NIMAGE RADYOLOJİK DICOM CD/DVD ÖZELLİKLERİ. Nimage CD-DVD Yazılımı Ana Ekran. Program Fonksiyonları Ana Ekrandaki grafiklerin açıklaması; Grafik 1

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "NIMAGE RADYOLOJİK DICOM CD/DVD ÖZELLİKLERİ. Nimage CD-DVD Yazılımı Ana Ekran. Program Fonksiyonları Ana Ekrandaki grafiklerin açıklaması; Grafik 1"

Transkript

1 NIMAGE RADYOLOJİK DICOM CD/DVD ÖZELLİKLERİ Nimage CD-DVD Yazılımı Ana Ekran Program Fonksiyonları Ana Ekrandaki grafiklerin açıklaması; 1-)Disk Bu grafik kullanılan disk hacmini göstermektedir. %86 rakamı disk hacminin sadece%14 boş olduğunu ifade etmektedir. 2-)İşlem % Her hasta dosyası veya dosyalarının ne kadarının hazırlandığını ne kadar işlem kaldığını yüze olarak gösterir. Genel olarak işlem saniyede tamamlanır(*) Grafik 1 Grafikler genel olarak sistemin ne kadar sağlıklı işlediğini gösterir.bu sayede hem kullanıcı hem de servis elemanı teknik problemin nerede olduğunu ve nasıl çözülmesi gerektiği hakkında temel bir fikir edinir. Grafiklerin bağımlı rakamlarının bazıları sağ taraf da gösterilmektedir.

2 Grafik 2 SAYAÇ: Kullanılan toplam CD-DVD sayısını gösterir. Böylece tüketim miktarı hesaplanabilir. Kayıp kaçağın önüne geçilebilir. CD veya DVD ihtiyacı için daha net fikir oluşmasına yardımcı olur. Ağ Durumu: Network durumunu sayısal olarak ifade eder. Alınan değerlerin KB cinsinden değeridir. İşlemci CD-DVD robotu yöneten bilgisayarın işlemci Mhz gösterir. Disk Hacmi Bilgisayarın Kullanılan kullanılmayan toplam disk hacmini gösterir. Boş Alan Kullanılabilecek boş disk hacmini sayısal olarak ifade eder. Hasta Dosyası CD veya DVD ye yazdırılacak hasta dosyasının disk üzerinde ki hacmini ifade eder. Gelen Dosya Modalityler, PACS veya diğer DICOM üniteleri tarafından gönderilen toplam dosya hacmini sayısal olarak gösterir. Epson CD-DVD robotların etiketleme için kullandığı mürekkep kartuşlarının kalan miktarını gösterir grafiktir. 1 set kartuş(mürekkep 6 adet dir) Kartuşlar ile 1000 den fazla CD veya DVD etiketlenebilmektedir. Ekonomi modunda çalışma tercih edilirse bu sayı dahada artmaktadır Grafik 3 Grafik-4 CD-DVD robot içinde kullanılmaya hazır CD veya DVD sayısını gösterir. İki DVD sürücüsüne sahip robotlar genellikle 100 adet disk alır. Grafikte yer alan son iki Disk sayısı simgesi robot tarafından hazırlanmış etiketlenmiş CD veya DVD sayılarını gösterir.

3 Grafik 4 Grafik 5 NIMAGE CD-DVD Robot yazılımı Türkçe olup yurt içinde üretilmiştir. Nimage CD/DVD robot yazılımı tarafından hazırlanmış ve robota gönderilmiş olan hasta isimlerinin yer aldığı paneldir. Grafik 6 CD-DVD robot tarafından hazırlanmakta olan hasta isimlerinin yer aldığı paneldir. Grafik 7 Grafik 8

4 Farklı modalitylerden gönderilen hastaların isim ve soy isimlerinin gösterildiği grafiktir. NIMAGE CD/DVD ROBOT ÇALIŞMA DIAGRAMI Nimage Yazılım Özellikleri; a. Nimage yazılımı ile üretilen CD ler virus ve trojan saldırısına karşı kendini korur. b. Nimage birden fazla modalityi aynı anda destekler. c. Robot yazılımı Modalitiylerden gelen hasta dosyalarını personel müdahalesine gerek kalmadan sınıflandırır. d. Kullanıcı tercihine bağlı olarak. Nimage yazılımı Hasta uyruğuna göre CD veya DVD üretir. Örnegin hasta Rus ise CD etiketi otomatik Rusca veya Arap ise yine otomatik Arapca basılır. e. Nimage yazılımı ile üretilen CD veya DVD ler Her marka MR veya CT bilgisayarları tarafından import edilebilme özelliğindedir. f. Nimage yazılımı dışarıdan gelen eksik hazırlanmış DICOM CD veya DVD leri onarır YANİ;modalityye import edilebilir hale getirir. ve gerçek DICOM CD veya DVD yi yeninden üretir. Nimage yazılımı ile kullanıcı birden fazla DICOM viewer seçebilir. g. Hasta bilgileri (Adı Soyadı, Tetkik Türü, Tarih vb.), renkli hastane logosuyla birlikte otomatik olarak CD/DVD üzerine basılır. h. Nimage CD hacmini aşan hasta dosyaları için otomatik DVD seçer i. Nimage yazılımı kullanılan CD veya DVDler için sayaç kullanılır. j. Nimage tüm CD ve DVD leri DICOM FORMATINDA hazırlar. k. Nimage yazılımı İlgili cihazların sürücüsü yüklenmesi şartı ile Codanix, Primera, Epson marka robotları hiçbir servise ihtiyaç duymadan destekler. Dolayısı ile marka bağımlı değildir. l. Nimage yazılımı Epson marka cihazların kullanılmadığı halde renkli kartuş tüketmesini engeller. Eğer siyah beyaz çalışılıyorsa bu çok önemli bir özelliktir. m. Nimage yazılımı sahip olduğu motor sayesinde Hasta CD veye DVD lerini hatasız hazırlar. Nimage ile Disk üzerindeki gereksiz hasta dosyalarını silebilirsiniz. n. Hasta CD/DVD lerin robot için hazırlanma süresi genellikle 1 dakikanın nin altındadır o. Nimage yazılımı robot uygulaması ile uyum içindedir. p. Nimage yazılımı Dicom receive özelliğine sahiptir. Arzu edilirse mekandan bağımsız CD veya DVD baskı emrini uygular. q. Nimage yazılımı Türkçedir. r. Nimage yazılımı yurt içinde 100 e yakın hastanede kullanılmaktadır. s. Nimage yazılımı kendi içinde gerçek PACS barındırır. t. Nimage yazılımının Kullandığı PACS oracle veri tabanı veya MSSQL veya interbase ile de çalışır. u. Nimage yazılımı ile gerçek bir iş istasyonuna sahip olabilirsiniz. v. Nimage yazılımı ile mobile server uygulaması opsiyonel olarak gelir.

5 w. Nimage yazılımı tablet bilgisayarlardan gelen iş emrilerini yerine getirir. x. Nimage yazılımı DICOM standartlarında her cihaz ile uyumludur. y. Nimage yazılımı ile servis ve kullanım klavuzu Türkçe gelmektedir. z. Nimage yazılımı hafızasında aynı isim ve protokol numarası ile kayıtlı hasta olsa bile önceki dosyayı silmeden yeni DICOM CD veya DVD sini üretebilir. aa. Nimage yazılımı DICOM iletişim protokolleri ile çalışmaktadır CD ye otomatik yüklenecek CD DICOM görüntüleyiciler;

6 Seçime bağlı olmak üzere Weasis DICOM CD görüntüleyicide yüklenir.

7 DICOM CD/DVD GORUNTULEICI EKRANLARI

8 NIMAGE yazılımı ile kullanılan CD-DVD robotlar ve özellikleri; Primera markası ile üretilen robotlar. Bu robotların değişik isimler altında yurt içinde ve yurt dışında farklı firmalar tarafından da kullanılmaktadır. Robot üreticisi Primera Technology Europe firması olup ürün ile ilgili tüm haklar Primera Technology Europe aittir. Grafik-6 Primera Robot Kolu ve Yazıcı Kafası 4800 DPI dir. Grafik-7 Primera robot CD-DVD yerleşimi sağ ve sol yerleşimler 50 şer CD veya DVD kapasitelidir.

9 Grafik-8 Primera Robot kolu görünüşü Grafik-9 Primera 4800 DPI renkli CD-DVD Robot Primera CD-DVD robot 4800 DPI ile etkitleme yapabilmektedir. DP-4100 DP-4101 ve DP modeli 4 adet kartuş içerir..kiosk moda çalışırken hazırladığı CD-DVD leri grafik 1 de gösterildiği gibi otomatik dışarı bırakır. DP serisi Primera robotlar özellikler hızlı moda etiketleme hızı ile göz alıcıdır.primera DP-4102 modeli 2 adet DVD sürücüsü içerir. Açıkça en hızlı çıktı alma ve robotik DP-4100 Serisi bugün dünyadaki en hızlı masa üstü disk yazıcısı ve basımcısıdır. Sadece altı (6) saniye içinde mükemmele yakın kalitede %100 kapsama ile her diskin yazdırılması ile işlerinizin ne kadar hızlı tamamlanacağına şaşıracaksınız. Aslında DP-4100 serisi benzer baskı kalitesi* açısından rakiplerinden 20 kata kadar daha hızlıdır, bu sayede dünyadaki en hızlı masa üstü disk yazıcısı ve basımcısıdır. Disk toplama ve taşıma robotiği de hız açısından optimize edilmiştir. Önceki modellere göre %300 daha hızlı robotik için aşırı sağlam ve güvenilir yeni kayışlı tahrik sistemi kullanılır. Kayışlı tahrik sistemi ile daha sorunsuz ve sessiz işletim sağlanır. *sadece baskı süresi. Disk başına daha düşük maliyetli ayrı mürekkep nimage robot kartuşları DP-4100 Serisi, Primera nın mavi, eflatun, sarı ve siyah (CMYK) için ayrı mürekkep kartuşları sunan ilk disk yazıcısıdır. Böylelikle sadece yazdırdığınız her diskte para tasarrufu sağlayarak tekrar doldurulması gereken rengi (ler) değiştirmeniz gerekir. Profesyonel kalitede yazdırma Yerleşik, yüksek çözünürlüklü inkjet yazdırma yazdırma teknolojisinde dünya lideri olan Lexmark tarafından desteklenir dpi kalitesi ile disk yazıcıları ve basımcıları üreticisinin sunabileceği en yüksek yazdırma çözünürlüğüne sahiptir. Bu ultra yüksek çözünürlükteki yazma işlemini Primera nın WaterShield TuffCoat CD leri ve DVD leri ile birleştirin, en profesyonel görünen diskleri elde edin. WaterShield ile TuffCoat diskleri suya, çizilmeye ve lekelere karşı oldukça dayanıklıdır. Ayrıca daha önce hiç görmediğiniz mükemmel parlak cilaya da sahiptir. Tüm inkjet yazdırılabilir optik medya markaları da gerçekten desteklenir. Diskleri çıkarma Tıbbi görüntüleme ve talep üzerine audio ve video gibi uygulamalarda disklerin cihazın dışından çıkarılması gerekir. DP-4100 Serisinde bu otomatik, yerleşik bir özelliktir. Bazı rakip ciazlarda her zaman kapağı yada çekmeceyi manuel olarak açmanız gerekir bu da gün boyunca çalışıyorsanız işinizi zorlaştırır. Üç model ile neredeyse tüm disk yazdırma veya disk basımı ihtiyaçları için DP-4100 serisi modeli mevcuttur. Üç model: DP-4100 Disc Printer sadece yazdırma (sürücü yok)

10 DP-4101 Disc Publisher tek kaydetme sürücüsü DP-4102 Disc Publisher iki kayıt sürücüsü En parlak özellikleri Yerleşik mavi LED aydınlatma sadece içeride neler olduğunu görmenize yardımcı olmaz aynı zaman kaynak düşmeye başladığı zaman atar ve hata durumu bildirilirse yanıp/söner. İster cihazın yanında oturun isterseniz odanın başka bir yerinde olun her zaman işlerinizin durumu hakkında bilgi sahibi olacaksınız. İnanılmaz derecede hızlı çıkışı, üstün yazdırma kalitesi, değerli yazılımı, disk başına makul fiyatta ayrı mürekkep tankları, Windows ve Mac uyumluluğu, en iyi güvenirlik ve budan daha iyi orta büyüklükte disk yazıcısını veya basımcısını nimage robot bulamazsınız. Primera ürününü satın alırken güvende hissedebilirsiniz. Son on yıldan fazla bir süre ile bütün rakiplerimizden daha fazla bir sayıda disk basımcısı üretiyoruz. PRIMERA.EU comments page sitemizden Primera hakkında diğer kişilerin yorumlarını ve bizim ürünlerimizi görebilirsiniz. Kullanımı kolay güçlü yazılım DP-4100 serisinin kullanımı herhangi ofis yazıcısı ile yazdırma kadar kolaydır. Primera nın PTPublisher yazılımı kolay, sihirbaz tarzı arayüzü ile onay kazanmıştır. Yeni operatörlerin eğitilmesi artık saatler yerine sadece dakikalar sürer.sadece yapmak istediğiniz işi seçin (veri, video, ses, v.b), yazdırma dosyası ile eşleştirin ve Devam a basın. Bu kadar basit! SureThing Primera Edition (Windows) yadadisccover (Mac)isimli yerleşik disk tasarım yazılımı ile istediğiniz kadar diskin ortasına bile diskte herhangi yere resim, arka plan, metin ve grafik yerleştirebilirsiniz ki bu diğer disk basımcısı markaları için büyük bir kısıtlamadır. PRIMERA CD DVD ROBOT OZELLIKLERI 1. Cihaz masaüstü dir 2. Cihazın baskı şekli mürekkep püskürtmelidir. 3. Cihazın CD-R medyalara yazma hızı en az 40x dir 4. Cihazın DVD-R medyalara yazma hızı en az 16x dir 5. Cihazın farklı haznelerine CD veya DVD ayrı ayrı yüklenebilir ve cihaz CD ihtiyacı olduğunda CD bulunan hazneden DVD ihtiyacı olduğunda DVD bulunan hazneden boş medyayı alır 6. Cihazın baskı çözünürlüğü 4800 dpi ile 600 dpi arasındadır. 7. Cihaz 16.7 milyon renk baskı özelliğine sahipdir.. 8. Cihaz içinde bulunan boş CD/DVD adedi yazılımdan görülebilir. 9. Cihazın baskı yapan kolunun hareketinin dışarıdan görülebilmesi için CD baskı yazma işleminin yapıldığı iç haznesi aydınlatılmaktadır. 10. Cihazın iç aydınlatması cihazın nimage robot mevcut durumu, hata durumları gibi bilgileri çeşitli şekillerde yanıp sönerek bildirir. 11. Cihazın üzerinde bulunan açma kapama butonu istenmeyen anlarda kapatmayı engellemek üzere yazılım aracılığı ile devre dışı bırakır. 12. Cihazda hem renkli hemde siyah kartuş vardır 13. Cihaz USB 2.0 arabirim ile bilgisayara bağlanmaktadır Cihaz opsiyonel aparatlar ile 120mm CD/DVD lerin haricinde kartvizit şeklindeki medyalarda baskı yapabilecek özelliktedir Cihaz çalışır durumda iken kapağı açılarak boş CD yüklemesi yapılabilmektedir. 16. Cihaz çalışırken boş CD yüklemesi yapıldığında yüklenen CD adedini otomatik olarak algılamaktadır.

11 17. Cihaz tek bir seferde 100 veya 50 adete kadar CD/DVD yazabilmeli ve üzerine baskı yapabilmektedir. 18. Yazılan CD/DVD leri biriktirmek için ayrı bir ünitesi vardır. 19. Cihaza ait her türlü yazılım programları cihaz ile birlikte verilir. 20. Cihaz Windows XP, Windows Vista, MAC OS X işletim sistemleri ile uyumludur. 21. Cihazın çalışma gerilimi 220V AC 50Hz dir. 22. CD robot CE (Declaration of Conformity) belgesine sahipdir 23. Sarf ürünü olarak kullanılan CD, marka bağımlı değildir EPSON CD-DVD ROBOT ÖZELLİKLERİ Epson CD-DVD robot 6 adet kartuş içerir. 2 Adet dvd sürücü içerir Çekmeceli çıkış haznesi EPSON Her ikisi de ağ uyumlu olan Epson PP-100N ve Epson PP-100N Security cihazları, farklı istasyonlardan da kontrol edilebiliyor. Bu da, birden fazla kullanıcının cihaza aynı anda ulaşabilmesine imkan tanıyor. Disk üreticileri karışık komutlarla uğraşmak yerine, sadece yazdırılacak dosyaları belirtmekle yetinip iş

12 yükünden kurtulurken, ağ trafiği de rahatlıyor. Cihaz üzerinde yer alan durum monitörü ya da çift satırlı ekran, beklemede olan işlerin tümünü inceleme imkanı veriyor. CD çoğaltım işlemlerinin firma içinde çözüm ortağı olan Epson PP100N, saatte 60 CD ve 15 DVD baskı performansıyla, iş süreçlerini kısaltıyor.cd 700 MB hacminde DVD 4000 MB hacminde bilgi içerdiği varsayıldığında. Neden Epson Disk Üretici PP 100AP? Hem mürekkep püskürtmeli yazıcı hem de endüstriyel hassas robot tasarlama, geliştirme ve pazarlama konusunda dünyadaki tek şirket olduğumuzdan, bu ikisini birleştirmenin çok mantıklı olacağına karar verdik. Sonuç: PP-100AP; tek bir oturumda 100 CD veya DVD'ye kadar net ve güvenilir baskı. Basit, kullanımı kolay, akıllı Kullanımı ofis tipi bir yazıcı kadar kolay olan Epson PP-100AP, tek bir oturumda 100 CD/DVD'ye kadar baskı yapabilir. Veri türü ve hacmine bağlı olarak bu miktar saatte 30 birime kadar çıkabilir. Sınıfında önden kumanda edilebilme özelliğine sahip olan ve durum raporu veren tek üründür.sınıfındaki en iyi baskı kalitesi Gelişmiş baskı teknolojisi ve mürekkebi sayesinde dağılmaya ve suya dayanıklı canlı, gerçekçi, net baskılar sağlar. Diğer üreticilerin baskı ortamları kullanılabilir. Düşük sahip olma ve bakım maliyeti 6 mürekkep kartuşuyla 1.000'den fazla baskı yapabilirsiniz. Ayrıca, her renk için ayrı kartuş kullandığından yalnızca tükenmek üzere olan kartuşu değiştirmeniz yeterlidir. Kullanımı kolay: Ofis tipi yazıcı kullanmak kadar kolay Sınıfındaki en iyi baskı: Üstün baskı teknolojisi ve mürekkeple mükemmel sonuç Uygun maliyetli: Yüksek kapasiteli, renk başına tek kartuş Güvenilir: Gelişmiş robotlar olası hasarları önler Verimli: Tek oturumda 100 CD/DVD'ye kadar otomatik baskı

13

14 EPSON CD/DVD robot özellikleri; Cihaz masaüstü dir Cihazın baskı şekli mürekkep püskürtmelidir. Cihazın CD-R medyalara yazma hızı en az 40x dir Cihazın DVD-R medyalara yazma hızı en az 16x dir Cihazın farklı haznelerine CD veya DVD ayrı ayrı yüklenebilir ve cihaz CD ihtiyacı olduğunda CD bulunan hazneden DVD ihtiyacı olduğunda DVD bulunan hazneden boş medyayı alır Cihaz kullanım sırasında, kartuş içinde kalan mürekkep miktarı ile kaç adet CD/DVD üzeri baskı yapabileceği bilgisini verir. Cihaz içinde bulunan boş CD/DVD adedi yazılımdan görülebilir. Cihazda 5 renkli 1 siyah kartuş vardır. Toplam 6 kartuş Cihaz USB 2.0 arabirim ile bilgisayara bağlanmaktadır.. Cihaz çalışır durumda iken kapağı açılarak boş CD yüklemesi yapılabilmektedir. Cihaz çalışırken boş CD yüklemesi yapıldığında yüklenen CD adedini otomatik olarak algılamaktadır. Cihaz tek bir seferde 100 veya 50 adete kadar CD/DVD yazar ve üzerine baskı yapar. Yazılan CD/DVD leri biriktirmek için ayrı bir ünitesi vardır. Cihaza ait her türlü yazılım programları cihaz ile birlikte verilir. Cihaz Windows XP, Windows Vista, MAC OS X işletim sistemleri ile uyumludur Cihazın çalışma gerilimi 220V AC 50Hz dir. Cihaz CE belgesine sahiptir Cd/Dvd Robot toplam CD ve/veya DVD kapasitesi en az 100 adetdir. Gerektiğinde cihaz en az 100 adet CD/DVD yi yazdıktan sonra kendi içindeki haznelerde biriktirir. Görüntüler CD/DVD üzerine yazıldıktan sonra CD/DVD nin etiketi otomatik olarak cihaz tarafından basılır. Cihazın baskı hızı en az 30 disk/saat CD (600MB bilgi içerdiğinde) ve 15 disk/saat (3.8 GB bilgi içerdiğinde) CD/DVD üzerinin Etiketlenmesi için Micro Piezo inkjet baskı teknolojisi kullanır. Baskı çözünürlüğü en az 1440 dpi dir. Cihaz üzerinde en az 6 kartuş bulunur, CD/DVD yüzeyine renkli veya siyah beyaz baskı yapar. Cihazda 2 adet CD/DVD yazıcı sürücüsü vardır. 1 set mürekkeple en az 1000 diske baskı yapar (%16,7 baskı yoğunluyla) CD Robot, cd üzerine baskı yapılan hastanın adı, soyadı, tetkik bölgesi,ve protokol numarasını yazdığı bölümü yazı tipi boyutu 8 olduğunda en az cd ye baskı yapabilmektedir. Windows ve Mac işletiminde çalışır. Cihaz üzerinde USB 2.0 Arabirim özelliği vardır. Sistemde hem otomatik, hem de konvansiyonel özellik vardır. Sistemde kullanılacak CD/DVD ve kartuşlar ayrı ayrı temin edilebilir. Sarf ürünü olarak kullanılan CD, marka bağımlı değildir. CD robot CE (Declaration of Conformity) belgesine sahipdir.

Bir UTEV Hizmetidir. Levent Emmungil, Elif Akyol Temmuz 2007 Son Güncelleme: Ekim 2007 ISBN: 978-9944-0039-1-9

Bir UTEV Hizmetidir. Levent Emmungil, Elif Akyol Temmuz 2007 Son Güncelleme: Ekim 2007 ISBN: 978-9944-0039-1-9 Bu kitap Ulusal Teknoloji ve Eğitim Derneği (http://www.utev.org) faaliyetlerine destek olma amacı ile Levent EMMUNGİL ve Elif AKYOL tarafından hazırlanmıştır. Linux gibi özgür yazılımlar başta olmak üzere

Detaylı

Phaser 7800 A3. Renkli Yazıcı. Xerox Phaser 7800. Grafik sanatlarda altın standardı

Phaser 7800 A3. Renkli Yazıcı. Xerox Phaser 7800. Grafik sanatlarda altın standardı Phaser 7800 A3 Renkli Yazıcı Xerox Phaser 7800 Renkli Yazıcı Grafik sanatlarda altın standardı Phaser 7800 Renkli Yazıcı Benzersiz renkli baskılar. Sektörde önde gelen kağıt kullanım esnekliği. Profesyonel

Detaylı

Türkce bilgisayar terilmer sözlükü

Türkce bilgisayar terilmer sözlükü Ulu tanrının adı ile Türkce bilgisayar terilmer sözlükü Toplayan: Aydın yenilmez 1 A A sembolü PC'nin birinci disk sürücüsü. Her bilgisayarın farklı disk sürücüleri mevcuttur ve her biri ayrı bir harfle

Detaylı

BLG2109 BİLGİSAYAR DONANIMI DERS 7. Öğr. Grv. Aybike ŞİMŞEK

BLG2109 BİLGİSAYAR DONANIMI DERS 7. Öğr. Grv. Aybike ŞİMŞEK BLG2109 BİLGİSAYAR DONANIMI DERS 7 Öğr. Grv. Aybike ŞİMŞEK OPTİK DİSKLER Işık (optik) yardımıyla bilgileri dijital olarak kaydedip yine ışık yardımıyla bu bilgileri okuyan ve yazabilen donanım birimleridir.

Detaylı

1. Girdi Üniteleri, 2. Merkezi İşlem Birimi, 3. Çıktı Üniteleri oluşturur.

1. Girdi Üniteleri, 2. Merkezi İşlem Birimi, 3. Çıktı Üniteleri oluşturur. BİLGİSAYARIN MİMARİSİ, TEMEL BİLEŞENLERİ VE ÇALIŞMA MANTIĞI Bilgisayarı yapısal olarak; Bilgilerin girilmesi, girilen bilgilerin belirtilen durumlara göre işlenmesi, işlem sonuçlarının alınması olarak

Detaylı

Bilgisayarların temel olarak 5 işlevi vardır : girdi işlemleri, aritmetik işlemler, çıktı işlemleri, veri saklama, program çalıştırma.

Bilgisayarların temel olarak 5 işlevi vardır : girdi işlemleri, aritmetik işlemler, çıktı işlemleri, veri saklama, program çalıştırma. Bilgisayara Giriş Ders Notları I. GİRİŞ İçinde bulunduğumuz yüzyılın beraberinde getirdiği çok hızlı bilimsel teknolojik ve ticari faaliyetlerin yoğunluğu bilgisayarların kullanılmasını kaçınılmaz hale

Detaylı

2007-2008 Levent Emmungil

2007-2008 Levent Emmungil 2007-2008 Levent Emmungil 1 Levent Emmungil 2007 Bilgisayar Donanımı Levent Emmungil Ağustos 2007 Son Güncelleme: Eylül 2008 ANKARA ISBN: 978-9944-0039-0-2 Bu bir reklamdır Eğitimse Eğitim, Kafeyse Kafe

Detaylı

BİLGİSAYAR NEDİR? BİLGİSAYAR. Veri Giriş Ünitesi Veri İşlem Ünitesi Çıkış Ünitesi. Merkezi İşlem Birimi (CPU) Anakart(mainboard) Ana Bellek(RAM)

BİLGİSAYAR NEDİR? BİLGİSAYAR. Veri Giriş Ünitesi Veri İşlem Ünitesi Çıkış Ünitesi. Merkezi İşlem Birimi (CPU) Anakart(mainboard) Ana Bellek(RAM) BİLGİSAYAR NEDİR? Bilgisayar, kullanıcıların girdiği bilgileri veri giriş ünitesine alan, işlem ünitesi ile girilen bilgileri işleyen, elde ettiği sonuçları kendi içinde saklayabilen ve işlenen verilerin

Detaylı

Bilgisayarın Temelleri ve Programlamaya Giriş

Bilgisayarın Temelleri ve Programlamaya Giriş Bilgisayarın Temelleri ve Programlamaya Giriş ( Ders Notları ) Yrd.Doç.Dr. Mahmut YALÇIN Mühendislik Bilimleri Ders İçin Önerilen Kaynaklar C ve Sistem Programcıları Derneği C Ders Notları- Necati ERGİN

Detaylı

BİLGİSAYAR DERS NOTLARI İÇİNDEKİLER

BİLGİSAYAR DERS NOTLARI İÇİNDEKİLER İÇİNDEKİLER...1 İÇİNDEKİLER...2 GİRİŞ...4 BİLGİSAYARIN DÜNÜ VE BUGÜNÜ...4 1. BÖLÜM...5 BİLGİSAYARA GİRİŞ...5 BİLGİSAYARIN KULLANIM ALANLARI...5 KAPASİTE KAVRAMI...6 BELLEK ÇEŞİTLERİ...6 1) İÇ BELLEK BİRİMİ...6

Detaylı

BİLGİSAYARLARA GİRİŞ

BİLGİSAYARLARA GİRİŞ Giriş BİLGİSAYARLARA GİRİŞ Eğer daha önceden bilgisayarlar ile çalıştıysanız, bunlar büyük miktarda bilgiyi saklayan ve kısa zamanda sayısız görevi yerine getiren kafa karıştırıcı makineler gibi görünebilir.

Detaylı

OFFICEJET 7000. Kullanım Kılavuzu E809

OFFICEJET 7000. Kullanım Kılavuzu E809 OFFICEJET 7000 Kullanım Kılavuzu E809 HP Officejet 7000 (E809) Geniş Biçimli yazıcı Kullanım Kılavuzu Telif hakkı bilgileri 2009 Telif Hakkı Hewlett-Packard Development Company, L.P. 1. Baskı, 6/2009

Detaylı

Temel Bilgi Teknolojisi Kullanımı - Bilgisayar Donanımı

Temel Bilgi Teknolojisi Kullanımı - Bilgisayar Donanımı Temel Bilgi Teknolojisi Kullanımı - Bilgisayar Donanımı Yrd. Doç. Dr. Saygın Abdikan 2014-2015 Öğretim Yılı Güz Dönemi Yrd. Doç. Dr. H. KEMALDERE Yrd. Doç. Dr. S. ABDİKAN Geçen ders Bilgi Teknoloji İletişim

Detaylı

Kullanım Kılavuzu CMP0025-01 TR

Kullanım Kılavuzu CMP0025-01 TR CMP0025-01 TR Telif Hakkı ve Ticari Markalar Telif Hakkı ve Ticari Markalar u belgenin herhangi bir kısmı, Seiko Epson Corporation'ın yazılı izni olmadan kısmen veya tamamen çoğaltılamaz, bilgi erişim

Detaylı

LASERJET PRO 200 COLOR. Kullanım Kılavuzu

LASERJET PRO 200 COLOR. Kullanım Kılavuzu LASERJET PRO 200 COLOR Kullanım Kılavuzu M251n M251nw HP LaserJet Pro 200 renkli M251 Yazıcı Serisi Kullanım Kılavuzu Telif Hakkı ve Lisans 2012 Copyright Hewlett-Packard Development Company, L.P. Telif

Detaylı

AVG Internet Security 2013

AVG Internet Security 2013 AVG Internet Security 2013 Kullanıcı Kılavuzu Belge revizyonu 2013.01 (30.8.2012) Telif Hakkı AVG Technologies CZ, s.r.o. Tüm hakları saklıdır. Tüm diğer ticari markalar ilgili sahiplerine aittir. Bu ürün,

Detaylı

Kullanım Kılavuzu. HP Officejet Pro 8100

Kullanım Kılavuzu. HP Officejet Pro 8100 Kullanım Kılavuzu HP Officejet Pro 8100 HP Officejet Pro 8100 eprinter Kullanıcı Kılavuzu Telif hakkı bilgileri 2014 Copyright Hewlett-Packard Development Company, L.P. 2. Baskı, 1/2014 Hewlett-Packard

Detaylı

TEPA Tıbbi ve Elektronik Ürünler Sanayi ve Ticaret A.Ş. EKG Master USB KULLANIM KILAVUZU. WinEKG Pro. T e k n o l o j i Ü r e t i r

TEPA Tıbbi ve Elektronik Ürünler Sanayi ve Ticaret A.Ş. EKG Master USB KULLANIM KILAVUZU. WinEKG Pro. T e k n o l o j i Ü r e t i r TEPA Tıbbi ve Elektronik Ürünler Sanayi ve Ticaret A.Ş. EKG Master USB KULLANIM KILAVUZU WinEKG Pro T e k n o l o j i Ü r e t i r Gersan Sitesi 656. Sok. No: 45 Ergazi, 06370 ANKARA Tel: +90 312 257 0477

Detaylı

İÇİNDEKİLER TANIM... 3 Bilgisayar Montajında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar... 4 1. BİLGİSAYAR KASASININ İÇİNDEKİLER... 5 1.1.

İÇİNDEKİLER TANIM... 3 Bilgisayar Montajında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar... 4 1. BİLGİSAYAR KASASININ İÇİNDEKİLER... 5 1.1. İÇİNDEKİLER TANIM... 3 Bilgisayar Montajında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar... 4 1. BİLGİSAYAR KASASININ İÇİNDEKİLER... 5 1.1. Ana kart (Maın board)... 5 1.1.1. Yuvalar (Slot)... 6 1.1.2. Yonga Seti

Detaylı

Bu kılavuzdaki hiçbir kısım elektronik ortam da dahil olmak üzere izinsiz çoğaltılamaz, kopyalanamaz.

Bu kılavuzdaki hiçbir kısım elektronik ortam da dahil olmak üzere izinsiz çoğaltılamaz, kopyalanamaz. Yasal Bildiri Bu kılavuz, mini dizüstü bilgisayarınızı kullanmanız için gerekli bilgileri içermektedir. Bu kılavuzdaki bilgiler titizlikle kontrol edilmiştir ve daha önce haber vermeksizin değiştirilebilir.

Detaylı

BİLGİSAYAR KULLANMA MODÜL 1 BÖLÜM 1 BİLGİSAYAR KULLANIMI. Mustafa KILIÇ Bilişim Teknolojileri Öğretmeni

BİLGİSAYAR KULLANMA MODÜL 1 BÖLÜM 1 BİLGİSAYAR KULLANIMI. Mustafa KILIÇ Bilişim Teknolojileri Öğretmeni BİLGİSAYAR KULLANMA MODÜL 1 BÖLÜM 1 BİLGİSAYAR KULLANIMI BİLGİ TEKNOLOJİSİNİN TEMEL KAVRAMLARI BİLGİSAYAR NEDİR? Bilgisayar; girilen verileri kullanıcının isteğine göre işleyebilen, veriler üzerinde aritmetiksel

Detaylı

Sürüm 1.0 Kasım 2010. Xerox Phaser 4600/4620 Kullanım Kılavuzu

Sürüm 1.0 Kasım 2010. Xerox Phaser 4600/4620 Kullanım Kılavuzu Sürüm 1.0 Kasım 2010 Xerox Phaser 4600/4620 2010 Xerox Corporation. XEROX ve XEROX ve Design Amerika Birleşik Devletleri'nde ve/veya diğer ülkelerde Xerox Corporation'ın ticari markalarıdır. Bu belgede

Detaylı

TEMEL BİLGİSAYAR TEKNOLOJİLERİ KULLANIMI

TEMEL BİLGİSAYAR TEKNOLOJİLERİ KULLANIMI EDİTÖR: YRD. DOÇ.DR. HASAN H. BALIK TEMEL BİLGİSAYAR TEKNOLOJİLERİ KULLANIMI Ahmet TEKİN Ayhan AKBAL Bahadır SEVİNÇ Fatih ERTAM Harun H. TUZSUZOĞLU İhsan SERHATLIOĞLU Kemal BALIKÇI M. Fatih TALU Musa ÇIBUK

Detaylı

BAŞLANGIÇ 1. DONANIM YAZILIM BİLİŞİM TEKNOLOJİSİ 2. BİLGİ VE İLETİŞİM TEKNOLOJİSİ ÜRÜNLERİNİN TANITIMI

BAŞLANGIÇ 1. DONANIM YAZILIM BİLİŞİM TEKNOLOJİSİ 2. BİLGİ VE İLETİŞİM TEKNOLOJİSİ ÜRÜNLERİNİN TANITIMI A BAŞLANGIÇ Konuya Hazırlık 1. Bilişim teknolojisi günlük hayatta hangi alanlarda kullanılabilir? 2. Günlük hayatta gözlemlediğiniz bilgisayar çeşitlerini söyleyiniz. 1. DONANIM YAZILIM BİLİŞİM TEKNOLOJİSİ

Detaylı

HP Officejet Pro 6830

HP Officejet Pro 6830 HP Officejet Pro 6830 HP Officejet Pro 6830 Kullanıcı Kılavuzu Telif hakkı bilgileri 2014 Copyright Hewlett-Packard Development Company, L.P. 1. Basım, 7/2014 Hewlett-Packard Company bildirimleri Bu belgede

Detaylı

www.hp.com/support/ljp1560series www.hp.com/support/ljp1600series HP LASERJET PROFESSIONAL P1560 ve P1600 yazıcı serisi Kullanım Kılavuzu

www.hp.com/support/ljp1560series www.hp.com/support/ljp1600series HP LASERJET PROFESSIONAL P1560 ve P1600 yazıcı serisi Kullanım Kılavuzu www.hp.com/support/ljp1560series www.hp.com/support/ljp1600series HP LASERJET PROFESSIONAL P1560 ve P1600 yazıcı serisi Kullanım Kılavuzu HP LaserJet Professional P1560 ve P1600 yazıcı serisi Telif Hakkı

Detaylı

LASERJET PRO CM1410 COLOR MFP SERİSİ. Kullanım Kılavuzu

LASERJET PRO CM1410 COLOR MFP SERİSİ. Kullanım Kılavuzu LASERJET PRO CM1410 COLOR MFP SERİSİ Kullanım Kılavuzu HP LaserJet Pro CM1410 Color MFP Serisi Kullanım Kılavuzu Telif Hakkı ve Lisans 2010 Copyright Hewlett-Packard Development Company, L.P. Telif hakkı

Detaylı

Kullanım Talimatları Kullanıcı Rehberi

Kullanım Talimatları Kullanıcı Rehberi Kullanım Talimatları Kullanıcı Rehberi Güvenli ve doğru kullanım için, makineyi kullanmadan önce "Güvenlik Bilgisi"ni okuduğunuzdan emin olun. İÇİNDEKİLER 1. Makine Rehberi Kılavuz Hakkında Bilgi...3

Detaylı

BİLGİSAYAR VE TEMEL KAVRAMLAR

BİLGİSAYAR VE TEMEL KAVRAMLAR Bilgisayar Nedir? BİLGİSAYAR VE TEMEL KAVRAMLAR Girilen bilgileri depolayabilen, bu bilgiler ile istenilen her türlü aritmetiksel ve mantıksal işlemlerin yapılmasını sağlayan elde edilen sonuçları ekran

Detaylı

PROGRAM KURULUŞ ve KULLANIM KLAVUZU. Araştırma Geliştirme Tekstil - Teknoloji

PROGRAM KURULUŞ ve KULLANIM KLAVUZU. Araştırma Geliştirme Tekstil - Teknoloji PROGRAM KURULUŞ ve KULLANIM KLAVUZU Araştırma Geliştirme Tekstil - Teknoloji İÇİNDEKİLER KONU SAYFA Önsöz 4 ColorMission nedir? 5 ColorMission programlarını kullanmak için neler gereklidir? 5 Bilgisayar

Detaylı