYON TEKNOLOJİLERİ

T.C MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ENDÜSTRİYEL OTOMASYON TEKNOLOJİLERİ T.C MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ENDÜSTRİYEL OTOMASYON TEKNOLOJİLERİ TEMEL BİLGİSAYAR AĞLARI 2 ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından

Detaylı

AIRTIES RT-101 Ethernet ve USB Portlu ADSL2+ Router Kullanım Kılavuzu

AIRTIES RT-101 Ethernet ve USB Portlu ADSL2+ Router Kullanım Kılavuzu AIRTIES RT-101 Ethernet ve USB Portlu ADSL2+ Router Kullanım Kılavuzu AirTies RT-101 Kullanım Kılavuzu Sayfa: 1 Bu doküman AirTies Kablosuz İletişim Sanayi ve Dış Ticaret A.Ş. tarafından hazırlanmış olup,

Detaylı

AIRTIES WAR-140 Kablosuz ADSL2+ VPN 4 Portlu Modem

AIRTIES WAR-140 Kablosuz ADSL2+ VPN 4 Portlu Modem AIRTIES WAR-140 Kablosuz ADSL2+ VPN 4 Portlu Modem Bu doküman AirTies Kablosuz İletişim Sanayi ve Dış Ticaret A.Ş. tarafından hazırlanmış olup, tüm hakları saklıdır. Kılavuza Genel Bakış Bu kılavuz AirTies

Detaylı

Đnternette Ağ Katmanı

Đnternette Ağ Katmanı Đnternette Ağ Katmanı Ağ katmanı gözüyle internet çok sayıda subnetin birbiriyle bağlanmasıdır. Tam tanımlı bir yapısı yoktur, çok sayıdaki bölgesel subnetler backbone lar yardımıyla birbirine bağlanır.

Detaylı

SynFlood DDOS Saldırıları

SynFlood DDOS Saldırıları GUVENLIKEGITIMLERI.COM SynFlood DDOS Saldırıları SynFlood saldırıları ve korunma yolları Huzeyfe ÖNAL huzeyfe@lifeoverip.net http://www.lifeoverip.net 1/16/2010 [Bu yazı internet ortamında sık karşılaşılan

Detaylı

IPv6 ve Güvenlik Duvarı

IPv6 ve Güvenlik Duvarı IPv6 ve Güvenlik Duvarı İÇERİK 1. Güvenlik ve Tehditler 2. Güvenlik Çözümleri Paket Filtreleme / Erişim Kontrol Listeleri Durum Denetimli Filtreleme Limitleme / Trafik şekillendirme L7 Çözümler 3. Genel

Detaylı

antikor Yönetim Panelleri

antikor Yönetim Panelleri 1 antikor Yönetim Panelleri AntiKor G100, S100, S200, P100, P200, E100, E200 ve E300 sürümünde de 15 ana kategori bulunmaktadır. Modeline göre bazı kategoriler ve menüler lisans kapsamı dışında olabilir.

Detaylı

Bölüm 8. PROGRAM EKLE/KALDIR. Program Ekle / Kaldır ı açmak için BaĢlat Ayarlara Denetim Masası Program Ekle/Kaldır seçilir.

Bölüm 8. PROGRAM EKLE/KALDIR. Program Ekle / Kaldır ı açmak için BaĢlat Ayarlara Denetim Masası Program Ekle/Kaldır seçilir. Bölüm 8. PROGRAM EKLE/KALDIR Program Ekle / Kaldır ı açmak için BaĢlat Ayarlara Denetim Masası Program Ekle/Kaldır seçilir. PROGRAM EKLE/KALDIR(devam) 1. Program DeğiĢtirmek veya Kaldırmak 2. Yeni Program

Detaylı

ÖĞRENME FAALİYETİ-1 ÖĞRENME FAALİYETİ - 1 1. AĞ TEMELLERİ

ÖĞRENME FAALİYETİ-1 ÖĞRENME FAALİYETİ - 1 1. AĞ TEMELLERİ ÖĞRENME FAALİYETİ-1 AMAÇ ÖĞRENME FAALİYETİ - 1 Ağ sistemlerini tanıyarak, topolojinin (yerleşim şekli) seçimini yapabileceksiniz. ARAŞTIRMA Piyasada en çok kullanılan ağ topolojilerini ve bu topolojilere

Detaylı

AntiKor Güvenlik & Web Filtreleme Kullanım Kılavuzu. AntiKor Güvenlik & Web Filtreleme Nedir?

AntiKor Güvenlik & Web Filtreleme Kullanım Kılavuzu. AntiKor Güvenlik & Web Filtreleme Nedir? AntiKor Güvenlik & Web Filtreleme Nedir? AntiKor Güvenlik & Web Filtreleme Yazılımı, Mersin Teknopark ında faaliyet gösteren 3 Akademik Personelin oluşturduğu epati Bilişim Teknolojileri San. ve Tic. Ltd.

Detaylı

TCP/IP ve Bileşenleri

TCP/IP ve Bileşenleri 12 TCP/IP ve Bileşenleri Şu ana kadar bilgisayar ağı kavramları ve ağ yapısının fiziksel katmanları hakkında genel bir fikir edindik. Bu noktada bilgisayarlar arası iletişimi sağlayan temel protokol katmanlarına

Detaylı

Bilgisayar Programcılığı

Bilgisayar Programcılığı Bilgisayar Programcılığı Uzaktan Eğitim Programı e-bġlg 121 AĞ TEKNOLOJĠLERĠNĠN TEMELLERĠ Öğr. Gör. Bekir Güler E-mail: bguler@fatih.edu.tr Hafta 6: Ağ (Network) katmanı II 4.4 İnternet ağ katmanı fonksiyonları

Detaylı

ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ELEKTRİK-ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ AĞ GÜVENLİĞİ VE AĞ PROTOKOLLERİ 481BB0007 Ankara, 2011 Bu modül, mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında uygulanan Çerçeve Öğretim Programlarında

Detaylı

F.Ü. MÜH.FAK BILGISAYAR MÜH. BÖL. BILGISAYAR SISTEMLERI LAB. DENEY NO: 7 ERİŞİM DENETİM LİSTELERİ

F.Ü. MÜH.FAK BILGISAYAR MÜH. BÖL. BILGISAYAR SISTEMLERI LAB. DENEY NO: 7 ERİŞİM DENETİM LİSTELERİ F.Ü. MÜH.FAK BILGISAYAR MÜH. BÖL. BILGISAYAR SISTEMLERI LAB. DENEY NO: 7 ERİŞİM DENETİM LİSTELERİ 1. GİRİŞ Bu deneyin amacı Cisco 1760 Routerlar kullanarak: Erişim denetim listelerinin oluşturulma sebeplerini,

Detaylı

ADSL MODEM GÜVENLİĞİ

ADSL MODEM GÜVENLİĞİ ADSL MODEM GÜVENLİĞİ ADSL MODEM GÜVENLİĞİ HAZIRLAYAN: TEAM VOLTRAN BARTIN ÜNİVERSİTESİ İKTİSADİ İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ ADSL MODEM GÜVENLİĞİ İÇİNDEKİLER 1. ADSL GÜVENLİĞİ FIREWALL

Detaylı

Topoloji Nedir? Bir ağdaki bilgisayarların nasıl yerleşebileceğini,nasıl bağlanacağını,veri iletiminin nasıl olacağını belirleyen gene yapıdır.

Topoloji Nedir? Bir ağdaki bilgisayarların nasıl yerleşebileceğini,nasıl bağlanacağını,veri iletiminin nasıl olacağını belirleyen gene yapıdır. AĞ TOPOLOJİLERİ Topoloji Nedir? Bir ağdaki bilgisayarların nasıl yerleşebileceğini,nasıl bağlanacağını,veri iletiminin nasıl olacağını belirleyen gene yapıdır. Fiziksel Topoloji : Ağın fiziksel olarak

Detaylı

TC. FIRAT ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ELEKTRİK-ELEKTRONİK BÖLÜMÜ SWİTCH, ROUTER VE FREWALL KONFİGÜRASYONU BİTİRME ÖDEVİ

TC. FIRAT ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ELEKTRİK-ELEKTRONİK BÖLÜMÜ SWİTCH, ROUTER VE FREWALL KONFİGÜRASYONU BİTİRME ÖDEVİ TC. FIRAT ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ELEKTRİK-ELEKTRONİK BÖLÜMÜ SWİTCH, ROUTER VE FREWALL KONFİGÜRASYONU BİTİRME ÖDEVİ DANIŞMAN Yrd.Doç.Dr. Hasan H. BALIK HAZIRLAYAN Mahmut Ergünöz ELAZIĞ-2003

Detaylı

8 GÜVENLİK DUVARI(Firewall)

8 GÜVENLİK DUVARI(Firewall) 8 GÜVENLİK DUVARI(Firewall) 8.1 Giriş İşletmelerin intranet ve extranet uygulamaları dolayısıyla dış dünyayla olan bağlantıları artmıştır. Böyle sistem yapılarının saldırılardan korunması daha zordur.

Detaylı

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ

T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI MEGEP (MESLEKÎ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) ELEKTRİK ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ AĞ PROTOKOLLERİ ve AĞ GÜVENLİĞİ ANKARA 2007 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından

Detaylı

Veri bağlantısı katmanı iki alt bölüme ayrılır: Media Access Control(MAC) ve Logical Link Control(LLC).

Veri bağlantısı katmanı iki alt bölüme ayrılır: Media Access Control(MAC) ve Logical Link Control(LLC). OSI (Open System Interconnect). Phsical Layer (Fiziksel Katman) : Veri gönderimi yapılacaksa üst katmandan gelen digital bit streamini taşıyıcı kablo sistemi üzerine vermek için analog sinyale çevirir

Detaylı