Ev içi şiddet. Polis tarafından uzaklaştırma ve geri dönme yasağı. Ceza Hukuku. Medeni Hukuk kapsamında koruma önlemleri

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "Ev içi şiddet. Polis tarafından uzaklaştırma ve geri dönme yasağı. Ceza Hukuku. Medeni Hukuk kapsamında koruma önlemleri"

Transkript

1 Ev içi şiddet Polis tarafından uzaklaştırma ve geri dönme yasağı Ceza Hukuku Medeni Hukuk kapsamında koruma önlemleri Bündner Intervention Projesinin ev içi şiddete karşı hazırlamış olduğu bu bilgilendirme broşürünü ücretsiz olarak tüm polis karakollarından ve Kanton Graubünden Kadın- Erkek FırsaEşitliği Bürosundan temin edebilirsiniz. Broşür, Fırsat Eşitliği Bürosunun web sitesinde şu dillerde bulunur: Almanca, İtalyanca, Romanş, Arnavutça, İngilizce, Portekizce, Sırpça, İspanyolcaTamil ve Türkçe.

2 Ev içi şiddet tolere edilmez! Ev içinde şiddet özel bir durum değildir ve tolere edilmez. Önemsizleştirme, alkol, stres, provokasyon gibi haklı gösterme gerekçeleri kabul görmez. Şiddettin sorumluluğu her zaman onu uygulayan şahsa aittir. Şiddete maruz kalan şahıslar, korunma ve yardım alma hakkına sahiptirler. Şiddetin hakim olduğu bir ortamda yetişen çocuklar, gelişimlerinde bundan ağır bir şekilde etkilenirler. Bu durumda özel desteğe ve ilgiye ihtiyaç duyarlar. Eğer polis bir ailede ev içi şiddetle ilgili duyum alırsa, çocuğun refahının tehlikede olduğu bu durumu hemen yetkili velayet dairesine bildirir. Bu broşür, ev içi şidetle ilgili en önemli sorulara cevap verir. Acil kartında (Notfallkarte) önemli yardım hizmetlerinin ve kurumların adresleri bulunmaktadır. Aşağıdaki hizmetler süresiz olarak hizmetinize açıktır: Şiddete maruzsanız ne yapabilirsiniz? Acil bir tehlike durumunda hemen polisden korunma ve yardım istemelisiniz : Acil yardım 117 Polis, kendilerinden başkalarına zarar gelebilecek olan şahısları ortak evden/binadan ve yakın çevreden uzaklaştırabilir. Şiddete uğrayan şahıs olarak siz ve çocuklarınız, alışmış olduğunuz çevrede kalma hakkına sahipsiniz. Nereden bilgi,destek ve danışmanlık alabilirsiniz? Kanton Graubünden Mağdurlara Yardım- Danışmanlık Kurumu (Opferhilfe-Beratungsstelle des Kantons Graubünden) Danışmanlık Kurumu sizi şahsi ve hukuki sorularda bilgilendirir, destekler,danışmanlık yapar ve gerekirse diğer uzmanlık kurumlarını ve/veya uzmanları tavsiye eder. Danışma ücretsizdir. Talebiniz gizlilik altında tutulur. Kurum çalışanları gizlilik mükellefiyeti altındadırlar. Danışma sizin tarafınızdan istediğiniz zaman sona erdirilebilir. Korunma, yardım ve danışma mı arıyorsunuz? Graubünden Kadın Sığınma Evi (Frauenhaus Graubünden) Kadın sığınma evi,ev içi şiddete maruz kalan kadınlara, onların çocuklarına ve genç kızlara ikamet, koruma ve danışmanlık sağlar. Vurdunuz veya şiddetle mi tehdit ettiniz? Şiddet Uygulayan Şahıslar İçin Danışmanlık Kurumu (Beratungsstelle für Gewalt ausübende Personen) Sorunları şiddet kullanmadan çözme yöntemi geliştirmenizde size destek oluyoruz. Danışma ücretsizdir. Sorununuz gizlilik altında ele alınır.

3 En sık sorulan sorulara cevaplar Polis tarafından uzaklaştırma ve geri dönme yasağı Kanun kimi korur? Şiddetin evli çiftlerde ve birlikte yaşayan çiftlerde, veya aile içinde olmasına bağlı olmaksızın, ev içi şiddete maruz kalan her şahsı korur. Şiddete maruz kalan şahsın, Kanton Graubünden de ikamet ediyor olması gerekmektedir. Evinizde tatil için bulunan misafirlerde aynı korunma hakkından yararlanabilirler. Kimler uzaklaştırılabilir? Birlikte ikamet ettikleri şahıslar için ciddi bir tehlike teşkil eden şahıslar. Reşit olmayıp şiddet uygulayan şahıslar için polis tarafından uzaklaştırma uygun değildir. Bu gibi durumlarda velayet dairesiyle birlikte uygun bir çözüm bulunmalıdır. Polisin koyduğu geri dönme yasağı ne kadar süre geçerlidir? Polis tarafından belirlenen süre boyunca, ancak en fazla 10 gün. Geri dönme yasağı uzatılabilir mi? Evet. Ancak tehlikede olan şahıs uzaklaştırma süresi içinde, Bölge Mahkemesi Başkanlığına (Bezirksgerichtspräsidium) evliliği koruma önlemleri kapsamında (evli çiftlerde) gözetim önlemleri veya Medeni Hukuk un 28b maddesine göre uzak tutma önlemleri için başvurmalıdır. Uzaklaştırılan şahıs karara karşı kendini nasıl savunabilir? Uzaklaştırma süresi esnasında karar Bölge Mahkemesine itiraz edilebilir. Uzaklaştırma mağdur un isteğine mi bağlıdır? Hayır. Mağdur korkudan veya utandığından dolayı uzaklaştırma talebinde bulunmasa bile, yinede polis ciddi bir tehlike mevcutsa uzaklaştırma kararı alacaktır. Uzaklaştırma güvenlik polisine ait bir önlemdir. Evin/ dairenin kime ait olduğunun bir önemi var mıdır? Hayır. Polis tehlike teşkil eden her şahsı uzaklaştırabilir. Ev anahtarı ne olacak? Polis uzaklaştılacak olan şahıstan anahtarı alıp mağdur a teslim eder. Uzaklaştırılan şahıs polis için ulaşılabilir olmalı mıdır? Evet. Polis kendisinden resmi yazışmaların ulaştırılması için bir adres vermesini talep eder. Uzaklaştırılan şahıs yanında neler götürebilir? Acil ihtiyaç olan şahsi eşyalarını (örn. şahsi evraklar, kıyafet, kimlikler, ilaçlar).

4 Mağdur uzaklaştırmadan dolayı evin ihtiyaçlarını karşılayacak parası yoksa ne yapabilir? Uzaklaştırılan şahıs ailenin geçimini, sağlamakla sorumluysa, uzaklaştırma süresi için gerekli parayı temin etmek zorundadır. Aksi halde Sosyal Yardım Kurumundan (Sozialamt) geçici bir çözüm sağlanmalıdır. Geri dönme yasağı hangi alanlar için geçerlidir? Ev/bina ve yakın çevre için. Buna örneğin koridorlar, merdivenler, kiler, çamaşırhane, avlu, bahçe ve evin giriş bölümleri dahildir. Polis uzaklaştırma kararında korunma alanını net bir şekilde belirtmelidir. Tehlikede olan şahsa, yazılı uzaklaştırma kararının bir fotokopisi verilir. Şidder uygulayan şahıs kendiliğinden gitmezse ne olur? Polis zor kullanarak şiddet uygulayan şahsı uzaklaştırabilir. Uzaklaştırma ve geri dönüş yasağı, poliş şiddet olayından daha sonra haberdar edildiyse de konulabilir mi? Evet, şiddete maruz kalan şahıs başka kötü muamele göreceğinden korkuyorsa konulabilir. Geri dönme yasağının yerine getirilip getirilmediği kontrol edilir mi? Polis her an kendiliğinden yasağın yerine getirilip getirilmediğini kontrol edebilir. Uzaklaştırılan şahıs geri dönme yasağını çiğnerse ne yapabilirsiniz? Bu durumda hemen polisi çağırmalısınız. Polis uzaklaştırılan şahsı gerekirse zorla gönderecektir. Bunun yanısıra, haneye tecavüz cezayı gerektiren bir davranış olup, (resmi bir karara itaatsizlik) para cezasına çarptırılır. Uzaklaştırılan şahıs sakinleştikten sonra geri dönebilir mi? Hayır. Belirlenen uzaklaştırma süresi içerisinde dönemez. Mağdur geri dönmesini kabul etse bile, uzaklaştırılan şahıs suç işlemiş olur. Uzaklaştırılan şahıs evden başka eşyalar almak isterse? Uzaklaştırılan şahıs, evden acil ihtiyaç olan eşyalar alması gerekirse, bu yalnızca polis eşliğinde mümkündür. Mağdurlara Yardım - Danışmanlık Kurumunun sizinle irtibata geçmesini ister misiniz? Polisin şahsi bilgilerinizi danışmanlık kurumuna gönderebilmesi için, yazılı onayınız gerekmektedir. Daha sonra onlar sizinle irtibata geçerler. Başta irtibata geçmeyi reddetmiş olsanız bile, her zaman kendiliğinizden danışmanlık kurumuna ulaşabilirsiniz. Uzaklaştırılan şahıs nereden danışmanlık alabilir? Uzaklaştırılan şahıs Şiddet Uygulayan Şahıslar İçin Danışmanlık Kurumuna bildirilir. Danışmanlık kurumu şiddet uygulayan şahısla irtibata geçer ve danışmanlık teklif eder. Danışmadan, şiddet sorununu çözmek isteyen herkes ücretsiz olarak faydalanabilir.

5 Velayet Makamı ne zaman haberdar edilir? Polis, şiddet uygulanan evde çocuklar yaşıyorsa, olayın araştırılması için durumu yetkili velayet makamına bildirir. Polis şiddet uygulayan şahsı göz altına alabilir mi? Evet, Eğer şahıs örneğin, alkol veya uyuşturucu etkisi altındaysa, veya uzaklaştırma kararına uymayacağı izlenimini veriyorsa, göz altına alabilir. Çoğu zaman geri dönme yasağı ve uzaklaştırma kararı tehlikeyi önlemek, veya en azından azaltmak için yeterli olur. Aynı zamanda göz altına alma ve polis tarafından geri dönme yasağıyla uzaklaştırma konabilir mi? Evet. Şiddet uygulayan şahıs başta göz altına alınmış olsa bile, geri dönüş yasağıyla uzaklaştırma kararı alınabilir. Özellikle bu durumlarda ortak eve geri dönme çoğu zaman olayın patlak vermesine yol açtığı için, polis tarafından konulan yasak çok önemlidir. Eşim polis tarafından uzaklaştırılırsa oturum iznimi kaybeder miyim? Hayır. Polis tarafından uzaklaştırılma süresi içinde oturum izninin alınması sözkonusu değildir. Uzun süreli ayrı kalma durumunda, danışmanlık kurumlarından bireysel danışma almanızı tavsiye ederiz. Yaşanan ev içi şiddetin kanıtlanması, oturum izninin devam etmesi için, diğer faktörlerle birlikte önemli olabilir. Olayın ortasındaki çocuklar Ev içi şiddetin şahitleri olan çocuklar Çocuklarda, sık sık ev içi şiddete şahit olurlar. Çocukların,çiftler arasındaki şiddeti onlarla birlikte yaşaması, onların akut durumlardaki algılamasına ve bilişsel, sosyal ve duygusal gelişimlerine de zarar verir. Kendileri doğrudan dövülmeseler olsalar bile, gelecekte gerek mağdur olarak, gerekse şiddet uygulayan şahıs olarak, şiddet tecrübeleri edinme riski taşırlar. Bu nedenle polis ev içi şiddette, uzaklaştırma kararı alınıp alınmadığına bakmaksızın, velayet makamına durumu bildirecektir. Çocukları Koruma Kurumu size çocuğunuz için en uygun terapi imkanları hakkında danışmanlık yapar ve bilgi verir.

6 Ceza kanununda ev içi şiddet İsviçre Ceza Kanunu, ev içi şiddetin hepsini olmasa bile, birçok biçimini cezalandırır. Mağdurlar çoğu zaman sağlık hizmetine, danışmanlığa, sivil korunma hakkına ve maddi desteğe ihtiyaç duyarlar. Ev içi şiddet nasıl olur? Örneğin: Tokatlama, tekmeleme, yumruklama, ısırma, tırmalama, dövme, boğazlama, silah çıkarma, tehdit etme, bir davranışa zorlama, hapsetme, göz hapsinde tutma, bir aletle vurma, bir bıçakla saplama, ateş etme. Resmi makam tarafından aranmak ne demektir? Resmi makam tarafından aranma durumunda mağdur, şiddet uygulayan şahsın sorgulanması için gerekli olan 3 ay içinde suç duyurusunu kendisi yapmak zorunda kalmaz. Polis görevi itibariyle, mağdurun isteğinden bağımsız olarak, tahkiki yürütmek zorundadır. Hangi ev içi şiddet şekilleri resmi makam tarafından takip edilir (resmi suçlar)? Basit nitelikteki (tehlikeli bir eşyayla, zehir veya silahla işlenen) ve ağır yaralama, kötüye kullanma, tecavüz ve cinayet suçları, mağdur/suçlu ilişkisine bakılmaksızın resmi makam tarafından takip edilir. Eşler, resmi kayıtlı homoseksuel çiftler ve birlikte yaşayan hetero veya homoseksuel çiftler arasında tekrarlanan ev içi şiddetin basit yaralama, saldırma ve tehdit etme gibi biçimleri de resmi makam tarafından takip edilir. Bu yüksek koruma, evli çiftler ve resmi birliktelik yaşayan çiftlerde boşanmadan sonraki bir sene için, birlikte yaşayan hetero ve homoseksuel çiftlerde de ayrılmadan sonraki bir sene için geçerlidir. Evlilik dışı ilişkilerde, resmi kayıtlı birlikteliklerde, veya gayri resmi birlikte yaşayan çiftlerde, bu suçlar için her zaman bir suç duyurusu yapılması gerekir. Ev içi şiddette hangi suçlar yalnızca mağdur olan şahsın talebi üzerine takip edilir (dilekçeli suçlar)? Örneğin: Eşyaya zarar verme, bir defaya mahsus zor kullanma, ev içi huzuru bozma, telefonu kötüye kullanma, cinsel taciz. Ya çocuklar mağdursa? Sorumlulukları altında olan veya bakmakla yükümlü oldukları çocuklara şiddet uygulayan yetişkinler, resmi makam tarafından takip edilirler.

7 Medeni Hukuk kapsamındaki koruma önlemleri Evli çiftler / resmi birliktelikler Geri dönme yasağının polisin koyduğu süreden daha uzun devam etmesini istiyorsanız, tekrar harekete geçip Bölge Mahkemesi Başkanlığına evliliği koruma tedbirleri /geçici denetleme önlemleri* çerçevesinde bir dilekçe vermek zorundasınız. Bu dilekçe daha önce polisin müdahalesi olmaksızın da verilebilir. Hangi taleplerde bulunulabilir? Örneğin: Ortak dairenin/evin tahsis edilmesi Eve/binaya ve yakın çevreye girme yasağı Yaklaşma ve irtibat kurma yasağı Çocukların bakım / ziyaret haklarının düzenlenlenmesi Nafaka miktarının belirlenmesi Şiddet nasıl ispatlanabilir? Ev içi şiddet inandırıcı olmalıdır. Muhtemel deliller şunlardır: Doktor raporları/ Yaraların fotoğrafları Mektuplar/ SMS(mesajlar) (Eski) ceza hükümleri /polis müdahaleleri / uzaklaştırma kararları ile ilgili bilgiler Danışmanlık kurumlarıından ve Kadın Sığınma evlerinden yazılı bilgiler Uzaklaştırılan şahıs, dilekçenizle ilgili sorguya tabi tutulur mu? Evet. Uzaklaştırılan şahıs dinlenme, dilekçe verme ve kanıt ibraz etme hakkına sahiptir. Mahkeme genelde, tarafların dinlenmesinden sonra karar verir. Denetleyici düzenlemeler nelerdir? Acil durumlarda mahkeme, karşı tarafın dava sürecinde dinlenmesinden önce, denetleyici düzenlemeler yapabilir. Örneğin, oturulan dairenin tehlike altında olan şahsa tahsis edilmesine ve kesin karara kadar eve girme yasağının geçerli olmasına karar verebilir. Bu dilekçeler önemlidir. Böylece uzaklaştırma ve evliliği koruma/ denetleme önlemleri arasında bir boşlık oluşması engellenmiş olur. Mahkeme sürecinde uzaklaştırılan şahısla karşılaştırılır mısınız? Mahkeme, tarafları sözlü bir duruşmaya çağırabilir. Psikolojik sebeplerden dolayı şiddet uygulayan şahısla karşı karşıya gelebilecek durumda değilseniz, ayrı sorgulama ve doğrudan karşı karşıya getirilmeden kaçınılması için bir dilekçe vermeniz tavsiye edilir. Mahkeme ve avukat masrafları ne olacak? Mahkeme ve avukat masraflarını karşılama imkanınız yoksa, mahkemeye ücretsiz hukuk hizmeti verilmesi için bir dilekçe verilebilir. İhtiyaç durumu maddi durumunuzu gösteren belgelelerle ispat edilmelidir.

8 Uzaklaştırılan şahıs mahkemece karara bağlanan yasaklara uymuyorsa ne yapabilirsiniz? Hemen polisi çağırıp hakim kararını ibraz edin. Polis hatalı şahsı uzaklaştıracaktır. Birlikte yaşayan çiftler/ aynı evde birlikte oturanlar/ eski çiftler/ taciz Şiddet uygulayan bir şahısla evlilik dışı veya ev arkadaşı olarak birlikte mi yaşıyorsunuz? Eski eşiniz tarafından tehdit mi ediliyorsunuz? Hiçbir ilişkiniz olmayan bir şahıs sizi tehdit veya takip mi ediyor? 1 Temmuz 2007 den bu yana size karşı şiddet kullanan, sizi tehdit veya takip eden bir şahısla ne tür bir ilişki içerisinde olduğunuz artık önemli bir rol oynamıyor. Yetkili Bölge Mahkemesine, şiddetten, tehditten veya takipten korunmak için yaklaşma, mahalle ve/veya irtibat yasağı talebinde bulunabilirisiniz (Medeni Hukuk madde 28b). Ayrıca Bölge Mahkemesi,kendisiyle birlikte oturuyorsanız, şiddet uygulayan şahsı evden uzaklaştırabilir. Bu önlemleri ihtiyaten de talep edebilirsiniz. Bölge Mahkemesi süreç içinde dava açmanız gereken bir mühlet belirler. Dava açmazsanız tüm düzenlenen önlemler tekrar iptal edilir. Acil durumlarda veya polis tarafından uzaklaştırma kararı varsa mahkeme, karşı tarafın dinlemesinden önce denetleyici düzenlemeler yapabilir. Böylece uzaklaştırma ve denetleme önlemleri arasında bir boşluk oluşması engellenmiş olur. Güvenliğinize dikkat edin! Yeni yasal düzenlemeler mağdurlara daha fazla korunma sağlar ve ayrıca alışılmış çevrede kalmasına imkanı sunar. Ancak şiddete karşı kesin koruma sağlamazlar! Tehlikeli durumlarda, en azından en tehlikeli zaman geçene kada, sizin ve çocuklarınızın yinede evden ayrılıp güvenli bir yere (örn. Kadın Sığınma Evi) gitmeniz önemli olabilir. Tecrübelere göre, ayrılma ve boşanma süreçlerinde şiddet olayları artıyor. Tehlikeyi artıran faktörler, silah bulundurma, alkol ve uyuşturucu kullanımı, tehditler, intihar tehditleri, hastalık derecesinde kıskançlık ve sahiplenme düşüncesi. Kötüye kullanma durumundan kurtulmak zor ve çoğunluka uzun süreçlidir. Her halukarda dışarıdan yardım alıp bir destek ağı oluşturmalısınız. Impressum: Konzept, Text, Redaktion: Susanna Mazzetta, Bettina Joos Fachliche Begleitung: Runder Tisch des Bündner Interventionsprojekts gegen Häusliche Gewalt, Arbeitsgruppe Broschüre 3. überarbeitete Auflage 2011 Graubünden Kanton Polisliği işbirliğiyle. Bündner Interventionsprojekt gegen Häusliche Gewalt Loestrasse 37, 7000 Chur

9 Acil durum kartı Evlilik, birlikte yaşama ve aile içi şiddet durumlarında İlişkinizde kendinizi güvende hissetmiyor musunuz? Kendinizi tehdit altında hissediyor veya şiddete mi maruz kalıyorsunuz? Ev içi şiddet özel bir sorun değildir! Yardım ve destek mümkündür Acil durumlarda ve yerinde yardım için: Polis acil 117 Aşağıdaki kurumlardan bilgi, destek ve danışmanlık alabilirsiniz: Opferhilfe-Beratungsstelle des Kantons Graubünden Tel Loestr Chur 24 saat telefonla ulaşılabilir Çocuklar doğrudan şiddete maruz iseler: Kantonsspital Kinderklinik Tel Fachstelle Kindesschutz Tel Loestr Chur 24 saat telefonla ulaşılabilir Çocuklar ve gençler için yard telefonu Tel Korunma, yardım ve danışmaya ihtiyacınız varsa: Frauenhaus Graubünden Tel saat ulaşılabilir Fiziksel şiddete maruz kaldıysanız, tıbbi yardım alıp bir doktor raporu alın. Bunun için ev doktorunuza gidin Tel... Acil durumlarda: Sanitätsnotruf Tel. 144

10 Cinsel tacize uğradıysanız, olaydan hemen sonra (her saatte) Kantonale Frauenspital Fontana (kadınlar) acil servisine Tel veya Kantonsspital acil servisine (erkekler) müracaat edebilirsiniz Tel Burada size gerekli tıbbi yardım ve destek verilecektir. Yaralanmalar tedavi edilip hastalıklar için önlem alınabilir. Gelecekte muhtemel bir ceza davası sorusturması için önemli olan bir Adli Tıp muayenesi yapılabilir. Bir doktor tarafından muhtemelen gerekli olan muayene yapılmadan yıkanmayın veya duş almayın. Ne kadar küçük olurlarsa olsunlar, izler suçlunun yakalanmasına yardımcı olurlar. Evliliği koruma tedbirleri ve sivil koruma önlemleri için aşağıdaki kurumlara yöneliniz: İkamet ettiğiniz yerin Albula, Tiefencastel Tel Bölge Mahkemesi : Bernina, Poschiavo Tel Hinterrhein, Thusis Tel Imboden, Domat/Ems Tel Inn, Sent Tel Landquart, Landquart Tel Maloja, Samedan Tel Moesa, Roveredo Tel Plessur, Chur Tel Prättigau/Davos, Klosters Tel Surselva, Ilanz Tel Şiddet uygulayan veya şiddete eğilimli erkekler ve kadınlar, Şiddet Uygulayanlar İçin Danışmanlık Kurumu`na yönelebilirler. Buradaki uzmanlar sizinle şiddet içermeyen çatışma çözümü yöntemleri üzerinde çalışırlar. Beratungsstelle für Tel Gewalt ausübende Personen Gäuggelistr. 16 / Brunnenhof 7000 Chur

11 Eğer sorunun merkezinde bağımlılık sorunları (örn. alkol) bulunuyorsa, veya başka desteğe ihtiyacınız varsa bunun için aşağıdaki kurumlara yöneliniz. Bölgenizdeki Sosyal Hizmetler Kurumuna Chur şehrinde, Trin, Rhäzüns, Churwalden ve Schanfigg beldelerinde ikamet edenler Sozialdienst für Suchtfragen, Loestrasse 37, Chur adresine müracaat edebilirler Tel Ayrılmadan dolayı maddi sıkıntıya düşerseniz Bölgesel Sosyal Hizmetler Kurumuna (Regionalen Sozialdienste) yönelebilirsiniz. Aile içinde gençler şiddet uyguluyorlarsa Kinder- und Jugendpsychiatrischer Dienst (KJP) Tel Yardım Eli (Die Dargebotene Hand ) Tel Kendi kendine yardım guruplarıyla ilgili bilgiler: Kontaktstelle für Selbsthilfegruppen (İrtibat bürosu) Tel Salı ve Çarşamba saat 9 11 arası Bündner Interventionsprojekt gegen Häusliche Gewalt Loestrasse 37, 7000 Chur

Şiddetten korunma yasası (GSG) ile ilgili bilgiler

Şiddetten korunma yasası (GSG) ile ilgili bilgiler Şiddetten korunma yasası (GSG) ile ilgili bilgiler Korunma 1. Bu yasa kimi aile içi şiddetten koruyor? Bu yasa ailevi veya eşlik bağı olan bir kişi tarafından şiddete maruz kalan veya şiddet ile tehdit

Detaylı

Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele El Kitabı. Yasalarımız kadının yanında. Aile içi şiddetle mücadele ediyoruz.

Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele El Kitabı. Yasalarımız kadının yanında. Aile içi şiddetle mücadele ediyoruz. Şiddetin olmadığı bir toplum istiyoruz. Devletin tüm kurumlarıyla işbirliği içindeyiz. Aile içi şiddetle mücadele ediyoruz. Yasalarımız kadının yanında. Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele El Kitabı www.aile.gov.tr

Detaylı

Aile İçindeki Şiddet için Yuvarlak Masa Bilgilendirme Serisi: Aile içi şiddet karşısında kadın olarak haklarınız

Aile İçindeki Şiddet için Yuvarlak Masa Bilgilendirme Serisi: Aile içi şiddet karşısında kadın olarak haklarınız Aile İçindeki Şiddet için Yuvarlak Masa Bilgilendirme Serisi: Aile içi şiddet karşısında kadın olarak haklarınız 1. Aile içindeki Şiddet karşısında kadın olarak haklarınız 2. Bir avukat sizin için ne yapabilir?

Detaylı

Aile İçindeki Şiddet için Yuvarlak Masa Bilgilendirme Serisi: Aile içi şiddet karşısında kadın olarak haklarınız

Aile İçindeki Şiddet için Yuvarlak Masa Bilgilendirme Serisi: Aile içi şiddet karşısında kadın olarak haklarınız Aile İçindeki Şiddet için Yuvarlak Masa Bilgilendirme Serisi: Aile içi şiddet karşısında kadın olarak haklarınız 1. Aile içindeki Şiddet karşısında kadın olarak haklarınız 2. Bir avukat sizin için ne yapabilir?

Detaylı

ÖNSÖZ. Aileiçi şiddet yaşayan bir kadınsanız ve Britanya da yaşıyorsanız, Hayatta Kalma Kitapçığı sizin içindir.

ÖNSÖZ. Aileiçi şiddet yaşayan bir kadınsanız ve Britanya da yaşıyorsanız, Hayatta Kalma Kitapçığı sizin içindir. ÖNSÖZ Aileiçi şiddet yaşayan bir kadınsanız ve Britanya da yaşıyorsanız, Hayatta Kalma Kitapçığı sizin içindir. Hergün bütün etnik gruplardan ve sınıflardan birçok kadın aileiçi şiddet yaşıyor. Eğer kötü

Detaylı

Çocuğunu Yalnız Büyütenler

Çocuğunu Yalnız Büyütenler Çocuğunu Yalnız Büyütenler Bİlgİ Ve Tavsİyeler Verband alleinerziehender Mütter und Väter Bundesverband e. V. Çocuğunu Yalnız Büyütenler Bilgi ve Tavsiyeler 1 Çocuğunu Yalnız Büyütenler Bilgi ve Tavsiyeler

Detaylı

Kişi Hakları. aep. www. www. gov.tr. Özgür Sevgi GÖRAL. Kişi Hakları. Parayla Satılmaz. Özgür Sevgi GÖRAL

Kişi Hakları. aep. www. www. gov.tr. Özgür Sevgi GÖRAL. Kişi Hakları. Parayla Satılmaz. Özgür Sevgi GÖRAL Özgür Sevgi GÖRAL Parayla Satılmaz. Özgür Sevgi GÖRAL www aep gov.tr www agoivl.etr Özgür Sevgi Göral Proje T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Aile ve Toplum Hizmeleri Genel Müdürlüğü Proje İzleme

Detaylı

Kadın ve Erkeğin Yasal Hakları

Kadın ve Erkeğin Yasal Hakları Kadın ve Erkeğin Yasal Hakları Av.Yasin GİRGİN Av.Ayça Sinem KILIÇ 1 KADIN VE ERKEĞİN YASAL HAKLARI ÖNSÖZ 1998 yılında çıkarılan 4320 sayılı Ailenin Korunması Hakkındaki Kanun sadece iki maddeden oluşuyordu,

Detaylı

EViMDE NELER OLUP BiTTigiNi KiMSE BiLMEZ. ÇEKTigiM ACIYI BiR TEK BEN BiLiRiM. (Puno-Perulu bir Mazocruz kadınından alıntı)

EViMDE NELER OLUP BiTTigiNi KiMSE BiLMEZ. ÇEKTigiM ACIYI BiR TEK BEN BiLiRiM. (Puno-Perulu bir Mazocruz kadınından alıntı) Design by Ultimatum Design Norveç te suç teşkil eden eylemlere maruz kalanların yasal hakları ve bu kişilere yardım Fiziksel ve/veya ruhsal şiddet, cinsel taciz, zoraki evlilik, kadın sünneti ya da insan

Detaylı

Willkommen. Benvenuti. benvinguda bienvenu bine ai venit bonvena dobrodošel isten hozott Hosgeldiniz mirësevini tervetullut.

Willkommen. Benvenuti. benvinguda bienvenu bine ai venit bonvena dobrodošel isten hozott Hosgeldiniz mirësevini tervetullut. türkisch Willkommen benvinguda bienvenu bine ai venit bonvena dobrodošel isten hozott Hosgeldiniz mirësevini tervetullut vítáme vás wëllkëmm Bainvegni witaj Benvenuti Kanton Graubünden Chantun Grischun

Detaylı

U heeft een huisverbod... Wat nu? Eve gitme yasağına çarptırıldınız. Şimdi ne olacak? Eve gitme yasağına çarptırılan kişiler için pratik bilgiler

U heeft een huisverbod... Wat nu? Eve gitme yasağına çarptırıldınız. Şimdi ne olacak? Eve gitme yasağına çarptırılan kişiler için pratik bilgiler U heeft een huisverbod... Wat nu? Eve gitme yasağına çarptırıldınız. Şimdi ne olacak? Eve gitme yasağına çarptırılan kişiler için pratik bilgiler Bu broşür hakkında Kısa bir süre önce eve gitme yasağına

Detaylı

Sığınmacıların sorumlulukları ve haklarıyla ilgili Bilgilendirme Belgesi. Önce genel bilgileri okuyunuz!

Sığınmacıların sorumlulukları ve haklarıyla ilgili Bilgilendirme Belgesi. Önce genel bilgileri okuyunuz! 1 Sığınmacıların sorumlulukları ve haklarıyla ilgili Bilgilendirme Belgesi Önce genel bilgileri okuyunuz! AŞAĞIDA BELİRTİLEN KONULAR ÖNEMLİDİR: 1. İltica işlemlerinizde bizimle işbirliği yapın! Her zaman

Detaylı

Aile içi Şiddet Bilgi, destek ve Islington bölgesindeki hizmetler

Aile içi Şiddet Bilgi, destek ve Islington bölgesindeki hizmetler Turkish 1 Aile içi Şiddet Bilgi, destek ve Islington bölgesindeki hizmetler Eğer aile içi şiddete maruz kalıyorsanız, sessiz kalıp acı çekmeyin. Bilgi ve tavsiye almak yada acil bir durumda kalabileceğiniz

Detaylı

6284 SAYILI AİLENİN KORUNMASI VE KADINA KARŞI ŞİDDETİN ÖNLENMESİNE DAİR KANUNA İLİŞKİN UYGULAMA YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM

6284 SAYILI AİLENİN KORUNMASI VE KADINA KARŞI ŞİDDETİN ÖNLENMESİNE DAİR KANUNA İLİŞKİN UYGULAMA YÖNETMELİĞİ BİRİNCİ BÖLÜM 6284 SAYILI AİLENİN KORUNMASI VE KADINA KARŞI ŞİDDETİN ÖNLENMESİNE DAİR KANUNA İLİŞKİN UYGULAMA YÖNETMELİĞİ Amaç ve kapsam BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar MADDE 1 (1) Bu Yönetmelik, şiddete

Detaylı

KADINVE HUKUK EL REHBERİ

KADINVE HUKUK EL REHBERİ KADINVE HUKUK EL REHBERİ Yazarlar Yrd. Doç. Dr. Nagehan KIRKBEŞOĞLU Av. Pınar KANDEMİR HACIBEKTAŞOĞLU Av. Nilüfer GÖZÜKARA Av. Zeynep ÇELİK KADEM Hukuk Komisyonu Editörler Av. Betül ALTINSOY YANILMAZ Av.

Detaylı

ŞİDDET EN AĞIR İNSAN HAKKI İHLALİDİR! ŞİDDETE HAYIR! İSTANBUL BAROSU KADIN HAKLARI MERKEZİ

ŞİDDET EN AĞIR İNSAN HAKKI İHLALİDİR! ŞİDDETE HAYIR! İSTANBUL BAROSU KADIN HAKLARI MERKEZİ ŞİDDET EN AĞIR İNSAN HAKKI İHLALİDİR! ŞİDDETE HAYIR! İSTANBUL BAROSU KADIN HAKLARI MERKEZİ İSTANBUL BAROSU NUN 25 KASIM KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI MÜCADELE VE ULUSLARARASI DAYANIŞMA GÜNÜ ARMAĞANI'DIR.

Detaylı

Ayrı Yaşama Ve Boşanma Hakkında Bilgiler

Ayrı Yaşama Ve Boşanma Hakkında Bilgiler Ayrı Yaşama Ve Boşanma Hakkında Bilgiler Kocam şiddet uyguluyor Ayrılmak istiyorum. Nasıl hareket etmeliyim? Yetkili bölge mahkemesinde Ayrı Yaşama Davası (Eheschutzverfahren)(tek taraflı istek üzerine

Detaylı

KADININ YASAL HAKLARI

KADININ YASAL HAKLARI KADININ YASAL HAKLARI EL KİTAPÇIĞI Düzenleyenler: Prof. Dr. Şükran ŞIPKA İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Medeni Hukuk Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nihan YANCI ÖZALP İstanbul Kemerburgaz

Detaylı

sen ve Çocuk Mahkemesi

sen ve Çocuk Mahkemesi sen ve Çocuk Mahkemesi Stedelijke Tolk- en Vertaaldienst Stad Antwerpen Giriş Bu broşürde mahkeme kararıyla gençlere yardım hizmeti hakkında bilgi bulabilirsin. Mahkeme kararıyla gençlere yardım hizmetinin

Detaylı

KADIN VE HUKUK EL REHBERİ

KADIN VE HUKUK EL REHBERİ KADIN VE HUKUK EL REHBERİ KADIN VE DEMOKRASİ DERNEĞİ Yazarlar: Yrd. Doç. Dr. Nagehan KIRKBEŞOĞLU Av. Pınar KANDEMİR BEKTAŞOĞLU Av. Nilüfer GÖZÜKARA Av. Zeynep ÇELİK KADEM Hukuk Komisyonu Editör: Av. Zeynep

Detaylı

Danimarka'da Yurttaş Olmak

Danimarka'da Yurttaş Olmak MÜLTECILER, GÖÇMENLER VE ENTEGRASYON BAKANLIĞI Danimarka'da Yurttaş Olmak Yeni yurttaşlar için Danimarka toplumuna yönelik bilgiler Danimarka da Yurttaş Olmak Medborger i Danmark Tyrkisk 04/02/08 13:50:10

Detaylı

Hayatta kalacağım. Haringey de Aile İçi Şiddet Danışma ve Tavsiye El Kitabı. (I Shall Suvive) TURKISH

Hayatta kalacağım. Haringey de Aile İçi Şiddet Danışma ve Tavsiye El Kitabı. (I Shall Suvive) TURKISH Hayatta kalacağım (I Shall Suvive) Haringey de Aile İçi Şiddet Danışma ve Tavsiye El Kitabı. Hayatta kaldım İçindekiler Önsöz... 3 Giriş... 4 Bölüm 1 Destek ve danışma hizmeti alabileceğiniz yerler...

Detaylı

HAKLARIMIZ VAR! Genişletilmiş 15. Basım - 850 adet basılmıştır. Aralık 2013 1. Basım, İstanbul, 2001. EDİTÖR Deniz Kaynak

HAKLARIMIZ VAR! Genişletilmiş 15. Basım - 850 adet basılmıştır. Aralık 2013 1. Basım, İstanbul, 2001. EDİTÖR Deniz Kaynak HAKLARIMIZ VAR! Genişletilmiş 15. Basım - 850 adet basılmıştır. Aralık 2013 1. Basım, İstanbul, 2001 EDİTÖR Deniz Kaynak 15. BASIMA KATKIDA BULUNANLAR Lalezar Akar - Fulya Ayata - Zelal B. Ayman - Ebru

Detaylı

Şiddete Karşı Koruma Yasası kapsamındaki acil dilekçeler için yol gösterici rehber

Şiddete Karşı Koruma Yasası kapsamındaki acil dilekçeler için yol gösterici rehber Şiddete Karşı Koruma Yasası kapsamındaki acil dilekçeler için yol gösterici rehber l Yerel mahkeme Frankfurt am Main l Yerel mahkeme Frankfurt-Höchst l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l l

Detaylı

er NSU-Prozess in München

er NSU-Prozess in München er NSU-Prozess in München Sağcı ve ırkçı saldırıdan sonra ne yapılmalı? raktische Hinweise zum Gerichtsprozess für Betroffene es Nagelbombenanschlags in der Keupstraße Mağdurların, mağdur yakınlarının

Detaylı

sınır dışı edilmek üzere tutuklu bulunanlar

sınır dışı edilmek üzere tutuklu bulunanlar Klagenfurt polis gözaltı merkezinde sınır dışı edilmek üzere tutuklu bulunanlar için bilgilendirme 1 1 Sınır dışı edilmek üzere tutukluluk ve şikayet...5 1.1 Neden sınır dışı edilmek üzere tutukluyum?...

Detaylı

OBR. Sağcı ve ırkçı saldırıdan sonra ne yapılmalı?

OBR. Sağcı ve ırkçı saldırıdan sonra ne yapılmalı? Sağcı ve ırkçı saldırıdan sonra ne yapılmalı? Mağdurların, mağdur yakınlarının ve şahitlerin bu konuda bulunabilecekleri girişimler ve hukuki anlamda ne tür yardımlar alabilirler OBR Opferberatung Rheinland

Detaylı

İŞ ARAYANLAR İÇİN TEMEL GÜVENCE. İşsizlik Parası II/ Sosyal Para. Federal İş Ajansı

İŞ ARAYANLAR İÇİN TEMEL GÜVENCE. İşsizlik Parası II/ Sosyal Para. Federal İş Ajansı İŞ ARAYANLAR İÇİN TEMEL GÜVENCE İşsizlik Parası II/ Sosyal Para Federal İş Ajansı 1 Önsöz Federal İş Ajansı tarafından hazırlanmış olan bu broşür konu hakkında genel hatları ile bilgilendirmeye yönelik

Detaylı

ASPB İl Müdürlükleri/ (Varsa) Sosyal Hizmet Merkezleri. Cumhuriyet Savcılıkları M14 M12 M16 T5. Barolar M39. Kolluk

ASPB İl Müdürlükleri/ (Varsa) Sosyal Hizmet Merkezleri. Cumhuriyet Savcılıkları M14 M12 M16 T5. Barolar M39. Kolluk ÖNLEME FARK ETME BİLDİRME MÜDAHALE ETME İYİLEŞTİRME M1 M2 Çocuğa karşı şiddetin önlenmesi Devletin sorumluluğu ve çocukla çalışanların görevlerindendir. M2 M3 Çocuğun şiddete maruz kaldığı durumlarda bunu

Detaylı

İltica Başvuru İşlemleri: İltica başvurusunda bulunanların hak ve yükümlülükleri

İltica Başvuru İşlemleri: İltica başvurusunda bulunanların hak ve yükümlülükleri İltica Başvuru İşlemleri: İltica başvurusunda bulunanların hak ve yükümlülükleri 2 İltica Başvuru İşlemleri: İltica başvurusunda bulunanların hak ve yükümlülükleri Künye: Yayına Hazırlayan: Metin: Redaksiyon

Detaylı