İş Stresi Yönetimi. Uzman Klinik Psikolog, Evlilik ve Aile Terapisti. Zeynep SET

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "İş Stresi Yönetimi. Uzman Klinik Psikolog, Evlilik ve Aile Terapisti. Zeynep SET"

Transkript

1 İş Stresi Yönetimi Uzman Klinik Psikolog, Evlilik ve Aile Terapisti Zeynep SET

2

3 Stres Vücudun çeşitli içsel ve dışsal uyaranlara verdiği otomatik tepkidir.

4 Stresin Nedenleri 1. Fiziki çevreden kaynaklanan sorunlar. (Hava kirliliği, gürültü, trafik,fazla ya da az ışık,kalabalık, radyasyon, sıcaklık, soğukluk ) 2. İş konusundan kaynaklanan sorunlar. (Ağır iş, gece işi, aşırı yüklenme, karar verme güçlükleriyle dolu büyük sorumluluk getiren işler, zaman baskısı altında çalışma, rollerdeki belirsizlik, kişiler arası çatışmalar )

5 Stresin Nedenleri 3. Psiko-sosyal öğelerden kaynaklanan sorunlar: a)günlük stresler: Günlük hayatın basit gerilimleridir. Örneğin trafikte sıkışmak veya karşılaşılan bir terslik, evde işlerin aksaması, çocuk ağlaması, zamanla yarışmak, bir yere yetişmek, yemeğin yanması.vb... Bunlar günlük yaşamda oldukça sık yaşadığımız streslerdir. b)gelişimsel stresler: Gelişimsel nitelikteki olayların sebep olduğu streslerdir. Burada söz konusu olan çocuk veya yetişkinlerin kronolojik durum ile ortaya çıkan gelişimleridir. Örneğin, çocuğun okula başlaması, yaşlarında buluğ çağı, yetişkinlikten iş hayatına geçiş,.orta yaşın sonlarında yaşanan orta yaş krizi, menopoz ve andropoz bu duruma örnek verilebilir. c) Hayat krizleri niteliğindeki stresler: Her hayata başlı başına biçim verecek nitelikteki olayların yarattığı streslerdir. Örneğin, kanser vb. ciddi hastalıklar, doğum, aile bireylerinden birinin ölümü, işten çıkarılma, iş bulamama gibi.

6 Stresin Oluşumu Bir şahsın bir uyarıcı veya tetikleyici karşısında teyakkuz ya da uyarılma durumunda stres artar. İnsanın stres düzeyindeki artış aslında performansını ve sağlığını olumlu şekilde etkiler. Kontrol edilebilir düzeydeki stres insanın dikkatini arttırır ve fiziksel performansını tehdit karşısında hazırlıklı hale yükseltir.

7 Stresin Oluşumu Ancak stres düzeyi artışı doğal olarak bir noktada zirveye ulaşır. Bu noktadan sonra stresin sağladığı tüm olumlu katkılar yok olmaya başlar, sağlık ve performanstaki katkısı zarar verir hale dönüşür.

8 Stresin Oluşumu Strese neden olan tetikleyici isterse insanın fiziksel duruşundaki ufak bir değişiklik veya ölümkalım sonucu doğurabilecek bir tehdit olsun, insan beyni içsel dengenin bozulduğunu algılar ve bunu düzeltmek için gerekli hareketleri başlatır.

9

10 Stresin Belirtileri Stres altındayken beyin algıladığı tehlike karşısında savaş ya da kaç emri verir. Bu emrin yerine getirilmesi için, gerekli olan kas gerginliği artar. Ancak savaşmanın veya kaçmanın mümkün olmadığı durumlarda artan enerji ve kas gerginliği boşalamadığı için çeşitli fizyolojik belirtiler ortaya çıkar. Bunlardan en sık olanı baş ağrısıdır.

11 Stresin Belirtileri Fiziksel Belirtiler Yüksek tansiyon İştahsızlık, tokluk hissi Uyuyamama, sürekli yorgunluk, halsizlik Boğaz ve ağızda kuruma hissi, kronik ishal veya kabızlık Kalp çarpıntısı, sık baş ağrısı, nefes darlığı, terleme, irkilme, titreme, ilaçlara duyulan ihtiyaçta artış, kekemelik, konuşma güçlüğü, tikler Ağlayamama veya kolayca ağlama eğilimi, Baygınlık ve mide bulantısı

12 Stresin Belirtileri Ruhsal (Psikolojik) Belirtiler Sürekli tedirginlik, Çevredekilere duyulan öfke,bastırılmış öfke Hayattan sıkılma, yaşamla ilişki kuramama duygusu, parasal endişeler, Gülememe, hastalık veya ölüm korkusu, ihmal edilmişlik duygusu, Başarısızlık kaygısı, sorunlarını tartışmama duygusu, kapalı yerler, deprem, yüksekten vb. şeylerden korkma, Konsantrasyon bozukluğudur.

13 Stresin Belirtileri Davranışsal Belirtiler Aşırı hareketlilik veya tersi, İletişim ve dinleme yeteneklerinde kısılma, rahatsızlık hissi, Öfke patlamaları ve sürekli şiddetli tartışma başlatma, Dinlenme yeteneklerinde düşüş, ağlama krizleri ya da donukluk.

14 Stresin Aşamaları Alarm aşaması İlk aşama olan Alarm aşamasında strese yol açan etkenin fark edildiği ve organizmanın biyokimyasal tepkilerle kendini korumaya çalıştığı anlatılmaktadır. Alarm, Organizmanın dış uyarıcıyı stres olarak algıladığı durumdur. Vücut bir stres kaynağı ile karşılaştığı zaman buna hazırlanır ve stres hormonlarının salgılanması, göz bebeklerinin büyümesi, kan basıncının yükselmesi ve terleme gibi çeşitli tepkiler verir. Organizma mücadele ederek ya da kaçarak stresten korunmaya çalışır. Direnme (Karşı Koyma) aşaması Organizma yüz yüze olduğu stres verici duruma karşı direncini yükseltir.bu aşamada normalde kişi stres kaynağı olan problemini etkili bir şekilde çözdüğü zaman, vücut alarm aşamasında meydana gelen zararları onarır, vücudun verdiği tepkiler ortadan kaybolur, beden normale döner. Başarısız olursa beden kuvvetten düşer. Direnme aşamasında stresin ortadan kalkmadığı ve etkisini sürdürmeye devam ettiği hallerde beden üçüncü aşama olan Tükenme aşamasına girer Tükenme aşaması; (Stresle etkili bir şekilde baş edemediğimizde Savunmanın azalıp vücut kapasitesinin tükenmesi ve hastalıkların başladığı dönem.)

15 Stres Altında Yapılan Hatalar Önemli veya önemsiz, daha önceden kolaylıkla verilebilen kararları vermekte güçlük, Alışılmış davranış biçimlerinde önemli değişiklik, En iyi olanı değil, garanti olanı seçmek, Uygun olmayan durumlarda ortaya çıkan öfke, düşmanlık ve kızgınlık dalgaları, Sigara ve içki içme eğiliminin artması,

16 Stres Altında Yapılan Hatalar Duygusal ve cinsel hayatta düşüncesiz davranışlar, Birlikte olunan kimselere aşırı güven (veya güvensizlik), Alışılmıştan daha titiz veya işin gerektirdiğinden daha fazla çalışmak, Kişisel hata ve başarısızlıkları sürekli düşünmek, Ara sıra hayal kurmak, sık sık düşünceye dalıp gitmek,

17 Stres Altında Yapılan Hatalar Konuşma ve yazıda belirsizlik ve kopukluk, Nispeten önemsiz konularda aşırı endişelenme veya tam tersine gerçek problemler karşısında ilgisizlik ve kayıtsızlık, Sağlığa aşırı ilgi, Uyku bozukluğu (zor uyuma veya gece boyu sık sık uyanma)

18 İş Yaşamında Stres İş ortamı strese her zaman elverişlidir. Stres düzeyi kişiden kişye bireysel farklılıklar gösterebilir. Günümüz iş hayatında, ekonomik koşulların ağırlaşması, rekabetin artması sonucu, çalışanların performansıyla ilgili beklentiler, her geçen gün daha da yükseliyor. İnsanlar, zamanlarının büyük çoğunluklarını iş yerinde geçirdiği gibi, mesai saatleri dışındaki zamanlarda da, işle ilgili mevcut olumsuzlukları ve problemleri düşünüyor. Elbette bunun bir süre sonra, kronik strese dönüşmesi de kaçınılmaz.

19 İş Yaşamında Stres Kaynakları Organizasyonel Kaynaklar 1. Rollerdeki Belirsizlik 2. Rol Çatışması 3. Kişilerarası Çatışma 4. Sorumluluk 5. Katılım 6. İş Güvenliği 7. Yönetim Tarzı 8. Fiziki Mekan ve Çevre Şartları: 9. Yoğun İş Yükü

20 İş Yaşamında Stres Kaynakları Organizasyonel Kaynaklar 10. Zaman Yetersizliği 11. Kariyer Engeli 12. Emeklilik 13. Çalışma şekilleri 14. Tekdüze çalışma ve monotonluk 15. Vardiyalı çalışma düzeni 16. Düşük ücret 17. Yıldırma (Mobbing)

21 İş Yaşamında Stres Kaynakları Bireysel Kaynaklar 1. Kişilik (Stresten etkilenme derecesi bireyin kişilik yapısına bağlı olarak değişebilir. İşgörenin otokratik olması, cinsiyeti, duygusal olarak içe dönük veya dışa dönük bir yapı göstermesi, ilişkiler açısından destekleyici veya yarışmacı tavır sergilemesi, duygusal açıdan incinir olması, güçlü ve etkileyici olması ya da sabırlı ve yavaş olması ) 2. Yaş 3. Aile hayatı 4. Sosyo-Ekonomik düzey

22 İş Yaşamında Stres Kaynakları Kurum İçi Rol ile İlgili Nedenler Rol çatışması, rol yükü, rol belirsizliği Çalışanlara karşı sorumluluk Kararlara katılmama Kariyer Gelişimi ile İlgili Nedenler (Aşırı yükselme, Yükselememe, İş güvenliği eksikliği,engellenmiş iş istekleri) İşle İlgili Nedenler (Çok fazla veya az iş Kötü fiziki çalışma koşulları Zaman baskısı) Kurum İçi İlişkiler (Yöneticilerle olumsuz ilişkiler, Çalışanlarla olumsuz ilişkiler, Yetki ve sorumluluk, dağıtımındaki ilişkiler) Kurumun Dış Çevre ile İlişkileri (Aile istekleri ve örgüt beklentilerinin çatışması Kendi beklentileri örgüt beklentilerinin Çatışması) Birey Kişilik Algılama Deneyim Kurumun İç Çevresi (Danışma eksikliği, Davranışların, kısıtlanması, Politikalar, Gece vardiyası)

23 İş Yaşamında Stres

24 Stresin Bireysel Sonuçları Fizyolojik sorunlar Zihinsel ve duygusal sorunlar Davranışsal sorunlar

25 Stresin Örgütsel Sonuçları Devamsızlık Çatışma İşe geç gitme İş Gücü Devri Verimsizlik

26

27 Stres Yönetimi

28 Bireysel Önlemler Gevşeme Tekniklerinin Kullanılması Problem çözme tekniklerinin kullanılması Zamanı etkin kullanma Etkili iletişim

29 Problem Çözme Tekniği Problem Nedir?; GERÇEK DURUM İLE İSTENEN DURUM ARASINDAKİ FARKTIR

30 P-Y-S-U Döngüsü Planla Uygula Yap / Dene Sına

31 Problem Çözme Tekniği PLANLA YAP SINA UYGULA Belirle, Analiz et, Yeniden Planla Planlanan gibi yap, Dene Sonucu hedefe göre değerlendir Sonucun sürekliliğini sağla (Standartlaştır)

32 Problem Çözme Tekniği PLANLA YAP Neyi İyileştirelim? Neden? Nasıl? SORUNLARI BELİRLE ÖNCELİKLERİ SAPTA ÖNCELİKLİ SORUNU ANALİZ ET OLASI SEBEPLERİ SAPTA VE DOĞRULA KARŞI ÖNLEMİ SEÇ VE PLANLA DEĞİŞİKLİKLERİ DENE Durum Analizi Teşhis İyileştirici karar ve planlama Deneme S O R U N Ç Ö Z M E SINA Yapılan uygun mu? SONUÇLARI DOĞRULA Kontrol UYGULA STANDARTLAŞTIR İyileştirmenin sürekliliğinin sağlanması

33 Zamanı Etkin Kullanma Hiç boş vaktim yok, çok yoğunum. Hiçbir şeye yetişemiyorum. Gideceğim yere zamanında yetişemiyorum Spor yapmayı çok istiyorum, bir türlü zaman ayıramıyorum. Yabancı dilde kendimi geliştirmek istiyorum. Önemli şeyleri hep erteliyorum. Hobilerime ancak hedeflerime ulaştıktan sonra zaman ayırabilirim.

34 Zamanı Etkin Kullanma Zamanı Etkin Kullanmanın Düşmanı; ERTELEME ALIŞKANLIĞI

35

36 Zamanı Etkin Kullanma Teknikleri Amaç Belirlemek Öncelikleri Belirlemek Uzun ve Kısa Vadeli Planlar Yapmak

37 Zamanı Etkili Kullanmayı Kolaylaştıran İpuçları; Teknoloji kullanımı. ( , telefon gibi teknolojilerin yerinde kullanımı, uzun banka kuyruklarını engellemek için otomatik ödeme vb.) Takvimli ajanda kullanarak, kişisel gelişimimiz için etkili olacak etkinlikleri not etmek ve böylece unutmamak, Yapılacaklar listesi, alış veriş listesi gibi günlük listeler oluşturmak. Böylece unutulabilecek ya da gözden kaçırılabilecek durumlara meydan vermemek,

38 Zamanı Etkili Kullanmayı Kolaylaştıran İpuçları; Sabah günü planlamak için, gece ise günü değerlendirmek (olumlu değerlendirmek, başarabildiklerimiz üzerinde durmak koşuluyla) için kısa bir süre ayırmak, Toplu taşıma araçlarında ya da kuyruklarda yapabileceklerimizi yanımızda bulundurmak, Bizim dışımızda başkalarının yapabileceği işlerimiz için yardım almak, iş bölümü yapmak bize yardımcı olabilir.

39 Zamanı Etkin Kullanma Zaman etkili kullanma, zamanımızın, amaçlarımızı, sorumluluklarımızı, yaşamda zevk aldığımız şeyleri ve sosyal yaşamımızın içerdiği etkinliklerimizi bir arada yürütebileceğimiz biçimde planlanmasıdır.

40 Etkili İletişim İnsanların; bilgi, duygu ve düşüncelerini çeşitli yollarla başkalarına iletmelerine iletişim denir. İletişimde kişinin konuşma biçimi, seçtiği sözcükler, ses tonu, beden duruşu, jest ve mimikler önemlidir. İletişimde en önemli faktörlerden birisi de dinlemektir.

41 Etkili İletişim Etkili İletişim Becerileri * Kendini tanımak * Kendini açmak ve kendini doğru ifade etmek * Karşımızdakini etkin ve ilgili dinlemek * Empati kurabilmek (kendimizi karşımızdaki kişinin yerine koyabilmek) * Hoşgörülü ve önyargısız olmak * Eleştirilere karşı açık olmak * Beden dili, göz kontağı, hitap, ses düzeyi vb. kurabilmek.

42

43 Stres Yönetimi Öneriler (bireysel) 1. Olumlu alışkanlıklar edinilmesi 2. Ayrıntılarla uğraşılmaması 3. Günlük, haftalık, aylık yapılacak işleri sıraya dizerken önce zor ve sevimsiz işlere öncelik verilmesi 4. Mükemmeliyetçilikten kaçınılması 5. Yorucu ve zor işlerin sabah saatlerinde yapılması 6. İşe konsantre olunması 7. Dinlenmeye zaman ayrılması 8. Televizyonun esiri olunmaması 9. Kendinize ve ailenize de zaman ayrılması 10. Yıllık tatile çıkılması 11. Her gün yarım saat önce uykudan kalkılması 12. Planlamaya önem verilmesi.

44 Örgütsel Önlemler Sosyal Destek Duygusal iklimi kontrol Stres Yönetimi Eğitimi

45 Öneriler (örgütsel) 1. Çalışanların rollerinin yeniden tanımlanması, 2. Sosyal destek sağlama, 3. Aşırı iş yükünü ortadan kaldırma, 4. Çalışma koşullarını yeniden gözden geçirme, 5. Çalışanların kararlara katılımını arttırma, 6. Çalışanların güven duygularını geliştirme, 7. Stresli personele, danışmanlık hizmeti vermek.

46 Öneriler (genel) 1. Gevşeme Egzersizlerinin Uygulanması 2. Bekleyin, Düşünün ve Yavaşça İlerleyin. 3. Geleceği Planlayın. 4. Olumlu Düşünüp İyimser Olmaya Çalışın. 5. Gününüzü Daha İyi Planlayın. 6. Uykunuzun Düzenli Olmasına Gayret Edin. 7. Yaratıcı Hobiler Edinin 8. Rutin Işler Arasında Kaybolmayın: 9. Problemlerinizi belirleyin 10. Problemlerinizden bahsedin. 11. Stresinizi yönetmeyi öğrenin.

47 Öneriler (genel) 12. Zihninizi problemlerden arındırmanın yollarını bulun. 13. Gerginliği azaltın. 14. Beslenmenize dikkat edin. 15. Şu tuzaklardan kaçının: Yalnızlık, kaçınma, soğukluk, katılık, kontrol, öfke.

48 Gevşeme Teknikleri

49 1- Solunum Egzersizi

50 Başlamadan Önce Nefesinizi birden almayın, yani aniden ciğerlerinizi hava ile doldurmayın. Ağızdan değil burnunuzdan nefes alın. Nefes egzersizlerini arka arkaya tekrar etmeyin. Her nefes alışınızın arasına 5-6 kere de normal nefes alış verişinizi koymanız gerekir

51 Derin Nefes Akciğerlerimizi üç bölüm halinde düşünebiliriz. Üst kısım, orta kısım ve alt kısım. Derin nefes bu üç kısmın ortaklaşa çalışması ile mümkün olur. Derin nefes önce akciğerin alt kısmının hava ile dolması ile başlar. Mide ve kaburgaların alt kısmı genişler, sonra orta kısım hava ile dolar. Yani göğüsler genişler ve en son olarak da omuzlar hafifçe kalkar.

52 Solunum Egzersizi Karın bombeleşmeli Nefes alındıktan sonra 2 sn beklemeli Nefes almanın 2 katı sürede nefes verilmeli Nefes verilince 2 sn beklemeli 2 kez yaptıktan sonra 5-6 normal solunum yapılmalı

53

54 Ne Zaman Yapılabilir? Asansör beklerken Asansörle çıkarken Bir şeyin ısınmasını, kaynamasını beklerken Kırmızı ışıkta Kapının açılmasını beklerken

55 2- Kas Gevşetme

56 Aşamalı Gevşeme Tekniği Sakin ortam Ayakkabı çıkarılmalı, rahat giysiler giyilmeli Yemek öncesi Rahat sandalyede ya da yatarak Seans sonu dinlenilmeli

57 Başlamadan Önce En rahat olduğunuz şekli alın Oturun veya sırt üstü yatın. (Başlangıçta bu çalışmayı sırt üstü yatar durumda yapmanız sizin için daha kolay olacaktır.) Yatar durumdayken kollarınızın iki yanda olmasına dikkat edin. Bacak bacak üstüne atmayın.

58 1. Aşama Gözlerinizi kapatın... Daha önce öğrendiğiniz gibi derin bir nefes alın, nefesinizi tutun ve verin... İki yumruğunuzu da sıkın... İyice sıkın... Yumruklarınızın ve ellerinizin gerginliğini hissedin... Şimdi gevşetin... Bu gerginliğin yavaş yavaş ortadan kalktığını hissedin... Ellerinizin ne kadar gevşediğini hissedin... Yavaşça derin bir nefes alın... Nefesinizi tutun ve bırakın.

59 2. Aşama Şimdi kollarınızı ve yumruklarınızı birlikte sıkacaksınız. Başlayın ve iyice sıkın... Ellerinizdeki ve kollarınızdaki gerginliği hissedin... Serbest bırakın... Tamamen gevşek bırakın... Ne kadar gevşediğinizi hissedin... Yavaşça derin bir nefes alın, nefesinizi tutun ve bırakın.

60 3. Aşama Sağ omzunuzu kulağınıza doğru kaldırmaya çalışın, iyice kaldırın... Şimdi gerginliği hissedeceksiniz. Yavaş yavaş serbest bırakın... Tamamen gevşemesini sağlayın... Omzunuzdaki gevşemeyi hissedin... Şimdi sol omzumuza aynı şeyi yapacağız. Sol omzunuzu kulağınıza doğru kaldırmaya çalışın... İyice kaldırın gerginliği hissedin... Yavaş yavaş serbest bırakın, gevşemesini sağlayın... Omzunuzdaki gevşemeyi hissedin... Yavaşça derin bir nefes alın, nefesinizi tutun ve bırakın.

61 4. Aşama Sağ ayağınızdaki kasları germeye çalışın, ayak parmaklarınızı iyice kıvırın ve bu gerginliği hissedin... İyice hissedin... Yavaş yavaş bırakın. Tamamen gevşemesini sağlayın... Bütün gerginliğin akıp gitmesini sağlayın. Şimdi de sol ayağınızdaki kasları germeye çalışın. Sol ayağınızın parmaklarını iyice kıvırın ve bu gerginliği hissedin. İyice gerin... Yavaş yavaş bırakın, tamamen gevşemesini sağlayın... Yavaşça derin bir nefes alın, nefesinizi tutun ve bırakın.

62 5. Aşama Şimdi aynı şeyi kalçalar ve bacaklarla yapacağız... Sol bacağınızı ve kalçanızı gerin... İyice gerin... bu gerginliği hissedin... Bırakın şimdi... yavaşça gevşetin, gevşemeyi hissedin... Sağ bacağınızı ve kalçanızı gerin.. İyice gerin.. Bu gerginliği hissedin... Şimdi bırakın... Yavaşça gevşetin ve gevşemeyi hissedin.. Bütün gerginlik vücudunuzda akıp gidiyor. Yavaşça derin bir nefes alın, nefesinizi tutun ve bırakın.

63 6. Aşama Şimdi yumruklarınızı, kollarınızı omuzlarınızı ayaklarınızı ve bacaklarınızı hep birlikte ve aynı anda gereceksiniz. Yumruklarınızı sıkın. Kollarınızı omuzlarınızı gerin. Ayak parmaklarınızı, bacaklarınızı iyice gerin. Daha kuvvetli gerin... Öylece tutun.. Şimdi bırakın... Tamamen bırakın..iyice gevşetin... Tüm vücudumuzu tatlı bir gevşeme kaplıyor... Şimdi karın kaslarınızı kasın, iyice kasın, karnınızdaki gerginliği iyice gerginliği hissedin. Serbest bırakın, tamamen gevşetin. Karın kaslarınızın tamamen gevşediğini hissedin. Karnınızın giderek yumuşadığını hissedin..

64 7. Aşama Yavaşça derin bir nefes alın. Nefesinizi tutun ve bırakın. Başınızı çeneniz göğsünüze değecek şekilde öne doğru bükün. Boynunuzdaki gerilimi hissedin. Yavaşça serbest bırakın. Gevşetin gevşemeyi hissedin.

65 8. Aşama Dudaklarınızı olabildiğince sıkın. Daha kuvvetli gerginliği hissedin. Tamamen gevşetin. Bu gevşemeyi hissedin. Dişlerinizi iyice sıkın.. Daha kuvvetli... Gerginliği hissedin.. Şimdi bırakın. Tamamen gevşetin.. çene kaslarınızda gevşiyor... Derin bir nefes alın.. Nefesinizi tutun ve bırakın...

66 9. Aşama Şimdi alın kaslarınıza doğru ilerleyin. Bir şeye canınız sıkılmış gibi alnınızı iyice kırıştırın... Alnınızdaki gerginliği hissedin... Şimdi bırakın... Tamamen gevşetin Sizi saran gevşemeyi, rahatlamayı hissedin.

67 10. Aşama Gözlerinizi sıkı sıkı kapatın... İyice sıkın... Gözlerinizin etrafındaki gerilimi hissedin.. Şimdi gözlerinizi gevşetin. Tamamen bırakın.. Yavaşça derin bir nefes alın. Yavaşça derin bir nefes alın, nefesinizi tutun ve bırakın.

68 11. Aşama Şimdi son kez tüm vücudunuzu gereceksiniz. Kollarınızı, bacaklarınızı, ayaklarınızı, dudaklarınızı, alnınızı hep birlikte gereceksiniz. Tüm vücudunuz gerilmeli.. Başlayın.. İyice gerilin.. Tüm vücudunuz gerilsin. Şimdi yavaşça bırakın. Tüm vücudunuzu gevşetin. İyice gevşetin Yavaşça derin bir nefes alın, nefesinizi tutun ve bırakın. Vücudunuz tamamen gevşedi.. Sakin, rahat ve huzur dolusunuz. Tüm gerginlikler vücudunuzdan akıp gitti. Enerji dolusunuz. Zihniniz pırıl pırıl ve berrak. Kendinizi formda hissediyorsunuz. Şimdi artık gözlerinizi yavaşça açabilirsiniz.

69 Huzur Duası Tanrı, bana değiştiremeyeceğim şeyleri Kabul etmem için dinginlik, Değiştirebileceklerimi değiştirmem için cesaret, Ve aralarındaki farkı anlamam için akıl verdi. Reinhold Niebuhr

70 LÜLEBURGAZ Yeni Mah. İstasyon Cad. Kerim Yaman Ap. No:17 K.3 D.9 Lüleburgaz/KIRKLARELİ Tel: Gsm: ÇORLU Cumhuriyet Meydanı Vakıf İş Hanı Kat; 3 No;315 Çorlu / TEKİRDAĞ E

STRESİN BİREYSEL PERFORMANS ÜZERİNE ETKİLERİ

STRESİN BİREYSEL PERFORMANS ÜZERİNE ETKİLERİ T.C. UFUK ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME YÖNETİMİ ANABİLİM DALI İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ BİLİM DALI STRESİN BİREYSEL PERFORMANS ÜZERİNE ETKİLERİ ÖZEL BİR MOBİLYA FABRİKASINDA ÇALIŞAN PERSONEL

Detaylı

iş yaşamında STRES MAKALE-II Dr. Abdullah SOYSAL Özet Giriş çimento işveren mayıs 2009

iş yaşamında STRES MAKALE-II Dr. Abdullah SOYSAL Özet Giriş çimento işveren mayıs 2009 -II çimento işveren mayıs 2009 Dr. Abdullah SOYSAL Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi asoysal@ksu.edu.tr iş yaşamında STRES Özet Günümüzün en önemli sorunları arasında yer alan stres, çalışma yaşamında

Detaylı

ÖRGÜTSEL STRES YÖNETİMİ VE UÇUCU PERSONEL ÜZERİNDE BİR UYGULAMA

ÖRGÜTSEL STRES YÖNETİMİ VE UÇUCU PERSONEL ÜZERİNDE BİR UYGULAMA Erciyes Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dergisi, Sayı: 23, Temmuz-Aralık 2004, ss. 61-85. ÖRGÜTSEL STRES YÖNETİMİ VE UÇUCU PERSONEL ÜZERİNDE BİR UYGULAMA Gülten EREN GÜMÜŞTEKİN * Ali

Detaylı

PERFORMANSI ETKİLEYEN

PERFORMANSI ETKİLEYEN MODÜL 9: İNSAN FAKTÖRLERİ Performansa Etki Eden Faktörler Zindelik/sağlık; İçerik PERFORMANSI ETKİLEYEN FAKTÖRLER Öğr. Gör. Volkan YAVAŞ 1 Stres: Ailevi ve işe bağlı olarak; Zaman baskısı ve çalışmanın

Detaylı

T.C. SOSYAL YDAN SERKAN ÖZSOY

T.C. SOSYAL YDAN SERKAN ÖZSOY T.C. TRAKYA ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ KAMU YÖNETİMİ ANA BİLİM DALI YÜKSEK LİSANS TEZİ BÜYÜK ALIŞVERİŞ MERKEZLERİNDE ÇALIŞANLARI ETKİLEYEN STRESS KAYNAKLARI ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA: EDİRNE İLİ

Detaylı

YAŞAM REHBERİM. YIL: 3 SAYI: 46 Kasım, 2014 POLİS AKADEMİSİ BAŞKANLIĞI REHBERLİK VE PSİKOLOJİK DANIŞMA BÜRO AMİRLİĞİ

YAŞAM REHBERİM. YIL: 3 SAYI: 46 Kasım, 2014 POLİS AKADEMİSİ BAŞKANLIĞI REHBERLİK VE PSİKOLOJİK DANIŞMA BÜRO AMİRLİĞİ YAŞAM REHBERİM YIL: 3 SAYI: 46 Kasım, 2014 POLİS AKADEMİSİ BAŞKANLIĞI REHBERLİK VE PSİKOLOJİK DANIŞMA BÜRO AMİRLİĞİ YAŞAM REHBERİMİN BU SAYISINDA Stresle Baş Etmede Etkili Rahatlama Teknikleri 2 0-3 Yaş

Detaylı

RUHSAL DUYGUSAL BOZUKLUĞU OLAN ÇOCUKLAR

RUHSAL DUYGUSAL BOZUKLUĞU OLAN ÇOCUKLAR AİLE EĞİTİM REHBERİ RUHSAL DUYGUSAL BOZUKLUĞU OLAN ÇOCUKLAR HİPERAKTİVİTE KAYGI BOZUKLUKLARI ÖZGÜL ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Detaylı

K7 STRESLE BAŞ EDEBİLME. Beni öldürmeyen şey daha da güçlendirir

K7 STRESLE BAŞ EDEBİLME. Beni öldürmeyen şey daha da güçlendirir BECERİ REHBERİ K7 STRESLE BAŞ EDEBİLME Beni öldürmeyen şey daha da güçlendirir Çevremizdeki dünya her zamankinden daha hızlı değişiyor ve biz de buna uyum sağlamak zorundayız. Etrafımızdaki şeylerin oldukları

Detaylı

Soru 4 Aşağıdakilerden hangisi mesleki bulaşıcı hastalıklardan biri değildir? a) Şarbon b) Bruseüoz c) Tüberküloz d) Silikoz

Soru 4 Aşağıdakilerden hangisi mesleki bulaşıcı hastalıklardan biri değildir? a) Şarbon b) Bruseüoz c) Tüberküloz d) Silikoz İÇİNDEKİLER Biyolojik Risk Etmenleri Psikososyal Risk Etmenleri Ergonomi Korunma Politikaları Kaynak İşlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Elektrikle Çalışmalarda İş Sağlığı ve Güvenliği Kaldırma Araçlarında

Detaylı

Başkent Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Merkezi

Başkent Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Merkezi Başkent Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Merkezi SIINAV KAYGIISII ve BAŞE ETME YOLLARII SSI INAV KAYYGI ISSI I Kaygı, stres verici durumlarla karşılaştığımızda hepimizin belli ölçülerde yaşadığı

Detaylı

Pfizer. Şizofreni Dostları Derneği La Martin Cad. No: 23/4 Talimhane/ İstanbul Tel: 0 212 256 36 61

Pfizer. Şizofreni Dostları Derneği La Martin Cad. No: 23/4 Talimhane/ İstanbul Tel: 0 212 256 36 61 Pfizer Şizofreni Dostları Derneği La Martin Cad No: 23/4 Talimhane/ İstanbul Tel: 0 212 256 36 61 Şizofreni Gönüllüleri ve Dayanışma Derneği Ethemefendi Cad Fırın SkCan Apt No: 5/5 Erenköy/İstanbul Tel/Faks:0

Detaylı

AREL EĞİTİM KURUMLARI SAYI: 31 2012

AREL EĞİTİM KURUMLARI SAYI: 31 2012 AREL EĞİTİM KURUMLARI SAYI: 31 2012 İÇİNDEKİLER Index ÇOCUKLA EBEVEYNİN TEKNOLOJİ SAVAŞI 2 ERGENLİK DÖNEMİNDE STRESLE BAŞA ÇIKMA 4 ÇOCUKLARDA DUYGUSAL ZEKANIN GELİŞTİRİLMESİ 7 GELİŞİMSEL OLARAK ARKADAŞLIK

Detaylı

Tezi Hazırlayan: Şerife Rahşan KOÇ

Tezi Hazırlayan: Şerife Rahşan KOÇ T.C. BEYKENT ÜNĐVERSĐTESĐ SOSYAL BĐLĐMLER ENSTĐTÜSÜ ĐŞLETME YÖNETĐMĐ ANABĐLĐM DALI HASTANE VE SAĞLIK KURUMLARI YÖNETĐMĐ BĐLĐM DALI SAĞLIK ÇALIŞANLARINDA ĐŞ STRESĐ (ACĐL SERVĐS ÖRNEĞĐ) (Yüksek Lisans Tezi)

Detaylı

TÜKENMİŞLİK SENDROMU VE MADALYONUN ÖBÜR YÜZÜ: İŞLE BÜTÜNLEŞME. PDF created with pdffactory Pro trial version www.pdffactory.com

TÜKENMİŞLİK SENDROMU VE MADALYONUN ÖBÜR YÜZÜ: İŞLE BÜTÜNLEŞME. PDF created with pdffactory Pro trial version www.pdffactory.com 22 TÜKENMİŞLİK SENDROMU VE MADALYONUN ÖBÜR YÜZÜ: İŞLE BÜTÜNLEŞME Kadir ARDIÇ * Sema POLATCI ** ÖZ Tükenmişlik sendromu (burnout) bilgi çağının önemli sorunlarından birisidir. Bu sendrom iş talepleri ile

Detaylı

SINAV KAYGISI VE BAŞ ETME YOLLARI

SINAV KAYGISI VE BAŞ ETME YOLLARI Sınav kaygısı nedir? SINAV KAYGISI VE BAŞ ETME YOLLARI Beklenen sınavlardan kaynaklanan stresin oluşturduğu karmaşık fizyolojik ve psikolojik duruma denir. Kaygı bir kişide ne yüksek olmalı ne de az olmalıdır.

Detaylı

DAVRANIŞ BİLİMLERİ. Motivasyon. Motivasyon teorileri MOTİVASYON

DAVRANIŞ BİLİMLERİ. Motivasyon. Motivasyon teorileri MOTİVASYON MOTİVASYON... "Motivasyon (Güdüleme), bilinçli veya bilinçsiz olarak davranışı doğuran, sürekliliğini sağlayan ve ona yön veren herhangi bir güç, bir etkinlik veya Doç.Dr. Halil YILDIRIM işin gizli nedeni;

Detaylı

NHS Camden NHS Islington. Stres ve endişe. Kişisel gelişim kılavuzunuz. Stress and Worry Your Self Help Guide - Turkish

NHS Camden NHS Islington. Stres ve endişe. Kişisel gelişim kılavuzunuz. Stress and Worry Your Self Help Guide - Turkish NHS Camden NHS Islington Stres ve endişe Kişisel gelişim kılavuzunuz Stress and Worry Your Self Help Guide - Turkish İçindekiler 01 Başlangıç 02 Stres ve endişe nedir? 06 Stres ve endişe günlüğü 08 Stres

Detaylı

BAKICININ BAKIMI: BİR BAŞKASININ BAKIMINI ÜSTLENDİĞİNİZDE RUH SAĞLIĞINIZ NEDEN ÖNEMLİDİR?

BAKICININ BAKIMI: BİR BAŞKASININ BAKIMINI ÜSTLENDİĞİNİZDE RUH SAĞLIĞINIZ NEDEN ÖNEMLİDİR? BAKICININ BAKIMI: BİR BAŞKASININ BAKIMINI ÜSTLENDİĞİNİZDE RUH SAĞLIĞINIZ NEDEN ÖNEMLİDİR? Nörolojik rahatsızlığı olan kişilerin ihtiyaçlarını ve bu kişilerin bakımıyla ilgilenirken kendinize en iyi şekilde

Detaylı

MOTİVASYONEL GÖRÜŞME UYGULAMALARININ ENGELLİ ÇOCUĞA SAHİP AİLELERİN BAŞA ÇIKMA TUTUMLARINA ETKİSİ

MOTİVASYONEL GÖRÜŞME UYGULAMALARININ ENGELLİ ÇOCUĞA SAHİP AİLELERİN BAŞA ÇIKMA TUTUMLARINA ETKİSİ i Ondokuz Mayıs Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Eğitim Bilimleri Anabilim Dalı MOTİVASYONEL GÖRÜŞME UYGULAMALARININ ENGELLİ ÇOCUĞA SAHİP AİLELERİN BAŞA ÇIKMA TUTUMLARINA ETKİSİ Hazırlayan: Abdullah

Detaylı

ORTAÖĞRETİM OKULLARINDA GÖREV YAPAN ÖĞRETMENLERDE MESLEKİ TÜKENMİŞLİK DÜZEYİ VE NEDENLERİ

ORTAÖĞRETİM OKULLARINDA GÖREV YAPAN ÖĞRETMENLERDE MESLEKİ TÜKENMİŞLİK DÜZEYİ VE NEDENLERİ ORTAÖĞRETİM OKULLARINDA GÖREV YAPAN ÖĞRETMENLERDE MESLEKİ TÜKENMİŞLİK DÜZEYİ VE NEDENLERİ Hazırlayan: Aysun (KARABIYIK) ÖZİPEK Danışman: Yrd.Doç. Dr. Vildan ONUR Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Sınav Yönetmeliğinin

Detaylı

NAR TANELERİ: GÜÇLÜ GENÇ KADINLAR MUTLU YARINLAR EĞİTİM EL KİTABI

NAR TANELERİ: GÜÇLÜ GENÇ KADINLAR MUTLU YARINLAR EĞİTİM EL KİTABI 3 NAR TANELERİ: GÜÇLÜ GENÇ KADINLAR MUTLU YARINLAR EĞİTİM EL KİTABI 4 Nar Taneleri: Güçlü Genç Kadınlar Mutlu Yarınlar Projesi kapsamında verilen kişisel gelişim, iş arama becerilerinin geliştirilmesi

Detaylı

Otel İşletmelerinde Stres Yönetimi: İstanbul daki Beş Yıldızlı Otel İşletmelerinde Bir Araştırma

Otel İşletmelerinde Stres Yönetimi: İstanbul daki Beş Yıldızlı Otel İşletmelerinde Bir Araştırma Kocaeli Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi (15) 2008 / 1: 17-44 Otel İşletmelerinde Stres Yönetimi: İstanbul daki Beş Yıldızlı Otel İşletmelerinde Bir Araştırma Orhan Akova Kerim Işık ** Özet:

Detaylı

İŞ YERİNDE FİZİKSEL AKTİVİTE

İŞ YERİNDE FİZİKSEL AKTİVİTE Hazırlayanlar Uzm. Fzt. Derya Özer Prof. Dr. Gül Baltacı Hacettepe Üniversitesi-Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü Şubat - 2008 ANKARA Birinci Basım : Şubat 2008 / 3000 Adet

Detaylı

MKÜ İLETİŞİM VE HALKLA İLİŞKİLER BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR YÜKSEKOKULU. Öğr.Gör.Ali TEMİZ 2012 - HATAY

MKÜ İLETİŞİM VE HALKLA İLİŞKİLER BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR YÜKSEKOKULU. Öğr.Gör.Ali TEMİZ 2012 - HATAY MKÜ BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR YÜKSEKOKULU İLETİŞİM VE HALKLA İLİŞKİLER BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR ÖĞRETMENLİĞİ BÖLÜMÜ REKREASYON LİDERLİĞİ BÖLÜMÜ SPOR YÖNETİCİLİĞİ BÖLÜMÜ Öğr.Gör.Ali TEMİZ 2012 - HATAY 1 1. İLETİŞİM

Detaylı

GEBE BİLGİLENDİRME SINIFI EĞİTİM KİTABI

GEBE BİLGİLENDİRME SINIFI EĞİTİM KİTABI 0 i GEBE BİLGİLENDİRME SINIFI EĞİTİM KİTABI Ankara 2014 i Gebe Bilgilendirme Sınıfı Eğitim Kitabı T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kadın ve Üreme Sağlığı Daire Başkanlığı Ankara, 2014

Detaylı

AİLE AVUKATLIĞI VE AİLE REHBERLİĞİ: BAĞCILAR İLÇESİ PİLOT AİLE AVUKATLIĞI MERKEZİ UYGULAMASI PROJESİ

AİLE AVUKATLIĞI VE AİLE REHBERLİĞİ: BAĞCILAR İLÇESİ PİLOT AİLE AVUKATLIĞI MERKEZİ UYGULAMASI PROJESİ www.aileavukatligi.org AİLE AVUKATLIĞI VE AİLE REHBERLİĞİ: BAĞCILAR İLÇESİ PİLOT AİLE AVUKATLIĞI MERKEZİ UYGULAMASI PROJESİ İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından finanse edilen TR10/12/SKA/0100 referans

Detaylı

Türkiye Fiziksel Aktivite Rehberi TÜRKİYE FİZİKSEL AKTİVİTE REHBERİ. Yetişkinlerde Fiziksel Aktivite. Ankara 2014

Türkiye Fiziksel Aktivite Rehberi TÜRKİYE FİZİKSEL AKTİVİTE REHBERİ. Yetişkinlerde Fiziksel Aktivite. Ankara 2014 Türkiye Fiziksel Aktivite Rehberi 1 TÜRKİYE FİZİKSEL AKTİVİTE REHBERİ Yetişkinlerde Fiziksel Aktivite Ankara 2014 2 Türkiye Fiziksel Aktivite Rehberi Baskı: KUBAN MATBAACILIK VE YAYINCILIK İvedik Organize

Detaylı

PSİKOSOSYAL RİSK ETMENLERİ

PSİKOSOSYAL RİSK ETMENLERİ PSİKOSOSYAL RİSK ETMENLERİ Amaç İşyerindeki sağlığa zararlı psikososyal risk etmenleri hakkında bilgi sahibi olmak. Öğrenim hedefleri Çalışanların olumsuz etkileyen psikososyal risk etmenleri, Psikososyal

Detaylı

ÇOCUKLARDA DİŞ HEKİMİ İMAJININ BELİRLENMESİ

ÇOCUKLARDA DİŞ HEKİMİ İMAJININ BELİRLENMESİ T.C. Ege Üniversitesi Diş Hekimliğiİ Fakültesi Pedodonti Anabilim Dalı ÇOCUKLARDA DİŞ HEKİMİ İMAJININ BELİRLENMESİ BİTİRME TEZİ Stj. Dişhekimi Tuğçe KALİÇOĞLU Danışman Öğretim Üyesi: Prof. Dr. A.Rıza ALPÖZ

Detaylı

BECERİ REHBERİ K 8 HAYAT BOYU ÖĞRENME. Öğreniyorum, öyleyse varım

BECERİ REHBERİ K 8 HAYAT BOYU ÖĞRENME. Öğreniyorum, öyleyse varım BECERİ REHBERİ K 8 HAYAT BOYU ÖĞRENME Öğreniyorum, öyleyse varım Okulda bir şeyler öğrenip, sonra kalan hayatımızda bilgi ve becerilerimizi kullanmak fikri artık geçerli değildir. Dünya hızlı hareket etmekte

Detaylı