SPOR ATLARINDA PERFORMANS ARTIRICI MADDELERİN ANALİZLERİ VE ÖNEMİ

Ebat: px
Şu sayfadan göstermeyi başlat:

Download "SPOR ATLARINDA PERFORMANS ARTIRICI MADDELERİN ANALİZLERİ VE ÖNEMİ"

Transkript

1 VET348 SPOR ATLARINDA PERFORMANS ARTIRICI MADDELERİN ANALİZLERİ VE ÖNEMİ Prof. Dr. Tevhide Sel Prof. Dr. Ulvi Reha Fidancı Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalı Dışkapı/Ankara

2 Çeşitli kurum ve araştırmacılar tarafından değişik biçimlerde tanımlanmaya çalışılan doping, uyarıcı maddeler kullanılarak organizmanın gücünün yapay olarak ve kural dışı olarak geçici bir süre ile artırılması olayıdır. Bununla birlikte performans artırsın yada artırmasın bu amaçla verilen maddelerin tümünü doping olarak kabul eden tanımlar da vardır. Tarihin çok eski dönemlerinden itibaren insanlar fiziksel güç ve performansı artırdığına inandıkları çeşitli maddeleri kullanmışlardır. Örneğin Roma lılar hızlarını arttırmak için savaş arabalarının atlarına hidromel adını verdikleri bal ve su karışımı bir doping maddesi vermişlerdir. Benzer uygulamalar daha sonraki dönemlerde yarışlara yönelik olarak yaygınlaşmış, insan ve hayvan yarışlarında güç ve hız kazandırmak amacı ile değişik doping maddeleri kullanılmıştır. 18. Yüzyılda genellikle depressant dopingler uygulanmıştır. Arsenik, kurşun mermiler, opium gibi maddeler yarış öncesi atlara viski ile birlikte verilmiş ve atlar durdurulmaya çalışılmıştır. 19. Yüzyılın sonlarına doğru uyarıcı doping maddelerinin geliştirilmesi ile doping uygulamalarının yönü de değişmiştir. Önce Amerika Birleşik Devletleri nde geliştirilen ve üretilen birçok uyarıcı 20. Yüzyılın başlarında Avrupa ya da getirilmiş ve kullanılmıştır. At yarışlarının artan popülaritesi ile yaygınlaşan doping uygulamaları, doping kullanımının önlenmesi yönünde çalışmaları zorunlu kılmış ve ilk kez 1903 yılında İngiltere de atklarda doping kullanımı Jokey kulübünce yasaklanarak suç kabul edilmiştir. İngiltere yi Fransa ve diğer ülkeler takip etmişlerse de doping maddelerinin ve bu amaçla geliştirilen ilaçların kullanımında tek başına yasakların bir etkisi olamamıştır. Yasakların etkili olabilmesi için doping maddelerinin kullanıldığının ispatlanması gerektiğinden bu maddelerin tesbitine yönelik yöntemlerin geliştirilmesi zorunluluğu doğmuştur yılında Prof James Munch tarafından, fareler kullanılarak gerçekleştirilen Straub testi bu alandaki ilk adımı oluşturmuştur. Daha çok morfin benzeri ilaçların tesbit edildiği bu testte, yarış atlarından alınan idrar örneklerinin enjekte edildiği farelerin kuyruğunun S şeklini alması, bu tür ilaçların kullanıldığını göstermiştir. Sistematik testler ise çok daha sonra, 1960 yılında Dr. Richard Ray ve ark.tarafından gaz kromatografisi ile elektron capture deteksiyonunun uygulamasıyla gerçekleştirilmiştir. DOPİNG MADDELERİ Atlara yarış kaybettirmek için yüksek dozlarda tranklizan, sedatif veya depresant verilerek gerçekleştirilen doping uygulamaları yanında kazandırmaya yönelik uygulamalar daha önemli bir yer tutmaktadır. Doping maddeleri kullanım amaçlarına göre aşağıdaki şekilde incelenmektedir. 1. Kazandırmak amacıyla: a) Akut uygulama: Amfetamin, kokain, narkotikler gibi kısa etkili uyarıcılar. b) Kronik uygulama: Vitamin veya anabolik steroidlerin haftalarca devam eden dozlarda verilmesi. 2. Kaybettirmek amacıyla: Yüksek dozda tranklizan, sedatif veya depresant verilmesi.

3 3. Tedavi amacıyla: a) Non-steroid antienflamatuvar ilaçlar: Fenilbutazon ve benzeri ilaçlar kontrol altında uygulanmaları şartı ile kabul edilebilen ilaçlardır. b) Kortikosteroidler: Eklem ağrılarında intraartiküler olarak uygulanabilir. Kullanımı genel olarak kabul edilmez. c) Lokal anestezikler: Hissizleştirerek veya dondurarak sinir veya eklem bölgesini bloke eder. Kullanımları yasaktır. d) Sıvı ve elektrolit uygulanması: Sıklıkla kabul edilir. 4. Yanlışlıkla kullanılan dopingler: a) Prokain penisilin kullanımı sonucu prokain pozitif çıkabilir. b) Pelet yemlerde bulunan koka kabuklarından dolayı kafein, pozitif bulunabilir. c) Gliserol-guaiacolate den ileri gelen Robaxin pozitif çıkabilir. d) Yem bitkilerinden dolayı pozitifler yada yanlış pozitifler bulunabilir. 5. Uygulanan dopingleri maskelemek amacıyla: Dipyrone ve tiyamin uygulanması ile kullanımı yasak olan ilaçların varlığı maskelenebilir. 6. Uygulalanan diğer ilaçları seyreltmek-sulandırmak amacıyla: Furasemid gibi diüretikler verilen esas doping maddelerini seyreltir. 7. Diğerleri: Yarış öncesi kan transfüzyonları (Kan dopingi) veya bikarbonat verilmesi (Bikarbonat dopingi) gibi uygulamalar da vardır. Günümüzde yarış atlarında kullanılması yasak olan maddeler şunlardır : 1. Sentral sinir sistemi üzerine etki eden ilaçlar. 2. Otonom sinir sistemi üzerine etki eden ilaçlar 3. Kardiovasküler sistem üzerine etki eden ilaçlar 4. Gastrointestinal fonksiyonlar üzerine etki eden ilaçlar 5. İmmun sistem üzerine etki eden ilaçlar 6. Antibiyotikler, sentetik antibakteriyel ve antiviral ilaçlar 7. Antihistaminikler 8. Antimalarial ve antiparazitik ajanlar 9. Antipiertikler, analjezik ve antienflamatuvar etkili ilaçlar 10. Diüretikler 11. Lokal anestezikler 12. Solunum uyarıcıları 13. Cinsiyet hormonları, anabolik ajanlar, kortikosteroidler 14. Kanın pıhtılaşmasına etki eden maddeler 15. Hücre içi zehir etkili maddeler. Non Steroid Antiinflamatuvarlar NSAID dan en çok bilineni aspirindir. Diğeri ise fuilbutazonedur. 2. Dünya savaşında insanlarda çok kullanılmış, fakat daha sonra apilastik anemi ve agranulositosis sonucu ölümler görülünce kullanımı kısıtlanmıştır. Anti enflamatuvar etkileri bir çok özelliklerinin ortak sonucudur. Bunların hepsi asidik ilaçlardır. Bu asidik yapılarından dolayı % plasma proteinlerine bağlanırlar. Plazma proteinine bağlanmaları önemlidir.çünkü bu grup ilaçlar salyaya geçmez ve salya bu grup ilaçların tayini için kullanışsızdır. Asidik yapılarıda önemlidir, çünkü yangı dokusunda toplanmalarını sağlar ve bu birikim sonucu (birikmelerini) normal dokulara göre yangılı dokularda etkili olur.

4 Bunun yanında mide, ince barsak ve böbreklerde de birikir ve genellikle bu dokularda toksik etkiler meydana getirirler. İnsanlarda ilacın kendisi toksik etki oluştururken, atlarda metabolizması çok hızlı olduğundan metabolitleri toksik etkiye neden olur. Fenilbutazon İ.V. verildiğinde 3 hst.da etkisini gösterir. Etki şekli Pg sentezinin inhibe edilmesi üzerinden olmaktadır. Fenilbutazon bir anestezik değildir ve anestezik etkiside yoktur. Ağrıya duyarlılığı önlemekte veya bloke etmektedir. Flunixin Meglumine (Banamine) peros, İ.V veya İ.M verildiğinde benzer etkili özellikle spastik ve glatulent koliklerde etkilidir. Fenilbutazondan çok daha etkilidir. Çok daha az miktarları etkili olduğundan plazma ve idrar konsantrasyonlarıda düşüktür. Bu nedenle tesbiti güçtür. Plazma yarı ömrü kısadır, fakat uzun etkisi vardır. Bu ilaçlarda pek rastlanmayan bir durum bu nedenle etki mekanizmasında (şüpheler) sorular vardır. Meclofenamic asit (Arguel) oral olarak granül şeklinde verilen bir preparatdır. İdrarla % atılır, esas uzaklaşma yolu safra ve dışkıdır. Aspirin atların ve diğer herbivorların idrarlarında az miktarlarda bulunmaktadır. Bu çimen ve otlardan ileri gelmektedir. Bu nedenle yarış atlarının idrarlarında salisilat (+) sonucuna hemen varmak güçtür. Çünkü at idrarının normal içeriği içinde salisilatlar vardır ve salisilat çok kolaylıkla idrarla atılmaktadır. Asit ilaç bazik idrarla çok çabuk atılmaktadır. Salisilatlar enjeksiyon şeklinde pek kullanışlı değildir. Asetilsalisilik asit, thiosalisilat şeklinde enjeksiyon olarak daha kullanışlıdır. Tiosalisilat kimyasal olarak salisilik asitten hafif farklılıklar gösterir. Dimetil Sulfoksit (DMSO) her şekilde kullanılabilmektedir. Lokal olarak deride de kullanılmakadır. İdrar kabından tayini yapılabilir. Çünkü DMSO nun hücrelerde meydana gelir. Metabolitleri sarımsak kokusundadır. Bu nedenle de idrar numunesinde kolaylıkla tesbit edilir. Orgotein (Palosein) Cu ve Zn ihtiva eden metalloprotein olan superoksit dismutaz adlı enzimin bir versiyonudur. Özellikle intraartikular kullanımın uygundur. İdrara önemli miktarda geçmez. Geçsede idrarda tayini çok zordur. Hyaluronik Asit yüksek moleküler ağırlıkta çok sayıda elektrik yüküne sahiptir. Bu nedenle de surface-protesting propertiesdir. Yarışa katılyamacak durumdaki at örn. Danger Image adlı atta olduğu gibi fenilbutazon verildiğinde üstün performans gösterip, yarışı kazanmaktadır. Dolayısıyla yarışın eşitliğini, güvenilirliğini bozmaktadır. Sarford ve ark. Fenilbutazonu İ.M verildiklerinde (23 saat önce yarıştan) aynı mesafeyi daha kısa sürede koştukları (zaman muhakelerinin performansında artma) görmüşler. Maskeleme etkileri yok ve analiz metodları ile kolayca tayin edilebilir.

5 Napronen özellikle yumuşak doku hastalığı ve tying up (Bağlanma) hastalığında analjezik ve antipretik bir ilaçtır. Laktik asit birikimine bağlı görülen ağrı, şişlik vs yi geçirmede etkildir. Peros uygulanabilir ve % 50 oranında emilebilir. İ.M. uygulamalrı da bulunmaktadır. Tayini çok kolay ve çabuk tesbit edilebilir. U.V. Spektrofotometre ile dahi tayin yapılabilmektedir. En düşük metaboliti 2-(6- hidroksinapthyl) propionik asitdir. Narkotik Analjezikler Opiat narkotikler insanda sedasyon (narkoz) ve solunumu deprese eder. Atlardada ağrıyı ve solunumu deprese etmekle beraber, aynı zamanda uygun dozları uyarıcıdır. Doğal opiat afyonlu ilaç, morfin Sentetik opiat ise, fentanyl, pentazocine, butarphanol. Bunlar atlarda etkili lokomotor (koşmayı) uyarıcılardır. Fentanyl in Performansı artırıcı etkisi İ.V. verildiğinde ortaya çıkmaktadıır. Bu nedenle fentanil kullanılırken ilacın doğru yoldan verilmesine ve doğru dozda kullanılmasına dikkat etmek gerekmektedir. Morfin in etkisi fentanilden daha uzundur. Pentazosine gibi nartoki analjezikler, düşük dozlarda yeme davranışını stimule etmektedir. Atlarda sedatif etkisi görülmemiştir. Yüksek dozlarda ise at kendini inkoordinasyon sonucu duvara vurarak yaralayabilir. Amfenatimin, metafetamin ve metilphenidat, farmakolojik etkilerin presnaptik bölgeden norepinefrin salınmasını artırarak etki ederler. Norepinefrin postsinaptik reseptöre bağlanır ve etki eder. Bazı ilaçlarda örn. Apomorfin direkt olarak pastsinaptik reseptörü uyarır, idopamirejik sınırlarda). Fenotiazin tranklizanlar (acepromacin gibi) bunlar direk postsinaptik adrenerjik ve dopamirjek reseptörleri bloke ederek etki gösterirler. Stimulan ilaçlarda doz ayarlanması bir problemdir. Çünkü attan ata doz miktarı değişmektedir. Bir ata yeterli gelen doz diğerine az gelebilmektedir. Atları tam uyaranlar (Amfetamin, kokain, kafein, metilfenident ve diğerleri) uarıcı etkilerini norepinefrin adı verilen nörohormonun beyindeki etkisiyle gösterirler. Amfetamin ve metinafetamin: Beyni uyarıcı etkileri, sinir uçlarından norepinefrin ve dopamin salgılanmasını uyararaktır. Atlarda amfetamin verildiğinde tremor, uykusuzluk, huzursuzluk, motor aktivitelerinde artma, çarpınma vs görülmektedir. Bu etkiler, serebral korteksin uyarılması sonucudur. Dolaşım sisteminde özellikle kan basıncını artırır. Ekzersizden sonra düzensiz kalp vurumları görülür, nedeni ise kalp kasının eksitabilitesinde artmadır. Diğer bir etkisi ise, bronşiyal kaslarda relaksiyondur ki buda akciğerdeki solunum yollarının çaplarını artırır. Solunum merkezi genellikle uyarılır. Metabolizması, 24 saat

6 içinde metabolize olur. % 4 anfetamin şeklinde idrarla atılır. Plazma yarı ömrü idrar ph sandan etkilenmez. Ayrıca bazik bir ilaç olarak asit idrarda yüksek miktarlarda olur. Esas atılım ürünleri 4-hidroksiamfetaminde (bağlı veya konjuge), % 4 amfetamin, % 12 1-fenilpropaz-2-ol, % 28 1-fuilpropa-2-dir. Amfetamin verildikten 48 saat sonraya kadar idrarda bulunabilir. Toksisitesinde, konvulsiyon, ateş, dolaşım kollapsı, koma ve ölüm görülür, cerebral hemaraji vardır Ephedrin bitkilerde de bulunmaktadır. Günümüzde çoğunlukla organik sentezleri yapılmaktadır. Amfetamin gibi etki ettiği gibi direkt norepinefrin reseptörlerini de uyarabilmektedir. Ayrıca beyine uyarıcı etkisi daha az kalp, kan ve akçiğere etkileri amfetamine göre yüksektir. Norefedrin, 4-OH norefedrin, 4-Oh efedrin şeklinde (serbest ve konjuge) % 87 si 24 saat de idrarla atılır. Metilfenidat oral olarak çok iyi emilen bir ilaçtır. Plazma yarı ömrü çok kısa bir ilaç verildikten bir saat sonra serumda pik düzeyine ulaşılmakta ve 6 saat sonra ise bulunamamaktadır ve idrarda ise 24 saatte temizlenmektedir. Kokain bitkilerden (koka) elde edilmektedir. nceleri lokal anestezik olarak kullanılmış, fakat daha az toksik ve daha spesfik etkili prokain kullanılmasıyla bırakılmıştır. Kısa bir dönemde şarap ve yumuşak içkilerede katılmış. Beyindeki uyarıcı etkisinin sinaptik aralıktaki norepinefrin içeri pompalayan enzim sistemini bloke ederek gösterir. Böylece nörohormon daha uzun süre reseptöre bağlı kalarak metabolik etkide yüksek olur. Kokain solunum hızında artışa neden olur, düşük dozlarda solunum hızı artarken, doz, yükselince azalma görülür. Attan ata doz değişmektedir. Kokain yorgunluğa duyarlılığı maskelemektedir. Vazokonstriksiyon ve kalp hızında artırıcı etkisi sonucu kan basıncında artma olur. Isı düzenleme merkezi üzerine direk etkisi sonucu vücut ısısında artma görülür. Bu özellikle sıcak iklimlerde koşyan atlarda sıcak çarpmasına neden olmaktadır. Kafeinin etki mikenazmisı hem postsinaptik hemde intrasellülerdir. Kafein fosfodiesteraz enzimini inhibe eder. Fosfodiesteraz camp nin yıkımını yapan enzimdir. Enzim inhibe olunca postsinaptik hücrelerdeki camp miktarı artar, camp ise norepinefrinin etki etmesinde rol oynayan ikinci masajcıdır. Artan camp eşdeğer oranda postsinoptik reseptörlerdeki norepinefrin miktarı artar ve sonuçta beynin uyarıcı etkisi meydana gelir. Plazma yarı ömrü uzundur, verildikten sonra 9 güne kadar idrarda bulunur. Konjuge metabolikleri yok, % 30 metilurik asit deriveleri, % 4 kafein, % 15 paraksantin, % 15 tcesilin ve % 15 tcokromin şeklinde metabolize olur. Diüretik etkiside vardır. Theobromin kafein metabolitidir. Kafein yokken teobromin + çıkarsa, teobromin verilmiştir. Apomorfin doğruda dopaminerjik reseptörleri uyayarak etki gösterirler. Apomorfin s.c. daha az etkilidir. Lipid soluble olduğunda hızla beyne ulaşır.

7 DOPİNG MADDELERİNİN UYGULAMA YOLLARI Bazı ilaçlar yağlı solüsyonlar şeklinde deri altına enjekte edilmektedir (Adrenalin gibi). Bu özellikle yarıştan hemen önce yapılmakta ve jokey startla birlikte bacağı ile enjeksiyon yerine vurarak ilacı çabuk bir şekilde dağıtmakta, etki göstermesini sağlamaktadır. Kas içi uygulamalarda genellikle boyun ve gluteal bölge kasları seçilmekte ve enjeksiyon yapılmaktadır. Fentanyl gibi bazı ilaçlar ise damar içi yolla verilmektedir. Bu yolla verilen ilaçlar deri altı ve kas içi uygulamalara göre çok daha hızlı bir etki sağlamaktadır. Bazı maddeler doğrudan sinir ve eklemlere enjeksiyonla verilebilmektedir. Örneğin kortikosteroidler intraartiküler olarak kullanılmaktadır. Merkezi sinir sistemi uyarıcılarından Metilfenidat gibi ağız yolu ile verilen ilaçlar ise yavaş emilmekte, bazen de tam emilim olmamaktadır. Bazı ilaçlarda (Dimetilsülfoksit gibi) deriye yüzeysel olarak uygulanmaktadır. Rektal yolla infüzyon veya süpozituvar olarak da ilaç verilebilir. Ayrıca inhalasyon şeklinde solunum ile de dopingler kullanılabilmektedir. DOPİNGLERİN ETKİ MEKANİZMALARI Orijini ne olursa olsun, dopinglerin etkilerini gösterebilmeleri için vücutta spesifik reseptörlerle, pompalarla veya diğer sistemlerle etkileşmeleri gerekir. Reseptörler ya hücre içinde yada hücre dışında lokalize olmuştur. İlaç reseptöre bir dakikadan az bir süre bağlı kalır ve reseptörün konfigürasyonunu değiştirir. Sonra ayrılarak yeni bir ilacın bağlanmasını sağlar. Kortikosteroidler etkilerini hedef hücreleri içinde reseptöre bağlanarak gösterirler. Lasix, furosemid gibi bazı ilaçlar böbrekte klor iyonlarının geri emilme pompasını bloke ederek etki gösterirler. Lokal anestezikler ise hücre membranındaki sodyum kanalını bloke ederek bölgede anesteziyi sağlar. Salisilatların prostaglandin sentezindeki enzimleri yada kafeinin fosfodiesteraz enzimini bloke etmesi gibi bazı ilaçlarda enzimlerin etkilerini bloke ederek etki gösterirler. Bazı ilaçlarda neurohormonlar üzerinden etki gösterirler. Örneğin apomorfin neurohormon olarak dopamin, rezerpin ise norepinefrin veya serotonin salınımına neden olur. DOPİNGLERİN METABOLİZMASI Doping amacıyla verilen ilaçların emilmesinde yağda çözünürlüğün önemi oldukça büyüktür. Yağda çözünen ilaçlar hücrenin lipid membran yüzeyinden kolaylıkla emilirler ve hızla vücuda dağılarak etkilerini gösterirler. Ancak, yağda çözünen ilaçların kolay emilimlerine karşın vücuttan uzaklaştırılmaları zordur. Genelde ilaçların metabolize olduğu yer karaciğerdir. Bunun yanında bazı ilaçlar böbrek, akciğer ve barsak duvarında da metabolize olabilirler. Procaine gibi bazı ilaçlarda atlarda kan plazmasında (kandaki esteraz enzim sistemince) metabolize olurlar. İlaçların karaciğerde metabolize olmaları iki ayrı fazda olur. İlk fazda metabolik değişikliklerin etkisiyle ilaç molekülüne OH, NH 2 veya COOH gibi gruplar eklenerek ilacın sudaki çözünürlüğü artırılır. Bu arada ilacın farmakolojik etkileride değişir. Farmakolojik aktivite genellikle azalır, bazen de artarak orijinal

8 ilaçların daha toksik hale gelir. İlk fazda meydana gelen değişiklik ile ilacın vücuttan atılmasının kolaylaşması ikinci faz ile tamamlanır ve suda çözünen konjugasyon ürünleri meydana gelir. Konjugasyon genellikle glukuronik asit ile olmaktadır. Konjuge ürünlerin farmakolojik etkileri yoktur. Atlarda ilaçların atılımında esas yol idrardır. İdrara geçiş üç yolla olur. birinci ve en önemli yol glomeruler filtrasyondur. Bütün ilaçlar ve metabolitleri bu yolla idrara geçer. İkinci olarak özel organik asit ve baz pompaları ile asidik ve bazik ilaçlar idrara pompalanırlar. Örneğin penisilin (organik asit) değişmeden doğrudan idrara pompalanmaktadır. Diğer bir örnek ise furosemiddir. Üçüncü şekilde ise basit diffüzyonla ilaç idrara geçmektedir. Bu tür ilaçlar yağda çözünen ilaçlardır. Böbrekten idrara geçtiği gibi kolaylıkla geri emilebilirler. Bu tür ilaçların idrardaki konsantrasyonu idrarın ph sına (asitliğine) bağlıdır ve idrarın hacminin değişmesinden etkilenmez. DOPİNG MADDELERİNİN YAN ETKİLERİ Doping amacıyla kullanılan ilaçların etkileri farklı olup yan etkileride vardır. Uyarıcılar, yorgunluğu azaltıcı, uyanıklığı, kasların çalışma kapasitesini ve performansını artırıcı etkilidir. Ancak uzun süreli kullanımı performansı olumsuz yönde etkiler. Ağrı, yorgunluk ve sıcak stresi algılanamadığından yaşamı tehlikeye sokan tablolar ortaya çıkar. Örneğin kokain beyni uyararak yorgunluğa duyarlılığı maskelemektedir. Vazokonstriksiyon ve kalp hızında artma sonucu kan basıncında artma olur. Isı düzenleme merkezi üzerine dogrudan etkisi sonucu vücut ısısı yükselir. Bu özellikle sıcak iklimlerde koşan atlarda sıcak çarpmasına neden olmaktadır. Atlarda tam bir uyarıcı etki sağlayan amfetamin verildiğinde ise tremor, uykusuzluk, huzursuzluk, motor aktivitede artma görülmektedir. Bu etkiler beyin korteksinin uyarılması sonucudur. Dolaşım sisteminde genellikle kan basıncı artar, koşudan sonra düzensiz kalp vurumları görülür. Sinir hücrelerinin yıkımıyla oluşan anestezi kalıcı olmaktadır. Lokal anesteziklerin etkisiyle atlarda sinirlerin blokajı yanında beyin uyarılmaktadır. Bu etkisiyle performans üzerinde etkili olmaktadır. Fakat lokal anesteziklerin kullanılmaları sonucu ayaklarda ve eklemlerde zedelenmeler olabilmektedir. Oluşabilecek zedelenmelerde atın düşme riskini artırmaktadır. Bunun sonucu hem atın hem jokeyin ciddi yaralanmaları hatta ölümleri şekillenebilmektedir. Detomidine gibi narkotik olmayan yatıştırıcı (sedatif) analjeziklerin yüksek dozlarında hipoksi ve siyanoza paralel solunum depresyonu görülmektedir. Kaslarda tremor ve terleme diğer yan etkilerdir. Alkol, üre, fenol gibi maddelerin lokal anestezik olarak kullanılmalarında sinir hücrelerinde yıkımlar oluşmaktadır. Anabolik steroidlerin (beldenon, nondrelone gibi) ciddi yan etkilerinin beklenen faydadan daha önemli olduğu bildirilmektedir. Anabolik steroidlerin esas ciddi yan etkileri genç atlarda görülmektedir. Epifizyal olgunluğun üzerinde kemik büyümesi sonucu, premature epifizyal kapanma görülmektedir. Bunun yanında artan vücut ağırlığının baskısı sonucu epifizitis meydana gelmektedir. Artan kas kitlesine karşılık, kemik büyümekte fakat direnci aynı oranda olmamaktadır. Tendomların zayıf kalması sonucu, kemik tendon rupturu görülebilmektedir. Ayrıca gelecekte üreme kapasitesinde azalma olmaktadır. Kas kitlesinde ve kuvvetinde artışa karşılık testislerde küçülme, fokal dejenerasyon ve normal spermatozoa yapma kabiliyetinde azalma olmaktadır. Anabolik steroidlerin

9 metillenmiş derivelerinin kullanılması karaciğerde ciddi toksisitelere neden olmaktadır. Hatta uzun süre kullanıldıklarında karaciğer kanseri görülmektedir. Anabolik steroidlerin kullanımları yasaklanmıştır. Klorpromazin, asetilpromazin gibi fenotiazin tranklizanlar hipotalamik hormonların salgılanmasına etki etmektedirler. Follikül stimulan hormon (GSH) ve lutein hormon (LH) salgılanmasını bloke ederek ovulasyonu ve östrus siklusunu baskılamaktadır. Bunun sonucu intertilite ve yalancı gebeliğe neden olmaktadır. Kortikosteroidler uzun süreli eforlarda sürrenal bezlerin yetersiz hale geldiği düşünülerek doping amacıyla kullanılmaktadır. Fakat eklem bozukluklarına neden olmaktadır. Kortikosteroidler kullanımı ile eklem kıkırdağında azalmaya karşılık matrik sentezi şekillenmekte, proteoglikan miktarında azalma sonucu kıkırdağın dayanıklılığında azalma olmaktadır. Bu durumda at koşturulduğunda kondrosit ölümü, eklem yüzünde erozyon ve fonksiyon kaybı sonucu kuru eklem kortikosteroid artropatileri meydana gelmektedir. Ciddi yan etkileri, nedeniyle kullanımları yasaktır. İnsanlarda non-steroid antienflamatuvar ilaçların (fenilbuzaton, salisilik asit vs) kendisi toksik etki oluştururken atlarda metabolitleri özellikle mide, ince barsak ve böbreklerde birikerek toksik etkiye neden olmaktadır. DOPİNG MADDELERİNİN KONTROL KURALLARI Yukarıdaki maddelerin tedavi amaçlı uygulamaları veya normal beslenme şartlarında yemlerin bu gruplardaki maddeleri içermeleri pozitif sonuçlara neden olmakta doping olarak kabul edilebilmektedir. Non steroid antienflamatuvar ilaçların (fenilbutazon ve diğerleri) kontrol altında ve belirli dozlardaki uygulamaları kabul edilebilirken, kortikosteroidlerin eklem ağrılarında intraartiküler olarak uygulamaları kabul edilse bile yarış dönemlerinde kullanılması tavsiye edilmez. Doping olarak kullanılan rezerpin, salisilik asit, opium gibi maddeler normal olarak atların yemlerinde bulunmaktadır. Bu nedenle sağıtım amaçlı kullanılan ilaçlarla yemlerde de bulunabilen bu maddelerin kan ve idrarlarındaki eşik değerleri de dikkate alınarak, performansı artırıcı yapay yollara başvurmayı engellemek için kurallar konulmuştur da ilaç uygulaması ile ilgili olarak bildirilen 4 kural şunlardır: 1. Hiçbir kalıntı bulunmama kuralı: Bu kurala göre hiçbir vücut sıvısında herhangi bir ilaç bulunmayacaktır. İngiltere, Kanada ve Avustralya da uygulanmaktadır. 2. Tolerans sınır kuralı: İlaçlar için belli sunurlar konulmaktadır ve bu aşılmayacaktır. Örneğin fenilbutazon için tolerans sınırı 2 μg/ml dir. 3. Zaman kuralı: Belli ilaçlar yarıştan önce belli bir zamandan sonra kullanılmayacaktır. Örneğin New York da fenilbutazon yarıştan 48 saat önce, pentazosin 72 saat önce verilebilir. Prokain in ise yarıştan 7 gün önce verilmesi durdurulur. Ancak bu kuralın uygulandığının denetimi çok zordur. 4. Serbest kuralı: Bazı maddelerin tesbiti çok pahalı veya zor olacağından dikkate alınmamaktadır.

10 Bu dört kuralın birlikte uygulanması önerilmektedir. Ancak kurallar oldukça karışık ve tartışılan bir konu olmaya devam etmektedir. Almanya da 1987 yılında hayvanlarda doping maddelerinin kullanılması tamamen yasaklanmış ve ağır cezalar getirilmiştir. DOPİNG AMACI İLE KULLANILAN MADDELERİN TAYİN YÖNTEMLERİ Sadece yasakların konulması yaptırımda tam etkili olamamaktadır. Yarışlarda eşitliği sağlamak ve doping kullanılmasını önlemek için eser miktardaki maddelerin analizlerini gerçekleştirip, doping yapılıp yapılmadığını kontrol etmek gerekmektedir. Örneğin İngiltere de 1976 yılına kadar etkili bir test olmadığı için anabolik steroidler yaygın olarak kullanılmıştır. Fakat 1976 da Radioimmunoassay (RIA) in anabilok steroidlerin aranmasında kullanılmasıyla bir hafta içinde pozitif numune % 12 den sıfıra inmiştir. Günümüzde Radioimmunoassay (RIA), Enzim Linked Immunsorbent Assay (ELISA), Yüksek Basınçlı Sıvı Kromatografisi (HPLC) ve Gaz Kromatografisi Kütle Spektrumu (GC-MS) yöntemleri kullanılarak doping maddelerinin analizleri başarılı bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Analiz materyali olarak kan ve/veya idrar numuneleri kullanılmaktadır. Genellikle yarış öncesi kan ve yarış sonrası idrar numunesi alınmaktadır. Bunların avantaj ve dezavantajlarına göre farklı ülkelerde değişik uygulamalar yürütülmektedir. Nadiren salya ve ter numunelerinde de faydalanılmaktadır. Doping maddelerinin veya bunların metabolitlerinin, idrarda ve kanda saptanabilmesine olanak veren en hassas yöntem (GC-MS) dir. Diğer yöntemlerle doping maddeleri izlenmekte, analizde doping kuşkusu uyanırsa daha ince ayırım yapabilen GC-MC ile teyid yoluna gidilmektedir. GC-MS de numune referans madde örneği ile karşılaştırılır, sonuç yine pozitif olduğu takdirde doping yapıldığına hükmedilir. RADİOİMMUNOASSAY (RIA) RIA yönteminde, reaksiyon sırasında antikorun serbest bağlanma yüzeyine bağlanmak üzere işaretli ve işaretsiz antijen molekülleri yarışarak, antijenantikor kompleksi meydana getirirler. Bağlı işaretli antijen miktarı, işaretsiz bağlı antijen ile ters orantılıdır. Bağlı ile serbest kısımlar denge haline geçtikten sonra ayrılırlar ve her iki fraksiyondaki radioaktivite ölçümü yapılarak numunedeki antijen konsantrasyonu ölçülür. ENZİM LİNKED IMMUNSORBENT ASSAY (ELISA) Biyolojik numunede antijen (ilaç) varsa, pleytteki antikora bağlanır. Bu durumda sonradan eklenen enzim işaretli antijen antikora bağlanamaz ve ortama substrat eklenince renk oluşmaz. Numunede antijen olmadığı durumda, enzim işaretliantijen antikora bağlanır, ortama substrat ilave edilince renk oluşur. Oluşan renk konsantrasyonu ile numunedeki ilaç miktarı ters orantılıdır.

11 YÜKSEK BASINÇ SIVI KROMATOGRAFİSİ (HPLC) Hareketli faz olarak kullanılan sıvı çözücü, güçlü bir pompa yardımıyla tüm sistemden geçirilir. Sonra ilave edilen numune hareketli faz yardımıyla kolona (sabit faz) geçer ve orada ayrılır. Ayrılan maddeler değişik zamanlarda kolonu ters ederek detektöre ulaşırlar ve burada genellikle optik özellikleri vasıtasıyla (UV absorpsiyonu, ışığı kırması, fluoresans göstermesi) konsantrasyonlarıyla orantılı olarak elektrik akımı oluştururlar. Kuvvetlendirilen bu akım bir kaydedici tarafından piklerden oluşan kromatograma dönüştürülür. Retensiyon zamanı (Rt) değerlerine göre kalitatitf, pik alanlarının madde konsantrasyonuyla orantılı olmasından yararlanarakta kantitatif analiz yapılır. GAZ KROMATOGRAFİSİ (GC) Hareketli faz gaz (örneğin azot veya helyum) olup, basınç altında çelik bir tüpten sağlanır ve aletin enjektör kısmına bir boru ile gelir. Numune enjektörle bu kısma verildiği zaman burada buharlaşır ve taşıyıcı gaz ile kolona geçer. Kolonda ayrılma olayı gerçekleşir. Ayrılan maddeler yine farklı zamanlarda kolonu terk ederek detektöre ulaşırlar. Burada değişik şekillerde, örneğin bir hidrojen/hava alevinde yakılarak (Flameionisation Detector, FID) veya etrafından geçtiği kızgın bir telin iletkenliğini değiştirerek (Thermal Conductivity Detector, TCD) elektrik akımına dönüştürülür. Akım elektronik bir kısımda kuvvetlendirildikten sonra kaydedici tarafından milivolt olarak zamana karşı kaydedilir. Piklerden oluşan bu kromatogram retensiyon zamanı (Rt) değerlerine göre kalitatif, pik alanlarının madde konsantrasyonuyla orantılı olmasından yararlanarak kantitatif değerlendirme yapılmasını sağlamaktadır. GAZ KROMATOGRAFİ-KÜLTE SPEKTROFOTOMETRESİ (GC-MS) Gaz kromatografisine, külte spektrofotometrisinin bağlanmasıyla numunelerin kütle spektrumları alınabilir. GC den gelen numune vakum odasına alınarak elektron bombardımanına tutulur. Bu sırada molekülden elektronlar kopar ve sonuçta (+) yüklü iyonlar elde edilir. Bir kısmı da elektronların etkisiyle başka parçalanmalarada uğrar. Daha sonra (+) yüklü iyonlar bir magnetik alan içerisinde hızlandırılırlar ve kütle/yük (m/e) oranlarına göre ayrılırlar. Ayrılan iyonlar detektörde kaydedilir. Kütle spektrumları bilinen benzer yapıdaki madde spektrumları ile karşılaştırılarak sonuç hesaplanır. DÜNYADA DOPİNG UYGULAMALARI İLE İLGİLİ ÇALIŞMALAR Belçika da yılları arasında yapılan doping analizlerinde; periyodunda daha çok klasik stimulan ilaçlara (anfetamin, kafein gibi) rastlanmıştır, periyodunda ise amfetamin kullanımı azalırken kafeinin halen kullanıldığı, bunun yanında arsenik kullanımının arttığı bildirilmektedir. Şili de yılları arasında yarış sonrası ve özellikle kazanan atlardan alınan 9733 numunenin analizinde 15 pozitif sonuç alınmıştır. En sık rastlanan ilaç amfetamin olmuştur (Aynı dönemde müsaade edilen ilaç yönünden 227 pozitif bulunmuştur); yıllarında ise numune de 27 pozitif bulunmuştur.

12 Avustralya, Melbourne de yılları arasında yapılan yarışlarda yarış sonrası ve daha çok kazanan atlardan alınan numunenin doping analizlerinde % 0.06 pozitif bulunmuştur. Pozitif numunelerin % 50 sini non steroid-antienflamatuarlar, % 12 ksantinler, % 12 kortikosteroidler oluşturmaktadır. Kuzey Amerika da çeşitli eyaletlerde yılları arasında yarış öncesi veya sonrası kan ve idrar numunelerinde yapılan doping analizlerinde en düşük pozitiflik New Jersey de (0.2/1000 numunede) en yüksek Güney Dakota da (6.5/1000 numunede) bulunmuştur. Verilen değerler stimulanlar, depresanlar, narkotikler, trankilizanlar ve lokal anestezikler içindir. Stimulanlar, depresanlar, narkotikler, trankilizanlar ve lokal anestezikler için İngiltere de yılları arasında yapılan analizlerden % 0.46 sı pozitif bulunmuştur. Yunanistan da aynı dönem için oran % 0.07 dir. Trinidad- Tobaco daki % 19 civarındaki doping pozitiflik etkili kontroller sonucu 3-5 ay içinde % 0 a inmiştir yıllarında İran da ise pozitiflik oranı % dür. İran daki yüksek düzeyde doping maddelerinin kullanımı, doping maddelerinin kontrollerinin yetersizliğine bağlanmaktadır. İstatistik bilgilere göre atların % 12 sinde illegal ilaç uygulaması yapıldığını göstermektedir. TÜRKİYE DE DOPİNG UYGULAMALARI İLE İLGİLİ ÇALIŞMALAR Ülkemizde at yarışları için bir doping yönetmeliği bulunmakta ve yasal düzenlemelerde Türkiye Jokey kulübü (TJK) tarafından yürütülen at yarışlarında doping kontrolü, Tarım ve Köyişleri Bakanlığına bağlı ilgili kuruluşlarca yapılmaktadır. Türkiye de atlarda doping kontrolüne yönelik ilk araştırma, Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı Türkiye Binicilik Federasyonu tarafından yürütülen konkurhipik yarış atlarında gerçekleştirilmiştir. Ankara Üniversitesi Araştırma Fonu nun desteklediği bir proje kapsamında Binicilik Federasyonu 1993 yarış programı çerçevesinde yapılan yarışlara katılan 26 konkurhipik yarış atından, yarış sonrası kan örnekleri alınmıştır. Ayrıca yarış dışı 20 konkurhipik yarış atından da kan örnekleri alınarak 11 doping maddesinin (Fenilbutazon, Furasemid, Rezerpin, Morfin, Prokain Etorpin, Butarfenol, Klenbuterol, Pentazosin, Dekzametazon, Fentanil) analizleri ELISA ile yapılmıştır. Aynı örnekler Almanya da GC-MS ile de analiz ettirilmiştir. Analiz sonuçlarına göre 11 doping maddesinin 9 tanesi ELISA ile pozitif bulunmuştur. Pozitiflik yüzdesi % 4-27 arasında değişmektedir. GC-MS ile yapılan analizlerin sonucuna göre ise sadece fenilbutazon pozitif bulunmuştur. Analiz edilen 11 doping maddesi için ELISA ile pozitif serum örneklerinin deteksiyon limitleri tesbit edilmiştir. Bir diğer çalışmada ise, binicilik Fedarasyonunun 1997 yarış programı çerçevesinde yapılan yarışmalarda konkurhipik yarış atlarından yarış sonrası toplanan 12 serum örneğinde Amfetamin, Kokain, Detomidin, Teofilin ve Flumixinin ELISA ile analizleri yapılmıştır (Tablo 1). Yarış dışı 20 yarış atından da serum örnekleri toplanarak aynı doping maddelerinin ELISA ile analizleri yapılmıştır. Amfetamin, Kokain, Detomidin, Teofilin ve Flumixin için ELISA ile pozitif serum örneklerinin deteksiyon limitleri saptanmıştır.

13 Organizmanın gücünü yapay olarak ve kural dışı bir şekilde artırmak amacı ile kullanılan uyarıcı maddeler doping olarak tanınmaktadır. Uluslararası Binicilik Federasyonu (FEI), yarışlarda yer alacak atların sağlıklı olmalarını ve kendi kalıtsal güçleri ile yarışmaları gerektiğini bildirmektedir. Zararlı yan etkileri yanında yarış koşullarına aykırı olduğu için doping yapılmasını önlemek ve her geçen gün sayıları artan, performans artırıcı yapay yollara başvurmayı engellemek için bugün dünyada bu maddelerin uygulanması ile ilgili kurallar mevcuttur. Yasaklanan doping maddeleri farmakolojik etkili tüm maddeleri içermektedir. Yasaklanan bu maddeler atların performansını etkilemekte veya sağlık problemlerini maskeleyebilmektedir. Sadece yasaklanır konulması yaptırımda tam etkili olamamaktadır. Kullanımı azaltmak için kontrolde kullanılan analiz yöntemlerinin de çok hassas olması gerekir. Ülkemizde TJK tarafından yürütülen at yarışlarında doping kontrolü, Tarım ve Köyişleri Bakanlığına bağlı ilgili kuruluşlarca yapılmaktadır. Türkiye Binicilik Federasyonu organizatörlüğünde yapılan ulusal ve uluslar arası yarışlarda ise doping kontrolü amacı ile alınan kan numuneleri yurt dışında, Uluslararası Binicilik Federasyonu nun kabul ettiği uluslararası nitelikteki laboratuvarlarda analiz ettirilmektedir. Ülkemizde de bu spor dalında atlar arasında eşitliği sağlamak doping kullanılmasını önlemek ve standardizasyonu oluşturmak şarttır. Bu nedenle; yapılacak yeni yasal düzenlemelerle ülkemiz yarış atlarında doping kontrolüne yönelik uluslar arası nitelikte referans laboratuvarları oluşturulmalı, serum ve idrar için doping maddelerinin deteksiyon limitleri belirlenmeli, diğer ülkelerde olduğu gibi yasak olan doping maddalerinin kullanılıp kullanılmadığı hassas yöntemlerle belirlenerek, kurallar ve yasaklar etkin hale getirilmelidir. Ancak bu şekilde her biri servet olan elit atlarımızın sağlığının korunması ve yarışların eşit şartlarda yapılabilmesi mümkün olabilecektir.özellikle doping kullanımının etik yönü üzerinde ısrarla durulmalıdır. Çünkü doping yapmak hiledir. Hakça oyun, eşit şans, kurallara uygun yarışma ve sağlıklı yarışma ilkelerine uymaz. Yarışmada atın sağlığında belirebilecek olumsuzluklar hem organizasyon düzenini ve yarışmalarla ilgili tüm kişi ve kurumları doğrudan etkileyecek hem de spor ve toplum etiği bağlamında izleyicilere uzanacaktır. Sadece yasakların konulması yaptırımda tam etkili olamamaktadır. Kullanımı azaltmak için kontrolde kullanılan analiz yöntemlerinin de çok hassas olması gerekir. Hasas yöntemlerin kullanılması atlarda doping kullanımı için bir baskı oluşturabilecek ve yasal olmayan kullanımı azaltacak, hassas yöntemlere dayalı kurallar ve yasaklar korunabilecektir. KAYNAKLAR 1 - Sel, T., Karagül, H., Özdemir, T., Borazancı, N., Fidancı, U.R. (1995): Atlarda Doping Grubu Maddelerin Deteksiyon Limitlerinin ELISA ile Tesbiti. Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dergisi, 42 (2): Karagül, H., Sel, T., Fidancı, U.R. (1997): Yarış Atlarında Kullanılan Doping Maddeleri ve Tayin Yöntemleri. Spor Atı Cerrahisi Sempozyumu Mayıs 1997, Kirazlıyayla-Bursa

YASAKLI MADDE VE YÖNTEMLERİN ETKİ VE YAN ETKİLERİ YASAKLI MADDELER VE YASAKLI YÖNTEMLER

YASAKLI MADDE VE YÖNTEMLERİN ETKİ VE YAN ETKİLERİ YASAKLI MADDELER VE YASAKLI YÖNTEMLER YASAKLI MADDE VE YÖNTEMLERİN ETKİ VE YAN ETKİLERİ YASAKLI MADDELER VE YASAKLI YÖNTEMLER Sporcuların kan, idrar gibi vücut sıvılarında yasaklı maddelerin ya da bu maddelerin parçalanma ürünlerinin ya da

Detaylı

ATLARDA DESFLURAN-DETOMİDİN VE MEDETOMİDİN KOMBİNASYONLARININ KLİNİK, LABORATUAR VE KARDİYOPULMONER ETKİLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI

ATLARDA DESFLURAN-DETOMİDİN VE MEDETOMİDİN KOMBİNASYONLARININ KLİNİK, LABORATUAR VE KARDİYOPULMONER ETKİLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI T.C. SELÇUK ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ATLARDA DESFLURAN-DETOMİDİN VE MEDETOMİDİN KOMBİNASYONLARININ KLİNİK, LABORATUAR VE KARDİYOPULMONER ETKİLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI Arş. Gör. Hanifi EROL

Detaylı

BAĞIMLILIK YAPAN MADDELER

BAĞIMLILIK YAPAN MADDELER BAĞIMLILIK YAPAN MADDELER 1. Uyuşturucu kavramı ve bağımlılık yapıcı maddeler 2. Tütün (sigara) 3. Kafein 4. Alkol 5. Esrar 6. Uçucu maddeler (Tiner, yapıştırıcılar vb.) 7. Opiyatlar (eroin, afyon, morfin,

Detaylı

Bu kitabı tıp eğitimine katkıda bulunmak amacıyla bütün meslektaşlarıma armağan ediyorum.

Bu kitabı tıp eğitimine katkıda bulunmak amacıyla bütün meslektaşlarıma armağan ediyorum. Anestezi/1 Anestezi/2 Bu kitabı tıp eğitimine katkıda bulunmak amacıyla bütün meslektaşlarıma armağan ediyorum. Dualarınızda bulunmak dileğiyle Ceren ime sevgilerimle Dr. Enes Başak Anestezi/3 Hakkımda:

Detaylı

OBEZ KİŞİLERDE VE SAĞLIKLI KONTROLLERDE KAN ADMA, ADİPONEKTİN, ÇİNKO VE BAKIR DÜZEYLERİNİN ARAŞTIRILMASI

OBEZ KİŞİLERDE VE SAĞLIKLI KONTROLLERDE KAN ADMA, ADİPONEKTİN, ÇİNKO VE BAKIR DÜZEYLERİNİN ARAŞTIRILMASI T.C SELÇUK ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ OBEZ KİŞİLERDE VE SAĞLIKLI KONTROLLERDE KAN ADMA, ADİPONEKTİN, ÇİNKO VE BAKIR DÜZEYLERİNİN ARAŞTIRILMASI Arş. Gör. Muhammet ÇELİK YÜKSEK LİSANS TEZİ BİYOKİMYA

Detaylı

T.C. HİTİT ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ

T.C. HİTİT ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ T.C. HİTİT ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ LÖSEMİ TEDAVİSİNDE KULLANILAN BAZI İLAÇLARIN İYONLAŞMA SABİTLERİNİN SU- ORGANİK ÇÖZÜCÜ İKİLİ KARIŞIMLARINDA, SPEKTROSKOPİK VE YPSK YÖNTEMLER İLE BELİRLENMESİ

Detaylı

DENEYSEL ÜLSER MODELLERİNDE L-KARNİTİNİN GASTRİK MUKOZAYI KORUYUCU ETKİSİ

DENEYSEL ÜLSER MODELLERİNDE L-KARNİTİNİN GASTRİK MUKOZAYI KORUYUCU ETKİSİ -T.C. TRAKYA ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ FARMAKOLOJİ ANABİLİM DALI YÜKSEK LİSANS PROGRAMI Tez Yöneticisi Doç. Dr. Dikmen DÖKMECİ DENEYSEL ÜLSER MODELLERİNDE L-KARNİTİNİN GASTRİK MUKOZAYI KORUYUCU

Detaylı

Avrupa ve Amerika da Salmonella Kontrolündeki Başarı ve Gelişmeler. Kanatlılarda Beslenme Hastalıkları Gut

Avrupa ve Amerika da Salmonella Kontrolündeki Başarı ve Gelişmeler. Kanatlılarda Beslenme Hastalıkları Gut Avrupa ve Amerika da Salmonella Kontrolündeki Başarı ve Gelişmeler Kanatlılarda Beslenme Hastalıkları Gut Kanatlı Eti Üretiminde Salmonella Kontaminasyon Kaynakları Aromatik Bitkiler ve Tavuk Beslemede

Detaylı

DİKLOFENAK ETKİN MADDESİNİN FARMASÖTİK PREPARATLARDA ANALİTİK YÖNTEMLERLE MİKTAR TAYİNİ. Ulvihan ÇİLTAŞ. Analitik Kimya Anabilim Dalı

DİKLOFENAK ETKİN MADDESİNİN FARMASÖTİK PREPARATLARDA ANALİTİK YÖNTEMLERLE MİKTAR TAYİNİ. Ulvihan ÇİLTAŞ. Analitik Kimya Anabilim Dalı DİKLOFENAK ETKİN MADDESİNİN FARMASÖTİK PREPARATLARDA ANALİTİK YÖNTEMLERLE MİKTAR TAYİNİ Ulvihan ÇİLTAŞ Analitik Kimya Anabilim Dalı Tez Danışmanı Doç. Dr. Bilal YILMAZ Yüksek Lisans Tezi - 2014 T. C. ATATÜRK

Detaylı

T.C. KİLİS 7 ARALIK ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ

T.C. KİLİS 7 ARALIK ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ T.C. KİLİS 7 ARALIK ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ GAZİANTEP TE ATIK SULARDAN ETKİLENEN TOPRAK VE BİTKİLERDE ESER ELEMENT (Cu, Co, Mn ve Zn) VE Fe KONSANTRASYONLARININ ICP-MS İLE TAYİNİ TUĞRUL DEVECİ

Detaylı

her hakki saklidir onderyaman.com

her hakki saklidir onderyaman.com 1-Penis Sertleşme sorununun tanı ve tedavisi Ereksiyon bozukluğu bir kere tespit edildikten sonra (libido eksikliği, erken boşalma vb.nin tersine), çeşitli muayeneler ve testlerle sorunun gerçek sebebi,

Detaylı

SIĞIRLARDA GEBELİĞİN SON DÖNEMİNDE UYGULANAN VİTAMİN E VE SELENYUMUN POSTPARTUM DÖNEM SORUNLARI ÜZERİNE ETKİSİ

SIĞIRLARDA GEBELİĞİN SON DÖNEMİNDE UYGULANAN VİTAMİN E VE SELENYUMUN POSTPARTUM DÖNEM SORUNLARI ÜZERİNE ETKİSİ T.C. ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLER ENSTİTÜSÜ DOĞUM VE JİNEKOLOJİ ANABİLİM DALI VDJ YL- 2013-003 SIĞIRLARDA GEBELİĞİN SON DÖNEMİNDE UYGULANAN VİTAMİN E VE SELENYUMUN POSTPARTUM DÖNEM SORUNLARI

Detaylı

ÜNİTE 6 Santral Sinir Sistemi İlaçları

ÜNİTE 6 Santral Sinir Sistemi İlaçları ÜNİTE 6 Santral Sinir Sistemi İlaçları Bu üniteyi çalıştıktan sonra, Amaçlar Bu üniteyi çalıştıktan sonra, Santral sinir sistemini deprese eden ilaçların etkilerini, Santral sinir sistemini uyaran ilaçların

Detaylı

Teknikerler ve Teknisyenler İçin. Editör

Teknikerler ve Teknisyenler İçin. Editör Teknikerler ve Teknisyenler İçin ANESTEZ YOLOJ Editör Prof. Dr. Melek GÜRA ÇELİK İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Editör

Detaylı

İçindekiler. XIV. Pediatrik i laç rehberi

İçindekiler. XIV. Pediatrik i laç rehberi İçindekiler XIV. Pediatrik i laç rehberi //Yusuf Kibar 14.2 Pediatrik i laç rehberi 14.2.1. Çocuklarda ağrı kesiciler 14.2.2. Çocuklarda lokal anestezikler 14.2.3. Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonlarında

Detaylı

İNSAN CİLT ALTI YAĞ DOKUSUNDA ORGANOKLORLU PESTİSİTLERİN KALINTI DÜZEYLERİNİN TESBİTİ

İNSAN CİLT ALTI YAĞ DOKUSUNDA ORGANOKLORLU PESTİSİTLERİN KALINTI DÜZEYLERİNİN TESBİTİ T.C. ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ADLİ TIP ANABİLİM DALI İNSAN CİLT ALTI YAĞ DOKUSUNDA ORGANOKLORLU PESTİSİTLERİN KALINTI DÜZEYLERİNİN TESBİTİ Kimya Yük. Müh. NEBİLE DAĞLIOĞLU DOKTORA

Detaylı

CİVANIN DİŞ HEKİMLİĞİNDEKİ YERİ VE TOKSİK ETKİLERİ

CİVANIN DİŞ HEKİMLİĞİNDEKİ YERİ VE TOKSİK ETKİLERİ T.C. Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı CİVANIN DİŞ HEKİMLİĞİNDEKİ YERİ VE TOKSİK ETKİLERİ BİTİRME TEZİ Hazırlıyan Stj.Diş Hekimi. Ahmet OSKAY Danışman Öğretim Üyesi: Doç.

Detaylı

LABORATUVAR EL KİTABI

LABORATUVAR EL KİTABI Sayfa/Toplam Sayfa Sayısı: 1 / 99 LABORATUVAR EL KİTABI Kodu : KY- LEK Yürürlüğe Giriş Tarihi : 02 HAZİRAN 2012 Revizyon No : 03 Önemli Uyarı: Bu dosyadaki bilgiler Kaanmed Tıbbi Tahlil Laboratuvarı kayıtlarındandır.

Detaylı

Vücut Hijyeninin Önemi ve Yara Bakımında Yeni Gelişmeler

Vücut Hijyeninin Önemi ve Yara Bakımında Yeni Gelişmeler Vücut Hijyeninin Önemi ve Yara Bakımında Yeni Gelişmeler Öğr. Gör. Blm. Uzm. Hatice YALÇIN, Yrd. Doç. Dr. Birol ÖZKALP Selçuk Üniversitesi Karaman Sağlık Yüksekokulu Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği

Detaylı

T.C. ERCĠYES ÜNĠVERSĠTESĠ ECZACILIK FAKÜLTESĠ ĠÇECEKLERDEKĠ TARTRAZĠN MĠKTARININ HPLC-UV YÖNTEMĠ ĠLE TAYĠNĠ. Hazırlayan Nurgül ÇUKADAR

T.C. ERCĠYES ÜNĠVERSĠTESĠ ECZACILIK FAKÜLTESĠ ĠÇECEKLERDEKĠ TARTRAZĠN MĠKTARININ HPLC-UV YÖNTEMĠ ĠLE TAYĠNĠ. Hazırlayan Nurgül ÇUKADAR T.C. ERCĠYES ÜNĠVERSĠTESĠ ECZACILIK FAKÜLTESĠ ĠÇECEKLERDEKĠ TARTRAZĠN MĠKTARININ HPLC-UV YÖNTEMĠ ĠLE TAYĠNĠ Hazırlayan Nurgül ÇUKADAR DanıĢman Prof. Dr. Ġbrahim NARĠN Bitirme Ödevi Haziran 2014 KAYSERĠ

Detaylı

POSTPARTUM DÖNEMDEKĠ ĠNEKLERDE RASYONDAKĠ PROTEĠN ORANININ SÜT ÜRE NĠTROJEN VE FERTĠLĠTEYE ETKĠSĠ.

POSTPARTUM DÖNEMDEKĠ ĠNEKLERDE RASYONDAKĠ PROTEĠN ORANININ SÜT ÜRE NĠTROJEN VE FERTĠLĠTEYE ETKĠSĠ. T.C. SELÇUK ÜNĠVERSĠTESĠ SAĞLIK BĠLĠMLERĠ ENSTĠTÜSÜ POSTPARTUM DÖNEMDEKĠ ĠNEKLERDE RASYONDAKĠ PROTEĠN ORANININ SÜT ÜRE NĠTROJEN VE FERTĠLĠTEYE ETKĠSĠ. Arif TAġAGĠREN DOKTORA TEZĠ DOĞUM VE JĠNEKOLOJĠ (VET)

Detaylı

Prof.Dr. Ahmet BELCE Bezmialem Vakıf Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi

Prof.Dr. Ahmet BELCE Bezmialem Vakıf Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Prof.Dr. Ahmet BELCE Bezmialem Vakıf Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Kapak: Doç. Dr. Vehbi ALTUNÇUL Dizayn: Ahmet SÜREK N ot: Bu kitap yazarın Tercüman Gazetesindeki Hayatın Kimyası adlı köşe yazılarından

Detaylı

ANORGANİK KİMYADA SPEKTROSKOPİK YÖNTEMLER Yrd. Doç. Dr. Mehmet GÜLCAN

ANORGANİK KİMYADA SPEKTROSKOPİK YÖNTEMLER Yrd. Doç. Dr. Mehmet GÜLCAN yy YÜZÜNCÜ YIL ÜNİVERSİTESİ VAN ANORGANİK KİMYADA SPEKTROSKOPİK YÖNTEMLER Yrd. Doç. Dr. Mehmet GÜLCAN 2012 F e n F a k ü l t e s i K i m y a B ö l ü m ü GİRİŞ Hidrokarbonlu bileşikler ve türevlerinin kimyası

Detaylı

Yüksek Lisans Tezi Kimya Anabilim Dalı Doç. Dr. Durali MENDİL 2012 Her hakkı saklıdır

Yüksek Lisans Tezi Kimya Anabilim Dalı Doç. Dr. Durali MENDİL 2012 Her hakkı saklıdır İÇ ANADOLU BÖLGESİNDEN TOPLANAN BA- ZI YENİLEBİLİR YABANİ MANTAR TÜRLE- RİNDE ESER ELEMENT TAYİNİ Hilmi BARDAK Yüksek Lisans Tezi Kimya Anabilim Dalı Doç. Dr. Durali MENDİL 2012 Her hakkı saklıdır T.C.

Detaylı

ANTİTROMBOTİK İLAÇ KULLANAN HASTALARDA ORAL CERRAHİ PRENSİPLERİ

ANTİTROMBOTİK İLAÇ KULLANAN HASTALARDA ORAL CERRAHİ PRENSİPLERİ T.C Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı ANTİTROMBOTİK İLAÇ KULLANAN HASTALARDA ORAL CERRAHİ PRENSİPLERİ BİTİRME TEZİ Stj. Diş Hekimi Fatma KÖKSEL Danışman Öğretim Üyesi : Prof.

Detaylı

UZUN YOL ARAÇ SÜRÜCÜLERİNDE MADDE KULLANIMI, MADDEYE ERİŞEBİLİRLİK VE MADDE TESTLERİNE BAKIŞ AÇISI

UZUN YOL ARAÇ SÜRÜCÜLERİNDE MADDE KULLANIMI, MADDEYE ERİŞEBİLİRLİK VE MADDE TESTLERİNE BAKIŞ AÇISI T.C. İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ ADLİ TIP ENSTİTÜSÜ SOSYAL BİLİMLER ANABİLİM DALI Danışman: Prof. Dr. M. Fatih YAVUZ UZUN YOL ARAÇ SÜRÜCÜLERİNDE MADDE KULLANIMI, MADDEYE ERİŞEBİLİRLİK VE MADDE TESTLERİNE BAKIŞ

Detaylı

BÖLÜM - 9 HORMONLAR. Tablolarla Biyokimya Cilt II * Prof. Dr. Tanju Ası * Ankara - 1999 http://veterinary.ankara.edu.tr/~fidanci

BÖLÜM - 9 HORMONLAR. Tablolarla Biyokimya Cilt II * Prof. Dr. Tanju Ası * Ankara - 1999 http://veterinary.ankara.edu.tr/~fidanci BÖLÜM - 9 HRMNLAR 9.1-GENEL BAKI. Hormonlar, özel bezler tarafından kana salgılanan ve kan yolu ile ulaştıkları doku ve organlarda fonksiyon düzenleyici bir etki meydana getiren ve çok düşük miktarları

Detaylı

T.C. ERCİYES ÜNİVERSİTESİ ECZACILIK FAKÜLTESİ

T.C. ERCİYES ÜNİVERSİTESİ ECZACILIK FAKÜLTESİ 1 T.C. ERCİYES ÜNİVERSİTESİ ECZACILIK FAKÜLTESİ ARI ZEHİRLEMELERİ ve ARI VENOMUNUN ANALİZ METOTLARI Hazırlayan Ezgi SÜR 1300110138 Danışman Prof. Dr. İbrahim NARİN Eczacılık Fakültesi Bitirme Ödevi MAYIS

Detaylı

Doç. Dr. Mahfuz ELMASTAŞ 2010 Her hakkı saklıdır

Doç. Dr. Mahfuz ELMASTAŞ 2010 Her hakkı saklıdır MÜHRÜSÜLEYMAN (Polygonatum orientale) BİTKİSİNİN İN VİTRO ANTİOKSİDAN KAPASİTESİNİN İNCELENMESİ VE BAZI VİTAMİN İÇERİKLERİ Elif AKTÜRK Yüksek Lisans Tezi Kimya Anabilim Dalı Doç. Dr. Mahfuz ELMASTAŞ 2010

Detaylı

Doping nedir? Sporcu doping kontrol işlemleri nasıl yapılır?

Doping nedir? Sporcu doping kontrol işlemleri nasıl yapılır? Doping nedir? Sporcu doping kontrol işlemleri nasıl yapılır? Doping Nedir? Doping, sporcunun yarışma sırasında fiziksel ve zihinsel performansını arttırmak amacı ile, "Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC)

Detaylı